Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΝΒΑ Finals 2004
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > History
morfi
Mπορει να σας φανει παραξενο αλλα ειναι ισως οι καλυτεροι τελικοι που εχω δει!Μαλλον επειδη εκεινη την χρονια εδινα για 2η φορα πανελληνιες και επειδη ειχα ψιλοξεσκιστει ολη την χρονια (καλα... τους τελευταιους 5 μηνες...) να το ευχαριστηθηκα πιο πολυ απο οσο επρεπε (γιατι οπως λενε "για να καταλαβεις διακοπες, πρεπει και να εχεις δουλεψει πρωτα")
Για μενα η σειρα (οπως και τα πλειοφ εκεινης της περιοδου) ηταν απιστευτη με τους πιστονς να κανουν την εκπληξη στο πρωτο παιχνιδι.Στο δευτερο η αληθεια ειναι οτι... με πηρε ο υπνος angry_red.gif και ξυπνησα λιγο πριν βαλει το τριποντο ο κομπι.Το αστειο ειναι οτι πανηγυρισα κι'ολας χωρις καν να ξερω τι εχει γινει στο παιχνιδι.Απλα εβλεπα τους λεικερς που πανηγυριζαν... (ψιλουποστηριζα λεικερς επειδη ηθελα να παρουν ενα πρωταθλημα ο μαλοουν με τον πειτον αλλα δεν με χαλασε καθολου που το πηρε το ντιτροιτ)
Τα επομενα παιχνιδια ανηκανε ολοκληρωτικα στους πιστονς.Για ακομη μια φορα αποδειχτηκε πως η αμυνα κερδιζει τα πρωταθληματα.Μαλλον ο ρασιντ ητανε το κομματι που ελειπε απο το παζλ για να κανουν ενα βημα παραπανω οι πιστονς...
Πολυ καλοι ολοι οι παικτες των πιστονς, απογοητευση ο πειτον, ο μαλοουν ηταν τραυματιας, ο σακιλ ηταν ο... γνωστος σακιλ και ο κομπι μας τα χαλασε λιγο με τους εγωισμους του...
Αυτο ηταν και το τελος της δυναστειας των λεικερς... οι παικτες τα εσπασαν ολοι μεταξυ τους και στο επικεντρο ολων... ο κομπι... (τι εκπληξη...) μεχρι και ο φιλ τζακσον τον κατηγορησε για εγωισμο και τον χαρακτηρισε "uncoachable". Και κατι ακουσα οτι ο κομπι εκανε καλη παρεα με την... γυναικα του μαλοουν.Πολυ καλη παρεα... η μαλοουν με την γυναικα του κομπι?δεν θυμαμαι καλα... κατι τετοιο παντως...
Αυτααααααααααααααααα
Alexmei
41.gif 41.gif πολύ καλό τόπικ μορφή! Είναι Ιστορία.............. wink.gif wink.gif


Είναι αλήθεια πως τότε το Detroit είχε παίξει φοβερή άμυνα στα περισσότερα παιχνίδια. pistons3-sm.gif

για το φώτο-άλμπουμ του τόπικ................

