Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ (u20)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
ashton
μαζευτηκε η διαφορα κατω απο 10 και εγινε ντερμπυ
polykos
Αυτό που κάνει ο Λούτζης με το ένα χέρι, θαθελα να ήξερα, το κάνει προπόνηση κι αν τι ποσοστό έχει στη προπόνηση??
Hip
QUOTE (ashton @ Jul 22 2018, 17:03 ) *
μαζευτηκε η διαφορα κατω απο 10 και εγινε ντερμπυ

61-70 2 και 22. 9 Ποντους σε 2 λεπτα οι Σουηδοι δεν βαζουν. Θελει προσπαθεια και απο τους δικους μας για να γυρισει.
Anubis
Το σκοτωσαμε και αυτο το θεριο...
giorgos14
Είμαι 1000% σίγουρος ότι πριν από 19 χρόνια και μερικούς μήνες ο παλαίμαχος, πλέον, Βραζιλιάνος Άλεξ Γκαρσία βρέθηκε στη Σουηδία για λίγες μέρες. Δεν υπάρχει άλλη λογική εξήγηση στο να αγωνίζεται ο κλώνος του αυτή τη στιγμή στο u20 με τα χρώματα της Σουηδίας. Αριστερόχειρας,ξυρισμένο κεφάλι, καλό σουτ και τούμπανος...
Hip
QUOTE (Anubis @ Jul 22 2018, 17:06 ) *
Το σκοτωσαμε και αυτο το θεριο...

Καμπεριδης ο Αγιος Γιωργης.
polykos
QUOTE(Hip @ Jul 22 2018, 17:08 ) *
Καμπεριδης ο Αγιος Γιωργης.

και Χρηστίδης θα έλεγα.

ΥΓ Ρε Δοξάκη αν παίρναμε (λέμε τώρα) το χρυσό τι πανηγύρια θα έκανες???? Πόσο κάτω βάζετε τον πήχυ ρε βύσματα.
Hip
QUOTE (polykos @ Jul 22 2018, 17:13 ) *
και Χρηστίδης θα έλεγα.

ΥΓ Ρε Δοξάκη αν παίρναμε (λέμε τώρα) το χρυσό τι πανηγύρια θα έκανες???? Πόσο κάτω βάζετε τον πήχυ ρε βύσματα.

Θα το ελεγα και εγω, αλλα κοντεψε να κανει ηρωα τον Εντουαρτσον που δεν τον ακολουθουσε και πολυ στην αμυνα. 21 του εβαλε. Παντως στην αρχη ποσταρε καλα και μετα που ετειλαν δευτερο παιχτη, πασαρε ικανοποιητικα στην αδυνατη.
ubreaker
Τους πήρε ένα τουρνουά ολόκληρο να πάρουν χαμπάρι ότι έχουν 3 αρκετά ποιοτικά guards (Μωραίτη, Λούντζη, Παπαδάκη) αντί να επιμένουν με τα αδέλφια να κάνουν παιχνίδι. Κι ένα σουτέρ πολύ καλό (Καμπερίδη) το μόνο από αυτούς που είναι εκεί τουλάχιστον. Αλλά πρέπει να γίνουν τα χατήρια. Τι να κάνουμε. Η ομάδα ήταν αρκετά καλή για 6-7η θέση (το επίπεδο των άλλων με τόσες απουσίες ήταν πολύ χαμηλό) και όχι για να πανηγυρίζουμε που σωθήκαμε τελευταία αγωνιστική με τους ξυλοκόπους. Αλλά τι να περιμένεις όταν έχεις προπονητές που οι εντολές τους είναι "Όσοι μπουν μέσα δεν θέλω να παίξουν μπάσκετ αλλά κλωτσομπουνίδι".
BasketZilla
Στο 2ο ημίχρονο σουτάραμε με 8/14 , οι Σουηδοί είχαν 4/19 τρίποντα και ο λιγότερο χτίστης κέρδισε biggrin.gif

Υ.Γ. Δεν αναφέρομαι φυσικά στο φίλο Gkos
Όποιος εδώ μπορεί να προβλέψει σωστά το 1/4 της κατάταξης πριν να ξεκινήσει ένα τουρνουά Youth Level μπορεί να μου
κάνει όση πλάκα θέλει.
Εγώ ξέρω πέντε πράγματα γιατί το έχω σαν χόμπι να βλέπω πιτσιρίκια και φυσικά έχω το θάρρος να κάνω και προβλέψεις
ΠΡΙΝ ξεκινήσει ένα τουρνουά.

