Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Προτεινόμενες αλλαγές στους κανονισμούς!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
Pages: 1, 2
Alexmei
Αυτό το άρθρο του superbasket.gr αναφέρει προτάσεις που έγιναν για την αλλάγή των κανόνων τα επόμενα χρόνια.

QUOTE
Οι προτεινόμενες αλλαγές στους κανονισμούς για τη σεζόν 2008-09


1. Να επιτρέπεται στους αθλητές να φορούν φανέλα κάτω από τη στολή τους.

2. Η διακοπή του ημιχρόνου να μειωθεί στα 10 λεπτά.

3. Ένας παίκτης που πηδάει από το μπροστινό μέρος του γηπέδου, πιάνει την μπάλα στον αέρα και προσγειώνεται στο πίσω μέρος δεν κάνει παράβαση μπρος – πίσω.

4. Δεν θα είναι βήματα αν ένας παίκτης κάνει βουτιά στο παρκέ για να πιάσει την μπάλα και γλιστρήσει στο παρκέ κρατώντας την μπάλα.

5. Για να μη σφυριχτή παράβαση οχτώ δευτερολέπτων θα πρέπει ο παίκτης που έχει το κοντρόλ της μπάλας να έχει περάσει το κέντρο με τα δυο πόδια και να έχει στην κατοχή του την μπάλα. Δεν αρκεί μόνο το ένα πόδι ή η μπάλα.

6. Ένας παίκτης που χρησιμοποιεί τους αγκώνες του με πρόθεση θα τιμωρείται με τεχνική ποινή αν δεν έχει επαφή με τον αντίπαλο και με αντιαθλητικό στην περίπτωση που θα έχει.

7. Αν ο αμυνόμενος κάνει φαουλ στον επιθετικό στην πλάτη ή αν προσπαθήσει να του σταματήσει τον αιφνιδιασμό και δεν υπάρχει άλλος αμυνόμενος ανάμεσα στον επιτιθέμενο και το καλάθι, τότε θα σφυρίζετε αντιαθλητικό φάουλ.

8. Είναι παράβαση να ακουμπήσει κάποιος την μπάλα εφόσον έχει σφυρίξει ο διαιτητής, είτε αυτή είναι στον αέρα είτε στα χέρια του σουτέρ.

9. Αν η αμυνόμενη ομάδα κάνει φάουλ στην περιοχή της, τότε ο χρόνος της επίθεσης δεν θα ανανεωθεί στα 24’’ αν το χρονόμετρο είναι ως τα 14’’. Αν είναι λιγότερο, δηλαδή 5’’ πριν τη λήξη της επίθεσης, τότε θα πρέπει να γίνει 14’’.

10. Απαγορεύεται στις δυο ομάδες να παίρνουν τάιμ αουτ όταν το χρονόμετρο έχει σταματήσει και η μπάλα είναι «νεκρή». Επίσης ύστερα από καλάθι ή βολή στα τελευταία δυο λεπτά της τέταρτης περιόδου. Η επιτιθέμενη ομάδα δεν μπορεί επίσης να πάρει τάιμ άουτ στα τελευταία δυο λεπτά της τέταρτης περιόδου αν κερδίσει φάουλ σε προσπάθεια για σουτ.

11. Απαγορεύεται στις δυο ομάδες να κάνουν αλλαγή όταν το χρονόμετρο έχει σταματήσει και η μπάλα είναι «νεκρή». Επίσης, ύστερα από επιτυχημένο καλάθι ή βολή στα τελευταία δυο λεπτά της τέταρτης περιόδου.




Οι προτεινόμενες αλλαγές στους κανονισμούς για τη σεζόν 2009-10


1. Η γραμμή του τριπόντου θα πάει στα 6.75 από τα 6.25.

2. Θα τοποθετηθεί μια γραμμή στο ύψος του τριπόντου και στα τελευταία δυο λεπτά της τελευταίας περιόδου, ύστερα από τάιμ άουτ η μπάλα θα επανέρχεται από το συγκεκριμένο σημείο. Θα είναι δηλαδή σημαντικό πλεονέκτημα για τους επιτιθέμενους.

3. Η «απαγορευμένη» περιοχή κάτω από το καλάθι θα αλλάξει και θα γίνει όπως στο ΝΒΑ.


οι δύο περιπτώσεις με bold θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να μου της εξηγήσει καλύτερα smile.gif

τι πιστεύετε για αυτές τις προτάσεις;
nikefalin
QUOTE(Alexmei @ Feb 14 2008, 17:58 ) *
Αυτό το άρθρο του superbasket.gr αναφέρει προτάσεις που έγιναν για την αλλάγή των κανόνων τα επόμενα χρόνια.
οι δύο περιπτώσεις με bold θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να μου της εξηγήσει καλύτερα smile.gif

τι πιστεύετε για αυτές τις προτάσεις;

μέχρι σήμερα επιτρέπονται αυτά, το ταιμ άουτ και οι αλλαγές στα 2 τελευταία λεπτά για την αμυνόμενη μετά από καλάθι της επιτιθέμενης.
αυτά είναι για να γίνει το παιχνίδι και καλά πιο γρήγορο.
Έχει να πέσει μπέρδεμα με το 14'' ....της αρκούδας. Ας ψηφιστούν με το καλό όλα αυτά (πράγμα αδύνατο δηλαδή να γίνουν όλα δεκτά) και τα βλέπουμε. Θα επανέλθω με ανάλυση μέσα στο weekend για την "νεκρή μπάλα" αλλά και όλες αυτές τις εισηγήσεις
#9#
Το 10 και το 11 δεν υπαρχουν.................
morfi
QUOTE
3. Η «απαγορευμένη» περιοχή κάτω από το καλάθι θα αλλάξει και θα γίνει όπως στο ΝΒΑ.

Εγώ νόμιζα ότι το ΝΒΑ και οι κανονισμοί του (όπως αυτός) είναι τσίρκο.

Οι παράγοντες του Ευρωπαικού μπάσκετ μια ζωή ξεπουλιούντε. Κράζουν το αμερικάνικο στυλ, κοκορεύονται ότι στην Ευρώπη παίζεται το πραγματικό μπάσκετ και ύστερα φέρνουν τους κανονισμούς του ΝΒΑ γιατί λέει "το μπάσκετ προχωράει".
vastravoud
1. Αδιάφορο για μένα

2. Συμφωνώ

3. Διαφωνώ

4,5,6. ΣΥμφωνώ

7. Διαφωνώ

8. Διαφωνώ: Γιατί δηλαδή να απαγορεύεται να κάνεις τάπα, προσπαθώντας να αποσοβήσεις το γκολ-φάουλ;

9. Πολύυυυυυυυ μπερδεμένο

10,11. Δεν έχω γνώμη, μάλλον διαφωνώ
Bonzo
1.Αδιάφορο
2,3,4.Αδιαφορώ προς διαφωνώ
5,6. Συμφωνώ
7. Κάπως υπερβολικό το δεύτερο κομμάτι.Δεν μπορείς να αφαιρέσεις το δικαίωμα από τον αμυνόμενο να προσπαθήσει να κλέψει την μπάλα στον αιφνιδιασμό. Δλδ αν κάποιος όντως προσππαθήσει να κλέψει αλλά κάνει φάου θα θεωρείται αντιαθλητικό;
8. Διαφωνώ
9. Συμφωνώ(το έχω αναλύσει και αλλού). Θεωρητικά δίνονται 8 δεύτερα σε μια ομάδα για να περάσει την σέντρα. Οπότε κανονικά της δίνοντα άλλα 16 για να οργανώσει επίθεση. Γιατί να επανέρχεται λοιπόν το χρονόμετρο στα 24 και όχι στα 16(αν έχουν περάσει τα 16);
10,11. Αν είναι αυτό που καταλαβαίνω διαφωνώ.
saou
Ορισμένοι είναι προς τη σωστή κατεύθυνση και επιβάλλεται να ισχύσουν. Άλλοι όμως μου φαίνονται 'ύποπτοι', δεν προσφέρουν τίποτα στο παιχνίδι, θα μπερδέψουν παίκτες, προπονητές και κυρίως οπαδούς, και θα δώσουν αφορμές στους διαιτητές να καθορίζουν παιχνίδια, ειδικότερα αν αφαρμοστούν στο επιλεκτικό πνεύμα που εφαρμόζεται ο γελοίος κανονισμός του αντιαθλητικού φάουλ.
tsitum
Κατα τη γνωμη μου πρεπει να γινουν τα
QUOTE
7. Αν ο αμυνόμενος κάνει φαουλ στον επιθετικό στην πλάτη ή αν προσπαθήσει να του σταματήσει τον αιφνιδιασμό και δεν υπάρχει άλλος αμυνόμενος ανάμεσα στον επιτιθέμενο και το καλάθι, τότε θα σφυρίζετε αντιαθλητικό φάουλ.
Οπωσδηποτε. Οτι πιο αντιθεαματικο, εκνευριστικο κ νοοτροπιας σκοπιμοτητας. Δε πα να βαζεις το χερι κοντα στη μπαλα, φαινεται οταν το φαουλ ειναι σκοπιμο για να σταματησει η επιθεση

QUOTE
1. Η γραμμή του τριπόντου θα πάει στα 6.75 από τα 6.25.
Ισως ναι

Κ αλλες 2 προσωπικες
QUOTE
Να αυξηθει το υψος της μπασκετας αν ειναι μεγαλυτερο στο ΝΒΑ κ να εξισωθει με αυτο.

QUOTE
Να μεγαλωσουν οι περιμετρικες διαστασεις του γηπεδου.
Ετσι τα μεγαλυτερα κορμια κ με καλυτερη φυσικη κατασταση σε σχεση με αλλες εποχες, θα εχουν μεγαλυτερους χωρους κινησεων, περισσοτερο τρεξιμο κ θεαμα.

Απο αυτες τις αλλαγες, πλην της αποστασης του τριποντου, δε θα αλλαξουν πολυ και τα στατιστικα στοιχεια, που ειναι ισως ο βασικοτερος λογος αναστολης αλλαγων σε ενα αθλημα.

Βεβαια η αυξηση των περιμετρικων διαστασεων θα εχει καποια εξοδακια για να γινει σε ολα τα γηπεδα...

Αμεσα κ αυριο ακομα μπορει να γινει αυτο το φαουλ σκοπιμοτητας στους αιφνιδιασμους να δινεται αντιαθλητικο.
vastravoud
Εκνευριστικό ή μη, το φάουλ σκοπιμότητας ΕΙΝΑΙ μέρος του παιχνιδιού. Εφ' όσον δεν είναι βίαιο, δε βρίσκω κανένα λόγο γιατί να τιμωρείται διαφορετικά από κάθε κοινό φάουλ.

