Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Khimki Moscow
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Quincy
Ένα εύκολο (τρόπος του λέγειν) παιχνίδι για τον Ολυμπιακό πριν ξεκινήσει μια πολύ δύσκολη σειρά παιχνιδιών (6). Η ρωσική ομάδα πιθανότατα να μην καταφέρει να βρεθεί φέτος στα playoffs όμως παραμένει πολύ επικίνδυνη ομάδα που στοχεύει ακόμα εκεί. Η νίκη της επί της Fener δείχνει πως ακόμα και χωρίς τον Sved ο Ολυμπιακός θα πρέπει να παίξει καλά στην έδρα του για να κερδίσει. Καλό νέο η επιστροφή του Milutinov.

Σχόλια για το παιχνίδι.
Conan1982
Το πληθωρικό παιχνίδι του Σβεντ πάντως έδινε την εντύπωση ότι η Κίμκι ήταν μόνο αυτός. Στην πραγματικότητα έχει πολύ αξιόλογους παίκτες που δεν φαινόταν τόσο, τώρα έχει βρει αρκετούς πρωταγωνιστές. Πάντως δεν πείθει ότι έχει το μέταλο να πάρει δύσκολα παιχνίδια εκτός έδρας και δεν νομίζω να μας απειλήσει.
basket72
QUOTE (Conan1982 @ Jan 17 2019, 12:46 ) *
Το πληθωρικό παιχνίδι του Σβεντ πάντως έδινε την εντύπωση ότι η Κίμκι ήταν μόνο αυτός. Στην πραγματικότητα έχει πολύ αξιόλογους παίκτες που δεν φαινόταν τόσο, τώρα έχει βρει αρκετούς πρωταγωνιστές. Πάντως δεν πείθει ότι έχει το μέταλο να πάρει δύσκολα παιχνίδια εκτός έδρας και δεν νομίζω να μας απειλήσει.


Είμαι απ΄αυτούς που τη θεωρούσαν ως μια από τις 3 ομάδες που θα πάλευε για την 4η θέση (μαζί με Εφές-Μπασκόνια)
Έχει γεμάτο ρόστερ και για μένα καλά έκανε ο Μπαρτζώκας και γέμισε ρολίστες το ρόστερ, δεδομένου ότι έχει τον πιο ταλαντούχο επιθετικό της Ευρώπης.
Άργησε λίγο να πάρει μπροστά κι ο Μίκι, ήταν κι άτυχη σε παιχνίδια που ήταν καλύτερη κι έχασε τον καλύτερο της παίκτη για 2 μήνες και τον δεύτερο καλύτερο της (Γκιλ) για έναν. Καθοριστικές απώλειες ταυτόχρονα. Το ίδιο συνέβη και στην άλλη μου επιλογή για τετράδα, την Μπασκόνια με Γκρέιντζερ- Σενγκέλια.


Το καλό για εμάς είναι ότι νίκησε τη Φενέρ (και μας πλήρωσε cool.gif ) και θα είμαστε ψυλλιασμένοι.
Έχουν να φάνε ξύλο οι κοντοί μας απόψε. rolleyes.gif
Conan1982
QUOTE (basket72 @ Jan 17 2019, 13:02 ) *
Είμαι απ΄αυτούς που τη θεωρούσαν ως μια από τις 3 ομάδες που θα πάλευε για την 4η θέση (μαζί με Εφές-Μπασκόνια)


Κι εγώ μια από τα ίδια, ειδικά για την Μπασκόνια, την Εφές λόγο νοοτροπίας και όχι ρόστερ δεν το περίμενα.
passer
QUOTE (Conan1982 @ Jan 17 2019, 13:52 ) *
Κι εγώ μια από τα ίδια, ειδικά για την Μπασκόνια, την Εφές λόγο νοοτροπίας και όχι ρόστερ δεν το περίμενα.



Καλά μη νιώθετε άσχημα, εγώ είχα ποντάρει στο να το σηκώσει.
yorgos
QUOTE(passer @ Jan 17 2019, 14:20 ) *
Καλά μη νιώθετε άσχημα, εγώ είχα ποντάρει στο να το σηκώσει.

