Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναγιώτης Γιαννάκης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34
Ginobili
Εντάξει βρε φίλοι Ολυμπιακοί...πείτε για μένα ό,τι θέλετε.Δεν με πειράζει.Είμαι άρρωστος...κομπλεξικός,τυφλωμένος από μίσος για τον Ολυμπιακό..."πρόβατο" που πέφτει θύμα των χουλιγκάνων Γιαννακοπουλέων...και όπως σημειώνει και ο Anaz...με "έτσουξε" πολύ ο ερχομός του γιαννάκη στον Ολυμπιακό.Ευτυχώς που υπάρχετε εσείς οι υγιείς φίλλαθλοι του μπασκετ.
Τελικά απ'ότι κατάλαβα...."χέστηκαν" οι δημοσιαγράφοι και το σύστημα των Γιαννακοπουλέων με το που ήρθε ο Γιαννάκης στον Ολυμπιακό...ένιωσαν να απειλείται η κυριαρχία του Παναθηναικού,και ξεκίνησε η επιχείρηση λασπολογείας και σπίλωσης στο πρόσωπο του Γιαννάκη.....
Anaz
QUOTE(saniboy @ Feb 10 2008, 17:52 ) *
...Σωστος σε ολα ,θα ρισκαρεις ομως το κλιμα της εθνικης στην προσπαθεια να απομονωσεις την "παρανεια".
Εφοσων ο Γιανακης μπηκε στο διπολο ΠΑΟ-Οσφπ για μενα ειναι λογικο οτι ακολουθει...
Πιστευει κανενας οτι ο μεσος φιλαθλος σε λιγους μηνες θα βλεπει τον Γιαννακη και θα ερχεται στο μυαλο του η "επισημη" αγπημενη η τα οπαδικα συνθηματα.."κανε την ομαδα παλι πρωτη..." και "Γιαννακη προδοτη..."
Δυστυχως δεν εικμαστε τοσο μπροστα σαν φιλαθλο πνευμα sad.gif

Το θεμα ειναι ομως αυτο που ειπε κι ο vastravoud και ειχα πει κι εγω!Οτι αυτες οι φωνες "παρανοιας" υπηρχαν και πριν απο οπαδους του Ολυμπιακου για την μη χρησιμοποιηση του Μπουρουση και του Βασιλο, την επιλογη του Ντικουδη και του Χατζηβρεττα, τον Σπανουλη, κι αλλα τετοια καλα..! Μια βολτα σε οπαδικα φορουμ θα σε πεισει.. ΑΛΛΑ αυτες οι φωνες φυσικα απομονωνταν, ενω τωρα στο πιο κρισιμο σημειο αντι να προστατευθει ο κοουτς σπρωχνεται στην πυρα..

Ποιο ρισκο??Για μενα τα πραγματα πλεον ειναι δυστηχως ξεκαθαρα.. Μετα την κινηση του Παο και τις παρασκηνιακες θεωρειες απο τους "ανησυχους για το μελλον της Εθνικης" δημοσιογραφους (οπαδους του Παο κυριως), ερχεται η γιουχα στο Οακα, και μετα η αποχωρηση του Γιαννακη ειναι μονοδρομος..
Ο Γιαννακης ομως ειναι η ψυχη αυτης της Εθνικης που στηριζει πολλα στις σχεσεις των παιχτων μεταξυ τους και περισσοτερο με τον προπονητη τους! Αν ομως ω μη γενειτω αποτυχει ομως μετα την αποχωρηση του Γιαννακη η Εθνικη, θα μνημονευουμε τον προδοτη της Εθνικης Γιαννακη, και θα λησμονουμε ποιοι ηταν αυτοι που τον εσπρωξαν στην πυρα και τον εξώθησαν σε παραιτηση με προπαγανδιστικο τροπο..

Συγχωρεστε τη "φουρια" μου,αλλα ειμαι πραγματικα πολυ στεναχωρημενος και εκνευρισμενος με τις εξελιξεις αφου η Εθνικη ομαδα μπασκετ ηταν και παραμενει η αγαπημενη μου ομαδα..

ΥΓ: Μην παρεξηγηθω..Δεν θεωρω τις ανησυχιες που εκφραστηκαν απο παιδια του φορουμ για την Εθνικη πονηρες και οπαδικες.. Αλλου στρεφω τα βελη μου.
Αντιθετως αποδεικνυεται οτι ορθως ανησυχουσαν,και παραδεχομαι οτι εγω δεν ειχα τοσο σοβαρες ανησυχιες αφου δεν περιμενα αυτον τον πολεμο.. Πιστευα οτι αυτο που ειχε να αντιμετωπισει ηταν απλα μερικες ακραιες οπαδικες φωνες,αλλα τελικα ο "εχθρος" ηταν πολυ μεγαλυτερος, και οι οπαδοι απλα το μεσο..

Ginobili καλυτερα να αποφευγεις τις ειρωνειες, γιατι εσυ εισαι αυτος που εκτειθεται..Φιλικα.
sarounas
QUOTE(Ginobili @ Feb 10 2008, 18:17 ) *
Εντάξει βρε φίλοι Ολυμπιακοί...πείτε για μένα ό,τι θέλετε.Δεν με πειράζει.Είμαι άρρωστος...κομπλεξικός,τυφλωμένος από μίσος για τον Ολυμπιακό..."πρόβατο" που πέφτει θύμα των χουλιγκάνων Γιαννακοπουλέων...και όπως σημειώνει και ο Anaz...με "έτσουξε" πολύ ο ερχομός του γιαννάκη στον Ολυμπιακό.Ευτυχώς που υπάρχετε εσείς οι υγιείς φίλλαθλοι του μπασκετ.
Τελικά απ'ότι κατάλαβα...."χέστηκαν" οι δημοσιαγράφοι και το σύστημα των Γιαννακοπουλέων με το που ήρθε ο Γιαννάκης στον Ολυμπιακό...ένιωσαν να απειλείται η κυριαρχία του Παναθηναικού,και ξεκίνησε η επιχείρηση λασπολογείας και σπίλωσης στο πρόσωπο του Γιαννάκη.....

κοίτα Μανού όσο και αν τους κοροιδεύεις, στο συγκεκριμένο θέμα έχουν δίκιο
το πράγμα βγάζει μάτι
για μένα ο ΠΑΟ κακώς κάθετε και ασχολείτε με αυτά τα ζητήματα
Ginobili
QUOTE(sarounas @ Feb 10 2008, 16:27 ) *
κοίτα Μανού όσο και αν τους κοροιδεύεις, στο συγκεκριμένο θέμα έχουν δίκιο
το πράγμα βγάζει μάτι
για μένα ο ΠΑΟ κακώς κάθετε και ασχολείτε με αυτά τα ζητήματα

ΟΚ.Δεκτό.
Έχω διαφορετική άποψη μόνο.Το αν εκτείθεμαι,είναι απόρροια για το ότι εκφράζω την άποψη μου.Δεν με πειράζει να πληρώσω αυτό το τίμημα.Καλό όμως είναι να αποφεύγουμε εκφράσεις του τύπου:"έτσουξε πολύ".....
Anaz
Αυτη η εκφραση δεν αναφεροταν σε σενα. Η μονη που αναφεροταν σε σενα προσωπικα ηταν αυτη που παρεθεσες.
QUOTE
"πρόβατο" που πέφτει θύμα των χουλιγκάνων Γιαννακοπουλέων...
Οχι ακριβως οπως την παρεθεσες βεβαια, αλλα δεν θα σου εξηγησω,γιατι με τις παραπανω ειρωνειες σου απεδειξες οτι και να το κανω, δεν θα καταλαβεις και θα συνεχιζεις να βλεπεις το θεμα όχι οπως το παρουσιαζω,αλλα οπως εσυ θες ή σε βολευει..

Η παραπανω φραση παντως πρεπει να ηταν και η μονη μη ειρωνικη στο ποστ σου ε??Αλλα να πεις χουλιγκανους τους Γιανακοπουλαιους??Τς τς..Πιπερι!! 19.gif

ΥΓ: Αν παντως ΑΥΤΗ φραση μου θεωρειται οτι προαγει τον οπαδισμο στο φορουμ (και οχι καποια αλλα ποστ..), ζητω συγγνωμη απ'οσους αισθανονται οτι θιχτηκαν και ξεκαθαριζω οτι δεν αναφερομουν σε κανεναν προσωπικα.
Ginobili
QUOTE(Anaz @ Feb 10 2008, 16:44 ) *
Αυτη η εκφραση δεν αναφεροταν σε σενα.

