Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Bryant Dunston
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3
Quincy
Φυσικά και είναι η πιο επιτυχημένη μεταγραφή του Ολυμπιακού φέτος ο Ντάνστον. Και δεν νομίζω να υπάρχει ούτε ένας που να μην ειναι ευχαριστημένος από τον Αμερικανό και την προσφορά του.

Είπα πριν απλώς ότι έχει αδυναμίες (και μάλιστα σημαντικές) για να γίνει βασικός σέντερ σε κορυφαία ομάδα ή έστω να είναι ισάξιος μ αυτούς που έχουν ήδη εκείνες.

Το 80% στα τελειώματα που λες redleg είναι αυτό που λένε "οι αριθμοί δεν λένε πάντα την αλήθεια". Δεν είναι κανένα επιθετικό υπερόπλο ο Ντανστον. Δεν είναι ιδιαίτερο καλός στο pnr, δεν έχει σουτάκι, δεν έχει επαφή με πλάτη. Εν ολίγης σκοράρει τα σερβιρισμένα "τελειωμένα" καλάθια (που κι αυτό καλό είναι φυσικά σε σχέση C τύπου Σιμονς που χάνουν τα άχαστα).

Με 70-80% ποσοστά ευστοχίας και περίπου 10π μ.ο. άνα αγώνα σημαίνει ότι παίρνει λίγες προσπάθειες, επειδή δεν μπορεί να δημιουργήσει για κείνον ή να παίζει συχνότερα με επιτυχία το pnr και να ταίζεται με περισσότερη συνέπεια.
redleg7
QUOTE (Quincy @ Mar 7 2014, 15:42 ) *
Φυσικά και είναι η πιο επιτυχημένη μεταγραφή του Ολυμπιακού φέτος ο Ντάνστον. Και δεν νομίζω να υπάρχει ούτε ένας που να μην ειναι ευχαριστημένος από τον Αμερικανό και την προσφορά του.

Είπα πριν απλώς ότι έχει αδυναμίες (και μάλιστα σημαντικές) για να γίνει βασικός σέντερ σε κορυφαία ομάδα ή έστω να είναι ισάξιος μ αυτούς που έχουν ήδη εκείνες.

Το 80% στα τελειώματα που λες redleg είναι αυτό που λένε "οι αριθμοί δεν λένε πάντα την αλήθεια". Δεν είναι κανένα επιθετικό υπερόπλο ο Ντανστον. Δεν είναι ιδιαίτερο καλός στο pnr, δεν έχει σουτάκι, δεν έχει επαφή με πλάτη. Εν ολίγης σκοράρει τα σερβιρισμένα "τελειωμένα" καλάθια (που κι αυτό καλό είναι φυσικά σε σχέση C τύπου Σιμονς που χάνουν τα άχαστα).

Με 70-80% ποσοστά ευστοχίας και περίπου 10π μ.ο. άνα αγώνα σημαίνει ότι παίρνει λίγες προσπάθειες, επειδή δεν μπορεί να δημιουργήσει για κείνον ή να παίζει συχνότερα με επιτυχία το pnr και να ταίζεται με περισσότερη συνέπεια.



Συγνωμη αλλα ποιον ψηλο εχει η Μπαρτσελονα και η Ρεαλ που εχει 10 π μεσο ορο,73.6% στα τελειωματα,1,6 ταπες,5,2 ριμπαουντ(με τα 2.4 επιθετικα)1 ασιστ,1,1 κλεψιματα ανα ματς και 15 ρι rnk σε 23 λεπτα χρονου συμμετοχης?Νομιζω κανενας.

Επισης ποιος ψηλος της Ρεαλ ή τς Μπαρτσα παιζει καλυτερα χετζ απ τον Ντανστον ή πχ εχει ενα υποτυπωδη σουτ μεσης αποστασης.Μονο ο Τομιτς παιζει με πλατη και εχει λιγο περισσοτερους ποντους απ τον Ντανστον ομως αμυντικα φετος ειναι μια σκαλα κατω σε σχεση με περσι.

Anyway εγω θεωρω οτι αν παρουμε ολους τους παιχτες στην Ευρωλιγκα με τις οποιες αδυναμιες τους ξεχωριστα οτι ο Ντανστον ειναι στους 5 καλυτερους ψηλους αμυντικα.Οντως δεν εχει σουτ μεσης αποστασης (αλλα ποιος εχει αξιοπιστο ?),δεν παιζει πλατη(αλλα ποιος παιζει?) και φυσικα αυτα που κανει στα τελευταια 2-3 ματς με το να βγαζει τετοιες αμυνες και να νικαει τους παντες με 3 και 4 φαουλ οπως χτες εμενα απλα με αναγκαζει να τον συγχαρω.

Εχει δουλεψει παρα πολυ στην διαρκεια της σεζον και αυτο φαινεται.Και φυσικα ολα αυτα τα κανει τελευται με Σπανουλη απωντα και με τον Λο εκτος.Ο Λασμε χωρις Διαμαντιδη ή ο Τομιτς χωρις Ναβαρο/Ουερτας κλπ δεν ξερω αν θα μπορουσαν να κανουν εστω και τα μισα απ αυτα που κανει ο Αμερικανος.

Επισης θυμαμαι απ τον ημιτελικο και μετα να γκρινιαζουμε γιατι δεν τον ταιζουνε τα γκαρντ της ομαδας μας (ενω αν θυμαμαι καλα σε 2 ματς στο Οακα δεν ειχε χασει προσπαθεια και τις ειχε τελειωσει ολες θεαματικα).Προσπαθει να δημιουργησει φασεις με τα επιθετικα ριμπαουντ ομως η ομαδα οφειλει τετοιον παιχτη να τον εκμεταλευτει ακομα περισσοτερο οσο βρισκεται στο παρκε.

