Help - Search - Members - Calendar
Full Version: MVP 2019
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
jasonick
Φανερωθείτε όσοι δεν ψηφίσετε τον Γιάννη. tongue.gif Αν και με τρώει ο λώκος μου να το ρίξω στον Jokic. rolleyes.gif
Πρώτο φαβορί ο Γιάννης, με τους Μπακς να έχουν το καλύτερο ρεκόρ στο NBA, την καλύτερη άμυνα και top3 επίθεση. Τα ατομικά του νούμερα ζαλίζουν. 28 πόντοι, 12,6 ριμπάουντ, 6 ασσίστ και το τρελό 63,6 % στα δίποντα. ohmy.gif Ο Λεμπρόν για παράδειγμα στην καλύτερη του χρονιά είχε 62,2 %.
Η μεγαλύτερη απειλή για το βραβείο είναι ο Harden. Πλέον που οι Rockets έχουν φτάσει να διεκδικούν με αξιώσεις το πλεονέκτημα έδρας και θεωρητικά μπορούν να αναρριχηθούν μέχρι και την 2η θέση στην Δύση, αν συνεχίσει έτσι ο Μουσιάς έχει ελπίδες να πάρει το δεύτερο του βραβείο. 36,6 πόντοι, 6,6 ριμπάουντ, 7,6 ασσίστ. ohmy.gif
Τώρα θα μου πείτε για ποιον λόγο εσύ θα ψήφιζες Jokic; Τα νούμερα μπορεί να μην είναι ανάλογα των δύο προηγούμενων αλλά όταν οι Nuggets είναι στην 2η θέση της Δύσης με ένα ρόστερ που στο φτερό δεν έχει τπτ το ιδιαίτερο, τους Harris, Barton και λιγότερο το Millsap να χάνουν παιχνίδια λόγω τραυματισμών, είναι επίτευγμα το πόσο ψηλά είναι το Denver αυτή τη στιγμή.
Για τον PG, φαινόταν ότι είχε το ταλέντο τα προηγούμενα χρόνια αλλά του έλλειπε η σταθερότητα. 40 % στο τρίποντο, 28,6 πόντοι, 8,1 ριμπάουντ και ο καλύτερος αμυντικός στο φτερό που υπάρχει στο NBA.
Kawhi, Steph, KD και Embiid κάνουν αρκετά καλές χρονιές αλλά τους βάζω πιο χαμηλά από τους υπόλοιπους 4. Στα playoff είναι αλλη κουβέντα βέβαια. tongue.gif
aegeansheed
QUOTE(jasonick @ Mar 3 2019, 07:19 ) *

Θα τοποθετηθώ πιστεύω προς το τέλος του Μάρτη, αλλά είναι σαφώς μια κούρσα Γιάννη-Τζέημς.

Θεωρώ καταρχήν άδικο να μην υπάρχει ο Westbrook στο poll, όσο διαστημική χρονιά και να κάνει ο ΠηΤζη, όπως αντίστοιχα να συζητείται ο Kawhi-τί κι αν πάρει ψήφους- που έχει κάνει το rest μια καθημερινή κίνηση με συχνότητα όπως πλένουμε τα δόντια. Σιακάμ ρε! laugh.gif
Manimal
Σύμφωνα με το TPA η κούρσα για MVP είναι μεταξύ Χάρντεν και Γιάννη (ο Γιάννης υστερεί κατά 261 αγωνιστικά λεπτά που πιθανόν να βελτίωναν ακόμα περισσότερο τους αριθμούς του σε σχέση με Χάρντεν). Ο Χάρντεν είναι μακράν του δεύτερου ο καλύτερος επιθετικός της λίγκας. Αν λάβουμε το επιθετικό κομμάτι δε, υπάρχουν παίχτες καλύτεροι από τον Γιάννη, όμως ο Γιάννης αυτή την στιγμή έχει το μεγαλύτερο impact και στις δυο γωνιές του γηπέδου με απόλυτη ισορροπία και οριακά καλύτερος αμυντικός του Γκομπέρ (δηλ. καλύτερος αμυντικός της λίγκας). Αρκετά σπάνιο να βρεθεί τόση απόλυτη ισσοροπία σε άμυνα/επίθεση.
Quincy
Λόγω συμπάθειας θα ψηφίσω Γιάννη. Μόνο απ τον Harden πιστεύω κι εγώ πως μπορεί να το χάσει. Αν πάντως το πάρει ο μούσιας μπαίνει σε μια λίστα ελάχιστων που κατάφεραν να πάρουν συνεχόμενες φορές το βραβείο.
whaler
QUOTE (Manimal @ Mar 6 2019, 00:15 ) *
Σύμφωνα με το TPA η κούρσα για MVP είναι μεταξύ Χάρντεν και Γιάννη (ο Γιάννης υστερεί κατά 261 αγωνιστικά λεπτά που πιθανόν να βελτίωναν ακόμα περισσότερο τους αριθμούς του σε σχέση με Χάρντεν). Ο Χάρντεν είναι μακράν του δεύτερου ο καλύτερος επιθετικός της λίγκας. Αν λάβουμε το επιθετικό κομμάτι δε, υπάρχουν παίχτες καλύτεροι από τον Γιάννη, όμως ο Γιάννης αυτή την στιγμή έχει το μεγαλύτερο impact και στις δυο γωνιές του γηπέδου με απόλυτη ισορροπία και οριακά καλύτερος αμυντικός του Γκομπέρ (δηλ. καλύτερος αμυντικός της λίγκας). Αρκετά σπάνιο να βρεθεί τόση απόλυτη ισσοροπία σε άμυνα/επίθεση.


