Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Η γωνία του εργένη.
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
Air Kef
Ανοιξα αυτό το τοπικ με σκοπό να ανταλάσσουμε εμπειρίες και συμβουλές,όλοι εμείς που από την θαλπωρή και την φροντίδα του σπιτιού μας έχουμε βρεθεί μονοι μακρυά απο αυτό,ειτε για να σπουδάσουμε,είτε γιατι πρεπει να κανουμε το αγροτικό μας,είτε επειδη παρα πολλές εργασιακες ευκαιρίες βρίσκονται στην Αθηνα κτλ.



Ειμαι 3,5 χρόνια στην Λάρισα,μενοντας μονος μου,με τους γονεις μου να εχουν ερθει 5-6 φορές.

Αυτο που κανω για το φαγητό,είναι ειτε να μαγειρεύει η μανα μου οποτε ανεβαίνει και να γεμιζουμε την καταψυξη,ειτε να τα φέρνω απο Αθήνα,είτε τελικώς να μαγειρεύω μονος μου,τις λιγες συνταγες που έχω μαθει.


Συμβουλή: Μην αδειάσετε ποτέ σταχτοδοχείο με την ηλεκτρικη σας σκούπα. Θα μυρίζει αποπνικτηκά τσιγαρίλα το σπιτι σας,οποτε την ανοιξετε.
B for Basketball
QUOTE(Air Kef @ May 6 2008, 19:53 ) *
Συμβουλή: Μην αδειάσετε ποτέ σταχτοδοχείο με την ηλεκτρικη σας σκούπα. Θα μυρίζει αποπνικτηκά τσιγαρίλα το σπιτι σας,οποτε την ανοιξετε.

Eπειδη με εχουν ξαναπροειδοποιησει....1-2 φορες που το εκανα...Ανοιγα την ηλεκτρικη στο μπαλκονι biggrin.gif
Κατα τα αλλα δεν μπορω να βοηθησω πολυ διοτι μενω με γονεις και δεν τρωω καμενα φαγητα σαν κατι αλλους tongue.gif
mpalla
QUOTE(Air Kef @ May 6 2008, 22:53 ) *
Συμβουλή: Μην αδειάσετε ποτέ σταχτοδοχείο με την ηλεκτρικη σας σκούπα. Θα μυρίζει αποπνικτηκά τσιγαρίλα το σπιτι σας,οποτε την ανοιξετε.

Η ηλεκτρική σκούπα βολεύει για πολλά, αλλά όχι και έτσι smile.gif
Για να αδειάζεις τα τασάκια σου χωρίς να μυρίζει το σπίτι, απλά κόψε ένα κομματάκι αλουμινόχαρτο και ρίξε εκεί τις στάχτες. Το τυλίγεις και τσουπ στα σκουπίδια tongue.gif Δεν μυρίζει τίποτα και δε γεμίζει κ όλο το σπίτι στάχτες.
Air Kef
Επανέρχομαι.

Παδιά αγοράστε μπλέντερ, μπορείτε να κάνετε τα πάντα!!

Πιέζω καποιες φορές τον εαυτό μου να τρώω φρούτα αλλά αρκετά συνχά βαριέμαι να τα καθαρίζω. Με το μπλέντερ απλά τα πλένω και τα πετάω μέσα με την φλούδα (οχι τα πορτοκαλια και τις μπανανες εννοειται). Λίγο χυμό ή νερό ή γάλα για να έχει υγρη μορφή, 1-2 μπισκότα μιράντα για την γεύση και μιλάμε για αριστούργημα!
sihainas
Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με τα φρούτα... ενώ μ'αρέσουν σχεδόν τα πάντα...βαριέμαι να τα καθαρίζω και καταλήγω να μην τρώω... (πέρα από κανα σταφύλι ή κεράσι όταν είναι η εποχή τους που δεν θέλουνε καθάρισμα tongue.gif )... αλλά μιας και το πες κάποια στιγμή θα δοκιμάσω την...πρότασή σου...
eftychia
Πωπω Γιαννη ετοιμος να σε παντρεψουμε εισαι με τοσες γνωσεις! (Σοβαρα ξερεις παραπανω πραγματα απο μενα σιγουρα!)
Εγω συμβουλες δεν εχω να δωσω, απλα οσοι φτιαχνετε τοστ δοκιμαστε να βαλετε εκτος απο ζαμπον-τυρι και φιλαδελφια(οταν το ψηνετε οχι μετα), το κανει πολυ ζουμερο.
Air Kef
Για τα τοστ έχω αλλη πρόταση.

