Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kalin Lucas
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Zephyr
Κάποιοι όταν αποκτήθηκε ξενέρωσαν και έκραξαν. Κάποιοι άλλοι, μετά τις πρώτες καλές εμφανίσεις του, έσπευσαν να τον βαφτίσουν "νέο Ρίβερς". Είναι πολύ νωρίς για να μιλήσουμε για "λαυράκι" ή για "παλτό". Ωστόσο ήδη έχουμε πάρει ένα πρώτο δείγμα γραφής από τον νέο point guard του Ολυμπιακού.

Πρόκειται πρακτικά για τον παίχτη που καλείται να καλύψει το κενό που άφησε ο Μίλος Τεόντοσιτς. Δύσκολα τα πράγματα όταν μιλάμε για έναν από τους πιο ταλαντούχους Ευρωπαίους guard. Αμφιλεγόμενη προσωπικότητα βεβαίως ο Μίλος, όταν έπαιζε καλά μας έκανε να παραληρούμε και όταν είχε τα νεύρα του (συχνά πυκνά...) μας έκανε να τραβάμε τα μαλλιά μας. Στην θέση του επιλέχθηκε ο Λούκας, ένας point guard σταθερός, πειθαρχημένος, ηπίου χαρακτήρα μεν αλλά ηγετική φυσιογνωμία στο NCAA. Ειπώθηκε ότι σίγουρα θα είχε επιλεγεί στο πρόσφατο draft του ΝΒΑ αν το ιστορικό του δεν περιελάμβανε τραυματισμό στον αχίλλειο τένοντα...

[+]: ταχύτητα και έκρηξη... αλά ΜακΚάλεμπ, πολύ καλή ντρίπλα και εν γένει χειρισμός μπάλας, καλό μακρινό σουτ (όχι τέλειο, αλλά σίγουρα επικίνδυνο), καλή εκτέλεση (πράγμα που σημαίνει ότι επιθετικά δεν περιορίζεται σε ρόλο spot shooter), εξαιρετικό drive, πιεστικός στην άμυνα 1-1 στην ντρίπλα, καλός πασέρ που δεν πουλάει μπάλες εύκολα.

[-]: η πάσα του δεν είναι επιπέδου Τεόντοσιτς, δεν "βλέπει" γήπεδο όσο ο προκάτοχος του, αμυντικά κλέβει μπάλες στο 1v1 αλλά δεν έχει τα σωματικά προσόντα να ματσάρει ψηλότερα και δυνατότερα guard τύπου ΔΔ, ο τραυματισμός στον αχίλλειο μπορεί θεωρητικά να έχει ξεπεραστεί αλλά παραμένει κάτι που προβληματίζει.

[?]: Θα είναι σταθερός σε απόδοση σε διάρκεια χρόνου? Στα κρίσιμα θα αντεπεξέλθει ή θα τον καταπιεί το άγχος λόγω απειρίας? Ο τραυματισμός του πόσο (α)πιθανό είναι να του βγάλει προβλήματα κατά την διάρκεια της σεζόν?

Παρακαλώ, τις απόψεις σας rolleyes.gif
Zoys
Νομίζω ότι είναι ένας χαρισματικός παίκτης, μια από τις ελάχιστες καλές φετινές προσθήκες. Δεν μπορούμε και δεν πρέπει να τον συγκρίνουμε με τον Μίλος καθώς είναι άλλο στυλ παίκτη.

