Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 300
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2
Keyser_Soze
Ξεκινάω καινούριο τόπικ γιατί φαίνεται ότι τό όλο θέμα έχει "ψωμί".

Χρήστος Μήτσης (κριτικός κιν\φου, Αθηνόραμα): "Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΩΝ ΩΣ ΑΙΜΑΤΟΛΑΓΝΟ ΒΙΝΤΕΟΓΚΕΙΜ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΛΕΜΟΧΑΡΗΣ ΑΠΟΘΕΩΣΗ ΤΩΝ ΜΙΛΙΤΑΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΞΙΩΝ. ΒΑΣΙΣΜΕΝΟ ΠΙΣΤΑ ΣΤΟ ΟΜΩΝΥΜΟ ΚΟΜΙΚ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΤΗΣ «ΑΜΑΡΤΩΛΗΣ ΠΟΛΗΣ» ΦΡΑΝΚ ΜΙΛΕΡ."
Βαθμολογία: 0/10

Δημήτρης Δανίκας (κριτικός κιν\φου, Τα Νέα): http://www.tanea.gr/print_article.php?e=A&f=18783&m=P26&aa=1
Βαθμολογία: 0/10

Και παραθέτω πάλι το ποστ μου:
QUOTE
300=Η ΠΙΟ ΤΕΛΕΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ίσως να υπερβάλλω λίγο γιατί το παρόν ποστ γράφεται μόλις 1 ώρα μετά την έξοδο μου από το σινεμά που το είδα και ακόμα προσπαθώ να συνέλθω.
Ως τεράστιος φαν του Φρανκ Μίλερ και των κόμικ του, το κόμικ το είχα διαβάσει αρκετό καιρό πριν και μου άρεσε τρομερά. Ε, λοιπόν η ταινία είναι μακράν καλύτερη από το κόμικ. Τα εφέ σε εκτοξεύουν σε άλλη διάσταση και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να χαζεύεις σαν χαζός... Δεν υπάρχουν άλλα λόγια ικάνα να περιγράψουν αυτό που βίωσα...

Μόνο ένα σχόλιο στους κριτικούς: Όλοι εσείς οι δήθεν σοφιστικέ μαλάκες που φοράτε στρινγκ και θάψατε αυτό το έπος, μπορείτε να πάτε να *ΜΠΙΠ*! Ίσως αν παριστανόταν ο Λεωνίδας ως αδερφή να του βάζατε 10 όπως βάλατε στην άλλη τη μαλακία που πηδιούνται οι καουμπόιδες μέσα σε ένα τσαντίρι στο βουνό. Αφού δεν σηκώνουν τέτοιου είδους ταινίες οι κ***ι σας, επιλέξτε να μην τις δείτε... Ένα μάτσο αδερφές είστε όλοι σας!!!

(Ζητώ συγνώμη για το ύφος αλλά είμαι απίστευτα δοσμένος.)



Ακούω γνώμες...
IlyaZ
Κοίτα, εγώ δεν την είδα την ταινία, αλλά μπορώ να σου πω το εξής: Δίνω πολύ μεγάλη σημασία στην άποψη των κριτικών και συγκεκριμένα κάθε φορά που θάβουν μια ταινία πηγαίνω να τη δω, ενώ όταν την υμνούν ούτε που το σκέφτομαι.

Όταν μια ταινία δεν διεκδικεί τον τίτλο της ιστορικής, δεν έχω κανένα πρόβλημα πάντως να τα δείχνει όπως θέλει. Είναι σαν το άλλο το ωραίο, που τρελλάθηκαν όλοι για την Ιλιάδα που δεν τα έδειχνε όπως τα λέει ο Όμηρος. Ας μη μπω τώρα στη διαδικασία να ασχοληθώ με το πού ακριβώς τα έγραψε ο Όμηρος, και κατά πόσο ήταν ιστορικά γεγονότα τα ιστορούμενα.

Πάντως, αν εσύ τη γούσταρες την ταινία, μην ασχολείσαι με τους κριτικούς. Εξάλλου ποτέ δε μπόρεσα να καταλάβω τι σόι δουλειά είναι αυτή. Άκου κριτικός. Με τι προσόντα; Με τι πτυχία, ή μήπως υπάρχει καμία σχολή κριτικών και δεν το έχω πάρει χαμπάρι;

Όπως κατάλαβες, έξυσες μεγάλη πληγή. wink.gif
Air Kef
Τι ασχολήσαι ρε Μανο,στο ειπα και στο μσν..Ειδικα αυτοι των Νέων..Δν θα ξεχάσω που το καλοκαιρι εχασα ενα βράδυ να κατσω να δω τον "15Αυγουστο"..Την χαρακτήριζαν ως την καλύτερη ελληνικη ταινια που εχει βγει ποτέ με κορυφαιες ερμηνιες..Υπερέβαλαν καπως..!

Διαβαζα για το Snatch και ελεγαν οτι ειναι κυριολεκτικα μια αρπαχτη του Ριτσι αφου η ταινια ειναι το παρα πολυ μετρια και ολοιδια με τις Καπνισμενες καννες..

Να τι λενε,να τι δν λενε..Ας βάζουν και μειον οι τρόμπες..Δν υπαρχει κριτικη σε κατι υποκειμενικο..!
NBAholic
QUOTE
Τι ασχολήσαι ρε Μανο,στο ειπα και στο μσν..Ειδικα αυτοι των Νέων..


Και ειδικότερα ο Δανίκας, ο οποίος το παίζει πολλάκις "know it all", ψάχνει διαρκώς το δέντρο και χάνει το δάσος...
Air Kef
Καλα διαβασα τωρα το ριβιου του στο λινκ του Μανου..Στο μισο ριβιου του αναφέρεται στα ονοματα των πρωταγωνιστών..Εισαι ωραιος ρε Δανικα..
NBAer
QUOTE(Keyser_Soze @ Mar 9 2007, 02:29 AM) *
Χρήστος Μήτσης (κριτικός κιν\φου, Αθηνόραμα): "Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΩΝ ΩΣ ΑΙΜΑΤΟΛΑΓΝΟ ΒΙΝΤΕΟΓΚΕΙΜ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΛΕΜΟΧΑΡΗΣ ΑΠΟΘΕΩΣΗ ΤΩΝ ΜΙΛΙΤΑΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΞΙΩΝ. ΒΑΣΙΣΜΕΝΟ ΠΙΣΤΑ ΣΤΟ ΟΜΩΝΥΜΟ ΚΟΜΙΚ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΤΗΣ «ΑΜΑΡΤΩΛΗΣ ΠΟΛΗΣ» ΦΡΑΝΚ ΜΙΛΕΡ."
Βαθμολογία: 0/10

