Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλύτερο franchise στη μετά-Jordan era
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Das Kapital
Με αφορμή τους τελικούς του ΝΒΑ όπου συναντώνται οι Miami Heat με τους San Antonio Spurs, δύο από τις καλύτερες ομάδες στη μετά-Jordan εποχή, είναι μια καλή ευκαιρία να κάνουμε ένα resume από το 1999 ως σήμερα και να ψηφίσουμε ποιο θεωρούμε το καλύτερο franchise αυτά τα 15, σχεδόν 16 χρόνια. Ως μετά-Jordan εποχή ας θεωρήσουμε αυτήν από τη δεύτερη απόσυρσή του air ως σήμερα. Στη ψηφοφορία βάζω τους συλλόγους που πήραν έστω ένα πρωτάθλημα.





5 πρωταθλήματα ΝΒΑ
7 συμμετοχές σε τελικούς
14 παρουσίες σε playoffs
2 φορές ανακηρύχθηκε παίκτης της ομάδας MVP





4 πρωταθλήματα ΝΒΑ
6 συμμετοχές σε τελικούς
16 παρουσίες σε playoffs
2 φορές παίκτης της ομάδας ανακηρύχθηκε MVP





3 πρωταθλήματα ΝΒΑ
5 συμμετοχές σε τελικούς
13 παρουσίες σε playoffs
2 φορές παίκτης της ομάδας ανακηρύχθηκε MVP





1 πρωτάθλημα ΝΒΑ
2 συμμετοχές σε τελικούς
13 παρουσίες σε playoffs
1 φορά παίκτης της ομάδας ανακηρύχθηκε MVP





1 πρωτάθλημα ΝΒΑ
2 συμμετοχές σε τελικούς
10 παρουσίες σε playoffs





1 πρωτάθλημα ΝΒΑ
2 συμμετοχές σε τελικούς
10 παρουσίες σε playoffs


*Κάποιος καλός άνθρωπος να βάλει και τη ψηφοφορία! laugh.gif
captain charisma
οι λεικερς της τριετιας 2000-2002 ηταν οτι καλυτερο εχω δει στη μετα-τζορνταν εποχη...εκεινη η ομαδα κραταει το καλυτερο ρεκορ στην ιστορια των πλειοφς με 15-1 το οποιο δυσκολα θα ισοφαριστει απο αλλη ομαδα...ειχαν τον κορυφαιο σεντερ ολων των εποχων (κατ εμε) που τα νουμερα του στους τελικους αγγιζαν αυτα του μιχαλακη και δεν τα εχουμε δει απο αλλους...μαζι με τον μπραιαντ ειχαν κανει ενα απ τα καλυτερα διδυμα στην ιστορια και ηταν πλαισιομενοι με ρολιστες που ηξεραν το ρολο τους στο παρκε (φισερ, χορι, φοξ)...

εκεινο το τριποντο του χορι να μπαινε στο 5 ματς του 2003 με τους σπερς και μπορουσαν να κανουν ανετα το 4-peat...
geo82
Από τις ομάδες που αναφέρεις μου άρεσαν πολύ οι Celtics και οι Pistons για τον "σκληρό" χαρακτήρα τους. Από τη στιγμή όμως που πρέπει να διαλέξω καλύτερο σύλλογο θα έλεγα τους Lakers. Πολύ δυνατοί την πρώτη τριετία των πρωταθλημάτων τους , ειδικά τη σεζόν 2000-2001 που τελείωσαν τα πλέι οφ με μία ήττα, με ένα από τα καλύτερα δίδυμα ψηλού-κοντού στην ιστορία της λίγκας. Αν η συνύπαρξη των δύο σταρ ήταν ομαλότερη ίσως να είχαν κατακτήσει κι άλλα πρωταθλήματα. Αλλά με τα "αν" δε γράφεται ιστορία. Πάντως αν φτιάξεις και μια ψηφοφορία για τον πιο αποτυχημένο σύλλογο στη μετα-Τζόρνταν εποχή, νομίζω ότι η ομάδα μου κερδίζει πανηγυρικά. biggrin.gif
salas
εγω θα πω heat οχι για να την σπασω σε κανεναν αλλα για 3 λογους
1.εχουν καταφερει να ειναι αν δεν κανω λαθος μολις το 4ο franchise που παει 4ο σερι τελικο.
2.ολο αυτον τον καιρο παιζουν χωρις σεντερ..εγω το θεωρω απιστευτο που τα καταφερνουν κι ετσι
3.το περσινο 27-0 σερι ειναι το 2ο ολων των εποχων σερι νικων
Dwyane ''the flash'' Wade
Εγω σαν πρωτους θα ψηφιζα τους λεικερς του σακ.ανικητοι για μια τριετια και αν ο answer το 2000 δεν εκανε το ματς της ζωης του θα ειχαν παρει πρωταθλημα με το αδιανοητο 15-0 στα πλει οφ. περαν τουτου ομως μου αρεσε πολυ εκεινη ομαδα λογω του οτι γουσταρα τρελα το ντιζελ βεβαια!
απο κει και περα σαν δευτερους θα εβαζα την ομαδα που θα παρει φετος το δαχτυλιδι οποια και να ειναι απο τις 2.για τους σπερς του τεραστιου τιμ διοτι ειναι εδω και 15 χρονια στο προσκηνιο με τον ποπ να εχει φτιαξει στην κυριολεξια ''ομαδα''!
απο την αλλη το μαιαμι επειδη πηγε 4 σερι τελικους κατι που μονο οι δυο μεγαλυτερες ομαδες του ΝΒΑ το εχουν καταφερει καθως και το οτι παιζει με αυτον τον τροπο οπως ειπωθηκε και πριν απο καποιο παιδι.πολυ δυσκολα πιστευω θα ξαναδουμε συντομα πρωταθλητρια ομαδα χωρις σεντερ.
captain charisma
εχω μια ενσταση...με το θεμα σεντερ που λετε...ουτε οι αντιπαλες ομαδες των χιτ ειχαν καποιον σεντερ φοβητρο...π.χ νταλας 2011 ειχε τσαντλερ ο οποιος ηταν καλος μονο αμυντικα...θαντερ 2012 ειχε περκινς...σπερς 2013 σπλιτερ εκτος κ αν λογιζεται ο ντανκαν σεντερ και δεν το ξερω...οι ανατολικες ομαδες που συναντησαν στη πορεια τους οι χιτ αυτα τα χρονια ουτε αυτες ειχαν σεντερ φοβητρα.. π.χ βοστωνη, νετς, μπουλς.. μοναχα η ιντιανα ειχε τον χιμπερτ ο οποιος επαιξε καλα το 2013...φετος δν εκανε τπτ...οποτε τρεις σουπερ σταρ φτανουν για πανε οι χιτ τελικο και δεν μου προκαλει εκπληξη σε αυτη την ανατολη...