δείτε φάτσες..... laugh.gif





P.S. Δεν βάζω περισσότερες γιατί θα μου φονάζει ο Ντίζζυ tongue.gif
NBAholic
Θέλω να ξεχάσω όσο το δυνατόν γρηγορότερα αυτή τη σειρά Τελικών. Όλοι οι παίχτες μας έμοιαζαν σαν να είχαν μόλις φάει 2 τηγανιές πατάτες ο καθένας: Ο Πέιτον έμοιαζε αδύναμος και γέρος, ο Μαλόουν αργός και άστοχος, ο Κόμπι, αντί να προσπαθεί να διεισδύει, να σουτάρει το ένα fade-away/τρίποντο μετά το άλλο και να κερδίζει ελάχιστα φάουλ, ο Τζωρτζ ανύπαρκτος, όπως κι όλη τη χρονιά. Ο Σακίλ προσπάθησε, αλλά αφενός δεν πήρε όσες προσπάθειες θα έπρεπε, αφετέρου δεν είχε σε όλα τα παιχνίδια όρεξη: 14 πόντοι στο 3ο, ενώ στο 5ο είχε λιγότερα ριμπάουντ ΚΑΙ πόντους από τον Μπεν Ουάλας.
dizzy_fingers
"Η αρχή του τέλους του ΝΒΑ" ήταν αυτοί οι τελικοί αν θυμάμαι καλά από τα σχόλια των πολέμιων του πρωταθλήματος (φέτος δε θυμάμαι να είπαν τίποτα dry.gif )...
Το φαβορί οι Λέηκερς με τα πολλά εκθαμβωτικά αστέρια ετοιμαζόταν να σηκώσει την κούπα με την ιστορία του Μαλόουν παράπλευρα να δίνει αρκετούς πόντους συμπάθειας στην ομάδα....και από την άλλη ένα Ντιτρόιτ μες στην άμυνα και δύο Wallace που μπέρδευες τα ονόματά τους (όχι πείτε...ο Μπεν δεν κάνει περισσότερο για Rasheed???), να παίρνει την κούπα.
Ακολούθησαν και οι περσινοί τελικοί μεταξύ Spurs και Pistons και ήρθε να δέσει το γλυκό...
morfi
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 28 2006, 04:14 AM) *
"Η αρχή του τέλους του ΝΒΑ"

Oχι δα... αρχη σε ποιο τελος?Το ΝΒΑ ειναι εδω, καλυτερο απο ποτε... (σαν πολιτικο συνθημα δεν ακουγεται?) αλλα ναι ξεχασα, δεν παιζει ο τζορνταν πια... λες και ολο το ΝΒΑ ηταν ο τζορνταν...
αυτα που λεω κολλανε πουθενα? banana.gif

QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 28 2006, 04:14 AM) *
ήταν αυτοί οι τελικοί αν θυμάμαι καλά από τα σχόλια των πολέμιων του πρωταθλήματος (φέτος δε θυμάμαι να είπαν τίποτα dry.gif )...

Οι πολεμιοι να πανε να πνιγουνε... αυτο ελειπε να λεγανε τιποτα για φετος...

QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 28 2006, 04:14 AM) *
και από την άλλη ένα Ντιτρόιτ μες στην άμυνα και δύο Wallace που μπέρδευες τα ονόματά τους (όχι πείτε...ο Μπεν δεν κάνει περισσότερο για Rasheed???), να παίρνει την κούπα.

Οχι γιατι να τους μπερδεψω?Η αληθεια ειναι πως ο ρασιντ εχει αλλαξει απο τοτε που εφυγε απο το πορτλαντ... εχει ηρεμησει... καποτε επερνε την μια τεχνικη μετα την αλλη... ειχε κανει και ρεκορ...

QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 28 2006, 04:14 AM) *
Ακολούθησαν και οι περσινοί τελικοί μεταξύ Spurs και Pistons και ήρθε να δέσει το γλυκό...

Αμαν με τους περσινους τελικους.Μια χαρα ητανε... και για να σας την σπασω θα ανοιξω τοπικ και για αυτους... tongue.gif
dizzy_fingers
Να ανοίξεις και να γράφεις μόνος σου εκεί!!!

Εγώ κοιμήθηκα πέρσι στον τελευταίο τελικό.... icon_bored.gif
Alexmei
ναι αλλά κάποτε έπρεπε να τελειώσουν και τα 3 συνεχόμενα πρωταθλήματα των Λέικερς. Και ευτηχώς ήταν εκεί η ομάδα μου για να τους πάρει το 4ο συνεχώμενο πρωτάθλημα. (κάτι που άμα γινόταν, θα γράφαν ιστορία, γιατί θα ξεπερνούσαν τον Jordan που πήρε 3 συνεχώμενα πριν αποσυρθεί) Σοβαρά όμως εγώ δν πίστευα ότι οι Spurs άξιζαν τον τίτλο του 2005...... dry.gif
dizzy_fingers
Για να γράψουν ιστορία με συνεχόμενα πρωταθλήματα θα έπρεπε να πάρουν 9, καθώς το μεγαλύτερο ρεκόρ είναι 8 συνεχόμενα από την ομάδα του morfi τη δεκαετία του '60.
Alexmei
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 28 2006, 01:36 AM) *
Για να γράψουν ιστορία με συνεχόμενα πρωταθλήματα θα έπρεπε να πάρουν 9, καθώς το μεγαλύτερο ρεκόρ είναι 8 συνεχόμενα από την ομάδα του morfi τη δεκαετία του '60.