Ολοι οι ψηλοι ανεξαιρετως στις υπολοιπες τοπ ομαδες εχουν αδυναμιες.Και ο Ντανστον εχει τις δικες του.

QUOTE (North_gato @ Mar 7 2014, 15:57 ) *
Η μυθοποιηση με τον τροπο που την προσδιοριζεις, ουσιαστικα ειναι η νοσταλγια, και τελικα σχετιζεται με τα αποτελεσματα.
Ομως η εντυπωση που σχηματιζω, καιθ δεν ανφερομαι σε εσενα, ειναι οτι τελικα πολλοι εδω καταληγουν να απαξιωνουν σε μικρο η μεγαλο βαθμο παικτες που η δεν εχουν τις ιδιες ικανοτητες με τα "ιδαλματα" η εστω δεν κατορθωνουν να προσφερουν τα επιθυμητα, ανεξαρτητα απο το αν αυτο ειναι εφικτο.
Η ομαδα απαρτιζεται απο ατομα και ουσιαστικα ο μεσος ορος της αποδοσης ειναι αυτος που αντανακλα την καλη λειτουργια της ομαδας. Επομενως ο διαχειριστης του υλικου πρεπει να εχει την ικανοτητα να μεγιστοποιει την αντληση των προτερηματων καθε μοναδας και την ελαχιστοποιηση των μειονεκτηματων. Με αλλα λογια την αξιοποιση του ροστερ. Και για να γινω λιγο πιο σαφης, ο Ντανστον χτες, προς το τελος ο φουκαρας απο την κουραση κρεμασε μια γλωσσα μεχρι το πατωμα και πιθανον αυτο ηταν και η αιτια που εχασε και τις δυο βολες στο κρισιμο σημειο. Θα ηταν παρατολμο η παραλογο να του δωσει σε καποιες στιγμες ανασες ο Σιμονς, οσο και αν θεωρουμε οτι ειναι ανεπαρκης, απο το να γυαλιζει τον παγκο?


Δεν διαφωνω αδερφε σ αυτο που αναφερεις.Και το παραδειγμα με τον Ντανστον ηταν ιδιαιτερα χαρακτηριστικο.Πραγματικα αν παιρναμε το χτεσινο ματς θα ηταν μια ευγενικη χορηγια του Μπραιαντ(κυριως αλλα οχι μονο) ομως οφειλε ο προπονητης να τον ξεκουρασει λιγο περισσοτερο.

***Η φαση παντως με την μεταφορα μπαλας(ο Λανγκφορντ ηταν?!! δεν θυμαμαι) ηταν ξεκαθαρη.Απορω πως δεν σφυριχτηκε αυτο το πραγμα ενω ημασταν στο +1.
North_gato
QUOTE (redleg7 @ Mar 7 2014, 16:05 ) *
Συγνωμη αλλα ποιον ψηλο εχει η Μπαρτσελονα και η Ρεαλ που εχει 10 π μεσο ορο,73.6% στα τελειωματα,1,6 ταπες,5,2 ριμπαουντ(με τα 2.4 επιθετικα)1 ασιστ,1,1 κλεψιματα ανα ματς και 15 ρι rnk σε 23 λεπτα χρονου συμμετοχης?Νομιζω κανενας.

Επισης ποιος ψηλος της Ρεαλ ή τς Μπαρτσα παιζει καλυτερα χετζ απ τον Ντανστον ή πχ εχει ενα υποτυπωδη σουτ μεσης αποστασης.Μονο ο Τομιτς παιζει με πλατη και εχει λιγο περισσοτερους ποντους απ τον Ντανστον ομως αμυντικα φετος ειναι μια σκαλα κατω σε σχεση με περσι.

Anyway εγω θεωρω οτι αν παρουμε ολους τους παιχτες στην Ευρωλιγκα με τις οποιες αδυναμιες τους ξεχωριστα οτι ο Ντανστον ειναι στους 5 καλυτερους ψηλους αμυντικα.Οντως δεν εχει σουτ μεσης αποστασης (αλλα ποιος εχει αξιοπιστο ?),δεν παιζει πλατη(αλλα ποιος παιζει?) και φυσικα αυτα που κανει στα τελευταια 2-3 ματς με το να βγαζει τετοιες αμυνες και να νικαει τους παντες με 3 και 4 φαουλ οπως χτες εμενα απλα με αναγκαζει να τον συγχαρω.

Εχει δουλεψει παρα πολυ στην διαρκεια της σεζον και αυτο φαινεται.Και φυσικα ολα αυτα τα κανει τελευται με Σπανουλη απωντα και με τον Λο εκτος.Ο Λασμε χωρις Διαμαντιδη ή ο Τομιτς χωρις Ναβαρο/Ουερτας κλπ δεν ξερω αν θα μπορουσαν να κανουν εστω και τα μισα απ αυτα που κανει ο Αμερικανος.

Επισης θυμαμαι απ τον ημιτελικο και μετα να γκρινιαζουμε γιατι δεν τον ταιζουνε τα γκαρντ της ομαδας μας (ενω αν θυμαμαι καλα σε 2 ματς στο Οακα δεν ειχε χασει προσπαθεια και τις ειχε τελειωσει ολες θεαματικα).Προσπαθει να δημιουργησει φασεις με τα επιθετικα ριμπαουντ ομως η ομαδα οφειλει τετοιον παιχτη να τον εκμεταλευτει ακομα περισσοτερο οσο βρισκεται στο παρκε.

Ολοι οι ψηλοι ανεξαιρετως στις υπολοιπες τοπ ομαδες εχουν αδυναμιες.Και ο Ντανστον εχει τις δικες του.



