Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός-Ρεάλ Μαδρίτης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
Zoys
vs

Οι ερυθρόλευκοι υποδέχονται τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Η ομάδα του Pablo Laso παρά τις απουσίες παραμένει επικίνδυνη και με ποιοτικό ρόστερ. Η "βασίλισσα" έρχεται στο ΣΕΦ με το μαχαίρι στα δόντια μετά τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα που κορυφώθηκαν στην εντός έδρας ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα και είναι δεδομένο ότι η αποστολή των Πειραιωτών να συνεχίσουν το νικηφόρο σερί θα είναι δύσκολη.Ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί με τον ηγέτη του Βασίλη Σπανούλη για πρώτη φορά φέτος σε ευρωπαϊκό παιχνίδι.

Και λίγο ρετρό γιατί οι δύο ομάδες έχουν πλούσια προϊστορία:

stefkorner
νικη Ολυμπιακου ευχομαι!! θα ειναι πολυ καλο και για την ομαδα μου να μεινει κ αλλο πισω η Ρεαλ ,στην μαχη για την 4δα..!
Athanasios_Olympiacos
Λοιπόν νίκη Ολυμπιακού με +7 πόντους...
Και τα λέμε και τα γράφουμε....

Πρώτος σκόρερ Χολις Τόμπσον
Πρώτος σε ασσίστ Σπανούλης
+12 πόντους Γιάνις

Πόσα σίγουρα να δώσω ακόμα???😋😋
stefkorner
QUOTE (Athanasios_Olympiacos @ Dec 7 2017, 06:33 ) *
Λοιπόν νίκη Ολυμπιακού με +7 πόντους...



Πρώτος σε ασσίστ Σπανούλης


Πόσα σίγουρα να δώσω ακόμα???😋😋


δηλαδη δεν σου αρκει να μπει απλα σε ρυθμο ευρωλιγκας ο Σπανουλης, μετα απ οτι τραβηξε..!
περιμενεις να κανει και παρτι με ασιστ!μαιστα.. rolleyes.gif
Quincy
Με την Real έχουμε καλή παράδοση στο ΣΕΦ. Τόσο καλή όσο και κακή στην Μαδρίτη 69.gif

Θα είναι πολύ κακό αποτέλεσμα η ήττα από αυτή την Real των τόσων απουσιών. Να δούμε κι επιτέλους την ομάδα με τον Σπανούλη στην Euroleague
RipCity
QUOTE (stefkorner @ Dec 7 2017, 12:03 ) *
δηλαδη δεν σου αρκει να μπει απλα σε ρυθμο ευρωλιγκας ο Σπανουλης, μετα απ οτι τραβηξε..!
περιμενεις να κανει και παρτι με ασιστ!μαιστα.. rolleyes.gif


Καλά δεν είπε και τίποτα τρελό το παλικάρι. Αν παίξει ένα 20λεπτο είναι απόλυτα εφικτό, ούτε πάρτι χρειάζεται ούτε τίποτα εκτός πραγματικότητας.
Red.Emerald
Για όποιον ενδιαφέρεται για το Pre Game από στατιστικής πλευράς.

Mr_Cadwell
Ο Ολυμπιακός είναι μαστερ της ανάστασης οπότε ας κρατάμε μικρό καλάθι.

Η Ρεαλ δεν είναι τυχαία ομάδα,και έρχετε απο σερί ηττών οπότε θέλει ένα ξέσπασμα.
Εδώ χάσαμε απο τον Παναθηναικό που η ψυχολογία ήταν -0.
Μακάρι να κερδίσουμε βέβαια cool.gif

ΥΓ:Ο Σπανούλης δεν νομίζω να παίξει πάνω απο 10 λεπτά.
basket72
QUOTE (Mr_Cadwell @ Dec 7 2017, 20:09 ) *
Ο Ολυμπιακός είναι μαστερ της ανάστασης οπότε ας κρατάμε μικρό καλάθι.

Η Ρεαλ δεν είναι τυχαία ομάδα,και έρχετε απο σερί ηττών οπότε θέλει ένα ξέσπασμα.
Εδώ χάσαμε απο τον Παναθηναικό που η ψυχολογία ήταν -0.
Μακάρι να κερδίσουμε βέβαια cool.gif

ΥΓ:Ο Σπανούλης δεν νομίζω να παίξει πάνω απο 10 λεπτά.


Όντως ο Ολυμπιακός και πέρσι (Γαλατά, Μακάμπι, Αρμάνι κ.α) αλλά και φέτος (στο ΣΕΦ κόντρα στον Παναθηναίκο που μέτραγε 3 ήττες σε 5 ματς + τον αποκλεισμό από την ΑΕΚ στο κύπελλο) το έχει το θέμα αυτό.
Επιπλέον η Ρεάλ είναι σε δύσκολη θέση (δεν θα πω το δημοσιαγραφικό πιασάρικο "με την πλάτη στον τοίχο" καθώς έχει ακόμα πολύ δρόμο η διοργάνωση) με παικταράδες όπως σωστά είπε και ο κόουτς στη συνέντευξη τύπου κι όλα είναι πιθανά.
Ο χρόνος συμμετοχής του Σπανούλη θα κριθεί και από τη ροή του παιχνιδιού- το οποίο λογικά θα είναι κλειστό. Δεν αποκλείεται καθόλου να πάρει και 20λέπτο κόντα σε μια πολύ δυνατή ποιοτικά και ποσοτικά γραμμή περιφερειακών που διαθέτει η Ρεάλ.

ΜΑκάρι λοιπόν να το πάρουμε το ματς πόσο μάλλον με διαφορά -λέμε τώρα smiley.gif γιατί όταν γυρίσουν οι τραυματίες της Ρεάλ, υπάρχει και σοβαρή περίπτωση να παίρνει το ένα ματς μετά το άλλο. Γενικά μιλώντας, είναι εντελώς άκυρο να μιλάμε για 4αδες και 8αδες από τώρα. Μονάχα παιχνίδι με παιχνίδι και όπου μπορούμε να πάρουμε διαφορά το κυνηγάμε.

Η περσινή (πρώτη) έκδοση αυτής της Ευρωλίγκας μας έδειξε ότι στον δεύτερο γύρο μπορεί να δούμε σειρά τραυματισμών (ειδικά για ομάδες με κλειστό rotation) και απίστευτα αρνητικά σερί- όπως ας πούμε αυτό της μετέπειτα πρωταθλήτριας Φενέρ, που για κάποιο διάστημα ήταν η χαρά των αντιπάλων της.
stefkorner
QUOTE (RipCity @ Dec 7 2017, 23:43 ) *
Καλά δεν είπε και τίποτα τρελό το παλικάρι. Αν παίξει ένα 20λεπτο είναι απόλυτα εφικτό, ούτε πάρτι χρειάζεται ούτε τίποτα εκτός πραγματικότητας.


