Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Οι πιο γραφικές ατάκες του Κώστα Μπατή !!!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
pitto
Ναι, όντως υπήρχε μεγάλο κενό στην ενημέρωση....
Ναι, όντως υπήρχε χώρος και για αυτόν !!!
Ναι, όντως είναι ένας μικρός Θεούλης...

Ο λόγος για τον Κώστα Μπατή, που με την χτεσινή του...."εμφάνιση" στα μικρόφωνα του ΣΚΑΙ ήρθε να γεμίσει το κενό αυτό και να γίνει ένας από εμας !!!
Ελα, Κωστάκη μετάξύ μας είμαστε, πες τί ήπιες χτες και δεν μας δίνεις και εμας ???

Από που να ξεκινήσω ?
1) από τον τύπο που έκανε το ρεπορτάζ στο παρκέ, που δεν πετύχαινε το όνομά του με τίποτα ?
2) με τις αλλαγές που επίσης δεν τις πετύχαινε ?
3) με το "ο Τέπιτς δεν γνωρίζει τα βασικά"
4) με τα πόδια του Χάισλιπ ?

μπορώ να συνεχίσω μέχρι αυριο......

ΚΩΣΤΑ ΖΟΥΜΕ, ΔΙΔΥΜΟ ΜΕ ΧΑΤΖΗ ΝΑ ΣΕ ΔΟΥΜΕ !!!!
T.W.Is.M.
Νομιζω ομως οτι κρατησε το καλυτερο για το τελος. Ο "αφιλοτιμος" Διαμαντιδης με την πασα που εκανε κερδισε τις εντυπωσεις... smiley.gif
15#kostas
Την πάσα του Μιλος στην βιτορια την είχε δει? rolleyes.gif

Αληθεύει ότι είναι αίτημα του Παο να μεταδίδει ο Μπατής τους αγώνες του?
kaukasios
QUOTE(15#kostas @ Mar 2 2010, 01:03 ) *
Την πάσα του Μιλος στην βιτορια την είχε δει? rolleyes.gif

Αληθεύει ότι είναι αίτημα του Παο να μεταδίδει ο Μπατής τους αγώνες του?

και καλα κανει.δεν σου αρεσει που γελας?
μου ελειψε πολυ το κοντο σουτ.μολις το ακουσα ανατριχιασα!!!!
α ρε αφιλοτιμε!!!!! 77.gif 77.gif
panos75
QUOTE(kaukasios @ Mar 2 2010, 01:28 ) *
και καλα κανει.δεν σου αρεσει που γελας?
μου ελειψε πολυ το κοντο σουτ.μολις το ακουσα ανατριχιασα!!!!
α ρε αφιλοτιμε!!!!! 77.gif 77.gif


Εμένα μ'άρεσε πάντα το "χοκ σουτ". cool.gif
kseplenhs
το γερακίσιο σουτ?...tongue.gif

αγαπάμε κώστα μπατή και τον θέλουμε εθνικό σπορτκαστερ.να μην περιορίζεται μόνο στο μπάσκετ όμως.τον θέλω και σε καλλιτεχνικό πατινάζ,στο γκολφ...μέχρι και το σουπερ μπόουλ αμα λάχει να το πάρει εργολαβία...
X-NEC
Ώπατις και ο Μπατής! smiley.gif

Καλά είπε τον Διαμαντίδη αφιλότιμο;! Απίστευτος είναι και τον είχα και σε εκτίμηση...

Αυτή η λέξη πάντως μου θύμισε ένα από τα σποτάκια του Mad Radio που έχουν για την ώρα στο οποιο ένας λέει το εξής: Και τώρα συνδεόμαστε με το γήπεδο του Αφιλότιμου( 71.gif ) Δράμας, η ώρα είναι 9, οι παίκτες είναι πτώματα,τρέχουν από τις 8...