οι μπουλς και στα 2 θρι-πιτ ουτε αυτοι ειχαν σοβαρο σεντερ...
salas
αδερφε κανεις λαθος κατα την γνωμη μου.καταρχην ο duncan επαιζε σαν σεντερ περυσι,επισης τσαντλερ 2011 defensive player of the year δεν ειναι και λιγο,ουτε ασχημη ρακετα ειχαν οι thunder με ibaka και perkins..οι bulls δεν ειχαν σεντερ? ο noah τι ειναι?..εδω οι heat δεν ειχαν καν εστω ενα σεντερ,με bosh center παιζουν γελαει ο κοσμος..γι αυτο το λογω τους βγαζω το καπελο
duncan21
Αντικειμενικά και χωρίς να το σκεφτώ πολύ,Spurs.16 χρόνια απόλυτης ισορροπίας και διάρκειας,δεν έχουν πραγματοποιήσει χρονιά με ρεκόρ κάτω του 61%(νομίζω μάλιστα ότι είναι πάνω από 70% το συνολικό ρεκόρ τους) ενώ οι 6 παρουσίες σε τελικούς,τα 4 πρωταθλήματα(με αρκετές πιθανότητες να γίνουν 5) καθώς και η αλλαγή του παιχνιδιού τους από ομάδα που τσάκιζε κόκαλα στην άμυνα σε μια απ' τις καλύτερες επιθέσεις της λίγκας χωρίς να πέσουν επίπεδο αγωνιστικά,μπορούν να τους δώσουν τον "τίτλο" του καλύτερου φραντσάιζ στην μετά-MJ εποχή.
giorgos14
QUOTE(duncan21 @ Jun 3 2014, 20:43 ) *
Αντικειμενικά και χωρίς να το σκεφτώ πολύ,Spurs.16 χρόνια απόλυτης ισορροπίας και διάρκειας,δεν έχουν πραγματοποιήσει χρονιά με ρεκόρ κάτω του 61%(νομίζω μάλιστα ότι είναι πάνω από 70% το συνολικό ρεκόρ τους) ενώ οι 6 παρουσίες σε τελικούς,τα 4 πρωταθλήματα(με αρκετές πιθανότητες να γίνουν 5) καθώς και η αλλαγή του παιχνιδιού τους από ομάδα που τσάκιζε κόκαλα στην άμυνα σε μια απ' τις καλύτερες επιθέσεις της λίγκας χωρίς να πέσουν επίπεδο αγωνιστικά,μπορούν να τους δώσουν τον "τίτλο" του καλύτερου φραντσάιζ στη μετά-MJ εποχή.



