Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναγιώτης Γιαννάκης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34
lakersdynasty
το ποστ του Giwrgis17 αναφεροταν σε μια συζητηση που εγινε τελη Δεκεμβριου.

τοτε υπηρχε εκτεταμενη συζητηση για το θεμα.
RED 90'S
http://www.sport24.gr/html/ent/010/ent.346010.asp
Eχει ΗΘΟΣ ο ανθρωπος. Οσο και να τον κριτικαραμε πολλοι απο τους ολυμπιακους περυσι, ποττε δεν αμφιβαλαμε(εγω τουλαχιστον και πολλοι αλλοι που ξερω) για το ηθος του. Διαβαστε με τι ευκολια παραδεχεται οτι ο τεοντοσιτς ειναι ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟΣ του ΠΑΙΚΤΗ ΓΙΑΝΝΑΚΗ. Και επιπλεον ειναι ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ με ολη τη σσημασια της λεξεως. Μπορει να εχει χιλια μυρια κακα, να ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ του μεσσινα η του ομπραντοβιτς, ομως ειναι ανθρωπος της προπονησης και αυτο φαινεται και στην εξαιρετικη ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ των παικτων και στους λιγους (συγκριτικα με τον παο πολυ λιγοτερους) μυικους τραυματισμους.
rankin
QUOTE(RED 90'S @ Feb 22 2010, 11:54 ) *
. Μπορει να εχει χιλια μυρια κακα, να ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ του μεσσινα η του ομπραντοβιτς, ομως ειναι ανθρωπος της προπονησης και αυτο φαινεται και στην εξαιρετικη ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ των παικτων και στους λιγους (συγκριτικα με τον παο πολυ λιγοτερους) μυικους τραυματισμους.

Είμαστε σίγουροι ότι είναι τόοοοοοσο κατώτερος του Μεσίνα ή του Ομπράντοβιτς;;;;
Ταπεινή μου γνώμη ότι εκεί που πραγματικά υστερεί ο Γιαννάκης είναι στον τομέα της ψυχολογίας. Δεν έχει τον αέρα και την άνεση ενός πολυνίκη winner προπονητή και πάνω σε αυτό χτίζει τον χαρακτήρα του πλέον.. Θέλει μερικούς τίτλους ακόμα και είναι έτοιμος!
Απο την άλλη, τακτικά, διαβάζει και σκέφτεται και προσπαθεί όσο λίγοι.. Μπορεί να κολλάει το μυαλό του καμιά φορά, ή μπορεί να κάνει λάθη σχεδιασμού, αλλά δουλεύει σαν σκύλος τόσο με την ομάδα όσο και με τον εαυτό του!
RED 90'S
QUOTE(rankin @ Feb 22 2010, 13:41 ) *
Είμαστε σίγουροι ότι είναι τόοοοοοσο κατώτερος του Μεσίνα ή του Ομπράντοβιτς;;;;
Ταπεινή μου γνώμη ότι εκεί που πραγματικά υστερεί ο Γιαννάκης είναι στον τομέα της ψυχολογίας. Δεν έχει τον αέρα και την άνεση ενός πολυνίκη winner προπονητή και πάνω σε αυτό χτίζει τον χαρακτήρα του πλέον.. Θέλει μερικούς τίτλους ακόμα και είναι έτοιμος!
Απο την άλλη, τακτικά, διαβάζει και σκέφτεται και προσπαθεί όσο λίγοι.. Μπορεί να κολλάει το μυαλό του καμιά φορά, ή μπορεί να κάνει λάθη σχεδιασμού, αλλά δουλεύει σαν σκύλος τόσο με την ομάδα όσο και με τον εαυτό του!

Αυτο επισημανα. Οτι δουλευει και ειναι ανθρωπος της προπονησης. Απλως ισως και λογω βιογραφικων οι αλλοι που ανεφερα θεωρουνται ΤΕΧΝΙΚΑ ανωτεροι και πιο γρηγοροι στην σκεψη.
panos75
QUOTE(rankin @ Feb 22 2010, 12:41 ) *
Είμαστε σίγουροι ότι είναι τόοοοοοσο κατώτερος του Μεσίνα ή του Ομπράντοβιτς;;;;
Ταπεινή μου γνώμη ότι εκεί που πραγματικά υστερεί ο Γιαννάκης είναι στον τομέα της ψυχολογίας. Δεν έχει τον αέρα και την άνεση ενός πολυνίκη winner προπονητή και πάνω σε αυτό χτίζει τον χαρακτήρα του πλέον.. Θέλει μερικούς τίτλους ακόμα και είναι έτοιμος!
Απο την άλλη, τακτικά, διαβάζει και σκέφτεται και προσπαθεί όσο λίγοι.. Μπορεί να κολλάει το μυαλό του καμιά φορά, ή μπορεί να κάνει λάθη σχεδιασμού, αλλά δουλεύει σαν σκύλος τόσο με την ομάδα όσο και με τον εαυτό του!


Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί φίλοι του Παναθηναϊκού οι οποίοι τον θεωρούν όχι απλώς κατώτερο του Ομπράντοβιτς αλλά σχεδόν ανάξιο να αναφέρεται στην ίδια πρόταση με τον λατρεμένο τους Μεσσία Ζοτς.

rankin
QUOTE(panos75 @ Feb 22 2010, 12:49 ) *
Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί φίλοι του Παναθηναϊκού οι οποίοι τον θεωρούν όχι απλώς κατώτερο του Ομπράντοβιτς αλλά σχεδόν ανάξιο να αναφέρεται στην ίδια πρόταση με τον λατρεμένο τους Μεσσία Ζοτς.

κακό του κεφαλιού τους!!!

ακολουθεί το Link με τη συνέντευξη που έδωσε ο κόουτς στην Goal News:

http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid...p;pubid=7330300
hagi
QUOTE(rankin @ Feb 22 2010, 12:41 ) *
Ταπεινή μου γνώμη ότι εκεί που πραγματικά υστερεί ο Γιαννάκης είναι στον τομέα της ψυχολογίας. Δεν έχει τον αέρα και την άνεση ενός πολυνίκη winner προπονητή και πάνω σε αυτό χτίζει τον χαρακτήρα του πλέον..


Εγώ διαφωνώ στο κομμάτι της ψυχολογίας που αναφέρεις..Με την Εθνική ομάδα τουλάχιστον έδειξε ότι έδινε ηρεμία και καθαρό μυαλό στους πάιχτες χωρίς να τους αγχώνει..
Γενικά ακόμη μπορεί να κάνει και κάποια λάθη,αλλά προσωπικά θεωρω ότι είναι πολύ καλός προπονητής όπως άλλωστε υπήρξε και παίχτης..

Τώρα με τον τίτλο κάποιο ίσως τον δουν διαφορετικά και μπορεί να έχει και συνέχεια..
Venomous
QUOTE(rankin @ Feb 22 2010, 12:41 ) *
Απο την άλλη, τακτικά, διαβάζει και σκέφτεται και προσπαθεί όσο λίγοι.. Μπορεί να κολλάει το μυαλό του καμιά φορά, ή μπορεί να κάνει λάθη σχεδιασμού, αλλά δουλεύει σαν σκύλος τόσο με την ομάδα όσο και με τον εαυτό του!



Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό. Είναι πάρα πολύ καλός προπονητής και κυρίως δουλεύει πάρα πολύ και το αποτέλεσμα φαίνεται! Εκτιμώ τους ανθρώπους που δουλεύουν συστηματικά και ο Γιαννάκης βελτιώνεται συνεχώς. Λάθη όλοι κάνουν, ο Γιαννάκης όμως μαθαίνει από αυτά...
benchwarmer
Η αποψη μου για τον προπονητη και ανθρωπο Γιαννακη ειναι γνωστη εδω και καιρο στο φορουμ, δεν εχει νοημα λοιπον να κανω τον εξυπνο τωρα απλα επειδη ηρθε μια κουπα.

