Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ben Simmons
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Γενικά για το ΝΒΑ
RipCity
QUOTE (aegeansheed @ Apr 15 2018, 11:30 ) *
Στα 5 λεπτά μιλάει ο ΙΤ συγκρίνοντάς τον με τον Μάτζικ και τα κοινά στοιχεία που γνωρίζει ότι έχουν στο παιχνίδι τους, αναγνωρίζοντάς το ως λάθος των Heat συμπερασματικά


Κι αυτός είναι ο λόγος που επιμένω πως μιλάμε για all time great potential. Ωραία του δίνουν το σουτ επειδή είναι το αδύναμό σημείο του και αυτός βγάζει triple double. Κατ' αρχήν αν κάποιον δεν τον πιέζεις ποτέ πως θα τον κουράσεις? Επίσης είναι αυτό που λένε IT και Conley πως θα σταματήσεις την Phila όταν αφήνεις στον καλύτερο playmaker on the floor even more vision? Εξαιρετική η παρομοίωση του IT με Magic που λέει νομίζαμε ότι θα τον σταματήσουμε δίνοντας το σουτ, αλλά στην πραγματικότητα του δίναμε κι άλλες γωνίες πάσας. Χθες τους πέρναγε την μπάλα απ' όπου ήθελε.

Βλέπει τα πάντα και τα βλέπει από τα 2.08. Φαντάσου να φτιάξει υποψία σουτ τι έχει να γίνει. Ο τύπος είναι game changer.
jvalin
Πείτε με υπερβολικό, αλλά για μένα ο Σίμονς έχει GOAT potential. Αν μείνει υγιής, μπορεί κάλλιστα να γίνει ο νέος Μάτζικ.

(επί τη ευκαιρία, για μένα ο Μάτζικ είναι ο GOAT)
sarounas
το παλικάρι δεν υπάρχει και το σουτ διορθώνεται

θυμηθείτε τον Διαμαντίδη που στον Ηρακλή σούταρε σαν γίδι και ήταν ήδη πάνω από 20
thalys
QUOTE (sarounas @ Apr 15 2018, 19:05 ) *
το παλικάρι δεν υπάρχει και το σουτ διορθώνεται

θυμηθείτε τον Διαμαντίδη που στον Ηρακλή σούταρε σαν γίδι και ήταν ήδη πάνω από 20


Σύμφωνα με τον Ο'Κόννορ του Ρίνγκερ (που είχε την θεωρία απ'όταν έγραφε στο SB Nation και στο Celtics Blog) ο Σίμμονς σουτάρει με το λάθος χέρι. Αυτό δεν ξέρω αν διορθώνεται. Υποθέτω ότι και του σπανού τα γένια γίνονται πια, αλλά πρέπει να πειστεί ο παίχτης να αλλάξει χέρι, να αλλάξει την μυική μνήμη ώστε να μην πηγαίνει ασυναίσθητα στο αριστερό στους αγώνες και μετά να βελτιώσει την τεχνική του με το νέο χέρι.

Κατά τ'άλλα, όσο και να θες να μισήσεις το τανκ της Φιλαδέλφεια, είναι παιχταράς ο άτιμος και μαζί με Εμπιίντ, Σάριτς, Φουλτζ θα'ναι πρόβλημα. Αν δε, δώσουν Φουλτζ-Σάριτς για Κοάι ας το κλείσουμε το μαγαζί.
Germany96
QUOTE(sarounas @ Apr 15 2018, 19:05 ) *
το παλικάρι δεν υπάρχει και το σουτ διορθώνεται

θυμηθείτε τον Διαμαντίδη που στον Ηρακλή σούταρε σαν γίδι και ήταν ήδη πάνω από 20

Η αλήθεια πως το 0% που έχει στα τρίποντα μόνο να βελτιωθεί μπορεί tongue.gif

Σοβαρά τώρα στην περίπτωση του Ben αυτό που προσδοκούμε να γίνει δεν λέγεται βελτίωση αλλά μετάλλαξη, σε μια λίγκα που σουτάρει πλέον τρίποντα με ρυθμούς μυδραλιοβόλου το 0 στα 11 με το οποίο τελείωσε φέτος με παραπέμπει σε ποσοστά post-up center 80s-90s. Χωρίς πλάκα μιλάμε για νούμερα κοντινά με Shaq που είχε 0 στα 5 το 95.