Όπως και να έχει, την πρωτιά ο Χατζή δε την χάνει με τίποτα. thumbsup.gif
Air Kef
Πραγματικά, αληθινά, τεράστιο ευχαριστώ στον pitto για το τοπικ.

Για τα πόδια του Χέισλιπ μπορούμε να μιλάμε όλο το βράδυ.
Τέτοια ατάκα δεν εχει πει ούτε ο Χατζη για τον ΔΔ.


Θα περιμένουμε λίγες μέρες να κάνουμε αντίστοιχο πολ και δω. smile.gif
Razorblade Fish
QUOTE(X-NEC @ Mar 2 2010, 02:45 ) *
Ώπατις και ο Μπατής! smiley.gif

Καλά είπε τον Διαμαντίδη αφιλότιμο;! Απίστευτος είναι και τον είχα και σε εκτίμηση...

Αυτή η λέξη πάντως μου θύμισε ένα από τα σποτάκια του Mad Radio που έχουν για την ώρα στο οποιο ένας λέει το εξής: Και τώρα συνδεόμαστε με το γήπεδο του Αφιλότιμου( 71.gif ) Δράμας, η ώρα είναι 9, οι παίκτες είναι πτώματα,τρέχουν από τις 8...

Όπως και να έχει, την πρωτιά ο Χατζή δε την χάνει με τίποτα. thumbsup.gif

Φιλε ποτε δεν ειναι αργα για να αλλαξεις στρατοπεδο,να ερθεις με εμας τους νικητες,τους οπαδους του Κωστα Μπατη...Τετοια εμφανιση ο ηγετης σας δεν την εχει δει ουτε στα ονειρα του...Σε σκαρτες 2 ωρες ΕΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ,ειπε τοσα οσα ο ταπεινος Δημητρης θελει 2 Ευρωμπασκετ για να τα φτασει.Καταλαβαινω οτι τετοιες δυσκολες ωρες,που γκρεμιζεται απο το θρονο του,ο Χατζη σας χρειαζεται...Ομως the Kostas Batis era has begun...Μην εισαι αφιλοτιμος λοιπον...
Air Kef
Δεν κρατήθηκα και έβαλα πολ.
Θα προστίθενται και άλλες με τον καιρό, έχει ψωμί ακόμα η σεζόν, αν ισχύει και η φήμη ότι εχει ζητήσει ο ΠΑΟ να περιγράφει τους αγώνες του, αναμένεται να ξεπεράσει τον Χάτζη.
pitto
QUOTE(Air Kef @ Mar 2 2010, 09:09 ) *
Θα προστίθενται και άλλες με τον καιρό, έχει ψωμί ακόμα η σεζόν, αν ισχύει και η φήμη ότι εχει ζητήσει ο ΠΑΟ να περιγράφει τους αγώνες του, αναμένεται να ξεπεράσει τον Χάτζη.


ναι, κάπου διάβασα πως δεν έχει σύμβαση με τον ΣΚΑΙ, αλλά είναι "πακέτο" για τις μεταδόσεις του ΠΑΟ....

οπότε παίδες, ετοιμαστείτε, μέρες δόξας έρχονται για τον Κωστάκη !!!!!

Υ.Γ. λέτε να γίνει "χαλίφης" στην θέση του "χαλίφη" ??? ΤΡΕΜΕ ΧΑΤΖΗ !!!!!
panos75
Θυμάμαι όταν στις αρχές της δεκαετίας του '90 το Mega είχε μεταδώσει ένα All Star Game σε περιγραφή του Μπατη.
Την επόμενη εβδομάδα στο "Τρίποντο" ο Παπαδάκης, που είχε φρικάρει με τις γκάφες του, έγραψε πως δεν μπορεί να καταλάβει πως ένα τόσο μεγάλο κανάλι ανέθεσε μια τόσο σημαντική μετάδοση σε κάποιον άσχετο με το ΝΒΑ και το μπάσκετ γενικότερα.
w00t.gif