Καταρχήν MAYO RULEZ. (Μαγιονεζα that is tongue.gif)

Κατά δεύτερον, δοκιμάστε τα κρύα! Ναι, οπως ειναι απο το ψυγείο! Γλιτώνεται χρόνο και που θα περιμενετε να τα ψήσετε, και τον καθαρισμο της τοστιέρας, αλλά γλιτώνεται και τον χώρο που πιάνει η τοστιέρα!! Επίσης..Οταν τα ψήνετε,γίνονται τραγανά άρα.......-> πολλά περισσότερα ψίχουλα!!
Δοκιμάστε ωμο μπέικον..Θα εκπλαγήτε!
sihainas
Εγώ πάλι στο "τοστ" βάζω μαγιονέζα, ντομάτα, ζαμπόν και τυρί... καμιά φορά ψήνω μόνο το ψωμί... άλλες φορές αν βαριέμαι το τρώω και κρύο...
eftychia
Αψητο τοστ ονομαζεται σαντουιτς...
Δε μου αρεσει το ψωμι του τοστ αψητο καθολου. Δοκιμασε και με φιλαδελφια (αλλα βαλε μπολικη) σε συνδιασμο με τυρι ειναι κορυφαιο
sacarame
Η δικιά μου πρόταση για το τοστ είναι η εξής : Για ψημένο τοστ πάντα,αν έχετε βάλει ντομάτα βάλτε από πάνω και λίγο πιπέρι..Νομίζω ότι αξίζει..Αν έχετε βάλει και τυροσαλάτα....ΑΠΛΑ ΤΑ ΣΠΑΣΕ !!!!
Xaroumenos loukoumas
Το toast ή αλλιώς ελληνιστί πεφρυγμένο αμφίψωμο, δεν ειναι ωμό => αυτο είναι σάντουιτς tongue.gif
Weekendman
Η ζώη του εργένη δεν είναι και τόσο δύσκολη ειδικά αν είσαι φοιτητής και τρώς απο το φαί της λέσχης όπως εγώ, τακτοποιήση κρεβατιού,πλύσιμο πιάτων, χρήση πλυντηρίου και ξεσκόνισμα δεν αποτελούν εμπόδιο, απο μαγειρεμα εντάξει λίγα πράγματα (κανένα ρύζι,μακαρόνια η αυγά) αλλά νομίζω οτι ο κύριοι εχθρόι μου στην εργένικη ζωή που κάνω είναι το σιδέρωμα, το σφουγγάρισμα ,και το χειρότερο το καθάρισμα της τουαλέτας (και είμαι και όλιγον σιχασιάρης) τέλος πάντων εγώ την περίμενα δυσκολότερη την εργένική ζωή αλλά άν δουλέψω μάλλον θα τα βρώ πιο σκούρα...
suspect
Μην αφηνετε τα απλυτα να συσσωρευονται. Δεν αντεχεται μετα!
Καντε την καρδια σας πετρα και να πλενετε τα πιατα οπωσδηποτε καθημερινα!
Θα γεμισετε κατσαριδες!
Για τη λεκανη της τουλετας, το βραδι να ριχνετε λιγη χλωρινη για να μην πιανει πουρι.
Weekendman
Καλά για τις κατσαρίδες ότι και να κάνω(να κρατάω σπίτι καθαρό και να έχω κατσαριδοκτόνα) δεν μπορώ να τις εξαφανίσω με τίποτα, γενικά ευτυχώς που περνάω αρκετές ώρες εκτός σπιτιού με Πανεπιστήμιο,Ξένη Γλώσσα και μια ...καλλιτεχνική δραστηριότητα οπότε και να θέλω δεν μπορώ να βρωμήσω το σπίτι μου πολύ.
Air Kef
Δεν είχα δει το νέο feedback εδώ και τόσον καιρό.

