Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Διατροφη για Προπονήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
neopen32
Ο γιος μου είναι 1.90/15 ετών και ξεκίνησε να ασχολείται με προπονήσεις κλπ το Σεπτέμβρη. Υπάρχουν προγράμματα διατροφής, βιταμινών κλπ (και οπωσδήποτε όχι αναβολικών κλπ) που πρέπει να ακολουθεί;
amoebas

to basket ine athlima opou o organismos xodevi idietera poli idrogonanthrakes.ke den ton hriazetonte mono i mis alla ke to mialo.80-90% tis energias tou to perni o organismos apo tous idrogonanthrakes.ti simeni tora afto gia sena san babas-frontistis!
makaronia !! polla makaronia.
akolouthoun patates,baguette,pizza (ohi tis etimes),rizi,bananes,frouta,afta ta snack me sporia..alla mono an ine se psili morfi (ine ligo pio akriva apo afta pou fenete o sporos)
ola afta ta hapia me kalio,magnisio ktl. sou sinisto na ta apofigis giati ine diskola na vris tin sosti dosi ke pio polli zimia kanis para kalo.

meriki diatrofologi sinistoun afton ton kero stis omades 0.5-1 grammario vitaminis C se skoni.lene oti ehi apodihti oti i pektes arostenoun ligotero.

makria apo ta lipara ktl. (ego pou grafo tora apo afta zo,alla tespa ;-) )

i sosti diatrofi tha voithaei ton gio sou ohi mono stin apodosi alla ke tha giatrevi kalitera to soma tou meta apo travmatismous.

na simpliroso oti afta ta pragmata (fai ke pota) allazoun apo kero se kero opos allazoun ola analoga me tin epistimi.opote meta apo dio mines bori ke na ime out.pros stigmi xero omos oti ime up-to-date .to mono pou ine ipo skepsi afton ton kero ine oti isos stin a ke b ethniki efarmosoume sto mellon na dinoume stous athlites ta legomena power-snack.isos ta ehete di meriki.ine afta pou pernoun i podilates kata tous agones tous.
neopen32
Μετά από λεπτομερή αναζήτηση σε site και κουβέντα με γιατρό, κάναμε αναλυτικές εξετάσεις και διαμορφώσαμε ένα εξειδικευμένο πρόγραμμα διατροφής και εκγύμνασης. Αυτά που αναφέρεις φίλε ισχύουν
amoebas
QUOTE(neopen32 @ Dec 17 2008, 23:57 ) *
Μετά από λεπτομερή αναζήτηση σε site και κουβέντα με γιατρό, κάναμε αναλυτικές εξετάσεις και διαμορφώσαμε ένα εξειδικευμένο πρόγραμμα διατροφής και εκγύμνασης. Αυτά που αναφέρεις φίλε ισχύουν


efharisto file mou.ego mono coach ime.ta stihia vasizonte pano sta teleftea epistimonika dedomena tis germanias pano ston tomea afto. ke ego ,opos kathe coach,ta pernoume etima.
MAD_DOG
QUOTE(amoebas @ Dec 18 2008, 21:34 ) *
efharisto file mou.ego mono coach ime.ta stihia vasizonte pano sta teleftea epistimonika dedomena tis germanias pano ston tomea afto. ke ego ,opos kathe coach,ta pernoume etima.

geia sas eida thn omilia sas kai thelw na sas rwtisw kati. Eimai 16xr. kai exw ypsos 1.85 alla exw liga parapano kila.pezw se 8esh center kai gumnazomai sunexos,kanw kalh diatrofh alla auta ta kila den feugoun ti na kanw??
amoebas
QUOTE(MAD_DOG @ Dec 20 2008, 14:38 ) *
geia sas eida thn omilia sas kai thelw na sas rwtisw kati. Eimai 16xr. kai exw ypsos 1.85 alla exw liga parapano kila.pezw se 8esh center kai gumnazomai sunexos,kanw kalh diatrofh alla auta ta kila den feugoun ti na kanw??


