Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Ρεάλ Μαδρίτης Quarterfinal Playoffs Euroleague 2009
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
spysta
Olympiacos vs. Real Madrid
Tuesday,March 24
Thursday,March 26
Tuesday,March 31
*Thursday, April 2
*Wednesday, April 8


οπως ειπε και ο Μανουσελης τα μαρκαρισματα μας πανε πολυ ..

-η Ρεαλ επιθετικα αν της κλεισεις τον Μπουλοκ χωλαινει .. υπαρχει ο Λουλ αλλα το κυριο οπλο ειναι ο Αμερικανος .. ο οποιος μπορει να φυλαχθει αψογα απο τους Παργκο,Χαλπεριν,Βασιλοπουλο
-Στον Μουμπρου θα παει ο Τσιλι και θα τον κανει ρομπα (το υπογραφω αυτο) .. καποιες φορες θα παει και ο Βασιλο πανω του
-Στον Λουλ θα δουμε τον Παργκο ή τον Γκρηρ .. και επιθετικα θα δουμε να τον ποσταρει ο Παπαλουκας
-Τον Ρεγιες θα τον πιασει ο Μπουρουσης και θα εχουμε μεγαλες μαχες απ αυτο το διδυμο (μονο να μην εκνευριστει ο Μπουρουσακας απο ενδεχομενους θεατρινισμους του Ισπανου)
-Τον Βαν βτε Σπιγκελ θα τον κανει ρεζιλι ο Νικολα
-Μασευ Πριντεζης ειναι ισορροπημενο διδυμο
-Στον Τομας θα δουμε τον Παπαλουκα και τον Βασιλο .. ο δευτερος εξουδετερωνει ευκολα τον Κροατη .και ο πρωτος μπορει να τον κουρασει
-Στον Ουινστον θα δουμε τον Τσιλι(οταν δεν ειναι μεσα ο Μουμπρου) και ισως τον Χαλπεριν.Θελει προσοχη ο Αμερικανος γιατι παντα με τον ΟΣΦΠ αφηνιαζει και κανει παιχνιδαρες .. παντως δεν εχει προσαρμοστει ακομα καλα στην Ρεαλ

σε γενικες γραμμες ειμαστε πολυ καλυτερη ομαδα απο την Ρεαλ .. με μεγαλυτερο βαθος και εμπειρια .Αυτο ομως δεν σημαινει οτι τα παιχνιδια θα ειναι ευκολα ..αντιθετως.. η Ρεαλ εχει κανει επικες ανατροπες και νικες φετος(μεσα στην ΤΣΣΚΑ,στην Μακαμπι).. και αποτελει ''τρελη'' ομαδα με τις οποιες συνηθως ομαδες σαν και εμας δεν ματσαρουν καλα ..
οταν αναφερομαι στο ''τρελη'' εννοω ομαδα που σουταρει πολυ και απο παντου ,στους αιφνιδιασμους σε σετ παιχνιδι .. τρεχει παρα πολυ και κυνηγαει την αντεπιθεση και ορισμενες φορες αψυχολογητες επιλογες τις βγαινουν και κερδιζει παιχνιδια!!

Ο ΟΣΦΠ παντως αν ειναι σοβαρος και δεν υποτιμησει τους Ισπανους μπορει να κανει ακομα και το sweep .. υπαρχει διαφορα στις ομαδες και αν ο ΟΣΦΠ εμφανιστει ανταξιος των περιστασεων αυτο θα φανει.

Θεωρω οτι αν παρουμε τα δυο πρωτα παιχνιδια στο ΣΕΦ η προκριση εχει κριθει .. να προσεξουμε ομως παρα πολυ μην γινει η στραβη γιατι αλλιως τα πραγματα θα ειναι πολυ δυσκολα!!
thrylos7
Καλά, εκφράσεις όπως "θα τον κάνει ρόμπα" και "ρεζίλι" δε χρειάζονται...

Ο Μπούλοκ νομίζω πως μόνο ο Πάργκο μπορεί να τον μαρκάρει ικανοποιητικά (δεν υπάρχει παίκτης, στην Ευρώπη τουλάχιστον, που μπορεί να τον σταματήσει στη βραδιά του - ασφαλώς όμως, μπορεί να υπάρχει ομάδα), βάσει σωματικών προσόντων... Αν τον πιάσει οποιοσδήποτε άλλος, προλαβαίνει να σουτάρει 3 τρίποντα, να πάει στη Μαδρίτη να κλείσει το θερμοσίφωνα και να γυρίσει στο ΣΕΦ να τα πανηγυρίσει... O αμερικανός αποτελεί το σημαντικότερο λόγο της ανόδου της Ρεάλ το τελευταίο διάστημα (τα στατιστικά του σε Ευρωλίγκα και ACB είναι ενδεικτικά του "πριν" και του "μετά") και σίγουρα αποτελεί τη Νο. 1 περιφερειακή (και όχι μόνο) απειλή των Ισπανών, αλλά δεν είναι ο μόνος. Το καλό είναι ότι δεν είναι σταθερός, κυρίως μέσα στο παιχνίδι... Σπάνια κάνει καλό 40λεπτο. Ούτε έχει την τεράστια ποικιλία κινήσεων (πχ είναι πιο φονικός σουτέρ από τον Γκριρ, αλλά συνολικά ο Γκριρ είναι καλύτερος επιθετικός παίκτης). Η σωματοδομή του πάντως ταιριάζει ακόμα και για τον Γκριρ και δε θα είναι έγκλημα να μείνει πάνω του (το πιο λογικό ίσως, στην αρχή του ματς).
Τζουλ (ή Γιουλ), Λόπεζ, Τόμας, Ουίνστον είναι όλοι πολύ επικίνδυνοι παίκτες και μπορούν να το μπουμπουνίσουν ανά πάσα στιγμή και υπό οποιεσδήποτε συνθήκες... Έχουν ιστορικό όλοι τους! Αυτό κάνει τη Ρεάλ τρελή ομάδα, γιατί σοβαρή, μέχρι στιγμής, δεν έχει δείξει ιδιαίτερα ότι είναι. Μέχρι στιγμής δεν έχει καταφέρει να παίξει σύμφωνα με τις πραγματικές της δυνατότητες, υπάρχουν διάφορα προβλήματα που δεν έχουν λυθεί και απ' ότι φαίνεται δύσκολα θα λυθούν, απλά η ομάδα θα συνεχίσει σ' αυτό το στυλ μέχρι τέλους... Είναι αρκετά επικίνδυνη, αλλά όχι τόσο για best-of-five.
Γι' αυτό και τη θεωρούσα τη μοναδική ομάδα που ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να περάσει στους 8, με το μέτριο πρόσωπό του και με μειονέκτημα έδρας.
Τη θεωρώ ικανή να κάνει το διπλό στο ΣΕΦ, αλλά και πάλι, νομίζω πως ο Ολυμπιακός θα πάρει σ' αυτή την περίπτωση διπλό στη Μαδρίτη. Δεν τη φοβάμαι ιδιαίτερα, παρ' ότι μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής (σαν ρόστερ, όχι σαν όνομα).



Εγώ νομίζω πως θα δούμε αρκετά τον Τσίλντρες στο 4 για την άμυνα πάνω στον Μάσεϊ, αφού μόνο ο Πρίντεζης μπορεί να τον μαρκάρει (και ο Βασιλόπουλος λογικά θα κινηθεί πιο περιφερειακά). Γενικά μπορεί να υπερτερούμε σε δύναμη και ...κυριαρχία στους ψηλούς, αλλά η παρουσία είτε του Ρέγιες, είτε του Μάσεϊ, είτε και των δύο μπορεί να δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα στον Ολυμπιακό, με την έννοια ότι ούτε ο Βούισιτς μπορεί να πιάσει τον Ρέγιες, ούτε ο Μπουρούσης τον Μάσεϊ. Είναι και οι δύο πιο ευέλικτοι και χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στα ματς απ, για να μην αχρηστευθούν οι twin towers. Με Ερβέλ και Βαν Ντεν Σπίγκελ είναι ασφαλώς πιο συμβατική η κατάσταση.

Εκτός όλων αυτών, υπάρχει και ο Σάντσεθ, ο οποίος μπορεί ν' αποδειχθεί x-factor για τους αντιπάλους. Μέχρι στιγμής διανύει άσχημη χρονιά, αλλά είναι ο πιο έμπειρος παίκτης της ομάδας του και σίγουρα θα πάρει κάποια στιγμή αυτός το λόγο στο παιχνίδι της Ρεάλ.

Το κύριο μέλημα θα είναι ασφαλώς ο περιορισμός των Μπούλοκ και Ρέγιες... κι αν για τον πρώτο, η ομαδική δουλειά, οι πολλοί διαφορετικοί αμυνόμενοι παίκτες και ο Πάργκο είναι η λύση, ο δεύτερος μπορεί να είναι αυτοκαταστροφικός και χωρίς να βρίσκεται σε κακή βραδιά, καθώς είναι επιρρεπής στο φάουλ. Πού να είχε απέναντί του και τον Σχορτσανίτη δηλαδή...

