Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Λαμαρ Οντομ vs Ρασαρντ Λιουις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
a bullet for your head
2 παικτες συνομιλικοι,περιπου ισουψεις & που μπορουν να καλυψουν & τις 2 θεσεις των F...
Ο Οντομ βεβαια μπορει να χαρακτηριστει & εως Point F...με πολυ καλο ballhadling,court vision,αξιοπιστος αμυντικος & στην επιθεση διαθετει μεγαλη ποικιλια κινησεων..αλλα χωρις καλο σουτ απ το 3p range..
Ο Λιουις ειναι λιγοτερο πολυδιαστατος,αλλα με μεγαλυτερο επιθετικο ενστικτο & διαθετοντας φονικο σουτ απο μεση-μακρινη αποσταση..
Ο Οντομ εχει καθιερωθει πλεον ως 6ος παικτης,ενω ο Λιουις βρισκεται παντοτε στο βασικο σχημα.
Παρολα αυτα ειναι βασικοτατα γραναζια των ομαδων τους...οι οποιες συναντηθηκαν στους περσινους τελικους & δεν αποκλειεται να ξανασυναντηθουν & φετος..

Ποιον θεωρειτε καλυτερο παικτη?
kseplenhs
καλύτερος παίχτης ο όντομ αλλά τον λιουις τον αγαπάω...

διαλέγω τον ρασάρντ γιατί όπως και να το κάνουμε είναι κ...α να βλέπεις ένα θηρίο 2.10,να βγαίνει σφαιράτος απο τα σκριν και να εκτελεί σε κλάσματα δευτερολέπτου...
a bullet for your head
QUOTE(kseplenhs @ May 9 2010, 18:44 ) *
καλύτερος παίχτης ο όντομ αλλά τον λιουις τον αγαπάω...

διαλέγω τον ρασάρντ γιατί όπως και να το κάνουμε είναι κ...α να βλέπεις ένα θηρίο 2.10,να βγαίνει σφαιράτος απο τα σκριν και να εκτελεί σε κλάσματα δευτερολέπτου...

Οταν λες ''διαλεγω τον Ρασαρντ'',εννοεις οτι τον ψηφισες κιολας?
Γιατι βλεπω μονο μια ψηφο & αυτη εχει παει στον Οντομ... rolleyes.gif
red pyramid88
Odom, ο αγαπημένος μου παίκτης, συμπαθέστατος τύπος, πολύ καλός σε κάθε κομμάτι του παιχνιδιού και απο την ώρα που έγινε 6ος παίκτης αποδίδει πολύ καλά σε κρίσημα σημεία, ενώ παλιότερα κλάταρε σε τέτοιες φάσεις. Αν και τώρα πια έχει ξεκινήσει εδώ και 2 χρόνια η πτώση στο επίπεδο παιχνιδιού του, παραμένει πολυτιμότατος.

Ο Lewis μου είναι αδιάφορος και λίγο συμπαθής, αλλά δεν συγκρίνεται ούτε με τον Odom, ούτε με τον Artest, κτλ.
duncan21
Ψηφισα Λουις αν και μου αρεσουν και οι δυο σαν παικτες.

Θεωρω οτι ο Λουις ειναι απο τους πιο σοβαρους παικτες του nba την τελευταια δεκαετια και ενας απο τους καλυτερους και πιο σταθερους σουτερ.Kοντα στα 40% παντα και με 2+ τριποντα ανα παιχνιδι.Συν τοις αλλοις με τους Ματζικ εχει βαλει και αρκετα μεγαλα σουτ γεγονος που τον εχει κανει ενας απο τους πιο clutch παικτες αυτη τη στιγμη στο nba(προσωπικη αποψη αν και πιστευω οτι θα συμφωνειτε οι περισσοτεροι biggrin.gif ).Εκτελει σχεδον τελεια σε spot καταστασεις και εχει ταιριαξει απολυτα το παιχνιδι του με αυτο του Χαουαρντ.