kapou den kollaei,na athlise ke na diatrefese sosta ke na ehis perissia kila.kapou ehis latho.
ise se katallili ilikia gia na exakrivothi me akrivia to poso tha psilosis.pane mia volta ston giatro.tha se voithisi oste na xeris pano kato pou tha pezis sto mellon.
kata ta alla na xeris oti kathe perissio kilo pou hanis se voithaei stin apodosi sou sa athlitis!
ke min parexigitho!den leo na min trote.na trote alla sosta!
KobeNBA
μηπως υπαρχει δυνατοτητα να βρω κι εγω γ μενα ενα τετοιο προγραμματακι??
Basketikoc
Δεν ειναι θεμα μαγικων προγραμματων.Και κατι το οποιο πολλοι δεν ξερουν ειναι πως το καθε προγραμμα ειναι σχεδιασμενο για καθε ανθρωπο ξεχωριστα.Ας πουμε ενασ αν8ρωπος 1,70 65 κιλα δεν θα φαει το ιδιο με εναν 1,90 και 80 κιλα.Συνεπως,1 ειναι ο τροπος.Βρειτε τις απταιτουμενες θερμιδες που χρειαζεται ο οργανισμος σας και μαθετε να κινειστε μεσα σε αυτες.
Για μπασκετ χρειαζονται ποολλοι υδατανθρακες(μακαρονια,ρυζια,ρυζογκοφρετε
,πατατεσ(οχι τηγανιτες κατα προτιμηση),μπανανες,οσπρια.Αυτες ειναι οι καλυτερες πηγες υδατανθρακων
Πρωτεινες παιρνετε απο κρεας,ψαρι,αυγα,γαλακτοκομικα(απαραιτιτα ειδικα στις μικρες ηλικιες.
Και να τρωτε ξηρους καρπους κατα προτιμηση αμιγδαλα η καριδια καθως εχουν ''καλα'' λιπαρα (ω3)

Τωρα αν θελετε μπορειτε να τρωτε που και που καμια πιτσα κανα χαμπουργκερ κανα σουβλακι κανα γλυκο,κ αυτα απολαυσεις τις ζωης ειναι απλα μην το παρακανετε

Τελος το μεγαλυτερο/α γευματα της ημερας να ειναι πριν και μετα την προπονηση αφου τοτε ο οργανισμος κανει τις περισσοτερες καυσεις αλλα και εχει αναγκη θρεπτικα συστατικα ετσι ωστε να αντεξει.Και το βασικοτερο απ ολα.ο υπνος.Τοτε γινονται οι περισσοτερες απ τις σημαντικες αντιδρασεις και ειναι οτι πιο καλο να μπορειτε να κοιμαστε 8 ωρες το λιγοτερο
Bikerboy
Εγω ρε παιδια ειμαι 1.70 71 κιλα και ειμαι αρκετα γυμνασμενος δν εχω λυπος πανω μου!!!εχω μεγαλη μυικη μαζα στα ποδια οπως μου ειχε πει ενας γυμναστης και οταν τν ρωτησα αν ειναι καλο η κακο μου απαντησε και καλο αλλα και κακο!!!Πραγματικα δν μπορειτε να φανταστειτε ποσο πολυ τρωω αλλα λογο της γυμναστικης δν παιρνω κιλα αλλα θελω να το ελλατωσω λιγο για να χασω 2-3 κιλακια για να ειμαι πιο γρηγορος!
Basketikoc
QUOTE(Bikerboy @ Sep 7 2009, 16:48 ) *
Εγω ρε παιδια ειμαι 1.70 71 κιλα και ειμαι αρκετα γυμνασμενος δν εχω λυπος πανω μου!!!εχω μεγαλη μυικη μαζα στα ποδια οπως μου ειχε πει ενας γυμναστης και οταν τν ρωτησα αν ειναι καλο η κακο μου απαντησε και καλο αλλα και κακο!!!Πραγματικα δν μπορειτε να φανταστειτε ποσο πολυ τρωω αλλα λογο της γυμναστικης δν παιρνω κιλα αλλα θελω να το ελλατωσω λιγο για να χασω 2-3 κιλακια για να ειμαι πιο γρηγορος!



