Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τι χρειάζεται ο Άρης για να μπορέσει να χτυπάει πρωτάθληματα και Final4;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3
Timemaster
Τις τελευταίες μέρες σε δύο τουλάχιστον ενότητες έχει συζητηθεί γενικά το θέμα του τι πρόγραμμα πρέπει να κάνει ο Άρης στο μέλλον ώστε να μπορεί να χτυπήσει τους δύο μεγάλους της Αττικής...

Η μία γνώμη είναι ότι υποχρεωτικά πρέπει να κάνει ένα μεγάλο άνοιγμα φέρνοντας αστέρες...
και η άλλη είναι να στηριχτεί την ελπιδοφόρα φουρνιά των πρωταθλητών Ελλάδος στα εφηβικά τμήματα.

Κατά την γνώμη μου πρέπει να κρατήσει ένα κορμό
από Νελσον, Κλαρκ, Τσαλδάρη, Ηλιάδη , Μπάρλο, Ραητ. Τους Παπανικολαου,Σκορδιλη,Τσαιρελη,Ματαλον με λίγα λεπτά συμμετοχής σε κάθε παιχνίδι (2-4 στον καθένα) και σταδιακά να μπαίνουν όλο και ποιο πολύ στην ομάδα
και με την προσθήκη 2-3 παιχτών αρκετά μεγαλύτερης αξίας όπως ο Μάσευ κάποιος Ελληνας επιπέδου εθνικής και κάποιο πολύ καλό στην θέση 3-4 και έναν αξιοπρεπή play maker

Με δεδομένο πως δε μπορούμε να βασιζόμαστε σε μεγάλους οικονομικά προέδρους ακούω την γνώμη σας.
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Timemaster @ May 6 2009, 13:44 ) *
Τις τελευταίες μέρες σε δύο τουλάχιστον ενότητες έχει συζητηθεί γενικά το θέμα του τι πρόγραμμα πρέπει να κάνει ο Άρης στο μέλλον ώστε να μπορεί να χτυπήσει τους δύο μεγάλους της Αττικής...

Η μία γνώμη είναι ότι υποχρεωτικά πρέπει να κάνει ένα μεγάλο άνοιγμα φέρνοντας αστέρες...
και η άλλη είναι να στηριχτεί την ελπιδοφόρα φουρνιά των πρωταθλητών Ελλάδος στα εφηβικά τμήματα.

Κατά την γνώμη μου πρέπει να κρατήσει ένα κορμό
από Νελσον, Κλαρκ, Τσαλδάρη, Ηλιάδη , Μπάρλο, Ραητ. Τους Παπανικολαου,Σκορδιλη,Τσαιρελη,Ματαλον με λίγα λεπτά συμμετοχής σε κάθε παιχνίδι (2-4 στον καθένα) και σταδιακά να μπαίνουν όλο και ποιο πολύ στην ομάδα
και με την προσθήκη 2-3 παιχτών αρκετά μεγαλύτερης αξίας όπως ο Μάσευ κάποιος Ελληνας επιπέδου εθνικής και κάποιο πολύ καλό στην θέση 3-4 και έναν αξιοπρεπή play maker

Με δεδομένο πως δε μπορούμε να βασιζόμαστε σε μεγάλους οικονομικά προέδρους ακούω την γνώμη σας.

Καλα ολα αυτα που λες για το μελλον αλλα το θεμα ειναι να μη χασουμε και το παρον!
Το να στελνουμε δανεικους σε αλλες ομαδες παιχτες ειναι το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε αυτη τη στιγμη ετσι ωστε οταν ειναι ετοιμος να τον τσιμπησουμε.Αλλιως εμεις δεν εχουμε την πολυτελεια να βοηθησουμε καποιον παιχτη να ανδρωθει μπασκετικα.
Ο Τσαιρελης πραγματικα εχει μεγαλο ταλεντο και ειναι η συμπαθεια μου αλλα το θα εκανε να τον περναμε απο Σεπτεμβρη στον Αρη;Μαλλον τιποτα...
Οποτε το καλυτερο που εχουν να κανουν ολοι οι πιτσιρικαδες ειναι να παρουν χρονο συμμετοχης σε μικροτερης δυναμικοτητας ομαδες και να ερθουν,οχι ετοιμοι,αλλα σε καλυτερο επιπεδο σε εμας!
Timemaster
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ May 6 2009, 14:55 ) *
Καλα ολα αυτα που λες για το μελλον αλλα το θεμα ειναι να μη χασουμε και το παρον!
Το να στελνουμε δανεικους σε αλλες ομαδες παιχτες ειναι το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε αυτη τη στιγμη ετσι ωστε οταν ειναι ετοιμος να τον τσιμπησουμε.Αλλιως εμεις δεν εχουμε την πολυτελεια να βοηθησουμε καποιον παιχτη να ανδρωθει μπασκετικα.
Ο Τσαιρελης πραγματικα εχει μεγαλο ταλεντο και ειναι η συμπαθεια μου αλλα το θα εκανε να τον περναμε απο Σεπτεμβρη στον Αρη;Μαλλον τιποτα...
Οποτε το καλυτερο που εχουν να κανουν ολοι οι πιτσιρικαδες ειναι να παρουν χρονο συμμετοχης σε μικροτερης δυναμικοτητας ομαδες και να ερθουν,οχι ετοιμοι,αλλα σε καλυτερο επιπεδο σε εμας!



Ο δανεισμός των νέων είναι μια λύση που φέτος εφαρμόστηκε με τον Τσαιρέλη όμως δε μπορώ να πω ότι απέδωσε μιας και ο χρόνος συμμετοχής του ήταν μόλις 240 λεπτά σε 23 παιχνίδια με χρόνους συμμετοχής κυρίως την περίοδο που η Λάρισα έδιωξε παίχτες και με φτωχό απολογισμό 80 πόντους.
Δε νομίζω πως αυτό τον βελτίωσε ιδιαίτερα σαν παίχτη.
Βέβαια από το να ήταν στον Άρη με 10 λεπτά σε όλη την χρονιά σαφώς είναι και καλύτερα.

Όμως ο δανεισμός πρέπει να γίνει σε μεγαλύτερο βαθμό και με ένα όριο στο χρόνο συμμετοχής των παιχτών στο συμβόλαιο.
Από την άλλη πως θα είμαστε σίγουροι πως αυτοί οι παίχτες μετά από 1-2 χρόνια δανεικοί θα έρθουν στον Άρη και όχι σε μια άλλη ομάδα;
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Timemaster @ May 6 2009, 15:11 ) *
Ο δανεισμός των νέων είναι μια λύση που φέτος εφαρμόστηκε με τον Τσαιρέλη όμως δε μπορώ να πω ότι απέδωσε μιας και ο χρόνος συμμετοχής του ήταν μόλις 240 λεπτά σε 23 παιχνίδια με χρόνους συμμετοχής κυρίως την περίοδο που η Λάρισα έδιωξε παίχτες και με φτωχό απολογισμό 80 πόντους.
Δε νομίζω πως αυτό τον βελτίωσε ιδιαίτερα σαν παίχτη.
Βέβαια από το να ήταν στον Άρη με 10 λεπτά σε όλη την χρονιά σαφώς είναι και καλύτερα.

Όμως ο δανεισμός πρέπει να γίνει σε μεγαλύτερο βαθμό και με ένα όριο στο χρόνο συμμετοχής των παιχτών στο συμβόλαιο.
Από την άλλη πως θα είμαστε σίγουροι πως αυτοί οι παίχτες μετά από 1-2 χρόνια δανεικοί θα έρθουν στον Άρη και όχι σε μια άλλη ομάδα;


Εχει εφαρμοστει παλι με Χαριτοπουλο και Ορφανο αλλα και εκει νομιζω πως δεν ειχαμε αποτελεσματα.
Η αληθεια ειναι πως χρειαζονται χρονο συμμετοχης εκει που θα πανε δανεικοι αλλα θαρρω πως πρεπει να τον κερδισουν με το σπαθι τους και οχι με μια δικλειδα του συμβολαιου.Αλλιως δεν αξιζουν να παιζουν στον Αρη και στον καθε Αρη κατ' εμε.Συν οτι εγω προσωπικα αν ημουν προπονητης δε θα ηθελα να μου επιβαλουν καποιον παικτη ο οποιος ενδεχεται να μην αξιζει κιολας!
a bullet for your head
Εχω εκφρασει την αποψη οτι ο Αρης θα πρεπει να μπει σε μια συνδυαστικη λογικη,να κανει δηλαδη ενα ''παντρεμα'' εμπειρων-ποιοτικων παικτων με νεαρους ταλαντουχους.
Απ τους ηδη υπαρχοντες εμπειρους παικτες,θα ηθελα να παραμεινουν οι:
-Κλαρκ
-Αργυροπουλος
-Ηλιαδης
-Τσαλδαρης
-Μπαρλος
-Νελσον

Θα ηθελα να αποκτηθουν ενας αναπληρωματικος ψηλος ποιντ-γκαρντ,οπως οι Αποστολιδης,Καλαιτζιδης,ενα φοργουορντ που να ταιριαζει με τον Νελσον και να μπορουν να εναλλασονται με ευχερεια στις θεσεις 3 & 4,οπως ο Κακιουζης, εναν καλο Αμερικανο σεντερ οπως ο Φρανσις που ειναι και οικονομικα προσιτος και ενα μπακ-απ στο σεντερ οπως ο Βουγιουκας.
Να επιστρεψουν οι Ματαλον,Τσαιρελης.