Γιατί δηλαδή να ευνουχίσουμε την αμυντική προσπάθεια για κλέψιμο ή τάπα στον αιφνιδιασμό;

Το θεωρώ τελείως λάθος, προάγει το "τεχνητό" θέαμα.
tsitum
QUOTE(vastravoud @ Feb 16 2008, 22:21 ) *
Εκνευριστικό ή μη, το φάουλ σκοπιμότητας ΕΙΝΑΙ μέρος του παιχνιδιού. Εφ' όσον δεν είναι βίαιο, δε βρίσκω κανένα λόγο γιατί να τιμωρείται διαφορετικά από κάθε κοινό φάουλ.

Γιατί δηλαδή να ευνουχίσουμε την αμυντική προσπάθεια για κλέψιμο ή τάπα στον αιφνιδιασμό;

Το θεωρώ τελείως λάθος, προάγει το "τεχνητό" θέαμα.
Δε λεω τη προσπαθεια για κλεψιμο, κ ιδιως για ταπα, που φωναζει οτι ενας παιχτης πηδαει να κανει ταπα κ δεν υπαρχει περιπτωση συγχυσης με το φαουλ σκοπιμοτητας.

Λεω για αυτο το τεντωμα του παιχτη να μπουρδουκλωσει το χερι του στον αντιπαλο για να δοθει φαουλ κ να σταματησει η επιθεση

Ολα ειναι μερη του παιχνιδιου μεχρι να αλλαξουνε κ να μην ειναι μερη του παιχνιδιου smile.gif
#9#
Προσωπικα θα προτιμουσα αντι για αντιαθλητικο φαουλ να αφηνεται 'πλεονεκτημα' στον επιτιθεμενο σε περιπτωση που δεν χασει τον ελεγχο της μπαλας,σε αντιθετη περιπτωση απλο φαουλ.
Air Kef
Να γινουν:

QUOTE
1. Να επιτρέπεται στους αθλητές να φορούν φανέλα κάτω από τη στολή τους.


Οσο ακυρο και να φαινεται,καποιοι ενοχλουνται απο το υφασμα της εμφανισης.Ειμαι αναμεσα τους. tongue.gif
Στο ιδιο χρωμα με την εμφανιση εννοειται. biggrin.gif



QUOTE
2. Η διακοπή του ημιχρόνου να μειωθεί στα 10 λεπτά.


Τα 15 ειναι πολλα,οντως.

Δυσκολη αποφαση για το 3.


QUOTE
4. Δεν θα είναι βήματα αν ένας παίκτης κάνει βουτιά στο παρκέ για να πιάσει την μπάλα και γλιστρήσει στο παρκέ κρατώντας την μπάλα.


Τι να κανει δλδ ο παικτης; Να βαλει φρενο;


Το 5 ειναι πρακτικα αδυνατον για τους διαιτητες,εκτος αν το περνει πανω της η γραμματεια που ειναι ακριβως στο κεντρο.


QUOTE
6. Ένας παίκτης που χρησιμοποιεί τους αγκώνες του με πρόθεση θα τιμωρείται με τεχνική ποινή αν δεν έχει επαφή με τον αντίπαλο και με αντιαθλητικό στην περίπτωση που θα έχει.



Ποτε αποχωρει ειπαμε ο Αλβερτης;



QUOTE
9. Αν η αμυνόμενη ομάδα κάνει φάουλ στην περιοχή της, τότε ο χρόνος της επίθεσης δεν θα ανανεωθεί στα 24’’ αν το χρονόμετρο είναι ως τα 14’’. Αν είναι λιγότερο, δηλαδή 5’’ πριν τη λήξη της επίθεσης, τότε θα πρέπει να γίνει 14’’.


Θελει πολυ σκεψη.Μαλλον ναι.






QUOTE
3. Η «απαγορευμένη» περιοχή κάτω από το καλάθι θα αλλάξει και θα γίνει όπως στο ΝΒΑ.



Επιτελους,ναι.




Βασιλη τις προτασεις δν τις εκανε ο Βασιλακοπουλος. tongue.gif
koufos7
Εμενα με ενοχλει αφανταστα που κυλαει ο χρονος μετα απο καλαθι,κατα την γνωμη μου θα επρεπε να σταματαγε και να ξεκιναγε μετα την επαναφορα ετσι ωστε να παιζεται καθαρος χρονος παιχνιδιου.
Jabar
Απ'όλα αυτά τα σημαντικά είναι η μεταφορά του τρίποντου στα 6,75 .Αυτό σε πρώτη φάση σημαίνει μεγαλύτερη αστοχία αλλά και μεγαλύτερες αποστάσεις στην άμυνα και εύνοια της επίθεσης.Για τα δύο τελευταία μειώνεται η προπονητική παρέμβαση.Αλλαγές σε στυλ χάντμπολ άλλος άμυνα άλλος επίθεση όταν υπάρχουν παίκτες φορτωμένοι με φάουλ εξαφανίζονται .Βοήθεια σε κοιμισμένους προπονητές.
zigolo7
1.συμφωνώ
2.συμφωνώ
3.συμφωνώ
4.συμφωνώ
5.διαφωνώ(θα γίνεται μεγάλο μπέρδεμα)
6.συμφωνώ
7.συμφωνώ(αναφέρεται νομίζω μόνο για αιφνιδιασμό)
8.συμφωνώ
9.συμφωνώ
10.συμφωνώ(θα ξεχωρίσουν οι καλοί προπονητές στα κρίσιμα)
11.διαφωνώ


1.διαφωνώ(θα προτιμούσα να αλλάξουν οι διαστάσεις όλου του γηπέδου και όχι του τριπόντου)
2.συμφωνώ
3.συμφωνώ
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Ποτε επιτελους θα βγει ενας κανονισμος που θα λεει οτι,
οι παιχτες μπορουν να την ''πεσουν'' ελευθερα στους διαιτητες??????????????
smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
scorpions
ta faoul skopimotitas einai ena anapospasto meros tou athlimatos kai ayta einai pou simballoun stis megales anatropes. xari s'ayta kerdisame ti gallia sto eurobasket (to faoul tou rigodaux poy exase ti deuteri.) Pisteyo oti ab ginoun antiathlitika to paixnidi tha ginei apisteuta aniaro ta teleutaia lepta
Μπασκετόφιλος13
Βασικά συμφωνώ με το μεγάλωμα του γηπέδου και εννοείται με την μεταφορά του τριπόντου στα 6.75. Γιατι οχι και στα 7.25?

Αυτό που δεν διάβασα και με εξόργισε είναι οτι κανείς απο την FIBA δεν βάζει στο τραπέζι των συζητήσεων την χρονική διάρκεια του παιχνιδιού.
Γιατί να βλέπουμε 40 λεπτά μπάσκετ αντί για 48?

Είναι κάτι που τους συμφέρει όλους. Άσε που θα αυξηθεί και το σκορ και δεν θα βλέπουμε γυναικεία σκορ τύπου 55-60 και άλλες τέτοιες βλακείες...

Αφού το Ευρωπαικό μπάσκετ είναι κυρίως αμυντικογενή, εμείς θα έπρεπε να παίζαμε περισσότερα λεπτά αντί για τους Αμερικάνους, για να βλέπαμε υψηλά σκορ.

H FIBA γενικά είναι έτη φωτός πίσω σαν διοργανώτρια απο ότι το ΝΒΑ.
Ναι το ΝΒΑ εχει γίνει τσιρκο δεν λέω... Αλλά και εμεις έχουμε γίνει το γυναικείο μπάσκετ.

Πιο κοντά το τρίποντο. Παίζουμε λιγότερο χρόνο. Έχουμε μικρότερα γήπεδα. Τα σώματα μας στην Ευρώπη ειναι παιδικά μπροστά στους body builders του ΝΒΑ. Δεν κάνουμε πολλά καρφώματα και οι περισσότεροι δεν πηδάνε ουτε εφημερίδα. Πάλι καλά που η μπασκέτα είναι στο ίδιο ύψος με αυτή του ΝΒΑ και η μπάλα έχει το ίδο μεγεθος δηλ. laugh.gif
Έχω άδικο που νιώθω μπροστά στο ΝΒΑ ως γυναικείο μπάσκετ με τα παραδείγματα που παρέθεσα?
rolleyes.gif

Για να φτιάξει το θέαμα και να ανέβουν και οι παίκτες επίπεδο θα πρέπει οι κανονισμοί να γίνουν ίδιοι παντού.
όπως είναι στο ποδόσφαιρο. Στο μπάσκετ γιατι να διαφέρουν δεν το κατάλαβα?

Επειδή υπάρχει ο κομπλεξισμός της FIBA EUROPE με το ΝΒΑ.
Έτσι κι αλλιώς οι Αμερικάνοι το ανακάλυψαν το άθλημα. Δεν είναι ντροπή να πάρεις στοιχεια οργανωτικά απο αυτούς.

Η άποψη μου έτσι?
Monkey D. Luffy
Μπασκετόφιλε... Ότι "κομπλεξισμό" έχει η Fiba Europe με το ΝΒΑ , ακριβώς τον ίδιο έχει και το ΝΒΑ με την Fiba wink.gif

Περσινά ξυνά σταφύλια.
Μπασκετόφιλος13
QUOTE(Monkey D. Luffy @ Jul 28 2008, 15:42 ) *
Μπασκετόφιλε... Ότι "κομπλεξισμό" έχει η Fiba Europe με το ΝΒΑ , ακριβώς τον ίδιο έχει και το ΝΒΑ με την Fiba wink.gif

Περσινά ξυνά σταφύλια.


Τι κόμπλεξ μπορεί να έχει το ΝΒΑ με την FIBA πέρα απο το ότι ελεγχει διοικητικα και οργανωτικά το παγκόσμιο πρωτάθλημα?
Έχουν να πάρουν κάτι απο εμάς? Η να ζηλέψουν κάτι?

Και δεν ειμαι φαν του ΝΒΑ. Απλά έχω διαπιστώσει οτι πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα για να δούμε επιτέλους θέαμα στην Ευρώπη. Και μην φοβάστε η ουσία δεν θα χαθεί... Παντα οι Ευρωπαικές ομάδες θα διατηρούν το αμυντικό τους παιχνίδι. Αλλά βαρέθηκα να βλέπω μικρά σκόρ, ομάδες να βαράν συνέχεια τριποντα, και παικτες μονοι τους κάτω απο το στεφάνι να κάνουν λειάπ αντι να καρφώνουν. 68.gif

Αυτα...
Alexmei
QUOTE(Μπασκετόφιλος13 @ Jul 28 2008, 15:49 ) *
Τι κόμπλεξ μπορεί να έχει το ΝΒΑ με την FIBA πέρα απο το ότι ελεγχει διοικητικα και οργανωτικά το παγκόσμιο πρωτάθλημα?
Έχουν να πάρουν κάτι απο εμάς? Η να ζηλέψουν κάτι?

