Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Marco Keselj
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
GreekNick
Άραγε είμαι ο μόνος που πιστεύει ότι τελικά η απόκτηση του θα αποδειχτεί λίρα εκατό για τον Ολυμπιακό του Ντούντα??
tzagasdog
το topic της κωλοτουμπας θα ειναι αυτο....

εγω ξεκιναω και κανω μια.....

ελα μωρη τρελη παιχτουρα Keselj...!!!!!
GreekNick
smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif

Λες? Μέχρι τώρα με τις εμφανίσεις που έχει κάνει αν μη τι άλλο μας γέννησε ελπίδες οτι επιτελούς η ομάδα θα ξαναβρεί το περιφεριακο σουτ που δεν έχουμε. Απο την αποχώρηση το Γκιρ και μετά βάζουμε τρίποντο με το σταγονόμετρο.


Για να δούμε...........
labomba-7-
QUOTE(GreekNick @ Sep 12 2010, 19:59 ) *
Άραγε είμαι ο μόνος που πιστεύει ότι τελικά η απόκτηση του θα αποδειχτεί λίρα εκατό για τον Ολυμπιακό του Ντούντα??


Οχι φίλε μου..Και γω πιστεύω οτι όντως ο κεσελάκος θα είναι μια πάρα πολύ καλή εως άριστη λύση για την περιφέρεια μας...Και αν έχει τρελά κέφια όπως χθες και τραβήξουν και οι μιλος-σπανούλης???Τι θα γίνεται τότε μου λες????? icon_drunk.gif icon_drunk.gif shot.gif shot.gif
Anaz
Aθροιστικα απο την παρουσια του με την Σερβια τι ειδαμε:

(+) Αυθεντικος Σερβος. Τσαμπουκας, κωλοχερο κ κρυο αιμα. Aggresive αγωνιστικο attitude και προσωπικοτητα, βγαζει πολυ ενεργεια, πολυ καλος στο τρανζισιον, αψογο κ ταχυτατο μηχανισμο στο σουτ που σε συνδυασμο με το ψηλο κορμι του τον κανουν τρομερα αποτελεσματικο σε cathc&shoot καταστασεις, ακομα κ υπο πιεση!! Πολυ καλα αθλητικα προσοντα. Λογω ενεργειας, προσυλωσης και κορμιου ειναι σχετικα καλος αμυντικος, ειδικα ψηλα.

(-) Δεν δημιουργει. Δεν τον ειδαμε να παιρνει την παραμικρη προσπαθεια με την μπαλα στα χερια. Εχει χειρισμο κ πρωτο βημα σε ικανοποιητικο βαθμο κι αν βρει διαδρομο θα παρει το ντραιβ, αλλα δεν εχει ντριμπλα κ δεν μπορει να "φτιαξει" φασεις, αλλα ουτε και να πασαρει πολυ καλα. Επισης δεν τον ειδαμε να παιρνει και κανενα σουτ μετα απο ντριμπλα ή βγαινοντας απο τα σκριν. Ολα τα σουτ που πηρε ηταν στατικα απο στημενη θεση, ή το πολυ μετα απο καποια προσποιηση ή μικρη κινηση 1-2 βηματα. Δεν αποκλειεται τα στατιστικα του περσυ να ηταν και γι'αυτο τόσο χαμηλοτερα. Μετριος ριμπαουντερ, ειδικα για το υψος του. Δεν εχει ιδιαιτερη αμυντικη αντιληψη, κ δυσκολευεται να ακολουθησει εκρηκτικα γκαρντ.

Συμπερασματικα..
Κατ'αρχην θεωρω οτι η εμπειρια και κυριως η αυτοπεποιθηση που κερδισε με την παρουσια του στο Μουντο θα του κανουν παρα πολυ καλο!! Ο ρολος του επιθετικα στον Ολυμπιακο θα ειναι παρομοιος με αυτον στην Σερβια. Κανεις δεν θα του ζητησει να δημιουργησει. Αλλα να ακροβολιζεται στην περιφερεια και να εκτελει, ή (λιγοτερο συχνα) και να τελειωνει τις φασεις με ντραιβ κ κοψιματα απο την baseline. Αν η ομαδα του χρονου μπορει να δημιουργει το ιδιο καλα προυποθεσεις για σουτ (οπως η Σερβια), κι ο ιδιος ανταπεξελθει και στις απαιτησεις του Ολυμπιακου, οπως μας εδειξε στο Μουντο, θα αποδειχτει λιρα εκατο -ταμαμ για τον ρολο που τον θελουμε- κ θα'ναι απ'τους αγαπημενους της εξεδρας.

ΥΓ: Πιστευω οτι πρεπει να τον κατευθυνουν να δουλεψει κ το ποστ παιχνιδι του, ωστε να εκμετταλευεται τα μισματς απεναντι στα κοντυτερα τριαρια κοντα στη ρακετα. Νομιζω οτι το'χει, αρκει να εξοικειωθει.
duncan21
QUOTE(Anaz @ Sep 13 2010, 06:46 ) *
ΥΓ: Πιστευω οτι πρεπει να τον κατευθυνουν να δουλεψει κ το ποστ παιχνιδι του, ωστε να εκμετταλευεται τα μισματς απεναντι στα κοντυτερα τριαρια κοντα στη ρακετα. Νομιζω οτι το'χει, αρκει να εξοικειωθει.

