Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Αυτή την κούπα ποιος θα την πάρει;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Eurobasket 2015
rchos
Στο παρόν τόπικ γράφουμε τις προβλέψεις μας για τους νικητές της φετινής διοργάνωσης καθώς και τις υπόλοιπες θέσεις κατάταξης μέσα στην πρώτη οχτάδα τουλάχιστον.
Φέτος οι θέσεις της πρώτης οχτάδας είναι όλες σημαντικές αφού πρόκριση στο προολυμπιακό του χρόνου θα πάρουν περισσότερες ομάδες από ότι συνήθως.


Ταυτόχρονα έχουμε και ψηφοφορία για το ποιοι 3 θα πάρουν τα μετάλλια.


Είναι γενικά πολύ ενδιαφέρον να δούμε τι πιστεύουν οι περισσότεροι και για ποιό λόγο θεωρούμε κάποια ομάδα φαβορί.
yorgos
1. Γαλλία
2. Ισπανία
3. Σερβία
4. Ελλάδα
5. Ιταλία
6. Σλοβενία
7. Κροατία
8. Λιθουανία (υπερεκτιμημένους τους βλέπω εγώ)
colonel gomelsky
1. Σερβία (το πιο πλήρες ρόστερ του τουρνουά, ταλέντο σε όλες τις θέσεις, σκορ απ όλες τις θέσεις - πολυδιάστατοι, ομοιογένεια, ο καλύτερος παίκτης της Ευρώπης ηγείται)

2. Ισπανία (φανέλα, ομοιογένεια, ένας απ τους καλύτερους ψηλούς όλων των εποχών στο ρόστερ μετά από την καλύτερή του χρονιά, συνολικά έμπειρη ομάδα)

3. Ιταλία (δίψα για κάτι καλό ώστε να ξαναμπει στο χάρτη, πολύ ταλέντο και λύσεις στο σκορ)
yorgos
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 3 2015, 16:13 ) *
1. Σερβία (το πιο πλήρες ρόστερ του τουρνουά, ταλέντο σε όλες τις θέσεις, σκορ απ όλες τις θέσεις - πολυδιάστατοι, ομοιογένεια, ο καλύτερος παίκτης της Ευρώπης ηγείται)

2. Ισπανία (φανέλα, ομοιογένεια, ένας απ τους καλύτερους ψηλούς όλων των εποχών στο ρόστερ μετά από την καλύτερή του χρονιά, συνολικά έμπειρη ομάδα)

3. Ιταλία (δίψα για κάτι καλό ώστε να ξαναμπει στο χάρτη, πολύ ταλέντο και λύσεις στο σκορ)

σ'αγαπώ-σ'αγαπώ, τη διογρανώτρια Γαλλία πού τη βάζεις;
ssoulliss
  1. Κροατία, για να πάω κόντρα στο "σερβικο" λόμπι! tongue.gif
  2. Γαλλία, για προφανείς λόγους
  3. Ιταλία! biggrin.gif
colonel gomelsky
QUOTE(yorgos @ Sep 3 2015, 17:28 ) *
σ'αγαπώ-σ'αγαπώ, τη διογρανώτρια Γαλλία πού τη βάζεις;


Mέσα στην 6αδα. Το μεγάλο ατου των Γάλλων, τα σωματικά προσόντα, δεν είναι κατά τη γνώμη μου ικανό να κάμψει ομάδες με εμφανώς περισσότερο ταλέντο, ηγετικές προσωπικότητες αλλά και χημεία. Συν τον παράγοντα προπονητή που σε τέτοια τουρνουά παίζει σίγουρα ρόλο. Στο δικό μας επίπεδο θεωρώ τη Γαλλία.
επαθα λαστιχο
Κόλονελ ρε φίλε πραγματικά θα διέπρεπες σαν υπουργός newspeak σε οργουελικού τύπου μυθιστόρημα.Αλλά και στην πραγματικότητα,μια χαρά σε φαντάζομαι ανώτερο στέλεχος του Κόμματος Εργασίας στην Αλβανία να εξηγείς στον λαό γιατί το καλαμποκόψωμο που του δίνεις για φαϊ είναι καλύτερο από τις μπριζόλες των Δυτικών χωρών
Λουπους
QUOTE (colonel gomelsky @ Sep 3 2015, 17:13 ) *
1. Σερβία (το πιο πλήρες ρόστερ του τουρνουά, ταλέντο σε όλες τις θέσεις, σκορ απ όλες τις θέσεις - πολυδιάστατοι, ομοιογένεια, ο καλύτερος παίκτης της Ευρώπης ηγείται)