Και δεν ειμαι φαν του ΝΒΑ. Απλά έχω διαπιστώσει οτι πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα για να δούμε επιτέλους θέαμα στην Ευρώπη. Και μην φοβάστε η ουσία δεν θα χαθεί... Παντα οι Ευρωπαικές ομάδες θα διατηρούν το αμυντικό τους παιχνίδι. Αλλά βαρέθηκα να βλέπω μικρά σκόρ, ομάδες να βαράν συνέχεια τριποντα, και παικτες μονοι τους κάτω απο το στεφάνι να κάνουν λειάπ αντι να καρφώνουν. 68.gif

Αυτα...


τότε μην βλέπεις μπάσκετ τι να σου πω. tongue.gif Αφού βρίσκεις τόσα παραδείγματα που δεν σ'αρέσουν γιατί βλέπεις; Ευρωπαϊκό τουλάχιστον. Από αυτά που λες μου άφησες την εντύπωση πως σ'αρέσουν οι κανόνες κτλ του ΝΒΑ αλλά δεν βλέπεις και θες να βάλεις όλους αυτούς τους κανόνες στο Ευρωπαϊκό Μπάσκετ για να αρκεστείς εσύ. Και γιατί πιστεύεις ότι αν τα κάνουμε όλα όπως στο ΝΒΑ δεν θα καταλήξουμε στο ίδιο σημείο;
SlobodaN
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Mar 29 2008, 15:45 ) *
Ποτε επιτελους θα βγει ενας κανονισμος που θα λεει οτι,
οι παιχτες μπορουν να την ''πεσουν'' ελευθερα στους διαιτητες??????????????
smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif



Η Χαρά του Κιντέλ θα είναι.. laugh.gif
Μπασκετόφιλος13
QUOTE(Alexmei @ Jul 29 2008, 01:39 ) *
τότε μην βλέπεις μπάσκετ τι να σου πω. tongue.gif Αφού βρίσκεις τόσα παραδείγματα που δεν σ'αρέσουν γιατί βλέπεις; Ευρωπαϊκό τουλάχιστον. Από αυτά που λες μου άφησες την εντύπωση πως σ'αρέσουν οι κανόνες κτλ του ΝΒΑ αλλά δεν βλέπεις και θες να βάλεις όλους αυτούς τους κανόνες στο Ευρωπαϊκό Μπάσκετ για να αρκεστείς εσύ. Και γιατί πιστεύεις ότι αν τα κάνουμε όλα όπως στο ΝΒΑ δεν θα καταλήξουμε στο ίδιο σημείο;


Το ΝΒΑ μου την σπάει κάπως να το βλέπω γιατι αν και εκει που τα amazing happens, σε πολλούς αγώνες βαριέσαι να το βλέπεις. Η διαφορά δυναμικότητας στις ομάδες πολλές φορές είναι τεράστια με αποτέλεσμα να βλέπεις βαρετά παιχνίδια.
Δεν παίζουν καθόλου άμυνα και ο κάθε παίκτης θέλει μια μπάλα μόνος του.

Εδώ στην Ευρώπη παίζουμε μπάσκετ με μυαλό και συστήματα. Μου αρέσει. Αλλά επίσης με κουράζει που όταν μπορούν οι ομάδες να παρουσιάσουν και λίγο θέαμα το καταστρέφουν και δεν το κάνουν λόγο σκοπιμότητας.

Οπότε μήπως δεν πρέπει να βλέπω μπάσκετ η να δώ κανα ψυχίατρο? laugh.gif

Αυτό που θα ήθελα είναι απλό.
Να πάρουμε τα καλά απο το ΝΒΑ και να τα μεταφέρουμε στα δικά μας γήπεδα. Είμαι σίγουρος θα βλέπαμε καλύτερο μπάσκετ σε θέαμα και σε ουσία.
Alexmei
QUOTE(Μπασκετόφιλος13 @ Jul 29 2008, 13:16 ) *
Το ΝΒΑ μου την σπάει κάπως να το βλέπω γιατι αν και εκει που τα amazing happens, σε πολλούς αγώνες βαριέσαι να το βλέπεις. Η διαφορά δυναμικότητας στις ομάδες πολλές φορές είναι τεράστια με αποτέλεσμα να βλέπεις βαρετά παιχνίδια.
Δεν παίζουν καθόλου άμυνα και ο κάθε παίκτης θέλει μια μπάλα μόνος του.

Εδώ στην Ευρώπη παίζουμε μπάσκετ με μυαλό και συστήματα. Μου αρέσει. Αλλά επίσης με κουράζει που όταν μπορούν οι ομάδες να παρουσιάσουν και λίγο θέαμα το καταστρέφουν και δεν το κάνουν λόγο σκοπιμότητας.

Οπότε μήπως δεν πρέπει να βλέπω μπάσκετ η να δώ κανα ψυχίατρο? laugh.gif

Αυτό που θα ήθελα είναι απλό.
Να πάρουμε τα καλά απο το ΝΒΑ και να τα μεταφέρουμε στα δικά μας γήπεδα. Είμαι σίγουρος θα βλέπαμε καλύτερο μπάσκετ σε θέαμα και σε ουσία.


το ότι είναι διαφορετικές οι φιλοσοφίες στην Ευρώπη και Αμερική το κατάλαβες; Εδώ θεωρούν θέαμα (όχι ότι δεν είναι) 3+ συνεχόμενα τρίποντα από μία ομάδα. Αν πάει το τρίποντο στο αγαπημένο σου 7.25 πως θα μπαίνουν τα τρίποντα; Δεν θα μπαίνουν. Τα συστήματα θα αλλάξουν και θα πρέπει να βασίσονται στην ατομική ικανότητα του κάθε παίχτη. Ε τότε απλά, θα πηγαίνουμε στα 1-1 συνήθως από τους ίδιους παίχτες γιατί δεν έχουν όλοι την ίδια 1-1 (που με βοήθεια θα πάει σε 1-2) ικανότητα. Αν πάει έτσι θα καταργηθούν τα συστήματα γιατί αν καταλήγουν περισσότερο σε 1-1 οι παίχτες με το που θα πάρουν πάσα θα προσπαθούν για το 1-1. Αυτό μπορεί να προσφέρει θέαμα αλλά όχι ουσία. Και επειδή το ευροπαικό μπάσκετ είναι ένα επίπεδο κάτω από το ΝΒΑ σε ταλέντα, προσωπικότητες, επίπεδο προπονήσεων κτλ κτλ θα βλέπουμε ένα κάκιστο επιθετικά παιχνίδι με χαμηλά σκορ.

Θα αντάλαζες το σημερινό ευρωπαϊκό μπάσκετ που παίζεται με λογική και συστήματα και αιφνιδιασμούς για τα παραπάνω;
ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ
7. Αν ο αμυνόμενος κάνει φαουλ στον επιθετικό στην πλάτη ή αν προσπαθήσει να του σταματήσει τον αιφνιδιασμό και δεν υπάρχει άλλος αμυνόμενος ανάμεσα στον επιτιθέμενο και το καλάθι, τότε θα σφυρίζετε αντιαθλητικό φάουλ.

ΔΙΑΦΩΝΩ. Το αντιαθλητικό φάουλ είναι ΒΑΡΙΑ ποινή και πρέπει να δίνεται για βαριά, αντιαθλητικά (όπως λέει και η λέξη) αδικήματα, όχι για φάουλ που είναι μέσα στην φύση του παιχνιδιού. Σε εξόφθαλμες περιπτώσεις εσκεμμένων φάουλ (πιάσιμο αντιπάλου ή κλάδεμα χεριών) δίνεται και τώρα αντιαθλητικό. Δεν χρειάζεται αλλαγή κανονισμού. Οτιδήποτε παραπάνω δίνει εξουσία στον διαιτητή να σκοτώνει με μια βαριά ποινή μια ομάδα όποτε τού καπνίσει, και χαλάει το παιχνίδι. Θα τρωγόμαστε συνεχώς για το αν είναι αντιαθλητικο το κάθε φάουλ ή όχι.

8. Είναι παράβαση να ακουμπήσει κάποιος την μπάλα εφόσον έχει σφυρίξει ο διαιτητής, είτε αυτή είναι στον αέρα είτε στα χέρια του σουτέρ.

ΔΙΑΦΩΝΩ. Δηλαδή απαγορεύεται η τάπα μετά το «φάουλ και μετράει»; Είμαστε σοβαροί; Εφ' όσον η εξέλιξη της φάσεως μετράει και ο επιθετικός μπορεί να πηδήξει, να σημαδέψει, να σουτάρει, είναι παράλογο να μην μπορεί ο αμυντικός να αμυνθεί. Παράλογη πρόταση. Για να υπάρχει περσσότερο θέαμα, υποτίθεται, αλλά δεν μπορεί αυτό να αντιστρατεύεται την φύση του αθλήματος, το δικαίωμα του αμυντικού να αμυνθεί.

9. Αν η αμυνόμενη ομάδα κάνει φάουλ στην περιοχή της, τότε ο χρόνος της επίθεσης δεν θα ανανεωθεί στα 24’’ αν το χρονόμετρο είναι ως τα 14’’. Αν είναι λιγότερο, δηλαδή 5’’ πριν τη λήξη της επίθεσης, τότε θα πρέπει να γίνει 14’’.
Και σχολιάζει φίλος:
Συμφωνώ(το έχω αναλύσει και αλλού). Θεωρητικά δίνονται 8 δεύτερα σε μια ομάδα για να περάσει την σέντρα. Οπότε κανονικά της δίνοντα άλλα 16 για να οργανώσει επίθεση. Γιατί να επανέρχεται λοιπόν το χρονόμετρο στα 24 και όχι στα 16(αν έχουν περάσει τα 16);

Μάλλον διαφωνώ. Εγώ περνώ την σέντρα σε ένα δευτερόλεπτο αν θέλω, ή σε μηδενικό χρόνο με μακρυά πάσα, για να έχω 24 γεμάτα δευτερόλεπτα να οργανώσω επίθεση. Γουότερ-πόλο παίζουμε για να μην ανανεώνεται ο χρόνος; Λάθος η πρόταση. Και ενώ με τις προηγούμενες προτάσεις θέλουν να απαγορεύσουν το φάουλ, τώρα τό ευνοούν. Για να παίζεται πιο γρήγορα το παιχνίδι, φαντάζομαι, όμως έτσι ευνοούν το φάουλ. (Αλλά από την άλλη και τα 16 αρκετά είναι για μισό γήπεδο.)

