Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kαλυτερος Ευρωπαιος σουτινγκ-γκαρντ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
a bullet for your head
Αφου ξεκινησα με τα ποιντ-γκαρντ,ειπα σημερα να συνεχισω με τα σουτινγκ-γκαρντ.. rolleyes.gif
Τοποθετησα 20 επιλογες παικτων,με τη ψηφο να ειναι πολλαπλης επιλογης.
Ποιους θεωρειτε τους καλυτερους Ευρωπαιους σουτινγκ-γκαρντ,τη τελευταια 25ετια?
Επειδη υπαρχουν πολλοι υποψηφιοι(20),μπορειτε να φτιαχνετε τα δικα σας τοπ 5,η' κ τοπ 10,εαν το επιθυμειτε..
benchwarmer
Αν ηταν μοναδικη η ψηφος, οποιοσδηποτε αλλος πλην του Γκαλη και του Πετροβιτς θα επρεπε να αισθανεται πολυ τυχερος αν επαιρνε εστω και 1 ψηφο..
Τωρα βεβαια, εκτος απο αυτους τους 2, μπορεσα και εριξα και μερικες ψηφους "συμπαθειας"..
PARISINOS
Ψηφισα γκαλη, πετροβιτς, ντανιλοβιτς.

Παντως χωρις να θεωρω οτι ειναι εστω μεσα στο τοπ 10, θεωρω οτι μια τετοια λιστα με 20 υποψηφιους, θα επρεπε να εχει μεσα τον αλβερτη. Στο φορτε της καριερας του επαιζε ως καθαρο δυαρι και ως τετοιο επαιζε βασικος στις πρωταθλητριες ομαδες του ΠΑΟ το 96 και το 2000 αλλα και το 2001.

Μεγαλος παιχτης και πολυ μεγαλη προσωπικοτητα, ζωντανη ιστορια του ευρωπαικου μπασκετ, αξιζει μια θεση στο πολ σιγουρα. Εγω προσωπικα θα τον τοποθετουσα καπου στην αρχη της δευτερης δεκαδας των κορυφαιων.
a bullet for your head
QUOTE(benchwarmer @ Apr 10 2009, 17:24 ) *
Αν ηταν μοναδικη η ψηφος, οποιοσδηποτε αλλος πλην του Γκαλη και του Πετροβιτς θα επρεπε να αισθανεται πολυ τυχερος αν επαιρνε εστω και 1 ψηφο..
Τωρα βεβαια, εκτος απο αυτους τους 2, μπορεσα και εριξα και μερικες ψηφους "συμπαθειας"..

Σιγουρα οι Γκαλης,Πετροβιτς,ηταν τα ''ιερα τερατα'' της θεσης,αλλα κ του Ευρωπαικου μπασκετ γεικοτερα.
Καταφερα κ θυμηθηκα αρκετους υποψηφιους,οι οποιοι εκαναν πολυ σπουδαια καριερα.
Η ψηφος μου ηταν 8πλη:
-Πετροβιτς
-Γκαλης
-Μαρτσουλιονις
-Μπερκοβιτς
-Ντανιλοβιτς
-Ριβα
-Ναβαρο
-Κουτλουαι

QUOTE(PARISINOS @ Apr 10 2009, 17:43 ) *
Ψηφισα γκαλη, πετροβιτς, ντανιλοβιτς.

Παντως χωρις να θεωρω οτι ειναι εστω μεσα στο τοπ 10, θεωρω οτι μια τετοια λιστα με 20 υποψηφιους, θα επρεπε να εχει μεσα τον αλβερτη. Στο φορτε της καριερας του επαιζε ως καθαρο δυαρι και ως τετοιο επαιζε βασικος στις πρωταθλητριες ομαδες του ΠΑΟ το 96 και το 2000 αλλα και το 2001.

Μεγαλος παιχτης και πολυ μεγαλη προσωπικοτητα, ζωντανη ιστορια του ευρωπαικου μπασκετ, αξιζει μια θεση στο πολ σιγουρα. Εγω προσωπικα θα τον τοποθετουσα καπου στην αρχη της δευτερης δεκαδας των κορυφαιων.

Οσον αφορα τον Αλβερτη,αλλα κ αλλους παικτες που ειχαν ''διπλη θεση'',ηταν δηλαδη γκαρντ-φοργουορντ η' φοργουορντ-γκαρντ,η αληθεια ειναι οτι το σκεφτηκα πολυ..
Και αποφασισα οτι καλυτερο θα ειναι,να συμπεριληφθει στα 3αρια.. rolleyes.gif
ΥΓ:Και στις θεσεις του σμολ-φοργουορντ,παουερ-φοργουορντ,σεντερ,ισως να προκυψουν καποια θεματα(διαφορετικες αποψεις),οσον αφορα τη θεση του καθενος.
captain charisma
καλα ο μαιερς πλειμεκερ δεν ειναι?στην εθνικη ιταλιας ασσος θυμαμαι οτι επαιζε

ψηφισα ντανιλοβιτς που ηταν πληρεστερος παικτης

ο πρελεβιτς γιατι λειπει απο τη λιστα?
a bullet for your head
QUOTE(big dirk @ Apr 10 2009, 18:27 ) *
καλα ο μαιερς πλειμεκερ δεν ειναι?στην εθνικη ιταλιας ασσος θυμαμαι οτι επαιζε

ψηφισα ντανιλοβιτς που ηταν πληρεστερος παικτης

ο πρελεβιτς γιατι λειπει απο τη λιστα?

