Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΒΙΒΛΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
almirosbc
παιδια θελω να αγορασω ενα βιβλιο για να μαθω καποια μυστικα και τεχνικες.......

θελω ομως να ειναι απο καποιον πολυ ειδικο για να ειμαι σιγουρος αν ξερετε κανενα βιβλιο η καποιο site σας παρακαλω ενημερωστε με...........

περιμενω γρηγορη απαντηση

bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif
a bullet for your head
Μπορεις να κοιταξεις εδω.. http://www.onlinesports.com/search/search....Text~Basketball
Στις κατηγοριες για βιβλια-βιντεο..
Επισης μπορεις να αναζητησεις σε οτιδηποτε αναφερεται σε basketball fundamentals..
almirosbc
οκ θα το κοιταξω........
a bullet for your head
Eπισης μπορεις να δεις..













almirosbc
αυτο δεν βγαινει σε βιβλιο????
a bullet for your head
QUOTE(almirosbc @ Sep 20 2009, 12:21 ) *
αυτο δεν βγαινει σε βιβλιο????

Δεν νομιζω..ισχυει οτι σου εγραψα παραπανω..σε Ελληνικη βιβλιογραφια αναζητησε οτιδηποτε αναφερεται στη βασικη-ατομικη τεχνικη..
Δεν εχω πολυ χρονο τωρα..
Θα επανελθω καποια στιγμη αργοτερα..
Εντωμεταξυ υπαρχει και αυτο το τοπικ.. http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...mp;#entry105155
οπου αναφερονται καποια πραγματα που μπορεις να αναζητησεις..
almirosbc
thanks .....

λεω να κατεβασω ολα τα red on rounball και να τα γραψω σε ενα dvd αλλα θελω λιγη βοηθεια στο να τα γραψω μπορει καποιος να μου πει βημα προς βημα πως θα τα μεταφερω σε ενα dvd εχω nero
ComingUpRoses
βηματα! βημα προς βημα πιο αναλυτικα δν γινεται!!!!!

1ο) Πας στο σουπερμαρκετ και παιρνεις 2-3 DVD (μηπως και δεν φτασουν, να τα εχεις)

2o)Kατεβαζεις το Youtube Downloader

3ο) πας Youtube βρισκεις το video...

4o) κανεις αντιγραφη το link

5o) ανοιγεις το youtube downloader

6o) βαζεις το linkaki sto "Enter video URL"

7o) πατας οκ.

8ο) μολις κατεβει ειναι σε μορφη .3gp

9o) ξανα ανοιγεις youtube downloader , αυτη τη φορα πατας "Convert video (Previously donwloaded) from file)

10o) Ακριβως απο πανω που λεει "Conver TO" το βαζεις "Windows Media Video (V.7WMV)

11o) πατας οκ

12ο) μπορεις να δεις το Video τωρα!

13ο) ανοιγεις το windows Movie Maker (θα το βρεις στην εναρξη)

14ο) πατας στα αριστερα που λεει εισαγωγη video και βαζεις τα videakia (αμα θεσ μουσικη και πολλα αλλα γενικα για την λειτουργεια του στειλε πμ)

15ο) μολις τελειωσεις πατας πανω αριστερα Αρχειο > Αποθηκευση εργου ΩΣ > οκ ...

16ο) εχεις ετοιμο ολα τα video μαζι!

17ο) ανοιγεις το nero

18o)στο παλιο πατας DVD εγγραφη σε DVD και βαζεις το Video'

19o)αμα εχεις το καινουριο (nero express) πατας Video/Picture > Video CD...

20o) ΠΡΕΠΕΙ ΗΔΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΤΟ DVD ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ biggrin.gif

21o) πατας οκ περιμενεις και το γραφεις! ...

22ο) (αμα δεν χωραει σε ενα dvd στειλε πμ να σου πω τη να κανεις ...)

ελπιζω να σε βοηθησα ! ... οποια απορεια πες εδω ή στειλε πμ
a bullet for your head
QUOTE(almirosbc @ Sep 20 2009, 13:04 ) *
thanks .....