+1

Το πολυτιμοτερο πραγμα με το σουτ του πρεπει να γινει αυτο.Ειναι πολυ ψηλοτερος απο τα 90% των τριαριων που υπαρχουν στην Ευρωπη.Δυο κινησεις να μαθει καλα(turn around σαν του σατο,δεν θα κοβεται εκει ψηλα και ενα απλο χουκ) θα προσφερει λυσεις κι απο το low post στα περισσοτερα παιχνιδια...
spysta
Κεσελακος Μπομπερακος biggrin.gif
lamar
QUOTE(Anaz @ Sep 13 2010, 06:46 ) *
Aθροιστικα απο την παρουσια του με την Σερβια τι ειδαμε:

Επισης δεν τον ειδαμε να παιρνει και κανενα σουτ μετα απο ντριμπλα ή βγαινοντας απο τα σκριν. Ολα τα σουτ που πηρε ηταν στατικα απο στημενη θεση, ή το πολυ μετα απο καποια προσποιηση ή μικρη κινηση 1-2 βηματα.


Εκτος απο το καλυτερο τριποντο του τουρνουα, που το σημειωσε ο Κεσελι και μαλιστα μετα απο ντριμπλα...
Reggie Miller #31
Πάνω κάτω αυτά που λέει ο Anaz,για εμένα που δεν τον ήξερα και δεν τον είχα δει να παίζει.
Αξιόπιστο σουτ,χωρίς να εκβιάζει προσπάθειες.
Δεν ξέρω αν μπορεί να δημιουργήσει φάσεις 1 εναντίον ενός αλά Τσίλι,γιατί στη Σερβία ο κάθε ένας είχε τον ρόλο του και δεν χρειάστηκε να κάνει κάτι τέτοιο.Καλό και ψηλό κορμί,εκρηκτικός,γρήγορος και αλτικός.
Μου φάνηκε ότι είναι παίκτης που έχει εμπιστοσύνη στον εαυτό του,τον έβλεπα σίγουρο και με τσαμπουκά.
Τα υπόλοιπα θα φανούν στο γήπεδο και ο χρόνος θα δείξε αν όντως είναι παικταράς ή απλά άλλος ένας παίκτης της σειράς,από τους τόσους που βγαίνουν.
GreekNick
Το αν θα μπορεί να δημιουργήσει φάση μόνος τους να σας πω την αλήθεια δεν με πολύ ενδιαφέρει . Δημιουργούς φέτος Δόξα το Θεό έχουμε Σπανούλη Μίλος Παπαλουκά . Αθλητικός παίχτης είναι και τα ριμπάουντ από ότι φαίνεται τα μαζεύει .

Αυτό που με απασχολεί είναι ότι μετά την αποχώρηση των Chilly & Kleiza χάνουμε 2 παίχτες που παίρνανε μαζί το 80 μην πω 90% τον ριμπάουντ.

Τώρα για το ρόλο που είχε στην εθνική Σερβίας και με το τι θα του ζητηθεί να κάνει εδώ δεν χρειάζεται να πολύ αγχωνόμαστε τον ίδιο coach θα έχει


Πάραυτα θέλει δουλειά για να γίνει ακόμα καλύτερος από ότι μας έδειξε μέχρι τώρα
duncan21
QUOTE(spysta @ Sep 13 2010, 15:46 ) *
Κεσελακος Μπομπερακος biggrin.gif

Δικα σου τα βιντεο με το Τεο,Σπαν και Κεσελι?
spysta
QUOTE(duncan21 @ Sep 13 2010, 13:35 ) *
Δικα σου τα βιντεο με το Τεο,Σπαν και Κεσελι?

ναι smiley.gif
Anaz
Τωρα ειδα το βιντεο. Συγκεντρωνει σχεδον ολα τα καλαθια του Κεσελυ στο Μoυντο! Ωραιος ο spysta!! 41.gif


QUOTE
Εκτος απο το καλυτερο τριποντο του τουρνουα, που το σημειωσε ο Κεσελι και μαλιστα μετα απο ντριμπλα...
Δεν ηταν μετα απο ντριμπλα κ προσωπικη δημιουργια. Επιασε τη μπαλα στημενος, εκανε μια προσποιηση κ εκτελεσε.
Johnaros
Έρχεται πάντως με παρακαταθήκη τα ασύλληπτα ποσοστά του στο μουντομπάσκετ (70% δίποντα, 60% τρίποντα)

Στατιστικά

Όπως επίσης φαίνεται το ότι δεν δημιουργεί καθολου.
0 ασίστ και 4 λάθη σε 9 παιχνίδια...
Reggie Miller #31
QUOTE(Johnaros @ Sep 13 2010, 20:02 ) *
Όπως επίσης φαίνεται το ότι δεν δημιουργεί καθολου.
0 ασίστ και 4 λάθη σε 9 παιχνίδια...


Αυτό λογικά οφείλεται ότι δεν χρειαζόταν να δημιουργήσει,
αλλά δεν ξέρουμε αν μπορεί να δημιουργήσει καταστάσεις 1to1...