Ο Καρλντον Μαιερς ηταν καθαρο δυαρι κ μεγαλη καλαθομηχανη στα 90',τοσο στην εθνικη Ιταλιας,οσο κ στη Μπολωνια(Τιμσιστεμ μου φαινεται..)..
Για τον Μπανε..μηπως εισαι ΠΑΟΚΤΖΗΣ..?? tongue.gif
Δεν λεω..εκανε κ αυτος πολυ καλη καριερα,πιστευεις ωστοσο,οτι θα ειχε θεση στο ροστερ της ενωμενης Γιουγκοσλαβιας,η' της Σερβιας(Σερβος δεν ηταν?)..?
T.W.Is.M.
Κατα σειρα οι επιλογες μου ηταν Πετροβιτς, Μαρτσουλιονις, Γκαλης, Ντανιλοβιτς, Σαν Επιφανιο. Αν εβαζα 6ο θα ηταν ο Ματσιγιαουσκας, αλλα προτιμησα να μεινω σε τοπ 5.
Μου κανει εντυπωση παντως οτι σε συνολο 12 ψηφων ο Ντραζεν εχει παρει μονο 9 και ο Γκαλης επισης μονο 9. Το δικαιολογω μονο στο οτι καποιοι πιθανον να προτιμησαν να ψηφισουν μονο 1. Αλλιως δε βλεπω πως θα αφηνε καποιος εξω απο τους κορυφαιους τον πρωτο Ευρωπαιο γκαρντ που εφτασε σε επιπεδο all-star στο ΝΒΑ(και σε εποχες Ντριμ Τιμ) και τον παιχτη χαρη στον οποιο οι περισσοτεροι απο μας βρισκομαστε σ αυτο το φορουμ.
a bullet for your head
QUOTE(T.W.Is.M. @ Apr 10 2009, 22:01 ) *
Μου κανει εντυπωση παντως οτι σε συνολο 12 ψηφων ο Ντραζεν εχει παρει μονο 9 και ο Γκαλης επισης μονο 9. Το δικαιολογω μονο στο οτι καποιοι πιθανον να προτιμησαν να ψηφισουν μονο 1. Αλλιως δε βλεπω πως θα αφηνε καποιος εξω απο τους κορυφαιους τον πρωτο Ευρωπαιο γκαρντ που εφτασε σε επιπεδο all-star στο ΝΒΑ(και σε εποχες Ντριμ Τιμ) και τον παιχτη χαρη στον οποιο οι περισσοτεροι απο μας βρισκομαστε σ αυτο το φορουμ.

Θα συμφωνησω μ'αυτο που λες..αυτη τη στιγμη,σε συνολο 15 ψηφων,ο Ντραζεν εχει 12ψηφους κ ο Νικ 11.. huh.gif
Τι να πω..
Ως τωρα ''αποντοι'' παραμενουν οι Μπεριτς,Βιγιακαμπα,Περασοβιτς,Ντακουρι..εν
ο ''ανατρεπτικος & αιρετικος'' Ιγκορ Κουντελιν εχει 2.. 69.gif
nikefalin
Ελλείψεις από τα παλια :

Ντιμπουισόν (ένας γάλλος που έπαιζε την ίδια πεοχή με τον Γκάλη και έβαζε περισσότερα)
Ντράζεν Νταλίμπαγκιτς, η μεγαλύτερη μαζί με τον Τσόσιτς , μορφή του γιουγκοσλάβικου μπάσκετ στην προ Πέτροβιτς εποχή.
Γιώργος Αμερικάνος, η εμβληματική μορφή της ΑΕΚ του 68.
Αλεξάντερ Μπελόφ ( όταν το σοβιετικό μπάσκετ κυριαρχούσε)

Δεν έχει θέση ο Μπέριτς , υπήρχουν δεκάδες καλύτεροι του.

Οι επιλογές μου είναι καθαρά συναισθηματικές...όταν έχεις δει από κοντά Γκάλη,Πέτροβιτς και Μαρτσουλιόνις....


a bullet for your head
QUOTE(nikefalin @ Apr 11 2009, 02:58 ) *
Ελλείψεις από τα παλια :

Ντιμπουισόν (ένας γάλλος που έπαιζε την ίδια πεοχή με τον Γκάλη και έβαζε περισσότερα)
Ντράζεν Νταλίμπαγκιτς, η μεγαλύτερη μαζί με τον Τσόσιτς , μορφή του γιουγκοσλάβικου μπάσκετ στην προ Πέτροβιτς εποχή.
Γιώργος Αμερικάνος, η εμβληματική μορφή της ΑΕΚ του 68.
Αλεξάντερ Μπελόφ ( όταν το σοβιετικό μπάσκετ κυριαρχούσε)

Δεν έχει θέση ο Μπέριτς , υπήρχουν δεκάδες καλύτεροι του.

Οι επιλογές μου είναι καθαρά συναισθηματικές...όταν έχεις δει από κοντά Γκάλη,Πέτροβιτς και Μαρτσουλιόνις....

Για τον Ντιμπουισον συμφωνοι...οπως σου απαντησα κ στο αλλο poll,οι ψηφοφοριες λαμβανουν χωρα στο βαθος της τελευταιας 25ετιας..
nikefalin
QUOTE(a bullet for your head @ Apr 11 2009, 01:01 ) *
Για τον Ντιμπουισον συμφωνοι...οπως σου απαντησα κ στο αλλο poll,οι ψηφοφοριες λαμβανουν χωρα στο βαθος της τελευταιας 25ετιας..

