Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Off-topic και γενικά σχόλια
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Playoffs
Pages: 1, 2
Pierce
aegeansheed
Μια σκέψη σχετικά με το ξυλίκι που ήδη έχει πέσει στον πρώτο γύρο, είναι ότι δείχνει να πρόκειται για κίνηση εντός των πλαισίων που έχει θέσει ο Silver σε επικοινωνία με το Officiating team, ώστε το παιχνίδι για γίνει πιο physical στα playoffs. Είναι πασιφανές για όποιον έχει δει τη σειρά Utah-OKC και Miami-Philly, για να μην πω άλλες που δεν έχω τόσο ασφαλή εικόνα όσο σε αυτές.
Παρατηρώ μια ανοχή στο σκληρό παιχνίδι, που προσωπικά μου θυμίζει 90s (GEO82 56.gif ) και μου αρέσει σε έναν βαθμό, αρκεί να μην αλλοιώνεται αποτέλεσμα. Είναι γεγονός ότι ο κόσμος θέλει να υπάρχει ένα physicallity που θα κάνει τους πόντους να μην είναι κάτι σίγουρο, δεδομένου ότι παρατειρείται γενικά τρομερή εκμαίευση του φάουλ για τις ελεύθερες βολές. Ακόμα και τον Harden χτες τον άφησαν να απορεί (στην Α' και Β' περίοδο), κάτι που προφανώς του έδωσε κίνητρο να αποφασίσει να βγει και να παίξει (από 0/7 είχε 12/19 στη συνέχεια, κάτι τέτοιο).
Επίσης το ξύλο που έφαγε χθες ο Γκομπέρ, είναι επιπέδου φορτώματος απέναντι σε Yao ή σε Shaq κάποτε.

Πραγματικά το λέω, δεν βλέπω πολλά ματς πλέον στην Ευρώπη ή στην Ελλάδα (βγάζουμε έξω όλες τις ομάδες του Πεδουλάκη. την Προοδευτική και την Εθνική Ελλάδος του Ρεχάγκελ tongue.gif ) που να πλησιάζουν αυτά τα επίπεδα. Δεν έχω όμως πλήρη και αντικειμενική εικόνα για να το γενικεύσω αρκετά, ούτε θέλω να συγκρίνω. Καλό όμως είναι να αναγνωρίζεται μια στο τόσο ότι αυτό που υπάρχει πίσω από τα αρχικά "ΝΒΑ" δεν είναι μόνο fast break, καρφώματα και -πλέον και-τρίποντο και θέαμα. Παίζεται και μπάσκετ, κορυφαίου επιπέδου στον Κόσμο... και στην άμυνα.
sarounas
νομίζω ότι αυτό που περιγράφεις είναι ορατό στον οποιονδήποτε. Ήταν επιτακτική ανάγκη να συμβεί μετά και τα περσινά ξενέρωτα playoffs η κατάσταση είχε φτάσει σε τέλμα και θυμάμαι ότι το τόνιζα συχνά. Tα φετινά μέχρι στιγμής τουλάχιστουν για μένα είναι σκέτη απόλαυση 77.gif
thalys
Η ανοχή στην δυνατή άμυνα είναι κι ένας τρόπος να κλείσει λίγο η ψαλίδα και να γίνουν πιο ανταγωνιστικά τα πλέυ οφφ. Δεν έχουν όλοι Λεμπρόν, Κάρυ, Ντουράντ ή Χάρντεν, αλλά σχεδόν όλοι μπορούν να βρουν 2-3 παίχτες που μπορούν να παίξουν σκληρή άμυνα. Σιγά σιγά πρέπει να μειωθεί και η προστασία των σταρς. Δεν θα εξαλειφθεί ποτέ, αλλά τουλάχιστον να μην μπορούν κάποιοι παίχτες να κάνουν 4 βήματα ή να κατεβάζουν χέρια με ασυλία.
aegeansheed
QUOTE(Andre Miller @ Apr 26 2018, 20:09 ) *
Θα ήθελα να παρακαλέσω τους διαχειριστες του σάιτ να ξεκλειδώσουν τα θρεντ για τα φετινά -οφς και μην δίνουν τόση σημασία σε ποστς χρηστών που αφορούν τη διαιτησία. Ευτυχως δεν υπάρχουν ελληνικές ομάδες στο nba οπότε δεν υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να έχουμε καυγαδες λόγω τέτοιων σχολιων!

Δεν πρόκειται να στερήσουμε στον κόσμο τη δυνατότητα να γράφει και δεν είναι αυτός ο σκοπός μας.

Δεν είναι θέμα ελληνικών ομάδων, αλλά τί φόρουμ θέλουμε να έχουμε.

Θέλουμε σχόλια και γνώμες που έχουν να κάνουν ως επί το πλείστον με το μπάσκετ και τα γύρω του. Δε μας ενδιαφέρει η υποκειμενική γνώμη κάποιου σχετικά με το αν αδικήθηκε μια ομάδα ή ευνοήθηκε κάποια άλλη. Δε μας αρέσουν υποτιμητικά σχόλια και δε θα γίνουμε μέρος σε κάτι που στηρίζει ένα τέτοιο κλίμα ή συντηρεί τέτοιου είδους παρεμβάσεις.

Παρακαλώ ας συνεχίσουμε υπεύθυνα λαμβάνοντας υπόψιν τις συστάσεις που έχουν γίνει.
Badass
Ένα πράγμα δε μπορώ να καταλάβω. Πως γίνεται ο Λεμπρόν να έχει ακόμα τόσους haters. Αν και πλέον μιλάνε όλο και λιγότεροι γιατί απλά...τι να πουν; Κι εγώ ήμουν πριν λίγα χρόνια επικριτικός απέναντί του αλλά κλείνει στόματα. Δεν έχω ξαναδεί παίκτη στη ζωή μου να βελτιώνει το παιχνίδι του ΚΑΘΕ χρόνο μέχρι και τέτοια ηλικία. Πραγματικά δε μαρκάρεται. Έχει προσθέσει, ακόμα και φέτος, χίλιους τρόπους να βάζει τη μπάλα στο καλάθι, τα ποσοστά του είναι καλύτερα από σέντερ και πασάρει με τρόπους που και ο Μάτζικ θα ζήλευε(όχι ο Λάρυ που είναι μανούλα σε αυτά rolleyes.gif).

Το μόνο που θα προσπαθούσε κάποιος να του προσάψει είναι η άμυνα αν και προσωπικά διαφωνώ. Αν αναλάβει κάποιον του κάνει τη ζωή δύσκολη και το σκέφτεται δυο και τρεις φορές να σουτάρει ή να πάει σε drive μπροστά στον Λεμπρόν. Απλά η ομάδα συνολικά πάσχει αμυντικά και ένας ή δυο κούκοι δε φέρνουν την άνοιξη...
geo82
QUOTE (Badass @ May 7 2018, 20:56 ) *
Δεν έχω ξαναδεί παίκτη στη ζωή μου να βελτιώνει το παιχνίδι του ΚΑΘΕ χρόνο μέχρι και τέτοια ηλικία. Πραγματικά δε μαρκάρεται. Έχει προσθέσει, ακόμα και φέτος, χίλιους τρόπους να βάζει τη μπάλα στο καλάθι, τα ποσοστά του είναι καλύτερα από σέντερ και πασάρει με τρόπους που και ο Μάτζικ θα ζήλευε(όχι ο Λάρυ που είναι μανούλα σε αυτά rolleyes.gif).


Είναι πλέον τόσο ολοκληρωμένος και ώριμος στο παιχνίδι του όσο ποτέ. Μόνον έναν παίχτη ακόμη θυμάμαι να βελτιώνεται κάθε χρόνο και φορούσε κι αυτός το 23.
gerorge
QUOTE (Badass @ May 7 2018, 20:56 ) *
Ένα πράγμα δε μπορώ να καταλάβω. Πως γίνεται ο Λεμπρόν να έχει ακόμα τόσους haters. Αν και πλέον μιλάνε όλο και λιγότεροι γιατί απλά...τι να πουν; Κι εγώ ήμουν πριν λίγα χρόνια επικριτικός απέναντί του αλλά κλείνει στόματα. Δεν έχω ξαναδεί παίκτη στη ζωή μου να βελτιώνει το παιχνίδι του ΚΑΘΕ χρόνο μέχρι και τέτοια ηλικία. Πραγματικά δε μαρκάρεται. Έχει προσθέσει, ακόμα και φέτος, χίλιους τρόπους να βάζει τη μπάλα στο καλάθι, τα ποσοστά του είναι καλύτερα από σέντερ και πασάρει με τρόπους που και ο Μάτζικ θα ζήλευε(όχι ο Λάρυ που είναι μανούλα σε αυτά rolleyes.gif).

Το μόνο που θα προσπαθούσε κάποιος να του προσάψει είναι η άμυνα αν και προσωπικά διαφωνώ. Αν αναλάβει κάποιον του κάνει τη ζωή δύσκολη και το σκέφτεται δυο και τρεις φορές να σουτάρει ή να πάει σε drive μπροστά στον Λεμπρόν. Απλά η ομάδα συνολικά πάσχει αμυντικά και ένας ή δυο κούκοι δε φέρνουν την άνοιξη...



Συμφωνω σε γενικες γραμμες αλλα το τελευταιο δεν ισχυει.Ειναι καλος ως help defender και γι αυτο συνηθως μαρκαρει καποιον αδυναμο επιθετικα πλεον.Περσι στους τελικους τον KD δεν μπορουσε να τον ακολουθησει.Επιθετικα ομως συμφωνω οτι ειναι στο top 3 πιο ολοκληρωμενων με potential να φτασει στο 1.Μεγαλη κουβεντα παντως για να γινει αυτη τη στιγμη και κυριως σε αυτο το τοπικ
belalik
Ήμουν και γω επικριτικός κάποτε... Πχ στη σειρά με το dallas .. Και γενικώς, δεν ήμουν ποτέ φαν. Αλλά ο τύπος έχει ξεφύγει πλέον, και αναγκάζει τον οποιονδήποτε να τον παραδεχτεί. Και δεν είναι μόνο παικτικά, σαν προσωπικότητα έχει 'μεγαλώσει'. Πχ οι δηλώσεις του στο φετινο alg. Παίζει και αυτό τον ρόλο του ..

Κλείνω τα 40 φέτος, που σημαίνει οτι έχω προλάβει mj φουλ .. Το λέω γιατί μοιραία πάει εκεί η κουβέντα. Δύσκολο να πει κανείς, δεν έχει και σημασία. Πάντως ενδέχεται να είναι πιο 'ολοκληρωμένος' παίκτης ο lebron πλέον, τον βοηθούν και τα ασύλληπτα σωματικά του προσόντα, αλλά και η διάρκεια που έχει δείξει πλέον στο απολύτως τοπ επίπεδο.

Ένα πράγμα νομίζω είχε ο MJ συντριπτικά υπέρ του (πέρα από τον 'ρομαντισμό' που φέρνει η απόσταση του χρόνου) .. Ήταν πιο πλαστικός, πιο 'χορευτικές' οι κινήσεις του, είχε περισσότερη χάρη και στυλ .. Και όχι μόνο σε τρελλές, τζορντανικές φάσεις, τζαμπ σουτ βάραγε, και έβαζες replay να το δεις. Είχε απίστευτη αρμονία.. Ο λεμπρόν, είναι πιο 'μηχανικός', και ακόμα και αν υποθέσουμε πως έχουν ακριβώς το ίδιο impact (δεν μετριέται αυτό, αλλά υπόθεση κάνουμε..), η πλάστιγγα γέρνει προς τον μιχαλάκη, ακριβώς γιατί ήταν πιο απολαυστικός στο να το βλέπεις...

Αυτά - σόρρυ για το οφφ-τοπικ, αλλά δεν μπορούσα, είναι ωραία αυτά.. blove.gif

ΥΓ - Συνομίληκοί μου που δεν βλέπουν πλέον μπάσκετ, συζήταγαν ακριβώς αυτό το θέμα, και δεν μπορούσαν να διανοηθούν οτι ο Λεμπρόν είναι πλέον τουάχιστον εφάμιλλος του MJ .. Έχουν μείνει με την πιο παλιά εικόνα του ...
aegeansheed
QUOTE(belalik @ May 7 2018, 22:55 ) *
Ήμουν και γω επικριτικός κάποτε... Πχ στη σειρά με το dallas .. Και γενικώς, δεν ήμουν ποτέ φαν. Αλλά ο τύπος έχει ξεφύγει πλέον, και αναγκάζει τον οποιονδήποτε να τον παραδεχτεί. Και δεν είναι μόνο παικτικά, σαν προσωπικότητα έχει 'μεγαλώσει'. Πχ οι δηλώσεις του στο φετινο alg. Παίζει και αυτό τον ρόλο του ..
ΥΓ - Συνομίληκοί μου που δεν βλέπουν πλέον μπάσκετ, συζήταγαν ακριβώς αυτό το θέμα, και δεν μπορούσαν να διανοηθούν οτι ο Λεμπρόν είναι πλέον τουάχιστον εφάμιλλος του MJ .. Έχουν μείνει με την πιο παλιά εικόνα του ...