Προσκυνώ όμως
http://www.youtube.com/watch?v=8VhI2oYmLLA
giannis_mg
Επιτρεψτε μου να κανω και εγω μια απ'τις παρα πολλες που θα γινουν σε αυτο το τοπικ.Ο Κεσελακος πραγματικα μας εχει να κανει να δαγκωνουμε τη γλωσσα μας με αυτα που εκανε στο Παγκοσμιο που ηταν φοβερος.Μπραβο στο παλικαρι...
GreekNick
Κανείς πλέον δεν μπορεί να είναι σίγουρος για κανένα παίχτη που έρχεται να παίξει Α1 στο ελλαδιστάν. Εδώ είδαμε το Κλέιζα να κάνει όργια στο μουντομπάσκετ και στους τελικούς τους περσινούς να μην μπορεί να αποδώσει όπως ήθελε και μπορούσε. Γιατί ???? Δεν είναι νομίζω το κατάλληλο τόπικ να εξηγήσουμε τους λόγους. Δεν παύει όμως να είναι μια παράμετρος και αυτή στο πρωτάθλημα μας .

Προσόντα έχει και είναι οφθαλμοφανές. Το σουτ του μπορεί να σε διαλύσει . Είναι και αρκετά ψηλός για 3αρι με κάλο άλμα . Γενικά έχει αρκετά καλά χαρακτηριστικά για την θέση του 3. Τώρα στο κομμάτι της δημιουργίας να σας πω την αλήθεια από ότι είδα στο Μουντομπάσκετ δεν χρειάστηκε να κάνει τον δημιουργό ίσως να μην κάτσανε και οι φάσεις στο παιχνίδι έτσι που να χρειαζότανε να δημιουργήσει.


Υ.Γ Μόλις είδα και το πρόγραμμα της φετινής χρονιάς . Τελευταία αγωνιστική το ντέρμπι των αιωνίων . Πάμε για φινάλε θρίλερ και μακάρι να βγω ψεύτης αλλά άμα έχουμε τα περσινά οι τελικοί καλύτερα να γίνουνε σε άλλη χώρα μπας και δούμε μπάσκετ
LFO
Ο νεαρός Κέσελι ό οποιος εδείξε ενα πολυ καλο προσωπο στο μουντομπάσκετ, αν κανει το 70% αυτων που εκανε στην τουρκιά τοτε ειμαστε κουλ. Θα μοιραστουν την θεση 3 με τον παπ μια χαρα. Συμφωνω οτι πρεπει να φτιαξει 2-3 πραγματακια στο παιχνιδι του για να γινει ακομα πιο απειλητικος αλλα νεος ειναι, μην ξεχναμε πως ηταν και ο μιλος την πρωτη χρονια του.

Εξαλλου ο Μαρκος εχει ξαναπαιξει στο εξωτερικο και σιγουρα δεν θα ειναι τοσο ψαρωμενος στην αρχη. Βεβαια εκει που επαιζε στο εξωτερικο μαλλον δεν θα τον φτυνανε απο την κερκιδα , ουτε θα ετρωγε κανενα καφε στο κεφαλι ή laser στα ματια....

anyway νεος ειναι, στα καλυτερα χερια ειναι και προφανως ο ντουντα, που οπως εδειξε και στην τουρκιά δεν εχει ορεξη για πρωταθλητισμο και ειναι obviously ξεπερασμενος , ξερει καλυτερα πως να τον κουμανταρει.
GreekNick
QUOTE(Giannis_23 @ Sep 13 2010, 20:29 ) *
Επιτρεψτε μου να κανω και εγω μια απ'τις παρα πολλες που θα γινουν σε αυτο το τοπικ.Ο Κεσελακος πραγματικα μας εχει να κανει να δαγκωνουμε τη γλωσσα μας με αυτα που εκανε στο Παγκοσμιο που ηταν φοβερος.Μπραβο στο παλικαρι...




Λέτε να μας βγει Τέπιτς???
reignman
H διαφορα που δειχνει ο Κεσελι σε σχεση με Τεπιτς και Ερτσεγκ... Ειναι η ψυχη και το τσαγανο που δειχνει να εχει μεσα στο γηπεδο. Παιζει με υφακι τωρα θα ματωσω για να κερδισω. Οι αλλοι 2 πολλα φρου-φρου και αρωματα και απο ουσια και ψυχη ελαχιστα πραγματα.
Manu7
QUOTE(tzagasdog @ Sep 12 2010, 20:02 ) *
το topic της κωλοτουμπας θα ειναι αυτο....

εγω ξεκιναω και κανω μια.....

ελα μωρη τρελη παιχτουρα Keselj...!!!!!

Έλα και γω μια κωλοτούμπα.Σαν τον Μελισσανίδη στα καλά του ένα πράμα...biggrin.gif

Ο Κεσελάκος με βάση τις εμφανίσεις του στο μουντομπάσκετ με εντυπωσίασε.
Έχει τα στοιχεία που ήθελα να έχει ένας τέτοιος παίχτης στον φετινό Ολυμπιακό.
Μόνο το φονικό σουτ που έχει με αφήνει ικανοποιημένο.
Από κει και πέρα πηδάει ψηλά για ριμπάουντ και έχει τσαγανό.
Μόνο αυτό το psycho ύφος που έχει σε κάνει να τον συμπαθήσεις ρε αδερφέ...tongue.gif

Όσο για τη δημιουργία που ανέφεραν κάποια παιδιά ότι δεν την κατέχει...
Τι να την κάνουμε?Εγώ τον θέλω στημένο στη γωνία και όταν είναι ελεύθερος να το χλατσώνει.
Δόξα τω θεώ δημιουργός έχουμε.Αυτό που κάνει ο Κέσελι όμως δεν το είχαμε.Σουτ δηλαδή.

