Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μεγαλύτεροι "Κακοί" στην ιστορία του σινεμά
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Keyser_Soze
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο σε μία ταινία από το να πρωταγωνιστεί ένας μοχθηρός "κακός". Ποιοι πιστεύετε λοιπόν ότι είναι οι κορυφαίοι κακοί στην ιστορία του κινηματογράφου;
Το δικό μου τοπ-15 είναι το εξής:

15. The Terminator/Arnold Schwarzenegger - The Terminator
Click to view attachment

14. Joker/Jack Nicholson - Batman
Click to view attachment

13. Tony Montana/Al Pacino - Scarface
Click to view attachment

12. Tyler Durden/Brad Pitt - Fight Club
Click to view attachment

11. Vincent/Tom Cruise - Collateral
Click to view attachment

10. Little Bill Daggett/Gene Hackman - Unforgiven
Click to view attachment

9. Norman Bates/Anthony Perkins - Psycho
Click to view attachment

8. John Doe/Kevin Spacey - Se7en
Click to view attachment

7. Amon Goeth/Ralph Fiennes - Schindler's List
Click to view attachment

6. Alex de Large/Malcolm McDowell - A Clockwork Orange
Click to view attachment

5. Alonzo/Denzel Washington - Training Day
Click to view attachment

4. Freddy Krueger/Robert Englund - A Nightmare on Elm Street
Click to view attachment

3. Hannibal Lecter/Anthony Hopkins - The Silence of the Lambs
Click to view attachment

2. Darth Vader/James Earl Jones (voice) - Star Wars
Click to view attachment

1. Agent Smith/Hugo Weaving - The Matrix
Click to view attachment
NBAholic
Χωρίς κατάταξη:

Freddy Krueger
Jason Voorhees (εντάξει, χάλια οι ταινίες, αλλά κάποια στιγμή τον μαθαίνεις...)
Michael Myers
Jack Torrance
Hannibal Lecter
John Doe
Darth Vader
Norman Bates
Alex DeLarge
Leatherface
HAL-9000 (για να έχουμε και μια μηχανή)
Pazuzu (απ'τον Εξορκιστή, για να έχουμε και ένα δαίμονα)
Εξωγήινος (απ'τον Alien)
Καρχαρίας (απ'τα Jaws, για να έχουμε και κάποιο ζώο)
Chernabog (γιατί και ο Disney ήξερε να δημιουργεί κακούς)
McRae
John Kreese Terry Silver Karate Kid III






Alexmei
QUOTE
2. Darth Vader/James Earl Jones (voice) - Star Wars


1. Agent Smith/Hugo Weaving - The Matrix



λοιπόν ο Darth Vader δν είναι τόσο κακός.... γιατί στο τέλος γίνεται πάλι καλός και σκοτώνει τον Αυτοκράτορα...και στην τελική ο Λουκ (ο γιος του) είναι ένας φλώρος και όχι ο Chosen One... ο Chosen One είναι ο Anakin από την αρχή... He brought balance to the force...


όσο για τον Νο.1.... 77.gif 77.gif
suspect
Οδοντοκρεμες μπροστα στον νικολσον του shine του κιουμπρικ
Keyser_Soze
Επίσης πολύ μεγάλοι κακοί είναι οι:

T-1000/Robert Patrick - Terminator 2
Click to view attachment

Tommy DeVito/Joe Pesci - Goodfellas
Click to view attachment

Brick Top Polford/Alan Ford - Snatch
Click to view attachment

Elle Driver/Daryl Hannah - Kill Bill
Click to view attachment


QUOTE
Εξωγήινος (απ'τον Alien)
Καρχαρίας (απ'τα Jaws, για να έχουμε και κάποιο ζώο)
Συμφωνώ απόλυτα!!!
Keyser_Soze
Και φυσικά ο Max Cady/Robert De Niro - Cape Fear
Click to view attachment
Απορώ πως τον ξέχασα... shot.gif
eftychia
Εμενα το μεγαλυτερο εφιαλτη μου προκαλουσε παντα ο Δρακουμελ με την Ψιψινελ... Αυτο το διδυμο παντα με ταραζε.
Επισης αν βλεπατε ποτε το "μικρο μου πονυ", ο Βουρκος ειχε στοιχειωσει τα ονειρα μου.
Φετος σαν πιο μεγαλο φοβο εχω το Πλαγκτον απο το " Μπομπ Σφουγγαρακη".

