Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Koλλεγιακό Πρωτάθλημα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Γενικά για το ΝΒΑ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Leon_cp3
Kαι το associated press δίνει τον τίτλο του καλύτερου παίχτη του πρωταθλήματος στον Φριντέτ. Δεύτερος ο Κέμπα.
http://sports.espn.go.com/ncb/news/story?id=6280416

Απόψε έχουμε δράση,με το φάιναλ φορ να ανοίγει την αυλαία του γύρω στις 1.10 ώρα Ελλάδος με τον αγώνα των μεγάλων εκπλήξεων VCU-Butler ενώ στις 3.50 ξεκινά το Connecticut-Kentucky.
Κλασσικά θα πάμε με Κονέκτικατ smiley.gif ,ενώ στον άλλο αγώνα εξίσου συμπαθητικές και οι δύο ομάδες,να δούμε πως θα ματσαριστεί το σκληρό και πειθαρχημένο παιχνίδι του Μπάτλερ με το περίεργο στυλ που έχει αναδείξει μέχρι τώρα στο τελικό τουρνουά το VCU.
GK_23
Ημίχρονο 34-28 για το Μπάτλερ απέναντι στο VCU...
Το Μπάτλερ πρέπει να έχει κυριαρχήσει στα ριμπάουντ και έχει κερδίσει πολλά περισσότερα φάουλ...
Νομίζω πως το μεγάλο λάθος του VCU και συγκεκριμένα του Ροντρίγκεζ, είναι το ότι δεν κυκλοφορεί γρήγορα την μπάλα όταν ο ψηλός του Μπάτλερ βγαίνει ψηλά για βοήθεια στο πικ εν ρολ, με αποτέλεσμα να βρίσκουν χρόνο να λειτουργούν άψογα οι περιστροφές του Μπάτλερ και το VCU να δυσκολεύεται στο σκοράρισμα...
Πήγε να το κάνει στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου αλλά με εντελώς λάθος τρόπο...

Το ματς από πλευράς tempo και σκορ έχει πάει εκεί που το θέλει ο Στίβενς...
Αν και είναι εξαιρετικά ριψοκίνδυνη κάποια πρόβλεψη, νομίζω πως δύσκολα μια τόσο καλοδουλεμένη ομάδα όπως το Μπάτλερ θα χάσει τον έλεγχο του αγώνα από εδώ και πέρα.
baskethood
QUOTE (sixama23 @ Apr 3 2011, 02:13 ) *
Ημίχρονο 34-28 για το Μπάτλερ απέναντι στο VCU...
Το Μπάτλερ πρέπει να έχει κυριαρχήσει στα ριμπάουντ και έχει κερδίσει πολλά περισσότερα φάουλ...
Νομίζω πως το μεγάλο λάθος του VCU και συγκεκριμένα του Ροντρίγκεζ, είναι το ότι δεν κυκλοφορεί γρήγορα την μπάλα όταν ο ψηλός του Μπάτλερ βγαίνει ψηλά για βοήθεια στο πικ εν ρολ, με αποτέλεσμα να βρίσκουν χρόνο να λειτουργούν άψογα οι περιστροφές του Μπάτλερ και το VCU να δυσκολεύεται στο σκοράρισμα...
Πήγε να το κάνει στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου αλλά με εντελώς λάθος τρόπο...

Το ματς από πλευράς tempo και σκορ έχει πάει εκεί που το θέλει ο Στίβενς...
Αν και είναι εξαιρετικά ριψοκίνδυνη κάποια πρόβλεψη, νομίζω πως δύσκολα μια τόσο καλοδουλεμένη ομάδα όπως το Μπάτλερ θα χάσει τον έλεγχο του αγώνα από εδώ και πέρα.

Πρεπει ομως να ανταπεξελθει στο zone press που σε πολλα σημεια τους εχει δυσκολεψει
GK_23
QUOTE(kostaspsi @ Apr 3 2011, 02:25 ) *
Πρεπει ομως να ανταπεξελθει στο zone press που σε πολλα σημεια τους εχει δυσκολεψει

Στην αρχή του αγώνα, προσπάθησαν να σπάσουν το φουλ court press με γρήγορες επιθέσεις που τους οδήγησαν είτε σε λάθη είτε σε άστοχα τρίποντα. Στη συνέχεια όμως μετά από ένα time out του Στίβενς προσανατολίστηκαν απλώς στο να μεταφέρουν την μπάλα στο γήπεδο του VCU και να πηγαίνουν σε οργανωμένες επιθέσεις. Άλλωστε σε αυτό το παιχνίδι είναι καλό το Μπάτλερ, σε επιθέσεις μετά τα 25 δεύτερα...

Μπήκε πολύ δυνατά το VCU στο 2ο ημίχρονο... rolleyes.gif
baskethood
QUOTE (sixama23 @ Apr 3 2011, 02:32 ) *
Στην αρχή του αγώνα, προσπάθησαν να σπάσουν το φουλ court press με γρήγορες επιθέσεις που τους οδήγησαν είτε σε λάθη είτε σε άστοχα τρίποντα. Στη συνέχεια όμως μετά από ένα time out του Στίβενς προσανατολίστηκαν απλώς στο να μεταφέρουν την μπάλα στο γήπεδο του VCU και να πηγαίνουν σε οργανωμένες επιθέσεις. Άλλωστε σε αυτό το παιχνίδι είναι καλό το Μπάτλερ, σε επιθέσεις μετά τα 25 δεύτερα...