Φυσικά όλα αυτά με βάση τα στοιχεία που είδαμε στο μουντομπάσκετ.Το τι θα κάνει στον Ολυμπιακό
είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.Απλά ελπίζουμε να βγει Μίλος και όχι Έρτσεγκ...wink.gif
Small Forward
πάντως εγω είμαι της άποψης ότι ένας παίκτης δεν κρίνεται ούτε τον Ιούλιο, ούτε το Σεπτέμβρη ούτε το Γενάρη.

Κρίνεται στο τέλος του Μάη οπότε ας είμαστε λίγο υπομονετικοί.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το παιδί έδειξε πολλά καλά στοιχεία με βασικότερο για μένα το... τσαγανό (sic)!
morrison
Παντως οπως εχει ηδη αναφερθει απο καποιους δειλα δειλα οντως το στιλ που σουταρει μοιαζει με τον κυριο απο κατω.
Δεν εχει το ταλεντο του,ελπιζω ουτε τα μυαλα του.Μοιαζουν λιγο και στη φατσα εχω την εντυπωση...
tzagasdog
QUOTE(GreekNick @ Sep 14 2010, 12:47 ) *
Λέτε να μας βγει Τέπιτς???


οχι ρε ουτε καν....
με τετοια φατσα δεν γινεται άλλωστε...

το βλεμα του τεπιτς μοιαζει με το βλεμα του ερτσεγκ ---> γατακια
ο κεσελι καμία σχεση περισσοτερο με τον τζακ τον αντεροβγαλτη μοιαζει
kseplenhs
QUOTE(morrison @ Sep 18 2010, 02:54 ) *
Παντως οπως εχει ηδη αναφερθει απο καποιους δειλα δειλα οντως το στιλ που σουταρει μοιαζει με τον κυριο απο κατω.
Δεν εχει το ταλεντο του,ελπιζω ουτε τα μυαλα του.Μοιαζουν λιγο και στη φατσα εχω την εντυπωση...



είχαν ακουστεί κάτι θεικά για τον κόμαζετς όταν ήταν στον παο.
οτι αρνούταν να βγεί στο δευτερο ημίχρονο στο παρκέ αν δεν σταματούσαν όλοι στο κλειστό της γλυφάδας να καπνίζουν και κάτι άλλα διάφορα ψυχωτικά icon_drunk.gif

πάντως έχει καλύτερη μηχανική ο κέσελj.φέρνει την μπάλα στο πλάι.στο δεξί του αυτί όπως έκανε ο έντι.
ο άριαν βάραγε πολύ αργά και σαν να έκανε μια περίεργη κίνηση ο καρπός του όταν ελευθέρωνε τη μπάλα.αλλά κανονική μηχανή ο τυπάς όσο αργός και αν ήταν στην εκτέλεση.βάραγε απο παντού και μερικές φορές σου έδινε την εντύπωση πως βλέπει το καλάθι σαν...ωκεανό
θυμάμαι τον τελικό κυπέλλου παο-αρης στο σεφ.τι όργια είχε κάνει δεν περιγράφονται

(άσχετο αλλά θα γούσταρα να το ξαναδώ το συγκεκριμένο ματς.θα το ψάξω)


QUOTE(tzagasdog @ Sep 18 2010, 13:06 ) *
οχι ρε ουτε καν....
με τετοια φατσα δεν γινεται άλλωστε...

το βλεμα του τεπιτς μοιαζει με το βλεμα του ερτσεγκ ---> γατακια
ο κεσελι καμία σχεση περισσοτερο με τον τζακ τον αντεροβγαλτη μοιαζει


ο τζάκ πάντως ήταν επιστήμων.όχι κατα σαλιαρέλη "επιστήμων".κανονικός tongue.gif
Johnaros
QUOTE
οτι αρνούταν να βγεί στο δευτερο ημίχρονο στο παρκέ αν δεν σταματούσαν όλοι στο κλειστό της γλυφάδας να καπνίζουν και κάτι άλλα διάφορα ψυχωτικά


Καλά αυτό δεν είναι ψυχωτικό...Δείγμα προσωπικότητας είναι κατά τη γνώμη μου...
Έχεις πμ.
kseplenhs
QUOTE(Johnaros @ Sep 18 2010, 23:10 ) *
Καλά αυτό δεν είναι ψυχωτικό...Δείγμα προσωπικότητας είναι κατά τη γνώμη μου...
Έχεις πμ.



σωστό

αλλά για οποιονδήποτε άλλον εκτός του κόμαζετς tongue.gif

είχε διάφορα θεματάκια τότε.και με τον γκάλη είχαν κόντρα.τον είχε στείλει ο παο στην βαρέζε αν δεν κάνω λάθος που έπαιζε α2 τότε στην ιταλία.και η πλάκα είναι πως δεν τον έφερνε πίσω ακόμα και όταν σταμάτησε ο γκάλης το μπάσκετ λίγο καιρό μετά tongue.gif

αυτά βέβαια που έκανε ο άριαν στην βαρέζε έχουν γίνει μύθος.τοπικός ήρωας.μόνο αγαλμα στην κεντρική πλατεία δεν του έχουν κάνει
morrison
Στην Βαρεζε οταν ηταν στην α2 ειχε βγαλει κατι σαν 37 ποντους μ.ο,πως να μην γινεις ηρωας μετα...
Ειχα δει αρκετα παιχνιδια εκεινη την χρονια στο Rai2 αν θυμαμαι καλα και ο τυπος εκανε οργια πραγματικα.