Suspect, όντως βοηθάει πολύ το πλύσιμο πιάτων άμεσα, ωστόσο ποιος πλένει το πιάτο του με το που έφαγε, φουσκωμένος; tongue.gif

Πρόβλημα με τις κατσαρίδες δεν ειχα ποτέ -ευτυχώς-, όποτε πλένω τα πιατα ξεκινάω λούζοντας όλα τα πιάτα με βραστό νερό (thnx βραστήρα for that) και είναι όλα σχετικά εύκολο.


Νέο κεφάλαιο:
Άδειασμα σπιτιού και μετακόμιση.
Ναι ήρθε η ώρα, 4 χρόνια και 3 μέρες αφότου ήρθα στην Λάρισα, φεύγω, αφήνοντας 4 μαθήματα και μια πτυχιακή για τον Ιούνη. Πάρα πολλούς φίλους,παρα πολλες εμπειρίες κτλ.

Σε λίγες μέρες θα σας μεταφέρω τις τελικές μου εμπειρίες και ότι αποκόμισα. Οι πιο έμπειροι ας πουν τις εμπειρίες τους, tips κτλ. smile.gif
apkat
QUOTE(Air Kef @ Mar 5 2009, 10:56 ) *
Δεν είχα δει το νέο feedback εδώ και τόσον καιρό.

Suspect, όντως βοηθάει πολύ το πλύσιμο πιάτων άμεσα, ωστόσο ποιος πλένει το πιάτο του με το που έφαγε, φουσκωμένος; tongue.gif

Πρόβλημα με τις κατσαρίδες δεν ειχα ποτέ -ευτυχώς-, όποτε πλένω τα πιατα ξεκινάω λούζοντας όλα τα πιάτα με βραστό νερό (thnx βραστήρα for that) και είναι όλα σχετικά εύκολο.


Νέο κεφάλαιο:
Άδειασμα σπιτιού και μετακόμιση.
Ναι ήρθε η ώρα, 4 χρόνια και 3 μέρες αφότου ήρθα στην Λάρισα, φεύγω, αφήνοντας 4 μαθήματα και μια πτυχιακή για τον Ιούνη. Πάρα πολλούς φίλους,παρα πολλες εμπειρίες κτλ.

Σε λίγες μέρες θα σας μεταφέρω τις τελικές μου εμπειρίες και ότι αποκόμισα. Οι πιο έμπειροι ας πουν τις εμπειρίες τους, tips κτλ. smile.gif


Συγχαρητηρια κεφ..Αντε και στα δικα μας.. rolleyes.gif
Air Kef
Δεν τις μετέφερα ποτέ τελικά, biggrin.gif, τα υπόλοιπα τα έκανα πάντως! 71.gif




Συμβουλή: Μην κόψετε σκόρδο με γυμνά χέρια, μιλάμε για ΤΗΝ ξενέρα αν ποτήσει έστω και λίγο το δέρμα με την σκορδίλα! angry_red.gif
j-kidd13
Στο greek navy δεν εχει μαχαιρια???
dizzy_fingers
Μιας και εντός της εβδομάδας θα μπορώ να συμμετέχω κι εγώ στο τόπικ ως "εργένης", οι οποιεσδήποτε συμβουλές περί μετακόμισης και αρχικών κινήσεων-αγορών για το σπίτι είναι ευπρόσδεκτες.
rchos
α ρε διζζυ εργενη(ακομη και σε εισαγωγικα)!
μην ρωτας εμας!ρωτα την... να σου πει! tongue.gif
SlobodaN
Να δώσω κι εγώ την συμβουλή μου, να θυμάστε πάντα να ρίχνετε νερό στο μπρίκι όταν βραζετε αυγά.