Είναι πάνω από 4 χρόνια σε αυτό το επίπεδο παικτικά, πνευματικά είναι από τότε που έφυγε από το Cleveland για μένα. Είμαστε έτη φωτός πίσω γιατί αρέσει να ασχολούμαστε με τα προ 10ετίας "chokes" για τα επόμενα δέκα χρόνια...

Ακόμα και αυτό που τον κατηγορούν σχετικά με το πόσο καλύπτει τον Lue, ουσιαστικά είναι υπέρ του. Είναι παίκτης-προπονητής, διαβάζει καλύτερα από τον καλύτερο προπονητή της φάσης, γιατί να κρύψει αυτό το σκιλ πίσω από έναν τίτλο ενός ρόλου και αχρείαστους διαχωρισμούς σε παίκτες/προπονητές, όταν την ίδια στιγμή μπορεί να το χρησιμοποιήσει υπέρ της ομάδας του.

Όχι απλά είναι on pace για GOAT, ίσως είναι ο μόνος που σε λίγα χρόνια ίσως το καταφέρει ενώ θα παίζει ακόμα. Ας μη βιαζόμαστε όμως, στον δρόμο του για έναν ακόμα Τελικό, τον 8ο συνεχόμενο (προκαλεί δέος το νούμερο), υπάρχει η Βοστώνη.
RipCity
Η ουσια μαγκες ειναι πως θα λενε μετα απο μια εικοσαετια στο Κλιβελαντ "ειχαμε 10 χρονια τον LeBron και πηραμε ενα δαχτυλιδι κι αυτο επειδη ηταν ο Green".
Andre Miller
QUOTE (gerorge @ May 7 2018, 22:28 ) *
Συμφωνω σε γενικες γραμμες αλλα το τελευταιο δεν ισχυει.Ειναι καλος ως help defender και γι αυτο συνηθως μαρκαρει καποιον αδυναμο επιθετικα πλεον.Περσι στους τελικους τον KD δεν μπορουσε να τον ακολουθησει.Επιθετικα ομως συμφωνω οτι ειναι στο top 3 πιο ολοκληρωμενων με potential να φτασει στο 1.Μεγαλη κουβεντα παντως για να γινει αυτη τη στιγμη και κυριως σε αυτο το τοπικ

Ο KD δεν μαρκάρεται.
Rated: (en)joy
Με πρωταθλημα μετα απο τοσα χρονια αποτυχιων -οχι μονο στο μπασκετ αλλα σε ολα τα βασικα για τους Αμερικανους αθληματα- ε, δεν μπορω να πιστεψω πως θα πουν κατι τετοιο στο Κλιβελαντ. Θα το πουν στη Bay Area ή αντε να το πουμε σε κανα Σικαγο ή L.A.
RipCity
QUOTE (Rated: (en)joy @ May 7 2018, 23:21 ) *
Με πρωταθλημα μετα απο τοσα χρονια αποτυχιων -οχι μονο στο μπασκετ αλλα σε ολα τα βασικα για τους Αμερικανους αθληματα- ε, δεν μπορω να πιστεψω πως θα πουν κατι τετοιο στο Κλιβελαντ. Θα το πουν στη Bay Area ή αντε να το πουμε σε κανα Σικαγο ή L.A.


Ειναι ακραια λιγο το ενα δαχτυλιδι οταν εχεις τον Λεμπρον μια δεκαετια. Ακραια λιγο και το χειροτερο πως σε καμια στιγμη δεν εκανες κι ομαδα που να θεωρειται και φαβορι. Ακομη και το ενα δαχτυλιδι εκπληξη ηταν με τρελη ανατροπη.
Rated: (en)joy
QUOTE (RipCity @ May 8 2018, 00:28 ) *
Ειναι ακραια λιγο το ενα δαχτυλιδι οταν εχεις τον Λεμπρον μια δεκαετια. Ακραια λιγο και το χειροτερο πως σε καμια στιγμη δεν εκανες κι ομαδα που να θεωρειται και φαβορι. Ακομη και το ενα δαχτυλιδι εκπληξη ηταν με τρελη ανατροπη.


Θεωρω πως η 2η και 3η προταση στο ποστ σου απαντουν στην 1η. Ακριβως επειδη σε καμια στιγμη δεν εκαναν ομαδα που να θεωρειται φαβορι για το πρωταθλημα δεν ειναι ακραια λιγο το ενα δαχτυλιδι ακομα και αν εχουν μια δεκαετια τον Λεμπρον..
'07,'15,'16,'17 και ακομα και φετος να πανε τοσο απεναντι σε Rockets οσο και σε Warriors θα τους θεωρησω αουτσαιντερ..
aegeansheed
QUOTE(RipCity @ May 8 2018, 00:28 ) *
Ειναι ακραια λιγο το ενα δαχτυλιδι οταν εχεις τον Λεμπρον μια δεκαετια. Ακραια λιγο και το χειροτερο πως σε καμια στιγμη δεν εκανες κι ομαδα που να θεωρειται και φαβορι. Ακομη και το ενα δαχτυλιδι εκπληξη ηταν με τρελη ανατροπη.

Να πω κάτι σχετικό: Η ομάδα Pierce-Garnett-Allen-Rondo (3/4 Hof'rs) πήρε 1 δαχτυλίδι. Μιλάμε για τοπ40, τοπ20 και τοπ60 ίσως παίκτες όλων των εποχών. Είναι υπερβολικό, άδικο και άστοχο να κρίνονται όλα από έναν συγκεκριμένο τίτλο, αυτόν του πρωταθλήματος.
O Lebron έπεσε πάνω σε μια ομάδα Warriors που έπαιζε διαστημικό μπάσκετ, πρωτοποριακό τότε για την εποχή της (5 ομάδες για μένα το έχουν παίξει τα τελευταία 4 χρόνια), που αντικειμενικά ήταν πολύ ανώτερη, βάσει ρεκόρ, αλλά και βάσει του μπάσκετ που έπαιζε. O Μπάρκλεη δεν πήρε πρωτάθλημα ποτέ.
RipCity
QUOTE (aegeansheed @ May 7 2018, 23:37 ) *
Να πω κάτι σχετικό: Η ομάδα Pierce-Garnett-Allen-Rondo (3/4 Hof'rs) πήρε 1 δαχτυλίδι. Μιλάμε για τοπ40, τοπ20 και τοπ60 ίσως παίκτες όλων των εποχών. Είναι υπερβολικό, άδικο και άστοχο να κρίνονται όλα από έναν συγκεκριμένο τίτλο, αυτόν του πρωταθλήματος.
O Lebron έπεσε πάνω σε μια ομάδα Warriors που έπαιζε διαστημικό μπάσκετ, πρωτοποριακό τότε για την εποχή της (5 ομάδες για μένα το έχουν παίξει τα τελευταία 4 χρόνια), που αντικειμενικά ήταν πολύ ανώτερη, βάσει ρεκόρ, αλλά και βάσει του μπάσκετ που έπαιζε. O Μπάρκλεη δεν πήρε πρωτάθλημα ποτέ.


Ναι αλλα η μια ομαδα που λες φτοαχτηκε στα τελειωματα των τριων, οχι στο πικ. Ο δε Μπαρκλει παικταρας, αλλα δε νομιζω πως εχει σχεση με τον LeBron. Νομιζω μονο το να λεει μετα απο εικοσι χρονια ενας φιλος της Οκλαχομα οτι ειχαμε Westbrook, Harden και Durant και πηγαμε μονο εναν τελικο κι εκει χασαμε με κατω τα χερια ειναι χειροτερο.

Κι αν θες για το Κλιβελαντ να το παω παραπερα ειναι πιθανοτατο να ναι η ομαδα που ο κορυφαιος παικτης "παρατησε" δυο φορες επειδη δεν εδειχνε αρκετα δυνατη.
Rated: (en)joy
QUOTE (RipCity @ May 8 2018, 00:46 ) *
Ναι αλλα η μια ομαδα που λες φτοαχτηκε στα τελειωματα των τριων, οχι στο πικ. Ο δε Μπαρκλει παικταρας, αλλα δε νομιζω πως εχει σχεση με τον LeBron. Νομιζω μονο το να λεει μετα απο εικοσι χρονια ενας φιλος της Οκλαχομα οτι ειχαμε Westbrook, Harden και Durant και πηγαμε μονο εναν τελικο κι εκει χασαμε με κατω τα χερια ειναι χειροτερο.

Κι αν θες για το Κλιβελαντ να το παω παραπερα ειναι πιθανοτατο να ναι η ομαδα που ο κορυφαιος παικτης "παρατησε" δυο φορες επειδη δεν εδειχνε αρκετα δυνατη.


Σωστα τα λες ωστοσο αν θεωρησουμε οτι το πικ του Λεμπρον ξεκιναει απ'τη σεζον 08-09 με το πρωτο του mvp ουτε ο Λεμπρον εχει περασει μια 10ετια πικ στο Κλιβελαντ...εκτος φυσικα αν πιστευεις οτι ξεκιναει το '06 που ηταν η πρωτη χρονια που διεκδικησε το mvp....εγω προσωπικα σε αυτον τον μετρητη που εβαλες μετραω την φετινη post season σαν την 6η χρονια..
irving
ο λεμπρον ειχε αντιπαλους ΟΜΑΔΕΣ οταν εκεινος παιζει μπασκετ με λιοτερες συνεργασιες, πιο προσωποκεντρικο. σπερς, γουοριορς και μαβερικς επαιζαν πολυ ομαδικο μπασκετ σε υψηλο επιπεδο παρολο που καποιες φορες ειχαν λιγοτερο ταλεντο απο την ομαδα του λεμπρον.

οι ομαδες χτιζονται. οι μπουλς του τζορνταν πολυ καλη ομαδα. οι λεικερς του κομπε επισης. οι γουοριορς το ιδιο (+προσθηκη ντουραντ μετα). ο λεμπρον επαιζε με τον χιουζ, τον παβλοβιτς και τον ιλγκαουσκας. ε τι ομαδα να χτιστει εκει?

οταν γυρισε στο οχαιο, κατι εφτιαξε αλλα δεν χτιστηκε η ομαδα. φτιαχτηκε σε ενα καλοκαιρι.
παντως αποτυχια δεν ειναι να χανεις 4-2 απο τους γουοριορς χωρις ιρβινγκ-λοβ ουτε οταν χανεις απο τους γουοριορς του 2017 (ισως η καλυτερη ομαδα εβερ).
RipCity
QUOTE (irving @ May 8 2018, 00:15 ) *
ο λεμπρον ειχε αντιπαλους ΟΜΑΔΕΣ οταν εκεινος παιζει μπασκετ με λιοτερες συνεργασιες, πιο προσωποκεντρικο. σπερς, γουοριορς και μαβερικς επαιζαν πολυ ομαδικο μπασκετ σε υψηλο επιπεδο παρολο που καποιες φορες ειχαν λιγοτερο ταλεντο απο την ομαδα του λεμπρον.

οι ομαδες χτιζονται. οι μπουλς του τζορνταν πολυ καλη ομαδα. οι λεικερς του κομπε επισης. οι γουοριορς το ιδιο (+προσθηκη ντουραντ μετα). ο λεμπρον επαιζε με τον χιουζ, τον παβλοβιτς και τον ιλγκαουσκας. ε τι ομαδα να χτιστει εκει?

οταν γυρισε στο οχαιο, κατι εφτιαξε αλλα δεν χτιστηκε η ομαδα. φτιαχτηκε σε ενα καλοκαιρι.
παντως αποτυχια δεν ειναι να χανεις 4-2 απο τους γουοριορς χωρις ιρβινγκ-λοβ ουτε οταν χανεις απο τους γουοριορς του 2017 (ισως η καλυτερη ομαδα εβερ).


Ναι αλλα δε μιλησα για αποτυχια του LeBron αλλα της ομαδας Cleveland Cavaliers. Κι αυτο ακριβως επιβεβαιωνεις με τα παραπανω. Δε μπορω να φανταστω πως δε γινοταν να βρουν καλυτερο δευτερο παικτη απ τον Ilgauskas.
Badass
QUOTE (geo82 @ May 7 2018, 21:36 ) *
Είναι πλέον τόσο ολοκληρωμένος και ώριμος στο παιχνίδι του όσο ποτέ. Μόνον έναν παίχτη ακόμη θυμάμαι να βελτιώνεται κάθε χρόνο και φορούσε κι αυτός το 23.