Ο Ολυμπιακός ζητά βασικά πράγματα τα οποία νομίζω ότι είναι σε θέση να τα φέρει εις πέρας.
-Ασίγαστη ενέργεια και διάθεση στο δημιουργικό κομμάτι
-Καθαρό μυαλό που έτσι κι αλλιώς αποτελεί υποχρέωση κάθε πόιντ γκαρντ
-Σκορ, σκορ και ξανά σκορ. Δεν ήρθε ως Αμερικανός ρολίστας σαν τον Τζαμόν πέρυσι. Θα πάρει πρωταγωνιστικό ρόλο σε όλα τα παιχνίδια και θα έχει μαζί με Σπανούλη και (πιθανότατα) Παπαδόπουλο το πρώτο λόγο στον εκτελεστικό τομέα
-Να δέσει με τα υπόλοιπα γκαρντ ( wink.gif ότι δεν είδαμε πέρυσι με Σπαν-Τεόντοσιτς)

Αυτά σαν πρώτη εικόνα για τον (νέο) Λούκας. Τον πιστεύω πολύ και ελπίζω να μας βγάλει ασπροπρόσωπους.
Weekendman
QUOTE(Zephyr @ Oct 3 2011, 20:13 ) *
Κάποιοι όταν αποκτήθηκε ξενέρωσαν και έκραξαν. Κάποιοι άλλοι, μετά τις πρώτες καλές εμφανίσεις του, έσπευσαν να τον βαφτίσουν "νέο Ρίβερς". Είναι πολύ νωρίς για να μιλήσουμε για "λαυράκι" ή για "παλτό". Ωστόσο ήδη έχουμε πάρει ένα πρώτο δείγμα γραφής από τον νέο point guard του Ολυμπιακού.

Πρόκειται πρακτικά για τον παίχτη που καλείται να καλύψει το κενό που άφησε ο Μίλος Τεόντοσιτς. Δύσκολα τα πράγματα όταν μιλάμε για έναν από τους πιο ταλαντούχους Ευρωπαίους guard. Αμφιλεγόμενη προσωπικότητα βεβαίως ο Μίλος, όταν έπαιζε καλά μας έκανε να παραληρούμε και όταν είχε τα νεύρα του (συχνά πυκνά...) μας έκανε να τραβάμε τα μαλλιά μας. Στην θέση του επιλέχθηκε ο Λούκας, ένας point guard σταθερός, πειθαρχημένος, ηπίου χαρακτήρα μεν αλλά ηγετική φυσιογνωμία στο NCAA. Ειπώθηκε ότι σίγουρα θα είχε επιλεγεί στο πρόσφατο draft του ΝΒΑ αν το ιστορικό του δεν περιελάμβανε τραυματισμό στον αχίλλειο τένοντα...

[+]: ταχύτητα και έκρηξη... αλά ΜακΚάλεμπ, πολύ καλή ντρίπλα και εν γένει χειρισμός μπάλας, καλό μακρινό σουτ (όχι τέλειο, αλλά σίγουρα επικίνδυνο), καλή εκτέλεση (πράγμα που σημαίνει ότι επιθετικά δεν περιορίζεται σε ρόλο spot shooter), εξαιρετικό drive, πιεστικός στην άμυνα 1-1 στην ντρίπλα, καλός πασέρ που δεν πουλάει μπάλες εύκολα.

[-]: η πάσα του δεν είναι επιπέδου Τεόντοσιτς, δεν "βλέπει" γήπεδο όσο ο προκάτοχος του, αμυντικά κλέβει μπάλες στο 1v1 αλλά δεν έχει τα σωματικά προσόντα να ματσάρει ψηλότερα και δυνατότερα guard τύπου ΔΔ, ο τραυματισμός στον αχίλλειο μπορεί θεωρητικά να έχει ξεπεραστεί αλλά παραμένει κάτι που προβληματίζει.

[?]: Θα είναι σταθερός σε απόδοση σε διάρκεια χρόνου? Στα κρίσιμα θα αντεπεξέλθει ή θα τον καταπιεί το άγχος λόγω απειρίας? Ο τραυματισμός του πόσο (α)πιθανό είναι να του βγάλει προβλήματα κατά την διάρκεια της σεζόν?