Μπήκε πολύ δυνατά το VCU στο 2ο ημίχρονο... rolleyes.gif

Βλεπω ομως οτι το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει στην αρχη του δευτερου ημιχρονου.Το παιχνιδι θα χαθει,αν χαθει,λογω της αδυναμιας τους να σπασουν το press.
Leon_cp3
Εγκλωβισμένο στην εκπληκτική άμυνα του Μπάτλερ,αλλά και άτυχο σε κάποιες στιγμές του αγώνα που ήταν κρίσιμες, το VCU αποχαιρετά και το "παραμύθι της σταχτοπούτας" τελειώνει κάπου εδώ. Το απολαύσαμε όλοι μας... Σκιν,Ροντρίγκεζ και Ροζέλ τελειώνουν την κολλεγιακή καριέρα τους σίγουρα επιτυχημένα,μένει να δούμε τι "ψάρια" θα πιάσουν από δω και πέρα.
Για το Μπάτλερ ό,τι και να πεις είναι λίγο. Το "ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΝΑ ΧΑΣΩ" σε όλο του το μεγάλειο,η αμυντική ικανότητα επίσης σε όλο της το μεγαλείο. Στον τελικό θα είναι πάλι αουτσάιντερ αλλά και πάλι σε απόσταση αναπνοής από τον τίτλο...
baskethood
Εμενα,χωρις να παρακολουθω το κολεγιακο απο πολυ κοντα,μου εκανε μεγαλη εντυπωση o Skeen,ωραιες κινησεις μεσα στην ρακετα,σουταρε με καλα ποσοστα και εκανε καλες επιλογες.Ελπιζω να τον ξαναδω τον συγκεκριμενο
GK_23
QUOTE(Leon_cp3 @ Apr 3 2011, 03:25 ) *
Εγκλωβισμένο στην εκπληκτική άμυνα του Μπάτλερ,αλλά και άτυχο σε κάποιες στιγμές του αγώνα που ήταν κρίσιμες, το VCU αποχαιρετά και το "παραμύθι της σταχτοπούτας" τελειώνει κάπου εδώ. Το απολαύσαμε όλοι μας... Σκιν,Ροντρίγκεζ και Ροζέλ τελειώνουν την κολεγιακή καριέρα τους σίγουρα επιτυχημένα,μένει να δούμε τι "ψάρια" θα πιάσουν από δω και πέρα.
Για το Μπάτλερ ό,τι και να πεις είναι λίγο. Το "ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΝΑ ΧΑΣΩ" σε όλο του το μεγάλειο,η αμυντική ικανότητα επίσης σε όλο της το μεγαλείο. Στον τελικό θα είναι πάλι αουτσάιντερ αλλά και πάλι σε απόσταση αναπνοής από τον τίτλο...

Έχω βαρεθεί να βλέπω το Μπάτλερ να κερδίζει διαρκώς με τον ίδιο τρόπο...
Όπως έλεγαν και οι σχολιαστές προς το τέλος του ματς, όταν το ματς είναι "κλειστό" το Μπάτλερ κερδίζει πάντοτε.
Δεν ξέρω αν είναι αουτσάιντερ το Μπάτλερ στον τελικό...
Η εμπειρία από την περσινή πορεία είναι ένα πολύτιμο εφόδιο, που δεν το έχει καμία άλλη ομάδα.
Νομίζω ότι από το επόμενο ζευγάρι, το Κονέκτικατ ταιριάζει καλύτερα ως αντίπαλος για το Μπάτλερ...

Από τους τελειόφοιτους τους VCU, ξεχωρίζω τον Σκιν... rolleyes.gif

QUOTE(kostaspsi @ Apr 3 2011, 03:31 ) *
Εμενα,χωρις να παρακολουθω το κολεγιακο απο πολυ κοντα,μου εκανε μεγαλη εντυπωση o Skeen,ωραιες κινησεις μεσα στην ρακετα,σουταρε με καλα ποσοστα και εκανε καλες επιλογες.Ελπιζω να τον ξαναδω τον συγκεκριμενο

Πολύ καλός παίκτης...
Με εξίσου καλό παιχνίδι τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι...
Όλες οι προβλέψεις τον έχουν εκτός ντραφτ, οπότε είναι πολύ πιθανό να τον δούμε στην Ευρώπη του χρόνου.
Μπορεί να κάνει καλή καριέρα σαν 4άρι στην Ευρώπη ο Σκιν.
Badass
Είναι το πρώτο παιχνίδι που βλέπω στο κολεγιακό πρωτάθλημα φέτος. Γενικά τα τελευταία χρόνια που το παρακολουθώ λίγο κυρίως τα f4 βλέπω. Θα συμφωνήσω λοιπόν για τον Σκιν.

Το Μπάτλερ πραγματικά καταπληκτική άμυνα και ειδικά πάνω στον Ροντρίγκεζ. Έκλειναν πολύ καλά τους χώρους για να δώσει ασίστ, αλλά ταυτόχρονα δεν άφησαν και τον ίδιο να δημιουργήσει-σουτάρει κτλ. Κάποιες φορές που ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα έβγαλε ωραίες πάσες.

Το VCU δεν ξέρω αν ήταν άτυχο ή "ανίκανο" σε κάποιες φάσεις. Χάσανε 3-4 εύκολα καλάθια στα τελευταία 7-8 λεπτά μόνοι τους σχεδόν κάτω από το καλάθι. Εκεί με εκνεύρισαν λίγο. Ατυχία ήταν προς το τέλος(πριν ξεφύγει η διαφορά) όταν έχασε ο ροντρίγκεζ τρίποντο στον αιφνιδιασμό και η μπάλα μπήκε-βγήκε. Ακριβώς στην προηγούμενη επίθεση είχε βάλει τρίποντο και ήταν οι πρώτοι του πόντοι. Αν και πάλι αντί να σουτάρει είχε την (ορθή)επιλογή να πασάρει για εύκολο καλάθι.

Τέλος πάντων. Άντε να δούμε τη δεύτερη ομάδα του τελικού
korompos#3
Υπαρχει καποιο λινκ για τον αγωνα τωρα?
baskethood
QUOTE (korompos#3 @ Apr 3 2011, 03:55 ) *
Υπαρχει καποιο λινκ για τον αγωνα τωρα?

