Help - Search - Members - Calendar
Full Version: MVP Trophy 2013-14
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
aegeansheed
Οι μέρες περνάνε και οι αρχικοί υποψήφιοι MVPs έχουν απομείνει πλέον (πανω-κάτω) όσοι και τα σκουλήκια που σου δίνει η TEAM 17 μετά το rank του Field Marschall στο Death Match. Κι επειδή είναι Noah MVP days αυτόν τον καιρό...

Άφησα παίκτες που θα μπορούσαν να ψηφιστούν για διάφορους λόγους. Οι δικοί μου τελικοί μονομάχοι είναι αυτοί που παρουσιάζω σύντομα παρακάτω:

1.Kevin Durant: 64 αγώνες, 31.8π, 7.6ρ, 5.6ασ, 1.4κλ, 50.8% σουτ
Ρεκόρ Ομάδας: 48-17

O Durant φέτος το πήρε προσωπικά. Ποιά απουσία του Westbrook και ποιά ατομικά ρεκόρ. Με μοναδικό στόχο τη νίκη σε κάθε ματς η συγκέντρωσή του σε κάθε κατοχή ήταν επική. Χωρίς καμιά διάθεση για αστεία και χαλάρωση μέσα στον αγώνα, οδήγησε την ομάδα του, ακόμα και όταν ο Russell ήταν έξω, κάνοντας εξωπραγματικές εμφανίσεις. Τρεις φορές πάνω από 48 πόντους φέτος και με έναν διαβολεμένα Γενάρη: 35.9π, 6.1ρ, 6.1ασ, 54.9% σουτ. Πολύ εύκολα η ψήφος των περισσότερων.

2.Paul George: 66 αγώνες, 22.3π, 6.5ρ, 3.5ασ, 1.8κλ, 48% σουτ
Ρεκόρ Ομάδας: 49-17

Στην καλύτερη χρονιά του, στην πιο αποφασιστική χρονιά για το μέλλον αυτής της νέας ομάδας, ο George ηγήθηκε και μάχεται ακόμα για να καταφέρει να φέρει στην ομάδα του το πλεονέκτημα έδρας μέχρι τους τελικούς της περιφέρειας. Οι περσινές μάχες με το Miami έδειξαν στους Pacers ότι δεν έχουν και πολλά να φοβηθούν, αρκεί να βελτιώσουν τις πιθανότητες για καλύτερα αποτελέσματα βάζοντας στόχους. Στο πρώτο και πιο σημαντικό για φέτος (καλύτερο ρεκόρ) ο George πέτυχε και αναδείχθηκε και ατομικά πλέον ως ένας superstar.

3.LeBron James: 61 αγώνες, 26.8π, 6.9ρ, 6.5ασ, 1.6κλ, 57% σουτ
Ρεκόρ Ομάδας: 44-19

Σε άλλη μια σούπερ χρονιά ο LeBron γράφει κορυφαία ατομικά στατιστικά και νίκες για την ομάδα του. Αν και έχει κάνει μερικές καλύτερες χρονιές παραμένει δυνατός και φέτος κάνοντας συντήρηση (είναι κάτι που δε θα του αναγνωριστεί εύκολα στο mvp voting) για να τα δώσει όλα για τα playoffs. Μειονέκτημά του στη ψηφοφορία ότι πιθανότατα δε θα φέρει στους Heat το καλύτερο ρεκόρ. Είναι προφανές ότι τα νούμερα και το βραβείο του MVP έρχονται γι' αυτόν σε δεύτερη προτεραιότητα πλέον, ωστόσο και πάλι τα νούμερα προκαλούν δέος.

4.Joakim Noah: 64 αγώνες, 12.4π, 11.3ρ, 5.0ασ, 1.1κλ, 1.5τ, 48.8% σουτ
Ρεκόρ Ομάδας: 37-29

Ο νο1 παίκτης που δίνει το μάξιμουμ ποσοστό προσπάθειας σε κάθε πλευρά του παρκέ, σε άμυνα και επίθεση, κάθε στιγμή και σε κάθε μάχη για μία κατοχή ή μια διεκδικούμενη μπάλα. Ο παίκτης-σύμβολο της έννοιας θυσία για την ομάδα, ένας κορυφαίος ανταγωνιστής που είναι γεννημένος νικητής, φέτος έχοντας χάσει μόνο δυο παιχνίδια κάνει τους οπαδούς των Bulls να μη θυμούνται να στεναχωρηθούν τον Rose. Ο Noah παίζει το μπάσκετ που αγαπά να βλέπει ένας αγνός defenseman μπασκετάνθρωπος που έχει εκεί ψηλά τους Pistons των Wallace, τη Λιμόζ του Μάκλοβιτς και την Εθνική Υδατοσφαίρισης προ-Καμπάνια. Φέτος έχει γίνει και playmaker ρακέτας, μοιράζει 5 ασίστ ανά παιχνίδι, έχοντας κάνει ήδη μερικά triple-double. Αν κρατήσει αυτά τα νούμερα (στον Μάρτη έχει 7.9 ασ) θα μείνει στη Ιστορία μαζί με ονόματα ιερά-τέρατα: Chamberlain, Russell, Jabbar για σέντερ που έχουν καταφέρει +11ρ +5 ασ σε μια σαιζόν. Δικαίως παίρνει τον τίτλο του truest bull από τον captain Kirk φέτος.
lakersdynasty
Κέβιν φορ δε γουιν!

