Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Linas Kleiza
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3
Air and King
Απο την πρωτη στιγμη που ειδα τον Λινας Κλειζα μου θυμισε τον Ντετλεφ Σρεπμφ.....Βεβαια ηταν τοση η ομοιοτητα που πολλοι το σκεφτηκαν και βεβαια ο καταλληλοτερος ολων ο Τζορτζ Καρλ....

"He reminds me of Detlef Schrempf (whom Karl coached during his time with Seattle). He comes to the gym with a very serious attitude, a very professional attitude. I don't feel uncomfortable playing him at different positions."

Ο Προπονητης και των 2 σε Σιατλ 1993-1998(Σρεπμφ) και σε Ντενβερ 2005-2009(Κλειζα) Τζορτζ Καρλ ηταν σαφης οτι ο Κλειζα μοιαζει απιστευτα στο Γερμανο 2 φορες καλυτερο 6ο παιχτη του ΝΒΑ......

Ο Κλειζα οπως και ο Σρεπμφ(Γουασινγκτον) πηγε κολλεγιο στο Μιζουρι και ουσιαστικα η μονη επαφη που ειχε με το Ευρωπαικο μπασκετ ηταν με τις Εθνικες ομαδες νεων και ανδρων....

Ερχομενος στον Ολυμπιακο αυτο που διακριναμε(περα απο τις γνωστες ουτως η αλλως αγωνιστηκες του δυνατοτητες) στο μεχρι τωρα μικρο δειγμα ειναι η διψα για διακριση ομαδικη και ατομικη...και να εχει πιο ενεργο ρολο οπως ο ιδιος παραδεχτηκε σε σχεση με το Ντενβερ.

Ο Κλειζα ειναι ενας παιχτης που εχει τρομερη επαφη με το καλαθι ενω ειναι και πολυ καλος ριμπαουντερ.....Δειχνει οτι μπορει να γινει ο ηγετης του Ολυμπιακου και να τον βοηθησει να επιστρεψει στους Τιτλους μετα απο πολλα χρονια και να δωσει χαρα στον κοσμο οπως την δεκαετια του 90...

Τον καλωσοριζουμε και ευχομαστε οτι καλυτερο για την ομαδα και για τον Ιδιο.....


Υ.Γ Τον Ιανουαριο του 2008 ο Κλειζα πετυχαινει 41 ποντους(ρεκορ καριερας) στην νικη των Ντενβερ Ναγκετς απεναντι στην Γιουτα Τζαζ με 120-109!
Giorgos#4
φοβερος παικτης δεν υπαρχει αλλος παικτης που να ειναι ταυτοχρονα τοσο γρηγορος ,δυνατος και να εχει ενα καλο σουτ στην ευρωπη...

τον θεωρω την σημαντικοτερη μεταγγραφη του οσφπ τα τελευταια χρονια καθως σημαντικα ονοματα οπως ο βουισιτς ο παπαλουκας ο ματσιγιαουσκας και ο τσιλντρες δεν φαινονται και οι πιο πετυχημενες μεταγγραφες τηρουμενων των αναλογιων...


a bullet for your head
Ο Ντεντλεφ Σρεμπφ θυμαμαι πως ηταν πιο ολ-ραουντ παικτης...ωραιος αυτος ο παραλληλισμος φιλε Air & King.
Περσι τετοια εποχη περιπου, τον ειχα αναφερει στο τοπικ των μεταγραφων του ΠΑΟ..
Πραγματι πολυ ποιοτικος παικτης που στην Ευρωπη μπορει να παιξει πρωταγωνιστικο ρολο.
Ειναι η πιο καλη & ευστοχη επιλογη ξενου,που εχουν κανει οι κ.Αγγελοπουλοι εως τωρα.
rankin
QUOTE(a bullet for your head @ Oct 26 2009, 23:44 ) *
Ο Ντεντλεφ Σρεμπφ θυμαμαι πως ηταν πιο ολ-ραουντ παικτης...ωραιος αυτος ο παραλληλισμος φιλε Air & King.
Περσι τετοια εποχη περιπου, τον ειχα αναφερει στο τοπικ των μεταγραφων του ΠΑΟ..
Πραγματι πολυ ποιοτικος παικτης που στην Ευρωπη μπορει να παιξει πρωταγωνιστικο ρολο.
Ειναι η πιο καλη & ευστοχη επιλογη ξενου,που εχουν κανει οι κ.Αγγελοπουλοι εως τωρα.

Εγώ θα έλεγα πως και ο έτερος Λιθουανός, ο Ματσιγιάουσκας, ήταν εξαιρετική επιλογή παίχτη, αλλο αν σακατεύτηκε...

Όσο για τον χαρακτηρισμό "Σρεμπφ", δεν μπορώ να τον κρίνω ακόμα.
Εγώ σε πρώτη φάση θα τον ονόμαζα "νέο Πάσπαλι"
a bullet for your head
QUOTE(rankin @ Oct 27 2009, 15:09 ) *
Εγώ θα έλεγα πως και ο έτερος Λιθουανός, ο Ματσιγιάουσκας, ήταν εξαιρετική επιλογή παίχτη, αλλο αν σακατεύτηκε...

Όσο για τον χαρακτηρισμό "Σρεμπφ", δεν μπορώ να τον κρίνω ακόμα.
Εγώ σε πρώτη φάση θα τον ονόμαζα "νέο Πάσπαλι"

Αν θυμαμαι καλα,ο Μασιγιαουσκας,εκτος οτι παραγκωνιστηκε στους Χορνετς,ειχε αρχισει να βγαζει και τα πρωτα του σοβαρα ιατρικα προβληματα εκει..
Και το αναφερω αυτο,διοτι ο ΟΣΦΠ τον υπεγραψε με 4ετες συμβολαιο..
Σαν αγωνιστικη αξια δεν το συζηταμε καν..αν προσεξες ομως,παραπανω ανεφερα πως η επιλογη-προσθηκη του Κλειζα,ηταν και η πιο ευστοχη..
Απ την αποψη οτι ειναι νεος ακομη,πολυταλαντος και χωρις βεβαρημενο ιατρικο ιστορικο.
panosak
η καλυτερη μεταγραφη των αγγελοπουλων...
Air and King
QUOTE(rankin @ Oct 27 2009, 15:09 ) *
Εγώ θα έλεγα πως και ο έτερος Λιθουανός, ο Ματσιγιάουσκας, ήταν εξαιρετική επιλογή παίχτη, αλλο αν σακατεύτηκε...

Όσο για τον χαρακτηρισμό "Σρεμπφ", δεν μπορώ να τον κρίνω ακόμα.
Εγώ σε πρώτη φάση θα τον ονόμαζα "νέο Πάσπαλι"

O Mατσιγιαυσκας οντως ηταν πολυ καλη μεταγραφη ομως δεν ειχε τις προδιαγραφες που εχει ο Κλειζα....

Οσο αφορα το Σρεπμφ αφορα το παιχτικο στυλ και συναμα οτι στην ιδια ηλικια ο Σρεμπφ δεν ηταν σε καμια περιπτωση καλυτερος απο τον Κλειζα.....Τον εχω δει οταν επαιζε στο Νταλλας την δεκαετια του 80 και δεν εχω καμια αμφηβολια σε αυτο....
Οσο για τον Πασπαλιε δεν μπορω να ξερω/ξερουμε αν θα βοηθησει στο βαθμο που το εκανε ο Ζαρκο αλλα και απο αυτον ο Κλειζα εχει καλυτερο potential.......
Tα αλλα θα μας τα δειξει ο χρονος..........

QUOTE(a bullet for your head @ Oct 26 2009, 23:44 ) *
Ο Ντεντλεφ Σρεμπφ θυμαμαι πως ηταν πιο ολ-ραουντ παικτης...ωραιος αυτος ο παραλληλισμος φιλε Air & King.

Ο Σρεπμφ εξελιχτηκε φιλε bullet στο περασμα των χρονων σε all around στο Νταλλας δεν ηταν........Στην ιδια ηλικια των 24 ειναι ελαφρως καλυτερος ο Κλειζα....
Air Kef
Ο Παπαλουκάς σαν προσθήκη είναι το ιδιο εξαιρετική, σαν μεταγραφή όμως δεν ήταν τόσο δύσκολη ή μάγκικη όσο του Λίνας.

Πραγματικά δείχνει ιδανικός γιαυτό που θέλει η ομάδα, κορυφαιος.
AZ1980
Εγώ νομίζω πως για να βρούμε παίκτη Ευρωλίγκα που να αγωνίζεται στη θέση τέσσερα με την έκρηξη, τη δύναμη και το πληθωρικό, άνετο σκοράρισμα του Κλέιζα πρέπει να ανατρέξουμε στη χρύσή περίοδο του Τζο Αρλάουκας, τότε που έχωνε ...70άρες. smile.gif

Εμένα αυτόν μου θυμίζει κυρίως.



bball.gif
Air and King
QUOTE(AZ1980 @ Nov 6 2009, 10:04 ) *
Εγώ νομίζω πως για να βρούμε παίκτη Ευρωλίγκα που να αγωνίζεται στη θέση τέσσερα με την έκρηξη, τη δύναμη και το πληθωρικό, άνετο σκοράρισμα του Κλέιζα πρέπει να ανατρέξουμε στη χρύσή περίοδο του Τζο Αρλάουκας, τότε που έχωνε ...70άρες. smile.gif

Εμένα αυτόν μου θυμίζει κυρίως.



bball.gif

ΑΖ ο Αρλαουσκας ηταν ακομα πιο θηριο(και βαρυς) και καθαρο 4αρι.....Μεγας σκορερ....μεγαλη δυναμη!