Δεν διαφωνω αδερφε σ αυτο που αναφερεις.Και το παραδειγμα με τον Ντανστον ηταν ιδιαιτερα χαρακτηριστικο.Πραγματικα αν παιρναμε το χτεσινο ματς θα ηταν μια ευγενικη χορηγια του Μπραιαντ(κυριως αλλα οχι μονο) ομως οφειλε ο προπονητης να τον ξεκουρασει λιγο περισσοτερο.

***Η φαση παντως με την μεταφορα μπαλας(ο Λανγκφορντ ηταν?!! δεν θυμαμαι) ηταν ξεκαθαρη.Απορω πως δεν σφυριχτηκε αυτο το πραγμα ενω ημασταν στο +1.

Σε αυτα που γραφεις συμφωνω απολυτα.
Για την φαση της μεταφορας θα μεινει σε ολους η απορια, ηταν σχεδον καθοριστικη, και η παραβαση προφανης και πασιφανης .
Quincy
QUOTE(redleg7 @ Mar 7 2014, 14:05 ) *
Συγνωμη αλλα ποιον ψηλο εχει η Μπαρτσελονα και η Ρεαλ που εχει 10 π μεσο ορο,73.6% στα τελειωματα,1,6 ταπες,5,2 ριμπαουντ(με τα 2.4 επιθετικα)1 ασιστ,1,1 κλεψιματα ανα ματς και 15 ρι rnk σε 23 λεπτα χρονου συμμετοχης?Νομιζω κανενας.



Ο Τόμιτς είναι καλύτερος και σε ριμπάουντ και γενικά πιο ταλαντούχος και σίγουρα καλύτερος. Στην Ρεαλ είναι λγο διαφορετικά τα πράγματα λόγω Μιροτιτς.

Κι ο Λάσμε πάντως έχει σχεδόν ιδιους αριθμους. Δεν στέκεται όμως βασικός C σε τέτοια ομάδα (και λόγο ηλικίας αυτό βέβαια). Γενικά τα στατιστικά αυτά δεν είναι τόσο αντυπωσιακά όσο τα παρουσιάζεις.

Περιθώρια βελτίωσεις υπάρχουν πολλά για τον Ντάνστον. Μπορεί μέχρι να ρθει η ώρα να τον πουλήσουμε να είναι ακόμα πιο σούπερ smiley.gif
redleg7
QUOTE (Quincy @ Mar 7 2014, 16:19 ) *
Ο Τόμιτς είναι καλύτερος και σε ριμπάουντ και γενικά πιο ταλαντούχος και σίγουρα καλύτερος.

Ενταξει θεωρω οτι ειναι καλυτερος παιχτης απο τον Λασμε και πιο ταλαντουχος.Εχει πολυ μεγαλυτερο potential και ειναι και αρκετα μικροτερος.
Ο Τομιτς δεν αντιλεγω οτι ειναι στους κορυφαιους ομως φετος κανει χειροτερη σεζον απο περσι κυριως αμυντικα που εχει κανει καποια τραγικα ματς.

Anyway συμφωνω οτι υπαρχουν πολλα περιθωρια βελτιωσης για να μην βγουμε τελειως off τοπικ.
erwi grey
O Nτανστον θα ηταν ακομα καλυτερος αν δεν ειχε τραυματιστει ο Λο.
redleg7
Ναι, ο Ντάνστον είναι
καλύτερος από τον Χάινς http://www.sport-fm.gr/article/nai-o-ntans...on-xains/760174
kyle_lover
Συμβόλαιο τώρα στον Αμερικάνο παιχταρά! Μόνο που μας κάνει να ξεχνάμε τον έρωτάς μας (Hines) είναι αρκετό
T.W.Is.M.
QUOTE(kyle_lover @ Apr 23 2014, 23:43 ) *
Συμβόλαιο τώρα στον Αμερικάνο παιχταρά! Μόνο που μας κάνει να ξεχνάμε τον έρωτάς μας (Hines) είναι αρκετό


Δεν τον ξεχναμε. Τους θελουμε και τους δυο του χρονου! smiley.gif
frenchman7
phoenix_93
Μια σταγονα απο τον ιδρωτα του κανει μια κασα φαρμακακια του κυριου μακη.
spysta
ειναι Τ Ι Τ Α Ν Α Σ

πραγματικο ΘΗΡΙΟ .. και κανει αυτα τα πραγματα με ΜΗΔΕΝΙΚΗ εμπειρια απο Ευρωλιγκα
πραγματικα τι να πω .. δεν εχω λογια για τον Ντανστον
Air Kef
To ένα της υπογραφής μου απαντήθηκε σε αυτη την σειρά, ελπίζω να βρεθεί κάποιος Λοτζέσκι η Παπαπέτρου να κάνει κάνα αδιανόητο 6/6 τρίποντα την Παρασκευή να απαντηθεί και το δεύτερο να τελειώνουμε!
roko
http://www.redplanet.gr/basket/euroleague/...on.2753035.html