λεω να κατεβασω ολα τα red on rounball και να τα γραψω σε ενα dvd αλλα θελω λιγη βοηθεια στο να τα γραψω μπορει καποιος να μου πει βημα προς βημα πως θα τα μεταφερω σε ενα dvd εχω nero

Αν πατησεις στο Youtube,ΝΒΑ Fundamentals,θα σου βγαλει παρα πολλα και αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα..

Απο βιβλια,θα σου προτεινω καποια..

-Παιδικο μπασκετ.Α.Δ.Λεονοβ-Α.Α.Μαλβιζ
-Εφηβικο μπασκετ.E.R.GIACHONTOV
-Πιβοτ.Slobodan M.Micovic
-Το σουτ στο μπασκετ.Ρανκο Ζεραβιτσα-Λουτα Παβλοβιτς
-Προπονηση νεαρων καλαθοσφαιριστων.Β.Ζ.Μπαμπουσκιν
-Βασικη τεχνικη της καλαθοσφαιρισης.Μ.Αναστασιαδης
-Basketball,θεμελιωδεις αρχες ατομικης τεχνικης.Γεωργιος Τσισκαρης
-Μπασκετ για νεους.Chris Mullin

Απο DVD..

-Advanced basketball workout.Sokaitis A.
-High school basketball skills and drills.Sokaitis.A
-Απ τον Σ.Ε.Π.Κ. αναφορικα με τις μικρες-νεαρες ηλικιες υπαρχουν αυτα.. http://www.sepk.gr/portal2/content/view/1197/1/lang,gr/

Καλη μελετη μικρε..
colonel gomelsky
Επίσης το κλασσικό πλέον:

http://books.vres.gr/book.php?book_id=25228




Τίτλος : Η καθοδήγηση της ομάδας μπάσκετ
Συγγραφέας : Γκομέλσκι, Αλεξάντρ
Μετάφραση : Χατζηιωαννίδης, Γιάννης
ISBN : 0002781131
ISBN 13 : 9780002781138
Εκδόσεις : ΣΑΛΤΟ
Χρονολογία έκδοσης : 1990
Σελίδες : 200
Τιμή Vres : 11.70 euro

Περιγραφή : Στο έργο αυτό ο Α. Γκομέλσκι με την 35χρονη προπονητική του εμπειρία και την πετυχημένη σταδιοδρομία του στο μπάσκετ, ως εθνικός προπονητής της Σ. Ένωσης, έχει να προσφέρει πολλά στο μπάσκετ και στα ζητήματα ή προβλήματα που αφορούν την καθοδήγηση της ομάδας που ο προπονητής καλείται να αντιμετωπίσει. Οι πιο έγκυρες απαντήσεις στο πλήθος των ερωτημάτων βρίσκονται ακριβώς στο αξιόλογο αυτό βιβλίο.
a bullet for your head
''Συνταγματαρχη''..πολυ καλο αυτο το βιβλιο..ομως ο νεαρος ζητησε(αν καταλαβα καλα..),''βοηθηματα'' οσον αφορα το να μαθει καποια πραγματα στα βασικα του αθληματος,στην ατομικη του τεχνικη κ.α.
Βεβαια..οταν αρχικα διατυπωσε πως θελει να μαθει..μυστικα & τεχνικες..απ το μυαλο μου περασε η ιδεα,να του προτεινω το βιβλιο του Μπρους Λι για το Τζετ-Κουν-Ντο... smiley.gif ..μετα καταλαβα πως εννουσε για το μπασκετ.. tongue.gif

Εντωμεταξυ,υπαρχει και αυτο το τοπικ.. http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=6989
Προτεινω στους μοντς,να κανουν μια ''συγχωνευση'' τοπικ,με συναφη θεματα..που μπορει να αφορουν την εκμαθηση των βασικων,Θεματα προπονητικης,τις Ελληνικες & ξενες βιβλιογραφιες,ιστοσελιδες..κ.α...
Ειναι νομιζω πολυ καλη ιδεα..
almirosbc
ευχαριστω ολα τα παιδια που βοηθαν .......

καταρχας rocketman πρεπει καποια στιγμη να σε βρω online η εδω η στο buzzerbeater για να τα πουμε καλα....

