Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΗΠΑ - Ρωσία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pierce
Πέμπτη 9 Σεπτεμβρίου στις 18:00
Leon_cp3
Με ενδιαφέρον περιμένω το ματσάκι μιας που η ομάδα των Η.Π.Α αντιμετωπίζει ξανά μία Ευρωπαϊκή εθνική μετά από τις πρώτες μέρες του τουρνουά όπου επικράτησε εύκολα δύο ομάδων που είναι κατά πολύ καλύτερες αυτής της Ρωσίας (βέβαια ήταν αρχή ακόμα και τουλάχιστον για τη Σλοβενία πιστεύω ότι αν αναμετρούνταν ξανά τώρα με τους Αμερικανούς θα ήταν κατάτι πιο υποψιασμένοι και διαβασμένοι και όχι εντελώς στα "κουτουρού"). Η λογική λοιπόν λέει ότι εύκολα ή...πολύ εύκολα οι Η.Π.Α θα περιμένουν στην τετράδα.Ο Μπλατ είναι πολύ ευχαριστημένος σίγουρα με αυτό που κατάφερε φέτος έστω και από "σπόντα",το ματς βέβαια δε θα το παρατήσει αμαχητι θα προσπαθήσει,αλλά πόσο στα μέτρα του Μοζγκόφ,του Πογκρασόφ και του Μπίκοφ είναι;
Tretiak
9 Σεπτέμβρη . Αμερικάνοι και Ρώσοι παίζουν στον προημιτελικό του Μουντομπάσκετ
Ας θυμηθούμε τί έγινε κάποτε πάλι στις 9 Σεπτέμβρη, όταν οι αμερικάνοι πήγαν να κοροϊδέψουν όλον τον κόσμο και να κλέψουν το χρυσό μετάλλιο πριν τελειώσει ο αγώνας!
Απολαύστε ...
Leon_cp3
QUOTE(Tretiak @ Sep 9 2010, 14:30 ) *
9 Σεπτέμβρη . Αμερικάνοι και Ρώσοι παίζουν στον προημιτελικό του Μουντομπάσκετ
Ας θυμηθούμε τί έγινε κάποτε πάλι στις 9 Σεπτέμβρη, όταν οι αμερικάνοι πήγαν να κοροϊδέψουν όλον τον κόσμο και να κλέψουν το χρυσό μετάλλιο πριν τελειώσει ο αγώνας!
Απολαύστε ...
<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/5sMX65Y3wPc&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/5sMX65Y3wPc&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>


http://www.sport-fm.gr/article/291746
traveller
Η Ρωσία έχει καλά κορμιά ειδικά από τα F και "χαμηλότερα" αλλά δυστυχώς μηδέν μπασκετικό ταλέντο. Οπότε θεωρώ ότι με ένα -20 θα πρέπει να είναι ευχαριστημένοι. Πιθανό να περιοριστεί κάπως η διαφορά με καμια ζώνη-περιέργεια του Μπλατ αλλά και πάλι δε θα γλιτώσουν.
Οι Αμερικάνοι είναι σε άλλη κλάση.
Tretiak
Θα ήθελα να δω τί θα γράφει ο Σκουντής επί του θέματος... smiley.gif
Θα χει αναδρομές σε ταξίδια και αποσπάσματα από τη Βίβλο πάλι smiley.gif

QUOTE(traveller @ Sep 9 2010, 14:53 ) *
Η Ρωσία έχει καλά κορμιά ειδικά από τα F και "χαμηλότερα" αλλά δυστυχώς μηδέν μπασκετικό ταλέντο. Οπότε θεωρώ ότι με ένα -20 θα πρέπει να είναι ευχαριστημένοι. Πιθανό να περιοριστεί κάπως η διαφορά με καμια ζώνη-περιέργεια του Μπλατ αλλά και πάλι δε θα γλιτώσουν.
Οι Αμερικάνοι είναι σε άλλη κλάση.

