Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Panathinaikos BC - Gran Canaria
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
shtarkws
VS


Μετά την κρυάδα του Μονάχου ο Παναθηναικος αντιμετωπιζει στο απορθητο περισυ οακα την Γκραν Καναρια, που προεχρχεται απο την παρθενικη της νικη, μαλιστα κοντρα στην Μπαρτσελονα. Η λογικη λεει νικη και μαλιστα σχετικα ανετα, Σε περιπτωση ήττας μπαινουμε σε περιπέτειες και μεγαλη εσωστρεφεια οποτε θελω να πιστυω οτι η ομαδα θα παρουσιαστει σοβαρη. Πληγμα ο τραυματισμος του ανεβασμενου Λοτζεσκι
akratacity
Καλη ομαδα η Γκραν Καναρια αλλα θεωρω οτι ανταγωνιστικη θα ειναι κυριως στα εντος εδρας παιχνιδια της. Πολυ δυσκολο να καταφερει κατι καλο μεσα στο ΟΑΚΑ.

Παρολα αυτα εχει δυο στοιχεια που μπορουν να προβληματισουν εστω και για λιγο τους πρασινους. Πρωτον, μπορει να παραταξει πενταδες αρκετα ψηλες με αρκετα φοργουορντ, οι οποιες μπορουν να δυσκολεψουν το πλανο του Πασκουαλ ειδικα αν δεν υπαρχει περιφερειακη ευστοχια.

Δευτερον, εχει αρκετα ψηλα και δυνατα κορμια μεσα στη ρακετα (Τιλι, Πασεκνικς, Μπαλβιν) και οι Λασμε, Γκιστ ισως αντιμετωπισουν προβληματα. Ισως να ειναι ενα καλο τεστ για τον Παπαγιαννη σημερα.

Απο την μερια του ΠΑΟ ο Παπαπετρου θα εχει ισως σημερα την ευκαιρια να "ξεμπουκωσει" και να ανεβει ψυχολογικα.
villiskabas
Τους φωναζει ο πασκουαλ! δεν καναμε τπτ λεει στην επιθεση. σημερα θα γελασουμε με αυτες τις ανοθρθογραφιες που βλεπουμε
nvip13
Μεχρι στιγμής το ματς ειναι παιδικη χαρα..

Απο εναν φιλο που ειναι μεσα ο κοσμος ειναι πολυ λιγος.
villiskabas
καλα τι παιδικα λαθη ειναι αυτα? αντε ξυπνατε
manos_89
Όχι άλλες αλλαγές στην άμυνα. Φτάνει!
stevebucknall11
Φανταστικός Παπαπέτρου! Τί άλλο να κάνει ο άνθρωπας!
yorgos
Όντως καταπληκτικός Παπαπέτρου στην πρώτη.

Αν δούμε και τον Παπαγιάννη να κινείται, κάτι γίνεται.
villiskabas
Μεχρι τωρα ο Καλαθης δεν ειναι καλα οτι κανει λαθος ειναι! Ο παπαπετρου καλος, μαρεσει το Midrange του μητογλου, ο γκιστ δεν μπορει με τπτ να ακολουθησει στα ποδια κοντυτερους, Λαγκφορντ ξεκινησε απο εκει π σταματησε στην γερμανια

κοτομπουκιας φωτια!!!
stevebucknall11
Ο Τόμας πήρε τη σκυτάλη από τον Παπαπέτρου στο β΄δεκάλεπτο και θυμίζει Ντουράντ!
Future7
Χαμουλης Λεκα και Παπαπετρου!!!!
jazz thrilos
Κι ομως, η Καναρια κέρδισε την Μπαρτσελόνα. Είχα δει μονο το τελευταίο δεκάλεπτο εκείνου του παιχνιδιού και δεν μου είχε δώσει την εντύπωση οτι είναι τόσο αδύναμη ομάδα.

Ευκαιρία να βρουν ρυθμό αρκετοί παίχτες του Παναθηναικου απόψε, πράγμα το οποίο συμβαίνει με Παπι, Λεκα και Τομας. Σοβαρός είναι ο Παναθηναικος, οπως έπρεπε. Όλα τα ματς δύσκολα είναι στην ευρωλίγκα.

