Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ρηξη χιαστου και μηνισκου....
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
darksoho
καλησπερα, μετα απο τις εξετασεις της μαγνητικης διαπιστωθηκε οτι εχω ρηξη εμπροσθιου χιαστου, αλλοιωση grade 1 στον εσω μηνισκο καθως και ρηξη του εξω πλαγιου συνδεσμου.

ξεκιναει η εβδομαδα των παθων και μεχρι στιγμης εχω παει σε 2 γιατρους και θα παω και σε αλλους 2. ειχατε παθει κατι παρομοιο που χρειαστηκε εγχειρηση? σε ποιο γιατρο πηγατε? ησαστε ευχαρηστημενος?
dizzy_fingers
Δε γνωρίζω να σε βοηθήσω.
Νομίζω υπάρχουν κάποιες παρόμοιες περιπτώσεις με τη δική σου αν ψάξεις, ελπίζω να δουν το τόπικ σου και να απαντήσουν οι γνωρίζοντες.

Ότι και να γίνει πάντως, σου εύχομαι να είναι περαστικά όλα αυτά και να βγεις σιδερένιος.
darksoho
ευχαριστω μακαρι να πανε ολα καλα

ειμαι μεσα στο αγχος.......
BASKETBALL#6
QUOTE(darksoho @ May 26 2008, 00:23 ) *
ευχαριστω μακαρι να πανε ολα καλα

ειμαι μεσα στο αγχος.......

Μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά! biggrin.gif
Εγώ έκανα χιαστό πριν 5 μήνες! Ήταν λίγο ταλαιπορεία αλλα έχω αρχίσει να παίζω ξανα! Εντάξει ο χιαστός είναι η χειρότερη και σοβαρότερη εγχείρηση που μπορεί να κάνει κανείς αλλά αν έχεις καλό γιατρό και φυσικοθεραπευτή επανέρχεσαι πλήρως! bball.gif
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ! smile.gif

Υ.Γ. Για ότι θες στείλε μου PM!
KARAFLOS 3POINTS
QUOTE(darksoho @ May 25 2008, 09:23 ) *
ευχαριστω μακαρι να πανε ολα καλα

ειμαι μεσα στο αγχος.......

ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ. ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ''ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ'' Ο ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΣΟΒΑΡΟΣ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ, ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ. ΕΓΩ ΧΤΥΠΗΣΑ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2003 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ. ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ, ΘΑ ΣΟΥ ΕΠΙΣΤΗΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΕΞΗΣ: ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ Σ΄ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ, ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΣΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΚΑΛΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΙ ΜΟΣΧΕΥΜΑ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ, ΤΕΧΝΗΤΟ Ή ΦΥΣΙΚΟ. ΣΕ ΑΥΤΟ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΙΥΣΤΑΝΤΑΙ. ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ ΤΕΧΝΗΤΟ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΡΙΤΟΝ ΚΑΛΗ ΑΠΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΒΑΡΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΛΥΜΠΙ, ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ. ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ 100% ΣΙΓΟΤΡΟΣ, ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ, ΑΠΕΦΥΓΕ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΗ ΤΟΥ ΓΟΝΑΤΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΟΧΙ ΡΑΚΕΤΕΣ ΄ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ. ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ, ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΚΙΛΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ. ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΛΕΟΝ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΙΜΑ. ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΜΠΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ. ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ.
nikefalin
QUOTE(KARAFLOS 3POINTS @ May 28 2008, 16:29 ) *
ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ. ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ''ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ'' Ο ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΣΟΒΑΡΟΣ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ, ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ. ΕΓΩ ΧΤΥΠΗΣΑ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2003 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ. ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ, ΘΑ ΣΟΥ ΕΠΙΣΤΗΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΕΞΗΣ: ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ Σ΄ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ, ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΣΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΚΑΛΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΙ ΜΟΣΧΕΥΜΑ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ, ΤΕΧΝΗΤΟ Ή ΦΥΣΙΚΟ. ΣΕ ΑΥΤΟ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΙΥΣΤΑΝΤΑΙ. ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ ΤΕΧΝΗΤΟ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΡΙΤΟΝ ΚΑΛΗ ΑΠΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΒΑΡΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΛΥΜΠΙ, ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ. ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ 100% ΣΙΓΟΤΡΟΣ, ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ, ΑΠΕΦΥΓΕ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΗ ΤΟΥ ΓΟΝΑΤΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΟΧΙ ΡΑΚΕΤΕΣ ΄ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ. ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ, ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΚΙΛΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ. ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΛΕΟΝ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΙΜΑ. ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΜΠΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ. ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ.