Νομίζω το boldαρισμένο τα λέει όλα.

Για Χαρντεν, έχω ξαναπεί πως εμένα δε μου αρέσει ο τρόπος που βγάζει αυτά τα νούμερα. Αν η ομάδα σου παίζει στα φτερά όλη την ώρα για να πάιζεις εσύ iso, λογικό να τα κάνεις αυτά. Δεν αμφιβάλλω για το ταλέντο του Μούσια στο ελάχιστο, αλλα πιστεύω πως τον παίρνει και τα κάνει αυτά. Και νομίζω πως υπάρχουν κι άλλοι παίκτεσ τη λίγκα που θα απέδιδαν με αυτό το στυλ μπάσκετ.

Πιθανότατα ο Γιάννης αν έπαιρε 40 προσπάθειες σε όλα τα ματς, να είχε πολύ καλύτερα νούμερα σε κάποιες κατηγορίες, αλλά η συζήτηση για MVP πρέπει να αντανακλά την επιρροή στις δυο μεριές του γηπέδου ΚΑΙ την πορεία της ομάδας. Και αν σκεφτούμε πως τα Ελάφια από τα μικρά βηματάκια προόδου που έκαναν όλα τα προηγούμενα χρόνια, φέτος πάνε ξεκάθαρα για (τουλάχιστον) Τελικούς Ανατολής, νομίζω πως το βραβείο ανήκει αδιαμφισβήτητα στο Γιάννη.
aegeansheed
QUOTE(whaler @ Mar 6 2019, 10:03 ) *
Δεν αμφιβάλλω για το ταλέντο του Μούσια στο ελάχιστο, αλλα πιστεύω πως τον παίρνει και τα κάνει αυτά.

Σαφώς και τον ευνοεί αυτό που επιτρέπει ο Ντ' Αντόνι. Ασφαλώς και ο Ντ' Αντόνι προσπαθεί να αξιοποιήσει όλα τα elite skills του Harden. Ελάχιστοι παίκτες στην ιστορία έχουν απολάβει τέτοια ελευθερία επιλογών, βέβαια δεν είναι τυχαίο, κατέχει ένα απ΄οτα μεγαλύτερα skills ολων των εποχών.
Αντίστοιχα και ο Budenholzer έχει σχεδιάσει την ομάδα να στρετσάρεται έξω για να μπορεί ο Γιάννης να αξιοποιεί το 1-1 με την επιλογή τελείωμα/πάσα στο double team.

QUOTE(whaler @ Mar 6 2019, 10:03 ) *
Για Χαρντεν, έχω ξαναπεί πως εμένα δε μου αρέσει ο τρόπος που βγάζει αυτά τα νούμερα. Αν η ομάδα σου παίζει στα φτερά όλη την ώρα για να πάιζεις εσύ iso, λογικό να τα κάνεις αυτά.

Το συγκεκριμένο στυλ επίθεσης το είδαμε κατά βάση τον Ιανουάριο σε 5-7 αγώνες που δεν είχε μείνει άνθρωπος στο ρόστερ των Rockets να μπορεί να περπατάει και να παίζει μπάσκετ ταυτόχρονα... Μετά μπήκε και Gordon αρχικά και στη συνέχεια και ο Paul. Ό,τι και να ήταν έδωσε λύσεις. Από εκεί που μπορεί να είχαν 0-6 αν έπαιζαν συμβατικά το κράτησαν κοντά στο 50% απ' όσο θυμάμαι χοντρικά. Στη Δυτική (και) φέτος μία νίκη μπορεί να κάνει τεράστια διαφορά και δε μπορώ να σκεφτώ κάτι αρνητικό για αυτή την επιλογή, όσο και να μην άρεσε στα μάτια.

QUOTE(whaler @ Mar 6 2019, 10:03 ) *
Και νομίζω πως υπάρχουν κι άλλοι παίκτεσ τη λίγκα που θα απέδιδαν με αυτό το στυλ μπάσκετ.

Δε νομίζω ότι είναι πολλοί, αν υπήρχαν θα το βλέπαμε ήδη αφού αυτοί που τους παρακολουθούν κάθε μέρα στις προπονήσεις μπορούν να το καταλάβουν καλύτερα και να το σκεφτούν πρώτοι. Το έχουμε δει από τον Westbrook πέρυσι, αυτός μπορεί, ναι. Ο Kobe, o Jordan, o McGrady, αλλοί αυτοί έχουν αποσυρθεί. Στη Λίγκα σήμερα δε μπορώ να σκεφτώ άλλους εκτός Γιάννη-Harden-Russ και κάποια στιγμή τον Luca ίσως, αλλά όχι ακόμα.