Πανω απο ολα αντικειμενικα smiley.gif Παντως και εγω Σαν Αντονιο θα ψηφιζα γιατι μιλαμε για μια μικρη σχετικα με το ΛΑ και τη Βοστωνη αγορα παρολα αυτα βρισκοντας λαυρακια τυπου Μανου και Παρκερ και εχοντας ισως τον κορυφαιο προπονητη διατηρειται στο τοπ επιπεδο...
jvalin
Ωραίο το τόπικ! biggrin.gif

Το ότι οι Heat παίζουν χωρίς center είναι τελείως άσχετο με το θέμα που συζητάμε. Αν μπορούσαν ας έπαιρναν center κι ας είχαν πιο ισορροπημένο ρόστερ…Άλλωστε, δεν πρόκειται για συνειδητή επιλογή, απλά έτυχε να είναι free agents ο LeBron και ο Bosh. Αν αντί αυτών των 2, κυκλοφορούσαν ελεύθεροι πχ ο Amare και ο Carmelo, το πλάνο τους στη free agency του 2010 θα ήταν πιθανότατα ίδιο και απαράλλαχτο και σήμερα οι Heat θα θύμιζαν κάτι απ το τσίρκο της Νέας Υόρκης. Ευτυχώς ή δυστυχώς, όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος.

Για να μην αοριστολογώ, η δική μου επιλογή είναι οι Spurs
  • γιατί είναι η μόνη ομάδα που παρέμεινε στον αφρό καθ όλη τη διάρκεια της 15ετίας
  • γιατί κατεξοχήν προτάσσουν το σύνολο έναντι της ατομικότητας
  • γιατί ο Ποπ είναι μέγας
  • γιατί σε λίγες μέρες που θα το σηκώσουν θα έχουν κι αυτοί 5 κούπες όπως και οι Fakers smile.gif


Επίσης Spurs
  • γιατί δε μου πάει η καρδιά να ψηφίσω Lakers
  • γιατί απ το να ψηφίσω Lakers, 1000 φορές θα ψήφιζα ακόμα και τους Bobcats
  • γιατί o Kobe ξεχειλίζει από έπαρση, εγωπάθεια και σταριλίκι και παίζει μονάχα για την πάρτη του
  • γιατί ο θειος Stern ήταν πάντα εκεί για τους Fakers όταν τον χρειάζονταν
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(jvalin @ Jun 4 2014, 00:54 ) *
Ωραίο το τόπικ! biggrin.gif

Το ότι οι Heat παίζουν χωρίς center είναι τελείως άσχετο με το θέμα που συζητάμε. Αν μπορούσαν ας έπαιρναν center κι ας είχαν πιο ισορροπημένο ρόστερ…Άλλωστε, δεν πρόκειται για συνειδητή επιλογή, απλά έτυχε να είναι free agents ο LeBron και ο Bosh. Αν αντί αυτών των 2, κυκλοφορούσαν ελεύθεροι πχ ο Amare και ο Carmelo, το πλάνο τους στη free agency του 2010 θα ήταν πιθανότατα ίδιο και απαράλλαχτο και σήμερα οι Heat θα θύμιζαν κάτι απ το τσίρκο της Νέας Υόρκης. Ευτυχώς ή δυστυχώς, όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος.


ο αμαρε ηταν και αυτος ελευθερος το 2010.
phoenix_93
QUOTE(captain charisma @ Jun 3 2014, 22:57 ) *
εχω μια ενσταση...με το θεμα σεντερ που λετε...ουτε οι αντιπαλες ομαδες των χιτ ειχαν καποιον σεντερ φοβητρο...π.χ νταλας 2011 ειχε τσαντλερ ο οποιος ηταν καλος μονο αμυντικα...θαντερ 2012 ειχε περκινς...σπερς 2013 σπλιτερ εκτος κ αν λογιζεται ο ντανκαν σεντερ και δεν το ξερω...οι ανατολικες ομαδες που συναντησαν στη πορεια τους οι χιτ αυτα τα χρονια ουτε αυτες ειχαν σεντερ φοβητρα.. π.χ βοστωνη, νετς, μπουλς.. μοναχα η ιντιανα ειχε τον χιμπερτ ο οποιος επαιξε καλα το 2013...φετος δν εκανε τπτ...οποτε τρεις σουπερ σταρ φτανουν για πανε οι χιτ τελικο και δεν μου προκαλει εκπληξη σε αυτη την ανατολη...

οι μπουλς και στα 2 θρι-πιτ ουτε αυτοι ειχαν σοβαρο σεντερ...

Ενώ Ο Τζόρνταν δεν κοιμόταν τα βράδυα γιατί έβλεπε στον ύπνο του τον Όστερταγκ και τον Μαρκ Γουέστ...
captain charisma
QUOTE(phoenix_93 @ Jun 4 2014, 09:42 ) *
Ενώ Ο Τζόρνταν δεν κοιμόταν τα βράδυα γιατί έβλεπε στον ύπνο του τον Όστερταγκ και τον Μαρκ Γουέστ...


στη πορεια του για τους τελικους δεν εβρισκε μπροστα του σεντερ οπως ο λειμπιρ 4 σερι χρονιες?? ο ντοχερτυ??ο γιουιν 4 χρονιες???ο σακιλ ο οποιος καταφερε και τον κερδισε το 1995...ο μουρνινγκ??ο σμιτς?