Απο την αλλη ο Οντομ ειναι απο τους καλυτερους all around παικτες του nba.Μπορει να κανει τα παντα κι αυτο οφειλεται φυσικα στην φοβερη μπασκετικη του ποιοτητα.Δεν εγινε ποτε all star ουτε καν παικτης των +20 ποντων.Δεχτηκε το ρολο του 6ου παικτη και η παρουσια του στο παιχνιδι των Λεικερς ειναι καταλυτικη.Το να τελειωνει παντα τα παιχνιδια στη θεση του Μπαινουμ(5 ο Γκασολ,4 ο Οντομ) δειχνει ποσο σημαντικος ειναι για τους Λεικερς.
Razorblade Fish
QUOTE(red pyramid88 @ May 9 2010, 19:04 ) *
Odom, ο αγαπημένος μου παίκτης, συμπαθέστατος τύπος, πολύ καλός σε κάθε κομμάτι του παιχνιδιού και απο την ώρα που έγινε 6ος παίκτης αποδίδει πολύ καλά σε κρίσημα σημεία, ενώ παλιότερα κλάταρε σε τέτοιες φάσεις. Αν και τώρα πια έχει ξεκινήσει εδώ και 2 χρόνια η πτώση στο επίπεδο παιχνιδιού του, παραμένει πολυτιμότατος.

Ο Lewis μου είναι αδιάφορος και λίγο συμπαθής, αλλά δεν συγκρίνεται ούτε με τον Odom, ούτε με τον Artest, κτλ.

Για ποιον λογο δεν συγκρινεται,ειδικα με τον Αρτεστ;Απο τον Ρον ειναι καλυτερος σε ΟΛΑ,εκτος απο την αμυνα.Τριποντο,διποντο,βολες,ριμπαουντ,σκο
αρισμα...Μονο στο ξυλο ειναι καλυτερος ο Αρτεστ.Ο Οντομ ειναι πιο συγκρισιμο μεγεθος,πανω κατω στα ιδια επιπεδα και εκει ειναι απλα θεμα γουστου και του τι χρειαζεται μια ομαδα.
HLR CENATION
Πολυ ποιο χρησιμος σε μια ομαδα ειναι ο Οντομ.Πολυ καλυτερως κ στην ομαδικη αλλα κ στην ατομικη αμυνα.Ο Λιουις δεν μπορει να παιξει αμυνα σε βαρυ 4αρι ενω ο οντομ μπορει να παιξει σε οποιοδηποτε στυλ παικτη αμυνα.
Εκει που ειναι σιγουρα καλυτερως ο Λιουις ειναι στο περιφερειακο σουτ αλλα στο λοου ποστ ο ονομ ειναι καλυτερως...
Εκει που ειμαι σιγουρος παντως ειναι οτι ολοι οι προπονητες του νβα αν ειχαν την δυνατοτητα να διαλεξουν ενα απο τους δυο τον οντομ θα διαλεγαν...
a bullet for your head
QUOTE(duncan21 @ May 9 2010, 19:07 ) *
Ψηφισα Λουις αν και μου αρεσουν και οι δυο σαν παικτες.

Εκτελει σχεδον τελεια σε spot καταστασεις και εχει ταιριαξει απολυτα το παιχνιδι του με αυτο του Χαουαρντ.

Μια απ τα ιδια & εγω..

Δεν ταιριαζει μονο με τον Ντουαιτ αλλα ειναι & γενικα απολυτα συμβατος με την επιθετικη φιλοσοφια του Σταν..
Μπορει να εκτελεσει με μεγαλη ευχερεια & στο επιθετικο transition & μετα απο pick n' roll & ως αποδεκτης της εξτρα πασας..
Και σιγουρα ειναι ο καταλληλοτερος τυπος PF για να πλαισωσει τον Ντουαιτ,δημιουργωντας καλυτερο spacing & μεγαλυτερο πεδιο δρασης για τον Superman στην paint area.

