Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ακρόπολις και τα αλλα φιλικά
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
dimitrisp
Εκτος απο το Ακροπολις καθοριστηκαν και τα υπολοιπα φιλικα της Εθνικης Ομαδας.

Οι φιλοδοξίες της Εθνικής ομάδας των ανδρών θα είναι υψηλές και στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ισπανίας του 2007, για αυτό και το τεχνικό επιτελείο φρόντισε ήδη να καταρτίσει το πρόγραμμα της προετοιμασίας και των φιλικών.




Συγκεκριμένα, από 10-12 Αυγούστου 2007 το αντιπροσωπευτικό μας θα πάρει μέρος σε τουρνουά που θα διεξαχθεί στην Γαλλία και εκτός από τη διοργανώτρια θα συμμετάσχουν Σλοβενία και Σερβία.

Το Τουρνουά Ακρόπολις Eurobank θα διεξαχθεί 20-21 και 22 Αυγούστου 2007 και εκτός από την Εθνική Ανδρών θα πάρουν μέρος Σλοβενία, Ιταλία και Λιθουανία.

Επίσης, στις 30 Αυγούστου 2007 οι πρωταθλητές Ευρώπης και δευτεραθλητές κόσμου, θα αντιμετωπίσουν σε φιλικό αγώνα που θα γίνει στο Βαρέζε την Ιταλία.

Στις 31 Αυγούστου θα αναχωρήσιυν για την Γρανάδα.

-Η Εθνική Νέων Γυναικών στο διάστημα 27-30 Δεκεμβρίου 2006 θα πάρει μέρος σε τουρνουά που θα γίνει στη Ρώμη και θα πάρουν μέρος η Ιταλία, η Τουρκία και η Εθνική Νεανίδων της Ιταλίας.

-Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα μπάσκετ Νεανίδων θα πραγματοποιηθεί το διάστημα 27-30 Δεκεμβρίου 2006 στη Σόφια. Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Εφήβων θα διεξαχθεί 14-18 Δεκεμβρίου σε πόλη της Κεντροδυτικής Μακεδονίας.

πηγή sportime.gr
Pierce
αλλαξα λιγο τον τιτλο για να ειναι λιγο πιο προφανες το θεμα το οποιο πραγματευεται το τοπικ.


δεν ξερω για σας εγω παντως τα τελευταια 3 χρονια παω καθε χρονο σχεδον σε ολα τα παιχνιδια του ακροπολις. λοιγκα θα μαζευτουμε και μπουγιο απο το φορουμ φετος biggrin.gif
soz
Kαλά δεν έχουν βαρεθεί να παίζουν φιλικά με τους Ιταλούς κάθε χρόνο ;; tongue.gif
Pierce
το εχουν για γουρι φαινεται. tongue.gif
Να σου πω την αληθεια ειναι μια απο τις ομαδες που γουσταρω να βλεπω(ειναι ολοι τους τρελοι και πυροβολημενοι με πρωτοστατη τον αγαπημενο μου μπουλερι ) και αφου φετος θα κατεβουν σχεδον ολοι θα ειναι ενα δυνατο τεστ. Δεν ξερω γιατι αλλα τους ιταλους τους βλεπω μεσα στα μεταλλια φετος. smile.gif
mpalla
QUOTE(pierce21 @ Jul 24 2007, 02:29 PM) *
αλλαξα λιγο τον τιτλο για να ειναι λιγο πιο προφανες το θεμα το οποιο πραγματευεται το τοπικ.
δεν ξερω για σας εγω παντως τα τελευταια 3 χρονια παω καθε χρονο σχεδον σε ολα τα παιχνιδια του ακροπολις. λοιγκα θα μαζευτουμε και μπουγιο απο το φορουμ φετος biggrin.gif

Το Ακρόπολις βασικά γίνεται πριν τα eurobasket άρα κάθε 2 χρόνια tongue.gif Sorry pierce smiley.gif
Πάντως όντως κάθε φορά μαζεύεται κ περισσότερος κόσμος για αυτό κ σιγά σιγά μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ αντί των μικρών γηπέδων.
Άντε καλή επιτυχία στην Εθνική!!!
man10
QUOTE(mpalla @ Jul 25 2007, 09:56 AM) *
Το Ακρόπολις βασικά γίνεται πριν τα eurobasket άρα κάθε 2 χρόνια tongue.gif Sorry pierce smiley.gif

shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif
Τοτε περυσι γιατι εγινε??? Καθε χρονο γινεται το Ακροπολις...


Και εγω τους Ιταλους τους βλεπω στην τετρασα... Βασικα εγω ειμαι πεπεισμενος οτι η τετραδα θα ειναι Ιταλια-Ελλασα-Ιαπανια-Λιθουανια...
mpalla
[quote name='man10' date='Jul 25 2007, 01:01 PM' post='102318']
shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif
Τοτε περυσι γιατι εγινε??? Καθε χρονο γινεται το Ακροπολις...
Γιατί είχε mundobasket smiley.gif
Πριν από κάθε μεγάλη διοργάνωση, που λαμβάνουμε μέρος.
jump_ball
icon_wave.gif Το τουρνουά Ακρόπολις διοργανώθηκε για πρώτη φορά το 1986 και έκτοτε διοργανώνεται κάθε χρόνο με εξαιρεση το 1991. rolleyes.gif smiley.gif
mpalla
QUOTE(jump_ball @ Jul 26 2007, 02:16 PM) *
icon_wave.gif Το τουρνουά Ακρόπολις διοργανώθηκε για πρώτη φορά το 1986 και έκτοτε διοργανώνεται κάθε χρόνο με εξαιρεση το 1991. rolleyes.gif smiley.gif


