Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τα επαγγελματικά κλειστά της Α1.
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
Alexandris Eleftherios
Με την βοήθεια του stadia.gr και το google ας έχουμε στο forum μερικές έτοιμες φωτό για να βλέπουμε τα γήπεδα των ομάδων της Α1.
Μέσα απο αυτά θα καταλάβουμε την μπασκετική μας γύμνια και την προχειρότητα του πρωταθλήματος σε ότι αφορά τις γηπεδικες εγκαταστάσεις των ομάδων μας. rolleyes.gif

Όπως επίσης απο τις φωτό των Ολυμπιακών κλειστών που σήμερα σαπίζουν θα καταλάβουμε πως αν αυτα τα κλειστά λειτουργούσαν σήμερα και κοσμούσαν την Α1 του ΕΣΑΚΕ τότε θα είχαμε μακράν τις πιο άρτιες μπασκετικές εγκαταστάσεις απο όλα τα υπολοιπα πρωταθλήματα Ευρώπης.

---------------------------

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ παίζει στο Ο.Α.Κ.Α. (Ολυμπιακό Αθλητικό Κέντρο Αθηνών.)

Το Ο.Α.Κ.Α. ενα απο τα πιο συγχρονα κλειστά γήπεδα της χώρας και αυτη την στιγμή το μεγαλύτερο.
Χωρητικότητα 18.700
Έτος κατασκευής 1993
Κόστος κατασκευής. ? (5.000.000 ευρώ δόθηκαν για την ανακατασκευή του το 2004)

Εσωτερική όψη.

Εξωτερική όψη.


ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ παίζει στο Σ.Ε.Φ. (Στάδιο Ειρήνης & φιλίας)
Το τρίτο μεγαλύτερο κλειστό της χώρας. Το μειονέκτημα του με τα υπόλοιπα μεγάλα κλειστά είναι πως οι εξέδρες έχουν μεγάλη απόσταση απο το παρκέ λόγω του κουλουάρ.
Σαν σχεδιασμός όμως για πολλούς, είναι το πιο ωραίο κλειστό τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά. Μάλιστα όταν κατασκευάσθηκε είχε διακριθεί σε διεθνή αρχιτεκτονικό διαγωνισμό. Έλαβε το Χρυσό Βραβείο το 1991 στον παγκόσμο διαγωνισμό που διοργάνωσε το IAKS (International Working Group for the Construction of Sports and Leisure Facilities)

Έτος κατασκευής 1985
Χωρητικότητα 11.390 ( 14.000 θέσεις με πτυσόμενες) (CLICK εδω για να το δείτε με τις πρόσθετες εξέδρες.)
Κόστος κατασκευής. 8.000.000.000 δρχ (7,500.000 ευρώ το 2004 δοθηκαν για την ανακατασκευή του)

Εσωτερική όψη.

Εξωτερική όψη.
Πανέμορφο ακόμα και σήμερα!

ΑΕΚ παίζει στο κλειστό του Ελληνικού.
Το κλειστό του Ελληνικού στεγάζεται σε τροποποιημένο κτισμα που ανηκε στο αεροδρομίου Ελληνικού.
Είναι απο τα πιο μπασκετικά κλειστά της χώρας καθώς οι εξέδρες του είναι πολύ κοντά στο παρκέ. Το μόνο κλειστό που διατηρεί εσωτερικά σχεδιασμό αρένας ΝΒΑ.

Έτος κατασκευής 2004.
Χωρητικότητα 14.500 (Σήμερα για άγνωστο λόγω έχουν αφαιρεθεί 6.500 θέσεις απο τις πάνω εξέδρες με αποτέλεσμα να πεσει η χωρητικότητα του γηπεδου σε 8.000)
Κόστος κατασκευής. 48.992.055 ευρω.

Εσωτερική όψη.

Εξωτερική όψη.


ΠΑΟΚ παίζει στο ιδιόκτητο κλειστό της Πυλαίας με την ονομασία (PAOK Sports centre.)
Tα έξοδα του γηπέδου πληρώνονται σχεδον όλα απο το κράτος καθώς αυτό κατασκευάσθηκε απο το ίδιο, με κρατικά κεφάλαια, αλλά παραδόθηκε ως περιουσιακό στοιχείο στον συλογο του ΠΑΟΚ. Μέρος του οικοπέδου παραχωρήθηκε απο τον Δεδέογλου.

Έτος κατασκευής 2000.
Χωρητικότητα 8.142
Κόστος κατασκευης ?

Εσωτερική όψη.

Εξωτερική όψη.



ΑΡΗΣ παίζει στο Αλεξάνδρειο. (Το γήπεδο πήρε το όνομά του από τον Μέγα Αλέξανδρο. Είναι ακόμη κοινώς γνωστό ως "Παλέ ντε Σπορ".)
Το πρώτο πράμα που έκανα όταν ανέβηκα Θεσσαλονικη. Να παω να δω αγώνα του ΑΡΗ στο Αλεξάνδρειο που για μένα αυτο το γήπεδο με ΄΄έμαθε΄΄ μπάσκετ έστω και μεσα απο τον δέκτη της τηλεόρασης στην μεγάλη Ευρωπαική εποχή του Άρη και του Γκάλη.

Έτος κατασκευής. 1966 (Ανακατευσκευάστηκε το 2004)
Χωρητικότητα 4.800
Κόστος κατασκευής ?

Εσωτερική όψη.

Εσωτερική όψη.


ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ παίζει στο κλειστό ΄΄Ανδρέας Παπανδρέου΄΄
Το ΄΄Ανδρέας Παπανδρέου΄΄ για εμένα είναι ένα απο τα μικρά κλειστά το οποίο θα έπρεπε να είναι παράδειγμα προς μίμηση για το πως θα έπρεπε να είναι τα κλειστά των υπολοιπων ΄΄μικρών΄΄ ομάδων της Α1.
Ένα σωστό γηπεδάκι με εξέδρες γύρω απο το παρκέ το οποιο πληρεί τους όρους για να κοσμεί το πρωτάθλημα μας.

Έτος κατασκευής 1989
Χωρητικότητα 3.092 (3.700 με πτυσόμενες)
Κόστος κατασκευής ?

Εσωτερική όψη.

Εξωτερική όψη.
(sorry δεν βρηκα καλύτερη φωτό.)

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ
παίζει στο κλειστό Νεάπολης Λάρισας.
Άλλο ένα όμορφο κλειστό αντάξιο ενος επαγγελματικού πρωταθλήματος.

Εσωτερική όψη.

Εξωτερική όψη.


Έτος κατασκευής. 1995
Χωρητικότητα 3.988 (5.200 με πτυσόμενες)
Κόστος κατασκευής ?

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ
παίζει στο Δ.Τόφαλος.
Πρόκειται για το αδερφάκι της Νεάπολης στην Λάρισα το οποιο χτίστηκε την ίδια χρονολογία.

Εσωτερική όψη.

Εξωτερική όψη.


Έτος κατασκευής 1995
Χωρητικότητα 4.150 (5.340 με πτυσόμενες.)
Κόστος κατασκευής ?

Και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα !!! rolleyes.gif
Είδαμε τα 8 απο τα 14 κλειστά των ομάδων της Α1. Τα υπόλοιπα 6 κλειστά (εκτος ισως απο αυτο του Αμαρουσίου) είναι εντελώς ακατάλληλα όμως γίνονται κανονικά παιχνίδια της Α1.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ παίζει στο κλειστό της Ν.Σμύρνης.
Κλασσικό Ελληνικό γηπεδάκι με τον κλασσικό τοίχο στην μια πλευρά του γηπέδου. (Ιστορικότατο κλειστό αλλα όχι για παιχνίδια Α1.)