Απο την συνεντευξη, περα απο τα κλασικα που λεει εδω και χρονια, εγω κραταω τα εξης:

(για τον Τεοντοσιτς) "Πολλοί άνθρωποι βιάζονται να του πουν πως κέρδισε κάτι." (αυτο βασικα ηταν στις δηλωσεις μετα τον τελικο)
"Κάθε μέρα δουλεύω σαν να πρόκειται να μείνω για 100 χρόνια."
(για τον κοσμο) "Θέλω να τους πω ότι πρέπει να είναι σίγουροι ότι όταν το πάθος δεν έχει τη λογική, που απορρέει μέσα από την αγάπη για την ομάδα μας, οι αντίπαλοι προσπαθούν να το χρησιμοποιήσουν εναντίον μας. Προσπαθούν να σκαλίσουν την υπερηφάνεια μας, να μας κοροϊδέψουν και αυτό το πάθος αντί να πιέζει τον αντίπαλο, τελικά πιέζει τους ανθρώπους που δουλεύουν για την ομάδα μας."


Και επειδη ξερω οτι καποιοι απο το (εστω μακρινο) περιβαλλον του ειναι στο φορουμ (εχω εναν υποψην μου wink.gif ), να του ζητησω το εξης: Να συμπεριφερθει σε αυτους που καποτε τον εγλυφαν και τελευταια τον εφτυναν, και τωρα πιθανοτατα θα αρχισουν να τον ξαναγλυφουν, ακριβως οπως τους αξιζει.

kseplenhs
QUOTE(rankin @ Feb 22 2010, 12:41 ) *
Είμαστε σίγουροι ότι είναι τόοοοοοσο κατώτερος του Μεσίνα ή του Ομπράντοβιτς;;;;
Ταπεινή μου γνώμη ότι εκεί που πραγματικά υστερεί ο Γιαννάκης είναι στον τομέα της ψυχολογίας. Δεν έχει τον αέρα και την άνεση ενός πολυνίκη winner προπονητή και πάνω σε αυτό χτίζει τον χαρακτήρα του πλέον.. Θέλει μερικούς τίτλους ακόμα και είναι έτοιμος!
Απο την άλλη, τακτικά, διαβάζει και σκέφτεται και προσπαθεί όσο λίγοι.. Μπορεί να κολλάει το μυαλό του καμιά φορά, ή μπορεί να κάνει λάθη σχεδιασμού, αλλά δουλεύει σαν σκύλος τόσο με την ομάδα όσο και με τον εαυτό του!



επίσης ας αρχίσουμε να δίνουμε και λίγο βαρύτητα στο γεγονός οτι και ο μεσίνα και ο ζοτς,ειδικά την δεκαετία που μας πέρασε,έχτισαν τις όποιες επιτυχίες του σε εγχώρια πρωταθλήματα,άνευ ουσιαστικού ανταγωνισμού.

και γενικά όπως βλέπουμε τώρα,ο μεσίνα τα παραβρίσκει μπαστουνια που πήγε σε ένα πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα.είχε μάθει και αυτός τόσα χρόνια να κάνει προπονήσεις τα σαββατοκύριακα και να πηγαίνει ευρωλίγκα πιο ξεκούραστος.

για μένα πέρα απο τις ικανότητες και των 2,σίγουρα παίζει ρόλο και αυτό στις επιτυχίες τους στην ευρώπη.ο τίτλος της ευρωλίγκας για κάποιο καιρό είχε γίνει σκυταλοδρομία μεταξύ των 2.που σίγουρα έπαιζαν στα λιγότερο ανταγωνιστικά πρωταθλήματα.όπως και η μακάμπι στις καλές της σεζον.

ούτε είναι τυχαίο πως ο ομπράντοβιτς έπρεπε να έρθει στην ελλάδα για να κατακτήσει τους πρώτους εγχώριους τίτλους σαν προπονητής.την ηρεμία του βρήκε εδω ο άνθρωπος.γονιμο έδαφος για να εστιάσει στην ευρωλίγκα χωρίς παράπλευρες απώλειες στον εγχώριο ανταγωνισμό και πέτυχε αυτά που πέτυχε.

και βλέποντας αυτά που περνάει ο μεσίνα τώρα,μου φαίνεται πως θα το σκεφτεί πολύ καλά ποιος θα είναι(και αν θα υπάρξει) επόμενος σταθμός στην καριέρα του...
RED 90'S
QUOTE(kseplenhs @ Feb 22 2010, 17:29 ) *
[u]επίσης ας αρχίσουμε να δίνουμε και λίγο βαρύτητα στο γεγονός οτι και ο μεσίνα και ο ζοτς,ειδικά την δεκαετία που μας πέρασε,έχτισαν τις όποιες επιτυχίες του σε εγχώρια πρωταθλήματα,άνευ ουσιαστικού ανταγωνισμού
και γενικά όπως βλέπουμε τώρα,ο μεσίνα τα παραβρίσκει μπαστουνια που πήγε σε ένα πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα.είχε μάθει και αυτός τόσα χρόνια να κάνει προπονήσεις τα σαββατοκύριακα και να πηγαίνει ευρωλίγκα πιο ξεκούραστος.

για μένα πέρα απο τις ικανότητες και των 2,σίγουρα παίζει ρόλο και αυτό στις επιτυχίες τους στην ευρώπη.ο τίτλος της ευρωλίγκας για κάποιο καιρό είχε γίνει σκυταλοδρομία μεταξύ των 2.που σίγουρα έπαιζαν στα λιγότερο ανταγωνιστικά πρωταθλήματα.όπως και η μακάμπι στις καλές της σεζον.

ούτε είναι τυχαίο πως ο ομπράντοβιτς έπρεπε να έρθει στην ελλάδα για να κατακτήσει τους πρώτους εγχώριους τίτλους σαν προπονητής.την ηρεμία του βρήκε εδω ο άνθρωπος.γονιμο έδαφος για να εστιάσει στην ευρωλίγκα χωρίς παράπλευρες απώλειες στον εγχώριο ανταγωνισμό και πέτυχε αυτά που πέτυχε.

και βλέποντας αυτά που περνάει ο μεσίνα τώρα,μου φαίνεται πως θα το σκεφτεί πολύ καλά ποιος θα είναι(και αν θα υπάρξει) επόμενος σταθμός στην καριέρα του...

Eνταξει ρε παιδια ειπαμε αλλα οχι κιετσι rolleyes.gif 7 ευρωπαικα με 5 ομαδες εχει ο ανθρωπος τι συζηταμε τωρα..? Προσπαθουμε να βρουμε απο μια δικαιολογια για καθε του επιτυχια?.. Και το πρωτο του εγχωριο πρωταθλημα το πηρε το '92 ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΤΙΖΑΝ, δεν το πηρε με τον παο για πρωτη φορα..
Ενταξει ειπαμε καλος χρυσος ο γιαννακης αλλα μην αρχισουμε τωρα να θυμομαστε διαφορα...
kseplenhs
QUOTE(RED 90'S @ Feb 22 2010, 16:35 ) *
Eνταξει ρε παιδια ειπαμε αλλα οχι κιετσι rolleyes.gif 7 ευρωπαικα με 5 ομαδες εχει ο ανθρωπος τι συζηταμε τωρα..? Προσπαθουμε να βρουμε απο μια δικαιολογια για καθε του επιτυχια?.. Και το πρωτο του εγχωριο πρωταθλημα το πηρε το '92 ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΤΙΖΑΝ, δεν το πηρε με τον παο για πρωτη φορα..
Ενταξει ειπαμε καλος χρυσος ο γιαννακης αλλα μην αρχισουμε τωρα να θυμομαστε διαφορα...



ναι αλλά σε ισπανία και ιταλία είχε 0 εγχώριους τίτλους.θέλω να πως πως σε συνθήκες και εχγώριου αλλά και πανευρωπαικού ανταγωνισμού ταυτόχρονα,τότε ακόμα και οι θεοί γίνονται το πολύ ημίθεοι και δεν έχουν τα triple crown στο τσεπάκι τους....