ο Νταλιμπάγκιτς σταμάτησε το 88 επαιζε εως τα 42 του στην Ιταλία ως ξένος smiley.gif
Ίσως και ο Μπελόφ να πρόλαβε την 25ετία, αλλά αν ήταν 26-27 δεν είναι αδικία ?

εντάξει ο Αμερικάνος ήταν κομματάκι πιο παλιός..
a bullet for your head
QUOTE(nikefalin @ Apr 11 2009, 03:03 ) *
ο Νταλιμπάγκιτς σταμάτησε το 88 επαιζε εως τα 42 του στην Ιταλία ως ξένος smiley.gif
Ίσως και ο Μπελόφ να πρόλαβε την 25ετία, αλλά αν ήταν 26-27 δεν είναι αδικία ?

εντάξει ο Αμερικάνος ήταν κομματάκι πιο παλιός..

Δεν αντιλεγω οτι μπορει να αδικουνται οι παλιοτεροι μεγαλοι παικτες.
Εθεσα το χρονικο οριο-βαθος της 25ετιας,καθως απο τοτε κ μετα ειχα οπτικες παραστασεις κ μπορουσα να εχω ιδια αντιληψη..
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
1. Γκαλης
2. Γκαλης
3. Γκαλης
4. Γκαλης
5. Γκαλης

Αυτα που εκανε ο Νικ οι αλλοι τα εβλεπαν μονο στον υπνο τους.

''Αν εγω ειμαι ειμαι ο γιος του διαβολου, ο Γκαλης ειναι ο ιδιος ο διαβολος'' Ντραζεν Πετροβιτς.
Pierce
Η ενασχοληση μου με το μπασκετ αρχισε, εκει στις αρχες των 90's εχοντας ως ειδωλο τον Ντανιλοβιτς, οποτε εδω συναισθηματικα αν υπηρχε ψηφοφορια με ποντους αυτος θα επαιρνε τους περισσοτερους απο μενα.
Περα απο τα κλασσικα Νικ Γκαλης- Ντραζεν, θα ψηφισω και αλλους δυο αγαπημενους, τον πολυ καλο Μαρτσουλιονις και τον πολυ τρελο Κουντελιν
gallistis
μονο νικο
Air and King
Για μενα υπαρχει ο Πετροβιτς,ο Γκαλης........ο Ναβαρο και μετα οι υπολοιποι.
Ο Πετροβιτς για μενα περνει εξτρα ποντους γιατι επαιξε και στην Ευρωπη περνοντας τιτλους με Τσιμπονα κ.α αλλα και στο ΝΒΑ εστω και αν στο Πορτλαντ καθαριζε τον παγκο στο Νιου Τζερσει εκανε εκανε εξαιρετικες εμφανισεις.
Ο Γκαλης υπηρξε τεραστιος σκορερ στο Ευρωπαικο μπασκετ και ολοι ξερουμε ποιος ειναι και τι μπορουσε να κανει.
Ο Ναβαρο οπως εχω ξαναπει απο Βιγιακμπα και Επι ειναι ανωτερος και θα μπει στην Ιστορια γιατι ειναι παιχταρας.
Επισης αναφορα πρεπει να γινει στον Μπελοφ ο οποιος ηταν ο σουπερσταρ της Ρωσικης Αρκουδας καταχτωντας δυο τροπαια Ευρωλιγκα(πρωταθλητριων τοτε),Χρυσος Ολυμπιονικης το 1972.Οσοι τον εχουν δει στο απογειο της καριερας του θεωρουν οτι ειναι ο κορυφαιος ολων των εποχων!
j-kidd13
Γκαλης,Πετροβιτς,Ντανιλοβιτς,Μαρτσουλιονι
,Μαγερς...Ο Μαγερς αντικειμενικα δεν ξερω αν αξιζει την ψηφο μου σε σχεση με αλλους πχ Μπερκοβιτς-Σαν Επιφανιο(προσωπικα πιστευω οτι αξιζει),αλλα ειμαι μεγας φαν του εδω και χρονια...Καλαθομηχανη ολκης...
xxx-4711
ψηφισα γκαλη πετροβιτς μαρτσουλιονις μακραν οι καλυτεροι απο τους υπολοιπους. ειδικη μνεια στον κουρτιναιτις που ειναι κατα τα γνωμη μου πολυ υποτιμημενος
ο μπελοφ ηταν πλειμεικερ. θεση στη ψηφοφορια εχουν και οι μπραμπενετς ντουσκο ιβανοβιτς πρελιεβιτς μπαπκοφ και τζαμσι.
a bullet for your head
QUOTE(xxx-4711 @ Apr 11 2009, 16:50 ) *
ψηφισα γκαλη πετροβιτς μαρτσουλιονις μακραν οι καλυτεροι απο τους υπολοιπους. ειδικη μνεια στον κουρτιναιτις που ειναι κατα τα γνωμη μου πολυ υποτιμημενος
ο μπελοφ ηταν πλειμεικερ. θεση στη ψηφοφορια εχουν και οι μπραμπενετς ντουσκο ιβανοβιτς πρελιεβιτς μπαπκοφ και τζαμσι.