πολυ δυσκολο να παιξει 20λεπτο ,αλλα και εξαιρετικα δυσκολο μεσα σ αυτα τα 20 να περασει σε ασιστ τον Ντονσιτς βασικα !
αλλα και να διαψευστω με χαρα να μου την πει ο Αθανασιος..μετα!btw νικη Ολυμπιακου επιθυμω αποψε !!
lefpan
Μεγάλο πρόβλημα σήμερα η απουσία Παπαπέτρου, με δεδομένη την απουσία Αγραβάνη, και με στάνταρ την απουσία Τιλί.
Κι όλα αυτά στο μπακ-απ του Γιώργη. Ζόρικα τα πράγματα από άποψη διαχείρισης του ρόστερ.
Ο Παπανικολάου, που θα μπορούσε να παίξει στο 4, ακούγεται πως θα μαρκάρει τον Ντόνσιτς. Νομίζω πως τελικά άλλος θα τον μαρκάρει, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
Λογικά θα πάρει χρόνο ο Γουιλτζεράκος, που περιμένω να δείξει βελτίωση λόγω μεγαλύτερης προσαρμογής του στα συστήματα της ομάδας. Επίσης, λογικά θα κατέβει στο 4 και ο Μακλίν, αν και αργός για 4αρι. Μάλλον ο Γιώργης πάει για 30λεπτο.
RipCity
Ο Σπανούλης μας κοροιδεύει ρε. Δύο μήνες καλά ήταν, απλά δε ψηνόταν να παίξει. Ο τύπος φαίνεται πανέτοιμος.
geo82
Τι έβαλε ο Κάρολ...
RipCity
Κάποια χαζά λάθη και αρκετά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ αδίκησαν την αμυντική μας προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο. Ο Strelnieks πρέπει να παίξει λίγο παραπάνω στο δεύτερο μέρος.
benchwarmer
Πολύ καλή άμυνα για 19 λεπτά, στο 20ό κάνει δύο λάθη συγκέντρωσης/ενθουσιασμού ο Παπ (που ήταν εκπληκτικός προηγουμένως) και τρώμε γκολ-φάουλ + τρίποντο = 6 πόντοι.

Στην επίθεση μπορεί ο Σπανούλης να είναι σε (πολύ) καλύτερη σωματική κατάσταση από ότι περιμέναμε, αλλά χρειάζεται χρόνος για να ξαναβρεθούν οι ρόλοι, και από τον προπονητή και από τους συμπαίκτες.

Επίσης θετικό και ότι ο Κάιλ έπαιξε 7 λεπτά χωρίς να φανεί κάποια τρύπα στην άμυνα.

Θέλει πολύ προσοχή στο Β', προσωπικά ελπίζω σε περισσότερο Στρέλνιεκς αλλά και να δοκιμάσουμε τον ΜακΛιν να επιτεθεί πάνω στον Ταβάρες.
το_καλύτερο_3d
Πολλα μικρα λαθη ο ολυμπιακος,ευχομαι να μην τα πληρωσει.
Δεν πρεπει να μειωθει ο χρονος του στρελνιεκς με τιποτα.
kotzito
Ο Ολυμπιακός πάει το ματς εκεί που θέλει. Μέσα στην ρακέτα κάνουν πάρτι και οι δυο σέντερ του, οι γκαρντ του είναι σε καλή κατάσταση και η Ρεάλ εκτός από Ντονσιτς και τα σουτ του Κάρολ δεν απειλεί ιδιαίτερα. Ο μόνος που δείχνει λιγο αρνητικός είναι ο Ουιλτζερ.

Δύσκολα θα χάσει αυτό το ματς. Ζητούμενο μάλλον είναι πλέον να πάρει καλή διάφορα, αν και δεν νομίζω να παιχτεί ισοβαθμία.
RipCity
Δε γίνεται ρε γαμώτο να κάνουμε τόσο φτηνά λάθη. Μόνοι μας τους κρατάμε στο παιχνίδι.


14 λάθη έχουμε για 11 ασίστ. Απαράδεκτα πράγματα και το χειρότερο ότι μιλάμε για πάσες στα χέρια τους, όχι βήματα κτλ.
rankin
Η περιφέρεια μας σήμερα ειναι κάπου αλλού.
Ολη τη δουλειά την κάνουμε απο το 3 και πάνω.
Το 15% στα τρίποντα μιλάει απο μόνο του
Το ίδιο και οι 12 ασσιστ για 13 λάθη
Το ιδιο και οι πόντοι των 2 περιφερειακών της Ρεαλ

Γενικά η μαχη ειναι ψηλοι εναντίων κοντών
ας δουμε ποιος θα κερδίσει
RipCity
Πως τα καταφέραμε να πάμε αυτό το ματς παράταση ένας Θεός ξέρει. Άντε να δούμε τώρα..
kotzito
Δεν γίνονται αυτά. Χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, πουληματα της μπάλας στην επίθεση...Αντί να το καθαρίσουμε όταν ήταν στους 8-9 πόντους κοιμηθήκαμε...
whaler
Ο McLean δεν ξέρω γιατί είχε ξεχαστεί τόση ώρα. Όλη η ψυχή του Ολυμπιακού σήμερα.
RipCity
Καλύτερα κάναμε τις βλακείες μας και βλέπουμε αυτή την τρομερή παράταση. Μεγάλη ματσάρα!

Ο Πρίντεζης έχει σεληνιαστεί biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
stefkorner
την ψυχη μας βγαλατε!!το χαρηκα ομως ιδιαιτερα,σχεδον σαν να νικησε ο παο !εχω στοχευσει απολυτα πανω στην ρεαλ οσο αναφορα την 4η 8εση,γιατι συνεχιζω να την θεωρω τον βασικο συνδιεκδικητη,παρα το κακο της σερι !
μιας χαρα σας εκατσε και με διαφορουλα στην παραταση ,για παν ενδεχομενο..!

λοιπον ,οφειλω και μια υποκλιση στον πατηρ..Αθανασιο , που προεβλεψε την πρωτια Σπανουλη στις ασιστ!με 4 μολις και οσες ειχε κ ο Ντονσιτς ,αλλα δεν εχει να λεει!σημασια εχει οτι με εξεθεσε tongue.gif
Athanasios_Olympiacos
QUOTE (stefkorner @ Dec 8 2017, 23:02 ) *
την ψυχη μας βγαλατε!!το χαρηκα ομως ιδιαιτερα,σχεδον σαν να νικησε ο παο !εχω στοχευσει απολυτα πανω στην ρεαλ οσο αναφορα την 4η 8εση,γιατι συνεχιζω να την θεωρω τον βασικο συνδιεκδικητη,παρα το κακο της σερι !
μιας χαρα σας εκατσε και με διαφορουλα στην παραταση ,για παν ενδεχομενο..!

λοιπον ,οφειλω και μια υποκλιση στον πατηρ..Αθανασιο , που προεβλεψε την πρωτια Σπανουλη στις ασιστ!με 4 μολις και οσες ειχε κ ο Ντονσιτς ,αλλα δεν εχει να λεει!σημασια εχει οτι με εξεθεσε tongue.gif


Χαχαχα όχι μόνο αυτό!
Επίσης νίκη με +7 😁😁
nikolas_asteri
Έχω την εντύπωση ότι δεν μετράει η διαφορά στην παράταση.
mixalisgate7
Μας έβγαλε την ψυχή και πάλι αλλά χαλάλι της. Δεν κάναμε το καλύτερο παιχνίδι στην επίθεση αλλά στην άμυνα πήραμε καλό βαθμό. Δεν μου άρεσε που ο κόουτς έσπασε το δίδυμο Ρόμπερτς-Γιάνις και δεν έχει δουλέψει καλύτερα το σπάσιμο της πίεσης στο κατέβασμα στην μπάλα τα τελευταία λεπτά ενός αγώνα. Μπράβο στον Πρίντεζη για την αντίδραση που έβγαλε στην παράταση μετά τις χαμένες βολές στο τέλος. Ο ΜακΛιν από εκεί που δεν το περιμένεις κάνει κάτι καλά παιχνίδια στην επίθεση, μερικά λει απ απορώ πως τα έβαλε. Ήταν θετικός και στην άμυνα.
Athanasios_Olympiacos
Επίσης ο Τζαμελ της Αρμάνι είναι παρελθόν!!!
Από τους καλύτερους επιθετικά ψηλούς των τελευταίων ετών.
Ίσως και ο καλύτερος.