Αλλοι ειναι ο Τσακι απο την "Κουκλα του Σατανα", και αλλοι τετοιοι πρωταγωνιστες σε ευχαριστες ταινιες....
rchos
καλα απορω πως δεν εχετε γραψει ως τωρα για τον απολυτο αλλα μιλαμε για απολυτο κακο!
αρτεμιος ματσας!δεν αναφερουμε ταινια!ειναι σε ολες του ο απολυτος κακος και ο τελειος χαφιες!!!!τον προσκυνω! 77.gif 77.gif

ειναι γατα ειναι γατα ο κοντος με την γραβατα! wink.gif smiley.gif
eftychia
QUOTE(rchos7 @ Jan 29 2007, 09:15 PM) *
καλα απορω πως δεν εχετε γραψει ως τωρα για τον απολυτο αλλα μιλαμε για απολυτο κακο!
αρτεμιος ματσας!δεν αναφερουμε ταινια!ειναι σε ολες του ο απολυτος κακος και ο τελειος χαφιες!!!!τον προσκυνω! 77.gif 77.gif

ειναι γατα ειναι γατα ο κοντος με την γραβατα! wink.gif smiley.gif



Αψογος!!!! Μπραβο, ωραια σκεψη! w00t.gif
Αντε γιατι εχουμε υποτιμησει τα ελληνικα προϊοντα laugh.gif (Εχουμε και τον Σπυρο Καλογηρου αλλα ενταξει τι να πει μπροστα στο μεγαλειο του Ματσα),
και για να το συνδεσουμε και με ενα αλλο τοπικ (βεβαια με σειρες, οχι κινηματογραφο) εχουμε και τον Χλαπατσα απο το" Της Ελλαδος τα παιδια" (ΘΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΩ ΕΓΩ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΤΕ)
treathitch
Οι πιο κακοί είναι οι αδικαιολόγητοι serial killers στις Αμερικάνικες τινέιτζ ταινίες. Ο Τζέισον, ο Μάικλ Μάιερς κλπ...
Από σοβαρές, μάλλον ο Τζακ στη Λάμψη.

Από κακούς, οι οποίοι δεν έχουν τρελαθεί, δε μου έρχεται κάποιος.

Από κακούς σε Λατινοαμερικάνικα σίριαλ ο Χέρμαν στις Πεταλούδες Ελεύθερες Πετούν.


Aπό κακούς σε σύγχρονα ελληνικά σίριαλ, αυτή η ενοχλητικότατη τύπισσα που παίζει την αρραβωνιαστικιά του (εξ ίσου ενοχλητικού) πρωταγωνιστή στο σίριαλ "Μαρία η Άσχημη".

Από κακούς στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μπάσκετ της Ιαπωνίας, ο Άντερσον Βαρεχάο.

Από κακούς στο ελληνικό σινεμά, ο Δήμος Σταρένιος.
eftychia
[quote name='treathitch' date='Jan 29 2007, 09:26 PM' post='57707']

Από κακούς σε Λατινοαμερικάνικα σίριαλ ο Χέρμαν στις Πεταλούδες Ελεύθερες Πετούν.
[quote]

Ποιος ηταν ο Χερμαν???