προφανώς και δεν επιασες το νόημα όσων έγραψα...
RED 90'S
QUOTE(kseplenhs @ Feb 22 2010, 17:41 ) *
ναι αλλά σε ισπανία και ιταλία είχε 0 εγχώριους τίτλους.θέλω να πως πως σε συνθήκες και εχγώριου αλλά και πανευρωπαικού ανταγωνισμού ταυτόχρονα,τότε ακόμα και οι θεοί γίνονται το πολύ ημίθεοι και δεν έχουν τα triple crown στο τσεπάκι τους....

προφανώς και δεν επιασες το νόημα όσων έγραψα...

Ναι αυτονοητο ειναι αυτο που λες τωρα. Οι τριπλ κραουν καταστασεις ναι εννοειται πως ΗΤΑΝ - ΕΙΝΑΙ - ΘΑ ΕΙΝΑΙ δυσκολο για οποιαδηποτε ομαδα-προπονητη να το επιτυχει. Το οτι το εκανε με τον παο δεν μου κανει εντυπωση καθως στην ελλαδα τοσα χρονια επαιζε χωρις αντιπαλο,ενω οταν ηταν στην μπανταλονα π.χ. ειχε ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΟΥΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥΣ απο οσους βρηκε οταν πρωτοηρθε εδω...Επισης αυτα τα χρονια ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ κιαλλο σαν προπονητης και ανεβηκε ακομη περισσοτερα επιπεδα
Air and King
QUOTE(rankin @ Feb 22 2010, 12:41 ) *
δουλεύει σαν σκύλος τόσο με την ομάδα όσο και με τον εαυτό του!

Σε αυτο το επιπεδο φιλε rankin αν θες να θεωρησε τουλαχιστον αξιος οφειλεις να δουλευεις "σαν σκυλι"!Και ο προπονητης του Αρη ο Μπλατ ειναι δουλευταρας,και ο Πιανιτζιανι ειναι δουλευταρας κ.ο.κ....
Το θεμα ειναι η δουλεια σου να αποφερει καρπους και το κυριοτερο Τιτλους!Αυτοι ειναι ο μεγαλυτερος καθρεφτης της δουλειας!

Ο Γιαννακης για να θεωρηθει επιτυχημενος θα πρεπει να κατακτησει το πρωταθλημα και την Ευρωλιγκα(εν παση περιπτωση 1 απο τα 2 μεγαλα Τροπαια)....

Το οτι κατεκτησε το κυπελλο δεν λεει τιποτα αν δεν παρει τα σημαντικοτερα Τροπαια!

Και βεβαια σαν Ολυμπιακοι που ζησαμε το μπασκετ την Δεκαετια του 90 εχουμε απαιτησεις και μαλιστα πολλες!Κανενα υμνο στον Γιαννακη μεχρι να παρει τα σημαντικα τροπαια!

Την δεκαετια του 90 ασκουσαμε πολλες φορες Κριτικη στον Ιωαννιδη και στον Ιβκοβιτς(Μεγαλοι Δουλευταραδες και αυτοι) που ηταν ακρως επιτυχημενοι και πολυ ανωτεροι στο συλλογικο επιπεδο...Ε δεν θα υμνησω τον Γιαννακη επειδη πηρε ενα κυπελλο εστω και μετα απο 8 χρονια!
Για ονομα του Θεου!

Ας τελειωσει η Χρονια και θα ακουσει τα ευσημα(?) τοτε!

Μακαρι η ομαδα να παρει Τιτλους και ας μεινει 10 χρονια!Κανενα Προβλημα!
Reggie Miller #31
Δεν είμαι από τους φανατικούς υποστηρικτές του Γιαννάκη.Θαυμάζω την υπομονή του και την όποια ηρεμία δίνει στην ομάδα όταν πρέπει,δεν καταλαβαίνω κάποιες από τις επιλογές του,σε επίπεδο επιλογής παικτών ή και σε διαχείρηση παιχνιδιού.Επιπλέον,έχω τοποτεθεί πολλές φορές υπέρ του Ιβάνοβιτς.

Θα ήθελα όμως και να εκφράσω πιο αναλυτικές απόψεις.Αρχικά για το παιχνίδι με τον τελικό.Ναι μεγάλη επιτυχία,για πολλούς λόγους.Είναι μια επιτυχία που έπρεπε να έρθει,για πολλούς λόγους.Επειδή είχαμε χρόνια χωρίς τίτλο,επειδή υπήρχε τεράστια πίεση και επειδή κάποια στιγμή έπρεπε να νικήσει ένα μεγάλο παιχνίδι με αντίπαλο τον ΠΑΟ.Το δέχομαι ότι είναι απλά ένα κύπελλο και όχι πρωτάθλημα ή ευρωπαικό,αλλά στη δεδομένη στιγμή υπήρχε μεγαλύτερη βαρύτητα σε αυτό το τρόπαιο.Σαφώς όμως αν μείνει με αυτό δε θα θεωρείται και τόσο επιτυχία,έχοντας και τους περσινούς 3 χαμένους τελικούς με την ομάδα να είναι καθαρά δημιούργημα του Γιαννάκη και όχι του Πίνι.

Θα ήθελα όμως να πω και κάτι που παρατήρησα στοςυ 2 αγώνες φέτος με τον ΠΑΟ.Είδα έναν Γιαννάκη κινητικό!Δηλαδή...Χρησιμοποίησε όλα του τα όπλα,έκανε συνεχώς αλλαγές προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί τα πάντα,έστω μία άμυνα,ένα άουτ,ένα σουτ και πήρε από όλους τους παίκτες ότι μπορούσε,τουλάχιστον από αυτούς που χρησιμοποίησε.Δεν ξέρω αν είναι εύκολο ή όχι,αλλά ήταν συνεχώς συγκεντρωμένος στο παιχνίδι,προσηλωμένος όσο ποτέ.

Αυτό όμως ο Ομπάντοβιτς το κάνει σε κάθε αγώνα.Και ίσως αυτό είναι μία από τις διαφορές που κάνουν έναν προπονητή,που κρίνουν έναν αγώνα όταν πάει στον πόντο και ίσως ο Ολυμπιακός φέτος να είε αποφύγει τουλάχιστον την ήττα από τον Πανιώνιο που ήταν στις λεπτομέρειες...Αυτά από εμένα...! rolleyes.gif
pinelo
Το σίγουρο είναι ένα. Πως ο Γιαννάκης δυσκολεύτηκε πάααααααρα πολύ για να πάρει τίτλο με τον Ολυμπιακό. Και αν χάσει τους άλλους 2 δεν θα με παραξενεύσει.

Δεν είναι εύκολο για έναν προπονητή μόλις σε 2 χρόνια να σαρρώσει τα πάντα με μια ομάδα, και ειδικά απέναντι στον ΠΑΟ που είχε περισσότερη εμπειρία, λιγότερη πίεση, και παίκτες που έχουν δέσει μεταξύ τους. (Γιατί αυτό ζητούσαμε στην ουσία, να σταματήσουμε το μονοπώλιο του ΠΑΟ)

Θέλει χρόνο και δουλειά για να καταφέρει κανείς κάτι τέτοιο. Ο Γιαννάκης δεν τα πήγε άσχημα πέρσυ : πήγε στο φάιναλ 4 και πήρε 3η θέση, ρεκόρ νικών στο πρωτάθλημα, και πλεονέκτημα στα play offs. Και ας τα χασε όλα. Φέτος τα πηγαίνει ακόμα καλύτερα : πήρε το κύπελο, είναι με το ένα πόδι στο Παρίσι και αυτή τη φορά ως το ένα από τα 2 μεγάλα φαβορί για τον τίτλο. Δεν είναι λίγο αυτό για έναν προπονητή. Θα μου πείτε βέβαια ότι δεν είναι και τόσο δύσκολα αυτά που κατάφερε με τόσους παιχταράδες στη διάθεσή του ή ότι κάποιος άλλος θα το κανε καλύτερα. Κι όμως είναι αν σκεφτεί κανείς ότι η ομάδα φτιάχτηκε σε ένα καλοκαίρι και είχε να αντιμετωπίσει ομάδες σκληρές και δεμένες όπως πχ. τον Παναθηναικό ή την CSKA δεν τα πήγε καθόλου άσχημα. Φέτος τα πηγαίνει πολύ καλά μέχρι τώρα (κι ας γκρινιάζουμε ώρες ώρες), και του χρόνου είμαι βέβαιος ότι θα τα πηγαίνει ακόμα καλύτερα. Η ομάδα χρειάζεται χρόνο για να δέσει. Δεν λέω να βρίσκονται οι παίκτες με κλειστά μάτια, αλλά όσο δουλεύουν μαζί και συνηθίζουν ο ένας τον άλλο αυτό θα φαίνεται μέσα στο παρκέ, θα βγαίνουν και τα συστήματα πιο εύκολα, και οι άμυνες και τα πάντα. Πίστωση χρόνου χρειάζεται ο Γιαννάκης και η ομάδα για να ρολάρει ακόμα καλύτερα. Και την χρειάζεται κυρίως από μας.