Οποτε το ροστερ να ειναι καπως ετσι:
-Κλαρκ,Αποστολιδης η' Καλαιτζιδης,Αργυροπουλος,Ματαλον
-Τσαλδαρης,Ηλιαδης
-Νελσον,Παπανικολαου,Χρυσικοπουλος
-Κακιουζης,Μπαρλος,Τσαιρελης
-Φρανσις,Βουγιουκας,Σκορδιλης
ablade
Θα συμφωνήσω και εγώ. Αν οι παίκτες δεν μπορούν να κερδίσουν χρόνο συμμετοχής σε μικρότερες ομάδες πως θα τον κερδίσουν στον Άρη? Το ζήτημα είναι να γίνεται σωστή επιλογή των ομάδων που δίνονται δανεικοί ώστε να υπάρχει ο προπονητής που θα τους δουλέψει σωστά και θα τους δώσει και ευκαιρίες.
Και εγώ είμαι υπέρ της αξιοποίησης των μικρών αλλά αυτό δεν συμαίνει ότι πρέπει να ζητάμε να παίρνουν χρόνο ανεξάρτητα αν το αξίζουν ή όχι. Το να αναδείξεις μικρούς δεν είναι τόσο απλό και ξεκινάει απο πολύ νωρίτερα (παιδικό, εφηβικό κλπ) όπου θα πρέπει να δουλέυονται για να παίξουν στην πρώτη ομάδα και όχι σύμφωνα με τις ανάκες του εκάστοτε ρόστερ.
a bullet for your head
QUOTE(ablade @ May 7 2009, 10:20 ) *
Θα συμφωνήσω και εγώ. Αν οι παίκτες δεν μπορούν να κερδίσουν χρόνο συμμετοχής σε μικρότερες ομάδες πως θα τον κερδίσουν στον Άρη? Το ζήτημα είναι να γίνεται σωστή επιλογή των ομάδων που δίνονται δανεικοί ώστε να υπάρχει ο προπονητής που θα τους δουλέψει σωστά και θα τους δώσει και ευκαιρίες.
Και εγώ είμαι υπέρ της αξιοποίησης των μικρών αλλά αυτό δεν συμαίνει ότι πρέπει να ζητάμε να παίρνουν χρόνο ανεξάρτητα αν το αξίζουν ή όχι. Το να αναδείξεις μικρούς δεν είναι τόσο απλό και ξεκινάει απο πολύ νωρίτερα (παιδικό, εφηβικό κλπ) όπου θα πρέπει να δουλέυονται για να παίξουν στην πρώτη ομάδα και όχι σύμφωνα με τις ανάκες του εκάστοτε ρόστερ.

Στο σκεπτικο αυτο υπαρχει βαση,ομως ποια ομαδα μπορει να αποδειχτει καλη επιλογη,που να εχει και τον αναλογο-καλο προπονητη ωστε να δοθουν καποιοι νεαροι-ταλαντουχοι ως δανεικοι?
Σχεδον ολες οι ομαδες,φαινονται διστακτικες οσον αφορα τους νεαρους παικτες,καθως ολες θετουν στοχους,ειτε ειναι παραμονη στη κατηγορια,ειτε εισοδο στην 8αδα,ειτε εισοδο στη 4αδα,ειτε εισοδο στην Ευρωλιγκα κ.ο.κ.
Και φαινεται να προτιμουν πιο εμπειρους παικτες.
Ακομα και ο Κολοσσος,που επαιξε πολυ καλο μπασκετ και ειχε πολυ καλο προπονητη,στηριχτηκε σε ενα κορμο εμπειρων παικτων.
Εχω ανοιξει ενα τοπικ που εχει ως θεμα του αυτο που συζηταμε..''Αν μπορουμε και εμεις να αναδειξουμε Ρουμπιο''.
Δυστυχως η υπαρχουσα νοοτροπια και οι ισως λανθασμενες προτεραιοτητες που τιθενται απ τις ομαδες,δεν επιτρεπουν στους δικους μας ταλαντουχους παικτες να αναδειχτουν.Δεν νομιζω οτι ειναι το θεμα αν αξιζουν η' δεν αξιζουν τον χρονο συμμετοχης.
Το να υπαρξει μια εμπιστοσυνη σε καποια παιδια και να τους δινονται και καποιοι ολιγολεπτοι ρολοι για αρχη,ωστε να μετεχουν στο ροτεισον της ομαδας τους,δεν νομιζω οτι ειναι και ανεφικτο.
Αθλητες οπως οι Ζησης,Σπανουλης,Βασιλειαδης,Βασιλοπουλος,Μ
αυροκεφαλιδης,Σχορτσιανιτης,Λαζος,καταφερα
ν και αναδειχτηκαν διοτι οι ομαδες τους τους εμπιστευτηκαν(η' αναγκαστηκαν λογω οικονομικης στενοτητας να τους εμπιστευτουν).
Το να μην ενσωματωνονται παικτες οπως οι Παπανικολαου,Ματαλον,Τσαιρελης,εστω και σαν παικτες ρολων,αλλα να καθονται στη γωνια του παγκου του Αρη η' να ''γυροφερνουν'' απο δω η' απο κει,δεν νομιζω οτι θα υπαρξει καποιο οφελος στο τελος.
Καποιοι δεν ειναι απλα πρωταθλητες εφηβων Ελλαδας,αλλα και πρωταθλητες η' δευτεραθλητες Ευρωπης,με μεγαλη συμβολη σ'αυτες τις επιτυχιες και με αναγνωρισμενο ταλεντο απ τους περισσοτερους.
Αυτο που προσπαθω να πω ειναι πως ο Αρης διαθετει πολλα τετοια παιδια,που θα επρεπε να αξιοποιησει καλυτερα,προκειμενου να συγκροτησει τον μελλοντικο Ελληνικο, ισχυρο κορμο της ομαδας,με πολυ μικρο οικονομικο κοστος.
Τη στιγμη που οι ΠΑΟ & ΟΣΦΠ εχουν πληρωσει πολλα χρηματα για να δημιουργησουν τους δικους τους κορμους Ελληνων παικτων.
Παραπανω εχω παρουσιασει μια σκεψη μου για τον Αρη.2-3 παικτες με ενεργο(εστω και ολιγολεπτο & σε θεσεις ρολων) ρολο στη 12αδα και αλλοι 3 εκτος 12αδας,με τη προοπτικη να ενταχθουν αργοτερα,οταν καποιοι εμπειροι,ειτε λογω ηλικιας,ειτε λογω ληξης των συμβολαιων τους θα αποχωρησουν απ τη ομαδα.
Ο Σκορδιλης καταφερε φετος στις αρχες τουλαχιστον να εχει αυτο το ρολο.Ο Παπανικολαου γιατι να μην μπορει να εχει 5'-7' μ.ο.?Η' οι Ματαλον & Τσαιρελης?
Δεν θα μπορουσαν πανω-κατω,να κανουν τις δουλειες που καλουνται να κανουν οι Γκαβελ,Αγαδακος?
Δεν νομιζω λοιπον οτι ειναι ανεφικτο κατι τετοιο.Συν οτι θα μπορουσαν να δοθουν περισσοτερα χρηματα για να ερθουν 2-3 ποιοτικοτεροι παικτες.
chris aris
Γεια σας παιδεια....
Πιστευω πως η ομαδα μ την προσθηκη των:
-Massey(Που εχει γραφτει οτι εχει συμφςνησει)
-Κακιουση(Εμπειρος,μπορει επιθετικα ν δωσει λυσεις,και πιστευω καλυτεροσ απο Μπαρλο)
-Becirovic(Εμπειρος,οχι τεραστιο κασε,παικτησ επιπεδου Euroleage)
-Παπαμακαριος(Πιστευω ενα επιπεδο πανω απο Αργυροπουλο)
-Νιοuley(Αν μπορεσει ν γινει κοινοτικος,πιστευω δν θα υπαρχει καλυτερη λυση)
-Βουγιουκα(Εξελιξιμος ψηλος,αν και δν πιστευω πωσ υπαρχει περιπτωση ν ερθει,αλλα τετειο στυλ ψηλου και νεαρου θα εωδιεφερε την ομαδα)

Οσο για αποδεσμευσεις:
-Gavel
-Aryropoulos
-Agadakos
-Mparlos
-Mourtos
-Και για τον Ηλιαδη δεν ειμαι σιγουρος αν πρεπει ν μεινει...


Ολα αυτα με την προυποθεση οτι η ομαδα του χρονου θα παιξει στην Euroleage και θα εχει υψηλοτερουσ στοχους..
a bullet for your head
QUOTE(chris aris @ May 7 2009, 18:31 ) *
Γεια σας παιδεια....
Πιστευω πως η ομαδα μ την προσθηκη των:
-Massey(Που εχει γραφτει οτι εχει συμφςνησει)
-Κακιουση(Εμπειρος,μπορει επιθετικα ν δωσει λυσεις,και πιστευω καλυτεροσ απο Μπαρλο)
-Becirovic(Εμπειρος,οχι τεραστιο κασε,παικτησ επιπεδου Euroleage)
-Παπαμακαριος(Πιστευω ενα επιπεδο πανω απο Αργυροπουλο)
-Νιοuley(Αν μπορεσει ν γινει κοινοτικος,πιστευω δν θα υπαρχει καλυτερη λυση)
-Βουγιουκα(Εξελιξιμος ψηλος,αν και δν πιστευω πωσ υπαρχει περιπτωση ν ερθει,αλλα τετειο στυλ ψηλου και νεαρου θα εωδιεφερε την ομαδα)

Οσο για αποδεσμευσεις:
-Gavel
-Aryropoulos
-Agadakos
-Mparlos
-Mourtos
-Και για τον Ηλιαδη δεν ειμαι σιγουρος αν πρεπει ν μεινει...


Ολα αυτα με την προυποθεση οτι η ομαδα του χρονου θα παιξει στην Euroleage και θα εχει υψηλοτερουσ στοχους..

