Όσο πιο πολύ προχωρούσε η σειρά Ιντιάνα-Νέα Υόρκη τόσο πιο πολύ φαινόταν ότι οι Πέισερς δεν ήταν έτοιμοι. Η σκέψη δεν έφυγε ότι αυτή η ομάδα των Πέισερς φτιάχτηκε για να κερδίσει τους Νικς του Πάτρικ Γιούιν και όχι τη περίεργη ομάδα της Νέας Υόρκης που κάνει εκπληκτικά πλέι οφ. Η γρηγοράδα ήταν η διαφορά στους τελικούς της Ανατολής –ο Άλλαν Χιούστον, ο Λατρέλ Σπρίουελ και ο Μάρκους Κάμπι το είχαν, η Ιντιάνα όχι- μα περισσότερο από τους Πέισερς έλειπε η αθλητικότητα. Ο Ρέτζι Μίλλερ σούταρε με 36% συμπεριλαμβανομένου και ένα 3-18 στο εκτό παιχνίδι. Ο Ρικ Σμιτς δεν φάνηκε στα τέσσερα από τα έξι παιχνίδια και ας έχασαν οι Νικς το Πάτρικ Γιούιν στο δεύτερο παιχνίδι. Ο Αντόνιο Ντέιβις που σκότωσε τη προηγούμενη χρονιά του Νικς φέτος δεν βρήκε ποτέ τη παλιά του ενέργεια. Ο Μαρκ Τζάκσον που αναμενόταν να κυριαρχήσει στο ματς-απ του, είχε μόλις 12 ασσίστ και 10 λάθη στα τελευταία τρία παιχνίδια. Και ο Κρις Μάλλιν, εκτός από το 4ο παιχνίδι, δεν ήταν ποτέ ο x-factor.
Τώρα ήρθε η ώρα για ανασυγκρότηση. Και αυτό είναι το πιο δύσκολο. Οκτώ παίκτες είναι από 30 και πάνω ενώ οι δέκα έχουν ήδη υπογράψει για τη νέα σεζόν. Αν και είναι δύσκολο να δεχτούν μία ακόμη αποτυχία σε τελικούς περιφέρειας, είναι η τέταρτη σε έξι χρόνια, ο Ντάνι Γουόλς δεν πρόκειται να τα αλλάξει όλα. «Τι αλλαγές θα γίνουν δεν ξέρω» λέει ο Ντέιβις η καλύτερη ρεζέρβα στο πρωτάθλημα. «Ζητήσαμε χρόνο και πάλι χρόνο για να μας δώσουν ευκαιρίες και μας έδωσαν ευκαιρίες και κρατήσαμε την ομάδα ενωμένη και όλοι νιώθουν τώρα ότι τους απογοητεύσαμε». Ο άνθρωπος που απογοητεύτηκε πιο πολύ είναι ο Λάρυ Μπερντ που ποτέ δεν χειρίστηκε σωστα τα μις-ματς και δεν κατάφερε να δείξει τη δύναμη των Πέισερς στο ποστ. «Μαθαίνω όσο προχωράω. Δεν είμαι σαν τον Τζεφ Βαν Γκάντι . Έχω δύο εξαιρετικούς βοηθούς (Ντικ Χάρτερ και Ρικ Καρλάιλ) που με έχουν βοηθήσει. Έχει υπάρξει διασκεδαστικό κάποιες φορές αλλά είναι πολύ απαιτητικό». Ο Μπερντ λέει πως για ακόμη μία φορά θα αφήσει τους παίκτες να αποφασίσουν αν θα επιστρέψει. Οι παίκτες θα ψηφίσουν ανώνυμα για αν θέλουν να τους καθοδηγήσει πάλι.