Ο Ντουράντ κάνει εξαιρετική χρονιά γενικότερα αλλά και στατιστικά είναι ο καλύτερος όλων.

Έχει επίσης το μεγαλύτερο impact στην ομάδα του μέχρι σήμερα σε σχέση με τους υπόλοιπους, με 15,8 Win Shares και 3,3 περισσότερα απο τον 2ο στη σειρά διεκδικητή του MVP Λεμπρον. (κατά την άποψη μου)

Ο Τζορτζ κάνει σούπερ χρονιά, δεν έχει όμως τόσο μεγάλο στατιστικά impact όσο οι άλλοι 2 είτε σε σκοράρισμα είτε σε δημιουργία.

Αμυντικά βέβαια είναι εξαιρετικός. Αλλά συνολικά δεν αξίζει περισσότερο το MVP απο τους άλλους 2. Είναι αυτό που λέγαμε πέρσι για τον Μέλο. Αλλό εξαιρετική χρονιά για μέχρι τώρα δεδομένα ενός παίκτη και άλλο τοπ χρονιά σε MVP επίπεδο.

duncan21
QUOTE (aegeansheed @ Mar 16 2014, 14:42 ) *
Ο Noah παίζει το μπάσκετ που αγαπά να βλέπει ένας αγνός defenseman μπασκετάνθρωπος που έχει εκεί ψηλά τους Pistons των Wallace, τη Λιμόζ του Μάκλοβιτς και την Εθνική Υδατοσφαίρισης προ-Καμπάνια.

24.gif

Btw όποιος ψηφίσει LeBron να του μαραθεί ο βασιλικός και να του καεί το βίντεο ταυτόχρονα.
John Valthuer
QUOTE (duncan21 @ Mar 16 2014, 15:27 ) *
Btw όποιος ψηφίσει LeBron να του μαραθεί ο βασιλικός και να του καεί το βίντεο ταυτόχρονα.


Το έκανα για σπάσιμο και μόνο και μέχρι στιγμής δεν έχει συμβεί απολύτως τίποτα. Τόσο το βίντεο όσο και ο βασιλικός μου χαίρουν άκρας υγείας. Μόνο λόγια είσαι tongue.gif
rchos
Ψήφισα Νοά γιατί παραείμαι Μπουλς και σε ένα παράλληλο σύμπαν που θα έμενα στο Σικάγο και θα πήγαινα με το διαρκείας μου στο united center θα φώναζα κι εγώ mvp-mvp κάθε φορά που ο "όμορφος" πήγαινε στις βολές.

Ο τελευταίος του μήνας είναι αληθινά εξωπραγματικός πάντως.
Quincy
Κι εγώ θέλω να ψηφίσω Noah. Από τους Gators μου άρεσε πολύ αυτός ο παίκτης, και οι Bulls είναι σίγουρα από τις πιο συμπαθεις ομάδες του NBA.

Έχει κάνει φοβερές εμφανίσεις τον τελευταίο μήνα, και οι Bulls μένουν ζωντανοί παρότι έχουν χάσει 2 ηγέτες φέτος! Αλλά MVP από ομάδα που θα είναι 3η-4η στην Ανατολή και 10η-12η γενικά στο NBA δεν μου κάθεται καλά.

Ψήφισα Ντουραντ τελικά.
T.W.Is.M.
Durant ψηφισα(τι αλλο θα μπορουσα αλλωστε απο τη στιγμη που κανει καλυτερη σεζον απο τον Παυλογιωργη?), αλλα ο λογος που γραφω δεν ειναι γι αυτο. Ειναι η απορια μου για την υποψηφιοτητα του Noah. Δε λεω, κανει πολυ καλα παιχνιδια τον τελευταιο καιρο, αξιζει ολα τα καλα λογια που γραφονται γι αυτον, ειναι ο ηγετης των φετινων Μπουλς, η προσωποποιηση του Bulls Pride(κατα το Celtics Pride), δε θα σταθω στα νουμερα για να πω πως γινεται να ειναι υποψηφιος MVP καποιος με 12-11-5, η προσφορα του αλλωστε ειναι μεγαλυτερη απο τα νουμερα αυτα, θα πω ομως οτι δεν μπορω να φανταστω σαν υποψηφιο MVP καποιον που δεν ειναι ο καλυτερος στη θεση του τη φετινη σεζον.
Having said that, που λενε και στο χωριο μου, παω να δω τον καλυτερο στη θεση του στα τελευταια λεπτα του αγωνα του.
aegeansheed
QUOTE(Quincy)
και σε ένα παράλληλο σύμπαν που θα έμενα στο Σικάγο και θα πήγαινα με το διαρκείας μου στο united center


Και μετά για Philly Steak στον αντίστοιχο ΜπαρμπαΔήμο...