Παπαγιάννης πραγματικα απογοήτευση το σε τι κατάσταση επέτρεψε στον εαυτό του να περιέλθει. Απορω, τι έκανε στην Αμερική; Φιλοδοξίες δεν είχε;;
shtarkws
Ο Παναθηναικος είναι σήμερα καλός στις θέσεις 2, 3, 4, μέτριος έως σχετικά καλός στο 1 και πολύ κακός στο 5.
stevebucknall11
Καλές είναι όλες οι ομάδες της Ευρωλίγκας και θέλουν προσοχή όλα τα ματς. Η ΤΣΣΚΑ ίδρωσε να κερδίσει την Νταρουσάφακα απόψε. Εμένα ο Παπαγιάννης όσο έπαιξε μου φάνηκε αγχωμένος αλλά ήταν σοβαρός και βοήθησε. Πραγματικά με το ύψος του και τα χέρια του δεν χρειάζεται να κάνει πολλά. Η παρουσία του και μόνο αλλοιώνει την επιθετική συμπεριφορά του αντιπάλου, πέραν κάποιων σουτ (έριξε και μια απολαυστική τάπα στον αντίπαλο δεινόσαυρο σε hook!).
whaler
Run’n gun παιχνιδι το σημερινό και εκει η ομαδα ειναι απο τις καλύτερες στην Ευρωπη. Στο 5vs5 εχουμε θεμα. Τωρα και ανοίγουν οι χώροι και τρίποντα βρίσκουμε και ολα καλα.
Είτε ετσι είτε αλλιως, θελει υπομονη το εγχείρημα και, οπως σωστα προαναφέρθηκε, πρεπει να βρουν ρυθμό οι παικτες. Ειναι νωρις στη σεζον ακομα.
Απο το ΟΑΚΑ για ακομη μια χρονια θα δυσκολευτούν πολλες ομάδες να περάσουν.

ΥΓ: πολυ ενθαρρυντικό το ποσοστό στις βολες, ειδικα το οτι ειναι σε ‘χαλαρο’ παιχνιδι.
john wick
Κερδος απο την σημερινη εμφανιση ο κοτομπουκιας....





Να γκρινιαξω λιγο;;;;;; rolleyes.gif











Ας γκρινιαξω....












Στεφαν Λασμε πως κατηντησες ετσι;; 68.gif
Looter
Άλλη μια ΜΕΤΡΙΟΤΑΤΗ εμφάνιση προστέθηκε στις προηγούμενες 2.
Δεν σχολιάζω ΚΑΝ μια εντός έδρα νίκη επί της Κανάρια , αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο θα πρέπει να αναπροσαρμοστούν και οι στόχοι της ομάδας. Αν και έτσι που τον είδα τον ΠΑΟ , αν έπαιζε στην Ισπανία ίσως και να έχανε...

Παρατηρήσεις :

1. Σε 22 λεπτά που ήταν εκτός ο Καλάθης ή και με αυτόν στο παρκέ για κάποια από αυτά μοιράστηκαν ΜΟΛΙΣ 6 ασίστ. Ομάδα που σε 22+ λεπτά με αντίπαλο στην έδρα της την Κανάρια με το ζόρι ξεπερνάει τις 5 ασιστ , έχει ΧΟΝΤΡΟ πρόβλημα στη δημιουργία.

2. Ο Λέκα σε 23 λεπτά με αντιπάλους τους ΠΙΟ αστείους μπασκετικά guard που θα βρει , κατάφερε να κάνει 4 λάθη και να μοιράσει μόλις 2 ασίστ. Ο άνθρωπος ΔΕΝ κάνει για άσσος , γιατί τον βασανίζουν;;

3. Στο τρίποντο η ομάδα φοβόταν τα εκτελέσει. ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ να εκτελέσει άραγε; Χρειάζεται ΑΜΕΣΑ προσθήκη , ο ΠΑΟ αυτή τη στιγμή είναι ίσως η πιο ΑΣΟΥΤΗ ομάδα στη διοργάνωση. 3/12 στην έδρα σου με την Κανάρια , ΠΟΣΟ χειρότερα;;

4. Παπαγιάννης. Νομίζω ΟΛΟΙ καταλάβαμε γιατί ΔΕΝ παίζει ακόμα ο παίκτης. Δεν είναι μόνο ότι έχει μείνει τόσο πίσω σωματικά , είναι και τραγικά επιπόλαιος. 2 αντιαθλητικά σε 12 λεπτά σε παιχνίδι των 15 πόντων. Αυτό είναι μπασκετικό ανέκδοτο. Με άλλο αντίπαλο πόσο περισσότερο θα μπορούσε να εκτεθεί;

5. Παπαπέτρου. Δεν μπορεί το παιδί απο την περιφέρεια και ΚΑΛΑ κάνει και δε σουτάρει , δε χρειάζεται άλλα τούβλα η ομάδα. Αμυντικά καλός και οικονομικός στις επιλογές του στην επίθεση.

6. Η Κανάρια στο 5 έκανε πάρτυ. Ακούει κανείς εκεί στη διοίκηση;; Έτσι θα πάει η ομάδα να παίξει με τους άμεσους διεκδικητές της για μια θέση στην 8αδα;;;


ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΜΕΣΑ.