μμμμμμ..... Ώρα να κάτσω ήσυχη και να φάω το αυγουλάκι μου smiley.gif
Sorry pierce, man 10 smile.gif
Thanks jump ball 77.gif
jump_ball
Διεθνες Τουρνουα Μπασκετ στο Στρασβουργο

10/08/07 19:00 ΝΕΤ ΕΛΛΑΔΑ - ΣΛΟΒΕΝΙΑ

11/08/07 21:30 ΝΕΤ ΕΛΛΑΔΑ - ΓΑΛΛΙΑ

12/08/07 18:00 ΝΕΤ ΕΛΛΑΔΑ - ΣΕΡΒΙΑ
man10
Θα ειναι ενα μικρο τεστακι για την Ελλαδα...
Α,ωραια ειναι και οι ''πελατες''... smiley.gif
xsot
QUOTE(man10 @ Aug 9 2007, 17:52 ) *
Θα ειναι ενα μικρο τεστακι για την Ελλαδα...
Α,ωραια ειναι και οι ''πελατες''... smiley.gif


Ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα του παγκόσμιου μπάσκετ, ο Γιοακίμ Νοά, που επιλέχθηκε από τους Σικάγο Μπούλς στο νούμερο εννιά του φετινού ντράφτ επέλεξε να παίξει για την Εθνική Γαλλίας.

Ο 22χρονος παίκτης που αποφοίτησε από το κολέγιο της Φλόριντα είχε κα΄νει εδώ και αρκετό καιρό τις απαραίτητες κινήσεις για να πάρει την γαλλική υπηκοότητα. Ο παίκτης που είναι γιος του γνωστού πρώην τενίστα, Γιανίκ Νοά, επέλεξε να πάρει την υπηκοότητα του πατέρα του. Η μάνα του είναι Σουηδέζα και θα μπορούσε αν ήθελε να αγωνιστεί και με τα χρώματα της Αμερικής αλλά εκείνος επέλεξε την Εθνική Γαλλίας.

Οπότε του χρόνου στην Ολυμπιάδα του Πεκίνο μην εκπλαγείτε μπει δίπλα στους Ντιό και Πάρκερ συνθέτοντας μια αχτύπητη τριάδα αστέρων.

Απο του χρονου μαλλον θα δυσκολεψουν τα πραγματα με τους πελατες....

Απο sport-fm.gr
Air Kef
Εδώ και καποια χρόνια,κανενας ΝΒΑερ δν μπορεί να κανει την τεράστια διαφορά,πλην του Νοβοτσκι που με αυτον η Γερμανια ειναι ομαδα μεταλλίων, αλλα χωρις αυτον ομαδα Β Ευρώπης.
Οπότε ειτε με Νοά είτε χωρίς,η Γαλλία ειναι μια πολύ καλή ομάδα. smile.gif
man10
QUOTE(Air Kef @ Aug 10 2007, 10:34 ) *
Εδώ και καποια χρόνια,κανενας ΝΒΑερ δν μπορεί να κανει την τεράστια διαφορά,πλην του Νοβοτσκι που με αυτον η Γερμανια ειναι ομαδα μεταλλίων, αλλα χωρις αυτον ομαδα Β Ευρώπης.
Οπότε ειτε με Νοά είτε χωρίς,η Γαλλία ειναι μια πολύ καλή ομάδα. smile.gif

Ακριβως,ειδαμε και τους Αμερικανους που ειναι ολοι ΝΒΑer τι κανουνε τα τελευταια χρονια...
Pierce
ελεος πια με αυτη την καραμελα για τους αμερικανους, εχει καταντησει κουραστικο.....

και ο νοα θα κανει τριπλετα φωτια με τον ντιο και τον παρκερ
jokey
QUOTE(pierce21 @ Aug 10 2007, 13:44 ) *
και ο νοα θα κανει τριπλετα φωτια με τον ντιο και τον παρκερ


w00t.gif laugh.gif
Pierce
huh.gif
για εξηγησε το λιγο παραπανω γιατι ειλικρινα δεν καταλαβα που ειναι η ενσταση σου smile.gif
nikefalin
QUOTE(xsot @ Aug 10 2007, 12:40 ) *
Ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα του παγκόσμιου μπάσκετ, ο Γιοακίμ Νοά, που επιλέχθηκε από τους Σικάγο Μπούλς στο νούμερο εννιά του φετινού ντράφτ επέλεξε να παίξει για την Εθνική Γαλλίας.

Ο 22χρονος παίκτης που αποφοίτησε από το κολέγιο της Φλόριντα είχε κα΄νει εδώ και αρκετό καιρό τις απαραίτητες κινήσεις για να πάρει την γαλλική υπηκοότητα. Ο παίκτης που είναι γιος του γνωστού πρώην τενίστα, Γιανίκ Νοά, επέλεξε να πάρει την υπηκοότητα του πατέρα του. Η μάνα του είναι Σουηδέζα και θα μπορούσε αν ήθελε να αγωνιστεί και με τα χρώματα της Αμερικής αλλά εκείνος επέλεξε την Εθνική Γαλλίας.