Οντως ο Μασει ακουγεται πολυ εντονα παλι.
Αν παραμεινει και ο Νελσον,θα συγκροτουσαν καλο διδυμο στα φοργουορντ.
Ο Κακιουζης θεωρω οτι θα ηταν η καλυτερη περιπτωση,αν δεν επιστρεψει τελικα ο Μασει,σαν βασικος δηλαδη και οχι σαν μπακ-απ αντι του Μπαρλου.
Νομιζω οτι θα ηταν εξαιρετικη πολυτελεια για τον Αρη,να εχει ενα συμβολαιο σαν του Κακιουζη και να ειναι μπακ-απ.
Ο Μπαρλος ειναι η καταλληλοτερη,φθηνοτερη και πιο δοκιμασμενη λυση,για να ερχεται απ τον παγκο.
Ο Μπετσιροβιτς,θα μπορουσε οντως να ειναι λιρα 100 για τον Αρη(μιλωντας παντοτε στη βαση οτι ο Αρης θα προκριθει Ευρωλιγκα και θα μπορεσει να κανει και καποια υπερβαση στο μπατζετ του).
Μαζι με τον Κλαρκ,θα συνεθεταν πολυ αξιολογο διδυμο στα γκαρντ.
Τον Βουγιουκα αντι του Αγαδακου θα τον προτιμουσα και εγω.
Οι Παπαμακαριος και Νιουλει,νομιζω οτι θα ηταν και αυτοι πολυτελεια για τα δεδομενα του Αρη.
Ο Ηλιαδης εχει συνδεθει μ'αυτη την ομαδα και προσφερει πολλα.Νομιζω οτι 1-2 σεζον τις εχει ακομα στην ομαδα του Αρη,εως οτου ολοκληρωσει τη καριερα του σ'αυτη και μετα,γιατι οχι να την υπηρετησει και απο αλλο ποστο.
Οποτε:
-Ενας εκ των Μασει η' Κακιουζη
-Ενας ψηλος γκαρντ ποιοτητας σαν τον Μπετσιροβιτς
-Ενας Αμερικανος σεντερ,οικονομικα προσιτος,σαν τον Φρανσις
-Ενα μπακ-απ στο σεντερ σαν τον Βουγιουκα
Και με τη προυποθεση οτι προκρινεται Ευρωλιγκα και κανει κ μια υπερβαση στο μπατζετ του,θα ισχυροποιουνταν αρκετα.

QUOTE(a bullet for your head @ May 6 2009, 18:02 ) *
Οποτε το ροστερ να ειναι καπως ετσι:
-Κλαρκ,Αποστολιδης η' Καλαιτζιδης,Αργυροπουλος,Ματαλον
-Τσαλδαρης,Ηλιαδης
-Νελσον,Παπανικολαου,Χρυσικοπουλος
-Κακιουζης,Μπαρλος,Τσαιρελης
-Φρανσις,Βουγιουκας,Σκορδιλης

Κανοντας λοιπον μια συνθεση στις αποψεις μου καταληγω:
-Κλαρκ,Αποστολιδης η' Καλαιτζιδης,Ματαλον
-Μπετσιροβιτς,Τσαλδαρης,Ηλιαδης
-Νελσον,Παπανικολαου,Χρυσικοπουλος
-Μασει η' Κακιουζης,Μπαρλος,Τσαιρελης
-Φρανσις,Βουγιουκας,Σκορδιλης
thrylos7
Έβαλα Κλαρκ, Γκαβέλ, Τσαλδάρη, Ράιτ, Χρυσικόπουλο, Παπανικολάου, Νέλσον, Σκορδίλη, Μπετς. Ο Μούρτος δε θα παίξει κατά πάσα πιθανότητα ούτε του χρόνου, οπότε ίσως θα ήταν καλό να πάει δανεικός (όπως ενδεχομένως και Χρυσικόπουλος).

Έτσι βέβαια είναι 5 οι μη Έλληνες, οπότε σ' αυτή την περίπτωση θ' άφηνα έξω Γκαβέλ και Μπετς... Στο ενδεχόμενο του Βουγιούκα, προβάδισμα αποκτά ο πρώτος, παρόλο που δε γεμίζει το μάτι. Ελάχιστοι παίκτες στην Α1 έχουν τέτοια αμυντική ικανότητα και προσήλωση.

Ο Βουγιούκας πράγματι θα ήταν ευχής έργο να' ρθει. Για τον Κακιούζη είναι λογικά καθαρά θέμα των δικών του οικονομικών απαιτήσεων... Αν βγει ο Άρης στην Ευρωλίγκα, ίσως θα πρέπει να τη θεωρούμε δεδομένη τη μεταγραφή αυτή, εκτός κι αν η διοίκηση της ομάδας έχει εκνευριστεί από προηγουμένες αποτυχημένες επαφές.
Ο Φράνσις επίσης εξαιρετική περίπτωση, τον έχει ήδη προσεγγίσει ο Άρης, όπως και οι μισές ομάδες της Α1... Κι εδώ λογικά πολλά θα κριθούν από το ποιος θα βγει στην Ευρωλίγκα κι όχι μόνο.

Καλοί και χρυσοί όλοι αυτοί, αλλά αν έρθει ο Μάσεϊ θα είναι η απόλαυση. Κάτι που είναι βέβαια αρκετά δύσκολο, καθώς δεν είναι χθεσινός στην Ευρώπη και πολλοί θα είναι αυτοί που δε θα τον κρίνουν βάσει της φετινής του χρονιάς. Αν η Ρεάλ δε βρει ομάδα να τον πουλήσει, τότε ίσως το δώσει δανεικό. Αλλά ομάδες λογικά θα υπάρξουν.. Ήδη έχουν υπάρξει, άσχετα αν είναι πολύ νωρίς ακόμη.

chris aris
Πιστυω πως δεν ειναι δυνατον με Αποστολιδη και Ματαλον ν παμε Εuroleage,γιατι κανεις τους δεν εχει εμπειρια.Καλη λυση θα ηταν ο Παπαμακαριος και ενας ακομα μικρος σε ηλικια οπως ασ πουμε ο Χαρης Πλιουκας που ειναι δανεικος στο ICBS και ειναι αρκετα καλυτερος απ'τον Ματαλον..Υστερα ο Κακιουζης εχει την ικανοτητα να παιξει και ως 3 οποτε ειναι 3-4...Ο Σκορδιλης τωρα δεν του εχουν δωθει τοσες ευκαιριες οποτε,δεν ξερω ποσο χειροτερος μπορει να ειναι απ'τν Βουγιουκα,αλλα θα τους ηθελα και τους2..Αν και μεγαλος ο Βετς εχει το σωμα και τις ικανοτητες και το επιπεδο και ειναι πολυ καλος..Εχουν ακουστει ακομα το ονομα του Χατζηβρετα που δεν εχει χρονο συμμετοχης και θελει σιγα,σιγα να ανηφορησει..Ο Smith του Κολλοσου εχει ακουστει και ειναι και αυτος καλος αλλα δεν εχει εμπειρια και αυτος..Πιστευω πως αυτη η ομαδα θα μπορουσε να κανει πολλα πραγματα και οχι με τοσο μεγαλο μπατζετ..



-Μπετσιροβιτς,Κλαρκ,Παπαμακαριος,Πλιουκας η' Ματαλον
-Τσαλδαρης,Χατζηβρετα,Ηλιαδης
-Νελσον,Παπανικολαου,Χρυσικοπουλος
-Μασει,Κακιουζης,Smith
-Βετς,Βουγιουκας,Σκορδιλης
hagi
Δεν θέλω να μπω στην λογική ποιους να κρατήσουνε και ποιους να διώξουν αλλά μεταγραφές τους Μπετσίροβιτς και Χατζηβρέττα που λέτε θα ήταν τεράστιες πιστεύω για την ομάδα...Δεν ξέρω όμως αν μπορεί να είναι πιθανές.Η ομάδα δυστυχώς μας έχει δείξει μέχρι τώρα ότι για κάποιο λόγο δεν παίρνει γνωστά ονόματα ,είτε γιατί δεν τους χτυπάει είτε γιατί μπορεί να μην θέλουν και οι ίδιοι να έρθουν..Αυτό λείπει από τον Άρη εγώ νομίζω..

Δεν ξέρω ποιοι γνωστοί Έλληνες και ξένοι κοστίζουν φτηνά αλλά θα πρέπει να αποκτήσουμε κάποιους προκιμένου μια μέρα να γίνομαι μεγάλη ομάδα.Και οι πιστιρικάδες χωράνε στην ομάδα 2 ή 3 μπορούν να συνυπάρχουν σε ένα ποιοτικό ρόστερ.

Μακάρι να βγούμε Ευρωλίγκα φέτος που είναι το πιο σημαντικό και μετά φυσικά θα πρέπει να γίνουν κινήσεις πολύ μελετημένες πιστεύω.Εγώ παίχτες στυλ Γκαβέλ δε θέλω να βλέπω στην ομάδα.Και μπορεί να παίζει άμυνα όπως πολλοί θα με προλάβετε αλλά το μπάσκετ δεν είναι μόνο άμυνα.Τί να το κάνω να παίζει άμυνα και να είναι εντελώς αντιμπασκετικός στα υπόλοιπα..Αυτό δε λέγεται μπάσκετ.Δεν ξέρω γιατί δεν παίρνουμε Σέρβους γενικά παίχτες από αυτές τις χώρες που έχουν και φαρμακοχέρι...