Γιάνις ανανέωση χθές!

Last but not least μπράβο coach Bullet
stefkorner
QUOTE (nikolas_asteri @ Dec 9 2017, 06:11 ) *
Έχω την εντύπωση ότι δεν μετράει η διαφορά στην παράταση.


χμμ παιζει αυτο που λες !χωρις να ειμαι και σιγουρος ,ετσι οπως μας μπερδεψαν αναμεσα σε κανονισμους fiba -uleb

QUOTE (Athanasios_Olympiacos @ Dec 9 2017, 06:10 ) *
Χαχαχα όχι μόνο αυτό!
Επίσης νίκη με +7 😁😁


ναι αλλα σ αυτο δεν σε πηγα κοντρα ! εβλεπα μαλιστα και ελκυστικη την αποδοση αναμεσα στο 1.60-1.65 ,αν και με φρεναραν οι απουσιες της τελευταιας στιγμης των Αγραβανη-Παπαπετρου
whaler
QUOTE (Athanasios_Olympiacos @ Dec 9 2017, 00:12 ) *
Επίσης ο Τζαμελ της Αρμάνι είναι παρελθόν!!!
Από τους καλύτερους επιθετικά ψηλούς των τελευταίων ετών.
Ίσως και ο καλύτερος.

Γιάνις ανανέωση χθές!

Last but not least μπράβο coach Bullet


Ενδέχεται να μετατραπεί στον επόμενο Hines, φυτώριο εξέλιξης αθλητικών ψηλών ο Ολυμπιακός εδώ και χρόνια.
Athanasios_Olympiacos
QUOTE (whaler @ Dec 8 2017, 23:17 ) *
Ενδέχεται να μετατραπεί στον επόμενο Hines, φυτώριο εξέλιξης αθλητικών ψηλών ο Ολυμπιακός εδώ και χρόνια.


Ο Τζαμελ της Άλμπα ήταν TOP PLAYER ήδη. Στην Αρμάνι παραλίγο να ξεχάσει το άθλημα.

kotzito
Όχι και Χάινς ή Ντανστον ο Μακλίν ρε παιδιά. Αφού αυτός βάζει και βολές, δεν ακολουθεί το πρότυπο των προηγούμενων ΜΑΠ μας 69.gif

stefkorner
ως Παναθηναικος εχω τολμησει ... να γραψω οτι με Μακλιν στα καλα του το διδιμο Μιλουτινοφ -Μακλιν ειναι πιθανοτατα το καλυτερο στην ευρωπη ,ετσι οπως αλληλοσυμπλωνονται
συγκεκριμενα για Μακλιν εγραφα εδω και καιρο πως εχω εκπλαγει με την ποιοτητα και το επιθετικο του ρεπερτοριο που εδειξε απο νωρις !!ενω δεν μου ειχε γεμισει τοσο το ματι στην Αρμανι(για την Αρμανι μιλαμε.. tongue.gif ) !το σημαντικο ηταν να ρυθμιστει λιγο η ασταθεια του ! εχει αρχισει να γινεται κ αυτο !
τωρα πρεπει να γινει κατι αναλογο και με τον Χολις...
yorgos
Άγιε Γεώργιε Πρίντεζη, με κατέστρεψες!

Αν είχες βάλει μια βολή, θα είχα πιάσει:
1. το under (χάσαμε πολλά λεφτά Γεώργιε)
2. τη διαφορά
3. έσκιζα στο φάνταζι (είχα πουλήσει Ντόνσιτς και Πρίντεζη, τους οποίους είχε ο προσωπικός μου αντίπαλος στη λίγκα)

Με κατέστρεψε η παράταση κι ας κέρδισε η ομάδα που είχα ποντάρει. Για μένα να τις καταργήσουν τις παρατάσεις. Να κερδίζει με στρίψιμο κέρματος. Με αλφαβητικά κριτήρια. Εναλλάξ με βελάκι. Δεν πάει άλλο αυτό, όποτε έχουμε παράταση καταστρέφομαι.
Athanasios_Olympiacos
QUOTE (stefkorner @ Dec 8 2017, 23:22 ) *
ως Παναθηναικος εχω τολμησει ... να γραψω οτι με Μακλιν στα καλα του το διδιμο Μιλουτινοφ -Μακλιν ειναι πιθανοτατα το καλυτερο στην ευρωπη ,ετσι οπως αλληλοσυμπλωνονται
συγκεκριμενα για Μακλιν εγραφα εδω και καιρο πως εχω εκπλαγει με την ποιοτητα και το επιθετικο του ρεπερτοριο που εδειξε απο νωρις !!ενω δεν μου ειχε γεμισει τοσο το ματι στην Αρμανι(για την Αρμανι μιλαμε.. tongue.gif ) !το σημαντικο ηταν να ρυθμιστει λιγο η ασταθεια του ! εχει αρχισει να γινεται κ αυτο !
τωρα πρεπει να γινει κατι αναλογο και με τον Χολις...


Να συμπληρώσω ότι με Πάτρικ Γιανγκ νόμιζα ότι οι σέντερ είχαν σταματήσει να σκάνε τη μπάλα....
Μεγάλη νίκη με απουσίες που θα μας έδιναν έξτρα ανάσες. ( Βέβαια τι να πει και η Ρεάλ...)
rankin
QUOTE(mixalisgate7 @ Dec 8 2017, 23:12 ) *
Μας έβγαλε την ψυχή και πάλι αλλά χαλάλι της. Δεν κάναμε το καλύτερο παιχνίδι στην επίθεση αλλά στην άμυνα πήραμε καλό βαθμό. Δεν μου άρεσε που ο κόουτς έσπασε το δίδυμο Ρόμπερτς-Γιάνις και δεν έχει δουλέψει καλύτερα το σπάσιμο της πίεσης στο κατέβασμα στην μπάλα τα τελευταία λεπτά ενός αγώνα. Μπράβο στον Πρίντεζη για την αντίδραση που έβγαλε στην παράταση μετά τις χαμένες βολές στο τέλος. Ο ΜακΛιν από εκεί που δεν το περιμένεις κάνει κάτι καλά παιχνίδια στην επίθεση, μερικά λει απ απορώ πως τα έβαλε. Ήταν θετικός και στην άμυνα.