Οπότε του χρόνου στην Ολυμπιάδα του Πεκίνο μην εκπλαγείτε μπει δίπλα στους Ντιό και Πάρκερ συνθέτοντας μια αχτύπητη τριάδα αστέρων.

Απο του χρονου μαλλον θα δυσκολεψουν τα πραγματα με τους πελατες....

Απο sport-fm.gr


Για να είναι στο Πεκίνο ο Νοά , ο Ντιό και οι λοιποί πρέπει να τερματήσουν τουλάχιστον 6οι ή στην καλύτερη περίπτωση 7οι φέτος στο Ευρωμπάσκετ, αλλά...
- Μόνον οι 2 πρώτοι (και αν είναι η Ισπανία σε αυτούς τότε και ο 3ος) πάνε απευθείας στο Πεκίνο
- Οι υπόλοιποι 4 έχουν ένα προολυμπιακό φωτιά (κάτι που συνέβαινε εως το 1992 ενώ από το 1996 άλλαξε ο τρόπος πρόκρισης και αποκλειστικό κριτήριο ήταν τα πανηπειρωτικά πρωταθλήματα) το οποίο θα έχει όλον κυριολεκτικά τον πλανήτη.

Σημειώστε ποιοί πάνε Πεκίνο (με 12 ομάδες)

- Κίνα
- Ισπανία
- 2 ακόμα ευρωπαικές ομάδες
- 2 ακόμα αμερικανικές ομάδες (πιθανότατα ΗΠΑ & Αργεντινή) που θα τις ξέρουμε στις 2 Σεπτεμβρίου
- Οι πρωταθλήτριες Ασίας, Αφρικής και Ωκεανίας

Για τις υπόλοιπες 3 θέσεις , του χρόνου τον Ιούλιο θα μετέχουν 4 Ευρωπαικές ομάδες , 3 αμερικανικές (με καλύτερη τη Βραζιλία), 2 αφρικανικές, 2 ασιατικές και η ηττημένη του Αυστραλία -Νέα Ζηλανδία

τώρα για την πελατειακή σχέση των Γάλλων μιλά η σύγχρονη ιστορία. Τελευταία επίσημη νίκη (και όχι σε φιλικό) είναι το 1983 στο πανευρωπαικό της Νάντ. Πάντα οι αναμετρήσεις ήταν αμφίρροπες (με εξαίρεση την εποχή του Γκάλη) αλλά πάντα με κάποιο μαγικό τρόπο (χέρι του Φασούλα ή χέρι του Μήτσου) ξέρουμε που πάει η ροζαλία
NBAholic
QUOTE
Εδώ και καποια χρόνια,κανενας ΝΒΑερ δν μπορεί να κανει την τεράστια διαφορά,πλην του Νοβοτσκι που με αυτον η Γερμανια ειναι ομαδα μεταλλίων, αλλα χωρις αυτον ομαδα Β Ευρώπης.
Οπότε ειτε με Νοά είτε χωρίς,η Γαλλία ειναι μια πολύ καλή ομάδα.


Φυσικό είναι να μην κάνει τη διαφορά, μιας και η Γαλλία έχει πολλούς ΝΒΑερς. Μόνο δυο βέβαια αξίζουν πραγματικά, κατ'εμέ και άρα μπορούν να κάνουν τη διαφορά και δε γνωρίζω αν ο Νοά θα είναι σε θέση να γίνει ο 3ος.
xxx-4711
με ή χωρις τον νοα η γαλλια ειναι ομαδαρα. απλα με την προσθηκη του νοα θα ενισχυθει στους ψηλους οπου εχει προβλημα.

γενικα ολοι οι επισημοι αγωνες με αντιπαλους τους γαλλους σε επιπεδο αντρων ειναι δραματικοι με κλειστα σκορ (αν εξαιρεσουμε ισως τον αγωνα του ευρωμπασκετ 87) το 83 μας ειχαν κερδισει με 2 ποντους οπως και στο ευρωμπασκετ του 79 που κερδισαν με σουτ του σενεγκαλ απο τη σεντρα στο τελος του αγωνα.

απο την ασια εχει προκριθει για το πεκινο το ιραν.
jokey
QUOTE(pierce21 @ Aug 10 2007, 15:12 ) *
huh.gif
για εξηγησε το λιγο παραπανω γιατι ειλικρινα δεν καταλαβα που ειναι η ενσταση σου smile.gif


Αφού θα κάνει τριπλέτα φωτιά του χρόνου, γιατί δεν τον καλούνε από φέτος? Αν βοηθήσει τόσο πολύ του χρόνου, σίγουρα θα μπορεί να βοηθήσει αρκετά και φέτος. Ο Νοά είναι αρχηγός, παθιασμένος, πολεμιστής και αρκετά καλός κάτω από το καλάθι. Σίγουρα δεν φτάνει το επίπεδο των Πάρκερ και Ντιό και σίγουρα δεν μπορεί να τα βάλει με τον καλό Σόφο και τον Μπουρούση (γιατί είναι και κοντούλης). Μέχρι και ο Βασιλόπουλος νομίζω μια χαρά τον αντιμετωπίζει (γιατί είναι και λεπτούλης). Και βασικά η κύρια διαφορά μου έγκειτε όχι στο ότι μπορεί να κάνει τη διαφορά στους γάλλους (που μπορεί και να την κάνει αν και δε το νομίζω) αλλά στο ότι είναι στο ίδιο επίπεδο με τους άλλους 2.
Pierce
προς θεου δεν ειπα οτι ειναι αυτη τη στιγμη στο ιδιο επιπεδο με τους αλλους.πως θα μπορουσε αλλωστε ενα κολλεγιοπαιδο να ειναι στο ιδιο επιπεδο με τον ΜVP των τελικων του ΝΒΑ. Ωστοσο θα ειναι ενας απο τους πρωταγωνιστες των γαλλων τα επομενα χρονια και θα βοηθησει πολυ τους αλλους δυο για να πανε την ομαδα στα μεταλλια και θεωρω οτι ειναι το κομματι που τους λειπει.
nikefalin
QUOTE(xxx-4711 @ Aug 10 2007, 17:15 ) *
με ή χωρις τον νοα η γαλλια ειναι ομαδαρα. απλα με την προσθηκη του νοα θα ενισχυθει στους ψηλους οπου εχει προβλημα.