Αντέ αρκετό κράξιμο ρίξαμε ,ελπίζω του χρόνου να κάνουμε την διαφορά..
valsam
Το εχω ξαναπει,το μονο που θελουμε ειναι Μασει,ενα τριαρι καλο 2μετρο στιλ Ουνστον στην θεση του ραιτ γιατι ολα τα δυαροτριαρια μας δεν ξεπερνουν το 1.90 και ενα κοινοτικο πλει μεικερ στην θεση του Γκαβελ αναγνωριζμενης αξιας ας πουμε οτι ο Μπετσιροβιτς δεν με χαλαει!
Και λεμε θα αφησεις τρεις παικτες και θα εξικομομησεις 500 χιλ. και βαζεις αλλα τοσα και λιγο παραπανω (απο τα λεφτα της ευρωλιγκα αν βγουμε)και εχεις ομαδαρα γιαυτα τα λεφτα που με λιγη τυχη και αν δεσει η χειμεια μεχρι προταθλημα χτυπας και ας τους αλλους να δινουν 7 μυρια για τους 5 ποντους και τα 2 ριμπαουντ του Τσιλντρες και αλλα 4 στον Ματσε για να κανει διακοπες!!!!!!!
chris aris
Ειχα ξεχασει πριν να πω για τον Wright.Το παιδι εχει αθλητικα προσοντα(μπορει να παιξει καλη αμυνα αν θελει),σουτ αλλα το κακο ειναι οτι δεν πασαρει,οχι γιατι δεν μπορει αλλα βαζει παραπανω τον εαθτο του απ'την ομαδα,παρολαυτα αν μπορεσει να το αλλαξει αυτο εγω τον θελω..Για τον Winston πισυευω θ ειχαμε αναγκη ενα τετοιο παικτη.
Επισης παικτες υπαρχουν πολλοι και θα αναφερω και Ελληνες και Ξενους(Αμερικανους και μη)που ειτε ληγουν τα συμβολαια τους,ειτε αποχωρουν για διαφορουςλογους απ'τις ομαδες τους:

1-2/Παπαμακαριος/Milisavievic/Miles/Blakney/Becirovic/Vujianic/Σλουκας(δανεικος)/Teososic(Φευγει απο ολυμπιακο)/Αποστολιδης/Λιαδελης/Βεργινς(δανεικος)/Ζησης/Grandy/Καλαμποκης/Macijauskas/Χατζηβρετας/Arslan/
3-4/Smith/Κακιουζης/Ντικουδης/Massey/Wilkinson/Πελεκανος/Winston/Newley/Radenovic/Καλαθης/Acker
5/Βουγιουκας/Mαυροκεφαλιδης/Hutson/Zizic/Τσακαλιδης
valsam
QUOTE(chris aris @ May 8 2009, 17:26 ) *
Ειχα ξεχασει πριν να πω για τον Wright.Το παιδι εχει αθλητικα προσοντα(μπορει να παιξει καλη αμυνα αν θελει),σουτ αλλα το κακο ειναι οτι δεν πασαρει,οχι γιατι δεν μπορει αλλα βαζει παραπανω τον εαθτο του απ'την ομαδα,παρολαυτα αν μπορεσει να το αλλαξει αυτο εγω τον θελω..Για τον Winston πισυευω θ ειχαμε αναγκη ενα τετοιο παικτη.
Επισης παικτες υπαρχουν πολλοι και θα αναφερω και Ελληνες και Ξενους(Αμερικανους και μη)που ειτε ληγουν τα συμβολαια τους,ειτε αποχωρουν για διαφορουςλογους απ'τις ομαδες τους:

1-2/Παπαμακαριος/Milisavievic/Miles/Blakney/Becirovic/Vujianic/Σλουκας(δανεικος)/Teososic(Φευγει απο ολυμπιακο)/Αποστολιδης/Λιαδελης/Βεργινς(δανεικος)/Ζησης/Grandy/Καλαμποκης/Macijauskas/Χατζηβρετας/Arslan/
3-4/Smith/Κακιουζης/Ντικουδης/Massey/Wilkinson/Πελεκανος/Winston/Newley/Radenovic/Καλαθης/Acker
5/Βουγιουκας/Mαυροκεφαλιδης/Hutson/Zizic/Τσακαλιδης


Οτι ναναι!!!!!!!!!!!!!
Ρε φιλε πλακα μας κανεις ?????
Ξεχασες τον Lebron και τον Kobe!!!!!!!!!!!!!!!
gallistis
κακα τα ψεματα,χωρις λεφτα δε μπορουμε να κανουμε πολλα.το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να παραμεινουμε σε αυτο το επιπεδο.με τη διοικηση να προσπαθει για το καλυτερο δυνατον,με τον αξιοπρεπη προπονητη που εχουμε τωρα,με το να παιζουμε σκυλισια αμυνα και προσπαθωντας να κλεψουμε οτι καλυτερο μπορουμε.λυσεις τυπου γκαβελ,αγαδακου,αργυροπουλου πρεπει να αποκλειονται.καλυτερα χρονο στους μικρους,παρα ενσημα σε τελειωμενους,με την ελπιδα να βγει κανενα κελεπουρι.δε πιστευω οτι ο σκορδιλης η ο παπανικολαου θα ηταν χειροτεροι απο γκαβελ η αγαδακο.στο αμεσο μελλον αν δεν εμφανισθει κανενας νεος ηρωας(παιχτης η διοικητικος)δε πρεπει να ελπιζουμε σε τιτλους.
celtic_pride
Mήπως θα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας και το γήπεδο? Γιατί από το 2011 η Ευρωλίγκα θα θέλει γήπεδο 10000+ θέσεων και πληρότητα 80% (---> 8000 διαρκείας).. Καλό ανέκδοτο ε???
Air Kef
QUOTE(valsam @ May 8 2009, 23:20 ) *
Οτι ναναι!!!!!!!!!!!!!
Ρε φιλε πλακα μας κανεις ?????
Ξεχασες τον Lebron και τον Kobe!!!!!!!!!!!!!!!


Παρακαλώ να σεβόμαστε τους συνομιλιτές μας και να μην απαντάμε μόνο με ειρωνίες χωρις επιχειρήματα. smile.gif
chris aris
Ωχ ναι ρε φιλε δικιο εχεις τους ξεχασα..
Ρε συ προσπαθησα να αναφερω ποιοι παικτες μαλλον μενουν ελευθεροι απ'τις ομαδες τους και μπορει να κινηθει..Δεν ειπα ουτε να τους παρει ολους,ουτε τους πιο ακριβους...Διαβασε πρψτα τι εγραψα...Και μετα να μου τν πεις..
Και πες μου εσυ οτι αν ο Αρης βγει Εuroleage δεν μπορει ν παρει καποιον απο αυτους...
Paris87
Εναν πολυ καλο Playmaker χρειαζεται ο Αρης γιατι ο Κικι ειναι 2αρι, με αποτελεσμα οταν κατεβαινει η ομαδα να δινει πασα στο 2αρι κ να κολλαει ολοκληρη η επιθεση...(Αν και ειμαι Παο, εχω πατερα Αριανο και εχω παει στο γηπεδο, συνχαρητηρια στους οπαδους σας) rolleyes.gif
gallistis
QUOTE(celtic_pride @ May 8 2009, 23:58 ) *
Mήπως θα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας και το γήπεδο? Γιατί από το 2011 η Ευρωλίγκα θα θέλει γήπεδο 10000+ θέσεων και πληρότητα 80% (---> 8000 διαρκείας).. Καλό ανέκδοτο ε???



νομιζω οτι γηπεδο 11000 χρειαζεται ομαδα με εγγυημενο συμβολαιο.εμεις δεν εχουμε ...ακομη 69.gif .αυτο δε ξερω αν μπορει να ισχυσει.ακομα και η ΤΣΣΚΑ δεν εχει τοσο μεγαλο γηπεδο
valsam
Χρειαζετε να του σφηριζουν στα ισια !!!!!!!!!!!!!!!
gallistis
αυτος ο φιλιπουσης,επαιζε στο παναθηναικο?ολο υπερ του σχολιαζει τα σφυριγματα...
Timemaster
QUOTE(valsam @ May 9 2009, 19:21 ) *
Χρειαζετε να του σφηριζουν στα ισια !!!!!!!!!!!!!!!



+1
scales84
προφανως χρειαζεται να βρουμε τις ακρες μας κι εμεις...οι αλλοι ηταν τοσο σιγουροι οτι οτι και να γινει θα κερδισουν που την παρουσιαση της κουπας την ειχαν αφησει για μετα το ματς...

ο φιλιππουσης ηταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ...κι εμεις στον ΑΝΤ1 ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ?δεν φταιει ο ΑΡΗΣ κυριε μου που ο ηλιας τα κανε θαλασσα και ειστε σπιτια σας ως ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ για να περιγραφετε με αυτον τον προκλητικο τροπο..Ο δαρδαλης στον τελικο που επαιζαν ελληνες με ρωσους πιο αντικειενικος ηταν..ΑΠΛΑ ΝΤΡΟΠΗ
Timemaster
QUOTE(scales84 @ May 9 2009, 20:04 ) *
προφανως χρειαζεται να βρουμε τις ακρες μας κι εμεις...οι αλλοι ηταν τοσο σιγουροι οτι οτι και να γινει θα κερδισουν που την παρουσιαση της κουπας την ειχαν αφησει για μετα το ματς...

ο φιλιππουσης ηταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ...κι εμεις στον ΑΝΤ1 ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ?δεν φταιει ο ΑΡΗΣ κυριε μου που ο ηλιας τα κανε θαλασσα και ειστε σπιτια σας ως ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ για να περιγραφετε με αυτον τον προκλητικο τροπο..Ο δαρδαλης στον τελικο που επαιζαν ελληνες με ρωσους πιο αντικειενικος ηταν..ΑΠΛΑ ΝΤΡΟΠΗ



η λύση είναι μία να το ακούς χωρίς ήχο!!!
ξέρεις τι όμορφο είναι να βλέπεις το ματς ακούγοντάς black sabbath και Emilie Autumn;

smiley.gif
xavier
μαιλς,αργυροπουλος
κλαρκ,τσαλδαρης,ηλιαδης
νελσον,νιουλει,παπανικολαου
μαυροκεφαλιδης,μπαρλος
μπετς,ραντενοβιτς


αν οχι μαυροκεφαλιδη, τοτε βουγιουκα...

εβαλα νιουλει, με την προυποθεση οτι θα περασει η αλλαγη για τους 3 αμερικανους ή ο νελσον γινει κοινοτικος...

αν γινει η μαγκια και ερθει ο μασει σαν δανεικος, αφαιρεστε το νιουλει και ας παρει εξτρα χρονο στο 3 ο τσαλδαρης...