Το να το παίζουμε ξερόλες κατόπιν εορτής είναι κλασικό ελληναράδικο χαρακτηριστικό, συν το ότι αυτοί που κάνουν τέτοιου
είδους σχόλια είναι οι ίδιοι κλασικοί κάθε μα κάθε χρονιά.

Περιμένω στο U18 που ακολουθεί το Σάββατο τις προβλέψεις και εκτιμήσεις των άνωθε φωτεινών παντογνωστών.
Δέχομαι έστω είπαμε και 25% σωστές προβλέψεις biggrin.gif
polykos
QUOTE(Hip @ Jul 22 2018, 17:18 ) *
Θα το ελεγα και εγω, αλλα κοντεψε να κανει ηρωα τον Εντουαρτσον που δεν τον ακολουθουσε και πολυ στην αμυνα. 21 του εβαλε. Παντως στην αρχη ποσταρε καλα και μετα που ετειλαν δευτερο παιχτη, πασαρε ικανοποιητικα στην αδυνατη.

Αν έπρεπε να κυνηγάει και τα τρίποντα(5/12), τι να πω, μάλλον πρέπει να το κυττάξουν λίγο οι προπονητές.
Hip
QUOTE (polykos @ Jul 22 2018, 17:23 ) *
Αν έπρεπε να κυνηγάει και τα τρίποντα(5/12), τι να πω, μάλλον πρέπει να το κυττάξουν λίγο οι προπονητές.

Σωστο κι αυτο. Συνολικα το παληκαρι ηταν καλος, δεν ειχα στοχο να υποτιμησω την προσπαθεια του. smile.gif

Παντως αυτο με τα αδερφια πρεπει να το κοιταξουν λιγο. Προσωπικα πιστευω πως ηταν απο τους βασικους λογους που μπερδευοταν η ομαδα. Ταλαντουχοι ειναι δεν λεω και καλο και το θρασος, αλλα ακομα καλυτερο να παιζεις για την ομαδα και οχι για τα στατιστικα σου. Και επιμενω, δεν ξερω αν θελουν να γινουν G ή PG που λενε για τον Γ. ,αλλα για την ωρα παιζουν σαν swingman ή G/F και οι δυο. Μαλλον κατι πρεπει να αλλαξουν στην τακτικη τους προπονηση.
Gkos
QUOTE (BasketZilla @ Jul 22 2018, 17:23 ) *
Υ.Γ. Δεν αναφέρομαι φυσικά στο φίλο Gkos

Αλιμονο,εμεις λατρευουμε Basketzilla😘
 
    
 
QUOTE (BasketZilla @ Jul 22 2018, 17:23 ) *
      Περιμένω στο U18 που ακολουθεί το Σάββατο τις προβλέψεις και εκτιμήσεις των άνωθε φωτεινών παντογνωστών.
      Δέχομαι έστω είπαμε και 25% σωστές προβλέψεις  biggrin.gif


Εγώ αν δεν δω δω όλα τα ματς της 1ης αγωνιστικής δεν τολμώ να τοποθετηθώ.
Και επειδή δεν σκοπεύω να τα δω ,δεν θα τοποθετηθώ😂
taselen
Η δυναμική των ομάδων ήταν ακριβώς όπως την περιέγραψε προ τουρνουά ο BasketaZilla. Οι περισσότερες ομάδες είχαν σημαντικές ελλείψεις οπότε η πιθανότητα εκπλήξεων ήταν μεγάλη καθώς οι πλειοψηφία των ομάδων βάσιζαν το παιχνίδι τους σε αυτούς. Κάπως έτσι φτάσαμε να παίζουν Ισραήλ και Κροατία τελικό.
Το τουρνουά γενικά κακό, με τις μισές και πλέον ομάδες του να ειναι κατά πολύ χειρότερες από τις τοπ 6 του υ18 που ακολουθεί.
Ο μόνος λόγος να το παρακολουθήσεις ήταν ο Avdija.
Όσο για την ελληνική ομάδα χάλι μαύρο με ορισμένες εκλάμψεις καλού μπάσκετ. Οι παίχτες, με εξαίρεση ένα δύο, από στάσιμοι έως χειρότεροι συγκριτικά με πέρυσι. Θεωρώ μεγάλο φάουλ του Καστρίτη τη μη συμμετοχή Σάλεχ, χωρίς ωστόσο να άλλαζε κάτι στην εικόνα και στη θέση της ομάδας, ειδικά μετά την εικόνα που παρουσίασε συγκεκριμένος αθλητής που δεν έπαιξε μπάσκετ έναν ολόκληρο χρόνο
Gkos
Για τον τελικό τι λέτε;
Απόλυτα μοιρασμένες οι αποδόσεις.
BasketZilla
Οι Γερμανοι μολις εσπασαν το ροδι με το πρωτο τους μεταλλιο σε "μικρη" διοργανωση.