Αναμεσα στους Ιβανοβιτς κ Περασοβιτς,επελεξα τον 2ο..τον Τζαμσι τον τοποθετησα στα 3αρια..ο Μπαπκοφ,δεν νομιζω οτι ηταν καλυτερος του Κουντελιν..
a bullet for your head
Σε συνολο 25 ψηφων κ ο μεγαλος Νικ προηγειται με 19 ψηφους,με 2ο τον μακαριτη τον Ντραζεν,3ο την εκπληξη κατ'εμε,τον Ντανιλοβιτς με 13,ενω αρκετα πισω με μολις 11 ψηφους ο Σαρουνας Μαρτσουλιονις..
Ευτυχως,εχουμε κ μια Ελληνικη πρωτια..αν και οι Παπαλουκας & Διαμαντιδης,δεν τα πανε κ ασχημα..
Θα συμφωνησω με το φιλο που ανεφερε πως ο Κουρτιναιτις ηταν πολυ υποτιμημενος..
Πολυ μεγαλος παικτης που ανετα μπορει να συμπεριληφθει σε ενα τοπ 3 με τους κορυφαιους σουτερ..
Marciulionis
Γκάλης, Πέτροβιτς, Μαρτσιουλιόνις με αυτή τη σειρά από εμένα.
xxx-4711
QUOTE(a bullet for your head @ Apr 11 2009, 18:20 ) *
Αναμεσα στους Ιβανοβιτς κ Περασοβιτς,επελεξα τον 2ο..τον Τζαμσι τον τοποθετησα στα 3αρια..ο Μπαπκοφ,δεν νομιζω οτι ηταν καλυτερος του Κουντελιν..


ο ιβανοβιτς αργησε να μεταγραφει σε ομαδα που εκανα πρωταθλητισμο και δεν ειχε αγωνιστει στην εθνικη της χωρας του
για αυτο νομιζω οτι ειναι αρκετα υποτιμημενος

ο κουντελιν ηταν αναπληρωματικος του μπαπκοφ και νομιζω αρκετα μονοδιαστατος σε σχεση με αυτον. γενικα ο μπαπκοφ θεωρω οτι ηταν οκορυφαιος παικτης της ρωσιας την πενταετια 93-98 και ο δευτερος καλυτερος ευρωπαιος στη θεση του μετα τον ντανιλοβιτς

θεση τη ψηφοφορια ισως θα ειχε και ο μπονατο
a bullet for your head
QUOTE(xxx-4711 @ Apr 12 2009, 19:27 ) *
ο ιβανοβιτς αργησε να μεταγραφει σε ομαδα που εκανα πρωταθλητισμο και δεν ειχε αγωνιστει στην εθνικη της χωρας του
για αυτο νομιζω οτι ειναι αρκετα υποτιμημενος

ο κουντελιν ηταν αναπληρωματικος του μπαπκοφ και νομιζω αρκετα μονοδιαστατος σε σχεση με αυτον. γενικα ο μπαπκοφ θεωρω οτι ηταν οκορυφαιος παικτης της ρωσιας την πενταετια 93-98 και ο δευτερος καλυτερος ευρωπαιος στη θεση του μετα τον ντανιλοβιτς

θεση τη ψηφοφορια ισως θα ειχε και ο μπονατο

Αυτο που λες για τον Ιβανοβιτς ισχυει..ομως θεωρησα καλυτερο τον Περασοβιτς,οπως κ τον Κουντελιν αντι του Μπαπκωφ..
Αν ο Κουντελιν αγωνιζοταν στο συγχρονο μπασκετ θα εκανε σιγουρα πολυ καλη καριερα..τον θεωρω αδικημενο στην εποχη του..
Τον Μπονατο τον σκεφτηκα,ομως ο Γαλλος που θα επρεπε τελικα να μπει στη ψηφοφορια ειναι ο Ντιμπουισον..
benchwarmer
Ενταξει, ουτε ο Κουντελιν ουτε ο Μπαμπκοφ χωρανε σε μια λιστα με τους τοπ5...

Οι ψηφοι στο Κουντελιν ειναι αυτο που ειπα και στο τοπικ με τους PF.. Ψηφοι συμπαθειας (και μια απο αυτες ειναι και η δικια μου). Κατα τα αλλα, αδιανοητο να εχει παραπανω ψηφους απο τον Σαν Επιφανιο πχ..
NBAholic
Απ'ό,τι βλέπω, δίνεται η δυνατότητα να ψηφίσεις ακόμη κι όλους. Όχι ότι θα το κάνω. Είτε θα ψηφίσω τους πρώτους 5 είτε αυτούς που έχουν κατά την άποψή μου πιθανότητα να μπουν το #1.

Για τον Γκάλη, ακόμη κι αν δεν ήμουν Έλληνας θα έλεγα το εξής: Ότι ήταν ίσως ο πρώτος (κι ακόμη και σήμερα από τους ελάχιστους) Ευρωπαίος γκαρντ που προτιμούσε να σκοράρουν με τον "αμερικανικό" τρόπο, δηλαδή με δυναμικά μπασίματα, σουτ απέναντι σε άμυνες και σωματική επαφή, αντί του να αποτελεί τον κλασικό μακρινό σουτέρ, όπως ήταν οι περισσότεροι της λίστας. Αναμενόμενο βέβαια, λόγω παιδικών χρόνων, φιλοδοξιών και μπασκετικής παιδείας.

ΥΓ. Τους Ντακουρί-Μπέρκοβιτς δεν ξέρω αν θα τους κατέτασσα καθαρά στους SG.
Air and King
QUOTE(NBAholic @ Apr 13 2009, 00:18 ) *
Απ'ό,τι βλέπω, δίνεται η δυνατότητα να ψηφίσεις ακόμη κι όλους. Όχι ότι θα το κάνω. Είτε θα ψηφίσω τους πρώτους 5 είτε αυτούς που έχουν κατά την άποψή μου πιθανότητα να μπουν το #1.