Στο ΝΒΑ ηταν κοπια του Σρεμπφ και στα 24 λιγο καλυτερος του!Βεβαια ο Γερμανος εξελιχθηκε και σε εξαιρετικο πασερ στην παροδο των χρονων κατι που ο Κλειζα πρεπει να βελτιωσει σε καποιο βαθμο!
Ο Κλειζα στο ΝΒΑ επαιζε 3αρι και τις φορες που βρεθηκε κυριως το 2007-2008 στο παρκε με τον Καρμελο(οχι και παρα πολλες) τραβιοταν ο "Melo" στο 2 και ο Κλειζα σταθερα 3αρι!Το λεω αυτο γιατι διαβασα τις δηλωσεις του Κλειζα οτι στο ΝΒΑ επαιζε 2-3-4.....
Παντως αυτο που εχει δειξει ο Κλειζα στην Ευρωπη το ειχε δειξει μονο στο Μιζουρι οτι δηλαδη μπορει να ανταπεξελθει και ως 4αρι στην Ευρωπη.....ομολογω οτι με εχει ενυπωσιασει σε αυτο καθως στο Ντενβερ που ηταν βεβαια αλλες συνθηκες επαιζε καθαρα Σμολ Φοργουορντ...
Εδω που τα λεμε ομως στο Ευρωπαικο μπασκετ αρχιζει και δεν πολυ εχει σημασια πια η Θεση.....Ουσιαστικα πολλοι παιχτες ειναι "combo-καταστασεις" στο συγχρονο Ευρωπαικο μπασκετ.Την τελευταια 5ετια αυτο αρχιζει και γινεται ολο και πιο εντονο!
Αντιθετα στο ΝΒΑ συνεχιζουν και αρεσκονται στο να οριζουν ακομα θεσεις!

Συμφωνω με τον Air Kef....Μαζι με του Παπαλουκα (παρολο που εχει αμφισβητηθει) του Λινας ειναι οι 2 καλυτερες μεταγραφες επι Αγγελοπουλων.
spysta
O Mατσιγιαουσκας παντως αναλογικα ηταν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ μεταγραφη απ οτι ο Κλειζα ..

ο ΟΣΦΠ τοτε ΔΕΝ ειχε την δυναμη και το ονομα που εχει τωρα .. και καταφερε να φερει τον ΜΠΟΜΠΕΡ της Ευρωπης που πηγε και ενα χρονο ΝΒΑ .. μια εποχη που μονο να σκεφτουμε το ονομα του Ματσιγιαουκσας εμοιαζε ΟΥΤΟΠΙΑ ..

ΤΩΡΑ εχουμε φθασει να συζηταμε οτι ..οποιοσδηποτε παικτης στην Ευρωπη ερχεται στον ΟΣΦΠ με μια καλη προταση .. καθως και απο το ΝΒΑ μπορουμε να υπολογιζουμε και να μιλαμε ρεαλιστικα για παικτες 10 ποντων μ.ο.

ελπιζω να αντιλαμβανεστε το σκεπτικο μου
AZ1980
QUOTE(Air and King @ Nov 6 2009, 22:58 ) *
Στο ΝΒΑ ηταν κοπια του Σρεμπφ και στα 24 λιγο καλυτερος του!



Ναι, για τον τρόπο παιχνιδιού του στο ΝΒΑ συμφωνώ.

Για τον τρόπο που παίζει όμως εντασσόμενος στο ευρωπαικό στιλ, διαφωνώ. Ο Σρεμπφ ""άσος" έως "τρία" έπαιζε στα διεθνή τουρνουά. Περιφερειακά κυρίως απειλούσε, και μάλιστα πιο πολύ σα δημιουργός παρά σαν εκετελεστής.

Ο "Ευρωπαίος" Κλέιζα μέχρι στιγμής είναι στα δικά μου μάτια "καρμπόν" του μεγάλου Αρλάουκας. Αγωνίζεται ως τεσσάρι, αλλά βάζει τη μπάλα κάτω σα τριάρι. Είναι πολύ γρήγορος και εκρηκτικός, αλλά ταυτόχρονα αρκετά dookie για να σπρώχνει και να τσαμπουκαλεύει.

Ίδιο καλούπι με τον Τζο. έτσι όπως παίζει στην Ευρώπη, πάντα κατά τη γνώμη μου (και πρόκειται για τη γνώμη κάποιου που έχει παρακολουθήσει επισταμένα live όλους τους υπό συζήτηση παίκτες).




bball.gif




Consultant
QUOTE(spysta @ Nov 7 2009, 03:19 ) *
O Mατσιγιαουσκας παντως αναλογικα ηταν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ μεταγραφη απ οτι ο Κλειζα ..

ο ΟΣΦΠ τοτε ΔΕΝ ειχε την δυναμη και το ονομα που εχει τωρα .. και καταφερε να φερει τον ΜΠΟΜΠΕΡ της Ευρωπης που πηγε και ενα χρονο ΝΒΑ .. μια εποχη που μονο να σκεφτουμε το ονομα του Ματσιγιαουκσας εμοιαζε ΟΥΤΟΠΙΑ ..

ΤΩΡΑ εχουμε φθασει να συζηταμε οτι ..οποιοσδηποτε παικτης στην Ευρωπη ερχεται στον ΟΣΦΠ με μια καλη προταση .. καθως και απο το ΝΒΑ μπορουμε να υπολογιζουμε και να μιλαμε ρεαλιστικα για παικτες 10 ποντων μ.ο.

ελπιζω να αντιλαμβανεστε το σκεπτικο μου


Nαι,σωστο το σκεπτικο σου.

Εγω θα συμπληρωσω οτι ηταν και η μεγαλυτερη απογοητευση ολων των εποχων.Δυστυχως..Πραγματικα πολυ ατυχος παιχτης!

Οταν ειχε παρει τα πανω του στο πρωτο μισο της σεζον 07/08 ημουν σιγουρος οτι επεστρεψε ο παλιος Ματσας!Με το πρωτο ψευτοτραυματισμο αποδειχτηκε οτι πλεον το ποδι του ηταν ακαταλληλο για επαγγελματικη αθληση.

Damn!!
Giorgos#4
QUOTE(spysta @ Nov 7 2009, 03:19 ) *
O Mατσιγιαουσκας παντως αναλογικα ηταν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ μεταγραφη απ οτι ο Κλειζα ..

ο ΟΣΦΠ τοτε ΔΕΝ ειχε την δυναμη και το ονομα που εχει τωρα .. και καταφερε να φερει τον ΜΠΟΜΠΕΡ της Ευρωπης που πηγε και ενα χρονο ΝΒΑ .. μια εποχη που μονο να σκεφτουμε το ονομα του Ματσιγιαουκσας εμοιαζε ΟΥΤΟΠΙΑ ..

ΤΩΡΑ εχουμε φθασει να συζηταμε οτι ..οποιοσδηποτε παικτης στην Ευρωπη ερχεται στον ΟΣΦΠ με μια καλη προταση .. καθως και απο το ΝΒΑ μπορουμε να υπολογιζουμε και να μιλαμε ρεαλιστικα για παικτες 10 ποντων μ.ο.

ελπιζω να αντιλαμβανεστε το σκεπτικο μου



Συμφωνω απολυτα με το σκεπτικο σου και αν επρεπε να κανω μια λιστα των παικτων με βαση την δυσκολια της αποκτησης τους απο τους Αγγελοπουλους θα ηταν η εξης....

1.Ματσιγιαουσκας
2.Τσιλντρες
3.Παπαλουκας
4.Κλειζα
5.Βουισιτς
6.Τεοντοσιτς και Παπανικολαου
7.Εντνι
8.Γκριρ


Air and King
QUOTE(AZ1980 @ Nov 7 2009, 09:45 ) *
Ναι, για τον τρόπο παιχνιδιού του στο ΝΒΑ συμφωνώ.

Για τον τρόπο που παίζει όμως εντασσόμενος στο ευρωπαικό στιλ, διαφωνώ. Ο Σρεμπφ ""άσος" έως "τρία" έπαιζε στα διεθνή τουρνουά. Περιφερειακά κυρίως απειλούσε, και μάλιστα πιο πολύ σα δημιουργός παρά σαν εκετελεστής.

Ο "Ευρωπαίος" Κλέιζα μέχρι στιγμής είναι στα δικά μου μάτια "καρμπόν" του μεγάλου Αρλάουκας. Αγωνίζεται ως τεσσάρι, αλλά βάζει τη μπάλα κάτω σα τριάρι. Είναι πολύ γρήγορος και εκρηκτικός, αλλά ταυτόχρονα αρκετά dookie για να σπρώχνει και να τσαμπουκαλεύει.

Ίδιο καλούπι με τον Τζο. έτσι όπως παίζει στην Ευρώπη, πάντα κατά τη γνώμη μου (και πρόκειται για τη γνώμη κάποιου που έχει παρακολουθήσει επισταμένα live όλους τους υπό συζήτηση παίκτες).




bball.gif

Καταλαβαινω το σκεπτικο σου και σαφως εχει βαση....

Απλα να προσθεσω οτι ο Αρλαουσκας επαιζε ως καθαρο 4αρι και πιο κοντα στο καλαθι στο βαθος των φασεων απο οτι ο Κλειζα που ειναι παιχτικα μια πιο combo-κατασταση(κατι που απαιτει το συγχρονο ευρωπαικο μπασκετ)απο τον Αρλαουσκας!