Είμαι εναντίον κάθε κανονισμού που προωθείται χάριν του θεάματος υποτίθεται (βλέπε τηλεόραση), αλλά αντιστρατεύεται την φύση του αθλήματος: την τάση του επιθετικού να επιτεθεί και του αμυντικού να αμυνθεί.
nikefalin
φίλε μου, αυτά ήταν παραδείγματα , με το ξεκίνημα της σεζόν θα μπουν κι εδώ οι οδηγίες της fiba και τι τι ακριβώς θα αλλάξει και πότε
aigio
ΤΕλικα οι αλλαγες που θα ισχυσουν απο φετος ειναι μονο αυτες;
Η υπαρχει και κατι αλλο?
Αναλυτικά οι νέοι κανονισμοί

α) Το αντιαθλητικό φάουλ θα δίνεται σε δύο περιπτώσεις. Πρώτον, σε φάουλ παίκτη προς αντίπαλό του που φεύγει μόνος του στο καλάθι. (αιφνιδιασμός).

Δεύτερον, σε περίπτωση αγκωνιάς προς αντίπαλο, είτε εσκεμμένα είτε και κατά λάθος. Με τεχνική ποινή τιμωρείται και η πρόθεση να χρησιμοποιήσει κάποιος παίκτης τους αγκώνες του, έστω κι αν δεν βρει στόχο.

β) Για να δοθεί η παράβαση μπρος-πίσω, πρέπει ολόκληρο το σώμα του παίκτη να περάσει τη γραμμή του κέντρου, μαζί με τη μπάλα. Επίσης (κατά τους κανονισμούς του ΝΒΑ) όταν ένας παίκτης προσγειωθεί πίσω από το κέντρο μαζί με τη μπάλα σε αμυντική προσπάθεια, δεν υπάρχει παράβαση.

γ) Δεν σφυρίζονται βήματα αν σε διεκδίκηση της μπάλας ο παίκτης συρθεί μαζί με αυτή στο παρκέ χωρίς να έχουν επαφή με αυτό τα πόδια του. Αυτό μάλιστα ενθαρρύνει και τις εντυπωσιακές διεκδικήσεις της μπάλας.

δ) Εφαρμόζεται και στα υπόλοιπα γήπεδα του κόσμου ο νόμος του ημικυκλίου (στο ΝΒΑ ονομάζεται charge-free area, δηλαδή περιοχή που δεν δίνονται επιθετικά φάουλ).
fotaras
QUOTE(ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ @ Aug 18 2008, 21:31 ) *
7. Αν ο αμυνόμενος κάνει φαουλ στον επιθετικό στην πλάτη ή αν προσπαθήσει να του σταματήσει τον αιφνιδιασμό και δεν υπάρχει άλλος αμυνόμενος ανάμεσα στον επιτιθέμενο και το καλάθι, τότε θα σφυρίζετε αντιαθλητικό φάουλ.

ΔΙΑΦΩΝΩ. Το αντιαθλητικό φάουλ είναι ΒΑΡΙΑ ποινή και πρέπει να δίνεται για βαριά, αντιαθλητικά (όπως λέει και η λέξη) αδικήματα, όχι για φάουλ που είναι μέσα στην φύση του παιχνιδιού. Σε εξόφθαλμες περιπτώσεις εσκεμμένων φάουλ (πιάσιμο αντιπάλου ή κλάδεμα χεριών) δίνεται και τώρα αντιαθλητικό. Δεν χρειάζεται αλλαγή κανονισμού. Οτιδήποτε παραπάνω δίνει εξουσία στον διαιτητή να σκοτώνει με μια βαριά ποινή μια ομάδα όποτε τού καπνίσει, και χαλάει το παιχνίδι. Θα τρωγόμαστε συνεχώς για το αν είναι αντιαθλητικο το κάθε φάουλ ή όχι.

8. Είναι παράβαση να ακουμπήσει κάποιος την μπάλα εφόσον έχει σφυρίξει ο διαιτητής, είτε αυτή είναι στον αέρα είτε στα χέρια του σουτέρ.

ΔΙΑΦΩΝΩ. Δηλαδή απαγορεύεται η τάπα μετά το «φάουλ και μετράει»; Είμαστε σοβαροί; Εφ' όσον η εξέλιξη της φάσεως μετράει και ο επιθετικός μπορεί να πηδήξει, να σημαδέψει, να σουτάρει, είναι παράλογο να μην μπορεί ο αμυντικός να αμυνθεί. Παράλογη πρόταση. Για να υπάρχει περσσότερο θέαμα, υποτίθεται, αλλά δεν μπορεί αυτό να αντιστρατεύεται την φύση του αθλήματος, το δικαίωμα του αμυντικού να αμυνθεί.

9. Αν η αμυνόμενη ομάδα κάνει φάουλ στην περιοχή της, τότε ο χρόνος της επίθεσης δεν θα ανανεωθεί στα 24’’ αν το χρονόμετρο είναι ως τα 14’’. Αν είναι λιγότερο, δηλαδή 5’’ πριν τη λήξη της επίθεσης, τότε θα πρέπει να γίνει 14’’.
Και σχολιάζει φίλος:
Συμφωνώ(το έχω αναλύσει και αλλού). Θεωρητικά δίνονται 8 δεύτερα σε μια ομάδα για να περάσει την σέντρα. Οπότε κανονικά της δίνοντα άλλα 16 για να οργανώσει επίθεση. Γιατί να επανέρχεται λοιπόν το χρονόμετρο στα 24 και όχι στα 16(αν έχουν περάσει τα 16);

Μάλλον διαφωνώ. Εγώ περνώ την σέντρα σε ένα δευτερόλεπτο αν θέλω, ή σε μηδενικό χρόνο με μακρυά πάσα, για να έχω 24 γεμάτα δευτερόλεπτα να οργανώσω επίθεση. Γουότερ-πόλο παίζουμε για να μην ανανεώνεται ο χρόνος; Λάθος η πρόταση. Και ενώ με τις προηγούμενες προτάσεις θέλουν να απαγορεύσουν το φάουλ, τώρα τό ευνοούν. Για να παίζεται πιο γρήγορα το παιχνίδι, φαντάζομαι, όμως έτσι ευνοούν το φάουλ. (Αλλά από την άλλη και τα 16 αρκετά είναι για μισό γήπεδο.)

Είμαι εναντίον κάθε κανονισμού που προωθείται χάριν του θεάματος υποτίθεται (βλέπε τηλεόραση), αλλά αντιστρατεύεται την φύση του αθλήματος: την τάση του επιθετικού να επιτεθεί και του αμυντικού να αμυνθεί.

φίλε μου καλησπέρα

ειναι καιρος να μπαινουμε όλοι στο πνευμα του παιχνιδιού για να καλυτερέψουμε λίγο το άθλημα που τόσο αγαπάμε όλοι

όσον αφορα την παραγραφό σου 7 συμφωνώ απόλυτα με τον καινουριο κανονισμό διοτι καλό θα είναι να κάνουμε πιο θεαματικο το παιχνίδι και να μην σταματάμε τσάμπα τους εφνιδιασμούς των παικτων.

Για την παραγραφο 9 θα ξεκινησει απο το 2010

καλη χρονια με υγεια σε ολους
Orestis_1989
Akousa fetos pos apo to 2009 skeftontai na orisoun to triponto sta 6,75
Isxiei i einai radio arvila afto.

Pantos gia mena an ginei mono kalo tha kanei
basket_7
QUOTE(Orestis_1989 @ Oct 16 2008, 13:45 ) *
Akousa fetos pos apo to 2009 skeftontai na orisoun to triponto sta 6,75
Isxiei i einai radio arvila afto.

Pantos gia mena an ginei mono kalo tha kanei


Ισχύει αυτό από το 2010 το τρίποντο θα πάει στα 6.75, είναι αποφασισμένο.
T.W.Is.M.
Θα ηθελα να εβλεπα και μια ακομα αλλαγη ατυπα. Να σφυριζεται αντιαθλητικο φαουλ αυτο που γινεται οταν η διαφορα ειναι στους 3 ποντους και ο αμυνομενος προσπαθει να αποφυγει να σουταρει ο αντιπαλος τριποντο.
Και επειδη εχει παραγινει το κακο με τα αντιαθλητικα, ας εφτιαχναν 2 κατηγοριες αντιαθλητικων(κατι σαν εσκεμμενο και βιαιο φαουλ), οπου στην πρωτη η ποινη θα ηταν 1 βολη και η μπαλα απ εξω και στη δευτερη κατηγορια θα ηταν αυτη που ισχυει τωρα. Η πρωτη θα περιλαμβανε ολα αυτα τα φαουλ σκοπιμοτητας που ο παιχτης δεν παει στη μπαλα, αυτα δηλαδη που δινονται τωρα σαν αντιαθλητικα, ενω η δευτερη θα περιλαμβανε τα σκληρα αντιαθλητικα φαουλ(το flagrant foul του ΝΒΑ).
hellenic
Δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου ομως σιγουρα ο πλανητης πρεπει να σταματησει να αλλαζει κανονισμους συμφονα με το ΝΒΑ.
answer 4
τι διπροσοπη η φιμπα!στην αρχη λεει οτι στην ευρώπη παιζετε το μπασκετ ομως ιοθετει κανονεσ νμπα
neopen32
(1)Να σταματά ο χρόνος μετά από την επίτευξη καλαθιού ή να ισχύει το κατεβασμα στην επίθεση μέχρι το 16ο δευτερόλεπτο.
(2)Να καταργηθεί η μεταφορά της μπάλας
tasos66
Οι αλλαγες των κανονισμων δεν μπορουν να ωφελησουν σε τιποτα αν δεν σκεφτουμε 2 βασικα πραγματα.
1.Για ποιον ακριβως λογο τους αλλαζουμε.Για να βελτιωσουμε το θεαμα?Για να παιζεται σωστοτερα το μπασκετ?Για να αντιγραψουμε το ΝΒΑ?Γιατι?
και 2 και κυριοτερο για οποιο λογο και αν το κανουμε δεν αρκουν οι κανονισμοι απο μονοι τους.Πρεπει να αλλαξει η νοοτροπια και πρωτα απο ολα των διαιτητων.Δεν ειναι δυνατον σε ενα αθλημα σαν το μπασκετ που η επαφες ειναι το κυριοτερο στοιχειο να σφυραμε αντιαθλητικο φαουλ σε ενα τραβηγμα φανελας.Στο ΝΒΑ οπως θα ξερετε για να δωθει το εν λογω φαουλ θα πρεπει να ματωσει αυτος που το κερδιζει.Η δεν ειναι δυνατον να γινονται τοσα σφυριγματα φαουλ απο τα οποια κανονικα φαουλ ειναι τα μισα και να κοβεται συνεχως ο ρυθμος του παιχνιδιου.Επισης δεν ειναι δυνατον να δινεται βηματα στην προσπαθεια για καρφωμα.
Εγω αυτα πιστευω παιδια.Οι κανονες απο μονοι τους δεν κανουν τιποτα.Η νοοτροπια πρεπει να αλλαξει ξεκινωντας απο τους διαιτητες που ειναι και οι κυριοι εκφραστες των νομων του μπασκετ και σιγα σιγα θα αλλαξει η φιλοσοφια των ομαδων και θα βλεπουμε πιο ωραιο θεαμα στα Ευρωπαικα γηπεδα.Και κατι ακομα.Θα πρεπει να δωθει βαση και στα αθλητικα προσοντα των παικτων.Πως να το κανουμε δηλαδη αυτα κανουν τη διαφορα.
Τελος επειδη ειδα καποιους που ελεγαν κατι σχετικο.Το μπασκετ παιδια οσο και αν δεν σας αρεσει και δεν μπορειτε να το χωνεψετε παιζεται στην Αμερικη και στο ΝΒΑ.Εκει γεννηθηκε και εκει ξερουν πως να το παιξουν καλυτερα.Ειναι οπως το ποδοσφαιρο στην Αγγλια.
Ευχαριστω και περιμενω τα σχολια σας στα λεγομενα μου.
Marciulionis
Δεν νομίζω ότι υπάρχει σωστό και λάθος. Οι κανονισμοί ας ευνοούν το θέαμα άλλα μια αλλαγή στην νοοτροπία δεν θα μου άρεσε. Εμένα προσωπικά πιο πολύ και από το θέαμα μου αρέσει ο ανταγωνισμός και το πάθος για τη νίκη. Μια αλλαγή νοοτροπίας των συλλόγων (αν και πολύ απίθανο) πρωτίστως και των διαιτητών δευτερευόντως δε θα μου άρεσε. Και πολύ λιγότερο θα μου άρεσε να παραβλέπουνε κανονισμούς κατά το δοκούν για χάρη ενός καρφώματος ή του θεάματος γενικά.