γενικα ολοι οι επισημοι αγωνες με αντιπαλους τους γαλλους σε επιπεδο αντρων ειναι δραματικοι με κλειστα σκορ (αν εξαιρεσουμε ισως τον αγωνα του ευρωμπασκετ 87) το 83 μας ειχαν κερδισει με 2 ποντους οπως και στο ευρωμπασκετ του 79 που κερδισαν με σουτ του σενεγκαλ απο τη σεντρα στο τελος του αγωνα.

απο την ασια εχει προκριθει για το πεκινο το ιραν.

Σωστά, αλλά υπάρχει και η τεράστια πλεόν παράδοση. Τα πιο εύκολα παιχνίδια ήταν όντως το 87 και το περυσινό στην Ιαπωνία.
Ο Νοά που δεν έχει εμπειρία στο "διεθνές μπάσκετ" άμεσα δεν μπορεί να αλλάξει τη δυναμική της καλής Γαλλικής ομάδας ,που το μεγαλύτερο της ατού είναι ο Μπερζό και η ομοιογένεια που έχουν αποκτήσει. Περισσότερο ποντάρει στον οίστρο του Πάρκερ και την ποιότητα του Ντιό που παίζει παντού. τους ξέρουμε και μας ξέρουν καλά. Όπως και μεις συνεχίζουμε χωρίς κλασικό σουτέρ έτσι κι αυτοί συνεχίζουν να κάνουν πολλά λάθη στο tranzition, και δεν έχουν σέντερ να ακουμπήσουν παιχνίδι.
Δε μας φοβίζουν, αντίθετα μας φοβούνται και για λόγους παράδοσης.

Για την Ασία πέρασαν για το Προολυμπιακό ο Λίβανος και η Κορέα. Ούτε Ιαπωνία ούτε Κατάρ (που θα μπορούσε να εμφανίσει 10-15 αμερικανούς "καταροποιημένους")
Pierce
απο την περιφερεια μπαζουμε μεχρι στιγμης..
ο λορμπεκ εκανε παρτι με τον χατζηβρεττα ,αν δεν κανω λαθος, αμυνα
μια απο τα ιδια και ο σμοντις .σκορ 1 λεπτο πριν το 10 λεπτο 22-12

εντιτ: καναμε αντεπιθεση στο τελος με την γνωστη πιεστικη αμυνα στα 4/4 του γηπεδου και το δεκαλεπτο εκλεισε 22-18

εντιτ2: εχει παει 34-20 αφου οι σλοβενοι εχουν εκπληκτικο πασιγκ γκειμ ενω βγαζουν αιφνιδιασμους ακομα και μετα απο καλαθι. οι δικοι μας φαινονται σχετικα κουρασμενοι απο την προετοιμασια...

εντιτ3: ο λορμπεκ συνεχιζει το παρτι.χατζηβρεττα κατσε σπιτι σου πλεον ουτε τα ελευθερα σουτ δεν βαζεις42-26 ημιχρονο
HOULIGAN76
Τελικώς χάσαμε με 65-54.

Εντάξει πιασμένοι απο τα βουνά ήταν οι παίκτες ενώ οι Σλοβένοι παίζανε νομίζω το 5 ο τους ματς.Πάντως εκνευριστικό καταντά η αστοχία μας στις βολές.Στα συν η εμφάνιση του Βασίλαρου που παρά το γεγονός οτι σκούπιζε τον πάγκο των Ρόκετς φαίνεται πολύ βελτιωμένος εφέτος.
enypnio
το θετικό ειναι ότι σε κάποια σημεία δούλεψαν η αμύνες

το κακό είναι ότι δεν έχουμε ψηλό της προκοπής (δεν ξέρω τι θα γινόταν με τσαρτσα και ντικούδη)

οι μόνοι που θύμιζαν τον εαυτό τους σε παίχτες ήταν ο Σπανούλης, ο Πελεκάνος, και ο Διαμαωτίδης που θύμισε τον κουρασμένο ευατό του των πλέι οφ,

αντέ και ο Λάζος θύμισε τον εαυτό του με την εθνική

και ο βασιλόπουλος ήταν ο γνωστός βασιλόπουλος με τα καλά του και τα κακά του

όλοι οι άλλοι ήταν για τα πανηγύρια

το μόνο σχήμα που ψηλοδούλεψε επιθετικά ήταν το σχήμα με τα 3 point guard άσχετα αν δεν έβαζε ο Σπανούλης βολές (παίχτης του 90%)

και το ποστάρισμα του Διαμαντίδη αλλά πενν
nikefalin
QUOTE(enypnio @ Aug 10 2007, 21:34 ) *
το θετικό ειναι ότι σε κάποια σημεία δούλεψαν η αμύνες