Καλά,ζητώ συγνώμη τότε.Σε παρεξήγησα.Μπορείς να μου συγκεκριμενοποιήσεις όμως σε ποιούς αναφερόταν το:" έτσουξε"..??? Και γιατί δεν συγκαταλέγομαι σε αυτούς?
Anaz
QUOTE(Ginobili @ Feb 10 2008, 18:56 ) *
Καλά,ζητώ συγνώμη τότε.Σε παρεξήγησα.Μπορείς να μου συγκεκριμενοποιήσεις όμως σε ποιούς αναφερόταν το:" έτσουξε"..??? Και γιατί δεν συγκαταλέγομαι σε αυτούς?
Οχι.και σου εξηγησα το λόγο.. icon_wave.gif
jimol34
Είναι αστείο να βλέπεις και να ακούς αυτούς που κάποτε "συγκινούνταν" με τον Γιαννάκη και την εθνική ομάδα τώρα να βγάζουν χολή εναντίον του επειδή πήγε στον Ολυμπιακό. Να ρωτήσω κάτι ορισμένους Παναθηναϊκούς: Τον Γιαννάκη γιατί τον αποκαλείτε "προδότη"; Δύο χρόνια έπαιξε στον Παναθηναϊκό και δεν συνδέθηκε μαζί του όπως πχ ο Οικονόμου, ούτε πούλησε ποτέ Παναθηναϊκοφροσύνη. Σίγουρα δημιουργούνται προβλήματα από την παρουσία του Γιαννάκη στους πάγκους της εθνικής και του θρύλου αλλά αυτά περισσότερο πηγάζουν από τη βλακεία του κόσμου και των δημοσιογράφων. Αν βέβαια ο Ομπράντοβιτς αναλάμβανε την εθνική τότε ούτε οι διάφοροι Παπαδογιάννηδες θα προβληματίζονταν αλλά ούτε και τόσος κόσμος θα ξεσηκωνόταν πέρα από τους οπαδούς του Ολυμπιακού.
Ginobili
QUOTE(Anaz @ Feb 10 2008, 16:59 ) *
Οχι.και σου εξηγησα το λόγο.. icon_wave.gif

ΟΚ,καλά κάνεις...
AZ1980
QUOTE(Anaz @ Feb 10 2008, 14:26 ) *
Εξακολουθω να πιστευω (ακομα πιο εντονα πλεον) οτι ειχα γραψει στο πρωτο μου ποστ για το προβλημα της διπλοθεσιας του Γιαννακη..Το οποιο προβλημα θα δημιουργηθει θα ειναι απο τους -βαμμενους- δημοσιογραφους και μονο... 68.gif


Ναι, αλλά όχι μόνο από αυτούς. Οι βαμμένοι δημοσιογράφοι ρίχνουν το προιόν τους στην αγορά. Η (εθισμένη στον φανατισμό και στις οπαδικές περιχαρακώσεις) μάζα, που ήδη βράζει στην καφενειακή συνωμοσιολογία, θα το καταναλώσει με λαχτάρα, δημιουργώντας ακόμα μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους για τις ύαινες του Τύπου. Φαύλος κύκλος, με την Εθνική στη μέση. Αναπόφευκτος, αναπότρεπτος, ήδη δεδομένος. Περί αυτού του εφιαλτικού για την Εθνική σεναρίου γκρίνιαζα μαζί με τον Nik7, αυτό με απασχόλησε εξ' αρχής. Ούτε "τσούξιμο", ούτε "προδοσία", ούτε "σας περιμένω στη γωνία", ούτε τίποτα απ' όλα αυτά. Η Εθνική βρίσκεται σε φοβερό κίνδυνο, και πρέπει να το κατανοήσουμε αυτό, και να μην αναπαράγουμε άλλο από αυτές τις σελίδες τις νοοτροπίες που την απειλούν. Κάθε επιπλέον ποστ με διαφωνίες πάνω στο συγκεκριμένο θέμα κατά τη γνώμη μου προσθέτει και ένα ακόμα αγκάθι στο δύσβατο δρόμο που νομοτελειακά θα ακολουθήσει φέτος η Εθνική. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα, ας ενώσουμε τις δυνάμεις μας όλοι εδώ στο φόρουμ, και ας ξεκινήσει από εμάς η - σχεδόν ουτοπική είναι η αλήθεια - προσπάθεια για την υπεράσπιση της συνοχής του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, τουλάχιστον σε επίπεδο λαικής βάσης. Άντε, μη γκρινιάζετε άλλο οι "πράσινοι", μην ερεθίζετε περισσότερο τα πνεύματα οι "κόκκινοι". Η Εθνική μας χρειάζεται όλους, αν εμείς εδώ δεν μπορούμε να σχηματίσουμε συμμαχίες, τι περιμένετε αλήθεια να συμβεί αν - ο μη γενοιτο - υπάρξει κάποιο εντός έδρας στραβοπάτημα στο Προολυμπιακό? Συγκεντρωθείτε και ηρεμήστε φίλοι μου!
wink.gif blove.gif
NBAer
QUOTE(AZ1980 @ Feb 10 2008, 19:51 ) *
........
........

+1 Καλό!
Πρεπει να σταματησουνε ολοι να ριχνουν πυρα στον Γιαννακη γιατι εκανε αυτο και γιατι εκανε εκεινο. Τωρα εγινε. Πρεπει να μην αναστατωθει η εθνικη.

Αν βεβαια τα πραγματα ειναι οπως τα λεει ο lakersdynasty, οτι δηλαδη 9700 στους 10000 Παναθηναικους εχουν αυτες τις αντιληψεις τοτε τα πραγματα ειναι σκουρα τελειως. Αλλα νομιζω οτι ο lakersdynasty κανει μεγαλο λαθος και δεν ισχυει αυτη η αναλογια.

QUOTE
Η Εθνική μας χρειάζεται όλους, αν εμείς εδώ δεν μπορούμε να σχηματίσουμε συμμαχίες, τι περιμένετε αλήθεια να συμβεί αν - ο μη γενοιτο - υπάρξει κάποιο εντός έδρας στραβοπάτημα στο Προολυμπιακό?

unsure.gif 42.gif sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif
Μην λες τετοια απο τωρα και με καταρρακωνεις....
Αμα ειναι συγκεντρωμενοι τοτε ολα θα πανε καλα. Δυσκολο μοιαζει αυτο(το να ειναι συγκεντρωμενοι) ειδικα αμα πανε ΟΣΦΠ-ΠΑΟ στους τελικους και ειναι "κοντινη" η μαχη αλλα μακαρι....
Anaz
AZ συμφωνω στο τελευταιο σου ποστ. Οπως θα παρατηρησες ομως απο τα υπολοιπα ποστ μου,πλεον θεωρω οτι το μεγαλυτερο πληγμα για το προσωπο του Γιαννακη στην συνειδηση του κοσμου που θα εχει τις σοβαροτερες αρνητικες συνεπειες για το μελλον της Εθνικης,δεν ειναι τα αρθρα των δημιογραφων, αλλα η κινηση του Παο που τον στελνει απ'ευθειας στα δοντια των οπαδων.. !
Ξερω οτι ακουγεται υπερβολικο αυτο που θα πω,και ισως ειναι, αλλα φοβαμαι οτι μετα και απο αυτη τη κινηση,δεν υπαρχει γυρισμος!Μυριζομαι γιουχες στο Οακα συντομα, και μεγαλυτερος ηθικος αυτουργος θα ειναι η διοικηση του Παο,που ενω επισημως ισχυριζεται οτι δεν εχει προβλημα και τον στηριζει, με αυτην την κινηση (που θα περασει στα ψιλα απο τους δημοσιογραφους και δεν θα αναφερθει ουτε θα καυτηριαστει απο κανεναν..) τον καθιερωνει με εμμεσο, υπουλο, προπαγανιστικο τροπο στην συνειδηση του κοσμου ως προδοτη, με ολεθριες συνεπειες για την συνοχη της Εθνικης.
vastravoud
Είμαι 100% σίγουρος ότι θα πέσει τρελλή γιούχα στο ΟΑΚΑ, αλλά δε θεωρώ υπεύθυνο ούτε το Γιαννακόπουλο, ούτε κανένα δημοσιογράφο. Απλώς οι καλοί συμπατριώτες μας ούτε υπήρξαν, ούτε θα γίνουν ΠΟΤΕ φίλαθλοι.

Και αυτό δεν περιορίζεται φυσικά στους Παναθηναϊκούς, είμαι επίσης σίγουρος ότι το ίδιο θα γινόταν στο ΣΕΦ αν αντιστρέφονταν οι ρόλοι.

Απαισιόδοξο μεν, αληθινό δε.