Τα λέω και μετά από νίκες , την ίδια ΧΑΛΙΑ ομάδα είδα.
nvip13
Οσο μπορεσα να δω λογω live stream, στο πρώτο 10 λεπτο αρκετα κακες επιλογες, ο Καλαθης δειχνει γενικα λιγο πεσμενος αλλα οκ εχει τραβηξει και πολυ κουπι.

Ο Παπαπετρου βοήθησε να ξεκολλησουμε σε αμυνα και επιθεση, Λανγκφορντ παρολο τα χρονια του απλα εγγύηση, χαλαρα θα ειναι ο πρωτος σκορερ μας φετος,μου εκανε εντυπωση που καρφώνει με μεγάλη ευκολια ακομα.
Απ οτι βλεπω στα στατιστικά ξεχώρισαν αρκετοι παικτες οπως Τομας που βοηθησε και στα ριμπάουντ, Λεκα και Παππας.

Τραγικο που φάγαμε 87 ποντους.
Πρόβλημα στο τριποντο!⚠️

Η Γκραν καναρια παιζει να ναι η πιο αδυναμη ομαδα φετος;
j-kidd13
Πολύ θετικό που η ομάδα με μια μετριότατη εμφάνιση,σκόραρε 102(!!) πόντους κόντρα σε έναν αντίπαλο που την προηγούμενη αγωνιστική κερδισε την Μπαρτσελόνα...
Looter
QUOTE (j-kidd13 @ Oct 18 2018, 22:38 ) *
Πολύ θετικό που η ομάδα με μια μετριότατη εμφάνιση,σκόραρε 102(!!) πόντους κόντρα σε έναν αντίπαλο που την προηγούμενη αγωνιστική κερδισε την Μπαρτσελόνα...


Φίλε την άμυνα που έπαιζε σήμερα η Κανάρια ζήτημα να την ξαναβρεί άλλες 2-3 φορές στις υπόλοιπες 27 αγωνιστικές της Eurolegaue. Αφελής επιθετικά ομάδα , όσα φάμε και όσα βάλουμε. Θα στοχεύσουν κυρίως παιχνίδια στην έδρα τους για να ικανοποιήσουν το κοινό τους. Εγώ αυτό είδα.
jazz thrilos
QUOTE (Looter @ Oct 18 2018, 23:32 ) *
Άλλη μια ΜΕΤΡΙΟΤΑΤΗ εμφάνιση προστέθηκε στις προηγούμενες 2.
Δεν σχολιάζω ΚΑΝ μια εντός έδρα νίκη επί της Κανάρια , αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο θα πρέπει να αναπροσαρμοστούν και οι στόχοι της ομάδας. Αν και έτσι που τον είδα τον ΠΑΟ , αν έπαιζε στην Ισπανία ίσως και να έχανε...

Παρατηρήσεις :

1. Σε 22 λεπτά που ήταν εκτός ο Καλάθης ή και με αυτόν στο παρκέ για κάποια από αυτά μοιράστηκαν ΜΟΛΙΣ 6 ασίστ. Ομάδα που σε 22+ λεπτά με αντίπαλο στην έδρα της την Κανάρια με το ζόρι ξεπερνάει τις 5 ασιστ , έχει ΧΟΝΤΡΟ πρόβλημα στη δημιουργία.

2. Ο Λέκα σε 23 λεπτά με αντιπάλους τους ΠΙΟ αστείους μπασκετικά guard που θα βρει , κατάφερε να κάνει 4 λάθη και να μοιράσει μόλις 2 ασίστ. Ο άνθρωπος ΔΕΝ κάνει για άσσος , γιατί τον βασανίζουν;;

3. Στο τρίποντο η ομάδα φοβόταν τα εκτελέσει. ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ να εκτελέσει άραγε; Χρειάζεται ΑΜΕΣΑ προσθήκη , ο ΠΑΟ αυτή τη στιγμή είναι ίσως η πιο ΑΣΟΥΤΗ ομάδα στη διοργάνωση. 3/12 στην έδρα σου με την Κανάρια , ΠΟΣΟ χειρότερα;;

4. Παπαγιάννης. Νομίζω ΟΛΟΙ καταλάβαμε γιατί ΔΕΝ παίζει ακόμα ο παίκτης. Δεν είναι μόνο ότι έχει μείνει τόσο πίσω σωματικά , είναι και τραγικά επιπόλαιος. 2 αντιαθλητικά σε 12 λεπτά σε παιχνίδι των 15 πόντων. Αυτό είναι μπασκετικό ανέκδοτο. Με άλλο αντίπαλο πόσο περισσότερο θα μπορούσε να εκτεθεί;

5. Παπαπέτρου. Δεν μπορεί το παιδί απο την περιφέρεια και ΚΑΛΑ κάνει και δε σουτάρει , δε χρειάζεται άλλα τούβλα η ομάδα. Αμυντικά καλός και οικονομικός στις επιλογές του στην επίθεση.