Δημήτρης Δανίκας (κριτικός κιν\φου, Τα Νέα): http://www.tanea.gr/print_article.php?e=A&f=18783&m=P26&aa=1
Βαθμολογία: 0/10

Και παραθέτω πάλι το ποστ μου:

300=Η ΠΙΟ ΤΕΛΕΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ίσως να υπερβάλλω λίγο γιατί το παρόν ποστ γράφεται μόλις 1 ώρα μετά την έξοδο μου από το σινεμά που το είδα και ακόμα προσπαθώ να συνέλθω.
Ως τεράστιος φαν του Φρανκ Μίλερ και των κόμικ του, το κόμικ το είχα διαβάσει αρκετό καιρό πριν και μου άρεσε τρομερά. Ε, λοιπόν η ταινία είναι μακράν καλύτερη από το κόμικ. Τα εφέ σε εκτοξεύουν σε άλλη διάσταση και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να χαζεύεις σαν χαζός... Δεν υπάρχουν άλλα λόγια ικάνα να περιγράψουν αυτό που βίωσα...

Μόνο ένα σχόλιο στους κριτικούς: Όλοι εσείς οι δήθεν σοφιστικέ μαλάκες που φοράτε στρινγκ και θάψατε αυτό το έπος, μπορείτε να πάτε να *ΜΠΙΠ*! Ίσως αν παριστανόταν ο Λεωνίδας ως αδερφή να του βάζατε 10 όπως βάλατε στην άλλη τη μαλακία που πηδιούνται οι καουμπόιδες μέσα σε ένα τσαντίρι στο βουνό. Αφού δεν σηκώνουν τέτοιου είδους ταινίες οι κ***ι σας, επιλέξτε να μην τις δείτε... Ένα μάτσο αδερφές είστε όλοι σας!!!



Το παρακανεις! Την αποψη τους λενε και αυτοι. Γιατι δηλαδη να μην εχουν δικη τους πληρως διαφορετικη απο την δικη σου αποψη?
Τωρα βεβαια το υφος τους: "Ειμαι ο μεγαλος κριτης! Ξερω απο πραγματικο κινηματογραφο!" ειναι αυτο που σε εκνευριζει μαλλον. Και εμενα! shot.gif

Αν δεν τους αρεσει ωραια. Αλλα να μην χρησιμοποιουνε το στυλ αυτο και να κρινουν τα παντα συμφωνα με τις αρχες: "Δεν ειναι ιστορικα σωστο αυτο." , "Ειναι χιτλερικο αυτο." , "Δεν εχει βαθυτερα νοηματα αυτο." , "Δεν ειναι αληθοφανες αυτο" κλπ.
Σκασιλα μας αν ειναι ή δεν ειναι οτιδηποτε απο αυτα! Αν αρεσει σε εμας τοτε τι ζορι τραβατε εσεις?


Εξαλλου το μεγα νοημα του κινηματογραφου δεν ειναι να ψυχαγωγηθουμε εμεις που το βλεπουμε?
Ή μηπως ειναι αυτο που λενε οι "διανοουμενοι" biggrin.gif να τελειωσει το εργο και να φυγουμε με βαθυστοχαστα ερωτηματα και να μας εχουν μεινει σπουδαια διδαγματα?
Air Kef
Μολις γύρισα..

Αψογη ατμοσφαιρα,πωρωτικη μουσικη,εκπληκτικος ο Λεωνιδας,φοβερα εφε-κινησεις κτλ κτλ...............Κατα μεγάλο ποσοστο θα παω να το ξαναδω..!

Το μονο που με χάλασε ειναι πως ολοι οι Πέρσες εμφανιζονται ως τέρατα το οποιο απο ενα σημειο και μετά ειναι υπερβολικο.Βεβαια αν το δεις απο την μερια του κομικ ειναι φοβερο!

Καλη διασκεδαση σε οσους δν το εχουν δει ακομα..
NBAholic
QUOTE
Το μονο που με χάλασε ειναι πως ολοι οι Πέρσες εμφανιζονται ως τέρατα το οποιο απο ενα σημειο και μετά ειναι υπερβολικο.Βεβαια αν το δεις απο την μερια του κομικ ειναι φοβερο!


Παρότι θα περιμένω να δω την ταινία όταν θα προβληθεί στο Filmnet, αυτό που διαβάζω εδώ δε μου αρέσει. Πάλι χολιγουντιανές υπερβολές πρόσθεσαν, για να κατεβαίνουν καλύτερα τα ποπ-κορν;

Πάντως, στο imdb, η ταινία σκίζει και σίγουρα θα λάβει μια πολύ υψηλή θέση. Όχι ότι είναι όλοι αυθεντία εκεί (άλλωστε, η ίδια η βαθμολογία του imdb βγαίνει είτε με κάποιους σταθμευμένους μέσους, τους οποίους δεν αποκαλύπτουν), αλλά αντικατοπτρίζει τις προτιμήσεις, κυρίως βέβαια του αγγλόφωνου κοινού.
dizzy_fingers
Μα η ταινία είναι μεταφορά (και πιστή μάλιστα σύμφωνα με τα όσα λέει ο κάζ) του κόμικ. Δεν έχει να κάνει με χολυγουντιανές φανφάρες, αλλά με την εκπληκτική φαντασία του Φρανκ Μίλερ.
NBAholic
Λογικά λοιπόν, οι κριτικοί είτε δεν το γνωρίζουν αυτό είτε το γνωρίζουν και ουσιαστικά βαθμολογούν το κόμικ-έχοντας όμως και πάλι κατά νου την ελληνική ιστορία (είναι και μέρες ευαίσθητες αυτές γι'αυτά τα θέματα...)
dizzy_fingers
Αν εννοείς τους έλληνες κριτικούς, πολύ αμφιβάλλω αν έκαναν καν τον κόπο να διαβάσουν το κόμικ...
Keyser_Soze
Εγώ αμφιβάλλω πολύ σοβαρά για το αν είδαν την ταινία, όχι πάλι για να διάβασαν το κόμικ.
Αυτό το λέω κυριολεκτικά και μπορώ να το αποδείξω με μερικούς απλούς συλλογισμούς: Το κόμικ θεωρείται αριστούργημα και πήρε 3 μεγάλα βραβεία το '99. Η ταινία είναι πιο πολύ μετάφραση του κόμικ και όχι μια απλή διασκευή. Ο Μίλερ δεν άφησε ελεύθερο να κάνει κάτι δικό του ούτε στο ελάχιστο τον σκηνοθέτη, Ζακ Σνάιντερ (όπως ακριβώς είχε γίνει και με το Σιν Σίτι). Άρα και η ταινία έπρεπε να κριθεί τουλάχιστον ικανοποιητική. Αν είχαν διαβάσει το κόμικ και δεν τους άρεσε, με αποτέλεσμα να μην τους άρεσε και η ταινία, τότε πως σκατά κατάφερε και πήρε τα 3 μεγάλα βραβεία το κόμικ το '99; Γι' αυτό τα έχω πάρει μαζί τους. Γιατί από τη στιγμή που έμαθαν ότι θα έβγαινε τέτοιου είδους ταινία είχαν προαποφασίσει ότι θα ήταν μια χιτλερική προπαγάνδα και θα την έθαβαν. Αυτά είναι εικασίες βέβαια, αλλά εγώ έτσι το βλέπω.
Εδώ για ταινίες όπως ο ποντικομικρούλης, είχαν δώσει 1 αστέρι... και σε αυτό 0;;; Μόνο και μόνο για το εικαστικό υπερθέαμα έπρεπε να του δώσουν τουλάχιστον 1.