Εσωτερική όψη.

Εξωτερική όψη.
(Είναι αυτο που λένε ΄΄απο μέσα πανούκλα και απ'έξω ξανά πανούκλα.) ohmy.gif

Έτος κατασκευής 1979
Χωρητικότητα 1.832
Κόστος κατασκευής ?

(Μακάρι να γίνει πραγματικότητα το νέο κλειστο του Πανιωνίου που θα χτιστεί στην ιδια θέση του τωρινού. Δείτε το εδώ.)


ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ παίζει στο Κλειστό Ηλισίων.
Δεν βρήκα πουθενά στοιχεία για το γήπεδο. Όποιος βρεί και θέλει ας συμπληρώσει το Thread.

Εσωτερική όψη.



ΤΡΙΚΑΛΑ παίζει στο Κλειστό Τρικάλων.

Και δω μια απο τα ίδια. Όποιος φίλος βρει περισσότερα στοιχεία για το κλειστό ας τα προσθέσει αν θέλει.

Εσωτερική όψη.



ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ
παίζει στο Κλειστό Πανελληνίου.
Τώρα τι να πω και τι να γράψω? Ας μιλήσει η εικόνα... (Θα περίμενα με την οικονομική επιφάνεια του Μ.Κυριακού να είχε φτιάξει ένα μικρό μεν αλλα καινουριο γηπεδάκι για τον Πανελλήνιο.)

Εσωτερική όψη. (Παγκόσμια πρωτοτυπία. Έχει και σπιτάκι μέσα!!!) w00t.gif

Εξωτερική όψη.


Έτος κατασκευής 1976
Χωρητικότητα 1.000

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ παιζει στο Βενετόκλειο.
Και εδώ όποιος φίλος έχει να προσθέσει κάτι θα τον ευχαριστούσα.

Εσωτερική όψη.


ΜΑΡΟΥΣΙ παίζει στο κλειστό του Αγ.Θωμά.
Απο τα ακατάλληλα κλειστά το παρων γήπεδο είναι απο τα πλέον κατάλληλα. Έχει ανακαινιστεί στο εσωτερικό του και τουλάχιστον απο τον τηλεοπτικό φακό περνάει μια συμπαθητική εικόνα.
Έχω δει αγώνες σε αυτό το γήπεδο. Αν γκρεμιστεί ο ένας τοίχος για να τοποθετηθούν εξέδρες το γηπεδάκι θα αλλάξει εντελώς. Μπορεί να πάρει περαιτέρω ανακατασκευή.

Εσωτερική όψη.

Εξωτερική όψη.


Έτος κατασκευής 1997
Χωρητικότητα 1.350
Κόστος ?

Εδώ τελειώνει η παρουσίαση των 14 κλειστών γηπεδων της Α1.
Θα ακολουθήσει αυτή των Ολυμπιακών κλειστών εγκαταστάσεων και λοιπόν άλλων δημοτικών κλειστών που θα μπορούσαν να φιλοξενήσουν αγώνες της πρώτης κατηγορίας αλλα δυστυχως είναι ορφανά και σαπίζουν.
Alexandris Eleftherios
Πάντως θα ανοιχθεί μεγάλη συζήτηση και με τα κόστη των Ολυμπιακών κλειστών.
Μα... 48 εκατομμύρια ευρώ blink.gif για το κλειστό του Ελληνικού? Για ένα κτίσμα το οποίο στην ουσία προυπήρχε. Απλα τροποποιήθηκε.

Πόσα εκατομμύρια ευρώ έφαγαν μερικοί...

ΚΑΙ Ο ΚΡΑΧΤΗΣ που βγάζει ΜΑΤΙ !!!

84.150.000 κόστισε το Ολυμπιακό κλειστό των Λιοσίων το οποιο είναι το 1/3 σε μέγεθος απο το καραισκάκη. Αυτό σημαίνει πως χρησιμοποιηθηκαν κατα 2/3 λιγότερα υλικά για την κατασκευή του.
Και όμως !!! Κόστισε σχεδον 85 εκατομμύρια ευρώ ενω ολοκληρο ποδοσφαιρικό γήπεδο όπως το Καραισκακη κόστισε 60 εκατομμύρια ευρώ.
Και δεν παίζει το ενδεχόμενο αλλαγής κόστους υλικών γιατι χτίστηκαν την ίδια περίοδο που οι τιμές στην αγορά ηταν ίδιες.

Αυτό κόστισε 85 εκατομμύρια και αυτό 60 εκατομμύρια.

Α ρε απατεώνες !!! Όχι δεν είμαι Π.Μηχανικός για να γνωρίζω τα κόστη στα τσιμέντα στον χάλυβα και πόσο πάει η εργατοώρα αλλά δεν είμαι και ηλίθιος για να μην καταλάβω πως ΔΕΝ είναι φυσιολογικό ένα κλειστό γηπεδο σαν αυτο των Λιοσίων να κόστισε 30% παραπάνω απο ολόκληρο ποδοσφαιρικό γήπεδο που χρειάστηκε περισσότερο τσιμέντο χάλυβα τζάμια σωληνώσεις ηλεκτρολογικό εξοπλισμό και περισσότερες εργατοώρες πληρωμών.
Air Kef
Του Πανελληνίου έχει τρομερή άποψη και γέλιο η εξωτερική φώτο από την άλλη μεριά, όπως ανεβαίνεις την Κορδιγκτώνος.
Εκεί που πας, έχει μια κανονική πόρτα σπιτιού, περπατάς εναν διάδρομο και τσουπ, γήπεδο Α1. 24.gif
Μέσα, εχει τρομερό ενδιαφέρον να πας τουαλέτα στο ημίχρονο, το που αράζουν τα ΜΑΤ και το πληρέστατο (χωρις ειρωνία) κυλικείο.


Από ότι άκουσα το κλειστό της Ν. Σμύρνης θα το κατεδαφίσουν και θα φτιάξουν καινούριο.

Μπορώ να πω ότι έχω πάει στα 8 από αυτά που έγραψες, θα ήθελα να ήξερα αν κάποιος διατηρεί κάποιο τέτοιo ρεκόρ (εκτός από κάποιους σαν τον Βορεάδη, τον Ταβουλαρέα, τον Διαμαντίδη, τον Καλαμπόκη και του φροντιστές 24.gif)

Πρέπει να επισκεφτώ και του Αμαρουσίου και του Πανιωνίου, πολύ ιστορικά και όμορφα για να δεις ενα ματς μπασκετ Α1.
Alexandris Eleftherios
Εμένα του Πανελληνίου μου μοιάζει σαν το μικρό σπίτι στο λιβάδι. smiley.gif
gallistis
δυστυχως με τους ολυμπιακους αγωνες χαθηκε ισως η μοναδικη ευκαιρια να δουμε κι εμεις στη χωρα μας γηπεδα επιπεδου ισπανιας η ιταλιας.τα χρηματα φαγωθηκαν σε απιστευτες σπαταλες(κατι που μας οδηγησε στην χρωκοπια που βιωνουμε τωρα)και βλεπουμε γηπεδα οπως του πανελληνιου και του κολοσσου,ενω γηπεδα οπως του γαλατσιου,των ανω λιοσιων και στο τροκαντερο μενουν αχρησιμοποιητα.
Air Kef
Για τα κόστη των γηπέδων που λες, σίγουρα κάποιοι έφαγαν και πολλά υπερτιμολογήθηκαν, αλλά ας σκεφτούμε και το για πότε χτίστηκαν, μιας και για πολλούς μήνες, τα γήπεδα χτιζόντουσαν όλη μέρα, με 3πλές (λέμε τώρα) βάρδιες.
apkat
Kαι γω σε 8 γηπεδα εχω παει και σε 3 απο αυτα εχω σουταρει κιολας.. tongue.gif tongue.gif
captain charisma
απο αυτα τα γηπεδα εχω παει σε 3. στο αλεξανδρειο οταν επαιζε ο παοκ μεχρι το 2000 και προπερσι σ ενα ματς αρης-παο, της ολυμπιας λαρισας σε 3 ματς με παο και στο ολ σταρ γκειμ της λαρισας πριν 4 χρονια, και στο ελληνικο οπου ειχαμε μια μικρη προετοιμασια 5 μερων περσι τα χριστουγεννα..

