Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Θανασιμος Ιος ''invitation''
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pierce
το παρακατω e-mail σταλθηκε σε ολες τις εφοριες απο το υπουργειο οικονομικων.


Τις επομενες μερες θα πρεπει να ειστε προσεκτικοι και να μην ανοιξετε κανενα μηνυμα με τον τιτλο ''invitation''

Ανεξαρτητα με το ποιος το στελνει προκειται για εναν ιο ο οποιος ''αναβει'' μια ολυμπιακη δαδα που καιει το σκληρο δισκο

αυτος ο ιος ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΑΛΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΤΩΝ ΕΠΑΦΩΝ ΣΑΣ για αυτο πρεπει να ενημερωσετε οσο το δυνατον περισσοτερους

Εαν λαβετε μηνυμα με τον τιτλο invitatio μην το ανοιδετε και κλειστε αμεσως το pc

ειναι ο χειροτερος ιος που ανακοινωθηκε απο to CNN και αξιολογηθηκε απο τη microsoft ως ο πιο καταστροφικος ιος που εχει υπαρξει ποτε

ο συγκεκριμενος ιος ανακαλυφθηκε χτες απο το McAFee και δεν υπαρχει ακομα λυση για αυτον

Απλα καταστρεφει τον τομεα Ze του σκληρου δισκου οπου βρισκονται οι σημαντικοτερες πληροφοριες
nikefalin
QUOTE(pierce21 @ May 8 2007, 03:31 PM) *
το παρακατω e-mail σταλθηκε σε ολες τις εφοριες απο το υπουργειο οικονομικων.
Τις επομενες μερες θα πρεπει να ειστε προσεκτικοι και να μην ανοιξετε κανενα μηνυμα με τον τιτλο ''invitation''

Ανεξαρτητα με το ποιος το στελνει προκειται για εναν ιο ο οποιος ''αναβει'' μια ολυμπιακη δαδα που καιει το σκληρο δισκο

H εκδίκηση της κυρά Γιάννας ε ? biggrin.gif
morfi
QUOTE(pierce21 @ May 8 2007, 03:31 PM) *
Ανεξαρτητα με το ποιος το στελνει προκειται για εναν ιο ο οποιος ''αναβει'' μια ολυμπιακη δαδα που καιει το σκληρο δισκο

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ φανταστείτε την σκηνή :
Κάνεις κλικ στο "invitation" και εκείνη τη στιγμή σκάει μέσα ξεκάρφωτα ο Μελισσανίδης και βάζει φωτιά στο pc. Το γεγόνος έχει παγκόσμια τηλεοπτική κάλυψη.

QUOTE(pierce21 @ May 8 2007, 03:31 PM) *
αυτος ο ιος ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΑΛΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΤΩΝ ΕΠΑΦΩΝ ΣΑΣ για αυτο πρεπει να ενημερωσετε οσο το δυνατον περισσοτερους

Το μ^%$#. Το ήξερα οτι είναι αυτός.

QUOTE(pierce21 @ May 8 2007, 03:31 PM) *
Απλα καταστρεφει τον τομεα Ze του σκληρου δισκου οπου βρισκονται οι σημαντικοτερες πληροφοριες

Λες να μου καταστρέψει το φάκελο του ΝΒΑ ? dry.gif
sihainas
MAC RULEZ

smiley.gif
Gravedigger
Είναι αλήθεια αυτό η έτσι το λέτε??? tongue.gif
Pierce
δεν κανω πλακα.
NBAholic
Εμένα έχει δυο χρόνια που μου το πρωτοέστειλαν το μήνυμα αυτό, αλλά φαίνεται ότι ξανάγινε της μόδας.

Για δείτε εδώ:

http://www.google.gr/search?hl=el&q=invitation+virus&meta=

http://en.wikipedia.org/wiki/Olympic_Torch_(virus_hoax)

Σαν πολλές φορές να εμφανίζεται η λέξη "hoax"...
Air Kef
Εγώ δν κατάλαβα το αλλο.

QUOTE
Εαν λαβετε μηνυμα με τον τιτλο invitatio μην το ανοιδετε και κλειστε αμεσως το pc


Γιατι αν κλεισεις αμεσως το πσ τι θα γινει;
Δηλαδή αν το διαγράψω θα ειναι λαθος;
NBAholic
Είναι επίσης ωραίο το ότι ο τύπος "γνωρίζει" πως ένα δικό μας άτομο θα μας διαδώσει τον ιό. Με άλλα λόγια, εμμέσως σχετιζόμαστε με τον κατασκευαστή του ιού.