6. Η Κανάρια στο 5 έκανε πάρτυ. Ακούει κανείς εκεί στη διοίκηση;; Έτσι θα πάει η ομάδα να παίξει με τους άμεσους διεκδικητές της για μια θέση στην 8αδα;;;


ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΜΕΣΑ.

Τα λέω και μετά από νίκες , την ίδια ΧΑΛΙΑ ομάδα είδα.


Φίλε μου, εμένα πολύς λόγος δεν μου πέφτει για τα του Παναθηναικου, χωρίς να σημαίνει αυτο οτι δεν σχολιάζω τα παιχνίδια του εδώ μεσα με τους συμφορουμίτες, αλλα μιας και έχω δει οτι εισαι άνθρωπος της συζήτησης, να σου πω κάτι; Το ρεζουμε όλων των τοποθετήσεων σου πάντα ειναι εντελώς, μα εντελώς, ΑΝΤΙ-μπασκετικό.

Τι στο καλό θα πει "αλλαγές άμεσα" απο τις αρχές Οκτωβρη;;;; Τι να κάνει ο Παναθηναικος των πολλών θεμάτων είναι η αλήθεια, να παει αύριο να πάρει άσσο, σουτερ, πεντάρι και ίσως και προπονητή;; Τα διαβάζεις τα σχόλια σου την επόμενη μέρα με καθαρό μυαλό; Πραγματικά πιστεύεις οτι έχει λογικη το ξήλωμα και ο ερχομος μεσα Οκτωβρη δυο-τριών νέων παιχτων;; Μαλλον θα είσαι ο πρώτος που θα γκρινιάζεις ξανα μετά για τα τραγικά αποτελέσματα μιας τοσο ερασιτεχνικής προσέγγισης.

Ηρεμίααα....και σόρρυ για το σχόλιο μου.
stefkorner
QUOTE (john wick @ Oct 19 2018, 04:02 ) *
Στεφαν Λασμε πως κατηντησες ετσι;; 68.gif


ξερεις τι αρχιζω και φοβαμαι ; οτι εχουμε 4 σεντερ και παιζει να φτασουμε σε σημειο που θα χρειαζεται ο Γκιστ να παιζει για αλλη μια χρονια 30ρια (εφτιαλτης)!
ας φανταστουμε μονο να ειχαμε ντερμπι σημερα ,οποτε Παπαγιαννη off και Λασμε δεδομενης της ηλικιας του πανω απο 15 λεπτα δεν θα επρεπε να παιξει λογικα, μετα απο 2 μερες ματς ,με ταξιδι !
ο Φισερ σε 14λεπτα: 6 ριμπαουντ !Γκιστ +Λασμε σε αθροισμα 28 : 5 ριμπαουντ !
ευτυχως που κατεβαζει τα αμυντικα ο Ιωαννης και τα επιθετικα ο Ντεσον rolleyes.gif
Looter
QUOTE (jazz thrilos @ Oct 18 2018, 23:10 ) *
Φίλε μου, εμένα πολύς λόγος δεν μου πέφτει για τα του Παναθηναικου, χωρίς να σημαίνει αυτο οτι δεν σχολιάζω τα παιχνίδια του εδώ μεσα με τους συμφορουμίτες, αλλα μιας και έχω δει οτι εισαι άνθρωπος της συζήτησης, να σου πω κάτι; Το ρεζουμε όλων των τοποθετήσεων σου πάντα ειναι εντελώς, μα εντελώς, ΑΝΤΙ-μπασκετικό.

Τι στο καλό θα πει "αλλαγές άμεσα" απο τις αρχές Οκτωβρη;;;; Τι να κάνει ο Παναθηναικος των πολλών θεμάτων είναι η αλήθεια, να παει αύριο να πάρει άσσο, σουτερ, πεντάρι και ίσως και προπονητή;; Τα διαβάζεις τα σχόλια σου την επόμενη μέρα με καθαρό μυαλό; Πραγματικά πιστεύεις οτι έχει λογικη το ξήλωμα και ο ερχομος μεσα Οκτωβρη δυο-τριών νέων παιχτων;; Μαλλον θα είσαι ο πρώτος που θα γκρινιάζεις ξανα μετά για τα τραγικά αποτελέσματα μιας τοσο ερασιτεχνικής προσέγγισης.

Ηρεμίααα....και σόρρυ για το σχόλιο μου.