Δε διαφωνώ

QUOTE (gerorge @ May 7 2018, 22:28 ) *
Συμφωνω σε γενικες γραμμες αλλα το τελευταιο δεν ισχυει.Ειναι καλος ως help defender και γι αυτο συνηθως μαρκαρει καποιον αδυναμο επιθετικα πλεον.Περσι στους τελικους τον KD δεν μπορουσε να τον ακολουθησει.Επιθετικα ομως συμφωνω οτι ειναι στο top 3 πιο ολοκληρωμενων με potential να φτασει στο 1.Μεγαλη κουβεντα παντως για να γινει αυτη τη στιγμη και κυριως σε αυτο το τοπικ


Ποιον να πρωτο-ακολουθήσει από αυτή την ομάδα, ειλικρινά τώρα; Ποιον να μαρκάρεις, ποιον να αφήσεις ελεύθερο; Μιλάμε για την ομάδα με το πλουσιότερο συνολικά ατομικό ταλέντο από τους Celtics του Russell και με εκπληκτική ομαδική λειτουργία ταυτόχρονα σε άμυνα και επίθεση. Με Λεμπρόν να βαράει 40+ λεπτά όπως και φέτος στα πλέι οφ! Θυμάμαι όμως φάσεις που εξέθετε τον Κάρι όταν είχε αντοχές.

QUOTE (belalik @ May 7 2018, 22:55 ) *
Ήμουν και γω επικριτικός κάποτε... Πχ στη σειρά με το dallas .. Και γενικώς, δεν ήμουν ποτέ φαν. Αλλά ο τύπος έχει ξεφύγει πλέον, και αναγκάζει τον οποιονδήποτε να τον παραδεχτεί. Και δεν είναι μόνο παικτικά, σαν προσωπικότητα έχει 'μεγαλώσει'. Πχ οι δηλώσεις του στο φετινο alg. Παίζει και αυτό τον ρόλο του ..

Κλείνω τα 40 φέτος, που σημαίνει οτι έχω προλάβει mj φουλ .. Το λέω γιατί μοιραία πάει εκεί η κουβέντα. Δύσκολο να πει κανείς, δεν έχει και σημασία. Πάντως ενδέχεται να είναι πιο 'ολοκληρωμένος' παίκτης ο lebron πλέον, τον βοηθούν και τα ασύλληπτα σωματικά του προσόντα, αλλά και η διάρκεια που έχει δείξει πλέον στο απολύτως τοπ επίπεδο.

Ένα πράγμα νομίζω είχε ο MJ συντριπτικά υπέρ του (πέρα από τον 'ρομαντισμό' που φέρνει η απόσταση του χρόνου) .. Ήταν πιο πλαστικός, πιο 'χορευτικές' οι κινήσεις του, είχε περισσότερη χάρη και στυλ .. Και όχι μόνο σε τρελλές, τζορντανικές φάσεις, τζαμπ σουτ βάραγε, και έβαζες replay να το δεις. Είχε απίστευτη αρμονία.. Ο λεμπρόν, είναι πιο 'μηχανικός', και ακόμα και αν υποθέσουμε πως έχουν ακριβώς το ίδιο impact (δεν μετριέται αυτό, αλλά υπόθεση κάνουμε..), η πλάστιγγα γέρνει προς τον μιχαλάκη, ακριβώς γιατί ήταν πιο απολαυστικός στο να το βλέπεις...

Αυτά - σόρρυ για το οφφ-τοπικ, αλλά δεν μπορούσα, είναι ωραία αυτά.. blove.gif

ΥΓ - Συνομίληκοί μου που δεν βλέπουν πλέον μπάσκετ, συζήταγαν ακριβώς αυτό το θέμα, και δεν μπορούσαν να διανοηθούν οτι ο Λεμπρόν είναι πλέον τουάχιστον εφάμιλλος του MJ .. Έχουν μείνει με την πιο παλιά εικόνα του ...


Ωραία είναι αυτά φίλε, έχεις δίκιο. Θα συμφωνούσα μαζί σου 100% αλλά ειδικά τα τελευταία χρόνια το απολύτως φοβερό είναι πως έχει γίνει και πλαστικός και...αέρινος. Γι' αυτό είπα στο αρχικό ποστ για τρομακτική βελτίωση κάθε χρόνο κτλ. Πραγματικά υπάρχουν κινήσεις του που είναι poetry in motion..

Για τη σειρά με το Ντάλλας συμφωνώ απόλυτα. Μετά από αυτή είναι που γύρισε για τα καλά τον διακόπτη. Εγώ προσωπικά τον έχω παραδεχτεί και πλέον θαυμάζω τα τρία τελευταία χρόνια

Το ότι βέβαια οι ρετρολάγνοι συγκρίνουν ΜΟΝΟ τον Λεμπρόν από σύγχρονους παίκτες με τον Τζόρνταν(και βρίσκουν διάφορες υπαρκτές και ανύπαρκτες δικαιολογίες για να αποδείξουν πως ο Air είναι καλύτερος) από μόνο του είναι παράσημο για τον Λεμπρόν και δείχνει να τους τρομάζει η σύγκριση

QUOTE (aegeansheed @ May 7 2018, 23:46 ) *
Είναι πάνω από 4 χρόνια σε αυτό το επίπεδο παικτικά, πνευματικά είναι από τότε που έφυγε από το Cleveland για μένα. Είμαστε έτη φωτός πίσω γιατί αρέσει να ασχολούμαστε με τα προ 10ετίας "chokes" για τα επόμενα δέκα χρόνια...

Ακόμα και αυτό που τον κατηγορούν σχετικά με το πόσο καλύπτει τον Lue, ουσιαστικά είναι υπέρ του. Είναι παίκτης-προπονητής, διαβάζει καλύτερα από τον καλύτερο προπονητή της φάσης, γιατί να κρύψει αυτό το σκιλ πίσω από έναν τίτλο ενός ρόλου και αχρείαστους διαχωρισμούς σε παίκτες/προπονητές, όταν την ίδια στιγμή μπορεί να το χρησιμοποιήσει υπέρ της ομάδας του.

Όχι απλά είναι on pace για GOAT, ίσως είναι ο μόνος που σε λίγα χρόνια ίσως το καταφέρει ενώ θα παίζει ακόμα. Ας μη βιαζόμαστε όμως, στον δρόμο του για έναν ακόμα Τελικό, τον 8ο συνεχόμενο (προκαλεί δέος το νούμερο), υπάρχει η Βοστώνη.


Σου απαντά Βοστωνέζος(όχι "βέρος" προφανώς, αλλά φαν) και η αλήθεια είναι πως θέλω όσο τίποτα να αποκλείσουμε Καβς. Άλλωστε η κόντρα με Λεμπρόν κρατάει χρόνια. Εγώ θεωρώ πως πνευματικά είναι στο top μετά τη σειρά με το Ντάλλας στους τελικούς του '11. Παικτικά, τα 4 τελευταία χρόνια, όχι ότι πριν δεν ήταν ο καλύτερος στη λίγκα.

QUOTE (Andre Miller @ May 8 2018, 00:18 ) *
Ο KD δεν μαρκάρεται.


Ένα δίκιο το έχεις. Ο τωρινός ναι. Ακόμα θυμάμαι πως τον έπαιζε άμυνα ο Τόνι Άλλεν του Μέμφις. Αν και ακόμα κάποιος με τσαμπουκά και δύναμη θα τον δυσκόλευε. Αλλά ο Ντουράντ των δύο τελευταίων χρόνων σε αυτή την ομάδα μάλλον δε μαρκάρεται

QUOTE (RipCity @ May 8 2018, 00:28 ) *
Ειναι ακραια λιγο το ενα δαχτυλιδι οταν εχεις τον Λεμπρον μια δεκαετια. Ακραια λιγο και το χειροτερο πως σε καμια στιγμη δεν εκανες κι ομαδα που να θεωρειται και φαβορι. Ακομη και το ενα δαχτυλιδι εκπληξη ηταν με τρελη ανατροπη.


Το ότι δεν ήταν ποτέ φαβορί με το Κλίβελαντ αλλά πήρε το πιο μάγκικο πρωτάθλημα όλων των εποχών με πρώτο σε μέσους όρους στις πέντε βασικές κατηγορίες και από τις δύο ομάδες, απλά σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό

QUOTE (aegeansheed @ May 8 2018, 00:37 ) *
Να πω κάτι σχετικό: Η ομάδα Pierce-Garnett-Allen-Rondo (3/4 Hof'rs) πήρε 1 δαχτυλίδι. Μιλάμε για τοπ40, τοπ20 και τοπ60 ίσως παίκτες όλων των εποχών. Είναι υπερβολικό, άδικο και άστοχο να κρίνονται όλα από έναν συγκεκριμένο τίτλο, αυτόν του πρωταθλήματος.
O Lebron έπεσε πάνω σε μια ομάδα Warriors που έπαιζε διαστημικό μπάσκετ, πρωτοποριακό τότε για την εποχή της (5 ομάδες για μένα το έχουν παίξει τα τελευταία 4 χρόνια), που αντικειμενικά ήταν πολύ ανώτερη, βάσει ρεκόρ, αλλά και βάσει του μπάσκετ που έπαιζε. O Μπάρκλεη δεν πήρε πρωτάθλημα ποτέ.


Θέλω αν μπορείς ειδικά εσύ(και 5-6 ακόμα) να μου πεις γνώμη για την άμυνα του Λεμπρόν στα φετινά πλέι οφ

ΥΓ. Δεν είχα δει όσο έγραφα πως μεταφέρθηκαν τα ποστ. Όποιος mod μπορεί ας μεταφέρει και το δικό μου
Rick Sanchez
QUOTE (irving @ May 8 2018, 01:15 ) *
ο λεμπρον ειχε αντιπαλους ΟΜΑΔΕΣ οταν εκεινος παιζει μπασκετ με λιοτερες συνεργασιες, πιο προσωποκεντρικο. σπερς, γουοριορς και μαβερικς επαιζαν πολυ ομαδικο μπασκετ σε υψηλο επιπεδο παρολο που καποιες φορες ειχαν λιγοτερο ταλεντο απο την ομαδα του λεμπρον.

οι ομαδες χτιζονται. οι μπουλς του τζορνταν πολυ καλη ομαδα. οι λεικερς του κομπε επισης. οι γουοριορς το ιδιο (+προσθηκη ντουραντ μετα). ο λεμπρον επαιζε με τον χιουζ, τον παβλοβιτς και τον ιλγκαουσκας. ε τι ομαδα να χτιστει εκει?

οταν γυρισε στο οχαιο, κατι εφτιαξε αλλα δεν χτιστηκε η ομαδα. φτιαχτηκε σε ενα καλοκαιρι.
παντως αποτυχια δεν ειναι να χανεις 4-2 απο τους γουοριορς χωρις ιρβινγκ-λοβ ουτε οταν χανεις απο τους γουοριορς του 2017 (ισως η καλυτερη ομαδα εβερ).

Η πρώτη παράγραφος μπορεί να αποδοθεί και σαν ευθύνη του λεμπρον ειδικά στο 2ο πέρασμά του στο κλιβελαντ
Οι ομάδες χτίζονται αλλά εχουνε υψηλό ταβάνι (ταβάνι διεκδίκησης πρωταθλήματος) 3-4 Χρόνια για πολλούς λόγους ειδικά από το 2000 και μετά (βλέπε Lakers 2000-2004,Miami 11-14) Ο λεμπρον αλλάζοντας 2 φορές ομάδες μπόρεσε να έχει γύρω του έναν διαφορετικό κορμό παικτών για να διεκδικεί πρωταθλήματα
Ας μην ξεχνάμε πως το 16 είχε την πιο ακριβή ομάδα στα χρονικά του nba μέχρι τότε για να μπορέσει να πάρει το πρωτάθλημα και σε αυτό έβαλε κυριολεκτικά το χεράκι του ο draymond χωρίς να παραβλέπω φυσικά την απίστευτη σειρά που έκανε ο λεμπρον
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ενώ είναι ο καλύτερος παίκτης που έχω προλάβει μιας και δεν έχω προλάβει τον Jordan είναι κουραστικό το narrative ότι είναι εντελώς αουτσάιντερ
Να μεταφερθεί στο off topic παρακαλώ
aegeansheed
QUOTE(Badass @ May 8 2018, 01:55 ) *
Θέλω αν μπορείς ειδικά εσύ(και 5-6 ακόμα) να μου πεις γνώμη για την άμυνα του Λεμπρόν στα φετινά πλέι οφ

Έχω δει μόνο το Game7 με Pacers και κανένα με το Τορόντο. Οπότε δε μπορω να βοηθήσω και πολύ, αλλά αν ήθελες να πεις κάτι καλύτερα να ξεδιπλώσεις τη σκέψη σου. Θα προσπαθήσω να καλύψω κάπως απαντώντας γενικά... τον θεωρώ above average defender λόγω του εντυπωσιακού σώματός του και του intimidation από την παρουσία του που πολλές φορές αλλοιώνει τη σκέψη κάποιου λιγότερο έμπειρου αντιπάλου. Πολύ καλός αθλητικός weak side defender, elite μάλλον, πολύ καλός rim protector. Honestly μέτριος προσωπικός αμυντικός, αλλά κι εδώ το intimidation που πάει μαζί, μάλλον τον κάνει παραπάνω από μέτριο.