Εντάξει, μας είναι δύσκολο να κάνουμε υπομονή. Έχουμε βαρεθεί-κουραστεί να βλέπουμε ομάδες κατώτερες της ιστορίας του ΟΣΦΠ, έχουμε βαρεθεί να χάνουμε τελικούς, μας λείπουν πολύ οι τίτλοι. Αλλά δεν φτιάχνονται σε μια νύχτα οι αυτοκρατορίες...
Και αν θέλουμε μια ομάδα που να φτάσει στην κορυφή και να παραμείνει εκεί (που αυτό θέλουμε), πρέπει να υπάρχει υπομονή και κατανόηση, όχι γκρίνια. Η γκρίνια μόνο χειρότερα θα τα κάνει.
Ας μην τον κράξουμε τον άνθρωπο στη πρώτη στραβή πάλι, και ας τον αφήσουμε να δουλέψει με την ησυχία του για να μας φέρει τους τίτλους που θέλουμε.
Και να στε σίγουροι πως αν δουν οι πρόεδροι ότι ο Ολυμπιακός δεν έχει μέλλον με το Γιαννάκη, τότε θα έχει την ίδια τύχη με τον προκάτοχό του.
Αλλά μέχρι τώρα θεωρώ πως ήμασταν άδικοι με τον Γιαννάκη... Δεν νομίζω να τα κατάφερνε καλύτερα κάποιος άλλος στη θέση του !!
ee4649
Ο Δράκος είναι ο κορυφαίος προπονητής που έχει περάσει απο τον Ολυμπιακό μετά το 2000 κ μετά τους Ιωαννίδη-Ίβκοβιτς
Και θα είναι κοντά μας για πολλά χρόνια...
Αλλά ίσως το καλοκαίρι αρχίζουνε να χτυπάνε οι σειρήνες από άλλες ομάδες,ελπίζω να μην μας τον αρπάξει καμιά άλλη ομάδα...
colonel gomelsky
Για να καταλάβω και γω τι γίνεται λίγα ποστ πιο πάνω. Πήρε έναν τίτλο ο Γιαννάκης (κύπελλο συγκεκριμένα) και έγινε αυτομάτως ισάξιος του Μεσίνα και του Ομπράντοβιτς; Και ύστερα φταίνε οι οπαδοί του ΠΑΟ που θεωρούν μέγιστο τον Ζοτς; Με αυτά που γράφονται, αν είχε πάρει 7 ευρωπαικά ο Γιαννάκης, δεν θα ήταν μέγιστος, αλλά ο Θεός επί της γης.

Υπεροψίαν και μέθην θα είχεν ο Δαρείος...
ee4649
QUOTE(colonel gomelsky @ Feb 27 2010, 14:15 ) *
Για να καταλάβω και γω τι γίνεται λίγα ποστ πιο πάνω. Πήρε έναν τίτλο ο Γιαννάκης (κύπελλο συγκεκριμένα) και έγινε αυτομάτως ισάξιος του Μεσίνα και του Ομπράντοβιτς; Και ύστερα φταίνε οι οπαδοί του ΠΑΟ που θεωρούν μέγιστο τον Ζοτς; Με αυτά που γράφονται, αν είχε πάρει 7 ευρωπαικά ο Γιαννάκης, δεν θα ήταν μέγιστος, αλλά ο Θεός επί της γης.

Υπεροψίαν και μέθην θα είχεν ο Δαρείος...

Kαι να μην είχε πάρει τον τίτλο τα ίδια θα λέγαμε,φαίνεται στο γήπεδο κ στο κοουτσάρισμα του ότι είναι τοπ ο άνθρωπος
Είναι μαζί με αυτούς τους δύο οι κορυφαίοι της Ευρώπης
rchos
α δεν ειναι δηλαδη ο ζοτς θεοποιημενος?αλλου θα ζω φαινεται!
παντως σαφεστατα και περα απο πλακες αυτη τη στιγμη που μιλαμε ζοτς>μεσινα>>>>γιαννακης οταν μιλαμε σε επιπεδο κλαμπς.
το να ετοιμαζεις εθνικες ειναι διαφορετικο.εκει ο γιαννακης εχει αποδειξει τι ειναι.μενει να αποδειξει αν μπορει σε επιπεδο συλλογων αν το χει η οχι.θα περιμενουμε.
lightday
QUOTE(rchos @ Feb 27 2010, 12:33 ) *
α δεν ειναι δηλαδη ο ζοτς θεοποιημενος?αλλου θα ζω φαινεται!
παντως σαφεστατα και περα απο πλακες αυτη τη στιγμη που μιλαμε ζοτς>μεσινα>>>>γιαννακης οταν μιλαμε σε επιπεδο κλαμπς.
το να ετοιμαζεις εθνικες ειναι διαφορετικο.εκει ο γιαννακης εχει αποδειξει τι ειναι.μενει να αποδειξει αν μπορει σε επιπεδο συλλογων αν το χει η οχι.θα περιμενουμε.


επισημένω κάτι πάνω σε αυτό .
Είναι πάρα μα πάρα πολύ διαφορετικό να μαζεύεις 15 παίχτες για ένα τουρνουά 20 ημρών που περισσότερο θέλει ηρεμία ,σωστή διαχείρηση και λιγότερο προπόνηση , παρά να οδηγείς μια ομάδα σε βάθος μιας χρονιάς .

Και ο ζοτς και ο μεσίνα καταφέραν (καποιες φορές πολύ καλά κάποιες οχι ) και τα δύο .Ο γιαννάκης κατάφερε μόνο το κομμάτι της εθνικής . Για το κομμάτι της ομάδας έδειξε πολύ καλά στοιχεία στο Μαρούσι, μένει να δούμε σε ένα ανταγωνιστικό κλαμπ πόσο μπορεί να διαμορφώσει φιλοσοφία. Εν ολίγης και να το πάρει φέτος ,θέλει ακόμα ένα τουλάχιστο για να το δείξει . (με την λογική οτι πυροτεχνήματα γίνονται).

Υγ. Είναι ο Ζοτς θεοποιημένος ? Πάτερ αφες αυτοίς ου γαρ οίδασι τι ποιούσι rolleyes.gif
rchos
QUOTE
Υγ. Είναι ο Ζοτς θεοποιημένος ? Πάτερ αφες αυτοίς ου γαρ οίδασι τι ποιούσι