το σπάσιμο του διδυμου Γιάνις -Ρομπερτς ηταν μάλλον αναμενόμενο. Κάπως έτσι έχει φανταστεί τα φετινά δίδυμα των γκαρντς ο κοουτς.
Παρόλα αυτά, ο Σπανούλης θεωρώ πως όντως κάπως έμπλεξε τα πράγματα σε αυτό το πρώτο παιχνίδι του.
Εχει τη δική του σημασία να δίνεις σε παίχτες ελευθερία αλλά και ευθύνη, όπως έχει σημασία και οταν τους τα παίρνεις πάλι πίσω.
Οι παίχτες της περιφέρειας νομίζω οτι ειχαν μπερδευτεί.
Ο Ρομπερτς οταν ζεστάθηκε άρχισε να βάζει σουτ. Ο Στρέλνιεξ το ίδιο. Αν σουτάρουν μια φορά κάθε 5 λεπτά δεν βρίσκουν ρυθμο αυτοί οι παίχτες.
Αντιλαμβάνομαι οτι ο Σπανούλης ειναι παίχτης ρυθμού, αλλά και τους άλλους μάνα τους έκανε. Και αυτοι χρειάζονται να βρουν ρυθμό για να παίξουν καλά και να σκοράρουν

Λογικά θα ξαναβρεθούν οι ισορροπίες, καλό ομως θα ειναι να σκεφτούν και τον τρόπο με τον οποίο ο αρχηγός θα δίνει το μαξιμουμ στην ομάδα.
Το σημερινό πρώτο crash test δείχνει οτι χρειάζεται σκέψη, δουλειά και παιχνίδια για να βρεθεί η σωστή χημεία.

QUOTE(Athanasios_Olympiacos @ Dec 8 2017, 23:25 ) *
Να συμπληρώσω ότι με Πάτρικ Γιανγκ νόμιζα ότι οι σέντερ είχαν σταματήσει να σκάνε τη μπάλα....
Μεγάλη νίκη με απουσίες που θα μας έδιναν έξτρα ανάσες. ( Βέβαια τι να πει και η Ρεάλ...)

Συμφωνώ
Απόλυτα ξύλινος.

Ο Μακλίν ( ή Μακλέιν) τουλάχιστον το άθλημα το ξέρει και ας έχει τις αδυναμίες του
Λιγοι ψηλοί τρέχουν και κινούνται στο παρκέ, σχεδόν σαν γκαρντ, τοσο καλά στην ευρώπη
Βεβαια με υψος 2.03, στη δεκαετία του 90, το πολύ πολύ να έπαιζε τριάρι.
Αν του πήγαινες τον Μακλίν του Ιωαννίδη και του τον παρουσίαζες για σεντερ, θα έκλαιγε απο τα γέλια....
Kserolismos87
Νομιζω οτι η χρησιμοποιηση του σπανουλη σημερα ηταν καπως λανθασμενη και παραλιγο να μας στοιχισει. Και στην επιθεση να δεχθω οτι η χημεια θα ερθει με τα παιχνιδια και οτι ολοι θα βρουν τον ρολο τους στην περιφερεια. Να δεχθω οτι του ελειπαν και τα παιχνιδια. Ομως εχοντας καιρο να τον δω να παιζει θυμηθηκα παλι τι ακριβως στερει απο την ομαδα. Η αμυνα του ηταν τραγικη, ειδικα στο τελος σε σουτ Ρουντι και Ντονσιτς απλα εβλεπε και προσποιουνταν οτι απλωνε το χερι να παιξει αμυνα. Ηταν σαν να παιζουμε με 4 στην αμυνα και φυσικα η Ρεαλ χτυπησε ακριβως εκει. Εχω την εντυπωση οτι θα πρεπει απο φετος να αλλαξει αρκετα ο ρολος και ο χρονος του για να δινει και αυτος το μαξιμουμ στην ομαδα και να μπορει να κρατηθει στο επιπεδο που του αρμοζει. Ακομα και στην επιθεση η ομαδα ηταν καλοκουρδισμενη τοσο καιρο με την μπαλα να κυκλοφορει γρηγορα και χωρις καθυστερησεις. Ο Σπανουλης την "παγωνει" συνεχεια με την πολυ ντριμπλα. Χωρια τα πολλα λαθη του. Ελπιζω οτι τουλαχιστον στην επιθεση θα βρει τα πατηματα του και θα βελτιωθει. Στην αμυνα ομως φοβαμαι οτι θα μας κοστισει.
mixalisgate7
QUOTE(rankin @ Dec 8 2017, 23:27 ) *
το σπάσιμο του διδυμου Γιάνις -Ρομπερτς ηταν μάλλον αναμενόμενο. Κάπως έτσι έχει φανταστεί τα φετινά δίδυμα των γκαρντς ο κοουτς.


Εγώ περίμενα να έκανε δοκιμές σε ματς πρωταθλήματος, όπου εκεί δύσκολα θα σου στοιχίσει, και στην Ευρωλίγκα να πήγαινε σε safe επιλογές. Έκανε μπαμ πως δεν υπήρχε καλή λειτουργία στα δίδυμα Σπανούλης-Ρόμπερτς και Μάντζαρης-Γιάνις.
MrClutch
natouralistis
QUOTE (Kserolismos87 @ Dec 8 2017, 23:54 ) *
Εχω την εντυπωση οτι θα πρεπει απο φετος να αλλαξει αρκετα ο ρολος και ο χρονος του για να δινει και αυτος το μαξιμουμ στην ομαδα και να μπορει να κρατηθει στο επιπεδο που του αρμοζει. Ακομα και στην επιθεση η ομαδα ηταν καλοκουρδισμενη τοσο καιρο με την μπαλα να κυκλοφορει γρηγορα και χωρις καθυστερησεις. Ο Σπανουλης την "παγωνει" συνεχεια με την πολυ ντριμπλα. Χωρια τα πολλα λαθη του. Ελπιζω οτι τουλαχιστον στην επιθεση θα βρει τα πατηματα του και θα βελτιωθει. Στην αμυνα ομως φοβαμαι οτι θα μας κοστισει.


Αναπαράγεις ασυναρτησίες δημοσιογράφων τύπου Σωτήρη Γεωργίου που η σχέση τους με τη πορτοκαλί είτε είναι ανύπαρκτη είτε προβοκατόρικη.

Ο Ολυμπιακός με εξαίρεση το ματς στη Τουρκία απέναντι στη Φενέρ, ήταν πιο στατικός πεθαίνεις. Πόνεσαν τα μάτια μας με τα γυναικεία σκορ...Ποια υποτιθέμενη σούπερ επιθετική λειτουργία θα χαλάσει ο μοναδικός σου παίχτης που μπορεί να δημιουργήσει σε καταστάσεις πικ ν ρολ;

ΥΓ. Ντόνσιτς: Φοράω το 7 γιατί είδωλό μου είναι ο Σπανούλης.