Οι κανονισμοί από μόνοι τους μπορούν να αλλάξουν πάρα πολλά προς όφελος του θεάματος αλλά δε πρέπει να πέσουμε στη παγίδα να μετατρέψουμε το μπάσκετ από άθλημα σε σόου!
tasos66
Μπασκετ και σου ειναι εννοιες αλληλενδετες.Χωρις σοου δεν νοειται μπασκετ.Δεν ειναι ποδοσφαιρο που ακομα και οι τακτικες μπορουν να σε κανουν να κολλησεις.Ενας αγωνας μπασκετ χωρις σοου-θεαμα μπορει πολυ ευκολα βαρετος.Οι κανονισμοι μπορουν να βοηθησουν το θεαμα αν γινουν πιο ελαστικοι και οταν κατα το δοκουν δεν εφαρμοζονται σε ορισμενες φασεις που κανουν τη διαφορα.Το παθος για τη νικη μπορουν να οδηγησουν τις ομαδες σε σκορ του τυπου 60-61 με ελαχιστα σουτ και τρελες αμυνες και συνεχη φαουλ και απο τους 60 ποντους 18 απο βολες.Αυτο δεν ειναι θεαμα αλλα δυσφημηση του αθληματος.Το μπασκετ οπως ειπα και πιο πανω παιζεται στο ΝΒΑ και επειδη δεν γινεται να φτασει η Ευρωπη ποτε αυτο επιπεδο τουλαχιστον ας το εχει σαν προτυπο και ας προσπαθει ολο και περισσοτερο να το προσεγγιζει για το καλο ολων.

Marciulionis
Έχουμε μπερδέψει λίγο τα πράγματα μου φαίνεται στην Ελλάδα. Γίνεται να σε συνεπαίρνουν οι σλόου μόσιον τακτικές του ποδοσφαίρου που συνήθως (και ειδικά στην Ελλάδα) είναι "θα παίξουμε 4-5-1 εσύ θα κλείνεις αυτόν κι εσύ αυτόν" κι όχι του μπάσκετ που άμυνα και επίθεση είναι σχεδιασμένες στην τελευταία λεπτομέρεια κι εκτελούνται σε δεκαπλάσια ταχύτητα?
Και στο μπάσκετ ο παίκτης βγαίνει έξω στα 5 φάουλ ΚΑΙ ο αντίπαλος εκτελεί βολές οπότε δεν γίνεται να παίξει μια ομάδα όπως λες αποκλειστικά.

Το πρόβλημα είναι περισσότερο η έλλειψη καλών παικτών στις μικρές ομάδες και λιγότερο οι κανονισμοί και η νοοτροπία. Ενδεικτικά τα σκορ 2 ομάδων με αντικειμενικά καλές άμυνες, η μία από τις οποίες θεωρείται από τις πιο αμυντικογενής ευρωπαϊκές ομάδες.

Panathinaikos - Montepaschi Siena 90 - 85
Panathinaikos - Montepaschi Siena 79 - 84
Montepaschi Siena - Panathinaikos 53 - 72
Montepaschi Siena - Panathinaikos 84 - 91

Με τα επιπλέον 8 λεπτά του NBA πολύ πιθανόν όλα τα ματς να είχαν 100στάρες που μας αρέσουν στο μάτι...

Και χωρίς να αγνοούνται κανονισμοί, και να γίνονται καραγκιοζιλίκια (εκτός από το 2ο ματς που σφυρίζανε συνέχεια φάουλ κατά της Σιέννα), και με προσωπικά σόου παικτών (κυρίως ΜακΙντάιρ άλλα και Σπανούλη) και με μεγάλα σουτ.

Το μόνο στο οποίο υπερτερεί το NBA, επειδή έτυχε πρόσφατα να δώ και μερικά ματς στην ΕΤ1, τα οποία ήταν αντικειμενικά πολύ χειρότερα της παραπάνω σειράς (μα όλο Σπέρς δείχνουν αυτοί??) είναι η ποιότητα των παικτών καθώς έχουν το brand-name και το χρήμα να παίρνουν τους καλύτερους του κόσμου.

Και όποιος νομίζει ότι συνέχεια καρφώνουν εκεί επειδή δεν δίνουν τα βήματα κάνει λάθος. Ο Λεμπρόν και ο Γουέιντ σε όποια ομάδα και να έπαιζαν και στην Ευρώπη θα ήταν θεαματικοί. Οι κανονισμοί μπορούν να ευνοήσουν το θέαμα, άλλα για εμένα θέαμα σε συνθήκες επίδειξης (ή σόου αγγλιστί) δεν έχει καμιά αξία.

Το μπάσκετ γίνεται βαρετό όταν δεν υπάρχει ανταγωνισμός και πάθος για τη νίκη όπως και κάθε άθλημα κι όχι όταν δεν υπάρχουν καρφώματα με βήματα. Κι ο Γκάλης σπάνια κάρφωνε στην τελική και έπαιζε με ακόμα χειρότερους για το θέαμα κανονισμούς. Στη τελική το μπάσκετ είναι πρώτα παιχνίδι, μετά άθλημα και τέλος σόου με αυτή τη σειρά κι έτσι πρέπει να μείνει.

Άμα θέλουμε να ανέβει το θέαμα στην ευρώπη, ναι ορισμένες αλλαγές στους κανονισμούς θα βοηθήσουν αλλά αλλαγή στη νοοτροπία των ομάδων και των διαιτητών απλά θα απαξιώσει αυτό το θέαμα και το ίδιο το παιχνίδι. Πάντως το βασικότερο θα ήτανε να βρουν τρόπους να κρατήσουν τους καλύτερους ευρωπαίους παίκτες στην ευρώπη και αν είναι δυνατόν να φτάσουν σε ένα επίπεδο που να μπορούν να πάρουν οι ευρωπαϊκές ομάδες και ορισμένους από τους καλύτερους αμερικανούς.
Timemaster
QUOTE(tasos66 @ Apr 5 2009, 17:13 ) *
.Η δεν ειναι δυνατον να γινονται τοσα σφυριγματα φαουλ απο τα οποια κανονικα φαουλ ειναι τα μισα και να κοβεται συνεχως ο ρυθμος του παιχνιδιου.Επισης δεν ειναι δυνατον να δινεται βηματα στην προσπαθεια για καρφωμα.


Βήματα θα πρέπει να σφυρίζονται κάθε φορά που γίνονται...δε νοητέ επειδή κάποιος παίχτης πάει για κάρφωμα να κάνει πρώτα 3 βήματα ή επιθετικό φάουλ και να επιτρέπετε.Όσο τα πολλά φάουλ από ότι ξέρω στο ΝΒΑ γίνονται πολύ περισσότερα από ότι στην Ευρώπη καταρχήν συν ότι το κόψιμο του ρυθμό είναι και αυτό μέσα στο Αμερικάνικο παιχνίδι εξ ανέκαθεν.

QUOTE(tasos66 @ Apr 5 2009, 17:13 ) *
Οι κανονες απο μονοι τους δεν κανουν τιποτα.Η νοοτροπια πρεπει να αλλαξει ξεκινωντας απο τους διαιτητες που ειναι και οι κυριοι εκφραστες των νομων του μπασκετ και σιγα σιγα θα αλλαξει η φιλοσοφια των ομαδων και θα βλεπουμε πιο ωραιο θεαμα στα Ευρωπαικα γηπεδα.Και κατι ακομα.Θα πρεπει να δωθει βαση και στα αθλητικα προσοντα των παικτων.Πως να το κανουμε δηλαδη αυτα κανουν τη διαφορα.



συμφωνώ μαζί σου και θα πρέπει να αλλάξει και η εξουσία των διαιτητών στο μπάσκετ με αμφιλεγόμενους κανονισμούς όμως.... όπως το αντιαθλητικό φάουλ (κρίση διαιτητή)



QUOTE(Marciulionis @ Apr 13 2009, 11:56 ) *
Και όποιος νομίζει ότι συνέχεια καρφώνουν εκεί επειδή δεν δίνουν τα βήματα κάνει λάθος. Ο Λεμπρόν και ο Γουέιντ σε όποια ομάδα και να έπαιζαν και στην Ευρώπη θα ήταν θεαματικοί. Οι κανονισμοί μπορούν να ευνοήσουν το θέαμα, άλλα για εμένα θέαμα σε συνθήκες επίδειξης (ή σόου αγγλιστί) δεν έχει καμιά αξία.


