Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τι θα γινόταν αν...
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
morfi
Έχετε σκεφτεί ποτέ τι θα γινόταν αν ήσασταν λίγο πιο τολμηροί σε κάποιες καταστάσεις; Για μένα ήρθε η ώρα να το σκεφτώ.

Την είδα σήμερα μετά από πολύ καιρό. Είναι η μοναδική γυναίκα που αν μου έλεγε τώρα να τη παντρευτώ θα το έκανα αμέσως. Ήρθε και μου μίλησε από μόνη της και το τραγικό; Με σύστησε στο αγόρι της rolleyes.gif. Πριν χρόνια, όταν γνωριστήκαμε, την πήγα κάπου με το αυτοκίνητο. Και όταν φτάσαμε για κάποιο λόγο κώλωσα να ζητήσω το τηλεφωνό της. Έφυγε και δεν την ξαναείδα για αρκετό καιρό. Σήμερα είναι μία από αυτές τις νύχτες που παρακαλάω να φύγουν. Τη σκέφτομαι. Και σκέφτομαι συνέχεια τι θα γινόταν αν είχα ζητήσει το τηλεφωνό της. Όποια και αν ήταν η απάντηση της θα μπορούσα να ζήσω λίγο καλύτερα και αν μου είχε πει ναι θα μπορούσε να είχε αλλάξει η ζωή μου. Τώρα ποτέ δεν θα το μάθω και φαντάζομαι πως τα ξενύχτια θα είναι από εδώ και πέρα πάρα πολλά.
greeneyes13
QUOTE(morfi @ Jul 4 2011, 03:33 ) *
Έχετε σκεφτεί ποτέ τι θα γινόταν αν ήσασταν λίγο πιο τολμηροί σε κάποιες καταστάσεις; Για μένα ήρθε η ώρα να το σκεφτώ.

Την είδα σήμερα μετά από πολύ καιρό. Είναι η μοναδική γυναίκα που αν μου έλεγε τώρα να τη παντρευτώ θα το έκανα αμέσως. Ήρθε και μου μίλησε από μόνη της και το τραγικό; Με σύστησε στο αγόρι της rolleyes.gif. Πριν χρόνια, όταν γνωριστήκαμε, την πήγα κάπου με το αυτοκίνητο. Και όταν φτάσαμε για κάποιο λόγο κώλωσα να ζητήσω το τηλεφωνό της. Έφυγε και δεν την ξαναείδα για αρκετό καιρό. Σήμερα είναι μία από αυτές τις νύχτες που παρακαλάω να φύγουν. Τη σκέφτομαι. Και σκέφτομαι συνέχεια τι θα γινόταν αν είχα ζητήσει το τηλεφωνό της. Όποια και αν ήταν η απάντηση της θα μπορούσα να ζήσω λίγο καλύτερα και αν μου είχε πει ναι θα μπορούσε να είχε αλλάξει η ζωή μου. Τώρα ποτέ δεν θα το μάθω και φαντάζομαι πως τα ξενύχτια θα είναι από εδώ και πέρα πάρα πολλά.



καλημέρα
τι σε κάνει να πιστεύεις πως αν σου είχε δώσει το τηλ της και βγαίνατε θα ήσασταν ακόμα μαζί;
απ ότι καταλαβαίνω δεν την ήξερες πολύ καλά
morfi
QUOTE(greeneyes13 @ Jul 4 2011, 08:59 ) *
καλημέρα
τι σε κάνει να πιστεύεις πως αν σου είχε δώσει το τηλ της και βγαίνατε θα ήσασταν ακόμα μαζί;

Καλημέρα και σε σένα. Δεν με κάνει κάτι να το πιστεύω αυτό και ούτε αυτό εννοούσα αφού ακόμα και αν βγαίναμε μπορεί να μην γινόταν κάτι. Εννοώ ότι τουλάχιστον θα είχα προσπαθήσει και θα ήξερα τις προθέσεις της. Και αν αυτές ήταν θετικές έστω και για λίγο θα το ζούσα.

QUOTE(greeneyes13 @ Jul 4 2011, 08:59 ) *
απ ότι καταλαβαίνω δεν την ήξερες πολύ καλά

Ναι, έτσι είναι.
frenchman7
http://www.youtube.com/watch?v=fFmh2x6SBBs

smiley.gif
greeneyes13
QUOTE(morfi @ Jul 4 2011, 09:14 ) *
Καλημέρα και σε σένα. Δεν με κάνει κάτι να το πιστεύω αυτό και ούτε αυτό εννοούσα αφού ακόμα και αν βγαίναμε μπορεί να μην γινόταν κάτι. Εννοώ ότι τουλάχιστον θα είχα προσπαθήσει και θα ήξερα τις προθέσεις της. Και αν αυτές ήταν θετικές έστω και για λίγο θα το ζούσα.


Ναι, έτσι είναι.