Εχεις pm φιλε
Leon_cp3
QUOTE(sixama23 @ Apr 3 2011, 03:33 ) *
Έχω βαρεθεί να βλέπω το Μπάτλερ να κερδίζει διαρκώς με τον ίδιο τρόπο...
Όπως έλεγαν και οι σχολιαστές προς το τέλος του ματς, όταν το ματς είναι "κλειστό" το Μπάτλερ κερδίζει πάντοτε.
Δεν ξέρω αν είναι αουτσάιντερ το Μπάτλερ στον τελικό...
Η εμπειρία από την περσινή πορεία είναι ένα πολύτιμο εφόδιο, που δεν το έχει καμία άλλη ομάδα.
Νομίζω ότι από το επόμενο ζευγάρι, το Κονέκτικατ ταιριάζει καλύτερα ως αντίπαλος για το Μπάτλερ...

Από τους τελειόφοιτους τους VCU, ξεχωρίζω τον Σκιν... rolleyes.gif


Πολύ καλός παίκτης...
Με εξίσου καλό παιχνίδι τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι...
Όλες οι προβλέψεις τον έχουν εκτός ντραφτ, οπότε είναι πολύ πιθανό να τον δούμε στην Ευρώπη του χρόνου.
Μπορεί να κάνει καλή καριέρα σαν 4άρι στην Ευρώπη ο Σκιν.


Mόνο πέρσι στον τελικό δε τα κατάφερε το Μπάτλερ,που το τελικό σκορ,αυτό κι αν ήταν "στα μέτρα του".Τώρα για το αν είναι αουτσάιντερ,εγώ το βάζω εκεί παρά την εμπερία του λόγω των πολύ δυνατών γκαρντ των άλλων δύο ομάδων.Νομίζω ότι ο Μακ που έκανε όλη τη ζημιά σήμερα θα "ματσαριστεί" καλύτερα.Το Κεντάκι βέβαια είναι άπειρο και με σχεδόν μηδενικό βάθος,αλλά επειδή θαρρώ πως το Κονέκτικατ θα επιβραβεύσει τη στήριξη μου απόψε( laugh.gif ) εκεί το Μπάτλερ έχει να αντιμετωπίσει πολλά περισσότερα προβλήματα απ'όσο τα αποψινά.
Όντως ο Σκιν ξεχώρισε και αν όπως λες βρεθεί εκτός ντραφτ τότε και οι δύο συμπαίχτες του πιθανόν να έχουν την ίδια τύχη οπότε ίσως μας έρθουν "πακέτο".Αν και γκαρντ σαν τον Ροντρίγκεζ τη δουλίτσα τους εύκολα ή δύσκολα στον μαγικό κόσμο τη βρίσκουν.Εδώ παίζει ακόμα ο Αρόγιο (του έχω μεγάλη συμπάθεια ναι... rolleyes.gif rolleyes.gif ) ας πούμε...


QUOTE(Badass @ Apr 3 2011, 03:49 ) *
Το VCU δεν ξέρω αν ήταν άτυχο ή "ανίκανο" σε κάποιες φάσεις. Χάσανε 3-4 εύκολα καλάθια στα τελευταία 7-8 λεπτά μόνοι τους σχεδόν κάτω από το καλάθι. Εκεί με εκνεύρισαν λίγο. Ατυχία ήταν προς το τέλος(πριν ξεφύγει η διαφορά) όταν έχασε ο ροντρίγκεζ τρίποντο στον αιφνιδιασμό και η μπάλα μπήκε-βγήκε. Ακριβώς στην προηγούμενη επίθεση είχε βάλει τρίποντο και ήταν οι πρώτοι του πόντοι. Αν και πάλι αντί να σουτάρει είχε την (ορθή)επιλογή να πασάρει για εύκολο καλάθι.


Εκεί είχαν εκνευριστεί και οι ίδιοι.Γι'αυτό και τα έχαναν. smiley.gif Γι'αυτά ακριβώς τα σουτ μιλάω,που εντάξει αν πούμε ότι είναι ανίκανος κάποιος από αυτούς να ακουμπήσει απλά τη μπάλα και να τη σπρώξει μέσα,τότε πώς έφτασαν μέχρι εκεί; Αυτά τα 3-4 μετρημένα σουτ που μπήκαν και βγήκαν νομίζω ότι δημιούργησαν επιπρόσθετο πρόβλημα μαζί με αυτό που είχαν από την αρχή στο κλειστό παιχνίδι του Μπάτλερ.
Badass
QUOTE (Leon_cp3 @ Apr 3 2011, 04:09 ) *
Εκεί είχαν εκνευριστεί και οι ίδιοι.Γι'αυτό και τα έχαναν. smiley.gif Γι'αυτά ακριβώς τα σουτ μιλάω,που εντάξει αν πούμε ότι είναι ανίκανος κάποιος από αυτούς να ακουμπήσει απλά τη μπάλα και να τη σπρώξει μέσα,τότε πώς έφτασαν μέχρι εκεί; Αυτά τα 3-4 μετρημένα σουτ που μπήκαν και βγήκαν νομίζω ότι δημιούργησαν επιπρόσθετο πρόβλημα μαζί με αυτό που είχαν από την αρχή στο κλειστό παιχνίδι του Μπάτλερ.


Έχεις δίκιο. Γι' αυτό ακριβώς τη λέξη("ανίκανος") την έβαλα σε εισαγωγικά. Βασικά δεν ήξερα πως ακριβώς να τους χαρακτηρίσω. Μάλλον όπως λες ήταν από εκνευρισμό, από έλλειψη γενικότερα καθαρού μυαλού, από υπερβολική σιγουριά ίσως, αλλά εδώ που φτάνεις(ημιτελικό) είναι αυτοκτονία να μη βάζεις τέτοια καλάθια. Τους στοίχισε πιστεύω τη νίκη. Χωρίς να θέλω να μειώσω την καταπληκτική άμυνα του Μπάτλερ.
GK_23
Δεν έχω ξαναδεί το Κεντάκι τόσο άστοχο φέτος...
Πραγματικά τα έχουν σπάσει, ειδικά ο Νάιτ.
Ότι κάνει ο Τζόουνς μέχρι στιγμής.