Το ταβάνι του στο τρίποντο μου φαίνεται πως είναι από Σακ άντε στην καλύτερη των περιπτώσεων να γίνει Γιάννης. Όπου όσον αφορά την γενική εικόνα του Simmons όμως δεν έχει να λέει κάτι, αφού όπως βλέπουμε ακόμα και στο σημερινό ΝΒΑ υπάρχουν τρόποι να είσαι τρομακτικά κυρίαρχος και χωρίς σούτ τριών πόντων.
RipCity
Μη μπερδευεστε. Ο Σιμονς δεν εχει σουταρει κανονικο τριποντο ακομα. Το 0/11 ειναι απ τη σεντρα σε ληξη χρονου. Επισης ειναι αμφιδεξιος νομιζω οποτε ενδεχόμενη αλλαγη θα ηταν πιο ευκολο, οσο ευκολη μπορει να ναι. Στην προπόνηση εχουν βγει αρκετα βιντεο με τριποντα παντως κι εκει βαζει καποια.
gerorge
QUOTE (RipCity @ Apr 17 2018, 09:47 ) *
Μη μπερδευεστε. Ο Σιμονς δεν εχει σουταρει κανονικο τριποντο ακομα. Το 0/11 ειναι απ τη σεντρα σε ληξη χρονου. Επισης ειναι αμφιδεξιος νομιζω οποτε ενδεχόμενη αλλαγη θα ηταν πιο ευκολο, οσο ευκολη μπορει να ναι. Στην προπόνηση εχουν βγει αρκετα βιντεο με τριποντα παντως κι εκει βαζει καποια.




Εκτος απο το σουτ παντως το αριστερο δεν το χρησιμοποιει σχεδον ποτε.Δηλαδη floaters,λει απ,πασες μονο με το δεξι.Γι αυτο με κανει εντυπωσει πως ξεκινησε να σουταρει με το αριστερο,και αν εχει νοημα αυτη τη στιγμη να προσπαθησει να το αλλαξει
Germany96
QUOTE(RipCity @ Apr 17 2018, 08:47 ) *
Μη μπερδευεστε. Ο Σιμονς δεν εχει σουταρει κανονικο τριποντο ακομα. Το 0/11 ειναι απ τη σεντρα σε ληξη χρονου. Επισης ειναι αμφιδεξιος νομιζω οποτε ενδεχόμενη αλλαγη θα ηταν πιο ευκολο, οσο ευκολη μπορει να ναι. Στην προπόνηση εχουν βγει αρκετα βιντεο με τριποντα παντως κι εκει βαζει καποια.

Το ίδιο πράγμα λέμε (γι' αυτό μίλαγα για 80s-90s post up centers) αλλά έχω την εντύπωση πως το ότι δεν σουτάρει σχεδόν ποτέ, το βλέπεις περισσότερο θετικά από εμένα.

Σε κολλέγιο, summer league, pre-season games και ΝΒΑ έχει ευστοχήσει συνολικά σε 1 τρίποντο, όσα και ο Σακ στην καριέρα του (και το ένα εύστοχο του Shaquille σε λήξη χρόνου ήταν).

Ξαναλέω ότι μπορεί να γίνει κάτι πραγματικά special ο Ben ακόμα κι έτσι, αλλά το ότι θα καταφέρει να αποκτήσει κάποια στιγμή στην καριέρα του σουτ τριών πόντων καλύτερο έστω του σημερινού Γιάννη μου φαίνεται wishful thinking.
RipCity
QUOTE (Germany96 @ Apr 18 2018, 08:52 ) *
Το ίδιο πράγμα λέμε (γι' αυτό μίλαγα για 80s-90s post up centers) αλλά έχω την εντύπωση πως το ότι δεν σουτάρει σχεδόν ποτέ, το βλέπεις περισσότερο θετικά από εμένα.

Σε κολλέγιο, summer league, pre-season games και ΝΒΑ έχει ευστοχήσει συνολικά σε 1 τρίποντο, όσα και ο Σακ στην καριέρα του (και το ένα εύστοχο του Shaquille σε λήξη χρόνου ήταν).

Ξαναλέω ότι μπορεί να γίνει κάτι πραγματικά special ο Ben ακόμα κι έτσι, αλλά το ότι θα καταφέρει να αποκτήσει κάποια στιγμή στην καριέρα του σουτ τριών πόντων καλύτερο έστω του σημερινού Γιάννη μου φαίνεται wishful thinking.


Και γιατί όχι για το τελευταίο κομμάτι? Εγώ βλέπω ότι 4 χρόνια το δουλεύει το τρίποντο και σα να μη το έχει είναι ο Γιάννης. Αυτή τη στιγμή κι οι δύο είναι ακίνδυνοι από τα 7.25.
Germany96
Δεν διαφωνώ πως τρομακτική βελτίωση στο τρίποντο ο Γιάννης δεν έχει καταφέρει, σε αυτή την λογική το αναφέρω.