Για την ιστορια με τους καπνιστες δεν εχω ακουσει(πολλα χρονια μπροστα ο Αριαν...),αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι σε καποιο ματς αρνηθηκε να βγει στο δευτερο ημιχρονο γιατι ισχυριστηκε πως υπαρχει καποιος στην κερκιδα που εχει στοχο να τον σκοτωσει.Το ειχε το θεματακι του...
Λεγανε πως αντιδρουσε παραξενα,εβαζε τα κλαμματα σε ασχετες στιγμες και καποιες φημες ειχαν βγει οτι η αιτια της καταστασης του ηταν η αρκετα χρονια μεγαλυτερη του γυναικα του.Μικρο παιδι ηταν τοτε ο Κομαζετς,22-23...
Παντως στο περασμα του χρονια αργοτερα απο ΑΕΚ και Ολυμπιακο εμοιαζε πιο ισοροπημενος αλλα και λιγο χειροτερος σαν παιχτης...

@kseplenhs το παιχνιδι που λες το εχει το sport-scene.
Ηταν το μοναδικο παιχνιδι του Ρετζι Θιους στην Ελλαδα και ο Γκαλης ειχε γυρω στους 35 ποντους με καμια 25 ευστοχες βολες ομως.
Οι πραγματικοι σταρς εκεινη την μερα ηταν Κομαζετς και Γιαννακης που ειχαν και αυτοι καμια 30αρια ποντους εκαστος.
KingCrimson
QUOTE(morrison @ Sep 18 2010, 02:54 ) *
Παντως οπως εχει ηδη αναφερθει απο καποιους δειλα δειλα οντως το στιλ που σουταρει μοιαζει με τον κυριο απο κατω.
Δεν εχει το ταλεντο του,ελπιζω ουτε τα μυαλα του.Μοιαζουν λιγο και στη φατσα εχω την εντυπωση...


Ο Κομαζετς ηταν ακριβως μια απομιμηση του Ντραζεν, καλη περιπτωση παικτη, χωρις μυαλο ομως, πραγματικα εχω ενα κενο τι απεγινε μετα το 95-96..
Αλλα απο τη στιγμη που το τοπικ ειναι για τον Κεσελι, τον περιμενω να παει καλα φετος, απο τη στιγμη που στο 3 ο Ολυμπιακος δεν εχει κατι αλλο πιο αξιλογο...γιατι αν περιμενεις απο το Παπανικολαου να εκμεταλευτει τις ευκαιριες που παιρνει ... ξημερωσε! icon_bored.gif
frenchman7
http://www.sport-fm.gr/article/298417

Την Δευτέρα θα πάρει μια γερή γεύση από Σεφ πιστεύω.. 56.gif
Zephyr
Ίσως φταίει το ότι ακόμα είναι ψαρωμένος, κάτι που είναι κατανοητό. Το να πας απ' τ' αλώνια στα σαλόνια δεν είναι μικρό πράγμα. Ωστόσο, στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του ο Κέσελ έμοιαζε σαν να μην ξέρει τι να κάνει την μπάλα. Έπιανε μια γωνία και περίμενε πάσα για να το μπουμπουνίσει, κάτι σαν τον Αλβέρτη στα γεράματα! Ας φτάσει βέβαια τα ποσοστά του Φραγκίσκου και θα είμαστε ευτυχισμένοι, μέχρι να το κάνει όμως θα τραβάει την ομάδα πίσω επιθετικά.
Πιστεύω ότι ο Ντούντα θα τον μάθει να κινείται στο παρκέ, είναι εξάλλου πολύ νωρίς και λίγο άτοπο να κρίνουμε από το πρώτο παιχνίδι. Απλά σαν παρατήρηση το αναφέρω. Το καλό (αν μπορεί να θεωρηθεί καλό) είναι ότι η φετινή Α1 θα είναι τόσο παρακμιακή ώστε θα μπορεί ο Ντούντα να δοκιμάσει κάθε είδους πείραμα και οι νέοι θα έχουν άπλετο χρόνο να δείξουν ότι μπορούν.
Marciulionis
Πάντως εμένα αυτός ο παίκτης μου θυμίζει πάρα πολύ το Σάκοτα που είχαμε εμείς.
rankin
QUOTE(Marciulionis @ Oct 28 2010, 13:53 ) *
Πάντως εμένα αυτός ο παίκτης μου θυμίζει πάρα πολύ το Σάκοτα που είχαμε εμείς.

