Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Group F - Lodz
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4
122001
Τουρκία 4
Σλοβενία 3
Σερβία 3
Ισπανία 3
Πολωνία 3
Λιθουανία 2

12/9 Πολωνία - Σερβία, Λιθουανία - Σλοβενία, Τουρκία - Ισπανία
14/9 Ισπανία - Λιθουανία, Σλοβενία - Πολωνία, Σερβία - Τουρκία
16/9 Πολωνία - Ισπανία, Λιθουανία - Σερβία, Τουρκία - Σλοβενία

Ώρες: 4:45, 7:15, 10:00 αντίστοιχα.
Timemaster
QUOTE(122001 @ Sep 10 2009, 01:44 ) *
Τουρκία 4
Σλοβενία 3
Σερβία 3
Ισπανία 3
Πολωνία 3
Λιθουανία 2

12/9 Πολωνία - Σερβία, Λιθουανία - Σλοβενία, Τουρκία - Ισπανία
14/9 Ισπανία - Λιθουανία, Σλοβενία - Πολωνία, Σερβία - Τουρκία
16/9 Πολωνία - Ισπανία, Λιθουανία - Σερβία, Τουρκία - Σλοβενία

Ώρες: 4:45, 7:15, 10:00 αντίστοιχα.



προβλέψεις συνέχεια
icon_drunk.gif

θεωρώ πως Σλοβενία,Σερβία,Ισπανία θα κάνουν τρεις νίκες και θα καταλάβουν τις τρεις πρώτες θέσεις με τέταρτη την Τουρκία...
εκτός βέβαια και αν η Τουρκία νικήσει κάποια από αυτές την ρίξει στην Τέταρτη θέση και καταλάβει την τρίτη αυτή.
redglove
Εκ πρώτης "όψεως" έτσι φαίνεται να πηγαίνει ο όμιλος. Όμως, η μεν Τουρκία έχει χρυσή ευκαιρία να τερματίσει 1η ή 2η στον όμιλο και να έχει "εύκολο" αντίπαλο στους 8, η δε Λιθουανοί θα πάνε σε 3...αποστολές αυτοκτονίας και δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται.

Αν έπρεπε να κάνω πρόβλεψη θα έλεγα Σλοβενία-Τουρκία-Σερβία-Ισπανία.
Ευμένης
Παίδες εγώ νομίζω ότι ο όμιλος είναι περισσότερο ανοιχτός από ό,τι δείχνει. Λογικά η Ισπανία θα κάνει 3 νίκες και το ίδιο και η Σλοβενία, αν και δεν θα νικήσει εύκολα την Τουρκία. Από εκεί και πέρα η Τουρκία φαίνεται πολύ ισχυρή, αν και ο όμιλός της δεν είχε αντίπαλο της προκοπής για να την δούμε. Δεν αποκλκείω όμως να κερδίσει την Σερβία. Οι Πολωνοί δεν έχουν τύχη, ενώ και οι Λιθουανοί δεν πείθουν ότι μπορούν να σώσουν την παρτίδα, αλλά μην υποτιμάτε την καρδιά τους.
Λογικά βλέπω:
Ισπανία 9
Σλοβενία 9
Τουρκία 8
Σερβία 8
Πολωνία 6
Λιθουανία 5

Άρα πιθανός αντίπαλος στο χιαστί η Τουρκία ή η Σερβία, θα κριθεί στο μεταξύ τους παιχνίδι, με πιθανότερη την Σερβία. Ημιτελικός με Σλοβενία.
Είδομεν...
sir-elric
τα μογκολια τα εχετε υποτιμισει! εχουν αρκετα ψηλα παιδια, 2 παικταραδες 3-4ρια και κανα 2 κοντους της προκοπης. πολυ δυσκολα θα βγουν τεταρτοι. τα λεφτα μου θα τα εβαζα οτι θα βγουν οι σερβοι τεταρτοι.
xristos_metal
Εγω πιστευω η Τουρκια θα ειναι ιδανικος αντιπαλος,και νομιζω οτι στη δευτερη φαση δε θα ειναι οπως στην πρωτη.Πιθανοτατα θα κανει δυο ηττες και παιζεται και τριτη απο τη Σερβια.
Μήτσος-Jimmys-ΔΣ#18#
ΟΜΙΛΟΣ ΦΩΤΙΑ ειναι αυτός....

Σερβια-Ισπανια-Σλοβενια ομαδαρες και Τουρκια εξαιρετικα φορμαισμένη...Πολωνια γηπεδουχος οποτε εχει ενα πλεονεκτημα και κιητρο αλλα και οιο Λιθουανοι..βαρια φανελα..Θα γινει σκοτωμος...