QUOTE(Rick Sanchez @ May 8 2018, 02:13 ) *
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ενώ είναι ο καλύτερος παίκτης που έχω προλάβει μιας και δεν έχω προλάβει τον Jordan είναι κουραστικό το narrative ότι είναι εντελώς αουτσάιντερ

Φέτος με αυτήν την ομάδα είναι το αουτσάηντερ. Πέρυσι, πρόπερσι και πριν 3 χρόνια ήταν και πάλι του αουτσάηντερ. Είναι η ομάδα κυρίως ο παράγοντας που καθορίζει ποιός είναι το φαβορί. Δεν είναι κάποια υπερβολή, είναι αυτό που είναι. Αυτό που είναι τρομερό για το impact του φέτος, ήταν ότι πολλοί, μεταξύ των οποίων κι εγώ, πίστεψαν ότι στη σειρά με τους Raptors ήταν το αουτσάηντερ, προς απογοήτευση μας -one more time- για τους Raptors... Και άσχετα με τους Raptors δε με πείθουν οι Cavs, αλλά όπως κάθε ομάδα που θα είχε τον καλύτερο παίκτη στον κόσμο, θα μπορούσε σε ένα μονό παιχνίδι να διεκδικήσει την νίκη απέναντι σε οποιοδήποτε αντίπαλο.
irving
QUOTE(Rick Sanchez @ May 8 2018, 02:13 ) *
Η πρώτη παράγραφος μπορεί να αποδοθεί και σαν ευθύνη του λεμπρον ειδικά στο 2ο πέρασμά του στο κλιβελαντ
Οι ομάδες χτίζονται αλλά εχουνε υψηλό ταβάνι (ταβάνι διεκδίκησης πρωταθλήματος) 3-4 Χρόνια για πολλούς λόγους ειδικά από το 2000 και μετά (βλέπε Lakers 2000-2004,Miami 11-14) Ο λεμπρον αλλάζοντας 2 φορές ομάδες μπόρεσε να έχει γύρω του έναν διαφορετικό κορμό παικτών για να διεκδικεί πρωταθλήματα
Ας μην ξεχνάμε πως το 16 είχε την πιο ακριβή ομάδα στα χρονικά του nba μέχρι τότε για να μπορέσει να πάρει το πρωτάθλημα και σε αυτό έβαλε κυριολεκτικά το χεράκι του ο draymond χωρίς να παραβλέπω φυσικά την απίστευτη σειρά που έκανε ο λεμπρον
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ενώ είναι ο καλύτερος παίκτης που έχω προλάβει μιας και δεν έχω προλάβει τον Jordan είναι κουραστικό το narrative ότι είναι εντελώς αουτσάιντερ
Να μεταφερθεί στο off topic παρακαλώ

σιγουρα εχει μεριδιο ευθυνης ο λεμπρον για τις ομαδες του.

η ακριβη ομαδα δεν λεει και πολλα ετσι οπως λειτουργει το nba. και οι νετς ειχαν πολυ μεγαλο μπατζετ και βγαιναν τελευταιοι. σιγουρα καποιοι παιχτες πληρωθηκαν υπεραξιες.

τα περι γκριν τα ακουω βερεσε οταν ανατρεπεται η σειρα απο 3-1. τι να πουμε για το 15 δηλαδη.
Badass
QUOTE (aegeansheed @ May 8 2018, 02:42 ) *
Έχω δει μόνο το Game7 με Pacers και κανένα με το Τορόντο. Οπότε δε μπορω να βοηθήσω και πολύ, αλλά αν ήθελες να πεις κάτι καλύτερα να ξεδιπλώσεις τη σκέψη σου. Θα προσπαθήσω να καλύψω κάπως απαντώντας γενικά... τον θεωρώ above average defender λόγω του εντυπωσιακού σώματός του και του intimidation από την παρουσία του που πολλές φορές αλλοιώνει τη σκέψη κάποιου λιγότερο έμπειρου αντιπάλου. Πολύ καλός αθλητικός weak side defender, elite μάλλον, πολύ καλός rim protector. Honestly μέτριος προσωπικός αμυντικός, αλλά κι εδώ το intimidation που πάει μαζί, μάλλον τον κάνει παραπάνω από μέτριο.



Τελευταίο και σύντομο για σήμερα γιατί σχολάμε 69.gif

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Συμφωνώ σε όλα εκτός από το σημείο για την προσωπική άμυνα. Όχι μόνο στα φετινά πλέι οφ αλλά επειδή όπως είπες μιλάς γενικά, όταν χρειαστεί να αναλάβει κάποιον προσωπικά τον δυσκολεύει πολύ. Από γκαρντ μέχρι ψηλό. Λόγω δύναμης, ταχύτητας, μεγέθους και αντίληψης. Θυμάμαι τρομερές προσωπικές άμυνες σε Κρις Πολ, Κάρι, Ίρβινγκ τελευταία και Ολαντίπο κάποιες στιγμές φέτος.Είναι λίγα αυτά που λέω αλλά πέρασε και η ώρα και σχολάμε σιγά σιγά! Τα υπόλοιπα τις επόμενες μέρες
gerorge
QUOTE (Badass @ May 8 2018, 03:23 ) *
Τελευταίο και σύντομο για σήμερα γιατί σχολάμε 69.gif

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Συμφωνώ σε όλα εκτός από το σημείο για την προσωπική άμυνα. Όχι μόνο στα φετινά πλέι οφ αλλά επειδή όπως είπες μιλάς γενικά, όταν χρειαστεί να αναλάβει κάποιον προσωπικά τον δυσκολεύει πολύ. Από γκαρντ μέχρι ψηλό. Λόγω δύναμης, ταχύτητας, μεγέθους και αντίληψης. Θυμάμαι τρομερές προσωπικές άμυνες σε Κρις Πολ, Κάρι, Ίρβινγκ τελευταία και Ολαντίπο κάποιες στιγμές φέτος.Είναι λίγα αυτά που λέω αλλά πέρασε και η ώρα και σχολάμε σιγά σιγά! Τα υπόλοιπα τις επόμενες μέρες



Στα φετινα στην προσωπικη παντως ειναι στην καλυτερη μετριος.Εχει αναλαβει assignments ανα καιρους(Bojan θυμαμαι οταν ειχε φτασει τους 20 οταν εβαλε την 30αρα),αλλα δεν ελεγε και πολλα.Κατα τ'αλλα βασει αριθμων ειναι προφανως ο καλυτερος αμυντικος των Καβς και σιγουρα βελτιωμενος σε σχεση με τη regular.
Οταν λεω για Durant ρε παιδια προφανως δε μιλαω να τον σταματησει ή κατι τετοιο γιατι ουτε ο Kawhi δεν το καταφερνει αυτο.Για να τον δυσκολεψει μιλουσα,κατι που δεν συνεβη αφου σουταρε γυρω στο 70& οταν τον μαρκαρε ο Λεμπρον

Οσο για τις μετριες ομαδες που ειχε,στη πρωτη του θητεια δεν εφταιγε καποιος αλλος περα απο το FO που επαιζε με αυτους που επαιζε.Στη δευτερη του θητεια ομως επαιξε σημαντικο ρολο στη ληψη αποφασεων πιεζοντας για τα συμβολαια Jr και ΤΤ,και θελοντας μια μαριονετα στον παγκο,οπως τον Lue,ο οποιος κακα τα ψεματα πρεπει να ναι ο χειροτερος προπονητης της λιγκας.
thalys
Off topic στο off topic: όταν για να έχουν ελπίδες οι Καβς φέτος στα πλέυ οφς, ο Λεμπρόν πρέπει να γράφει 40 λεπτά και 30-10-10 μπροστά, είναι κάπως υπερβολικό να του ζητάμε να σκίζεται στην άμυνα. Δε νομίζω ν'αμφιβάλει κανείς ότι αν είχε μικρότερο επιθετικό φόρτο, θα μπορούσε να είναι τοπ αμυντικός.

Κατά τ'άλλα είναι ο καλύτερος παίχτης της λίγκας εδώ και πολλά χρόνια και με μεγάλη απόσταση από τον δεύτερο. Έγινε αντιπαθητικός λόγω υπερβολικής προώθησης (στην αρχή της καριέρας του δεν του δίνονταν ποτέ βήματα ή επιθετικό πχ, δε λέω μόνο για το ανελέητο μάρκετινγκ) και της Απόφασης. Αφενός αυτά συμβαίνουν με όλα τ'ανερχόμενα αστέρια (Γιάννης, Εμπιίντ, Σίμμονς σήμερα). Αφετέρου έχει βελτιωθεί τόσο πολύ στις αδυναμίες του που δεν έχεις πού να πιαστείς να τον κράξεις και να θες.
sarounas
καλός ειναι αλλά όχι και σαν τον KD, ούτε καν τον Κάρι smiley.gif

ο Λέοναρντ ή ένας ΙGGY σαν αυτόν του 2015 τον τρώνε για πρωινό icon_drunk.gif
geo82
QUOTE (Badass @ May 8 2018, 01:55 ) *
Το ότι βέβαια οι ρετρολάγνοι συγκρίνουν ΜΟΝΟ τον Λεμπρόν από σύγχρονους παίκτες με τον Τζόρνταν(και βρίσκουν διάφορες υπαρκτές και ανύπαρκτες δικαιολογίες για να αποδείξουν πως ο Air είναι καλύτερος) από μόνο του είναι παράσημο για τον Λεμπρόν και δείχνει να τους τρομάζει η σύγκριση


Είναι ο μόνος που συγκρίνεται με τον Τζόρνταν, γιατί η κυριαρχία του θυμίζει την ανάλογη του Τζόρνταν. Από το 2011 και μετά πάει συνέχεια στους τελικούς. Η δεκαετία του '90 σφραγίστηκε από την κυριαρχία του Τζόρνταν και αυτή του '10 από του Λεμπρόν, τουλάχιστον στην Ανατολή. Σίγουρα, η περιφέρεια από το 2014 μέχρι το 2017 δεν ήταν τόσο ισχυρή (η Ατλάντα και το Τορόντο σε καμία περίπτωση δεν είχαν το μέταλλο των Celtics του '11-'12 ή των Pacers του '12-'14 ) αλλά και πάλι δεν μπορεί να αγνοηθεί το επίτευγμά του. Θεωρώ πως τροχοπέδη στην προσπάθειά του για τον τίτλο του GOAT αποτελεί το αρνητικό του ρεκόρ σε τελικούς. Όλοι οι υποψήφιοι γι' αυτό τον τίτλο (Jordan, Jabbar, Magic, Russell κτλ.) έχουν θετικό ρεκόρ, ενώ τον στοιχειώνει και η μέτρια παρουσία του στους τελικούς του 2011. Κακά τα ψέματα, οι τελικοί είναι το big stage, εκεί που ξεχωρίζουν οι πολύ μεγάλες προσωπικότητες. Ο MJ εκεί ανέβαζε επίπεδο. Tέλειωσε τους τελικούς του 1991 με 11,5 ασίστ μ.ο. και αυτούς του 1993 με πάνω από 40 π. μέσο όρο. Οι ήττες του το 2007, το 2014, το 2015 και το 2017 ήταν απολύτως δικαιολογημένες, αλλά του 2011 όχι.
Eλπίζω ,πάντως, να τον αποκλείσει κάποια ομάδα φέτος πριν τους τελικούς. Όσο σπουδαίο κι αν είναι το επίτευγμά του, καταντά ανιαρό να πηγαίνει συνέχεια ο ίδιος παίχτης στους τελικούς.
gerorge
QUOTE (geo82 @ May 8 2018, 19:07 ) *
Eλπίζω ,πάντως, να τον αποκλείσει κάποια ομάδα φέτος πριν τους τελικούς. Όσο σπουδαίο κι αν είναι το επίτευγμά του, καταντά ανιαρό να πηγαίνει συνέχεια ο ίδιος παίχτης στους τελικούς.