δν λέω αυτό. θα σου πω ακριβώς. Είχα διαβάσει στην εφημερίδα, μόλις είχαν χάσει το πρωτάθλημα οι Λέικερς, ότι :" αν κατακτούσαν και αυτό το πρωτάθλημα, ΘΑ είχαν σπάσει το ρεκόρ του κορυφαίου παίχτη του ΝΒΑ Michael Jordan" κατάλαβες;
morfi
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 28 2006, 04:32 AM) *
Εγώ κοιμήθηκα πέρσι στον τελευταίο τελικό.... icon_bored.gif

Δεν αγαπας το αθλημα... tongue.gif ουτε εμενα με νοιαζει το αθλημα... μονο με το ΝΒΑ και τον ολυμπιακο ασχολουμε... και την εθνικη αμερικης.... cool.gif


QUOTE(Alexmei @ Jul 28 2006, 04:34 AM) *
ναι αλλά κάποτε έπρεπε να τελειώσουν και τα 3 συνεχόμενα πρωταθλήματα των Λέικερς. Και ευτηχώς ήταν εκεί η ομάδα μου για να τους πάρει το 4ο συνεχώμενο πρωτάθλημα.

Και να το επαιρναν δεν θα ηταν συνεχομενο.Μια χρονια πριν τους αποκλεισαν οι σπερς στα ημιτελικα της δυσης και μετεπειτα το σηκωσανε κι'ολας με αντιπαλο τους νετς που ειχαν παει για δευτερη συνεχομενη χρονια...

QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 28 2006, 04:32 AM) *
(κάτι που άμα γινόταν, θα γράφαν ιστορία, γιατί θα ξεπερνούσαν τον Jordan που πήρε 3 συνεχώμενα πριν αποσυρθεί)


QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 28 2006, 04:36 AM) *
Για να γράψουν ιστορία με συνεχόμενα πρωταθλήματα θα έπρεπε να πάρουν 9, καθώς το μεγαλύτερο ρεκόρ είναι 8 συνεχόμενα από την ομάδα του morfi τη δεκαετία του '60.

Με προλαβες... το ρεκορ δεν ειναι μονο τα 8 πρωταθληματα αλλα και το συνολο που ειναι 11 σε 13 χρονια... οχι παιζουμε... cool.gif



QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 28 2006, 04:32 AM) *
Σοβαρά όμως εγώ δν πίστευα ότι οι Spurs άξιζαν τον τίτλο του 2005...... dry.gif

Αν εχανε η ομαδα μου το ιδιο θα ελεγα...
Alexmei
σορρυ αλλά το τελευταίο σου quote εγώ το έχω γράψει και όχι ο Ντίζζυ.............


Καλά εσένα η ομάδα σου ούτε play-off δν πάει, αλλά να μου πεις εσένα σου αρέσει περισσότερο οι Celtics του 60'...
dizzy_fingers
QUOTE(alexmei)
ΘΑ είχαν σπάσει το ρεκόρ του κορυφαίου παίχτη του ΝΒΑ Michael Jordan

Δεν είναι αυτός ο κορυφαίος blech.gif
Κατάλαβα τί λες.

Επίσης, Βασίλη, φτιάξε τα quote σου.
Μου έβαλες λόγια που δεν είπα laugh.gif.
Alexmei
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 28 2006, 01:45 AM) *
Δεν είναι αυτός ο κορυφαίος blech.gif
Κατάλαβα τί λες.


δν το πα γω, η εφημερίδα το έλεγε.
morfi
QUOTE(Alexmei @ Jul 28 2006, 04:44 AM) *
σορρυ αλλά το τελευταίο σου quote εγώ το έχω γράψει και όχι ο Ντίζζυ.............
Καλά εσένα η ομάδα σου ούτε play-off δν πάει, αλλά να μου πεις εσένα σου αρέσει περισσότερο οι Celtics του 60'...