το κακό είναι ότι δεν έχουμε ψηλό της προκοπής (δεν ξέρω τι θα γινόταν με τσαρτσα και ντικούδη)

οι μόνοι που θύμιζαν τον εαυτό τους σε παίχτες ήταν ο Σπανούλης, ο Πελεκάνος, και ο Διαμαωτίδης που θύμισε τον κουρασμένο ευατό του των πλέι οφ,

αντέ και ο Λάζος θύμισε τον εαυτό του με την εθνική

και ο βασιλόπουλος ήταν ο γνωστός βασιλόπουλος με τα καλά του και τα κακά του

όλοι οι άλλοι ήταν για τα πανηγύρια

το μόνο σχήμα που ψηλοδούλεψε επιθετικά ήταν το σχήμα με τα 3 point guard άσχετα αν δεν έβαζε ο Σπανούλης βολές (παίχτης του 90%)

και το ποστάρισμα του Διαμαντίδη αλλά πενν

Τα βαριά πόδια και τα βαριά χέρια έκαναν μπαμ! Είμαι ευχαριστημένος από μεμονωμένα πράγματα, όπως την προσήλωση του Φώτση στο 4, τις συνεχείς αλλαγές στην άμυνα (που κόστισαν λόγω προετοιμασίας),την ετοιμότητα του Σπανούλη να πάρει την ομάδα πάνω του σαν ο πιο δημιουργικός επιθετικός. Είναι λίγο νωρίς να ανυσηχώ για την κατάσταση του Χατζηβρέττα, αλλα΄οφείλει ο coach να δοκιμάσει τους Βασιλειάδη , Πελεκάνο εως το τέλος.
Περισσότερα θα φανούν αύριο στο...βίντεο μιας και σχεδόν ίδια ώρα θα βλέπουμε τους μικρούς smile.gif
Coach K
Προετοιμασία είναι, φιλικά είναι, λάθη θα γίνονται. Μη κρίνεται του παίκτες με βάση τις συλλογικές προτιμήσεις. Όποιος έχει παίξει μπάσκετ σε ένα Α' επίπεδο γνωρίζει ότι μετά από μια προετοιμασία, οι βολές σου φαίνονται βουνό. Cool, όταν έρθει η ώρα, πιστεύω ότι όλα θα δουλέψουν όπως πρέπει. Το να γίνουμε προπονητές της κερκίδας είναι το πιο εύκολο. Φιλικά.
katsam
QUOTE(HOULIGAN76 @ Aug 10 2007, 21:33 ) *
Τελικώς χάσαμε με 65-54.

Εντάξει πιασμένοι απο τα βουνά ήταν οι παίκτες ενώ οι Σλοβένοι παίζανε νομίζω το 5 ο τους ματς.Πάντως εκνευριστικό καταντά η αστοχία μας στις βολές.Στα συν η εμφάνιση του Βασίλαρου που παρά το γεγονός οτι σκούπιζε τον πάγκο των Ρόκετς φαίνεται πολύ βελτιωμένος εφέτος.


Δεν ξέρω αν προσέξατε σε μερικές προσπάθειες του Σπανούλη το σουτ με το ένα χέρι αλά Κόρφας! Έχει εμπλουτίσει το "οπλοστάσιό" του στην επίθεση ή μου φάνηκε;
NBAer
QUOTE(Coach K @ Aug 10 2007, 22:24 ) *
Προετοιμασία είναι, φιλικά είναι, λάθη θα γίνονται.


Μα τι λες? Δεν πρεπει να γινονται λαθη! Αυτη η εθνικη ομαδα της Ελλαδος δεν πρεπει να ονομαζεται ετσι! Δεν μας αντιπροσωπευει! Ειναι ανικανοι οι ανθρωποι.....
Ο Γιαννακης πρεπει να φυγει! Ηρθε η ωρα νομιζω. Και πρεπει να γινει ανανεωση επιτελους, ολο οι ιδιοι και οι ιδιοι. Διαμαντιδης, Παπαλουκας, Σπανουλης, Παπαδοπουλος, Χατζηβρεττας, Κακιουζης κλπ. Τα ιδια και τα ιδια. Μεγαλωσαν πια και δεν μπορουν!
Ποσο ακομα θα παιζουμε με σχεδον γερους? Ο Διαμαντιδης μεγαλωσε και δειχνει ανικανος σχεδον. Ο Σπανουλης τις ιδιες κινησεις οπως παντα. Οι αλλοι το ιδιο. Μονο 2-3 αξιζουν να παιζουν απο αυτους πιστευω....
Ναι αξιοι ολοι, πηραν το Ευρωπαικο, εφτασαν στην 2η θεση του κοσμου, αλλα νομιζω ειναι η ωρα της ανανεωσης.
Και θελει τολμη σε μια ανανεωση. Αρχιζοντας απο τον Γιαννακη που πλεον καταλαβαν τα κολπα του και απο εδω και περα αν δεν τον διωξουν θα εχουμε τα ιδια με σημερα.....
Νομιζω ο Κ.Πολιτης οσο και αν φαινεται παραξενο ειναι η ιδανικη επιλογη. Αλλα δεν νομιζω τελικα να αλλαξουν και τιποτα..... 68.gif Κριμα γιατι ο Γιαννακης απο επιτυχημενος θα γινει αποτυχημενος και θα φυγει με τις κλωτσιες.