Φερτε μας και τον Χαινς Αγγελοπουλοι,να μπαινει αλλαγη του Ντανστον,και ο Νταντσον αλλαγη του Καιλ να γουσταρουμε 19.gif
AKRG
Πάντως στα 5άρια έχετε "μάτι" (εξαίρεση ο Μπεγκιτς) , Ντάνστον , Χάινς , Ντόρσευ αλλά και ο Σερμαντίνι μια χαρά λύση είναι για μπακ-απ , ακόμα και ο Πάουελ που κοροϊδεύαμε ... είδατε τι συμβόλαιο "χτύπησε" ...
TakeshyKurosawa
Παίχτης για all euroleague team a. Αν δεν μπει ούτε στην b team θα μιλάμε για σκάνδαλο.
redleg7
Ελπιζω να γινει αν και εχει αλλο ενα χρονο συμβολαιο κλειστο πολυετες γιατι μην ξεχναμε ποιον εχει για μανατζερ.Αν δεν γινει αμεσα συντομα θα ζηταει προμηθειες μετα την επομενη χρονια αναλογες(και στην προκειμενη ακομα μεγαλυτερες)με αυτες που ζητησε και πηρε στην περιπτωση του Χαινς.Καποια απο τα συμβολαια που ληγουν του χρονου πρεπει να ανανεωθουν την φετινη σεζον και ενα απο αυτα ειναι να δεσουν ενα εκ των 3 κορυφαιων(ισως λεω και αρκετους απο καθε αποψη και κατα την γνωμη μου ο κορυφαιος Center μακραν του δευτερου στην διοργανωση,αν συνυπολογισουμε οτι εκανε φετος ντεμπουτο στην διοργανωση καταλαβαινει κανεις πολλα και καταπιε για πλακα αντιπαλους οπως ο Τομιτς την στιγμη που επαιζε με ραμματα)για αρκετα χρονια στον Πρωταθλητη Ευρωπης.
Δεν πρεπει να την πατησουμε απο μανατζαραιους ξανα και να μπουμε στο τρυπακι τους.Ειδικα οταν εχουμε να κανουμε με περιπτωσεις οπως αυτη του γιγαντα απο το Queens!

http://www.redplanet.gr/basket/o-ntanston-...ei.2752143.html
airg
Σε αυτο το βιντεο, ειναι σαν να βλεπω Ντανστον - Μπουρουση

http://youtu.be/hW4uXlRGAF0
bbplayer
καλά το πάει ο Ντάνστον μια χαρά αγωνιστκά.

εγώ αυτό που θέλω να του ζητήσω είναι να μη βάζει και βγάζει τόσο συχνά τη "μασέλα" γιατί άσπρο+ κόκκινο+μαύρο+ιδρώτας+ άνοιγμα/κλεισιμο στόματος, μιλάμε χέζομαι από τον φόβο μου κάθε φορά που το βλέπω. Το ίδιο κάνει και ο Μπράμος σε μας αλλά ...τι να φοβηθείς από τον Μπράμος?! laugh.gif laugh.gif
frenchman7
Ο τύπος έχει φοβερό mentality, φαίνεται στις αντιδράσεις του, όταν κάνει ένα λάθος ή τρώει προσωπικό καλάθι σκάει.
Βάζει το κεφάλι κάτω και στην επόμενη φάση μπαίνει 2 φορές πιο δυνατά. Πάντα έτοιμος να θυσιαστεί για την ομάδα,
και όταν φάει και καμιά ψιλή πνίγει τον εκνευρισμό του και τον βγάζει σε ενέργεια!!!
ΤΑΝΚston!!!
Reggie Miller #31
Αν αύριο πάρει λίγη βοήθεια από Σίμονς ή Σερπατίνας τότε αυξάνουμε τις πιθανότητες μας,γιατί χθες ήταν και οι δύο αλλού.
airg
Ψηφοφορια mpraiant_ntanston_vs_kail_xains

http://euroleague.sport24.gr/article/27509...kail_xains.html

Μεχρι στιγμης 320 117 υπερ του Σεντερ μας, του τεραστιου Ντανστον !!!
frenchman7
Εντωμεταξύ άρχισαν στα διάφορα site τις συγκρίσεις και τα Poll μεταξύ Xines & Dunston. Πιο λάθος στιγμή δεν υπάρχει.
Τώρα ετοιμαζόμαστε για το αυριανό παιχνίδι, το πιο κρίσιμο της χρονιάς (μέχρι το επόμενο) και δεν χρειάζονται τέτοια.
Είναι λογικό οι περισσότεροι να είμαστε επηρεασμένοι από τις σούπερ εμφανίσεις του Ντάνστον με την Ρεαλ, το λογικό είναι
οι όποιες συγκρίσεις να γίνουν στο τέλος της χρονιάς.
airg
QUOTE(frenchman7 @ Apr 24 2014, 20:14 ) *
Εντωμεταξύ άρχισαν στα διάφορα site τις συγκρίσεις και τα Poll μεταξύ Xines & Dunston. Πιο λάθος στιγμή δεν υπάρχει.
Τώρα ετοιμαζόμαστε για το αυριανό παιχνίδι, το πιο κρίσιμο της χρονιάς (μέχρι το επόμενο) και δεν χρειάζονται τέτοια.
Είναι λογικό οι περισσότεροι να είμαστε επηρεασμένοι από τις σούπερ εμφανίσεις του Ντάνστον με την Ρεαλ, το λογικό είναι
οι όποιες συγκρίσεις να γίνουν στο τέλος της χρονιάς.

Δεν μπορω να καταλαβω το λαθος της στιγμης.

Εγω θα προτεινα να κανουμε την ψηφοφορια, με το τελος των μεταγραφων, για να αναδειξουμε το λιγοτερο μισθοφορο.
Zephyr
Άκυρη η σύγκριση δυο παιχτών, εκ των οποίων ο ένας πέρασε 2 (αξέχαστα) χρόνια στην ομάδα και ο άλλος δεν έχει κλείσει ακόμα σεζόν.
Ας δούμε τελικά αν θα προκριθούμε, ας δούμε τι θα κάνει ο Ντάνστον στους τελικούς και κάνουμε την σύγκριση μετα.

Προσωπικά, η σειρά που κάνει με την Ρεάλ ο Ντάνστον μου θυμίζει αυτή με την Σιένα του 2012 που έκανε ο Χάινς. Και ο Κάιλ είχε και σοβαρούς ψηλούς απέναντι ( tongue.gif ) .