Βεβαίως, εμείς έχουμε άλλα όπλα, καλύτερα και περισσότερα... Θα πρέπει η Ρεάλ να είναι αυτή που θ' ακολουθεί στα μαρκαρίσματα και όχι ο Ολυμπιακός... Έχουν να σκεφτούν πολλά περισσότερα. Το φαβορί είναι σαφέστατα ο Ολυμπιακός και θα είναι μεγάλη έκπληξη να μην περάσει στο F4. Υπάρχουν παίκτες που μπορούν να εγγυηθούν ότι αυτό δε θα συμβεί...


Μήπως έχουν βγει οι ώρες των αγώνων, έστω των δύο πρώτων; Το όλο πακέτο είναι πάρα πολύ ελκυστικό... Ολυμπιακός, πλέι οφ, ΣΕΦ... Μπούλοκ, Τζουλ, Μάσεϊ...
spysta
QUOTE(thrylos7 @ Mar 17 2009, 01:55 ) *
Καλά, εκφράσεις όπως "θα τον κάνει ρόμπα" και "ρεζίλι" δε χρειάζονται...

Ο Μπούλοκ νομίζω πως μόνο ο Πάργκο μπορεί να τον μαρκάρει ικανοποιητικά (δεν υπάρχει παίκτης, στην Ευρώπη τουλάχιστον, που μπορεί να τον σταματήσει στη βραδιά του - ασφαλώς όμως, μπορεί να υπάρχει ομάδα), βάσει σωματικών προσόντων... Αν τον πιάσει οποιοσδήποτε άλλος, προλαβαίνει να σουτάρει 3 τρίποντα, να πάει στη Μαδρίτη να κλείσει το θερμοσίφωνα και να γυρίσει στο ΣΕΦ να τα πανηγυρίσει... O αμερικανός αποτελεί το σημαντικότερο λόγο της ανόδου της Ρεάλ το τελευταίο διάστημα (τα στατιστικά του σε Ευρωλίγκα και ACB είναι ενδεικτικά του "πριν" και του "μετά") και σίγουρα αποτελεί τη Νο. 1 περιφερειακή (και όχι μόνο) απειλή των Ισπανών, αλλά δεν είναι ο μόνος. Το καλό είναι ότι δεν είναι σταθερός, κυρίως μέσα στο παιχνίδι... Σπάνια κάνει καλό 40λεπτο. Ούτε έχει την τεράστια ποικιλία κινήσεων (πχ είναι πιο φονικός σουτέρ από τον Γκριρ, αλλά συνολικά ο Γκριρ είναι καλύτερος επιθετικός παίκτης). Η σωματοδομή του πάντως ταιριάζει ακόμα και για τον Γκριρ και δε θα είναι έγκλημα να μείνει πάνω του (το πιο λογικό ίσως, στην αρχή του ματς).
Τζουλ (ή Γιουλ), Λόπεζ, Τόμας, Ουίνστον είναι όλοι πολύ επικίνδυνοι παίκτες και μπορούν να το μπουμπουνίσουν ανά πάσα στιγμή και υπό οποιεσδήποτε συνθήκες... Έχουν ιστορικό όλοι τους! Αυτό κάνει τη Ρεάλ τρελή ομάδα, γιατί σοβαρή, μέχρι στιγμής, δεν έχει δείξει ιδιαίτερα ότι είναι. Μέχρι στιγμής δεν έχει καταφέρει να παίξει σύμφωνα με τις πραγματικές της δυνατότητες, υπάρχουν διάφορα προβλήματα που δεν έχουν λυθεί και απ' ότι φαίνεται δύσκολα θα λυθούν, απλά η ομάδα θα συνεχίσει σ' αυτό το στυλ μέχρι τέλους... Είναι αρκετά επικίνδυνη, αλλά όχι τόσο για best-of-five.
Γι' αυτό και τη θεωρούσα τη μοναδική ομάδα που ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να περάσει στους 8, με το μέτριο πρόσωπό του και με μειονέκτημα έδρας.
Τη θεωρώ ικανή να κάνει το διπλό στο ΣΕΦ, αλλά και πάλι, νομίζω πως ο Ολυμπιακός θα πάρει σ' αυτή την περίπτωση διπλό στη Μαδρίτη. Δεν τη φοβάμαι ιδιαίτερα, παρ' ότι μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής (σαν ρόστερ, όχι σαν όνομα).



Εγώ νομίζω πως θα δούμε αρκετά τον Τσίλντρες στο 4 για την άμυνα πάνω στον Μάσεϊ, αφού μόνο ο Πρίντεζης μπορεί να τον μαρκάρει (και ο Βασιλόπουλος λογικά θα κινηθεί πιο περιφερειακά). Γενικά μπορεί να υπερτερούμε σε δύναμη και ...κυριαρχία στους ψηλούς, αλλά η παρουσία είτε του Ρέγιες, είτε του Μάσεϊ, είτε και των δύο μπορεί να δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα στον Ολυμπιακό, με την έννοια ότι ούτε ο Βούισιτς μπορεί να πιάσει τον Ρέγιες, ούτε ο Μπουρούσης τον Μάσεϊ. Είναι και οι δύο πιο ευέλικτοι και χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στα ματς απ, για να μην αχρηστευθούν οι twin towers. Με Ερβέλ και Βαν Ντεν Σπίγκελ είναι ασφαλώς πιο συμβατική η κατάσταση.

Εκτός όλων αυτών, υπάρχει και ο Σάντσεθ, ο οποίος μπορεί ν' αποδειχθεί x-factor για τους αντιπάλους. Μέχρι στιγμής διανύει άσχημη χρονιά, αλλά είναι ο πιο έμπειρος παίκτης της ομάδας του και σίγουρα θα πάρει κάποια στιγμή αυτός το λόγο στο παιχνίδι της Ρεάλ.

Το κύριο μέλημα θα είναι ασφαλώς ο περιορισμός των Μπούλοκ και Ρέγιες... κι αν για τον πρώτο, η ομαδική δουλειά, οι πολλοί διαφορετικοί αμυνόμενοι παίκτες και ο Πάργκο είναι η λύση, ο δεύτερος μπορεί να είναι αυτοκαταστροφικός και χωρίς να βρίσκεται σε κακή βραδιά, καθώς είναι επιρρεπής στο φάουλ. Πού να είχε απέναντί του και τον Σχορτσανίτη δηλαδή...

Βεβαίως, εμείς έχουμε άλλα όπλα, καλύτερα και περισσότερα... Θα πρέπει η Ρεάλ να είναι αυτή που θ' ακολουθεί στα μαρκαρίσματα και όχι ο Ολυμπιακός... Έχουν να σκεφτούν πολλά περισσότερα. Το φαβορί είναι σαφέστατα ο Ολυμπιακός και θα είναι μεγάλη έκπληξη να μην περάσει στο F4. Υπάρχουν παίκτες που μπορούν να εγγυηθούν ότι αυτό δε θα συμβεί...


Μήπως έχουν βγει οι ώρες των αγώνων, έστω των δύο πρώτων; Το όλο πακέτο είναι πάρα πολύ ελκυστικό... Ολυμπιακός, πλέι οφ, ΣΕΦ... Μπούλοκ, Τζουλ, Μάσεϊ...

εχω την αισθηση οτι το πρωτο παιχνιδι ειναι την Τριτη στις 21:45 απο το ΣΚΑΙ (ωχ ωχ παναγια μου)
και το επομενο την Πεμπτη την ιδια ωρα απο το novasports !!Μεγαλη μπιπ το γεγονος οτι ολα τα παιχνιδια ειναι την ιδια μερα .. επρεπε να το ειχαν οργανωση αλλιως οι αρμοδιοι για να βλεπαμε περισσοτερα παιχνιδια!!

Το ρομπα και ρεζιλι πηγαζει απο το μισος (μπουχαχαχα) που εχω γι αυτην την ομαδα tongue.gif tongue.gif

Πριν ξεχασα να αναφερω τον Λοπεζ που ενισυχει ακομα περισσοτερο την ''τρελα αυτης της ομαδας''
Θελω να δω και Μπουρου με Ερβελ αν θα θυμηθουν τις περσινες ροχαλες !!! laugh.gif

ρε thryle τι να κανω ..??πριν 3 μερες κατεβηκα Πατρα !!Να ανεβω παλι την επομενη Τριτη για να δω τα παιχνιδια ??Βαριεμαι το ταξιδι πφφφ .. απο την αλλη σκεφτομαι οτι μπορει να ειναι και τα τελευταια Ευρωπαικα ματς για φετος στο ΣΕΦ και η ατμοσφαιρα θα τα σπαει ..
thrylos7
QUOTE
ρε thryle τι να κανω ..??πριν 3 μερες κατεβηκα Πατρα !!Να ανεβω παλι την επομενη Τριτη για να δω τα παιχνιδια ??Βαριεμαι το ταξιδι πφφφ .. απο την αλλη σκεφτομαι οτι μπορει να ειναι και τα τελευταια Ευρωπαικα ματς για φετος στο ΣΕΦ και η ατμοσφαιρα θα τα σπαει ..


blink.gif blink.gif

Είσαι τρελός; Άλλοι θα "σκότωναν για ένα εισιτήριο"... Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να προμηθευτείς τα εισιτήριά σου (κατά προτίμηση της 2ης μέρας) και να μου τα δώσεις ως ένδειξη φιλίας... blech.gif

21:45 ε; Πες μου και ότι ο ΠΑΟ παίζει στις 5 το απόγευμα... tongue.gif


QUOTE
Θελω να δω και Μπουρου με Ερβελ αν θα θυμηθουν τις περσινες ροχαλες !!!