Δε θα ξεχάσω στη ζωή μου τη ΝΤΡΟΠΗ που ένοιωσα στην Ολυμπιάδα όταν στην τελευταία βολή του ακοντισμού όλο το στάδιο γιούχαρε την αντίπαλο της Μανιάνη. Ήμουν εθελοντής και είχα βρει εισητήριο, φόραγα τη στολή και ένοιωσα τόσο άσχημα όπως δε φαντάζεστε. Και μετά μου λέτε αν θα αποδοκιμαστεί ο Γιαννάκης....
AZ1980
QUOTE(Anaz @ Feb 10 2008, 18:06 ) *
AZ συμφωνω στο τελευταιο σου ποστ. Οπως θα παρατηρησες ομως απο τα υπολοιπα ποστ μου,πλεον θεωρω οτι το μεγαλυτερο πληγμα για το προσωπο του Γιαννακη στην συνειδηση του κοσμου που θα εχει τις σοβαροτερες αρνητικες συνεπειες για το μελλον της Εθνικης,δεν ειναι τα αρθρα των δημιογραφων, αλλα η κινηση του Παο που τον στελνει απ'ευθειας στα δοντια των οπαδων.. !
Ξερω οτι ακουγεται υπερβολικο αυτο που θα πω,αλλα φοβαμαι οτι μετα απο αυτη τη κινηση,δεν υπαρχει γυρισμος!Μυριζομαι γιουχες στο Οακα συντομα, και μεγαλυτερος ηθικος αυτουργος θα ειναι η διοικηση του Παο,που ενω επισημως ισχυριζεται οτι δεν εχει προβλημα και τον στηριζει, με αυτην την κινηση (που θα περασει στα ψιλα απο τους δημοσιογραφους και δεν θα αναφερθει ουτε θα καυτηριαστει απο κανεναν..) τον καθιερωνει με εμμεσο, υπουλο, προπαγανιστικο τροπο στην συνειδηση του κοσμου ως προδοτη, με ολεθριες συνεπειες για την συνοχη της Εθνικης.


Anaz θέλω λίγο την προσοχή σου. Η αντίδραση του ΠΑΟ είναι ακριβώς όπως την περιγράφεις, και θα ήταν έτσι ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ! Από τη στιγμή που ο Γιαννάκης ενεπλάκη στο δίπολο Ολυμπιακός - ΠΑΟ, NOMΟΤΕΛΕΙΑΚΑ θα ξεκινούσε εναντίον του από μεριάς του ΠΑΟ πόλεμος με μια σειρά από κινήσεις, πολλές από τις οποίες δεν είναι άμεσα δημοσιοποιήσιμες, αλλά ενταγμένες στον κόσμο του παρασκηνίου. Η μονοσημαντότητα με την οποία συνδέω τις δυο εξελίξεις δεν έχει φυσικά να κάνει με το ότι ο ΠΑΟ είναι κάποιο "σατανικό" σωματείο. Απλά πρόκειται για ένα μεγάλο σύλλογο επαγγελματικού μπάσκετ, με τεράστιες επενδύσεις, με πολλά διακυβευόμενα συμφέροντα, με σπουδαία απήχηση στις μάζες, μιλάμε για έναν ιδιωτικό οργανισμό που ποσώς ενδιαφέρεται για το αν θα πάει καλά η Εθνική ή όχι. Αν στο επικοινωνιακό (=οχλαγωγικό) επίπεδο ο ΠΑΟ θεωρήσει πως τα συμφέροντά του ως αθλητική επιχείρηση εξυπηρετούνται από την σπίλωση του Π. Γιαννάκη, ή από την εμπρηστική παράδοσή του στον καφρο-οπαδισμό, ο ΠΑΟ θα προχωρήσει σε αυτές τις ενέργειες χωρίς καμιά δεύτερη σκεψη. Το ίδιο θα έκανε και ο Ολυμπιακός στη θέση του ΠΑΟ (και μη συγκρίνεις την τωρινή προοπτική διχασμού με αυτή που επικρατούσε λόγω του ότι ας πούμε έπαιρνε στην Εθνική τον Χατζηβρέττα αντί για τον Παπαμακάριο, μιλάμε για εντελώς διαφορετικής κλίμακας καταστάσεις σε ότι αφορά την δυνατότητα οχλαγωγικής εκμετάλλευσής τους... Οι Γιαννακόπουλοι έχουν τώρα στα χέρια τους "πράμα που σαλεύει"). Δεν είμαστε στον σχετικά εξιδανικευτικό κόσμο των εθνικών αντιπροσωπευτικών συγκροτημάτων, είμαστε στον πλανήτη της "αιώνιας" κόντρας. Όλα επιτρέπονται, μόνος στόχος η νίκες, οι τίτλοι και το λαικό έρεισμα. Σε αυτή την πραγματικότητα εισήλθε ο μέγας Δράκος του ελληνικού μπάσκετ, και ήταν ΒΕΒΑΙΟ πως τα πράγματα θα έβαιναν προς την πόλωση εξ' αρχής! Γι' αυτό και γκρίνιαξα, γι' αυτό και είπα "μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα".

Υπάρχουν δύο τρόποι να ηρεμήσει ενδεχομένως κάπως το κλίμα για την Εθνική. Θα σας πω, ή, μάλλον, θα σας επαναλάβω μόνο τον ένα, που είναι και ο πιο απίθανος, γιατί τον άλλο δεν είστε έτοιμοι να τον ακούσετε με ψυχραιμία: να υπάρξει μια (άνευ προηγουμένου) αντίσταση της λαικής βάσης της Εθνικής στα συμφέροντα που θα επιχειρήσουν να την διαιρέσουν στα γνωστά φανατισμένα στρατόπεδα, αλλά και στις ίδιες της τις ορμές ως μάζας. Προτείνω να ξεκινήσουμε από αυτό το φόρουμ αυτή την απέλπιδα προσπάθεια. Δείτε κατάματα την πραγματικότητα. Είναι θέμα πολυσύνθετο, δεν υπάρχουν αποκλειστικοί υπεύθυνοι. Είναι μια πολύ δύσκολη κατάσταση, η ύπαρξη της οποίας επικυρώθηκε και η μοίρα της οποίας σχεδόν προδιαγράφτηκε την στιγμή που ο μεγάλος αυτός παίκτης, προπονητής και, κατά τη γνώμη μου, άνθρωπος έβαλε την βαριά του υπογραφή στο "ερυθρόλευκο" συμβόλαιο. Ας βοηθήσουμε την Εθνική όλοι μαζί. Μην ψάχνετε "πράσινους" και "κόκκινους" αντιπάλους, βρείτε "γαλανόλευκους" συμμάχους
Anaz
Δεν θα μπορουσα παρα να συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ σε αυτα που γραφεις ΑΖ!!Λεξη προς λεξη.
Θελω μονο να σε ρωτησω κατι..Ανεφερες πιο πανω οτι "πρόκειται για ένα μεγάλο σύλλογο επαγγελματικού μπάσκετ, με τεράστιες επενδύσεις, με πολλά διακυβευόμενα συμφέροντα, με σπουδαία απήχηση στις μάζες, μιλάμε για έναν ιδιωτικό οργανισμό που ποσώς ενδιαφέρεται για το αν θα πάει καλά η Εθνική ή όχι.αν στο επικοινωνιακό (=οχλαγωγικό) επίπεδο ο ΠΑΟ θεωρήσει πως τα συμφέροντά του ως αθλητική επιχείρηση εξυπηρετούνται από την σπίλωση του Π. Γιαννάκη, ή από την εμπρηστική παράδοσή του στον καφρο-οπαδισμό, ο ΠΑΟ θα προχωρήσει σε αυτές τις ενέργειες χωρίς καμιά δεύτερη σκεψη.".
Εγω λοιπον συνεχιζω να απορω πραγματικα με ποιον τροπο νοιωθει οτι "θιγονται" τα συμφεροντα του ο Παο..??Εκανα καποιες εικασιες,διαβαζω και καποιες των δημοσιογραφων αλλα καμμια δεν με πειθει.. Εχω καποια πραγματα στο μυαλο μου,αλλα δεν θελω να τα αναφερω τωρα γιατι ειναι βεβαιο οτι θα παρεξηγηθουν και θα αποτελεσουν αφορμη για οπαδικες αντιπαραθεσεις.. Εσυ τι εικαζεις???

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ!!!! smilie_schal1.gif
wav.gif

smiley.gif
captain charisma
ο γιαννακης θα πρεπει να την κανει με ελαφρα πηδηματακια απο την εθνικη γιατι τωρα που πηγε οσφπ η κατασταση θα ειναι περιεργη στους κολπους της εθνικης...και η εθνικη θα χωριστει σε δυο στρατοπεδα...σε αυτο των παικτων του οσφπ και σε αυτο του παο...και δεν ειναι καλο αυτο το πραγμα.... 68.gif 68.gif 68.gif τωρα ξερω οτι στανταρ θα παρει στην εθνικη τον πριντεζη που δεν ξερει μπασκετ ακομα το παλικαρακι....και θα εχουμε μια ολυμπιακη εθνικη με μπουρουση βασιλειαδη βασιλοπουλο μαυροκεφαλιδη πριντεζη σοφο παπαμακαριο...καλυτερα να εχουμε εναν ουδετερο προπονητη..ας πουμε το κατσικαρη...το παλικαρι το κατεχει το αθλημα...ως εσχατη λυση για την εθνικη προτεινω τον ζοτς....γιατι με τοσα χρονια παρουσιας στην ελλαδα εχει μαθει τους παικτες απεξω και ανακατοτα...και ετσι το μπασκετ που θα παιξει η εθνικη θα ειναι πιο ελευθερο απο το αντιμπασκετ που παιζει τωρα....αυτα...