Φίλε μου θα σου απαντήσω επακριβώς :

1. Σήμερα ο Σάρας έκανε και άλλη μεταγραφή από το ΝΒΑ ενώ τον Βέστερμαν που χθες έβαλε 17 πόντους στη νίκη της Ζάλγκιρις μέσα στην Εφές τον τσίμπησε στις 24 Σεπτέμβρη...
https://superbasket.gr/euroleague/19491-met...gkiris-pic.html
https://superbasket.gr/euroleague/18112-pic-58.html

Εγώ δεν ξέρω και ειμαι αντιμπασκετικός. Ο Σάρας ; Αντιμπασκετικός και αυτος; Εδώ λέγαμε ότι παίκτη του επιπέδου του Λέκα βρίσκεις άνετα και η ομάδα τον ανανέωσε 30 Ιουνίου στα 550.000.

2. Πέρυσι για να φτάσει η ομάδα στην 4αδα και για να πάει στο πρωτάθλημα χρειάστηκε να φτάσει τους 9 ξένους φέρνοντας τον Τζέϊμς από το ΝΒΑ και τον Πέιν. Αφού τα ίδια προβλήματα με πέρυσι βλέπουμε , πρέπει να περιμένει η ομάδα να χαθεί το τρένο για να κινηθεί; Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά φέτος οι μεσαίες ομάδες είναι πολύ πιο δυνατές σε σύγκριση με πέρυσι.

3. Εγώ δεν πρότεινα να ξηλωθεί όλη η ομάδα. Πρότεινα ανταλλαγή Λέκα και αποδέσμευση του Βουγιούκα που σε 3 αγωνιστικές ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΛΕΠΤΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ με ταυτόχρονη απόκτηση άλλου τύπου παίκτη που έχει ανάγκη η ομάδα στο ζωγραφιστό.
Looter
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ βιντεάκι από το ταιμ αουτ του Τσάβι στο 5'
https://streamable.com/s/giz3c/qwwsmt
Έβγαλε το ισπανικό του ταμπεραμέντο μπας και ξυπνήσει από νωρίς η ομαδα!!!
Johnny Marv
Εγώ δεν πείστηκα ούτε και σήμερα πάντως . Σίγουρα καλύτερη προσέγγιση από αυτή στο Μόναχο αλλά και πάλι πολλά τα ερωτήματα . Αρχικά μπράβο στον λεκα που βουλώνει στόματα , παίζει πολύ καλά τελευταία και ας έχαςε και 2 μαζεμένα τρίποντα στο τέλος ... το παιχνίδι είχε κριθεί . Δεν ξέρω γιατί περιμένετε από αυτόν πάνω από 2-3 ασσιστ ανα παιχνίδι στα ελάχιστα λεπτά που παίζει ενώ αποκτήθηκε ξεκάθαρα ως scoring-PG ... το ότι δεν υπάρχει δημιουργία από αλλου είναι δικό του λάθος . Επίσης σε όλα τα επίσημα παιχνίδια φέτος έχει παίξει παρα πολύ καλά (με Μακάμπι οποιος και να έπαιζε 3 λεπτά δεν θα έκανε τίποτα) . Θεωρώ ότι πρέπει να εκμεταλλευτεί ακόμα περισσότερο στη συνέχεια καθώς ο καλαθης περνάει ξεκάθαρα περίοδο ντεφορμαρίσματος , πάσες στο πουθενά και πολύ αστοχία ...

Αλλά θετικά είναι ότι ο τομας ανέβηκε κι αυτός σε σχέση με προχθές και σε επίθεση και σε άμυνα και σε ριμπάουντ . Είναι παίκτης 15-18 λεπτών , θα δίνει ότι μπορεί αλλά δεν είναι για παραπάνω . Επίσης παπί πολύ βελτιωμένος πρέπει να φτιάξει δημιουργικά και θα γίνει άλλος παίκτης . Επίσης Ο Παππας θα πρέπει να αρχίσει να Κοιτα περισσότερο τη πάσα και γενικώς σαν ομάδα πρέπει να στοχεύουμε στην κυκλοφορία της μπάλας και αυτή είναι μια φιλοσοφία που θα πρέπει να τη περάσει ο προπονητής στους παίκτες . Θεωρώ πολύ κακό πως πλην καλαθη είχαμε 5 ασσιστ σαν ομάδα ... μπορεί με την καναρια να μην έκρινε τίποτα αυτό . Επίσης η απουσία του λοτζο φάνηκε στα 3/12 σημερινά τρίποντα . Άσχημο νούμερο ... θα χρειαστούμε το σουτ με καλύτερες ομάδες που θα θωρακίζουν την ρακέτα