Throwing-trollwood-to-fire-Regards.....
katsam
QUOTE(NBAer @ Aug 10 2007, 22:41 ) *
Μα τι λες? Δεν πρεπει να γινονται λαθη! Αυτη η εθνικη ομαδα της Ελλαδος δεν πρεπει να ονομαζεται ετσι! Δεν μας αντιπροσωπευει! Ειναι ανικανοι οι ανθρωποι.....
Ο Γιαννακης πρεπει να φυγει! Ηρθε η ωρα νομιζω. Και πρεπει να γινει ανανεωση επιτελους, ολο οι ιδιοι και οι ιδιοι. Διαμαντιδης, Παπαλουκας, Σπανουλης, Παπαδοπουλος, Χατζηβρεττας, Κακιουζης κλπ. Τα ιδια και τα ιδια. Μεγαλωσαν πια και δεν μπορουν!
Ποσο ακομα θα παιζουμε με σχεδον γερους? Ο Διαμαντιδης μεγαλωσε και δειχνει ανικανος σχεδον. Ο Σπανουλης τις ιδιες κινησεις οπως παντα. Οι αλλοι το ιδιο. Μονο 2-3 αξιζουν να παιζουν απο αυτους πιστευω....
Ναι αξιοι ολοι, πηραν το Ευρωπαικο, εφτασαν στην 2η θεση του κοσμου, αλλα νομιζω ειναι η ωρα της ανανεωσης.
Και θελει τολμη σε μια ανανεωση. Αρχιζοντας απο τον Γιαννακη που πλεον καταλαβαν τα κολπα του και απο εδω και περα αν δεν τον διωξουν θα εχουμε τα ιδια με σημερα.....
Νομιζω ο Κ.Πολιτης οσο και αν φαινεται παραξενο ειναι η ιδανικη επιλογη. Αλλα δεν νομιζω τελικα να αλλαξουν και τιποτα..... 68.gif Κριμα γιατι ο Γιαννακης απο επιτυχημενος θα γινει αποτυχημενος και θα φυγει με τις κλωτσιες.
Throwing-trollwood-to-fire-Regards.....

Συμφωνώ. Κώστας Πολίτης στον πάγκο και Νάσος Γαλακτερός στη πεντάδα τώρα...Μαζί με Τσέκο και Μπακατσιά icon_drunk.gif
Germany96
QUOTE(enypnio @ Aug 10 2007, 21:34 ) *
δεν έβαζε ο Σπανούλης βολές (παίχτης του 90%)


Αν και στα περισσότερα που έγραψες συμφωνώ, ο Σπανούλης ποτέ δεν ήταν του επιπέδου 90% στις ελεύθερες βολές. Γενικότερα οι βολές είναι ένα από τα πιό αδύναμα σημεία της ομάδας αυτή την τριετία (περιέργως μιας και στα clubs τους οι περισσότεροι από αυτούς τους παίκτες δεν είναι τόσο άστοχοι).
Ο Σπανούλης, όπως μας είχε προϊδεάσει ο προσωπικός γυμναστής του, δεν έδειξε επηρεασμένος αρνητικά από την περσινή αποχή του αντίθετα έδειξε διψασμένος για μπάσκετ. Ο Βασιλόπουλος έδειξε πως φέτος μάλλον ήρθε η ώρα του να ενσωματωθεί στο rotation της ομάδας. Το πρώτο εξάλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου απέδειξε ότι και φέτος το δυνατό στοιχείο της ομάδας θα παραμείνει το "στραγγάλισμα" του αντιπάλου που το κάνουν ακόμα και στο πρώτο τους φιλικό ακόμα και χωρις τον Παπαλουκά, σε επίπεδο σεμιναρικό.
Pierce
ελπιζω το ποστ μου να μην ηταν η αιτια για αυτο το μακροσκελες ειρωνικο σχολιο σου ΝΒΑερ. αν ειναι ετσι you misunderstood me
(λογικα αυτη ηταν η αιτια γιατι ειμαι ο μονος που εγραψα καπως αρνητικα σχολια)
εγω ειδα μια αμυνα να αφηνει πολλα ξεμαρκαριστα σουτ στους σλοβενους που παραδοσιακα εχουν υψηλα ποσοστα απο οπουδηποτε μεσα στο γηπεδο.εγω εγραψα αυτο που ειδα μεσα στο παρκε ανεξαρτητως αν ειχε προηγηθει προετοιμασια ή οχι...
NBAer
QUOTE(pierce21 @ Aug 11 2007, 00:03 ) *
ελπιζω το ποστ μου να μην ηταν η αιτια για αυτο το μακροσκελες ειρωνικο σχολιο σου ΝΒΑερ. αν ειναι ετσι you misunderstood me
(λογικα αυτη ηταν η αιτια γιατι ειμαι ο μονος που εγραψα καπως αρνητικα σχολια)
εγω ειδα μια αμυνα να αφηνει πολλα ξεμαρκαριστα σουτ στους σλοβενους που παραδοσιακα εχουν υψηλα ποσοστα απο οπουδηποτε μεσα στο γηπεδο.εγω εγραψα αυτο που ειδα μεσα στο παρκε ανεξαρτητως αν ειχε προηγηθει προετοιμασια ή οχι...


