Help - Search - Members - Calendar
Full Version: International Junior Tournament 2007
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Final 4 Athens 2007
dizzy_fingers
Click to view attachment

Στην πέμπτη συνεχόμενη χρονιά του, το παιδικό τουρνουά που διοργανώνεται παράλληλα με το Final Four των ανδρικών ομάδων, στα βοηθητικά κλειστά του ΟΑΚΑ.

Οι ομάδες που θα συμμετάσχουν θα είναι 8, ανάμεσα σε αυτές η παιδική του Ολυμπιακού που προσεκλήθη από την Uleb για να συμμετάσχει φέτος αλλά και η περσινή πρωταθλήτρια ΤΣΣΚΑ.

Αναλυτικά οι ομάδες:

Γκρουπ Α
bball.gif BC FMP (Σερβία)
bball.gif ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)
bball.gif Μοντεπάσι Σιένα (Ιταλία)
bball.gif Ολυμπιακός (Ελλάδα)

Γκρουπ Β

bball.gif Τσιμπόνα Ζάγκρεμπ (Κροατία)
bball.gif Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
bball.gif Προκόμ Τρέφλ (Πολωνία)
bball.gif Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)


Click to view attachment


Το σύστημα είναι απλό, ώστε να χωρέσει σε αυτό το τριήμερο, και έχει ως εξής:
Οι ομάδες κάθε ομίλου αγωνίζονται μία φορά μεταξύ τους και οι πρώτοι παίζουν μεταξύ τους στον τελικό της 6ης Μαΐου.


Το πρόγραμμα:

4 Μαΐου - Ημέρα 1η
Σιένα - ΤΣΣΚΑ 10:00
Ολυμπιακός - BC FMP 10:45
Ζαλγκίρις - Μακάμπι 12:15
Προκόμ - Τσιμπόνα 13:00

5 Μαΐου - Ημέρα 2η
Σιένα - Ολυμπιακός 10:00
ΤΣΣΚΑ - BC FMP 10:45
Ζαλγκίρις - Προκόμ 12:15
Μακάμπι - Τσιμπόν 13:00
Σιένα - BC FMP 16:15
ΤΣΣΚΑ - Ολυμπιακός 17:00
Ζαλγκρις - Τσιμπόνα 18:30
Μακάμπι - Πρόκομ 19:15


6 Μαΐου - Ημέρα 3η

1ος Γκρουπ Α - 1ος Γκρουπ Β : ΤΕΛΙΚΟΣ 13:00


Click to view attachment
Aristofanis
Πολύ καλούς αγώνες είχε η πρώτη μέρη του Nike International Junior Tournament στα προπονητήρια του ΟΑΚΑ. Καταρχάς να τονίσω το πολύ καλό παρκέ και την εγκατάσταση των προπονητηρίων (με εξαίρεση τις πρόχειρες χαρτοταινίες στις γωνίες των κερκίδων) και μία καλή υποτυπώδης οργάνωση. (είχε τραπέζακι με τα στατιστικά των αγώνων άνα δεκάλεπτο). Είδα 2 από τους 4 αγώνες (Olympiakos - FMP, Prokom - Cibona) και ξεχώρισα 2 πάικτες από τις 4 αυτές ομάδες. Το νούμερο 9 της FMP ο Filip Covic ένας καταπληκτικός playmaker με τρομέρη αίσθηση της πάσας (είχε 7 ασιστ που μερικές ήταν εντυπωσιακές) και πολύ καλό ρυθμό ενω αρκετάς καλός ήταν και ο Leon Radosevic που έχει τρομερά αθλητικά προσοντά και πήρε 17 ριμπαουντ (απίστευτο άλμα είχε ο μικρός! ). Για τον Ολυμπιακό δεν έχω να πω πολλά. Μαύρα χάλια. Δεν περιμένα και πολλά από έναν σύλλογο που δεν στηρίζεται στα παιδικοεφηβικά. Ο Σαρικόπουλος (που έχει γίνει ντόρος λόγω και Καπικιόνι που ειναι ο μάνατζερ του) λίγα πράγματα. Πολύ λίγα...
Από τα άλλα 2 ματς είδα πολύ περισσότερο κόσμο. Στο πρώτο ματς Siena - CSKA υπήρχαν αρκετοί ρώσοι που συνδιάσαν το final four και με το junior tournament και ήταν αρκετά εκδηλωτικοί. Στο δεύτερο ματς Zalgiris - Maccabi βρήκα και 4-5 Εβραίους. Από ότι άκουσα πάντως η Zalgiris πάρα πολύ δυνατή ομάδα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Group A
Siena - CSKA Moscow 47-50
Olympiacos - FMP 42-85
Group B
Zalgiris Kaunas - Maccabi Tel Aviv 80-59
Prokom - Cibona 59-77
Igor
Λεω να περασω. Για πειτε λιγο τις ωρες των αγωνων ???
Air Kef
Ρε σει Ιγκορ ακριβώς από πανω ειναι το πρόγραμμα!


