Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Βάρος σε σχέση με ύψος.
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
nikos90
Καλησπέρα στην παρέα του basketforum!
Παρακολουθώ καιρό το forum απλά ποτέ δεν Postara. Είπα να το κάνω τώρα μιας και έχω μία απορία.

Το ύψος μου είναι γύρω στο 1.80 (μπορεί 1.82-1.83 δεν θυμάμαι ακριβώς), αλλά είμαι μόλις 60 κιλά. Έχω την εντύπωση ότι για θα έπρεπε να είμαι τουλάχιστον +10 κιλά για να είμαι Normal.

Η ερώτηση μου δεν είναι πως θα πάρω τα κιλά που χρειάζομαι αλλά το αν αυτή η έλλειψη κιλών αυτή τη στιγμή έχει επιρροή στην απόδοση μου. Είτε πρόκειται για αντοχές στο τρέξιμο κτλ. είτε πρόκειται για το άλμα μου κτλ.

Καθαρά θέμα περιέργιας θα έλεγα αφού αν καταφέρω να πάρω τα κιλά δεν θα έχει νόημα.

Υπόψιν είμαι 18.
NBAer
QUOTE(nikos90 @ Jul 4 2008, 13:13 ) *
Το ύψος μου είναι γύρω στο 1.80 (μπορεί 1.82-1.83 δεν θυμάμαι ακριβώς), αλλά είμαι μόλις 60 κιλά. Έχω την εντύπωση ότι για θα έπρεπε να είμαι τουλάχιστον +10 κιλά για να είμαι Normal.

Εξαρταται τι θελεις να κάνεις και τι κάνεις, με τι ασχολεισαι δηλαδη.
Με βαση τους τελευταιους δεικτες υγειας θελεις 2 κιλα παραπανω για να εισαι στα φυσιολογικα πληρως υγιη πλαισια μαζας.
Ουσιαστικα αυτη τη στιγμη κατατασσεσαι στους λιγο αδυνατους(αν και πολλοι θα πουν αρκετα αδυνατους).

Αν ομως κανεις αθλητισμο και μαλιστα αρκετα, τοτε πρεπει να παρεις 6-14 κιλα παραπανω οπωσδηποτε. Και κιλα οχι λιπους φυσικα αλλα μυων.

QUOTE
Η ερώτηση μου δεν είναι πως θα πάρω τα κιλά που χρειάζομαι αλλά το αν αυτή η έλλειψη κιλών αυτή τη στιγμή έχει επιρροή στην απόδοση μου. Είτε πρόκειται για αντοχές στο τρέξιμο κτλ. είτε πρόκειται για το άλμα μου κτλ.

ΟΧΙ, ΟΧΙ, ΟΧΙ!
Σε ολα εκτός απο την αποδοση. Γιατι για αυτην, εξαρταται ειναι η απαντηση. Αν παιζεις μπασκετ πχ και οι αλλοι σε σπρωχνουν σαν να εισαι απο χαρτονι τοτε προφανως και εχει επιπτωση στην αποδοση σου.
Αλλα οσον αφορα αντοχες στο τρεξιμο, στην ταχυτητα, στην επιταχυνση, στην ποιοτητα/ποσοτητα αλματος, δυναμη, κλπ, τα κιλα σου ετσι οπως ειναι, ΔΕΝ μπορουν να εχουν επιπτωση ΕΦΟΣΟΝ γυμναζεσαι ιδανικα! Αν εισαι ολο γυμνασμενους/ανεπτυγμενους μυες δηλαδη.
Αν εισαι ολο γυμνασμενους μυες, τοτε δεν εχει σημασια που τα κιλα σου ειναι λιγα και εισαι σχετικα αδυνατος.
Flash
Καλώς όρισες στην παρέα μας. smile.gif

Σχετικά με το θέμα του βάρους ένα κριτήριο σωστής αναλογίας ύψους-βάρους είναι ο Δείκτης Μάζας Σώματος που ισούται με το πηλίκο της μάζας σε κιλά προς το τετράγωνο του ύψους σε μέτρα. Δηλαδή ένας άνθρωπος με μάζα 100 κιλά και ύψος 2 μέτρα έχει ΔΜΤ=100/(2^2)=25.
ΔΜΤ<20 σημαίνει ότι είσαι λιποβαρής, 20<ΔΜΤ<25 σημαίνει ότι είσαι στο κατάλληλο επίπεδο βάρους, ΔΜΤ>25 σημαίνει ότι είσαι υπέρβαρος και ΔΜΤ>30 σημαίνει ότι είσαι παχύσαρκος. Εσύ έχεις ΔΜΤ περίπου 18.5 και πρέπει να πάρεις τουλάχιστον 5 κιλά ώστε να είσαι οριακά στην κατηγορία των ατόμων με optimal βάρος.

Τώρα σχετικά με το πόσο επηρρεάζει τις αθλητικές σου ικανότητες υπάρχουν πολύ πιο αρμόδιοι από εμένα να απαντήσουν (κι ο ΝΒΑερ που απάντησε παραπάνω πιθανώς είναι από αυτούς) αλλά αυτά που ξέρω σε γενικές γραμμές είναι τα εξής:
1) Το να πάρεις κάποια κιλά σε μύες, συνεχίζοντας τον αθλητισμό, δε θα έχει κάποια αρνητική επίπτωση στην αντοχή σου.
2) Εκεί που πιθανώς να δεις βελτίωση με μια αύξηση του (μυικού) βάρους σου είναι εκτός από τη δύναμη γενικότερα, στο άλμα και την εκρηκτικότητα των κινήσεών σου. Περισσότερος μυϊκός ιστός θα σε βοηθήσει αρκετά σε αυτός τους τομείς.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.