Εγώ τον κροκερ να έχει 14.5 πόντους μέσο όρο w00t.gif
shaq7
Βλεπω να μην παιζει πολυ ο βασιλης γιατι ο μπαρτζωκας θα τον σημαδεψει,αρα θα πρεπει να κανουν ματσαρα τα αλλα 2 γκαρντ μας αλλιως θα χουμε θεμα!

Δεν νομιζω οτι μπορουν να μας βαλουν πανω απο 75 μες στο σεφ( εκτος και εχουν καναν τρελο ποσοστο στα τριποντα ),οποτε θα πω νικη με καμια 10ρια ποντους.
Looter
Νομίζω ότι η Χίμκι είναι μια ομάδα που δεν ματσάρει πολύ καλά με τον Ολυμπιακό και σήμερα περιμένω ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Η ομάδα προέρχεται από μια νίκη επί της Φενέρ στην έδρα της και από μια πολύ καλή εμφάνιση με την Εφές εκτός που όμως έχασε αν και είχε το ματς στους 5-7 πόντους μέχρι το τέλος. Ο κόουτς Μπαρτζώκας είναι πάντα υπολογίσιμος..

Πολυ ενδιαφέρον αγώνας πάντως!!!
jazz thrilos
Η πιθανότητα μεγάλης ζημιάς απόψε πηγάζει περισσότερο απο την αντίπαλη περιφέρεια παρά τους ψηλούς τους (οι οποίοι μια χαρά είναι κι αυτοί). Είναι δεδομένο πλέον οτι τα αντίπαλα γκαρντ κάνουν εξαιρετικές εμφανίσεις απέναντι μας. Οπότε μάλλον θα χρειαστεί πολύ προσεχτική άμυνα στους περιφερειακούς των Ρώσων. Όχι τόσο στο μακρινό σουτ, αλλά στο να σταματήσει η διείσδυση στην ρακέτα και η δημιουργία τους. Είναι πολύ δύσκολο το ματς, και ταλέντο και σκληράδα έχει η Χίμκι. Αλλά αν θέλουμε να εξαντλήσουμε τις πιθανότητες μας για τις θέσεις 4-5 το αποψινό ματς είναι must win.

Eλπίζω σε πολύ καλή εμφάνιση Λεντέι τόσο επιθετικά αλλά και αμυντικά κυρίως απέναντι στους αθλητικούς ψηλούς της Χιμκι.
john wick
Πονηρο ματς το σημερινο.
Για καποιον περιεργο λογο το ιδιο αισθανομουν κ για αυτο με την Αρμανι..
Zach Doganos
Ο Γιώργος είναι Θρυλάρα δεν πρόκειται να μας κάνει ζημιά! tongue.gif Πέρα από την πλάκα, κάθε φορά που επιστρέφει στο ΣΕΦ έγω νιώθω την ανάγκη να πω ένα ευχαριστώ και ένα συγγνώμη, γιατί πέρα από πολύ καλός προπονητής μοιάζει και φοβερός άνθρωπος καλλιεργημένος και με αρχές. Οπότε, παρόλο που το thread δεν είναι σχετικό, θα ήθελα να εκφράσω τον ευσεβή πόθο να είναι ο επόμενος προπονητής της ομάδας όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου για τον (επίσης εκπληκτικό) κόουτς Μπλατ..
Future7
QUOTE (Zach Doganos @ Jan 17 2019, 20:15 ) *
Ο Γιώργος είναι Θρυλάρα δεν πρόκειται να μας κάνει ζημιά! tongue.gif Πέρα από την πλάκα, κάθε φορά που επιστρέφει στο ΣΕΦ έγω νιώθω την ανάγκη να πω ένα ευχαριστώ και ένα συγγνώμη, γιατί πέρα από πολύ καλός προπονητής μοιάζει και φοβερός άνθρωπος καλλιεργημένος και με αρχές. Οπότε, παρόλο που το thread δεν είναι σχετικό, θα ήθελα να εκφράσω τον ευσεβή πόθο να είναι ο επόμενος προπονητής της ομάδας όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου για τον (επίσης εκπληκτικό) κόουτς Μπλατ..