Κατα τα αλλα διαφωνω οτι ο Ματσιγιαουσκας ειναι η καλυτερη μεταγραφη ακομα και τηρουμενων των αναλογιων που θεσαν τα παιδια απο πανω!
Ναι μεν η ομαδα δεν ειχε το "ανοιγμα" που εχει τωρα αλλα πηρε ενα παιχτη που στο ΝΒΑ δεν εκανε τιποτα και εφυγε σχεδον "με τις κλωτσιες" και ειχε να κανει καθαρα με το οικονομικο καθως στο ΝΒΑ δεν ενδιαφερθηκε καμια ομαδα αφου ηταν απαρατηρητος ενω του Κλειζα ηταν πιο δυσκολη καθως εβρησκε χρονο στο ΝΒΑ και επαιζε σε μια πολυ καλη ομαδα και ειχε ενα σουπερσταρ μπροστα του(Καρμελο Αντονι)...Παρολα αυτα η αξια του φανηκε και εκτιμηθηκε!Θα μπορουσε να βρει συμβολαιο στο ΝΒΑ!

Προσωπικα (ενταξει ειναι και υποκειμενικο αυτο) εμμενω στην αποψη οτι Κλειζα και Παπαλουκας ειναι οι καλυτερες και πιο δυσκολες μεταγραφες επι Αγγελοπουλων!
Igor
QUOTE(Air and King @ Nov 7 2009, 16:52 ) *
Καταλαβαινω το σκεπτικο σου και σαφως εχει βαση....

Απλα να προσθεσω οτι ο Αρλαουσκας επαιζε ως καθαρο 4αρι και πιο κοντα στο καλαθι στο βαθος των φασεων απο οτι ο Κλειζα που ειναι παιχτικα μια πιο combo-κατασταση(κατι που απαιτει το συγχρονο ευρωπαικο μπασκετ)απο τον Αρλαουσκας!

Κατα τα αλλα διαφωνω οτι ο Ματσιγιαουσκας ειναι η καλυτερη μεταγραφη ακομα και τηρουμενων των αναλογιων που θεσαν τα παιδια απο πανω!
Ναι μεν η ομαδα δεν ειχε το "ανοιγμα" που εχει τωρα αλλα πηρε ενα παιχτη που στο ΝΒΑ δεν εκανε τιποτα και εφυγε σχεδον "με τις κλωτσιες" και ειχε να κανει καθαρα με το οικονομικο καθως στο ΝΒΑ δεν ενδιαφερθηκε καμια ομαδα αφου ηταν απαρατηρητος ενω του Κλειζα ηταν πιο δυσκολη καθως εβρησκε χρονο στο ΝΒΑ και επαιζε σε μια πολυ καλη ομαδα και ειχε ενα σουπερσταρ μπροστα του(Καρμελο Αντονι)...Παρολα αυτα η αξια του φανηκε και εκτιμηθηκε!Θα μπορουσε να βρει συμβολαιο στο ΝΒΑ!


Προσωπικα (ενταξει ειναι και υποκειμενικο αυτο) εμμενω στην αποψη οτι Κλειζα και Παπαλουκας ειναι οι καλυτερες και πιο δυσκολες μεταγραφες επι Αγγελοπουλων!


O Macijauskas ηταν ενας "θρυλος" για το Ευρωπαικο μπασκετ εκεινη την περιοδο. Ηταν ο καλυτερος σκορερ. Σαν να επαιρνε ο Ολυμπιακος περσι τον Ναβαρο απο τους Γκριζλις. Ο Κλειζα μπορει να ειναι πιο ολοκληρωμενος να εχει καταφερει πολλα στο ΝΒΑ, αλλα για το κοινο του Ευρωπαικου μπασκετ δεν σημαινει οτι σημαινε ο Ματσε τοτε..
Air and King
QUOTE(Igor @ Nov 7 2009, 16:19 ) *
O Macijauskas ηταν ενας "θρυλος" για το Ευρωπαικο μπασκετ εκεινη την περιοδο. Ηταν ο καλυτερος σκορερ. Σαν να επαιρνε ο Ολυμπιακος περσι τον Ναβαρο απο τους Γκριζλις. Ο Κλειζα μπορει να ειναι πιο ολοκληρωμενος να εχει καταφερει πολλα στο ΝΒΑ, αλλα για το κοινο του Ευρωπαικου μπασκετ δεν σημαινει οτι σημαινε ο Ματσε τοτε..

Στο υψηλοτερο επιπεδο που ειναι το ΝΒΑ περασε και δεν ακουμπησε σε σχεση με τον Κλειζα ο οποιος και εκει ηταν ενας καλος ρολιστας ενω εδω ηδη ενας απο τους κορυφαιους παιχτες στην Ευρωπη!
Δεν υποτιμω τον Ματσε ισα-ισα ηταν πολυ καλος παιχτης αλλα ο Κλειζα ηταν πολυ δυσκολη μεταγραφη γιατι ηρθε απο το ΝΒΑ εχοντας καποιο ρολο και τον ηθελαν ομαδες!Συν οτι εχει καλυτερες προδιαγραφες απο τον Ματσιγιαουσκας!

Επισης με το σκεπτικο σου ο Μποντιρογκα(ασχετα αν προσφερε παραπανω) ηταν μεγαλυτερη μεταγραφη απο του Ντομινικ στον Παναθηναικο?Οχι!

Air and King
Βλεποντας μεχρι στιγμης την παρουσια του Κλειζα παρατηρω οτι ο Γιαννακης δειχνει να του εχει δωσει το "ελευθερο" επιθετικα κατι που μου αρεσει γιατι δεν ειναι και τοσο συχνο στο συγχρονο ευρωπαικο μπασκετ......

Στο ντερμπι της Κυριακης παντως ο Λιθουανος πρεπει να ειναι μεστος και να μην τρελαθει με την ατμοσφαιρα και το rivalry των 2 ομαδων..........καθως προφανως θα θελει να δειξει την κλαση του και απεναντι στον αιωνιο....
spysta
ΕΣΠΑΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΝΤΕΡ ο ΠΙΣΤΟΛΙΝΑΣ shot.gif !!! ΡΕΚΟΡ ολων των εποχων στο Ευρωπαικο μπασκετ οι 19 ποντοι σε 6 λεπτα με την Ορλεαν!!! ugly_tocktock.gif thumbsup.gif

http://www.contra.gr/Basketball/Europe/Eur...cos/257120.html


Τάσος Μαγουλάς

Το ασύλληπτο ρεκόρ του Κλέιζα


Βάλτε πάλι στον τοίχο τις αφίσες του Ντομινίκ και του Έντι Τζόνσον. Το μπάσκετ…επέστρεψε, το σκοράρισμα για να μην παρεξηγούμαστε, από τα χέρια ενός Λιθουανού. Το απίθανο 19 πόντοι σε έξι λεπτά μπάσκετ, στο κρισιμότερο σημείο της αναμέτρησης με την Ορλεάνη αποτελεί μοναδικό ρεκόρ για τα χρονικά της Ευρωλίγκας.
Σχετικά links


Ποτέ άλλοτε ένας παίκτης δεν σκόραρε τόσους πολλούς πόντους σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα σύμφωνα τουλάχιστον με όσα καταγράφονται στα επίσημα στατιστικά της Ευρωλίγκας.

Ήταν συγκλονιστικό αυτό που πέτυχε ο σταρ του Ολυμπιακού και αν οι 11 πόντοι σε έξι λεπτά κόντρα στον Παναθηναϊκό ίσως να πέρασαν σε δεύτερη μοίρα λόγω της έντασης του ντέρμπι, αυτό που είδαν τα ματάκια μας το βράδυ της Τετάρτης είναι βγαλμένο από τα χρυσά χρόνια του ευρωπαϊκού μπάσκετ.

Όχι ο Κλέιζα δεν είναι Ντομινίκ, ο θεός ήταν ένας κι …ένας με τον Γκάλη, ούτε Έντι Τζόνσον, στο μέγεθος της καριέρας του τεράστιου Έντι. Μετά από χρόνια όμως βλέπουμε στην Ευρώπη ένα παλλικάρι που μπορεί να σου τινάξει τα μυαλά στον αέρα. Ένα μπάσκετ που γέρνει μονόπατα προς την άμυνα για λόγους αποτελέσματος, έρχεται ένας μανιακός σκόρερ να σμπαραλιάσει την σύγχρονη ευρωπαϊκή φιλοσοφία.

Ένας από τους καλύτερους Έλληνες αθλητικούς δημοσιογράφους, ο Γιάννης Λαμπίρης, έγραψε πως ο Κλέιζα από πλευρές έφεσης στο σκοράρισμα είναι ότι καλύτερο από τον Πάσπαλιε έχει φέρει ο Ολυμπιακός. Μεγάλη αλήθεια και με μία υποσημείωση. Ο Λιθουανός έχει μεγαλύτερο επιθετικό ταλέντο από τον Μαυροβούνιο στα…όρια του θεόσταλτου ταλέντου.

Εννοείται πως σκοράροντας 11 πόντους στο ντέρμπι ή 19 στην Γαλλία δεν σημαίνει ότι έγινε ο κορυφαίος Ευρωπαίος όλων των εποχών και ότι ο Ολυμπιακός από τώρα να πάρει τα τρόπαια. Αυτό που προκύπτει από δύο μοναδικές ατομικές εκρήξεις, και σε συνδυασμό με όσα ακούγονταν και λέγονταν για τον ατομισμό που τον διακρίνει, είναι ότι υπάρχει ένα υπερόπλο.