Κι η Μαρια Χοακινα απο το Καρουζελ, που την ηθελε ο κακομοιρης ο Συριλο κι αυτη τιποτα η σκυλα
αεκτζού
Ο Χερμάν ήταν εκείνος ο γέρος με τον οποίο είχε παιδί η Ντολόρες αλλά όλοι τον μισούσαν γιατί δεν είχε κάνει και τίποτα καλό!Μέχρι και τον αρραβωνιαστικό της Ντολόρες είχε ενοχοποιήσει για να πάει φυλακή!Εγώ προτιμώ την Poison Ivy γιατί και είναι κακιά και έχει και τέλειο στύλ!
dizzy_fingers
Sadam+Satan @ South Park smiley.gif
Keyser_Soze
QUOTE
Sadam+Satan @ South Park smiley.gif
Τι να σου πω τώρα ρε φίλε;;; Μόνο αυτό: 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif

Να προσθέσω επίσης ότι μεγαλύτερο κωλόπαιδο από τον Cartman δεν υπάρχει
Screw you guys, i'm going home...
dizzy_fingers
Και στα λίγο πιο σοβαρά, μικρός έχοντας μία φοβία με τους κλόουν...ο κλόουν στο Αυτό του Στήβεν Κινγκ είχε στοιχειώσει αρκετά βράδυα μου είτε στα όνειρά μου, είτε στις σκοτεινές γωνιές του δωματίου μου περιμένοντας να κοιμηθώ...
αεκτζού
Εμένα με έχει στοιχειώσει από την Κατάρα εκείνο το γιαπωνεζάκι που έβγαινε από τα ταβάνια,από τις μπανιέρες,από παντού τελοσπάντων!Δύο ημέρες δε μπορούσα να κοιμηθώ γιατί το έβλεπα να ξεπετιέται από παντού!Το παλιοβλαμμένο!
Olorin
QUOTE(Keyser_Soze @ Jan 29 2007, 10:09 PM) *
Να προσθέσω επίσης ότι μεγαλύτερο κωλόπαιδο από τον Cartman δεν υπάρχει
Screw you guys, i'm going home...


Κι εγώ δεν τον πολυπήγαινα... (ήμουν πιο... Kenny-κός τύπος!), αλλά μετά τα φετινά επεισόδια με τη Wii-μανία ταυτίστηκα απίστευτα και άλλαξα άποψη... tongue.gif Αφού για να καταλάβεις, τα Χριστούγεννα μου πήρε η ξαδέρφη μου για δώρο έναν λούτρινο Cartman... biggrin.gif

Για να μη βγαίνω και off-topic, έχουμε ξεχάσει φυσικά και τον Pennywise τον Κλόουν από το IT του Stephen King... Εγώ μετά από αυτό δεν θα ξαναπήγαινα σε τσίρκο και παιδικά πάρτι ούτε επί πληρωμή!!!



Keyser Soze, τον... συνονόματό σου πώς και τον ξέχασες??? Ή μήπως δεν "σε" θεωρείς κακό??? tongue.gif

(δεν βάζω φωτο, γιατί θα'ναι spoiler για όσους δεν έχουν δει την ταινία... wink.gif )
Keyser_Soze
QUOTE
Κι εγώ δεν τον πολυπήγαινα... (ήμουν πιο... Kenny-κός τύπος!), αλλά μετά τα φετινά επεισόδια με τη Wii-μανία ταυτίστηκα απίστευτα και άλλαξα άποψη... tongue.gif Αφού για να καταλάβεις, τα Χριστούγεννα μου πήρε η ξαδέρφη μου για δώρο έναν λούτρινο Cartman... biggrin.gif
Εγώ δεν είπα ότι δεν τον πήγαινα. Από την πρώτη στιμή που είδα σάουθ παρκ τον λάτρεψα τον Κάρτμαν. Αλλά όπως και να το κάνουμε είναι ο διάβολος με τη μορφή παιδιού. Δείτε το επεισόδιο Scott Tenorman Must Die και θα καταλάβετε. Μια ερώτηση: Τι σχέση έχει το σάουθ παρκ με το Wii;;;


QUOTE
Για να μη βγαίνω και off-topic, έχουμε ξεχάσει φυσικά και τον Pennywise τον Κλόουν από το IT του Stephen King... Εγώ μετά από αυτό δεν θα ξαναπήγαινα σε τσίρκο και παιδικά πάρτι ούτε επί πληρωμή!!!
Αυτό το ανέφερε και ο Dizzy λίγο πιο πάνω. Εγώ αν και είμαι τεράστιος φαν του βιβλίου η ταινία δεν με εντυπωσίασε ιδιαίτερα. ϊσως γιατί τα είχα παίξει τόσο πολύ με το βιβλίο που η ταινία μου φάνηκε παραμύθι για παιδιά.