Τέλος να συμπληρώσω ότι υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις να δούμε το ρεκόρ εισιτηρίων του Τιτανικού να καταρρίπτεται. Για να δούμε...


QUOTE
Κατα μεγάλο ποσοστο θα παω να το ξαναδω..!
Εγώ θα ξαναπάω στάνταρ την άλλη βδομάδα!
nash
QUOTE(dizzy_fingers @ Mar 9 2007, 11:59 PM) *
Αν εννοείς τους έλληνες κριτικούς, πολύ αμφιβάλλω αν έκαναν καν τον κόπο να διαβάσουν το κόμικ...

Εγω αμφιβάλλω αν έκαναν τον κόπο να διαβάσουν την ελληνική ιστορία. Γιατι αν λένε σαν αρνητικό ότι η ταινία είναι "αποθέωση των μιλιταριστικών αξιών" τι να πω? Δηλαδή μια ταινια που αναφέρεται στην Σπάρτη-μια αμιγώς μιλιταριστική κοινωνία σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα- και στην μάχη των Θερμοπυλών τι άλλο θα μπορούσε να είναι?

Οσο για την ταινία δεν την έχω δει αλλά θα πάω σε πρώτη ευκαιρία...
losers can win
την ταινία δεν την έχω δει και ούτε σκόπευα, προτιμώ να διαβάσω το κομιξ
βέβαια τώρα που την έθαψε ο δανικας το ξανασκέφτομαι wink.gif
αεκτζού
Οι 300 δεν είναι μια ταινία,είναι σίγουρα κάτι παραπάνω!Μόλις γύρισα κι έχω μείνει άφωνη!Μετά από την Τροία και το Μέγα Αλέξανδρο ομολογώ είχα απογοητευεί και δεν περίμενα και πολλά.Η ταινία όμως τα σπάει!Καταρχήν,διαφημίζει την Ελλάδα και το ήθος των Ελλήνων με τον καλύτερο τρόπο.Ο σκηνοθέτης φοβερός και τα σέβη μου στο διευθυντή φωτογραφίας,ο οποίος έκανε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ δουλειά!Πρέπει να προσθέσω ότι ο Λεωνίδας ήταν τέλειος,συγχαρητήρια σε αυτόν που έκανε το κάστινγκ!Ήταν όσο επιβλητικός χρειαζόταν!Περιττό να πω ότι όλος ο κινηματογράφος αναστέναζε...
αεκτζού
Θα ήθελα να προσθέσω ότι οι κριτικοί αποκλείεται να είδαν αυτή την ταινία και να την "έθαψαν".Δε γίνεται!Απλά και μόνο για τη δουλειά που έκανε ο διευθυντής φωτογραφίας κι ότι δεν παραποιεί τραγικά την ιστορία,θα έπρεπε να είναι ένα θετικό σημείο.Μη ξεχνάμε κιόλας ότι την προυπογράφει ο κορυφαίος κατά την άποψή μου Frank Miller! 77.gif
HOULIGAN76
Στις ΗΠΑ αυτή η ταινία σπάει τα ταμεία!!!!!!!!!!

Μόνο την Παρασκευή υπολογίζουν οτι τα έσοδα της ταινίας ήταν 27,7 εκατομμύρια δολάρια.
Απο το www.showbizdata.com

Να ξέρετε οτι η ταινία κόστισε γύρω στα 48.500.000 ευρώ νομίζω.
panos75
Ομολογώ ότι πίστευα πως ο Δανίκας είχε χτυπήσει το ζενίθ της ηλιθιότητας όταν κατήγγειλε τον ''Άρχοντα των Δαχτυλιδιών'' ως προπαγάνδα υπέρ του Ισραήλ και κατά των Παλαιστινίων(!!!). Όμως το τελευταίο του ...αριστούργημα, ότι οι ''300'' είναι ουσιαστικά μια υπόγεια καταγγελία του σημερινού Ιράν και του πυρηνικού του προγράμματος, και μια προσπάθεια να δικαιολογηθεί τυχόν πόλεμος με αυτό, δικαιώνει για μια ακόμη φορά τον Αϊνστάιν.

Όντως η ανθρώπινη βλακεία δεν γνωρίζει όρια. Ειδικά όταν μιλάμε για αριστερούς του Κολωνακίου.
Olorin
Εντάξει, ο άνθρωπος έχει ξεμωραθεί πια... Εδώ και χρόνια το'ξερα, αλλά πλέον έχει παραγίνει το κακό...

Παρακάτω ακολουθεί απόσπασμα από την κριτική του (Δ)ανίκα-νου, στο χθεσινό φύλλο του "Ταχυδρόμου". Συγγνώμη που δεν το παραθέτω ολόκληρο, παρά μόνο την εισαγωγή και τον επίλογο, αλλά δεν το βρήκα online και το πληκτρολογώ διαβάζοντας το έντυπο. Και το υπόλοιπο στο ίδιο μήκος κύματος είναι πάντως:

QUOTE(Δανίκας)
ΟΙ ΤΡΙΑΚΟΣΙΟΙ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ

ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΧΑΒΑΛΕΣ με Λεονάιντας, hotgates και ζόμπι. Εσωτερικά, ο τέλειος ορισμός της ναζιστικής αρίας φυλής. Α, ου, κραυγάζουν οι "300" του Ζακ Σνάιντερ και του Φρανκ Μίλερ. Ουστ Εγώ!
....
Μίκυ Μάους: Αδιάφορος εσύ για την ουσία, αδιάφορος κι εγώ για την προϊστορία. Xέστηκα αν πρόκειται για θρυλικό κόμικς του Φρανκ Μίλερ και της Λιν Βάρλεί. Xέστηκα αν καταναλώθηκε σε εκατομμύρια αντίτυπα και χέστηκα για την άρτια τεχνική επεξεργασία. Άντε γεια!

