Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Θελω να μου δωσετε 2 συμβουλες
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Μαρουσιωτης
Ειμαι 14 χρονων και ειμαι πολυ κοντος.1,62 συγκεκριμενα.Καταρχην θα ηθελα να σας ρωτησω πως μπορω να βελτιωσω το σουτ μου
Καταδευτερον υπαρχει καποιος τροπος να ψηλωσω πιο γρηγορα;;;
Ευχαριστω εκ των προτερων
a bullet for your head
QUOTE(Μαρουσιωτης @ Mar 29 2009, 19:52 ) *
Ειμαι 14 χρονων και ειμαι πολυ κοντος.1,62 συγκεκριμενα.Καταρχην θα ηθελα να σας ρωτησω πως μπορω να βελτιωσω το σουτ μου
Καταδευτερον υπαρχει καποιος τροπος να ψηλωσω πιο γρηγορα;;;
Ευχαριστω εκ των προτερων

Οσον αφορα το σουτ θα σου πω τα εξης:
-1ον,θα πρεπει να δουλεψεις πολυ, στο σωστο πιασιμο της μπαλας κ την σωστη ριψη της.
Ειτε απο ορθια θεση,ειτε απο υπτια κατακλιση.
-Απο κει κ περα,θα ξεκινησεις με πολλα σουτ κατω απ το καλαθι,επιμενοντας επαναλαμβανω, στο σωστο πιασιμο της μπαλας κ στην σωστη ριψη της απ το χερι σου..
-Οσο θα εξοικειωνεσαι με την σωστη τεχνικη της εκτελεσης του σουτ,θα μεγαλωνεις σταδιακα κ την αποσταση σου,απ το καλαθι(πολυ σημαντικο).
-Βαζε στοχους.Θεσε παντοτε εναν αριθμο προσπαθειων σε σουτ κ μετρα τα επιτυχημενα.Ετσι θα εχεις ενα ''μετρο συγκρισης'' κ πανω σε αυτο θα κοιτας να βελτιωνεσαι.
-''Η επαναληψη,ειναι η μητηρ της μαθησεως''... wink.gif
-Οταν θα επαναλαβεις πολλες φορες αυτα που σου ειπα,τοτε θα προσθεσεις επιπλεον ''επιβαρυνσεις''..

Για το υψος,λυπαμαι,αλλα δεν ξερω πως θα μπορουσα να σου φανω χρησιμος..
Μαρουσιωτης
Ευχαριστω φιλε,αλλα τι ακριβως εννοεις οταν λες να δουλεψω στο σωστο πιασιμο της μπαλας;;;
a bullet for your head
QUOTE(Μαρουσιωτης @ Mar 29 2009, 20:21 ) *
Ευχαριστω φιλε,αλλα τι ακριβως εννοεις οταν λες να δουλεψω στο σωστο πιασιμο της μπαλας;;;

-Η μπαλα ειναι στις ακρες των δακτυλων
-Η παλαμη δεν ακουμπα την μπαλα
-Ο καρπος ειναι ''σπασμενος'' προς τα πισω(υπερεκταση)
-Ο αγκωνας ειναι κατω απ την μπαλα,ετσι ωστε ο αντιχειρας,τα δακτυλα κ ο πηχης του χεριου,να σχηματιζουν το γραμμα Υ.Το αλλο χερι,απλα σταθεροποιει την μπαλα.
-Η μπαλα βγαινει απ τα ακρα των δακτυλων(κατα τη στιγμη του σουτ),με τελευταιο σημειο επαφης να ειναι ο δεικτης,ο οποιος καθοριζει κ την κατευθυνση της,
-Μολις η μπαλα φυγει απ το χερι,ο καρπος ακολουθει την πορεια της,δινοντας της αντιστροφες στροφες(φαλτσα).
Ξεκινα με αυτα και τα ξαναλεμε..να θυμασαι οτι οι πρωτες 5000 επαναληψεις ειναι δυσκολες..μετα ''στρωνεις''..
Μαρουσιωτης
Οκ,ευχαριστω.Θα ακολουθησω τις συμβουλες σου και ελπιζω να βελτιωθω
a bullet for your head
QUOTE(Μαρουσιωτης @ Mar 29 2009, 20:37 ) *
Οκ,ευχαριστω.Θα ακολουθησω τις συμβουλες σου και ελπιζω να βελτιωθω

Το καλο που σου θελω... wink.gif
benchwarmer
Για να ψηλωσεις πιο γρηγορα, μπορουμε να ερθουμε εγω και ο bullet και να σε τραβαμε rolleyes.gif
Η εναλλακτικα, να κανεις υπομονη smile.gif
Και να μαθεις να εκμεταλλευεσαι και τα θετικα του υψους σου...