Κι επειδή το μπάσκετ είναι ομαδικό, έκαστος εφ’ ω ετάχθει. Οι συμπαίκτες του οφείλουν να καταλάβουν πως επειδή διαθέτει αυτό το ταλέντο οφείλουν να καλύπτουν τις άλλες του αδυναμίες διότι αυτό σημαίνει ομάδα. Ο Παπαλουκάς θα πασάρει, ο Μπουρούσης θα ελέγχει την εναέρια κυκλοφορία και ο Κλέιζα θα σκοράρει. Σύμφωνοι να πασάρει πότε πότε, αλλά γιατί να χαλά τα ρεκόρ του Παπαλουκά ο οποίος έφτασε τις 14 ασσίστ του Έντνι σε έναν αγώνα; Αυτό το 19 σε έξι γίνεται, σε οποιονδήποτε αγώνα, ΜΟΝΟ από άνθρωπο με τεράστιο ταλέντο. Υπόκλιση για μία βραδιά στον Λιθουανό…Έντι Τζόνσον.

Απειλώντας τον Καρμέλο Άντονι

Στις 10 Δεκεμβρίου του 2008, με τον Λίνας Κλέιζα παρόντα, ο συμπαίκτης του στους Νάγκετς Καρμέλο Άντονι πέτυχε 33 πόντους μόνο στην τρίτη περίοδο σε έναν αγώνα κόντρα στους Τίμπεργουλβς, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ πόντων στο ΝΒΑ για ένα δωδεκάλεπτο.

Έναν χρόνο μετά ο Κλέιζα δημιουργεί ρεκόρ πόντων για την Ευρωλίγκα υπολογίζοντας το διάστημα των έξι λεπτών της επίτευξής τους. Όλα αυτά την ημέρα που ο …θεός κατέβηκε στη γη και φόρεσε την φανέλα του Άρη για να αλλάξει την μοίρα, αθλητικά, μίας χώρας. Ίσως τελικά η μπάλα να μην μεγάλωσε, όπως λένε Active Member αλλά να λείπουν εκείνοι που θα την βάλουν με τον τρόπο τους συχνά στο καλάθι.
AZ1980
Τάσος Μαγουλάς, ο απόλυτος εχθρός του μικροφώνου και της δημοσιογραφικής πένας! Απορώ που δεν τον κοπανάνε τα ίδια του τα ...μολύβια με τις ανοησίες που γράφει. Απίστευτα άσχετος.


bball.gif
colonel gomelsky
QUOTE(AZ1980 @ Dec 3 2009, 16:12 ) *
Τάσος Μαγουλάς, ο απόλυτος εχθρός του μικροφώνου και της δημοσιογραφικής πένας! Απορώ που δεν τον κοπανάνε τα ίδια του τα ...μολύβια με τις ανοησίες που γράφει. Απίστευτα άσχετος.


bball.gif


Ρε συ ΑΖ πραγματικά μου κάνει εντύπωση αυτό! Ενω όλα σου τα ποστ είναι μπασκετικώς τεκμηριωμένα ( 77.gif ) για τον Μαγουλά φαίνεται να βγάζεις εμπάθεια!
peace.gif
AZ1980
QUOTE(colonel gomelsky @ Dec 3 2009, 14:24 ) *
Ρε συ ΑΖ πραγματικά μου κάνει εντύπωση αυτό! Ενω όλα σου τα ποστ είναι μπασκετικώς τεκμηριωμένα ( 77.gif ) για τον Μαγουλά φαίνεται να βγάζεις εμπάθεια!
peace.gif


Δεν είναι εμπάθεια αγαπητέ. Το είπες και μόνος σου, όλα τα ποστ μου είναι τεκμηριωμένα (θέλω να πιστεύω), όπως και τα δικά σου, όπως και πολλών άλλων παιδιών εδώ μέσα. Όταν βλέπω λοιπόν έναν "επαγγελματία" να ταλαιπωρεί χαρτιά, οθόνες και αυτιά με σωρεία αμπάσκετων εκρήξεων ασχετοσύνης καμουφλαρισμένων σε συσκευασία "ανάλυσης", τότε δε μπορώ παρά να τον "στολίσω"! Ουστ! icon_tomato.gif

Φτάνουν πια οι ψευδοαναλύσεις και το ύφος χιλίων καρδιναλίων συνδυασμένο με γνώσεις νηπίου gdi.gif


bball.gif
Air and King
Ο Μαγουλας παντως απο κατι Συριγους και κατι Παπαδογιαννηδες ειναι καλυτερος!Του αρεσει το One Man show οπως και σε αλλους!
Απο εκει και περα βεβαια ο Ντομινικ που αναφερει ειναι τριτο μεγαλυτερο ονομα που ηρθε ποτε στην Ευρωπη πισω βεβαια απο τον Τζορτζ Γκερβιν και τον Μπομπ Μπακαντου που ειναι πολυ μεγαλυτερα ονοματα και σαν κλαση παιχτες απο τον Ντομινικ!

Σιγουρα ο ενθουσιασμος του ισως ειναι παρατραβηγμενος αλλα αυτα που λεει μπροστα σε αυτα που λενε οι Συριγοι και οι Λοιποι ειναι πταισματα!

Και οντως αυτο που εκανε ο Λιθουανος δεν το βλεπεις καθε μερα στην Ευρωπη!



Υ.Γ Το ρεκορ του Καρμελο ηταν οντως εκπληκτικο και το μοιραζεται με τον Τζορτζ Γκερβιν εχοντας πετυχει και οι δυο απο 33 ποντους!Ρεκορ ολων των εποχων για μια περιοδο στο ΝΒΑ!
Οσο για το Ρεκορ σε διαστημα Λεπτων ο ΛεΜπρον τον Φεβρουαριο που μας περασε πετυχε 16 ποντους σε 2 λεπτα και 50 δευτερολεπτα σε ενας ματς με αντιπαλο το Μιλγουοκι.......
AZ1980
QUOTE(Air and King @ Dec 3 2009, 16:18 ) *
Ο Μαγουλας παντως απο κατι Συριγους και κατι Παπαδογιαννηδες ειναι καλυτερος!Του αρεσει το One Man show οπως και σε αλλους!


Όχι και καλύτερος! Ούτε στο νυχάκι τους δε φτάνει! Το να σου αρέσει το one man show δεν αρκεί για να σε κάνει αξιοπρεπή δημοσιογράφο... Ούτε από τον Χάρη Αλευρόπουλο δεν είναι καλύτερος σε θέματα μπάσκετ. Ο δε Χατζηγεωργίου μπροστά του είναι ...'Ατσα Νίκολιτς.


bball.gif
Air and King
QUOTE(AZ1980 @ Dec 3 2009, 17:28 ) *
Όχι και καλύτερος! Ούτε στο νυχάκι τους δε φτάνει! Το να σου αρέσει το one man show δεν αρκεί για να σε κάνει αξιοπρεπή δημοσιογράφο... Ούτε από τον Χάρη Αλευρόπουλο δεν είναι καλύτερος σε θέματα μπάσκετ. Ο δε Χατζηγεωργίου μπροστά του είναι ...'Ατσα Νίκολιτς.


bball.gif

Που το στηριζεις αυτο?Ποιος Συριγος και ποιος Παπαδογιαννης και εν τελει εχει παιξει και μπασκετ ο Μαγουλας οι αλλοι 2 ταβλι.......(ο Παπαδογιαννης ουτε το στυλο δεν ξερει να κραταει,τρεμοπαιζει στα χερια του)Ο Συριγος ειναι οτι και ο Διακογιαννης στην Μπαλα....Επειδη ηταν "Πρωτοποροι" μερικοι νομιζουν οτι ξερουν τα παντα και στην ουσια εχουν Μαυρα Μεσανυχτα....Δεν παει να μεταδειδε ο Συριγος οχι απο το 87 αλλα απο το 57................

Τι σε εκανε σε αυτα που εγραψε AZ να τον κραξεις?Δεν αντιλεγω οτι υπερ ενθουσιαστηκε και εκανε σαν πιτσηρικας με τον Κλειζα αλλα αυτο το κειμενο ειναι ενα Τιποτα μπροστα σε "Αλλα Διαμαντια" του Παπαδογιαννη και του Συριγου.....
leonkalf
77.gif

Εγώ ομολογώ στα χρόνια που βλέπω μπάσκετ, δε νομίζω να έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο...
Ήταν εκπληκτικός!!
Και δεν ήταν ότι κέρδιζε η ομάδα του, παιχνίδι τελειωμένο και μπήκε μέσα άνετος να κάνει πλάκα και όλα έμπαιναν. Η ομάδα έχανε 12π., τα χρονικά περιθώρια στένευαν και είχε φτάσει η θηλιά στο λαιμό.
Κι όμως... μπήκε και καθάρισε!!! Φοβερός!! Μπράβο του!! 41.gif

Εγώ ενθουσιάστηκε από αυτά που έκανε. Και φάνηκαν τόσο απλά.. και ουσιαστικά!

Καλή συνέχεια Λίνας και ... φτου φτου smile.gif
Giorgos#4
Χτες βλεποντας τον αγωνα ελεγα "α ρε κλειζα ,επρεπε να σε αλλαξω με τον σισκαουσκας οσο προλαβαινα"και σε 2 λεπτα εβαλε 12 ποντους!!εγω βεβαια ετριβα τα ματια μου!
AZ1980
QUOTE(Air and King @ Dec 3 2009, 15:41 ) *
Τι σε εκανε σε αυτα που εγραψε AZ να τον κραξεις?Δεν αντιλεγω οτι υπερ ενθουσιαστηκε και εκανε σαν πιτσηρικας με τον Κλειζα αλλα αυτο το κειμενο ειναι ενα Τιποτα μπροστα σε "Αλλα Διαμαντια" του Παπαδογιαννη και του Συριγου.....