Κανουν γενικα εξαιρετικη δουλεια στις μικρες ηλικιες 41.gif


Στον τελικο θα ειμαι με τους Κροατες.
Εχουν τον παικτη που μου αρεσε περισσοτερο στο U20, τον ολοπαλαβο guard Toni Perkovic.

Επειδης εχουν καλα guard με Uljarevic-Kalajzic-Perkovic λογικα θα ελεγξουν τον ρυθμο και θα το παρουν το ματσακι.

Με το Ισραηλ κατι δεν μου καθετε καλα στον τροπο παιχνιδιου τους και δεν μου αρεσει σαν ομαδα.

Αλλα αντικειμενικα ειναι η καλυτερη σε αποδοση ομαδα του τουρνουα.
wike side
Δεν ξέρω αν το Ισραήλ έχει την καλύτερη ομάδα,άλλα έχει σίγουρα τους ποιο ακομπλεξάριστους παίχτες!

Hip
QUOTE (wike side @ Jul 22 2018, 20:34 ) *
Δεν ξέρω αν το Ισραήλ έχει την καλύτερη ομάδα,άλλα έχει σίγουρα τους ποιο ακομπλεξάριστους παίχτες!

Γουοριορς οι Ισραηλιτες. Οι Κροατες ολο φρου φρου και αρωματα ειναι. Οι του Ισραηλ δαγκανουν λαρυγγια. Βλεπω να το παιρνουν χαλαρα το ματσακι στο τελος.
Anubis
Ε ηδη τους εχουν 11 ποντους στο χαλαρο
Hip
Πω πω ρε φιλε, οι τυποι δεν σταματησαν να τρεχουν ποτε. Απιστευτο old School basket. Δεν εχω δει αλλο παιχνιδι τους εκτος αυτο με την Ελλαδα, αλλα σημερα εκαναν παρελαση. Βαρεθηκα να τους βλεπω να τρεχουν, να πηδανε και να βουτανε παντου.
KingCrimson
QUOTE(ubreaker @ Jul 22 2018, 17:20 ) *
Τους πήρε ένα τουρνουά ολόκληρο να πάρουν χαμπάρι ότι έχουν 3 αρκετά ποιοτικά guards (Μωραίτη, Λούντζη, Παπαδάκη) αντί να επιμένουν με τα αδέλφια να κάνουν παιχνίδι. Κι ένα σουτέρ πολύ καλό (Καμπερίδη) το μόνο από αυτούς που είναι εκεί τουλάχιστον. Αλλά πρέπει να γίνουν τα χατήρια. Τι να κάνουμε. Η ομάδα ήταν αρκετά καλή για 6-7η θέση (το επίπεδο των άλλων με τόσες απουσίες ήταν πολύ χαμηλό) και όχι για να πανηγυρίζουμε που σωθήκαμε τελευταία αγωνιστική με τους ξυλοκόπους. Αλλά τι να περιμένεις όταν έχεις προπονητές που οι εντολές τους είναι "Όσοι μπουν μέσα δεν θέλω να παίξουν μπάσκετ αλλά κλωτσομπουνίδι".