Συμφωνώ. Καλά δεν τίθεται θέμα καν για τον νικητή, όχι μόνο του αποψινού προημιτελικού αλλά και της διοργάνωης εν γένει. Οι Αμερικάνοι είναι άλλη κλάση...
Green Warrior
Η σηματικότερη μέχρι στιγμής συνάντηση των Αμερικανών με τους Ρώσους στον τελικό του μουντομπάσκετ 1994 ΗΠΑ-Ρωσία 137-91 απέναντι στη Dream Team II. Η μεγαλύτερη επιτυχία των Ρώσων μαζί με το 2007. Επίσης είχαν παίξει με τους Αμερικανούς στον όμιλο της β' φάσης παλευοντας και χάνοντας με αξιοπρεπές 111-94. Απίστευτη ομάδα εκείνη η Ρωσία από την οποία οι πανίσχυροι τότε Κροάτες τα είχαν βρει ζόρικα τη διετία '93-'94.



http://www.youtube.com/watch?v=I7rSfmgddQU

Επίσης στον ημιτελικό του επόμενου μουντομπάσκετ της Αθήνας οι Ρώσοι νίκησαν τις ΗΠΑ (χωρίς ΝΒΑερς τότε) 66-64 και προκρίθηκαν στον τελικό με τη Σερβία.
colonel gomelsky
Καλά το ότι έπρεπε α δοθούν τα 3 δευτερόλεπτα είναι κάτι παραπάνω από προφανές. Τεσπα, δεν καταλαβαίνω γιατί επέμεινε ο Σιζέφσκι.

ΥΓ. Πάντως νομίζω ότι το καλάθι δεν το βάζει ο Σεργκέι Μπέλοφ, αλλά άλλος συνονώματος.
Tretiak
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 9 2010, 16:00 ) *
ΥΓ. Πάντως νομίζω ότι το καλάθι δεν το βάζει ο Σεργκέι Μπέλοφ, αλλά άλλος συνονώματος.

Εννοείται Παλκόβνικ Γκομέλσκι !
Το καλάθι το έβαλε ο αδερφός του Σεργκέι, ο Αλεξάντερ. Ο οποίος δεν είναι μαζί μας πλέον. Απεβίωσε μόλις το 1976


QUOTE(Green Warrior @ Sep 9 2010, 15:05 ) *
Η μεγαλύτερη επιτυχία των Ρώσων μαζί με το 2007.

Και το 1998, ξανά φιναλίστ στο μουντομπάσκετ
Οι 3 κορυφαίες στιγμές του σύγχρονου ρωσικού μπάσκετ
colonel gomelsky
QUOTE(Tretiak @ Sep 9 2010, 17:51 ) *
Εννοείται Παλκόβνικ Γκομέλσκι !
Το καλάθι το έβαλε ο αδερφός του Σεργκέι, ο Αλεξάντερ. Ο οποίος δεν είναι μαζί μας πλέον. Απεβίωσε μόλις το 1976


ταβάριτς γκενεράλ παλκόβνικ, μη μου κόβεις την προσφώνηση! 10φ. tongue.gif

Τι Σάσα, τι Σεριόζα, τέζα τα αμερικανά. Αυτό έχει σημασία
GMlls
χμμ άστοχοι οι αμερικάνοι. για να δούμε, αν και οι Ρωσοι είναι μέχρι στιγμής ιδιαίτερα εύστοχοι κάτι που δεν συνηθίζουν. 25-29 τώρα...
morrison
Mπραβο στους Ρωσσους που παιζουν καλα με συνεπεια να βλεπουμε ανταγωνιστικο ματσακι.
Αρκουσε ενα ψηλος που ξερει λιγο μπασκετ οπως ο Μοζγκοβ για να κανει πλακα στους ψηλους των ΗΠΑ,ο ατσουμπαλος Καουν δεν μπορουσε να εκμεταλευτει το συγκεκριμενο μειονεκτημα.
Αυτος ο Ιγκουονταλα μου μοιαζει πιο χτισμενος απο ποτε και το ''i wanna be Lebron'' που εχει μεσα του δεν κρυβεται πια.
Pierce
Οι Αμερικανοι εχουν μια ομαδα με πολυ ταλεντο, αλλα τους λειπει κατι που απο οτι φαινεται το εχουν μονο οι παλιοσειρες και οι παρα πολυ μεγαλοι παικτες οπως ο kobe . Ψυχολογια - νοοτροπια νικητη.
sakissab
Ωραίο ματσάκι. Έλλειψη των ψηλών από Αμερική. Ο Μπλατ χτυπάει με δυνατές και ψηλές πεντάδες και αποτέλεσμα 15 ριμπ. Αμερική 23 η ρωσία. Επίσης δεν καταλαβαίνω τη λογική των Αμερικανών "παίρνω τη μπάλα και πάω κατά μέτωπο" Μέχρι στιγμής καλές άμυνες. Για να ειδούμεν...
red pyramid88
QUOTE(pierce21 @ Sep 9 2010, 19:20 ) *
Οι Αμερικανοι εχουν μια ομαδα με πολυ ταλεντο, αλλα τους λειπει κατι που απο οτι φαινεται το εχουν μονο οι παλιοσειρες και οι παρα πολυ μεγαλοι παικτες οπως ο kobe . Ψυχολογια - νοοτροπια νικητη.