ο τσαλδαρης βεβαια ειναι πιθανο να μην ανανεωσει, στη θεση του κανας καλαμποκης που ειναι και ελευθερος δεν ειναι ασχημη επιλογή...χατζηβρετας ακομα καλυτερα...
valsam
Σε τρεις φασεις και αφου εδειξε ριπλει αυτος ελεγε "ε βεβαια ειναι καθαροτατο φαουλ"
Και στο καθαροτατο φαουλ στον Αγαδακο εκει που τον σωριασε ο Πεκοβιτς και εφυγαν αιφνιδιασμο και ανακαλυφθηκε το αντιαθλιτικο και κριθηκε το ματς τα ειπε ο Δαρδαλης τρομερα!!!!!!!!!!
1) δεν ειπε τιποτα για το σπρωξιμο του Πεκοβιτς απο πισω!
2)Ειπε οτι το αντιαθλητικο ειναι αναμφισβητητο! (ενω ο Μπαρλος και στις δυο περιπτωσεις που προσπαθει να κανει φαουλ βρισκει σχεδον αερα)!!!!!!!!!!
3)Μετα ακριβως σπρωχνει ο Μπατιστ τον Νελσον και αυτος πεφτει πανω στο Διαμαντιδη και κερδιζουν φαουλ και παλι ο Δαρδαλης την πνιγει!!!!!!!!!!
Εχει καταντησει αηδια η ολη φαση, δεν ειναι να παλευεις μονο εναντιον της διαιτησιας οταν εισαι σε καλυτερη μερα απο τον αντιπαλο (ΠΑΟ-ΟΣΦΠ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ λογο συμφερωντων) και δικαιουσε την νικη αλλα εχεις και τα καναλια να επικρωτουν το ολο στησημο και να σε κανουν εξω φρενων γιατι για αλλη μια φορα επιβεβαιωνετε το οτι ειναι οργανομενο το εγκλημα!!!!!!!!
Κατα την γνωμη μου αυτα τα κολπα τους τα εμαθε ο Ιωαννιδης οταν εφυγε απο τον Αρη και πηγε στον Οσφπ και απο τοτε καλλα κραταει η ιστορια, γιαυτο αναφερομαι τακτικα στο "δογμα Ιωαννιδη"!
Στον Αρη οταν ηταν δεν τα χρειαζοταν γιατι ηταν μακραν καλυτερη ομαδα απ'ολες τις αλλες !!!!!!!!!!!!!!
Τι να πω αλλο?σκεφτομαι πλεον να σταματησω να βλεπω μπασκετ οπως εκανα ποδοσφαιρο πριν απο πολλα χρονια!
Αηδιασα γιατι καλιεργουμε μια κοινωνια οπου θεοι και δαιμονες ειναι με τον Γολιαθ και οχι με τον Δαυιδ!!!!!!
ΣΑΠΙΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!
athinaios
Μπορεί όντως να αδικηθήκαμε σε κάποιες φάσεις άλλα φάνηκε το μεγάλο πρόβλημα στο ρόστερ μας.Αν είχαμε ένα ΚΑΛΌ ΑΣΟ Ο ΚΛΑΡΚ θα έκανε παπάδες στη θέση του σαν δυάρι.Κατέβαζε ο ράιτ την μπάλα γιατί γκαβέλ και αργυρόπουλος ..δεν φτάνουν για τέτοια ματς.Κρατάμε την προσπάθεια και συνεχίζουμε.Άλλωστε στόχος μας είναι η ευρωλίγκα.
spysta
Ντειβντ Λογκαν (απο την Προκομ)/ Ααρον Μαιλς/Μπλακνευ/Μπιλι Κις
Παπαμακαριος
Κλαρκ
Τσαλδαρης
Ηλιαδης
Ουινστον/Γουντς
Παπανικολαου
Νελσον
Μπαρλος
Μασευ(ΒΟΜΒΑ δωρο στους Αριανους)
Μπετς
Βουγιουκας

ομαδα των 5 μυριων περιπου που μπορει να γινει πολυ αξιομαχη και με πολυ ταλεντο.

Για το 3 θα ειναι ελευθερος και ο Κιντελ Γουντς το καλοκαιρι !!!^_^ !!Αυτο θα ηταν ΜΠΑΑΑΑΜΜ !!!Και ο Κιντελ νομιζω οτι ευκολα θα ερχοτανε στην Ελλαδα και τον Αρη
PARISINOS
QUOTE(valsam @ May 9 2009, 19:56 ) *
Στον Αρη οταν ηταν δεν τα χρειαζοταν γιατι ηταν μακραν καλυτερη ομαδα απ'ολες τις αλλες !!!!!!!!!!!!!!


Ναι σωστα ενω τωρα ο ΠΑΟ με τον Αρη ειναι πανω κατω ιδιοι...

Δηλαδη ο αρης ποσο καλυτερη ομαδα ειχε σε σχεση με τον ΠΑΟ , τον ΠΑΟΚ και τον ΟΣΦΠ, ωστε να μην μπορεσουν να κανουν μια νικη σε 5 χρονια?
blink.gif
Γιατι τη δεδομενη στιγμη η διαφορα του ΠΑΟ με τον ΑΡΗ ειναι τεραστια.

Αν το δεις το πραγμα αντικειμενικα , θα καταλαβεις οτι οταν ο Αρης ειχε ομαδαρα, τους ειχε διαλυσει ολους, τωρα που εχει ο ΠΑΟ γινεται το αντιστοιχο.
Ξαναγυριζουμε λοιπον σε αυτο που ειπα σε αλλο τοπικ. Στο μπασκετ κερδιζει παντα ο καλυτερος. Πριν απο 20 χρονια ηταν ο αρης, τωρα ειναι ο ΠΑΟ.
a bullet for your head
QUOTE(spysta @ May 10 2009, 00:42 ) *
Ντειβντ Λογκαν (απο την Προκομ)/ Ααρον Μαιλς/Μπλακνευ/Μπιλι Κις
Παπαμακαριος
Κλαρκ
Τσαλδαρης
Ηλιαδης
Ουινστον/Γουντς
Παπανικολαου
Νελσον
Μπαρλος
Μασευ(ΒΟΜΒΑ δωρο στους Αριανους)
Μπετς
Βουγιουκας

ομαδα των 5 μυριων περιπου που μπορει να γινει πολυ αξιομαχη και με πολυ ταλεντο.

Για το 3 θα ειναι ελευθερος και ο Κιντελ Γουντς το καλοκαιρι !!!^_^ !!Αυτο θα ηταν ΜΠΑΑΑΑΜΜ !!!Και ο Κιντελ νομιζω οτι ευκολα θα ερχοτανε στην Ελλαδα και τον Αρη

Καλο το ροστερ σου αλλα...
-Νομιζω οτι θα ηταν πολυτελεια να υπαρχουν 2 Αμερικανοι στη θεση 4(εστω κ αν ο Μασει εχει Σκοπιανο διαβατηριο).
-Επισης,αν ο Νελσον λογιζεται σαν 3αρι,παλι θα ειναι πολυτελεια να συνυπαρχει με εναν εκ των Ουινστον-Γουντς.
-Ο Παπαμακαριος,εκτος οτι δεν μ'αρεσει σαν παικτης,δεν ειναι καθαρος ποιντ-γκαρντ,ουτε ψηλος για τη θεση(νομιζω οτι χρειαζεται και ενα ψηλο ποιντ-γκαρντ..).Θα προτιμουσα τον Καλαιτζιδη.
Για τον Κιντελ συμφωνω..νομιζω οτι ειναι πιο εφικτο να ερθει αντι του Ουινστον,ενω και ο κοσμος του Αρη θα τον αγκαλιαζε αμεσως..σ'αυτη τη περιπτωση,θεωρω οτι θα περισευε ο Νελσον..(αν ερθει βεβαια και ο Μασει..).
-Απ τα ποιντ-γκαρντ που προτεινεις,θα προτιμουσα τον Μαιλς..
Οποτε με βαση τη δικη σου προταση και τις δικες μου ''παρεμβασεις'':
-Μαιλς,Καλαιτζιδης,Ματαλον
-Κλαρκ,Τσαλδαρης,Ηλιαδης
-Γουντς,Παπανικολαου,Χρυσικοπουλος
-Μασει,Μπαρλος,Τσαιρελης
-Μπετς,Βουγιουκας,Σκορδιλης
Timemaster
QUOTE(a bullet for your head @ May 10 2009, 01:09 ) *
Καλο το ροστερ σου αλλα...
-Νομιζω οτι θα ηταν πολυτελεια να υπαρχουν 2 Αμερικανοι στη θεση 4(εστω κ αν ο Μασει εχει Σκοπιανο διαβατηριο).
-Επισης,αν ο Νελσον λογιζεται σαν 3αρι,παλι θα ειναι πολυτελεια να συνυπαρχει με εναν εκ των Ουινστον-Γουντς.
-Ο Παπαμακαριος,εκτος οτι δεν μ'αρεσει σαν παικτης,δεν ειναι καθαρος ποιντ-γκαρντ,ουτε ψηλος για τη θεση(νομιζω οτι χρειαζεται και ενα ψηλο ποιντ-γκαρντ..).Θα προτιμουσα τον Καλαιτζιδη.
Για τον Κιντελ συμφωνω..νομιζω οτι ειναι πιο εφικτο να ερθει αντι του Ουινστον,ενω και ο κοσμος του Αρη θα τον αγκαλιαζε αμεσως..σ'αυτη τη περιπτωση,θεωρω οτι θα περισευε ο Νελσον..(αν ερθει βεβαια και ο Μασει..).
-Απ τα ποιντ-γκαρντ που προτεινεις,θα προτιμουσα τον Μαιλς..
Οποτε με βαση τη δικη σου προταση και τις δικες μου ''παρεμβασεις'':
-Μαιλς,Καλαιτζιδης,Ματαλον
-Κλαρκ,Τσαλδαρης,Ηλιαδης
-Γουντς,Παπανικολαου,Χρυσικοπουλος
-Μασει,Μπαρλος,Τσαιρελης
-Μπετς,Βουγιουκας,Σκορδιλης



υπέροχη ομάδα αλλά μου αρέσει ο Νέλσον αντί για Παπανικολάου (βαριέμαι να μετρήσω πόσους ξένους έχουμε έτσι)
smiley.gif
a bullet for your head
QUOTE(Timemaster @ May 10 2009, 01:23 ) *
υπέροχη ομάδα αλλά μου αρέσει ο Νέλσον αντί για Παπανικολάου (βαριέμαι να μετρήσω πόσους ξένους έχουμε έτσι)
smiley.gif

Αν ο Κιντελ εχει κοινοτικο(δεν το θυμαμαι για την ακριβεια..),χωραει και ο Νελσον..
Αν ειναι ετσι,θα προτιμουσα ο Νελσον,να παρει τη θεση του Μπαρλου στο ροστερ..για να υπαρξει και χωρος-χρονος-ρολος,για εναν πρωταθλητη Ευρωπης κ εκ των κορυφαιων Ευρωπαιων στην ηλικια του,τον Παπανικολαου..συν οτι ο Νελσον,μπορει να συνεισφερει κ στις 2 θεσεις των φοργουορντ..
Παρολα αυτα,θα ηταν εξαιρετικη πολυτελεια για την οικονομικη δυνατοτητα του Αρη..
Timemaster
QUOTE(a bullet for your head @ May 10 2009, 01:31 ) *
Αν ο Κιντελ εχει κοινοτικο(δεν το θυμαμαι για την ακριβεια..),χωραει και ο Νελσον..
Αν ειναι ετσι,θα προτιμουσα ο Νελσον,να παρει τη θεση του Μπαρλου στο ροστερ..για να υπαρξει και χωρος-χρονος-ρολος,για εναν πρωταθλητη Ευρωπης κ εκ των κορυφαιων Ευρωπαιων στην ηλικια του,τον Παπανικολαου..συν οτι ο Νελσον,μπορει να συνεισφερει κ στις 2 θεσεις των φοργουορντ..
Παρολα αυτα,θα ηταν εξαιρετικη πολυτελεια για την οικονομικη δυνατοτητα του Αρη..