QUOTE(whaler @ Mar 6 2019, 10:03 ) *
Πιθανότατα ο Γιάννης αν έπαιρε 40 προσπάθειες σε όλα τα ματς, να είχε πολύ καλύτερα νούμερα σε κάποιες κατηγορίες, αλλά η συζήτηση για MVP πρέπει να αντανακλά την επιρροή στις δυο μεριές του γηπέδου ΚΑΙ την πορεία της ομάδας. Και αν σκεφτούμε πως τα Ελάφια από τα μικρά βηματάκια προόδου που έκαναν όλα τα προηγούμενα χρόνια, φέτος πάνε ξεκάθαρα για (τουλάχιστον) Τελικούς Ανατολής, νομίζω πως το βραβείο ανήκει αδιαμφισβήτητα στο Γιάννη.

Εκεί καταλήγω κι εγώ, όπως το εννοείς με αυτήν την διατύπωση. Αν οι Bucks πάρουν την Ανατολική και μόνο θα είναι κατά 90% Γιάννης το Βραβείο. Από την άλλη αν οι Rockets καταφέρουν και πάρουν τη 2η θέση στη Δυτική με τα νούμερα που έχει φέτος ο Harden σε πόντους (πάνω από 36 μ.ο. νομίζω έχει κάνει ο Τζόρνταν και ο Κόμπε από μια χρονιά, εκτός αυτών του Γουίλτ) και με το reminder εκείνου στου αστρικού Ιανουαρίου, τότε μόνο βλέπω περισσότερο Harden.
Manimal
QUOTE (aegeansheed @ Mar 6 2019, 12:10 ) *
Το συγκεκριμένο στυλ επίθεσης το είδαμε κατά βάση τον Ιανουάριο σε 5-7 αγώνες που δεν είχε μείνει άνθρωπος στο ρόστερ των Rockets να μπορεί να περπατάει και να παίζει μπάσκετ ταυτόχρονα... Μετά μπήκε και Gordon αρχικά και στη συνέχεια και ο Paul. Ό,τι και να ήταν έδωσε λύσεις. Από εκεί που μπορεί να είχαν 0-6 αν έπαιζαν συμβατικά το κράτησαν κοντά στο 50% απ' όσο θυμάμαι χοντρικά. Στη Δυτική (και) φέτος μία νίκη μπορεί να κάνει τεράστια διαφορά και δε μπορώ να σκεφτώ κάτι αρνητικό για αυτή την επιλογή, όσο και να μην άρεσε στα μάτια.


Για να σε προλάβω κιόλας, αλλά συμφωνούμε ότι δεν είναι δείγμα, πόσω μάλλον κόντρα στους Warriors με όλη την ασοβαρότητα που αντιμετωπίζουν την regular, αλλά η εμφάνιση στον συγκεκριμένο αγώνα τουλάχιστον του CP3 και την ώθηση που έδωσε στους υπόλοιπους, με κάνει να αμφιβάλλω κατά πόσο είναι το μοναδικό στυλ μπάσκετ που μπορούν να παίξουν.
aegeansheed
QUOTE(Manimal @ Mar 6 2019, 20:37 ) *
Για να σε προλάβω κιόλας, αλλά συμφωνούμε ότι δεν είναι δείγμα, πόσω μάλλον κόντρα στους Warriors με όλη την ασοβαρότητα που αντιμετωπίζουν την regular, αλλά η εμφάνιση στον συγκεκριμένο αγώνα τουλάχιστον του CP3 και την ώθηση που έδωσε στους υπόλοιπους, με κάνει να αμφιβάλλω κατά πόσο είναι το μοναδικό στυλ μπάσκετ που μπορούν να παίξουν.

Δεν κατάλαβα τί εννοείς σε σχέση με αυτό που δείχνεις να σχολιάζεις, οπότε αν θες αναδιατυπώνεις.

Πέρα από αυτό όμως...


Η μονομαχία ανάμεσα σε Γιάννη και Harden είναι ζωντανή και δυναμική, θα μπορούσε να ήταν καλύτερη αν έπαιζε σε περισσότερα ματς ο Γιάννης (δε μου αρέσει, δε βοηθάει, αλλά είναι αναγκαίο κακό...)

Ακόμα δεν αραδιάζω stats/ συγκριτικά και επιχειρήματα για αντιπαράθεση, περιμένω να τελειώσει ο Μάρτης. Μέχρι τώρα είχαμε δύο ακόμα διαστημικές εμφανίσεις του Harden (vs MEM, SA) και δύο αντίστοιχες του Γιάννη νωρίτερα (vs ΜΙΑ, PHI) πριν πάρει δύο days off. Όλες και των δύο σε συνεχόμενα ματς. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα 100% όσο υπάρχει ακόμα δρόμος να διαβούν κι οι δύο στις επόμενες εβδομάδες...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.