ΥΓ. Ρε μίτο τόσο καιρό λέμε για το τρίποντο σου ... δν έχω δει τρίποντο ακόμα
Ginobili
Πέφτετε κάποιοι στην παγίδα ....ότι ο Λέκα "βουλώνει στόματα" και παίζει καλά...όπως διαβάζουμε/ακούμε από δημοσιογράφους...
Παίζει καλά με Άρη...και Γκραν Κανάρια...μωρε τι μας λες...να το βράσω...Δεν είναι κάτι καινούριο για μένα.
Στην Α1 μια χαρά έπαιζε πάντα ο Λέκα για να ξεκουράζει τον Νικ..που οι ταχύτητες και το επίπεδο είναι χαμηλότερα.
Και πέρσι με την Μακάμπι στο ΟΑΚΑ που παίζαμε χωρίς τον Καλάθη...είχε παίξει πολύ καλά! Και στο ΣΕΦ,στον αγώνα της Ευρωλίγκα...είχε αποδειχθεί λίρα 100....

Τι να το κάνω??? Από τον Μάρτη και μετά...δεν θα παίζει.Σε σειρά παιχνιδιών με την Ρεάλ...Φενερ...ΤΣΣΚΑ..Ολυμπιακό...δεν θα τον εμπιστευεται ο Πασκουάλ.

Μακάρι να διαψευστώ,και να βοηθήσει ο συμπαθέστατος Λέκα...αλλά δεν τον βλέπω.

Κατά τα άλλα...Χωρίς Λοτζέσκι,θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα στο σουτ.Πρέπει να αποκτηθεί σουτέρ ασσόδυο

Και όσον αφορά τον Τόμας...Τίμιος,και αξιόπιστος.Για όσους τον θεωρουν 3αρι...απέχουν πολύ......Παικτικά,δεν έχει καμία σχέση με το 3.Τον είδαμε να ποστάρει σήμερα,να γυρνάει,να χουκάρει...να παίρνει μαζεμένα ριμπ επιθετικά...όταν ο Σίγκλετον έπαιζε όλη την χρονιά σαν 2αρι σχεδόν πέρσι...

Υ.Γ Μην βγείτε και μου πείτε κουταμάρες περι σύγκρισης μπασκετικής αξίας με τον Σίγκλετον.Δεν τους συνέκρινα.Αλλά παικτικά είναι πολύ περισσότερο 4αρι από τον Σίγκλετον,και για μένα προσωπικά πιο αξιόπιστος.
stevebucknall11
QUOTE (stefkorner @ Oct 19 2018, 00:27 ) *
ξερεις τι αρχιζω και φοβαμαι ; οτι εχουμε 4 σεντερ και παιζει να φτασουμε σε σημειο που θα χρειαζεται ο Γκιστ να παιζει για αλλη μια χρονια 30ρια (εφτιαλτης)!
ας φανταστουμε μονο να ειχαμε ντερμπι σημερα ,οποτε Παπαγιαννη off και Λασμε δεδομενης της ηλικιας του πανω απο 15 λεπτα δεν θα επρεπε να παιξει λογικα, μετα απο 2 μερες ματς ,με ταξιδι !
ο Φισερ σε 14λεπτα: 6 ριμπαουντ !Γκιστ +Λασμε σε αθροισμα 28 : 5 ριμπαουντ !
ευτυχως που κατεβαζει τα αμυντικα ο Ιωαννης και τα επιθετικα ο Ντεσον rolleyes.gif

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα. Απέναντι σε μια ομάδα με δύο καλούς δεινόσαυρους που όλοι οι παίκτες πάνε στα ριμπάουντς είχαμε συνολικά 2 ριμπάουντς περισσότερα, ξεσκιστήκαμε να σκοράρουμε στο ζωγραφιστό, ενώ πρέπει να κάναμε ρεκόρ ποσταρισμάτων. Το φαινόμενο οι σέντερ να παίρνουν λιγότερα ριμπάουντς από τους υπόλοιπους παρατηρείται στις περισσότερες ομάδες και είναι αποτέλεσμα του switching (στην περίπτωσή μας συνήθως triple switches).
stefkorner
QUOTE (stevebucknall11 @ Oct 19 2018, 07:53 ) *
Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα. Απέναντι σε μια ομάδα με δύο καλούς δεινόσαυρους που όλοι οι παίκτες πάνε στα ριμπάουντς είχαμε συνολικά 2 ριμπάουντς περισσότερα, ξεσκιστήκαμε να σκοράρουμε στο ζωγραφιστό, ενώ πρέπει να κάναμε ρεκόρ ποσταρισμάτων. Το φαινόμενο οι σέντερ να παίρνουν λιγότερα ριμπάουντς από τους υπόλοιπους παρατηρείται στις περισσότερες ομάδες και είναι αποτέλεσμα του switching (στην περίπτωσή μας συνήθως triple switches).