Δεν τον κράζω για αυτό το κείμενο μόνο. Τον κράζω για όλα όσα γράφει και λέει. Ημιμαθής, πολύ χειρότερος του αμαθή. Και για μένα δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης με Συρίγο - Παπαδογιάννη, αυτοί είναι γνώστες και του αθλήματος και κυρίως του επαγγέλματός τους. Άλλο παίκτης, άλλο δημοσιογράφος. Ο Μαγουλάς είναι κατηγορία Χατζηγεωργίου, απλά πολύ πίσω από τον Δημήτρη σε entertaining value.


bball.gif



rankin
QUOTE(AZ1980 @ Dec 3 2009, 20:54 ) *
Δεν τον κράζω για αυτό το κείμενο μόνο. Τον κράζω για όλα όσα γράφει και λέει. Ημιμαθής, πολύ χειρότερος του αμαθή. Και για μένα δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης με Συρίγο - Παπαδογιάννη, αυτοί είναι γνώστες και του αθλήματος και κυρίως του επαγγέλματός τους. Άλλο παίκτης, άλλο δημοσιογράφος. Ο Μαγουλάς είναι κατηγορία Χατζηγεωργίου, απλά πολύ πίσω από τον Δημήτρη σε entertaining value.


bball.gif

Όντως! Ο Χατζηγεωργίου είναι too entertaining! Αφου αν είμαι στις μαύρες μου, ακούω λίγο και ανεβαίνω απο τα γέλια!!!! Σαν παιδί που το πάνε στο τσίρκο νοιώθω!

Ο Μαγουλάς είναι μια χαρά.. Δε μπορούμε να τον συγκρίνουμε με τον κάθε κρατικοδίαιτο!

AZ1980
QUOTE(rankin @ Dec 3 2009, 19:47 ) *
Ο Μαγουλάς είναι μια χαρά..


Kαι δυο τρομάρες... Εξ' αιτίας του η παρακολούθηση ΝΒΑ έγινε για μερικά χρόνια πιο επώδυνη κι από επίσκεψη στον οδοντίατρο! Μπλιαξ!



bball.gif
Air and King
QUOTE(AZ1980 @ Dec 3 2009, 20:54 ) *
Ημιμαθής, πολύ χειρότερος του αμαθή. Και για μένα δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης με Συρίγο - Παπαδογιάννη, αυτοί είναι γνώστες και του αθλήματος και κυρίως του επαγγέλματός τους.

bball.gif

Οκ δεκτη η αποψη σου αλλα Ημιμαθης τουλαχιστον οσο αφορα το ΝΒΑ με Συριγο και Παπαδογιαννη δεν ειναι.....Οι 2 τελευταιοι δεν ξερουν που πανε τα τεσσερα.....Ο Μεγαλος Συριγος μετεδειδε και την δεκαετια του 80 για την ΕΡΤ ΝΒΑ και ειναι ημιμαθης....Τεραστια ημιμαθεια!
Γνωστες του αθληματος ο Παπαδογιαννης και ο Συριγος?Τα βασικα ξερουν.....Πρεπει να εχεις και με την ριμαδα την πορτοκαλη........
AZ1980
QUOTE(Air and King @ Dec 3 2009, 21:38 ) *
Οκ δεκτη η αποψη σου αλλα Ημιμαθης τουλαχιστον οσο αφορα το ΝΒΑ με Συριγο και Παπαδογιαννη δεν ειναι.....Οι 2 τελευταιοι δεν ξερουν που πανε τα τεσσερα.....Ο Μεγαλος Συριγος μετεδειδε και την δεκαετια του 80 για την ΕΡΤ ΝΒΑ και ειναι ημιμαθης....Τεραστια ημιμαθεια!
Γνωστες του αθληματος ο Παπαδογιαννης και ο Συριγος?Τα βασικα ξερουν.....Πρεπει να εχεις και με την ριμαδα την πορτοκαλη........


Ο Μαγουλάς όμως δεν ξέρει ούτε τα βασικά!

Όσο για το ΝΒΑ, παραδέχομαι πως έχει μελετήσει αρκετά στατιστική και "μυθολογία". Αλλά την παροιμιώδη ανεπάρκειά του στο "διάβασμα" του αθλήματος ούτε εκεί την κρύβει. Άσε που εκεί νιώθει και "εντός έδρας", οπότε οι παπαρολογίες ξεπερνούν τις 27 ανά δευτερόλεπτο!

Εγώ πάντως ψηφίζω Air and King για την περιγραφή αγώνων ΝΒΑ. Εσύ πραγματικά "το χεις", καμιά σχέση με τον τυχάρπαστο τον Μαγουλά smile.gif

Nα πω και κάτι για τον Λίνας... Πιο πολύ με εντυπωσίασε το ότι τον άφησαν να σουτάρει εντελώς ανενόχλητος τόσες φορές από την ίδια θέση, μετά από το ίδιο σύστημα, και μάλιστα σε συνεχόμενες φάσεις, παρά το ότι έβαλε τα σουτ ο Λιθουανός. Μου θύμισε έναν αγώνα Βιλερμπαν - ΠΑΟ, που οι Γάλλοι είχαν κάνει το ίδιο με τον ...Αλβέρτη, με τα ίδια αποτελέσματα. Άβυσσος η ψυχή των Γάλλων...


bball.gif
Air and King
QUOTE(AZ1980 @ Dec 3 2009, 22:54 ) *
Εγώ πάντως ψηφίζω Air and King για την περιγραφή αγώνων ΝΒΑ. Εσύ πραγματικά "το χεις", καμιά σχέση με τον τυχάρπαστο τον Μαγουλά smile.gif

Εχω κανει μεταδοση ΝΒΑ μια φορα..............
AZ1980
QUOTE(Air and King @ Dec 3 2009, 22:07 ) *
Εχω κανει μεταδοση ΝΒΑ μια φορα..............


Καλή φάση! Ποιό παιχνίδι? Μακάρι να γίνει συχνότερο αυτό!


bball.gif
Air and King
QUOTE(AZ1980 @ Dec 3 2009, 23:11 ) *
Καλή φάση! Ποιό παιχνίδι? Μακάρι να γίνει συχνότερο αυτό!


bball.gif

Κλιβελαντ-Ατλαντα πρωτο παιχνιδι Ημιτελικων Ανατολης που πηρε ο ΛεΜπρον το πρωτο του MVP (o τριτος νεοτερος ηλικιακα πισω απο τον Ανσελντ και τον Μοουζες Μαλοουν.....24 χρονων και 5 μηνων ο ΛεΜπρον) τον περασμενο Μαιο του 2009.Συχνοτερα χλωμο!Ασε που τιμω δεοντως τους Αμερικανους Σπικερ........

Αυτο το παιχνιδι..
http://www.youtube.com/watch?v=MendP4inwoI...&playnext=1

Σορρυ για το Οφ τοπικ
Air and King
QUOTE(leonkalf @ Dec 3 2009, 18:23 ) *
Ήταν εκπληκτικός!!
Και δεν ήταν ότι κέρδιζε η ομάδα του, παιχνίδι τελειωμένο και μπήκε μέσα άνετος να κάνει πλάκα και όλα έμπαιναν. Η ομάδα έχανε 12π., τα χρονικά περιθώρια στένευαν και είχε φτάσει η θηλιά στο λαιμό.
Κι όμως... μπήκε και καθάρισε!!! Φοβερός!! Μπράβο του!! 41.gif

Εγώ ενθουσιάστηκε από αυτά που έκανε. Και φάνηκαν τόσο απλά.. και ουσιαστικά!

Oντως οταν ξεκινησε το κρεσεντο του το σκορ ηταν 70-58 υπερ της Ορλεαν...Αυτος γυρισε το παιχνιδι και το πηγε στο 70-67.......


Προσωπικα πιστευω οτι ο ενθουσιασμος που επικρατει με τον Κλειζα εχει να κανει οτι ειναι οld school παιχτης για τα ευρωπαικα δεδομενα.....
Δηλαδη στην εποχη του συγχρωνου Ευρωπαικου μπασκετ που επικρατει σε τεραστιο βαθμο το ομαδικο πνευμα και η Ομαδα πανω απο Προσωπα ο Κλειζα το κανει καποιες στιγμες "Ατομικο" το Αθλημα οπως το εκαναν παλια ο Γκαλης,ο Πετροβιτς κ.α......
Ξερω οτι πολλοι επικροτουν το "πιο της Ταχτικης" σημερινο Ευρωπαικο μπασκετ αλλα και το Οne Man Show εχει την χαρη του και θυμιζει οτι παλια στο Ευρωπαικο Μπασκετ ηταν η εποχη των Μεγαλων σκορερ,το μπασκετ των προσωπων και των Σταρ......
Τωρα Σταρ ειναι οι προπονητες στο μεγαλυτερο ποσοστο και ο Κλειζα ειναι μια "Οαση στην Ερημο"..........
AZ1980
QUOTE(Air and King @ Dec 3 2009, 22:21 ) *
Κλιβελαντ-Ατλαντα πρωτο παιχνιδι Ημιτελικων Ανατολης που πηρε ο ΛεΜπρον το πρωτο του MVP (o τριτος νεοτερος ηλικιακα πισω απο τον Ανσελντ και τον Μοουζες Μαλοουν.....24 χρονων και 5 μηνων ο ΛεΜπρον) τον περασμενο Μαιο του 2009.Συχνοτερα χλωμο!Ασε που τιμω δεοντως τους Αμερικανους Σπικερ........