Εγώ του τα έχω πει δια ζώσης λιγο καιρό μετά που έφυγε απο την ομάδα και πριν παει στην επόμενη. Υπέροχος άνθρωπος. Κύριος.
G-arenas
QUOTE (Conan1982 @ Jan 17 2019, 13:52 ) *
Κι εγώ μια από τα ίδια, ειδικά για την Μπασκόνια, την Εφές λόγο νοοτροπίας και όχι ρόστερ δεν το περίμενα.

εγω παλι θεωρουσα οτι ειχε 3 εξαιρετικους παικτες και μετα τιποτα, οποτε την ειχα με το ζορι 8αδα. με πραδερ-κροκερ-μπουστ δεν πας 4αδα.

τωρα εγω θεωρω ματς παγιδα αυτο για οσφπ. ο μιλου δεν ειναι καλα αφου ηταν αρρωστος και η χιμκι ειναι καλη στους ψηλους τωρα με γκιλ. στους κοντους δεν εχει ταλεντο αλλα 1 πραμα μπορει να το κανει καλα: να πιεσει πανω στην μπαλα. μπουστ-μαρκοβιτσ-τζενινγκς το κανουν πολυ καλα αυτο, το μοναδικο ουσιαστικα που κανουν πολυ καλα σαν γκαρντ.

θελει προσοχη το ματσακι πολυ, δεν το εχω για καθολου ευκολο.

70-30 βεβαια οσφπ.
Redoctor
Στηριζω κι εγω επιστροφη τζωκα.
4η ευρωλιγκα του χρονου με μπλατ. Και παραχρονου Β2Β με μπαρτζωκαρο.
Και μετα θα ειμαστε η καλυτερη ομαδα στον κοσμο απο καταβολης μπασκετ.
Με εξαιρεση gsw ισως tongue.gif
RipCity
Ούτε του παπά πως είμαστε μπροστά δέκα πόντους. Πάλι καλά οι Χιμκαιοι δε πετυχαίνουν ελέφαντα στα δύο μετρα. Τα γκαρντ μας για τα πανηγύρια κι οι ψηλοί ξέχασαν τι είναι ριμπάουντ.
πανοςς
μην ξαναδω σεντερ κατω απο 2.10 στον ολυμπιακο..
James K R
Χάνει και η Barcelona από τη Maccabi με διψήφια διαφορά.
Μέχρι στιγμής ο Ολυμπιακός κυριαρχεί σε όλα τα στατιστικά, εκτός από συνολικά ριμπάουντ (έχει 4 λιγότερα επιθετικά). Πρώτος σκόρερ ο Μιλουτίνοφ με 10 πόντους, ακολουθούν Πρίντεζης και Παπανικολάου με 6.



akratacity
Ο ορισμος της επαγγελματικης νικης ηταν το σημερινο ματς. Κερδος ο Βεζενκοφ.

Τιμα DNP, ισως να εχουμε εξελιξεις...
Conan1982
Δεν σηκώνει και πολύ σχολιασμό σήμερα, πρακτικά δεν απειληθήκαμε ποτέ, παίξαμε σοβαρά.
Εγώ κρατάω το γεγονός ότι επιτέλους ο Βεζένκοφ ξεμπούκωσε και έβαλε και 2/3 τρίποντα.
Είχε να ευστοχήσει από την πρώτη αγωνιστική και σίγουρα το 1/15 που είχε δεν ανταποκρίνεται στην ικανότητα του στο σουτ. (μας χαλούσε και τα...ποσοστά laugh.gif )

Δεν ξέρω αν είχε τίποτα ο Τίμμα αλλά δεν έπαιξε δευτερόλεπτο..
kotzito
Μακάρι να χτίσει στην σημερινή εμφάνιση ο Βεζένκοφ και να μπορεί στη συνέχεια να προσφέρει ένα ποιοτικό δεκάλεπτο από τον πάγκο. Ειδικά από την στιγμή που λογικά ο Τίμα θα είναι αυτός που θα μένει εκτός δωδεκάδας όταν έρθει ο γκαρντ.