Θρυλικές στιγμές.
pain of salvation
QUOTE(panos75 @ Mar 2 2010, 12:33 ) *
Θυμάμαι όταν στις αρχές της δεκαετίας του '90 το Mega είχε μεταδώσει ένα All Star Game σε περιγραφή του Μπατη.
Την επόμενη εβδομάδα στο "Τρίποντο" ο Παπαδάκης, που είχε φρικάρει με τις γκάφες του, έγραψε πως δεν μπορεί να καταλάβει πως ένα τόσο μεγάλο κανάλι ανέθεσε μια τόσο σημαντική μετάδοση σε κάποιον άσχετο με το ΝΒΑ και το μπάσκετ γενικότερα.
w00t.gif

Θρυλικές στιγμές.


Καπου τότε δεν ήταν,που σε ζωντανή εκπομπή(Mega?),είχε σφηνώσει για λίγο το χέρι του σε μια γυάλα,προσπαθώντας να τραβηξει χαρτάκι για μια κλήρωση?
(ή μηπως το έχω δει σε όνειρο?... unsure.gif )
X-NEC
QUOTE(Razorblade Fish @ Mar 2 2010, 05:46 ) *
Φιλε ποτε δεν ειναι αργα για να αλλαξεις στρατοπεδο,να ερθεις με εμας τους νικητες,τους οπαδους του Κωστα Μπατη...Τετοια εμφανιση ο ηγετης σας δεν την εχει δει ουτε στα ονειρα του...Σε σκαρτες 2 ωρες ΕΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ,ειπε τοσα οσα ο ταπεινος Δημητρης θελει 2 Ευρωμπασκετ για να τα φτασει.Καταλαβαινω οτι τετοιες δυσκολες ωρες,που γκρεμιζεται απο το θρονο του,ο Χατζη σας χρειαζεται...Ομως the Kostas Batis era has begun...Μην εισαι αφιλοτιμος λοιπον...

Εγώ αφιλότιμος που για τα πόδια μου μπορείτε να μιλάτε όλη μέρα; sleep.gif

Πάντως αν δω να βελτιώνεται και άλλο, αλλάζω στρατόπεδο δεν έχω πρόβλημα! tongue.gif

Και επειδή δεν είδα όλο το παιχνίδι μπορεί να μου πει κάποιος ποτε το είπε το κοντό(!) σουτ και τι εννοούσε; Ότι έγινε στo... ζωγραφιστό; ugly_tocktock.gif
Weekendman
QUOTE(X-NEC @ Mar 2 2010, 14:13 ) *
αν δω να βελτιώνεται και άλλο, αλλάζω στρατόπεδο δεν έχω πρόβλημα! tongue.gif

Και επειδή δεν είδα όλο το παιχνίδι μπορεί να μου πει κάποιος ποτε το είπε το κοντό(!) σουτ και τι εννοούσε; Ότι έγινε στo... ζωγραφιστό; ugly_tocktock.gif

Να υποθέσω σουτ με χαμηλή καμπύλη; πάντως σε γερμανικές μεταδόσεις μπάσκετ έχω ακούσει να χρησιμοποιείται η φράση κοντό σουτ!
Smrek
Πάρα πολύ παλιά σε αγώνα του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ:


Πάσπαλιε, εκπλητκτικό καλάθι με το δεξί, καίτοι αριστερόχειρ!!!!!

Οεο smiley.gif
giannis_
τον μητσο παντως τον ειχε ξαναπει κατι σε αθεοφοβο -αφιλοτιμο,δεν ειμαι σιγουρος τι ακριβως,τοτε με το τριποντο απο τη σεντρα με τη σιενα.


και γενικοτερα εχει ενα προβλημα με τους αριθμους,λεει λαθος τα φαουλ, λαθος το σκορ ολα λαθος βασικα.επισης δεν θυμαμαι σε πιο ματς ελεγε καταμεστο το ολυμπιακο σταδιο,παρα πολυς κοσμος στο οακα σημερα,εχουν γεμισει οι εξεδρες,παιζει να ειχε 7000 με το ζορι....