Λίγο χαρτί, ρε παιδιά!!! Το βασίλειό μου για λίγο χαρτί υγείας!!!

Νομίζω ότι είναι κάτι παραπάνω από ολοφάνερο ότι στο διάστημα που μεσολάβησε από τη δημοσίευση της κριτικής του στα ΝΕΑ, θα δέχτηκε τα πυρά αρκετών fans της ταινίας και του comic. Ειδικά για το τελευταίο (για την επίθεση από fans του comic, δηλαδή), είναι ξεκάθαρο ότι σε αυτό οφείλεται και το πρόβλημα στο παχύ έντερο που δείχνει να αναπτύσσει στον επίλογο...

Άντε ας δεχτούμε έστω ότι πράγματι το έργο του Miller και κατ'επέκταση και η ταινία επιδιώκει να περάσει πολιτικά μηνύματα σε συνάρτηση με την παρούσα πολιτική κατάσταση. Γιατί όμως όπως και να το δω, μου φαίνεται πιο λογικό να ταυτίσω την Περσία με τις σημερινές ΗΠΑ και τον Ξέρξη με τον Bush??? Γιατί αυτό είναι το πολιτικό μήνυμα που ανακάλυψε και η συντριπτική πλειονότητα των ξένων κριτικών που έψαξαν να βρουν κάτι παραπάνω από μια απλή πολεμική ταινία??? Ή μήπως όλοι είναι χαζοί και μόνο ο Δανίκας είναι έξυπνος???

Υ.Γ: Και για να σας προλάβω πριν με χαρακτηρίσετε εμπαθή, ιδού η προσφορά μου προς τον κ.Δανίκα για να τον συντροφεύει σε κάθε δημοσιογραφική προβολή:
Alexmei
την είδα την ταινια και έχω να κράξω αυτούς στο πρώτο ποστ π αναφέρει ο Keyser.... Πρέπει φίλε μου να καταλαβαίνεις τι βλέπεις! δεν πας να δεις ιστορικό έργο! είναι κόμικ για όνομα του Θεού! ο άνθρωπος έφτιαξε μια ταινία βασιμένη στο κόμικ του και όχι στην ιστορία που όλοι ξέρουμε! Και οι διαφημίσεις το λένε! Βασισμένο στο κόμικ του Φρανκ Μίλλερ... δλδ έπρεπε να λέει : Βασισμένο στο κόμικ του Φρανκ Μίλλερ και όχι στην ιστορία;;; αυτό πρέπει να έχεις αρκετά χαμηλό IQ για να μην το καταλάβεις!


Τώρα στις εντυπώσεις μου...

Η σκηνοθεσία φανταστική, τα χρώματα που χρησημοποιήσε μέσα στο κλήμα, αν παρατηρήσετε καμιά φορά οι στάλες με αίμα ήταν flat(μονοδιάστατες) έτσι σου έδινε περισσότερο comics style...


Το act ήταν φανταστικό από όλους...

Μία σημίωση: το έργο δεν πέρασε πολλά ιστορικά σημεία αλλά πέρασε ότι οι Σπαρτιάτες ήταν Στρατιώτες με όλοι την σημασία της λέξης. Έδειξε πως είχαν συμφιλιωθεί με τον θάνατο και ζούσαν για να πεθάνουν στην μάχη. Είναι απίστευτη!

Spartans, eat your breakfast with apetite, beacause tonight, WE DINE IN HELL!!!!!!!!!





rchos
πολυ καλη ταινια!την ειδα σημερα.σιγουρα οχι αριστουργημα!σιγουρα ομως πολυ πολυ πολυ καλυτερη απο τις υπολοιπες ταινιες με θεμα την αρχαια ελλαδα τον τελευταιο καιρο!
να πατε να την δειτε(ετσι οπως πανε τα εισητηρια αν δεν πατε θα ανηκετε στην μειοψηφια) αξιζει!
εχει και τα αστεια του αλλα οπως ειπαμε δεν ειναι ιστορικη καταγραφη!παντως και στην βαση της διαφημισης η μη της ελλαδος να το παρουμε πολυ καλη διαφημιση ειναι η ταινια!!μεγαλειο ελληνων δειχνει.
ετσι boy lovers? wink.gif smiley.gif

Υ.Γ. σε αυτη την αρχαια ελλαδα πολυ δουλεια απο πισω γινοταν! wink.gif wink.gif wink.gif wink.gif tongue.gif
Keyser_Soze
Από ένα παλικάρι στο φόρουμ του athinorama.gr

QUOTE
Οι 300 κατά Φρανκ Μίλλερ κάνουν θραύση στις ΗΠΑ.
$70,025 εκατομμύρια εισπράξεις σε 3 ημέρες (9-11/3) σε 3.103 αίθουσες (σε ΗΠΑ/Καναδά) !
Κόστος ταινίας $60 εκατομμύρια, ήδη αποσβέσθηκε μόνο στις ΗΠΑ το πρώτο τριήμερο!
Στην Ελλάδα 325.000 εισιτήρια το τετραήμερο, έσπασε κάθε προηγούμενο ρεκόρ ξεπερνώντας κατά πολύ τα προηγούμενα μεγάλα ανοίγματα αμερικανικών blockbusters αλλά και ελληνικών ταινιών με ρεκόρ, όπως η «Πολίτικη κουζίνα» και η «Λούφα και παραλλαγή: Σειρήνες στο Αιγαίο».

Με 110 κόπιες σε 133 αίθουσες σε όλη την Ελλάδα, οι «300» εκτόπισαν από την πρώτη θέση και την «Τροία» (που στο άνοιγμά της είχε κόψει 200.000 εισιτήρια σε 145 αίθουσες) και τους «Πειρατές της Καραϊβικής, το σεντούκι του νεκρού» που σε 225 αίθουσες τις αντίστοιχες μέρες είχε κάνει 220.000 εισιτήρια πανελλαδικά. Να σημειωθεί δε πως η ταινία - αντίθετα με τις προηγούμενες των ρεκόρ - έχει χαρακτηριστεί ως «ακατάλληλη για τους κάτω των 17 ετών».