για να μην μπερδευτω.δεν εννοω θεος ανωτερο ων και τα οσα συνεπαγονται.μα απο καλα πληροφορημενες πηγες ο βενεδικτος εχει εκφρασει στο αμεσο περιβαλλον του την απιστευτη ζηλεια του προς το προσωπο του ζοτς γιατι βλεπει πως οι πιστοι οπαδοι του σερβου τον βλεπουν σαν τον πραγματικο πάπα ενω τον ιδιο πλεον ολοι τον θεωρουν κοινο θνητο!εχει μεινει στην ιστορια του βατικανου η απεγνωσμενη φραση του βενεδικτου προς τους επικοινωνιολογους του "φερτε μου πισω το αλαθητο μου" το οποιο το φωναξε μετα απο ενα βιντεο κατασκοπειας των καθολικων της ελλαδας για την καθημερινοτητα του ζοτς με την ομαδα του παο!
lightday
QUOTE(rchos @ Feb 27 2010, 13:01 ) *
για να μην μπερδευτω.δεν εννοω θεος ανωτερο ων και τα οσα συνεπαγονται.μα απο καλα πληροφορημενες πηγες ο βενεδικτος εχει εκφρασει στο αμεσο περιβαλλον του την απιστευτη ζηλεια του προς το προσωπο του ζοτς γιατι βλεπει πως οι πιστοι οπαδοι του σερβου τον βλεπουν σαν τον πραγματικο πάπα ενω τον ιδιο πλεον ολοι τον θεωρουν κοινο θνητο!εχει μεινει στην ιστορια του βατικανου η απεγνωσμενη φραση του βενεδικτου προς τους επικοινωνιολογους του "φερτε μου πισω το αλαθητο μου" το οποιο το φωναξε μετα απο ενα βιντεο κατασκοπειας των καθολικων της ελλαδας για την καθημερινοτητα του ζοτς με την ομαδα του παο!

smiley.gif


Πατερ (Ζοτς ) το έσωσε στο τέλος .
pinelo
Δεν μεγαλώνουμε την αξία του Γιαννάκη επειδή πήρε ένα κύπελλο. Αλλά είναι και λογικό να του αποδίδονται εύσημα γι αυτό. Γενικά πιστεύω ότι το κρίνουμε και τον κράζουμε άδικα. Δύο χρόνια είναι λίγα για να κρίνεις καλό ή κακό έναν προπονητή. Ειδικά όταν έχει να ανταγωνιστεί τις μεγαλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Χρειάζεται χρόνος για να αποδώσει καρπούς η δουλειά του. Και ευτυχώς οι Αγγελόπουλοι του έδωσαν το χρόνο που έπρεπε.
ee4649
QUOTE(pinelo @ Feb 27 2010, 14:07 ) *
Δεν μεγαλώνουμε την αξία του Γιαννάκη επειδή πήρε ένα κύπελλο. Αλλά είναι και λογικό να του αποδίδονται εύσημα γι αυτό. Γενικά πιστεύω ότι το κρίνουμε και τον κράζουμε άδικα. Δύο χρόνια είναι λίγα για να κρίνεις καλό ή κακό έναν προπονητή. Ειδικά όταν έχει να ανταγωνιστεί τις μεγαλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Χρειάζεται χρόνος για να αποδώσει καρπούς η δουλειά του. Και ευτυχώς οι Αγγελόπουλοι του έδωσαν το χρόνο που έπρεπε.

Τι νομίζεις ότι είναι οι Αγγελόπουλοι?Κόκκαλης?
φυσικά κ του έδωσαν κ θα του δώσουνε τον χρόνο που πρέπει
Αλοίμονο να αφήσεις έναν τέτοιο προπονητή,θα χτυπάγαμε το κεφάλι μας για χρόνια μετά!!

Αν κ εγώ πιστεύω ότι το καλοκαίρι θα φύγει,θα δεχτεί ένα σωρό προτάσεις από ευρωπαικές ομάδες
θα τα πάρει όλα φέτος κ θα σηκωθεί να φύγει σαν ήρωας!!
Και μετά άντε να βρούμε άλλον σαν κ αυτόν!!!

Όχι θα κάθετε να ακούει στο σεφ κ γενικά τον κάθε άσχετο που δεν βλέπει μπάσκετ κ δεν έχει ιδέα κ τον κράζει συνεχώς...

xristos_metal
Αν τα παρει ολα, ή εστω ενα απο τα δυο, ο Γιαννακης δε φευγει. Η μοναδικη περιπτωση να φυγει ειναι μονο αν χασει και τους δυο τιτλους.
a bullet for your head
QUOTE(xristos_metal @ Feb 27 2010, 14:06 ) *
Αν τα παρει ολα, ή εστω ενα απο τα δυο, ο Γιαννακης δε φευγει. Η μοναδικη περιπτωση να φυγει ειναι μονο αν χασει και τους δυο τιτλους.

Ειναι μια αποψη που εχουν εκφρασει αρκετοι.
Η κατακτηση του κυπελου μετα απο τοσα χρονια,σιγουρα εχει τονωσει την αυτοπεποιθηση των παικτων & των προπονητων & σιγουρα αποτελει μια σχετικη δικαιωση των κ.Αγγελοπουλων,που τα τελευταια χρονια εχουν δαπανησει υπερογκα ποσα προκειμενου να ενισχυσουν την ομαδα τους.
Εκμεταλευομενος ιδανικα τις συγκυριες ο ΟΣΦΠ(Σε σχετικα καλη αγωνιστικη κατασταση ο ιδιος & σε περιοδο ντεφορμαρισματος & κακης ψυχολογιας ο ΠΑΟ),εφτασε στη κατακτηση του 1ου φετινου στοχου,ομως κακα τα ψεματα...οι σημαντικοτεροι ειναι οι αλλοι 2...
Οποτε οταν τελειωσει η σεζον & ζυγιαζοντας τα οποια δεδομενα & παραμετρους της φετινης σεζον σε Ελλαδα & Ευρωπη,θα μπορεσουμε να κανουμε ταμειο & να αξιολογησουμε ασφαλεστερα.
pinelo
΄Δεν νομίζω να του πει κανείς τίποτα αν πχ. χάσει στον τελικό του φάιναλ 4 από τη Μπάρτσα. Σε τέτοια περίπτωση βέβαια θα παίξει ρόλο και ο τρόπος της ήττας. Αλλά και πάλι δεν θα μπρούσε να θεωρηθεί αποτυχία, Μπαρτσελόνα είναι αυτή. Όσο για το πρωτάθλημα είναι αρκετά αμφίροπο καθώς δεν ξέρουμε ποιος θα πάρει το αβαντάζ. Όπως και να χει δεν πιστεύω ότι θα φύγει ο Γιαννάκης το καλοκαίρι, ακόμα και ας χάσει πρωτάθλημα και Ευρωλίγκα. Θα ήταν χαζό να τον διώξουμε σε μια σεζόν που έχει αρχίσει να φαίνεται η δουλειά του μέσα στο παρκέ. Εκτός αν φύγει επειδή βαρέθηκε τη γκρίνια, σε αυτή την περίπτωση τον δικαιολογώ rolleyes.gif
newpower2020
Ο Ολυμπιακός είναι ήδη στα ημιτελικά του final-four(δύσκολα θ'αποκλειστεί με πλεονέκτημα έδρας στος 8) για 2η συνεχόμενη χρονιά, πήρε τον πρώτο του τίτλο μετά από τόσα χρόνια και έχει δείξει βελτίωση στο παιχνίδι του προσφέροντας κατά καιρούς πλούσιο θέαμα.Προφανώς υπάρχουν και αδυναμίες που έχουν αναλυθεί πλήρως όμως η δεδομένη βελτίωση και σε τίτλους εξασφαλίζει στον Γιαννάκη την παραμονή στην ομάδα και του χρόνου για να συνεχίσει το έργο του.Οι Αγγελόπουλοι δεν ρίσκαραν αντικατάσταση του σε χαλεπούς καιρούς θα ρισκάρουν όταν υπάρχει βελτίωση?Μόνο αν ταπεινωθεί η ομάδα στους τελικούς Α1 θα παίξει το ενδεχόμενο απομάκρυνσης του
ee4649
QUOTE(newpower2020 @ Feb 27 2010, 16:56 ) *
Ο Ολυμπιακός είναι ήδη στα ημιτελικά του final-four(δύσκολα θ'αποκλειστεί με πλεονέκτημα έδρας στος 8) για 2η συνεχόμενη χρονιά, πήρε τον πρώτο του τίτλο μετά από τόσα χρόνια και έχει δείξει βελτίωση στο παιχνίδι του προσφέροντας κατά καιρούς πλούσιο θέαμα.Προφανώς υπάρχουν και αδυναμίες που έχουν αναλυθεί πλήρως όμως η δεδομένη βελτίωση και σε τίτλους εξασφαλίζει στον Γιαννάκη την παραμονή στην ομάδα και του χρόνου για να συνεχίσει το έργο του.Οι Αγγελόπουλοι δεν ρίσκαραν αντικατάσταση του σε χαλεπούς καιρούς θα ρισκάρουν όταν υπάρχει βελτίωση?Μόνο αν ταπεινωθεί η ομάδα στους τελικούς Α1 θα παίξει το ενδεχόμενο απομάκρυνσης του