τωρα ειδα ολο το ματς και παρατηρησα οτι ο κακομοιρης ο μαγουλας οταν ελεγε ακυρα δεν ειχε τι να κανει κ συμφωνουσε μαζι του tongue.gif


υ.γ.στη δικη σου τη καρδια αφιλοτιμη,ποσο λαθος με μετρας αφιλοτιμηηηηηηηηηη!!!
Alexmei
ε ρε τον αφιλότιμο 24.gif

Πάντως ρε παιδία, ο Χατζή έχει πολλών χρόνων υλικό, μία τεράστια λίστα με την ατάκες του. Τι να ανταγωνιστεί ο Μπατής με μία μετάδοση; Ο ΑΛΛΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΛΕΜΕ!
giannis_
QUOTE(Alexmei @ Mar 2 2010, 16:04 ) *
ε ρε τον αφιλότιμο 24.gif

Πάντως ρε παιδία, ο Χατζή έχει πολλών χρόνων υλικό, μία τεράστια λίστα με την ατάκες του. Τι να ανταγωνιστεί ο Μπατής με μία μετάδοση; Ο ΑΛΛΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΛΕΜΕ!

μην το υποτιμας φιλε μ τον μπατη ειναι νωρις ,εχει πολλα ψωμια ακομα
T.W.Is.M.
Παντως το "κοντο σουτ" ειναι ορος που το χρησιμοποιουν οι Αμερικανοι σχολιαστες του ΝΒΑ για τα σουτ που χτυπανε στο μπροστινο σιδερο του στεφανιου. Δεν ειναι εφευρεση του Μπατη. Θυμηθηκα τωρα τον Καρυδα στις πρωτες του μεταδοσεις στο (τοτε) Supersport να λεει "συνδεεται με το καλαθι"(αλλο μεταφρασμενο σχολιο αυτο...).
Ενταξει, βρηκε ανταγωνιστη ο Χατζη αλλα εχει ακομα ψωμια να φαει ο "αφιλοτιμος" Μπατης μεχρι να τον φτασει. Στο μεταξυ, φανταστειτε διδυμο Μπατη-Χατζηγεωργιου. Θα μπαινει ενας παιχτης στο ματς και θα αρχιζει ο Χατζη να λεει αναλυτικα τα νουμερα του στο ΝΒΑ ή στην Ευρωλιγκα και θα πεταγεται ο Μπατης να απαξιωνει τα στατιστικα. smiley.gif
aegeansheed
"He comes up short" λένε όταν μετά από σουτ η μπάλα δε φτάνει στο στεφάνι, ή φτάνει αλλά δεν αναπηδάει μετά προς τα μέσα. Το "είναι συνδεδεμένος" δεν έχει τύχει να το ακούσω ποτέ.

Αυτές οι εκφράσεις-αν και δεν λέγονται εύκολα, διότι δύσκολα θα γίνουν αντιληπτές από κάποιον που δεν έχει εμπειρία από παρακολούθηση αγώνων ΝΒΑ, εντούτοις δείχνουν ότι ο δημοσιογράφος έχει το ενδιαφέρον να ακούσει έναν-δύο αγώνες από προσωπικό ή επαγγελματικό (αν υφίσταται ο όρος για αθλητικό δημοσιογράφο) ενδιαφέρον και είναι κάτι θεμιτό.