παντα φιλικα icon_wave.gif
AZ1980
QUOTE(Anaz @ Feb 10 2008, 18:44 ) *
ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ!!!! smilie_schal1.gif
wav.gif

smiley.gif


41.gif

Τα υπόλοιπα σε pm wink.gif
Anaz
Αυριο οι πρασινο-κιτρινοβαμμενοι δημοσιογραφοι και οι ελεγχομενες απο τον Παο (κ τον Αρη) φυλλαδες αναμενεται να ξεσαλωσουν για την παραγκα του Γιαννακη..
Η "ενωση αντιστασης υποστηρικτων της Εθνικης" πρεπει να σχεδιασει νομιζω τις κινησεις της και πως θα αντιδρασει..

icon_drunk.gif laugh.gif rolleyes.gif

Ας το παρουμε στην πλακα,αφου δυστηχως δεν βλεπω να μπορουμε να κανουμε και κατι αλλο..
lakersdynasty
Ανισηχεις πολυ Αναζ και καρφωνεσαι. Μια τετοια αντιδραση μονο αληθηνη παραγκα μου θυμιζει. Αλλιως δεν δικαιολογειται προεξοφληση αντιδρασεων. icon_wave.gif

Αλλο η υποστιριξη Γιαννακη και αλλο της Εθνικης. Μην ιδιοποιειστε την δευτερη για να επιτυχεται την πρωτη. icon_drunk.gif
Anaz
QUOTE
Αλλο η υποστιριξη Γιαννακη και αλλο της Εθνικης. Μην ιδιοποιειστε την δευτερη για να επιτυχεται την πρωτη.
Αστειευομουν προφανως! wink.gif biggrin.gif

QUOTE
Ανισηχεις πολυ Αναζ και καρφωνεσαι. Μια τετοια αντιδραση μονο αληθηνη παραγκα μου θυμιζει.
Καλα αυτο ηταν αστειο ετσι?? rolleyes.gif lakers προσεξε γιατι με κανεις παλι να νοιωθω σαν εκπροσωπος τυπου του Ολυμπιακου,και μαλιστα τον Ελληνιαδη, και δεν μ'αρεσει καθολου αυτο... cool.gif

QUOTE
Αλλιως δεν δικαιολογειται προεξοφληση αντιδρασεων.
Καμμια προεξοφληση.Λεω τι πιστευω οτι θα συμβει.Σιγα που θα χασουν τετοια ευκαιρια ανεκμετταλευτη.. η απαντηση προσεχως.. biggrin.gif

ΥΓ:παραμενω απολυτα ψυχραιμος κ καθολου ανησυχος, δεν με κατεβαλλε ξαφνικα καμμια οπαδικη υστερια, και τα ποστ μου ειναι περισσοτερο αναλαφρα,με ελαφρως χιουμοριστικη διαθεση... icon_wave.gif
enypnio
πάντως είναι πετυχημένη θεωρία συνομωσίας αυτό που λέει ο ΑΝΑΖ η αλήθεια είναι

το αν είναι και αληθηνή θα το μάθουμε μετά το παιχνίδι

παντώς η ομάδα έχει τεράστιο κενό στην οργάνωση του παιχνιδιού ειδικά όταν δεν παίζει το τεόντοσιτς ή ο μπλάκνευ όταν με το καλό γυρίσει

ο παπαμακάριος ο καυκής και ο γκρίρ δεν μπορούνε
dizzy_fingers
Σημείωση για τα ποστ που αφορούν τη διαιτησία.

Επίσης, καλό είναι να γίνονται σε ένα σημείο τα ποστ. Όχι παντού το ίδιο.

(αφορά σβησμένο ποστ)
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Δρακε βγαλε διαβατηριο στον Τζακσον,
να παιξει και ο Γουντς στην Ελλαδα, να δουμε λιγο μπασκετακι
και κανα καρφωμα.

ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΑ ΛΕ'Ι' ΑΠ
Marciulionis
1o post οπότε κατανόηση αν ξεφύγω από το πνεύμα της συζήτησης αλλά έλεος ρε παιδιά. Το Γιαννάκη οι περισσότεροι παναθηναϊκοί ,αν όχι όλοι, τον έχουμε σε εκτίμηση όπως και την εθνική και δε πρέπει να ούτε να τη κάνει πριν το προολυμπιακό ούτε τίποα.

QUOTE(big dirk @ Feb 10 2008, 21:01 ) *
ο γιαννακης θα πρεπει να την κανει με ελαφρα πηδηματακια απο την εθνικη γιατι τωρα που πηγε οσφπ η κατασταση θα ειναι περιεργη στους κολπους της εθνικης...και η εθνικη θα χωριστει σε δυο στρατοπεδα...σε αυτο των παικτων του οσφπ και σε αυτο του παο...και δεν ειναι καλο αυτο το πραγμα.... 68.gif 68.gif 68.gif τωρα ξερω οτι στανταρ θα παρει στην εθνικη τον πριντεζη που δεν ξερει μπασκετ ακομα το παλικαρακι....και θα εχουμε μια ολυμπιακη εθνικη με μπουρουση βασιλειαδη βασιλοπουλο μαυροκεφαλιδη πριντεζη σοφο παπαμακαριο...καλυτερα να εχουμε εναν ουδετερο προπονητη..ας πουμε το κατσικαρη...το παλικαρι το κατεχει το αθλημα...ως εσχατη λυση για την εθνικη προτεινω τον ζοτς....γιατι με τοσα χρονια παρουσιας στην ελλαδα εχει μαθει τους παικτες απεξω και ανακατοτα...και ετσι το μπασκετ που θα παιξει η εθνικη θα ειναι πιο ελευθερο απο το αντιμπασκετ που παιζει τωρα....αυτα...


Δε μπορώ να καταλάβω με τίποτα την απαξίωση του Πρίντεζη, Το παιδί έχει ωραίες κινήσεις, ιδανικό σώμα και θα παίξει μεγαλύτερο μπάσκετ από όλους της γενιάς του. Άμα βελτιώσει το σουτ του θα αφήσει εποχή σα power forward. Είναι παικτάρα και μακάρι να τον πάρει στην εθνική και να τον εμπιστευτεί στον ολυμπιακό. Τώρα μαυροκεφαλιδη, σοφο παπαμακαριο αποκλείεται να πάρει αλλά και να τους πάρει θα είναι λόγω ελλέιψεως λύσεων (ειδικά στους ψηλούς) και τραυματισμών.

Για το Βασιλόπουλο μόνο εγώ νομίζω ότι είναι ένας υπερεκτιμημένος ξυλοκόπος? Το παιδί δε ξέρει να μπιστήξει τη μπάλα, έχει μέτριο έως κακό σουτ, ανύπαρκτες κινήσεις και παρ'όλα αυτά προβάλλεται συνεχώς επειδή λέει "βγάζει ενέργεια" στο παρκέ και παίζει καλή άμυνα.... Και απαντάω οτι το 1ο δεν υφίσταται ως μπασκετικός όρρος(τι πάει να πει "βγάζει ενέργεια"? γεμίζει και μπαταρίες? smiley.gif ) και καλή άμυνα παίζουν κι αλλοι παίκτες που ξέρουν να κάνουν κι άλλα πράγματα. Και τη γνώμη αυτή δεν την απαίκτησα τώρα που είναι ντεφορμέ.

Και τέλος εύχομαι καλή επιτυχία στο Γιαννάκη και να κάνει ξανά τον ολυμπιακό καλό και ανταγωνιστικό σε ελλάδα και ευρώπη! (αλλά όχι πρωταθλητή tongue.gif ) και στον ολυμπιακό να μην ξαναεμφανίσει την επί γκέρσον εικόνα.
vastravoud
Νομίζω ότι υποτιμάς το σουτ του Βασιλόπουλου. Ναι, δεν μπορεί να σουτάρει πάνω στην κίνηση, αλλά όταν είναι στημένος νομίζω ότι σουτάρει μέτρια προς καλά.

Το μεγάλο του πρόβλημα είναι η απουσία επιθετικού ρεπερτορίου, που σημαίνει ότι δύσκολα παίζει στο "3".
pivot
H σχέση Γιαννάκη - Εθνική ομάδα , νομίζω ότι πρέπει να συζητηθεί στο φόρουμ της εθνικής, μακριά από την αντιπαράθεση Ολυμπιακού - Παναθηναϊκού.