Για τον καλύτερο παίκτη της Ευρώπης, εννοείς Μπιέλιτσα;
colonel gomelsky
QUOTE(Λουπους @ Sep 3 2015, 18:54 ) *
Για τον καλύτερο παίκτη της Ευρώπης, εννοείς Μπιέλιτσα;


Ο Μπιέλιτσα δεν παιζει πλέον στην Ευρώπη, στον Τεόντοσιτς αναφερόμουν.

@έπαθα λάστιχο:

Θα θεωρούσα λίαν τιμητική την θέση για την οποία θα με προόριζες αλλά θα μου αρκούσε και μια θέση οδηγού του Ενβέρ.
koostas
QUOTE (colonel gomelsky @ Sep 3 2015, 18:35 ) *
Mέσα στην 6αδα. Το μεγάλο ατου των Γάλλων, τα σωματικά προσόντα, δεν είναι κατά τη γνώμη μου ικανό να κάμψει ομάδες με εμφανώς περισσότερο ταλέντο, ηγετικές προσωπικότητες αλλά και χημεία. Συν τον παράγοντα προπονητή που σε τέτοια τουρνουά παίζει σίγουρα ρόλο. Στο δικό μας επίπεδο θεωρώ τη Γαλλία.


και γιατι τις εκαμψε πριν 2 χρονια και περσι??
επαθα λαστιχο
Γιατί τα έχουμε ξαναπεί,καλύτερα να αλλάζουμε το ύφος των ερωτήσεων.Ας ρωτήσουν ποιους παίκτες και ποιες ομάδες δεν χωνεύουμε,για να έχουμε ανάλογες απαντήσεις.Η (αντιδραστική)αιρετικότητα είναι μορφή ψυχοθεραπείας άλλωστε.Ε εγώ γράφω χαζομάρες στα tips and tricks και τα ό,τι να ναι μου στο Κρίση-True Lies,ο Κόλονελ παίζει το me vs the rest of the world και όλοι τελικά περνάμε ωραία.O καθένας με τον τρόπο του.
TakeshyKurosawa
Εγώ τους Σέρβους τους θεωρώ υπερεκτιμημένη ομάδα. Για αρχή δεν θα μείνω και έκπληκτος αν η Ισπανία τους ρίξει άνετο +10 στο πρώτο ματς.
GK_23
1. Γαλλία
2. Σερβία
3. Κροατία
4. Τουρκία
5. Ιταλία
6. Ελλάδα
7. Λιθουανία
8. Λετονία
Giannis83
QUOTE (TakeshyKurosawa @ Sep 4 2015, 08:08 ) *
Εγώ τους Σέρβους τους θεωρώ υπερεκτιμημένη ομάδα. Για αρχή δεν θα μείνω και έκπληκτος αν η Ισπανία τους ρίξει άνετο +10 στο πρώτο ματς.


Η Σερβία είναι υπερεκτιμημένη ως ρόστερ. Το ατού της είναι ότι έχει δέσει ως ομάδα. Σαν παίχτες όμως, με εξαίρεση 3-4 που όμως ούτε αυτοί έχουν καταφέρει να πάρουν μια Ευρωλίγκα, οι υπόλοιποι είναι μετριότατοι παίχτες που παίζουν σε μικρομεσαίες ομάδες της Ευρώπης. Σύγκριση παιχτών με τη δική μας ομάδα κατά τη γνώμη μου δεν τίθεται καν. Είμαστε μια κλάση πάνω. Και μετά το περσινό κάζο, προσωπικά τους θέλω για αντιπάλους στους 8...
1. Γαλλία
2. Ελλάδα
3. Ισπανία
4. Ιταλία
koostas
γαλλια-ελλαδα συναντιουνται ημιτελικο, οποτε ειναι αδυνατον να μοιραστουν θεσεις 1-2..

