Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Σπανούλης facts(?)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
επαθα λαστιχο
Ας δούμε αν θα βγει κάτι χειροπιαστό εδώ
PARISINOS
QUOTE(επαθα λαστιχο @ May 20 2015, 01:56 ) *
Ας δούμε αν θα βγει κάτι χειροπιαστό εδώ


Φιλε επαθα λαστιχα ειδικα η τελευταια επιλογη ψηφου δεν ειναι σωστα διατυπωμενη διοτι εγω πχ που θεωρω οτι υπαρχει διαφορα επιπεδου στην ευρωλιγκα απο το 2010 και μετα, δεν μπορω με τιποτα να ψηφισω την δευτερη επιλογη (διοτι σε καμια περιπτωση δεν μπορω να ψηφισω οτι ειναι διωργανωση της πλακας). Οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να ψηφισω την πρωτη με την οποια διαφωνω μεν αλλα πολυ λιγοτερο απο τη δευτερη...

Αλλα μεχρι και στην πρωτη επιλογη , εγω δεν θεωρω οτι ο σπανουλης βελτιωθηκε ιδιαιτερα, αλλα αυτο ειναι επειδη εγω ηδη απο το 2009 τον θεωρουσα κορυφαιο (και πως να μην ειναι μαλιστα οταν βγηκε mvp του final 4)...
Zoys
QUOTE(PARISINOS @ May 20 2015, 12:47 ) *
Φιλε επαθα λαστιχα ειδικα η τελευταια επιλογη ψηφου δεν ειναι σωστα διατυπωμενη διοτι εγω πχ που θεωρω οτι υπαρχει διαφορα επιπεδου στην ευρωλιγκα απο το 2010 και μετα, δεν μπορω με τιποτα να ψηφισω την δευτερη επιλογη (διοτι σε καμια περιπτωση δεν μπορω να ψηφισω οτι ειναι διωργανωση της πλακας). Οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να ψηφισω την πρωτη με την οποια διαφωνω μεν αλλα πολυ λιγοτερο απο τη δευτερη...

Στο poll προσθέσαμε και 3η επιλογή αφού το συζήτησα νωρίτερα και με τον επαθα λαστιχο.
more stars
Επίσης, επειδή βλέπω ότι στο β.2 είμαι μόνος, μια διευκρίνηση.
Όταν ρωτάμε αν θα ήταν ο οσφπ ομάδα f4 χωρίς τον Σπανούλη, εννοείται ότι το ποσό που δαπανήθηκε γι αυτόν θα πήγαινε σε άλλον ή άλλους, πχ τον Διαμαντίδη ή Πριτζιόνι-Νοτσιόνι κτλ ... σωστά?
PARISINOS
QUOTE(more stars @ May 20 2015, 10:03 ) *
Επίσης, επειδή βλέπω ότι στο β.2 είμαι μόνος, μια διευκρίνηση.
Όταν ρωτάμε αν θα ήταν ο οσφπ ομάδα f4 χωρίς τον Σπανούλη, εννοείται ότι το ποσό που δαπανήθηκε γι αυτόν θα πήγαινε σε άλλον ή άλλους, πχ τον Διαμαντίδη ή Πριτζιόνι-Νοτσιόνι κτλ ... σωστά?


Μπα σε τετοιες περιπτωσεις νομιζω εννοουμε πως θα πηγαινε το ροστερ χωρις τον ηγετη εντελως.

Πχ η ΤΣΣΚΑ φετος θα πηγαινε φαιναλ 4 ακομα και να αφαιρουσαμε εντελως τον τεοντοσιτς. Το ιδιο ισχυει και για το ροστερ του ΠΑΟ το 2009 (οποιον και απο τους σαρας/σπαν/ΔΔ να αφαιρουσες)...

Ο ΟΣΦΠ φετος χωρις σπανουλη θα πηγαινε τοπ 8 κατα τη γνωμη μου και εκει θα εχανε ευκολα η δυσκολα...
more stars
thanks
Αν είναι έτσι, έχω ψηφίσει λάθος.
Aν μπορεί και έχει νόημα ας διορθωθεί.
επαθα λαστιχο
Ναι έχετε δίκιο δεν διευκρίνισα.Είναι αυτό που λέει ο Παρισινός.Ας πούμε για μένα φέτος ο ΟΣΦΠ ήταν η μόνη εκ των 4 ομάδων που δεν θα ήταν στο FF χωρίς τον κατά τεκμήριο καλύτερό της παίκτη.Οι άλλες 3 άντεχαν μια τέτοια απώλεια,ας πούμε η Φενέρ χωρίς τον Μπιέλιτσα (αλλά με τον Χίκμαν υγιή) εξακολουθούσε να έχει υλικό για FF.Ομάδες που δεν πήραν τελικά τον τίτλο όπως ο ΟΣΦΠ του 2010 ή η ΤΣΣΚΑ του 2012 μπορούσαν να φτάσουν FF ακόμα και με περισσότερες απώλειες.
RipCity
βασικά το ρεκόρ του Ολυμπιακού χωρίς τον Σπανούλη στη EL δείχνει ποια είναι η σωστή απάντηση.

από εκεί και πέρα φαντάζομαι το 1.5-2 εκατ. που παίρνει θα πήγαινε αλλού, έτσι θέλω να πιστεύω δηλαδή.
more stars
QUOTE (RipCity @ May 20 2015, 14:05 ) *
βασικά το ρεκόρ του Ολυμπιακού χωρίς τον Σπανούλη στη EL δείχνει ποια είναι η σωστή απάντηση.