Μπορεί να προκαλεί γέλιο μερικές φορές, αλλά για κάποιον που καταλαβαίνει τις έννοιες δεν το βρίσκω άσχημο. Εφόσον υπάρχει δόκιμος όρος στα ελληνικά βέβαια, θα προτιμούσα κι εγώ να το ακούω στη γλώσσα μου (π.χ. "αιφνιδιασμός" αντί "transition"). Από την άλλη, υπάρχουν όροι που έχουν χρησιμοποιηθεί για πρώτη φορά στην Αμερική και είναι δύσκολο να μεταφερθούν, αφού είτε δεν υπάρχει αντίστοιχη λέξη στα ελληνικά (και επομένως πρέπει να επιπωθεί στα εγγλέζικα), είτε η "εφεύρεση" μιας έκφρασης από έναν δημοσιογράφο θα ήταν αρκετά ριψοκίνδυνη για καζούρα και άνοιγμα παρόμοιων topic, όπως τούτο εδώ! smile.gif

Ένα παράδειγμα είναι η λεγόμενη hesitation dribble που κάνει κατά κόρον ο Deron Williams. Άντε τώρα βρες πώς θα πεις κάτι τέτοιο...

Floater ή Teardrop = ?
Posterize = ?
Charity = ? (εντάξει ξέρουμε ότι ο Θεός είναι μπροστά)
Βοx out = ?
isolation = ?

Σίγουρα προτιμώ το "hook" από το "ρεβέρσα" ή "ραβέρσα". Αν γίνει και "χούκ-σατ" ακόμα καλύτερα tongue.gif
Δύσκολο ε? sad.gif
Alexmei
QUOTE (aegeansheed @ Mar 2 2010, 23:31 ) *
"He comes up short" λένε όταν μετά από σουτ η μπάλα δε φτάνει στο στεφάνι, ή φτάνει αλλά δεν αναπηδάει μετά προς τα μέσα. Το "είναι συνδεδεμένος" δεν έχει τύχει να το ακούσω ποτέ.

Αυτές οι εκφράσεις-αν και δεν λέγονται εύκολα, διότι δύσκολα θα γίνουν αντιληπτές από κάποιον που δεν έχει εμπειρία από παρακολούθηση αγώνων ΝΒΑ, εντούτοις δείχνουν ότι ο δημοσιογράφος έχει το ενδιαφέρον να ακούσει έναν-δύο αγώνες από προσωπικό ή επαγγελματικό (αν υφίσταται ο όρος για αθλητικό δημοσιογράφο) ενδιαφέρον και είναι κάτι θεμιτό.

Μπορεί να προκαλεί γέλιο μερικές φορές, αλλά για κάποιον που καταλαβαίνει τις έννοιες δεν το βρίσκω άσχημο. Εφόσον υπάρχει δόκιμος όρος στα ελληνικά βέβαια, θα προτιμούσα κι εγώ να το ακούω στη γλώσσα μου (π.χ. "αιφνιδιασμός" αντί "transition"). Από την άλλη, υπάρχουν όροι που έχουν χρησιμοποιηθεί για πρώτη φορά στην Αμερική και είναι δύσκολο να μεταφερθούν, αφού είτε δεν υπάρχει αντίστοιχη λέξη στα ελληνικά (και επομένως πρέπει να επιπωθεί στα εγγλέζικα), είτε η "εφεύρεση" μιας έκφρασης από έναν δημοσιογράφο θα ήταν αρκετά ριψοκίνδυνη για καζούρα και άνοιγμα παρόμοιων topic, όπως τούτο εδώ! smile.gif

Ένα παράδειγμα είναι η λεγόμενη hesitation dribble που κάνει κατά κόρον ο Deron Williams. Άντε τώρα βρες πώς θα πεις κάτι τέτοιο...

Floater ή Teardrop = ?
Posterize = ?
Charity = ? (εντάξει ξέρουμε ότι ο Θεός είναι μπροστά)
Βοx out = ?
isolation = ?

Σίγουρα προτιμώ το "hook" από το "ρεβέρσα" ή "ραβέρσα". Αν γίνει και "χούκ-σατ" ακόμα καλύτερα tongue.gif
Δύσκολο ε? sad.gif



Εγώ έχω ακούσει το "connected with the basket" αν θυμάμαι καλά, σε αρκετές περιγραφές ΝΒΑ.
SoKRaM
Καλος ητανε μωρε . Αλλα οτι '' για τα ποδια του Χαισλιπ θα μπορουσαμε να μιλαμε ολη νυχτα'' ανατριχιασα λιγο...
saou
QUOTE(aegeansheed @ Mar 2 2010, 22:31 ) *
Ένα παράδειγμα είναι η λεγόμενη hesitation dribble που κάνει κατά κόρον ο Deron Williams. Άντε τώρα βρες πώς θα πεις κάτι τέτοιο...