Και για το ποιός πρέπει να είναι ο επόμενος προπονητής της εθνικής.
rankin
...Τον φάγαμε δηλαδή τον δράκοντα από την εθνική και θα πρέπει να αρχίσουμε να ψάχνουμε τον επόμενο;;; Ξύλο που θέλουμε! Βασικά, δε θέλουμε ξύλο, αλλά έναν "κοινώς αποδεκτό" προπονητή θέλουμε, έστω και αν δεν είναι σε θέση να προσφέρει ούτε τα μισά από τον Γιαννάκη στο εθνικό συγκρότημα... Αρκεί να είναι "κοινώς αποδεκτός"!!!
Με λίγα λόγια, για κάποιον λόγο που δεν μπορώ ακόμα να αντιληφθώ, η ομοσπονδία θα πρέπει να ρωτήσει τους οπαδούς και τους προέδρους των ομάδων, και αφού πάρει την συγκατάθεση τους, να επιλέξει προπονητή! Συγγνώμη, αλλά αυτό ονομάζεται απαξίωση της εθνικής ομάδος και του ελληνικού μπάσκετ, ενώ αποτελεί και βαρύτατη προσβολή για το πρόσωπο του Γιαννάκη!

Και προχωρώ: Η ομοσπονδία, όφειλε να ξεκαθάριζε την θέση της. Ο Κος Βασιλακόπουλος εξέφρασε μεν δυσαρέσκεια, δεν είπε όμως τίποτα άλλο για το "θέμα". Θα μείνει ή θα φύγει ο Γιαννάκης κύριε Βασιλακόπουλε;;; Όταν κάποιος είναι "παιδί" μας, δεν τον αφήνουμε μόνο του, επειδή πήγε στην αντίπαλη ομάδα από αυτή των "κολλητών" μας! Τουλάχιστον, αν τον νοιώθουμε παιδί μας, ξεκαθαρίζουμε την θέση μας απέναντι του.
Ο Γιαννάκης είπε ξεκάθαρα ότι θέλει να συνεχίσει στην εθνική. Η ομοσπονδία γιατί δεν μιλά; Περιμένει πρώτα να γίνει γκάλοπ για να βρεθεί αντικαταστάτης κοινής αποδοχής; Και ο Γιαννάκης στέκεται στη μέση και τρώει λάσπη, γιατί; Γιατί θέλει να συνεχίσει να υπηρετεί την εθνική ομάδα; Και είναι κακό αυτό; Εμπρός, ας προσλάβει η εθνική κάποιον άλλον.. Ο Κιουμουρτζόγλου έχει ομάδα; Ο Δενδρινός;

Ο Γιαννάκης, πήρε μια απόφαση. Έβαλε ένα στοίχημα με τον εαυτό του και θα παλέψει να το κερδίσει. Η ομοσπονδία από την άλλη μεριά θίχτηκε ακολουθώντας μια λογική του τύπου:"αλλού τρως, αλλού πίνεις, αλλού πας και τον δίνεις" Ο Γιαννάκης όμως δεν είναι κανένα παιδαρέλι να κάνει τα κέφια του προέδρου της ομοσπονδίας και των συν αυτόν μεγαλοπαραγόντων του Ελληνικού μπάσκετ. Την εθνική ομάδα φίλοι μου, αυτή τη στιγμή, δεν την φέρνει σε δύσκολη θέση ο Γιαννάκης, αλλά η ίδια η ομοσπονδία της. Αυτοί είναι που επιτρέπουν την επίθεση απέναντι στον ομοσπονδιακό προπονητή. Αυτοί είναι που δεν λέν' κουβέντα, και περιμένουν τον ίδιο τον κόουτς να παραιτηθεί (για να δεχθεί ακόμα μεγαλύτερη επίθεση μετά).

Θυμάμαι κάποτε, πριν από αρκετά χρόνια, ήμουν σε ένα βαγόνι του ηλεκτρικού και διάβαζα sportime. Κοιτούσα στην τελευταία σελίδα της εφημερίδας, μια μεγάλη φωτογραφία του τότε παράγοντα της ΠΑΕ ΑΕΚ, Κου Μελισσανίδη, του οποίου η μορφή ξεπρόβαλε μέσα από ένα σύννεφο καπνού από τσιγάρο, και από κάτω υπήρχε η λεζάντα "Μπόχα και δυσωδία το ελληνικό ποδόσφαιρο", αναφερόμενη σε δήλωση που την προηγούμενη μέρα είχε κάνει ο ίδιος ο Μελισσανίδης.. Δίπλα μου στο βαγόνι, κάθονταν ο Βασιλακόπουλος, ο οποίος κοιτώντας την φωτογραφία, με κοίταξε και χαμογέλασε ειρωνικά για την κατάντια του ελληνικού ποδοσφαίρου.
Δυστυχώς αλλά αρκετά χρόνια μετά, η ατάκα του Μελισσανίδη επιστρέφεται στο πρόσωπο του Ελληνικού μπάσκετ, την ώρα που η ίδια η ομοσπονδία,ενεργώντας χειρότερα και από οπαδό, απαξιώνει τον εαυτό της, την εθνική της, τους ήρωες της, ή αν θέλετε, δεν κάνει κάτι για να αποτρέψει την απαξίωση τους... Μπόχα και δυσωδία κύριε Βασιλακόπουλε! Μπόχα και δυσωδία!
mog#4
συμφωνω με λυκο...ο γουντσ ειναι απαραιτητος...παιδια ξερετε ποτε βγαινουν σε κυκλοφορια τα εισητηρια με μακαμπι και παο????.... bball.gif
iliaszervos
Σίγουρα καλό για Ολυμπιακό, σίγουρα καλό για το πρωτάθλημα και νομίζω - υπο προϋποθέσεις - καλό και για την Εθνική...

QUOTE(AZ1980 @ Feb 10 2008, 19:51 ) *
Ναι, αλλά όχι μόνο από αυτούς. Οι βαμμένοι δημοσιογράφοι ρίχνουν το προιόν τους στην αγορά. Η (εθισμένη στον φανατισμό και στις οπαδικές περιχαρακώσεις) μάζα, που ήδη βράζει στην καφενειακή συνωμοσιολογία, θα το καταναλώσει με λαχτάρα, δημιουργώντας ακόμα μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους για τις ύαινες του Τύπου. Φαύλος κύκλος, με την Εθνική στη μέση. Αναπόφευκτος, αναπότρεπτος, ήδη δεδομένος. Περί αυτού του εφιαλτικού για την Εθνική σεναρίου γκρίνιαζα μαζί με τον Nik7, αυτό με απασχόλησε εξ αρχής. Ούτε "τσούξιμο", ούτε "προδοσία", ούτε "σας περιμένω στη γωνία", ούτε τίποτα απ' όλα αυτά. Η Εθνική βρίσκεται σε φοβερό κίνδυνο, και πρέπει να το κατανοήσουμε αυτό, και να μην αναπαράγουμε άλλο από αυτές τις σελίδες τις νοοτροπίες που την απειλούν. Κάθε επιπλέον ποστ με διαφωνίες πάνω στο συγκεκριμένο θέμα κατά τη γνώμη μου προσθέτει και ένα ακόμα αγκάθι στο δύσβατο δρόμο που νομοτελειακά θα ακολουθήσει φέτος η Εθνική. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα, ας ενώσουμε τις δυνάμεις μας όλοι εδώ στο φόρουμ, και ας ξεκινήσει από εμάς η - σχεδόν ουτοπική είναι η αλήθεια - προσπάθεια για την υπεράσπιση της συνοχής του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, τουλάχιστον σε επίπεδο λαικής βάσης. Άντε, μη γκρινιάζετε άλλο οι "πράσινοι", μην ερεθίζετε περισσότερο τα πνεύματα οι "κόκκινοι". Η Εθνική μας χρειάζεται όλους, αν εμείς εδώ δεν μπορούμε να σχηματίσουμε συμμαχίες, τι περιμένετε αλήθεια να συμβεί αν - ο μη γενοιτο - υπάρξει κάποιο εντός έδρας στραβοπάτημα στο Προολυμπιακό? Συγκεντρωθείτε και ηρεμήστε φίλοι μου!
wink.gif blove.gif


Πολύ σωστά,
δείχνεις το δρόμο φίλε για το πώς η θεωρητικά διαφορετική οπτική γωνία μπορεί να ξεπεραστεί απο την κοινή αφαιτηρία που είναι για όλους "η επίσημη αγαπημένη".