Ε, λίγο δύσκολο δεν είναι τόσο νέοι παίκτες να έχουν αυτή τη νοοτροπία; Μόνο ο Billups, ίσως και ο Odom μπορούν να το έχουν αυτό, κυρίως λόγω εμπειρίας. Αλλά οι Westbrook, Gordon, Curry, και σία που να το βρούν από τώρα;

Κατά τα άλλα είμαι έτοιμος να κατεδαφίσω κανά τοίχο έτσι όπως παίζουν. Αν δυσκολεύονται έτσι τώρα, αν περάσουν προβλέπονται ζόρικοι αγώνες.

Α, μην ξεχάσω: Durant, είσαι θεός!
Pierce
QUOTE (red pyramid88 @ Sep 9 2010, 19:32 ) *
Ε, λίγο δύσκολο δεν είναι τόσο νέοι παίκτες να έχουν αυτή τη νοοτροπία; Μόνο ο Billups, ίσως και ο Odom μπορούν να το έχουν αυτό, κυρίως λόγω εμπειρίας. Αλλά οι Westbrook, Gordon, Curry, και σία που να το βρούν από τώρα;

Κατά τα άλλα είμαι έτοιμος να κατεδαφίσω κανά τοίχο έτσι όπως παίζουν. Αν δυσκολεύονται έτσι τώρα, αν περάσουν προβλέπονται ζόρικοι αγώνες.

Α, μην ξεχάσω: Durant, είσαι θεός!


Η συγκεκριμενη νοοτροπια αν δεν την εχεις απο πιτσιρικας, δεν την αποκτας στη συνεχεια.. Οχι ακατορθωτο αλλα δεν ειναι ευκολο, ειναι να το χεις μεσα σου smile.gif
joi
Ξεφεύγουν τα αμερικανά. Αλλά κάνουν μπαμ οι αδυναμίες τους. Αν είχαν παίξει και με καμιά σοβαρή ομάδα μέχρι τώρα...

ΥΓ. Τα αυτονόητα γράφω.
ΥΓ2. Η διαιτησία είναι αξιοπρεπέστατη σήμερα πάντως...
comrade
Αξιοπρεπεστατη αν εξαιρεσης το φαουλ που εδωσε στο κοψιμο του μοζγκογ.
επαθα λαστιχο
QUOTE(comrade @ Sep 9 2010, 20:07 ) *
Αξιοπρεπεστατη αν εξαιρεσης το φαουλ που εδωσε στο κοψιμο του μοζγκογ.

και κατι βηματακια του ροουζ
joi
QUOTE(comrade @ Sep 9 2010, 19:07 ) *
Αξιοπρεπεστατη αν εξαιρεσης το φαουλ που εδωσε στο κοψιμο του μοζγκογ.



QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 9 2010, 19:12 ) *
και κατι βηματακια του ροουζ