Δεν διαλέγω αντιπαλο..Ολες τις παιζουμε...Απο κει κ περα δεν χρειαζεται να πω εγω οτι ευκολοτερα θα ναι με Πολωνια-Τουρκια & Λιθουανια αποτι με Ισπανια-Σερβια-Σλοβενια!!! 69.gif 69.gif 69.gif

Δ.
kotzito
Ολα ανοικτα για ολες τις θεσεις.Λουκουμι για εμας θα ηταν η Σερβια πιστευω,εκτος αν καταφερουν οι Πολωνοι να κανουν μια-δυο νικες και να περασουν αυτοι.Με εξαιρεση την Τουρκια και την Σλοβενια παντως,οι υπολοιπες ομαδες ειναι ικανες για το καλυτερο και το χειροτερο.Μαλλον βλεπω:

1.Τουρκια 9
2.Ισπανια 9
3.Σλοβενια 7
4.Σερβια 7
5.Λιθουανια 7
6.Πολωνια 6


Σε περιπτωση ισοβαθμιας μεταξυ δυο ομαδων που στην α' φαση βρισκονταν στον ιδιο ομιλο(Σερβια και Σλοβενια π.χ.),μετραει το αποτελεσμα του μεταξυ τους αγωνα;
apkat
Χειροτερος αντιπαλος για την Ελλαδα δεν υπαρχει απο τους Σερβους κατα την γνωμη μου..Δεν μας πανε σαν αντιπαλοι καθολου μα καθολου...Μαλλον Σλοβενους η Λιθουανους/Πολωνους προτιμαω..Ολοι οι αλλοι μου κανουν παρα πολυ επικυνδινοι..
Vas

Θα γίνει χαμός σε αυτό το γκρουπ. Ακόμα και η Πολωνία που υποτίθεται ότι είναι η πιο αδύνατη παίζει εντός έδρας, άρα θα πάρει και 2-3 σφυριγματάκια.

Η Ισπανία λογικά θα ανέβει, ενώ η Τουρκία πιστεύω θα κάνει τουλάχιστον μια νίκη άρα θα είναι στους 4 πρώτους…

Μία απορία, οι πρώτες 6 ομάδας πάνε απευθείας στο μουντομπάσκετ. Αν η Τουρκία είναι μέσα σε αυτές τις θέσεις σημαίνει ότι και η έβδομη πάει απευθείας;
Basketikoc
Στο Μουντομπασκετ πανε οι 5 πρωτες στην τελικη καταταξη
redglove
Εγώ ξέρω ότι πάνε 6 χωρίς την Τουρκία (άρα ίσως και η 7η).

Η Σλοβενία και η Ισπανία είναι οι πιο πλήρεις ομάδες του Ευρωμπάσκετ και μετά νομίζω είμαστε εμείς και οι Σέρβοι. Γι'αυτό θα προτιμούσα να τις αποφύγουμε αυτές τις τρεις. Μετά από Λιθουανούς ή Τούρκους θα διάλεγα τους δεύτερους γιατί καλό το απελευθερωμένο μπάσκετ που παίζουν αλλά είμαστε σίγουρα καλύτεροί τους ενώ οι Λιθουανοί αν είναι σε καλή μέρα...
Ευμένης
QUOTE(Vas @ Sep 10 2009, 16:33 ) *
Μία απορία, οι πρώτες 6 ομάδας πάνε απευθείας στο μουντομπάσκετ. Αν η Τουρκία είναι μέσα σε αυτές τις θέσεις σημαίνει ότι και η έβδομη πάει απευθείας;



QUOTE(Basketikoc @ Sep 10 2009, 16:43 ) *
Στο Μουντομπασκετ πανε οι 5 πρωτες στην τελικη καταταξη


Από την Ευρώπη προκρίνονται 6 ομάδες όπως φαίνεται και από το επίσημο site της FIBA για το Παγκόσμιο (http://turkey2010.fiba.com/pages/eng/fe/10/fwc/men/v1/scheResu/p/openNodeIDs/9465/selNodeID/9465/qualifSyst.html)


Αν η Τουρκία είναι στην 6άδα, λογικά περνάει και ο 7ος. Δεν βρήκα όμως ρητή διατύπωση για αυτό. Είναι πάντως συνήθης τακτική και αν το έψαχνα περισσότερο ίσως να το έβρισκα.
Vas
QUOTE(Ευμένης @ Sep 10 2009, 17:14 ) *
Από την Ευρώπη προκρίνονται 6 ομάδες όπως φαίνεται και από το επίσημο site της FIBA για το Παγκόσμιο (http://turkey2010.fiba.com/pages/eng/fe/10/fwc/men/v1/scheResu/p/openNodeIDs/9465/selNodeID/9465/qualifSyst.html)


Αν η Τουρκία είναι στην 6άδα, λογικά περνάει και ο 7ος. Δεν βρήκα όμως ρητή διατύπωση για αυτό. Είναι πάντως συνήθης τακτική και αν το έψαχνα περισσότερο ίσως να το έβρισκα.



λογικά τουλάχιστον 3 από τις 4 wild cards θα πάνε σε ευρωπαικές ομάδες...


αν δηλαδή μείνουν εκτός 8άδας Γερμανία, Λιθουανία λογικά θα πάρουν την καρτούλα...