και οπως ειπα πιο πανω ο μπουλς και στα 2 θρι-πιτ δεν ειχαν καποιον σεντερ φοβητρο...συγκρινε τους σεντερ που εβρισκε μπροστα του ο τζορνταν με τους σημερινους που βρισκουν οι χιτ μπροστα τους..χαοτικη διαφορα...
phoenix_93
QUOTE(captain charisma @ Jun 4 2014, 10:54 ) *
στη πορεια του για τους τελικους δεν εβρισκε μπροστα του σεντερ οπως ο λειμπιρ 4 σερι χρονιες?? ο ντοχερτυ??ο γιουιν 4 χρονιες???ο σακιλ ο οποιος καταφερε και τον κερδισε το 1995...ο μουρνινγκ??ο σμιτς?

και οπως ειπα πιο πανω ο μπουλς και στα 2 θρι-πιτ δεν ειχαν καποιον σεντερ φοβητρο...συγκρινε τους σεντερ που εβρισκε μπροστα του ο τζορνταν με τους σημερινους που βρισκουν οι χιτ μπροστα τους..χαοτικη διαφορα...

Ναι συμφωνώ, σκεφτόμουν τους σέντερ των τελικών. Ο Ντόχερτυ ας πούμε που τότε ήταν απλά top-10 center(είχε και τραυματισμούς) αυτη την επόχή θα είχε σίγουρα max συμβόλαιο.
jvalin
QUOTE (Dwyane ''the flash'& @ Jun 4 2014, 06:15 ) *
ο αμαρε ηταν και αυτος ελευθερος το 2010.

Το ίδιο πράγμα λέμε, απλά πιθανότατα δεν το διατύπωσα σωστά. Αν αντί των LeBron, Bosh ήταν διαθέσιμοι ο Amare και ο Carmelo, πιθανότατα το σχέδιο σας θα ήταν να πάρετε αυτούς τους 2. Αν θυμάμαι καλά, τον Amare τον θέλατε περισσότερο απ τον Bosh και είχατε μάλιστα προσπαθήσει να τον φέρετε με trade πριν το deadline του 2010. Δεν έκατσε τότε, το καλοκαίρι προτίμησε τους Knicks και το πράγμα ξεχάστηκε. Ο Carmelo προφανώς ήταν εκτός συζήτησης το 2010, απλά τον ανέφερα ως εναλλακτικό franchise player αντί του LeBron. Γενικά, στην class του 2010 κυκλοφορούσαν top ονόματα…LeBron, Bosh, Wade, Amare, Joe Johnson, Yao (ψιλοσάπιος βέβαια λόγω τραυματισμών), Boozer, Gay (θεωρούνταν καλοί τότε) και οι Nowitzki και Pierce που λίγο πολύ όλοι ξέραν ότι δε θα πάνε πουθενά. Το πλάνο των Heat ήταν κρατάμε Wade, πείθουμε άλλους 2 και γινόμαστε contenders…Πλην του Amare, είχατε επίσης επαφές με Boozer, Gay…Φαντάσου πχ οι 3 δικοί σας να κατέληγαν αλλού και να φτιάχνατε big 3 με Amare, Boozer, Gay. icon_drunk.gif

Προφανώς, όλα αυτά είναι για να χαμε να λέγαμε. Τα πάντα κρίνονται εκ του αποτελέσματος.

Sorry για το off topic peace.gif
yorgos
Σα διάρκεια οι Σπερς, χωρίς αμφιβολία. Αλλά σαν "ανίκητη", κλπ ε οι Λέικερς δυστυχώς ήταν ένα σκαλί πιο πάνω.
klow13
QUOTE (jvalin @ Jun 4 2014, 14:44 ) *
Γενικά, στην class του 2010 κυκλοφορούσαν top ονόματα…LeBron, Bosh, Wade, Amare, Joe Johnson, Yao (ψιλοσάπιος βέβαια λόγω τραυματισμών), Boozer, Gay (θεωρούνταν καλοί τότε) και οι Nowitzki και Pierce που λίγο πολύ όλοι ξέραν ότι δε θα πάνε πουθενά.

Προφανώς, όλα αυτά είναι για να χαμε να λέγαμε. Τα πάντα κρίνονται εκ του αποτελέσματος.

Sorry για το off topic peace.gif

δεν ηταν ελευθερος ο yao.ετοιμαζοταν να ξαναμπει με περιορισμο λεπτων(23-24 max),μετα απο τη χαμενη 09-10 σεζον.του χαμε φερει και brad miller για στηριγμα tongue.gif

σπερς θα πω και εγω για τη συνεπεια ολα αυτα τα χρονια χωρις καμια αβαντα απο τον θειο στερν.

jasonick
QUOTE(klow13 @ Jun 4 2014, 15:25 ) *
σπερς θα πω και εγω για τη συνεπεια ολα αυτα τα χρονια χωρις καμια αβαντα απο τον θειο στερν.


Post του Χρήστου σε 5..4..3..2..1

smiley.gif
jvalin
QUOTE (klow13 @ Jun 4 2014, 15:25 ) *
δεν ηταν ελευθερος ο yao.ετοιμαζοταν να ξαναμπει με περιορισμο λεπτων(23-24 max),μετα απο τη χαμενη 09-10 σεζον.του χαμε φερει και brad miller για στηριγμα tongue.gif

σπερς θα πω και εγω για τη συνεπεια ολα αυτα τα χρονια χωρις καμια αβαντα απο τον θειο στερν.