ΥΓ. Δεν μπορώ να πω αν προτιμώ κάποιον από τους δυο, θα τους ήθελα και τους δυο και ας είναι οι υπόλοιποι ψηλοί μας ο Καββαδάς και ο Αγραβάνης biggrin.gif .


QUOTE(airg @ Apr 24 2014, 20:24 ) *
Δεν μπορω να καταλαβω το λαθος της στιγμης.

Εγω θα προτεινα να κανουμε την ψηφοφορια, με το τελος των μεταγραφων, για να αναδειξουμε το λιγοτερο μισθοφορο.


Μισθοφόροι είναι όλοι, Έλληνες και ξένοι. Αν του σκάσει του Ντάστον πρόταση ανάλογη του Χάινς την οποία δεν μπορούμε να ματσάρουμε, θα το σκεφτεί πολύ πιστεύεις?
airg
QUOTE(Zephyr @ Apr 24 2014, 20:28 ) *
Μισθοφόροι είναι όλοι, Έλληνες και ξένοι. Αν του σκάσει του Ντάστον πρόταση ανάλογη του Χάινς την οποία δεν μπορούμε να ματσάρουμε, θα το σκεφτεί πολύ πιστεύεις?

Μπορει να μην το σκεφτει καθολου.

Ενα παιχτη ομως που εχει παρει 2 Ευρωπαικα με τον Ολυμπιακο
και μολις παει στην ΤΣΣΚΑ, δηλωνει οτι ηθελα να ερθω σε ενα μεγαλο συλλογο,
φιλε μου δεν τον ξαναθελω στην ομαδα.

Ο τεραστιος Πριντεζης, πηγε για πιο πολλα σε αλλη ομαδα, γιατι ειναι επαγγελματιας,
αλλα μισθοφορος δεν ηταν.
Παρεμεινε Ολυμπιακαρα και κανενας δεν το αμφισβητησε ποτε.
Ο Αντιτς πηγε ΝΒΑ και χτυπησε τατουαζ Gate7.
Oυτε ο Παπ εκανε καμια μειωτικη δηλωση για την ομαδα.

Zephyr
QUOTE(airg @ Apr 24 2014, 20:38 ) *
Ενα παιχτη ομως που εχει παρει 2 Ευρωπαικα με τον Ολυμπιακο
και μολις παει στην ΤΣΣΚΑ, δηλωνει οτι ηθελα να ερθω σε ενα μεγαλο συλλογο,
φιλε μου δεν τον ξαναθελω στην ομαδα.


Εμένα μου αρκεί που 2 χρόνια τίμησε την φανέλα και τα χρήματα που πήρε και με το παραπάνω. Αν θεωρεί την ΤΣΣΚΑ μεγαλύτερο σύλλογο από εμάς, δικό του θέμα. Έχει βέβαια και το ελαφρυντικό της φωτοβολίδας στο κεφάλι που σίγουρα συνέβαλε στο να μην θελήσει να συνεχίσει στο ελληνικό πρωτάθλημα...

airg
QUOTE(Zephyr @ Apr 25 2014, 00:53 ) *
Εμένα μου αρκεί που 2 χρόνια τίμησε την φανέλα και τα χρήματα που πήρε και με το παραπάνω.

Εδω θα συμφωνησω απολυτα.

Με την εξης διαφορα.
ΔΟΥΛΕΨΕΣ ΠΛΗΡΩΘΗΚΕΣ ΓΕΙΑ ΣΟΥ.

Το μαστορα που δουλευει τιμια τα λεφτα του, οταν παω στο συνεργειο, δεν τον κανω αφισα στο δωματιο μου.
Air Kef
H σύγκριση του sport24 είναι εμμετική και δείγμα ότι στον βωμό των κλιξ έχουν χαθεί όλα. Η σύγκριση αδική και τους 2, ενώ μιλάμε για λογική μπακάλη.

1. Αδικεί και τους δύο παίκτες
2. Σήμερα έχουμε ματς.
redleg7
Παιχταρα μου εσυ!!Το αξιζε και με το παραπανω!

77.gif 77.gif 77.gif
leonkalf
41.gif

Μπράβο στον Dunston!! Μεγάλη διάκριση, στην rookie του χρονιά κιόλας!
Τα καλύτερα έρχονται μπροστά... Μακάρι να μείνει για χρόνια..
Air Kef
QUOTE(airg @ Apr 24 2014, 20:38 ) *
Μπορει να μην το σκεφτει καθολου.

Ενα παιχτη ομως που εχει παρει 2 Ευρωπαικα με τον Ολυμπιακο
και μολις παει στην ΤΣΣΚΑ, δηλωνει οτι ηθελα να ερθω σε ενα μεγαλο συλλογο,
φιλε μου δεν τον ξαναθελω στην ομαδα.



Μόλις το είδα αυτό. Αυτή η βλακεία είναι -ακόμα ένα- κατασκεύασμα δημοσιογράφων. Αν δεις την συνέντευξη στα Αγγλικά και δεν απομονώσεις αυτές τις λέξεις από όλη την απάντηση του Κάιλ, η οποία είναι στα πλαίσια "μου αρέσει να παιζω σε μεγάλες ομάδες και η ΤΣΣΚΑ είναι μία τέτοια". Δεν βλέπω τίποτα μειωτικό για τον Ολυμπιακό σε αυτό.
--
Μπράβο στον Μπράιαν, άξιος.
D-Wade
Γίγαντας. . .Μπράβο Bryant 41.gif Άντε φερτε και τον δεύτερο καλύτερο αμυντικό της Ευρωλίγκας να αρχίσουμε πάλι να τρώμε καρωτίδες
Reggie Miller #31
Νομίζω ότι αυτός και ο Λάσμε ήταν εφιάλτης για τους αντιπάλους.
Ο Ντάνστον σε αυτό που μειονεκτεί σε σχέση με τον Χάινς είναι ότι στις αλλαγές των πικ δεν μπορεί να μαρκάρει περιφερειακό.Είναι αργός στα πόδια.