...Και είναι να ανησυχεί κανείς με κάτι τέτοιες ομοιότητες.... smiley.gif
Flexo
Λίγα για την παιχτούρα!!!! smiley.gif

Click to view attachment
Weekendman
Για Κέσελυ

Ακόμα και στο Worst case scenario
-Με τον Παπαλουκά να πάιρνει πρόωρη μπασκετική σύνταξη
- με τον Τεόντοσιτς(κινήτηριος μοχλος Σερβίας που ανέδειξε και τον Κέσελυ) να γίνεται ατομίσταρος κάνοντας παράλληλα στάση εργασίας σαν μηχανή παραγωγής ασσίστ
- τον Σπανούλη να κρατάει κουραστικά την μπάλα όπως στην Εθνικη των 2 τελευταίων χρόνων
-και τον Ιβκοβιτς που τον χρησιμοποιήσε άριστα στο Μουντομπάσκετ να ξεχναει ξαφνικά τον τρόπο αξιοποιήσης του στον Ολυμπιακό

Ακόμα και τότε με τα σπλίτ-αουτ του Σπανούλη και με την χρηση ζώνης απο αντιπάλους και την κατα συνέπεια έυρεση χώρων για Κέσελυ θα είναι και πάλι υπερπολύτιμος

Δεν ανησυχώ στη θέση 3 ακομα και αν ο Παπανικολάου δεν δείξει το απαραίτητο θράσος με λύσεις τριων γκαρντ και Πελεκάνο καλύπτεται το πράγμα

Στο τελευταίο παιχνίδι δεν μπορέι κάποιος να κρίνει αυστηρά τον Κέσελι

Γιατί όταν ο Ολυμπιακός ήθελε να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα του στην ρακέτα ρίχνωντας ανάλογο μεγάλο βαρος έκει

και έχοντας παράλληλα τα λάθη και τις επιπόλαιες ένεργειες των Τεόντοσιτς και Σπανούλη ήταν λίγο δύσκολο να καταφέρει σε έξι λεπτά να καταλήξει όπως πρέπει η μπάλα στον Κέσελυ

όσο για την σύγκριση με Σάκοτα

αν ο Σάκοτα έπαιζε τριάρι είχε τσάμπουκα και έπαιζε άμυνα
μια χαρά αντι-κέσελυ θα ήταν και θα τον είχαμε στην Εθνική να μας λύσει το πρόβλημα του σουτ...
GreekNick
Πάντως ο ύπνος του αρέσει σίγουρα ΠΟΛΥ..........
Germany96
Όσο νωρίς κι αν είναι ακόμα (που είναι πάρα πολύ) έχει αρχίζει και με προβληματίζει η αξιοποίηση του Keselj που ως τώρα φαίνεται να έχει πολύ μικρή συμμετοχή στο παιχνίδι της ομάδας όσο βρίσκεται στο παρκέ.

Μέχρι στιγμής στην Euroleague μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο ένα-δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και παραμένει μέσα για το μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου (που είναι και το χειρότερο χρονικά σημείο απόδοσης του Ολυμπιακού στα ως τώρα του παιχνίδια). Μόνο με την Real είχε επανεμφανιστεί και στο δεύτερο ημίχρονο σε αντίστοιχο χρονικό διάστημα (και μάλιστα ήταν η πιο θετική παρουσία του στην διοργάνωση, αυτό το διάστημα) ενώ στα ματς με Baberg, Charleroi δοκιμάστηκαν στην Γερμανία σχήματα με 3 guards (όχι και τόσο παράλογο δεδομένων των φριχτών οργανωτικών προβλημάτων του ΟΣΦΠ σε αυτό το ματς) και απέναντι στους Βέλγους τον χρόνο του Keselj στο δεύτερο ημίχρονο τον πηρέ ο Πελεκάνος.

Όταν αγωνίζεται, επιθετικά αποτελεί τον "αόρατο άνθρωπο". Έχει ελάχιστες επαφές με την μπάλα και η συμμετοχή του στο παιχνίδι της ομάδας φαίνεται να εξαντλείται στο να απλώνει τους χώρους για να στηθούν τα pick&roll, αυτό όμως θα συνέβαινε πιο αποτελεσματικά αν έπαιρνε και κάποιες μπάλες ώστε με την απειλή του σουτ του (οτιδήποτε παραπάνω δεν θα μπορούσε να ζητηθεί άλλωστε αφού είναι εντελώς μονοδιάστατος επιθετικά), να ένιωθε η αντίπαλη ομάδα την παρουσία του και να υπήρχε όντως αποσυμφόρηση στην ρακέτα του ΟΣΦΠ, προς τον παρών όμως οι συμπαίκτες του δείχνουν να τον αγνοούν επιδεικτικά ακόμα και φορές που η πάσα σε αυτόν είναι προφανώς η σωστότερη επιλογή.

Γνωρίζαμε ότι είναι παίκτης που απειλεί σχεδόν αποκλειστικά σε catch&shoot καταστάσεις και κάνει ελάχιστες κινήσεις χωρίς την μπάλα (εκτός του ότι ανοίγει πρώτος το transition της ομάδας κι αυτό είναι κάτι που επίσης δεν έχει εκμεταλλευτεί καθόλου ο ΟΣΦΠ, ενώ αποτελεί ένα από τα δυνατότερά του στοιχεία και το οποίο κεφαλαιοποιούσαν οι προηγούμενες ομάδες του) αλλά ένα screen πάνω στον προσωπικό του αντίπαλο για να κερδίσει μερικά εκατοστά δεν θα ήταν τόσο υπερβολικό να δίνεται που και που κι ας είναι ο ίδιος spot-up shooter.