Νομιζω οτι πολλαπλη επιλογη ψηφων δεν ειναι και οτι καλυτερο γιατι εκτος οτι δεν μπορει να αναδειχθει καθαρα ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ η οι δυο-τρεις καλυτεροι,μπαινουν στην εξισωση παιχτες που δεν διεκδηκουν αυτον τον τιτλο αλλα θα ηταν απλα μελη ενος τοπ-15 π.χΔεν ξερω τι λεει και ο bullet πανω σε αυτο που αλλωστε ειναι και ο δημιουργος του Τοπικ.
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Apr 13 2009, 01:41 ) *
Νομιζω οτι πολλαπλη επιλογη ψηφων δεν ειναι και οτι καλυτερο γιατι εκτος οτι δεν μπορει να αναδειχθει καθαρα ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ η οι δυο-τρεις καλυτεροι,μπαινουν στην εξισωση παιχτες που δεν διεκδηκουν αυτον τον τιτλο αλλα θα ηταν απλα μελη ενος τοπ-15 π.χΔεν ξερω τι λεει και ο bullet πανω σε αυτο που αλλωστε ειναι και ο δημιουργος του Τοπικ.

Επειδη οι λιστες με τους υποψηφιους ειναι αρκετα διευρυμενες κ επειδη αναφερομαστε σε ενα βαθος 25ετιας,θεωρησα, οτι διδοντας ο καθενας απο μας μονο μια ψηφο,οι περισσοτερες θα συγκεντωνονταν σε ελαχιστους(το πιο πιθανο).
Οποτε θελησα να δωσω τη δυνατοτητα της πολλαπλης επιλογης,ωστε να μπορει ο καθενας να ψηφιζει το δικο του τοπ 5(η' και παραπανω),η' να καταθετει ακομα και ψηφους με βαση τις προσωπικες του συμπαθειες.
Το να υπαρξουν παικτες,που υπο ''κανονικες συνθηκες'' δεν θα συγκαταλεγονταν σε ενα τοπ 5 ας πουμε(βαση ψηφοφοριας),ισως να ειναι μια ''δυσλειτουργια'' της ψηφου με πολλαπλη επιλογη,ωστοσο,ακομα κ ετσι,το βρισκω πιο ενδιαφερον.. smile.gif
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Apr 13 2009, 02:13 ) *
Επειδη οι λιστες με τους υποψηφιους ειναι αρκετα διευρυμενες κ επειδη αναφερομαστε σε ενα βαθος 25ετιας,θεωρησα, οτι διδοντας ο καθενας απο μας μονο μια ψηφο,οι περισσοτερες θα συγκεντωνονταν σε ελαχιστους(το πιο πιθανο).
Οποτε θελησα να δωσω τη δυνατοτητα της πολλαπλης επιλογης,ωστε να μπορει ο καθενας να ψηφιζει το δικο του τοπ 5(η' και παραπανω),η' να καταθετει ακομα και ψηφους με βαση τις προσωπικες του συμπαθειες.
Το να υπαρξουν παικτες,που υπο ''κανονικες συνθηκες'' δεν θα συγκαταλεγονταν σε ενα τοπ 5 ας πουμε(βαση ψηφοφοριας),ισως να ειναι μια ''δυσλειτουργια'' της ψηφου με πολλαπλη επιλογη,ωστοσο,ακομα κ ετσι,το βρισκω πιο ενδιαφερον.. smile.gif

Οτι πεις!Εσυ εισαι ο δημιουργος!Απλα το ειπα αυτο γιατι ισως να μην αναδειχθει ξεκαθαρα ο καλυτερος με πολλαπλες επιλογες.
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Apr 13 2009, 02:28 ) *
Οτι πεις!Εσυ εισαι ο δημιουργος!Απλα το ειπα αυτο γιατι ισως να μην αναδειχθει ξεκαθαρα ο καλυτερος με πολλαπλες επιλογες.