Το Κονέκτικατ λειτούργησε πολύ καλύτερα από τη στιγμή που πέρασε ο Νέιπιερ σε ρόλο οργανωτή και ο Ουώκερ έπαιξε περισσότερο χωρίς την μπάλα στα χέρια...
baskethood
QUOTE (sixama23 @ Apr 3 2011, 05:00 ) *
Δεν έχω ξαναδεί το Κεντάκι τόσο άστοχο φέτος...
Πραγματικά τα έχουν σπάσει, ειδικά ο Νάιτ.
Ότι κάνει ο Τζόουνς μέχρι στιγμής.

Το Κονέκτικατ λειτούργησε πολύ καλύτερα από τη στιγμή που πέρασε ο Νέιπιερ σε ρόλο οργανωτή και ο Ουώκερ έπαιξε περισσότερο χωρίς την μπάλα στα χέρια...

Ακριβως,ο Walker με τη μπαλα στα χερια του στην αρχη εκανε συνεχομενα λαθη,μετα απελευθερωθηκε και εκανε σωστες επιλογες.Αληθεια που ειναι ο Enes Kanter που απ οτι διαβαζω ειναι πολυ ψηλα στα mock draft?Μηπως γνωριζεις?
GK_23
QUOTE(kostaspsi @ Apr 3 2011, 05:10 ) *
Ακριβως,ο Walker με τη μπαλα στα χερια του στην αρχη εκανε συνεχομενα λαθη,μετα απελευθερωθηκε και εκανε σωστες επιλογες.Αληθεια που ειναι ο Enes Kanter που απ οτι διαβαζω ειναι πολυ ψηλα στα mock draft?Μηπως γνωριζεις?

Ο Καντέρ τιμωρήθηκε από το NCAA με οριστικό αποκλεισμό από το κολεγιακό πρωτάθλημα στην αρχή της σεζόν και δεν έχει αγωνιστεί καθόλου με το Κεντάκι φέτος. Ο λόγος ήταν το γεγονός πως την περίοδο που αγωνιζόταν στην Φενέρ είχε απολέσει το ερασιτεχνικό του status, γεγονός που έρχεται σε αντίθεση με τους κανονισμούς του NCAA. Δεν μπορεί παίκτης που υπήρξε επαγγελματίας να αγωνιστεί στο κολεγιακό πρωτάθλημα...
baskethood
QUOTE (sixama23 @ Apr 3 2011, 05:15 ) *
Ο Καντέρ τιμωρήθηκε από το NCAA με οριστικό αποκλεισμό από το κολεγιακό πρωτάθλημα στην αρχή της σεζόν και δεν έχει αγωνιστεί καθόλου με το Κεντάκι φέτος. Ο λόγος ήταν το γεγονός πως την περίοδο που αγωνιζόταν στην Φενέρ είχε απολέσει το ερασιτεχνικό του status, γεγονός που έρχεται σε αντίθεση με τους κανονισμούς του NCAA. Δεν μπορεί παίκτης που υπήρξε επαγγελματίας να αγωνιστεί στο κολεγιακό πρωτάθλημα...

Ευχαριστω για την κατατοπιστικη απαντηση!!
baskethood
Πολυ αστοχοι σημερα Kinght και Walker,αυτοι που μου αρεσουν ειναι οι Lamb αλλα και ο Jones που εχει ηδη double double.
Leon_cp3
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ; rolleyes.gif

56.gif 56.gif 56.gif wav.gif wav.gif wav.gif wav.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif wav.gif wav.gif wav.gif





Eυχαριστώ. smiley.gif
benchwarmer
Kemba banana.gif banana.gif


Να πω την αμαρτια μου παντως, στον τελικο θα ειμαι με Μπατλερ smiley.gif
GK_23
QUOTE(Leon_cp3 @ Apr 3 2011, 06:17 ) *
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ; rolleyes.gif

Eυχαριστώ. smiley.gif

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Τον άξιζε τον τελικό ο Κέμπα με όσα έχει κάνει φέτος...
Πολύ κακή η επιλογή του Κεντάκι στην επίθεση με το σκορ στο 52-54...
Γενικά πολύ κακό ματς.
4/12 βολές το Κεντάκι... 68.gif
Καλημέρα σε όλους!
SG3ptshooter
Mε κούρασε πολύ το δεύτερο ματς. Γι' αυτό θα είμαι με το Μπάτλερ. tongue.gif Μου άρεσε και ο Χάουαρντ ήταν ψηλό παιδί που πάλευε, έβαζε τις βολές και o συνδυασμός μαλλιού και στυλ έφερε λίγο Ματ Νίλσεν στο νου.. Ο Λαμπ επίσης ήταν πολύ ωραίος τον είχα προσέξει και τις προάλλες.

Το Κεντάκι το τάιμ άουτ το πήρε για να ρίξει μαρκαρισμένο τρίποντο μετά από απλή πάσα δίπλα; cool.gif
Leon_cp3
Eντάξει,το ματς δε χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης. Ίσως η χειρότερη εμφάνιση σε τελικό NCAA έβερ από το Μπάτλερ,το οποίο πραγματικά δημιούργησε 2-3 οικοδομές με αυτά που πέταγε,ενώ τους πήρε μόνο 34 λεπτά να σκοράρουν από το ζωγραφιστό.
Το Κονέκτικατ με έναν κακό Κέμπα απόψε βρήκε στο πρόσωπο των Λαμπ και Οριάκι αυτό που έπρεπε,άμυνα και ενέργεια απέναντι σε Ματ Χάουαρντ και Σέλβιν Μακ και η ιστορία με το ξεκίνημα του β' μέρος άρχισε να λαμβάνει τέλος.
Και στην τελική,με δικαίωσαν τα παλικάρια του Καλχούν. smiley.gif WELL DONE HUSKIES!!!

ps1. Jeremy Lamb θα γράψεις ιστορία,ναι. rolleyes.gif
ps2. Καλά 12/64? Really? 12/64 ρε παιδιά; Στην παιδική χαρά είχαν βγει;
Igor
Στη μαχη των "σκυλων" κερδισαν οι καλυτεροι για εμενα. Το Butler σημερα κακοποιησε το μπασκετ. Οχι οτι το Κονεκτικατ επαιξε σπουδαια, αλλα σιγουρα πιο σωστο, δομημενο μπασκετ.