Καταρχας η ομαδα σου τα τελευταια 4 χρονια εγινε αυτη που ειναι τωρα... πριν 5-6 χρονια σας αποκλειαμε συνεχεια στα πλειοφ... ναι, οι σελτικς... και μαλιστα το 2002 ειχαμε παει στον τελικο της ανατολης... αφου πρωτα αποκλεισαμε εσας... cool.gif

QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 28 2006, 04:45 AM) *
Δεν είναι αυτός ο κορυφαίος blech.gif

Αυτο σηκωνει μεγααααλη κουβεντα.
Δεν περιμενα να το πεις εσυ αυτο...
dizzy_fingers
QUOTE
Αυτο σηκωνει μεγααααλη κουβεντα.

Ακριβώς επειδή σηκώνει μεγάααααλη κουβέντα, δε μπορείς να είσαι σίγουρος. wink.gif
Alexmei
QUOTE
Καταρχας η ομαδα σου τα τελευταια 4 χρονια εγινε αυτη που ειναι τωρα... πριν 5-6 χρονια σας αποκλειαμε συνεχεια στα πλειοφ... ναι, οι σελτικς... και μαλιστα το 2002 ειχαμε παει στον τελικο της ανατολης... αφου πρωτα αποκλεισαμε εσας...


To ξέρω ρε...... 4-1. τότε δν είμασταν τόσο καλοί και εσείς δν ήσασταν όπως είστε τώρα....(χωρίς παρεξήγηση)
Αλλά εμένα περισσότερο με ενδιαφέρει το τώρα παρά το παλιά. Εκτός από τα ιστορικά γεγονότα.
NBAholic
Επίτηδες ανοίγετε τέτοιες συζητήσεις μόνο όταν λείπω; 45.gif

QUOTE
Καλά εσένα η ομάδα σου ούτε play-off δν πάει, αλλά να μου πεις εσένα σου αρέσει περισσότερο οι Celtics του 60'...


Ε, λογικό δεν είναι; Ήταν εκνευριστική η ψυχραιμία και το πνεύμα του νιητή των Σέλτικς του '60. Δεν είναι να πεις ότι βάσει των ρεκόρ τους χρονιά ανά χρονιά έμοιαζαν εξίσου ανίκητοι με ομάδες όπως οι Μπακς του '71 (ακόμη κι αυτοί του '65, οι κατά πολλούς κορυφαίοι όλων, χρειάστηκαν 7 ματς για να κερδίσουν τους 76ερς), αλλά όσο κι αν τους ζόριζε ο αντίπαλος, πάντα θα έβρισκαν τον τρόπο να τον νικούν, ιδίως αν η σειρά έφτανε σε 7ο παιχνίδι.
Alexmei
QUOTE(NBAholic @ Jul 28 2006, 01:52 PM) *
Επίτηδες ανοίγετε τέτοιες συζητήσεις μόνο όταν λείπω; 45.gif



E τι; θα τις ανοίγαμε όταν είσαι εδώ για να μας την λες συνέχεια ; biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

QUOTE
Ε, λογικό δεν είναι; Ήταν εκνευριστική η ψυχραιμία και το πνεύμα του νιητή των Σέλτικς του '60. Δεν είναι να πεις ότι βάσει των ρεκόρ τους χρονιά ανά χρονιά έμοιαζαν εξίσου ανίκητοι με ομάδες όπως οι Μπακς του '71 (ακόμη κι αυτοί του '65, οι κατά πολλούς κορυφαίοι όλων, χρειάστηκαν 7 ματς για να κερδίσουν τους 76ερς), αλλά όσο κι αν τους ζόριζε ο αντίπαλος, πάντα θα έβρισκαν τον τρόπο να τον νικούν, ιδίως αν η σειρά έφτανε σε 7ο παιχνίδι.


Δν καταλαβαίνω απόλυτα το μέρος που λέει " Ήταν εκνευριστική η ψυχραιμία και το πνεύμα του νιητή των Σέλτικς του '60."
NBAholic
QUOTE
Δν καταλαβαίνω απόλυτα το μέρος που λέει " Ήταν εκνευριστική η ψυχραιμία και το πνεύμα του νιητή των Σέλτικς του '60."