Marciulionis
Η Γαλλία κάνει πλάκα με τα Σκόπια... 31 - 9 με τους δύσμοιρους Σκοπιανούς να υποφέρουν σε επίθεση και άμυνα...
qspock
Κι εκει που νομιζαμε οτι περνανε 5, αιφνης και ο εβδομος εχει βασιμες ελπιδες...

Αρα:

Λιθουανια, Γερμανια, Ιταλια και Κροατια ή Ρωσια (οποιος μεινει ογδοος) οι 4 Wild Cards.

Γιατι παρακαλω να μην ειναι και οι 4 απο Ευρωπη? Αν τους βαλουν αυτους να παιξουν με τον Αγιο Δομινικο (αντε καλα, Βενεζουελα) ή την Ιαπωνια* σε προκριματικο δεν θα κερδισουν χαλαρα? Η μηπως παρασκηνιακα θα μεινουν απ'εξω? Για να μην πιασω την επισημη βαθμολογια της FIBA: http://www.fiba.com/pages/eng/fc/even/rank...99/rankMen.html

Τελος παντων, μαλλον προτρεχω...


* με ολο το σεβασμο προς τον αγαπητο μας administrator tongue.gif
polympoumpounas
Σε μια ηπειρο μπορουν να δωθουν maximum 3 wild cards.Απα παμε για 3 απο Ευρωπη και λογικα μια απο Αμερικη...
Igor
QUOTE(sir-elric @ Sep 10 2009, 10:09 ) *
τα μογκολια τα εχετε υποτιμισει! εχουν αρκετα ψηλα παιδια, 2 παικταραδες 3-4ρια και κανα 2 κοντους της προκοπης. πολυ δυσκολα θα βγουν τεταρτοι. τα λεφτα μου θα τα εβαζα οτι θα βγουν οι σερβοι τεταρτοι.


Τα μογκολια ποιοι ειναι ακριβως ??
aegeansheed
QUOTE(Igor @ Sep 12 2009, 01:22 ) *
Τα μογκολια ποιοι ειναι ακριβως ??


Έκφραση σαλονικιώτικη που τονίζεται στην παραλήγουσα και σημαίνει "Οι καλοί μας γέιτονες Τούρκοι"...
qspock
QUOTE(polympoumpounas @ Sep 12 2009, 04:03 ) *
Σε μια ηπειρο μπορουν να δωθουν maximum 3 wild cards.

Ειναι σιγουρο αυτο για του χρονου? Δε θυμαμαι και ποιοι ειχαν παρει τις wild cards το 2006... (ή μηπως το 2004?)
Ευμένης
QUOTE(qspock @ Sep 12 2009, 13:16 ) *
Ειναι σιγουρο αυτο για του χρονου? Δε θυμαμαι και ποιοι ειχαν παρει τις wild cards το 2006... (ή μηπως το 2004?)


Σερβία/Μαυροβούνιο (ήταν νο.2 στην κατάταξη της FIBA) , Ιταλία (αργυρό μετάλλιο το 2004), Τουρκία (επόμενη διοργανώτρια), Πουέρτο Ρίκο (ποιος άλλος θα έπαιρνε την κάρτα από Αμερικήwink.gif
xristos_metal
Σημερα θα δουμε πολυ ωραια ματσακια.ΕΙδικα το Τουρκια-Ισπανια εχει πολυ μεγαλο ενδιαφερον.Πλεον εμεις θελουμε νικη της Ισπανιας για να βρεθει στις δυο πρωτες θεσεις και να την αποφυγουμε.Ειναι καλο τεστ σημερα για την Τουρκια να δουμε που βαδιζει.Στη πρωτη φαση ηταν εξαιρετικη.Το ιδιο ισχυει και για εμας με τους Γαλλους.
Ευμένης
QUOTE(xristos_metal @ Sep 12 2009, 15:24 ) *
Σημερα θα δουμε πολυ ωραια ματσακια.ΕΙδικα το Τουρκια-Ισπανια εχει πολυ μεγαλο ενδιαφερον.Πλεον εμεις θελουμε νικη της Ισπανιας για να βρεθει στις δυο πρωτες θεσεις και να την αποφυγουμε.Ειναι καλο τεστ σημερα για την Τουρκια να δουμε που βαδιζει.Στη πρωτη φαση ηταν εξαιρετικη.Το ιδιο ισχυει και για εμας με τους Γαλλους.