το ελληνικο παντως πολυ ωραιο γηπεδο..

το σεφ μονο εξωτερικα το εχω δει και ειναι πολυ ωραιο, οπως και του παοκ που δν εχω παει ακομα σε κανενα ματς! τρομαρα μου! blink.gif
gallistis
QUOTE(Air Kef @ Jan 6 2010, 22:45 ) *
Για τα κόστη των γηπέδων που λες, σίγουρα κάποιοι έφαγαν και πολλά υπερτιμολογήθηκαν, αλλά ας σκεφτούμε και το για πότε χτίστηκαν, μιας και για πολλούς μήνες, τα γήπεδα χτιζόντουσαν όλη μέρα, με 3πλές (λέμε τώρα) βάρδιες.


ακριβως.εφτασε τοτε η ωρα μηδεν,και αντι να κανουν ημιμονιμες κατασκευες εδωσαν πολλα εργα με απευθειας αναθεση.κατι τετοιο δε μπορει να ειναι τυχαιο.και ετσι θελουν να δωσουν το κλειστο του γαλατσιου σε επιχειρηματια να κανει αλλο ενα mall.ευτυχως που ανθισταται ο δημος και ο εμπορικος συλλογος της περιοχης.και αυτο το παραδειγμα δεν ειναι το μονο.το κλειστο του ταε κβο ντο,το κεντρο τυπου που βολικα δωθηκε για golden hall,ο σχοινιας
Air Kef
Κι εγώ σε 3 εχω σουτάρει (στα 2 στην Θεσσαλία έχω πάξει και ως διαιτητής tongue.gif), ενώ στο ΣΕΦ περπάτησα μόνο, δεν βρέθηκε καμιά μπάλα γ***ώ sad.gif


To ΣΕΦ, είναι τραγικό και πρεπει να απαγορευτεί το μπάσκετ εκεί μεσα! biggrin.gif
captain charisma
QUOTE(Air Kef @ Jan 6 2010, 23:10 ) *
Κι εγώ σε 3 εχω σουτάρει (στα 2 στην Θεσσαλία έχω πάξει και ως διαιτητής tongue.gif), ενώ στο ΣΕΦ περπάτησα μόνο, δεν βρέθηκε καμιά μπάλα γ***ώ sad.gif


To ΣΕΦ, είναι τραγικό και πρεπει να απαγορευτεί το μπάσκετ εκεί μεσα! biggrin.gif

σε τοπικα πρωταθληματα α1,α2 εσκαθ εχεις σφυριξει?σορυ για το οφ τοπικ
apkat
Εγω στου Πανιωνιου εκανα προπονησεις εναν καιρο ,στου Πανελληνιου μια προπονηση και στο ΣΕΦ εναν διαγωνισμο 3ποντων
panos75
QUOTE(Air Kef @ Jan 6 2010, 22:10 ) *
Μπορώ να πω ότι έχω πάει στα 8 από αυτά που έγραψες, θα ήθελα να ήξερα αν κάποιος διατηρεί κάποιο τέτοιo ρεκόρ (εκτός από κάποιους σαν τον Βορεάδη, τον Ταβουλαρέα, τον Διαμαντίδη, τον Καλαμπόκη και του φροντιστές 24.gif)

Πρέπει να επισκεφτώ και του Αμαρουσίου και του Πανιωνίου, πολύ ιστορικά και όμορφα για να δεις ενα ματς μπασκετ Α1.


Χου ρε! tongue.gif

Κι'εγώ έχω πάει σε 8, συν το κλειστό το Κορυδαλλού, που τίμησα δεόντως καθότι γείτονας, της Νέας Φιλαδέλφειας (Ιωνικός) και φυσικά το Σπόρτιγκ.

Το γήπεδο του Πανιωνίου είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ από κάθε άποψη. Μόνο το Σπόρτιγκ είναι χειρότερο.
Alexandris Eleftherios
Aς δούμε και τα ΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ακίνητα που σαπίζουν.
Ας μην σχολιάσουμε άλλο τα κόστη γιατι όσο και αν τα βιαζόμασταν για το 2004 αυτά ΥΠΕΡΤΙΜΟΛΟΓΗΘΗΚΑΝ τόσο πολύ που θα έπρεπε σήμερα να είναι οι υπεύθυνοι φυλακή.
Πάμε παρακάτω...

Κλειστό Λιοσίων.
Χωρητικότητα 9.300
Κόστος 84.300.000 ευρώ. (Τρομάρα μας.) Έφαγε καλά η ΑΒΑΞ αλλα και οι πολιτικοί.





Παράξενο εσωτερικά. Έχει δεύτερο όροφο σε εξέδρες αλλα είναι κάπως χμμ δεν ξέρω... Ειδικά τα πέταλα ορθόνονται σαν ντουβάρια. Με τις πτυσόμενες εξέδρες σίγουρα θα ομορφαίνει και θα γίνεται πιο μπασκετικό.
Παντως πέρα απο το αν μας αρέσει η όχι σχεδιαστικά είναι ένα καινουριο συγχρονο κλειστό γήπεδο που θα μπορούσε να στεγάσει κάποια ομάδα. Κρίμα που δεν χρησιμοποιείται.


Κλειστό Γαλατσίου.
Χωρητικότητα 5.141 (6.300 με πτυσόμενες)





Μεγάλο κλειστό σε τετραγωνικά αλλα πως καταφέρνει να είναι μικρό σε εξέδρες δεν το καταλαβαίνω. Αν το δεις απο κοντά εξωτερικά και σου πουν οτι χωράει μόνο 5.141 δεν θα το πιστέψεις.
Μου αρέσει παρα πολύ ο εξωτερικός σχεδιασμός του με τις μεγάλες γυάλινες επιφανειες και την κυρτή οροφή. Πολύ όμορφο εξωτερικά. Εσωτερικά είναι κάπως άχαρο. Ίσως και αυτό με τις πτυσόμενες ανοιχτές να δείχνει πιο ζεστό και μπασκετικό.
Άλλο ένα υπερσύγχρονο κλειστό που σαπίζει και δεν κοσμεί την Α1. Κρίμα.


Κλειστό Φαλήρου.
Χωρητικότητα 3.836 (8.536 κατα την διαρκεια των Ολυμπιακών αγώνων.)




