Help - Search - Members - Calendar
Full Version: To πιο γνωστό τραγούδι όλων των εποχών
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
treathitch
Στο 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο, όταν οι δύσμοιροι Γερμανοί έπαιρναν τα βουνά και κατακτούσαν την Ευρώπη, υπηρετώντας τον ιδιοφυή, αλλά εγκληματικό φύρερ τους, στα χαρακώματα, όταν πολεμούσαν σώμα με σώμα τους ακόμη πιο δύσμοιρους αντιπάλους τους, ένα τραγούδι χαρακτήριζε τη διακοπή των μαχών. Ήταν το περιβόητο "Λιλί Μαρλέν". Ήταν ένα τραγούδι ουσιαστικά γραμμένο για να ενισχύει το ηθικό των Γερμανών, αλλά το άκουγαν και οι σύμμαχοι από την άλλη πλευρά της μάχης. Το μυθικό αυτό γερμανικό άσμα, το οποίο ομολογουμένως είχε δίκαια χαρακτηριστεί ως το "πιο γνωστό τραγούδι όλων των εποχών". Τραγούδι-σταθμός, το οποίο έγινε και ταινία από τον Ράινερ Βέρνερ Φασμπίντερ (η χειρότερή του, απ' όσες έχω δει), τραγουδήθηκε από εκατοντάδες φωνές και γνώρισε τη λιγότερο "εμβατηριακή" και πλέον ανθρώπινη εκτέλεσή του από τη Μάρλεν Ντίτριχ.

Εδώ, η αυθεντική του εκτέλεση πριν από 67 χρόνια, σε ένα ντοκυμαντερίστικο βίντεο κλιπ:
http://www.youtube.com/watch?v=0ry9NjJJDoU
apkat
Yesterday by Beatles?
Air Kef
Satisfaction - Rolling Stones
Imagine - John Lennon
liolias
Εγώ μωρό μου είμαι η Καλομοίρα-Καλομοίρα
Alexmei
Stairway to Heaven - Led Zeppelin
Air Kef
Αυτο δν πρέπει να ειναι και τοσο γνωστο.
Alexmei
ναι αλλά είναι το Νο1 του Top 200 του Radio Gold... και δεύτερο έρχεται το Satisfaction -RS
Pierce
αν δεν κανω λαθος στο τοπ 100 που ειχε κανει για την χιλιετια ο ραντιο γκολντ ειχε βγαλει το bohemian rapsody των queen ως κορυφαιο τραγουδι της χιλιετιας. θα συμφωνησω καθως ειναι το αγαπημενο μου γκρουπ tongue.gif
sihainas
Εγώ πάλι νομίζω ότι το πιο γνωστό είναι το Jingle Bells...πραγματικά υπάρχει κάποιος που να μην το έχει ακούσει έστω και μία φορά;
Alexmei
QUOTE(pierce21 @ Dec 24 2006, 08:57 PM) *
αν δεν κανω λαθος στο τοπ 100 που ειχε κανει για την χιλιετια ο ραντιο γκολντ ειχε βγαλει το bohemian rapsody των queen ως κορυφαιο τραγουδι της χιλιετιας. θα συμφωνησω καθως ειναι το αγαπημενο μου γκρουπ tongue.gif

ποιο είναι τώρα το αγαπημένο σου γκρούπ; οι Queen (που αν δεις στο τοπ-10 μου σε ένα τόπικ, είναι στην 3η θέση) ή οι Led Zeppelin; (5 θέση) πάντως του Radio Gold το άκουσα πριν 2 χρόνια και ήταν το stairway πρώτο και το bohemian στην 3η θέση....είναι σίγουρο γιατί τα είχα γράψει σε χαρτί... 38.gif

QUOTE(sihainas @ Dec 24 2006, 09:31 PM) *
Εγώ πάλι νομίζω ότι το πιο γνωστό είναι το Jingle Bells...πραγματικά υπάρχει κάποιος που να μην το έχει ακούσει έστω και μία φορά;


έχεις δίκιο... έχει μεταφραστεί σε τόσες γλώσσες και τραγουδιέται συνέχεια... βέβαι τώρα βγήκε και ένα cover που λέγετε: "cheeseburger"... 24.gif


cheeseburger, cheeseburger, cheeseburger παιδιά, κι η κοιλιά γεμίζει με cheeseburger πολλά! HEY! cheeseburger, cheeseburger, cheeseburger παιδιά, κι η κοιλιά γεμίζει με cheeseburger πολλά! HEY!
άστρο φωτινό, θα βγει γιορτινό, cheeseburger να φέρει από τον ουρανό.... μετά δν θυμάμε... wub.gif
Pierce
αλεξ δεν ξερω τι εχεις γραψει σε χαρτι, εγω εχω του ραντιο γκολντ τη συλλογη! (εκανα και ριμα ο π#@!$στης!)
eftychia
Επισης απο τα πιο γνωστα ειναι το Happy Birthday τραγουδισμενο απο τη Marilyn Monroe προς τον JK...