Εδω που φτασαμε ελπιζω να παει ο Λεμπρον τελικους.Οι Celtics ακομα κι αν κανουν την υπερβαση να περασουν τους Καβς(ας τελειωσουν πρωτα με την υπερβαση επι των Σιξερς),καποια στιγμη θα ξεφουσκωσουν λογω των απωλειων οποτε οι τελικοι θα ειναι ευκολη υποθεση για τη δυση.Τουλαχιστον ο Λεμπρον μπορει να κλεψει 1-2 παιχνιδια και να δωσει ενδιαφερον.

Τελος,δε νομιζω οτι ειναι ρετρολαγνεια να θεωρεις τον MJ GOAT.Λετρολαγνεια ειναι πχ να θεωρεις τον Reggie καλυτερο σουτερ του Curry
Conan1982
QUOTE (gerorge @ May 8 2018, 19:20 ) *
Λετρολαγνεια ειναι πχ να θεωρεις τον Reggie καλυτερο σουτερ του Curry


Τι είπες τώρα και με πλήγωσες, Ο Ρέτζι ήταν αδυναμία, αλλά πλέον έχουν βγει καλύτεροι σε ποσοστά αν και η ταχύτητα του και ο τρόπος που ξεμαρκαριζόταν είναι καταπληκτικά, (θέλω να) πιστεύω ότι έχουν βελτιωθεί πολύ όλα αυτά τα χρόνια οι μέθοδοι προπόνησης στο σουτ, και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι με τα σημερινά μέσα ο Ρέτζι θα ήταν σε ποσοστά πολύ υψηλότερα. Αλλά ναι ο Κάρυ είναι καλύτερος, στα ποσοστά, στην ποικιλία, παντού.
aegeansheed
QUOTE(Conan1982 @ May 8 2018, 19:56 ) *
Τι είπες τώρα και με πλήγωσες, Ο Ρέτζι ήταν αδυναμία, αλλά πλέον έχουν βγει καλύτεροι σε ποσοστά αν και η ταχύτητα του και ο τρόπος που ξεμαρκαριζόταν είναι καταπληκτικά, (θέλω να) πιστεύω ότι έχουν βελτιωθεί πολύ όλα αυτά τα χρόνια οι μέθοδοι προπόνησης στο σουτ, και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι με τα σημερινά μέσα ο Ρέτζι θα ήταν σε ποσοστά πολύ υψηλότερα. Αλλά ναι ο Κάρυ είναι καλύτερος, στα ποσοστά, στην ποικιλία, παντού.

Ο Ρέτζυ μπορεί να μη συγκρίνεται σε τεχνική και επιδόσεις με Ray Allen, Steph, Klay και τους επόμενους μεγάλους σουτέρ που θα βγουν, αλλά κατέχει κατά τη γνώμη μου τον άτυπο ρόλο του πρώτου master αυτού του τύπου παικτών (Steph, Klay, Rip Hamilton το έχουν δηλώσει σίγουρα) που έχουν εξελίξει τόσο πολύ το off-the-screen catch and shoot. Τα νούμερά του πιθανότατα θα ήταν πολύ υψηλότερα αν έπαιζε σήμερα. Δικαιούται ασφαλώς και εξίσου να περιλαμβάνεται και να αναφέρεται ανάμεσα σε αυτούς.
geo82
QUOTE (aegeansheed @ May 8 2018, 20:25 ) *
Ο Ρέτζυ μπορεί να μη συγκρίνεται σε τεχνική και επιδόσεις με Ray Allen, Steph, Klay και τους επόμενους μεγάλους σουτέρ που θα βγουν, αλλά κατέχει κατά τη γνώμη μου τον άτυπο ρόλο του πρώτου master αυτού του τύπου παικτών (Steph, Klay, Rip Hamilton το έχουν δηλώσει σίγουρα) που έχουν εξελίξει τόσο πολύ το off-the-screen catch and shoot. Τα νούμερά του πιθανότατα θα ήταν πολύ υψηλότερα αν έπαιζε σήμερα. Δικαιούται ασφαλώς και εξίσου να περιλαμβάνεται και να αναφέρεται ανάμεσα σε αυτούς.


Επίσης, σε σχέση με αυτούς που αναφέρεις ήταν ο μεγαλύτερος τσόγλανος! laugh.gif Ως οπαδός των Knicks το γνωρίζω πολύ καλά...
T.W.Is.M.
QUOTE(Badass @ May 7 2018, 20:56 ) *
Ένα πράγμα δε μπορώ να καταλάβω. Πως γίνεται ο Λεμπρόν να έχει ακόμα τόσους haters. Αν και πλέον μιλάνε όλο και λιγότεροι γιατί απλά...τι να πουν; Κι εγώ ήμουν πριν λίγα χρόνια επικριτικός απέναντί του αλλά κλείνει στόματα. Δεν έχω ξαναδεί παίκτη στη ζωή μου να βελτιώνει το παιχνίδι του ΚΑΘΕ χρόνο μέχρι και τέτοια ηλικία. Πραγματικά δε μαρκάρεται. Έχει προσθέσει, ακόμα και φέτος, χίλιους τρόπους να βάζει τη μπάλα στο καλάθι, τα ποσοστά του είναι καλύτερα από σέντερ και πασάρει με τρόπους που και ο Μάτζικ θα ζήλευε(όχι ο Λάρυ που είναι μανούλα σε αυτά rolleyes.gif).

Το μόνο που θα προσπαθούσε κάποιος να του προσάψει είναι η άμυνα αν και προσωπικά διαφωνώ. Αν αναλάβει κάποιον του κάνει τη ζωή δύσκολη και το σκέφτεται δυο και τρεις φορές να σουτάρει ή να πάει σε drive μπροστά στον Λεμπρόν. Απλά η ομάδα συνολικά πάσχει αμυντικά και ένας ή δυο κούκοι δε φέρνουν την άνοιξη...


Δεσμευομαι να γραψω την αποψη μου οσο πιο αντικειμενικα και σοβαρα μπορω μετα τα πλει οφ ή μετα τον αποκλεισμο του Κλιβελαντ(αν δεν παει στους τελικους). Να ξερει οποιος το διαβασει πως μεγαλυτερο "εχθρο" του Λεμπρον δε θα βρει εδω μεσα απο μενα.
aegeansheed
QUOTE(T.W.Is.M. @ May 8 2018, 20:52 ) *
Δεσμευομαι να γραψω την αποψη μου οσο πιο αντικειμενικα και σοβαρα μπορω μετα τα πλει οφ ή μετα τον αποκλεισμο του Κλιβελαντ(αν δεν παει στους τελικους). Να ξερει οποιος το διαβασει πως μεγαλυτερο "εχθρο" του Λεμπρον δε θα βρει εδω μεσα απο μενα.

Είναι και το μόνο διάστημα που θα μπορείς, καθώς θα θεωρηθεί off-topic οπουδήποτε αλλού!

Από την άλλη... αυτή η δημόσια δέσμευση δε εγγυάται από μόνη της ότι η δημοσίευση θα εγκριθεί! laugh.gif Θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια από μέρους σου για να αγγίξεις το όνειρο και να ξαναγράψεις για Λεμπρόν εδώ!
Rick Sanchez
QUOTE (aegeansheed @ May 8 2018, 02:42 ) *
Φέτος με αυτήν την ομάδα είναι το αουτσάηντερ. Πέρυσι, πρόπερσι και πριν 3 χρόνια ήταν και πάλι του αουτσάηντερ. Είναι η ομάδα κυρίως ο παράγοντας που καθορίζει ποιός είναι το φαβορί. Δεν είναι κάποια υπερβολή, είναι αυτό που είναι.

Το προηγούμενο σχόλιο που έγραψα δεν είχε σκοπό να κακολογησει τον λεμπρον ο οποίος προφανώς και είναι στους τοπ3-5 καλύτερους εβερ.
Η αληθεια είναι όμως πως στη συζήτηση για το GOAT μπαίνει με πολλή "φόρα " (ίσως και λόγω recency bias ) αποσιωπώντας κάποιες λεπτομέρειες που τον απομακρύνουν από αυτό. Μια από αυτές είναι η διαρκής υποτίμηση του ροστερ που έχει γύρω του.
Πρώτα από όλα έγραψα ότι οι ομάδες του δεν ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ το αουτσαιντερ από άποψη δυναμικότητας του ροστερ με εξαίρεση φετος
Δεύτερον λες ότι είναι η ομάδα κυρίως ο παράγοντας που καθορίζει ποιος είναι το φαβορί φέτος η ομάδα του είναι κυρίως λεμπρονοκεντρικη.Περυσι πρόπερσι και πριν 3 χρόνια ήταν και πάλι τελείως λεμπρονοκεντρικη (τελείως δικαιολογησιμα στους τελικούς του 15 που οι καβς είχαν αποδεκατιστει από τραυματισμούς) . Θεωρώ ότι μια ομάδα ανεξάρτητα της δυναμικότητας του ροστερ της έχει συγκεκριμένο ταβάνι απόδοσης όταν εξαρτάται τόσο πολύ από έναν παίκτη.
Η λεπτομέρεια που κάνει λοιπόν την διαφορά μεταξύ λεμπρον και MJ είναι ότι ο 2ος άφησε τον εαυτό του να μπει σε ένα σύστημα ενώ ο άλλος ειδικά στην 2η θητεία του στο κλιβελαντ αρνήθηκε να το κάνει.
sarounas
μόνος του δεν κέρδισε κανείς. Στο ανώτερο επίπεδο είναι απλά θέμα γούστου τί τύπος παίκτη αρέσει στον καθένα να βλέπει. Ασφαλώς προσωπικά θα προτιμούσα καλλιτέχνες του είδους όπως πχ Κάρι, Ντουράντ, Νας, Χακίμ, Τζόρνταν, Τζούλιους Έρβινγκ και βέβαια τον καλύτερο όλων για μένα Μάτζικ παρά μπετατζήδες τύπου Λεμπρόν, Σακίλ και Μπάρκλει
Andre Miller
QUOTE (jvalin @ May 8 2018, 22:03 ) *
Cavaliers Rumors: Rodney Hood Refused to Enter 4th Quarter, Angered Teammates


Εύχομαι να συνεχίσει με το καλό τα ίδια βεντετιλίκια και στον επόμενο γύρο! tongue.gif

Γελοιότητες! Τώρα βλέπουμε γιατί δεν τον ήθελαν οι Τζαζ.

QUOTE (sarounas @ May 8 2018, 22:38 ) *
μόνος του δεν κέρδισε κανείς. Στο ανώτερο επίπεδο είναι απλά θέμα γούστου τί τύπος παίκτη αρέσει στον καθένα να βλέπει. Ασφαλώς προσωπικά θα προτιμούσα καλλιτέχνες του είδους όπως πχ Κάρι, Ντουράντ, Νας, Χακίμ, Τζόρνταν, Τζούλιους Έρβινγκ και βέβαια τον καλύτερο όλων για μένα Μάτζικ παρά μπετατζήδες τύπου Λεμπρόν, Σακίλ και Μπάρκλει

Ε όχι και μπετατζης ο Λεμπρον! Για τον Ματζικ συμφωνω, ο πιο απίθανος των απιθανων!
aegeansheed
Παιδιά να λείπουν καλύτερα οι καφενέδικοι χαρακτηρισμοί.
Quincy
QUOTE(Rick Sanchez @ May 8 2018, 20:26 ) *
Το προηγούμενο σχόλιο που έγραψα δεν είχε σκοπό να κακολογησει τον λεμπρον ο οποίος προφανώς και είναι στους τοπ3-5 καλύτερους εβερ.
Η αληθεια είναι όμως πως στη συζήτηση για το GOAT μπαίνει με πολλή "φόρα " (ίσως και λόγω recency bias ) αποσιωπώντας κάποιες λεπτομέρειες που τον απομακρύνουν από αυτό. Μια από αυτές είναι η διαρκής υποτίμηση του ροστερ που έχει γύρω του.
Πρώτα από όλα έγραψα ότι οι ομάδες του δεν ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ το αουτσαιντερ από άποψη δυναμικότητας του ροστερ με εξαίρεση φετος
Δεύτερον λες ότι είναι η ομάδα κυρίως ο παράγοντας που καθορίζει ποιος είναι το φαβορί φέτος η ομάδα του είναι κυρίως λεμπρονοκεντρικη.Περυσι πρόπερσι και πριν 3 χρόνια ήταν και πάλι τελείως λεμπρονοκεντρικη (τελείως δικαιολογησιμα στους τελικούς του 15 που οι καβς είχαν αποδεκατιστει από τραυματισμούς) . Θεωρώ ότι μια ομάδα ανεξάρτητα της δυναμικότητας του ροστερ της έχει συγκεκριμένο ταβάνι απόδοσης όταν εξαρτάται τόσο πολύ από έναν παίκτη.
Η λεπτομέρεια που κάνει λοιπόν την διαφορά μεταξύ λεμπρον και MJ είναι ότι ο 2ος άφησε τον εαυτό του να μπει σε ένα σύστημα ενώ ο άλλος ειδικά στην 2η θητεία του στο κλιβελαντ αρνήθηκε να το κάνει.