Ωραίος! Το χα δει το ματς, πολύ καλός ήσουν! 77.gif


bball.gif



QUOTE(Air and King @ Dec 3 2009, 22:21 ) *
Ξερω οτι πολλοι επικροτουν το "πιο της Ταχτικης" σημερινο Ευρωπαικο μπασκετ αλλα και το Οne Man Show εχει την χαρη του και θυμιζει οτι παλια στο Ευρωπαικο Μπασκετ ηταν η εποχη των Μεγαλων σκορερ,το μπασκετ των προσωπων και των Σταρ......
Τωρα Σταρ ειναι οι προπονητες στο μεγαλυτερο ποσοστο και ο Κλειζα ειναι μια "Οαση στην Ερημο"..........


Εμένα μου αρέσουν και τα one man shows, και οι ομαδικές ενέργειες, όλα είναι στοιχεία του παιχνιδιού τα οποία θαυμάζω. Απλά προτιμώ αυτά τα απίστευτα που έκανε ο Κλέιζα εναντίον του ΠΑΟ, εκεί με ενθουσίασε. Με την Ορλεάν ήταν πολύ βλακώδης η άμυνα των Γάλλων για να μπορέσω πραγματικά να πορωθώ με το κρεσέντο του Λίνας. Σε όποιο ματς και να τον αφήσεις να σουτάρει έτσι ανενόχλητος για ώρα, πάλι τόσους θα βάλει, και αυτός και αρκετοί ακόμα ευρωπάιοι σουτέρ. Αυτά που έκανε με τον ΠΑΟ όμως στο 4ο δεκάλεπτο δεν μπορεί να τα κάνει άλλος ευρωπαίος στη θέση του πλην του Νοβίτσκι.


bball.gif




Air and King
QUOTE(AZ1980 @ Dec 4 2009, 01:04 ) *
Εμένα μου αρέσουν και τα one man shows, και οι ομαδικές ενέργειες, όλα είναι στοιχεία του παιχνιδιού τα οποία θαυμάζω. Απλά προτιμώ αυτά τα απίστευτα που έκανε ο Κλέιζα εναντίον του ΠΑΟ, εκεί με ενθουσίασε. Με την Ορλεάν ήταν πολύ βλακώδης η άμυνα των Γάλλων για να μπορέσω πραγματικά να πορωθώ με το κρεσέντο του Λίνας. Σε όποιο ματς και να τον αφήσεις να σουτάρει έτσι ανενόχλητος για ώρα, πάλι τόσους θα βάλει, και αυτός και αρκετοί ακόμα ευρωπάιοι σουτέρ. Αυτά που έκανε με τον ΠΑΟ όμως στο 4ο δεκάλεπτο δεν μπορεί να τα κάνει άλλος ευρωπαίος στη θέση του πλην του Νοβίτσκι.


bball.gif

Kαι εμενα μου αρεσουν και τα δυο αλλα στο σημερινο μπασκετ (χωρις αυτο να το λεω για κακο απλα δεν μου αρεσει εμενα)το να βλεπει κανεις οne man show ειναι πολυ σπανιο!Ενω παλια(προ 15-20ετιας) πολυ συχνο!
Με την Ορλεαν σιγουρα δεν αντιμετωπισε την πιο σκληρη αμυνα αλλα και παλι σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα και με την ομαδα "στο καναβατσο" ουσιαστικα γυρισε-κερδισε μονος του το παιχνιδι τοσο εντυπωσιακα που μας εκανε να ξεχασουμε οτι παιζαμε με μια μικρη ομαδα και ημασταν πολυ κακοι και ο Γιαννακης γλυτωσε παραπανω κραξημο(το οποιο σιγουρα κουραζει αλλα δεν θα σταματησει μεχρι την μαγικη λεξη "Τιτλοι")!



Το αστειο με τον Κλειζα ειναι οτι παραλιγο να μην το παρει η ομαδα με καποια "Μιζεροπαζαρα".........
Για μενα προσωπικα ηταν ο 2ος μεγαλυτερος στοχος του Ολυμπιακου μετα τον (απλησιαστο σε μεγαλο βαθμο) Τουρκογλου!




Υ.Γ ο Φιλλιπος Συριγος "ο φιλος σου" χθες ειπε οτι ο Γκασολ ειναι καλυτερος και απο τον Νοβιτσκι και απο τον Σαμπονις..........γιατι εχει πιο πλαστηκες κινησεις.....
Και τι εγινε που εχει πιο πλαστηκες κινησεις?Και απο τον Σακιλ(στο Prime του ηθελε τρεις Γκασολ μαζι) εχει τι παει να πει αυτο?Κανει πιο πολυ την διαφορα η μηπως ειναι Leader στους Λεικερς και δεν το ξερω?
Manu7
QUOTE(Air and King @ Dec 4 2009, 19:03 ) *
Υ.Γ ο Φιλλιπος Συριγος "ο φιλος σου" χθες ειπε οτι ο Γκασολ ειναι καλυτερος και απο τον Νοβιτσκι και απο τον Σαμπονις..........γιατι εχει πιο πλαστηκες κινησεις.....
Και τι εγινε που εχει πιο πλαστηκες κινησεις?Και απο τον Σακιλ(στο Prime του ηθελε τρεις Γκασολ μαζι) εχει τι παει να πει αυτο?Κανει πιο πολυ την διαφορα η μηπως ειναι Leader στους Λεικερς και δεν το ξερω?

E leader δεν είναι γιατί εκεί έτσι και αλλιώς είναι ο Kobe.
Νομίζω όμως ότι πρέπει να παραδεχτείς ότι όταν ήρθε στα μέσα της προπέρσινης χρονιάς στους Lakers έκανε τη διαφορά στην ομάδα και έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης που βγήκε η ομάδα πρώτη στην Δύση.
il postino
QUOTE(Air and King @ Dec 3 2009, 17:18 ) *
Υ.Γ Το ρεκορ του Καρμελο ηταν οντως εκπληκτικο και το μοιραζεται με τον Τζορτζ Γκερβιν εχοντας πετυχει και οι δυο απο 33 ποντους!Ρεκορ ολων των εποχων για μια περιοδο στο ΝΒΑ!
Οσο για το Ρεκορ σε διαστημα Λεπτων ο ΛεΜπρον τον Φεβρουαριο που μας περασε πετυχε 16 ποντους σε 2 λεπτα και 50 δευτερολεπτα σε ενας ματς με αντιπαλο το Μιλγουοκι.......

βοηθα με αν μπορεις! εχω την πολυ αμυδρα εντυπωση οτι ο αιζαια τομας ειχε κανει ενα πολυ κουφο ρεκορ ποντων σε 1.5 λεπτο. π.χ 16π σε 1 λεπτο και κατι δευτερα και μαλιστα σε play offs. περισσοτερα δε θυμαμαι. ειναι βασιμο αυτο που λεω?
il postino
QUOTE(ilpostino @ Dec 4 2009, 19:57 ) *
βοηθα με αν μπορεις! εχω την πολυ αμυδρα εντυπωση οτι ο αιζαια τομας ειχε κανει ενα πολυ κουφο ρεκορ ποντων σε 1.5 λεπτο. π.χ 16π σε 1 λεπτο και κατι δευτερα και μαλιστα σε play offs. περισσοτερα δε θυμαμαι. ειναι βασιμο αυτο που λεω?

http://www.youtube.com/watch?v=iFS6eLMAfNM



φιλε AIR το βρηκα! με νεα υορκη !16π σε 94''!
Air and King
QUOTE(ilpostino @ Dec 4 2009, 19:57 ) *
βοηθα με αν μπορεις! εχω την πολυ αμυδρα εντυπωση οτι ο αιζαια τομας ειχε κανει ενα πολυ κουφο ρεκορ ποντων σε 1.5 λεπτο. π.χ 16π σε 1 λεπτο και κατι δευτερα και μαλιστα σε play offs. περισσοτερα δε θυμαμαι. ειναι βασιμο αυτο που λεω?

16 ποντους σε εναμισι λεπτο ειχε βαλει ο Αιζαια το 1984 απεναντι στους Νικς του (υποτιμημενου) Μπερναρντ Κινγκ..........

Αλλα εντυπωσιακα ρεκορ ετσι προχειρα:

Ρετζι Μιλλερ 8 ποντοι σε 9 δευτερολεπτα κανοντας Μπρεικ στο Μαντισον to 1995 και ηταν και ενας απο τους λογους που ονομαζεται και "Knicks Killer"!

To πιο εντυπωσιακο ομως ισως ολων των εποχων ειναι του Μακρειντι 13 ποντοι σε 35 δευτερολεπτα το 2004 απεναντι στους Σπερς και μαζι σε αυτους τους ποντους το νικητηριο καλαθι!Αξιζει καποιος να βρει και να κατεβασει το παιχνιδι βαζοντας το στο αρχειο του μονο και μονο για τα 35 δευτερολεπτα!


Του ΛεΜπρον επισης οι 16 ποντοι τον Φλεβαρη του 2009 σε 2 λεπτα και 50 δευτερα ειναι εντυπωσιακοι καθως σουταρει τριποντα ασταματητα ακομα και απο τα 9 μετρα!