ναι,2 περισσοτερα ριμπαουντ ,δες ομως την αντιστοιχια με τα αστοχα σουτ των δυο ομαδων.. !
καλα δεν ειπα οτι εχουμε προβλημα στο ριμπαουντ ,το οποιο ετσι και αλλιως ειναι ομαδικη δουλεια !ειδικα απο την στιγμη που οι ψηλοι μας βγαινουν εκτος ρακετας πολλες φορες στις αλλαγες και για να μαρκαρουν πιο κοντους !
εγω απλα το σημειωνω για πιο μακροπροθεσμα ,γιατι γενικα δεν συνηθιζουν να τα κατεβαζουν ευκολα οι δυο που προανεφερα ! το πνευμα του ποστ μου αφορουσε το αμεσο μελλον,για αυτο αναφερθηκα και στα 30λεπτα του Γκιστ,τα οποιο τρεμω μηπως ερθουν και φετος πιο μετα..

QUOTE (Johnny Marv @ Oct 19 2018, 07:16 ) *
ΥΓ. Ρε μίτο τόσο καιρό λέμε για το τρίποντο σου ... δν έχω δει τρίποντο ακόμα


ειναι προφανες οτι μεσα σε ενα καλοκαιρι θα ετρεξε να δουλεψει πανω σε αδυναμιες του και το τριποντο του που ηταν ηδη καλο,θα το παρατησε λιγο ! φυσικο να τον αφησε και αυτο για λιγο ! το μεσης αποστασης το βρισκει καλυτερα για την ωρα !θα επανελθει ομως αργα η γρηγορα,μην ανησυχεις ! η ανησυχια πρεπει να ειναι γενικοτερη,περα απο τον μιτο..οσο αναφορα το τριποντο
pan24
QUOTE (stefkorner @ Oct 19 2018, 12:21 ) *
ειναι προφανες οτι μεσα σε ενα καλοκαιρι θα ετρεξε να δουλεψει πανω σε αδυναμιες του και το τριποντο του που ηταν ηδη καλο,θα το παρατησε λιγο ! φυσικο να τον αφησε και αυτο για λιγο ! το μεσης αποστασης το βρισκει καλυτερα για την ωρα !θα επανελθει ομως αργα η γρηγορα,μην ανησυχεις ! η ανησυχια πρεπει να ειναι γενικοτερη,περα απο τον μιτο..οσο αναφορα το τριποντο

Το μονο που φοβαμαι ειναι μηπως δεν ειναι θεμα οτι δεν το δουλεψε απλα αλλα οτι του εκανε ζημια
Πολλοι παικτες οταν βαζουν ογκο οπως αυτος χανουν στο σουτ
Μαζι και οτι δεν ηταν ποτε κανενας δολοφονος του 40+% τριποντο
Στο κολλεγιο,που η αποσταση τριποντου ειναι μικροτερη απο το Ευρωπαικο,την πρωτη του χρονια ειχε 38%,την δευτερη(2015-2016) 32% και την τριτη(2016-2017) 33%

Θελω να πω οτι κανονικα το σουτ του με βαση τα κολλεγιακα του δεδομενα καπου στο 35% +/- 2 πρεπει να το περιμενουμε
Αν εγινε λιγο χειροτερο λογω της δουλειας που εκανε το καλοκαιρι ειναι καπου προς το 30%

Για Μητογλου ακομα το οτι δεν μπαινει το τριποντο δεν με ανησυχει τοσο
Πιο πολυ με ανησυχει οτι ενω εχει ογκο και ειναι δυνατος στην ρακετα στα ποδια δεν μπορει να ακολουθησει κανεναν
Αυτο δεν ξερω ποσο μπορει να βελτιωθει και μεχρι τωρα αυτο ειναι το πιο ανησυχητικο στο πολυ καλο ξεκινημα που εχει κανει
stefkorner
QUOTE (pan24 @ Oct 19 2018, 17:31 ) *
Το μονο που φοβαμαι ειναι μηπως δεν ειναι θεμα οτι δεν το δουλεψε απλα αλλα οτι του εκανε ζημια
Πολλοι παικτες οταν βαζουν ογκο οπως αυτος χανουν στο σουτ
Μαζι και οτι δεν ηταν ποτε κανενας δολοφονος του 40+% τριποντο
Στο κολλεγιο,που η αποσταση τριποντου ειναι μικροτερη απο το Ευρωπαικο,την πρωτη του χρονια ειχε 38%,την δευτερη(2015-2016) 32% και την τριτη(2016-2017) 33%