Όλοι οι GOAT Candidates -εκτός του Lebron και του Chamberlain- έπαιζαν σε πολύ καλύτερες ομάδες, , αν όχι ΤΙΣ καλύτερες, με τα δεδομένα των εποχών τους και τον ανταγωνισμό που είχαν. Με ομάδες όπως τους Celtics των 60's, τους Lakers των 80's, τους Bulls των 90's κλπ συργκρίνονται οι Warriors και όχι οι Cavs.

Συμφωνώ πως μια ομάδα έχει συγκεκριμένο ταβάνι όταν στηρίζεται κατά τέτοιο ποσοστό σε ένα άτομο, αλλά διαφωνώ στο ότι ευθύνεται ο Lebron με τον τρόπο παιχνιδιού για κάτι τέτοιο. Όπως γράφτηκε και παραπάνω πρέπει να παίζει 40 λεπτά και να γράφει 30-10-10, γιατί απλά μόνο έτσι μπορούν οι Cavs να έχουν τύχη στους τελικούς.
irving
QUOTE(sarounas @ May 8 2018, 22:38 ) *
μόνος του δεν κέρδισε κανείς. Στο ανώτερο επίπεδο είναι απλά θέμα γούστου τί τύπος παίκτη αρέσει στον καθένα να βλέπει. Ασφαλώς προσωπικά θα προτιμούσα καλλιτέχνες του είδους όπως πχ Κάρι, Ντουράντ, Νας, Χακίμ, Τζόρνταν, Τζούλιους Έρβινγκ και βέβαια τον καλύτερο όλων για μένα Μάτζικ παρά μπετατζήδες τύπου Λεμπρόν, Σακίλ και Μπάρκλει

μα η φραση "κερδιζει μονο του" εχει μια δοση υπερβολης αλλα δειχνει και την εξαρτηση που εχει μια ομαδα απο εναν παιχτη. περα απο το οτι ειναι καπως αγουστο, δεν γινεται καποιος να βλεπει μπασκετ και να αποκαλει τον λεμπρον ετσι.
aegeansheed
QUOTE(Rick Sanchez @ May 8 2018, 22:26 ) *
Η λεπτομέρεια που κάνει λοιπόν την διαφορά μεταξύ λεμπρον και MJ είναι ότι ο 2ος άφησε τον εαυτό του να μπει σε ένα σύστημα ενώ ο άλλος ειδικά στην 2η θητεία του στο κλιβελαντ αρνήθηκε να το κάνει.

Αυτό είναι πολύ πετυχημένο σχόλιο και δικαιούται συζήτησης. Το πιστεύω επίσης ότι είναι σημείο που θα του στερεί "goat points", εφόσον δεν έρχονται τα αποτελέσματα με αυτό το μοντέλο. Σκέφτομαι ότι έχεις διαβάσει το Eleven Rings για να το σχολιάζεις τόσο εύστοχα, αφού βρίσκω αρκετά σημεία μέσα από αυτό.
Υπάρχει το debate ότι δε μπορείς να συγκρίνεις ποτέ δύο διαφορετικά ρόστερ σε δυο διαφορετικές εποχές. Βέβαια αν βγάλουμε τους Cavs, από αυτή τη συζήτηση-αφού είναι σαφές ότι συγκρίνουμε πλέον ευθέως MJ με Bron- και βάλουμε και τους Heat, οι οποίοι σε αρκετά μεγάλο βαθμό βασίζονταν σε αυτό το μοντέλο "πολύ μεγάλης ελευθερίας επιλογών" που φέρνει/επιβάλλει εμέσως η προσωπικότητα του Lebron, τότε τα 3 πρωταθλήματα που έχει και οι παρουσίες του σε Τελικούς, για μένα το καθιστούν σαφέστατα πετυχημένο.
Συμφωνώ ότι όλο αυτό έχει ποιοτικές διαφορές, αλλά και πάλι μετράει το focus των παικτών στον στόχο και η προσήλωση στο αποτέλεσμα, είτε αυτό γίνεται μέσω ενός coach (Phil Jax e.g.) είτε μέσω ενός παίκτη (π.χ. Lebron). Πάντα θα υπάρχουν distractions όπως αυτά του Hood τώρα ή του Love πριν 1+ χρόνο ή αντίστοιχα μιας πολύχρωμης προσωπικότητας όπως ήταν ο Ροντμαν, το σημαντικό είναι αυτοί οι 12 παίκτες και τα τημς να γίνονται μια γροθιά στο πιο κρίσιμο σημείο της σαιζόν. Στο ματς με τους Pacers (το 7ο) ας πούμε είδα έναν playoff τόνο με τρομερό focus από τον Lebron που μετεδιδόταν στους παίκτες και κυκλοφορούσε μεταξύ τους όπως σε συγκοινωνούντα δοχεία. Για μένα αυτό μετράει στο τέλος, όταν το μάτι γυαλίζει το καταλαβαίνεις.
Φέτος αυτό που έγινε με το ξήλωμα της μισής ομάδας στα μισά, είναι ενδεικτικό για το επίπεδο της γνώσης της λειτουργίας του μοντέλου του στην ομάδα του (ασφαλώς με αυτόν στο επίκεντρο), του διαβάσματος του αντιπάλου και του urgency όταν χρειάζεται. Είναι ίσως ο μοναδικός παίκτης όλων των εποχών με τις ικανότητές του και την ελευθερία να επιβάλει αυτό το μπάσκετ/μοντέλο που λέμε να μετατρέπει μια ομάδα επιπέδου εκτός playoffs-χωρίς αυτόν σε διεκδικήτρια τίτλου-με αυτόν. Φτάνει αυτό από μόνο του; Φυσικά όχι μιας και υπάρχουν δύο αντίπαλοι σε έναν αγώνα μπάσκετ που θα κερδίσει ένας... Ειδικά από τη στιγμή που απέναντι βρίσκεται η ελίτ ομάδα των Warriors.
Δεν ξέρω αν άγγιξα κάποια σημεία των σκέψεών σου, προσπάθησα να το κρατήσω όσο πιο κοντά το εννοούσα.
Rick Sanchez
QUOTE (aegeansheed @ May 8 2018, 22:55 ) *

Στην κριτική μου για το λεμπρον για το γεγονός ότι δεν άφησε το εαυτό του να μπει σε ένα σύστημα επικεντρώνομαι στη 2η θητεία του στους καβς γιατί εκεί ήταν που είχε την απόλυτη ελευθερία κινήσεων.Οι Χιτ πέρα από την ελευθερία επιλογών που έδωσαν στον λεμπρον βασίζονταν και στην πιεστική άμυνα του Spoelstra (τον οποίον ηθελε να απολύσει ο λεμπρον ) και στην διοίκηση του franchise από τον πατ ραιλι.
Συμφωνώ με αυτό που λες για την ηγετικοτητα που βγάζει και για το υψηλό (μπασκετικό) iq του. Ίσα ίσα πιστεύω ότι το τελευταίο είναι αυτό που δεν τον αφήνει να βάλει τον εαυτό του σε ένα σύστημα και που παλιότερα τον οδηγούσε σε αγωνιστική κατάρρευση εξαιτίας overthinking (Όπως με τους Μαβς).
Δεν έχω διαβάσει το Eleven rings οπότε αν γίνεται να με ενημερώσεις πάνω σε αυτο παρακαλώ.
Επίσης βρίσκω πολύ ειρωνικό το γεγονός ότι πέρα από το αισθητικό κομμάτι (υποκειμενική μου άποψη για τον λεμπρον είναι παρόμοια με αυτή του sarounas και του belalik ) τη σειρά του λεμπρον με τους Μαβς το 11, ο κυριότερος παράγοντας που βάζει πολυ μπροστά τον MJ στη συζητηση για το GOAT ειναι ο Jerry Krause (βλ.ανταλλαγη Oakley-Cartwright , την απόλυση του ντακ κολλινς * για τον Φιλ και την απόκτηση του Κουκοτς : αποφάσεις που δεν ήθελε ο MJ ). Τον οποίο Krause ο Φιλ εκραζε στους παίκτες για να τους συσπειρωσει κατά την διάρκεια του 2ου 3πιτ (αυτό είναι από αφιέρωμα που βρήκα στο youtube για τους λόγους που δεν συνέχισε η ομάδα του 98 ).
* : ο οποίος ήτανε ο αντίστοιχος Lue του λεμπρον
Rick Sanchez
QUOTE (Quincy @ May 8 2018, 22:59 ) *
Όλοι οι GOAT Candidates -εκτός του Lebron και του Chamberlain- έπαιζαν σε πολύ καλύτερες ομάδες, , αν όχι ΤΙΣ καλύτερες, με τα δεδομένα των εποχών τους και τον ανταγωνισμό που είχαν. Με ομάδες όπως τους Celtics των 60's, τους Lakers των 80's, τους Bulls των 90's κλπ συργκρίνονται οι Warriors και όχι οι Cavs.

Συμφωνώ πως μια ομάδα έχει συγκεκριμένο ταβάνι όταν στηρίζεται κατά τέτοιο ποσοστό σε ένα άτομο, αλλά διαφωνώ στο ότι ευθύνεται ο Lebron με τον τρόπο παιχνιδιού για κάτι τέτοιο. Όπως γράφτηκε και παραπάνω πρέπει να παίζει 40 λεπτά και να γράφει 30-10-10, γιατί απλά μόνο έτσι μπορούν οι Cavs να έχουν τύχη στους τελικούς.

Μπορεί οχι οι Καβς Αλλά οι Χιτ όταν πρωτοσχηματιστηκαν είχαν τις δυνατότητες από άποψη ροστερ να μπουν στο πάνθεον μαζί με τις υπόλοιπες ομάδες που αναφέρεις (άσχετα αν τώρα έχουμε πιο πρόσφατη την εικόνα του wade του 14 και όχι του 10 ). Με τους Χιτ άλλωστε ο λεμπρον πήρε 2 από τα 3 πρωταθλήματα του .
Αυτό που κάνει τους Gsw να μπαίνουν σιγά σιγά στη συζήτηση για GOAT ομάδα πέρα από τους 4 all star είναι και η δυνατότητα των 2 super stars τους να είναι απειλητικοί στην επίθεση και χωρίς την μπάλα στα χέρια τους, να μπουν σε ένα σύστημα.
T.W.Is.M.
QUOTE(aegeansheed @ May 8 2018, 20:56 ) *
Είναι και το μόνο διάστημα που θα μπορείς, καθώς θα θεωρηθεί off-topic οπουδήποτε αλλού!

Από την άλλη... αυτή η δημόσια δέσμευση δε εγγυάται από μόνη της ότι η δημοσίευση θα εγκριθεί! laugh.gif Θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια από μέρους σου για να αγγίξεις το όνειρο και να ξαναγράψεις για Λεμπρόν εδώ!


Η ιδανικη στιγμη παντως θα ηταν τη μερα που θα ανακοινωσει την αποσυρση του! Αν καταφερω να μαζευτω βεβαια απο την Ομονοια, που θα εχω βγει για να πανηγυρισω! smiley.gif

Κατα βαθος ξερεις οτι αυτο που θα γραψω θα προκαλεσει απαντησεις, αλλοι θα συμφωνησουν, αλλοι θα διαφωνησουν, αλλα αν γραψω σοβαρα την αποψη μου, δε θα θεωρηθει τρολαρισμα. Οπως επισης αναγνωριζω κι εγω οτι μερικα πραγματα δεν ειναι ευκολο να τα εξηγησω, πχ για ποιο λογο δε μου ειναι συμπαθης ο Λεμπρον ή πως γινεται να μη μου αρεσει ο Λεμπρον, αλλα να θεωρω αγαπημενο μου σεντερ το Σακιλ Ο΄Νιλ. Ελπιζω να τα καταφερω μετα τους τελικους Ανατολης.