Και οι δυό τους είναι νεαρότατοι και μπορεί να πέσω και χιλιόμετρα έξω αλλά το best-case scenario για τον Γιάννη στο τρίποντο για εμένα είναι επιπέδου Lebron James (όχι κάτι να σε φοβίζει αλλά σε πολλά ματς ικανό να σε κάψει που αποφάσισες να του το δώσεις) ενώ για τον Ben το καλύτερο που βλέπω είναι όπως είναι το τρίποντο του Γιάννη την στιγμή που μιλάμε.
RipCity
QUOTE (Germany96 @ Apr 18 2018, 09:23 ) *
Δεν διαφωνώ πως τρομακτική βελτίωση στο τρίποντο ο Γιάννης δεν έχει καταφέρει, σε αυτή την λογική το αναφέρω.

Και οι δυό τους είναι νεαρότατοι και μπορεί να πέσω και χιλιόμετρα έξω αλλά το best-case scenario για τον Γιάννη στο τρίποντο για εμένα είναι επιπέδου Lebron James (όχι κάτι να σε φοβίζει αλλά σε πολλά ματς ικανό να σε κάψει που αποφάσισες να του το δώσεις) ενώ για τον Ben το καλύτερο που βλέπω είναι όπως είναι το τρίποντο του Γιάννη την στιγμή που μιλάμε.


Δε το λέω μόνο για σένα, αλλά θα το αναφέρω γενικότερα επειδή αυτό το τρίποντο Lebron James το έχουν πει αρκετοί. Δεν είναι μόνο το ποσοστό, αλλά οι προσπάθειες που παίρνεις και η αυτοπεποίθηση με την οποία της παίρνεις. Το τρίποντο LeBron δεν πιστεύω ότι θα το φτάσει ποτέ ο Γιάννης και γενικότερα αυτή τη στιγμή είναι πολύ οφ από αυτό για να το αναφέρουμε. Η εξέλιξη του Γιάννη στο κομμάτι αυτή είναι μηδενική και δε το κρίνω μόνο από το ποσοστό. Δε γίνεται μετά από 4 χρόνια δουλειάς να μη το σκέφτεσαι καν να πάρεις το τρίποντο στα πλέιοφς, αυτό δείχνει πως κάτι δεν έχει πάει καλά.
Germany96
Οι πιθανότητες λένε πως το best case scenario κάποιος δεν θα το πιάσει, κι εγώ αν έπρεπε να ποντάρω το ίδιο με εσένα θα έπαιζα όσον αφορά τον Γιάννη και το σουτ τριών πόντων.

Στο μόνο που διαφωνώ είναι πως αυτό σημαίνει πως κάτι δεν πάει καλά (και αυτό αφορά και τους δύο νεαρούς). Και οι δύο τους, ο καθένας με τον τρόπο του, δείχνουν πως μπορούν να είναι κυρίαρχοι και αποτελεσματικότατοι χωρίς σοβαρή απειλή από τα 7.25 ο ένας και ανύπαρκτη έστω σαν ενδεχόμενο ο άλλος.
RipCity
QUOTE (Germany96 @ Apr 18 2018, 09:43 ) *
Οι πιθανότητες λένε πως το best case scenario κάποιος δεν θα το πιάσει, κι εγώ αν έπρεπε να ποντάρω το ίδιο με εσένα θα έπαιζα όσον αφορά τον Γιάννη και το σουτ τριών πόντων.

Στο μόνο που διαφωνώ είναι πως αυτό σημαίνει πως κάτι δεν πάει καλά (και αυτό αφορά και τους δύο νεαρούς). Και οι δύο τους, ο καθένας με τον τρόπο του, δείχνουν πως μπορούν να είναι κυρίαρχοι και αποτελεσματικότατοι χωρίς σοβαρή απειλή από τα 7.25 ο ένας και ανύπαρκτη έστω σαν ενδεχόμενο ο άλλος.


Η διαφορά είναι πως ένας από τους δύο έχει μιλήσει αρκετά για το τρίποντο και με βάση το timetable που είχε θέσει ήδη από πέρυσι θα το είχε "έτοιμο". Ο Simmons ούτε φαίνεται να ασχολείται προς στιγμή.