Ειχα κάποια δυσσάρεστα αποτελέσματα πριν καιρό.
rchos
νομιζω οτι το πιο σημαντικο κομματι ειναι το στεγνωμα των ρουχων.ενα αυγο ολοι μπορουν να βρασουν να φανε(μετα απο αποτυχημενες προσπαθειες ) αλλωστε υπαρχουν και τα ντελιβερι για οποιον δεν ξερει τι του γινεται.
το στεγνωμα των ρουχων αντιθετα ειναι συχνα πολυ λεπτο.ειναι πολυ συνηθες φαινομενο εργενηδες να φορανε φρεσκοπλημενα ρουχα που βρωμανε.ο λογος ειναι οτι δεν δινουν μεγαλη σημασια στο στεγνωμα των ρουχων τα οποια εντελει μυριζουν απο το νερο που σαπιζει!
θελει μεγαλη προσοχη αυτο το κομματι.μιλαω και εγω ως παθων καποια χρονια πριν!φυσικα αν μενεις σε μερος με βροχη 4 μερες ασταματητα με υγρασια στο φουλ και σε σπιτι χωρις καλοριφερ τοτε εχεις μεγαλο προβλημα οτι και να κανεις(καποτε περασαμε και απο αυτο το σταδιο)!ουσιαστικα δεν πρεπει να πλυνεις τα ρουχα σου!
Razorblade Fish
QUOTE(rchos @ Mar 2 2010, 14:35 ) *
νομιζω οτι το πιο σημαντικο κομματι ειναι το στεγνωμα των ρουχων.ενα αυγο ολοι μπορουν να βρασουν να φανε(μετα απο αποτυχημενες προσπαθειες ) αλλωστε υπαρχουν και τα ντελιβερι για οποιον δεν ξερει τι του γινεται.
το στεγνωμα των ρουχων αντιθετα ειναι συχνα πολυ λεπτο.ειναι πολυ συνηθες φαινομενο εργενηδες να φορανε φρεσκοπλημενα ρουχα που βρωμανε.ο λογος ειναι οτι δεν δινουν μεγαλη σημασια στο στεγνωμα των ρουχων τα οποια εντελει μυριζουν απο το νερο που σαπιζει!
θελει μεγαλη προσοχη αυτο το κομματι.μιλαω και εγω ως παθων καποια χρονια πριν!φυσικα αν μενεις σε μερος με βροχη 4 μερες ασταματητα με υγρασια στο φουλ και σε σπιτι χωρις καλοριφερ τοτε εχεις μεγαλο προβλημα οτι και να κανεις(καποτε περασαμε και απο αυτο το σταδιο)!ουσιαστικα δεν πρεπει να πλυνεις τα ρουχα σου!

Νομιζω δεν εχει να κανει με το στεγνωμα τοσο οσο με τη χρηση μαλακτικου.Σταν Πατρα που σπουδαζα και επλενα στο χερι(α ρε χρονια...) δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα.Πρωτη φορα μου συνεβη οταν υπηρετουσα σαν δοκιμος στην Ξανθη και το σπιτι ειχε πλυντηριο και εγω παροτι εβαζα μαλακτικο και δοκιμασα πολλα,τα ρουχα βρωμαγαν...Το προβλημα ηταν πως το πλυντηριο δεν λειτουργουσε με ΥΓΡΟ μαλακτικο,ηθελε σκονη...Δηλαδη επλενα χωρις μαλακτικο...Αμεσως μολις αλλαξα και πηρα σκονη ολα καλα...Οποτε προσεξτε το αυτο και τσεκαρετε το μηπως ειναι αυτο το προβλημα...
panos75
QUOTE(rchos @ Mar 2 2010, 14:35 ) *
νομιζω οτι το πιο σημαντικο κομματι ειναι το στεγνωμα των ρουχων.ενα αυγο ολοι μπορουν να βρασουν να φανε(μετα απο αποτυχημενες προσπαθειες ) αλλωστε υπαρχουν και τα ντελιβερι για οποιον δεν ξερει τι του γινεται.
το στεγνωμα των ρουχων αντιθετα ειναι συχνα πολυ λεπτο.ειναι πολυ συνηθες φαινομενο εργενηδες να φορανε φρεσκοπλημενα ρουχα που βρωμανε.ο λογος ειναι οτι δεν δινουν μεγαλη σημασια στο στεγνωμα των ρουχων τα οποια εντελει μυριζουν απο το νερο που σαπιζει!
θελει μεγαλη προσοχη αυτο το κομματι.μιλαω και εγω ως παθων καποια χρονια πριν!φυσικα αν μενεις σε μερος με βροχη 4 μερες ασταματητα με υγρασια στο φουλ και σε σπιτι χωρις καλοριφερ τοτε εχεις μεγαλο προβλημα οτι και να κανεις(καποτε περασαμε και απο αυτο το σταδιο)!ουσιαστικα δεν πρεπει να πλυνεις τα ρουχα σου!


