Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Βοήθεια για σύνδεση XBOX360 με HOME CINEMA
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
SlobodaN
Παίδες δεν ξέρω αν γράφω στο κατάλληλο topic αλλά θα καταθέσω ένα προβληματάκι που έχω και όποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη.Διαθέτω την LGLF75 42'' ένα set Home Cinema 5.1 Panasonic (δεν διαθέτει υποδοχή HDMI), και ένα XBOX360. To XBOX360 το έχω συνδέσει απευθείας με καλώδιο HDMI στην τηλεόραση οπότε απο εικόνα όλα καλά. Τώρα με τον ήχο προς το παρόν βολεύομαι με της τηλέόρασης (καθόλου άσχημος,αντιθέτως).. απλά μιας και έχω 5.1. να μην τα άφηνα ανεκμετάλευτα.. Βέβαια επαναλαμβάνω ότι το Set μου δεν έχει HDMI υποδοχή. Υπάρχει κάποιος τρόπος να παίξει το XBOX μου 5.1 ήχο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. cool.gif
jois21
Βγαζεις το hdmi απ το 360 και συνδεεις τα αναλογικα.
SlobodaN
QUOTE(jois21 @ Aug 4 2008, 13:55 ) *
Βγαζεις το hdmi απ το 360 και συνδεεις τα αναλογικα.



H πρώτη σκέψη που έκανα είναι αυτή. Ναι οκ να τα βγάλω.. αλλά απο εικόνα? Θα έχω την ίδια ποιότητα?
jois21
πανω κατω...
SlobodaN
Τhanks man. wink.gif
SlobodaN
Μεγάλος μου στόχος είναι αυτό: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog...product=1043846

θα βρώ την υγειά μου σε όλα..

η τιμή είναι λίγο (έως πολύ) αλμυρούτσικη αλλά αναλογικά με τις δυνατότητές του πραγματικά είναι σκέτο "λουκούμι".

Θα το έχω στα υπόψην για πιο μετά..
jois21
O και ΧΙ.

Και δεν ειναι "αλμυρα" αν σκεφτεις οτι παιρνεις BR και ενισχυτη 5.1 και 5.1 1000W (LoL) με τοσα λεφτα.

bball.gif
SlobodaN
Mόλις παράγγειλα απο Eshop αυτό: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702801

Νομίζω ότι αναλογικά με το budget που ήθελα να διαθέσω(δεν έδινα πάνω απο 300) και για την τιμή του έχει πάρα πολύ καλές δυνατότητες, άσε που σε εμάς ισχύει το 13% οπότε απο 295 θα το πάρω 280 τελική.Έχω ξεψαχνήσει και το net για reviews και όλα ως επί το πλείστον είναι παραπάνω απο θετικά. Κατά πάσα πιθανότητα σκοτώνω και το παλιό μου σετ που το έχω 4,5 χρόνια καμιά 90αριά ευρώ και όλα οκ.
SlobodaN
Μόλις το παραλάβω και το συνδέσω θα σας πω εντυπώσεις. Προβλέπω να μετατρέπουμε σε ΣΕΦ το ίδιο μου το σαλόνι biggrin.gif
jois21
Γιατι σε 5.1 μεταδιδει η ΝΕΤ; tongue.gif
SlobodaN
QUOTE(jois21 @ Sep 4 2008, 14:00 ) *
Γιατι σε 5.1 μεταδιδει η ΝΕΤ; tongue.gif


laugh.gif laugh.gif
Αυτό ούτε τα δισσέγγονά μας δεν θα το δούνε..