Όντως σήμερα θα δούμε αν η Τουρκία πρέπει να λογίζεται στους ισχυρούς ή όχι. Γιατί στον όμιλό της έκανε πολύ καλές εμφανίσεις, όμως οι ψόφιοι Λιθουανοί, οι ανύπαρκτοι Βούλγαροι και οι "λίγοι" Πολωνοί δεν αποτελούν αξιόπιστο κριτήριο. Είμαι πολύ περίεργος. Οι Τούρκοι μπορεί να κάνουν τρεις νίκες ή τρεις ήττες σε αυτή την φάση και σε κάθε περίπτωση δεν θα εκπλαγώ.
xristos_metal
Εγω πιστευω πως δεν μπορουν νικησουν ουτε τους Σλοβενους,ουτε τους Ισπανους.Υπαρχει πιθανοτητα νικης απεναντι στους σερβους,αλλα οι σερβοι ειναι σερβοι.Με 3 ηττες που ειναι το πιο πιθανο σεναριο βγαινουν τεταρτοι και ελπιζω να βγουμε εμεις πρωτοι και να πεσουμε στους Τουρκους.Μακραν ο ιδανικοτερος αντιπαλος.
T.W.Is.M.
QUOTE(xristos_metal @ Sep 12 2009, 16:36 ) *
Εγω πιστευω πως δεν μπορουν νικησουν ουτε τους Σλοβενους,ουτε τους Ισπανους.Υπαρχει πιθανοτητα νικης απεναντι στους σερβους,αλλα οι σερβοι ειναι σερβοι.Με 3 ηττες που ειναι το πιο πιθανο σεναριο βγαινουν τεταρτοι και ελπιζω να βγουμε εμεις πρωτοι και να πεσουμε στους Τουρκους.Μακραν ο ιδανικοτερος αντιπαλος.


Οπως εινα τα πραγματα σε αυτο τον ομιλο, μπορει να κανει μια ομαδα ρεκορ 3-2 και να βγει πρωτη σε τριπλη ισοβαθμια! Αρα δεν ξερουμε αν με 3 ηττες οι Τουρκοι βγαινουν 4οι. Μεχρι και εξω σε τριπλη ισοβαθμια μενουν αν οι Λιθουανοι κανουν 2 νικες και μια ομαδα απο το Γ ομιλο δεν κερδισει κανεναν αλλο(πλην Τουρκιας δηλαδη).
pou_pws_pote
πολυ δυνατοι οι τουρκοι, ο τανιεβιτς εχει κανει φοβερη δουλεια

αποκαλυψη ειναι αυτος ο ασικ της φενερ
aigio
Για να μην το πολυπαιδευουμε, αν γινοταν να βγουμε πρωτοι και η Πολωνια σε αυτο τον ομιλο να βγει 4η θα ημουν πολυ ευγνωμων bball.gif
vastravoud
Μπράβο στην Τουρκία που νίκησε τους αχώνευτους, και με τον Τούρκογλου να αμολάει αετό!
Pierce
ειδατε στο τελος που ο ρουντι πηγε και επεσε πανω στο διαιτητη,(ωμο με ωμο και την φατσα του δευτερου; ολα τα λεφτα ......
Green Warrior
Οπότε οι Ισπανοί κατά 99% δεν βγαίνουν πρώτοι και οι μογγόλοι είναι πλέον το φαβορί για την πρώτη θέση του ομίλου
Manu7
Ρε τι όνειρο είδε ο Σκαριόλο?Ρε τον Γιουλ τελευταία επίθεση???Σοβαρά πραγματα?

Ωραίος ο Τάνιεβιτς...Πολύ καλή άμυνα οι Τούρκοι δίνοντας ελάχιστα εύκολα καλάθια...

Στην τελευταία φάση έγινε φάουλ ρε σεις?Γιατί δεν είδα καλά.

Πλέον πολύ πιθανό να παιξουμε με Ισπανούς στους 8...
Pierce
Ας σταματησει η ιστορια παρακαλω με το ''Μογγολοι'' rolleyes.gif smile.gif


Μπραβο στους τουρκους για το ματσακιον. ειδα το τελευταιο 3λεπτο μονο βεβαια, μετα απο παρότρυνση του Κεφ αλλα φαινεται παιξαν πολυ καλα
pou_pws_pote
μονο μογγολοι;; τους αδικεις...

α ρε ελληναρες
Air Kef
Οκ, το πέρνω εγώ για τους Μογγόλους κτλ., που είμαι και γνωστών πεποιθήσεων, εδώ μέσα τουλάχιστον.

ΤΕΡΜΑ ΚΑΘΕ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΙΣΙΚΟΣ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ/ΥΠΟΝΝΟΟΥΜΕΝΟ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΡΑΤΟΣ/ΕΘΝΟΣ ΚΤΛ.

1 μέρα στον πως-που-ποτε για το ποστ που παραβαίνει γύρω στους 3 κανόνες του φόρουμ, κανόνες με τους οποίους έχει συμφωνήσει να τηρεί. Ευχαριστώ.
GMlls
πολύ σκληρό παιχνίδι και απο τους δύο. σφυρίγματα οι ισπανοί σε αυτό το τουρνουά πάντως δεν παίρνουν όπως τα προηγούμενα χρόνια.
ο ναβάρο εκτός τόπου και χρόνου, όπως και ο χέντο. τουλάχιστον ο τάνιεβιτς δεν επέμενε σε αυτόν όπως ο σκαριόλο στον ναβάρο.
πολλές διαμαρτυρίες και πάλι στους διαιτητές, με αυτούς επιτέλους να δίνουν μια τεχνική ποινή.
η ισπανία έχει πολλές πιθανότητες πλέον να παίξει με εμάς, ως τέταρτη, με δεδομένο οτι θα είναι κάτω απο τουρκία και σερβία σε περίπτωση ισόβαθμιών.