Το μικρό ΣΕΦ όπως λέγεται. Ένα γήπεδο που ανοίγει τις πύλες του μια δυο φορές τον χρόνο για καμια συναυλία η για κανα δημοτικό πανηγυράκι. Σαπίζει και αυτό. Εκτός απο το σάπισμα του αφέραισαν και πολλές εξέδρες λες και κόστιζαν αν έμεναν εκεί. (εκτός και αν είχαν νοικιάσει τα λαμόγια τα καθίσματα και έπρεπε να τα δώσουν πίσω! Για όλα τους έχω ικανούς!)
Έτσι το γήπεδο μείωσε πολύ την χωρητικότητά του. Άκου 3.836 σε ένα γήπεδο 5 φορές μεγαλύτερο απο αυτό του περιστεριου που έχει σχεδόν την ίδια χωρητικότητα.

Εντάξει... Τα έχετε και σαπίζουν. Είναι ανάγκη να τα κατακρεουργείται κι όλας?















Υπάρχει και το κλειστό πυγμαχίας του Περιστεριου. Αυτό ξεκίνησε με 8.500 θέσεις για τους Ολυμπιακους αγώνες και τώρα έχει ξηλωθεί το μισό γήπεδο και έμεινε μόνο με 2.300 θέσεις. Το υπόλοιπο αφαιρέθηκε.




(Δεν θα το χάλαγε το Περιστέρι να μετακομίσει εκεί. Εκτός και αν το γήπεδο φιλοξενεί ομάδες πυγμαχίας και την ομοσπονδία σήμερα. Λειτουργεί αυτό το γήπεδο γνωρίζει κανείς?)

Είδαμε λοιπόν άλλα τέσσερα Ολυμπιακά κλειστά. Με εξαίρεση της πυγμαχίας που έμεινε το μισό καθώς αφαιρέθηκε μεγάλο κομμάτι του (ηταν προκατ) τα υπολοιπα τρια πιστεύω πως θα έπρεπε να είχαν παραχωρηθεί σε κάποιες Κ.Α.Ε. Και όταν κάποια ομάδα έπεφτε στην Α2 να έπαιρνε το γήπεδο η ομάδα που θα ανεβαινε στην Α1 (Αν ηταν απο την Αττική.)
Το πως θα το έδιναν, με τι συμβάσεις κτλ δεν ξέρω. Αρκεί να μην σαπίζουν και να βγάζουν μόνο τα βασικά τους έξοδα.

---------------------------------------------------------------------------------

Υπάρχουν όμως και άλλα μικρότερα αλλα καινούρια κλειστά γήπεδα μπάσκετ που δεν ανήκουν σε κάποιες ομάδες και θα μπορούσαν και αυτά να κοσμούν το πρωτάθλημα μας.
Ας τα δούμε κι αυτά.

Στην Κρήτη υπάρχουν τρια διαμαντάκια και για αυτό ελπίζω να δούμε και τον ΟΦΗ αλλα και το Ρέθυμνο γρήγορα στην Α1. Το Ηράκλειο που βολοδέρνει ρε παιδιά?
(Άσχετο αλλα το Ρέθυμνο έχει εντυπωσιακό σήμα. Πολύ ΝΒΑ !!!

Κλειστό Κλαδισού Χανίων.
Χωρητικότητα 2.750

Μικρό σε χωρητικότητα αλλα για κάποια ομάδα της Κρήτης μπορεί να γίνει καλή έδρα. Όπως και να το κάνεις είναι ένα καινουριο συγχρονο κλειστό γήπεδο. Δεν υπάρχει όμως ομάδα απο τα Χανιά στην Α2.




Κλειστό ΤΕΙ Ηρακλείου.
Χωρητικότητα 1.816




Μικρό αλλά συμπαθέστατο κλειστό. Κρίμα που το Ηράκλειο δεν είναι στην Α2. Πάντως αν ποτέ επιστρέψει στην Α1 μπορεί να παίξει και στη μικρή ΄΄πυλαία΄΄
Η μικρή ΄΄Πυλαία΄΄ είναι μια μικρογραφία του γηπεδου του ΠΑΟΚ.

Κλειστό Ηρακλείου. ΄΄Δύο αοράκια΄΄
Χωρητικότητα 5.222





Εσείς οι Κρητικοί αν μας διαβάζετε, μπορείτε να επιβεβαιώσετε οτι έχει τελειώσει το γήπεδο?

Φεύγουμε απο την Κρήτη και πάμε στην Πάτρα.

Κλειστό Απόλλωνα Πατρών.
Χωρητικότητα 3.500

Πολύ όμορφο κλειστό με χαρακτηριστική ξύλινη οροφή. Επίσης ηταν το πρώτο κλειστό που τοποθέτησε πίνακα στην οροφή. (Μετά ακολουθησε το ΣΕΦ.)
Άλλο ένα γηπεδάκι που έχουμε καιρό να το δούμε. Θυμάμαι τον Ολυμπιακό που έδωσε εκει τα προκριματικά. Τότε που ο Πάσπαλι είχε πατήσει την γραμμή και έχασε ο ΟΣΦΠ τον αγώνα.





Κλειστό Ξάνθης "Φίλιππος Αμοιρίδης"
Χωρητικότητα 3.957 (4.350 με πτυσόμενες στα πέταλα.)

Πολύ όμορφο κλειστό που θυμίζει και αυτό μαζι με το κλειστό του Φαλήρου λογω των κυρτών οροφών τους, το ΣΕΦ.
Άντε ρε ΞΑΝΘΗ ανέβα Α1 τις wild κάρτες μου μέσα !!! rolleyes.gif





Κλειστό Λαμίας "Χαλκιοπούλειο"
Χωρητικότητα 2.600

Όχι απο τα εντυπωσιακά αλλα απο κάτι γήπεδα όπως της Ν.Σμύρνης ή του Πανελληνιου θα το προτιμούσα !!!



Πολύ άσχημος σχεδιασμός όμως.

Κλειστό Λευκόβρυσης Κοζάνης
Χωρητικότητα 3.500

Θα είναι το διαμαντάκι της Κοζάνης (Αν τελειώσει ποτέ.)





Κανονικα θα έπρεπε να είχε τελειώσει το 2006 σύμφωνα με το site του stadia gr. Ξέρει κανείς τι έγινε?

Κλειστό Γλυφάδας
Χωρητικότητα 3.232

Μπορεί να είναι παλιό αλλα είναι θαυματουργό. Έχει και αρκετές θέσεις για να ικανοποιήσει μια μικρή ομάδα που θα ανέβει στην Α1 και έχει ανακαινιστεί πλήρως για τις ανάγκες του Παναθηναικού στο βόλει.





Κλειστό Κορυδαλλού
Χωρητικότητα 2.387

Χμμ... Οτιδήποτε στεγάζεται κάτω απο εξέδρες ποδοσφαιρικού γηπεδου ΔΕΝ το θεωρώ κλειστό γήπεδο. Όμως και αυτό εδώ λόγω ανακαίνισης θα μπορούσε να φιλοξενήσει κάποια μικρή ομάδα όταν χρειαστεί να παίξει Α1. Θα προτιμούσα άλλα βέβαια αλλα οφείλω να το παρουσιάσω γιατι απλά δεν είναι χειρότερο απο του Πανελληνιου. tongue.gif



Εεεεεεε εσείς οι απο πάνω στις εξέδρες προσέχετε τους απο κάτω !!!!! (Βέγγος style.)