από εκεί και πέρα φαντάζομαι το 1.5-2 εκατ. που παίρνει θα πήγαινε αλλού, έτσι θέλω να πιστεύω δηλαδή.


Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο, αλλά και εγώ την ίδια σκέψη έκανα.
Ο οσφπ προ Σπανούλη έχει άλλες 6 παρουσίες σε f4, τη μία δε εξ αυτών τη σήκωσε κιόλας (αν τα μέτρησα καλά, αν όχι διορθώστε).
Και δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνονταν άλλες μεταγραφές με τα 2 και πλέον μύρια που παίρνει κάθε χρόνο.
D-Wade
Λάστιχο για να έκανες περισσότερο ιντριγκαδόρικη την πρώτη ερώτηση θα έπρεπε να βάλεις και μια επιλογή ότι είναι χειρότερος τώρα από την πρώτη πενταετία cool.gif
yorgos
Τρολάρω τώρα αλλά ο Ολυμπιακός με το Λάνγκφορντ στη θέση του Σπανούλη θα ήταν καλύτερη ή χειρότερη ομάδα; Ή τα ίδια;

Κι αφού απαντήσουμε αυτό: ο Λάγκφορντ είναι καλύτερος, ίδιος ή χειρότερος παίκτης από το Σπανούλη;
RipCity
βασικά εννοώ στα τελευταία δύο χρόνια με τους τραυματισμούς του Σπανούλη, όπου ουσιαστικά εκεί κάναμε τις ήττες και χάσαμε το πλεονέκτημα έδρας.

σε καμία περίπτωση ο Langford δεν είναι στο επίπεδο του Σπανούλη, όχι κυρίως αγωνιστικά αλλά σε θέμα winning mentality και το πως ανεβάζει τους συμπαίκτες του.

ο Ολυμπιακός θα ήταν σίγουρα χειρότερη ομάδα, όχι για πέταμα βέβαια.
Zephyr
QUOTE(RipCity @ May 20 2015, 14:28 ) *
σε καμία περίπτωση ο Langford δεν είναι στο επίπεδο του Σπανούλη, όχι κυρίως αγωνιστικά αλλά σε θέμα winning mentality και το πως ανεβάζει τους συμπαίκτες του.


Ακριβώς. Συν το ότι το μόνο είδος πάσας που χρησιμοποιεί σταθερά στην καριέρα του ο Λάγκφορντ είναι από το δεξί χέρι στο αριστερό, ενώ ο Σπαν λειτουργεί και ως οργανωτής. Κατά τα άλλα ως σκόρερ (και μόνο) είναι πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο με τον Σπανούλη.
TakeshyKurosawa
QUOTE (yorgos @ May 20 2015, 14:27 ) *
Τρολάρω τώρα αλλά ο Ολυμπιακός με το Λάνγκφορντ στη θέση του Σπανούλη θα ήταν καλύτερη ή χειρότερη ομάδα; Ή τα ίδια;

Κι αφού απαντήσουμε αυτό: ο Λάγκφορντ είναι καλύτερος, ίδιος ή χειρότερος παίκτης από το Σπανούλη;


Πιστεύω από εκτελεστική άποψη ο Λάνγκφορντ είναι ο καλύτερος Αμερικάνος που παίζει εδώ και κάποια χρόνια στην Ευρώπη! Έχει τα πάντα, τρίποντο,σουτάκι από τα 4-5 μέτρα, καλό ντράιβ, αλλά θεωρώ ότι δεν κάνει για ηγέτης καμιάς ομάδας! Αρχικά δημιουργικά είναι πολύ καλύτερος ο Σπανούλης και οι αποφάσεις του στα κρίσιμα λεπτά είναι επίσης με διαφορά καλύτερες! Καθαρά εκτελεστικά πιστεύω πως είναι καλύτερος ο Λάνγκφορντ.
PanosIlio
Για να απαντήσω για τον Langford κι εγώ, αλλά κάπως πιο γενικά.

Πολύ λίγοι Αμερικανοί έχουν βγει F4 MVP στην ιστορία των F4, Μάκαντου, Ντομινίκ, Ρίβερς, Έντνι, Πάρκερ, Μακντοναλντ (WTF lol, νταξ ήταν τη χρονιά της διπλής λίγκας) και Λάνγκτον. O Langford δεν ανήκει στην παραπάνω συνομοταξία, όλοι τους ήταν παιχταράδες στην εποχή του (και όχι μόνο). Όλοι οι άλλοι F4 MVPs ήταν Ευρωπαίοι.

Δηλαδή με αυτό θέλω να πω πως ένας Αμερικανός παίκτης, όσο καλός και να είναι σαν παίκτης, χρειάζεται και άλλα πράγματα για να πάρει μια ομάδα από το χεράκι, όπως έκανε ο Σπανούλης (με το πολύ καλό supporting cast φυσικά) και να την πάει σε 3 F4, 3 τελικούς και 2 κατακτήσεις.
PanosIlio
Συμπληρώνω, και όσοι δεν ήταν Ευρωπαίοι ήταν Λατίνοι (sic) Τζινόμπιλι, Νοτσιόνι.

Και ο Rice πέρυσι, Αμερικάνος.

Και φυσικά πλειοψηφία είναι οι Γιουγκοσλάβοι, και από το 2006 και μετά οι Έλληνες σαρώνουν, Σπανούλης (3)-ΔΔ (2)-Παπαλουκας (1)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.