Αυτα για την ωρα.. "Καληνυχτα"/....
Boom Dizzle
41 ποντους σε τελικο????Φυσικο κι επομενο να το παρουν οι Ηuskies....
Eνταξει δεν εκανε κ καμια φοβερη εμφανιση το Κονεκτικατ,ειχε εναν μετριο Κεμπα Ουοκερ αλλα ο Οριακι με τον Λαμπ καλυψε καπως το κενο...Αυτος ο Λαμπ εχει δηλωσει συμμετοχη στο φετινο ντραφτ???Παρα πολυ καλος παιχτης,κατι μου λεει
οτι θα κανει σπουδαια καριερα.....

ΥΓ1:Τι γηπεδαρα ηταν αυτη που εγινε ο τελικος??? blink.gif
ΥΓ2:12/64=καπου στο 19% ευστοχια(!!!)....Παιζει να ναι το χειροτερο ποσοστο ποτε σε τελικο rolleyes.gif
captain charisma
μιας και δεν ασχολουμαι με κολεγιακο, το τριποντο ειναι στα 6.25???δεν ειναι οπως στο νβα στα 7.25??
Boom Dizzle
QUOTE(captain charisma @ Apr 5 2011, 11:33 ) *
μιας και δεν ασχολουμαι με κολεγιακο, το τριποντο ειναι στα 6.25???δεν ειναι οπως στο νβα στα 7.25??

Noμιζω στο NCAA η αποσταση ειναι στα 6.32 bball.gif
dimitris 5
QUOTE(captain charisma @ Apr 5 2011, 09:33 ) *
μιας και δεν ασχολουμαι με κολεγιακο, το τριποντο ειναι στα 6.25???δεν ειναι οπως στο νβα στα 7.25??

Στο 6.32 είναι...
GK_23
Κάποιες ειδήσεις-φήμες που ακολούθησαν τον τελικό μεταξύ Κονέκτικατ-Μπάτλερ...

Ο νεαρός προπονητής του VCU, Σάκα Σμαρτ, υπέγραψε νέο 8ετές συμβόλαιο με τα "κριάρια".
Για τον Σμαρτ είχε εκδηλώσει έντονο ενδιαφέρον το Νορθ Καρολάινα Στέητ...

http://www.cbssports.com/collegebasketball...-final-four-run

Την ίδια στιγμή που ο πρωταθλητής κόουτς του Κονέκτικατ, Τζιμ Καλχούν σκέφτεται να αποσυρθεί από την ενεργό δράση, επανέρχονται στο προσκήνιο φήμες σχετικά με τον Τζον Καλιπάρι και το NBA...

http://www.nypost.com/p/sports/knicks/cal_...I#ixzz1IxUruFl9

Πάντως, για να μπαίνουμε σιγά-σιγά στο κλίμα της επόμενης σεζόν rolleyes.gif , ο Καλιπάρι έχει φροντίσει ήδη να σαρώσει για άλλη μια φορά στο recruiting ενόψει της νέας χρονιάς. Ήδη στο Κεντάκυ έχουν δεσμευθεί να παίξουν 4 McDonald's All-Americans, οι Άντονυ Ντέηβις (PF), Μάικλ Τζίλχριστ (SF), Μαρκίς Τιγκ (PG) και Κάιλ Ουίλτζερ (PF)...

Ο Καναδός Ουίλτζερ είναι ο γιος του παλιού άσου του Άρη... 69.gif

Leon_cp3
QUOTE(sixama23 @ Apr 9 2011, 11:12 ) *
Κάποιες ειδήσεις-φήμες που ακολούθησαν τον τελικό μεταξύ Κονέκτικατ-Μπάτλερ...

Ο νεαρός προπονητής του VCU, Σάκα Σμαρτ, υπέγραψε νέο 8ετές συμβόλαιο με τα "κριάρια".
Για τον Σμαρτ είχε εκδηλώσει έντονο ενδιαφέρον το Νορθ Καρολάινα Στέητ...

http://www.cbssports.com/collegebasketball...-final-four-run

Την ίδια στιγμή που ο πρωταθλητής κόουτς του Κονέκτικατ, Τζιμ Καλχούν σκέφτεται να αποσυρθεί από την ενεργό δράση, επανέρχονται στο προσκήνιο φήμες σχετικά με τον Τζον Καλιπάρι και το NBA...

http://www.nypost.com/p/sports/knicks/cal_...I#ixzz1IxUruFl9

Πάντως, για να μπαίνουμε σιγά-σιγά στο κλίμα της επόμενης σεζόν rolleyes.gif , ο Καλιπάρι έχει φροντίσει ήδη να σαρώσει για άλλη μια φορά στο recruiting ενόψει της νέας χρονιάς. Ήδη στο Κεντάκυ έχουν δεσμευθεί να παίξουν 4 McDonald's All-Americans, οι Άντονυ Ντέηβις (PF), Μάικλ Τζίλχριστ (SF), Μαρκίς Τιγκ (PG) και Κάιλ Ουίλτζερ (PF)...

Ο Καναδός Ουίλτζερ είναι ο γιος του παλιού άσου του Άρη... 69.gif



Νομίζω ότι για τον Καλχούν είναι η κατάλληλη ώρα για retiring. Πάντα μετά από τόσο μεγάλη καριέρα,το να τελειώνεις με πρωτάθλημα απλά σε αφήνει στο πάνθεον.
Όσο για το Κεντάκι όπως λέει και ο κύριος Katz μάλλον του χρόνου ξεκινάει σαν ο number 1 contender...
GK_23
QUOTE(Leon_cp3 @ Apr 9 2011, 13:22 ) *
Νομίζω ότι για τον Καλχούν είναι η κατάλληλη ώρα για retiring. Πάντα μετά από τόσο μεγάλη καριέρα,το να τελειώνεις με πρωτάθλημα απλά σε αφήνει στο πάνθεον.
Όσο για το Κεντάκι όπως λέει και ο κύριος Katz μάλλον του χρόνου ξεκινάει σαν ο number 1 contender...