σωστός
valsam
QUOTE(PARISINOS @ May 9 2009, 21:48 ) *
Ναι σωστα ενω τωρα ο ΠΑΟ με τον Αρη ειναι πανω κατω ιδιοι...

Δηλαδη ο αρης ποσο καλυτερη ομαδα ειχε σε σχεση με τον ΠΑΟ , τον ΠΑΟΚ και τον ΟΣΦΠ, ωστε να μην μπορεσουν να κανουν μια νικη σε 5 χρονια?
blink.gif
Γιατι τη δεδομενη στιγμη η διαφορα του ΠΑΟ με τον ΑΡΗ ειναι τεραστια.

Αν το δεις το πραγμα αντικειμενικα , θα καταλαβεις οτι οταν ο Αρης ειχε ομαδαρα, τους ειχε διαλυσει ολους, τωρα που εχει ο ΠΑΟ γινεται το αντιστοιχο.
Ξαναγυριζουμε λοιπον σε αυτο που ειπα σε αλλο τοπικ. Στο μπασκετ κερδιζει παντα ο καλυτερος. Πριν απο 20 χρονια ηταν ο αρης, τωρα ειναι ο ΠΑΟ.

Ο Αρης ειχε πολυ μα πολυ καλυτερη ομαδα απ'τους αλλους γιαυτο εκανε 5 χρονια αητητος ενω ο Παο εχει πολυ μα πολυ καλυτερο και ακρηβοτερο ροστερ !
Ποσα χρονια ειναι αητητος ο ΠΑΟ???????
Και ναι στο μπασκετ κερδιζει παντα ο καλυτερος αλλα οχι στην Ελλαδα που ο λιγο καλυτερος σε εναν αγωνα (και οχι σε ολο το πρωταθλημα) στερειτε της νικης γιατι μερικοι δεν θελουν να χασουν τα καλαθακια δωρο χρηστουγενων με τα ακριβα κρασια και τις χρυσες λιρες και τα εισητηρια και τα ξενοδοχεια ολα πληρωμενα για το final four !!!!!!!!!!
Οποιος καταλαβε-καταλαβε!!!!!
Timemaster
Επειδή βλέπω να ξεφεύγει η συζήτηση και από αυτό το post...
και μιας και φτάσαμε στους 30 ψήφους

λέω να κάνω μια ανακεφαλαίωση:

βάση ψήφων σε υπάρχον δυναμικό η ομάδα πρέπει οπωσδήποτε να κρατήσει τους:
Κλαρκ [ 28 ] ** [11.34%]
Μπετς [ 26 ] ** [10.53%]
Παπανικολάου [ 26 ] ** [10.53%]
Ηλιάδης [ 24 ] ** [9.72%]
Σκορδίλης [ 23 ] ** [9.31%]
Τσαλδάρης [ 22 ] ** [8.91%]
Νέλσον [ 21 ] ** [8.50%]

και να διώξει οπωσδήποτε:
Γκαβέλ [ 2 ] ** [0.81%]
Αγαδάκος [ 2 ] ** [0.81%]
Αργυρόπουλος [ 5 ] ** [2.02%]



ενώ στο ενδιάμεσο βλέπουμε:
Μούρτος [ 10 ] ** [4.05%]
Τσαιρέλης [ 12 ] ** [4.86%]
Ραητ [ 15 ] ** [6.07%]
Μπάρλος [ 15 ] ** [6.07%]
Χρυσικόπουλος [ 16 ] ** [6.48%]


η θέση που πρέπει να ενισχυθεί είναι ένας παίχτης που να παίζει θέση 4-5 εξίσου καλά [ 11 ] ** [36.67%]
όχι όμως καθαρό πεντάρι Center [ 0 ] ** [0.00%]
φαντάζομαι πως αυτό έχει να κάνει με την προώθηση του Σκορδίλη και τον ερχομό του Μάσευ.
ενώ η δεύτερη θέση που πρέπει να απασχολεί τον Άρη για να ενισχυθεί είναι στον άσσο ή με έναν καθαρόαιμο play maker Play maker [ 8 ] ** [26.67%]
ή με έναν παίχτη που να παίζει και στη θέση 2 [ 4 ] ** [13.33%]

βάση ψήφων σίγουρα δε χρειάζεται παίχτη σε θέση 2

οι υπόλοιπες θέσεις κρίνονται ικανοποιητικές χωρίς όμως να μας χαλάει κάποια βελτίωση αλλά μόνο εγγυημένης καλύτερης αξίας.


η ομάδα του κορμού που επιλέχτηκε συν έναν καλό play maker και έναν παίχτη στη θέση 4-5 δεν ακούγεται καθόλου άσχημη...
μάλλον το γκάλοπ δείχνει κάποιο σωστό δρόμο.

smiley.gif
valsam
Μετα το σημερινο ματς ειμαι πλεον πεπεισμενος πως μονο με τις προσθηκες των Μασει και ενος καλου 3αριου (αμερικανου με κοινοτικο) θα χτυπουσαμε ανετα το πρωταθλημα,αν τσιμπουσαμε και καναν Βουγιουκα η Μαυροκεφαλιδη απ'τα αζητητα του Οσφπ ακομη καλυτερα αλλα που να μας δωσουν αυτοι φοβουνται λιγουλακι !
Δηλ. με 1-1μιση μυριο παραπανω θα ειχαμε παρα πολυ καλη ομαδα!!!!!!!
Yusaku
Γεια σας κ από μένα!
Αν κ σας παρακολουθω σαν lurker τα τελευταία 2 χρόνια, τώρα αποφάσισα να μπω στην παρέα σας.

On Topic τώρα. Το σημερινό παιχνίδι με τον παο νομίζω ότι έδειξε αυτό το πρόβλημα που λίγο ή πολυ όλοι μας έχουμε αναφερθεί. Το πρόβλημα της οργάνωσης. Ήταν βεβαίως η απούσια του Clark αλλά αυτές οι 2 επιθέσεις μου με "σκότωσαν".

Παιδιά δεν ξέρω τι θα γίνει, το καλοκαίρι. Αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρος για τον Jeremy...μακάρι δηλαδή αλλά στην Ρεάλ είναι με 1,2 μύρια... πώς θα καλύψουμε ένα τέτοιο συμβόλαιο....
Περιτό να πω πάντως, πως αμα ξαναδώ Massey τρέχω να πάρω διαρκείας!

Κ γω πιστεύω κρατώντας τον βασικό κορμό μας... με την παραμονή 2-3 νέων κ την προσθήκη 3-4 παιχτών, (άσσος, Massey-wish, και ένα 3αρι κανονικό) τότε κάνουμε ένα βήμα παραπάνω!
kseplenhs
QUOTE(valsam @ May 16 2009, 20:46 ) *
Μετα το σημερινο ματς ειμαι πλεον πεπεισμενος πως μονο με τις προσθηκες των Μασει και ενος καλου 3αριου (αμερικανου με κοινοτικο) θα χτυπουσαμε ανετα το πρωταθλημα,αν τσιμπουσαμε και καναν Βουγιουκα η Μαυροκεφαλιδη απ'τα αζητητα του Οσφπ ακομη καλυτερα αλλα που να μας δωσουν αυτοι φοβουνται λιγουλακι !
Δηλ. με 1-1μιση μυριο παραπανω θα ειχαμε παρα πολυ καλη ομαδα!!!!!!!


όταν λές "ανετα" δλδ σε φάση φαβορί?

ξέρεις το θέμα είναι πως έτσι όπως έχουν γίνει οι 2 αιώνιοι,αν τους ξεπεράσεις μέχρι και ευρωλίγκα πέρνεις.

πάντως μ΄αρέσει η σιγουριά σου...tongue.gif

και κάτι άλλο.ρε σείς δεν ξέρω αν είναι συμπτωση,αλλά σε όποιο τοπικ υπάρχει το όνομα "άρης" για ότι θέμα και να αναφέρεται,πάντα το ζήτημα πάει στη διαιτησία.έχω την αίσθηση πως έχετε αρχίσει και γίνεστε χειρότεροι και απο εμάς... smiley.gif



kolokotronis
Στο τωρινό ελληνικό πρωτάθλημα το να πας από τρίτος σε δεύτερος ή πρώτος σημαίνει αλλαγή ταχύτητας.
Οι παο-οσφπ είναι ομάδες με πάνω από 20 εκ. μπάτζετ. Αυτή τη στιγμή καμμία άλλη ελληνική ομάδα δεν μπορεί καν να πλησιάσει αυτά τα νούμερα.
Άλλο να δυναμώσει ο Άρης και άλλο να χτυπήσει πρωτάθλημα.
Και για να δυναμώσει πρέπει να παίζει στην ευρωλίγκα.
Το ταβάνι ομάδων σαν τον άρη είναι για μένα το Φ4. Τι παραπάνω έχουν η μάλαγα ή η σιέννα από τους άρη-παοκ. Ούτε κόσμο, ούτε ιστορία, ούτε αστρονομικά μπάτζετ όπως των 4 όμαδων που πήγαν φέτος στο Φ4.
Μακάρι να γίνει καλύτερος αν και πρωτάθλημα είναι αδύνατον να χτυπήσει τα επόμενα 4-5 χρόνια.
ΥΓ Το Νέλσον τον γούσταρα και στον παναθηνα'ι'κό
thrylos7
QUOTE
Παιδιά δεν ξέρω τι θα γίνει, το καλοκαίρι. Αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρος για τον Jeremy...μακάρι δηλαδή αλλά στην Ρεάλ είναι με 1,2 μύρια... πώς θα καλύψουμε ένα τέτοιο συμβόλαιο....