Παρακαλώ, τις απόψεις σας rolleyes.gif

Έχω εμπιστοσύνη ότι θα σταθεροποιηθεί ο Λούκας κατά την άνοιξη ,γιατί είναι ταλαντούχος ο ίδιος με τα στοιχεία στο + που παραθέτεις ,αλλά και απειροί ο περισσότεροι ερυθρόλευκοι οργανωτικοί γκάρντ ,εντάξει το να ζητήσουμε να μας οδηγήσει υποχρεωτικά σε τίτλους θα ήταν πολύ...

Από αυτά που λες διαφωνώ στο ότι δεν πουλάει μπάλες ,και στατιστικά αλλά και στα παιχνίδια που κάθησα να δώ ήταν επιρρεπής στο λάθος όπως και γενικότερα ήταν η ομάδα το Μίσιγκαν ,και με ανησυχεί αυτό σε πιθανή συνήπαρξη με τον Σπανούλη…(αν και έχω ξαναεκφράσει την άποψη ότι μπορεί να ανταποκριθεί καλύτερα χωρίς την μπάλα απο ότι έκανε ο Τεόντοσιτς)

στο - που λες
μπορεί να βγάλει πάσες αν και συμφωνώ όχι σε επίπεδο σοβαρού Μίλος ,αλλά διαφωνώ για την άμυνα όχι γιατί δεν ισχυεί αυτό για Διαμαντίδη ,αλλά στα ματς με ΠΑΟ οι φόργουορντ θα προσπαθύν να την παλέψουν και να περιορίσουν τον Διαμαντίδη(και όποιοδήποτε ψηλότερο και δυνατότερο γκάρντ στα άλλα ματς) και αυτοί θα είναι οι Πελεκάνος,Βασιλόπουλος,Παπανικολάου(ο Κέσελ προς θεού φυσικά όχι) κατα τα άλλα υπάρχει ο Σπανούλης η για λίγα λεπτά οι νεαροί...

Ο Λούκας θα πρέπει να είναι για τους Λόγκαν,Νικ Καλάθη αμυντικά υπέυθυνος...


τώρα για την υγεία του ένας χρόνος πέρασε χωρίς προβλήματα μετα τον σοβαρό τραυματισμό ,βέβαια γκαντεμό Ολυμπιακος είμαστε μπορέι να πάθει κάτι το παιδί ,είναι κάτι σαν τον Σμίθ του Παναθηναικού σε έυθραστη υγεία ,χτυπάω ξύλο μην τύχει κάτι κακό και για τους 2...
Zephyr
QUOTE(Weekendman @ Oct 3 2011, 20:46 ) *
Από αυτά που λες διαφωνώ στο ότι δεν πουλάει μπάλες ,και στατιστικά αλλά και στα παιχνίδια που κάθησα να δώ ήταν επιρρεπής στο λάθος όπως και γενικότερα ήταν η ομάδα το Μίσιγκαν ,και με ανησυχεί αυτό σε πιθανή συνήπαρξη με τον Σπανούλη…(αν και έχω ξαναεκφράσει την άποψη ότι μπορεί να ανταποκριθεί καλύτερα χωρίς την μπάλα απο ότι έκανε ο Τεόντοσιτς)

στο - που λες
μπορεί να βγάλει πάσες αν και συμφωνώ όχι σε επίπεδο σοβαρού Μίλος ,αλλά διαφωνώ για την άμυνα όχι γιατί δεν ισχυεί αυτό για Διαμαντίδη ,αλλά στα ματς με ΠΑΟ οι φόργουορντ θα προσπαθύν να την παλέψουν και να περιορίσουν τον Διαμαντίδη(και όποιοδήποτε ψηλότερο και δυνατότερο γκάρντ στα άλλα ματς) και αυτοί θα είναι οι Πελεκάνος,Βασιλόπουλος,Παπανικολάου(ο Κέσελ προς θεού φυσικά όχι) κατα τα άλλα υπάρχει ο Σπανούλης η για λίγα λεπτά οι νεαροί...