Aκόμα 9 στον αριθμό κλειστά γηπεδάκια (καινουρια & παλαιά) που ΔΕΝ τα βλέπουμε στην Α1.
Αντί αυτών γίνονται αγώνες σε γήπεδα που δεν τηρούν τις προυποθέσεις να φιλοξενήσουν επαγγελματικούς αγώνες τόσο απο πλευράς εξυπηρέτησης όσο και απο πλευρά ασφάλειας για τους παίκτες και τους φιλάθλους.

Πάντως μέχρι στιγμής έχουμε μετρήσει 15 κλειστά γήπεδα τα οποία θα μπορούσαν να σταθούν και να πάρουν άδεια διεξαγωγής αγώνων μπασκετ σε επαγγελματικό επίπεδο σε οποιδήποτε Ευρωπαική λίγκα.
Δεν είναι και λίγα αν το καλοσκεφτούμε για το μέγεθος της χώρας μας.

Με τέτοια γήπεδα παίρνουμε ΑΝΕΤΑ τα Ευρωπαικά και παγκόσμια πρωταθλήματα, όπως το ΟΑΚΑ το ΣΕΦ το ΕΛΛΗΝΙΚΟ την ΠΥΛΑΙΑ το κλειστο ΛΙΟΣΙΩΝ του ΦΑΛΗΡΟΥ και του ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ.
Μην ξεχνάμε και τα μικρότερα ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ, ΛΑΡΙΣΑΣ, ΠΑΤΡΑΣ, ΑΟΡΑΚΙΑ-ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ, ΞΑΝΘΗΣ κλτ και που αυτά κατα καιρούς έχουν διοργανώσει (εκτος Ηρακλειου που ακομα κατασκευάζεται) πολλές μικρότερες Ευρωπαικές & παγκόσμιες διοργανώσεις σε διαφορα σπορ.



ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑ.

Ακούει στο όνομα ΚΛΕΙΣΤΟ ΘΕΡΜΗΣ και είναι υπο μελέτη.
Χωρητικότητα 15.700

Δέν ξέρω αν χρειάζεται ένα τέτοιο μεγάλο γήπεδο στη Θέρμη. Δεν θέλω να γίνει και να είναι ένα ακόμα που θα σαπίζει.
Πάντως αξίζει να δείτε τις μακέτες. Θα είναι τρομερό αν γίνει. Καλύτερο απο το ΟΑΚΑ. Θα είναι το πιο όμορφο.

Κείμενο απο stadia gr.
Θα έχει τη δυνατότητα να φιλοξενήσει όλα τα αθλήματα που μπορούν να τελεστούν σε κλειστή αίθουσα, περιλαμβανομένου του κλειστού στίβου. Ακόμη, θα πλαισιώνεται από προθερμαντήρια, κέντρο τύπου, φουαγιέ θεατών, βοηθητικούς χώρους και συνεδριακό κέντρο 1000 ατόμων.

Το έργο θα ολοκληρωθεί με την κατασκευή του Προπονητικού Κέντρου. Από τη μία πλευρά θα υποστηρίζει τη λειτουργία του κλειστού σε περιόδους τέλεσης αγώνων, λειτουργώντας ως προθερμαντήριο. Από την άλλη, θα λειτουργεί καθημερινά ως χώρος άθλησης και προπόνησης. Θα περιλαμβάνει κλειστό στίβο 200 μέτρων και 4 διαδρομών, γήπεδα μπάσκετ, βόλεϊ, χάντμπολ, άρσης βαρών, πυγμαχίας, πάλης, τζούντο, ξιφασκίας, επιτραπέζιας αντισφαίρισης, σκοποβολής και σκουός

Η κύρια αίθουσα του Κλειστού της Θέρμης (με άνοιγμα στέγης 122 μέτρα) θα περιλαμβάνει στίβο 200 μέτρων και 6 διαδρομών, η δε εναλλαγή της χρήσης από στίβο σε αθλοπαιδιές και αντίστροφα θα γίνεται με τη χρήση ειδικής τεχνολογίας (ανυψούμενο δάπεδο, υδραυλικά ρυθμιζόμενα βιράζ στίβου, ηλεκτρικά ρυθμιζόμενη ανάπτυξη πτυσσόμενων κερκίδων κλπ) σε χρόνο μικρότερο των 4 ωρών, με ταυτόχρονη μετατροπή και της χωρητικότητάς του.

Περισσότερα εδώ.

gallistis
το κλειστο της κοζανης εχει ολοκληρωθει περυσι αν θυμαμαι καλα.ειχα δει τα εγκαινια σε ρεπορταζ στην ετ3.αλλα βεβαια δεν υπαρχει ο μακεδονικος εκει για να παιζει(το σαιτ του stadia ενημερωνεται απελπιστικα αργα).βεβαια τους εμεινε το κλειστο.μαλλον θα πεσει και αυτο σε αχρησια.

Alexandris Eleftherios
QUOTE(gallistis @ Jan 7 2010, 03:08 ) *
το κλειστο της κοζανης εχει ολοκληρωθει περυσι αν θυμαμαι καλα.ειχα δει τα εγκαινια σε ρεπορταζ στην ετ3.αλλα βεβαια δεν υπαρχει ο μακεδονικος εκει για να παιζει(το σαιτ του stadia ενημερωνεται απελπιστικα αργα).βεβαια τους εμεινε το κλειστο.μαλλον θα πεσει και αυτο σε αχρησια.


Τον θυμάσαι τον Μακεδονικό που έφτασε τελικό Σαπόρτα? Πάει και αυτός τον πάτησε το τρένο... rolleyes.gif
Ωραία ομαδούλα είχε τότε...

Ενημερώνεται αργά όντως αλλα πάλι καλα που υπάρχει και αυτό και χαζεύουμε κανα γηπεδακι... Ψάχνω ψάχνω αλλα δεν βρίσκω άλλα παρόμοια...
gallistis
QUOTE(Alexandris Eleftherios @ Jan 7 2010, 03:10 ) *
Τον θυμάσαι τον Μακεδονικό που έφτασε τελικό Σαπόρτα? Πάει και αυτός τον πάτησε το τρένο... rolleyes.gif
Ωραία ομαδούλα είχε τότε...

Ενημερώνεται αργά όντως αλλα πάλι καλα που υπάρχει και αυτό και χαζεύουμε κανα γηπεδακι... Ψάχνω ψάχνω αλλα δεν βρίσκω άλλα παρόμοια...


καλη ομαδα πραγματι.αν ειχε και το τωρινο γηπεδο τοτε,ισως να μην επαιρνε την κατηφορα τοσο ευκολα.αν και απ'ο,τι λεγεται η εταιρια του μεσσαικου(του προεδρου τοτε του μακεδονικου) εριξε κανονι(με την αλλαγη κυβερνησης το 2004 εχασε δουλειες,καθυστερησε να παρει καποια χρηματα κτλ,κτλ)
Alexandris Eleftherios
Να κάνουμε και ένα διαγωνισμό για το χειρότερο κλειστό γήπεδο στην Ελλάδα?

Η λίστα εχει κάπως έτσι. Συμφωνείτε?

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ.

αυτό το σπιτάκι ρε παιδιά δεν μπορώ να το χωνέψω με τίποτα μέσα στο κλειστό. 68.gif

ΣΠΟΡΤΙΓΚ.


Τα ελενίτ είναι όλα τα λεφτα! Πως παίζαμε Ευρωλίγκα εκει ρε παιδιά? (Πως δεν έσπασα κανα πόδι...)

ΛΙΝΤΟ.

Και είχε γίνει και τελικός κυπέλου Ελλάδος σε αυτό το κλειστό. Εμ... ΕΣΑΚΕ λέμε !!!!!!!!!!!