και εγω αυτο πιστευω, μια πενταδα με το ζορι ειχαμε +Παπαδακη, γιατι τελικα ουτε ο Αγραβανης μπορει να σταθει στο 4 με τιποτα
Τα Καλαϊτζακια ηταν 10 για δεκα λεπτα το πολυ, περσι κολλούσαν καλυτερα στην εφηβων αλλα φετος στη U20 τα πραγματα ηταν σκουρα...
Gkos
QUOTE (polykos @ Jul 22 2018, 17:13 ) *
ΥΓ Ρε Δοξάκη αν παίρναμε (λέμε τώρα) το χρυσό τι πανηγύρια θα έκανες???? Πόσο κάτω βάζετε τον πήχυ ρε βύσματα.



Και γω δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσα πανηγύρια .
Πως μπορεις να πανηγυριζεις μετά από αυτό το τουρνουά;

Οκ γλύτωσες την υπέρτατη ξεφτύλα,μα διασύρθηκες άσχημα.

Και λίγη ώρα μετά την λήξη της αναμέτρησης ,γέμισε το ινστα ποστ πανηγυρικά από τα παιδιά,με το χασταγκ #provethemwrong (o Μώρα το έγραψε και λάθος εν τω μεταξύ😂 )

Γουατέβερ.
mpek
Να δούμε μερικούς αριθμούς οι οποίοι μαζί με τα αποτελέσματα, λένε πολλά (http://www.fiba.basketball/europe/u20/2018/team/Greece#|tab=overview,cumulated_statistics):
Τοp Performer: Λούντζης, Μωραϊτης, Χρηστίδης (πάντα οι ψηλοί είναι ριγμένοι σε αυτό το σημείο γιατί δεν παίρνουν συχνά μπάλα).
Σκόρερς: Λούντζης, Μωραϊτης, Χρηστίδης
Ρημπάουντς: Χρηστίδης, Λούντζης, Αγραβάνης. Με τις ασσίστ δεν ασχολούμαι για τους δικούς μου λόγους.
Πρώτος σε λεπτά συμμετοχής οι Λούντζης, Χρηστίδης, Παναγιώτης Καλαϊτζάκης και Μωραϊτης (αν + ο Μωραϊτης δεν έπαιξε έναν ολόκληρο αγώνα), Καμπερίδης, Αγραβάνης και Π. Καλαϊτζάκης. Τελευταίος με τριψήφιο αριθμό λεπτών συμμετοχής ο Παπαδάκης.
Πρώτος σε αριθμό εκτελεσμένων 3pointers ο Καμπερίδης με το διόλου κολακευτικό 13/41. Έσταξε όμως στο τελευταίο κρίσιμο παιχνίδι. Αμέσως μετά ο Λούντζης και κατά πόδας ο Μωραϊτης, αμφότεροι με τραγικά ποσοστά.
Πολύ συγκρατημένος ο Γιώργος Καλαϊτζάκης, ο οποίος κατά τη γνώμη μου αρχίζει να δείχνει την εμφανή έλλειψη δύναμης που τον διακρίνει. Τουλάχιστον όμως δεν έκανε τραβηγμένες προσπάθειες.
Εκπλήσσομαι με τους Λούντζη και Χρηστίδη οι οποίοι αν πήγαιναν σε αμερικανικό κολλέγιο όταν έπρεπε, θα μπορούσαν να κάνουν μία αξιοπρεπέστατη μπασκετική καριέρα. Τώρα έτσι όπως είναι τα πράγματα, δεν γνωρίζω σε τι ελπίζουν.
Τέλος δύο σύντομα λόγια για τους Τάταρη, Πιλάβιο και Καμπουρίδη: Είναι προφανές στα μάτια μου ότι ο Καστρίτης δεν τους υπολόγιζε. Τότε γιατί τους παίρνεις βρε άνθρωπε ; Άφησε έξω τον Γιάσερ, εγώ θα έλεγα και τον Σκούφη και πήρε τρεις παίκτες που δεν θα χρησιμοποιούσε. Εκτός αν πίστευε ότι θα του χρησίμευαν και στον δρόμο διαψεύστηκε. Τότε όμως το "μάτι του προπονητή" μάλλον θέλει οφθαλμίατρο ...
Υ.Γ Του χρόνου με 1999 και 2000 πιστεύω ότι θα έχουμε σοβαρό θέμα.
Gkos
Μου αρέσουν και μένα τα στατιστικά ,μα στην συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω πως περιττεύουν.