Για τους αντιπάλους τους...Υπήρξαν αρκετές φορές που οι Σέλτικς έμοιαζαν στριμωγμένοι στον τοίχο, αλλά πάντα έβρισκαν τον τρόπο να ανατρέπουν την κατάσταση: Τελικοί Ανατολής 1962, Τελικοί ΝΒΑ 1962, Τελικοί Ανατολής 1965, Τελικοί Ανατολής 1968, Τελικοί ΝΒΑ 1969. Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, οι Σέλτικς κινδύνευσαν με ήττες-αποκλεισμούς (συμπεριλαμβάνοντας τους κινδύνους παρατάσεων), αλλά πάντα ανέτρεπαν τα εις βάρος τους δεδομένα. Μόνο το 1967 δεν τα κατάφεραν, ενώ το 1958 στάθηκαν άτυχοι με τον τραυματισμό του Ράσελ.
Alexmei
QUOTE(NBAholic @ Jul 28 2006, 04:24 PM) *
Για τους αντιπάλους τους...Υπήρξαν αρκετές φορές που οι Σέλτικς έμοιαζαν στριμωγμένοι στον τοίχο, αλλά πάντα έβρισκαν τον τρόπο να ανατρέπουν την κατάσταση: Τελικοί Ανατολής 1962, Τελικοί ΝΒΑ 1962, Τελικοί Ανατολής 1965, Τελικοί Ανατολής 1968, Τελικοί ΝΒΑ 1969. Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, οι Σέλτικς κινδύνευσαν με ήττες-αποκλεισμούς (συμπεριλαμβάνοντας τους κινδύνους παρατάσεων), αλλά πάντα ανέτρεπαν τα εις βάρος τους δεδομένα. Μόνο το 1967 δεν τα κατάφεραν, ενώ το 1958 στάθηκαν άτυχοι με τον τραυματισμό του Ράσελ.



ok ευχαριστώ.....
dizzy_fingers
Κάτι σαν τους προ(+)πέρσινους pistons ένα πράγμα...κατσαρίδες.
morfi
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 28 2006, 08:04 PM) *
Κάτι σαν τους προ(+)πέρσινους pistons ένα πράγμα...κατσαρίδες.

Μισω τις κατσαριδες...
offtopic.gif Θυμασαι στο X Files το επεισοδιο με τις κατσαριδες?Εχει αφησει ιστορια... Εκανα τρεις φορες εμετο banana.gif Αστειευομαι... καμμια δεν εκανα... αλλα θα μπορουσα να κανω...
Απο που ειναι κλεμμενη αυτη η ατακα? "αλλα θα μπορουσα να..." για να δουμε τι ξερεις... cool.gif



QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 28 2006, 04:32 AM) *
Να ανοίξεις και να γράφεις μόνος σου εκεί!!!

Εγώ κοιμήθηκα πέρσι στον τελευταίο τελικό.... icon_bored.gif

Το εκανε αλλος για μενα... tongue.gif
NBAholic
QUOTE
Απο που ειναι κλεμμενη αυτη η ατακα? "αλλα θα μπορουσα να..." για να δουμε τι ξερεις...


Απ'τη διαφήμιση με τους δυο Τζόρνταν αντιμέτωπους.

Τζόρνταν των Μπουλς (αφότου έχασε μια προσπάθεια κάτω απ'το καλάθι): "Could have dunked".
Τζόρνταν των Γουίζαρντς: "Should have dunked".
morfi
QUOTE(NBAholic @ Aug 7 2006, 04:17 AM) *
Απ'τη διαφήμιση με τους δυο Τζόρνταν αντιμέτωπους.

Τζόρνταν των Μπουλς (αφότου έχασε μια προσπάθεια κάτω απ'το καλάθι): "Could have dunked".
Τζόρνταν των Γουίζαρντς: "Should have dunked".

Επαιξες και εχασες... Ο γερακος απο τα φιλαρακια ητανε, αυτος που εμενε στον απο κατω οροφο tongue.gif Ελεγε συνεχως αυτην την ατακα "οχι, αλλα θα μπορουσα να... " Λογω αυτης της ατακας ο τζοι συγκατοικησε τελικα με τον τσαντλερ... cool.gif
NBAholic
Ποια φιλαράκια; Δεν ξέρω τι μου λέτε. Εγώ μιλώ μπασκετικώς. Κι άλλωστε, αυτό το είχα πει κι εγώ μικρός, πριν από τα φιλαράκια. cool.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.