Ο Λούκας θα πρέπει να είναι για τους Λόγκαν,Νικ Καλάθη αμυντικά υπέυθυνος...


τώρα για την υγεία του ένας χρόνος πέρασε χωρίς προβλήματα μετα τον σοβαρό τραυματισμό ,βέβαια γκαντεμό Ολυμπιακος είμαστε μπορέι να πάθει κάτι το παιδί ,είναι κάτι σαν τον Σμίθ του Παναθηναικού σε έυθραστη υγεία ,χτυπάω ξύλο μην τύχει κάτι κακό και για τους 2...


Σχετικά με τις πάσες του, τείνει σε πιο ορθολογικό παιχνίδι σε σχέση με Μίλος. Γκάρντ είναι, λογικό να κάνει λάθη όντας φρέσκος στην ομάδα αλλά δεν μου φαίνεται για παίχτης που θα ψάξει την θεαματική πάσα ριψοκινδυνεύοντας το λάθος.

Ως προς την άμυνα, σαφώς και δεν πρέπει να αναλαμβάνει ψηλότερους αντιπάλους και επιθετικά επικίνδυνους αλλά στις αλλαγές στην άμυνα θα βρεθεί και με ψηλότερο που θα τον πάει στο ποστ (όπως έγινε σε κάποιες φάσεις χτες με τον Ιλιασόβα) και εκεί θα είναι "μείον".

ΥΓ1. Η σύγκριση με Μίλος γίνεται μόνο και μόνο λόγω διάδοχης κατάστασης. Σαν παίχτες είναι εντελώς διαφορετικοί. Δεν ξέρω αν μπορεί να συνδυαστεί με τον Σπαν αλλά τα περσινά θεματάκια τύπου "ποιος είναι ο πρώτος guard της ομάδας" ευτυχώς θα εκλείψουν. Πάντως επειδή είναι καλός στην εκτέλεση, δεν πιστεύω ότι θα έχει πρόβλημα συνεργασίας με τον Σπαν, όταν ο τελευταίος θα ζαλίζει την μπάλα και θα ψάχνει κάποιον για να πάρει το σουτ.

ΥΓ2. Στα θέματα υγείας, φτύστε κόρφους μαζικά, μπας και βγει καμιά χρονιά χωρίς τέτοια ντράβαλα!
Weekendman
QUOTE(Zephyr @ Oct 3 2011, 21:08 ) *
Ως προς την άμυνα, σαφώς και δεν πρέπει να αναλαμβάνει ψηλότερους αντιπάλους και επιθετικά επικίνδυνους αλλά στις αλλαγές στην άμυνα θα βρεθεί και με ψηλότερο που θα τον πάει στο ποστ (όπως έγινε σε κάποιες φάσεις χτες με τον Ιλιασόβα) και εκεί θα είναι "μείον".



Σε αυτό το ζήτημα του όταν ο κοντος θα πρέπει να μαρκάρει ψηλό ,φυσικά θα έχουμε πρόβλημα είτε λέγεται ο κοντός Λούκας είτε Γκέτσε είτε Σλούκας είτε Μαντζαροκατσιβέλης είτε ακόμα και Σπανούλης,
στην θεωρία πέρσι είμασταν καλύτερα στελεχωμένοι ,για μαρκάρισμα πιο ψηλότερων και δυνατότερων γκάρντ ,αλλά και παικτών που έπαιζαν στις θέσεις των ψηλών, με Παπαλουκά και Γκόρντον παρώντες ,βέβαια στην πράξη είδαμε τον Παπαλουκά να κάνει όχι πολύ πετυχημένα το τριαρι , αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία...