Ο Οντομ απ την αλλη,ειναι & αυτος ενας τυπος παικτη που μ'αρεσει...διοτι μπορει να κανει παρα πολλες δουλειες μεσ'στο γηπεδο(πολλες φορες & βρωμικες),ενω διαθετει & μεγαλη ποιοτητα στο παιχνιδι του.
Ωστοσο δεν ειναι εκεινος που θα μπορεσει να παρει ενα παιχνιδι πανω του...ουτε αν βρει τον ρυθμο του,θα τσακισει την αντιπαλη αμυνα..
Ειναι ομως & αυτος συμβατος με την επιθετικη λειτουργια(και αμυντικη) των Λεικερς & η συνολικη του συνεισφορα ειναι πολυτιμη.
Anaz
Συγκρισιμα μεγεθη, αλλα αρκετα διαφορετικοι παιχτες. Οποτε μου φαινεται ψιλοασυμβατη αυτη η συγκριση και πολυ δυσκολο να διαλεξεις καποιον ως "καλυτερο". Εχει να κανει καθαρα με τις αναγκες της καθε ομαδας.
Ο Οντομ ειναι πολυ πιο ολοκληρωμενος και πολυδιαστατος παιχτης, αλλα ο Λιουις απ'την αλλη εχει φονικο ενστικτο στο σουτ.
Αν και συμπαθω και εκτιμω απιστευτα τον Οντομ, ψηφισα Λιουις γιατι οπως ειπε κι ενας φιλος παραπανω..ειναι καυλα να τον βλεπεις να σουταρει!! biggrin.gif
Razorblade Fish
QUOTE(Anaz @ May 9 2010, 20:05 ) *
Συγκρισιμα μεγεθη, αλλα αρκετα διαφορετικοι παιχτες. Οποτε μου φαινεται ψιλοασυμβατη αυτη η συγκριση και πολυ δυσκολο να διαλεξεις καποιον ως "καλυτερο". Εχει να κανει καθαρα με τις αναγκες της καθε ομαδας.
Ο Οντομ ειναι πολυ πιο ολοκληρωμενος και πολυδιαστατος παιχτης, αλλα ο Λιουις απ'την αλλη εχει φονικο ενστικτο στο σουτ.
Αν και συμπαθω και εκτιμω απιστευτα τον Οντομ, ψηφισα Λιουις γιατι οπως ειπε κι ενας φιλος παραπανω..ειναι καυλα να τον βλεπεις να σουταρει!! biggrin.gif

To σουτ που ειχε κανει περσι στον 1ο η στον 2ο τελικο μεσα στο LA απο τα πλαγια,μετα απο επαναφορα,προσεχοντας να μην πατησει ουτε τη γραμμη του αουτ ουτε τη γραμμη του τριποντου ηταν πραγματικη απολαυση...Στα τελευταια δευτερολεπτα φυσικα ολα αυτα...
kseplenhs
QUOTE(a bullet for your head @ May 9 2010, 18:47 ) *
Οταν λες ''διαλεγω τον Ρασαρντ'',εννοεις οτι τον ψηφισες κιολας?
Γιατι βλεπω μονο μια ψηφο & αυτη εχει παει στον Οντομ... rolleyes.gif



εντάξει ρε αφεντικό.έτυχε να φύγω βιαστικά και το ξέχασα

ψήφησα τώρα tongue.gif
lakersdynasty
H ψηφος του Οντομ ηταν δικη μου γιατι αντιθετα με τον kseplenhs ψηφισα και εφυγα βιαστικα χωρις να γραψω κατι biggrin.gif

Προφανως η επιλογη ενος εκ των δυο παικτων, απο την στιγμη που εχουν τοσο διαφορετικο ρολο και προσφορα στις ομαδες τους, ειναι σε αρκετα μεγαλο βαθμο επηρεασμενη απο υποκειμενικα κριτηρια που δεν εχουν να κανουν απαραιτητα με το μπασκετ.

Προσωπικα συμπαθω τους παικτες που μπορουν να κοντρολαρουν η να κρινουν ενα παιχνιδι χωρις να ειναι απαραιτητα μεγαλοι σκορερ αλλα ταυτοχρονα να μπορουν να σκοραρουν σε κρισημα σημεια.

Και φυσικα ο Οντομ ταιριαζει περισοτερο σε αυτη την περιγραφη και συνηθως κρινει ενα παιχνιδι απο με τα ριμπαουντ και την αμυνα του στις θεσεις των φοργουορντ.

Θεωρω τον Οντομ ως παικτη που εχει μεγαλητερες πιθαοτητες να δημιουργησει μις ματς ειδικα στην θεση 4 και παρα το γεγονος οτι δεν μπορεις να πεις οτι βλεπει γηπεδο σε αρκετες περιπτωσεις παιζει καλα τον ρολο του ποιντ φοργουορντ κατεβαζοντας και παιζοντας στην κορυφη δημιουργοντας τις προυποθεσεις και για τους αλλους για να σκοραρουν.