περιμένω να δω αυτήν τη πολωνία. ο ιωάννου που λέει οτι έχει μαζέψει πολλούς αμερικανούς, δεν γνωρίζει οτι δεν επιτρέπεται να έχει καθε ομάδα πάνω απο έναν ξένο; νομίζω οτι μόνο ο λόγκαν είναι ξένος.
colonel gomelsky
QUOTE(Manu7 @ Sep 12 2009, 19:27 ) *
Ρε τι όνειρο είδε ο Σκαριόλο?Ρε τον Γιουλ τελευταία επίθεση???Σοβαρά πραγματα?

Ωραίος ο Τάνιεβιτς...Πολύ καλή άμυνα οι Τούρκοι δίνοντας ελάχιστα εύκολα καλάθια...

Στην τελευταία φάση έγινε φάουλ ρε σεις?Γιατί δεν είδα καλά.

Πλέον πολύ πιθανό να παιξουμε με Ισπανούς στους 8...


Τα ίδια λέω και γω! Πιστεύεις όμως ότι αυτό σχεδιάσε ο Σκαριόλο; Να βάλει ένα άγουρο pg να πάει να καρφώσει κατά μέτωπο μπροστά σε τρεις Τούρκους ψηλούς; Ένα τρίποντο του Ναβάρο (που ήταν λάσπη σήμερα) από τα 10 μέτρα πιο ορθολογική επιλογή θα ήταν. Ο Τούρκογλου δεν κατάλαβα γιατί έπαιξε τόσο λίγο σήμερα. Πάντως και όσο έπαιξε δεν πήρε προσπάθειες.

Όλα τα λεφτά από το ματς η καθοδήγηση του Τάνιεβιτς και η -έστω και για 10 λεπτά- εκπληκτική ζώνη των Ισπανών (που δεν είναι έργο Σκαριόλο βέβαια)
benchwarmer
QUOTE(GMlls @ Sep 12 2009, 18:34 ) *
περιμένω να δω αυτήν τη πολωνία. ο ιωάννου που λέει οτι έχει μαζέψει πολλούς αμερικανούς, δεν γνωρίζει οτι δεν επιτρέπεται να έχει καθε ομάδα πάνω απο έναν ξένο; νομίζω οτι μόνο ο λόγκαν είναι ξένος.


Για τον Ιωαννου μιλαμε rolleyes.gif rolleyes.gif

Δεν εχω δει ματς της, αλλα χαρακτηριστικο της ειναι το μικρο ροτεισιον. Λογκαν-Λαμπε-Γκορτατ εχουν μεχρι στιγμης ο καθενας κοντα 35 λεπτα μεσο ορο, ενω πρεπει να ειναι η μονη ομαδα που δεν εχει χρησιμοποιησει ουτε λεπτο καποιους (2 νομιζω, 1 εκ των οποιων ο γερο-Βοιτσικ) απο την 12αδα.
Δεν ξερω αν θα μπορεσει να κερδισει Ισπανια-Σλοβενια-Σερβια. Θα δειξει ομως..
Timemaster
η Ισπανία στην καλύτερη περίπτωση της θα είναι τέταρτη πλέον!!!
Ακόμα και δύο νίκες να κάνει είναι σίγουρα πίσω από τους Τούρκους και δε νομίζω οι Σλοβένοι και οι Σέρβοι να μη κάνουν δύο νίκες!!!
Από την άλλη οι Τούρκοι είναι σίγουρα στον επόμενο γύρω και στην χειρότερη περίπτωση τρίτοι...

πλέον λέω πως η σειρά θα είναι Σλοβενία-Σερβία-Τουρκία-Ισπανία στο τέλος!!!
και γενικά από την αρχή πίστευα πως η ομάδα βαρόμετρο του ομίλου είναι η Τουρκία...
Μιας και δε νομίζω πως Πολωνία και Λιθουανία θα κάνουν νίκη.


Υ.Γ. χαίρομαι που οι Ισπανοι δε παίρνουν σφυρίγματα παρόλο το ξύλο... αλλά περιμένω κάποια στιγμή να ξυπνήσουν.
captain charisma
οι τουρκοι μετα τη νικη αυτη πανε ολοταχως για πρωτη θεση στον ομιλο τους...οι ισπανοι για ακομη μια φορα προβληματισαν...δεν παιζουν το μπασκετ που επαιζαν στις προηγουμενες διοργανωσεις...σ αυτο ισως φταιει και ο σκαριολο...
οσον αφορα απο τη θεση 2 εως 4 πιστευω οτι οι ισπανοι θα βγουν 3 στον ομιλο τους...αρα για να τους αποφυγουμε πρεπει να βγουμε πρωτοι....