Χαρακτηριστικό είναι ότι ήταν από τις ελάχιστες φορές σε άνοιγμα ταινίας που οι περισσότερες από τις 3.103 αίθουσες που προέβαλλαν τους «300» στη Βόρεια Αμερική είχαν προπωλήσει όλα τα εισιτήρια μέρες πριν. Οι δε αίθουσες ΙΜΑΧ (με τις γιγαντιαίες οθόνες) αναγκάστηκαν να προγραμματίσουν εξτρά προβολές, ακόμη και στις 2.30 τα ξημερώματα, για να εξυπηρετηθούν όσοι δεν είχαν χωρέσει στις μεταμεσονύκτιες προβολές και έμειναν να περιμένουν στις ουρές (αυτό το έζησα και εγώ στη Ν.Υ την Παρασκευή).
Όταν λέω ότι μάλλον θα περάσει τον Τιτανικό κάτι ξέρω tongue.gif .
Αν και μάλλον το "ακατάλληλη κάτω των 17 ετών" θα την περιορίσει λίγο...
Air Kef
Και δν νομιζω οτι ειναι τοσο σπλατερ για να επιτρέπετε προβολη της μονο σε ενήλικες.Απο την αλλη δν ξερω κατα ποσο εφαρμοζετε αυτος ο περιορισμος!
Εδω στο "Οξυγονο" και άφηναν 13χρονα να μπουν..

Τα εκατομμύρια 8χρονα που εκλαιγαν παντως για τον Τζακ στον Τιτανικο ειναι σίγουρο οτι δν θα την δουν την ταινια! biggrin.gif
morfi
QUOTE(Air Kef @ Mar 13 2007, 10:40 AM) *
Και δν νομιζω οτι ειναι τοσο σπλατερ για να επιτρέπετε προβολη της μονο σε ενήλικες.Απο την αλλη δν ξερω κατα ποσο εφαρμοζετε αυτος ο περιορισμος!
Εδω στο "Οξυγονο" και άφηναν 13χρονα να μπουν..

Και εμενα με αφησαν να μπω στο "ματια ερμητικα κλειστα" cool.gif

QUOTE(Air Kef @ Mar 13 2007, 10:40 AM) *
Τα εκατομμύρια 8χρονα που εκλαιγαν παντως για τον Τζακ στον Τιτανικο ειναι σίγουρο οτι δν θα την δουν την ταινια! biggrin.gif

Ακομα θυμαμαι το κλαμα που εριξα... sad-smiley-009.gif
V@Roxe##13
Μου αρεσε και εμενα παιδια η ταινια,καμια σχεση με τις αλλες που ασχοληθηκαν με την αρχαια ελλαδα.Οσο για το παλικαρι απο τα ΝΕΑ,μην ασχοληστε...

Λιγο off topic,αλλα ξερει κανεις πως μπορω να κατεβασω ταινιες απο το ιντερνετ?Κανενα σαιτ?Δωρεαν ομως,γιατι με συνδρομες και τα λοιπα βρηκα και εγω.
Anaz
Λοιπον την ειδα κι εγω την ταινια. θα συμφωνησω με..(ναι καλα μαντεψατε) τον rchos! tongue.gif Σοβαρα,πολυ καλη η ταινια αλλα όχι και ΤΟΣΟ οσο περιμενα απ'τα σχολια που ειχα διαβασει και ακουσει..
Με χαλασε:
Η πολυ γρηγορη εξελιξη!Νομιζω για ταινια αυτου του ειδους μπορουσε να'ταν και μιση ωρα παραπανω και οι μαχες να διαρκουσαν περισσότερο!Η μαχη πχ με τους Αθανατους που περιμενα να γινει της π*^#@νας,ουσιαστικα ηταν μονο μια 5λεπτη μονομαχια!
H τελευταια "μαχη" που ενω ιστορικα ηταν ισως η πιο ηρωική,στην ταινια επεσαν "αμαχητί" ,αφου δεν εγινε καθολου μαχη,ενω δεν εδειξε και καθόλου την ηρωική μαχη των στρατιωτων να διασωσουν το σωμα του στρατηγου τους Λεωνιδα!

Αν αφαιρουσαμε τελειως το γεγονος οτι βασιζεται σε αληθινα ιστορικα γεγονοτα,και το δουμε μονο σαν πολεμικη ταινια φαντασιας, ο Αρχοντας ειναι καλυτερος, ενω αν παρακαμψουμε τα φανταστικα στοιχεια και το δουμε σαν μια ηρωική ταινια πολέμου, μάλλον το Braveheart υπερτερει!

Παντως πρεπει να φουσκωσαν πολλα ελληνικα στηθη απο περηφάνεια μετα την ταινία!Ειδικα οσοι Σπαρτιάτες θα την ειδαν θα την ψώνισαν τελείως.. laugh.gif

Αξιζει παντως!
Alexmei
QUOTE
H τελευταια "μαχη" που ενω ιστορικα ηταν ισως η πιο ηρωική,στην ταινια επεσαν "αμαχητί" ,αφου δεν εγινε καθολου μαχη,ενω δεν εδειξε και καθόλου την ηρωική μαχη των στρατιωτων να διασωσουν το σωμα του στρατηγου τους Λεωνιδα!



ναι έχεις δίκιο αλλά εμένα δεν με χάλασε καθόλου το τέλος... ίσα ίσα νομίζω πως πρώτα είχαν την ιδέα να στείλουν όλα τα βέλη στον Λεωνίδα και μάλλον γι αυτό έπρεπε να "αλλάξει" η ιστορία wink.gif
εμένα μου άρεσε και έτσι!
Dromeas7
Έχει γέλιο το σχόλιο του Δανίκα ότι οι 300 είναι πτυελοδοχίο του πλανητάρχη. Απλά έλεος πόσοπιο γραφικός μπορεί να γίνει κάποιος.

Να σημειώσω εδώ ότι οι 300 το κόμικ έχουν βγεί πολύ πριν τη 11η σεπτεμβρίου.Επιπλέον είναι χαρακτηριστικό ότι την τελευταία 5ετία το χόλιγουντ έχει στραφεί όλο στα κόμικς και στους χάρτινους ήρωες οπότε με ποια λογικοί κριτικοί κινηματογράφου που θα έπρεπε να το ξέρουν αυτό μου λένεότι η ταινία βγήκε καθαρά για προπαγανδιστικούς λόγους?

evilmonkey.gif Κύριε Δανίκα έχεται χάσει πλέον το μέτρο... 68.gif

Όσο για την ταινία μου άρεσε πολύ. Κυρίως απο αισθητικής άποψης.Για παράδειγμα η σκηνή όπου ο Λεωνίδας καθαρίζει καμια δεκαριά Πέρσες με απίστευτες χορευτικές κινήσεις είναι για εμένα σκηνη ανθολογίας!!!