To Κεντάκι για του χρόνου θα χάσει τον Χάρρελσον που αποφοίτησε και τους Τζόουνς και Νάιτ που λογικά θα κατέβουν στο ντραφτ.
Στη θέση του σέντερ θα προωθηθεί μάλλον ο Βάργκας και εκτός από τους 4 πρωτοετείς που ανέφερα πιο πάνω, θα έχει και τους Μίλλερ, Λίγκινς και Λαμπ. Ο βασικός του κορμός θα εξακολουθήσει δηλαδή να είναι freshmen αλλά θα αυξηθούν οι λύσεις από τον πάγκο.
Σίγουρα μπορεί να φτάσει ψηλότερα από φέτος...

Ο Τζίμμερ Φριντέτ κέρδισε τελικά το βραβείο "John Wooden" που απονέμεται κάθε χρονιά στον καλύτερο παίκτη του κολεγιακού...

http://www.cbssports.com/collegebasketball...in-wooden-award

Ανάμεσα στους υποψήφιους για την τεχνική ηγεσία του UNLV είναι ο Λάρι Μπράουν... 69.gif

http://gary-parrish.blogs.cbssports.com/mc...271764/28411500
aegeansheed
O Austin Rivers ήδη είναι το 1ο όνομα για το επόμενο Draft. Σε πρόσφατη συνέντευξή του στο Slam (στις σελίδες που δεν είχε διαφημίσεις δηλαδή) δήλωσε ότι μια μέρα θα ήθελε να ακούσει να λένε για τον πατέρα του Doc Rivers "Hey, u know, that guy is Austin Rivers' father".

Φαίνεται αρκετά φιλόδοξος και το gameplay του γενικά μου θυμίζει αρκετά από Drazen Petrovic. Για την ακρίβεια πάρα πολύ. Δηλαδή δεν έχω δει άλλο να του φέρνει περισσότερο και είναι αυτό το αέρινο στυλ που είναι απόλαυση να βλέπεις, μέχρι και στο σουτ από μακριά μου τον θυμίζει.

Aπό φέτος θα αγωνίζεται στο Duke και ο "Βαζέχα" τον έχει ήδη κράξει. Στο εξώφυλλο του περιοδικού πόζαραν επίσης οι Michael Gilchrist και Anthony Davis.

a bullet for your head
QUOTE(aegeansheed @ Jul 12 2011, 02:17 ) *
O Austin Rivers ήδη είναι το 1ο όνομα για το επόμενο Draft. Σε πρόσφατη συνέντευξή του στο Slam (στις σελίδες που δεν είχε διαφημίσεις δηλαδή) δήλωσε ότι μια μέρα θα ήθελε να ακούσει να λένε για τον πατέρα του Doc Rivers "Hey, u know, that guy is Austin Rivers' father".

Φαίνεται αρκετά φιλόδοξος και το gameplay του γενικά μου θυμίζει αρκετά από Drazen Petrovic. Για την ακρίβεια πάρα πολύ. Δηλαδή δεν έχω δει άλλο να του φέρνει περισσότερο και είναι αυτό το αέρινο στυλ που είναι απόλαυση να βλέπεις, μέχρι και στο σουτ από μακριά μου τον θυμίζει.

Aπό φέτος θα αγωνίζεται στο Duke και ο "Βαζέχα" τον έχει ήδη κράξει. Στο εξώφυλλο του περιοδικού πόζαραν επίσης οι Michael Gilchrist και Anthony Davis.


Καταρχην θα πρεπει να δουμε τι θα προβλεπει η καινουργια συμφωνια για τις νεες συλλογικες συμβασεις,οταν & εφοσον επιτευχθει,για τους παικτες που θα εχουν το δικαιωμα να δηλωνουν υποψηφιοτητα στο ντραφτ,απ τα κολεγια.
Το 2005 ειχε μπει ο ορος να κανουν τουλαχιστον εναν χρονο στο κολεγιο,προτου μπουν στο ντραφτ & αυτο ενδεχομενως να αλλαξει,ισως προς μια κατευθυνση επιμηκυνσης της κολεγιακης παραμονης.
Ακομη παντως & εαν δεν αλλαξει κατι,δεν νομιζω οτι ο Ριβερς θα πλασαρεται ως το αδιαφιλονικητο Νο1 του ερχομενου ντραφτ.

Εμενα το παιχνιδι του μου θυμιζει εντονα,μια ισως καλυτερη εκδοχη του Τζαμαλ Κρωφορντ.

Ο Σιζεφσκι,προφανως σε συννενοηση με τον πατερα του μικρου.... rolleyes.gif ...θελησε με αυτες τις δηλωσεις να προσγειωσει τον μικρο.. biggrin.gif
Αυτο που θα πρεπει να προβληματιζει τον Σιζεφσκι,ειναι το πως θα ξεπερασει το εμποδιο του Νορθ Καρολαινα(πριν λιγο καιρο δεν ξεπερασε το εμποδιο του Αριζονα)..... 19.gif 19.gif 19.gif
baskethood
QUOTE
Ikaros Kallitheas close to rookie Ravern Johnson


http://www.sportando.net/eng/europe/greece...rn_johnson.html

Δε γνωριζω τον παικτη,αν οι "ειδικοι" του φορουμ τον ξερουν ας πουν δυο λογια.
benchwarmer
QUOTE(baskethood @ Aug 8 2011, 11:42 ) *
http://www.sportando.net/eng/europe/greece...rn_johnson.html

Δε γνωριζω τον παικτη,αν οι "ειδικοι" του φορουμ τον ξερουν ας πουν δυο λογια.