σε καταλαβαίνω, πολλές φορές μετανιώνουμε για πράγματα που δεν έχουμε κάνει
εγώ έχω πετάξει την πιο μεγάλη ατάκα ξενερώματος ever ...είπα στον άλλο "δεν είσαι τόσο έξυπνος γιατί ασχολεισαι μαζί μου ενώ εγώ δεν ασχολούμαι μαζί σου" φυσικά το παιδί έπαψε να μου δίνει σημασία και το χειρότερο είναι πως όταν σταμάτησε να ασχολείται κατάλαβα ότι μ άρεσε.....ποιός ήταν τελικά ο χαζός.... 68.gif
Xaroumenos loukoumas
Η αλήθεια είναι ότι η ατάκα σου ήταν λίγο τραγική! tongue.gif
greeneyes13


QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Jul 4 2011, 13:51 ) *
Η αλήθεια είναι ότι η ατάκα σου ήταν λίγο τραγική! tongue.gif

λίγο;;;;;;απορώ με τον εαυτό μου....
Xaroumenos loukoumas
Κάθε εμπόδιο και καλό πάντως.
Εκεί έχω καταλήξει. Αρκεί φυσικά να μαθαίνουμε από τα λάθη μας! Γιατί από λάθη, άλλο τίποτα! smile.gif
kolokotronis
Με λίγα λόγια, καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες.
berry
σε κατι τετοιες φασεις να σε παρηγορει το γεγονος οτι οσο σουπερ και να σου φαινεται, μπορει αν γινοταν κατι,στην πορεια να μην ταιριαζαν καθολου τα χνωτα σας

αν και το πιο σωστο μαλλον το ειπε ο Γερος του Μορια παραπανω
greeneyes13
QUOTE(kolokotronis @ Jul 4 2011, 17:32 ) *
Με λίγα λόγια, καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες.

φυσικάαααα
morfi
QUOTE(kolokotronis @ Jul 4 2011, 17:32 ) *
Με λίγα λόγια, καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες.

Δεν ισχύει πάντα αυτό. Μην πέφτεται στη παγίδα.
gallistis
QUOTE(greeneyes13 @ Jul 4 2011, 09:47 ) *
σε καταλαβαίνω, πολλές φορές μετανιώνουμε για πράγματα που δεν έχουμε κάνει
εγώ έχω πετάξει την πιο μεγάλη ατάκα ξενερώματος ever ...είπα στον άλλο "δεν είσαι τόσο έξυπνος γιατί ασχολεισαι μαζί μου ενώ εγώ δεν ασχολούμαι μαζί σου" φυσικά το παιδί έπαψε να μου δίνει σημασία και το χειρότερο είναι πως όταν σταμάτησε να ασχολείται κατάλαβα ότι μ άρεσε.....ποιός ήταν τελικά ο χαζός.... 68.gif



να πω την κακια μου?τυπικη γυναικεια συμπεριφορα.καμια γυναικα δεν αντεχει να χασει,τον αντρα που μπορει να την χασει
T.W.Is.M.
QUOTE(berry @ Jul 4 2011, 17:38 ) *
σε κατι τετοιες φασεις να σε παρηγορει το γεγονος οτι οσο σουπερ και να σου φαινεται, μπορει αν γινοταν κατι,στην πορεια να μην ταιριαζαν καθολου τα χνωτα σας



Δε θελω να το παιξω κακος, αλλα αυτο ειναι λιγο "παρηγορια στον αρρωστο...".
Εγω παντως προτιμω(και οσο μπορω το τηρω) να μην κολλαω στο τι θα επρεπε να ειχα κανει και τι θα γινοταν αν το εκανα, γιατι θεωρω οτι χανω αυτο που βρισκεται τωρα μπροστα μου. Ετσι μπορει να καταλαβεις αργοτερα οτι εκανες και δευτερο λαθος ενω σκεφτοσουν το πρωτο και να βρισκεσαι σε μια τετοια φαση συνεχως!
Myria
Βασικα το προβλημα ξεκιναει απο την ωραιοποιημενη εικονα που εχεις για αυτο το προσωπο...Αν ειχατε κανει κατι θα ειχε κατα πασα πιθανοτητα απομυθοποιηθει κ πεσει απο τα ματια σου.Οσο λιγοτερο ξερεις μια γυναικα,τοσο περισσοτερο την ερωτευεσαι..
Βεβαια δεν ξερω,αν εχει εφαρμογη σε σενα,γιατι μπορει για σενα να ηταν ο μεγαλυτερος ερωτας της ζωης σου και να ζουσατε μαζι ως τα βαθια γεραματα.Αλλα πιστεψε με αυτο το σκεφτηκε ενας τυπος και το εκανε ταινια και το ονομασε The Notebook κ απο τοτε ολες οι γυναικες λενε πως ειναι η αγαπημενη τους ταινια(?)...So relax και με ρεαλισμο ακολουθησε τη συμβουλη του frenchman7..Ειναι ο,τι σοφοτερο εχει διαπιστωσει ακομα κ ο τελευταιος ανθρωπος στη γη που εχει ερωτευτει εστω 2 φορες..
Αυτο που νομιζουμε ως αλλο μας μισο δεν ειναι γιατι αν ηταν θα ειχε γινει το αλλο σου μισο(ακομα κ αν δεν της ειχες ζητησει το τηλ της),γιατι στη ζωη ισχυει το ο,τι ειναι να γινει θα γινει και σ εσενα(οπως κ στα υπολοιπα δισεκατομμυρια πανω στον πλανητη που ειχε εναν ανεκπληρωτο ερωτα) δεν εγινε...
Ασχετο κ σχετικο..Ολο αυτο μου θυμιζει ενα ρητο.."Η γυναικα σε ολη της τη ζωη θυμαται τους αντρες που ειχε,ο αντρας θυμαται τις γυναικες που δεν μπορεσε να εχει"...Ποσο αληθεια παιζει να ειναι?

Gas8
QUOTE (Myria @ Jul 5 2011, 00:43 ) *
..So relax και με ρεαλισμο ακολουθησε τη συμβουλη του frenchman7..Ειναι ο,τι σοφοτερο εχει διαπιστωσει ακομα κ ο τελευταιος ανθρωπος στη γη που εχει ερωτευτει εστω 2 φορες..