Καμια σχεση! smile.gif


Απλα:
-Βρισκω το φορουμ λιγο "ηρεμο" αυτες τις μερες και σκεφτηκα να το "αναψω" λιγο.
-Μου αρεσει να κανω τον κλασικο Ελληνα.... biggrin.gif
-Καλοκαιρι ειναι και επεσα στην παγιδα του να κανω ενα ψιλο-ανουσιο ποστ. rolleyes.gif Αλλα και παλι ο κλασικος Ελληνας εχει συμπεριφορα που συμβαδιζει με αυτη του ποστ μου. Οχι τοσο υπερβολικη αλλα ε περιπου.....


Εξαλλου επρεπε να το καταλαβεις αφου στο τελος εγραψα το throwing trollwood to the fire regards. biggrin.gif
Wood to the fire σημαινει "αναβω" την συζητηση.
Trollwood, σημαινει οτι εγινα για λιγο troll.
Αλλα δεν θα ξαναγινει! Ειναι κακο να εισαι troll..... sad.gif
BTW μιλωντας για troll, πρεπει να δειτε την ταινια Troll 2! Ειναι μια απο τις χειροτερες ταινιες ολων των αποχων με διαφορα, και θα σκασετε στα γελια απο την απιστευτη βλακεια αυτης της ταινιας. Αμα τη βρειτε σε κανενα μαγαζι νοικιαστε την!
Pierce
απεξω απεξω το επιασα το νοημα , αλλα επειδη ποτε δεν τα πηγαινα καλα με τα idioms δεν ηξερα ακριβως τι σημαινει biggrin.gif
enypnio
υπ όψιν δεν κατηγόρησα κανέναν, όλα αυτά ήταν απολύτως αναμενόμενα ... για την φάση που βρίσκονται τώρα οι ομάδες

επίσης ενώ η ελλάδα ήταν καλύτερη από ότι στο προηγούμενο παιχνίδι με την Σλοβενία στο Βελιγράδι, Σλοβενία είναι αισθητά χειρότερη
man10
Χθες δεν μπορεσα να δω το παιχνιδι.Ειδα μονο την τελευταια φαση του ημιχρονου που ο Βασιλοπουλος σουταρε.
Σημερα τι ωρα παιζουμε?
NBAer
QUOTE(man10 @ Aug 11 2007, 11:43 ) *
Χθες δεν μπορεσα να δω το παιχνιδι.Ειδα μονο την τελευταια φαση του ημιχρονου που ο Βασιλοπουλος σουταρε.
Σημερα τι ωρα παιζουμε?


Οι πελατες ξαναρχονται!
21:30 ΝΕΤ
Ελλάδα - Γαλλία
man10
α,οκ ευχαριστω...Ωχ,ιδια ωρα με την εφηβων ειναι...
Coach K
QUOTE(NBAer @ Aug 10 2007, 22:41 ) *
Μα τι λες? Δεν πρεπει να γινονται λαθη! Αυτη η εθνικη ομαδα της Ελλαδος δεν πρεπει να ονομαζεται ετσι! Δεν μας αντιπροσωπευει! Ειναι ανικανοι οι ανθρωποι.....
Ο Γιαννακης πρεπει να φυγει! Ηρθε η ωρα νομιζω. Και πρεπει να γινει ανανεωση επιτελους, ολο οι ιδιοι και οι ιδιοι. Διαμαντιδης, Παπαλουκας, Σπανουλης, Παπαδοπουλος, Χατζηβρεττας, Κακιουζης κλπ. Τα ιδια και τα ιδια. Μεγαλωσαν πια και δεν μπορουν!
Ποσο ακομα θα παιζουμε με σχεδον γερους? Ο Διαμαντιδης μεγαλωσε και δειχνει ανικανος σχεδον. Ο Σπανουλης τις ιδιες κινησεις οπως παντα. Οι αλλοι το ιδιο. Μονο 2-3 αξιζουν να παιζουν απο αυτους πιστευω....
Ναι αξιοι ολοι, πηραν το Ευρωπαικο, εφτασαν στην 2η θεση του κοσμου, αλλα νομιζω ειναι η ωρα της ανανεωσης.
Και θελει τολμη σε μια ανανεωση. Αρχιζοντας απο τον Γιαννακη που πλεον καταλαβαν τα κολπα του και απο εδω και περα αν δεν τον διωξουν θα εχουμε τα ιδια με σημερα.....
Νομιζω ο Κ.Πολιτης οσο και αν φαινεται παραξενο ειναι η ιδανικη επιλογη. Αλλα δεν νομιζω τελικα να αλλαξουν και τιποτα..... 68.gif Κριμα γιατι ο Γιαννακης απο επιτυχημενος θα γινει αποτυχημενος και θα φυγει με τις κλωτσιες.
Throwing-trollwood-to-fire-Regards.....

Αλίμονο αν αυτά που λες τα πιστεύεις. Ανίκανοι αυτοί που πριν δύο χρόνια βγήκαν πρώτοι στην Ευρώπη και πριν ένα χρόνο βγήκαν 2οι στο κόσμο? Μόνο στην Ελλάδα τα λένε αυτά.
Οι Γλυνιαδάκης, Περπέρογλου, Πελεκάνος, ανανέωση δεν είναι (στο χέρι τους είναι να περάσουν στην τελική 12άδα). Ή μήπως θα πρέπει να αλλάξει όλη η 12άδα; Έλεος βρε παιδιά.
enypnio
fotgrafies apo to matsaki me tous slovenous

http://sigbasket.fr/photos-matchs/tournoi07/slovenie-grece/

fotografies apo to matsaki me tous pelates

http://sigbasket.fr/photos-matchs/tournoi0...rece/index.html
NBAer
QUOTE(Coach K @ Aug 12 2007, 00:48 ) *
Αλίμονο αν αυτά που λες τα πιστεύεις. Ανίκανοι αυτοί που πριν δύο χρόνια βγήκαν πρώτοι στην Ευρώπη και πριν ένα χρόνο βγήκαν 2οι στο κόσμο? Μόνο στην Ελλάδα τα λένε αυτά.
Οι Γλυνιαδάκης, Περπέρογλου, Πελεκάνος, ανανέωση δεν είναι (στο χέρι τους είναι να περάσουν στην τελική 12άδα). Ή μήπως θα πρέπει να αλλάξει όλη η 12άδα; Έλεος βρε παιδιά.