Να προσεχεις μονο οχι υπερβολες γιατι αν δεν τρως θα χασεις μυες και αντι για πριο γρηγορος θα γινεισ πιο αδυναμος..
KobeNBA
για να μου κανουν λοιπον κι εμενα ενα προγραμμα που να απευθυνθω?
traveller
QUOTE(Bikerboy @ Sep 7 2009, 14:48 ) *
Εγω ρε παιδια ειμαι 1.70 71 κιλα και ειμαι αρκετα γυμνασμενος δν εχω λυπος πανω μου!!!εχω μεγαλη μυικη μαζα στα ποδια οπως μου ειχε πει ενας γυμναστης και οταν τν ρωτησα αν ειναι καλο η κακο μου απαντησε και καλο αλλα και κακο!!!Πραγματικα δν μπορειτε να φανταστειτε ποσο πολυ τρωω αλλα λογο της γυμναστικης δν παιρνω κιλα αλλα θελω να το ελλατωσω λιγο για να χασω 2-3 κιλακια για να ειμαι πιο γρηγορος!



Eάν γυμνάζεσαι σκληρά πρέπει να τρως και καλά (όχι πιτόγυρα και πίτσες 69.gif )γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα σε μαζεύουν καμια ώρα laugh.gif

Εάν εννοείς γενικά την ταχύτητα κάνε στίβο (σπριντ). Εάν θες ταχύτητα στο μπάσκετ (π.χ να πηδάς γρηγορότερα να σουτάρεις γρηγορότερα) προσάρμοσε έτσι το πρόγραμμά σου στα βάρη ώστε να εστιάσεις στην "έκρηξη". Ρώτα ένα γυμναστή με ειδικότητα μπάσκετ ή ένα γυμναστή ομάδας μπάσκετ ή έναν κοουτς
kosstadis
παιδια υπαρχει κανενα προγραμμα διατροφης? τι να τρωει καποιος που παιζει μπασκετ πρωι - πριν τιν προπονηση - μετα - και βραδυ? κατι πληρες?
angelos 7 athinaikos
QUOTE(Basketikoc @ Sep 7 2009, 22:24 ) *
Να προσεχεις μονο οχι υπερβολες γιατι αν δεν τρως θα χασεις μυες και αντι για πριο γρηγορος θα γινεισ πιο αδυναμος..

εγω ειμαι δεκατριων χρονων 1,71 υψος και 22,5 δεικτη μαζας. Αν και δεν ειμαι πολλα κιλα εχω πολυ λιπος πανω μου Αν και ασκουμε τακτικα(5 προπονησεις την εβδομαδα) τρωω πολυ. Τι μπορω να κανω για να χασω τουλαχιστον λιπος. Α και αν ξερεται ποτε ξεκιναει το πρωταθλημα παμπαιδων του αθηναικου( η ομαδα μου)?
pinkTimeout
QUOTE(angelos 7 athinaikos @ Sep 20 2009, 20:03 ) *
εγω ειμαι δεκατριων χρονων 1,71 υψος και 22,5 δεικτη μαζας. Αν και δεν ειμαι πολλα κιλα εχω πολυ λιπος πανω μου Αν και ασκουμε τακτικα(5 προπονησεις την εβδομαδα) τρωω πολυ. Τι μπορω να κανω για να χασω τουλαχιστον λιπος. Α και αν ξερεται ποτε ξεκιναει το πρωταθλημα παμπαιδων του αθηναικου( η ομαδα μου)?


.. μηπως να κανεις ενα τηλεφωνημα στα γραφεια της "ομαδας σου" για αρχη...
traveller
QUOTE(pinkTimeout @ Sep 20 2009, 18:10 ) *
.. μηπως να κανεις ενα τηλεφωνημα στα γραφεια της "ομαδας σου" για αρχη...


sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif απ' τα γέλια laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif πολύ πετυχημένο
angelos 7 athinaikos
QUOTE(pinkTimeout @ Sep 20 2009, 20:10 ) *
.. μηπως να κανεις ενα τηλεφωνημα στα γραφεια της "ομαδας σου" για αρχη...


ti ennoeis?
pinkTimeout
QUOTE(angelos 7 athinaikos @ Sep 22 2009, 15:53 ) *
ti ennoeis?