Υπάρχουν και τα δημόσια πλυντήρια.
SlobodaN
Nαι, σημαντική λεπτομέρεια ότι έπρεπε οπωσδήποτε να βάλω το συμπαθέστατο συν τόσο επεξηγηματικό emoticon για να καταφέρουν να αντιληφθούν ορισμένοι ότι κάνω πλάκα όσον αφορά την συμβουλή με το αυγό για να κόψουν τις εξυπνάδες. (Το ότι Ισχύει ότι μου συνεβη βέβαια μία φορά στα 8 ΟΛΟΚΛΗΡΑ χρόνια που μένω και μαγειρευω μόνος , ισχύει βέβαια και δεν το κρύβω.) smile.gif

Όσον αφορά τα ρούχα το να τα αφήσεις 4-5 ώρες στο πληντύριο δεν έγινε και τίποτα, αρκεί να βάζεις πάντα μαλακτικό για να μυρίζουν ωραία.

Αυτά, φιλικά.
leonkalf
QUOTE (dizzy_fingers @ Mar 2 2010, 13:06 ) *
Μιας και εντός της εβδομάδας θα μπορώ να συμμετέχω κι εγώ στο τόπικ ως "εργένης", οι οποιεσδήποτε συμβουλές περί μετακόμισης και αρχικών κινήσεων-αγορών για το σπίτι είναι ευπρόσδεκτες.

To "εργένης" (σε εισαγωγικά) τι σημαίνει??? Να φανταστώ ότι δεν θα είσαι μόνος στο σπίτι..?

Με το καλό εύχομαι και καλή διαμονή στο νέο χώρο.. (στείλε πμ που θα είσαι).

Θα σου δώσω και συμβουλές... tongue.gif
Gravedigger
QUOTE (SlobodaN @ Mar 2 2010, 14:59 ) *
Όσον αφορά τα ρούχα το να τα αφήσεις 4-5 ώρες στο πληντύριο δεν έγινε και τίποτα, αρκεί να βάζεις πάντα μαλακτικό για να μυρίζουν ωραία.

Εγώ παίρνω 2 σε 1 και είμαι κομπλέ biggrin.gif

Το πρόβλημα μου είναι άλλο.Δεν πλένω πιάτα και μαζεύονται βουνά!Και μετά άντε να το πάρεις απόφαση...
PanosIlio
Να πάρεις ένα πλυντηριάκι πιάτων να βρεις την υγειά σου... tongue.gif και είναι πιο οικονομικό από άποψης νερού.

Τώρα για τα ρούχα η καλύτερη εποχή είναι το καλοκαίρι, ένα βράδυ έξω και έχουν στεγνώσει, το χειμώνα με την υγρασία κτλ συνήθως τα απλώνω μέσα δίπλα στο καλοριφέρ.