Αμυντικά αφήνει ουδέτερες εντυπώσεις. Εκτός του ότι ανοίγει πρώτος τις επιθέσεις της ομάδας του, συνήθως είναι πρώτος και στις αμυντικές επιστροφές. Στο one on one είναι θετικός, αφού ψηλά εκμεταλλεύεται το ύψος του (και το άλμα του μπορεί να μην είναι εντυπωσιακό αλλά δεν είναι καθόλου άσχημο) ενώ χαμηλά παρ’ ότι το κέντρο βάρους του είναι ψηλότερα απ’ ότι στους περισσότερους προσωπικούς αντιπάλους του, επανορθώνει με αξιοπρεπή κίνηση των ποδιών του και συνήθως καταφέρνει να μένει μπροστά από τον (κοντύτερο τις περισσότερες φορές) αντίπαλό του χωρίς σημαντικά προβλήματα. Το μεγαλύτερο του πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές "πιάνεται" στα αντίπαλα screen και αντιμετωπίζει δυσκολίες στις αμυντικές περιστροφές ενώ φαίνεται να μην έχει εξαιρετική αντίληψη του χώρου.

Είναι πολύ μικρό ακόμα το δείγμα ακόμα, θα μάθει ο ίδιος καλύτερα τον ρόλο του στην ομάδα και θα κερδίσει και την εμπιστοσύνη των συμπαικτών του (αφού ο ίδιος δεν δείχνει να φοβάται να πάρει προσπάθειες τις λίγες φορές που η μπάλα καταλήγει σε αυτόν) και κάποιες στιγμές θα λειτουργήσει και σαν βαλβίδα αποσυμπίεσης απέναντι σε ζώνη. Ο Weekendman αναφέρει παραπάνω και τα kick- out που προκύπτουν από κάποια drives του Σπανούλη αλλά εκεί, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, ο Βασίλης μοιάζει να ψάχνει σχεδόν αποκλειστικά τον Teodosic, αν και όταν μεγαλώσει ο ρόλος του Keselj θα αποτελεί κι αυτός μια καλή επιλογή. Προς το παρών και σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού μοιάζει να αγνοείται ο Σέρβος.

Ο Ivkovic τον ξέρει πολύ καλά τον Marko κι έχει δείξει ότι μπορεί να πάρει από αυτόν τα όσα θετικά μπορεί να προσφέρει, όμως ακόμα το έχω απορία πως στον μεταγραφικό σχεδιασμό της ομάδας κατέληξε από ένα point forward (που αντιμετωπίζει τις δικές του δυσκολίες στην Taugres) σε έναν spot-up shooter. Εμένα μου φαινόταν εξαρχής ορθολογικότερη επιλογή ένας παίκτης στο στυλ του Keselj με βάση τις ανάγκες τις ομάδας αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν οι δύο παίκτες πέρα απ’ ότι είναι κι οι δύο Σέρβοι και SF. Με προβληματίζει ακόμα περισσότερο αυτό το γεγονός, επειδή το καλοκαίρι ο Ivkovic ήθελε με τέτοια ζέση τον Bjelica (μέχρι να καταλήξει ως αισχρό value for money) κι ελπίζω ο Ολυμπιακός να μην πήρε τον Keselj σαν ψώνια της τελευταίας στιγμής από το φιλικό για αυτόν (φέτος) super-market Raznatovic αλλά να υπάρχει σοβαρό πλάνο αξιοποίησης του.
Anaz
Δε νομιζω οτι ειναι τοσο θεμα αξιοποιησης.περισσοτερο καψωνια του Ντουντα για να τον στρωσει μου φαινεται. Και ο ιδιος παντως δειχνει λιγο κουρασμενος κ ψαρωμενος. Νομιζω οτι με τον καιρο θα δουμε αυτα που λες, οπως τα ειδαμε κ στο Μουντο.
Zephyr
Ο Μάρκος δεν δείχνει ότι μπορεί να θεωρηθεί ολοκληρωμένος-σύγχρονος παίχτης παίχτης. Και μην γελιόμαστε 22 χρ. είναι όχι 15, τα περιθώρια εξέλιξης δεν είναι πολλά.
Όμως αν σταθεροποιήσει το σουτ του μπορεί άνετα να κάνει καριέρα σαν σουτέρ μεγάλης ομάδας. Ποτέ δεν θα είναι 5αδατος, θα μπαίνει για να σπάει άμυνες ζώνης και μετά τα αποσύρεται. Κανέναν δεν χαλάει αυτό, αρκεί να φτάσει το σουτ του σε μεγάλα επίπεδα, αν όχι εφάμιλλα του Μουντομπάσκετ (εντάξει, ψιλοαδύνατο) τουλάχιστον σε μια ευστοχία 40-45% από το 3ποντο. ΜΟΝΟ έτσι μπορεί να κάνει σοβαρή καριέρα, διαφορετικά είναι χαμένος από χέρι γιατί δεν δείχνει ότι μπορεί να προσφέρει με άλλο τρόπο.
Η πάσα του είναι επιεικώς για γέλια και η ντρίπλα του ελαφρώς καλύτερη από... του Βασιλόπουλου. Εντούτοις τα αθλητικά του προσόντα και το ύψος του είναι αρκετά ώστε να μην μαρκάρεται εύκολα στο σουτ από τα αντίπαλα (και ως επί το πλείστον κοντότερα) 3αρια (βλ. Ρούντι στο Μουντομπάσκετ) και κάπου και που να μπαίνει για κανένα μπάσιμο.
Θέλει πολλή δουλειά και ο Ντούντα καλά κάνει και τον καψωνιάζει. Πάντως και στις αρχές του Μουντομπάσκετ ήταν ψιλοτραγικός και μετά πήρε φόρα. Για να δούμε...
Butcher_7
Πραγματικα με εχει απογοητευσει πληρως αυτος ο παικτης, με τις εμφανισεις του μετα το Μουντομπασκετ στο οποιο κυριολεκτικα εβγαλε ματια.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο πολυ πεσμενος οταν εχει διπλα του τον Μιλος που τον ειχε και στην Σερβια,και οταν εχει προπονητη τον ΝΤουντα που τον πιστευει τοσο πολυ και που τον βοηθαει ψυχολογικα αλλο τοσο..Αν δηλαδη με αυτες τις προυποθεσεις,και με τον ενθουσιασμο της μεταγραφης του στον Ολυμπιακο εχει απο τωρα τετοια αποδοση,τοτε τι να πω..Δυσκολο το βλεπω να ανακαμπτει σημαντικα στο εγγυς μελλον και ακομη περισσοτερο να εξελιχθει σε στιγνο και συστηματικο σουτερ οπως λεγαμε..Νεος Βασιλοπουλος θα μας βγει κιαυτος..Τουλαχιστον εχει μικρο αν δεν απατωμαι συμβολαιο,γιατι εχουμε κιαλλους που μας εχουν κατσικωθει στο σβερκο με τα παχυλα συμβολαια τους οπως οι Παπαλουκας - Βασιλοπουλος..
GreekNick
Αυτός με το νούμερο 10 στη φανέλα είναι σίγουρα ο Keselj ή είναι κανένας δίδυμος αδερφός του γιατί δεν έχει καμία σχέση με τον παίχτη πού βλέπαμε στο Ευρομπασκετ
GreekNick
Χτες πάντως μου άρεσε ο Κεσελάκος . Έβγαλε πολύ ενέργεια στο διάστημα που έπαιξε, καλές άμυνες δεν άφησε φάση που να μην την κυνηγήσει. Αν του μπαίνανε και τα ελεύθερα σουτ πιθανότατα να μην τον έβγαζε και έξω ο Ντούντα. Ελπίζω σε ανάλογη συνεχεία γιατί του έχω μια συμπάθεια μετά το Ευρομπασκετ
smiley.gif smiley.gif smiley.gif
KingCrimson
πραγματικα εχει πολυ γελιο να διαβασεις κανεις τις 2 πρωτες σελ. του τοπικ!!!