Και ο Μπούλοκ με τον Τεόντοσιτς δεν είχαν ένα επεισόδιο; Τώρα που το σκέφτομαι, η καλύτερη λύση για τον Μπούλοκ είναι ο Σέρβος, αν ο πρώτος έχει βρει ρυθμό. rolleyes.gif Δε θέλει και ιδιαίτερα να θολώσει ο Louis..
spysta
QUOTE(thrylos7 @ Mar 17 2009, 02:23 ) *
blink.gif blink.gif

Είσαι τρελός; Άλλοι θα "σκότωναν για ένα εισιτήριο"... Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να προμηθευτείς τα εισιτήριά σου (κατά προτίμηση της 2ης μέρας) και να μου τα δώσεις ως ένδειξη φιλίας... blech.gif

21:45 ε; Πες μου και ότι ο ΠΑΟ παίζει στις 5 το απόγευμα... tongue.gif




Και ο Μπούλοκ με τον Τεόντοσιτς δεν είχαν ένα επεισόδιο; Τώρα που το σκέφτομαι, η καλύτερη λύση για τον Μπούλοκ είναι ο Σέρβος, αν ο πρώτος έχει βρει ρυθμό. rolleyes.gif Δε θέλει και ιδιαίτερα να θολώσει ο Louis..

εχω διαρκειας γι αυτο εισαι ελευθερος και σου επιτρεπω να σκασεις απο την ζηλεια σου !!!!!!! laugh.gif blech.gif blech.gif
Αν θες τικετ παντως να ρωτησω μπας και μου βρουνε κατι παληκαρια (εδω κολλαει η ενδειξη φιλιας εεεετσιιι ??) .. αν και δεν υποσχομαι τιποτα γιατι λογικα θα γινεται πανικουλας

ο ΠΑΟ παιζει στις 17:13 οποτε μπορεις να χαρεις .. tongue.gif

Οντως Μπουλοκ Τεο ειχαν επεισοδιο .. ο Μπουλοκ ειχε σκασει αγκωνια στον Σερβο και τελικα εφαγε τεχνικη ο Μιλος !! ugly_tocktock.gif
LFO
Σε κάτι τέτοια ματς καταλαβαίνεις πραγματικά την αξία του εισιτηρίου διαρκείας......
vastravoud
Χεχεχε, ενα παιχνίδι στο ΣΚΑΙ εσείς, ένα κι εμείς, δίκαια πράματα tongue.gif
saou
Ότι και να λέμε πάντως περί επικινδυνότητας αντιπάλου κτλ η αλήθεια είναι μια: η Ρεάλ ήταν 'ψωνισιά'. Στους 8 της Ευρώπης παίζεις, καφενεία δεν υπάρχουν και απ'αυτή την άποψη σου τυχε η δεύτερη πιο εύκολη αντίπαλος (μετά την Παρτιζάν) που θα μπορούσε.
Επομένως δικαιολογίες δεν υπάρχουν και δε νομίζω ότι θα χρειαστούν κιόλας.
sihainas
http://www.redplanet.gr/html/ent/063/ent.252063.asp

Ο Pargo εκτός δηλαδή... νομίζω ότι είναι η ασφαλής επιλογή για την ώρα...
a bullet for your head
Οι Λοπεθ,Λιουλ,Σαντσεθ,Μπουλοκ,Τομας,Μουμπρου,
Ουινστον,Ρεγιες,Ερβελ,Μασει,Βαν ντε Σπιγκελ,συνθετουν ενα δυνατο κ αξιομαχο ροστερ.Αν δεν ελειπε κ ο Βενσον Χαμιλτον,θα ειχανε κ μια πληροτητα στην γραμμη των ψηλων.
Ειναι μια πολυ γρηγορη κ ευελικτη ομαδα,ιδιως με τον Ρεγιες να αγωνιζεται στο 5.Δεν ξερω αν τα ματσαρισματα στους ψηλους ταιριαζουν..
Η Ρεαλ ειναι επικινδυνη ομαδα.

QUOTE(thrylos7 @ Mar 17 2009, 03:55 ) *
Εγώ νομίζω πως θα δούμε αρκετά τον Τσίλντρες στο 4 για την άμυνα πάνω στον Μάσεϊ, αφού μόνο ο Πρίντεζης μπορεί να τον μαρκάρει (και ο Βασιλόπουλος λογικά θα κινηθεί πιο περιφερειακά). Γενικά μπορεί να υπερτερούμε σε δύναμη και ...κυριαρχία στους ψηλούς, αλλά η παρουσία είτε του Ρέγιες, είτε του Μάσεϊ, είτε και των δύο μπορεί να δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα στον Ολυμπιακό, με την έννοια ότι ούτε ο Βούισιτς μπορεί να πιάσει τον Ρέγιες, ούτε ο Μπουρούσης τον Μάσεϊ. Είναι και οι δύο πιο ευέλικτοι και χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στα ματς απ, για να μην αχρηστευθούν οι twin towers. Με Ερβέλ και Βαν Ντεν Σπίγκελ είναι ασφαλώς πιο συμβατική η κατάσταση.

Δεν νομιζω οτι ο Τσιλντρες μπορει να ελεγξει το μαρκαρισμα του Μασει..
Ο Πριντεζης φαινεται σαν λογικο αντιδοτο,ομως δεν ξερουμε σε τι κατασταση βρισκεται αφενος κ αφετερου υπαρχει κ ο Ερβελ που δεν θα τον χαρακτηριζα κ ''συμβατικο''..
Οποτε θα πρεπει η' να επιστρατευθει ο Βασιλοπουλος,η' να χρησιμοποιηθει ο Ερτζενγκ..
Ο Βαν ντε Σπιγκελ ναι μεν ειναι παικτης ρολου,ομως ειναι εμπειρος κ πολυ καλος στις ''χαμαλοδουλειες''.
Συμφωνω οτι τα ματς απ στους ψηλους θελουν πολυ προσοχη..
thrylos7
Χμ... "αλλαγή" Βασιλόπουλου-Τσίλντρες. Ο πρώτος έχει παίξει επιτυχώς με τον Μάσεϊ, αλλά θεωρώ ότι θα υπάρξει λόγος να επιστρατευτεί για κάποιον παίκτη στην περιφέρεια. Διαφορετικά ναι, μπορεί να μαρκάρει καλύτερα στο low post, απλά ο Τζος μπορεί να ελέγξει καλύτερα τις εκρήξεις του Μάσεϊ, ειδικά όταν δεν παίρνει τη μπάλα στο low ποστ, αλλά απ' έξω.

Εντάξει ο Πρίντεζης δεν έχει μείνει τόσο εκτός, για να μην επανέρθει στην πρώτερη κατάσταση εύκολα.

Όσο για τον Βέλγο, καλός και χρυσός, πολύτιμος για τη Ρεάλ, αλλά η παρουσία του θα επισκιαστεί από αυτή των ψηλών του Ολυμπιακού... Δε νομίζω ότι θα ξεχωρίσει σε παραπάνω από 1 ματς.

Ούτε ο Ερβέλ αποτελεί τον τόσο ξεχωριστό παίκτη για να προβληματίσει ιδιαίτερα στο πως θ' αντιμετωπιστεί.
a bullet for your head
QUOTE(thrylos7 @ Mar 17 2009, 15:43 ) *
Χμ... "αλλαγή" Βασιλόπουλου-Τσίλντρες. Ο πρώτος έχει παίξει επιτυχώς με τον Μάσεϊ, αλλά θεωρώ ότι θα υπάρξει λόγος να επιστρατευτεί για κάποιον παίκτη στην περιφέρεια. Διαφορετικά ναι, μπορεί να μαρκάρει καλύτερα στο low post, απλά ο Τζος μπορεί να ελέγξει καλύτερα τις εκρήξεις του Μάσεϊ, ειδικά όταν δεν παίρνει τη μπάλα στο low ποστ, αλλά απ' έξω.

Εντάξει ο Πρίντεζης δεν έχει μείνει τόσο εκτός, για να μην επανέρθει στην πρώτερη κατάσταση εύκολα.