Τρομερός κι ο Παπ, που στα 5 τελευταία ματς έχει 16 τρίποντα, την στιγμή που στα υπόλοιπα 14 είχε 15 συνολικά. Μακάρι να μην σκάσει γιατί ο Μπλατ δεν φαίνεται να υπολογίζει ιδιαίτερα τους Τίμα και Τουπάν, ο Βεζένκοφ μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις μπορεί να παίξει στο 3, ενώ και σύστημα με τρία γκαρντ δεν δοκιμάζει πολύ και ο κόουτς.
basket72
Ήσυχα κι ωραία.
Για την αποψινή σοβαρή εικόνα μας, μέτρησε η νίκη τους επί της Φενέρ, όπως είχε μετρήσει κι η ήττα μας από την Νταρουσάφακα, στο ματς με τον "αιώνιο".
Το λέω αυτό γιατί φέτος είμαστε "υπό κατασκευή" και θα πιαστούμε αδιάβαστοι κι άλλες φορές.
shaq7
Δεν παιξαμε και τοσο καλα σημερα,αν δεν ηταν τοσο αστοχοι της χιμκι θα μας ζοριζαν!
Ατυχος ο μπαρτζω ,θα χασει και τον γκιλ μεχρι τελος του χρονου ειπε τωρα και θα αργησει να γυρισει ο σβεντ.


Πολυ υποπτο που δεν επαιξε ο τιμα..προτιμησε ο μπλατ ακομα και τον μαντζαρη και να παιξει με 3 γκαρντ!
Τα θετικα ειναι ο παπ που συνεχιζει δυνατα ,η επανεμφανιση στρελνιεκς και το καλυτερο φετινο ματς του βεζενκοφ.
basket72
QUOTE (shaq7 @ Jan 17 2019, 23:10 ) *
Ατυχος ο μπαρτζω ,θα χασει και τον γκιλ μεχρι τελος του χρονου ειπε τωρα και θα αργησει να γυρισει ο σβεντ.

Άτυχος ο κόουτς Μπι; Πως σου ΄ρθε αυτό; tongue.gif
Πλάκα- πλάκα νομίζω ότι από εδώ και στο εξής, θα γίνεται κουβέντα στα front office των Ευρωλιγκάτων ομάδων, για την παράμετρο αυτή που χαρακτηρίζει τον εκλεκτό μας κόουτς.
Quincy
Μα τι 71-57, ο Σφαιρόπουλος είχε πιο πολλούς πόντους 15 λεπτά πριν το τέλος laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Πρέπει να ήταν πολύ κακό το παιχνίδι. Το dnp του Timma όντως περίεργο, αλλά από την άλλη το παιδί είναι χαμένο στη μετάφραση εδώ και τόσους μήνες, τι dnp τι 2 λεπτά.
akratacity
QUOTE (Quincy @ Jan 17 2019, 23:19 ) *
Μα τι 71-57, ο Σφαιρόπουλος είχε πιο πολλούς πόντους 15 λεπτά πριν το τέλος laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Πρέπει να ήταν πολύ κακό το παιχνίδι. Το dnp του Timma όντως περίεργο, αλλά από την άλλη το παιδί είναι χαμένο στη μετάφραση εδώ και τόσους μήνες, τι dnp τι 2 λεπτά.

Τα 2 λεπτα θα σημαιναν οτι γινεται προσπαθεια ακομα για να δειξει το καλο του προσωπο...
Quincy
QUOTE(akratacity @ Jan 17 2019, 21:23 ) *
Τα 2 λεπτα θα σημαιναν οτι γινεται προσπαθεια ακομα για να δειξει το καλο του προσωπο...