Πολύ σωστά!!!
Αφήστε τον άνθρωπο να συνεχίσει το έργο του που ξεκίνησε από πέρυσι και η ομάδα θα κάνει παπάδες με αυτόν στον πάγκο!!
benchwarmer
Συλληπητηρια στον κοουτς.
Πραγματικα απιστευτο αυτο που του συμβαινει. Μακαρι αυτος να αντεξει στην "καταρα" της οικογενειας....
Reggie Miller #31
Συλληπητήρια και μακάρι να είναι το τελευταίο άσχημο νέο που μαθαίνει...
Μέσα σε τόσο μικρό διάστημα να χάνεις 2 αδέρφια....
Κουράγιο και δύναμη στον κόουτς...
leonkalf
Συλλυπητήρια στον coach.. sad.gif Είναι δύσκολο και συνάμα άδικο να χάνεις το ένα πίσω από το άλλο τα αδέλφια σου..

Τον μακαρίτη τον Νίκο τον είχα γνωρίσει, τυχαία.. Έτυχε να είμαι μια μέρα (πριν 1 χρόνο περίπου) έξω από το μαγαζί του (συνεργείο για μηχανάκια στη Νίκαια) και έβρεχε πολύ.. Μου είπε να μπω μέσα μέχρι να περάσει η μπόρα.
Εκεί πιάσαμε την κουβέντα, είδα και την ταμπέλα που έλεγε Νίκος Γιαννάκης και αρχίσαμε να μιλάμε για τον αδερφό του τον Παναγιώτη, για τα χρόνια του Άρη και της Εθνικής κλπ κλπ. Το τι ιστορίες μου έλεγε.. που ξεκινούσε από τη Νίκαια και ανέβαινε στη Θεσ/κη να δει αγώνα, για τα χρόνια του Ιωνικού, τις ομάδες που τον θέλανε (και πως χάλασε η μεταγραφή του στον Ολυμπιακό!). Ολυμπιακός, με πολλά φύλλα του 'ΦΩΣ των σπορ' να βρίσκονται παντού.
Πέρασε η ώρα ευχάριστα.. δεν ήθελα να φύγω!
Είχε στο μαγαζί (κλασικό συνεργείο, μικρό σε μέγεθος, μουτζούρα κλπ) φωτογραφίες του Παναγιώτη, αποκόμματα εφημερίδων, αυτόγραφα. Μάλιστα, μου χάρισε ένα αυτόγραφο.


Μετά από λίγες μέρες, τον συνάντησα πάλι τυχαία στο ΣΕΦ. Είχε πάει με την κόρη του να δούνε ματς του Ολυμπιακού. Συναντηθήκαμε έξω από τα αποδυτήρια που είχα κατέβει, και περίμεναν τον Παναγιώτη να του μιλήσουν. Είχαν λέει καιρό να πάνε σε αγώνα. Με θυμήθηκε αμέσως και χάρηκε που με ξαναείδε και κάτσαμε για κάμποσα λεπτά και μιλούσαμε πάλι.

Ωραίος τύπος, φιλόξενος, με καλή καρδιά. Τον Παναγιώτη τον λάτρευε! Το στόμα του έσταζε μέλι για εκείνον. Μιλούσε, όπως μιλάνε οι οπαδοί που έχουν κάποιο παίκτη Θεό. Τέτοια λατρεία του είχε..
Παρότι μεγαλύτερος, φαινόταν σαν να μίλαγε ο μικρός αδερφός για τον μεγάλο που τον έχει πρότυπο.


Στεναχωρήθηκα στο άκουσμα της είδησης του θανάτου του. Θυμήθηκα όλα αυτά..
Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάζει, και από κει ψηλά ας γίνεται (μαζί με τα άλλα αδέρφια του) να βλέπει και να καμαρώνει τον αδερφό του..
THE ROCK
Καλο θα ειναι παντως ο κοουτς να εχει τον νου του.
Δεν ειναι τυχαιο που τα αδελφια του πεθαναν απο καρδια.

Ειναι κληρονομικο και καλα θα ειναι να προσεχει και να κανει εξετασεις συχνα
reignman
Σιγουρα ειναι κληρονομικο. Αρχικα ο παππους μου πεθανε στα 55 του απο καρδια (δεν προλαβα καν να τον γνωρισω) μετα ο Πατερας μου (ο μεγαλυτερος αδερφος της οικογενειας) στα 55 πεθανε απο καρδια... μετα ακολουθησαν τα αλλα αδερφια (Βασιλης , Αγγελος και τωρα ο Νικος) sad.gif

Εδω αρχιζω να το βλεπω σαν εφιαλτη οτι οταν φτασω τα 55-60 τελος ολα.
LFO
Νομιζω καπου εδω πρέπει να αλλαξουμε θέμα...

Προβλέπω αποθεωση κοουτς Γιαννακη αύριο, κυριως για αγωνιστικους λόγους.

nickomcbr
QUOTE(leonkalf @ Mar 2 2010, 19:02 ) *
Συλλυπητήρια στον coach.. sad.gif Είναι δύσκολο και συνάμα άδικο να χάνεις το ένα πίσω από το άλλο τα αδέλφια σου..

Τον μακαρίτη τον Νίκο τον είχα γνωρίσει, τυχαία.. Έτυχε να είμαι μια μέρα (πριν 1 χρόνο περίπου) έξω από το μαγαζί του (συνεργείο για μηχανάκια στη Νίκαια) και έβρεχε πολύ.. Μου είπε να μπω μέσα μέχρι να περάσει η μπόρα.
Εκεί πιάσαμε την κουβέντα, είδα και την ταμπέλα που έλεγε Νίκος Γιαννάκης και αρχίσαμε να μιλάμε για τον αδερφό του τον Παναγιώτη, για τα χρόνια του Άρη και της Εθνικής κλπ κλπ. Το τι ιστορίες μου έλεγε.. που ξεκινούσε από τη Νίκαια και ανέβαινε στη Θεσ/κη να δει αγώνα, για τα χρόνια του Ιωνικού, τις ομάδες που τον θέλανε (και πως χάλασε η μεταγραφή του στον Ολυμπιακό!). Ολυμπιακός, με πολλά φύλλα του 'ΦΩΣ των σπορ' να βρίσκονται παντού.
Πέρασε η ώρα ευχάριστα.. δεν ήθελα να φύγω!
Είχε στο μαγαζί (κλασικό συνεργείο, μικρό σε μέγεθος, μουτζούρα κλπ) φωτογραφίες του Παναγιώτη, αποκόμματα εφημερίδων, αυτόγραφα. Μάλιστα, μου χάρισε ένα αυτόγραφο.


Μετά από λίγες μέρες, τον συνάντησα πάλι τυχαία στο ΣΕΦ. Είχε πάει με την κόρη του να δούνε ματς του Ολυμπιακού. Συναντηθήκαμε έξω από τα αποδυτήρια που είχα κατέβει, και περίμεναν τον Παναγιώτη να του μιλήσουν. Είχαν λέει καιρό να πάνε σε αγώνα. Με θυμήθηκε αμέσως και χάρηκε που με ξαναείδε και κάτσαμε για κάμποσα λεπτά και μιλούσαμε πάλι.

Ωραίος τύπος, φιλόξενος, με καλή καρδιά. Τον Παναγιώτη τον λάτρευε! Το στόμα του έσταζε μέλι για εκείνον. Μιλούσε, όπως μιλάνε οι οπαδοί που έχουν κάποιο παίκτη Θεό. Τέτοια λατρεία του είχε..
Παρότι μεγαλύτερος, φαινόταν σαν να μίλαγε ο μικρός αδερφός για τον μεγάλο που τον έχει πρότυπο.