Floater ή Teardrop = ?
Posterize = ?
Charity = ? (εντάξει ξέρουμε ότι ο Θεός είναι μπροστά)
Βοx out = ?
isolation = ?

Σίγουρα προτιμώ το "hook" από το "ρεβέρσα" ή "ραβέρσα". Αν γίνει και "χούκ-σατ" ακόμα καλύτερα tongue.gif
Δύσκολο ε? sad.gif


Σίγουρα οι παραπάνω όροι χάνουν απίστευτα αν μεταφραστούν, ειδικά αν κάποιος έχει ακούσει να τους χρησιμοποιούν οι Αμερικάνοι. Πάντως επειδή πρόκεται για κινήσεις που συναντώνται όλο και πιο συχνά πλέον στα παιχνίδια, το καλύτερο θα ήταν με τη συχνή χρήση τους να εξοικειωθεί σιγά σιγά και το κοινό ώστε να μη χρειάζονται μεταφράσεις του στυλ 'τον έκανε πόστερ' που πέταξε ο Μαγουλάς σε μια μετάδοση. Ή μήπως είναι καλύτερος όρος οι 'μπομπίτες' για τα floaters? Στο κάτω κάτω αμερικάνικο είναι το άθλημα, αυτοί δείχνουν το δρόμο και μεις ακολουθούμε. Σάμπως δεν είναι γεμάτο με αγγλικές λέξεις ήδη το μπασκετικό μας λεξιλόγιο?
kotzito
Αν αναλαβει να μεταδιδει ο Μπατης τους αγωνες τους ΠΑΟ,νομιζω οτι αρκετοι απο εμας θα καθομαστε να τους βλεπουμε μονο και μονο για αυτη την cult μορφη.Εχω απορια επισης ποσο θεικη θα ηταν η συνυπαρξη των δυο αρχοντων του μικροφωνου Χατζη και Μπατη. laugh.gif
Sir Charles
Πάντως ο Κώστας ο Μπατής κάθε άλλο παρά χθεσινός είναι στο Μπάσκετ. Μέλος του ΠΑΟ στις αρχές των ‘80ς – έχει συμμετάσχει και σε κάποια από τα τελευταία προ-Γιαννακόπουλων πρωταθλήματα της ομάδας – και μπασκετικός δημοσιογράφος από τα τέλη της ίδιας δεκαετίας. Ήταν από τους πρώτους που μετέδωσαν αγώνες Α1 όταν το πρωτάθλημα πήγε στα ιδιωτικά κανάλια, στο Μέγκα και μετά νομίζω πήγε και στον Αντέννα, και έκανε και ένα, το πρώτο νομίζω, τηλεπαιχνίδι για μπάσκετ στην ελληνική τηλεόραση. Είναι ή ίσως ήταν και με μία κοπέλα που έλεγε τον καιρό στον Αντέννα. Το σίγουρο είναι ότι ξέρει από μπάσκετ και μάλιστα «από τα μέσα» ειδικά σε τεχνικά θέματα. Όλα αυτά βέβαια δεν σημαίνουν ότι αποφεύγει τις γραφικότητες. Μία από τις κορυφαίες που θυμάμαι είναι από αγώνα του Ολυμπιακού στην Κροατία με Ζαντάρ. Αρχές 90ς με τον εμφύλιο στην Γιουγκοσλαβία στο φόρτε του και τον Ολυμπιακό γεμάτο Σέρβους. Και όποιος θυμάται το παλιό γηπεδάκι της Ζαντάρ καταλαν=βαίνει ατμόσφαιρα. Οπότε κάποια στιγμή μέσα στον αγώνα ακούμε, μετά από μία μικρή πάυση, τον Μπατή «μόλις τώρα έφυγαν και δύο ενοχλητικοί τύποι που ήταν όρθιοι πίσω μας» (!!!!!!!!!). Απλά συλλεκτικός.
AirNick
Μην ξεχνάτε και τη φράση " Περνάμε στην δευτέρα περίοδο του αγώνα"
panagiotisTheDream
Ζήσαμε σπουδαίες στιγμές την περασμένη Κυριακή, αλλά προς Θεού, μην ιεροσυλείτε σε βάρος του Χατζή...
Καταρχάς μιλάμε για μια μεμονωμένη εμφάνιση. Ας κρατάμε μικρό καλάθι... έχει καιρό να φτάσει τον Χατζημέγιστο....tongue.gif
traveller
QUOTE(Sir Charles @ Mar 3 2010, 15:20 ) *
Είναι ή ίσως ήταν και με μία κοπέλα που έλεγε τον καιρό στον Αντέννα.