εννοω ...οτι το προγραμμα των αγωνων σου το εχει σιγουρα ο προπονητης σου ..ισως και καποιος απο τα γραφεια της ομαδας σου που ασχολειται σημαντικα με τα θεματα αυτα π.χ εφορος. icon_wave.gif
panagiotisTheDream
QUOTE(kosstadis @ Sep 11 2009, 15:23 ) *
παιδια υπαρχει κανενα προγραμμα διατροφης? τι να τρωει καποιος που παιζει μπασκετ πρωι - πριν τιν προπονηση - μετα - και βραδυ? κατι πληρες?


Γενικά καλό είναι να τρώμε ανάλογα με το τι έχουμε να κάνουμε ή κάναμε προηγουμένως.
Πχ, θα πας για προπόνηση ή γυμναστήριο σε 1-2 ώρες.... τότε θα φας. Θα φας και υδατάνθρακες και πρωτεϊνες. Χωρίς να το παρακάνεις πάντα. Κάτι γρήγορο και καλό που να περιέχει και τα δύο μπορεί να είναι 3 φέτες ψωμί ολικής και ένα ποτήρι γάλα ή γιαούρτι.... αλλιώς αυγά με λίγο τυρί....αλλιώς κουάκερ (ή μούσλι πχ) με γάλα και μέλι και λίγους ξηρούς καρπούς. Αν ξέρεις στο περίπου τι περιέχει το καθένα, μπορείς να βρεις και μόνος σου τι θα τρως. Πχ, υδατάνθρακες θα βρεις σε δημητριακά, γλυκαντικά με θερμίδες (ζάχαρη, γλυκόζη κλπ), πατάτες, όσπρια, χορταρικά, φρούτα. Απ' την άλλη, πρωτεϊνες θα βρεις σε κρέατα, ψάρια, πουλερικά, αυγά, τυρί, ξηρούς καρπούς και κάποια λαχανικά. Απλά προσέχεις και το λίπος σε αυτά, μιας τα περισσότερα έχουν αρκετή ποσότητα.
Μετά την προπόνηση ή το γυμναστήριο, υπάρχει ένα περιθώριο μιας ώρας περίπου στην οποία μπορείς να φας ό,τι θες. Οτιδήποτε όμως.... και σουβλάκια αν θες... αρκεί να έχεις δουλέψει αρκετά προηγουμένως. Σ' αυτό το διάστημα λοιπόν, ό,τι και νας φας για καλό σου θα είναι....
Θα πας για ύπνο; θα φας πρωτεϊνες και λίγο λίπος.... Βα βγεις για καφέ (καλό είναι να προτιμάς τη ζαχαρίνη στον καφέ); πάλι μη φας πολλούς υδατάνθρακες.
Για πρωϊνό φάε καλά. Το αυγό είναι εγγύηση πάντως....α και να προτιμάς γενικά το ψωμί ολικής...

Είναι απλές υποδείξεις που θα σε βοηθήσουν να διατηρήσεις το βάρος σου μια ζωή και παράλληλα να αυξήσεις τη μυική σου μάζα μειώνοντας το λίπος.
kobe81points
Συμφωνω με τον panagiotis the dream. Θα ηθελα επισης να προσθεσω οτι οι πρωτεινες ειναι το Α και Ω για οποιοδηποτε αθλημα κα σε οποιοδηποτε επιπεδο βρισκεται καποιος. Πρεπει να λαμβανονται 4-6 μετρια γευματα την ημερα πλουσια σε πρωτεινη. Προσοχη ομως μην το παρακανουμε γιατι ο οργανισμος μας εχει συγκεκριμενη δυνατοτητα απορροφησης και το υπολοιπο το αποβαλλει και το μετατρεπει σε λιπος. Αυτη ειναι αλλωστε και η βασικοτερη λειτουργια των αναβολικων; να αυξησουνε στο μεγιστο την δυνατοτητα απορροφησης.