QUOTE(Quincy)
Έχει κάνει φοβερές εμφανίσεις τον τελευταίο μήνα, και οι Bulls μένουν ζωντανοί παρότι έχουν χάσει 2 ηγέτες φέτος! Αλλά MVP από ομάδα που θα είναι 3η-4η στην Ανατολή και 10η-12η γενικά στο NBA δεν μου κάθεται καλά.
Ψήφισα Ντουραντ τελικά.


Durant η πρώτη σκέψη κι από μένα. Το ίδιο συγκινητικός με τον Noah στα επιτεύγματα, έχει και καλύτερους συμπαίκτες όμως. Οι Bulls σώζουν τη χρονιά χάρη στον Augustin τη στιγμή που μιλάμε. Ακόμα δεν έχω ψηφίσει, περιμένω να δω ως πού θα φτάσει ο Noah για να δω αν θα απειλήσει τη φαινομενικά σίγουρη ψήφο μου στον KD. Πιθανόν όμως να αναθεωρήσω και να με επηρεάσει αν συνεχίσει έτσι όλον τον Μάρτη και μέχρι τέλους.

Γενικά, λένε ότι το καλύτερο κριτήριο για MVP voting είναι το νέτο ανάμεσα στις υποθετικές νίκες μιας ομάδας αφού υποθετικά "αφαιρέσεις" αυτόν τον παίκτη από το ρόστερ με τις άξουαλ νίκες. Ο,τινανοκριτήριο δηλαδή, μιας και λόγω thibs attitude υποτίθεται ότι ακόμα και με τον Noah έξω, πάλι θα έπαιρναν τις νίκες τους οι Bulls. Επίσης πέρυσι και φέτος που την πάλεψαν πάλι οι Bulls χωρίς τον Rose, τα τελικά τους ρεκόρ ακυρώνουν μήπως το προηγούμενο MVP του? Κουραφέξαλα...

Όποιος θέλει να ψηφίσει Noah να μην κωλώνει. Έτσι κι αλλιώς αν δεν πάρουμε τις τιμητικές ψήφους μειοψηφίας θα πειράξω το poll! tongue.gif

Επίσης αν ψήφιζα δύο μήνες πριν, θα ψήφιζα Aldridge πιθανότατα. Είναι τίμιο και δίκαιο να δίνονται ψήφοι σε παίκτες που κάνουν MVPish spans κι ας είναι δύο-τρεις εβδομάδες ή ένας μήνας.

T.W.Is.M.
QUOTE(aegeansheed @ Mar 16 2014, 21:28 ) *
Γενικά, λένε ότι το καλύτερο κριτήριο για MVP voting είναι το νέτο ανάμεσα στις υποθετικές νίκες μιας ομάδας αφού υποθετικά "αφαιρέσεις" αυτόν τον παίκτη από το ρόστερ με τις άξουαλ νίκες. Ο,τινανοκριτήριο δηλαδή, μιας και λόγω thibs attitude υποτίθεται ότι ακόμα και με τον Noah έξω, πάλι θα έπαιρναν τις νίκες τους οι Bulls. Επίσης πέρυσι και φέτος που την πάλεψαν πάλι οι Bulls χωρίς τον Rose, τα τελικά τους ρεκόρ ακυρώνουν μήπως το προηγούμενο MVP του? Κουραφέξαλα...

Όποιος θέλει να ψηφίσει Noah να μην κωλώνει. Έτσι κι αλλιώς αν δεν πάρουμε τις τιμητικές ψήφους μειοψηφίας θα πειράξω το poll! tongue.gif

Επίσης αν ψήφιζα δύο μήνες πριν, θα ψήφιζα Aldridge πιθανότατα. Είναι τίμιο και δίκαιο να δίνονται ψήφοι σε παίκτες που κάνουν MVPish spans κι ας είναι δύο-τρεις εβδομάδες ή ένας μήνας.