Καθόλου σίγουρος! Είπαμε, τον Μάσεϊ τον έχουν ήδη πλησιάσει ομάδες με (κατά πολύ) μεγαλύτερες οικονομικές δυνατότητες.

Μακάρι να' ρθει πάντως. Υπάρχει ήδη ένας καλός κορμός, ενώ εκτός των άλλων, θα έκανε φοβερό δίδυμο με τον Κλαρκ (και τον Νέλσον να συμπληρώσει μια πολύ ωραία τριπλέτα)...

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Timemaster
QUOTE(valsam @ May 16 2009, 20:46 ) *
Μετα το σημερινο ματς ειμαι πλεον πεπεισμενος πως μονο με τις προσθηκες των Μασει και ενος καλου 3αριου (αμερικανου με κοινοτικο) θα χτυπουσαμε ανετα το πρωταθλημα,αν τσιμπουσαμε και καναν Βουγιουκα η Μαυροκεφαλιδη απ'τα αζητητα του Οσφπ ακομη καλυτερα αλλα που να μας δωσουν αυτοι φοβουνται λιγουλακι !
Δηλ. με 1-1μιση μυριο παραπανω θα ειχαμε παρα πολυ καλη ομαδα!!!!!!!



νομίζω ότι χρειαζόμαστε και παίχτη στην οργάνωση όπως και δήποτε...
Κλαρκ είναι καλύτερος στην θέση 2 και να έχει ποιο ελεύθερο ρόλο στο σκοράρισμα...
ενώ ο Αργυρόπουλος από οργάνωση παιχνιδιού είναι 68.gif


QUOTE(kolokotronis @ May 16 2009, 21:19 ) *
Στο τωρινό ελληνικό πρωτάθλημα το να πας από τρίτος σε δεύτερος ή πρώτος σημαίνει αλλαγή ταχύτητας.
Οι παο-οσφπ είναι ομάδες με πάνω από 20 εκ. μπάτζετ. Αυτή τη στιγμή καμμία άλλη ελληνική ομάδα δεν μπορεί καν να πλησιάσει αυτά τα νούμερα.
Άλλο να δυναμώσει ο Άρης και άλλο να χτυπήσει πρωτάθλημα.
Και για να δυναμώσει πρέπει να παίζει στην ευρωλίγκα.
Το ταβάνι ομάδων σαν τον άρη είναι για μένα το Φ4. Τι παραπάνω έχουν η μάλαγα ή η σιέννα από τους άρη-παοκ. Ούτε κόσμο, ούτε ιστορία, ούτε αστρονομικά μπάτζετ όπως των 4 όμαδων που πήγαν φέτος στο Φ4.
Μακάρι να γίνει καλύτερος αν και πρωτάθλημα είναι αδύνατον να χτυπήσει τα επόμενα 4-5 χρόνια.
ΥΓ Το Νέλσον τον γούσταρα και στον παναθηνα'ι'κό


είχα γράψει και ποιο πάνω και σε άλλες ενότητες πως (κατά την γνώμη μου πάντα)
αν ο Άρης είχε 2-3 παίχτες καλύτερους όπως ο Μάσευ (2-3 εκατομμύρια συνολικά)
τότε η πεντάδα του θα ήταν σχεδόν ισάξια με αυτή του Ολυμπιακού και του Παναθηναικού όσο απίστευτο και να φαίνεται!!!
Βέβαια για να έπαιρνε πρωτάθλημα θα χρειαζόταν αυτοί οι παίχτες στους τελικούς να ήταν σε φόρμα κ.λ.π.
Όμως τότε θα μπορούσε να χτυπούσε τους δύο ''μεγάλους'' και σίγουρα θα τον υπολογίζατε για να περάσουν στον τελικό και να πάρουν το πρωτάθλημα. Και θα είχε δικαίωμα ο Άρης στο όνειρο.


QUOTE(thrylos7 @ May 16 2009, 21:47 ) *
Καθόλου σίγουρος! Είπαμε, τον Μάσεϊ τον έχουν ήδη πλησιάσει ομάδες με (κατά πολύ) μεγαλύτερες οικονομικές δυνατότητες.

Μακάρι να' ρθει πάντως. Υπάρχει ήδη ένας καλός κορμός, ενώ εκτός των άλλων, θα έκανε φοβερό δίδυμο με τον Κλαρκ (και τον Νέλσον να συμπληρώσει μια πολύ ωραία τριπλέτα)...

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!




φίλε μου συμφωνώ απόλυτα...
θα ήταν ένα τρομερό τρίο αλλά όπως επέστρεψαν και άλλοι παίχτες που φύγαν για τα μεγάλα συμβόλαια έτσι θα επιστρέψει και ο Μάσει!!!

βλέπε Στακ,Γουιλκινσον κ.λ.π.
valsam
QUOTE(kseplenhs @ May 16 2009, 18:08 ) *
όταν λές "ανετα" δλδ σε φάση φαβορί?

ξέρεις το θέμα είναι πως έτσι όπως έχουν γίνει οι 2 αιώνιοι,αν τους ξεπεράσεις μέχρι και ευρωλίγκα πέρνεις.

πάντως μ΄αρέσει η σιγουριά σου...tongue.gif

και κάτι άλλο.ρε σείς δεν ξέρω αν είναι συμπτωση,αλλά σε όποιο τοπικ υπάρχει το όνομα "άρης" για ότι θέμα και να αναφέρεται,πάντα το ζήτημα πάει στη διαιτησία.έχω την αίσθηση πως έχετε αρχίσει και γίνεστε χειρότεροι και απο εμάς... smiley.gif

Ανετα οχι σαν φαβορι αλλα σαν αουτσαιντερ και οχι οπως τωρα που ξεραμε ολοι οτι ο Αρης παει για την 3η θεση!!!!!!!!!!
Βλεποντας την σειρα με τον Παο υπηρχε τοση μεγαλη διαφορα??????????
Ο Αρης τα χτυπησε και τα τρια ματς ναι η οχι ?????????
Εσυ δηλ. δεν πιστευεις οτι εαν ο Αρης ειχε τον Solomon(νομιζω εχει κοινοτικο και πηγε στην τουρκια πριν κανα μηνα) η το πλει μεικερ του πανιωνιου στην θεση του gavel τον winston στην θεση του ραιτ και τον masey δεν θα χτυπουσε στα ισια την σειρα με τον Παο????????
Με ορισμενες προυποθεσεις αυτοι οι παικτες αν ερχοταν στον Αρη θα του εβγαιναν και σχετικα φθηνα, δηλ. ο Μασευ που επερνε 1μυριο στην Ρεαλ(και οχι 1,2) αν θελουν να τον ξεφορτοθουν και δεν μπουν τιποτα ρωσοιθ στην μεση, μπορει να καλυψουν οι ισπανοι το 40% του συμβολαιου και τα υπολοιπα ο Αρης δηλ. 600χιλ.+ αλλο ενα μυριο για τους αλλους 2 !!!!!
Αντε αλλα 2 μυρια στρογκυλα!!!!!!!!!!
Δηλ. 3 που εχει φετος μπατζετ (ουτε καν 3,κατι για 2,6 ακουγετε!) + 2 του χρονου=5(τα εβαλα και με το παραπανω)!!!!
Ελλα πες μου αν δεν χτυπαει πρωταθλημα ????????????
kseplenhs
QUOTE(valsam @ May 16 2009, 23:09 ) *
Ανετα οχι σαν φαβορι αλλα σαν αουτσαιντερ και οχι οπως τωρα που ξεραμε ολοι οτι ο Αρης παει για την 3η θεση!!!!!!!!!!
Βλεποντας την σειρα με τον Παο υπηρχε τοση μεγαλη διαφορα??????????
Ο Αρης τα χτυπησε και τα τρια ματς ναι η οχι ?????????
Εσυ δηλ. δεν πιστευεις οτι εαν ο Αρης ειχε τον Solomon(νομιζω εχει κοινοτικο και πηγε στην τουρκια πριν κανα μηνα) η το πλει μεικερ του πανιωνιου στην θεση του gavel τον winston στην θεση του ραιτ και τον masey δεν θα χτυπουσε στα ισια την σειρα με τον Παο????????
Με ορισμενες προυποθεσεις αυτοι οι παικτες αν ερχοταν στον Αρη θα του εβγαιναν και σχετικα φθηνα, δηλ. ο Μασευ που επερνε 1μυριο στην Ρεαλ(και οχι 1,2) αν θελουν να τον ξεφορτοθουν και δεν μπουν τιποτα ρωσοιθ στην μεση, μπορει να καλυψουν οι ισπανοι το 40% του συμβολαιου και τα υπολοιπα ο Αρης δηλ. 600χιλ.+ αλλο ενα μυριο για τους αλλους 2 !!!!!
Αντε αλλα 2 μυρια στρογκυλα!!!!!!!!!!
Δηλ. 3 που εχει φετος μπατζετ (ουτε καν 3,κατι για 2,6 ακουγετε!) + 2 του χρονου=5(τα εβαλα και με το παραπανω)!!!!
Ελλα πες μου αν δεν χτυπαει πρωταθλημα ????????????