''Κουτσα-στραβα'',οι καλυτεροι ανα κατηγορια αναδεικνυονται..
Απ τα εως τωρα αποτελεσματα,στα σεντερ προπορευονται οι Σαμπονις,Ντιβατς με τους Γκασολ κ Βουισιτς( ohmy.gif ) tongue.gif ..να επονται..τη νυφη εδω την εχει πληρωσει ο Σμιτς..
Στα 4αρια,οι Νοβιτσκι,Ρατζα προπορευονται,με τον Φουτσκα ωστοσο να ''τρωει'' τη 3η θεση απ τον Σρεμπφ.
Στα 3αρια,τα πραγματα κυλανε πιο ομαλα(Κουκοτς,Πετζα,Ντεγιαν,Σισκα),ομως το αξιοσημειωτο ειναι πως σε συνολο 25 ψηφων μου φαινεται,οι Πετζα κ Ντεγιαν εχουν μολις 13..Φαντασου να ηταν και ''μονη'' η ψηφος..
Στα 2αρια,ο Νικ,προηγειται εστω κ οριακα του Ντραζεν..αυτο ισως να ειναι κ μια μικρη εκπληξη..αν κ τους εχω κ τους 2 παικτες παρα πολυ ψηλα,ενω οι Μαρτσουλιονις & Ντανιλοβιτς ακολουθουν(με ισοβαθμια)..
Στους ασσους,εδω τα πραγματα ειναι καπως..αλλα ο καθενας εχει το δικαιωμα να ψηφιζει οτι θελει..
Προηγειται καθαρα ο Σαρας,που στο δικο μου τοπ 5,δεν θα εβρισκε θεση..ωστοσο οι περισσοτεροι εδω τον προτιμουν..
Εδω ξεκαθαρα την εχει πληρωσει ο Τονι Παρκερ..εχει μολις 4 ψηφους,οσες εχει μου φαινεται κ ο Γιαννακης.. rolleyes.gif
Ενω ο Τζορτζεβιτς,ειναι στη 4η θεση,πισω απο Παπαλουκα κ Διαμαντιδη..
Οπως ανεφερα κ παραπανω,καποιες ''δυσλειτουργιες'',μπορει να προκυψουν με τη ψηφο πολλαπλης επιλογης,ωστοσο επαναλαμβανω οτι ετσι εχει περισσοτερο ενδιαφερον,ενω κατατιθενται κ ψηφοι σε καποιους,που με μονη ψηφο θα ειχαν μεινει στο ''απολυτο μηδεν''.. blove.gif
apkat
Παρα την απορια σου παντως δεν καταλαβαινω γιατι ευνοειται ο Βουιτιστς οταν ειναι ο κατα γενικη ομολογια καλυτερος ψηλος της τελευταιας δεκαετιας οντας ο απολυτος κυριαρχος σε αυτην την θεση του Ευρωπαικου μπασκετ..Σιγουρα στο συγχρονο Ευρωπαικο μπασκετ κατω απο Ντιβατς Σαμπας(ισως και Σμιτς Γκασολ) αλλα δεν καταλαβαινω γιατι μπορει να θεωρηθει κατω απο καποιον αλλον..
a bullet for your head
QUOTE(apkat @ Apr 13 2009, 04:08 ) *
Παρα την απορια σου παντως δεν καταλαβαινω γιατι ευνοειται ο Βουιτιστς οταν ειναι ο κατα γενικη ομολογια καλυτερος ψηλος της τελευταιας δεκαετιας οντας ο απολυτος κυριαρχος σε αυτην την θεση του Ευρωπαικου μπασκετ..Σιγουρα στο συγχρονο Ευρωπαικο μπασκετ κατω απο Ντιβατς Σαμπας(ισως και Σμιτς Γκασολ) αλλα δεν καταλαβαινω γιατι μπορει να θεωρηθει κατω απο καποιον αλλον..

Καταρχην να πω πως με τα συγκεκριμμενα σκιτσακια αστειευομουν..
Κατα δευτερο,εκει που λες ο απολυτος κυριαρχος & ο καλυτερος ψηλος της τελευταιας 10ετιας,θα διαφωνησω καθετα..
Ειδικα εκει που λες ''Ισως και Σμιτς,Γκασολ''..πιστευεις οτι ο Κροατης μπορει να συγκριθει με αυτους?
Κατα τη δικη μου παντοτε γνωμη,κ ο Οκουρ(που εχει 0 ψηφους),ειναι καλυτερος κ ο Ιλγκαουσκας(με 3 ψηφους) κ ο Ρεμπρατσα(με 5 ψηφους)..κ ο Νεστεροβιτς(0 ψηφους κ αυτος μου φαινεται..)..
Η καριερα του Βουισιτς εκτιναχθηκε στα υψη,με τη παρουσια του στη μεγαλη Μακαμπι,ετσι δεν ειναι?
Αν ελειπε απ'αυτη την ομαδα ο Παρκερ η' ο Σαρας,γνωμη μου ειναι, πως οι τιτλοι κ οι επιτυχιες δεν θα ερχονταν..
Αυτοι ηταν τα πραγματικα βαρομετρα κ οι μεγαλες μπασκετικες αξιες..
Με την εθνικη Κροατιας,δεν θυμαμαι να εχει κανει κ καμια ''υπερβαση''..
Ειναι καλος παικτης,ξερει μπασκετ,ειναι ευφυης,αλλα διαφωνω καθετα οτι ειναι κ ο κορυφαιος..
Επειδη ειμαστε offtopic.gif ..αν θελεις,μπορουμε να συνεχισουμε αυτη τη κουβεντα στην αντιστοιχη ψηφοφορια για τα σεντερ.. smile.gif
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Apr 13 2009, 03:02 ) *
Στα 2αρια,ο Νικ,προηγειται εστω κ οριακα του Ντραζεν..αυτο ισως να ειναι κ μια μικρη εκπληξη..αν κ τους εχω κ τους 2 παικτες παρα πολυ ψηλα,ενω οι Μαρτσουλιονις & Ντανιλοβιτς ακολουθουν(με ισοβαθμια)..

Hταν νομιζω φυσικο επακολουθο διοτι περαν απο προτιμησεις,συναισθηματισμους κ.τ.λ αυτοι οι δυο ηταν οντως οι καλυτεροι σουτινγκ γκαρντ στην Ιστορια του Ευρωπαικου μπασκετ.
Προσωπικα μου αρεσε πιο πολυ ο Γκαλης αλλα συγκρινοντας τους σε οσες παραμετρους γινεται βαζω τον Ντραζεν πρωτο και τον Γκαλη δευτερο.Σημαντικο ρολο στην επιλογη επαιξε και το περασμα του Ντραζεν απο το ΝΒΑ και παρολο που στο Πορτλαντ περασε δυσκολες στιγμες αυτος δεν το εβαλε κατω και στο Νιου Τζερσει μετεπειτα ηταν πολυ αξιολογος.Η ομαδα των Νετς απεσυρε μετα τον θανατο του την φανελα με τον νουμερο 3.
T.W.Is.M.
QUOTE(a bullet for your head @ Apr 11 2009, 02:42 ) *
� ο ''ανατρεπτικος & αιρετικος'' Ιγκορ Κουντελιν εχει 2.. 69.gif