Σε τέτοια θέματα δεν νομίζω να μπορεί να υπάρξει πραγματικός ρεαλισμός. Μάλλον πιο πολύ με κυνισμό μου κάνει.
Αν ο frenchman7 λέει απλά ότι "Ο έρωτας με έρωτα περνάει", διαφωνώ.
Πιστεύω ότι ο έρωτας (αν είναι πραγματικός έρωτας) δεν περνάει ποτέ. Αφήνει μόνιμα σημάδια πάνω στον άνθρωπο.
Myria
QUOTE(Gas8 @ Jul 5 2011, 00:54 ) *
Σε τέτοια θέματα δεν νομίζω να μπορεί να υπάρξει πραγματικός ρεαλισμός. Μάλλον πιο πολύ με κυνισμό μου κάνει.
Αν ο frenchman7 λέει απλά ότι "Ο έρωτας με έρωτα περνάει", διαφωνώ.
Πιστεύω ότι ο έρωτας (αν είναι πραγματικός έρωτας) δεν περνάει ποτέ. Αφήνει μόνιμα σημάδια πάνω στον άνθρωπο.

Πιθανοτατα εχεις δικιο..αλλα εχω δυο προβληματα:
1.Δεν πιστευω στο"ποτε" κ στο "παντα",δυο λεξεις που περιεχονται ειτε αμεσα ειτε εμμεσα στη φραση σου"..δεν περναει ποτε".Τιποτα δεν ειναι για παντα..
2.Ειμαι αγιατρευτα κυνικη και μηδενικα ρομαντικη..Κ βλεπω οτι οταν ενας ανθρωπος χανει χρονο απο την ζωη του για κατι χαμενο,πρεπει απλα να προχωραει..(Δεν λεω οτι δεν εχω χασει χρονο στη ζωη μου για να κλαιγομαι κ εγω η ιδια,αλλα ειναι μια θεωρια που πρεπει να την κανουμε πραξη γιατι η ζωη ειναι πολυ μικρη για να μην κυνηγαμε το καινουργιο και να κλαιμε το χαμενο)
Παντως αν εγω δεν ημουν εγω θα συμφωνουσα με σενα icon_drunk.gif
frenchman7
Εγώ πάντως πιστεύω πως κάπου στην μέση βρίσκονται τα πράγματα… Δηλαδή,

Εννοείται πως μια μεγάλη καψούρα πάντα μένει χαραγμένη μέσα μας και πολύ καλά κάνει!
Πάντα θα υπάρχουν στιγμές (http://www.youtube.com/watch?v=xJQkPBm2hE4) περισσότερες ή λιγότερες που θα περνάει από το μυαλό μας.. Είναι λογικό. Θα ήταν κρίμα να έσβηναν όλα με έναν χωρισμό…

Από κει και πέρα, πάντα ένας νέος έρωτας ή περιπέτεια αν θέλετε μας βοηθάει να κάνουμε το επόμενο βήμα. Έστω και αν αυτό είναι το να συνειδητοποιήσουμε πως δεν είμαστε έτοιμοι για νέο έρωτα!

Εγώ προσπαθώ να είμαι κυνικός μέσα στον ρομαντισμό μου.. cool.gif

@ Myria: Οσο λιγοτερο ξερεις μια γυναικα,τοσο περισσοτερο την ερωτευεσαι.. so true…

ΥΓ: Επίσης συμφωνώ με το ρητό: καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες
greeneyes13
απλά όταν μένει κάτι στο πλατωνικο είναι πιο έυκολο να το εξιδανικεύουμε
και για αυτό μένει στην μνήμη μασ ως κάτι θετικό
το θέμα είναι να μην μας κρατάει πίσω...
συμφωνώ πως ο έρωτας με έρωτα περνάει...
duncan21
QUOTE(Myria @ Jul 5 2011, 01:42 ) *
1.Δεν πιστευω στο"ποτε" κ στο "παντα",δυο λεξεις που περιεχονται ειτε αμεσα ειτε εμμεσα στη φραση σου"..δεν περναει ποτε".Τιποτα δεν ειναι για παντα..

Στη προκειμενη περιπτωση:
QUOTE
Πιστεύω ότι ο έρωτας (αν είναι πραγματικός έρωτας) δεν περνάει ποτέ. Αφήνει μόνιμα σημάδια πάνω στον άνθρωπο.

τυγχάνει το "ποτέ" να ισχύει πάντα,ασχέτως τι πιστεύεις εσύ αλλά κι ο καθένας από μας.Απ' τη στιγμή που στο παρελθόν έχεις νιώσει ένα έντονο συναίσθημα(πόσω μάλλον το εντονότερο όλων...),έχει αποτυπωθεί στη μνήμη(ή στη καρδιά σου για να το πάμε βαθύτερα) σου προφανώς.Όταν λες μετά από καιρό το χαρακτηριστικό κλισέ "έκανα delete" στη κατάσταση που έζησες,είναι δεδομένο ότι ΔΕΝ έχεις κάνει διότι πολύ απλά τη στιγμή που το αναφέρεις,ένα flashback έρχεται να σου φρεσκάρει τη μνήμη και να σε θολώσει στιγμιαία(real life,δε γίνεται μόνο στη μικρή και τη μεγάλη οθόνη δυστυχως).Είναι ουτοπικό να λες οτι έχεις διαγράψει κάτι δια παντός απ' τη ζωή σου.Η φωτιά άλλωστε,αφήνει πάντα στάχτες... rolleyes.gif
Zoys
QUOTE(Myria @ Jul 5 2011, 00:43 ) *
Βασικα το προβλημα ξεκιναει απο την ωραιοποιημενη εικονα που εχεις για αυτο το προσωπο...