Εχω και μια ερωτηση ακομα: Τα τελευταια χρονια συνηθιζω να ξυπναω για να δω τους τελικους ζωντανα. Μηπως αντι για τους τελικους θα επρεπε να ξυπνησω για τους τελικους Δυσης φετος; Υπολογιστε οτι με τα ωραρια που εχω λογω δουλειας, παιδιων και υποχρεωσεων γενικως ο οργανισμος μου δε θα αντεξει τα ξυπνηματα και στους 2 γυρους!
Manimal
QUOTE (Quincy @ May 8 2018, 22:59 ) *
Όλοι οι GOAT Candidates -εκτός του Lebron και του Chamberlain- έπαιζαν σε πολύ καλύτερες ομάδες, , αν όχι ΤΙΣ καλύτερες, με τα δεδομένα των εποχών τους και τον ανταγωνισμό που είχαν. Με ομάδες όπως τους Celtics των 60's, τους Lakers των 80's, τους Bulls των 90's κλπ συργκρίνονται οι Warriors και όχι οι Cavs.

Συμφωνώ πως μια ομάδα έχει συγκεκριμένο ταβάνι όταν στηρίζεται κατά τέτοιο ποσοστό σε ένα άτομο, αλλά διαφωνώ στο ότι ευθύνεται ο Lebron με τον τρόπο παιχνιδιού για κάτι τέτοιο. Όπως γράφτηκε και παραπάνω πρέπει να παίζει 40 λεπτά και να γράφει 30-10-10, γιατί απλά μόνο έτσι μπορούν οι Cavs να έχουν τύχη στους τελικούς.


Με τους Γουόριορς καμία ομάδα του παρελθόντος δεν μπορεί να συγκριθεί. Είναι ίσως η μοναδική ομάδα που θα μπορούσε να έχει τέσσερις παίχτες στις πρώτες All NBA teams.

Η τεράστια διαφορά (εμμεσως απαντώ και στο σεντόνι του sheed περί λεμπρονοκεντρικού μοντέλου) μεταξύ Λεμπρόν & Jordan ήταν ότι ο Λεμπρόν ανέκαθεν (Μαϊάμι - Καβς 2η θητεία) είχε γύρω του παίχτες έτοιμους, all star παίχτες αλλά και που βρέθηκαν στις πρώτες All NBA teams. Από παραδοχή και του ίδιου του Πίπεν που ήταν ίσως και ο μοναδικός λόγος που καθιστούσε το δίδυμο MJ-Pippen αχτύπητο (και κατεπέκταση τους Bulls), οφείλει κατά πολύ μεγάλο μέρος της εξέλιξής του σε αυτή τη συνύπαρξη. Είναι μία αντίστοιχη περίπτωση της σημερινής εκδοχής του Green που η εξέλιξή του οφείλεται σε πολύ μεγάλο βαθμό στο ευνοϊκό περιβάλλον του GSW και των splash brothers. O LeBron αναμφισβήτητα ανεβάζει επίπεδο την εκάστοτε ομάδα του, ουδέποτε όμως υπήρξε κάποιος παίχτης δίπλα του που να εξελίχθηκε πέρα από αυτό που ήδη ήταν. Αντίθετα έχουμε και νωπό το παράδειγμα του Ιρβινγκ που θέλησε να απεμπλακεί από μία κατάσταση που δεν τον ικανοποιούσε μπασκετικώς. Συνεπώς από αυτό και μόνο φαίνεται μία διαφορά ως προς την επιρροή που είχε ο MJ ώστε να αποτελέσει από μόνος του έναν πυλώνα γύρω από τον οποίο θα εξελιχθεί η ομάδα σε δυναστεία, εν αντιθέσει με τον Λεμπρόν όπου ανέκαθεν προτιμούσε ομάδες έτοιμες. Το συγκεκριμένο θεωρώ είναι το σημαντικότερο μέρος του παζλ που στερείται ο LeBron έναντι του MJ ως προς το GOAT candidate.
Και γενικά υπάρχει η τάση να υποβαθμίζεται το ρόστερ των Καβς τα τελευταία χρόνια, που σε σύγκριση με τους Γουόριορς μπορεί να υστερεί, αλλά για τα δεδομένα της Ανατολής απέχει παρασάγκας σε ποιότητα των υπολοίπων. Δεν συζητάμε καν για την διαφορά που είχαν οι Heat σε σχέση με τα δεδομένα της λίγκας.
Σχετικά με το στυλ μπάσκετ των ομάδων του Λεμπρόν και το μοντέλο της ελευθερίας επιλογών που επιβάλλει η παρουσία του (ή επιβάλλεται με την παρουσία του) ίσως να αναρωτηθούμε και για το γεγονός αν είναι εφικτό κάποιο άλλο μοντέλο και αν αυτό σε υποθετικό σενάριο συμβεί, αν μπορεί ο ίδιος ο Λεμπρόν να γράψει τα ίδια νούμερα σε αυτές τις διαφορετικές συνθήκες.
aegeansheed
QUOTE(Rick Sanchez @ May 8 2018, 23:37 ) *
Στην κριτική μου για το λεμπρον για το γεγονός ότι δεν άφησε το εαυτό του να μπει σε ένα σύστημα επικεντρώνομαι στη 2η θητεία του στους καβς γιατί εκεί ήταν που είχε την απόλυτη ελευθερία κινήσεων. Οι Χιτ πέρα από την ελευθερία επιλογών που έδωσαν στον λεμπρον βασίζονταν και στην πιεστική άμυνα του Spoelstra (τον οποίον ηθελε να απολύσει ο λεμπρον ) και στην διοίκηση του franchise από τον πατ ραιλι.
Συμφωνώ με αυτό που λες για την ηγετικοτητα που βγάζει και για το υψηλό (μπασκετικό) iq του. Ίσα ίσα πιστεύω ότι το τελευταίο είναι αυτό που δεν τον αφήνει να βάλει τον εαυτό του σε ένα σύστημα και που παλιότερα τον οδηγούσε σε αγωνιστική κατάρρευση εξαιτίας overthinking (Όπως με τους Μαβς).
Δεν έχω διαβάσει το Eleven rings οπότε αν γίνεται να με ενημερώσεις πάνω σε αυτο παρακαλώ.
Επίσης βρίσκω πολύ ειρωνικό το γεγονός ότι πέρα από το αισθητικό κομμάτι (υποκειμενική μου άποψη για τον λεμπρον είναι παρόμοια με αυτή του sarounas και του belalik ) τη σειρά του λεμπρον με τους Μαβς το 11, ο κυριότερος παράγοντας που βάζει πολυ μπροστά τον MJ στη συζητηση για το GOAT ειναι ο Jerry Krause (βλ.ανταλλαγη Oakley-Cartwright , την απόλυση του ντακ κολλινς * για τον Φιλ και την απόκτηση του Κουκοτς : αποφάσεις που δεν ήθελε ο MJ ). Τον οποίο Krause ο Φιλ εκραζε στους παίκτες για να τους συσπειρωσει κατά την διάρκεια του 2ου 3πιτ (αυτό είναι από αφιέρωμα που βρήκα στο youtube για τους λόγους που δεν συνέχισε η ομάδα του 98 ).
* : ο οποίος ήτανε ο αντίστοιχος Lue του λεμπρον

Πήγα να τα βάλω στην ίδια πρόταση, αλλά όντως δύσκολα χωράνε. Είναι σαφώς ανόμοιες περιπτώσεις οι Heat του Lebron με τους δεύτερους Cavs του Lebron. Στην μεν ομάδα υπήρχε "σχετικά μεγάλη ελευθερία αποφάσεων" για τον Lebron στη δε "σχεδόν απόλυτη". Credits για τα σχόλια για Spo. Πολύ καλά έκανες και το διέκρινες. Ειδικά η τρίτη χρονιά αυτών των Heat ήταν εκείνη που κατά τη γνώμη μου είδα τον Lebron να ενσωματώνεται σε ένα σύστημα με πραγματικό προπονητή, το οποίο έδινε φοβερά αποτελέσματα με κορυφαία εκτελεσμένα plays τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση (ποιος θα ξεχάσει τη σειρά με τους Pacers).
*τον Mike Brown δεν τον υπολογίζω για προπονητή "κανονικό" ή μάλλον ικανό να αληλλεπιδράσει θετικά με τον Lebron, παρόλο που συνέπεσε με χρονιές των Cavs με καλά ρεκόρ στη regular.

** Το Eleven Rings είναι βιβλίο που έχει γράψει ο Phil Jackson και αφορά σε όλη του τη ζωή ως παίκτης των Knicks έως στα τελευταία χρόνια ως GM των Knicks (η έκδοση που έχω τον αφήνει με Μέλο και Derek Fisher). Λέει αρκετά ενδιαφέροντα σχετικα με τον χειρισμό του MJ ως προσωπικότητα, αλλά και παίκτη, ενώ μιλά και για τη μεταμόρφωσή του από έναν παίκτη που πήγαινε να κερδίσει μόνος του τα παιχνίδια (επειδή δεν εμπιστευόταν τους συμπαίκτες του) στον παίκτη που έκανε τους συμπαίκτες του να τον προκαλούν να τους εμπιστεύεται και να κερδίζουν και αυτοί παιχνίδια.

QUOTE(Rick Sanchez @ May 8 2018, 23:53 ) *
Μπορεί οχι οι Καβς Αλλά οι Χιτ όταν πρωτοσχηματιστηκαν είχαν τις δυνατότητες από άποψη ροστερ να μπουν στο πάνθεον μαζί με τις υπόλοιπες ομάδες που αναφέρεις (άσχετα αν τώρα έχουμε πιο πρόσφατη την εικόνα του wade του 14 και όχι του 10 ). Με τους Χιτ άλλωστε ο λεμπρον πήρε 2 από τα 3 πρωταθλήματα του .
Αυτό που κάνει τους Gsw να μπαίνουν σιγά σιγά στη συζήτηση για GOAT ομάδα πέρα από τους 4 all star είναι και η δυνατότητα των 2 super stars τους να είναι απειλητικοί στην επίθεση και χωρίς την μπάλα στα χέρια τους, να μπουν σε ένα σύστημα.

Οι Warriors έχουν όλες τις δυνατότητες να γίνουν μεγάλη δυναστεία (είναι ήδη), ήδη έχει έρθει ένας κορεσμός, αλλά είναι λογικό μετά από τόσα χρόνια.

QUOTE(T.W.Is.M. @ May 8 2018, 23:57 ) *
Κατα βαθος ξερεις οτι αυτο που θα γραψω θα προκαλεσει απαντησεις, αλλοι θα συμφωνησουν, αλλοι θα διαφωνησουν, αλλα αν γραψω σοβαρα την αποψη μου, δε θα θεωρηθει τρολαρισμα. Οπως επισης αναγνωριζω κι εγω οτι μερικα πραγματα δεν ειναι ευκολο να τα εξηγησω, πχ για ποιο λογο δε μου ειναι συμπαθης ο Λεμπρον ή πως γινεται να μη μου αρεσει ο Λεμπρον, αλλα να θεωρω αγαπημενο μου σεντερ το Σακιλ Ο΄Νιλ. Ελπιζω να τα καταφερω μετα τους τελικους Ανατολης.

Την ξέρουμε την άποψή σου τη σοβαρή και τη θέλουμε. Αλλά παραδοσιακά... δεν σου βγαίνει όταν πας να γράψεις για Lebron!

Κάθε χρόνο το κάνεις, ελπίζω να το καταφέρεις και φέτος.

QUOTE(Manimal @ May 9 2018, 00:21 ) *
Η τεράστια διαφορά (εμμεσως απαντώ και στο σεντόνι του sheed περί λεμπρονοκεντρικού μοντέλου) μεταξύ Λεμπρόν & Jordan ήταν ότι ο Λεμπρόν ανέκαθεν (Μαϊάμι - Καβς 2η θητεία) είχε γύρω του παίχτες έτοιμους, all star παίχτες αλλά και που βρέθηκαν στις πρώτες All NBA teams. Από παραδοχή και του ίδιου του Πίπεν που ήταν ίσως και ο μοναδικός λόγος που καθιστούσε το δίδυμο MJ-Pippen αχτύπητο (και κατεπέκταση τους Bulls), οφείλει κατά πολύ μεγάλο μέρος της εξέλιξής του σε αυτή τη συνύπαρξη. Είναι μία αντίστοιχη περίπτωση της σημερινής εκδοχής του Green που η εξέλιξή του οφείλεται σε πολύ μεγάλο βαθμό στο ευνοϊκό περιβάλλον του GSW και των splash brothers. O LeBron αναμφισβήτητα ανεβάζει επίπεδο την εκάστοτε ομάδα του, ουδέποτε όμως υπήρξε κάποιος παίχτης δίπλα του που να εξελίχθηκε πέρα από αυτό που ήδη ήταν. Αντίθετα έχουμε και νωπό το παράδειγμα του Ιρβινγκ που θέλησε να απεμπλακεί από μία κατάσταση που δεν τον ικανοποιούσε μπασκετικώς. Συνεπώς από αυτό και μόνο φαίνεται μία διαφορά ως προς την επιρροή που είχε ο MJ ώστε να αποτελέσει από μόνος του έναν πυλώνα γύρω από τον οποίο θα εξελιχθεί η ομάδα σε δυναστεία, εν αντιθέσει με τον Λεμπρόν όπου ανέκαθεν προτιμούσε ομάδες έτοιμες. Το συγκεκριμένο θεωρώ είναι το σημαντικότερο μέρος του παζλ που στερείται ο LeBron έναντι του MJ ως προς το GOAT candidate.