Λάθη έχουν κάνει. Αλλά σε γενικές γραμμές δεν πολύ-αφήνουν το σκληρό παιχνίδι στην άμυνα (σε καμία πλευρά), πράγμα που τουλάχιστον επιτρέπει στους Ρώσους να παλεύουν το παιχνίδι (όσο μπορούν).
a.car
Ερωτηση ποιος ειναι χειροτερος σουτερ ? Καλαθης η Πογκρασοφ ?
morrison
Τελικα αντεξαν ενα 25λεπτο οι Ρωσσοι,οι Αμερικανοι δεν μου πολυαρεσαν και παλι ακομα και στα καλα τους διαστηματα.
Καθοριστικη η φαση με το 4ο φαουλ του Μοζγκοβ στο 53-47,εκτοτε η Ρωσσια εχασε την επαφη της με το σκορ.
Τα ευστοχα σουτ του πολυ καλου σε ολα τα υπολοιπα Πονκρασοβ καλιστα μπορουν να πανυγηριζονται σαν γκοοοοολ!
Leon_cp3
Χίλια μπράβο στους Ρώσους που το πάλεψαν σχεδόν μέχρι τέλους.
Ευχαριστημένος εγώ πλέον που θα δω δύο αρκετά αγαπητές μου ομάδες (Σερβία και Η.Π.Α) στους 4 και αναμένω τελικό μεταξύ τους ώστε να δούμε ομηρικές μάχες... smile.gif
Ilias7
Πραγματικα αξιζει ενα μεγαλο μπραβο στους Ρωσους...Πιστεψαν στο παιχνιδι και αντισταθηκαν οσο μπορουσαν..Αν σημερα ειχαν και τον Κριαπα ισως να μιλουσαμε για εκπληξη τωρα,μιας και οι Αμερικανοι εδειξαν να δυσκολευονται αρκετα...
Weekendman
QUOTE(morrison @ Sep 9 2010, 20:38 ) *
Τα ευστοχα σουτ του πολυ καλου σε ολα τα υπολοιπα Πονκρασοβ καλιστα μπορουν να πανυγηριζονται σαν γκοοοοολ!

Τώρα που αρχίζει να ανεβαίνει και αυτός ο νεαρός ο Κχβοστόβ και συνθέτουν ένα δίδυμο καλών σουτέρ στον 1 με τον Μπίκοφ(αν και βάση στατιστικής έχει περισσότερος ασσιστ ο Πονκρασοφ και απο τους 2 μαζί) θα έχει ως συνέπεια ότι σταδιακά απο του χρόνου θα γίνουν κάπως δύσκολα τα πράγματα για τον Πονκρασοφ...

Επίσης ο Βοροντσέβιτς σε αυτό το Παγκόσμιο επιβεβαιώνει και σε επίπεδο ανδρών το καλό σουτ του εχοντας ,όχι μόνο σε αυτό το παιχνίδι, και εξαιρετικές επιδόσεις στα ριμπάουντ
GMlls
QUOTE(a.car @ Sep 9 2010, 20:21 ) *
Ερωτηση ποιος ειναι χειροτερος σουτερ ? Καλαθης η Πογκρασοφ ?



ο Tepic smiley.gif
Gidovoskos
smiley.gif
Μα και βέβαια ο Πογκρασοφ ειναι καλητερος σουτερ εχει βαλη 3 ΓΚΟΛ με το φοβερό 3/27 και ποσοστό 11%, από τον Καλάθι 0% και 0/10 με βάση τα στατιστικά τους σε αυτό το τουρνουά.

Πέρα από την πλάκα ο δικός μας ίσως να μπορέση να το βελτιώσει στο μέλλον και να βάζει και κάποια.

Οι Αμερικανοί δεν μου γέμισαν το μάτι, κάτι δεν μου κάθετε σωστά αυτά τα ένας εναντίων όλων δεν μου κάθονται καλά, πολύ αμερικλανια να ουμε.

red pyramid88
QUOTE(pierce21 @ Sep 9 2010, 19:40 ) *
Η συγκεκριμενη νοοτροπια αν δεν την εχεις απο πιτσιρικας, δεν την αποκτας στη συνεχεια.. Οχι ακατορθωτο αλλα δεν ειναι ευκολο, ειναι να το χεις μεσα σου smile.gif


Για να είμαι ειλικρινής πιστεύω πως πάει ανάποδα, δηλαδή οι οσο το δυνατόν περισσότερες επιτυχίες σου δίνουν αυτό το πνεύμα, τουλάχιστον στην πλειοψηφία των περιπτώσεων.

Στο δεύτερο ημίχρονο πήγαν καλύτερα τα πράγματα αλλά και πάλι κανείς δεν μπορεί να είναι ήσυχος, ειδικά αν ο Durant παίξει κάποια στιγμή μέτρια ή άσχημα θα τα βρούνε αρκετά σκούρα οι υπόλοιποι. Μακάρι να έχω άδικο και να κερδίσουν και τους δύο επόμενους αγώνες άνετα, αλλά φοβάμαι πως δεν θα πάει έτσι.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.