Κάθε καλοκαίρι οι εμφανίσεις με το εθνόσημο ειναι μια καλή ευκαιρία για παίκτες να φανούν,να κάνουν μια (καλή) μεταγραφή κλπ.
Απο εθνική παμπαίδων,μέχρι και εθνική αντρών.
Θυμηθείτε την περσινή φουρνιά των Νεων(που ήταν μαζι 5 χρόνια) ,πως τα μέλη της έφτιαξαν καριέρα με τις εμφανίσεις τους τα καλοκαίρια(γιατί τον χειμώνα ζέσταιναν πάγκους) !

Πείτε μου ποιος παίκτης ανέβασε τις μετοχές του,μετά από αυτό το τουρνουά;
Να πούμε τον Καμπερίδη(που ήταν και ανενεργός όλη την χρονιά) για το τελευταίο ματς ;
Να το πούμε.
Ποιος άλλος;
Οι σταρ της ομάδας μας στην περιφέρεια χάσανε κατά κράτος τις εντυπώσεις. . . Limit Down.
Ιστορικό χαμηλό.
Hip
QUOTE (Gkos @ Jul 25 2018, 00:32 ) *
Μου αρέσουν και μένα τα στατιστικά ,μα στην συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω πως περιττεύουν.

Κάθε καλοκαίρι οι εμφανίσεις με το εθνόσημο ειναι μια καλή ευκαιρία για παίκτες να φανούν,να κάνουν μια (καλή) μεταγραφή κλπ.
Απο εθνική παμπαίδων,μέχρι και εθνική αντρών.
Θυμηθείτε την περσινή φουρνιά των Νεων(που ήταν μαζι 5 χρόνια) ,πως τα μέλη της έφτιαξαν καριέρα με τις εμφανίσεις τους τα καλοκαίρια(γιατί τον χειμώνα ζέσταιναν πάγκους) !

Πείτε μου ποιος παίκτης ανέβασε τις μετοχές του,μετά από αυτό το τουρνουά;
Να πούμε τον Καμπερίδη(που ήταν και ανενεργός όλη την χρονιά) για το τελευταίο ματς ;
Να το πούμε.
Ποιος άλλος;
Οι σταρ της ομάδας μας στην περιφέρεια χάσανε κατά κράτος τις εντυπώσεις. . . Limit Down.
Ιστορικό χαμηλό.

Θα συμφωνησω και θα προσθεσω αυτο που με καθε ευκαιρια επαναλαμβανω. Αυτη η μανια που πιανει τα παιδια να παιζουν ( ή μαλλον το σωστο ειναι να βρισκονται, οχι να παιζουν) σε μεγαλυτερη κατηγοροια απ αυτη που οι δυνατοτητες τους, τους επιτρεπουν, πρεπει καποια στιγμη να σταματησει. Κανενα παιδι κατω απο 20 δεν μπορει να παιξει Α1 (οταν υπαρξει η εξαιρεση θα το συζητησουμε), ελαχιστοι στην Α2 και λιγοι σε Β και Γ εθνικη.Το θεμα δεν ειναι που θα παιζουν στα 19 τους αλλα που θα βρισκονται στα 23-24. Προπονηση, λεπτα παιχνιδιου χρησιμα και οχι για τα ματια του κοσμου, αποκτηση εμπειριας οχι μονο στο μπασκετ, αλλα και στην υπολοιπη ζωη που τελικα και στο μπασκετ θα τους φανει χρησιμη και οπου ειναι το πικ τους, αν δεν το φτασουν θα το πλησιασουν. Οχι αλλα χαμενα χρονια στον βωμο του μπασκετικου λαιφ σταιλ. Θα ευχομουν ολα τα παιδια της φετινης ΝΕΩΝ να επαιζαν οπου θα τους εδιναν , δικαιως, 20 λεπτα και οχι εκει που το μονο που τους προσφερουν ειναι ποστς σε ινσταγκραμ και Φεισμπουκ.
Gkos
Αχ αυτό το ινσταγκραμ. . . Πως θα κάνουμε ποστ άμα είμαστη στην συμπαθή Μάνδρα και όχι στο Οάκα; 🤔
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.