Πάντως dizzy για πρώτες αγορές κτλ think basic, τα βασικά για αρχή, δεν ξέρω και το budget σου, σιγά σιγά θα το φτιάξετε το σπίτι και να μην είστε ανυπόμονοι στις αγορές, δηλαδή μην πάτε σε ένα ΙΚΕΑ μέσα και το ξετινάξετε. Σιγά σιγά και με υπομονή (Γιαννάκης style δηλαδή) και κυρίως με πολύ πολύ ψάξιμο wink.gif
SlobodaN
QUOTE(Gravedigger @ Mar 2 2010, 15:46 ) *
Εγώ παίρνω 2 σε 1 και είμαι κομπλέ biggrin.gif

Το πρόβλημα μου είναι άλλο.Δεν πλένω πιάτα και μαζεύονται βουνά!Και μετά άντε να το πάρεις απόφαση...



Mία απόφαση είναι.Άσε που αμα αφήσεις το φαγητό στο πιάτο ξεραίνεται και πλένεται πιο δύσκολα το απόγευμα. Το πρώτο πραγμα που κάνω όταν φάω είναι ο νεροχύτης. Άσε που χωνευεις και ευκολότερα με την ορθοστασία και την κίνηση. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη απόλαυση μετά τον μεσημεριανό ύπνο να μπαίνεις στην κουζίνα το απόγευμα και να φτιάχνεις φραπέ μες στις ευωδιές του καθαρού πάγκου της κουζίνας.

Κάνε μια αρχή και θα με θυμηθείς.
dizzy_fingers
QUOTE(leonkalf @ Mar 2 2010, 15:09 ) *
To "εργένης" (σε εισαγωγικά) τι σημαίνει??? Να φανταστώ ότι δεν θα είσαι μόνος στο σπίτι..?

Με το καλό εύχομαι και καλή διαμονή στο νέο χώρο.. (στείλε πμ που θα είσαι).

Θα σου δώσω και συμβουλές... tongue.gif

Θα είμαι με συγκάτοικους, όχι με Έφη smile.gif.

@panosilio
Απ'ότι φαίνεται, και λόγω μπάτζετ, έτσι θα το στήσω το πράγμα. Βασικά έπιπλα στην αρχή και μετά οι λεπτομέρειες. Άλλωστε αυτή είναι και η ευχάριστη πλευρά του να ετοιμάζεις σπίτι, γιατί να την εξαντλήσεις σε μία εβδομάδα? biggrin.gif


Για τα πιάτα θα συμφωνήσω με slobodan. Όσο είστε στην κουζίνα, πλύντε τα γιατί μετά θα σας φαίνεται διπλάσια δουλειά + το θετικό πως αντί να πας να ξαπλώσεις ή να δουλέψεις αμέσως, χωνεύεις από την ορθοστασία.
PanosIlio
QUOTE(dizzy_fingers @ Mar 2 2010, 20:15 ) *
Θα είμαι με συγκάτοικους, όχι με Έφη smile.gif.

@panosilio
Απ'ότι φαίνεται, και λόγω μπάτζετ, έτσι θα το στήσω το πράγμα. Βασικά έπιπλα στην αρχή και μετά οι λεπτομέρειες. Άλλωστε αυτή είναι και η ευχάριστη πλευρά του να ετοιμάζεις σπίτι, γιατί να την εξαντλήσεις σε μία εβδομάδα? biggrin.gif


Για τα πιάτα θα συμφωνήσω με slobodan. Όσο είστε στην κουζίνα, πλύντε τα γιατί μετά θα σας φαίνεται διπλάσια δουλειά + το θετικό πως αντί να πας να ξαπλώσεις ή να δουλέψεις αμέσως, χωνεύεις από την ορθοστασία.