QUOTE
για αυτο πρεπει να ενημερωσετε οσο το δυνατον περισσοτερους


Έτσι. Για να τρομοκρατούμε περισσότερο τον κόσμο...
dizzy_fingers
To "θανατηφόρος" είναι λίγο υπερβολικό επίσης...
Παρόλα αυτά καλά έκανε που το πόσταρε ο pierce.
Αυτός ο ιός μπορεί να μην υπάρχει αλλά κάποιος παρόμοιος είναι αληθινός.

QUOTE
Είναι επίσης ωραίο το ότι ο τύπος "γνωρίζει" πως ένα δικό μας άτομο θα μας διαδώσει τον ιό. Με άλλα λόγια, εμμέσως σχετιζόμαστε με τον κατασκευαστή του ιού.

Αυτή η τακτική είναι συνηθισμένη σε ιούς, trojans κλπ.
Έχω ακούσει για ιό που μεταδίδεται μέσω μέσεντζερ από τις επαφές σου (στην ουσία ο ιός καμουφλάρεται έτσι, ο άλλος δεν ξέρει ότι σου στέλνει επικίνδυνα αρχεία).
Πας να μπεις στο μέσενζτζερ και ο dizzy σου στέλνει ένα αρχείο που σου ζητάει να το κατεβάσεις και να πεις τη γνώμη σου.

Προσωπικά την είχα πατήσει στο παρελθόν από ένα μέηλ ενός φίλου που μου "έστειλε" (ο ιός, όχι αυτός) ένα φαινομενικά .doc αρχείο.
Pierce
οκ καποια σημεια του mail ειναι οντως τραβηγμενα (ειδικα αυτο που ανεφερε ο κεφ )το παραδεχομαι ωστοσο επειδη το συγκεκριμενο mail εσταλη απο υψηλα ιστάμενο υπαλληλο μεσα απο το υπουργειο θεωρησα οτι δεν ειναι μουφα και ετσι το ποσταρα peace.gif
sihainas
btw φίλτατε dizzy απ'όσο έχω ακούσει τα .doc αρχεία είναι αρκετά επικύνδινα γι'αυτό αν θέλετε να στείλετε κάτι σε e-mail προτιμήστε pdf ή html...

ps. MAC RULEZ (again) 69.gif
NBAer
QUOTE(pierce21 @ May 8 2007, 03:31 PM) *
το παρακατω e-mail σταλθηκε σε ολες τις εφοριες απο το υπουργειο οικονομικων.
Τις επομενες μερες θα πρεπει να ειστε προσεκτικοι και να μην ανοιξετε κανενα μηνυμα με τον τιτλο ''invitation''

Ανεξαρτητα με το ποιος το στελνει προκειται για εναν ιο ο οποιος ''αναβει'' μια ολυμπιακη δαδα που καιει το σκληρο δισκο

αυτος ο ιος ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΑΛΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΤΩΝ ΕΠΑΦΩΝ ΣΑΣ για αυτο πρεπει να ενημερωσετε οσο το δυνατον περισσοτερους

Εαν λαβετε μηνυμα με τον τιτλο invitatio μην το ανοιδετε και κλειστε αμεσως το pc

ειναι ο χειροτερος ιος που ανακοινωθηκε απο to CNN και αξιολογηθηκε απο τη microsoft ως ο πιο καταστροφικος ιος που εχει υπαρξει ποτε

ο συγκεκριμενος ιος ανακαλυφθηκε χτες απο το McAFee και δεν υπαρχει ακομα λυση για αυτον

Απλα καταστρεφει τον τομεα Ze του σκληρου δισκου οπου βρισκονται οι σημαντικοτερες πληροφοριες



Just a hoax to frighten people!

Η ιδια ιστορια παντα! biggrin.gif
Κανενας ιος δεν μπορει να καψει τον σκληρο δισκο. Να τον γεμισει με αηδιες ή να του αδειασει καποια πραγματα μπορει αλλα να τον καψει..... wink.gif

Το hoax βρισκεται οχι στο οτι δεν καταστρεφει ο ιος τον σκληρο δισκο(πραγμα που ετσι και αλλιως δεν το κανει), αλλα στο οτι δεν υπαρχει καν ιος, δεν υπαρχει καν θεμα και το ολο θεμα ειναι απλα μια απατη για να κανει τους ανθρωπους να φοβουνται.... smile.gif


Φυσικα ολοι οι αλλοι υπαρκτοι ιοι παραμονευουν.... biggrin.gif
NBAer
QUOTE(Air Kef @ May 8 2007, 09:08 PM) *
Εγώ δν κατάλαβα το αλλο.
Γιατι αν κλεισεις αμεσως το πσ τι θα γινει;
Δηλαδή αν το διαγράψω θα ειναι λαθος;


ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ αν διαγραψεις ενα email που εχει ιο ή οτιδηποτε αλλο "κακο" δεν θα εχεις προβλημα.... Απλα..... Δεν υπαρχει λογος να κλεισεις το PC και τετοια αλλα.... smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.