T.W.Is.M.
Ισως να ηταν η πιο σημαντικη νικη της κανονικης περιοδου ως τωρα!
Δεν εχει σημασια η δυσκολια, αλλωστε η Ρεαλ ειναι μια ομαδα υψηλου επιπεδου, οπως κι αν κατεβαινει(και το προβλημα στο 5, οπως και η απουσια του Γιουλ θα τη συνοδευουν για καιρο). Το πιο σημαντικο ειναι οτι μια απο τις ανταγωνιστριες ομαδες για την 4αδα εμεινε 4 νικες πισω. Το δευτερο ειναι οτι δεν ηρθε δευτερη εντος εδρας ηττα και μαλιστα στο δευτερο παιχνιδι με ομαδα που εχει στοχο το φαιναλ φορ(5 μοιαζουν να ειναι αυτες, οποιαδηποτε αλλη παρουσια θα ειναι μικρη ή μεγαλη εκπληξη). Στον προγραμματισμο των 20 νικων με 13 εντος+7 εκτος το σημερινο παιχνιδι ηταν must-win για να μην ψαχνουμε απο τωρα τα εκτος προγραμματος διπλα(με Μπαμπεργκ-Μαλαγα-Ερυθρο Αστερα συμπληρωνονται οι 7 νικες εκτος και μετα κοιταμε μονο τα εντος εδρας με περιθωριο 1 σφαλματος). Το τριτο ειναι η επιστροφη του Σπανουλη. Ηταν αναμενομενο καποια πραγματα να μπερδευτουν. Τουλαχιστον υπαρχει αρκετος χρονος προσαρμογης και δε χρειαζεται αυτο να γινει στις τελευταιες αγωνιστικες.
Ατομικα εχω 3-4 παρατηρησεις.
Ο Παπανικολαου ανεβαινει ξανα μετα απο ενα αργο ξεκινημα, οπου εμοιαζε να κουτουλαει με τον Τομπσον και να μη βρισκει ρολο. Ισως γι αυτο βλεπουμε και τον Τομπσον να εχει τετοια ασταθεια.
Ο Ρομπερτς ενω δεν ειχε καταφερει να βοηθησει, μπαινει στο τελος και βαζει ενα κρισιμο καλαθι. Ειναι δειγμα οτι η αυτοπεποιθηση του εχει ανεβει για τα καλα. Τετοια καλαθια πλην Σπανουλη και Πριντεζη εβαζαν μονο ο Λο και ο Σλουκας, ενιοτε και ο Γκριν...
Ο ΜακΛιν ηταν και παλι πολυ καλος. Ομως καλος ηταν και ο Μιλουτινοφ και θα ηθελα να το πω για να μην επισκιαστει και η δικη του αποδοση. Βλεποντας λοιπον το ΜακΛιν θυμηθηκα τονΤζοςτονΠαουελ! Θα μου πει κανεις "τι σχεση εχει ο Παουελ με το ΜακΛιν;" Κι ομως πιστευω οτι ο Παουελ ηταν ενας ΜακΛιν χωρις καθολου νευρο! Τη δυνατοτητα να σκοραρουν την ειχαν κι οι δυο, αλλα ο Παουελ ηταν τοσο νωθρος, που δεν εκανε ουτε τα μισα απο το ΜακΛιν. Αν ειχε νευρο στο παιχνιδι του, θα βλεπαμε πιο συχνα εμφανισεις σαν αυτες με την Εφες στον 5ο προημιτελικο. Σαν αυτη που ειδαμε σημερα απο το ΜακΛιν...
Σταθερη αξια και παλι ο Στρελνιεκς. Χαιρομαι να τον βλεπω και να λεω καθε φορα οτι με διαψευδει στο φοβο που ειχα αρχικα!

ΥΓ.Του χρονου στη θεση του Τομπσον να παρουμε τον Τζεφρι Τειλορ! Δεν ειναι οτι του βρηκα κανενα αγωνιστικο χαρακτηριστικο, που του ζηλεψα. Ουτε τον θεωρω υποτιμημενο παιχτη κλπ. Απλα τα τριαρια που ερχονται απο τη Ρεαλ στην Ελλαδα κανουν μεγαλα ματς στα ντερμπι! Πρωτα ο Νταρντεν, μετα το Ριβερς, σειρα τωρα εχει ο Τειλορ. Ελπιζω να μην τον προλαβουν οι απεναντι... smiley.gif
D-Wade
Πως θα γίνει τώρα να αποκλειστεί η Ρεάλ? Ή άντε να κάτσει στην CSKA ή στην Φενερ στους 8.
Γιατί αυτή η ομάδα με Γιουλ-Ραντολφ-Αγιον( αν είναι κοντά στο 100% στα playoffs) μάλλον έχει το καλύτερο ρόστερ στην ευρωλίγκα. Σίγουρα τη μεγαλύτερη πληρότητα.

Στα του ματς δεν κάναμε και την καλύτερη εμφάνιση παρόλο που ήμασταν μπροστά σε όλο το παιχνίδι. Βοηθούσαν και οι διαιτητές όταν μπορούσαν tongue.gif

Θα χρειαστεί λίγος χρόνος μέχρι η ομάδα να βρει τα πατήματα της με το Σπανούλη μέσα. Πως θα παίζει τα δίδυμα στα guards ο Σφαιρό.

Θέλει τεράστια κοχονια προσωπικότητα για να κάνεις αυτό που 'έκανε ο Πριντεζης μετά τις χαμένες βολές. 41.gif
natouralistis
QUOTE (D-Wade @ Dec 9 2017, 02:01 ) *
Πως θα γίνει τώρα να αποκλειστεί η Ρεάλ? Ή άντε να κάτσει στην CSKA ή στην Φενερ στους 8.
Γιατί αυτή η ομάδα με Γιουλ-Ραντολφ-Αγιον( αν είναι κοντά στο 100% στα playoffs) μάλλον έχει το καλύτερο ρόστερ στην ευρωλίγκα. Σίγουρα τη μεγαλύτερη πληρότητα.


'Οταν επιστρέψουν οι τραυματίες της θα είναι η ίδια ομάδα που τα προηγούμενα 2 χρόνια μιλούσαν όλοι για αυτή και το καταπληκτικό της μπάσκετ.

Μικρή υποσημείωση, η έκσταση έσβηνε μετά τη regular season.

3-0 και σκούπα από τη Φενέρ πρόπερσι.

2 ήττες με κατεβασμένα χέρια και συνολικά η μεγαλύτερη απογοήτευση, στο περσινό F4.
D-Wade
QUOTE(natouralistis @ Dec 9 2017, 02:14 ) *
'Οταν επιστρέψουν οι τραυματίες της θα είναι η ίδια ομάδα που τα προηγούμενα 2 χρόνια μιλούσαν όλοι για αυτή και το καταπληκτικό της μπάσκετ.

Μικρή υποσημείωση, η έκσταση έσβηνε μετά τη regular season.

3-0 και σκούπα από τη Φενέρ πρόπερσι.

2 ήττες με κατεβασμένα χέρια και συνολικά η μεγαλύτερη απογοήτευση, στο περσινό F4.

Τι να σου πω εγώ δεν ήμουν στους ''όλους'' που μιλούσαν για αυτή και το καταπληκτικο της μπάσκετ. Τα 2 τελευταία χρόνια για τους Τσεσεκάδες μιλούσα.

Αλλά οκ ας δεχτώ το επιχείρημα σου.
Παρατήρηση: αυτή η ομάδα δεν είχε τον Doncic2018. Κάνει μεγάλη διαφορά ο φούστης. Και σε 4-5 μήνες που θα κριθούν οι τίτλοι μάλλον θα είναι καλύτερος.