στον 2 ομιλο θα γινει σφαγη λεμε!!!
PARISINOS
Η τουρκια απεδειξε οτι εχει αξιοθαυμαστο συνολο και πλεον ο δρομος προς το μεταλλιο ειναι ορθανοιχτος, με δεδομενο οτι δυσκολα θα χασουν την πρωτη θεση και αρα θα πεσουν στην 4η του ομιλουν μας που λογικα θα ειναι του χεριου τους.

Επισης η σημερινη εμφανιση ηταν και η επιβεβαιωση των οσων ελεγα χθες για τη γερμανια. Η τουρκια χωρις ουσιαστικα τον τουρκογλου (ο χειροτερος του γηπεδου ΜΑΚΡΑΝ) καταφερε και κερδισε την ισπανια, πραγμα που δειχνει οτι η τουρκια δεν ειναι μονο τουρκογλου, οπως η γερμανια δεν ειναι μονο νοβιτζκι και η ρωσσια πχ δεν ειναι μονο κιριλενκο .

Το οτι λειπουν ορισμενοι παιχταραδες απο ορισμενες ομαδες βεβαιως και τις αποδυναμωνει, αλλα δεν τις κανει και καφενεια. Με την ιδια λογικη που ολοι ουσιαστικα ειχαν ξεγραμμενο τον καλαμποκη, και ομως ο ιδιος εδειξε οτι ειναι σκληρο καρυδη, , ετσι και ορισμενοι ρωσσοι, τουρκοι , γερμανοι λιγοτεροι προβεβλημενοι , ειναι και αυτοι παιχτες κλασης. Οχι επιπεδου νοβιτζκι και τουρκογλου, αλλα επιπεδου καλου.

Ετσι οπως εχει γινει το μπασκετ πλεον ( με τους πολλους αθλητικους παιχτες, τα πολλα συστηματα και γενικα την προσοχη στην λεπτομερεια), το συνολο ειναι αυτο που παιζει τον ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ρολο. Ενα συνολο δουλεμενο , αποτελουμενο απο 12 παιχτες καλου επιπεδου μπορει να κερδισει οποιαδηποτε ομαδα και αν οχι, σιγουρα δεν ειναι ευκολα λεια για κανεναν.

Μην υποτιματε λοιπον ομαδες επειδη απλα αποτελουνται κατα βαση απο αγνωστους στο ευρυ κοινο παιχτες , η επειδη εχουν ερθει χωρις πολλα απο τα αστερια τους. Καμια νικη δεν ειναι δεδομενη, και κανεις δεν σου χαριζεται.

Τωρα στα του αγωνα...

-καταρχας επεσε το ξυλο της αρκουδας. Αλλα μιλαμε για πολυ ξυλο ομως. Και απο τις δυο πλευρες και κατα τη γνωμη καλα εκαναν οι διαιτητες και αφησαν τον σκληρο παιχνιδι. Μπορει να οδηγησε σε σχετικα χαμηλο σκορ, αλλα απο το να βλεπω τον γκαζολ και τον ασικ να βαρανε βολες ολη την ωρα, καλυτερα ομηρικες μαχες κατω απο τα καλαθια.

-οι ισπανοι οπως εγραψα και στην πρωτη φαση εχουν πεσει τραγικα στο σουτ. Τερμα οι βραδιες με τα 12 και 14 τριποντα. εχοντας σουτ αξιοπιστο μονο απο δυο θεσεις πλεον ( ναβαρο και ρουντι μιας και ο ρουμπιο δεν το εχει και ο γκαρμπαχοθα απορω γιατι παιζει) . Και εχοντας σουτ μονο απο δυο θεσεις πλεον δεν μπορουν να πανε το σκορ σε υψηλα επιπεδα απεναντι σε δυνατες αμυνες. Ειδικα αν ενας εκ των σουτερ ειναι σε κακη μερα ( οπως σημερα ο ναβαρο) .
Με χαμηλο σκορ ολα τα παιχνιδια τους πανε σε κλειστο σκορ , αρα γινονται ντερμπυ, και στα ντερμπυ συνηθως οι ισπανοι την πατανε ( να θυμισω οτι σχεδον ολα τα κλειστα παιχνιδια της τελευταιας διετιας τα εχουν χασει οπως με κροατια το 2007, με Ηπα, με ρωσσια , μεχρι και με μας αν δεν ειχαν φορεσει τα βατραχοπεδιλα rolleyes.gif ).

- Υστερουν επισης στον ασσο. Ο καμπεθας δειχνει να μην υπολογιζεται για τα κρισιμα, ο λουλ πηγε να καρφωσει μπροστα σε ολη την αεραμυνα της τουρκιας ( αντι να οργανωσει επιθεση ως πλευ που ειναι) στη τελευταια φαση λες και ειναι ο λεμπρον και ο ρουμπιο ειναι ενα παιδακι 19 ετων, που αν δεν προσεξουν οσοι εχουν δημιουργησει ολο το hype κινδυνευει να στιγματιστει ως η μεγαλυτερη φουσκα του ευρωπαικου μπασκετ μετα τον ρεντζια. Παιχταρας ο μικρος αλλα προς το παρων δεν σουταρει, δεν κανει ντραιβ, γενικα μονο για πασα παει συνεχεια, μεχρι και οταν ειναι ελευθερος με αποτελεσμα να κολλαει η ολη επιθετικη λειτουργεια.