ΜΙΛΩΝΑ.


Ωραία οροφή. Λες να βρίσκει η μπάλα?

ΔΑΦΝΗΣ.

Πρώτη φορά βλέπω εξέδρες τόσο ψηλά και πάνω απο το παρκέ κρεμασμένες.

Σαν το 3ο Γυμνάσιο μοιάζει. laugh.gif

ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ.

Κλείστε ρε παιδιά τουλάχιστον τις τέντες να μην φαίνονται και μετά φυτρώστε και άλλα 100 δέντρα να μην φαίνεται καθόλου το ΄΄γήπεδο΄΄

(Πως δεν σκοτωνονταν σε τόσο μικρά κλειστά οι οπαδοί οταν επιτρεπόταν η μετακίνηση ΄΄φιλαθλων΄΄ απορίας άξιο !!!)

Άμα μου έρθουν στο μυαλό και άλλα άσχημα κλειστά θα τα βάλω. smiley.gif
ashton
χμμμ
έχω πάει ως θεατής σε
ΟΑΚΑ,
ΣΕΦ,
ΕΛΛΗΝΙΚΟ,
ΝΕΑ ΣΜΥΝΡΗ
ΙΛΙΣΙΩΝ
ΠΥΛΑΙΑ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ
ΑΓΙΟ ΘΩΜΑ
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ
συνολο 10.
Alexandris Eleftherios
QUOTE(ashton @ Jan 7 2010, 03:26 ) *
χμμμ
έχω πάει ως θεατής σε
ΟΑΚΑ,
ΣΕΦ,
ΕΛΛΗΝΙΚΟ,
ΝΕΑ ΣΜΥΝΡΗ
ΙΛΙΣΙΩΝ
ΠΥΛΑΙΑ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ
ΑΓΙΟ ΘΩΜΑ
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ
συνολο 10.


Σε πολλά έχεις πάει.
Εγώ μόνο σε χμμ...

ΣΕΦ
ΟΑΚΑ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ
ΑΓ.ΘΩΜΑΣ
ΣΠΟΡΤΙΓΚ

Ξεχασα να βάλω στη λίστα με τα κλειστά που θα μπορούσαν να φιλοξενήσουν ομάδες Α1 και τα οποια πληρούν τις προυποθέσεις αυτό που έπαιξε η ΑΕΚ παλαιότερα.
Το κλειστό ΖΩΦΡΙΑΣ.
Δεν είναι κακό. Μικρό αλλα συμαζεμένο γηπεδάκι, όμορφο. 2.500 θέσεις.





wagner love
Από την πλευρά μου έχω πάει στο Αλεξάνδρειο, στο Ιβανώφειο, στην Πυλαία, στην Καλαμίτσα, στο ΟΑΚΑ, στο ΣΕΦ, στο Γαλάτσι, στο Ελληνικό, στο Σπόρτιγκ, στο Λίντο, στη Λάρισα, στο Βενετόκλειο, στο Περιστέρι και στη Ζωφριά.
Πλην του Λίντο όλα τα άλλα κουτσά στραβά παλεύονται και κάποια είναι τέλεια.
Η Ζωφριά είναι πολύ όμορφο όμως είναι πολύ μακριά. εκεί σε τρώνε οι λύκοΙ! smiley.gif
captain charisma
στο βολο απ τα γηπεδα ξεχωριζει το κλειστο της πορταριας που χωραει μεχρι 1000 ατομα. πολυ ωραιο γηπεδο.



το εακ οπου παιζει η γυναικεια ομαδα του ολυμπιακου βολου ειναι καλο αλλα οι κερκιδες του ειναι λιγο τραγικες..χωραει μεχρι 1500 ατομα

http://www.volos-city.gr/Images/tn_%CE%9A%...E%91.%CE%9A.jpg

και το κλειστο του αδαμοπολου ειναι απλα το χειροτερο απ ολα και εκει παιζει η μεταμορφωση βολου..η χωριτικοτητα ειναι μεχρι 800 ατομα


http://img.photobucket.com/albums/v365/gre...is/DSC00019.jpg

το εκθεσειακο κεντρο
http://img.photobucket.com/albums/v365/gre...is/DSC00024.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v365/gre...is/DSC00025.jpg
εχει χωριτικοτητα 600 ατομα αλλα δν χρησιμοποιειται για μπασκετ πλεον..

και το κλειστο της νικης βολου..φοτος δν βρηκα..

απο λαρισα το αλκαζαρ ειναι μακραν το πιο τραγικο γηπεδο,οπωσδηποτε κατεδαφηση και ξανα απ την αρχη, και το κλειστο του αγιου θωμα που εχει μικρη χωριτηκοτητα
pivot
Λοιπόν έχουμε και λέμε...

Από την πρώτη παρτίδα όπως αναφέρονται στην αρχή το θέματος :

1. ΣΕΦ
2. Ελληνικό
3. Αλεξάνδρειο
4. Περιστερίου
5. Λάρισας (Νεάπολη)
6. Πάτρας (Τόφαλος)
7. Πανιωνίου
8. Πανελληνίου
9. Μαρουσιού (Αγ. Θωμάς)

... και για συνέχεια έχω πάει και σε ...

Παναθηναϊκός (Τάφος του Ινδού)
Παπαστράτειο
Μαρούσι (Σπύρος Λούης)
Γλυφάδας
Παγκρατίου (μήπως είναι το γήπεδο που παίζει και ο Ηλυσιακόςwink.gif
Αιγάλεω
Απόλλωνα Πάτρας
Χαλκίδα (Κάνηθου)
Ηράκλειο (Λίντο)
Ρεθύμνου
Χανίων (Κλαδισός)

Πιθανόν να ξεχνάω και κανένα.


Κάτω τα χέρια από το Σπόρτινγκ, smiley.gif είναι το γήπεδο που έπαιξα πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι και το γήπεδο που είδα τον πρώτο μου αγώνα Α' εθνικής (Σπόρτινγκ - Ολυμπιακός).

Το πρώην κλειστό της πυγμαχίας στο Περιστέρι έχει διαμορφωθεί και χρησιμοποιείται από τις ακαδημίες του Γ.Σ. Περιστερίου, δεν κάνει για κανονικό γήπεδο.
pivot
Το στολίδι του Περιστερίου, μετά την ανακαίνιση που του έγινε πριν με το ξεκίηνα του πρωταθλήματος.

Το κλειστό γυμναστήριο Περιστερίου πέρασε με άριστα τις εξετάσεις και στα πρόσφατα ευρωπαϊκά παιχνίδια του Πανελλήνιου, ο οποίος στο Euro Cup χρησιμοποιεί σαν έδρα το «Α. Παπανδρέου».

Το γήπεδό μας θέλουμε να πιστεύουμε ότι είναι πια από τα πλέον λειτουργικά. Μπήκε και η τελευταία πινελιά, δηλαδή, οι καινούργιοι ηλεκτρονικοί πίνακες, όπως και το σύστημα precision time το οποίο είναι υποχρεωτικό.

Το Περιστέρι είδε να στέφεται με απόλυτη επιτυχία η μεγάλη προσπάθεια του καλοκαιριού και η ομάδα μας -με την επιστροφή της στα μεγάλα σαλόνια- απολαμβάνει ένα γήπεδο αντάξιο της ιστορικής παρακαταθήκης της.

Ένα γήπεδο το οποίο έχει να επιδείξει:

-Πολυτελείς θέσεις αεροπορικού Τύπου στο χώρο των VIP εισιτηρίων διαρκείας.