biggrin.gif
Πλακα εκανα οπως προειπα.
Θελησα να κανω τον κλασικο Ελληνα....
Σε καθε καλο αποτελεσμα τα βλεπει ολα θεϊκά, ενω σε καθε ασχημο ερχεται η συντελεια του κοσμου....


Ο Γλυνιαδακης μετα την μεγαλη χαζομαρα που εκανε χθες με το αντιαθλητικο φαουλ στον Τουριαφ, σβηστηκαν νομιζω ολες του οι ελπιδες....
nikefalin
QUOTE(NBAer @ Aug 12 2007, 12:44 ) *
biggrin.gif
Πλακα εκανα οπως προειπα.
Θελησα να κανω τον κλασικο Ελληνα....
Σε καθε καλο αποτελεσμα τα βλεπει ολα θεϊκά, ενω σε καθε ασχημο ερχεται η συντελεια του κοσμου....
Ο Γλυνιαδακης μετα την μεγαλη χαζομαρα που εκανε χθες με το αντιαθλητικο φαουλ στον Τουριαφ, σβηστηκαν νομιζω ολες του οι ελπιδες....

είναι υπερβολή να κρίνουμε ειδικά αυτό το παιδί από 1 αντιαθλητικό. Και είναι και άδικο. έχει τις πιθανότητες του, ειδικά αν ο Τσαρτσαρής δεν πάει οπότε ο Μπουρούσης κατεβαίνει στο 4 και χρειάζεται back up του Λάζου.
Θα τον δούμε και σήμερα που είναι μέρα πειραματισμών. Θα τον δούμε και στο Ακρόπολις.
Κάτι μου λέει πως Μαυροκεφαλίδης και Κυρίτσης θα κοπούν (ειδικά αν δεν παίξουν και σήμερα) αύριο
Coach K
Κάτι μου λέει πως Μαυροκεφαλίδης και Κυρίτσης θα κοπούν (ειδικά αν δεν παίξουν και σήμερα) αύριο
[/quote]
Κι εγώ αυτό πιστεύω. Αυτοί θα είναι οι δύο πρώτοι που θα επιστρέψουν.
basket4
να σας ρωτησω..εχουν ανακοινωθει οι ωρες για το ακροπολις?? blink.gif sad.gif
hagi
Νομίζω όχι ακόμα.Τουλάχιστον στο site της Ελληνικής Ομοσπονδίας.
nikefalin
QUOTE(hagi @ Aug 13 2007, 09:30 ) *
Νομίζω όχι ακόμα.Τουλάχιστον στο site της Ελληνικής Ομοσπονδίας.

όχι και είναι θέμα καθαρά τηλεοπτικό, βλέπετε συμπίπτουν οι ημερομηνίες του με "πρεμιέρες" δελτίων ειδήσεων λόγω των επερχόμενων εκλογών. Το βλέπω να πηγαίνει στη βολική ΕΡΤ και ελπίζω σύντομα να κυκλοφορήσουν εισητήρια και ώρες αγώνων, τι στο καλό , μια βδομάδα έμεινε
jump_ball
...στην προετοιμασία της Εθνικής Ανδρών δεν θα συνεχίσουν ο Κώστας Βασιλειάδης, ο Στράτος Περπέρογλου και ο Αλέξης Κυρίτσης. Ο Γιαννάκης τους το ανακοίνωσε σήμερα, λίγο πριν την επιστροφή στην Αθήνα, αφού πρώτα τους ευχαρίστησε για την παρουσία, τη διάθεση και τη βοήθειά τους, τονίζοντας ότι "ανήκουν στην οικογένεια της Εθνικής Ομάδας".

... απο basket.gr
Flash
Επειδή έχω χάσει το μπούσουλα με τις συνθέσεις που κατέβαζε η ομάδα στους αγώνες του Στρασβούργου, μπορεί κάποιος να κάνει γράψει ποιοι έχουν απομείνει τώρα στην εθνική και ποιοι θεωρητικά είναι οι κυριοτέροι υποψήφιοι προς αποχώρηση ;
enypnio
4 papaloukas
5 mpourousis
6 zisis
7 spanoulis
8 vasilopoulos
9 fotsis
10 hatzivretas
11 tsartsaris
12 ntikoudis
13 diamantidis
14 papadopoulos
15 kakiouzis
16 pelekanos

oloi oi alloi einai gia kopsimo kai apo aytous tous 13 tha kopei enas

kiritsis perperoglou basileiadis idi kopikan gliniadakis kai mayrokefalidis tha kopoun kai aytoi

kai o teleytaios pou tha kopei tha einai enas ek twn (tsartsari ntikoudi mpourousi vasilopoulou pelekanou)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.