.Οσο λιγοτερο ξερεις μια γυναικα,τοσο περισσοτερο την ερωτευεσαι..

Μες στο μυαλό μου είσαι;;; 41.gif
Myria
QUOTE
Όταν λες μετά από καιρό το χαρακτηριστικό κλισέ "έκανα delete" στη κατάσταση που έζησες,είναι δεδομένο ότι ΔΕΝ έχεις κάνει διότι πολύ απλά τη στιγμή που το αναφέρεις,ένα flashback έρχεται να σου φρεσκάρει τη μνήμη και να σε θολώσει στιγμιαία

Μα εννοειται πως κανεις flashback..Μετα τα 7 σου που σου αρεσε το Μαρακι στο διπλανο θρανιο και σταματας να εισαι tabula rasa κανεις flaskback μεχρι να συγχωρεθεις.Αλλα το θεμα ειναι οτι delete k flashback μπορουν να περπατανε χερι χερι,εφοσον το flashback δεν εχει συναισθηματικο αντικρυσμα..Οι αναμνησεις ειναι το πηλικο των εμπειριων..Αν ομως δεν κουβαλανε συναισθηματικο φορτιο μενουν στο παρελθον ακομα κ αν τις θυμασαι στο παρον,γιατι τις εχεις απογυμνωσει απο την σπουδαιοτητα τους,αυτη που ειχαν στο παρελθον λογω του συναισθηματος που εφεραν..Αυτο λεω λοιπον οτι μπορεις να θυμασαι κ τον Κωστακη κ το Γιαννακη κ την Ελενιτσα αλλα να μην νιωθεις πλεον κατι,οποτε το flashback ειναι ανευ ουσιας..Αυτο ειναι το ευκτεο..Δεν σημαινει πως το καταφερνουμε παντα,γιατι ειμαστε ανθρωποι κ οχι ρομποτ.Αλλωστε για αυτο υπαρχει ακομα στα λεξικα η λεξη "απωθημενο",αλλιως θα τη σβηναμε wink.gif
QUOTE
Είναι ουτοπικό να λες οτι έχεις διαγράψει κάτι δια παντός απ' τη ζωή σου

Δεν με προσεχεις,γιατι σου ειπα δεν πιστευω στο παντα....
QUOTE
Η φωτιά άλλωστε,αφήνει πάντα στάχτες...

Δεν με ξανα-προσεχεις γτ δεν πιστευω στο παντα..Υπαρχει ενας ανεμος που μπορει να τις σκορπισει δεξια κ αριστερα κ αντε τρεξε να τις πιασει.Αυτος ο ανεμος μπορει να ειναι πχ ενας καινουργιος ερωτας(frenchman7 παλι στα λογια σου γυρναμε αρχοντα 77.gif )

QUOTE
Μες στο μυαλό μου είσαι;;;

Ohh yeah babe!!Αλλα μην ανησυχεις θα ειμαι προεχτικη εκει μεσα..
sacarame
Kάτσε ρε συ Μύρια διότι νομίζω ότι αυτο-αναιρείσαι...Ας τα δούμε ένα ένα....

QUOTE(Myria @ Jul 5 2011, 01:42 ) *
Πιθανοτατα εχεις δικιο..αλλα εχω δυο προβληματα:
1.Δεν πιστευω στο"ποτε" κ στο "παντα",δυο λεξεις που περιεχονται ειτε αμεσα ειτε εμμεσα στη φραση σου"..δεν περναει ποτε".Τιποτα δεν ειναι για παντα..
2.Ειμαι αγιατρευτα κυνικη και μηδενικα ρομαντικη..Κ βλεπω οτι οταν ενας ανθρωπος χανει χρονο απο την ζωη του για κατι χαμενο,πρεπει απλα να προχωραει..(Δεν λεω οτι δεν εχω χασει χρονο στη ζωη μου για να κλαιγομαι κ εγω η ιδια,αλλα ειναι μια θεωρια που πρεπει να την κανουμε πραξη γιατι η ζωη ειναι πολυ μικρη για να μην κυνηγαμε το καινουργιο και να κλαιμε το χαμενο)
Παντως αν εγω δεν ημουν εγω θα συμφωνουσα με σενα icon_drunk.gif


Για το 2 λοιπόν..Στην ουσία μας διατυπώνεις μια θεωρία που πιστεύεις.Ωραία ως εδώ...Ομως αμέσως παρακάτω λες ότι δεν την εφαρμόζεις και πάρα πολύ..Άρα έρχομαι και ρωτάω πως είσαι υπέρ μιας άποψης που αποδεδειγμένα όπως μας λες,δεν την ακολουθείς..Δεν γίνεται να λες ότι πιστεύεις κάτι θεωρητικά,αλλά στην πράξη και "όταν σφίγγουν τα γάλατα" κάνεις κάτι άλλο...