Πολλά ζητάω? Ένα CSKA-Real στους 8 για να αποκλειστεί ο ένας . . .
qspock
QUOTE(Kserolismos87 @ Dec 8 2017, 23:54 ) *
Νομιζω οτι η χρησιμοποιηση του σπανουλη σημερα ηταν καπως λανθασμενη και παραλιγο να μας στοιχισει. Και στην επιθεση να δεχθω οτι η χημεια θα ερθει με τα παιχνιδια και οτι ολοι θα βρουν τον ρολο τους στην περιφερεια. Να δεχθω οτι του ελειπαν και τα παιχνιδια. Ομως εχοντας καιρο να τον δω να παιζει θυμηθηκα παλι τι ακριβως στερει απο την ομαδα. Η αμυνα του ηταν τραγικη, ειδικα στο τελος σε σουτ Ρουντι και Ντονσιτς απλα εβλεπε και προσποιουνταν οτι απλωνε το χερι να παιξει αμυνα. Ηταν σαν να παιζουμε με 4 στην αμυνα και φυσικα η Ρεαλ χτυπησε ακριβως εκει. Εχω την εντυπωση οτι θα πρεπει απο φετος να αλλαξει αρκετα ο ρολος και ο χρονος του για να δινει και αυτος το μαξιμουμ στην ομαδα και να μπορει να κρατηθει στο επιπεδο που του αρμοζει. Ακομα και στην επιθεση η ομαδα ηταν καλοκουρδισμενη τοσο καιρο με την μπαλα να κυκλοφορει γρηγορα και χωρις καθυστερησεις. Ο Σπανουλης την "παγωνει" συνεχεια με την πολυ ντριμπλα. Χωρια τα πολλα λαθη του. Ελπιζω οτι τουλαχιστον στην επιθεση θα βρει τα πατηματα του και θα βελτιωθει. Στην αμυνα ομως φοβαμαι οτι θα μας κοστισει.

Συμφωνω απολυτα!

Παλιες αδυναμιες που κουβαλαει χρονια ο Ολυμπιακος και ειχε αποβαλει φετος (εξου και η πρωτια) επανηλθαν δρυμητερες.
Η ομαδα επαιζε φετος με σχημα 4-1 οπου ο μονος κοντος ηταν ο πλει-μεικερ και στο 2 και 3 επαιζαν Τομπσον-Παπαπνικολαου ή Παπανικολαου-Παπαπετρου.
Ελπιζω να μη ξεχαστει-θυσιαστει το ακρως πετυχημενο αυτο σχημα που πνιγει τον αντιπαλο.

Ακομη, επιθετικα, ξεκιναει το ματς με απολυτο επικεντρο τον Σπανουλη. Ο οποιος βρεθηκε σε καλη μερα και του βγηκε στην αρχη. Ομως, ολες οι προσπαθειες ειχαν ρισκο, σε αντιθεση με τα μεχρι τωρα επιθετικα δεδομενα της ομαδας: Μεχρι προτινος, η μπαλα γυριζε σωστα, οι παιχτες ειχαν βρει τους ρολους τους και κανενας δεν επαιρνε βεβιασμενες προσπαθειες.
Πλεον, εχουμε μια τελειως διαφορετικη φιλοσοφια, αυτην που ειχαμε και περσυ: Ολα περνανε απο τον Σπανουλη. Αν ο τελευταιος δε βρεθει σε μερα, ή τον κλεισουν καλα (ερχεται η ΤΣΣΚΑ), ειναι αγνωστο πως θα αντιδρασει η ομαδα που μαθαινει να παιζει μονο ετσι.

ΠΡΕΠΕΙ να εχει βασικο πλανο αυτο που ειχε μεχρι τωρα. Και ηταν πετυχημενο. Και απλα να προσθεσει το Σπανουλη. Οχι να αλλαξει το πλανο του.
Επισης, ειδαμε ΠΟΛΥ Μαντζαρη. Γιατι? Ασχημα παιζανε μεχρι τωρα χωρις αυτον? Αδικαιολογητο επισης. Με τον Μαντζαρη να παιρνει τον περισσοτερο χρονο στο 1, ο Ρομπερτς παλι ανασκουμπωθηκε, στα λιγα λεπτα που παιρνει δεν προλαβαινει να δειξει κατι, ενω ο Στρελνιεκς, ο καλυτερος φετινος γκαρντ της ομαδας, παιζει λιγοτερο! Οταν μπηκε ο Μαντζαρης, η Ρεαλ πλησιασε αμεσως. Δεν ειναι τυχαιο. Αμυντικα βγαζει φασεις, αλλα επιθετικα κολλαει την ομαδα.
Χωρις Σπανουλη και με Μαντζαρη η ομαδα ηταν πολυ καλη με κενα καποια διαστηματα. Χωρις Σπανουλη και χωρις Μαντζαρη ομως, η ομαδα ηταν χαρμα ιδεσθαι! Χωρις κοιλιες!

Αυτοι ηταν οι λογοι που κοντεψε να χασει σημερα απο τη Ρεαλ. Θα πειτε, Ρεαλ ειναι αυτη. Εγω ομως, αναρωτιεμαι τι θα γινοταν αν η Ρεαλ κατεβαινε πληρης, ή αν επαιζε εστω ο Ραντολφ ή ο Γιουλ... Υποτιθεται κατεβαινεις για να παρεις την Ευρωλιγκα φετος, 2ος ησουν περσυ... Και η πληρης Ρεαλ θα ειναι ενας απο τους αντιπαλους. Ενας αλλος ειναι η Φενερ, την οποια κερδισες στην εδρα της με μια συνταγη παιχνιδιου που πλεον εγκαταλειπεις.

Δε γινεται ετσι. Οχι, οχι, οχι.. 33.gif

Μεχρι τωρα ειχαμε κατι εξαιρετικο. Πλεον θα εχουμε κατι συνηθισμενο. Κατι που μεχρι περσυ, δεν εδωσε Ευρωλιγκα τα τελευταια 4 χρονια. Ας επιβληθει ο κοουτς, η ομαδα ειναι πανω απο ολα. Δε θα εχει μια ζωη τον Σπανουλη. Ας τον χρησιμοποιεισει οταν και οπως πρεπει. Δεν ειναι ντροπη. Ουτε ντροπη ειναι να μην παιρνει τοσες προσπαθειες ο Μαντζαρης. Αψυχολογητα τριποντα, ολα στο σιδερο, ποιος του εδωσε το δικαιωμα? Μαλλον ο κοουτς, ο οποιος χειροκροταγε μετα το τριποντο που εκανε ξαφνικα εκτος συστηματος και χωρις να εχει παει απο κατω κανενας του Ολυμπιακου... Δε πιστευα στα ματια μου οταν ειδα τον Σφαιροπουλο να χειροκροτα.

Κι ομως... 7.gif
rankin
QUOTE(qspock @ Dec 9 2017, 02:43 ) *
Συμφωνω απολυτα!

Παλιες αδυναμιες που κουβαλαει χρονια ο Ολυμπιακος και ειχε αποβαλει φετος (εξου και η πρωτια) επανηλθαν δρυμητερες.
Η ομαδα επαιζε φετος με σχημα 4-1 οπου ο μονος κοντος ηταν ο πλει-μεικερ και στο 2 και 3 επαιζαν Τομπσον-Παπαπνικολαου ή Παπανικολαου-Παπαπετρου.
Ελπιζω να μη ξεχαστει-θυσιαστει το ακρως πετυχημενο αυτο σχημα που πνιγει τον αντιπαλο.