Συμφωνώ με τον Αναζ ότι δεν ποιάνει τον άρχοντα αλλα είναι ταινία που θα τη δω και θα την ξαναδώ... wink.gif
Keyser_Soze
Εννοείται ότι σε ποιότητα δε συγκρίνεται με τον Άρχοντα... Πίτερ Τζάκσον από τη μία, Ζακ Σνάιντερ από την άλλη. Τεράστια διαφορά... Αλλά νομίζω ότι αν κάνουμε ένα πολ για το ποια από τις 2 ταινίες (μεταξύ του 300 και του 3ου μέρους του Άρχοντα που θεωρείται το καλύτερο) θα ξαναβλέπαμε πιο ευχάριστα, τότε νομίζω θα νικούσε και με ευκολία μάλιστα το 300.

Ας γράψει κάποιος καμία αρνητική κριτική να ανάψουν λίγο τα αίματα... blink.gif 19.gif
NRZ
Μολις γυρισα απο την ταινια....

Το κομικ δεν το εχω διαβασει (δεν το ηξερα καν), αλλα ειναι απο τις πιο ακριβεις ταινιες με θεμα την αρχ. Ελλαδα και κυριως δε ειναι προσβλητικη σε καμμια περιπτωση.

Ισως δε στο σημειο που αναφερονται οι Σπαρτιατες στην ελευθερια τα παραλεει (ολιγαρχικο πολιτευμα ηταν).



Παρατηρησεις: ο Εφιαλτης δεν ηταν Σπαρτιατης, καταγοταν απο καπου κοντα στις Θερμοπυλες

οι 5 εφοροι ηταν αξιωματουχοι της εποχης και οχι... τερατα

μαζι με τους 300 πολεμισαν 700 Θεσπιεις και οχι Αρκαδες....



Ωραια ταινια, ετσι ηταν οι αρχαιοι και γι αυτους ημαστε περιφανοι....
jois21
Tα 0/10 μπαινουν μονο στην Ελλαδα, πουθενα αλλου.
Αυτο αρκει.

Στο imdb ειναι ηδη #176 με 8,3!!
dizzy_fingers
QUOTE(NRZ @ Mar 17 2007, 06:43 PM) *
Παρατηρησεις: ο Εφιαλτης δεν ηταν Σπαρτιατης, καταγοταν απο καπου κοντα στις Θερμοπυλες

Hotgates παρακαλώ, όχι Θερμοπύλες smiley.gif biggrin.gif.

Την είδα κι εγώ την ταινία. Δεν έχω να προσθέσω τίποτα στα όσα έχετε πει ήδη. Απόλαυσα κάθε λεπτό της!!!
diama13
Καλημερα..την ειδα την ταινια χθες..ηταν φανταστικη...μου αρεσε πολυ η ερμηνεια του πρωταγωνιστη(λεωνιδα),του πηγαινε πολυ ο ρολος..ηταν τρομερη.. 41.gif
arianinos
Η ταινια ειναι πολυ καλη το κομικ το εχω απο το το 2002 παραγγελια hardcover απο το amazon οταν ειμουν αγγλια, παντως πιο πολυ γελασα με το σχολιο του panos75 για το ζενιθ της ηλιθιοτητας του δανικα για το lord of the rings, τρελη ατακα και αληθινη. Ειναι ομως αξεπεραστη για μενα η κριτικη του για το lord of the rings, η βλακεια ερεε απο το κειμενο, γλιτσιασαν τα χερια μου που επιαναν την εφημεριδα.
Keyser_Soze
Μήπως ξέρετε κάποιο σάιτ με την εν λόγω κριτική;
klearxos
Καλησπερα
Στα χθεσινα φυλλα καποιο κριτικοι αναδιπλωθηκαν κατα καποιο τροπο δηλωνοντας οτι "μαλλον" ο κοσμος ειδε κατι που ολοι αυτοι οι φωστηρες δεν ειδαν και εννοειτε πως μιλουσε για τα εισιτηρια. Σαν επιβεβαιωση ηρθε η ειδηση απο το contra news οτι η ταινια εχει σπασει ολα τα ρεκορ εχοντας πουλησει πανω απο 750000 εισιτηρια με απιστευτα αλλα ρεκορ οπως καλυτερο ανοιγμα, δευτερη βδομαδα καλυτερη απο ολα τα αλλα ανοιγματα, μεγαλυτερη προσελευση σε ημερες εκτος Σαββατοκυριακου και αργιων κ.α.
Ενω στο εξωτερικο παρεμεινε για δευτερη εβδομαδα πρωτη στο box office με συνολικες εισπραξεις (στις ΗΠΑ) περι τα 150,000,000 USD-αν θυμαμαι καλα-οταν η ταινια πρεπει να κοστισε κοντα στα 75!
ΤΡΕΛΑ ΚΕΡΔΗ ΟΙ ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ!!
liolias
Εγω ειδα το Σαββατο την ταινια και ηταν εκπληκτικη ενω παρα πολυ μου αρεσε η μουσικη και τα ηχητικα εφε. Επισης αυτος ο ξερξης τι υψος ειχε ρε παιδια??? Ανετα επαιζε σε ομαδα μπασκετ biggrin.gif
CK13gr
Οσο αφορα την δυναμη του Ελληνικου στρατου Ιστορικα....

According to Herodotus, the Greek army included the following forces:

Units Numbers
Spartans 300
Mantineans 500
Tegeans 500
Arcadian Orchomenos 120
Other Arcadians 1,000
Corinthians 400
Phlians 200
Mycenaeans 80
Thespians 700
Thebans 400
Phocians 1,000
Opuntian Locrians 13
Total 5,200+

παντως καιρο ειχα να βγω απο σινεμα νιωθοντας περηφανια . Αν και βασισμενο στο κομικ ....
οσο για κριτικες μου φτανει που ολοι μου οι γνωστοι που πηγαν μου μιλουσαν εκστασιασμενοι για την ταινια.
Οσο για το αν διαφημιζει την Ελλαδα αναφερω οτι κατι ξενοι που μιλουσα στο ιντερνετ με ρωτουσαν πληροφοριες για την Ελλαδα, την Σπαρτη και τα Ιστορικα γεγονοτα των Θερμοπυλων.
nash
Ναι αλλά μετά την προδοσία του Εφιαλτη ο Λεωνίδας έδιωξε τους υπόλοιπους και έμεινε αυτός με τους υπόλοιπους Σπαρτιατές-τοις κεινων ρήμασι πειθόμενοι- και τους είλωτες τους, οι οποίοι αν και θα μπορούσαν να μηδίσουν έμειναν και πέθαναν στο πλευρό των Σπαρτιατών. Μαζί τους έμειναν και οι 700 Θεσπιεις.
Βεβαια η ταινία είναι βασισμένη σε κόμικ και όχι στην πραγματική ιστορία.
Η αλήθεια είναι παρολα αυτά ότι η ταινία δίνει σε γενικές γραμμές την πραγματική εικόνα των Σπαρτιατών εκείνης της εποχής.