τη θυμάσαι ε???? τα έσπαγε η γυναίκα μιλάμε 77.gif Έλενα Παπαϊωάννου την έλεγαν και είχε βγει κάποτε σταρ ελλάς. Αλλά μιλάμε για πάνω από 10 χρόνια smiley.gif

και βέβαια ξέρει μπάσκετ ο Μπατής αλλά πρέπει να είναι συγκρατημένος. Είδα το παιχνίδι την άλλη μέρα από το live streaming στο site της ομάδας και εάν ήμουν Ολυμπικός, χαλαρά θα την έσπαζα την τηλεόραση. Πρέπει να κρατάει τα προσχήματα tongue.gif

Πώς και δεν έστειλαν τον Σκουντή?




QUOTE(saou @ Mar 3 2010, 03:31 ) *
Σίγουρα οι παραπάνω όροι χάνουν απίστευτα αν μεταφραστούν, ειδικά αν κάποιος έχει ακούσει να τους χρησιμοποιούν οι Αμερικάνοι. Πάντως επειδή πρόκεται για κινήσεις που συναντώνται όλο και πιο συχνά πλέον στα παιχνίδια, το καλύτερο θα ήταν με τη συχνή χρήση τους να εξοικειωθεί σιγά σιγά και το κοινό ώστε να μη χρειάζονται μεταφράσεις του στυλ 'τον έκανε πόστερ' που πέταξε ο Μαγουλάς σε μια μετάδοση. Ή μήπως είναι καλύτερος όρος οι 'μπομπίτες' για τα floaters? Στο κάτω κάτω αμερικάνικο είναι το άθλημα, αυτοί δείχνουν το δρόμο και μεις ακολουθούμε. Σάμπως δεν είναι γεμάτο με αγγλικές λέξεις ήδη το μπασκετικό μας λεξιλόγιο?


+1

Πάντως και το "ζωγραφιστό" που λένε (και δε μπορώ να το ακούω, νομίζω είναι μεγάλη βλακεία ) από το "in the paint" των Αμερικάνων το έχουν ξεσηκώσει
15#kostas
Ένα βίντεο για την περιγραφή του Μπατή με τον Ολυμπιακό... rolleyes.gif



evilmonkey.gif shot.gif
pitto
QUOTE(15#kostas @ Mar 9 2010, 04:55 ) *
Ένα βίντεο για την περιγραφή του Μπατή με τον Ολυμπιακό... rolleyes.gif



69.gif 69.gif 69.gif 69.gif
panos75
Για πολλές μπούφλες ο τύπος. Ήθελα να'ξερα τι μέσον έχει και καταφέρνει να επιβιώνει τόσα χρόνια.
Maourito
Χρονιά του Dino Radja στον ΠΑΟ, το θυμάμαι σαν χθες. "Ράτζα κουνάει το σταθερό του πόδι χωρίς να κάνει βήματα"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.