Ακομη, επιθετικα, ξεκιναει το ματς με απολυτο επικεντρο τον Σπανουλη. Ο οποιος βρεθηκε σε καλη μερα και του βγηκε στην αρχη. Ομως, ολες οι προσπαθειες ειχαν ρισκο, σε αντιθεση με τα μεχρι τωρα επιθετικα δεδομενα της ομαδας: Μεχρι προτινος, η μπαλα γυριζε σωστα, οι παιχτες ειχαν βρει τους ρολους τους και κανενας δεν επαιρνε βεβιασμενες προσπαθειες.
Πλεον, εχουμε μια τελειως διαφορετικη φιλοσοφια, αυτην που ειχαμε και περσυ: Ολα περνανε απο τον Σπανουλη. Αν ο τελευταιος δε βρεθει σε μερα, ή τον κλεισουν καλα (ερχεται η ΤΣΣΚΑ), ειναι αγνωστο πως θα αντιδρασει η ομαδα που μαθαινει να παιζει μονο ετσι.

ΠΡΕΠΕΙ να εχει βασικο πλανο αυτο που ειχε μεχρι τωρα. Και ηταν πετυχημενο. Και απλα να προσθεσει το Σπανουλη. Οχι να αλλαξει το πλανο του.
Επισης, ειδαμε ΠΟΛΥ Μαντζαρη. Γιατι? Ασχημα παιζανε μεχρι τωρα χωρις αυτον? Αδικαιολογητο επισης. Με τον Μαντζαρη να παιρνει τον περισσοτερο χρονο στο 1, ο Ρομπερτς παλι ανασκουμπωθηκε, στα λιγα λεπτα που παιρνει δεν προλαβαινει να δειξει κατι, ενω ο Στρελνιεκς, ο καλυτερος φετινος γκαρντ της ομαδας, παιζει λιγοτερο! Οταν μπηκε ο Μαντζαρης, η Ρεαλ πλησιασε αμεσως. Δεν ειναι τυχαιο. Αμυντικα βγαζει φασεις, αλλα επιθετικα κολλαει την ομαδα.
Χωρις Σπανουλη και με Μαντζαρη η ομαδα ηταν πολυ καλη με κενα καποια διαστηματα. Χωρις Σπανουλη και χωρις Μαντζαρη ομως, η ομαδα ηταν χαρμα ιδεσθαι! Χωρις κοιλιες!

Αυτοι ηταν οι λογοι που κοντεψε να χασει σημερα απο τη Ρεαλ. Θα πειτε, Ρεαλ ειναι αυτη. Εγω ομως, αναρωτιεμαι τι θα γινοταν αν η Ρεαλ κατεβαινε πληρης, ή αν επαιζε εστω ο Ραντολφ ή ο Γιουλ... Υποτιθεται κατεβαινεις για να παρεις την Ευρωλιγκα φετος, 2ος ησουν περσυ... Και η πληρης Ρεαλ θα ειναι ενας απο τους αντιπαλους. Ενας αλλος ειναι η Φενερ, την οποια κερδισες στην εδρα της με μια συνταγη παιχνιδιου που πλεον εγκαταλειπεις.

Δε γινεται ετσι. Οχι, οχι, οχι.. 33.gif

Μεχρι τωρα ειχαμε κατι εξαιρετικο. Πλεον θα εχουμε κατι συνηθισμενο. Κατι που μεχρι περσυ, δεν εδωσε Ευρωλιγκα τα τελευταια 4 χρονια. Ας επιβληθει ο κοουτς, η ομαδα ειναι πανω απο ολα. Δε θα εχει μια ζωη τον Σπανουλη. Ας τον χρησιμοποιεισει οταν και οπως πρεπει. Δεν ειναι ντροπη. Ουτε ντροπη ειναι να μην παιρνει τοσες προσπαθειες ο Μαντζαρης. Αψυχολογητα τριποντα, ολα στο σιδερο, ποιος του εδωσε το δικαιωμα? Μαλλον ο κοουτς, ο οποιος χειροκροταγε μετα το τριποντο που εκανε ξαφνικα εκτος συστηματος και χωρις να εχει παει απο κατω κανενας του Ολυμπιακου... Δε πιστευα στα ματια μου οταν ειδα τον Σφαιροπουλο να χειροκροτα.

Κι ομως... 7.gif

Γενικά, συμφωνώ

Διαφωνώ σε συγκεκριμένα σημεία, οπως για παράδειγμα θεωρώ οτι πρέπει να περιμένουμε λίγο για να βρεθούν οι ισορροπίες.
Επίσης, σχετικά με τα σουτ του Μάντζαρη και τα χειροκροτήματα του κοουτς: καλά έκανε!
Ο προπονητής τους έχει πει να σουτάρουν οταν νοιώθουν οτι έχουν καλές συνθήκες για να το πράξουν
Αλλες εποχές, επι Ιωαννίδη ας πουμε, θα είχαν πέσει καντήλια, αλλά το μπάσκετ έχει αλλάξει και δεν ειναι σωστό για τη ψυχολογία του αθλητή να κάθεται στο πάγκο και να ακούει μπινελίκια γιατι δεν βάζει σουτ που έχει κάνει τη σωστή χρονική στιγμή και με καλές προϋποθέσεις.
Ο Μαντζαρης άλλες φορές τα έχει βάλει, οπως και θα τα ξαναβάλει στο μέλλον
Τα γράφω εγώ αυτά που δεν ειναι κανας φανατικός οπαδός του Μαντζαρη και του μπασκετ που πρεσβεύει, αλλά το σωστό πρέπει να λέγεται

Επιστρέφω στα του Σπανούλη...
Τα έγραψα και χθες. Μπερδεύτηκε το πράγμα. Και οι άλλοι παίχτες θέλουν χρόνο στο παρκέ και τη μπάλα στα χέρια τους. Δε μπορούμε πλέον να παίζουμε το μονοδιάστατο Σπανουλοκεντρικό μπασκετ του 2012.
Υπάρχει και το υλικό για να το κάνουμε αυτίο. Η ομάδα έχει καλα γκαρντ που, αν βρουν ρυθμό, κάνουν πολλές δουλειές καλά στο παρκέ. Ειναι κρίμα να τους ξοδεύουμε σε Β ρόλους.
Επίσης δε μιλάμε για Ερικους Γκριν. Μιλάμε για παίχτες που μπορούν να παίξουν χωρίς να έχουν 90% Overlap με τις αρμοδιότητες του αρχηγού. Κουμπώνουν καλά στο σχήμα, αρκεί να βρεθεί ο σωστός ρόλος ΚΑΙ για τον Σπανούλη.
Μέχρι τώρα αυτό που γινόταν ηταν να κουμπώνουν όλοι γύρω απο τον Σπανούλη. Φέτος αυτό πρέπει να αλλάξει, και να κουμπώσει και ο Σπανούλης μαζί με τους άλλους.