QUOTE(Zephyr @ Oct 3 2011, 21:08 ) *
Σχετικά με τις πάσες του, τείνει σε πιο ορθολογικό παιχνίδι σε σχέση με Μίλος. Γκάρντ είναι, λογικό να κάνει λάθη όντας φρέσκος στην ομάδα αλλά δεν μου φαίνεται για παίχτης που θα ψάξει την θεαματική πάσα ριψοκινδυνεύοντας το λάθος.

εντάξει μπορουμε να βασιστούμε στα ρήγματα που μπορεί να κάνει για να βγάλει πάσες ,η ακόμα πιο αξιόπιστα να συνεργαστεί με τον Χάινς αφού ο πρώην παίκτης της Μπάμπεργκ δείχνει ικανός για σκριν και ρολάρισμα...

ευτυχώς έχουμε και τον Λάζο ως ενναλακτικό πλέι-μεικερ για την δημιουργία παιχνίδιου...
berry
ωραιο ποστακι ζαφιρη

δεν εχω να πω πολλα

απο τα πρωτα γιουτουμπε βιντεο τον συμπαθησα τον μπαγασα

γενικα ξερει πολυ μπασκετ . εμπειριες και σωστη καθοδηγηση χρειαζεται

ειμαι αισιοδοξος

αρκει να μην τον σουταρουμε οπως τον μπεβερλι ο οποιος παιζει εξαιρετικα πλεον ρωσσια
SG3ptshooter
Πρώτον και κύριον, μιλάμε για βέρο Μιτσιγκανιώτη που πάτησε πρώτη φορά Ελληνική άσφαλτο φορώντας καπελάκι Detroit Red Wings. Αυτό τον καθιστά favourite πριν ακόμα πατήσει επίσημα παρκέ. Πλάκα πλάκα συν τα βαφτίσια που έκανα στο surfer jr κάπου στη March Madness και την αδυναμία μου στο Gece έχω πολλές συμπάθειες στους ξένους της θρυλάρας φέτος..

Αγωνιστικά μιλάμε για ενέργεια, σκοράρισμα με πολλούς από τους δυνατούς τρόπους σε πραγματική κλίμακα κι όχι στη θεωρία, καλή πάσα αλλά προφανώς κανείς δεν ψάχνει το εξεζητημένο αλλά τη σταθερότητα από τον κολεγιάκια. Αξιόπιστος στην άμυνα δεν μπορεί κανείς να ξέρει με σιγουρία αν θα είναι όσον αφορά το από δω μπάσκετ, και σημαντικότερο όλων νομίζω είναι -πέρα από το προφανές ζήτημα του αν θα είναι όντως υγιής ο παλίκαρος- το κατά πόσο θα μπορεί να ελέγχει ορθά το ρυθμό καθώς τα λεπτά περνούν. Βέβαια στην περιφέρεια του Ολυμπιακού όπως και πέρυσι υπάρχει και ο Σπανούλης, που σε σχέση με πέρυσι το λογικό είναι να κληθεί να κάνει ακόμα περισσότερα με βάση τη λογική που έχει δείξει στη χρησιμοποίηση του ο Ντούντα (Ντούντα). Το αν θα βρεθεί χημεία μεταξύ των 2 αλλά και γενικά αν θα βγουν στο παρκέ συστήματα που θα αξιοποιούν τον Καλίν τόσο δημιουργικά όσο και εκτελεστικά είναι κάτι που θα το δούμε στην πορεία και εξαρτάται τόσο από το βαθμό προσαρμογής του φετινού Λούκας στα εδώ δεδομένα όσο και από το πόσο θα του επιτρέπεται να παίρνει τη μπαγκέτα από τα χέρια του 7.

Nομίζω το ταβάνι του Καλίν είναι πολύ ψηλά, κάπου ανάμεσα στον Άαρον και τον Κιθ, στα στοιχεία του καθενός που βλέπετε πάνω του. Δηλαδή πανύψηλα. Αλλά ως λαυράκι - ρίσκο κι ότι άλλη κλισεδιάρικη φράση προτιμάτε, υπάρχει και worst case scnenario πολύ χειρότερο από μια ήδη δοκιμασμένη στα ευρωπαϊκά χωράφια λύση. Αν και δε μου βγάζει κάτι τέτοιο ο εν λόγω τύπος.