Με συγκάτοικους ε? Δηλαδή θα επιπλώσετε το σπίτι όλοι μαζί ή ο καθένας θα αγοράσει "τα δικά του". Θα γίνει και στα ηλεκτρικά αυτό? Μπέρδεμα tongue.gif

Πάντως αν είναι να πάρετε ηλεκτρικά είδη να κοιτάξετε και σε μαγαζιά με "ελαττωματικά" (ελαττωματικά σαν να λέμε ένα ψυγείο με μια γρατζουνιά στο πλάι, όχι μεταχειρισμένο απλά έτσι βγήκε από το εργοστάσιο και το πουλάνε σε πολύ καλές τιμές)
dizzy_fingers
Ο καθένας επιπλώνει όπως θέλει το δωμάτιό του και τα κοινά διά τρία. Συνεννόηση να υπάρχει και όλα κανονίζονται.
Το καλό με τη συγκατοίκηση είναι πως ο καθένας παίρνει από το σπίτι του πράγματα (ψυγεία, σκούπες, πιάτα, σεντόνια κλπ) οπότε γλυτώνουμε αρκετά έξοδα.

Για πες κανένα τέτοιο μαγαζί, με ενδιαφέρει ασφαλώς.
Air Kef
Δεν υπάρχει "τέτοιο" μαγαζί απο οσο ξέρω, αλλά υπάρχουν τέτοια προιόντα σε καταστήματα που πουλάνε προιόντα μαζικής παραγωγής.
Andrew19
Με τα πιάτα πάντως (και τα ποτήρια) εγώ ήμουν πάντα μα πάντα υπέρ του πλαστικού. Κάτι ψάρια και φώκιες πρέπει να μου ρίχνουν ακόμα κατάρες. Ειδικά Θεσσαλονίκη σε πολλά μέρη στην Ελλάδα σε κάποια σπίτια που έμενα θα έπρεπε να είχα τάσεις αυτοκτονίας για να πιω το νερό οπότε έπαιρνα πάντα εμφιαλωμένο για τα πάντα, πίνεις και από το μπουκάλι γλυτώνεις και τα ποτήρια smiley.gif

Ηλεκτρικά είδη βολεύει να βρεις κάποιον που φεύγει και ξεπουλάει, συχνά θα βρεις σε αρκετά καλές τιμές καρέκλες/γραφεία/συσκευές.

Εδώ πάντως μένω με συγκάτοικους θυληκού γένους τις οποίες έχω βάλει να κάνουν όλες τις δουλειές καθαρίσματος! Καμιά φορά βολεύει αυτό rolleyes.gif
PanosIlio
QUOTE(Air Kef @ Mar 2 2010, 22:22 ) *
Δεν υπάρχει "τέτοιο" μαγαζί απο οσο ξέρω, αλλά υπάρχουν τέτοια προιόντα σε καταστήματα που πουλάνε προιόντα μαζικής παραγωγής.


Υπάρχει tongue.gif

Είναι ένα ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου, στη Δραπετσώνα. Για άλλα δεν ξέρω που υπάρχουν αλλά φαντάζομαι πως θα υπάρχουν.

Πάντως από το συγκεκριμένο έχει αγοράσει μια κουζίνα η αδελφή μου και δεν έχει κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής από όσο ξέρω.

Πάντως ισχύει και αυτό που λέει ο Kef, σε Media Markt και τα σχετικά υπάρχουν τέτοια προϊόντα.
Weekendman
QUOTE(Andrew19 @ Mar 3 2010, 07:15 ) *
Με τα πιάτα πάντως (και τα ποτήρια) εγώ ήμουν πάντα μα πάντα υπέρ του πλαστικού. Κάτι ψάρια και φώκιες πρέπει να μου ρίχνουν ακόμα κατάρες. Ειδικά Θεσσαλονίκη σε πολλά μέρη στην Ελλάδα σε κάποια σπίτια που έμενα θα έπρεπε να είχα τάσεις αυτοκτονίας για να πιω το νερό οπότε έπαιρνα πάντα εμφιαλωμένο για τα πάντα, πίνεις και από το μπουκάλι γλυτώνεις και τα ποτήρια smiley.gif

Είσαι ο άνθρωπος μου ίδια πόλη ίδιες συνήθειες!
colonel gomelsky
Καλά δεν έχει γίνει ακόμα στο τόπικ του εργένη ούτε μια αναφορά στο θέμα της ημέρας; τσ τσ τσ

Πήραν φωτιά τα καλώδια του ΟΤΕ λέμε....

lol

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.