smiley.gif


Το ειχα πει καπου απο το Σεπ. πριν παιξει το 1ο του παιχνιδι με τον Ολυμπιακο (βαριεμαι να το ψαξω αυτη τη στιγμη) οτι ο τυπος ειναι ΜΕΓΑΛΟ παλτο και καποιοι συμφωνισαν, οι περισσοτεροι προφανως με θεωρησαν γραφικο!
nielsen
Δεν είναι κακός παίχτης. Το θέμα φέτος το εντοπίζω στο ότι δεν είχε παραστάσεις από μεγάλα ματς + τραυματισμός + τον πήρε από κάτω μετά.
Αν βάλει κάποια μυικά κιλά και δυναμώσει μπορεί να γίνει χρήσιμος ρολίστας. Όχι κάτι περισσότερο όμως...
Air Kef
Δεν γίνεται ρε φούστη μου να μιλάμε για τον ίδιο παίκτη:

http://www.youtube.com/watch?v=8VhI2oYmLLA


Κάτι πήγε αδιανόητα στραβά φέτος.
Reggie Miller #31
Μετά από αυτά που βλέπω με τους παίκτες που φεύγουν ένα έχω να πω...

Μάρκο μείνε να γίνεις αρχηγός μας!Μείνει να οδηγήσεις την ομάδα μπροστά!
Είσαι ο εκλεκτός!Γίνε ο Τζιοβάνι-αλάνι μας!
Μάρκο παικταρά για πάντα στον Πειραιά...
Ωωωω Μάρκο Κέσελι(σε ρυθμό Φερνάντο Μπελούτσι,Ερνέστο Βαλβέρδε και τα σχετικά...)
Manu7
Έλα πουλέν...Για την πάρτη σου...

http://www.redplanet.gr/basket/oi-vomves-t...el.1357133.html
damian
Άρχισε να χώνει το πουλέν
rankin
QUOTE(damian @ Sep 9 2011, 15:43 ) *
Άρχισε να χώνει το πουλέν

το πρόβλημα του είναι οτι, όπως συνέβη και πέρσι, έτσι και φέτος, τα βάζει όλα μαζεμένα το καλοκαίρι, όταν και φοράει το εθνόσημο στο στήθος και το χειμώνα μετατρέπεται και πάλι σε ρούχο για τη βαρυχειμωνιά...

Δεν μου προκαλεί καμία απολύτως έκπληξη η καλή απόδοση του με την εθνική Σερβίας, όπως και δεν θα μου προκαλέσει έκπληξη αν το χειμώνα ειναι και πάλι μια σκιά...

Καλό χειμώνα να χουμε...
saou
Επίσης ας περιμένουμε να δούμε αν έχει και άλλα τριποντάκια στη φαρέτρα του ο Κέσελις ή τα εξάντλησε όλα στους Γάλλους και στους πεθαμένους Ισραηλινούς.

Με 2 καλά ματς, μη βγει κανείς μετά και πει ότι έκανε καλό ευρωμπάσκετ και τον περιμένουμε σούπερ το χειμώνα... Δε νοείται καλό τουρνουά με 2 ματς...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.