Ειμαστε οφτοπικ αλλα πιαστηκαμε απο το κρεσεντο του Κλειζα!

QUOTE(Manu7 @ Dec 4 2009, 19:17 ) *
E leader δεν είναι γιατί εκεί έτσι και αλλιώς είναι ο Kobe.
Νομίζω όμως ότι πρέπει να παραδεχτείς ότι όταν ήρθε στα μέσα της προπέρσινης χρονιάς στους Lakers έκανε τη διαφορά στην ομάδα και έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης που βγήκε η ομάδα πρώτη στην Δύση.

Το παραδεχομαι σαφεστατα αλλα ο Νοβιτσκι ειναι leader της ομαδας του εχει παρει MVP το 2007 τεραστιο κατορθωμα(Ο Μοναδικος και ισως τελευταιος Ευρωπαιος που το πηρε) και οδηγησε την ομαδα του σαν πρωτο βιολι στους Τελικους το 2006!
il postino
QUOTE(Air and King @ Dec 4 2009, 20:25 ) *
16 ποντους σε εναμισι λεπτο ειχε βαλει ο Αιζαια το 1984 απεναντι στους Νικς του (υποτιμημενου) Μπερναρντ Κινγκ..........

ακριβως . μου απαντησα λιγο πριν το Post σου.
AZ1980
QUOTE(Air and King @ Dec 4 2009, 17:03 ) *
Kαι εμενα μου αρεσουν και τα δυο αλλα στο σημερινο μπασκετ (χωρις αυτο να το λεω για κακο απλα δεν μου αρεσει εμενα)το να βλεπει κανεις οne man show ειναι πολυ σπανιο!Ενω παλια(προ 15-20ετιας) πολυ συχνο!
Με την Ορλεαν σιγουρα δεν αντιμετωπισε την πιο σκληρη αμυνα αλλα και παλι σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα και με την ομαδα "στο καναβατσο" ουσιαστικα γυρισε-κερδισε μονος του το παιχνιδι τοσο εντυπωσιακα που μας εκανε να ξεχασουμε οτι παιζαμε με μια μικρη ομαδα και ημασταν πολυ κακοι και ο Γιαννακης γλυτωσε παραπανω κραξημο(το οποιο σιγουρα κουραζει αλλα δεν θα σταματησει μεχρι την μαγικη λεξη "Τιτλοι")!


+1




QUOTE(Air and King @ Dec 4 2009, 17:03 ) *
Για μενα προσωπικα ηταν ο 2ος μεγαλυτερος στοχος του Ολυμπιακου μετα τον (απλησιαστο σε μεγαλο βαθμο) Τουρκογλου!


Κατά τη γνώμη μου ο Κλέιζα είναι και γενικά καλύτερος παίκτης, αλλά και πολύ πιο ταιριαστός στον Ολυμπιακό απ' ότι ο Τούρκος. Επίσης είναι και πιο φτηνός, και πιο μικρός, και πιο διψασμένος. Από κάθε άποψη καλύτερη επιλογή.



QUOTE(Air and King @ Dec 4 2009, 17:03 ) *
Υ.Γ ο Φιλλιπος Συριγος "ο φιλος σου" χθες ειπε οτι ο Γκασολ ειναι καλυτερος και απο τον Νοβιτσκι και απο τον Σαμπονις..........γιατι εχει πιο πλαστηκες κινησεις.....
Και τι εγινε που εχει πιο πλαστηκες κινησεις?Και απο τον Σακιλ(στο Prime του ηθελε τρεις Γκασολ μαζι) εχει τι παει να πει αυτο?Κανει πιο πολυ την διαφορα η μηπως ειναι Leader στους Λεικερς και δεν το ξερω?


Φίλε Air εδώ θα διαφωνήσω. Την είδα την εκπομπή, και ο Συρίγος δεν εξαντλήθηκε σε αυτό που λες. Έκανε μια πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση της σύγκρισης Σαμπόνις - Γκασόλ, τονίζοντας πως αυτό που κατά τη γνώμη του κάνει τον Γκασόλ αποτελεσματικότερο από τον μεγάλο Λιθουανό (στον οποίο αναγνώρισε φυσικά προηγουμένως την υπεροχή σε δύναμη, με τον Ισπανό να προηγείται ελάχιστα στην τεχνική, εκεί αναφέρθηκε η "πλαστικότητα") είναι το ότι, αντίθετα από τον Σάμπας, ποτέ δεν παίζει με "συνείδηση" της υπεροχής του, χαρακτηριστικό που συχνά οδηγούσε τον Άρβιντας στο να βλάψει ενίοτε την ομάδα του. Αυτό είπε, και δεν είναι ούτε χαζό, ούτε ανάξιο λόγου, ίσα ίσα, έχει πολύ ενδιαφέρον και αποτελεί imo μια εξαιρετική παρατήρηση, τροφή για κουβέντα. Απορώ πως το ισοπέδωσες έτσι αυτό που είπε.



bball.gif
Air and King
QUOTE(AZ1980 @ Dec 5 2009, 07:34 ) *
Κατά τη γνώμη μου ο Κλέιζα είναι και γενικά καλύτερος παίκτης, αλλά και πολύ πιο ταιριαστός στον Ολυμπιακό απ' ότι ο Τούρκος. Επίσης είναι και πιο φτηνός, και πιο μικρός, και πιο διψασμένος. Από κάθε άποψη καλύτερη επιλογή.





Φίλε Air εδώ θα διαφωνήσω. Την είδα την εκπομπή, και ο Συρίγος δεν εξαντλήθηκε σε αυτό που λες. Έκανε μια πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση της σύγκρισης Σαμπόνις - Γκασόλ, τονίζοντας πως αυτό που κατά τη γνώμη του κάνει τον Γκασόλ αποτελεσματικότερο από τον μεγάλο Λιθουανό (στον οποίο αναγνώρισε φυσικά προηγουμένως την υπεροχή σε δύναμη, με τον Ισπανό να προηγείται ελάχιστα στην τεχνική, εκεί αναφέρθηκε η "πλαστικότητα") είναι το ότι, αντίθετα από τον Σάμπας, ποτέ δεν παίζει με "συνείδηση" της υπεροχής του, χαρακτηριστικό που συχνά οδηγούσε τον Άρβιντας στο να βλάψει ενίοτε την ομάδα του. Αυτό είπε, και δεν είναι ούτε χαζό, ούτε ανάξιο λόγου, ίσα ίσα, έχει πολύ ενδιαφέρον και αποτελεί imo μια εξαιρετική παρατήρηση, τροφή για κουβέντα. Απορώ πως το ισοπέδωσες έτσι αυτό που είπε.



bball.gif

Θεωρω οτι ο Τουρκογλου παραμενει καλυτερος παιχτης απο τον Λινας καθως ο Χεντο εχει φτασει στο Πικ του αγωνιζομενος σε πολυ υψηλο επιπεδο για Ευρωπαιο και αν δεν ηταν Τουρκος θα ειχε ακουσει πιο πολλους υμνους......Ο Λινας ειναι ακομα νεος και δεν εχει ολοκληρωθει σαν μπασκεμπολιτας και αυτο βεβαια τον κανει ακομα πιο Scary οταν φτασει στο Prime του.....οταν μπορει να εχει βελτιωσει την πασα του και να γινεται πιο μεστος οταν οι συνθηκες το επιβαλλουν!Μπορει να γινει καλυτερος απο τον Χεντο αλλα προς το παρων δεν θα το ελεγα οτι ειναι.....
Ο Χεντο ειναι πολυ πληρης παιχτης και θα τον χαρακτηριζα "Κουκοτς της Τουρκιας".......





Ξεκιναω απο το τελευταιο που λες οτι τα ισοπεδωσα ολα......Ο Συριγος ειπε οτι ο Γκασολ ειναι καλυτερος απο Νοβιτσκι και "Σαμπας" γιατι εχει πιο πλαστηκες κινησεις και μετα μιλησε για "υπεροψια" του Δευτερου......Ασε που ο Σαμπονις μονο στην Ζαλγκιρις ηταν ετσι οταν ηταν Νεος και λιγο στην Ρεαλ που ηταν "Φευγατος" για το ΝΒΑ το 1995 που και παλι ομως κυριαρχησε!Στην Βαγιαδολιδ στο Πορτλαντ και στην Εθνικη δεν ισχυε κατι τετοιο τουλαχιστον οπως το παρουσιαζει ο Συριγος!Με τιποτα....
Ο Σαμπονις ειχε το πιο υψηλο μπασκετικο IQ και τον μεγαλυτερο Ογκο,o Γκασολ Τις πιο πλαστηκες κινησεις και ο Νοβιτσκι ειναι ο καλυτερος "ψηλος σουτερ" ολων των εποχων (απογονος και καλυτερος του Μπομπ Μακαντου)......
Ο Νοβιτσκι ομως μπορει να σκοτωσει απο οποιοδηποτε σημειο εστω και αν κοντα στο καλαθι υστερει σε σχεση με τον Σαμπονις και τον Γκασολ......Ειναι μεγαλυτερος ηγετης και αυτο το εχει αποδειξει εδω και 10 χρονια που ειναι μεσα στους καλυτερους παιχτες στο ΝΒΑ!Οσο αφησε το στιγμα του στο ΝΒΑ δεν το αφησε κανεις Ευρωπαιος και ας εχει ανοιξει η αγορα....Οι περισσοτεροι Ευρωπαιοι......πανε και δεν ακουμπανε και δεν μπηκε ποτε κανενας σε Τοπ-10 των κορυφαιων παιχτων του ΝΒΑ εκτος απο τον Γερμανο!
Προσωπικα θεωρω τον Νοβιτσκι τον κορυφαιο Ευρωπαιο της Ιστοριας και δευτερο τον Σαμπονις (παρολο που μου αρεσε πιο πολυ και ειναι ο αγαπημενος μου Ευρωπαιος)....Και ο Γκασολ ειναι στους 10 καλυτερους Ever μαζι με τους 2 πρωτους και με Γκαλη,Ντραζεν,Κουκοτς.Μπελοφ......
AZ1980
QUOTE(Air and King @ Dec 5 2009, 12:04 ) *
Θεωρω οτι ο Τουρκογλου παραμενει καλυτερος παιχτης απο τον Λινας καθως ο Χεντο εχει φτασει στο Πικ του αγωνιζομενος σε πολυ υψηλο επιπεδο για Ευρωπαιο και αν δεν ηταν Τουρκος θα ειχε ακουσει πιο πολλους υμνους......Ο Λινας ειναι ακομα νεος και δεν εχει ολοκληρωθει σαν μπασκεμπολιτας και αυτο βεβαια τον κανει ακομα πιο Scary οταν φτασει στο Prime του.....οταν μπορει να εχει βελτιωσει την πασα του και να γινεται πιο μεστος οταν οι συνθηκες το επιβαλλουν!Μπορει να γινει καλυτερος απο τον Χεντο αλλα προς το παρων δεν θα το ελεγα οτι ειναι.....
Ο Χεντο ειναι πολυ πληρης παιχτης και θα τον χαρακτηριζα "Κουκοτς της Τουρκιας".......