Στεναχωρήθηκα στο άκουσμα της είδησης του θανάτου του. Θυμήθηκα όλα αυτά..
Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάζει, και από κει ψηλά ας γίνεται (μαζί με τα άλλα αδέρφια του) να βλέπει και να καμαρώνει τον αδερφό του..

Πολύ όμορφη κατάθεση...
rankin
Τώρα που η ομάδα βαδίζει σε σωστό δρόμο, και πήρε και τον πρώτο της τίτλο μετά από χρόνια, είναι μια χρυσή ευκαιρία για να συσπειρωθούμε γύρω της, στο πλευρό του κόουτς, των παιχτών και των προέδρων..
Από τις δηλώσεις τους και μόνο, καταλαβαίνει κανείς πόσο ανάγκη έχουν να νοιώσουν το κόσμο στο πλευρό τους
Νομίζω ότι το μεγαλύτερο χειροκρότημα θα είναι αυτό της στήριξης στην μέχρι τώρα προσπάθεια.

Και για να πω και κάτι τελευταίο, η ίδια η ομάδα, παλεύει καθημερινά να δείξει ότι ανήκει στην κορυφή. Με τις καλές και τις κακές στιγμές της.
Τώρα θα πρέπει και ο κόσμος να συμβαδίσει με αυτή την εικόνα μεγάλης ομάδας.. Να πάμε στο γήπεδο και να δημιουργήσουμε την ατμόσφαιρα που αξίζει σε αυτή την ομάδα. Να δώσουμε και εμείς ένα χεράκι για να την ανεβάσουμε στην κορυφή, γιατί, κακά τα ψέματα, ο κόσμος ακόμα δεν έχει στηρίξει την ομάδα αρκετά..

Weekendman
Πάντως θα παραθέσω ένα ίσως άχρηστο στατιστικό στοιχείο ότι στις 3 χρονιές του Γιαννάκη στον Ολυμπιακό έχει πάει 2 φορές καλύτερα απο τον Παναθηναικό του Ομπράντοβιτς(φέτος και 2008) στην Ευρώπη και το 2009 δεν τον ξεπέρασε για ένα σουτ(δεν αναφέρω τραυματισμούς) στο Φάιναλ Φορ...
Reggie Miller #31
Σε ακόμα ένα ντέρμπι μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού, το γήπεδο και στη προκειμένη περίπτωση το ΟΑΚΑ, θύμιζε πολεμικό τοπίο, με τους διαιτητές της αναμέτρησης να καταγραφούν γεγονότα τα οποία είναι επιβαρυντικά κυρίως για τους γηπεδούχους.

Συγκεκριμένα αναφέρονται υβριστικά συνθήματα, ρίψεις αντικειμένων, αλλά και τα λόγια του προπονητή των ερυθρόλευκων, Παναγιώτη Γιαννάκη προς τη γραμματεία. "Τι καραγκιοζιλίκια είναι αυτά που κάνετε πρέπει να ντρέπεστε. Είστε όλες κότες και ανήκετε στην ίδια μαφία".


Όντως είπε τέτοια πράγματα;Μάλιστα...
Air and King
Συλληπητηρια και απο μενα στον Κοουτς.......Δυσκολες στιγμες!
Ειναι να φτυνει καθε μερα τον κωρφο του με αυτα που εχει τραβηξει!Εχει χασει ολα τα του αδελφια και σιγουρα αυτο ψυχολογικα ειναι επιπονο......

Καλο το μπασκετ το λατρευουμε,αλλα πανω απο ολα ο ανθρωπος!
magickaminia
QUOTE(Air and King @ Mar 11 2010, 03:23 ) *
Συλληπητηρια και απο μενα στον Κοουτς.......Δυσκολες στιγμες!
Ειναι να φτυνει καθε μερα τον κωρφο του με αυτα που εχει τραβηξει!Εχει χασει ολα τα του αδελφια και σιγουρα αυτο ψυχολογικα ειναι επιπονο......

Καλο το μπασκετ το λατρευουμε,αλλα πανω απο ολα ο ανθρωπος!

Εχω την εντυπωση οτι ο Παναγιωτης φετος ειδικα αν υπαρχει κατακτηση Ευρωλιγκας ή Πρωταθληματος καλα θα κανει να σταματησει να ασχολειται με την προπονητικη και μα ασχοληθει μονο με την υγεια του και το πως θα ξεφυγει απ την καταρα της οικογενειας και να ζησει με την Ευγενια και τα παιδια του οσο πιο πολλα χρονια γινεται. Ο Δρακος δεν εχει να αποδειξει τιποτα και σε κανενα τα λεει ολα η ιστορια του. Του ευχομαι να ζησει οσο πιο πολλα χρονια γινεται. blove.gif
rankin
QUOTE(magickaminia @ Mar 11 2010, 17:07 ) *
Εχω την εντυπωση οτι ο Παναγιωτης φετος ειδικα αν υπαρχει κατακτηση Ευρωλιγκας ή Πρωταθληματος καλα θα κανει να σταματησει να ασχολειται με την προπονητικη και μα ασχοληθει μονο με την υγεια του και το πως θα ξεφυγει απ την καταρα της οικογενειας και να ζησει με την Ευγενια και τα παιδια του οσο πιο πολλα χρονια γινεται. Ο Δρακος δεν εχει να αποδειξει τιποτα και σε κανενα τα λεει ολα η ιστορια του. Του ευχομαι να ζησει οσο πιο πολλα χρονια γινεται. blove.gif


Ο Γιαννάκης είναι τόσο τρελός με το μπάσκετ, που δεν νομίζω ότι μπορεί να σταματήσει να ασχολείται μαζί του..
Ιδίως δε, αν σηκώσει και καμιά ευρωλίγκα... ΑΡΙΜΠΑ - ΑΡΙΜΠΑ - ΑΡΙΜΠΑ..... στο γήπεδο θα κοιμάται!

Η ουσία είναι πως όλοι οι Ολυμπιακοί, ακόμα και αυτοί που δεν τον συμπαθούν, νομίζω πως εύχονται να πετύχει στην ομάδα!
Του αξίζει και μόνο για την αγάπη που έχει για το μπάσκετ, και μας αξίζει για την αγάπη που έχουμε για το θρύλο! rolleyes.gif
Germany96
QUOTE(Consultant @ Mar 28 2010, 17:15 ) *
-Διαφωνω με την αποψη οτι ο Τσιλντρες ειναι καλυτερος φετος επειδη αξιοποιειται απο τον Γιαννακη.Υπαρχουν καποια πραγματα που δεν αποτυπωνονται στη στατιστικη,εχει αλλον αερα σε σχεση με περυσι και σιγουρα ειναι 1 αν οχι 2 επιπεδα πανω..Αυτοι που εχουν παιξει μπασκετ πιστευω να συμφωνησουν μαζι μου.

Οντως φετος εχει αλλο αερα ο Childress αλλα η βελτιωση της ψυχολογιας του βασιζεται σε μια σειρα απο αγωνιστικα αιτια. Το οτι ο Γιαννακης εχει επιλεξει να στησει την ομαδα με το γρηγοροτερο τεμπο στην Ευρωπη, ειναι κατι που ευνοει τα χαρακτηριστικα των παικτων που εχει στην διαθεση του, με πρωτο απ’ ολους τον Josh.

Σε σχεση με περυσι ο Ολυμπιακος εχει αλλαξει εντελως την φιλοσοφια του, στην περυσινη ομαδα στα περισσοτερα plays η βαση δινοταν στους Παπαλουκα, Vujcic, Μπουρουση που αποτελουσαν την επιθετικη ραχοκοκκαλια της ομαδας, ο Greer βρισκοταν σε ενα ενδιαμεσο πλαισιο μεταξυ συνεργασιων με τους συμπαικτες τους και δικων του καθαρα προσωπικων ενεργειων κι ο Chili ηταν μολις πεμπτος σκορερ της ομαδας, πισω ακομα κι απ’ τον Πριντεζη που ηταν εξαιρετικος στο να εκμεταλευεται ευκαιριες εκτος συστηματων (με την εξαιρεση καποιων high-low με τον Vujcic).