Θελω να πω οτι κανονικα το σουτ του με βαση τα κολλεγιακα του δεδομενα καπου στο 35% +/- 2 πρεπει να το περιμενουμε
Αν εγινε λιγο χειροτερο λογω της δουλειας που εκανε το καλοκαιρι ειναι καπου προς το 30%

Για Μητογλου ακομα το οτι δεν μπαινει το τριποντο δεν με ανησυχει τοσο
Πιο πολυ με ανησυχει οτι ενω εχει ογκο και ειναι δυνατος στην ρακετα στα ποδια δεν μπορει να ακολουθησει κανεναν
Αυτο δεν ξερω ποσο μπορει να βελτιωθει και μεχρι τωρα αυτο ειναι το πιο ανησυχητικο στο πολυ καλο ξεκινημα που εχει κανει


σωστο σε βρισκω στο πρωτο σκελος στην συσχετιση ογκου και επαφης με το τριποντο ! λιγο το φοβαμαι και εγω,αλλα ειναι νωρις και παραμενω αισιοδοξος !
στο δευτερο διαφωνω ! αργος δεν ειναι και εχει αρχισει και χαμηλωνει πολυ καλυτερα το σωμα του (συνεχεια δεχεται παρατησεις επ αυτου απο τους ασισταντ εχω προσεξει ) επισης σημαντικο οτι εχει τα πολυ μακρια χερια,που τα χρησιμοποιει ολο και αποτελεσματικοτερα για να αναπληρωνει οτι χανει στις προσπερασεις,.. !
stefkorner
QUOTE (Ginobili @ Oct 19 2018, 07:42 ) *
Και όσον αφορά τον Τόμας...Τίμιος,και αξιόπιστος.Για όσους τον θεωρουν 3αρι...απέχουν πολύ......Παικτικά,δεν έχει καμία σχέση με το 3.Τον είδαμε να ποστάρει σήμερα,να γυρνάει,να χουκάρει...να παίρνει μαζεμένα ριμπ επιθετικά...όταν ο Σίγκλετον έπαιζε όλη την χρονιά σαν 2αρι σχεδόν πέρσι...


o Toμας μ αρεσε πολυ περισσοτερο απο καθε αλλο προηγουμενο ματς ! κι ας μην βρηκε τριποντο..
δεν ειναι οτι εχει ασχημες κινησεις !μια χαρα εχει απο ρεπερτοριο! ειναι μαλιστα πολυ επιθετικος για τα κυβικα του !τον συγκρινεις ομως με τον Σιγκλεντον που ειχε ετσι κ αλλιως περιορισμενο ρεπερτοριο για 4ρι,ομως ειχε και μια πολυ μεγαλη διαφορα !οτι ηταν παικτης ρακετας με μεγαλο εκτοπισμα αμυντικα ! ετσι οταν 5ρια σαν τον Γκιστ βγαιναν σε κοντους πανω στις αλλαγες η στις βοηθειες ,γινοταν ουσιαστικα αυτος ο σεντερ αμυντικα ,που προστατευε την ρακετα ! δεχομαστε για την ωρα πολλους ποντους απο το ζωγραφιστο με τον Ντεσον μεσα , δεν νομιζω να ειναι τυχαιο και μου κανει εμφανης η απουσια ενος 4ριου με εκτοπισμα ,που δεν αναπληρωνεται τοσο απο τα 5ρια μας..
Thodoros
Καλά δεν είναι αποκλειστική ευθύνη του Τόμας που είναι απελπιστικά άδεια η ρακέτα μας , από ικανά ψηλά ''Δυνατά κορμιά! ''

Καλός και συμπαθής ο Λάσμε αλλά Παππούς για αυτό το επίπεδο και μπορεί σε μερικά ματς λόγο εμπειρίας να την βγάλει καθαρή αλλά σε άλλα μεγάλα ματς θα φανεί ότι έπρεπε αφού ρισκάρεις στο 4ρα με Μήτογλου και έναν παίκτη με διαφορετική προσέγγιση για την θέση, ότι η απόκτηση παίκτη τύπου Ντάνστον ή Μπάκ (ας πούμε) και μετά με ενδιάμεσο Γκιστ που μπορεί να σε βοηθήσει τόσο και στο 4 όσο και στο 5 ήταν αναγκαίο κακό... τώρα με Λάσμε που δεν μπορεί να βγάλει αρκετό από τον χρόνο , αναγκαστικά έχεις μερικά κενά.

Για την ώρα και με βάση αυτά που παίρνει ο Τόμας είναι αρκετά καλός και προσπαθεί να παίξει και ξύλο ( το πως θα πάει αυτό δεν εξαρτάται μόνο από αυτόν ) σκέψου ότι έχει ανάλογο συμβόλαιο με τον Γκάμπριελ!!!! Λογικά θα νιώθεις καλύτερα μετά από αυτό biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.