Μετα απο λιγο ψαξιμο, θυμηθηκα που το ειχα ακουσει το ονομα..
Τον ειχα δει προπερσι, σε ενα ματς με το Κεντακι (Wall, Cousins κλπ). Κυριως τους αλλους ηθελα να δω βεβαια οποτε δεν τον προσεχα πολυ, ειχε παντως αρκετα καλο σουτ. 2-3 επαιζε, αλλα σωματικα ηταν παρα πολυ αδυναμος, ισως να δουλεψε απο τοτε βεβαια, δεν ξερω..
baskethood
Ενας απ τους πιο ταλαντουχους των γυμνασιων,ο Αντρε Ντραμοντ, οδευει προς το Κονεκτικτατ,οπως ο ιδιος επιβεβαιωσε.
benchwarmer
Θελω εκτιμησεις απο τους ειδημονες για τον Τζον Τζενκινς του Βαντερμπιλτ.. Μπορει να σταθει ΝΒΑ πιστευετε? Γιατι για Ευρωπη θα τον υπεγραφα την ιδια μερα που θα αποφοιτουσε.
baskethood
Η χρονιά ξεκίνησε προχτές, και ιδού ένα από τα μεγαλύτερα prospects και πιθανότατα ένα από τα πρώτα pick στα mock drafts.
Ο λόγος για τον freshman Άντονυ Ντέιβις, του Κεντάκι.
benchwarmer
Αρχιζει σημερα και επισημα το πρωταθλημα με ... 131(!) ματς (τις προηγουμενες μερες ειχαμε ενα μικρο τουρνουα με τη συμμετοχη καποιων κολλεγιων)..

Φαβορι για τον τιτλο θα τολμησω να χρισω το Νορθ Καρολαινα (αν και ειναι νωρις φυσικα), το οποιο παιζει με το Μισιγκαν Στειτ σημερα, στο μοναδικο ισως μεγαλο ματς της πρεμιερας, μιας που τα υπολοιπα "μεγαλα" κολλεγια παιζουν με θεωρητικα ευκολους αντιπαλους..
baskethood
Ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα παιχνίδια του Ντιούκ με το Μπέλμοντ και του Κονέτικατ με το Κολούμπια. Και τα τρία βέβαια θα τα τιμήσω σίγουρα τις επόμενες μέρες.
Νόρθ Καρολάινα, Κονέκτικατ και Κεντάκι είναι οι δικές μου επιλογές.
Nuntius
QUOTE (baskethood @ Nov 9 2011, 18:02 ) *
.


Το παιδί έχει εκπληκτικά σωματικά προσόντα. Τεράστια χέρια και απίστευτη εκρηκτικότητα (ταχύτητα, διασκελισμός, αλτικότητα κλπ). Αν ξέρει και μπασκετάκι εκτός από το να είναι αθλητής τότε μια χαρά θα πάει.

Παρατήρησε εν τω μεταξύ κανείς το σκορ? 32 - 113. Ότι να ναι tongue.gif
baskethood
QUOTE (Nuntius @ Nov 11 2011, 14:25 ) *
Το παιδί έχει εκπληκτικά σωματικά προσόντα. Τεράστια χέρια και απίστευτη εκρηκτικότητα (ταχύτητα, διασκελισμός, αλτικότητα κλπ). Αν ξέρει και μπασκετάκι εκτός από το να είναι αθλητής τότε μια χαρά θα πάει.

Παρατήρησε εν τω μεταξύ κανείς το σκορ? 32 - 113. Ότι να ναι tongue.gif

Και τελικό σκορ 125-40 νομίζω, και το είδα όλο. biggrin.gif
Ο Ντέιβις είναι ένα παιδί που στα πρώτα του χρόνια στο high school έπαιζε play maker, αργότερα όμως πήρε απότομα ύψος. Όμως ο εξαιρετικός χειρισμός της μπάλας παρέμεινε και έτσι αναζητείται η κατάλληλη θέση γι αυτόν.


QUOTE (benchwarmer @ Nov 11 2011, 13:28 ) *
Φαβορι για τον τιτλο θα τολμησω να χρισω το Νορθ Καρολαινα (αν και ειναι νωρις φυσικα), το οποιο παιζει με το Μισιγκαν Στειτ σημερα, στο μοναδικο ισως μεγαλο ματς της πρεμιερας, μιας που τα υπολοιπα "μεγαλα" κολλεγια παιζουν με θεωρητικα ευκολους αντιπαλους..


Με το παιχνίδι να διεξάγεται πάνω σε αεροπλανοφόρο. smile.gif
baskethood
Παρακολούθησα τον αγώνα στο αεροπλανοφόρο και το παιχνίδι του Ντιούκ με το Μπέλμοντ.
Για τον πρώτο δεν έχω να πω τίποτα, καθώς δε μπορούν να βγουν συμπεράσματα λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών αλλά και το όλο πανηγυρικό event.
Ο coach K έφτασε χθες τις 901 νίκες και θέλει ακόμα 2 για να ξεπεράσει τον Μπομπ Νάιτ. Επίσης το Ντιουκ έφτασε τις 87 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες σε non-conference αγώνες, και τις 37 σε overall.
Θα σταθώ σε δύο παίκτες.
Ο ένας είναι ο Οστιν Ρίβερς. 'Έχει προσόντα. Η εκρηκτικότητα του, το πρώτο βήμα, η τεχνική, η ταχύτητα και βέβαια η ικανότητα σε 1vs1 καταστάσεις είναι τα κύρια χαρακτηριστικά του. Πρέπει όμως, οπωσδήποτε, να παίζει με τους συμπαίκτες του, να μην ψάχνει συνεχώς το ντράιβ και το πως θα κερδίσει φάουλ. Να εκμεταλλεύεται το ότι μπορεί να περνά με άνεση τον προσωπικό του αντίπαλο πασάροντας στον ελεύθερο συμπαίκτη και κάνοντας τη σωστή επιλογή. Αν το βελτιώσει θα φτάσει πολύ ψηλά, αν δεν το βελτιώσει όμως ο Σιζέφσκι δεν αστειεύεται. Φαντάζομαι ότι για να επέλεξε το Ντιούκ θέλει να δουλέψει, γνώριζε τι ζητάει ο προπονητής του Ντιουκ. Αλλιώς θα πήγαινε σε άλλο κολέγιο, με περισσότερες αγωνιστικές ελευθερίες.
Ο άλλος παίκτης είναι ο Τάιλερ Θόρτον. Πρόκειται για έναν εκπληκτικό αμυντικό, όχι με βάση τον χθεσινό αγώνα(που δεν ήταν σε τόσο υψηλά στάνταρντς) αλλά με βάση την περσινή χρονιά και τα φετινά φιλικά που τον παρακολούθησα. Κοφτερό μυαλό, πάντα καίριες τοποθετήσεις, υψηλού επιπέδου ατομική και ομαδική άμυνα. Με την παρουσία του στο παρκέ η ομάδα του Ντιούκ ανεβαίνει επίπεδο, μεταδίδει ενέργεια στους συμπαίκτες του και τους ηρεμεί με το εγκεφαλικό του παιχνίδι. Άψογος. 41.gif
JR_Swish
QUOTE(Nuntius @ Nov 11 2011, 14:25 ) *
Το παιδί έχει εκπληκτικά σωματικά προσόντα. Τεράστια χέρια και απίστευτη εκρηκτικότητα (ταχύτητα, διασκελισμός, αλτικότητα κλπ). Αν ξέρει και μπασκετάκι εκτός από το να είναι αθλητής τότε μια χαρά θα πάει.