Γράψε λάθος, είχα την αίσθηση ότι ήταν κι ο Yao. peace.gif Τώρα που το κοίταγα, είχε λέει opt out αλλά δεν το χρησιμοποίησε γιατί προερχόταν από σαπιοχρονιά.
ssoulliss
Εμείς.... smiley.gif Αν δεν υπήρχε το β&%$$#ο του Χόρι wos_sport3.gif θα κάναμε το ριπίτ και μάλλον και το θρι-πιτ μετά!!!! tongue.gif

Μας στοίχισε πολύ εκείνο το πρωτάθλημα. Δεν θα διαλυόταν η ομάδα αν παίρναμε εκείνον τον τίτλο (Α ρε Τζο!!!)
SteveNashidis
QUOTE(klow13 @ Jun 4 2014, 15:25 ) *
σπερς θα πω και εγω για τη συνεπεια ολα αυτα τα χρονια χωρις καμια αβαντα απο τον θειο στερν.




Eίπα να μην σχολιάσω αλλα προκαλείτε . smiley.gif
geo82
Στις σειρές με τους Σανς είναι αλήθεια πως έγιναν διάφορα. Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια άλλαξε η φιλοσοφία των Σπερς και έγιναν πιο θεαματικοί. Το "κακό" με την ομάδα εκείνης της εποχής είχε ονοματεπώνυμο: Μπρους Μπόουεν. Δυστυχώς, δε βρέθηκε κάποιος να του ρίξει μια αγκωνιά, σαν εκείνη που είχε ρίξει ο "Ταχυδρόμος" στον Αϊζέια, μπας και έστρωνε λίγο.
jvalin
QUOTE (Voyager @ Jun 4 2014, 16:20 ) *
Eίπα να μην σχολιάσω αλλα προκαλείτε . smiley.gif

Σε παρασκηνιακό επίπεδο, οι Lakers αναδίδουν μπόχα και δυσωδία. Αν αρχίσουμε τα βιντεάκια το τόπικ θα γίνει ροντέο. shot.gif Ενδεικτικά, βάζω την πιο κραυγαλέα περίπτωση απ όλες, το game 6 μεταξύ Lakers και Kings το 2002



Η μόνη φορά έβερ που οι Lakers βρήκαν απέναντι τους τη λίγκα ήταν στην ιστορία με το trade του Paul, κι αυτό γιατί οι Hornets ανήκαν στο ΝΒΑ.


Υ.Γ. Respect για την ομαδάρα των Kings εκείνης της εποχής με Webber, Peja, Divac, Bibby, Doug Christie, Turkoglu κτλ…
Peja αρρώστια, τα κάρφωνες από παντού… 77.gif
geo82
Η σειρά Lakers-Kings ήταν από τις αγαπημένες μου ever.Ήταν η εποχή που ο τελικός της Δύσης θεωρείτο ότι έβγαζε και τον πρωταθλητή του ΝΒΑ. Αν και ήθελα να προκριθεί το Σακραμέντο, θα διαφωνήσω μαζί σου. Αν οι Kings ήθελαν να περάσουν θα έπρεπε να εμφανιστούν στο τελευταίο παιχνίδι όπου μόνο ο Bibby είχε τα "καρύδια" να πάρει τα κρίσιμα σουτ. Ο Webber εξαφανισμένος στο δεύτερο ημίχρονο, ο Christie τα ίδια και έμενε μόνο ο Μάικ να προσπαθεί. Στο 4ο παιχνίδι οι διαιτητές είπαν στον Divac να χάσει την προτελευταία βολή; Ή να σκαμπιλίσει τη μπάλα αντί να κατεβάσει το τελευταίο ριμπάουντ; Μπορεί να λέγονται πολλά για το έκτο παιχνίδι, αλλά υπήρχε και το έβδομο. Αν οι Kings ήταν μάγκες ας κέρδιζαν. Αλλά...
jvalin
QUOTE (geo82 @ Jun 4 2014, 18:22 ) *
Η σειρά Lakers-Kings ήταν από τις αγαπημένες μου ever.Ήταν η εποχή που ο τελικός της Δύσης θεωρείτο ότι έβγαζε και τον πρωταθλητή του ΝΒΑ. Αν και ήθελα να προκριθεί το Σακραμέντο, θα διαφωνήσω μαζί σου. Αν οι Kings ήθελαν να περάσουν θα έπρεπε να εμφανιστούν στο τελευταίο παιχνίδι όπου μόνο ο Bibby είχε τα "καρύδια" να πάρει τα κρίσιμα σουτ. Ο Webber εξαφανισμένος στο δεύτερο ημίχρονο, ο Christie τα ίδια και έμενε μόνο ο Μάικ να προσπαθεί. Στο 4ο παιχνίδι οι διαιτητές είπαν στον Divac να χάσει την προτελευταία βολή; Ή να σκαμπιλίσει τη μπάλα αντί να κατεβάσει το τελευταίο ριμπάουντ; Μπορεί να λέγονται πολλά για το έκτο παιχνίδι, αλλά υπήρχε και το έβδομο. Αν οι Kings ήταν μάγκες ας κέρδιζαν. Αλλά...