λοιπον θα κατεβασω τα βιντεακια που θελω με το voobys γιατι δεν γινετε με το downloader και μετα θα κανω αυτα που λες αμα υπαρξει προβλημα θα σου στειλω πμ.......
almirosbc
ευχαριστω bullet πηρα ενα απο αυτα που μου ειπες


Προπονηση νεαρων καλαθοσφαιριστων.......
colonel gomelsky
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 20 2009, 19:44 ) *
''Συνταγματαρχη''..πολυ καλο αυτο το βιβλιο..ομως ο νεαρος ζητησε(αν καταλαβα καλα..),''βοηθηματα'' οσον αφορα το να μαθει καποια πραγματα στα βασικα του αθληματος,στην ατομικη του τεχνικη κ.α.
Βεβαια..οταν αρχικα διατυπωσε πως θελει να μαθει..μυστικα & τεχνικες..απ το μυαλο μου περασε η ιδεα,να του προτεινω το βιβλιο του Μπρους Λι για το Τζετ-Κουν-Ντο... smiley.gif ..μετα καταλαβα πως εννουσε για το μπασκετ.. tongue.gif


Η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα καλά γι αυτό πρότεινα αυτό το βιβλίο. Σε κάθε περίπτωση πάντως προσφέρει αρκετές πληροφορίες γύρω από το άθλημα, την ψυχολογία του, την τακτική κτλ. Άρα δεν νομίζω να είναι τελείως άχρηστο για έναν νεαρό παίκτη (και για τον καθένα βέβαια)
ComingUpRoses
QUOTE(almirosbc @ Sep 20 2009, 21:39 ) *
ευχαριστω ολα τα παιδια που βοηθαν .......

καταρχας rocketman πρεπει καποια στιγμη να σε βρω online η εδω η στο buzzerbeater για να τα πουμε καλα....

λοιπον θα κατεβασω τα βιντεακια που θελω με το voobys γιατι δεν γινετε με το downloader και μετα θα κανω αυτα που λες αμα υπαρξει προβλημα θα σου στειλω πμ.......



εμ φτειαξε msn!
almirosbc
QUOTE(R0cketMan @ Sep 20 2009, 23:07 ) *
εμ φτειαξε msn!



θα δουμε μπορει!!!!!!!

benchwarmer
QUOTE(almirosbc @ Sep 21 2009, 07:20 ) *
θα δουμε μπορει!!!!!!!


Νομιζω κι εγω οτι αυτα που ποσταρε ο bullet καλυπτουν ενα πολυ μεγαλο φασμα... Οπως και το youtube, να ναι καλα, το τι εχω βρει εκει μεσα δεν λεγεται..

Αλλα το κυριοτερο: περα απο τα βιβλια, αμα δεν ΛΙΩΣΕΙΣ σε κανα γηπεδακι (παιζοντας με μεγαλυτερους και καλυτερους σου παντα), μπασκετ δεν μαθαινεις wink.gif

Αντε σχολειο τωρα tongue.gif
IiICrazYIiI
Πιστευω πως τα βιβλια δεν βοηθουν...Ολα ειναι στην πραξη αλλοστε δεν ειναι αρχαια ελληνικα...Αλλα οπως και να εχει για αυτα τα θεματα υπαρχουν οι προπονητες...!Και εγω στην θεωρια Jordan ειμαι αλλα στην πραξη ειναι το θεμα...Εγω θα σου προτεινα να ρωτησεις τον προπονητη σου η και να δεις καποια παιδια στην ομαδα σου που ειναι ανωτερεις κλασης απο εσενα και να προσπαθησεις να τους αντιγραψεις η να διδαχτεις απο αυτους...Αλλα οπως και να εχει η αποφαση ειναι δικια σου!
almirosbc
για μενα λες???
geo82
Καλησπέρα. Θέλω να κάνω δώρο στον κολλητό μου ένα βιβλίο σχετικά με την αγαπημένη του ομάδα τους Boston Celtics. Ξέρει κάποιος να μου προτείνει κάποιο βιβλίο;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.