By the way treathitch ωραιο το ντοκιμαντερ που βρηκες, ξερεις ποια ειναι αυτη που ειναι στην πρωτη εκτελεση?
Keyser_Soze
Νομίζω το πιο γνωστο τραγούδι όλων των εποχών είναι το Fur Elise του Μπετόβεν. Αυτή την εκνευριστηκότατη (πλέον) μελωδία την ακούς παντού. Στα καράβια, στα τηλέφωνα, ΠΑΝΤΟΥ.
Από σύγχρονα τραγούδια θα έλεγα ότι είναι το Losing My Religion των REM πολύ γνωστό. Ίσως και το Paranoid των Black Sabbath.
dizzy_fingers
Και για να μην ξεχνιόμαστε Keyser..."this is the greatest and best song in the world....tribute" biggrin.gif
Pierce
υπαρχει επισης καποιο αλλο τραγουδι το οποιο τα χριστουγενν(απο το νοεμβρη μαλλον..) μας κανει τον βιο αβιοτο . ναι ναι. η.. γκουχ συγνωμη ο γιωργος μιχαηλ και το λαστ κριστμας! ελεος πια!
Keyser_Soze
QUOTE
Και για να μην ξεχνιόμαστε Keyser..."this is the greatest and best song in the world....tribute" biggrin.gif
Ακριβώς όπως τα λέει ο καλός μας ο αντμίν είναι τα πράγματα. tongue.gif (γλείψιμο σλουρπ!)

QUOTE
bohemian rapsody των queen
Δε νομίζω ότι αυτό είναι τόσο γνωστό. Το We Are The Champions νομίζω είναι πιο γνωστο. Αλλα αυτό που πραγματικά είναι απίστευτα γνωστό είναι το We Will Rock You επίσης των Queen. Μέχρι και οι πέτρες το ξέρουν αυτό το τραγούδι.... biggrin.gif
NBAholic
QUOTE
Νομίζω το πιο γνωστο τραγούδι όλων των εποχών είναι το Fur Elise του Μπετόβεν.


Το Fur Elise δεν είναι τραγούδι με τη δική μας έννοια...Αν θες μουσικό κομμάτι, το κλασικό κομμάτι του 4ου μέρους της 9ης Συμφωνίας του (Ωδή στη χαρά) είναι νομίζω ό,τι γνωστότερο.
Pierce
QUOTE(Keyser_Soze @ Dec 29 2006, 03:47 PM) *
Δε νομίζω ότι αυτό είναι τόσο γνωστό. Το We Are The Champions νομίζω είναι πιο γνωστο. Αλλα αυτό που πραγματικά είναι απίστευτα γνωστό είναι το We Will Rock You επίσης των Queen. Μέχρι και οι πέτρες το ξέρουν αυτό το τραγούδι.... biggrin.gif

θα συμφωνησω μαζι σου Keyser. απλα εγω το ανεφερα εξαιτιας της αναφορας στο τοπ 100 του ραντιο γκολντ. σιγουρα για πιο γνωστο γενικα θα εβαζα το We Are The Champions. δεν υπαρχει ομαδικο(και ατομικο ισως) αθλητικο γεγονος που να μην παιχτει στο τελος αυτο το κομματι. btw και τπου δεν γνωριζει ο πολυς κοσμος... αυτο το τραγουδι ειναι υμνος εις τους γκει απο τον φρεντι
Alexmei
νομίζω ότι το happy birthday είναι το πιο γνωστό....
kostas_naxos
Παιδια το smells like teen spirit ειναι το πιο γνωστο ακομα και στους μπαρουφιαρηδες που ακουνε κλαρινα peace.gif
apkat
Εννοεις οτι το κατα τα αλλα εκπληκτικο smells like teen spirit ειναι πιο γνωστο απο τα κομματια που εχουν προαναφερθει;;Δεν φανταζομαι..
Keyser_Soze
Smells Like Teen Spirit;;;;;;;;;; Ποιο είναι αυτό; Δεν το ξέρω. tongue.gif icon_drunk.gif laugh.gif tongue.gif
morfi
Το ξερετε το τραγουδι που πηγαινει τι ρι ρι ρι μπουμ μπουμ ?
treathitch
QUOTE(eftychia @ Dec 25 2006, 11:23 AM) *
By the way treathitch ωραιο το ντοκιμαντερ που βρηκες, ξερεις ποια ειναι αυτη που ειναι στην πρωτη εκτελεση?


Lale Andersen
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.