Ε καλά τώρα...Τους έχουν σφάξει στο γόνατο κι εσύ μου λες αν ήταν μάγκες ας έπαιρναν το επόμενο…Όταν παίζουν με το μυαλό σου με τόσο προκλητικό και ανέντιμο τρόπο, δεν είναι εύκολο να κατεβάσεις διακόπτες και να μπεις συγκεντρωμένος για να παίξεις όλη τη χρονιά σε μια βραδιά…
captain charisma
οι κινγκς ειχαν την ευκαιρια να τελειωσουν τη σειρα απο νωρις... στο 4ο παιχνιδι ειχαν προηγηθει ανετα και ωραια μεχρι και 25π διαφορα και μπορουσαν να πανε στην εδρα τους με το 3-1 στο τσεπακι τους αλλα πανηγυρισαν απο το ημιχρονο..θυμαμαι χαρακτηριστικες φασεις με μπιμπι οταν εβαζε καλαθι και γυρναγε στο κοινο προκαλοντας...απο τριτη περιοδο και μετα τα καναν θαλασσα και φτασαμε στο τριποντο του χορι...
για το 6ο ματς εχει γινει πλεον κουραστικο αυτο για την διαιτησια...οι κινγκς ειχαν 7ο ματς στην εδρα τους αλλα και παλι στα κρισιμα δειξαν οτι δεν μπορουν...ειχαν προηγηθει παλι με μια μικρη διαφορα αλλα...στο τελος πριν τη παραταση μπορουσε να καθαρισει το παιχνιδι ο πετζα με το τριποντο του αλλα δεν βρηκε ουτε σιδερο η μπαλα...οποτε...οπως ειπε κ ο φιλος απο πανω καποιοι παικτες στα δυσκολα απλα δεν φανηκαν...μονο ο μπιμπι προσπαθουσε...
geo82
Με κάλυψες φίλε captain όσον αφορά το 4ο ματς. Οι Κινγκς μπορούσαν να είχαν καθαρίσει εκεί την πρόκριση. όσον αφορά το έβδομο παιχνίδι, δεν αλλάζω γνώμη. Ας έπαιζαν , ώστε να κέρδιζαν. Τα ίδια έπαθαν και το 2004, όταν έχασαν σε 7 ματς από τη Μινεσότα. Κι εκεί οι διαιτητές τους έφταιγαν;
captain charisma
σαν σημερα πριν απο 13 χρονια οι λεικερς το 2001 πηραν το πρωταθλημα με μια μολις ηττα και αυτο αποτελει την καλυτερη επιδοση ολων των εποχων στα πλειοφς...και αν δεν ειχε βαλει τη 50αρα στο πρωτο ματς ο αιβερσον θα μιλουσαμε για το εξωπραγματικο 15-0..αλλα και το 15-1 δεν ειναι ασχημο...δεν προκειται να καταριφθει απο καμια ομαδα...και οι εμφανησεις του ντιζελ σ εκεινο το θριπιτ ειναι οτι καλυτερο εχουμε δει απο σουπερσταρ στη μετα-τζορνταν εποχη..

πριν 2 μερες συμπληρωθηκαν 3 χρονια απο το πρωταθλημα του νταλας απεναντι στο μαιαμι...
morfi
Δεν νομίζω ότι χωράει ιδιαίτερη αμφισβήτηση για το ποιες ομάδες είναι οι καλύτερες. Θα πάω με τους Λέικερς λόγω των three-peat και back-to-back πρωταθλημάτων καθώς και με τις παρουσίες τους σε τελικούς κάτι που δεν έχει καταφέρει καμία ομάδα από το '98 και μετά. Από κοντά σίγουρα οι Σαν Αντόνιο Σπερς για προφανείς λόγους και ακολουθούν οι Χιτ και από μακριά οι Πίστονς.
Rated: (en)joy
Αν αυτο το thread ανοιγε μερικους μηνες πριν -στην αρχη της φετινης περιοδου δηλαδη- θα πηγαινα με τους λεικερς. Τωρα εχοντας επιπλεον μια σεζον οπου οι σπερς κατεκτησαν το πρωταθλημα ισοφαριζοντας τα 5 των λεικερς και παραλληλα οι τελευταιοι εκαναν μολις 27 νικες σε μη κουτσουρεμενη σεζον με κανουν να το ξανασκεφτω. Οι αριθμοι λενε ότι -τωρα πια- και οι 2 ομαδες εχουν τα ιδια πρωταθληματα, με τους λιμνανθρωπους να εχουν ενα επιπλεον τελικο αλλα και 2 παρουσιες λιγοτερες στα πλειοφ.
Κοιτωντας επιπλεον επιτευγματα σε αυτά τα 16 χρονια οι λεικερς εχουν να αντιταξουν το θριπιτ (το 15-1 δεν μπορω να το προσμετρησω και πολυ στα υποψιν μου απ’την στιγμη που και οι σπερς εχουν ένα παραπλησιο 15-2) το οποιο στα δικα μου ματια υπολειπεται σε συγκριση με την διαρκεια των σπιρουνιων -16 συνεχομενες σεζον παρουσιας στα πλειοφ με μινιμουμ 50 νικων, ακομα και το 37-13 του ’99 θα αντιστοιχουσε σε 60-61 νικες σε γεματη σεζον- επομενως οριακα θα προτιμησω τους σπερς.
Παρακατω με μια μικρη επιφυλαξη επειδη τα πηρα από φορουμ φιλαθλων, παραθετω τα winning percentages των 2 ομαδων τοσο σε regular οσο και σε post-season από το '98-'99 ως σημερα, αν μπορει καποιος να τα επιβεβαιωσει ας μας πει.
regular: lakers 62,3% spurs 70,7%
playoffs:lakers 61,4% spurs 63%
lakersdynasty
Τα στατιστικά δεν κάνουν λάθος. Οι Spurs έχουν την πιο σταθερή πορεία σε σχέση με τις υπόλοιπες ομάδες. Και το ωραίο είναι ότι και αυτοί, όπως και οι Lakers στο διάστημα που εξετάζουμε κατέληξαν σε πορείες που αντικατοπτρίζουν την γενικότερη ιστορία τους σε μεγάλο βαθμό.