Όσο για τον Βέλγο, καλός και χρυσός, πολύτιμος για τη Ρεάλ, αλλά η παρουσία του θα επισκιαστεί από αυτή των ψηλών του Ολυμπιακού... Δε νομίζω ότι θα ξεχωρίσει σε παραπάνω από 1 ματς.

Ούτε ο Ερβέλ αποτελεί τον τόσο ξεχωριστό παίκτη για να προβληματίσει ιδιαίτερα στο πως θ' αντιμετωπιστεί.

Ο Πριντεζης(Ο Βασιλοπουλος) ισως να εχει παιξει σχετικα επιτυχως τον Μασει στο παρελθον,με μια αμυνα ομως, κατα πολυ προσαρμοσμενη πανω του..
Ο Τσιλντρες επιμενω πως δεν μπορει να ελεγξει αυτο το μαρκαρισμα..αν υπαρξει,ο Μασει δεν θα τον παιζει με προσωπο..
Το διαστημα που εμεινε εκτος ο Πριντεζης,σιγουρα θα τον εχει παει κ λιγο πισω.Θα μπορει να ανταπεξελθει σε δυνατο κ γρηγορο ρυθμο για +20',αμεσα?
Η παρουσια του Βελγου,εχει να κανει με την ταχυτητα κ την αθλητικοτητα του,στοιχεια που ενισχυουν το αμυντικο κ επιθετικο τρανζισιον της Ρεαλ,συν οτι δινει πολυ καλη καλυψη στην ομαδικη αμυνα,συν οτι επιθετικα κινειται περιφερειακα κυριως κ με προσωπο προς το καλαθι(οταν βεβαια θα τον μαρκαρει ψηλοτερο κορμι..διοτι τον Πριντεζη μπορει να τον ποσταρει..),οποτε με τον Ρεγιες στην θεση 5,μπορουν να δημιουργησουν προβλημα κ να αποσυντονισουν την φροντ-λαιν του ΟΣΦΠ,απ την στιγμη ειδικα που μπορει να ελεγχουν τις εναεριες μονομαχιες..
Κατ'εμε,ειναι ''μια η' αλλη''..δηλαδη,ποια φροντ-λαιν,θα ''κρυψει'' τις αδυναμιες της κ θα εκμεταλευτει τα δυνατα της σημεια,εναντι της αλλης..
Ολα αυτα τα αναφερω,διοτι η φροντ-λαιν της Ταου για π.χ.,ηταν πιο ''συμβατικη'' κ περισσοτερο στα μετρα αυτης του ΟΣΦΠ,σε αντιθεση με αυτην της Ρεαλ..ενω το μπακ-κορτ της Ρεαλ,ειναι εξισου ποιοτικο(με αυτο της Ταου)κ ισως με περισσοτερο βαθος..
Προσωπικα,αναμενω με πολυ ενδιαφερον αυτη την σειρα των παιχνιδιων,την οποια εκτιμω πως θα παει στα 5 ματς..
thrylos7
Τα ομαδικά προτερήματα του Βέλγου περιορίζονται μέσα από το παιχνίδι της ομάδας... Δεν μπορεί ο αντίπαλος της Ρεάλ να στοχεύει αποκλειστικά στον Ερβέλ, σ' αυτό το κομμάτι. Επιθετικά, ούτε Τελέτοβιτς είναι, ούτε Μάσεϊ για να πούμε ότι ξεχωρίζει κάπου... Μπορεί να αποτελεί πολύ χρήσιμο παίκτη για τη Ρεάλ, αλλά πονοκέφαλος για τον Ολυμπιακό δεν είναι...
a bullet for your head
QUOTE(thrylos7 @ Mar 17 2009, 17:47 ) *
Τα ομαδικά προτερήματα του Βέλγου περιορίζονται μέσα από το παιχνίδι της ομάδας... Δεν μπορεί ο αντίπαλος της Ρεάλ να στοχεύει αποκλειστικά στον Ερβέλ, σ' αυτό το κομμάτι. Επιθετικά, ούτε Τελέτοβιτς είναι, ούτε Μάσεϊ για να πούμε ότι ξεχωρίζει κάπου... Μπορεί να αποτελεί πολύ χρήσιμο παίκτη για τη Ρεάλ, αλλά πονοκέφαλος για τον Ολυμπιακό δεν είναι...

Μαλλον δεν με καταλαβες..
Ειπα οτι τα χαρακτηριστικα που διαθετει ο Ερβελ(ταχυτητα,αθλητικοτητα),σε συνδυασμο με την χρησιμοποιηση του Ρεγιες στο 5,μπορει να δημιουργησει προβληματα κ να αποσυντονισει την φροντ-λαιν του ΟΣΦΠ..
Αν απομονωσουμε καποια στοιχεια του παιχνιδιου του,σιγουρα δεν μπορουμε να πουμε οτι αποτελει τον ''υπ'αριθμον 1'' επιθετικο κινδυνο..
Απο κει κ περα,αν δεν φθαρει ο Ερβελ,σιγουρα θα φθειρει αυτος απ την πλευρα του,η' θα υπαρξει εκατερωθεν ''αλληλο-εξοντωση''..
Οπως κ να χει,κ οι 4 ψηλοι της Ρεαλ,ειναι πολυ δυνατοι,γρηγοροι,καλοι αθλητες κ καλοι ρημπαουντερς..δεν βλεπω ''συμβατοτητα'' στα ματς-απ,οπως συνεβη με την Ταου..
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(thrylos7 @ Mar 17 2009, 16:43 ) *
Χμ... "αλλαγή" Βασιλόπουλου-Τσίλντρες. Ο πρώτος έχει παίξει επιτυχώς με τον Μάσεϊ, αλλά θεωρώ ότι θα υπάρξει λόγος να επιστρατευτεί για κάποιον παίκτη στην περιφέρεια. Διαφορετικά ναι, μπορεί να μαρκάρει καλύτερα στο low post, απλά ο Τζος μπορεί να ελέγξει καλύτερα τις εκρήξεις του Μάσεϊ, ειδικά όταν δεν παίρνει τη μπάλα στο low ποστ, αλλά απ' έξω.

Αν μαρκαρει ο Τσιλιμπεργκερ τον Μασει, θα γινει οτι και με τον Παπανικολαου.
Πλατη-πλατη, κωλο-κωλο και καλαθι.
Και ο Μασει ειναι πολυ καλυτερος παιχτης απο τον ακατονομαστο.
a bullet for your head
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Mar 17 2009, 20:30 ) *
Αν μαρκαρει ο Τσιλιμπεργκερ τον Μασει, θα γινει οτι και με τον Παπανικολαου.
Πλατη-πλατη, κωλο-κωλο και καλαθι.
Και ο Μασει ειναι πολυ καλυτερος παιχτης απο τον ακατονομαστο.

Και εγω της ιδιας αποψης ειμαι..
Παρεπιμπτωντος,διαβασα μια συνεντευξη του Μπουλοκ,που ναι μεν δινει προβαδισμα στον ΟΣΦΠ,ομως ανεφερε οτι η Ρεαλ θα κυνηγησει ενα διπλο κ τα 2 εντος,προκειμενου να παρει το εισιτηριο για Berlin..
Απο ψυχολογικης πλευρας,ο ΟΣΦΠ θα ειναι πιο πιεσμενος στα 2 πρωτα εντος εδρας ματς,διοτι δεν θα θελει επουδενι γκελα..

Παντως οπως κ με την Ταου,ετσι κ με την Ρεαλ,το κυριαρχο στοιχειο θα ειναι το ποια ομαδα θα επιβαλλει τον ρυθμο της.
Ρημπαουντ,λαθη,ποσοστα στις βολες,κερδισμενα φαουλ,θα ειναι κατηγοριες που θα γειρουν την πλαστιγγα..
Και τα ματς απ,θα παρουσιασουν ενδιαφερον..
Τελος θεωρω οτι ο Σοφο θα ηταν σουπερ απαραιτητος,προκειμενου να φθειρει κ να αποσυντονισει τον Ρεγιες..
kotzito
Θεωρω οτι η σειρα θα ληξει ή στο 3-0 υπερ του Ολυμπιακου ή στο 3-2 υπερ καποιας απο τις δυο ομαδες.Ο Ολυμπιακος αν πετυχει δυο μεγαλες νικες εντος εδρας μπορει να παρει και το διπλο στην Ισπανια και να τελειωσει νωρις την σειρα.Αν υπαρχει περιπτωση να χασουμε καποιο παιχνιδι εντος εδρας αυτο θα ειναι το 1ο παιχνιδι.Δεν νομιζω να χασουμε καποιο αλλο απο τα παιχνιδια που εχουμε στο ΣΕΦ.Σιγουρα η πιεση θα ειναι με το μερος μας,καθως το προβαδισμα εδρας που εχουμε μας δινει ενα πλεονεκτημα αλλα ταυτοχρονα μας γεμιζει αγχος.Μην ξεχναμε περσι οτι μετα το διπλο στην Μοσχα,στο ΣΕΦ η ομαδα επαιζε πολυ αγχωμενα και εκανε αρκετα παιδαριωδη λαθη.Ο μονος παικτης της Ρεαλ που πιστευω οτι μπορει να μας κανει ζημια ειναι ο Μπουλοκ.Ο Μασει θα εχει δυσκολο εργο απεναντι στον καλο Πριντεζη που ξερουμε,ο Ρεγες θα μπορεσει να αντιμετωπισει τον Μπουρουση μονο αν τον εκνευρισει και τον φορτωσει με φαουλ,ενω και ο Γουινστον με εναν παικτη σαν τον Τζος πανω του θα περιοριστει αρκετα.Το σχημα Παργκο-Παπαλουκας/Χαλπεριν-Τσιλντρες-Πριντεζης/Βασιλοπουλος-Μπουρουσης πιστευω οτι θα παιξει αρκετα.Αν εδινα πιθανοτητες αυτες θα ηταν 55-45 υπερ μας.