Τωρα για το σουτ, περα απο τις καθαρες τεχνικες συμβουλες (αλλωστε, ο καθενας εχει διαφορετικο τροπο που σουταρει), το σημαντικο ειναι να μην βαριεσαι να προπονεισαι... Ειναι πολυ βαρετο και κουραστικο να πηγαινεις σε γηπεδακι μονος σου και να μην εχεις καποιον να σου δινει τη μπαλα μετα τα σουτ (αν οντως δεν εχεις), αλλα θα πρεπει να το κανεις. Οσο πιο πολλα, τοσο το καλυτερο.. Τωρα το στυλ, το βρισκεις και μονος σου. Και πιθανοτατα να χρειαστει να αλλαξεις στυλ, αφου εισαι ακομα 14 και λογικα θα δυναμωσουν τα χερια σου στη συνεχεια..
a bullet for your head
QUOTE(benchwarmer @ Mar 29 2009, 20:45 ) *
Για να ψηλωσεις πιο γρηγορα, μπορουμε να ερθουμε εγω και ο bullet και να σε τραβαμε rolleyes.gif

Εσυ τα χερια κ εγω τα ποδια,η' το αντιστροφο..??
Μηπως να δεναμε τα χερια του σε μια νταλικα κ τα ποδια του σε μια αλλη κ να βαζαν μπρος..?? 19.gif 19.gif
Πιτσιρικα ελπιζω να δεχεσαι κ λιγο χιουμορ.. peace.gif smile.gif
spysta
Για να ψηλωσεις να πινεις τονους απο γαλα ,να τρως πολλες ελιες και να παιζει οσο περισσοτερο μπασκετ μπορεις !!
Μαρουσιωτης
Υπαρχουν καποια ειδικα κρεβατια αλα Προκρουστης για αυτη τη δουλεια,δεν χρειαζοντε νταλικες
tongue.gif tongue.gif tongue.gif
ΥΓ:θα ακολουθησω τις συμβουλες σας αλλα σε ποιο γηπεδακι να παω να προπονηθω ρε παιδια;;;
j-kidd13
QUOTE(Μαρουσιωτης @ Mar 29 2009, 21:17 ) *
Υπαρχουν καποια ειδικα κρεβατια αλα Προκρουστης για αυτη τη δουλεια,δεν χρειαζοντε νταλικες
tongue.gif tongue.gif tongue.gif
ΥΓ:θα ακολουθησω τις συμβουλες σας αλλα σε ποιο γηπεδακι να παω να προπονηθω ρε παιδια;;;

Καλα δεν υπαρχουν ανοιχτα γηπεδα (η σχολεια ) στην περιοχη σου???
Μαρουσιωτης
Ειναι ενα σχολειο που παμε και παιζουμε μπασκετ αλλα παντα ειναι γεματο.Δεν ειναι για προπονηση
мя лiTнoидS
τοτε ο πιο ευκολος τροπος ειναι να παρεις μια μπασκετα και να την καρφωσεις στα 3 μετρα ψυλα ( οπως η κανονικη)
Air Kef
Γράψου στο Μαρούσι.
a bullet for your head
QUOTE(Air Kef @ Mar 29 2009, 22:34 ) *
Γράψου στο Μαρούσι.

14 ετων δεν ειναι?
Ο Μπακογιωργος ειναι παιδικο-εφηβικα...
Σ'αυτη την ηλικια ποιος ειναι?Ο Μπιλαλης?
X-NEC
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 29 2009, 20:32 ) *
-Η μπαλα ειναι στις ακρες των δακτυλων
-Η παλαμη δεν ακουμπα την μπαλα
-Ο καρπος ειναι ''σπασμενος'' προς τα πισω(υπερεκταση)
-Ο αγκωνας ειναι κατω απ την μπαλα,ετσι ωστε ο αντιχειρας,τα δακτυλα κ ο πηχης του χεριου,να σχηματιζουν το γραμμα Υ.Το αλλο χερι,απλα σταθεροποιει την μπαλα.
-Η μπαλα βγαινει απ τα ακρα των δακτυλων(κατα τη στιγμη του σουτ),με τελευταιο σημειο επαφης να ειναι ο δεικτης,ο οποιος καθοριζει κ την κατευθυνση της,
-Μολις η μπαλα φυγει απ το χερι,ο καρπος ακολουθει την πορεια της,δινοντας της αντιστροφες στροφες(φαλτσα).
Ξεκινα με αυτα και τα ξαναλεμε..να θυμασαι οτι οι πρωτες 5000 επαναληψεις ειναι δυσκολες..μετα ''στρωνεις''..

Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου φιλε να είσαι καλά.

Όσο για σένα Μαρουσιώτη εύχομαι με τον καιρό να βελτιωθείς όσο πιο πολύ γίνεται και για το ύψος πίνε μπόλικο γάλα, μη στεναχωριέσαι και μην το πολυσκέφτεσαι. Δεν είναι το παν και εξάλλου όλοι μπορούν να παίξουν μπάσκετ αν το θέλουν. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.