Εν ολίγοις, καλός, πολύ σημαντικό το πόσο γρήγορα θα ξεπεράσει πλήρως, σταθερά, την Can't help but wonder where he's bound περίοδο που δύσκολα θα αποφύγει..
Anaz
Εγω συμφωνω σε γενικες γραμμες ουσιαστικα με τον Ζephyr.
Κατ'αρχην να πω οτι αυτο που ειδα μ'αρεσε σε γενικες γραμμες, πιστευω οτι εχει καλες προοπτικες και μου ειναι απο τους πιο συμπαθεις παιχτες αυτης της ομαδας. Εξακολουθω να πιστευω ομως οτι δεν ειναι το καλυτερο fit γι'αυτη την περιφερεια. Anyway..

Απο'κει και περα κι εγω τον ειδα πιο κοντρολαρισμενο απ'οτι περιμενα, και με στοιχεια που ταιριαζουν στο Ευρωπαικο μπασκετ. Ενα θεματακι στην πιεση βεβαια πιστευω θα το'χει κ θα κανει τα λαθακια του, κυριως λογω απειριας και κορμιου. Επισης δεν βλεπει τοσο γηπεδο, αλλα αυτο ειναι ισως σ'εναν βαθμο ΚΑΙ θεμα προσαρμογης.
Εκτελεστικα δειχνει καλα στοιχεια. Πολυ καλος σουτερ, και εν κινησει και στημενος, γρηγορος, καλη ντριμπλα, οχι σουπερ αλλα αρκετα καλο πρωτο βημα, θελει λιγη δουλεια ακομα στα τελειωματα.
Εμενα αυτο που με ανησυχει ειναι η αμυνα του. Οχι μονο απεναντι σε ψηλα γκαρντ, αλλα κ γενικα. Κολλαει πολυ στα σκριν, εχει θεμα οταν μαρκαρει στο πικ ν ρολ, αργει στις αλλαγες.
Καλυτερα συμπερασματα για τον συγκεκριμενο μετα τον Δεκεμβρη.
kseplenhs
Καταρχήν είναι ενας ρουκι και ως εκ τούτου δεν θα ζητάει πολύ μπάλα απο τον σπανούλη ωστε να έχουμε τα περσινά με τον τεόντοσιτς.Γιατί με τον σπανούλη στην 5αδα,η μπάλα είναι δικιά του.Δεν ξέρω πως το έχει καταφέρει ο π@#στης αλλά σε όποια ομάδα και να παίζει,ότι παιχταράδες και να έχει δίπλα του,αν βρίσκεται στην 5αδα,η μπάλα θα πεθάνει στα χέρια του...

Τεχνικά νομίζω πως δείχνει λιγο αναποφάσιστος στα ντράιβ.'Η μάλλον στα τελειώματα αυτών.Ισως να είναι η αρχή και να φοβάται λίγο τους "κραδασμούς" με τους ψηλούς αλλά και σε κάτι βιντεάκια που τον είδα στο κολλέγιο,τα τελειώματά του όταν πηγαίνει κοντά στο καλάθι είναι λίγο...απεγνωσμένα.
Κατα τα άλλα,έχει χειρισμό,γρήγορα πόδια για την διοργάνωση (και αυτά τα 2 δείχνουν πως κάποιες σακούλες θα τις μοιράσει σε υπερφιλόδοξους τύπους που θα πάνε με αερα να τον παίξουν αμυνα 1-1) και στο σουτ δεν τον λες και χτίστη.Βασικά ότι και να λέμε αυτά τα παιδιά δεν περιμένω φέτος να κάνουν την εκρηξή τους όσο ποιότητα και να έχουν.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.