Παρεμπιπτόντως, μετά την πρώτη αμηχανία, το κλειδί νομίζω είναι στα χέρια του Γιαννάκη στο πώς θα χειριστεί το "δεν άλλαξε τίποτε παιδιά" που θα είναι η πρώτη κουβέντα του στα αποδητήρια! Αν με ρεαλισμό δεν στρουθοκαμηλίσει αλλά καταλάβει οτι το να κρίνεται πιο αυστηρά μπορεί να το γυρίσει υπέρ της Εθνικής, τότε γρήγορα θα αποστομόσει τις κασσάνδρες... "ένθεν κακείθεν".
NBAer
QUOTE(iliaszervos @ Feb 12 2008, 18:56 ) *
Παρεμπιπτόντως, μετά την πρώτη αμηχανία, το κλειδί νομίζω είναι στα χέρια του Γιαννάκη στο πώς θα χειριστεί το "δεν άλλαξε τίποτε παιδιά" που θα είναι η πρώτη κουβέντα του στα αποδητήρια! Αν με ρεαλισμό δεν στρουθοκαμηλίσει αλλά καταλάβει οτι το να κρίνεται πιο αυστηρά μπορεί να το γυρίσει υπέρ της Εθνικής, τότε γρήγορα θα αποστομόσει τις κασσάνδρες... "ένθεν κακείθεν".

Βασικα ενα πραγμα θελω πολυ και πρεπει να γινει:
•Να τον αφησουν να συνεχισει στην εθνικη,
•Να περασουμε με το καλο στους Ολυμπιακους αγωνες, μεσω προολυμπιακου ( sad-smiley-009.gif ).
•Να βγουμε 2οι στους Ολυμπιακους αγωνες.

Εκει θα ηθελα να δω τις φατσες και τα λεγομενα ολων αυτων, που ελεγαν για τα περι απομακρυνσης Γιαννακη, και ειδικα το τι θα λενε οι οπαδικοι δημοσιογραφοι, του Παναθηναικου στην προκειμενη περιπτωση. Τι ωραια που θα ειναι! icon_drunk.gif
Αλλα μαλλον θα βρουνε καμια εξυπνη δικαιολογια μετα του τυπου: "Για το καλο της εθνικης φωναζαμε και αν δεν φωναζαμε εμεις δεν θα τηρουσε τις ισορροπιες κλπ...." icon_drunk.gif
enypnio
παιδιά επίσης ο Γιαννάκης αυτή την στιγμή δεν έχει συμβόλαιο με την εθνική έλειξε το φθινόπωρο και μέχρι την μέρα που υπέγραψε στον Ολυμπιακό δεν είχε απαντήσει στην πρόταση ανανέωσης συμβολαίου μέχρι το 2012 που του είχε κάνει η ΕΟΚ

Άρα τυπικά αυτή την στιγμή δεν δεσμεύεται με τίποτα με την ΕΟΚ και ίσως είναι αυτός ο λόγος που δεν μπορεί να παρέμβει η ΕΟΚ στο θέμα

άρα ο Γιαννάκης δεν μπορεί να παραιτηθεί από μια θέση που δεν έχει λάβει
theov
QUOTE(Ginobili @ Feb 10 2008, 14:26 ) *
Πολύ σωστά έπραξε η διοίκηση και έβγαλε το banner με τον Γιαννάκη.Θα πρέπει να τοποθετηθεί ένα άλλο που την κούπα θα την έχουν άλλοι παίκτες της τότε ομάδας.Καλός,χρυσός,"ιερός" ο Γιαννάκης...αλλά μας αρέσει δεν μας αρέσει...δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα στην ζωή.Επαγγελματίας ο Γιαννάκης,'είχε το κάθε δικαίωμα να πάει στον Ολυμπιακό,και πολύ καλά έκανε.Αλλά τόσα χρόνια...ο Γιαννάκης δεν έχει επιδείξει μόνο στυγνό επαγγελματισμό.....έχει πρωτάξει και το συναίσθημα..πολλές φορές.Είναι ένα τίμημα που πρέπει να πληρώσει....
Δεν κατάλαβα δηλαδή...???? Γιατί είναι ηθικά "φάουλ" αυτό που έκανε η διοίκηση του Παναθηναικού,και δεν είναι αυτό που έκανε ο Γιαννάκης..με το να πάει στον Ολυμπιακό???? Δύο μέτρα και δύο σταθμά?
Ο Γιαννάκης έχει μια ιστορία,και είναι καθ'όλα σεβαστή.Πλέον όμως είναι εχθρός...κι αυτό δεν αλλάζει.Είναι μια πραγματικότητα...


+1
beiman123
QUOTE(mog#4 @ Feb 12 2008, 15:40 ) *
συμφωνω με λυκο...ο γουντσ ειναι απαραιτητος...παιδια ξερετε ποτε βγαινουν σε κυκλοφορια τα εισητηρια με μακαμπι και παο????.... bball.gif



Με Maccabi κυκλοφορούνε ήδη...για ΠΑΟ από Παρασκευή το κόβω...
enypnio
QUOTE(http://www.sport24.gr/html/ent/391/ent.219391.asp @ Feb 12 2008, 17:35 ) *
Ολυμπιακός
"Το μυστικό είναι η υπομονή"

Επιμέλεια: Μάνος Μίχαλος
Δημοσίευση: 12 Φεβρουαρίου 2008 17:35


Ο Ολυμπιακός συνεχίζει την προετοιμασία του για την πρεμιέρα του top 16 της Ευρωλίγκα με αντίπαλο την Μακάμπι, με τον Παναγιώτη Γιαννάκη να βλέπει παίκτες να επιστρέφουν, όπως ο Ρόντρικ Μπλάκνεϊ και την ομάδα του να βελτιώνεται από παιχνίδι σε παιχνίδι.


Βέβαια, ακόμη νωρίς για να βγουν συμπεράσματα για την εικόνα του Ολυμπιακού, αφού η συνεχής ροή αγώνων δεν επιτρέπει στον Γιαννάκη να δώσει τις κατάλληλες οδηγίες για τη μεσο-μακροπρόθεσμη φιλοσοφία της ομάδας που δείχνει ότι αλλάζει.

Ο "δράκος" μιλώντας για το ματς με τη Μακάμπι, τόνισε: "Η Μακάμπι είναι μια ομάδα που έχει μάθει να παίζει πάντα σε πολύ υψηλό επίπεδο και να έχει μεγάλους στόχους. Παρότι φέτος δεν είναι τόσο σταθερή μακριά από το Τελ Αβίβ είναι σίγουρα πολύ καλή και επικίνδυνη ομάδα. Πρέπει να είμαστε σοβαροί και να ελέγξουμε το ρυθμό. Αυτό που θα πω και πάλι και θα το λεω συνέχεια τόσο στην ομάδα όσο και στον κόσμο είναι ότι το μυστικό είναι η υπομονή".

Ο Γιαννάκης θα δει την Πέμπτη στον απέναντι πάγκο, τον Σβι Σερφ, με τον οποίο κατέκτησαν το Κύπελλο Κυπελλούχων με την ομάδα του Άρη και αναφέρθηκε στη συγκεκριμένη "συνάντηση": "Με τον κόουτς Σερφ δεν είναι η πρώτη φορά που θα βρεθούμε αντιμέτωποι. Είναι πολύ σημαντική προσωπικότητα και νομίζω ότι έχει αλλάξει τη Μακάμπι από τη στιγμή που ανέλαβε την ομάδα".
kostakis19
Ο Γιαννακης πολυ πιθανον να επελεξε τον Ολυμπιακο για το χρηματα (εγω προσωπικα δεν πιστευω οτι μονο αυτος ηταν ο λογος).Ειλικρινα ομως δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να φυγει απο την εθνικη αφου δεν υπαρχει καποιος αξιος (Εληννας) αντικαταστατης αυτη τη στιγμη.Δεν ξερω αν θα ελεγα τα ιδια και στην περιπτωση που πηγαινε στον ΠΑΟ αλλα θα πρεπει ολοι να δουμε στην παρουσα φαση τι ειναι το καλυτερο για την Εθνικη.Πιστευω πως η ταυτοχρονη παρουσια του στον παγκο της εθνικης και του ολυμπιακου δεν θα δημιουργησει προβληματα στους παιχτες αλλα μονο στους φιλαθλους. Και δεν νομιζω πως αυτος ειναι λογος για να μην συνεχισει.
rankin
QUOTE(Ginobili @ Feb 10 2008, 14:26 ) *
Πολύ σωστά έπραξε η διοίκηση και έβγαλε το banner με τον Γιαννάκη.Θα πρέπει να τοποθετηθεί ένα άλλο που την κούπα θα την έχουν άλλοι παίκτες της τότε ομάδας.Καλός,χρυσός,"ιερός" ο Γιαννάκης...αλλά μας αρέσει δεν μας αρέσει...δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα στην ζωή.Επαγγελματίας ο Γιαννάκης,'είχε το κάθε δικαίωμα να πάει στον Ολυμπιακό,και πολύ καλά έκανε.Αλλά τόσα χρόνια...ο Γιαννάκης δεν έχει επιδείξει μόνο στυγνό επαγγελματισμό.....έχει πρωτάξει και το συναίσθημα..πολλές φορές.Είναι ένα τίμημα που πρέπει να πληρώσει....
Δεν κατάλαβα δηλαδή...???? Γιατί είναι ηθικά "φάουλ" αυτό που έκανε η διοίκηση του Παναθηναικού,και δεν είναι αυτό που έκανε ο Γιαννάκης..με το να πάει στον Ολυμπιακό???? Δύο μέτρα και δύο σταθμά?
Ο Γιαννάκης έχει μια ιστορία,και είναι καθ'όλα σεβαστή.Πλέον όμως είναι εχθρός...κι αυτό δεν αλλάζει.Είναι μια πραγματικότητα...