Για το Miami δέχομαι αυτήν την πρόταση σχετικά με τους συμπαίκτες, αλλά ήταν το μοντέλο του Spo τέτοιο, που ζητούσε ρόλους συγκεκριμένους (Haslem για low post, Battier-Mike Miller για άμυνες/σουτ, J.Jones για σουτ και άμυνες, Cole/Chalmers για τρεχάλα και άμυνα). Δεν άφηνε ιδιαίτερα περιθώρια ανάπτυξης/εξέλιξης σε νέους παίκτες, γιατί οι ηλικίες των συμπληρωματικών ήταν τέτοιες που δε γινόταν αυτό. Ο Chalmers και ο Cole είδαμε όλοι τί παίκτες ήταν τελικά σε μερικά χρόνια και αν άξιζε κάποιο παραπάνω πείραμα-που δεν είχε γίνει τότε. Βασικά ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.
Η παραπάνω παράγραφος του quote που σου κάνω, δυσκολεύομαι να κατανοήσω πώς μπορεί να υποστηρίξει ως επιχείρημα κάτι αρνητικό για τον Lebron, επειδή πιστεύω ότι δεν υπήρχαν γόνιμες συνθήκες για κάτι τέτοιο στην πλειοψηφία των προηγούμενων ομάδων του. Δεν υπήρχαν οι ρόλοι, ούτε το σούπερ ταλέντο (π.χ. κάποιος ρούκυ), επίσης η φάση ήταν τελείως "win now", οπότε ήταν πολύ ξεκάθαροι οι βασικοί στόχοι (και οι όποιοι παράπλευροι-που αμφιβάλω...)
Στους Cavs του second coming τώρα θα διαφωνήσω, γιατί είδαμε να στήνεται από την αρχή ομάδα, να γίνονται αρκετά πειράματα σε θέσεις/παίκτες/ρόλους και να υπάρχουν κέρδη. Ο Love βελτιώθηκε ως παίκτης και τελειοποιήθηκε σε αυτόν τον ρόλο, στην εξέλιξή του έχει παίξει τεράστιο ρόλο o Lebron (θυμηθείτε τα δημόσια κραξίματα στο twitter κλπ). Προσωπικά μεγάλη εντύπωση φέτος στα playoffs μου κάνει πόσο καλά αξιοποιείται ο Korver, που από παίκτης του τριπόντου και ενός catch n shoot πες, έχει αρχίσει και συνεννοείται τρομερά με τον Lebron όταν κάνει cuts και τελειώνει ως slasher πλέον (βρίσκονται με τα μάτια κλειστά). Επίσης παίζει άμυνα. Δεν περίμενα ότι μια ομάδα θα μπορούσε να πάρει ποτέ τόσα πράγματα από τον Korver. Ε, το κατάφερε ο Lebron αυτό.
Η συνύπαρξη με τον Kyrie ήταν μια πολύ ιδιαίτερη κατάσταση, που αγωνιστικά δημιουργούσε τεράστιο πρόβλημα λόγω του έμφυτου χαρακτηριστικού που έχουν και οι δύο παίκτες να κυριαρχούν τον χειρισμό της μπάλας. Είναι δεδομένο ότι έχανε και ο ένας και ο άλλος και από αυτήν την κατάσταση η ομάδα που τους φιλοξενούσε.
Manimal
QUOTE (aegeansheed @ May 9 2018, 00:21 ) *
Για το Miami το δέχομαι αυτήν την πρόταση για τους ρολίστες, αλλά ήταν το μοντέλο του Spo τέτοιο, που ζητούσε ρόλους συγκεκριμένους (Haslem για low post, Battier-Mike Miller για άμυνες/σουτ, J.Jones για σουτ και άμυνες, Cole/Chalmers για τρεχάλα και άμυνα). Δεν άφηνε ιδιαίτερα περιθώρια ανάπτυξης/εξέλιξης σε νέους παίκτες, γιατί οι ηλικίες των συμπληρωματικών ήταν τέτοιες που δε γινόταν αυτό. Ο Chalmers και ο Cole είδαμε όλοι τί παίκτες ήταν τελικά σε μερικά χρόνια...
Για μένα η παραπάνω πρόταση δεν υποστηρίζει ως επιχείρημα κάτι αρνητικό για τον Lebron, επειδή ακριβώς δεν υπήρχαν οι συνθήκες. Δεν υπήρχαν ούτε οι ρόλοι, ούτε το παραπάνω ταλέντο (να πεις οτι υπήρχει κάποιος ρούκυ να το καταλάβω), επίσης η φάση ήταν win-now, οπότε ήταν πολύ ξεκάθαροι οι βασικοί στόχοι και οι όποιοι παράπλευροι.


Οι Heat όμως πέρα από Cole/ Chalmers είχαν Wade, Bosh, Ray ήδη all star παίχτες και ήδη με εμπειρία σε επίπεδο πρωταθλητισμού. Μαζί με LeBron δεν θα μπορούσαν να είναι κάτι λιγότερο από win-now κατάσταση.
Θα γινόταν πιο κατανοητό το σχόλιο που έκανα, αν συμπεριελάμβανε και τους Καβς της πρώτης θητείας (που προσθέτει πολλά credits σε Bron στην κουβέντα) και εν συνεχεία την μετέπειτα πορεία του. Η διαφορά σε αυτό που επισημαίνω είναι ότι ο Jordan από μόνος του στάθηκε ο πυλώνας για να χτιστεί μία δυναστεία, κάτι που στερείται ο Λεμπρόν.Τουλάχιστον στους Καβς υπήρξαν οι συνθήκες.

QUOTE (aegeansheed @ May 9 2018, 00:21 ) *
Στους Cavs του second coming τώρα θα διαφωνήσω, γιατί είδαμε να στήνεται από την αρχή ομάδα και να γίνονται αρκετά πειράματα. Ο Love βελτιώθηκε ως παίκτης και τελειοποιήθηκε σε αυτόν τον ρόλο, στην εξέλιξή του έχει παίξει τεράστιο ρόλο o Lebron (θυμηθείτε τα δημόσια κραξίματα στο twitter κλπ). Προσωπικά μεγάλη εντύπωση φέτος στα playoffs μου κάνει πόσο καλά αξιοποιείται ο Korver, που από παίκτης του τριπόντου και ενός catch n shoot πες, έχει αρχίσει και συνεννοείται τρομερά με τον Lebron όταν κάνει cuts και τελειώνει ως slasher πλέον (βρίσκονται με τα μάτια κλειστά). Επίσης παίζει άμυνα. Δεν περίμενα ότι μια ομάδα θα μπορούσε να πάρει ποτέ τόσα πράγματα από τον Korver. Ε, το κατάφερε ο Lebron αυτό.
Η συνύπαρξη με τον Kyrie ήταν μια πολύ ιδιαίτερη κατάσταση, που αγωνιστικά δημιουργούσε τεράστιο πρόβλημα λόγω του έμφυτου χαρακτηριστικού που έχουν και οι δύο παίκτες να κυριαρχούν τον χειρισμό της μπάλας. Είναι δεδομένο ότι έχανε και ο ένας και ο άλλος και από αυτήν την κατάσταση η ομάδα που τους φιλοξενούσε.


O Love παρουσιάζει φθίνουσα πορεία από την Σότα και μετά. Δεν βλέπω που στηρίζεις την βελτίωσή του από την στιγμή που και τα νούμερα δεν το επιβεβαιώνουν, αλλά και η ύπαρξη κατά καιρούς δημοσιευμάτων που τον συμπεριλαμβάνουν σε πιθανά trades. Το παράδειγμα του Κόρβερ θεωρώ ότι είναι θέμα συγκυρίας και φορμαρίσματος πρωτίστως του ίδιου του Κόρβερ. Ας μην ξεχνάμε ότι πριν δυο βδομάδες και μέχρι το 4ο game στην Ιντιάνα δεν υπήρχε κανένας παίχτης Κόρβερ στο γήπεδο. Δεν αποτελεί μία σταθερά, όπως δεν αποτελεί γενικά και κανένας άλλος παίχτης των Καβς πλέον. Δεν μπορεί να πιστωθεί σαν credit κάτι στον Λεμπρόν ως προς αυτό.
Σχετικά με την συνύπαρξη με Ιρβινγκ αυτό είναι το πρόβλημα του Λεμπρόν και εμμέσως επιβεβαιώνει αυτό από όπου ξεκίνησα σαν σκέψη. Το επιβεβαίωσες κι εσύ με την αναφορά στα "δαχτυλίδια του ΖΕΝ" το επιβεβαίωσε και ο Πίππεν πρόσφατα. Στους Bulls υπήρχαν διακριτοί ρόλοι και αρμοδιότητες κάτι που ευνοούσε τόσο τον Jordan, τον Πίπεν και κατ΄επέκταση τους υπόλοιπους. Κάτι τέτοιο δεν λειτούργησε με Λεμπρόν-Ίρβινγκ λόγω υπαιτιότητας Λεμπρόν, όπως δεν μπορεί να λειτουργήσει αντίστοιχα και το μοντέλο Westbrook με κάποιον άλλον star δίπλα του. Απλά ο Ράσελ ούτε το impact του Lebron έχει ούτε στην Ανατολή βρίσκεται για να έχει περισσότερη τύχη για τελικούς.
aegeansheed
Σταματώ, παρόλο που βλέπω πολλά πράγματα που διαφωνώ και θα ήθελα να σχολιάσω. Σόρυ αλλά προτιμώ να συζητάω όχι να απορρίπτω.
Manimal
QUOTE (aegeansheed @ May 9 2018, 01:29 ) *
Σταματώ, παρόλο που βλέπω πολλά πράγματα που διαφωνώ και θα ήθελα να σχολιάσω. Σόρυ αλλά προτιμώ να συζητάω όχι να απορρίπτω.


Sheed μου αυτό είναι η συζήτηση. Ο ένας να απορρίπτει τις θέσεις του άλλου με επιχειρήματα, εφόσον διαφωνούμε. Αν συμφωνούσαμε δεν θα απλώναμε σεντόνια. Αν θεωρείς βέβαια ότι γίνεται χοντροκομμένα και χωρίς επιχειρήματα, συγνώμη να ζητήσω και να προσπαθήσω να το κάνω σε κέρματα ότι φαίνονται απλοϊκές χοντράδες.

Ήθελα να σχολιάσω (απορρίψω) και το παρακάτω αλλά στα τόσα το ξέχασα.

QUOTE (aegeansheed @ May 8 2018, 23:14 ) *
Φέτος αυτό που έγινε με το ξήλωμα της μισής ομάδας στα μισά, είναι ενδεικτικό για το επίπεδο της γνώσης της λειτουργίας του μοντέλου του στην ομάδα του (ασφαλώς με αυτόν στο επίκεντρο), του διαβάσματος του αντιπάλου και του urgency όταν χρειάζεται. Είναι ίσως ο μοναδικός παίκτης όλων των εποχών με τις ικανότητές του και την ελευθερία να επιβάλει αυτό το μπάσκετ/μοντέλο που λέμε να μετατρέπει μια ομάδα επιπέδου εκτός playoffs-χωρίς αυτόν σε διεκδικήτρια τίτλου-με αυτόν. Φτάνει αυτό από μόνο του; Φυσικά όχι μιας και υπάρχουν δύο αντίπαλοι σε έναν αγώνα μπάσκετ που θα κερδίσει ένας... Ειδικά από τη στιγμή που απέναντι βρίσκεται η ελίτ ομάδα των Warriors.


Πιο κοντά στην πραγματικότητα θεωρώ την τοποθέτηση του Ασάια, ότι οι κινήσεις χαρακτηρίστηκαν από πανικό. Τουλάχιστον εκ του αποτελέσματος αυτό αποδεικνύεται αφού είδαμε Rose , Wade, Crowder σε παιχνίδια των σειρώ τους που στάθηκαν χρήσιμοι (πιστεύω και ο Ασάια θα είχε χρησιμότητα) σε αντίθεση με Κλάρκσον, Νανς, Χουντ που παίρνουν garbage time με 30 πόντους διαφορά. Το ερώτημα συνεπώς είναι γιατί κανείς από τους παραπάνω δεν μπόρεσε να ενσωματωθεί και να βρει ρόλο στην ομάδα και ποιος είναι υπεύθυνος για αυτό.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.