Click to view attachment

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Vz_...t#gid=323866542

Οι Spurs προφανώς σε αυτό το διάστημα έχουν κερδίσει και τους 5 τίτλους τους. Αλλά απο τη πρώτη τους χρονιά στο ΝΒΑ ως σήμερα έχουν μια σταθερή πορεία διεκδικητή και εντός playoffs που μόνο οι Lakers μπορούν να συναγωνιστούν. Έχουν μείνει εκτός playoffs μόλις 5 φορές σε 47 σεζόν σε ΑΒΑ/ΝΒΑ ποσοστό 89%. Εαν φέτος οι Lakers αποτύχουν να μπουν στα playoffs (60/67 90%) οι Spurs θα ξεπεράσουν και αυτούς. Ενδεικτικά, 3οι με διαφορά οι ιστορικοί, πλέον επιτυχημένοι Celtics των 17 πρωταθλημάτων ΝΒΑ με 75% (51/68). Μετά το 1998 έχουν το μεγαλύτερο ποσοστό νικών ηττών με διαφορά, έχουν 5 πρωταθλήματα και καμία απουσία απο τα playoffs. Μόνο σημαντικό, για μένα, κακό το γεγονός ότι παρά την συνεχή κορυφαία παρουσία τους στην κανονική περίοδο και την μη απουσία απο τα playoffs στην διαδικασία αλλαγής στυλ παιχνιδιού και ανανέωσης του ρόστερ είχαν 3-4 κακές σειρές στα playoffs που οδήγησαν σε έξοδο στον 1ο ή 2ο γύρο. Αυτό μαζί με το γεγονός ότι μόλις τις τελευταίες 2 σεζόν επέστρεψαν ξανά σε τελικούς ΝΒΑ είναι αυτό που βάζει τους Lakers στη συζήτηση.

Οι Lakers απ' την άλλη και σε αυτό το διάστημα εμφανίζουν γνωστές συμπεριφορές. Ένα franchise που δουλεύει με projects σε μια αγορά, τα τελευταία 54 χρόνια, που τους ευνοεί σε πολλά επίπεδα, εκτός της σταθερότητας και του καλού κλίματος. Καμία έκπληξη στο γεγονός ότι έχουν τις περισσότερες συμμετοχές σε τελικούς, σε αυτό το διάστημα σε μια πολύ καλή περιφέρεια κάτι που στο παρελθόν πάντα ήταν θέμα προς συζήτηση (60ς 80ς). Όπως δεν αποτελεί καμία έκπληξη και το γεγονός ότι είναι η μόνη ομάδα με 3 συνεχόμενους τίτλους. Οι Lakers δεν πρόκειται να γίνουν ποτέ η ομάδα που θα παρουσιάσει τη σταθερότητα των Spurs σε τόσο μεγάλο διάστημα σε αυτό το διαχειριστικό περιβάλλον. Έγινε μια φορά τη δεκαετία του 80 με τον Jabbar ήδη παρόν και με 2 πρώτα πικ, με την ομάδα να χτίζεται εως το 1984 με restricted free agency και χωρίς Salary Cap. Απο τότε τα πράγματα αλλάζουν σταδιακά προς το δυσκολότερο και αυτό το έχουν προσέξει περισσότερο απο κάθε άλλον οι Celtics.