Φυσικά συμφωνώ για το ότι μπορεί να είναι κυρίαρχοι και χωρίς αυτό. Ειδικά ο Γιάννης πλήττεται πολύ από το ανύπαρκτο coaching και spacing των Bucks και παρ'όλα αυτά βγάζει τρελα νούμερα.
Conan1982
Ο Γιάννης πάντως και το έχει δουλέψει και το έχει βελτιώσει το τρίποντο. Φαίνεται και από τα ελαφρώς αυξημένα ποσοστά του αλλά το βλέπω και κοιτώντας τα logs του ανά μήνα όπου φέτος για πρώτη φορά σε 3 μεμονωμένους μήνες έχει σημειώσει ποσοστά πάνω από 40% ενώ δεν το είχε ξανακάνει ως τώρα. Απλώς έχει ακόμα πολύ μεγάλη αστάθεια. Είμαι σίγουρος ότι του χρόνου θα έχει ακόμα περισσότερο ανεβασμένα ποσοστά.
Ο Σίμμονς αντίθετα δεν ξέρω ούτε αν το δουλεύει ούτε αν θέλει να το δουλέψει βασικά.
pan24
QUOTE (Conan1982 @ Apr 18 2018, 11:29 ) *
Ο Γιάννης πάντως και το έχει δουλέψει και το έχει βελτιώσει το τρίποντο. Φαίνεται και από τα ελαφρώς αυξημένα ποσοστά του αλλά το βλέπω και κοιτώντας τα logs του ανά μήνα όπου φέτος για πρώτη φορά σε 3 μεμονωμένους μήνες έχει σημειώσει ποσοστά πάνω από 40% ενώ δεν το είχε ξανακάνει ως τώρα. Απλώς έχει ακόμα πολύ μεγάλη αστάθεια. Είμαι σίγουρος ότι του χρόνου θα έχει ακόμα περισσότερο ανεβασμένα ποσοστά.
Ο Σίμμονς αντίθετα δεν ξέρω ούτε αν το δουλεύει ούτε αν θέλει να το δουλέψει βασικά.

Οχι μονο απο εκει,βλεπεις οτι εχει μεγαλη βελτιωση στο σουτακι απο τα 5-6 μετρα οπου πλεον παιρνει και βαζει μεχρι και δυσκολα step back μετα απο ντριμπλα οπως και fadeaway
Γενικα δειχνει οτι εχει δουλεψει το σουτ και θα φανει και σε ποσοστα στο τριποντο(οπου ηδη φαινεται σε μικρο βαθμο)

Ο Simmons ειναι σε επιπεδο βαρυ post up center στο σουτ και το θεωρω πολυ δυσκολο να φτιαξει αξιοπιστο σουτ ειτε τριποντο ειτε απο 5-6 μετρα
Θεωρω οτι για να μπει στην συζητηση MVP καποτε χωρις σουτ θα πρεπει να τελειοποιησει ολους τους αλλους τροπους επιθεσης πχ ποστ παιχνιδι και παλι δυσκολο στην σημερινη λιγκα που σουταρουν μεχρι και τα 5αρια

RipCity
Πέρα από το τρίποντο οι διαφορές δεν είναι τόσο σημαντικές πάντως. Στη ζώνη 3-10 ft μάλιστα ο Simmons είναι ήδη καλύτερος. Αν μάλιστα πάτε δύο σεζόν πίσω στο Γιάννη για να τον δούμε σε ανάλογη ηλικία με τον Simmons θα δείτε πως το ποσοστό του στα jumpshoots είναι χειρότερο του Simmons. O Simmons είναι καλύτερος σε όλες τις ζώνες πλην τριπόντου.

https://www.basketball-reference.com/player...1/shooting/2018

https://www.basketball-reference.com/player...1/shooting/2018

Παιδιά το τρίποντο στη regular δε μου λέει κάτι, όπως επίσης δε μου λέει κάτι και το να χει 40% σε 0.6 makes/παιχνίδι. Τι 0.6, τι 0 δεν έχει πραγματική διαφορά. Η ουσία κι αυτό που θα τον βοηθήσει πραγματικά είναι τα made threes να πάνε κοντά στο 1.5 και να αρχίσει να παίρνει και παιχνίδια από εκεί. Μόνο τότε θα αλλάξει ο τρόπος μαρκαρίσματος, αφού καμία ομάδα δε θα πάψει να του δίνει τόσο χώρο και να τον προκαλεί να σουτάρει φοβούμενη μισό τρίποντο στο παιχνίδι. Γι' αυτό και λέω πως δε βλέπω καμία βελτίωση. Με τον ίδιο τρόπο που τον μάρκαραν συνεχίζουν να τον μαρκάρουν τον Γιάννη. Στον τρόπο που τον προσεγγίζει ο αντίπαλος θα φανεί η διαφορά κι όχι αν το 32% έγινε 34%. Οκ φέτος ανέβασε ελάχιστα το άθλιο ποσοστό από μακριά. Είδατε όμως ότι μείωσε τις προσπάθειες από εκεί παρότι τα συνολικά του σουτ/αγώνα ανέβηκαν? Από 15% τρίποντα/συνολικά σουτ πήγαμε στο 10% φέτος. Ψιλο χαμένη υπόθεση μου μοιάζει το τρίποντο του Γιάννη και το λένε ξεκάθαρα και τα στατς, αλλά κι η γλώσσα του σώματος του παίκτη κατά τη διάρκεια των αγώνων.

Το midrange είναι άλλη υπόθεση, δεν ανοίγει άμυνες. Φυσικά είναι θετικό που το βελτίωσε.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.