QUOTE(Myria @ Jul 5 2011, 15:09 ) *
Μα εννοειται πως κανεις flashback..Μετα τα 7 σου που σου αρεσε το Μαρακι στο διπλανο θρανιο και σταματας να εισαι tabula rasa κανεις flaskback μεχρι να συγχωρεθεις.Αλλα το θεμα ειναι οτι delete k flashback μπορουν να περπατανε χερι χερι,εφοσον το flashback δεν εχει συναισθηματικο αντικρυσμα..Οι αναμνησεις ειναι το πηλικο των εμπειριων..Αν ομως δεν κουβαλανε συναισθηματικο φορτιο μενουν στο παρελθον ακομα κ αν τις θυμασαι στο παρον,γιατι τις εχεις απογυμνωσει απο την σπουδαιοτητα τους,αυτη που ειχαν στο παρελθον λογω του συναισθηματος που εφεραν..Αυτο λεω λοιπον οτι μπορεις να θυμασαι κ τον Κωστακη κ το Γιαννακη κ την Ελενιτσα αλλα να μην νιωθεις πλεον κατι,οποτε το flashback ειναι ανευ ουσιας..Αυτο ειναι το ευκτεο..Δεν σημαινει πως το καταφερνουμε παντα,γιατι ειμαστε ανθρωποι κ οχι ρομποτ.Αλλωστε για αυτο υπαρχει ακομα στα λεξικα η λεξη "απωθημενο",αλλιως θα τη σβηναμε wink.gif


QUOTE
Είναι ουτοπικό να λες οτι έχεις διαγράψει κάτι δια παντός απ' τη ζωή σου....

Δεν με προσεχεις,γιατι σου ειπα δεν πιστευω στο παντα....


Και πάμε εδώ και στο νούμερο 1.Η πρώτη πρόταση είναι από το ποστ του Ντούγκα..Λοιπόν σου λέει ότι δεν μπορείς να διαγράψεις κάτι για πάντα από την ζωή σου...Και απαντάς ότι δεν πιστεύεις στο πάντα..Αρα λες κι εσύ ότι δεν πιστεύεις ότι μπορείς να διαγράψεις αυτά που γίναν στο παρελθόν.Άρα έρχεσαι σε αντίθεση με αυτά που έλεγες παραπάνω σχετικά με τα φλάσμπακ και το γεγονός ότι αν δεν σου χει μείνει απωθημένο κλπ κλπ


QUOTE(Myria @ Jul 5 2011, 00:43 ) *
Βασικα το προβλημα ξεκιναει απο την ωραιοποιημενη εικονα που εχεις για αυτο το προσωπο...Αν ειχατε κανει κατι θα ειχε κατα πασα πιθανοτητα απομυθοποιηθει κ πεσει απο τα ματια σου.


Αυτό δεν ισχύει απαραίτητα...Διότι όσο πιθανό είναι να τον απομυθοποιήσεις όπως λες,άλλο τόσο πιθανό είναι να εντυπωσιαστείς και να ενθουσιαστείς ακόμα περισσότερο..... Άσε που χρησιμοποιείς πάλι το πάντα ("κατά πάσα πιθανότητα tongue.gif )

Γενικά πάντως με έχει καλύψει ο Ντούγκας στα λεγόμενα του... peace.gif
Myria
QUOTE
Αυτό δεν ισχύει απαραίτητα...Διότι όσο πιθανό είναι να τον απομυθοποιήσεις όπως λες,άλλο τόσο πιθανό είναι να εντυπωσιαστείς και να ενθουσιαστείς ακόμα περισσότερο..... Άσε που χρησιμοποιείς πάλι το πάντα ("κατά πάσα πιθανότητα )

Δεν ειπα οτι θα απομυθοποιουσε την κοπελα κ τον χαρακτηρα της..Θα απομυθοποιουνταν στο μυαλο του αυτο που τωρα εχει καταγεγραμμενο ως μη-βιωθεν..Εννοειται δεν διαφωνω επι της ουσιας σε αυτο μαζι σου.Αλλωστε ολα πιθανοτητες ειναι..Οσο μπορει να παιξει η μια μπορει να παιξει κ η αλλη.Απλα επειδη η δικια σου ειναι η προφανης ειπα να φωτισω την αλλη πλευρα...
Το πασα μπορει να ειναι το θηλυκο του παντα(φανταζομαι γνωριζεις οτι το γνωριζω),αλλα στη φραση"κατα πασα πιθανοτητα"σημαινει σχετικοτητα κ οχι βεβαιοτητα,γτ κ το "κατα" που μπαινει απο μπροστα κ το "πιθανοτητα" που το κανει σαντουιτς απο πισω αιρουν την απολυτοτητα του.Αρα γραμματικα ειναι ο ιδιος τυπος,νοηματικα,ομως,αλλαζει το νοημα του..Κατα τη δικη μου αντιληψη,φυσικα,της ελληνικης που δεν σημαινει πως ειναι κ η σωστη..

QUOTE
Και πάμε εδώ και στο νούμερο 1.Η πρώτη πρόταση είναι από το ποστ του Ντούγκα..Λοιπόν σου λέει ότι δεν μπορείς να διαγράψεις κάτι για πάντα από την ζωή σου...Και απαντάς ότι δεν πιστεύεις στο πάντα..Αρα λες κι εσύ ότι δεν πιστεύεις ότι μπορείς να διαγράψεις αυτά που γίναν στο παρελθόν.Άρα έρχεσαι σε αντίθεση με αυτά που έλεγες παραπάνω σχετικά με τα φλάσμπακ και το γεγονός ότι αν δεν σου χει μείνει απωθημένο κλπ κλπ