Απόψεις είναι αυτές. Απλά για μένα ο Κλέιζα είναι καλύτερος παίκτης. Και αυτό δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το ότι ο Χέντο είναι Τούρκος. Είναι απλά η γνώμη μου.



QUOTE(Air and King @ Dec 5 2009, 12:04 ) *
Ξεκιναω απο το τελευταιο που λες οτι τα ισοπεδωσα ολα......Ο Συριγος ειπε οτι ο Γκασολ ειναι καλυτερος απο Νοβιτσκι και "Σαμπας" γιατι εχει πιο πλαστηκες κινησεις και μετα μιλησε για "υπεροψια" του Δευτερου......


Ε μα αφού σου λέω δεν είπε αυτό, είπε αυτά που σου έγραψα, είναι διαφορετικό!

Ο Νοβίτσκι δεν πολυμπήκε στη σύγκριση, άλλωστε είναι διαφορετικός παίκτης και αγωνίζεται και σε άλλη θέση. Τώρα αν θες τη γνώμη μου, και ο Νοβίτσκι ασφαλώς σε αυτή την κλάση είναι, και το ποιός είναι καλύτερος εξαρτάται από το τι χρειάζεται η ομάδα σου. Σε επίπεδο ΝΒΑ ο Νοβίτσκι έχω την αίσθηση πως έχει ακόμα μεγαλύτερο impact από τον Ισπανό, χάρη στην εκτελεστική του δεινότητα. Σε διεθνές/ευρωπαικό επίπεδο θα έλεγα πως είναι ουσιαστικά ισάξιοι, παραμένοντας ωστόσο εντελώς διαφορετικοί στο παιχνίδι τους. Πιο αγαπημένος μου είναι σίγουρα ο Ντιρκ, και προτιμώ το στιλ του, και δείχνει να είναι και φοβερό άτομο, ενώ εκτιμώ απίστευτα και την αφοσίωσή του στην μετριότατη Εθνική της χώρας του, έρχεται και παίζει με συμπαίκτη τον κάθε ρούκουνα με χαρά και αυταπάρνηση. Θεωρώ δε πως αν "κρατούσε" μερικά καλοκαίρια για ξεκούραση, ίσως να είχε και τίτλο ως ηγέτης ομάδας ΝΒΑ, πράγμα που σίγουρα θα αποτελούσε απίστευτα εντυπωσιακό επίτευγμα για Ευρωπαίο.


bball.gif
Air and King
QUOTE(AZ1980 @ Dec 5 2009, 16:09 ) *
Απόψεις είναι αυτές. Απλά για μένα ο Κλέιζα είναι καλύτερος παίκτης. Και αυτό δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το ότι ο Χέντο είναι Τούρκος. Είναι απλά η γνώμη μου.





Ε μα αφού σου λέω δεν είπε αυτό, είπε αυτά που σου έγραψα, είναι διαφορετικό!



bball.gif

Για το οτι ειναι Τουρκος και για τους υμνους το ειπα γενικα........



Ε μα σου λεω στην αρχη ειπε αυτο για τις πλαστηκες κινησεις και μετα στην συγκριση με τον Σαμπονις ειπε/προσθεσε τα υπολοιπα..........ο ημιμαθης Συριγος....Του εχω πολλα μαζεμενα εδω και χρονια!
colonel gomelsky
QUOTE(AZ1980 @ Dec 5 2009, 16:09 ) *
Θεωρώ δε πως αν "κρατούσε" μερικά καλοκαίρια για ξεκούραση, ίσως να είχε και τίτλο ως ηγέτης ομάδας ΝΒΑ, πράγμα που σίγουρα θα αποτελούσε απίστευτα εντυπωσιακό επίτευγμα για Ευρωπαίο.
bball.gif


Πάντα με προβλημάτιζε ο χαρακτηρισμός "ευρωπαίος". Καταγωγή από την Ευρώπη έχουν όλοι οι προαναφερθέντες. Το σημαντικό όμως είναι που μαθαίνει κανείς το μπάσκετ. Με αυτήν την έννοια ο Σάμπας είναι ευρωπαίος, ενώ ο Κλέιζα όχι. Δηλαδή για κάποιον που μαθαίνει το μπάσκετ στην αμερική δεν νομίζω ότι πρέπει να αναγνωρίζουμε το "άλλοθι" της ευρωπαικής καταγωγής για να τον κρίνουμε με περισσότερη επιείκεια. (Γενικά μιλάω, η άποψή μου για τον Κλέιζα είναι γνωστή)

Ο Νοβίτσκι είναι μπερδεμένη κατάσταση, καθώς τα βασικά του μπάσκετ τα έμαθε εδώ (νομίζω έπαιζε Α2 Γερμανίας)

Με το παραπάνω σκεπτικό ο Κλέιζα είναι πιο πολύ αμερικάνος απ ότι ευρωπαίος.
Air and King
QUOTE(colonel gomelsky @ Dec 5 2009, 16:30 ) *
Πάντα με προβλημάτιζε ο χαρακτηρισμός "ευρωπαίος". Καταγωγή από την Ευρώπη έχουν όλοι οι προαναφερθέντες. Το σημαντικό όμως είναι που μαθαίνει κανείς το μπάσκετ. Με αυτήν την έννοια ο Σάμπας είναι ευρωπαίος, ενώ ο Κλέιζα όχι. Δηλαδή για κάποιον που μαθαίνει το μπάσκετ στην αμερική δεν νομίζω ότι πρέπει να αναγνωρίζουμε το "άλλοθι" της ευρωπαικής καταγωγής για να τον κρίνουμε με περισσότερη επιείκεια. (Γενικά μιλάω, η άποψή μου για τον Κλέιζα είναι γνωστή)

Ο Νοβίτσκι είναι μπερδεμένη κατάσταση, καθώς τα βασικά του μπάσκετ τα έμαθε εδώ (νομίζω έπαιζε Α2 Γερμανίας)

Με το παραπάνω σκεπτικό ο Κλέιζα είναι πιο πολύ αμερικάνος απ ότι ευρωπαίος.

Αν νομιζεις οτι οποιος μαθαινει το μπασκετ στην Ευρωπη εχει περισσοτερο IQ απο οτι στην Αμερικη εισαι τελειως λαθος!Και για τον Σαμπονις και για τον καθε Σαμπονις υπαρχουν "Αμερικανικες απαντησεις" Σαμπσον,Μπιλ Γουολτον κ.α και μαλιστα υπερεχουν χαοτικα ποσοτικα!Αυτο το λαθος μην το συνεχιζεις!
colonel gomelsky
QUOTE(Air and King @ Dec 5 2009, 16:39 ) *
Αν νομιζεις οτι οποιος μαθαινει το μπασκετ στην Ευρωπη εχει περισσοτερο IQ απο οτι στην Αμερικη εισαι τελειως λαθος!Και για τον Σαμπονις και για τον καθε Σαμπονις υπαρχουν "Αμερικανικες απαντησεις" Σαμπσον,Μπιλ Γουολτον κ.α και μαλιστα υπερεχουν χαοτικα ποσοτικα!Αυτο το λαθος μην το συνεχιζεις!


Γιατί ψάχνεις παντού φαντάσματα; Ποιός μίλησε για IQ? Ποιός μίλησε για συγκρίσεις; Πραγματικά ώρες ώρες δε σε καταλαβαίνω.

Είπα πολύ απλά ότι κάποιος που μαθαίνει το μπάσκετ στην αμερική πρέπει να κρίνεται περισσότερο σαν αμερικάνος. Δεν έχει καμία σχέση από που είναι ο παππούς σου με το τι μπάσκετ μαθαίνεις/παίζεις.

Ο Καλάθης δηλαδή είναι μπασκετικά ευρωπαίος επειδή ο παππούς του έψηνε αρνί το Πάσχα;

Δεν προέβην σε καμία σύγκριση. Τέλος.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.