-Νέα πλαστικά καθίσματα και αντικατάσταση των σπασμένων ή φθαρμένων στις υπόλοιπες θέσεις.

-Ειδικά διαμορφωμένη VIP αίθουσα με μπαρ, τροπαιοθήκη, σαλόνι, γραφείο ειδικών συναντήσεων, TV.

-Καινούργια, επιπρόσθετη, σειρά στα δημοσιογραφικών θεωρείων η οποία αύξησε τον διαθέσιμο χώρο για τους εκπροσώπους του Τύπου.

-Αναβαθμισμένη αίθουσα Τύπου με υπερυψωμένα βάθρα για τους ομιλητές και τις κάμερες, εξοπλισμένη με μικροφωνικό και μεγαφωνικό σύστημα.

-ADSL internet στην κεντρική σάλα και στην αίθουσα Τύπου με ενσύρματες γραμμές, αλλά και WiFi.

-TV & DVD στα αποδυτήρια των φιλοξενούμενων.

-Γραφείο τεχνικού επιτελείου

-Νέα αισθητική από πλευράς ελαιοχρωματισμού σε τμήματα της κεντρικής σάλας, των αποδυτηρίων και των βοηθητικών χώρων.
ashton
Nα προσθέσω κλειστά που δεν έχουν ομάδες Α1 σημερα

Τα δυο στην Πάτρα (του Απόλλωνα και το παρόμοιο με Λάρισα/Περιστερι)
Παγκράτι/Μετς
Παπαστράτειο (με Ολυμπιακό-Πειραϊκό κλπ)
Αιγάλεω
Γλυφάδα
Λιόσια - Ζοφριά που επαιζε η ΑΕΚ
Μίλωνα
Σπόρτιγκ
Χαλκιοπουλειο (Λαμία)
Εσπερου (Καλλιθεα)
Ιωνικού ΝΦ (με ΑΕΚ γηπεδούχο, με Ιωνικό γηπεδούχο)
Γαλατσι

Air Kef
QUOTE
κλειστο της πορταριας



Έλα ρε bigdirk Πορταριά.
Είχα κάνει το καλύτερό μου ματς εκεί, με τον Περραιβό παίζαμε. 71.gif


Στην Λάρισα πλην του ΕΑΚΛ, υπάρχει το κλασσικό που έπαιζε ο ΓΣΛ, στο Αλκαζάρ, το κλειστό του ΤΕΙ Λάρισας από εξοπλισμό και χώρους είναι επίσης πολύ καλό αλλά χάνει λίγο σε κερκίδες (λίγες), οπως και του Αγ. Θωμά που παίζει εκεί ο Φοίνικας στην Γ Εθνική.

Κι επειδή άρχισε η καταμέτρηση:

ΣΕΦ
ΟΑΚΑ
Γαλάτσι
Σπόρτιγνκ
ΕΑΚ Λάρισας
Αλκαζάρ (το παλιό του Γυμναστικου)
Τρικάλων
Ιβανώφειο
Πυλαία
Αλεξάνδρειο
Κορυδαλλό
Περιστέρι
Πανελλήνιο
Δάφνης
Νήαρ Ηστ (γενικά δεν ειδα να αναφέρεται κάπου, με κριτήριο το "καλύτερο Κυψέλης" σίγουρα μπαινει 71.gif )


Είχα ξεχάσει τον Ashton, νομίζω ότι αν γράψει όλα τα γήπεδα που έχουν παίξει ομάδες Α1 και έχει πάει θα κάνει μεγαλύτερο ποστ από αυτά με τις φωτογραφείες. tongue.gif
ashton
ooops ξέχασα
Κορυδαλλό, Νήαρ Ηστ
Alexandris Eleftherios


Aυτο εκεί διπλα στην μπασκέτα τι είναι?
Σαν τοίχος ορειβασίας μου μοιάζει. Αριστερά απο την μπασκέτα. Ρε τι άλλο θα δούμε μέσα στα κλειστά... rolleyes.gif
(Όταν χάνει τις βολές ο παίκτης τον στέλνουν για σκαρφάλωμα?)
ashton
α και βάζω μονο σε όσα έχω δει μπασκετ επιπεδου Α1, γιατί αν βάλω μικροτερες κατηγορίες, ή άλλα αθλήματα (βολλεϋ/χαντμπωλ) ...
Air Kef
Aυτό είναι.
Εχει και στο κλειστό του Αγ. Θωμά στην Λάρισα ένα αρετά μεγαλύτερο, αλλά κάπως πιο πίσω από τις μπασκέτες, είχα πετύχει αρκετές φορές 2-3 να κάνουν τα δικά τους ενώ παίζαμε εμείς. smile.gif
leonkalf
QUOTE
Κλειστό Κορυδαλλού
Χωρητικότητα 2.387

Χμμ... Οτιδήποτε στεγάζεται κάτω απο εξέδρες ποδοσφαιρικού γηπεδου ΔΕΝ το θεωρώ κλειστό γήπεδο.



Alexandris Eleftherios, το κλειστό του Κορυδαλλού δεν βρίσκεται κάτω από εξέδρες ποδοσφαιρικού γηπέδου!!! Πως το είπες αυτό? Από που το συμπέρανες?? ohmy.gif
Air Kef
Πες το ρε Λεωνίδα τόση ώρα κι έχω τρελαθεί εδώ περα. biggrin.gif
Καθόμουν και σκεφτόμουν που στο διάολο είναι και τόσους μήνες δεν το ειδα ποτέ. 24.gif
kotzito
Το κλειστο στο Φαληρο φαινεται πολυ ωραιο.Ειχε γινει και ο τελικος του κυπελλου βολευ εκει περσυ και περναγε μια πολυ ωραια εικονα.Νομιζω οτι ειναι πιο λειτουργικο απο γηπεδα οπως του Πανελληνιου,της Αρτακης και του Σπορτιγκ και σιγουρα ομαδες οπως ο Πανιωνιος ή ο Πανελληνιος θα μπορουσαν να το χρησιμοποιησουν ως εδρα τους.H αμα μπορουσε να ξαναγινει η χωρητικοτητα του στις 8.000 θα μπορουσε να ηταν μια καλη λυση και για τον Ολυμπιακο.



Για το κλειστο της πυγμαχιας του Περιστεριου,νομιζω δεν χρησιμοποιειται απο καμια ομαδα.Ο περιβαλλοντας χωρος του εχει αξιοποιηθει για αλλες χρησεις(κατι γηπεδακια ποδοσφαιρου και τα γραφεια της ΠΑΕ Ατρομητος νομιζω).Αν δεν κανω λαθος,ειχε ενδιαφερθει η ΑΕΚ να το χρησιμοποιησει ως εδρα της πριν 2-3 χρονια,αλλα δεν προχωρησε.
pivot
QUOTE(Alexandris Eleftherios @ Jan 7 2010, 03:25 ) *

αυτό το σπιτάκι ρε παιδιά δεν μπορώ να το χωνέψω με τίποτα μέσα στο κλειστό. 68.gif


Το κλειστό του Πανελληνίου βρίσκεται ακριβώς στην ίδια θέση που ήταν το ανοικτό γήπεδο. Κάποια στιγμή σκέπασαν το ανοικτό γήπεδο και διατήρησαν ότι κτίσμα βρισκόταν γύρω από τον αγωνιστικό χώρο.