Πολύ σωστά τα λες αγαπητέ μου. Προφανώς και ο Γιαννάκης είναι πλέον "εχθρός" για τον παο. Προφανώς μάλιστα και είναι περισσότερο εχθρός από τον Γκέρσον, τον Σάκοτα, τον Καζλάουσκας..
Κρατάω όμως μια επιφύλαξη στο κομμάτι "συναίσθημα". Ο Γιαννάκης στον Άρη έπαιζε με συναίσθημα. Ομοίως και στον παο. Δεν το αρνούμαι. Μήπως όμως αυτό που ονομάζεις εσύ "συναίσθημα", για τον Γιαννάκη είναι απλά το πάθος για νίκη και για το ίδιο το παιχνίδι; Τι είναι αυτό που μέχρι τώρα έκανε την καρδιά του Γιαννάκη αγκινάρα, με αποτέλεσμα πάντοτε να τα δίνει όλα για την ομάδα που αγωνίζοταν ή προπονούσε, ενώ τώρα η απόφαση του είναι η απόφαση ενός στυγνού επαγγελματία; Πιστεύεις ότι το χρήμα τον αλλοτρίωσε ή μήπως απλά τον κατευθύνει το πάθος του και η επιθυμία για νέες προκλήσεις;; Μήπως πάλι ο Ολυμπιακός είναι ο διάολος και όποιος δουλεύει για το καλό του είναι απλά ένας μικρός βελζεβούλ που πούλησε την ψυχή του για το χρήμα; 19.gif

Για την ιστορία πάντως, ο ίδιος ο Γιαννάκης ουδέποτε δήλωσε οπαδός του παναθηναϊκού. Ως ομάδα της καρδιάς του έχει κατονομάσει τον Άρη. Από εκεί και πέρα, καλά έκανε ο Γιαννακόπουλος και απέσυρε τη φωτογραφία του. Καλά θα κάνει όμως και ο Γιαννάκης να του πάρει το πρωτάθλημα, αν μπορεί βέβαια...
Ginobili
QUOTE(rankin @ Feb 12 2008, 18:45 ) *
Από εκεί και πέρα, καλά έκανε ο Γιαννακόπουλος και απέσυρε τη φωτογραφία του. Καλά θα κάνει όμως και ο Γιαννάκης να του πάρει το πρωτάθλημα, αν μπορεί βέβαια...

Εννοείται αυτό.Δεν αντιλέγω.Συμφωνώ 100%.
Το παραπάνω πόστ,ήταν το πρώτο μου.Για τα υπόλοιπα που λές....η θέση μου είναι ξεκάθαρη στα άλλα μου πόστ.

Τώρα...για να συνοψίζω...και να καταλήξω σε αυτό που θεωρώ ιδανική λύση...έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα...και θα γίνουν...

Τον Γιαννάκη δεν πρέπει να τον διώξει κανείς από την Εθνική.Κανείς! Ούτε ο Βασιλακόπουλος..ούτε οι Γιαννακόπουλοι...με κανέναν άμεσο ή έμμεσο-παρασκηνιακό τρόπο.Θεωρώ ότι ο ίδιος θα έπρεπε από μόνος του να φύγει.Αν θεωρεί...όμως ότι δεν θα δημηουργηθεί κανένα κακό για την Εθνική,ας κάτσει.

Για μένα,η καλύτερη λύση,θα ήταν να αναλάβει ο Ιτούδης την Εθνική μετά τον ερχομό του Γιαννάκη στον Ολυμπιακό.(Για μένα,προσωπική άποψη).
Εξυπακούεται βέβαια....ότι σε τέτοια περίπτωση,ο Ιτούδης θα πρέπει να πάψει να έχει σχέση με τον Παναθηναικό.
enypnio
θες να ξεφορτωθείς τον Ιτούδη από τον Παναθηναϊκό και το λες με τρόπο?

smiley.gif
Ginobili
QUOTE(enypnio @ Feb 12 2008, 21:08 ) *
θες να ξεφορτωθείς τον Ιτούδη από τον Παναθηναϊκό και το λες με τρόπο?

smiley.gif

χαχαχαχαχαχαχαχαχα......ο Ιτούδης είναι προπονηταράς laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Ξέρεις κανέναν Παναθηναικό που να θέλει να ξεφορτωθεί τον Ιτούδη????? icon_drunk.gif icon_drunk.gif
rankin
QUOTE(Ginobili @ Feb 12 2008, 22:48 ) *
Εννοείται αυτό.Δεν αντιλέγω.Συμφωνώ 100%.
Το παραπάνω πόστ,ήταν το πρώτο μου.Για τα υπόλοιπα που λές....η θέση μου είναι ξεκάθαρη στα άλλα μου πόστ.

Τώρα...για να συνοψίζω...και να καταλήξω σε αυτό που θεωρώ ιδανική λύση...έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα...και θα γίνουν...

Τον Γιαννάκη δεν πρέπει να τον διώξει κανείς από την Εθνική.Κανείς! Ούτε ο Βασιλακόπουλος..ούτε οι Γιαννακόπουλοι...με κανέναν άμεσο ή έμμεσο-παρασκηνιακό τρόπο.Θεωρώ ότι ο ίδιος θα έπρεπε από μόνος του να φύγει.Αν θεωρεί...όμως ότι δεν θα δημηουργηθεί κανένα κακό για την Εθνική,ας κάτσει.

Για μένα,η καλύτερη λύση,θα ήταν να αναλάβει ο Ιτούδης την Εθνική μετά τον ερχομό του Γιαννάκη στον Ολυμπιακό.(Για μένα,προσωπική άποψη).
Εξυπακούεται βέβαια....ότι σε τέτοια περίπτωση,ο Ιτούδης θα πρέπει να πάψει να έχει σχέση με τον Παναθηναικό.


Και η θέση σου είναι ότι ο Γιαννάκης είναι μια σημαία του παο, που δεν θα έπρεπε ποτέ να κάτσει στον "ερυθρόλευκο" πάγκο; Νομίζω ότι τον μπερδεύεις με τον Αλβέρτη! Ο Γιαννάκης είναι "σημαία" του Άρη, της εθνικής και του Ελληνικού μπάσκετ. Του παο, όχι! Έχει πάντως την ευκαιρία να γίνει και σημαία του Ολυμπιακού! Τώρα, τα περί συναισθήματος και ψυχρού επαγγελματισμού, τα εξήγησα και προηγουμένως. Πιστεύω ότι τα πράγματα τα βλέπεις από την πλευρά σου, ως οπαδός του παο, και όχι από την πλευρά του Γιαννάκη. Γενικά όμως αυτή η "οικειοποίηση" προσώπων, είναι εντελώς λανθασμένη και οδηγεί και σε λανθασμένα συμπεράσματα. Η λογική της "κτήσης", είναι κάπως άδικη, ιδίως για πρόσωπα κοινής αποδοχής και εκτίμησης. Γενικότερα, η "κτήση" όσον αφορά τα έμψυχα, ταιριάζει μόνο σε γάτες-σκύλους κλπ. Όχι σε ανθρώπους...