Την ισχυ των 1000 Watt ενοούσα.
jois21
Στο σαιτ του e-chop λεει καταναλωση 80W. Αν ειναι και βγαζει χιλια (κλαμπ και βαλε δλδ) να παρω και γω ενα αντι γεννητριας για το σπιτι... blink.gif tongue.gif
SlobodaN
QUOTE(jois21 @ Sep 4 2008, 15:43 ) *
Στο σαιτ του e-chop λεει καταναλωση 80W. Αν ειναι και βγαζει χιλια (κλαμπ και βαλε δλδ) να παρω και γω ενα αντι γεννητριας για το σπιτι... blink.gif tongue.gif


Υπονοείς ότι ίσως να είναι υπερβολικοί με τα χαρακτηριστικά του εν λόγω συστήματος?
jois21
Ισως να ειναι υπερβολικοι; Εδω το ηχοσυστημα σου παει κοντρα στους νομους της φυσικης. 77.gif
Τι παιρνει 80W και βγαζει 1000(χωρις τις απωλειες);
SlobodaN
QUOTE(jois21 @ Sep 4 2008, 19:54 ) *
Ισως να ειναι υπερβολικοι; Εδω το ηχοσυστημα σου παει κοντρα στους νομους της φυσικης. 77.gif
Τι παιρνει 80W και βγαζει 1000(χωρις τις απωλειες);


Για να σου είμαι ειλικρινής ναι μεν ασχολούμαι αλλα δεν είμαι και expert σε τέτοια θέματα. Μπορει και να έχεις δίκιο πάντως. Γεγονός όμως είναι ότι σε διάφορα onlineshops σε Ελλάδα και εξωτερικό που έψαξα η ισχύς του ποικίλει.. και 800 γράφουνε,σε άλλα είδα 850 και εδώ το βγάζει 1000, αυτό όντως το παρατήρησα..

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog...product=1132547
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702801
http://images.google.gr/imgres?imgurl=http...ficial%26sa%3DN

Τώρα για τα watt ρε φίλε δεν ξέρω.. τι να πω,θα το δω στο λογαριασμό ρεύματος! biggrin.gif
jois21
Δεν ειναι το θεμα ποσο διαφημιζουν οτι εχουν. Οι περισσοτεροι γραφουν (πολυ) παραπανω απο τα πραγματικα.

Το αστειο ειναι στην καταναλωση, που ειναι 10+ φορες μικροτερη απο αυτο που αποδιδει. Ολες ανεξαρτητως οι ηλεκτρικες συσκευες παιρνουν καποια watt που ισουνται με το κατι* που αποδιδουν συν τις απωλειες, αφου καμια μηχανη δεν ειναι τελειος μετατροπεας ενεργειας. Οι απωλειες εξαρτονται οπως ειναι λογικο απο την αποδοση της μετατροπης (efficiency).
Ετσι, οταν λενε εστω και θεωριτικα οτι βγαζει 1000W, θα επρεπε να λεει στην καταναλωση 1000+...


*ζεστη, κρυο, φως κτλ.
SlobodaN
QUOTE(jois21 @ Sep 4 2008, 20:26 ) *
Δεν ειναι το θεμα ποσο διαφημιζουν οτι εχουν. Οι περισσοτεροι γραφουν (πολυ) παραπανω απο τα πραγματικα.

Το αστειο ειναι στην καταναλωση, που ειναι 10+ φορες μικροτερη απο αυτο που αποδιδει. Ολες ανεξαρτητως οι ηλεκτρικες συσκευες παιρνουν καποια watt που ισουνται με το κατι* που αποδιδουν συν τις απωλειες, αφου καμια μηχανη δεν ειναι τελειος μετατροπεας ενεργειας. Οι απωλειες εξαρτονται οπως ειναι λογικο απο την αποδοση της μετατροπης (efficiency).
Ετσι, οταν λενε εστω και θεωριτικα οτι βγαζει 1000W, θα επρεπε να λεει στην καταναλωση 1000+...
*ζεστη, κρυο, φως κτλ.