Φετος ο Vujcic για τους γνωστους λογους εχει περασει σε πολυ μικροτερο ρολο και πλεον αρκειται κυριως στο να συνεργαζεται με τα guards και ομολογουμενως σε αυτο ειναι μοναδικος, δεν θυμαμαι αλλον center να δουλευει τοσο αποτελεσματικα για τους guards του οσο ο Nikola. Ο Childress απο την αλλη μπηκε σε πρωτο πλανο (με τα περισσοτερα λεπτα συμμετοχης απ’ ολους τους συμπαικτες του) κι ενω οι δυο Τεο δημιουργουν, αυτος ειναι η νουμερο 2 επιλογη στο επιτελικο κομματι μετα απο τον αφιονισμενο Λιθουανο. Τα isolation που δεν αποδειχτηκαν τοσο επιτυχημενα περυσι, διατηρηθηκαν αλλα περιορισμενα και φετος αυτος κι ο Kleiza κανουν αντιρροπες κινησεις στην baseline και τροφοδοτουνται την καταλληλη στιγμη απο τους Τεο ωστε να εκμεταλευτουν ο ενας την καταπληκτικη εκρηκτικοτητα του κι ο αλλος τον εκπληκτικο συνδιασμο εκρηκτικοτητας και δυναμης που διαθετει. Η ομαδα εχει αποφασισει και ρισκαρει πασες υψηλου κινδυνου για να ανοιξει τον ρυθμο κι αυτο εχει ως αποτελεσμα να ειναι πρωτη σε assists στην Euroleague (αλλα και να κανει πολλα λαθη απο την αλλη) και να δημιουργουνται προυποθεσεις ευκολου καλαθιου απο τις οποιες ο πιο ευννοημενος στην ομαδα ειναι ο Josh. Η προσηλωση στην διεκδικηση των επιθετικων rebounds στοιχιζει στις αμυντικες επιστροφες αλλα αποφερει και πολλους ευκολους ποντους μεταξυ αλλων και στον Childress. Μετα την Prokom που ζει και πεθαινει με το διδυμο Woods-Logan, ο Ολυμπιακος ειναι η μολις δευτερη ομαδα των προημιτελικων που εχει εκπροσωπους στην 20αδα των παικτων με τις περισσοτερες κατοχες/παιχνιδι, τους προφανεις Kleiza-Childress δηλαδη. Περυσι επισης ο Ολυμπιακος ειχε πιο ανοιχτο rotation με οκτω παικτες μεταξυ των 19-24 λεπτων συμμετοχης, ενω φετος εχει μια τριπλετα (Josh, Linas, Milos) που βρισκεται γυρω στα τριαντα λεπτα παιχνιδιου στο παρκε και στα σημαντικα παιχνιδια κλεινει το καρε με την προσθηκη του Παπαλουκα.

Ειναι αδικο να μην πιστωνουμε στον Γιαννακη το μεριδιο που του αναλογει για την εικονα της ομαδας φετος και για το πως αφησε στην ακρη εγωισμους και εμμονες και προσαρμοσε το παιχνιδι της ομαδας στα χαρακτηριστικα των παικτων του με τοση επιτυχια.
lalos_syros
QUOTE (Germany96 @ Mar 28 2010, 18:58 ) *
Ειναι αδικο να μην πιστωνουμε στον Γιαννακη το μεριδιο που του αναλογει για την εικονα της ομαδας φετος και για το πως αφησε στην ακρη εγωισμους και εμμονες και προσαρμοσε το παιχνιδι της ομαδας στα χαρακτηριστικα των παικτων του με τοση επιτυχια.

Εχεις απολυτο δικιο σε αυτο,αλλα κακα τα ψεματα το μεγαλυτερο ποσοστο των Ολυμπιακων(κ οχι μονο Ολυμπιακων,αλλα αυτοι ειναι το θεμα μας τωρα) εχουν το μπασκετ σαν παρηγορια,αφου δε πηγαινει καλα η ομαδα φετος στο ποδοσφαιρο.Αν παρουμε αλλον ενα τιτλο τοτε ισως παρει κ ο Γιαννακης το μεριδιο που του αναλογει στην επιτυχια!Αν χτυπα ξυλο δεν παρουμε τπτ αλλο φετος κανεις δεν θα θυμαται το ομολογουμενως πολυ καλο μπασκετ που εχουμε παιξει στη μεγαλυτερη διαρκεια της σεζον.

Δυστυχως ετσι εχουμε-νε μαθει απ το Σωκρατη τοσα χρονια...οι νικες ερχονται λογο προεδρου-δρων κ παικτων κ οι ηττες λογο του προπονητη!!!Ειναι να τρελενεσαι πια blink.gif
Air Kef
QUOTE
Δυστυχως ετσι εχουμε-νε μαθει απ το Σωκρατη τοσα χρονια...οι νικες ερχονται λογο προεδρου-δρων κ παικτων κ οι ηττες λογο του προπονητη!!!Ειναι να τρελενεσαι πια



Πολλές αλήθειες διαβάζω σήμερα, θα πάθει τίποτα το φόρουμ. smile.gif


Germany96 διάβαζες όλο τον χρόνο και μας τα λες όλα μαζεμένα; biggrin.gif
Reggie Miller #31
Αφού για τους φίλους του μπάσκετ τα έχουμε πει.Λίγοι είναι αυτοί που γνωρίζουν πράγματα και καταστάεις και είναι συνήθως αυτοί που πηγαίνουν συχνότερα.Οι υπόλοιποι είναι αυτοί που θυμούνται ακόμα Έντι,Τάρπλει και Τάρλατς.

Η ομάδα και πέρσι έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ,αλλα΄ειδικά φέτος που τρέχει περισσότερο είναι ακόμα πιο θεαματική,φυσικά με την άνοδο κάποιων παικτών και ειδικά του Τεόντοσιτς,γιατί όπως και να το κάνουμε ο άσσος είναι η καρδιά της ομάδας...
Germany96
QUOTE(Air Kef @ Mar 28 2010, 20:35 ) *
Germany96 διάβαζες όλο τον χρόνο και μας τα λες όλα μαζεμένα; biggrin.gif

Επειδη επικρατει μια σχετικη νηνεμια στο forum ειπα οτι με παιρνει να απλωσω σεντονια που λες κι εσυ biggrin.gif αφου δεν διακοπτω καποια ροη συζητησης. Ασε που ηθελα να βαλω και τις σκεψεις μου σε μια σειρα αφου πλεον απεχουμε ενα βημα μονο απο το F4.
Consultant
-Kαμμια αμφιβολια οτι θα ειμαστε στο final-4.99% σιγουρο κατα την αποψη μου.

-Το μπασκετ που παιζει η ομαδα ειναι διαστημικο.Χωρις ιχνος (προσωπικου) οπαδικου χρωματισμου το μπασκετ που παιζουμε ειναι το καλυτερο που εχει παιχτει απο οποιαδηποτε ομαδα της Ευρωπης τα τελευταια 5 χρονια.Ειναι γεγονος οτι και αλλες ομαδες παιξανε εξισου καλα αλλα καμμια δεν ειχε μαζεμενο τοσο αστειρευτο ταλεντο οσο ο φετινος Ολυμπιακος.

-Η χρονια θα ειναι επιτυχημενη μονο αν παρουμε το πρωταθλημα.

-Οσο για την Ευρωπαικη πορεια δικαιο και επιτυχημενο θα ειναι μονο το να παρουμε το Ευρωπαικο η να χασουμε στο τελικο απο Μπαρτσα.

-Σε καθε περιπτωση ο Γιαννακης παραμενει στον Ολυμπιακο και του χρονου.Period.


lalos_syros
QUOTE(Consultant @ Mar 28 2010, 21:15 ) *
-Σε καθε περιπτωση ο Γιαννακης παραμενει στον Ολυμπιακο και του χρονου.Period.

Το ελπιζω,αλλα αμφιβαλλω πολυ γι αυτο(αν δεν ερθει αλλος τιτλος)..τεσπα,δεν ειναι κ της παρουσης...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.