Στην επίθεση όμως,εκτός ότι έχει βελτιώσει τα τελειώματα του,έχει καλή ισορροπία στον αέρα και καλό κοντρόλ της μπάλας και τον βοηθάει το ύψος του περισσότερο σε σχέση με τον Χάινς.Πάντως σε σχέση με την αρχή της χρονιάς έχει βελτιώσει πολύ τα τελειώματα του.
redleg7
QUOTE (Reggie Miller #31 @ May 6 2014, 16:52 ) *
Νομίζω ότι αυτός και ο Λάσμε ήταν εφιάλτης για τους αντιπάλους.
Ο Ντάνστον σε αυτό που μειονεκτεί σε σχέση με τον Χάινς είναι ότι στις αλλαγές των πικ δεν μπορεί να μαρκάρει περιφερειακό.Είναι αργός στα πόδια.

Στην επίθεση όμως,εκτός ότι έχει βελτιώσει τα τελειώματα του,έχει καλή ισορροπία στον αέρα και καλό κοντρόλ της μπάλας και τον βοηθάει το ύψος του περισσότερο σε σχέση με τον Χάινς.Πάντως σε σχέση με την αρχή της χρονιάς έχει βελτιώσει πολύ τα τελειώματα του.

Οι περισσοτεροι τεχνικοι στην Ευρωπη παντως δεν τον χαρακτηριζουν αργο αλλα το αντιθετο.Με την Ρεαλ ενα παλικαρι σε αλλο thread παρεθεσε βιντεο ενος αναλυτη που εδειχνε οτι επαιζε εξαιρετικα στις αλλαγες.Οσον αφορα τα τελειωματα του και στην αρχη ηταν πολυ καλος φινισερ αλλα απο το τοπ 16 και μετα απογειωθηκε(εφτασε να ειναι και πρωτος σε ευστοχια και νομιζω ακομα παραμενει).
Reggie Miller #31
QUOTE(redleg7 @ May 6 2014, 17:31 ) *
Οι περισσοτεροι τεχνικοι στην Ευρωπη παντως δεν τον χαρακτηριζουν αργο αλλα το αντιθετο.Με την Ρεαλ ενα παλικαρι σε αλλο thread παρεθεσε βιντεο ενος αναλυτη που εδειχνε οτι επαιζε εξαιρετικα στις αλλαγες.Οσον αφορα τα τελειωματα του και στην αρχη ηταν πολυ καλος φινισερ αλλα απο το τοπ 16 και μετα απογειωθηκε(εφτασε να ειναι και πρωτος σε ευστοχια και νομιζω ακομα παραμενει).


Μπορεί να κάνω και λάθος,αλλά στις αλλαγές των πικ μου φαινόταν ότι δυσκολευόταν να παίξει τους αντίπαλους περιφερειακούς.
nikolas12
Πολλά μπράβο στον Ντάνστον. Είχε μία γεμάτη σεζόν, ήταν πολύ καλός αμυντικός και στα κρίσιμα παιχνίδια έπαιξε με πάθος που θύμισε τον Χάινς. Είναι μία διάκριση που του άξιζε και ελπίζω να συνεχίσει και του χρόνου με τέτοιες εμφανίσεις.
D-Wade
QUOTE(Reggie Miller #31 @ May 6 2014, 17:36 ) *
Μπορεί να κάνω και λάθος,αλλά στις αλλαγές των πικ μου φαινόταν ότι δυσκολευόταν να παίξει τους αντίπαλους περιφερειακούς.

Πιο αργός από τον Χάινς είναι στα πόδια. Από τον μέσο center που παίζει Ευρώπη είναι πιο γρήγορος
redleg7
QUOTE (Reggie Miller #31 @ May 6 2014, 17:36 ) *
Μπορεί να κάνω και λάθος,αλλά στις αλλαγές των πικ μου φαινόταν ότι δυσκολευόταν να παίξει τους αντίπαλους περιφερειακούς.


Σε αυτο το βιντεο αναφερομουνα.

https://www.youtube.com/watch?feature=playe...p;v=1yir-TBPcWc
Reggie Miller #31
QUOTE(D-Wade @ May 6 2014, 17:46 ) *
Πιο αργός από τον Χάινς είναι στα πόδια. Από τον μέσο center που παίζει Ευρώπη είναι πιο γρήγορος


Δεν είπα ότι είναι αργός σαν 5άρι συγκριτικά με άλλους,είπα για τις αλλαγές που ακολουθεί ο Ολυμπιακός στα πικ και πρέπει να παίξει 1to1 με τον αντίπαλο περιφερειακό.
redleg7
Ντάνστον: «Θα άλλαζα το βραβείο με την πρόκριση»



http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...me-tin-prokrisi
TheTruth
QUOTE (PanosIlio @ Mar 7 2014, 13:55 ) *
Δεν υπάρχει στα οικονομικά δεδομένα του Ολυμπιακού, θέλεις να πεις.

Γιατί παίκτες που μπορούν να παίξουν με πλάτη υπάρχουν αλλά είναι ακριβοπληρωμένοι (πχ. Τόμιτς, Ντέιβις κτλ).