Επισης καλο να μην στερουμαστε τιποτα, ειναι σαν ενα σπιτι το οποιο για χτιστει χρειαζεται πολλα υλικα αλλα το σημαντικερο ειναι το τσιμεντο (πρωτεινη) απλα ιδιαιτερη προσοχη στις ποσοτητες. Κατι ακομα σημαντικο, οι 2 πιο σημαντικες στιγμες της ημερας ληψης πρωτεινων και γευματων ειναι το πρωι και αμεσως μετα την προπονηση και μετα επονται τα υπολοιπα, πριν την προπονηση, ανα 2-3 ωρες κ.τ.λ.

Last but not least, μην ξεχναμε την ξεκουραση και τον υπνο, ειναι εξισου σημαντικα με την διατροφη και τη σωστη προπονηση
panagiotisTheDream
QUOTE(kobe81points @ Sep 25 2009, 00:59 ) *
Συμφωνω με τον panagiotis the dream. Θα ηθελα επισης να προσθεσω οτι οι πρωτεινες ειναι το Α και Ω για οποιοδηποτε αθλημα κα σε οποιοδηποτε επιπεδο βρισκεται καποιος. Πρεπει να λαμβανονται 4-6 μετρια γευματα την ημερα πλουσια σε πρωτεινη. Προσοχη ομως μην το παρακανουμε γιατι ο οργανισμος μας εχει συγκεκριμενη δυνατοτητα απορροφησης και το υπολοιπο το αποβαλλει και το μετατρεπει σε λιπος. Αυτη ειναι αλλωστε και η βασικοτερη λειτουργια των αναβολικων; να αυξησουνε στο μεγιστο την δυνατοτητα απορροφησης.

Επισης καλο να μην στερουμαστε τιποτα, ειναι σαν ενα σπιτι το οποιο για χτιστει χρειαζεται πολλα υλικα αλλα το σημαντικερο ειναι το τσιμεντο (πρωτεινη) απλα ιδιαιτερη προσοχη στις ποσοτητες. Κατι ακομα σημαντικο, οι 2 πιο σημαντικες στιγμες της ημερας ληψης πρωτεινων και γευματων ειναι το πρωι και αμεσως μετα την προπονηση και μετα επονται τα υπολοιπα, πριν την προπονηση, ανα 2-3 ωρες κ.τ.λ.

Last but not least, μην ξεχναμε την ξεκουραση και τον υπνο, ειναι εξισου σημαντικα με την διατροφη και τη σωστη προπονηση


+1. Πολύ σωστός...

Παίδες, αν γίνεται να μας διαφωτήσει κάποιος με τα ποτά.... rolleyes.gif Πόσο μπορούμε να πίνουμε τα βράδια αν πχ είμαστε σε περίοδο προπονήσεων ή γυμναστηρίου;;
traveller
Πολύ καλά ποστ που περιγράφουν την πραγματικότητα και τα δύο και του Παναγιώτη και του Κόμπε thumbsup.gif thumbsup.gif

Μια κουβέντα μόνο ακόμα : Πριν τις προπονήσεις γυμναστήριο ή μπάσκετ ή γενικότερα εάν πάρουμε υδατάνθρακες από όσπρια ή λαχανικά δε θα μας "πιάσουν". Είναι καλοί υδατάνθρακες αλλά δε μας βοηθάνε. Καλύτερη απόδοση θα έχουμε με ζυμαρικά (δεν εννοώ να ξεσκίσουμε καμια καρμπονάρα) ή ρύζι.
Επίσης μέχρι και στο παραπέντε της προπόνησης μπορούμε να φάμε μια/δυο κουταλιές μέλι, που μας δίνει υδατάνθρακα ταχείας αποδέσμευσης.

Αμέσως μετά την προπόνηση μπορούμε να φάμε κάποιο κρεατικό αλλά πριν τον ύπνο χρειαζόμεστε καζεϊνη (πρωτείνη που περιέχεται στα αυγά) που αποροφάται σιγά σιγά κατά τη διάρκεια του ύπνου.