-τελος να πω οτι πλεον δεν βλεπω φαβορι σε αυτο το ευρωμπασκετ. Βεβαιως και η ισπανια παραμενει μια εκ των ΠΟΛΥ σοβαρων διεκδικητων του τιτλου, αλλα εχοντας χασει δυο ματς, και εχοντας παρει αλλα δυο στο ποντο και στην παραταση δειχνουν οτι απλα δεν ειναι στην κατασταση που ηταν παλια. 4 ματς ειναι μεγαλο δειγμα γραφης ειδικα οταν προκειται για ματς ζωης και θανατου , οπου δεν εχεις τη δικαιολογια οτι επαιζες νωθρα η βαριεστημενα. Αυτο μπορουν αυτο παιζουν.
Ισως φτασει για το χρυσο, ισως και οχι.

Και παλι συνχαρητηρια στην τουρκια, που ειναι αρκετα κοντα στην τετραδα.
Εν τω μεταξυ πολλοι δεν δωσανε σημασια στη νικη της ισπανιας στην παραταση επι της σλοβενιας, αλλα αν δεν την ειχε κανει και αυτην , τωρα θα την ειχαν ΠΟΛΥ ασχημα.
xristos_metal
Μπραβο στη ΤΟυρκια.Απεδειξε πως οντως ειναι πολυ καλη ομαδα.Τωρα για τους Ισπανους δε ξερω αν μας συμφερει που εχασαν.Πολυ πιθανο να βγουν 4οι.Ο Ασικ πολυ γερος παιχτης.Μεγαλη εκπληξη η Τουρκια,απο τον πρωτο ομιλο κιολας.Οι ισπανοι απο την αλλη δε τα πανε καλα.Δε με πειθουν οτι ειναι το φαβορι.Ηδη μετρανε δυο ηττες και φαινεται υπαρχει προβλημα με τουςς παιχτες και τον Σκαριολο που θα επιδυνωθει στη συνεχεια.
redglove
Εγώ θα παρεξηγηθώ αν ξαναπώ ότι θέλω Ισπανία στους 8;
MaJesty23
Δεν μου αρέσει καθόλου σαν παίχτης ο Ρούμπιο!Έχει ταλέντο αλλα δεν είναι ακόμα έτοιμος για βασικός playmaker σε όμαδα επίπεδου Ισπανίας!Μου δίνει την έντυπωση,οτι και ο ίδιος υπερεκτιμά τις δυνατότητες του!Κάνει παραταραβηγμένες πάσες και το σουτ,είναι επιεκώς μέτριο!Μάκαρι να γίνει μεγάλος και τρανός αλλά wonderkids ,με ανάλογη εξέλιξη μελλοντικά στο μπάσκετ δεν υπάρχουν πολλά!Συνήθως χρειάζεται δουλειά για να γινεις κορυφαίος και όταν έχεις όλο τον κόσμο στα παίδια σου και ένα τσουβάλι λεφτά στα 18,σταματάς να δουλεύεις γιατι πιστευεις οτι δεν το χρειάζεσαι!
Επίσης ο Σκαρίολο,έχει οδηγήσει την Ισπανία σε πιο αργο τέμπο και έτσι δεν αξιοποιει τα γρήγορα guard!Σφυρίγματα δεν παίρνουν και δεν τους βλέπω πολύ καλά για την συνέχεια!Παρ'ολα αυτα δεν τους θέλω για αντιπάλους!Φοβάμαι οτι οι δικοί μας κομπλάρουν,όταν τους συναντούν και για όλα φταιει ο χαμένος τελικός στην Ιαπωνία!
xristos_metal
QUOTE(redglove @ Sep 12 2009, 19:57 ) *
Εγώ θα παρεξηγηθώ αν ξαναπώ ότι θέλω Ισπανία στους 8;


Φιλε αν βγει η Ισπανια τεταρτη κατι θα σημαινει.Αλλα επειδη ειμαστε λιγο πελατες θα προτιμουσα καποιον αλλον.

Ελπιζουμε σε νικη Πολωνιας σημερα!Μπας και βγουν τεταρτοι οι Πολωνοι!

Η ερτ γιατι δε δειχνει το ματς..μας δουλευουν?Τι πατεντες ειναι αυτες?3 καναλια εχουν και μας δειχνουν Μαγια Τσοκλη στη νετ???Εντελως αχρηστοι.
redglove
Εγώ θέλω Ισπανία γιατί είναι καλή ευκαιρία να βγάλουμε από πάνω μας την ρετσινιά του loser απέναντί τους.