Μια ερώτηση πολύ φιλικά προς τον φίλο CK13gr:
Γιατί μεταφράζεις τον Ηρόδοτο στα Αγγλικά. Ελληνας ήταν ο άνθρωπος.

QUOTE
Εγω ειδα το Σαββατο την ταινια και ηταν εκπληκτικη ενω παρα πολυ μου αρεσε η μουσικη και τα ηχητικα εφε. Επισης αυτος ο ξερξης τι υψος ειχε ρε παιδια??? Ανετα επαιζε σε ομαδα μπασκετ biggrin.gif

Το ύψος του Ξέρξη ήταν κι αυτό ένα από τα ειδικά εφε της ταινίας, αφού οι δύο ηθοποιοί που παίζουν τον Ξέρξη και τον Λεωνίδα έχουν περίπου το ίδιο ύψος(κάπου 1.90)
Olorin
Παρεμπιπτόντως, στο comic, το οποίο τυχαίνει να έχω κι εγώ εδώ και 1-2 χρόνια, αρκετά πριν πρωτομάθω για την ταινία, αναφέρονται τόσο οι 700 Θεσπιείς που έμειναν στο τέλος (για την ακρίβεια, τους τοποθετεί να φυλάνε το πέρασμα του Εφιάλτη και τους σφάζει όλους ο στρατός του Ξέρξη πριν την τελική σκηνή που μένουν οι εναπομείναντες Σπαρτιάτες και ξαναζητά ο Ξέρξης από τον Λεωνίδα να γονατίσει) όσο και ονομαστικά οι υπόλοιπες πόλεις που έστειλαν στρατό (στην αρχή, όταν ο Λεωνίδας συναντά τους Αρκάδες στον δρόμο για τις Θερμοπύλες)

Γενικά, αφαιρέθηκαν ορισμένα ιστορικά στοιχεία από το comic και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί (ίσως δεν κόλλαγαν στην εξέλιξη της ιστορίας).

Εκτός από την καταγωγή του Εφιάλτη πάντως (και γενικά την ιστορία του), κατά τ'άλλα, το comic παραμένει ανέλπιστα πιστό στην πραγματική ιστορία (ή τουλάχιστον όσα γνωρίζουμε ως ιστορία από τον Ηρόδοτο και άλλες πηγές). Είναι χαρακτηριστικό ότι πριν από 10 περίπου χρόνια που το έγραψε, ο Μiller είχε ταξιδέψει και στον χώρο των Θερμοπυλών ώστε να δει με τα μάτια του τη βλάστηση και τη μορφολογία του εδάφους, ενώ φυσικά διάβασε Ηρόδοτο κ.λπ. ώστε να έχει όσο το δυνατόν καλύτερη ιδέα της μάχης, αλλά και των γεγονότων της εποχής...

Ως fan του comic πάντως, θα ήμουν ψεύτης αν δεν παραδεχόμουν πως η ταινία με ξένισε σε λιγοστά μεν σημεία, αρκετά όμως για να χαλάσουν την άριστη κατά τ'άλλα εντύπωση. Η κρίση τερατολαγνείας ήταν υπερβολική και ίσως αχρείαστη και μάλλον άσχετη με το πνεύμα του comic (όταν είδα το στιγμιότυπο με τον... τράγο να παίζει φλογέρα δεν άντεξα και μου ξέφυγε ένας αναστεναγμός, για να μην πω για το... cave troll που έφεραν με καλοκαιρινή μεταγραφή από το Lord of the Rings!). Περισσότερο ίσως με χάλασε και που έδειξε ως... orcs τα πρόσωπα των "Αθανάτων", όχι όμως τόσο για την τερατώδη μορφή τους, αλλά για καθεαυτό το γεγονός ότι μας έδειξε το πρόσωπό τους. Οι "Αθάνατοι", υποτίθεται ότι ήταν το επίλεκτο σώμα του Ξέρξη, το οποίο είχε αυστηρά σταθερό πλήθος (10.000, αν δεν κάνω λάθος), έτσι αν κάποιος αρρώσταινε, τραυματιζόταν ή πέθαινε, υπήρχε άμεσος αντικαταστάτης και η μάσκα συμβόλιζε ακριβώς αυτή την ανωνυμία τους. Όχι πως ξέφυγαν κι άλλες Hollywood-ιές (οι μολότοφ μας έλειπαν!). Τώρα για την παράλληλη ιστορία με τη Γόργω back home, αν και προσωπικά με ξενέρωσε (στο comic εμφανίζεται μόνο στην αναχώρηση που λέει στον Λεωνίδα το "Ή ταν ή επί τας") την δικαιολογώ ίσως περισσότερο από άλλες προσθήκες/αλλαγές, γιατί καταλαβαίνω πως ο Snyder ότι ήθελε να αποφορτίσει το κοινό από τη συνεχή μάχη και κυρίως να αυξήσει τη διάρκεια, αφού αν παρέμενε 100% πιστός στο comic, η ταινία δεν θα διαρκούσε ούτε 45'...

Δεν ξέρω, ίσως αν δεν είχα διαβάσει το comic να ήμουν κι εγώ ενθουσιασμένος όπως εσείς, αλλά έτσι, μάλλον θα προτιμούσα μια ταινία 100% πιστή στο comic, όπως έγινε στο Sin City (βέβαια εκεί συνέδεσαν παραπάνω από μια ιστορίες), παρά . Άλλωστε στα περισσότερα σημεία που ακολουθήθηκε το comic, έλεγα μέσα μου "Ακριβώς έτσι το φανταζόμουν..."
Anaz
Χωρις να εχω διαβασει το κομικ ομολογω οτι αυτα που ανεφερε ο olorin με χαλασαν κι εμενα! Γενικα πάντως θα το ξαναπω οτι ηταν μια πολυ καλη ταινια,όχι ομως εξαιρετικη,και προσωπικα πιστευω θα μπορουσε να γινει αρκετα καλυτερη.Ειπα και παραπανω το γιατι..
QUOTE
Το ύψος του Ξέρξη ήταν κι αυτό ένα από τα ειδικά εφε της ταινίας, αφού οι δύο ηθοποιοί που παίζουν τον Ξέρξη και τον Λεωνίδα έχουν περίπου το ίδιο ύψος(κάπου 1.90)
Ναι,βεβαια. Παντως απ'όσο γνωριζω οι Σπαρτιατες της εποχης ηταν κοντοι.Για τον Ξερξη δεν ξερω αν ηταν στην φαντασια του Μιλερ ή οντως ηταν πολυ ψηλος..