Tην Πεμπτη το πρωι για οσους ενδιαφερονται βγαινουν τα εισιτηρια και για τα δυο παιχνιδια.
thrylos7
QUOTE
Μαλλον δεν με καταλαβες..


Σε κατάλαβα, απλά διαφωνώ. Όλοι οι παίκτες σ' αυτό το επίπεδο μπορούν να σου κάνουν τη ζημιά και ο Ερβέλ ανήκει σ' αυτούς. Απλά δεν έχει κάτι το τόσο ιδιαίτερο ώστε να θεωρηθεί μεγαλύτερος κίνδυνος για τον Ολυμπιακό.

Θα συμφωνήσω για τη frontline της Ρεάλ, περιορίζει και ...προβληματίζει πολύ τους αντίπαλους ψηλούς, περισσότερο από την Ταού κι αυτό τεκμαίρεται και στατιστικώς, τα τελευταία δύο χρόνια (ειδικά στη Μαδρίτη, λίγοι ψηλοί "επιβιώνουν").

Όσο για τον Τσίλντρες, δεν είμαι και τόσο σίγουρος, δεδομένου ότι ο Μάσεϊ δεν έχει την πονηριά-εμπειρία του Παπανικολάου (άρα θα κινηθεί πιο ..άμεσα για το καλάθι) και ο Τσίλντρες θα μπορεί να βγάλει πιο εύκολα την άμυνα στα ψηλά. Σίγουρα έχει μειονέκτημα, αλλά διόλου απίθανο να χρησιμοποιηθεί, ειδικά αν ο Ιερεμίας αποκτήσει ρυθμό και κυρίως, αν η frontline του Ολυμπιακού δε ματσάρει καλά με της Ρεάλ. Εξάλλου, παίκτες που έχουν το ίδιο μέγεθος είναι.

spysta
http://www.superbasket.gr/?c=373&a=111805

Zησαμε να ακουσουμε οτι η Ρεαλ φοβαται την διαιτησια .. 71.gif 24.gif
a bullet for your head
QUOTE(spysta @ Mar 17 2009, 23:30 ) *
http://www.superbasket.gr/?c=373&a=111805

Zησαμε να ακουσουμε οτι η Ρεαλ φοβαται την διαιτησια .. 71.gif 24.gif

Δεν βρισκω κατι παραλογο στις δηλωσεις του Πλαθα..
Μπορει ταυτοχρονα κ βαση να εχει αυτο το σκεπτικο και να προετοιμαζει ενα αλλοθι σε ενδεχομενη αποτυχια και ακομα, στα πλαισια μιας γενικοτερης τακτικης,να προσπαθει να ''προιδεασει'' κατα καποιο τροπο κ να ''επηρρεασει'' τον παραγοντα διαιτησια..
Επικοινωνιακα κ ο Πλαθα και οι παικτες(Μασει,Μπουλοκ,Ουινστον),θεωρω οτι τα πανε πολυ καλα..
Σε αντιθεση με τις αναμετρησεις με την Ταου,σε αυτες με την Ρεαλ,εχουν διαφοροποιηθει οι ρολοι..
spysta
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 17 2009, 21:56 ) *
Δεν βρισκω κατι παραλογο στις δηλωσεις του Πλαθα..
Μπορει ταυτοχρονα κ βαση να εχει αυτο το σκεπτικο και να προετοιμαζει ενα αλλοθι σε ενδεχομενη αποτυχια και ακομα, στα πλαισια μιας γενικοτερης τακτικης,να προσπαθει να ''προιδεασει'' κατα καποιο τροπο κ να ''επηρρεασει'' τον παραγοντα διαιτησια..
Επικοινωνιακα κ ο Πλαθα και οι παικτες(Μασει,Μπουλοκ,Ουινστον),θεωρω οτι τα πανε πολυ καλα..
Σε αντιθεση με τις αναμετρησεις με την Ταου,σε αυτες με την Ρεαλ,εχουν διαφοροποιηθει οι ρολοι..

ε καλα προφανως και ειναι θεμα τακτικης .. την ξερουν καλα τη δουλεια τους και παιζουν σωστα το ρολο του αουτσαιντερ που θελει να ασκησει επιρροη στους διαιτητες
απλα ειναι προκληκτικο να το ακους απο μια συστηματικα διαιτητικα ευνοημενη Ρεαλ (ειδικα στην εδρα της που γινοτναι ορισμενες φορες οργια)
apkat
Kλιμα φτιαχνει ο Πλαθα και ειναι σαφες..Αλλα δεν νομιζω οτι ακομα και αυτες οι γραφικοτητες μπορουν να επιρρεασουν..Ετσι κι αλλιως οντως η πιεση του κοσμου και λογου πιθανης καχυποψιας προς την διαιτησια θα επιρρεασουν πολυ περισσοτερο την διαιτησια απο οτι οι δηλωσεις του Πλαθα.Αν η διαιτησια υπερ της ρεαλ περσυ στο ΣΕΦ ηταν τοση(δηλαδη διακριτικη) που υπηρχαν και πιο σοβαροι λογοι να σπρωχτει η ρεαλ φετος δεν νομιζω οτι αυτες οι δηλωσεις μπορουν να αλλαξουν κατι.

Οντως απο πλευρας δηλωσεων καλα πανε εκει στην ρεαλ αλλα ξεχνανε οτι εχουμε πολυ πολυ εμπειρους παικτες που ειχαν παρα παρα πολλες το ρολο του φαβορι και τον διαχειριστηκαν αψογα(Τεο,Νικολα,Γιοταμ)
a bullet for your head
QUOTE(spysta @ Mar 18 2009, 00:01 ) *
ε καλα προφανως και ειναι θεμα τακτικης .. την ξερουν καλα τη δουλεια τους και παιζουν σωστα το ρολο του αουτσαιντερ που θελει να ασκησει επιρροη στους διαιτητες
απλα ειναι προκληκτικο να το ακους απο μια συστηματικα διαιτητικα ευνοημενη Ρεαλ (ειδικα στην εδρα της που γινοτναι ορισμενες φορες οργια)

Δεν μπορω τωρα να μπω στην λογικη το ποιος ειναι λιγοτερο η' περισσοτερο ευνοημενος..
Πριν απο καθε τετοιου ειδους αναμετρησεις,προηγουνται τα mind games..και επονται τα αγωνιστικα πεπραγμενα..
Mamuwalde
θα πρέπει να καταλάβουμε σύντομα ότι με τη ρεάλ λογιζόμαστε ως φαβορί . θα αντιμετωπιστούμε διαφορετικά . και ειδικά μετά τη νίκη επί της ταού , πλέον θα μας "ψάξουν" πολύ περισσότερο οι αντίπαλοι .

καλά θα κάνουμε λοιπόν να διατηρηθούμε σε εγρήγορση για να βρεθούμε ένα βήμα μπροστά τους . και τακτικά και επικοινωνιακά
saou
Δε βρίσκω λόγο να ασχοληθούμε με τις δηλώσεις του Πλάθα... Δεν είπε κάτι προκλητικό ούτε κάτι παράλογο.

Όπως δε βρίσκω λόγο να προβληματιζόμαστε τόσο σε ότι αφορά το μαρκάρισμα του Μάσευ για το οποίο έγινε πολύς λόγος. Στους αγώνες του Top-16 είχε 18 λκεπτά συμμετοχής και 6,7 πόντους Μ.Ο. και αφού σημείωσε 14 στο τελευταίο αδιάφορο ματς με την Άλμπα (διαφορετικά ο Μ.Ο. του πέφτει στους 5 πόντους).

Επομένως ας βγάλουμε από το μυαλό μας την εικόνα του Μάσευ στον Άρη. Πολύς λόγος γίνεται για έναν αναπληρωματικό ψηλό του αντιπάλου ο οποίος αν έχει ενεργό συμμετοχή στη σειρά θα είναι έκπληξη και όχι το αναμενόμενο. Άλλες θα πρέπει να είναι οι προτεραιότητες του τεχνικού τιμ και όχι ο Ιερεμίας.

ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(thrylos7 @ Mar 17 2009, 23:06 ) *
Όσο για τον Τσίλντρες, δεν είμαι και τόσο σίγουρος, δεδομένου ότι ο Μάσεϊ δεν έχει την πονηριά-εμπειρία του Παπανικολάου (άρα θα κινηθεί πιο ..άμεσα για το καλάθι) και ο Τσίλντρες θα μπορεί να βγάλει πιο εύκολα την άμυνα στα ψηλά. Σίγουρα έχει μειονέκτημα, αλλά διόλου απίθανο να χρησιμοποιηθεί, ειδικά αν ο Ιερεμίας αποκτήσει ρυθμό και κυρίως, αν η frontline του Ολυμπιακού δε ματσάρει καλά με της Ρεάλ. Εξάλλου, παίκτες που έχουν το ίδιο μέγεθος είναι.

Ο Μασει ομως ειναι πιο ψηλος, πιο εκρηκτικος και πιο αλματερος απο τον ακατονομαστο.

Ιδιο μεγεθος δεν εχουν.
Και πιο ψηλος και πιο δυνατος και πιο τσαμπουκας ειναι ο Μασει απο τον ''Λακη τον γλυκουλη''.
a bullet for your head
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Mar 18 2009, 14:54 ) *
Ιδιο μεγεθος δεν εχουν.
Και πιο ψηλος και πιο δυνατος και πιο τσαμπουκας ειναι ο Μασει απο τον ''Λακη τον γλυκουλη''.

Πιο ψηλος δεν ειναι.Ισουψεις περιπου,ομως σιγουρα ο Μασει ειναι πιο δυνατος κ τσαμπουκας..
thrylos7
QUOTE
Ο Μασει ομως ειναι πιο ψηλος, πιο εκρηκτικος και πιο αλματερος απο τον ακατονομαστο.

Ιδιο μεγεθος δεν εχουν.
Και πιο ψηλος και πιο δυνατος και πιο τσαμπουκας ειναι ο Μασει


Και ο Τζος όμως είναι πιο εκρηκτικός και πιο αλματερός, άμα λάχει... tongue.gif

Και ναι, έχουν ίδιο μέγεθος... άμα βάλεις και την αφάνα του Τζος, του ρίχνει και 5 πόντους... blech.gif

QUOTE
Επομένως ας βγάλουμε από το μυαλό μας την εικόνα του Μάσευ στον Άρη. Πολύς λόγος γίνεται για έναν αναπληρωματικό ψηλό του αντιπάλου ο οποίος αν έχει ενεργό συμμετοχή στη σειρά θα είναι έκπληξη και όχι το αναμενόμενο.


Εν μέρει έχεις δίκιο, γιατί όντως δεν είναι το πρώτο βιολί... Αλλά τα στατιστικά του οφείλονται στ' ότι δεν πραγματοποιεί ιδανική χρονιά κι όχι τόσο διότι λείπει η ενεργός συμμετοχή. Είναι τρίτος στις προσπάθειες για σουτ, μετά από Ρέγιες και Μπούλοκ.


Δεν ξέρω τι λέτε για τον Πλάθα, σφυρίγματα όμως στο Γιαντ Ελιάου πήρε... rolleyes.gif
a bullet for your head
QUOTE(saou @ Mar 18 2009, 14:28 ) *
Όπως δε βρίσκω λόγο να προβληματιζόμαστε τόσο σε ότι αφορά το μαρκάρισμα του Μάσευ για το οποίο έγινε πολύς λόγος. Στους αγώνες του Top-16 είχε 18 λκεπτά συμμετοχής και 6,7 πόντους Μ.Ο. και αφού σημείωσε 14 στο τελευταίο αδιάφορο ματς με την Άλμπα (διαφορετικά ο Μ.Ο. του πέφτει στους 5 πόντους).

Επομένως ας βγάλουμε από το μυαλό μας την εικόνα του Μάσευ στον Άρη. Πολύς λόγος γίνεται για έναν αναπληρωματικό ψηλό του αντιπάλου ο οποίος αν έχει ενεργό συμμετοχή στη σειρά θα είναι έκπληξη και όχι το αναμενόμενο. Άλλες θα πρέπει να είναι οι προτεραιότητες του τεχνικού τιμ και όχι ο Ιερεμίας.

Ο Μασει διηνυσε μια περιοδο προσαρμογης,σε μια μεγαλη ομαδα,με πιο υψηλους στοχους,σε ενα αλλο πρωταθλημα..
Που αρχικα υπηρχαν στην φροντ-λαιν κ οι Λαζος,Χαμιλτον..
Μου φαινεται λογικο λοιπον,ενας παικτης των 35' συμμετοχης κ το 1ο βιολι στην εκδηλωση των επιθετικων προσπαθειων,να χρειαζεται ενα απαραιτητο χρονο προσαρμογης
Μετα την φυγη του Λαζου,εχει ενταχθει στο ροτεισον της φροντ-λαιν κ τα παει καλα.
Δεν νομιζω οτι θα ειναι εκπληξη η ενεργος συμμετοχη του στην συγκεκριμμενη σειρα,αλλα το αναμενομενο..
Και ενας λογος παραπανω(οπως κ για τον Ουινστον),κ ειδικα στα ματς του ΣΕΦ,ειναι, οτι ειναι γνωστες της Ελληνικης πραγματικοτητας,ειναι εξοικειωμενοι με τις συνθηκες που θα συναντησουν..
Μες'τις προτεραιοτητες του τεχνικου επιτελειου,θα πρεπει οπωσδηποτε να ειναι κ τα ματσαρισματα στην φροντ-λαιν..
PanosIlio
Ακόμα τις σκέψεις μου για αυτή τη σειρά δεν θέλω να τις πω, ουσιαστικά δεν είναι σκέψεις γιατί προσωπικά θα το θεωρήσω αποτυχία το να μην περάσουμε τη Ρεάλ αλλά βρε παιδιά με ποια λογική ο Τσίλντρες θα πάει ποτέ να μαρκάρει το αντίπαλο 4άρι?

Πότε το έκανε για να το κάνει και με τη Ρεάλ? Δεν μπορώ να θυμηθώ παιχνίδι στο οποίο ο Τσίλντρες μάρκαρε το αντίπαλο 4άρι. Και ένας λόγος παραπάνω για να μην ασχολούμαστε με το φετινό Μάσει είναι και αυτό που λέει ο saou. Ο Μάσει φέτος στη Ρεάλ είναι 4ος ψηλός και παίζει σπάνια. Δεν νομίζω να μας απασχολήσει εκτός και αν ετοιμάζει εκπλήξεις ο Πλάθα, αλλά παρακολουθώντας φέτος τη Ρεάλ στην ACB μάλλον δεν θα είναι πρόβλημα, όχι επειδή δεν είναι καλός παίκτης αλλά γιατί δεν παίζει.

Όσον αφορά για τη σειρά αυτή καθεαυτή το ότι είναι στις 3 νίκες και όχι στις 2 είναι πλεονέκτημα για τις καλύτερες ομάδες τις κάθε σειράς. Όποιος είναι καλύτερος σε μια σειρά 5 παιχνιδιών κερδίζει και εμείς εύκολα ή δύσκολα θα περάσουμε.
a bullet for your head
Ο Ουινστον σε συνεντευξη του δινει το οριακο προβαδισμα στον ΟΣΦΠ με μολις 51% και αυτο,καθαρα λογω εδρας..
Ανεφερε οτι κυριαρχο στοιχειο κ των 2 ομαδων ειναι οι αμυνες τους κ οτι αν καταφερουν να περιορισουν τον ΟΣΦΠ στους 75 ποντους,τοτε θα εχουν τον 1ο λογο για την νικη..
Θα δωσουν τα παντα προκειμενου να κερδισουν το πολυ σημαντικο απο ψυχολογικης αποψης 1ο παιχνιδι και να μεταφερουν το αγχος κ την ψυχολογικη πιεση στους αντιπαλους τους.
Ανεφερε επισης οτι εχουν μελετησει παρα πολυ τον ΟΣΦΠ,ειδικα στα ματς με την Ταου..
saou
Όταν λέω ενεργό συμμετοχή στη σειρά δεν εννοώ τόσο το χρόνο συμμετοχής του όσο τη επίδραση που θα έχει στα παιχνίδια. Λογικά το κοντέρ του θα γράψει γύρω στα 20 λεπτά ανά παιχνίδι και σίγουρα μερικά καλάθια θα τα βάλει. Απλά θεωρώ ότι θα είναι έκπληξη να παίξει σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη της σειράς. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος.