Οχι αυτο ακριβως που λεω υποστηριζει εμμεσως αυτα που ειπα κ πριν περι συναισθηματικου φορτιου στην αναλυση μου για το flashback..ΚΑΙ βεβαια δεν μπορεις να διαγραψεις κατι για παντα απο τη ζωη σου,γιατι οπως ειπα δεν πιστευω στο "παντα".Αρα αν συμφωνουσα σε αυτο παλι επιορκη θα ημουν..Αλλα μπορεις να το θυμασαι ΧΩΡΙΣ την αισθηση του απωθημενου,χωρις να σου λεει κατι στο συναισθημα,χωρις να σφιγγεται η καρδια σου..Να ξεχασεις οτι ο αλλος ζει κ υπαρχει δεν γινεται προφανως(αν υποστηριζα κατι τετοιο θα ημουν μαλλον 12)μπορεις ΟΜΩΣ να μην τον θυμασαι κ να λες "αν ερχοταν τωρα θα τα παραταγα ολα για παρτη του",αλλα να λες"πωω ποσο κολλημενος ΗΜΟΥΝ τοτε"κ να μειδιας..Και παλι αν θεωρειτε πως αυτο δεν γινεται δεν θα διαφωνησω,γιατι εχει να κανει και με την συναισθηματικη ευφυια του καθενος..Απλα δεξου πως ειναι στον ανθρωπο κ οτι εγω μπορει να το εχω καταφερει λογω χαμηλης συναισθηματικης ευφυιας κ για αυτο να το λεω..
QUOTE
Για το 2 λοιπόν..Στην ουσία μας διατυπώνεις μια θεωρία που πιστεύεις.Ωραία ως εδώ...Ομως αμέσως παρακάτω λες ότι δεν την εφαρμόζεις και πάρα πολύ..Άρα έρχομαι και ρωτάω πως είσαι υπέρ μιας άποψης που αποδεδειγμένα όπως μας λες,δεν την ακολουθείς..Δεν γίνεται να λες ότι πιστεύεις κάτι θεωρητικά,αλλά στην πράξη και "όταν σφίγγουν τα γάλατα" κάνεις κάτι άλλο...
Οταν σφιγγουν τα γαλατα,γαργαλατα..Κρυο,οποτε προχωραω...
Δεν μπορω να καταλαβω το προβλημα,γιατι λεω μεσα στην παρενθεση οτι ειναι μια θεωρια ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ να εφαρμοζουμε ολοι για το καλο μας...Και λεω πως εγω προσπαθω να την εφαρμοζω..Ισως οχι παντα με επιτυχια..Εχω παντως μια θεωρια ως μπουσουλα.Προτιμας για να μην ειμαι επιορκη να ελεγα"Εχω τη θεωρια οτι πρεπει να αυτοκαταστρεφομαι σε καθε αναποδια"?Γιατι προσωπικα προσπαθω να βαζω εναν υψηλο στοχο κ να προσπαθω να τον πιασω.Αν τον πιασω εστω και μια απο τις 10 εχω κερδισει κατι.Εσωσα το τομαρι μου 1 φορα εστω...Δεν νομιζεις?Επισης ας πουμε εχω και την θεωρια οτι πρεπει να σωσω τον πλανητη,αλλα μερικες φορες ξεχναω τον γαμημενο τον φορτιστη πανω στην μπριζα..Πρεπει δηλαδη να μην λεω πως το σωστο ειναι να μην τον ξεχναω..
MaJesty23
morfi, my man...η ζωή προχωράει...έχω ένα φίλο που όποτε πιεί ,θυμάται τον σχολικό του,ανεκπλήρωτο έρωτα(είμαστε στα 32 και συζει με μια νουν@@@αρα και θυμάται μια μπαζόλα που τώρα έχει γίνει 300 κιλά και παντρεμένη)!Απλά το ανεκπλήρωτο τρελαίνει...αυτό και μόνο...

Απο τα λεγόμενα σου είσαι μικρός και σε αυτή την ηλικία υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές...Και να ξέρεις οτι αν ήτανε να είχε γίνει κάτι θα χε γίνει...τα άλλα είναι του μυαλού άμυνα bro! peace.gif
petrovic
QUOTE(MaJesty23 @ Jul 6 2011, 01:51 ) *
morfi, my man...η ζωή προχωράει...έχω ένα φίλο που όποτε πιεί ,θυμάται τον σχολικό του,ανεκπλήρωτο έρωτα!Απλά το ανεκπλήρωτο τρελαίνει...αυτό και μόνο...
Και να ξέρεις οτι αν ήτανε να είχε γίνει κάτι θα χε γίνει...τα άλλα είναι του μυαλού άμυνα bro! peace.gif


αν τρελαίνει λέει! την αυτοπεποίθηση τη γονατίζει. είμαι στην τραγική κατάσταση να μη μπορώ να καταλάβω τον εαυτό μου. είμαι ακόμα ερωτευμένος ή απλά το απωθημενο δε φεύγει; το γεγονός ότι το προαίσθημα μου είναι πως και με τον μ@....κ@ της να σπάσει , δεν πρόκειται να περάσουμε καλά, σημαίνει ότι πλέον δεν είμαι ερωτευμένος ή ότι με κούρασε η σκέψη της για τόσα χρόνια;


Myria
Εν τελει για ολους τους χαροκαμμενους
Παρτε Νο1{mode on Λεπα}Βαλσαμο Λαε μου

Και Bonus Λεπα γατουλα!!

και No2 την ουσια του θεματος:
morfi
QUOTE
Τι θα γινόταν αν...