QUOTE
Keyser Soze, τον... συνονόματό σου πώς και τον ξέχασες??? Ή μήπως δεν "σε" θεωρείς κακό??? tongue.gif
Φυσικά και "με" θεωρώ tongue.gif . Απλά προτίμησα να αναφέρω "κακούς" που έκαναν μπαμ σε ολόκληρη την εκάστοτε ταινία που έπαιζαν.
Olorin
QUOTE(Keyser_Soze @ Feb 3 2007, 11:21 AM) *
Εγώ δεν είπα ότι δεν τον πήγαινα. Από την πρώτη στιμή που είδα σάουθ παρκ τον λάτρεψα τον Κάρτμαν. Αλλά όπως και να το κάνουμε είναι ο διάβολος με τη μορφή παιδιού. Δείτε το επεισόδιο Scott Tenorman Must Die και θα καταλάβετε. Μια ερώτηση: Τι σχέση έχει το σάουθ παρκ με το Wii;;;


Episodes 10x12 και 10x13

"Come on... Come ooooon...."
smiley.gif

QUOTE(Keyser_Soze @ Feb 3 2007, 11:21 AM) *
Αυτό το ανέφερε και ο Dizzy λίγο πιο πάνω. Εγώ αν και είμαι τεράστιος φαν του βιβλίου η ταινία δεν με εντυπωσίασε ιδιαίτερα. ϊσως γιατί τα είχα παίξει τόσο πολύ με το βιβλίο που η ταινία μου φάνηκε παραμύθι για παιδιά.


Ως γνήσιος εκπρόσωπος της νεοελληνικής φοιτητικής κοινωνίας, έχω θέσει σε standby mode τον εγκέφαλό μου μέχρι στις 14:00 κάθε μέρα... Να λες πάλι καλά που πρόσεξα το θέμα και δεν έγραψα για τους "10 καλύτερους τρόπους μαγειρέματος του μουσακά (χωρίς πατάτες, πάντα) στη σύγχρονη ιστορία του ανεξάρτητου ιρανοπολωνικομογγολικού σινεμά"... blink.gif

Ναι, συμφωνώ ότι γενικά σαν ταινία δεν μετέφερε τόσο το κλίμα του βιβλίου (άλλωστε, δεν έπρεπε να έχουμε και τρομερές επιδιώξεις από μια... τηλεταινία!!! wink.gif ), αλλά ο ίδιος ο Pennywise, είχε κάτι το περίεργα τρομακτικό που σου στοίχειωνε τα όνειρα...

QUOTE(Keyser_Soze @ Feb 3 2007, 11:21 AM) *
Φυσικά και "με" θεωρώ tongue.gif . Απλά προτίμησα να αναφέρω "κακούς" που έκαναν μπαμ σε ολόκληρη την εκάστοτε ταινία που έπαιζαν.


Ναι, αλλά το "μπαμ" που έκανε στο τέλος ήταν από τα πιο υπόκωφα στην ιστορία του σινεμά... 41.gif 77.gif

(Ψήνεστε να κάνουμε topic για "Τα πιο απρόσμενα ανατρεπτικά φινάλε στην ιστορία του σινεμά"??? Ψηφίζω άνετα "Saw" και "Usual Suspects"...)
eftychia
Ασχετο με το τοπικ αλλα μιας κι αναφερατε σαουθπαρκ το τελευταιο λεπτο του επεισοδιου 10*13 το κατεταξε σε ενα απο τ αγαπημενα μου!!!
tsitum
Για να μη ξεχναμε τις ταινιες που βλεπαμε απο ελληνικο κινηματογραφο τασσω καββαδια κ μανος κατρακης.Κακιες πεθερες,ρουφιανοι,εμποδια σε μεγαλους ερωτες,συμμαχοι των γερμανων κτλ κτλ
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.