Aν είναι έτσι όπως θα έπρεπε να το λένε λοιπόν θα πρέπει έχω ένα εγκεφαλικό το 2μηνο σε κάθε λογαριασμό της Δ.Ε.Η. Σου ξαναλέω ίσως και να έχεις δίκιο, δεν είμαι στο χαρακτήρα μου να είμαι απόλυτος σε κάτι.. ίσως και να υπερβάλλουν. Αλλά σε κάθε περίπτωση, ακόμα και 700-750watt να είναι σίγουρα μιλάμε για άψογη ποιότητα ήχου έτσι?
jois21
Εγκεφαλικο οχι, γιατι αυτα ειναι τα max και γιατι, εννοειται, δεν ειναι πραγματικα.
Τα 700 που λες ειναι κι αυτα υπεραισιοδοξα, οποτε μην ανησυχεις. Για να δεις και μονος σου την καταναλωση μπορεις να παρεις κατι τετοιο: http://www.audiocraftworks.gr/gr/pages/new...ergymonitor.htm (μη βλεπεις την τιμη, εχω πετυχει στα mediamarkt τετοια γυρο στο 10ευρω) που σου λεει στιγμιαια ποση καταναλωση εχουν. Καλυτερα παντως να μη το παρεις γιατι θα εκπλαγεις αρνητικα με το ποσο κατω απο 700w ειναι. tongue.gif

Στον ηχο θα ειναι εντυπωσιακα σιγουρα, αλλα οχι και σουπερ ποιοτικα (εσυ ρωτησες).
Αφου σε καλυπτουν θα εισαι μια χαρα πιστευω.
Καλες ακροασεις.
SlobodaN
Τhanks man. Σε κάθε περίπτωση, θα σου πω εντυπώσεις.
SlobodaN
Jois είχες σε μεγάλο βαθμό δίκιο. Το σετ είναι μεν πάρα πολύ καλό με πολύ ωραίο design δυναμική ακουστική και "σινεμάδικα" μπάσα, τρομερές επιλογές, αλλά 1000 watt δεν είναι με τίποτα.... cool.gif Γιατί απλά δεν γίνεται να είναι...
jois21
10 μερες τα δοκιμαζες ή τωρα σου 'ρθαν; tongue.gif

καλοακουστα
SlobodaN
QUOTE(jois21 @ Sep 15 2008, 18:36 ) *
10 μερες τα δοκιμαζες ή τωρα σου 'ρθαν; tongue.gif

καλοακουστα


Απλά το Eshop δεν τα είχε άμεσα διαθέσιμα και έκαναν 6 μέρες και τα εγκατέστησα το Σάββατο. Να σαι καλά φίλε. Α, να σε ρωτήσω και κάτι.. Kατά τη διάρκεια της λειτουργίας του ακούγεται (πολύ ελαφρά βέβαια) το fan που έχει μέσα. Δεν είναι τπτ το φοβερό άλλωστε αν υψώσω τον ήχο πάνω απο το 10 ήδη δεν ακόυγεται απολύτως τίποτα. Άλλωστε ουσιαστικά κατα τύχη το πρόσεξα. Επίσης ακούγεται και ένα πολύ ελαφρύ buzz sound όταν το έχω απενεργοποιημένο. (και αυτό σε απόλυτη ησυχία δωματίου και όταν πλησιάσεις κοντά στην συσκευή ). Αυτό με το buzz sound το ξαναείδα σε ένα review ενός χρήστη. Τίποτα απο αυτά δεν με ενοχλεί άλλωστε το σαλόνι μου είναι μεγάλο και δεν τίθεται θέμα. Είναι λογικά όμως αυτά η θα πρέπει να ανησυχώ για την περαιτέρω ομαλότητα της λειτουργίας του?
jois21
Δεν υπαρχει προβλημα λογικα. Το "ζζζ" μπορει να εχει να κανει με διαφορους λογους: γιατι η πηγη δινει λιγο ρευμα ακομα και οταν δεν παιζει τιποτα, γιατι τα καλωδια δεν ειναι καταλληλης ποιοτητας, γιατι εχιε καποιο προβλημα η πριζα κτλ. Δε θα παθουν τιποτα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.