Τελικά έγινε. Βρήκα ευκαιρία και ζήτησα το τηλέφωνο της. Μου το έδωσε (banana.gif) αλλά στο τέλος μου έγραψε "αν το σηκώσει κάποιος άλλος μη τρομάξεις θα είναι ο φίλος μου"!. Αυτά μόνο σε μένα συμβαίνουν. Τώρα τι να κάνω; Να τη πάρω ή όχι;
baskethood
QUOTE (morfi @ Aug 5 2011, 03:06 ) *
Τελικά έγινε. Βρήκα ευκαιρία και ζήτησα το τηλέφωνο της. Μου το έδωσε (banana.gif) αλλά στο τέλος μου έγραψε "αν το σηκώσει κάποιος άλλος μη τρομάξεις θα είναι ο φίλος μου"!. Αυτά μόνο σε μένα συμβαίνουν. Τώρα τι να κάνω; Να τη πάρω ή όχι;

Πραγματι αυτα μονο σε σενα συμβαινουν smile.gif
Βουρ για τη φουρναρισσα . biggrin.gif
morfi
QUOTE(baskethood @ Aug 5 2011, 09:52 ) *
Βουρ για τη φουρναρισσα . biggrin.gif

Έχει σχέση man. Μου απάντησε σήμερα.
baskethood
QUOTE (morfi @ Aug 5 2011, 11:43 ) *
Έχει σχέση man. Μου απάντησε σήμερα.

Λυπαμαι sad.gif
LFO
QUOTE(morfi @ Aug 5 2011, 11:43 ) *
Έχει σχέση man. Μου απάντησε σήμερα.


ρε βουρ λεμε....
PanosIlio
morfi χούφτωστη - χούφτωστη, δεν θέλει πολύ σκέψη το πράγμα, όταν σκέφτεσαι πολύ χάνεις την ουσία...

LFO
QUOTE(morfi @ Aug 5 2011, 03:06 ) *
Τελικά έγινε. Βρήκα ευκαιρία και ζήτησα το τηλέφωνο της. Μου το έδωσε (banana.gif) αλλά στο τέλος μου έγραψε "αν το σηκώσει κάποιος άλλος μη τρομάξεις θα είναι ο φίλος μου"!. Αυτά μόνο σε μένα συμβαίνουν. Τώρα τι να κάνω; Να τη πάρω ή όχι;


Μαν μην το βασανιζεις....

1. Σου έδωσε το τηλέφωνο γιατι θα ήθελε να το χρησιμοποιήσεις.
2. Καμια ανυπαντρη γυναικα δεν αφηνει το κινητο της στα χερια του φιλου της. ΚΑΜΙΑ.
3. Σου είπε για τον φιλο της γιατι ,ειτε εχει στα αληθεια ειτε οχι, θελει να δει αν την γουσταρεις τοσο ωστε να τον παρακαμψεις
4. Μπορει ολα αυτα να τα κανει γιατι ενδιαφερεται οντως , μπορει να τα κανει για να ζηλεψει ο φιλος της και σιγουρα το κανει για επιβεβαιωση.


οπως και να εχει αν δεν προσπαθησεις δεν θα ξερεις....

Just do it
Weekendman
Μια προσπάθεια(δειλή η πιο τολμηρή) θα άξιζε για να μην βασανίζεσε με τα περίφημα αν...

βέβαια αυτή η κατάσταση δεν είναι και η χείριστη φαντάσου π.χ ο τύπος της κοπέλας να ήταν ταυτόχρονα φίλος σου...

morfi
QUOTE(LFO @ Aug 5 2011, 18:08 ) *
Μαν μην το βασανιζεις....

1. Σου έδωσε το τηλέφωνο γιατι θα ήθελε να το χρησιμοποιήσεις.
2. Καμια ανυπαντρη γυναικα δεν αφηνει το κινητο της στα χερια του φιλου της. ΚΑΜΙΑ.
3. Σου είπε για τον φιλο της γιατι ,ειτε εχει στα αληθεια ειτε οχι, θελει να δει αν την γουσταρεις τοσο ωστε να τον παρακαμψεις
4. Μπορει ολα αυτα να τα κανει γιατι ενδιαφερεται οντως , μπορει να τα κανει για να ζηλεψει ο φιλος της και σιγουρα το κανει για επιβεβαιωση.


οπως και να εχει αν δεν προσπαθησεις δεν θα ξερεις....

Just do it

Πολύ ωραίο ποστ. Μόνο που μου έδωσε σταθερό, όχι κινητό, που σημαίνει πως άνετα μπορεί να το σηκώσει αυτός.
greeneyes13
QUOTE(Weekendman @ Aug 5 2011, 18:34 ) *
Μια προσπάθεια(δειλή η πιο τολμηρή) θα άξιζε για να μην βασανίζεσε με τα περίφημα αν...

βέβαια αυτή η κατάσταση δεν είναι και η χείριστη φαντάσου π.χ ο τύπος της κοπέλας να ήταν ταυτόχρονα φίλος σου...

μήπως βλέπεις πολύ παπακαλιάτη;;;;..... smiley.gif

QUOTE(morfi @ Aug 5 2011, 20:34 ) *
Πολύ ωραίο ποστ. Μόνο που μου έδωσε σταθερό, όχι κινητό, που σημαίνει πως άνετα μπορεί να το σηκώσει αυτός.