.
captain charisma
ναι ειναι τοιχος για ορειβασια οπως σωστα ειπε ο κεφ. και στο κλειστο του αγιου θωμα εχει τετοιο αλλα πολυ πιο πισω.
οι μπασκετες στο αδαμοπουλο τραγικες και τα στεφανια θεοστραφα απ τα καρφωματα!δν τα αλλαζουν ποτε....και επισης διπλα αο το τοιχο ορειβασιας το παρκε εχει λακουβες...και μ αρεσει που καναν και εργασιες το καλοκαιρι στο αδαμοπουλο.

μαλλον σ εξηταρε το κλειστο της πορταριας και ηθελες να δωσεις ενα μαθημα στα βολιοτακια tongue.gif
Magnus92
QUOTE(Alexandris Eleftherios @ Jan 7 2010, 14:07 ) *
Aυτο εκεί διπλα στην μπασκέτα τι είναι?
Σαν τοίχος ορειβασίας μου μοιάζει. Αριστερά απο την μπασκέτα. Ρε τι άλλο θα δούμε μέσα στα κλειστά... rolleyes.gif
(Όταν χάνει τις βολές ο παίκτης τον στέλνουν για σκαρφάλωμα?)



Ελιωσα ρε . smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif

Ακου σκαρφαλωμα . . . .
paris13
εχω παει:
αμαρουσιου[εμενα αυτο το γηπεδο μου αρεσε αρκετα κ ειναι συμπαθητικο για τους παιχτες]
σπορτινγκ[ενταξει οταν παιζεις εκει φοβασαι μην παισεις στους τοιχους αλλα ειναι ενα συμπαθητικο γηπεδακι που δεν ειναι βεβαιος για γ εθνικη αλλα στην ελλαδα υπαρχουν τρομεροι παραγοντες.........]
ηλυσιακου[γιατι ο φωτισμος ειναι καπως κιτρινος?]
περιστεριου[μου αρεσει αρκετα]
ταφο του ινδου[ενταξει παρολο που ειμαι παναθηναικος τιποτα το ιδιαιτερο]
σεφ
οακα
εχω παει κ σε αλλα που βαριεμαι να τα λεω τωρα.......
παιδια δεν ξερω τι λετε αλλα πριν κανα χρονο επαιξα στα εκπεδευτηρια πλατωνα κ εχουν παρα πολυ καλο κ συγχρονο γηπεδακι
Alexandris Eleftherios
QUOTE(leonkalf @ Jan 7 2010, 14:44 ) *
Alexandris Eleftherios, το κλειστό του Κορυδαλλού δεν βρίσκεται κάτω από εξέδρες ποδοσφαιρικού γηπέδου!!! Πως το είπες αυτό? Από που το συμπέρανες?? ohmy.gif



Έτσι μου φάνηκε απο την εξωτερική φωτό εδώ. Σαν εξέδρα γηπέδου δεν είναι με τα σκαλοπάτια?

labros
εχω παει σε οακα,σεφ,ελληνικο,δαφνης,αγιου θωμα,δραμας και φυσικα στο ιστορικο κλειστο της οδου αρτακης.. της δαφνης ηταν τραγικο σαν σχεδιαση και επικυνδινο οταν ειχε οπαδους και των δυο ομαδων..το μαρουσι σε καλο σημειο με ζεστη ατμοσφαιρα αλλα με προβληματα κλιματισμου..ωραιο το γηπεδακι του καοδ και με ιδιαιτερα μπασκετικο κοινο..το ελληνικο με πειρα 4 ετων λεω οτι ειναι ενα απαραδεκτο κλειστο..θα μπορουσε να ειναι κοσμημα αν διατηρουσε την εικονα των ολυμπιακων..ειναι πολυ ασχημο να βρισκεσαι σε ενα κλειστο ξηλωμενο κατα το ημισι..κατα τα αλλα χρειαζεται παρα πολλα ατομα για να γινει ζεστο που ουτε ο πανιωνιος αλλα ουτε κ η αεκ τα διαθετει αυτη τη στιγμη..+οτι και οι μισες πτυσομενες ειναι μαζεμενες.. το σεφ υπεροχο εξωτερικα αλλα μεσα η αποσταση της κερκιδας ειναι προβλημα.. το οακα τελειο απο ολες τις πλευρες..μεσα εξω εξαιρετικο..βεβαια το ειχα επισκευτει στους ολυμπιακους που ολα ελαμπαν..

και φτανουμε στο ιστορικο κλειστο της αρτακης..ειμαι προφανως υποκειμενικος κριτης γιατι το λατρευω το συγκεκριμενο κλειστο..δεν εχω κατσει ποτε στα πεταλα αλλα στην κεντρικη το κατω τμημα ειναι σουπερ για να δεις ανετα ομορφα και σε αποσταση αναπνοης το παιχνιδι,ενω το πανω τμημα ειναι μαγικο για να βιωσεις τι σημαινει μπασκετικος πανιωνιος και αρτακης..εχει προβληματα κλιματισμου τηλεοπτικης μεταδοσης(χερια,κεφαλια συχνα πυκνα μπαινουν στο πλανο..) και παρα την τελευταια του ανακαινιση το καλοκαιρι αμφιβαλω αν προσφερει τα βασικα στους αθλητες..παρ'ολα αυτα επειδη ακουγεται οτι το καλοκαιρι θα ξεκινησει το καινουριο(εχει ξανα ακουστει πολλες φορες βεβαια) αξιζει να το επισκευτητε φετος γιατι δυσκολα το καινουριο θα διατηρει την αυρα του σημερινου..

2 λεπτομερειες απο το κλειστο..το πανο που φαινεται στο βαθος δειχνει τον μπομπαν ενω στην οροφη του κλειστου βρισκεται κ η φανελα του μαζι με αυτη του φανη

η φωτογραφια ειναι απο το σαιτ των πανθηρων απο το παιχνιδι με τον παναθηναικο φετος..

stoklis
για το γηπεδο 2 αορακια στο Ηρακλειο ξερετε οτι εκει θα γινει το all star game οποτε αυτο σημαινει οτι ειναι ετοιμο. Ειναι ετοιμο εδω και 2 χρονια αλλα για καποιο λογο (αθανατη ελλαδα) δεν χρησιμοποιεται απο κανεναν και το αφηνουν εκει να σαπισει. Ελπιζω μετα το all star game να γινει κατι μπας και χρησιμοποιηθει το γηπεδο αο καποια ομαδα Κυριως τον ΟΦΗ.

Καλα αυτο του Μιλωνα το γηπεδο δεν παιζεται 24.gif 24.gif 71.gif 71.gif 77.gif 77.gif 77.gif

Αυτος που το σχεδιασε ειχε μεγαλη εμπνευση!!!!
Leon_cp3
Να μη ξεχνάμε και το κλειστό στην Καισαριανή,που κατά την -όχι και τόσο αντικειμενική βέβαια- άποψη μου είναι ομορφότερο από αρκετά κλειστά της Α1 που βλέπουμε φέτος. smiley.gif


Κατά τα άλλα επειδή πολλά είδα στα ποστς σας παίδες,μου γεννάται η απορία την οποία συζητούσα και με έναν φίλο πρόσφατα,υποτίθεται ότι από του χρόνου (αν κάνω λάθος διορθώστε με) θα πάει το τρίποντο στα 6.75..
Τι ακριβώς θα γίνει με τα σόδομα και γόμορα που αντικρίζουμε;Δε τα βλέπω καλά τα πράγματα δυστυχώς...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.