Αν ψηφιζα κι εγω καθαρα συναισθηματικα, θα ειχε 3. Ασε που θα εβαζα μονο αυτον και το Γκαλη... smiley.gif
a bullet for your head
QUOTE(T.W.Is.M. @ Apr 18 2009, 18:32 ) *
Αν ψηφιζα κι εγω καθαρα συναισθηματικα, θα ειχε 3. Ασε που θα εβαζα μονο αυτον και το Γκαλη... smiley.gif

Νομιζω οτι τους 3, ηδη τους εχει φτασει!
Ετσι...ετσι... rolleyes.gif ...''αυξανεσθε & πληθυνεσθε'',οι φαν του τρελο-Κουντελιν... smiley.gif
3d-razen
Θεωρω οτι αν ο Drazen ολοκληρωνε κανονικα την καριερα του,ειδικα αν επεστρεφε στην Ευρωπη,θα ηταν χωρις καμια αμφισβητηση ο κορυφαιος ευρωπαιος SG ολων των εποχων...Γιαυτο και κρινω "αδικη" μια ψηφοφορια στην οποια κρινεται επι ισοις οροις με τους υπολοιπους.Οποτε με την ψυχρη λογικη των ψηφων ορθα ο Νικ ειναι Ν.1...
Οπως δικαια νομιζω οτι στην 3η θεση βρισκεται ο διαστημικος Σαρουνας...
man10
Πιστευω οτι ο Γκαλης και ο Πετροβιτς ξεφευγουν απο τους υπολοιπους...
Μήτσος-Jimmys-ΔΣ#18#
Γκαλης-Ντραζεν μια κατηγορια μονοι τους....ΘΕΟΙ!!!!!

Απο κ κ περα Ιμπο-Κοχ-Μπετσιροβιτς λογο Παναθας... 69.gif

Δ.
koutsou10
πετροβιτς 77.gif με μικρη διαφορα απο γκαλη... 77.gif
μαρτσουλιονις 77.gif με μικρη διαφορα απο ντανιλοβιτς 77.gif
ektoreas
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Apr 11 2009, 05:30 ) *
1. Γκαλης
2. Γκαλης
3. Γκαλης
4. Γκαλης
5. Γκαλης

Αυτα που εκανε ο Νικ οι αλλοι τα εβλεπαν μονο στον υπνο τους.

''Αν εγω ειμαι ειμαι ο γιος του διαβολου, ο Γκαλης ειναι ο ιδιος ο διαβολος'' Ντραζεν Πετροβιτς.



Και ο Γκάλης παικταράς ήταν και δεν θα βγεί ξανά τέτοιος, αλλά σαν τον Πέτροβιτς μόνο ένας. Άλλωστε φανταστείτε ότι είμαστε σε Ελληνικό Forum και οι ψήφοι Γκάλη-Πέτροβιτς είναι χσεδον ισόπαλοι. Εξάλλου μόνο ο γιός του διαβόλου τόλμησε και έπαιξε στο NBA σε εποχές πολύ δύσκολες και ήταν από τους πρώτους σκόρερ!!!
Αν ο Γκάλης λοιπόν είναι Θεός ο Πέτροβιτς ήταν και οι δώδεκα Θεοί του Ολύμπου μαζί!!!
( Ο ένας ήταν μόνο στην ΕΥΡΏΠΗ και δοξάστηκε, ο άλλος ήταν και εδώ και στην Αμερική πρώτος και για παντα!!! Ντράζεν IS A LEGEND!!!)
PrasiniThyella
Ντράζεν... icon_joy.gif

Και χάσαμε την ευκαιρία να τον δούμε στα ελληνικά γήπεδα φορώντας την πράσινη φανέλα... wacko.gif blink.gif
Green Warrior
1. Πέτροβιτς
2. Γκάλης
3. Ντανίλοβιτς
4. Μαρτσουλιόνις
5. Περάσοβτς
il postino
σε καθε ψηφοφορια καποιον ξεχναω παντα!

αυτη τη φορα ηταν η σειρα του μεγαλου sarunas!!!!!

ψηφισα γκαλη-πετροβιτς για λογους που δε χρειαζεται να αναφερω καν. θα εξηγησω ομως την τριτη μου ψηφο , τον ναβαρο!

υπαρχει ελληνας που να συμπαθει τον ναβαρο ως προσωπικοτητα? ελαχιστοι θα ναι και εγω δεν ειμαι αναμεσα τους!

ειναι ομως ενας απιστευτος παικτης , ειναι ο ορισμος του ηγετη , εχει απιστευτο σουτ , εχει θανατηφορο ντραιβ και οι μπομπιτες του πραγματικα σε σκοτωνουν! αν δεν ειναι στη μερα του συνηθως δε θα χαλασει την ομαδα του , ακομα ομως και στην μαυρη νυχτα καλυτερα, για τους αντιπαλους του , να μη βρισκεται στο παρκε στα τελευταια λεπτα! ο τυπος ειναι ΠΑΙΚΤΑΡΑΣ και αξιζει ενα μεγαλο respect απο ολους τους πραγματικα μπασκετοφιλους!
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(ektoreas @ Aug 28 2009, 18:05 ) *
Και ο Γκάλης παικταράς ήταν και δεν θα βγεί ξανά τέτοιος, αλλά σαν τον Πέτροβιτς μόνο ένας. Άλλωστε φανταστείτε ότι είμαστε σε Ελληνικό Forum και οι ψήφοι Γκάλη-Πέτροβιτς είναι χσεδον ισόπαλοι. Εξάλλου μόνο ο γιός του διαβόλου τόλμησε και έπαιξε στο NBA σε εποχές πολύ δύσκολες και ήταν από τους πρώτους σκόρερ!!!
Αν ο Γκάλης λοιπόν είναι Θεός ο Πέτροβιτς ήταν και οι δώδεκα Θεοί του Ολύμπου μαζί!!!
( Ο ένας ήταν μόνο στην ΕΥΡΏΠΗ και δοξάστηκε, ο άλλος ήταν και εδώ και στην Αμερική πρώτος και για παντα!!! Ντράζεν IS A LEGEND!!!)