Γενικά η διατροφή είναι το Α και το Ω
kobe81points
QUOTE(panagiotisTheDream @ Sep 25 2009, 01:58 ) *
+1. Πολύ σωστός...

Παίδες, αν γίνεται να μας διαφωτήσει κάποιος με τα ποτά.... rolleyes.gif Πόσο μπορούμε να πίνουμε τα βράδια αν πχ είμαστε σε περίοδο προπονήσεων ή γυμναστηρίου;;



Thanks a lot panagiotis the dream.
Τωρα φιλε το ερωτημα που θετεις ειναι πραγματικα πολυπλοκο. Επειδη γυμναζομαι χρονια με βαρη και ειχα ιδιατερη αδυναμια στο ουισκυ, το εχω ψαξει αρκετα και δεν υπαρχει κανενας ειδικος ο οποιος να μπορει να δωσει με σιγουρια εναν συγκεκριμενο αριθμο ποτηριων ή ml.
Ολοι γνωριζουμε οτι καλο ειναι να το αποφευγουμε τελειως αλλα αν αυτο δεν ειναι εφικτο, πρεπει καποιος απο μονος του να βρει το μετρο που ισχυει γι'αυτον.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι πριν τη βραδυνη σου εξοδο να πιεις πολυ νερο, επειδη το αλκοολ ειναι ακρως διουριτικο με αποτελεσμα να προκαλει αφυδατωση.

Στην περιπτωση αυτη ερχεται και κολλαει απολυτα η φραση του Αριστοτελη "μετρον αριστον". Απλως πρεπει να ψαξουμε να το βρουμε.
kobe81points
[quote name='TRAVELLER' date='Sep 25 2009, 15:33 ' post='343973']

Μια κουβέντα μόνο ακόμα : Πριν τις προπονήσεις γυμναστήριο ή μπάσκετ ή γενικότερα εάν πάρουμε υδατάνθρακες από όσπρια ή λαχανικά δε θα μας "πιάσουν". Είναι καλοί υδατάνθρακες αλλά δε μας βοηθάνε. Καλύτερη απόδοση θα έχουμε με ζυμαρικά (δεν εννοώ να ξεσκίσουμε καμια καρμπονάρα) ή ρύζι.



Πολυ σωστα τα λες και ειδικα αυτο με τα οσπρια γιατι ο πολυς ο κοσμος δεν το ξερει και πιστευει το αντιθετο
panagiotisTheDream
QUOTE(kobe81points @ Sep 25 2009, 23:26 ) *
Thanks a lot panagiotis the dream.
Τωρα φιλε το ερωτημα που θετεις ειναι πραγματικα πολυπλοκο. Επειδη γυμναζομαι χρονια με βαρη και ειχα ιδιατερη αδυναμια στο ουισκυ, το εχω ψαξει αρκετα και δεν υπαρχει κανενας ειδικος ο οποιος να μπορει να δωσει με σιγουρια εναν συγκεκριμενο αριθμο ποτηριων ή ml.
Ολοι γνωριζουμε οτι καλο ειναι να το αποφευγουμε τελειως αλλα αν αυτο δεν ειναι εφικτο, πρεπει καποιος απο μονος του να βρει το μετρο που ισχυει γι'αυτον.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι πριν τη βραδυνη σου εξοδο να πιεις πολυ νερο, επειδη το αλκοολ ειναι ακρως διουριτικο με αποτελεσμα να προκαλει αφυδατωση.

Στην περιπτωση αυτη ερχεται και κολλαει απολυτα η φραση του Αριστοτελη "μετρον αριστον". Απλως πρεπει να ψαξουμε να το βρουμε.


Ok thnx... Μια 500άρα βερελίσια μπορούμε να την κατεβάζουμε ανα 3-4 βράδια πχ;; biggrin.gif tongue.gif tongue.gif ...με νερό δίπλα.... tongue.gif
σώστε με.... icon_drunk.gif

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.