Α,ξεχασα αλλο ενα στοιχειο που με χαλασε.Αυτα τα "αα ου" ολη την ωρα τί ηταν??Σπαρτιατες ηταν οι ανθρωποι όχι Ουνοι.. 68.gif
Olorin
QUOTE(Anaz @ Mar 20 2007, 01:00 PM) *
Παντως απ'όσο γνωριζω οι Σπαρτιατες της εποχης ηταν κοντοι.Για τον Ξερξη δεν ξερω αν ηταν στην φαντασια του Μιλερ ή οντως ηταν πολυ ψηλος..

Το ύψος του Ξέρξη (αυτό ναι, υπήρχε και στο comic) ήταν καθαρά συμβολικό. Συμβόλιζε ότι ο άνθρωπος ήταν ο κυρίαρχος του μισού και παραπάνω μέρους του γνωστού τότε κόσμου...

Κάτι αντίστοιχο με την απεικόνιση του Εφιάλτη, όπου η εξωτερική ασχήμια του ήθελε να συμβολίσει την ασχήμια της ψυχής του...
Alexmei
επίσης ο Ξέρξης ήταν έτσι για να δείχνει πιο πολύ σαν Θεός wink.gif


QUOTE
Phocians 1,000


Οι Φωκείς νομίζω πως πηγαίναν προς της Θερμοπύλες και απλά έφυγαν χωρίς μάχη μόλις είδαν τον στρατό των Περσών
ZERAR-8
ή ταινία με εντυπωσίασε τρομερά τόσο απο εικόνα όσο και απο ηχους- περισσότερο απο εικόνα - θα την ξανάβλεπα ευχαρίστως41.gif 41.gif
Air Kef
O Δανεικας στον Θεμο..Οποιος προλαβει να δει φατσα προλαβε..
CK13gr
QUOTE(nash @ Mar 20 2007, 12:54 PM) *
Μια ερώτηση πολύ φιλικά προς τον φίλο CK13gr:
Γιατί μεταφράζεις τον Ηρόδοτο στα Αγγλικά. Ελληνας ήταν ο άνθρωπος.


ηταν copy-paste απο σελιδα .... το ξερω πως το σωστο ηταν να τα μεταφρασω αλλα δεν προλαβαινα...

"ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟΙ ΕΜΕΙΣ, (ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ) ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ, ∆ΕΝ ΜΕΤΡΑΜΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΤΟΥ ΕΧΘΡΟΥ ΣΤΗΝ ΜΑΧΗ."
ΑΙΣΧΥΛΟΣ (525 - 455 П.Χ.) .
ptolemaidaras
Για ψυχολογικό πόλέμο κατά του Ιράν κατηγορεί ο Αχμαντινετζάντ τη Δύση με αφορμή την ταινία 300



Για διενέργεια ψυχολογικού πολέμου κατά του Ιράν κατηγόρησε ο ιρανός πρόεδρος Μαχμούντ Αχμαντινετζάντ ορισμένες δυτικές δυνάμεις με αφορμή την κινηματογραφική ταινία 300 ,που -όπως υποστήριξε- περιγράφει τους Ιρανούς ως αγρίους.

«Σήμερα ,προσπαθούν να ανακατέψουν την ιστορία κάνοντας ένα φιλμ στο οποίο εμφανίζουν τους Ιρανούς ως αγρίους» τόνισε ο Αχμαντινετζάντ σε τηλεοπτικό του διάγγελμα με αφορμή το ιρανικό νέο έτος.

«Με τον ψυχολογικό πόλεμο, την προπαγάνδα και την κακή χρήση των οργανισμών που οι ίδιοι δημιούργησαν και για τους οποίους έγραψαν τους κανόνες και έχουν το μονοπώλιο στη λειτουργία τους, προσπαθούν να εμποδίσουν την ανάπτυξη του έθνους μας» τόνισε ο ιρανός πρόεδρος, αν και απέφυγε να κατονομάσει τον τίτλο του φιλμ.

Ιρανοί αξιωματούχοι και τα μέσα ενημέρωσης στην Τεχεράνη έχουν επικρίνει έντονα τον τρόπο με τον οποίο οι πρόγονοί τους περιγράφονται στην ταινία 300,που είναι εμπνευσμένη από την ιστορία των 300 σπαρτιατών του Λεωνίδα, που αντιστάθηκαν με απίστευτη γενναιότητα στον περσικό στρατό του Ξέρξη ,στις Θερμοπύλες.

Ο Αχμαντινετζάντ κατηγόρησε επίσης το Συμβούλιο Ασφαλείας ότι χρησιμοποιείται από τις Ηνωμένες Πολιτείες και τη Βρετανία ως εργαλείο κατά του Ιράν. «Δεν μπορούν να βλάψουν το ιρανικό έθνος. Κάνοντας φασαρία, θέλουν να μας αναγκάσουν να υποχωρήσουμε και να αποτρέψουν την ανάπτυξή μας. Ολοι ξερουν όμως ότι δεν μπορούν να το κάνουν», τόνισε ο ιρανός πρόεδρος.

Στο ίδιο μήκος κύματος, ο πνευματικός ηγέτης του Ιράν, αγιατολάχ Αλί Χαμενεί κάλεσε τους ιρανούς να μείνουν ενωμένοι, παρά τις προσπάθειες των εχθρών να προκαλέσουν οικονομικά προβλήματα και να δημιουργήσουν προβλήματα ανάμεσα στους σιίτες και τους σουνίτες
Air Kef
Πηγη;;;;;;;


Τα ελεγε ο Δανικας!!

Το διαβασαμε παντως και στις εφημεριδες πολυ προσφατα..Δν ξερω ποσο μεγαλο ειναι το θεμα αυτο..Ξερω πολυ λιγα,αλλα το θεμα θυμηζει και τις αντιδρασεις της Τουρκιας για το Εξπρες του μεσονυκτιου,της Κινας για το Θιβετ κτλ..
dizzy_fingers
Εγώ λέω πως είναι προπαγάνδα των λίγων αντιεξουσιαστών κατά των πολλών κατασταλτικών δυνάμεων της τάξης cool.gif.
liolias
Οι 700 Θεσπιεις δεν ηταν στην τελικη μαχη. Μονο οι 300 ηταν...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.