Γενικα θεωρω οτι με το παιχνιδι του ακομη και οταν δεν ειναι στην καλητερη του μερα προσφερει σε μεγαλητερο βαθμο την δυνατοτητα στην ομαδα του να κερδισει τον αγωνα απο οτι ο Λιουις που ειναι φωνικο οπλο επιθετικα αλλα αν δεν ειναι στην μερα του αρκετες φορες παρασυρει την ομαδα μαζι του. Αυτο σιγουρα μειωθηκε σε μεγαλο βαθμο τους τελευταιους 1-2 μηνες οταν επιτελους ξυπνησε ο Βινς Καρτερ.
Air and King
Ως φαν των all around παιχτων προτιμω τον Οντομ..Βεβαια ειναι και αναλογα τις αναγκες μιας ομαδας..Ο Λουις ειναι ενας παρα πολυ καλος παιχτης αλλα ποτε δεν ημουν φαν "των ελευθερων σκοπευτων"...Μου αρεσουν οι παιχτες που κανουν πολλα πραγματα μεσα στο γηπεδο καλα και ας μην κανουν τιποτα τελεια παρα καποιοι που κανουν κατι τελεια και στα αλλα ειναι μετριοι!

Καταρχας ο Οντομ μου θυμιζει ενα πιο μακρυ "αριστεροχειρα Σκοτι Πιππεν"...Ναι μεν ο Πιππεν ηταν καλυτερος παιχτης αλλα και ο Οντομ δεν επιασε κατα την αποψη μου το μπασκετικο του ταβανι που ηταν για All star παιχτης...Η καριερα του βεβαια ειχε και προβληματα κυριως στους Κλιπερς οπου ειχε μπλεξει με ναρκωτικα.....
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ May 10 2010, 20:21 ) *
Ως φαν των all around παιχτων προτιμω τον Οντομ..Βεβαια ειναι και αναλογα τις αναγκες μιας ομαδας..Ο Λουις ειναι ενας παρα πολυ καλος παιχτης αλλα ποτε δεν ημουν φαν "των ελευθερων σκοπευτων"...Μου αρεσουν οι παιχτες που κανουν πολλα πραγματα μεσα στο γηπεδο καλα και ας μην κανουν τιποτα τελεια παρα καποιοι που κανουν κατι τελεια και στα αλλα ειναι μετριοι!

Καταρχας ο Οντομ μου θυμιζει ενα πιο μακρυ "αριστεροχειρα Σκοτι Πιππεν"...Ναι μεν ο Πιππεν ηταν καλυτερος παιχτης αλλα και ο Οντομ δεν επιασε κατα την αποψη μου το μπασκετικο του ταβανι που ηταν για All star παιχτης...Η καριερα του βεβαια ειχε και προβληματα κυριως στους Κλιπερς οπου ειχε μπλεξει με ναρκωτικα.....

Ο Οντομ νεαρος ειχε φοβερο potential...
Ο χαρακτηρας,οι συνηθειες του & οι λοιπες συγκυριες,σιγουρα του στερησαν μια πολυ καλυτερη εξελιξη.
Παντως,αν τα παραπανω ηταν διαφορετικα & εαν ειχε & πολυ καλο μακρινο σουτ,νομιζω οτι ηταν κατι παραπανω απο all star παικτης.

Αντιθετως ο Ρασαρντ δεν επιλεχτηκε & τοσο ψηλα στο ντραφτ.
Ομως εχει πραγματοποιησει ως τωρα πολυ καλη καριερα,λογω οτι ηταν σοβαρος επαγγελματιας,με επιθετικες αρετες & με φονικο σουτ(ενα χαρακτηριστικο που μετραει παρα πολυ τα τελευταια χρονια)..
Hoff
Και μένα μ'αρέσει πάρα πολύ ο Όντομ, η γεμάτη στατιστική - και όχι μόνο - είναι πολύ σημαντική στα κριτήρια που βάζω.
Από την άλλη, εξαρτάται τι θες κάθε φορά από έναν παίκτη. Δλδ, ο Λιούις είναι ένα τέλειο συμπλήρωμα για τον Χάουαρντ, ο Όντομ δε νομίζω να ασκούσε το ίδιο impact με τον Λιούις. Επίσης και οι δύο έχουν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους, δεν είναι λίγες οι φορές που οι οπαδοί των Lakers έχουν κατηγορήσει τον Όντομ ότι εξαφανίζεται από το παιχνίδι.

Ο Λιούις είναι φοβερός σουτέρ, 4άρι με τέτοιο σουτ είναι πάντα υπερπολύτιμο, ο Όντομ κατεβάζει την μπάλα, πασάρει, κόβει στη ρακέτα, σουτάρει ικανοποιητικά, παίζει με πλάτη και γενικά όπως είπαν και οι προηγούμενοι, είναι all around.

Δύσκολη επιλογή, δεν ψηφίζω γιατί ίσως είμαι επηρεασμένος από τις οπαδικές μου προτιμήσεις... biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.