Ναι, αλλα με το Rose οι Μπουλς ηταν ομαδα των 60 νικων και περσι και φετος πεφτουν στις 45. Αρα νομιζω οτι ειναι δικαιο το MVP που πηρε το 2011.
Μετα νομιζω πως μπαινει μια αλλη παραμετρος στο κριτηριο που αναφερεις. Ποια ειναι η μεγαλυτερη διαφορα? Απο τις 21 στις 41 νικες, απο τις 41 στις 50+ ή απο τις 50 στις 60+?
Quincy
QUOTE(aegeansheed @ Mar 16 2014, 19:28 ) *
Και μετά για Philly Steak στον αντίστοιχο ΜπαρμπαΔήμο...



Durant η πρώτη σκέψη κι από μένα. Το ίδιο συγκινητικός με τον Noah στα επιτεύγματα, έχει και καλύτερους συμπαίκτες όμως. Οι Bulls σώζουν τη χρονιά χάρη στον Augustin τη στιγμή που μιλάμε. Ακόμα δεν έχω ψηφίσει, περιμένω να δω ως πού θα φτάσει ο Noah για να δω αν θα απειλήσει τη φαινομενικά σίγουρη ψήφο μου στον KD. Πιθανόν όμως να αναθεωρήσω και να με επηρεάσει αν συνεχίσει έτσι όλον τον Μάρτη και μέχρι τέλους.

Γενικά, λένε ότι το καλύτερο κριτήριο για MVP voting είναι το νέτο ανάμεσα στις υποθετικές νίκες μιας ομάδας αφού υποθετικά "αφαιρέσεις" αυτόν τον παίκτη από το ρόστερ με τις άξουαλ νίκες. Ο,τινανοκριτήριο δηλαδή, μιας και λόγω thibs attitude υποτίθεται ότι ακόμα και με τον Noah έξω, πάλι θα έπαιρναν τις νίκες τους οι Bulls. Επίσης πέρυσι και φέτος που την πάλεψαν πάλι οι Bulls χωρίς τον Rose, τα τελικά τους ρεκόρ ακυρώνουν μήπως το προηγούμενο MVP του? Κουραφέξαλα...

Όποιος θέλει να ψηφίσει Noah να μην κωλώνει. Έτσι κι αλλιώς αν δεν πάρουμε τις τιμητικές ψήφους μειοψηφίας θα πειράξω το poll! tongue.gif

Επίσης αν ψήφιζα δύο μήνες πριν, θα ψήφιζα Aldridge πιθανότατα. Είναι τίμιο και δίκαιο να δίνονται ψήφοι σε παίκτες που κάνουν MVPish spans κι ας είναι δύο-τρεις εβδομάδες ή ένας μήνας.


Δεν συμφωνώ. Στο παράδειγμα του Rose συγκεκριμένα, οι Bulls με τον Rose είναι ομάδα των 55+ νικών. Χωρίς αυτών δεν φτάνουν ούτε τις 50. Οπότε στέκει ότι αν αφαιρέσεις τον Rose χάνει αρκετές νίκες η ομάδα του. Άλλο να την παλεύουν στα playoff -και μάλιστα της Ανατολης- κι άλλο να διεκδηκούν δαχτυλίδι

Ακρίβεια δεν υπάρχει βέβαια ούτε ξέρω αν γίνεται να υπολογιστεί κάπως το impact των υποψήφιων MVP στις ομάδες τους. Αλλά σίγουρα ούτε οι Heat θα είχαν τόσες νίκες χωρίς τον Lebron, ούτε οι Thunder χωρίς τον Durant κι ας είναι καλές ομάδες και χωρίς αυτούς.
aegeansheed
Δεν το ενστερνίζομαι το εν λόγω υποστηρικτικό κριτήριο, καθώς ούτε ο στερν είμαι (αχα-καλό-ο), ούτε το θεωρώ αντικειμενικό. Πιο πολύ μου θυμίζει κατσικοτσακωμούς για το τί θα έκανε ο Λεμπρόν στα σίξτης και ο Big O σήμερα υποθετικά. Γιατί ως γνωστό, αν η γιαγιά του Πανούση είχε ρουλεμάν, θα ήτανε πατίνι.

Όμως δε θα μάθουμε ποτέ αυτό το νέτο του Νοά, αφού και ο Ντεεεεεεεεεεεεν έφυγε και ο Rose δύσκολο να κάνει ολόκληρη χρονιά πλέον, για να λείψει σε μια ο Γάλλος και να το μάθουμε. (Χτυπάω και ξύλο)

Quincy
Δεν καταλαβαίνω γιατί το θεωρείς υποθετικό και όχι αντικειμενικό αυτό το κριτήριο.

Μια ομάδα που έχει το καλύτερο ρεκόρ με 62 νίκες τη μια χρονιά, 50 με το lockout την επόμενη και όταν χάνει τον καλύτερο παίκτη της πέφτει στις 45. Λογικό μου φαίνεται. Αν δεν ήταν έτσι δεν θα χε κανένα νόημα το MVP tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.