Παρατήρησε εν τω μεταξύ κανείς το σκορ? 32 - 113. Ότι να ναι tongue.gif


Ευκαιρία λοιπόν σήμερα να τον δούμε απέναντι σε ένα πολύ πιο σοβαρό αντίπαλο όπως είναι το Κάνσας και ενός από τους ελπιδοφόρους ψηλούς του φετινού πρωταθλήματος τον Thomas Robinson.

shtarkws
Εμένα πάντως απο το Duke μου αρέσει ο Andre Dawkins,μου θυμίζει πολυ Drew Nicholas..
Επίσης θα έβλεπα πολυ καλα στον ολυμπιακό τον Green του Michigan αντί του Howard
baskethood
QUOTE (shtarkws @ Nov 17 2011, 17:10 ) *
Εμένα πάντως απο το Duke μου αρέσει ο Andre Dawkins,μου θυμίζει πολυ Drew Nicholas..
Επίσης θα έβλεπα πολυ καλα στον ολυμπιακό τον Green του Michigan αντί του Howard

Ο Ντόκινς είναι πολύ καλός σουτέρ, έχει γρήγορο release, ταχύτητα στην κίνηση στα σκρίνς και μεγάλο range. Απλά δεν είναι τριάρι, ούτε έχει την δύναμη και το ύψος για να παίξει ως τριάρι.
O Ντρέιμοντ Γκρίν του Μίσιγκαν Στέιτ είναι καλός παίκτης, φέτος παρουσιάζεται αδυνατισμένος και πιο φρέσκος. Όμως δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Σε σχέση με τον Χάουαρντ είναι πολύ διαφορετικός και μπορεί να κάνει πολλά πράγματα στο παρκε, έχει παιχνίδι κοντά και μακριά από το καλάθι, είναι καλός στο inside out, εξαιρετικά passing skills και καλός στο ριμπάουντ, ενώ και στην άμυνα δεν υστερεί. 'Oμως είναι undersized για τεσσάρι και υστερεί σε αθλητικά προσόντα. Δεν το βλέπω να τα καταφέρνει στο NBA, για Ευρώπη φαίνεται καλή λύση, σίγουρα καλύτερος από τον Χάουαρτ και σίγουρα θα βρει καλό συμβόλαιο στα μέρη μας.
benchwarmer
Kendall Marshall και τα μυαλα στα μπλεντερ smiley.gif

Εχω καει τις τελευταιες μερες, εχω δει σχεδον οτι εχει ανεβει στον γνωστο tracker rolleyes.gif Θα επανελθω αργοτερα με γενικοτερες εντυπωσεις..
baskethood
QUOTE (benchwarmer @ Nov 17 2011, 17:46 ) *
Kendall Marshall και τα μυαλα στα μπλεντερ smiley.gif

Εχω καει τις τελευταιες μερες, εχω δει σχεδον οτι εχει ανεβει στον γνωστο tracker rolleyes.gif Θα επανελθω αργοτερα με γενικοτερες εντυπωσεις..

Και γω μια απ τα ίδια με τον από πάνω. smile.gif
Ο Μάρσαλ είναι ο πιο εγκεφαλικός παίκτης που έχω δει τα τελευταία χρόνια σε αυτό το επίπεδο. True point guard, ο τέλειος συμπαίκτης που θα κάνει τους συμπαίκτες του καλύτερους και θα τους εκμεταλλευτεί από την αρχή μέχρι το τέλος. Έχει αδυναμίες, όπως το σουτ και το ότι δεν είναι όσο aggresive όσο πρέπει, ούτε έχει τα αθλητικά προσόντα που απαιτούνται για το ΝΒΑ. Όλα αυτά όμως μπορούν να υπερκαλυφθούν από το εγκεφαλικό του επιθετικό παιχνίδι και την ικανότητα του να διαβάζει το παιχνίδι και να πασάρει σωστά. Από τους αγαπημένους μου παίκτες.
Αν βρω χρόνο και εγώ θα γράψω για πολλούς άλλους που έχω σημειώσει.
a bullet for your head
Θα θας συνιστουσα να δειτε το Long Beach State...
Χθες κερδισε το Pittsburgh & πραγματικα μου αφησε αριστες εντυπωσεις...
Γρηγορη & αθλητικη ομαδα με πολυ καλοδουλεμενη την αμυνα ζωνης 1-2-2 με προσαρμογες,εφεση στο ανοιχτο γηπεδο & στις ενδιαμεσες επιθεσεις,ενω & στις επιθεσεις του μισου γηπεδου ξερει τι θελει & εχει πολυ καλη κινηση & κυκλοφορια.
Ο κοντορεβυθουλης Casper Ware εκανε ρεκορ καριερας με 28π(ειχε & 6ασ),& φαινεται οτι θα κανει εξαιρετικη σινιορ σεζον...
Αυτος ομως που μου γυαλισε το ματι ειναι ο επισης σινιορ SG Larry Anderson, οποιος ειναι lefty,ψηλος,αθλητικος & με εξαιρετικο court vision...
shtarkws
Για τον Deniz Kilicli τι γνώμη έχετε?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.