Με αυτή την έννοια και το dnp μπορεί να έγινε για το ψυχολογικό του θέματος.
papp7
Στην συνεντευξη χρησιμοποιησε σαν παραδειγμα τον βεζε .Που στην ουσια ξεκινησε καλα μετα δεν επαιζε καν και σημερα προσφερε.
Ισως ειναι ενας τροπος να κερδισει τον τιμμα,ισως εχει απελπιστει ισως ψαχνουν τροπο να τον διωξουν .Οτι και να ειναι θα το δουμε στην πορεια.Παντως με τετοιον παπανικολαου στο 3 δεν νομιζω να βρει καποιος χρονο.
Joda
Μηπως ξερει κανεις αν ειχε καποιον τραυματισμο στο παρελθον ο Τιμα που ισως να τον ψιλοταλαιπωρει και τωρα?
basket72
QUOTE (Joda @ Jan 18 2019, 00:40 ) *
Μηπως ξερει κανεις αν ειχε καποιον τραυματισμο στο παρελθον ο Τιμα που ισως να τον ψιλοταλαιπωρει και τωρα?



Τον έχω ψάξει τον Τίμα από τότε που ακούστηκε πριν 5 χρόνια αν δεν κάνω λάθος για την Μπασκόνια, μεσούσης της χρονιάς, όταν ο συμπατριώτης του Μπερτάνς είχε τραυματιστεί.
Δεν έχει κανέναν σοβαρό τραυματισμό τα τελευταία 5-6 χρόνια. Τούμπανος είναι και γεμάτος ταλέντο και μπάσκετ.
Αν είναι να τον "φτιάξει" κάποιος, αυτός είναι ο Μπλατ. Εξού και τα DNP κι από την άλλη οι δηλώσεις στήριξης του αμερικάνου προπονητή για τον Λετονό.
Μιλάμε για έναν παίκτη που μέχρι τα 20-21 του είχε βγει πολυτιμότερος των τελικών της VTB , πολυτιμότερος παίκτης κάποιου μήνα και πολυτιμότερος νέος παίκτης της Βαλτικής Λίγκας, ενώ κάπου τότε ή και πιο πριν τον είχε επιλέξει και το Μέμφις.
Μοιάζει δυστυχώς υπόθεση Ταπούτου, Νέρι Καστίγιο κ.λ.π rolleyes.gif Ελπίζω να διαψευστώ, όπως έχω διαψευστεί τα τελευταία 2 χρόνια μαζί του, από τότε που πήγε στην Μπασκόνια και δώθε. Θυμάμαι μάλιστα έναν συμφορουμίτη να γράφει ότι σιγά τον παίκτη (ή κάτι τέτοιο....)κι εγώ να του απαντάω ότι είναι ζήτημα 1 άντε 2 χρόνων να μεταπηδήσει στο ΝΒΑ.
Πάλι μέσα έπεσα ο άτιμος. tongue.gif
*Θα ξαναγράψω ότι δεν το βλέπω να τον αποδεσμεύουν μέχρι το καλοκαίρι.
Να θυμίσω στο σημείο αυτό, πολλά DNP που έχουν "φάει" αμερικάνοι παίκτες του Λάσο, όπως ο Τέηλορ, ο Τόμπκινς, μέχρι κι ο Ράντολφ. Κι όλοι τους έμειναν και βελτιώθηκαν άρδην. Η ελπίδα λοιπόν πεθαίνει τελευταία. rolleyes.gif
tarp7
[quote name='James K R' date='Jan 17 2019, 21:47 ' post='926058']
Χάνει και η Barcelona από τη Maccabi με διψήφια διαφορά.
Μέχρι στιγμής ο Ολυμπιακός κυριαρχεί σε όλα τα στατιστικά, εκτός από συνολικά ριμπάουντ (έχει 4 λιγότερα επιθετικά). Πρώτος σκόρερ ο Μιλουτίνοφ με 10 πόντους, ακολουθούν Πρίντεζης και Παπανικολάου με 6.
[/quotε
με το σφαιροπουλο παντως εχει ανεβει πολυ η μακαμπι.και με το μπλατ παντως παιζουμε αμυνα αντιθετα με οτι πιστευαν οι περισσοτεροι.χωρις αμυνα στην ευρωλιγκα δεν πας πουθενα τελικα
tamvoukios
QUOTE (πανοςς @ Jan 17 2019, 21:45 ) *
μην ξαναδω σεντερ κατω απο 2.10 στον ολυμπιακο..

Γιατί; Τι θα κάνεις;
Θα τον τραβήξεις να τον μακρύνεις; tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.