QUOTE
Ο Μασει διηνυσε μια περιοδο προσαρμογης,σε μια μεγαλη ομαδα,με πιο υψηλους στοχους,σε ενα αλλο πρωταθλημα..
Που αρχικα υπηρχαν στην φροντ-λαιν κ οι Λαζος,Χαμιλτον..
Μου φαινεται λογικο λοιπον,ενας παικτης των 35' συμμετοχης κ το 1ο βιολι στην εκδηλωση των επιθετικων προσπαθειων,να χρειαζεται ενα απαραιτητο χρονο προσαρμογης
Μετα την φυγη του Λαζου,εχει ενταχθει στο ροτεισον της φροντ-λαιν κ τα παει καλα.


Εγώ πάντως μιλησα για τα στατιστικά του στο τοπ 16-αφού υποτίθεται έχει προσαρμοστεί-και τα οποία αντικατοπτρίζουν μια μετριότητα.
a bullet for your head
QUOTE(saou @ Mar 18 2009, 16:16 ) *
Όταν λέω ενεργό συμμετοχή στη σειρά δεν εννοώ τόσο το χρόνο συμμετοχής του όσο τη επίδραση που θα έχει στα παιχνίδια. Λογικά το κοντέρ του θα γράψει γύρω στα 20 λεπτά ανά παιχνίδι και σίγουρα μερικά καλάθια θα τα βάλει. Απλά θεωρώ ότι θα είναι έκπληξη να παίξει σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη της σειράς. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος.



Εγώ πάντως μιλησα για τα στατιστικά του στο τοπ 16-αφού υποτίθεται έχει προσαρμοστεί-και τα οποία αντικατοπτρίζουν μια μετριότητα.

Οσον αφορα τα 20' συμμετοχης,πανω κατω κ εγω εκει πιστευω οτι θα κυμανθει.Ισως και λιγο παραπανω λογω οτι ειναι γνωστης της καταστασης.
Δεν ξερω πως οριοθετεις τον σημαντικο ρολο στην εξελιξη της σειρας,καθως κ την μετριοτητα στα στατιστικα του.
Προσωπικα πιστευω οτι κανει την δουλεια μες το γηπεδο που του ζητειται..αν εξακολουθησει να την κανει,θα εχει προσθεσει και αυτος το λιθαρακι του..
Για τον φιλο παραπανω που ανεφερε οτι ειναι ο 4ος ψηλος της Ρεαλ,που παιζει σπανια,θα πω πως στην ACB,ειναι 2ος πισω απ τον Ρεγιες,σε χρονο συμμετοχης,σε ποντους,σε ρημπαουντ,ενω σουταρει κ με καλα ποσοστα.
Πιστευω οτι κανει καλα την δουλεια του κ εχει εξοικειωθει στα δεδομενα παικτη ρολου..
asero
Ο μασει ειναι υπερτιμημενος ως παιχτης και αυτο φανηκε φετος,την πρωτη χρονια του σε πολυ υψηλο επιπεδο.

Οταν ηταν στον αρη,ολα τα συστηματα ηταν σχεδιασμενα γυρω του και ηταν τετοια ωστε να καλυπτουν τις αδυναμιες του στο σουτ.Επισης,στον αρη ειχε το ελευθερο να παρει οσες προσπαθειες θελει χωρις να του λεει κανεις τιποτα.

Οταν ομως ηρθε η ωρα να παιξει σε μια ομαδα η οποια δεν θα εχει συστηματα γυρω απο αυτον και δεν θα μπορει να παιρνει οσες προσπαθειες θελει,τοτε εδειξε οτι δεν μπορει να προσαρμοστει και ειναι παιχτης κατωτερου επιπεδου.

Γι'αυτο,καλος παιχτης ο μασει αλλα μην τον βγαζουμε παιχταρα και προπαντων οχι υπερβολες
vastravoud
Συμφωνώ απολύτως με τον asero. Αν ο Μάσει προσδοκά μια καλή καριέρα θα πρέπει οπωσδήποτε να δουλέψει πολύ σκληρά πάνω στο σουτ του
asero
QUOTE(vastravoud @ Mar 18 2009, 23:35 ) *
Συμφωνώ απολύτως με τον asero. Αν ο Μάσει προσδοκά μια καλή καριέρα θα πρέπει οπωσδήποτε να δουλέψει πολύ σκληρά πάνω στο σουτ του

Και οχι μονο στο σουτ,αλλα και στην ικανοτητα να διαβαζει πιο σωστα το παιχνιδι.

Τελος παντων,κατα την γνωμη μου ο μασει δεν προκειται να παιξει σημαντικο ρολο στη σειρα.Ο ολυμπιακος πρεπει να επικεντρωθει στον μπουλοκ και στον ρεγες.Αν καταφερει και βαλει ενα χερι στο σουτ του μπουλοκ,φθειρει τον ρεγιες με φαουλ και εχει την απαραιτητα σοβαροτητα στην επιθεση,θα καθαρισει ευκολα την σειρα.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(vastravoud @ Mar 19 2009, 00:35 ) *
Συμφωνώ απολύτως με τον asero. Αν ο Μάσει προσδοκά μια καλή καριέρα θα πρέπει οπωσδήποτε να δουλέψει πολύ σκληρά πάνω στο σουτ του

Δηλαδη ο Τσιλιμπεργκερ δεν εχει καμια ελπιδα να κανει καλη καριερα???
a bullet for your head
QUOTE(asero @ Mar 18 2009, 23:29 ) *
Ο μασει ειναι υπερτιμημενος ως παιχτης και αυτο φανηκε φετος,την πρωτη χρονια του σε πολυ υψηλο επιπεδο.

Οταν ηταν στον αρη,ολα τα συστηματα ηταν σχεδιασμενα γυρω του και ηταν τετοια ωστε να καλυπτουν τις αδυναμιες του στο σουτ.Επισης,στον αρη ειχε το ελευθερο να παρει οσες προσπαθειες θελει χωρις να του λεει κανεις τιποτα.

Οταν ομως ηρθε η ωρα να παιξει σε μια ομαδα η οποια δεν θα εχει συστηματα γυρω απο αυτον και δεν θα μπορει να παιρνει οσες προσπαθειες θελει,τοτε εδειξε οτι δεν μπορει να προσαρμοστει και ειναι παιχτης κατωτερου επιπεδου.

Γι'αυτο,καλος παιχτης ο μασει αλλα μην τον βγαζουμε παιχταρα και προπαντων οχι υπερβολες

''Υπερτιμημενος'',''Κατωτερου επιπεδου'',''δεν μπορει να προσαρμοστει''......
Πανω-κατω η θεση μου για τον Μασει ειναι γνωστη.
Στην ACB,στην πρωτη του χρονια σε πολυ υψηλο επιπεδο εχει 22' συμμετοχης,8.6π,4.6ρ,1ασ και σουταρει με 58.5% στα διποντα κ 78.3% στις βολες,κ ειναι ο 2ος ψηλος της Ρεαλ πισω απ τον Ρεγιες(28' συμμετοχης,16.6π,9.6ρ,1.8ασ,54.8% διποντα,70.4% βολες),σε χρονο συμμετοχης,σε ποντους,ρημπαουντ,θυμιζοντας, οτι στην αρχη η συμμετοχη του ηταν ελαχιστη.
Κατ'εμε,διολου ασχημα για εναν παικτη που περσι κοστιζε 3 φορες λιγοτερα απ τον ''Τζεικομπ'',κ 3-3.5 φορες λιγοτερα φετος, απ τον Βουιζιτς..
Δηλαδη για να καταλαβω..τι ακριβως θα επρεπε να κανει φετος και ποιους μ.ο. να πιασει,προκειμενου για καποιους να ειναι ''Οχι υπερτιμημενος'',''Ανωτερου επιπεδου'',κ με ''Προσαρμοστικοτητα''..??
Μου αρεσε το ''δια ταυτα σου''...''Γι'αυτο,καλος παικτης ο Μασει,αλλα μην τον βγαζουμε παιχταρα κ προπαντως,οχι υπερβολες''...
asero
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 19 2009, 01:23 ) *
''Υπερτιμημενος'',''Κατωτερου επιπεδου'',''δεν μπορει να προσαρμοστει''......
Πανω-κατω η θεση μου για τον Μασει ειναι γνωστη.
Στην ACB,στην πρωτη του χρονια σε πολυ υψηλο επιπεδο εχει 22' συμμετοχης,8.6π,4.6ρ,1ασ και σουταρει με 58.5% στα διποντα κ 78.3% στις βολες,κ ειναι ο 2ος ψηλος της Ρεαλ πισω απ τον Ρεγιες(28' συμμετοχης,16.6π,9.6ρ,1.8ασ,54.8% διποντα,70.4% βολες),σε χρονο συμμετοχης,σε ποντους,ρημπαουντ,θυμιζοντας, οτι στην αρχη η συμμετοχη του ηταν ελαχιστη.
Κατ'εμε,διολου ασχημα για εναν παικτη που περσι κοστιζε 3 φορες λιγοτερα απ τον ''Τζεικομπ'',κ 3-3.5 φορες λιγοτερα φετος, απ τον Βουιζιτς..
Δηλαδη για να καταλαβω..τι ακριβως θα επρεπε να κανει φετος και ποιους μ.ο. να πιασει,προκειμενου για καποιους να ειναι ''Οχι υπερτιμημενος'',''Ανωτερου επιπεδου'',κ με ''Προσαρμοστικοτητα''..??
Μου αρεσε το ''δια ταυτα σου''...''Γι'αυτο,καλος παικτης ο Μασει,αλλα μην τον βγαζουμε παιχταρα κ προπαντως,οχι υπερβολες''...