5 Μαΐου - Ημέρα 2η
Σιένα - Ολυμπιακός 10:00
ΤΣΣΚΑ - BC FMP 10:45
Ζαλγκίρις - Προκόμ 12:15
Μακάμπι - Τσιμπόν 13:00
Σιένα - BC FMP 16:15
ΤΣΣΚΑ - Ολυμπιακός 17:00
Ζαλγκρις - Τσιμπόνα 18:30
Μακάμπι - Πρόκομ 19:15


6 Μαΐου - Ημέρα 3η
1ος Γκρουπ Α - 1ος Γκρουπ Β : ΤΕΛΙΚΟΣ 13:00
Igor
Ox.... Aπλα δεν προσεχα !!! 19.gif 19.gif 19.gif
Aristofanis
2η Μέρα - Τα Αποτελέσματα

Montepaschi Siena vs. Olympiacos Piraeus BC 65-59
CSKA Moscow vs. BC FMP 58-73
Zalgiris Kaunas vs. Prokom Trefl Sopot 79-43
Maccabi Teddy vs. Cibona Zagreb 79-89
Montepaschi Siena vs. BC FMP 69-75
CSKA Moscow vs. Olympiacos Piraeus BC 80-44
Zalgiris Kaunas vs. Cibona Zagreb 96-46
Maccabi Teddy vs. Prokom Trefl Sopot 59-64

Τελικές Βαθμολογίες

Group A
1. BC FMP 3-0
2. CSKA Moscow 2-1
3. Siena 1-2
4. Olympiacos 0-3

Group B
1. Zalgiris Kaunas 3-0
2. Cibona 2-1
3. Prokom 1-2
4. Maccabi Tel Aviv 0-3

Αύριο ο τελικός μεταξύ BC FMP και Zalgiris Kaunas στο κλειστό του ΟΑΚΑ (την κεντρική σάλα) στις 13:00. Ο αγώνας θα μεταδωθεί και από το Supersport1

Για την Zalgiris Kaunas τι να πω. Μια εκπληκτική ομάδα δείγμα ότι η Λιθουανία ζει και αναπνέει για το μπάσκετ. Σημειώστε τους Janavicius (No24), Juskevicius (No9) & Motiejunas (No15). Θα αφήσουν εποχή...
trefoil 13
Πήγα στο τελικό σήμερα...
Μπήκα στο γήπεδο στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου.
Στο ημίχρονο άκουσα έναν κύριο να πουλάει το εισιτηριό του γιατί είχε αρρωστήσει το παιδί του στην Θεσ/νίκη και ήθελε η γυναίκα του να επιστρέψει!
Παίρνω τηλέφωνο μια φίλη που έψαχνε απεγνωσμένη εισιτήριο και μου είπε να το πάρω... Είχα μόνο 100 ευρώ πάνω μου, ο κύριος το πούλαγε 200 (110 έκανε μόνο για τελικό, ήθελε να βγάλει και το τραίνο για Θεσ/νίκη). Έτσι στο ημίχρονο του αγώνα αναχώρησα με τον κύριο αυτόν, κατέβηκε ο πατέρας μου σε μια στάση τραίνου και μου έφερε τα λεφτά. Έτσι όλοι ικανοποιημένοι! biggrin.gif
Μόνο που έχασα το παιχνίδι... sad.gif
Air Kef
Και μετά την ωραία ιστορία την τρεφίλ(αν εχει τύχη-και λεφτα- διάβαινε που λενε biggrin.gif ) η Ζαλγκίρις κατέκτησε την πρώτη θεση του τορνουά.Βρέθηκε να κερδίζει την Ζελεζικ με 60-41 στο τελος του γ δεκαλέπτου αλλα χαλάρωσε και έφτασε να προηγήται μολις με 2 (76-74) 1:10 πριν το τελος.Τελικώς νικησε με 78-74 διαδέχοντας την ΤΣΣΚΑ.

Μερικα στατιτστικά απο σπορταιμ: Τα δεκάλεπτα: 11-23, 31-42,41-60, 74-78.

ΖΕΛΕΖΙΚ (Κλίπα): Ντόκιτς, Μάτσβαν 28 (3τρ., 15ριμπ.), Στογιαντίνοβιτς 4, Σμίλιανιτς 2, Μιλιουτίνοβιτς 2, Κόβιτς 6, Μουσλί 2, Λάζιτς 11 (1), Σούμποτιτς 12 (2/2βολ., 2/2διπ., 2/2τρ.), Ντίμιτς 3, Ντέκιτς, Ζάριτς 4.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σαμουλένας): Λιπκεβίτσιους 8, Σεπουκάιτις 19 (11ριμπ., 4κλ.), Μοτιεγιούνας 20 (2/11βλ,), Βασιλιάουσκας 16 (2), Γιαναβίτσιους 9 (1τρ., 7ασ.), Γιουσκεβίτσιους, Σεπανόνις, Πουκίνσκας 4, Βένε 2.

Click to view attachment
Aristofanis
QUOTE(trefoil 13 @ May 6 2007, 02:32 PM) *
Πήγα στο τελικό σήμερα...
Μπήκα στο γήπεδο στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου.
Στο ημίχρονο άκουσα έναν κύριο να πουλάει το εισιτηριό του γιατί είχε αρρωστήσει το παιδί του στην Θεσ/νίκη και ήθελε η γυναίκα του να επιστρέψει!
Παίρνω τηλέφωνο μια φίλη που έψαχνε απεγνωσμένη εισιτήριο και μου είπε να το πάρω... Είχα μόνο 100 ευρώ πάνω μου, ο κύριος το πούλαγε 200 (110 έκανε μόνο για τελικό, ήθελε να βγάλει και το τραίνο για Θεσ/νίκη). Έτσι στο ημίχρονο του αγώνα αναχώρησα με τον κύριο αυτόν, κατέβηκε ο πατέρας μου σε μια στάση τραίνου και μου έφερε τα λεφτά. Έτσι όλοι ικανοποιημένοι! biggrin.gif
Μόνο που έχασα το παιχνίδι... sad.gif


Πες μας κι ένα γεια όμως αφού ήσουν στον τελικό του Junior! sad.gif
Aristofanis
Απλά ομαδάρα...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.