συμφωνώ απόλυτα άλλωστε μιλάμε για πρωτάθλημα ΝΒΑ και όχι για τους Xαρλεμ


Από εκεί και πέρα το επίπεδο των παιχτών στην Ευρώπη πρέπει να ανέβει και να φτάσει αυτό των παιχτών του ΝΒΑ
όμως να μην αλλάξει η δομή του παιχνιδιού στην Ευρώπη...
κατά την γνώμη μου οι άμυνες ζώνης και τα επιθετικά συστήματα που υπάρχουν στην ήπειρό μας βελτιώνουν το θέαμα και το κάνουν ποιο απρόβλεπτο με μεγαλύτερη ποικιλία φάσεων.


κανονισμοί που θα ήθελα να αλλάξουν είναι:
α. το αντιαθλητικό φάουλ στο αιφνιδιασμό όπου πρέπει να καταργηθεί και να είναι απλό φάουλ ενώ αντιαθλητικό να είναι μόνο τα σκληρά φάουλ.
β. τα 3 δευτερόλεπτα κάτω από το καλάθι
γ. η επαναφορά της μπάλας από το κέντρο του γηπέδου στα τελευταία λεπτά αντί από την άκρη
δ. όταν η μπάλα χτυπάει ακούσια σε πόδια να δίνετε συνέχεια στο παιχνίδι κανονικά
ε. ακόμα και στην πρώτη από τις δυο βολές να έχει δικαίωμα ο αμυντικός να διώξει τη μπάλα άμα χτυπήσει στεφάνι και ο επιθετικός να την σπρώξει. Σε πρώτο χρόνο βέβαια και μόνο.
στ. να απαγορευτούν οι αλλαγές παικτών όπως γίνετε τα τελευταία χρόνια σε στυλ χαντμπολ και να περιοριστούν τα σημεία όπου θα επιτρέπονται αλλαγές π.χ. μόνο μετά από ταιμ-αουτ και καλάθι και όχι κάθε φορά που βγαίνει η μπάλα έξω πριν τις βολές κ.λ.π.
ζ. μου άρεσε ο κανονισμός που πάει να εφαρμοστεί όπου όταν γίνετε φάουλ σε χρόνο κάτω από τα 14 δευτερόλεπτα ο χρόνος να ανανεώνετε έως τα 14 και όχι στα 24 που ισχύει έως τώρα
η. να ξαναμπεί σε εφαρμογή το τζάμπολ κάθε φορά που υπάρχει διεκδίκηση της μπάλας και στα 10λεπτα.
θ. σε αμφισβητούμενες φάσεις που έχουν να κάνουν με χρόνους (μετράει ή όχι ένα καλάθι) να μπορούν να κρίνουν από το βίντεο του αγώνα
ι. να διακόπτετε αμέσως και σε όλα τα γήπεδα ο αγώνας εφόσον πέσουν αντικείμενα από οπαδούς στον αγωνιστικό χώρο αλλά να μην υπάρχει διακοπή όταν υπάρχουν υβριστικά συνθήματα και αντεθνικά, ρατσιστικά κ.λ.π. (ελευθερία έχουμε μπορούμε να βρίζουμε όποιον θέλουμε)
ια. ο χρόνος στα τελευταία λεπτά να σταματάει όταν μπαίνει καλάθι μόνο στην περίπτωση όπου η μπάλα πάει κάπου μακριά από αυτό όπως γίνετε σε όλο τον υπόλοιπο αγώνα.
ιβ. να μπορεί ένας παίχτης να πάρει τιμε αουτ όταν έχει κατοχή της μπάλας όπως στο ΝΒΑ
ιγ. να μη τιμωρήτε το θέατρο για επιθετικό φάουλ.
ιδ. όταν ένας παίχτης είναι στον αέρα με ανοιχτά τα πόδια σε προσπάθεια για σουτ να τιμωρήτε με επιθετικό φάουλ όπως και όταν πηδάει μετά από προσποίηση και χώνετε κάτω από το αμυντικό που πηδάει κατακόρυφα


αυτά μου έρχονται τώρα ίσως στο μέλλον να σκεφτώ με το κουτό μου το μυαλό και άλλα.
tasos66
Φιλε Timemaster διαβασα την απαντηση σου με προσοχη.Διαπιστωσα λοιπον οτι με αυτα που λες θελεις να κανουμε το μπασκετ γυναικειο αθλημα.Για γκομενες.Χωρις θεαμα.Να τα καταστρεψουμε ολα.Και θα στο αναλυσω συμφωνα με τα λεγομενα σου.
1.Να σφυραμε βηματα για μισο ποντο τριτο βημα σε μια φαση που μπορει να γινει ενα γαματο καρφωμα που θα ξεσηκωσει τον κοσμο και θα ανεβασει την ψυχολογια μιας ομαδας μονο και μονο επειδη το λεει ο κανονας και πρεπει να τηρηται κατα γραμμα.Επισης στο ΝΒΑ δεν δινονται τοσα φαουλ.Μαλλον εχεις καιρο να παρακολουθησεις αγωνα.Ετυχε προσφατα να παρακολουθησω ματς και το πρωτο φαουλ σφυριχτηκε στα 8 λεπτα δηλαδη 4 λεπτα μετα την εναρξη τη στιγμη που στην ευρωπη στα 4 λεπτα απο την εναρξη μπορει να εχουν σφυριχτει και 5 και 6 φαουλ πολλες φορες.
2.Το επιπεδο των ΕΥΡΩΠΑΙΩΝ παικτων στην Ευρωπη δεν μπορει να βελτιωθει γιατι απλουστατα δεν υπαρχουν οι υποδομες που υπαρχουν στο ΝΒΑ.Το μπασκετ στην Ευρωπη ειναι το δευτερο τη ταξει αθλημα τη στιγμη που στην Αμερικη μπασκετ, φουτμπολ,μπειζμπολ και χοκει ειναι στην ιδια μοιρα.

Απο κει και περα οσον αφορα τους κανονισμους...

β.τα 3 δευτερολεπτα δεν ειναι ο τελειος κανονισμος αλλα ειναι ενας τροπος για να υπαρχει συνεχης κινηση και οχι στασιμοτητα στις φασεις.Δεν θα ηταν ασχημο να παραμεινει ο κανονισμος.

ε.οταν λεμε ελευθερες βολες εννοουμε οτι ο παικτης ριχνει ελευθερος και μονος και δεν εμπλεκεται κανενας αλλος τη στιγμη που σουταρει.

θ.το να εμπλεκεται το βιντεο στην κριση των διαιτητων σε οποιοδηποτε αθλημα ειναι τουλαχιστον απαραδεκτο.υποτιθεται οτι οι διαιτητες ειναι αξιοι για τη θεση που κατεχουν και εχουν τη σωστη κριση.αν εμπλακει το βιντεο θα χαθει η γοητεια και το ενδιαφερον

ιδ.το πως σουταρει ενας παικτης ειναι θεμα δικο του και αφορα το στυλ του.ειναι απαραδεκτο να διδεται φαουλ οταν καποιος σουταρει με τα ποδια ανοικτα η με τους αγκωνες κατα εξω η δεν ξερω και γω πως και ακουμπα καποιον.το μπασκετ ειναι αθλημα επαφης.

Ωστοσω συμφωνω στα υπολοιπα σημεια και ειδικοτερα σε οτι αφορα τα τζαμπολ τα αντιαθλητικα φαουλ και βεβαια στα 14 δευτερολεπτα ανανεωσης.

PARISINOS
Φιλε τασος , αν κανω λαθος διωρθωσε με , αλλα νομιζω οτι δεν κοιταζεις ΝΒΑ τοσο πολυ ουτε εσυ. Αλλιως θα ειχες καταλαβει με τη μια οτι ο ταιμαστερ εννοει τα τρια δευτερα στην αμυνα , οπως στο ΝΒΑ , οπου ο αμυνομενος δεν μπορει να μεινει μεσα στη ρακετα του για πανω απο τρια δευτερα.
Βεβαια μπορει και να κανω λαθος.

Τωρα για οσα ειπες, λες οτι το πραγματικα μπασκετ παιζεται στις ΗΠΑ και οτι εκει γεννηθηκε κλπ και να το παρουμε αποφαση , οσο και αν δεν θελουμε να το παραδεχτουμε.

Πρωτον αυτα ειναι αποψεις. Κανενας δεν μπορει να μου πει εμενα και του καθενος τι του αρεσει να βλεπει και τι θεωρει καλυτερο.
Δευτερον το μπασκετ ναι μεν γεννηθηκε στην αμερικη, αλλα οχι υπο τη μορφη του ΝΒΑ , αλλα του NCAA, οπου τα σκορ ειναι 45-42 και που επειδη εχω παει συχνα αμερικη, μη σου πω οτι ειναι πιο δημοφιλες μεχρι και απο το ιδιο το ΝΒΑ. Παρ οτι το θεαμα οπως το εννοεις εσυ , δηλαδη ταχηττητα , καρφωματα, αιφνιδιασμοι κλπ ειναι χειροτερο και απο την ευρωπη.

Τριτων το μπασκετ που παιχτηκε σημερα στο φαιναλ 4 και στη σειρα ΠΑΟ -Σιενα δεν υστερει σε τιποτα απο ματς ΝΒΑ. Απο τα ματς της κανονικης περιοδου ειναι και καλυτερο.

Τελος για τα βημματα ειναι αστειο αυτο που λες, πρωτον γιατι στον ΝΒΑ δεμ κανουν βηματα μονο μισο ποντο , αλλα 1-2 βηματα παραπανω. Και δευτερων δεν το κανουν μονο σε εντυπωσιακες φασεις αλλα σχεδον σε καθε ντραιβ.
Ασε που με τη λογικη σου. Ας αφησουμε 5 βηματα πριν απο καρφωμα, ας αφησουμε και τον σεντερ 10 δευτερα μεσα στο καλαθι αν ειναι να μπορει να παρει καλη θεση για να καρφωσει κλπ.

Το αθλημα γινεται για γυναικες οταν διευκολυνεις οσο δεν παει τους παιχτες να βαλουν καλαθι στο ονομα του θεαματος. Αν ειναι ετσι , ας τους δωσουνε και γυναικειες μπαλες, μικροτερες για να μπαινουν πιο ευκολα καλαθια, και να βλεπω ο κοσμος ποντους.