χμ ύποπτο θα έλεγα....διότι αν πχ μένει με τους γονείς της δίνοντας σου το σταθερό αποκλείεται να το σηκώσει ο φίλος της, ενώ το κινητό μπορεί να ήταν φίλος της μπροστά την ώρα που την έπαιρνες
πάντως σαν γυναίκα στο λέω αν δεν ήθελε δεν θα στο έδινε (και στο λέω εγώ που που έχω δώσει λάθος κινητό σε άτομο που άλλαζα τετράγωνο όταν το έβλεπα smiley.gif
greeneyes13
πραγματικά λυπάμαι για το επίπεδο κάποιων εδω μέσα....
το ότι έγραψα κάτι που μπορεί σε κάποιον να μην αρέσει δεν του δίνει κανένα δικαίωμα να μου στέλνει υβριστικούς χαρακτηρισμούς σε pm
και αν συνεχίστεί αυτό θα μιλήσω με κάποιον admin να αναλάβει το θέμα
ελπίζω αυτός που πρέπει να πήρε το μήνυμα....

πάντως κρίμα δεν περίμενα πως εδώ μέσα υπάρχουν άτομα με τόσο χαμηλό επίπεδο...
gallistis
QUOTE(greeneyes13 @ Aug 5 2011, 23:19 ) *
χμ ύποπτο θα έλεγα....διότι αν πχ μένει με τους γονείς της δίνοντας σου το σταθερό αποκλείεται να το σηκώσει ο φίλος της, ενώ το κινητό μπορεί να ήταν φίλος της μπροστά την ώρα που την έπαιρνες
πάντως σαν γυναίκα στο λέω αν δεν ήθελε δεν θα στο έδινε (και στο λέω εγώ που που έχω δώσει λάθος κινητό σε άτομο που άλλαζα τετράγωνο όταν το έβλεπα smiley.gif


εκτος και αν εχει δωσει λαθος το σταθερο,η το εδωσε με την προοπτικη να αποθαρρυνθει ο morfi και να μην ενοχλησει παλι.οι γυναικες το εχουν αυτο το χουι...να μη δινουν σαφη απαντηση σε πραγματα.παντως καλλιστα μπορει να σηκωσει το τηλεφωνο ο πατερας...ομως δε ξερω κανεναν φιλο που πηγαινει στο σπιτι της φιλης του και απαντα στο σταθερο.δοκιμασε να παρει τηλ να δει ποιος βγηκε??

εκτος και αν συμβαινει το αλλο,και δεν την αφηνουν να εχει κινητο.ποσο χρονων ειναι?
benchwarmer
QUOTE(gallistis @ Aug 6 2011, 08:47 ) *
εκτος και αν συμβαινει το αλλο,και δεν την αφηνουν να εχει κινητο.ποσο χρονων ειναι?


[basketforum inside joke]
Μπα δεν νομιζω, για τον morfi λεμε, οχι για τον οι πραγματικα insiders ξερουν ποιο ονομα θα εβαζα εδω tongue.gif
[/basketforum inside joke]
greeneyes13
πραγματικά αναρωτιέμαι, κανένας απ τους δύο admin που έστειλα pm δεν μπορεί να μου απαντήσει;;;;; 68.gif
Turamarth
QUOTE(greeneyes13 @ Aug 6 2011, 00:07 ) *
το ότι έγραψα κάτι που μπορεί σε κάποιον να μην αρέσει δεν του δίνει κανένα δικαίωμα να μου στέλνει υβριστικούς χαρακτηρισμούς σε pm


Λες να'σαι τόσο τυχερή που πέτυχες εδώ μέσα τον τύπο που του έδωσες λάθος κινητό και που άλλαζες τετράγωνο όταν το έβλεπες ? 77.gif


Όσων αφορά τους admin δώσε τους λίγο χρόνο , είναι σαββατοκύριακο αν μέσω καλοκαιριού
greeneyes13
QUOTE(Turamarth @ Aug 7 2011, 12:04 ) *
Λες να'σαι τόσο τυχερή που πέτυχες εδώ μέσα τον τύπο που του έδωσες λάθος κινητό και που άλλαζες τετράγωνο όταν το έβλεπες ? 77.gif


Όσων αφορά τους admin δώσε τους λίγο χρόνο , είναι σαββατοκύριακο αν μέσω καλοκαιριού


68.gif

θα κάνω λίγο υπομονή
nikolas12
QUOTE(LFO @ Aug 5 2011, 18:08 ) *
Μαν μην το βασανιζεις....

1. Σου έδωσε το τηλέφωνο γιατι θα ήθελε να το χρησιμοποιήσεις.
2. Καμια ανυπαντρη γυναικα δεν αφηνει το κινητο της στα χερια του φιλου της. ΚΑΜΙΑ.
3. Σου είπε για τον φιλο της γιατι ,ειτε εχει στα αληθεια ειτε οχι, θελει να δει αν την γουσταρεις τοσο ωστε να τον παρακαμψεις
4. Μπορει ολα αυτα να τα κανει γιατι ενδιαφερεται οντως , μπορει να τα κανει για να ζηλεψει ο φιλος της και σιγουρα το κανει για επιβεβαιωση.


Δεν ειναι λιγο φιλοδοξο ολο αυτο; Ή μονο εμενα μου φαινεται ετσι; Χωρις βεβαια να αποκλειω το γεγονος να ισχυει...

QUOTE(benchwarmer @ Aug 6 2011, 14:34 ) *
[basketforum inside joke]
Μπα δεν νομιζω, για τον morfi λεμε, οχι για τον οι πραγματικα insiders ξερουν ποιο ονομα θα εβαζα εδω tongue.gif
[/basketforum inside joke]


Δεν τον βρηκα. Μηπως ειμαι εγω δασκαλε; (looooooooooooooool)
morfi
Παντρεύτηκε.. 41.gif
Badass
QUOTE (morfi @ Jan 28 2013, 21:07 ) *
Παντρεύτηκε.. 41.gif



smiley.gif smiley.gif smiley.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.