Τέλος κάτι για τον Ντονσιτς
Ο τύπος ειναι τεράστιος παίχτης... Ειναι απίθανος και ειναι 18 χρονών!
Καταλαβαίνω τους λόγους για τους οποίους μπορεί να θαυμάζει τον Σπανούλη, αλλά θα τον έχει ξεπεράσει μπασκετικά, πριν τα 22 του.... Ο Ντόνσιτς ειναι πολύ μεγάλος παίχτης για να μείνει πολύ ακόμα στην ευρώπη




RipCity
Σιγουρα η ομαδα μπερδευτηκε, αλλα σε καμια περιπτωση δεν εφταιγε αυτο για το οτι πηγαμε παραταση. Ουτε για τα χαμενα αμυντικα φταιει το μπερδεμα, ουτε για κατι λαθη ακατανοητα. Τα χουμε ξαναδει ακριβως τα ιδια θεματα και σε προηγουμενα παιχνιδια φετος. Πουλαμε την μπαλα πανευκολα. Πρεπει να εχουνε το χειροτερο ast/to ratio στη διοργανωση.
Conan1982
Εντάξει για πρώτο παιχνίδι του Σπανούλη μετά από τόσο καιρό σε ανταγωνιστικό πλαίσιο πάντα λογικό ήταν να απορρυθμιστεί η περιφέρεια. Στα γκαρντ άλλωστε δεν υπήρχε καμία αλλαγή στους χρόνους που έπαιζαν, έπαιξε ρόλο βέβαια που έλειπε ο Παπαπέτρου σ' αυτό. Είναι δεδομένο ότι ο Σπανούλης δεν μπορεί να ευνουχιστεί επιθετικά ούτε να παίζει μόνο 10 λεπτά. Δεν ανησυχώ για την περιφέρεια, ο Στρέλνιεκς είναι απίστευτα σταθερός, ο Σπανούλης θα ανεβαίνει όσο βρίσκει ρυθμό και θα βρεθούν σχήματα που θα μπορεί να αποδώσει και ο Ρόμπερτς. Με αυτά και αυτά μόνο για τον Τόμπσον συνεχίζω να ανησυχώ, ο οποίος προσπαθεί αρκετά αλλά αυτό το σουτ ακόμα να το βρει.
basket72
Μπράβο στην ομάδα, το φοβόμουν το ματς. Όσο για τον Σπανουλη, αν και συμφωνώ κι εγώ ότι πρέπει να απεξαρτοποιηθούμε(από πέρυσι το καλοκαίρι κιόλας) ας του δώσουμε λίγο χρόνο να ενταχθεί....
Κατά τα άλλα, στα στιγμιότυπα με τα καλύτερα του Πρίντεζη- Πριντέζαρου bball.gif που ΄ήταν από ισπανικό κανάλι άκουσα τους σπανιόλους δημοσιογράφους να τα χώνουν για τα καλά στη διαιτησία ενώ τα ίδια διάβασα και σε ένα σαιτ που το διαβάζω χρόνια και είναι εξόχως σοβαρό (το encestando) εσείς που τον είδατε τον αγώνα, βρε παίδες μπορείτε να με διαφωτίσετε; Εδω που είμαι δυστυχώς δεν έχω μπορέσει να δω Ευρωλίγκα φέτος.Μιλάνε για ψιλό σφαγή των Μαδριλένων. rolleyes.gif
jazz thrilos
Στα τελευταία τέσσερα ματς πριν την Ρεαλ σε κάθε ποστ μετά τις νίκες έγραφα οτι ο Σφαιρόπουλος έκανε πολύ καλά κοουτσαρίσματα και σε μεγάλο βαθμό ήταν αυτός που κατάφερε με τις επιλογές του μέσα στο παιχνίδι να πάρει τις νίκες. Χθες όμως ο bullet παραλίγο να χάσει μόνος του το ματς με ακατανόητες επιλογές σε σημεία του παιχνιδιού. Νομίζω οτι υποτίμησε πολύ την Ρεαλ όταν αποκτήσαμε διψήφιες διαφορές. Είδα οτι έγινε πολύς λόγος για την χρησιμοποίηση Σπανούλη. Άποψη μου είναι οτι ο αρχηγός έπαιξε καλύτερα του αναμενόμενου μετά απο απουσία δύο μηνών και σε σχέση με τα αντίπαλα γκαρντ τα οποία είναι υψηλού επίπεδου.

Όμως, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω την επιμονή του κόουτς χθες στον Μάντζαρη για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Με συγχωρείτε, πραγματικά δεν θέλω να φανώ εμπαθής, αλλά χθες στο ΣΕΦ ο Βαγγέλης φάνηκε απο την αρχή οτι ήταν πιο κακός και απο τις συνηθισμένες του εμφανίσεις τα τελευταία δύο χρόνια. Προσπαθεί να στήσει pick n roll και η μπάλα καταλήγει στο πέταλο των οργανωμένων. Επιχειρεί drive και είναι λες και ο χρόνος παγώνει, δεν έχω δει πιο αργό drive απο ποιντ γκαρντ ευρωλίγκας. Ξοδεύει 18 λεπτά στο παρκέ δίχως πόντο, με μία ασίστ και τελικά -3 στο PIR. Μαρκάρει τον περισσότερο χρόνο που βρίσκεται στο παρκέ τον Κάρολ και δυστυχώς τον χάνει σε όλες σχεδόν τις φάσεις, δεν μπορεί να τον ακολουθήσει σε ταχύτητα στο σουτ. Καταλαβαίνω οτι έρχεται απο τραυματισμό κι αυτός. Ίσως θέλει τον χρόνο του. Όμως με την Ρεαλ παίζαμε, όπως κι αν είναι αυτή, είναι η Ρεαλ και με με τρια σουτ μπορεί να μπει στο παιχνίδι ανα πάσα στιγμή. Και αυτό έγινε στο τέλος και παραλίγο να χάναμε το ματς. Και φυσικά, στην παράταση που σοβάρεψε το πράγμα, δεν έπαιξε καθόλου.

Γενικά πάντως χθες ο Παπανικολάου ήταν εκπληκτικός και έδωσε το απαραίτητο πάθος στην ομάδα. Μακλίν εντυπωσιακός επιθετικά, Μιλουτίνοφ παίχτες επιπέδου Ταβάρες τους έχει για προπόνηση. Στρέλνιεκς ξαναλέω, ότι καλύτερο διαθέτουμε στα γκαρντ αυτή την στιγμή. Ο Τόμπσον συνεχίζει να παρασύρεται σε λάθη απο τον ρυθμο του παιχνιδιού αλλά περιμένουμε βελτίωση. Μπράβο σε όλη την ομάδα για την συνολική παρουσία μέχρι τώρα στην διοργάνωση.

Υ.Γ.: Βαρέθηκα να βλέπω τους παίχτες της Ρεαλ να παίζουν το ίδιο θέατρο τόσα χρόνια. Εριστικοί και θεατρίνοι. Και λίγες τεχνικές ποινές πήρανε με την συμπεριφορά τους!! Και καλά, για τους Ρούντι, Ρέγιες, Ματσιούλις τα ξέρουμε. Με λύπησε το γεγονός οτι βαδίζει στο ίδιο μονοπάτι και αυτός ο υπερπαίχτης που λέγεται Ντόνσιτς. Ελπίζω να πάει γρήγορα το παιδί εκεί που ανήκει (ΝΒΑ) και να μην προλάβει να ποτιστεί απο τους θεατρινισμούς του Λάσσο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.