Προσωπικα αν και εχω και εγω μερικους κανονισμους που θα ηθελα να αλλαξουν, δεν θα με πειραζε να μην αλλαξει και τιποτα. Μια χαρα το βρισκω το θεαμα.
tasos66
Φιλε μου γιατι εισαι κλασσικος ελληνας και επειδη διαφωνεις πηδας την κουβεντα.ποιος σου μιλησε για 5 βηματα και τον σεντερ 10 δευτερα μεσα στο καλαθι.θα μου πεις σχημα λογου.ε οχι ρε φιλε.επειδη δεν εχεις δηλαδη να πεις τιποτα μου λες αυτο.τι να σου πω.μαλλον δεν βλεπεις ΝΒΑ η εχεις να δεις πολλα χρονια.ακου σε καθε ντραιβ βηματα.και στην ευρωπη καθε επαφη ειναι φαουλ.τι να σου πω τωρα.δεν μας λες ομως τις αποψεις σου.ποιοι κανονινισμοι θελεις να αλλαξουν?
PARISINOS
QUOTE(tasos66 @ May 1 2009, 23:59 ) *
Φιλε μου γιατι εισαι κλασσικος ελληνας και επειδη διαφωνεις πηδας την κουβεντα.ποιος σου μιλησε για 5 βηματα και τον σεντερ 10 δευτερα μεσα στο καλαθι.θα μου πεις σχημα λογου.ε οχι ρε φιλε.επειδη δεν εχεις δηλαδη να πεις τιποτα μου λες αυτο.τι να σου πω.μαλλον δεν βλεπεις ΝΒΑ η εχεις να δεις πολλα χρονια.ακου σε καθε ντραιβ βηματα.και στην ευρωπη καθε επαφη ειναι φαουλ.τι να σου πω τωρα.δεν μας λες ομως τις αποψεις σου.ποιοι κανονινισμοι θελεις να αλλαξουν?


Ενω η δικη σου αποψη οτι στο ΝΒΑ παιζεται το πραγματικο μπασκετ και ολοι οι αλλοι πρεπει να το δεχθουμε ( με το κλασσικο υποτιμητικο υφος ως προς την ευρωλιγκα) ειναι αποψη?

Σου ειπα. Ο καθενας οριζει το θεαμα διαφορετικα. Μεχρι και στην αμερικη οι μισοι φιλαθλοι προτιμουν το κολλεγιακο , που παω στοιχημα οτι το βλεπεις και αηδιαζεις, μιας και οι κανονες και το θεαμα παραπεμπουν σε ευρωπαικα 90ς και λιμοζ.

Οσο για το αν βλεπω ΝΒΑ, πιστεψε με βλεπω και πολυ μαλιστα . Και μου αρεσει κιολας. Αλλωστε καθε ειδους μπασκετ μου αρεσει ειτε ειναι ΝΒΑ, ειτε ευρωλιγκα, ειτε κολλεγιακο, ειτε μονακια and1 ειτε οτιδηποτε.

Τωρα για τους κανονες που θα ηθελα να αλλαξουν.
Βασικος να παει το τριποντο λιγο πιο πισω, γιατι ειδικα μερικες ομαδες το παρακανουν με αυτο. Οχι βεβαια 7,25. 6,75 ειναι καλη λυση.
Τα 24 να μην ανανεωνονται με απλο φαουλ αν εχεις περασει τη σεντρα.
Να μην δινουν τοσο ευκολα ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ φαουλ. Να ξαναγυρισει δηλαδη ο κανονας οπως πριν απο 6-7 χρονια που ο αμυνομενος να ειναι εντελως ακινητος και με τα δυο ποδια, για εχει παραγινει το κακο με παιχτες που προσπαθουν να εκβιασουν συνεχεια το επιθετικο.

Αυτα βασικα , τιποτα το πολυ τραγικο. Οπως ειπα το μπασκετ στην ευρωλιγκα το θεωρω πολυ υψηλου επιπεδου μεχρι και ετσι οπως ειναι χωρις πολλες αλλαγες.

Δεν θελω να το γυρισω ξανα σε κουβεντα ΝΒΑ -ευρωλιγκα.
Τη καθε λιγκα την απολαμβανω για διαφορετικους λογους. Στο ΝΒΑ οι φιλαθλοι προτιστως δεν υποστηριζουν ομαδες. Υποστηριζουν παιχτες. Λεμπρον, Κομπε κλπ. Οποτε λογικο ειναι να εχεις κανονες οσο το δυνατον πιο ευνοικους νγια τους σταρ. Τους αφηνεις το βηματακι για να μπορεσουν να ελευθερωθουν και να κανουν την εντυπωσιακη φαση που θα ικανοποιησει τους θαυμαστες τους, τους προστατευεις με σφυριγματα πολλες φορες υπερβολικα, δεν επιτρεπεις μερικες αμυνες που θα τους εγκλωβιζαν και θα φανερωναν καποιος αδυναμιες τους, δεν αφηνεις κανεναν να ειναι μεσα στη ρακετα μονιμως ωστε να σκοραρουν ευκολοτερα κλπ...

Ειναι ολοκληρη φιλοσοφια και δεν ειναι κακη. Μ αρεσει και γι αυτο το βλεπω κιολας ( προσωπικα ειμαι κομπικος).

Αλλα το να ερχεσαι και να λες οτι αυτη ειναι η μονη φιλοσοφια που αξιζει και πρεπει ολοι να το αποδεχτουμε, λεγοντας οτι στην ευρωπη καταστρεφεται το μπασκετ ειναι τελειως ατοπο.

Στην ευρωπη καλως η κακως και θα πρεπει να το αποδεχτεις, αλλο μπασκετ αρεσει. Το ομαδικο, το μπασκετ οπου η νικη της ομαδας εχει μεγαλυτερη αξια απο την εκπληκτικη ατομικη εμφανιση του καθε παιχτη. Και οπως ειπα αυτη η φιλοσοφια εχει περαση και στην αμερικη σε αρκετα ατγομα , οποτε δεν ειμαστε εμεις οι ευρωπαιοι οι τρελλοι του χωριου, οι μαζοχες που αρεσκονται να παρακολουθουν την υποτιθεμενη καταστροφη του μπασκετ.

Οπως ειπα διαφορετικες φιλοσοφιες, χωρις να υπαρχει καλη και κακη. Καλο μπασκετ και κακο μπασκετ. Πραγματικο και ψευτικο.
Ο καθενας με τα γουστα.
Air and King
Parisine παλι υπερβαλεις!Σε συζητησεις που αφορουν το ΝΒΑ.Την τριχα μην την κανεις τριχια!Ουτε 5 βηματα κανουν ουτε για το θεαμα θυσιαζουν τους κανονισμους με τα βηματα.Τα φαουλ που σφυριζονται στην Ευρωπη ειναι για γελια!Μην τρελαθουμε ολοι νομιζω προτιμαμε το Φισικαλ γκειμ που Στην Ευρωπη σε σχεση με το ΝΒΑ υπαρχει χαος.
Οσο για το παιχνιδι του Φαιναλ Φορ δεν συγκρινεται με παιχνιδια Πλειοφ ΝΒΑ.Ουτε απεξω δεν περναει.Δεν θα σε παω παλια για να μην σε κουραζω.Παρε τα παιχνιδια τα φετινα (εκτος του 3ου) Σελτικς-Μπουλς και συγκρινε τα με το Ολυμπιακος-Παναθηναικος!Καμια σχεση απο καθε αποψη!
Οσο για την κανονικη περιοδο ναι εχεις ενα δικιο.Αλλα αν ειναι να βαλει καμια 50αρα ο Λεμπρον η Κομπι το προτιμω και παλι απο το να βλεπω τον Ομπραντοβιτς να οριεται αν δεν βγει το τελειο σουτ με την καλη κυκλοφορια της μπαλας σαν να παιζει ο γιος μου "μηλα" στον παιδικο σταθμο!Αν και ο καθενας εχει τα γουστα του!
Parisinos peace.gif εχουμε ξανασυζητησει και εχουμε διαφωνησει αρκετες φορες αλλα δεν χρειζεται να υπερβαλεις και τοσο ειδικα με τα βηματα!
PARISINOS
QUOTE(Air and King @ May 2 2009, 00:51 ) *
Parisine παλι υπερβαλεις!Σε συζητησεις που αφορουν το ΝΒΑ.Την τριχα μην την κανεις τριχια!Ουτε 5 βηματα κανουν ουτε για το θεαμα θυσιαζουν τους κανονισμους με τα βηματα.Τα φαουλ που σφυριζονται στην Ευρωπη ειναι για γελια!Μην τρελαθουμε ολοι νομιζω προτιμαμε το Φισικαλ γκειμ που Στην Ευρωπη σε σχεση με το ΝΒΑ υπαρχει χαος.
Οσο για το παιχνιδι του Φαιναλ Φορ δεν συγκρινεται με παιχνιδια Πλειοφ ΝΒΑ.Ουτε απεξω δεν περναει.Δεν θα σε παω παλια για να μην σε κουραζω.Παρε τα παιχνιδια τα φετινα (εκτος του 3ου) Σελτικς-Μπουλς και συγκρινε τα με το Ολυμπιακος-Παναθηναικος!Καμια σχεση απο καθε αποψη!
Οσο για την κανονικη περιοδο ναι εχεις ενα δικιο.Αλλα αν ειναι να βαλει καμια 50αρα ο Λεμπρον η Κομπι το προτιμω και παλι απο το να βλεπω τον Ομπραντοβιτς να οριεται αν δεν βγει το τελειο σουτ με την καλη κυκλοφορια της μπαλας σαν να παιζει ο γιος μου "μηλα" στον παιδικο σταθμο!Αν και ο καθενας εχει τα γουστα του!
Parisinos peace.gif εχουμε ξανασυζητησει και εχουμε διαφωνησει αρκετες φορες αλλα δεν χρειζεται να υπερβαλεις και τοσο ειδικα με τα βηματα!


ξαναγυριζεις στα λογια μου. Ολα ειναι θεμα προτιμησης. Αυτο το ρημα χρησιμοποιεισες εσυ και εχεις δικιο. Απλα ο φιλος μιλησε για σωστο μπασκετ και λαθος μπασκετ , εκει αντεδρασα.

Τωρα για τα βηματα , ναι υπερεβαλλα, αλλα ηταν αντιδραση στις υπερβολλες περι καταστροφης μπασκετ στην ευρωπη...

επαναλαμβανω , δεν υπαρχει σωστο και λαθος μπασκετ. Ο καθενας παρακολουθει οτι του αρεσει περισσοτερο. Αλλοι κοιτανε μονο ΝΒΑ, αλλοι μονο ευρωλιγκα, αλλα και τα δυο ( σαν και μενα , ασχετα αν εχω προτιμηση στο ευρωπαικο).

Αντεδρασα στομ ποστ του φιλου γιατι μου θυμιζει κατι ποστ πολεμιων του ΝΒΑ που το χαρακτηριζουν τσιρκο. Ουτε το ΝΒΑ ειναι τσιρκο λοιπον, ουτε η ευρωλιγκα καταστροφη του μπασκετ.
Air and King
QUOTE(PARISINOS @ May 2 2009, 04:05 ) *
Ουτε το ΝΒΑ ειναι τσιρκο λοιπον, ουτε η ευρωλιγκα καταστροφη του μπασκετ.