να τα δεχτώ όλα αυτά.εγώ σου λέω πως πας όχι με 5 αλλά με 7 εκ. του χρόνου.θα πάρεις το πλεονέκτημα έδρας για τα Play offs?
γιατί για μένα αυτό μετράει περισσότερο.και αν δεν το πάρεις ΔΕΝ κάνει ο άρης το break.υπο φυσιολογικές συνθήκες πάντα.δλδ να πιάσουν σου λέω και οι 2 αντίπαλες ομάδες ίσο ποσοστό επι των δυνατοτήτων τους.

και να λέμε την αλήθεια,δεν μου φάνηκε να δυσκολευεται ο παο σε αυτή τη σειρά.δλδ όταν πάτησε ελάχιστα το γκάζι,ο άρης μου φάνηκε ανήμπορος να αντιδράσει.σήμερα ειδικά στο τέλος,το είχαν γυρίσει στο παρτυ και ο άρης εκλεισε τη διαφορά.

επίσης δεν ξέρω αν έχει να κάνει και με την ποιότητα του ρόστερ του άρη αλλά πολύ γιούργια στην επίθεση ρε παιδί μου.δλδ ή θα το σουτάρει ο κλάρκ απο το σπίτι του ή μας μένει η μπάλα στα χέρια.
εντάξει ο άρης στην άμυνα είναι πολύ αξιόπιστος αλλά επιθετικά λές και ξεμένει απο επιλογές.και αυτός ο τσαλδάρης φέτος απο όσα είδα είναι σε πτώση.κρίμα και τον περίμενα να εξελίσσεται διαρκώς αυτός ο παίχτης.μάλλον του έκανε κακό η προετοιμασία με την εθνική το καλοκαίρι....
gallistis
το συμβολαιο του μασσευ δε λεει κατι.και ο λαζος ειχε 1,7 μυρια στη ρεαλ,αλλα η φορτιτουντο τον πηρε με ουτε 200.000 χιλιαρικα δανεικο.αν ο μασσευ πραγματικα θελει ολα γινονται.για το σημερινο,πλακα πλακα,χωρις κλαρκ παιξαμε πολυ πιο ορθολογικα με τη μπαλα να γυρναει και οι επιθεσεις να γινονται με καλυτερες προυποθεσεις.αν ειχαμε ενα κανονικο πλευ μεικερ(και οχι τους απαραδεκτους γκαβελ και αργυροπουλο)θα ειχαμε καλυτερες πιθανοτητες.και αν δεν ειχαμε τον αγαδακο(απιστευτο λαθος του οταν η διαφορα ηταν στους 5 και εχασε λευ απ-τριτο δεκαλεπτο)ανετα παιζαμε τελικο.συγχαρητηρια στα παιδια-επιτελους ο τσαλδαρης επαιξε ενα καλο παιχνιδι
The Admiral
Δεν ειναι απαραιτητο ο Αρης να εχει το μπατζετ του ΟΣΦΠ και του ΠΑΟ για να "χτυπησει" πρωταθλημα.Σιγουρα η ιστορια δειχνει οτι ο πιο πλουσιος συνηθως το παιρνει,αλλα σε καμια περιπτωση δε πιστευω οτι ισχυει πως αυτος που εχει δεκαπλασιο μπατζετ εχει και 10 φορες καλυτερη ομαδα.

Πρωταθληματα και ευρωπαικα πρωταθληματα εχουν παρει ομαδες οχι μονο με κατωτερο μπατζετ,αλλα και με κατωτερο υλικο απο αλλες.Το μπασκετ δεν ειναι τραπεζα,που ο,τι βαζεις,ξερεις οτι θα παρεις τοσο(αν και τωρα τελευταια με την οικονομικη κριση και τα αερινα ομολογα καταρριφθηκε και αυτο).Και αλλες φορες καποιος παικτης των πιο αδυναμων ομαδων μπορει να ειναι υποκοστολογημενος και πιο πολυτιμος απο αντιστοιχους των ακριβων ομαδων.Ας πουμε παικτη σαν το Νελσον οι δυο "αιωνιοι" δεν εχουν και μια απο τις τρυπες στο ροστερ τους ειναι αυτου του ειδους ο παικτης.

Εκει που οντως παιζει καθοριστικοτερο ρολο ο πλουτος,ειναι στα παρασκηνιακα-διαιτητικα.Ειδαμε στον τελικο της Ευρωλιγκας πώς πηγε να την πατησει ο πλουσιος απο τον πιο πλουσιο.Προσωπικα εχω συνηθισει πια ακομη και αυτο το συνηθες 40-60 υπερ της φιλοξενουμενης ομαδας στο Αλεξανδρειο τα τελευταια χρονια.Συμφωνω με το σχολιο του φιλου του ΟΣΦΠ πιο πανω,οτι τεινουμε να γινουμε καπως μιζεροι στο θεμα της διαιτησιας,απο την αλλη καταλαβαινω οτι δεν εχουν ολοι τον ιδιο βαθμο προσαρμοστικοτητας στην αδικια με μενα.Εχουν γινει ομως σε ορισμενες περιπτωσεις και μεγαλες κλοπες,ακομη και τροπαιων,εναντιον του Αρη,ενω η υπεροχη του ΠΑΟ εναντιον του ΟΣΦΠ στα 10+ τελευταια χρονια ειναι συντριπτικη και κρυσταλλινη.
gallistis
QUOTE(The Admiral @ May 16 2009, 23:37 ) *
Πρωταθληματα και ευρωπαικα πρωταθληματα εχουν παρει ομαδες οχι μονο με κατωτερο μπατζετ,αλλα και με κατωτερο υλικο απο αλλες.Το μπασκετ δεν ειναι τραπεζα,που ο,τι βαζεις,ξερεις οτι θα παρεις τοσο(αν και τωρα τελευταια με την οικονομικη κριση και τα αερινα ομολογα καταρριφθηκε και αυτο).Και αλλες φορες καποιος παικτης των πιο αδυναμων ομαδων μπορει να ειναι υποκοστολογημενος και πιο πολυτιμος απο αντιστοιχους των ακριβων ομαδων.Ας πουμε παικτη σαν το Νελσον οι δυο "αιωνιοι" δεν εχουν και μια απο τις τρυπες στο ροστερ τους ειναι αυτου του ειδους ο παικτης.


πλεον πολυ δυσκολα μια ομαδα οπως η ζαλγκιρις και η λιμοζ να παρουν ευρωπαικο.και πριν δυο χρονια παραλιγο να παμε τελικο αλλα ο ματσας ενα παιχνιδι επαιξε σε 2 χρονια και αυτο ηταν με εμας.απλα να φτιαξουμε μια πιο ανταγωνιστικη ομαδα για ευρωπη και να απομακρυνουμε τους αμπαλους
Kanapes
QUOTE(valsam @ May 16 2009, 20:46 ) *
Μετα το σημερινο ματς ειμαι πλεον πεπεισμενος πως μονο με τις προσθηκες των Μασει και ενος καλου 3αριου (αμερικανου με κοινοτικο) θα χτυπουσαμε ανετα το πρωταθλημα,αν τσιμπουσαμε και καναν Βουγιουκα η Μαυροκεφαλιδη απ'τα αζητητα του Οσφπ ακομη καλυτερα αλλα που να μας δωσουν αυτοι φοβουνται λιγουλακι !

Βαθια νυχτωμενος εισαι φιλε μαλλον. στην σειρα με τον Αρη ο Παναθηναικος επαιξε στο 20-30% του. Πλακα καναμε για να εχουμε δυναμεις για τον μεγαλο τελικο αφου θα ειναι με μειονεκτημα εδρας.
Πιστευεις οτι αν παιζαμε σοβαρα δεν θα νικουσαμε με 20-30 ποντους διαφορα ανετα? μην λεμε χαζα τωρα. Εδω σε εκανα σκουπα με 3-0 και μου λες οτι χτυπατε ανετα κιολας πρωταθλημα???? ανετα κιολας? Χαχαααα. icon_drunk.gif icon_drunk.gif

κιοσο για την παρατηρηση του φιλου απο πανω εχει δικιο. το εχετε παρακανει λιγο εσεις του Αρη οσο εχω δει εδω. Σε καθε μερος που μπαινεται και γραφετε αρχιζετε τη γκρινια οτι σας αδικει η διαιτησια και ετσι. Ηρεμηστε λιγο δεν σας κυνηγανε οπως νομιζετε.

Για να χτυπησει ο Αρης φιναλ4 και πρωταθλημα το βλεπω τελειως απιθανο γιατι κατι τετοιο θελει 4-5 πρωτοκλασατους παικτες δηλαδη θελει πολλα λεφτα και δεν βλεπω που μπορει να τα βρει για να παρει κανεναν πρωτοκλασατο παικτη της προκοπης.
Yusaku
QUOTE(gallistis @ May 17 2009, 00:09 ) *
πλεον πολυ δυσκολα μια ομαδα οπως η ζαλγκιρις και η λιμοζ να παρουν ευρωπαικο.


Νομίζω ότι δυστυχώς, έχουν αλλάξει οι συνθήκες. Ο καθαρά πρωταθληματισμός έχει γίνει καθαρά υπόθεση των ισχυρών/πλούσίων. Το βλέπουμε τα τελευταία χρόνια στην ευρολίγκα και στο ελληνικό πρωτάθλημα. Στο τελευταίο σαφώς το άνοιγμα είναι τόσο μεγάλο με τους μικρούς, που το θεωρούμε αυτονόητο να είναι οι δύο της Αθήνας αυτονόητοι διεκδικητές των τίτλων...
Μακάρι να αλλάξει αυτό για να μην γίνει το άθλημα μια λίγκα μόνο λίγων ομαδων και να αποκτήσει ένα επιπλέον ενδιαφέρον





QUOTE(gallistis @ May 17 2009, 00:09 ) *
και να απομακρυνουμε τους αμπαλους


Μακάρι... υπάρχουν παίχτες που δεν είναι για το επίπεδο όχι μόνο της ευρολίγκα που θέλουμε να ανήκουμε, αλλά για ομάδας της 6άδας!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.