Αν ο Γκαλης λεγοταν Γκαλοφ, Γκαλεβιτς, Γκαλινι ή καπως ετσι
θα ειχε 90% ψηφους.......
...... αλλα στην Ελλαδα ζουμε.....
η ξενομανια ειναι κατι πο αρεσει σε πολλους.

Καλος χρυσος ο Ντραζεν, αλλα αυτα που εκανε ο Γκαλης.... ουτε στον υπνο του.
jimol34
Πέτροβιτς και Γκάλης είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι σε αυτή τη θέση. Εγώ διαλέγω τον Μότσαρτ γιατί πήγε και στο ΝΒΑ και έβγαλε μάτια σε μια εποχή που οι international αντιμετωπίζονταν από τους Αμερικανούς απαξιωτικά. Πάντως όποιον και να διαλέξει κάποιος δεν μπορείς να του πεις ότι έχει άδικο.

Από εκεί και πέρα τεράστιος ο Σαρούνας Μαρτσουλιόνις.

Απίστευτος όσο και υποτιμημένος σκόρερ ο Μάιερς.

Σάσα Ντανίλοβιτς: Μέγας τσόγλανος αλλά μεγάλος παίκτης.

Ναβάρο: Μάλλον ο μεγαλύτερος σούτινγ γκαρντ των 00ς. Κάποτε τον αποκαλούσαν Ισπανό Γκάλη. Δεν έφτασε τον τεράστιο Νικ αλλά έχει κάνει πολύ μεγάλη καριέρα. Βάζει τη μπάλα στο καλάθι όπως θέλει.

Ρίμας Κουρτινάιτις: Κιλλερ από τους λίγους.

Έπι, Βιγιακάμπα και Ρίβα ήταν εξαιρετικοί παίκτες και σημάδεψαν την εποχή τους. Δυστυχώς τον δεύτερο εμείς οι Ολυμπιακοί τον έχουμε συνδυάσει με άσχημη στιγμή.

Ο τρελάρας ο Κουντέλιν θεωρώ ότι δεν έχει θέση στο poll λόγω του ότι δεν ήταν σταθερός. Τη μία στα έβαζε από τα 8 μέτρα με την άμυνα πάνω του, την άλλη σε κατέστρεφε.
Dwyane ''the flash'' Wade
αν ψηφιζα συναισθηματικα θα εβαζα πρωτο τον νικ επειδη αυτα που εκανε ισως να μην τα ξαναδουμε ποτε!!θα βαλω ομως τον ντραζεν επειδη πετυχε και στον αλλο πλανητη παροτι στην αρχη δεν ηταν ολα ροδινα!!οι περισσοτεροι στη θεση του θα γυρνουσαν στα σιγουρα(ευρωπη).
τριτο θα βαλω τον ναβαρο επειδη εχω μεγαλη λατρεια μαζι του!δεν υπολειπεται σε κανενα τιτλο απο τους υπολοιπους.παγκοσμιος πρωταθλητης,ασημενιος ολυμπιονικης,ευρωπαιος πρωταθλητης και με επιτυχημενο περασμα απο το NBA.ανεπαναληπτος ο la bomba!!!
Razorblade Fish
Γκαλης
Πετροβιτς
Μαρτσουλιονις
Ντανιλοβιτς











Γατακια....Οι μονοι που τους πλησιαζουν καπως ειναι οι Ματσιγιαουσκας,χωρις διαρκεια ομως,και ο αντιπαθης la floppa Ναβαρο...
ΚΑΛΑΘΗΣ
QUOTE(Razorblade Fish @ Mar 1 2010, 13:20 ) *
Γκαλης
Πετροβιτς
Μαρτσουλιονις
Ντανιλοβιτς











Γατακια....Οι μονοι που τους πλησιαζουν καπως ειναι οι Ματσιγιαουσκας,χωρις διαρκεια ομως,και ο αντιπαθης la floppa Ναβαρο...


Αντιπαθής όμως τεράστιος παίκτης!! rolleyes.gif
serius
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Apr 11 2009, 05:30 ) *
1. Γκαλης
2. Γκαλης
3. Γκαλης
4. Γκαλης
5. Γκαλης

Αυτα που εκανε ο Νικ οι αλλοι τα εβλεπαν μονο στον υπνο τους.

''Αν εγω ειμαι ειμαι ο γιος του διαβολου, ο Γκαλης ειναι ο ιδιος ο διαβολος'' Ντραζεν Πετροβιτς.


Κι εγω αυτους ψηφισα.



Μη μου λετε για ματσας γιατι μου ανεβαινει η πιεση!
jim 3
γκαλης και πετροβιτς με τεραστια διαφορα.ομως πρωτος ,οχι με μεγαλη διαφορα, ο ντραζεν
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.