Η μόνη άλλη ομάδα που πέτυχε σε τόσο μεγάλο διάστημα έχοντας ασύγκριτα σημαντικές επιτυχίες είναι προφανώς οι Celtics του 50/60. Οι Celtics μπορεί να ήταν σε μεγαλούπολη αλλά ο τρόπος που αντιμετώπιζαν τα πράγματα οι πρωταγωνιστές των ομάδων αυτών δεν άφηνε και πολλά περιθώρια για φαντεζί συμπεριφορές και μηχανισμούς προώθησης. Αουερμπαχ και Ράσελ ήξεραν ότι παίζουν κορυφαίο μπάσκετ και αυτό απο μόνο του θα έπρεπε να φέρει τον κόσμο στο γήπεδο. Αυτό βέβαια ήταν ένα θέμα όταν είσαι σε μια πόλη με εκπροσώπους άλλων αθλημάτων που τραβούσαν παραδοσιακά περισσότερο τον κόσμο ανεξάρτητα απο τις επιτυχίες της κάθε ομάδας.

Σε επίπεδο μάνατζμεντ τα πράγματα ήταν πιο απλά απο τη στιγμή που αυτός που προπονούσε ήταν αυτός που θα διαπραγματευόταν το συμβόλαιο σου και αυτός που θα σε έδιωχνε αν δεν έφτανες τα απαιτούμενα επίπεδα σε μια εποχή που οι παίκτες δεν είχαν δικαιώματα ελεύθερης διαπραγμάτευσης και διακίνησης μετά απο λήξη συμβολαίων.

Αυτό είναι και το θαύμα απο πλευράς Spurs. Σε μια εποχή που ένας άνθρωπος δεν μπορεί να κάνει τα πάντα σε επίπεδο προπονητή σκάουτερ μάνατζερ κατάφεραν να έχουν τέτοια σταθερότητα και συνοχή σε αυτά τα 3 επίπεδα και να εκμεταλλευτούν σε πολύ μεγάλο διάστημα τα 2 κορυφαία πικ των Ρόμπινσον και Ντάνκαν. Οι μικρές αγορές όπως κάθε αγορά δεν έχουν μόνο μειονεκτήματα αλλά και πλεονεκτήματα και τα εκμεταλλεύτηκαν πλήρως ξέροντας τι είναι και μη προσπαθώντας να γίνουν όσα δεν θα μπορούσαν.

Οι Spurs λοιπόν θα πάρουν οριακά τη ψήφο μου, έχοντας κατά νου ότι τα επόμενα 1-2 χρόνια θα μπορούσαν να προσθέσουν στο διάστημα αυτό και κάτι που τους λείπει. Είτε συνεχόμενο πρωτάθλημα, Είτε συνολικά τα περισσότερα πρωταθλήματα απο κάθε ομάδα στην μετα Τζόρνταν εποχή.

Σεβασμός και επικρότηση. 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif
lakersdynasty
Μετά απο ακόμη μια πολύ καλή χρονιά και με τους Lakers να διανύουν άσχημες χρονιές, οι Spurs είναι εδώ και μερικά παιχνίδια η ομάδα με το καλύτερο ποσοστό νικών στην ιστορία του ΝΒΑ. Αυτή τη στιγμή με 61,5% και με τους Lakers να πέφτουν στο 60,9%

http://www.basketball-reference.com/teams/

Rated: (en)joy
Και μιας και το 61 ειναι στην επικαιροτητα να προσθεσω οτι οι Spurs συνεχιζουν ακαθεκτοι το γνωστο σερι των συνεχομενων σεζον με winning percentage ≥ 61% -που παει να πει μινιμουμ 50 νικες σε full season- φτανοντας τις 18 συνεχομενες. 41.gif
Τρομακτικο αν το συνειδητοποιησει κανεις...
aegeansheed
Το πιο επιτυχημένο basketball μαγαζί επίσης (κάποια στιγμή θα ήθελα να κάνω μια έρευνα πάνω σε Οικονομικά Αποτελέσματα στα τελευταία χρόνια, και αυτό για να δω πρακτικά τη διαφορά σε αυτό που λένε "big και small market franchises" σε όρους εσόδων/ brand marketability).

Best managed basketball corporation φαντάζομαι επίσης. To winning ratio είναι τρομακτικό. Πλέον η σύγκριση με Lakers υπάρχει μόνο λόγω ειδικού ιστορικού βάρους φανέλας και L.A. κατά τα άλλα οι Spurs είναι έτη φωτός μπροστά από όλους τους άλλους.

Αυτό που πάει να κάνει το Management Group στο Wοky αρχίζει να μου αρέσει και θέλω να δω πώς μπορεί να καταλήξει σε 4-5 χρόνια από τώρα. Οι ιδέες τους είναι πρωτοποριακές και μιλάω κυρίως για την ενσωμάτωση επιστημόνων σε ειδικότητες που μέχρι τώρα δεν υπήρχαν στα franchises. Παραπέμπω σε μια δουλειά που είχε κάνει ο Schmidt νομίζω για την περίπτωση Sanders και κάποιες άλλες ενδείξεις από τυχαίο διάβασμα, όπως η ιστορία για το πώς το HR team είχε δώσει ένα προβάδισμα στον Jabari Parker στα draft procedures του περασμένου καλοκαιριού.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.