Ρε συ bullet,κατα την γνωμη μου ο μασει ειναι καλος παιχτης αλλα δεν αξιζει να γινεται τοσος ντορος για αυτον.Προφανως μπορει να εχεις εσυ δικιο και εγω αδικο ή το αντιθετο αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι νευριασες.Ολοι τις αποψεις μας λεμε σε φιλικο επιπεδο peace.gif
a bullet for your head
QUOTE(asero @ Mar 19 2009, 14:30 ) *
Ρε συ bullet,κατα την γνωμη μου ο μασει ειναι καλος παιχτης αλλα δεν αξιζει να γινεται τοσος ντορος για αυτον.Προφανως μπορει να εχεις εσυ δικιο και εγω αδικο ή το αντιθετο αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι νευριασες.Ολοι τις αποψεις μας λεμε σε φιλικο επιπεδο peace.gif

.... peace.gif peace.gif
kotzito
Οπως αναμενεται το ΣΕΦ θα ειναι γεματο και τις δυο μερες(Τριτη στις 21:45 και Πεμπτη στις 20:45).Ελαχιστα εισιτηρια εχουν απομεινει τα οποια θα διατεθουν αυριο.


Στα του αγωνα τωρα.Ο Παργκο θα παιξει στα δυο ματς;
thrylos7
Συμφωνώ με τον bullet... O Μάσεϊ έχει δώσει δείγματα του τι μπορεί να κάνει... Και πέρα από την προσαρμογή του, όσο περνά ο χρόνος, είχε και προηγουμένως ένα σερί πολύ καλών εμφανίσεων στην ACB. Αν ο Ερβέλ δεν ήταν χρόνια στη Ρεάλ και δεν αποτελούσε σημαντικότατο μέλος του κορμού της, ίσως να ξεχώριζε και από εφέτος.

Ο ντόρος γίνεται όχι γιατί θεωρείται η μεγαλύτερη απειλή της Ρεάλ, αλλά γιατί διίστανται οι απόψεις. smile.gif

Όσο για τη λογική της άμυνας του Τσίλντρες πάνω του... Ο Μάσεϊ δεν είναι ένα κλασικό αντίπαλο 4άρι. Τα κοινά σωματικά χαρακτηριστικά τους βοηθούν στο να υπάρχει κι αυτή η λύση στο πλάνο, σε περίπτωση που ο παίκτης αυτός θα κάνει τη ζημιά.


Φουριόζοι ακούγονται οι αντίπαλοι... rolleyes.gif
a bullet for your head
QUOTE(thrylos7 @ Mar 19 2009, 17:56 ) *
Συμφωνώ με τον bullet... O Μάσεϊ έχει δώσει δείγματα του τι μπορεί να κάνει... Και πέρα από την προσαρμογή του, όσο περνά ο χρόνος, είχε και προηγουμένως ένα σερί πολύ καλών εμφανίσεων στην ACB. Αν ο Ερβέλ δεν ήταν χρόνια στη Ρεάλ και δεν αποτελούσε σημαντικότατο μέλος του κορμού της, ίσως να ξεχώριζε και από εφέτος.

Ο ντόρος γίνεται όχι γιατί θεωρείται η μεγαλύτερη απειλή της Ρεάλ, αλλά γιατί διίστανται οι απόψεις. smile.gif

Όσο για τη λογική της άμυνας του Τσίλντρες πάνω του... Ο Μάσεϊ δεν είναι ένα κλασικό αντίπαλο 4άρι. Τα κοινά σωματικά χαρακτηριστικά τους βοηθούν στο να υπάρχει κι αυτή η λύση στο πλάνο, σε περίπτωση που ο παίκτης αυτός θα κάνει τη ζημιά.


Φουριόζοι ακούγονται οι αντίπαλοι... rolleyes.gif

Οι αποψεις πολλες φορες δυιστανται,ομως η παρεμβαση μου στο θεμα Μασει εγινε,διοτι ειδα μια ''αποδομηση'' του Τζερεμαια..
Ειναι ενας πολυ καλος παικτης(προσωπικα μ'αρεσει πολυ),που ξεκινωντας απ τα ''αλωνια'',βρισκεται τωρα στα ''σαλονια'',κ δειχνει-αποδεικνυει,οτι η θεση του ειναι εκει..
Στο 1 vs 1 στο low-post,ο Τσιλντρες δεν μπορει ''με την καμια'' να ελεγξει τον Μασει.. smile.gif ..trust me.. wink.gif
thrylos7
Ε καλά, νομίζω πως διεχώρισα το κομμάτι αυτό. Ο Μάσεϊ λογικά θα κάνει την προσπάθειά του υπό τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις, αφού μπορεί να τον σπρώξει μέσα... Στα ψηλά βέβαια είναι άλλο θέμα (εξάλλου και ο ίδιος ο Μάσεϊ, συνήθως υστερεί από τον αντίπαλό του σε προσωπική μονομαχία στο low post και στηρίζει αρκετά στο άλμα του, για να τον ανακόψει στη συνέχεια), αλλά ούτε κι έτσι μπορεί να θεωρηθεί ότι υπάρχει ασφάλεια.

Ούτως ή άλλως, στο θέμα Μάσεϊ πρωτίστως εμπιστεύομαι τον εαυτό μου, έχοντάς τον δει σε πάρα πολλά παιχνίδια... Για τον Τζος, δεκτόν. blech.gif
a bullet for your head
QUOTE(thrylos7 @ Mar 19 2009, 18:59 ) *
Ε καλά, νομίζω πως διεχώρισα το κομμάτι αυτό. Ο Μάσεϊ λογικά θα κάνει την προσπάθειά του υπό τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις, αφού μπορεί να τον σπρώξει μέσα... Στα ψηλά βέβαια είναι άλλο θέμα (εξάλλου και ο ίδιος ο Μάσεϊ, συνήθως υστερεί από τον αντίπαλό του σε προσωπική μονομαχία στο low post και στηρίζει αρκετά στο άλμα του, για να τον ανακόψει στη συνέχεια), αλλά ούτε κι έτσι μπορεί να θεωρηθεί ότι υπάρχει ασφάλεια.

Ούτως ή άλλως, στο θέμα Μάσεϊ πρωτίστως εμπιστεύομαι τον εαυτό μου, έχοντάς τον δει σε πάρα πολλά παιχνίδια... Για τον Τζος, δεκτόν. blech.gif

Παντως με ενα διδυμο Τσιλντρες-Μασει στα φοργουορντ κ τον Παργκο να συμπληρωνει την τριπλετα των Αμερικανων,μην σου πω οτι μπορει να αγοραζα κ διαρκειας του χρονου.. banana.gif
Συν βεβαια μια ακομη προυποθεση..
thrylos7
Μαρκόπουλος στη θέση του Γιαννάκη; tongue.gif

Εγώ άνετα θ' αγόραζα στη Ρεάλ...
kotzito
QUOTE(kojito @ Mar 21 2009, 15:45 ) *
Με τον Πελεκανο τι εγινε;Επιπολαιος ηταν ο τραυματισμος τελικα;

Κακωση στον αγκωνα υπεστη τελικα ο Πελεκανος ο οποιος μαλλον δεν θα παιξει στον αγωνα της Τριτης.Οποτε ο Πριντεζης θα αναλαβει σχεδον μονος του το εργο να αντιμετωπισει τον Μασει.Πιστευω οτι αν ο Ολυμπιακος καταφερει να προηγηθει στο ημιχρονο με +5,ο Γιωργος δεν θα εχει προβλημα με τον Μασει στην συνεχεια του αγωνα.Ο μονος που πιστευω οτι μπορει να μας ανυσηχησει την Τριτη ειναι ο Μπουλοκ.
Anaz
Γιατι υπήρχε περιπτωση να μαρκαρει ο Πελεκανος τον Μασευ?? ohmy.gif w00t.gif
thrylos7
Είναι προφανές... Ο kojito είναι ο μόνος που έχει υιοθετήσει το συλλογισμό μου. 41.gif Με την απουσία Πελεκάνου, ο Τσίλντρες μένει σίγουρα στο 3...

blech.gif
benchwarmer
Δεν νομιζω να επαιζε και πολυ ο Πελεκανος... Πιο πολυ θα υπαρχει το σχημα με τους τρεις "κοντους" (με Παπαλουκα αμυντικα στο 3) οση ωρα ειναι ο Τσιλντρες εξω και ο Βασιλοπουλος στο 4.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.