Συμφωνω.Απλα εμενα η Ευρωλιγκα(προσωπικη ευχαριστηση θα ηταν αυτη) γενικα το Ευρωπαικο μπασκετ θα ηθελα να ειναι λιγο πιο Φισικαλ κατι το οποιο ξεκιναει απο τους διατητες και οι προπονητες να αφηνουν λιγο πιο ελευθερους τους παιχτες οπως γινοταν πριν 15-20 χρονια!Δεν λεω οτι τοτε σαν επιπεδο ηταν καλυτερο το Ευρωπαικο μπασκετ γιατι μαλλον σημερα το επιπεδο ειναι ανωτερο αλλα ηταν λιγο πιο Free οι παιχτες σε σχεση με σημερα κατι που εμενα προσωπικα μου αρεσει!Η εμφανιση του Σισκα θυμισε παρελθον!
tasos66
Δεν εχω να πω πολλα γιατι ο φιλος Air and King με καλυψε.Και ναι ρε φιλε το μπασκετ παιζεται στην Αμερικη ειτε ειναι υποτιμητικο ειτε οχι για την ευρωλιγκα η για σενα ετσι ειναι.Για καποιον που ξερει απο μπασκετ αυτο ειναι.Και μερικοι που δεν το παραδεχονται καθονται το βραδυ και βλεπουν ΝΒΑ σαν τους μαλακες μεχρι τις 7 το πρωι για να τελειωσουν οι τελικοι.Οι ιδιοι που λενε οτι στην Ευρωπη οτι παιζεται το μπασκετ και που αν ο τελικος της Ευρωλιγκας ηταν στις 4 το πρωι δεν προκειται να τον εβλεπαν.
Και οι αλλαγες που προτεινες αν προσεξες ειναι στα προτυπα του ΝΒΑ με εξαιρεση το τριποντο που στο ΝΒΑ ειναι στη σωστη θεση οπως και το υψος της μπασκετας.Οταν ειναι να βαλεις 3 ποντους πρεπει να ειναι λιγακι δυσκολο.Οι περισσοτεροι στην Ευρωπη αν τους βαλεις σε ενα γηπεδο του ΝΒΑ δεν τη φτανουν για τριποντο.Χαρακτηριστικα τα απειρα ερμπολ στα ματς του ΠΑΟ στην Αμερικη.Οσο για αυτο που ειπες οτι οι Αμερικανοι δεν υποστηριζουν ομαδες αλλα παιχτες κανεις λαθος.Οι αμερικανοι υποστηριζουν τις ομαδες και μαλιστα με τοπικιστικα κριτηρια αλλα συγχρονως γουσταρουν ατελειωτα τους παιχταραδες των αλλων ομαδων.
Και τελος ναι ρε φιλε στην ευρωπη το μπασκετ καταστρεφεται απο πολλες ομαδες και αρκετα συχνα.Οχι παντα.Βλεπουμε και ματσαρες διαφημηση.Αλλα τα περισσοτερα ματς ειναι γελοιοποιηση.Απειρα φαουλ,απειρα αντιαθλητικα φαουλ,τεχνικες ποινες για την πλακα και το κυριοτερο αμυνες ζωνης με τη μπαλα στα χερια των παιχτων για 2-3 λεπτα να πηγαινει το γηπεδο πανω κατω και να μη μπαινει καλαθι.Και σε καθε καλαθι που μπαινει να οριονται παικτες και παγκοι γιατι δεν δωθηκε φαουλ.Το "ομαδικο"μπασκετ θριαμβευει στην Ευρωπη γιατι απλουστατα δεν υπαρχει κανενας παιχτης αυτη τη στιγμη που να μπορει να κανει μεγαλες ατομικες αποδοσεις κατ' εξακολουθηση.Λεμε εχει 12 ποντους μεσο ορο στην Ευρωλιγκα και ειναι θεος.Οταν ο αλλος σε 82 ματς κανονικης περιοδου εχει 25 και 30 και σε αυτη την αποδοση μπορει να προστεθει και καμια 50αρα αμα ειναι ο κομπι η ο ντουειν.Τετοιους παιχτες δεν προκειται να βγαλει ποτε η ευρωπη και ενας απο τους πολλους λογους ειναι και η νοοτροπια των ομαδων-προπονητων-διαιτητων-κλιματος της λιγκας.Οταν εχεις τον Ομπραντοβιτς και το Γιαννακη να γκαριζουν επειδη ναι μεν εβαλες το καλαθι αλλα δεν επαιξες σωστα το πικ εν ρολ η δεν επαιξες γουικ σαιντ η δεν τροφοδοτησες τον ψηλο και μπηκες μονος.Ε ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ που λεμε και οι Ελληναρες?
Flash
Τasos66 σε παρακαλώ να απευθύνεσαι πιο κόσμια στους συνομιλητές σου. Κάθε άποψη μπορεί να είναι σεβαστή σε αυτό το φόρουμ αρκεί να διατυπωθεί ψύχραιμα και με σεβασμό απέναντι στα υπόλοιπα μέλη. Σου χαρίζεται το φάουλ για τώρα επειδή βλέπω ότι είσα καινούργιο μέλος.
PARISINOS
QUOTE(tasos66 @ May 2 2009, 01:12 ) *
Δεν εχω να πω πολλα γιατι ο φιλος Air and King με καλυψε.Και ναι ρε φιλε το μπασκετ παιζεται στην Αμερικη ειτε ειναι υποτιμητικο ειτε οχι για την ευρωλιγκα η για σενα ετσι ειναι.Για καποιον που ξερει απο μπασκετ αυτο ειναι.Και μερικοι που δεν το παραδεχονται καθονται το βραδυ και βλεπουν ΝΒΑ σαν τους μαλακες μεχρι τις 7 το πρωι για να τελειωσουν οι τελικοι.Οι ιδιοι που λενε οτι στην Ευρωπη οτι παιζεται το μπασκετ και που αν ο τελικος της Ευρωλιγκας ηταν στις 4 το πρωι δεν προκειται να τον εβλεπαν.
Και οι αλλαγες που προτεινες αν προσεξες ειναι στα προτυπα του ΝΒΑ με εξαιρεση το τριποντο που στο ΝΒΑ ειναι στη σωστη θεση οπως και το υψος της μπασκετας.Οταν ειναι να βαλεις 3 ποντους πρεπει να ειναι λιγακι δυσκολο.Οι περισσοτεροι στην Ευρωπη αν τους βαλεις σε ενα γηπεδο του ΝΒΑ δεν τη φτανουν για τριποντο.Χαρακτηριστικα τα απειρα ερμπολ στα ματς του ΠΑΟ στην Αμερικη.Οσο για αυτο που ειπες οτι οι Αμερικανοι δεν υποστηριζουν ομαδες αλλα παιχτες κανεις λαθος.Οι αμερικανοι υποστηριζουν τις ομαδες και μαλιστα με τοπικιστικα κριτηρια αλλα συγχρονως γουσταρουν ατελειωτα τους παιχταραδες των αλλων ομαδων.
Και τελος ναι ρε φιλε στην ευρωπη το μπασκετ καταστρεφεται απο πολλες ομαδες και αρκετα συχνα.Οχι παντα.Βλεπουμε και ματσαρες διαφημηση.Αλλα τα περισσοτερα ματς ειναι γελοιοποιηση.Απειρα φαουλ,απειρα αντιαθλητικα φαουλ,τεχνικες ποινες για την πλακα και το κυριοτερο αμυνες ζωνης με τη μπαλα στα χερια των παιχτων για 2-3 λεπτα να πηγαινει το γηπεδο πανω κατω και να μη μπαινει καλαθι.Και σε καθε καλαθι που μπαινει να οριονται παικτες και παγκοι γιατι δεν δωθηκε φαουλ.Το "ομαδικο"μπασκετ θριαμβευει στην Ευρωπη γιατι απλουστατα δεν υπαρχει κανενας παιχτης αυτη τη στιγμη που να μπορει να κανει μεγαλες ατομικες αποδοσεις κατ' εξακολουθηση.Λεμε εχει 12 ποντους μεσο ορο στην Ευρωλιγκα και ειναι θεος.Οταν ο αλλος σε 82 ματς κανονικης περιοδου εχει 25 και 30 και σε αυτη την αποδοση μπορει να προστεθει και καμια 50αρα αμα ειναι ο κομπι η ο ντουειν.Τετοιους παιχτες δεν προκειται να βγαλει ποτε η ευρωπη και ενας απο τους πολλους λογους ειναι και η νοοτροπια των ομαδων-προπονητων-διαιτητων-κλιματος της λιγκας.Οταν εχεις τον Ομπραντοβιτς και το Γιαννακη να γκαριζουν επειδη ναι μεν εβαλες το καλαθι αλλα δεν επαιξες σωστα το πικ εν ρολ η δεν επαιξες γουικ σαιντ η δεν τροφοδοτησες τον ψηλο και μπηκες μονος.Ε ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ που λεμε και οι Ελληναρες?


Με το να τσαντιζεσαι δεν προκειται να επιβαλεις την αποψη σου σε κανενα...Ουτε σε μενα, ουτε στα εκατομυρια ευρωπαιων που τους αρεσει η ευρωλιγκα, ουτε στα εκατομυρια αμερικανων που προτιμουν κολλεγιακο...

Ο ΠΑΟ στη αμερικη σουταρε με απιστευτα ποσοστα κοντα στο 50 τις εκατο και ηταν το μονο που το εσωσε και δεν εχασε με 60, με την ανυπαρκτη φροντ λαιν που ειχε, και που δεν του επετρεψε να περασει ουτε στα πλευ οφφς της ευρωλιγκα.
Τωρα που ειδες εσυ τα ερ μπολ...

Τελος παντων , δεν το συνεχιζω. Αλλωστε δεν εχω καμια ορεξη να σε πεισω και ουτε εχω προβλημα με το ΝΒΑ. Μαλλον εσυ εχεις καποιο με την ευρωλιγκα...
tasos66
Φιλε PARISINOS μαλλον το καταλαβες λαθος η εγω το διετυπωσα λαθος.Δεν εννοουσα οτι καταστρεφεται το μπασκετ αλλα το θεαμα.Και δεν υπαρχει καλο και καλο.Υπαρχει θεαματικο και θελκτικο και μη θεαματικο και θελκτικο μπασκετ.

moderator σορυ αλλα επειδη σε αλλα φορουμ επιτρεπονται λεξουλες νομιζα οτι και εδω ισχυει το ιδιο.σορυ και παλι.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.