Από εκεί και πέρα, η δική μου θέση για την εθνική και την στάση της ομοσπονδίας απέναντι στον Γιαννάκη, αναλύεται σε προηγούμενο σχόλιο μου. Στην τελική, θεωρώ ότι η Εθνική έχει ανάγκη τον Γιαννάκη, και όχι ο Γιαννάκης την Εθνική. Ο Γιαννάκης από την άλλη αγαπάει την Εθνική, μα η Εθνική αγαπάει μόνο τα "δικά της παιδιά".... Αντιλαμβάνεστε
Bugger12
Mάλιστα.Ο μεταφραστής του Ομπράντοβιτς στον πάγκο της δευτεραθλήτριας κόσμου. icon_tomato.gif
Ρε τι άλλο θ'ακούσουμε...
AZ1980
QUOTE(rankin @ Feb 13 2008, 07:58 ) *
Από εκεί και πέρα, η δική μου θέση για την εθνική και την στάση της ομοσπονδίας απέναντι στον Γιαννάκη, αναλύεται σε προηγούμενο σχόλιο μου. Στην τελική, θεωρώ ότι η Εθνική έχει ανάγκη τον Γιαννάκη, και όχι ο Γιαννάκης την Εθνική. Ο Γιαννάκης από την άλλη αγαπάει την Εθνική, μα η Εθνική αγαπάει μόνο τα "δικά της παιδιά".... Αντιλαμβάνεστε


Ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο, ας το αφήσουμε πίσω όλο αυτο! Λίγη ψυχραιμία, μη γράφετε ότι να ναι! Όλοι δίκιο έχουμε, πάμε παρακάτω τώρα 41.gif
PARISINOS
QUOTE(Bugger12 @ Feb 13 2008, 12:20 ) *
Mάλιστα.Ο μεταφραστής του Ομπράντοβιτς στον πάγκο της δευτεραθλήτριας κόσμου. icon_tomato.gif
Ρε τι άλλο θ'ακούσουμε...


Καλα αραξε δεν ειναι και μεταφραστης. Βοηθος του ειναι.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι αχρηστος. Γιατι ο γιαννακης αν ηταν στον ΠΑΟ τωρα , τι νομιζεις οτι θα ηταν? παλι βοηθος του ζοτς.

Ο ιτουδης ειναι ενας πολυ ελπιδοφορος προπονητης και απεδειχθει αυτο απο το γεγονος οτι τον θελαν οι της ΤΑΟΥ για πρωτο προπονητη.

Βεβαια δεν ειναι γιαννακης μιας και δεν εχει καμια εμπειρια αλλα ενταξει δεν εχουμε και πολλες επιλογες εδω.

αρα η συγκεκριμμενη προταση δεν μου ακουγεται γελοια παρ οτι παλι θα δημιουργηθει το προβλημα με τον γιαννακη. Θα τεθει δηλαδη θεμα εμπιστοσυνης. Οτι και καλα ειναι ανθρωπος του ζοτς κλπ...

Γενικα εχω την εντυπωση οτι ο γιαννακης θα χαντακωσει ολο το κοσμο με αυτη του την επιλογη. Δεν τον θεωρω αρκετα καλο για ομαδα που στοχευει ευρωλιγκα( ο ΟΣΦΠ θα μπορουσε να περιμενει το καλοκαιρι να χτυπησει καλυτερο και αν δεν του καθοταν τοτε παλι ελευθερος θα ηταν ο γιαννακης ) αλλα δεν εχουμε και καλυτερο ελληνα για την εθνικη.

Τελος παντων. Το μελλον θα δειξει.
Παντως δεν αδικω τον γιαννακη που θελει να δοκιμασει να προπονησει ομαδα υψηλου επιπεδου. Ετσι κανουν οι κορυφαιοι.
Ωστοσο θεωρω οτι η κινηση του εμπεριεχει μεγαλο ρισκο. Οσο ναναι εδω στην ελλαδα δεν εχουμε και πολυ υπομονη και με την κατασταση που εχει δημιουργηθει, μπορει το χαρτι να καει γρηγορα( αν και οι αγκελοπουλοι δειχνουν να ειναι ανθρωποι που στηριζουν τις επιλογες τους ).
koufos7
Οταν σαλπισει η εβδομη σαλπιγγα(τρομπετα στην θυρα7)τοτε θα ξυπνησει το θηριο(ολυμπιακος)και θα κατασπαραξει σαν δρακος(Γιαννακης)την φυλη των κακων νανων(Γιαννακοπουλοι).Τοτε οι ανθρωποι(μπασκετικοι)θα παρατησουνε τις σπηλιες(ποδοσφαιρο)και θα γυρισουνε στην ζωη που τοσο τους ελειψε(ΜΠΑΣΚΕΤΑΡΑ). blove.gif
AZ1980
QUOTE(koufos7 @ Feb 13 2008, 14:03 ) *
Οταν σαλπισει η εβδομη σαλπιγγα(τρομπετα στην θυρα7)


Aχαχαχαχαχαχαααααααα!!! smiley.gif

blove.gif
Ginobili
QUOTE(rankin @ Feb 13 2008, 07:58 ) *
Και η θέση σου είναι ότι ο Γιαννάκης είναι μια σημαία του παο, που δεν θα έπρεπε ποτέ να κάτσει στον "ερυθρόλευκο" πάγκο; Νομίζω ότι τον μπερδεύεις με τον Αλβέρτη! Ο Γιαννάκης είναι "σημαία" του Άρη, της εθνικής και του Ελληνικού μπάσκετ. Του παο, όχι!

Καλά..ηρέμησε....εσύ θα μας πεις ποια είναι η σημαία μας? Κούλαρε..
Με την λογική σου....άδικα λέμε και κάνουμε ότι κάνουμε στον Οικονόμου....δηλαδή πρέπει να είναι οπωσδήποτε η σημαία μας..???
Και αφού είναι σημαία του Άρη ο Γιαννάκης...γιατί αρνήθηκε να αναλάβει τον Άρη...με πρόσχημα την Εθνική...? Μήπως δεν ήταν αρκετά τα λεφτά..???
banou7
QUOTE
Mάλιστα.Ο μεταφραστής του Ομπράντοβιτς στον πάγκο της δευτεραθλήτριας κόσμου.
Ρε τι άλλο θ'ακούσουμε...


Συμφωνώ απόλυτα. Μηδενική εμπειρία head coach, είναι ανεπίτρεπτο να αναλάβει τέτοια ευθύνη... Καλύτερα να τον κρατήσουν στον Παναθηναϊκό σαν πρώτο και να έρθει ο Ομπράντοβιτς Εθνική. Αυτό μάλιστα 77.gif
rankin
QUOTE(Ginobili @ Feb 13 2008, 16:16 ) *
Καλά..ηρέμησε....εσύ θα μας πεις ποια είναι η σημαία μας? Κούλαρε..
Με την λογική σου....άδικα λέμε και κάνουμε ότι κάνουμε στον Οικονόμου....δηλαδή πρέπει να είναι οπωσδήποτε η σημαία μας..???
Και αφού είναι σημαία του Άρη ο Γιαννάκης...γιατί αρνήθηκε να αναλάβει τον Άρη...με πρόσχημα την Εθνική...? Μήπως δεν ήταν αρκετά τα λεφτά..???


ΟΚ λοιπόν! Από σήμερα ανακηρύσσω και εγώ τον Παναγιώτη Γιαννάκη, "σημαία" του Ολυμπιακού. Επίσης και τους Μαραντόνα-Πελέ που έχουν γραφτεί ως μέλη... Και τον Τζόρνταν γιατί κάποτε τον μάρκαρε ο Τόμιτς, και να σημειωθεί αυτό, έκαναν και αστειάκια μεταξύ τους!

Όσο για τον Άρη, νομίζω ότι τα χρήματα είναι ένα πρόβλημα, αφού δεν υπάρχει επαρκές ποσό για να πληρώσει όχι μόνο έναν σημαντικό προπονητή, αλλά ούτε και ένα πλήρες ρόστερ. Μην ξεχνάμε ότι και η εθνική, αν τα βάλουμε κάτω και τα αναγάγουμε σε όρους "μπάτζετ", είναι μια πανάκριβη ομάδα.

Υ.Γ. Ο Οικονόμου ήταν αυτός με το τατού "τριφύλλι"; Σωστοοοοος!!!!!
Ginobili
QUOTE(rankin @ Feb 13 2008, 23:25 ) *
Υ.Γ. Ο Οικονόμου ήταν αυτός με το τατού "τριφύλλι"; Σωστοοοοος!!!!!

τριφύλλι????????? Είσαι σίγουρος? laugh.gif laugh.gif laugh.gif Μήπως ήταν κάτι άλλο...???? tongue.gif tongue.gif tongue.gif
matse-7-
ο γιαννακης δεν ανελαβε τον αρη οχι μονο λογω χρηματων αλλα και λογω του οτι δεν ειχε τιποτα να του προσφερει ο αρης.δεν του δεινε τη δυνατοτητα να κατακτησει τιτλους και σε συλλογικο επιπεδο.με μπατζετ 3.000.000 ευρω τι προοπτικη να εχει ενας κοουτς που θελει να διακριθει.στον ολυμπιακο ειπε αμεσως ναι γιατι περα απο τα πολλα χρηματα που θα παρει ξερει πως οτι ζητησει απο τον αγγελοπουλο θα το χει ανεξαρτητου κοστους.ξερει δηλαδη οτι μπορει να φτιαξει μια ομαδα οπως ακριβως την θελει αυτος και να κατακτησει τα παντα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.