Έτσι κι αλλιώς τα τελευταία τρία χρόνια ο Ολυμπιακός παίζει με ψηλούς που δεν είναι καλοί στο παιχνίδι με πλάτη, αν εξαιρέσεις τον Παπαδόπουλο φυσικά icon_drunk.gif , και γενικά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάση μόνοι τους. Ήταν όμως καλοί στο να τελειώνουν φάσεις μετά από pick n roll, από επιθετικά κτλ.

Ο Ντάνστον είναι καλός παίκτης, και με προοπτικές να γίνει ακόμα καλύτερος.

Έχει όμως, κατά τη γνώμη μου, μερικές πολύ χτυπητές αδυναμίες, βασικά 2 είναι αυτές οι οποίες για μένα κάνουν μπαμ και χρήζει βελτίωσης.

1) δεν κάνει τόσο καλά screen και δεν ρολάρει τόσο καλά όσο οι προκάτοχοι του, δλδ Χάινς και Άντιτς έστηναν screen που έσπαζαν κόκαλα και ένας ρόλαρε καλά και σωστά μέσα και ο άλλος προς τα έξω, και το 2) δεν κάνει καλό/σωστό hedge out στην άμυνα, ο Σερμαντίνι χθες σε 1-2 φάσεις χάλασε τουλάχιστον 2 pick n roll των Ιταλών με το σωστό του hedge, o Ντάνστον χαρακτηριστικά τον θυμάμαι στην Κωνσταντινούπολη να παίζει άμυνα με τα μάτια τον McCaleb σε κάθε pick που έστηνε και έμπαινε προς τα μέσα με αποκορύφωμα τη φάση που είχαμε μειώσει στους 2 και έστησε pick στην κορυφή της ρακέτας και μετά από ένα screen εκτέλεσε μόνος, από τις βολές, για να πάει μπροστά η Φενέρ με 4 πόντους.

Χθες ήταν όντως συγκινητικός στην άμυνα όσο άντεξε, και όντως είναι πρώτος σε μπλοκ (γιατί είναι εκπληκτικός ψηλά), και ναι είναι ένας εξαιρετικός finisher, πρέπει όμως να κάνει και άλλα ή να είχαμε κάποιον άλλον να κάνει αυτά που δεν κάνει.

Ο Σίμονς συμφωνούμε όλοι δεν μπορεί, ο Σερμαντίνι θα βοηθήσει, αλλά και πάλι 2 δεν φτάνουν.

Ή ο Καββαδάς θα παίξει περισσότερο ή θα βγάλουν τη χρονιά οι δύο τους και θα σκάσουν. Όπως χθες που στο τέλος δεν είχε κουράγια το παιδί να βάλει έστω 1 βολή ή να κάνει 1 σωστό box out για να μην του παίρνει τα κρίσιμα ριμπάουντ ο Λαβάλ.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΣΤΟΜΙΣΕ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΤΑΝΣΤΟΝ.
Φιλότιμος παίκτης αλλά για να γίνει αποδοτικός πρέπει όλη η ομάδα να παίζει γι αυτόν (σε άμυνα και επίθεση), ενώ ο Κάιλ ήταν ο απόλυτος glue guy, που ανέβαζε έστω και αθόρυβα επίπεδο την ομάδα με την παρουσία του.

Μιά σημείωση όμως! τα καλά τελειώματα του Ντάνστον πού τα είδες?? όταν καρφώνει μόνο?? γιατί χούκ και απο το ένα μέτρο το σκέφτεται...δεν το έχει..

Δεν θα αναλύσω παραπάνω το θέμα Ντάνστον γιατί στο βωμό της ασπίδας που έχουν χτίσει τα Μ.Μ.Ε και κυρίως οι "κουμπάροι", έχει θυσιαστεί το όνομα του παίκτη που έχει ματώσει όσο κανένας για να πάρουμε τις 2 ευρωλίγκες, 1 πρωτάθλημα και 1 κύπελλο. Του Κάιλ Χάινς.

Ο μόνος που έχει μιλήσει αντικειμενικά και σωστά για το θέμα "ψηλοί του Ολυμπιακού" είναι ο Μαγουλάς, όσο κολλημένος και αν είναι σε κάποια θέματα

QUOTE (Quincy @ Mar 7 2014, 16:42 ) *
Φυσικά και είναι η πιο επιτυχημένη μεταγραφή του Ολυμπιακού φέτος ο Ντάνστον. Και δεν νομίζω να υπάρχει ούτε ένας που να μην ειναι ευχαριστημένος από τον Αμερικανό και την προσφορά του.

Είπα πριν απλώς ότι έχει αδυναμίες (και μάλιστα σημαντικές) για να γίνει βασικός σέντερ σε κορυφαία ομάδα ή έστω να είναι ισάξιος μ αυτούς που έχουν ήδη εκείνες.

Το 80% στα τελειώματα που λες redleg είναι αυτό που λένε "οι αριθμοί δεν λένε πάντα την αλήθεια". Δεν είναι κανένα επιθετικό υπερόπλο ο Ντανστον. Δεν είναι ιδιαίτερο καλός στο pnr, δεν έχει σουτάκι, δεν έχει επαφή με πλάτη. Εν ολίγης σκοράρει τα σερβιρισμένα "τελειωμένα" καλάθια (που κι αυτό καλό είναι φυσικά σε σχέση C τύπου Σιμονς που χάνουν τα άχαστα).

Με 70-80% ποσοστά ευστοχίας και περίπου 10π μ.ο. άνα αγώνα σημαίνει ότι παίρνει λίγες προσπάθειες, επειδή δεν μπορεί να δημιουργήσει για κείνον ή να παίζει συχνότερα με επιτυχία το pnr και να ταίζεται με περισσότερη συνέπεια.