Πολωνία δεν είχα ξαναδεί, πραγματικά αξιόλογη ομάδα, στέκεται πολύ καλά απέναντι στην Σερβία.

(Η ΕΡΤ απλά δεν το αξίζει αυτό το Ευρωμπάσκετ, τί να συζητάμε τώρα...)
PARISINOS
Εν το μεταξη ο μαρκ γκαζολ βγηκε στον αερα στην ισπανικη τηλεωραση και δηλωσε οτι δεν γινεται να ειναι ο παου μεσα στο γηπεδο, και την τελευταια επιθεση να την περνει ο λουλ, ο τελευταιος που ενσωματωθηκε στην ομαδα!!

Ευθεια βολη κατα του προπονητη του και βλεπω την ισπανια η να αλλαζει αμεσα εικονα και να πηγαινει τρενο, η κανει τις βαλιτσες της και να γυριζει ισπανια προωρα.

Το κλιμα δειχνει να ειναι αρνητικο απεναντι στον προπονητη και οταν υπαρχει τετοιο κλιμα, δυσκολα προχωραει μια ομαδα.

υ.γ. Αλλη μια αποδειξη οτι το να εχεις ολα σου τα αστερια δεν ειναι και απαραιτητα παντα θετικο. Τρανο παραδειγμα η σερβια του 2005.
panos75
QUOTE(PARISINOS @ Sep 12 2009, 20:34 ) *
Εν το μεταξη ο μαρκ γκαζολ βγηκε στον αερα στην ισπανικη τηλεωραση και δηλωσε οτι δεν γινεται να ειναι ο παου μεσα στο γηπεδο, και την τελευταια επιθεση να την περνει ο λουλ, ο τελευταιος που ενσωματωθηκε στην ομαδα!!

Ευθεια βολη κατα του προπονητη του και βλεπω την ισπανια η να αλλαζει αμεσα εικονα και να πηγαινει τρενο, η κανει τις βαλιτσες της και να γυριζει ισπανια προωρα.

Το κλιμα δειχνει να ειναι αρνητικο απεναντι στον προπονητη και οταν υπαρχει τετοιο κλιμα, δυσκολα προχωραει μια ομαδα.

υ.γ. Αλλη μια αποδειξη οτι το να εχεις ολα σου τα αστερια δεν ειναι και απαραιτητα παντα θετικο. Τρανο παραδειγμα η σερβια του 2005.


Η επιλογή Σκαριόλο ήταν όύτως ή άλλως ατυχής. Όταν έχεις τόσες βεντέτες μέσα στο παρκέ, το τελευταίο που χρειάζεσαι είναι μια ακόμη στον πάγκο.

Εντούτοις η σύγκριση με την Σερβία του 2005 είναι άστοχη. Ο κύριος λόγος αποτυχίας εκείνης της ομάδας δεν ήταν αυτή καθεαυτή η παρουσία των μεγάλων ονομάτων αλλά το γεγονός ότι οι περισσότεροι από αυτούς ήταν πλεόν ξοφλημένοι και κοντά στη δύση της καριέρας τους. Κάτι που προφανώς δεν συμβαίνει τώρα με τους Ισπανούς, με εξαίρεση τον Γκαρμπαχόσα που δεν παίζει όμως.
GMlls
QUOTE(xristos_metal @ Sep 12 2009, 20:13 ) *
Φιλε αν βγει η Ισπανια τεταρτη κατι θα σημαινει.Αλλα επειδη ειμαστε λιγο πελατες θα προτιμουσα καποιον αλλον.

Ελπιζουμε σε νικη Πολωνιας σημερα!Μπας και βγουν τεταρτοι οι Πολωνοι!

Η ερτ γιατι δε δειχνει το ματς..μας δουλευουν?Τι πατεντες ειναι αυτες?3 καναλια εχουν και μας δειχνουν Μαγια Τσοκλη στη νετ???Εντελως αχρηστοι.


πές το ρε φίλε οτι έχει Μάγια Τσόκλη 77.gif

ps: έλεος με την ερτ και με τα δορυφορικά της. αν είχαν σήμα σε όλη την ελλάδα ας το έδειχναν εκεί. δεν ξέρω που πιάνει αυτό το σπορτ +, εγώ πάντως δεν το πιάνω. αν εκπέμπει μόνο στην αττική, είναι τραγικοί.
apkat
Το σπορ+ θελει αποκωδικοποιητη..
GMlls
QUOTE(apkat @ Sep 12 2009, 21:57 ) *
Το σπορ+ θελει αποκωδικοποιητη..


έχω. αλλά δεν μένω αθήνα.


καλή ομάδα η πολωνία, αλλά ως εδώ. δεν νομίζω να κάνει άλλη νίκη. έχουν καλούς παίχτες πάντως.
αν κερδίσει η λιθουανία σήμερα, θα γίνει μεγάλη σφαγή στο παιχνίδι με την ισπανία, τελευταία αγωνιστική.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.