κλασικα το συστημα, παροτι ντεμεκ δυσκολο, εχει σχεδιαστει ωστε η ισπανια με τα ψεματα να φτασει τελικο... θα εχει αντιμετωπισει τις δυσκολες ομαδες στον ομιλο (οπου ομως ολοι θα ειναι πιο χαλαροι, αφου ολοι περνανε) και μ,ετα χρειαζεται να αποκλεισει μαλλον την λιθουανια στον ημιτελικο...

βεβαιως παντα μπορει να βρεθει καποιος που να τους χαλασει τη γιορτη, οπως περσυ, που ειχαν φτιαξει ολοκληρη πατεντα να μην συναντηθουν με ηπα μεχρι τον τελικο, και την πατησαν στον προημιτελικο!!!
bul_69
1) Γαλλία
2) Ιταλία
3) Σερβία
4) Ισπανία
5) Ελλάδα
6) Λιθουανία
7) Κροατία
8) Σλοβενία

Αυτή είναι η δική μου πρόβλεψη, αν και θα την ήθελα αρκετά διαφορετική, θα ήθελα να δω τελικό Ελλάδα - Λιθουανία και μικρό τελικό Κροατία - Ιταλία.
Runt
Στο "Νοστραδαμος" τοποθετησα -με πονο ψυχης κι αποστροφη- πρωτους τους Ισπανους, μετα Γαλλια και τριτους εμας
(πεφτουμε στον ημιτελικο με Ισπανια αφου εχουμε, γκρανγκιλιονικα, πεταξει εξω την Σερβια!
Στον ημιτελικο με κοντρα διαιτησια και τους κ' χεραδες ρουντι, σερχιο και λιουλ να τα βαζουν απο παντου, ξυπναει ο "εφιαλτης" του 06, του 07, και του 09...).

Εδω το αλλαζω (διπορτο το χωlaugh.gif)

Και στα δυο σεναρια παιρνουμε μεταλλιο, παμε και Βραζιλια bball.gif

Γαλλια
Ελλαδα
Ισπανια
Ιταλια
Σερβια
Κροατια
Σλοβενια
Λιθουανια
Λουπους
1. Σερβία
2. Ελλάδα (ή Ισπανία)
3. Ιταλία
4. Γαλλία
salonikatasos
1. σερβία
2. γαλλία
3. ισπανία
4. λιθουανία
5-7. κροατία,ιταλία,ελλάδα
8. τουρκία
rchos
Γαλλία
Ισπανία
Σερβία
Ιταλία
Ελλάδα
Λιθουανία
Γερμανία
Κροατία


Safe επιλογές

Φινλανδία και Βέλγιο να αντικαταστήσουν κάποιες από τις παραπάνω.
Δεν βλέπω Τουρκία πουθενά για φέτος.
Από το επόμενο Ευρωπαικό που θα έχουν μεγαλώσει οι μικροί θα επανέλθουν πιθανότατα.
Δεν έχω καθόλου εικόνα από Ισραήλ
belalik
Πρωτοτυπησα και ψηφισα τους σπανιολους για χρυσο ..


Δεν ειναι το φαβορι, αλλα εχουν το μεταλλο - ισως η ηττα τους κανει καλο. Μπορουν να βρεθουν στα νοκ-αουτ, και μετα θα παιξει ρολο και η τυχη και η εμπειρια και το ταλεντο. Εχουν τα φοντα να το παρουν .. Ξαναλεω οτι δεν τους βλεπω σαν φαβορι, σε καμια περιπτωση, αλλα τους ψηφισα γιατι με ιντριγκαρε το 0% που ειχαν μεχρι τωρα στις προβλεψεις smile.gif


blove.gif
xristos_metal
1) Σερβια
2) Γερμανια
3) Γαλλια
4) Ισπανια
5) Τουρκια
6) Κροατια
7) Ελλαδα
8) Σλοβενια
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.