Σωστός και εσύ.
επιτέλους!νόμιζα οτι είμαι τρελός!
redleg7
Φιλοτιμος ηταν ο Βασιλακης ο Καιλας.Ο καλυτερος αμυντικος στην Ευρωλιγκα εχει ξεπερασει κατα πολυ το σταδιο του ¨φιλοτιμου¨ ειδικα μετα την σειρα με την Ρεαλ που τους καταπιε σχεδον μονος του..
Το οτι ειναι ο κορυφαιος φινισερ στην Ευρωλιγκα το μαρτυραει το 70 % σε Ελλαδα και Ευρωπη.Το θεμα δεν ειναι με ποιον τροπο την βαζει στο καλαθι(χουκ,καρφωμα,φτιαχνοντας φαση απο μονος του κλπ) αλλα να ειναι αποτελεσματικος και ειναι και με το παραπανω.
To να μιλαμε για το ποια τελειωματα για παιχτη του 70% κοντα ειναι τελειως αβασιμο.
Μιλαμε για ενα εκ των 3 κορυφαιων ψηλων στην Ευρωλιγκα που ειναι πρωτος σε σουτ 2 ποντων,πρωτος σε ασιστ και κλεψιματα ψηλος,πρωτος σε μπλοκ κλπ.
Προσφατα και τυπικα βραβευτηκε ως ο κορυφαιος αμυντικος στην Ευρωλιγκα και το βασικοτερο για να ξεφυγουμε απο ολα αυτα τα νουμερα απλα 2-3 ματιες να ριξεις στο τι εκανε στο Παλαου εναντιον του Τομιτς παιζοντας με ραμματα και χωρις ανασες,πως επαιζε με πρησμενο αντιχειρα απεναντι στην Ρεαλ κλπ δειχνει οτι εκτος απο ταλεντο και ικανοτητα διαθετει και μεγαλα καρυδια.
Δεν νομιζω οτι πλεον πρεπει να περιμενουμε κατι αλλο για να κατανοησουμε οτι διαθετουμε ενα εκ των κορυφαιων ψηλων στην Ευρωλιγκα και ας σταματησει η οποια συγκριση με τον Χαινς.Ο Χαινς αποτελει παρελθον για την ομαδα.Αν εχει μελλον θα το μαθουμε συντομα.Μεχρι τοτε δεν νομιζω να υπαρχει κανεις που να μην αναγνωριζει την τεραστια προσφορα του την τελευταια 2 ετια οπως ματωσαν ομως και αλλοι παιχτες γιατι για να επιτευχθει ενα τετοιο επος δεν αρκει η υπερβαση του ενος.
Τον βοηθησε και η ομαδα οσο δεν παει,η χημεια(για παραδειγμα την Τσσκα δεν μπορει να την ανεβασει με τον ιδιο τροπο επιπεδο σαν ομαδα) και η ομοιογενεια της,εγινε και μαγκας(οπως μαγκας γινεται οποιος παιζει με τον καλυτερο καλαθοσφαιριστη στην Ευρωπη) και πηρε πολλα απο την ομαδα εκτος του οτι προσφερε.Fair enough(εκτος απο την απαραδεκτη και ελεεινη σταση του ιδιου και του ατζεντη του).

Μακραν η πιο λεπτομερης αναλυση για τον Ντανστον ειναι η παρακατω οπου αναφερει καθε πτυχη του παιχνιδιου του(φυσικα ειναι εγινε περσι πριν το μεγαλο step up στην καριερα του)


http://redbasketzone.blogspot.gr/2013/07/bryant-dunston.html
Zoys
Ο Dunston καλύτερος αμυντικός της Euroleague για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά!
SkyFall
QUOTE (Zoys @ May 6 2015, 12:16 ) *
Ο Dunston καλύτερος αμυντικός της Euroleague για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά!


Συγχαρητήρια! Διαφωνώ 100% αλλά εφόσον τον ψήφισαν οι προπονητές κάτι παραπάνω θα ξέρουν!
spysta
A Σ Τ Ε Ι Ο !!!

ο κυριος Μπραιαντ ''κανω_3_φαουλ_σε_1_λεπτο'' Ντανστον να βγαινει καλυτερος αμυντικος της Ευρωλιγκα (2η σερι φορα μαλιστα)
μαλλον το πηρε συνολικα ο ΟΣΦΠ για την αμυνα του και οχι ο Ντανστον ατομικα.
Weekendman
Το καλοκαίρι δεν λέγαμε ότι με την απόκτηση του Χάντερ ,θα έχουμε κατάσταση Ντάνστον βγαίνει, Ντάνστον μπαίνει; Kάπως έτσι πρέπει να μπερδεύτηκαν στην Ευρωλίγκα ,και να διάλεξαν τον λάθος μαύρο σέντερ του Ολυμπιακού για τον αμυντικό της χρονιάς…
D-Wade
QUOTE(SkyFall @ May 6 2015, 12:21 ) *
Συγχαρητήρια! Διαφωνώ 100% αλλά εφόσον τον ψήφισαν οι προπονητές κάτι παραπάνω θα ξέρουν!

Τι να ξέρουν? Η πρώτη πεντάδα είναι Ντανστον, Μπιελιτσα, Ντρειπερ , Ολεσον και Ρούντι w00t.gif

Νομίζω ο Χάντερ πρόσφερε πιο πολλά στον ΟΣΦΠ στο αμυντικό κομμάτι
ssoulliss
Ό,τι να 'ναι με μαλλιά...που λέει και μια ψυχή!!! smiley.gif

Δυσκολεύομαι να πιστέψω πως δεν υπήρξαν καλύτερες επιλογές για το βραβείο, αλλά και για την πεντάδα ακόμη.

Από τους πέντε νομίζω αδικούν τον Ντρέιπερ. 39.gif

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.