φίλε καραφλε 3ποιντερ, θερμή παράκληση (το χω ξαναπεί στο τόπικ του 3ου ομίλου) γράφε με μικρά και όχι με κεφαλαία !
darksoho
ευχαριστω φιλε μου, την πεμπτη μπαινω χειρουργειο. θα ποσταρω ξανα οταν θα ειμαι καλυτερα και θα αναρρωνω βλεποντας τους τελικους ΝΒΑ. Να ειστε ολοι καλα και ευχομαι με τους πιο χαλαρους τραυματισμους ξερεται αυτους που ειναι τις εβδομαδας το πολυ 2.
Soulja Boy
αυτό χωρίς εγχείριση δεν θεραπεύετε?
HOOPER
QUOTE(Soulja Boy @ Jul 4 2008, 01:18 ) *
αυτό χωρίς εγχείριση δεν θεραπεύετε?


Θ blink.gif εραπεία δίχως εγχείρηση δεν υπάρχει!!! Αν ο τραυματίας δεν είναι αθλητής μπορεί συντηρητικά με πολλά βάρη να δέσει τους μυς γύρω από το γόνατο και χωρίς πολλά πολλά απλά να περπατάει καλά, και όλα αυτά αν δεν έχει πειραχτεί ο μηνίσκος και μαζεύει υγρό οπότε.......
Bikerboy
φιλε darksoho ειδα το τοπικ κ ηθελα ν γραψω για ν πω οτι κ εγω πριν ενα μηνα επαθα ρηξη του προσθιου χιαστου ρηξη του πλαινου μηνησκου οιδημα ρηξη πλαινου συνδεσμοθ και κακωσεις...εκανα εγχειρηση και τωρα εχω ξεκινησει φυσικοθεραπειες!
απ'οτι ειδα εχουν περασει 9 μηνες απο τν τραυματισμο σ...τψρα εισαι καλα?παιζεις κανονικα μπασκετ?και κατι αλλο ηταν δυσκολη η αποθεραπεια?
ευχαριστω
Giorgos_13
Γεια σας και απο μενα!!! Φιλε αν παθαινες κακωση θα μπορουσες με λιγους μηνες φυσιοθεραπειας να εισαι μια χαρα!!! Ομως εχεις παθει ρηξη που θεραπευεται μονο με εγχειριση!!! πριν 2 χρονια ειχα παθει ρηξη εσω πλαγιου συνδεσμου... εκανα αρθροσκοπηση στην Κυπρο οπου και διαμενω με τεχνητο μοσχευμα και τωρα παιζω μπασκετ κανονικα!!! Οπως ανεφερε και καποιος φιλος πιο πανω πρεπει να πας σε ενα καλο γιατρο εστω και αν σου στοιχισει κατι παραπανω... Η εγχειριση ειναι πολυ απλη αλλα αυτο που ειναι σημαντικο ειναι οι 6 μηνες μετα απο αυτη...οι 2 πρωτες εβδομαδες ειναι λιγο ζορικες αλλα καθε μερα τα πραγματα θα γινονται και πιο ευκολα...Εξ ισου σημαντικη ειναι και η φυσιοθεραπεια που πρεπει να ακολουθησεις ωστε να ενδυναμωσεις τους μυς του ποδιου σου...Στη αποθεραπεια πρεπει να εισαι συνεπης οσο βαρετη και αν ειναι για να επιστρεψεις στην ιδια κατασταση που ησουν και πριν απο την εγχειριση...Ενας αλλος σημαντικος τομεας ειναι και το θεμα της ψυχολογιας...Στην αρχη θα φοβασαι να κανεις καποιες δραστηριοτητες μηπως παθεις κατι...και την στιγμη που θα νιωσεις ετοιμος να παιξεις και ψυχολογικα και σωματικα πρεπει στην αρχη να εισαι προσεκτικος στο τι κινησεις κανεις...Ελπιζω να σε βοηθησα καπως και τα υπολοιπα θα σου τα πουν και οι γιατροι!!!
Bikerboy
Ναι με βοη8ησες ευχαριστω!!εκανα εγχειρηση πριν 2 βδομαδες σ εναν πολυ καλο γιατρο κ πετυχε η εγχειρηση κ τωρα ειμαι στη 2η εβδομαδα στις φυσικοθεραπειες κ σ 3 βδομαδες θ ξεκινησω κολυμβητιριο...η αληθεια ειναι οτι πολλοι μ λενε οτι δν θ ξαναγινω οπωσ πριν...αλλα εχω θεληση κ θ δουλεψω!!ναι σ αυτο εχεις δικιο εχω αποφασισει ν μν ξανακανω ποτε σκι και να μν παιζω ρακετες το καλοκαιρι.
Giorgos_13
το αν θα ξαναγινεις οπως πριν απο 'σενα εξαρταται και μην ακους κανενα! αν κανεις τις ασκησεις που πρεπει τωρα, γυμναστηριο αργοτερα θα νιωθεις καλυτερα απο πριν!!! δλδ γιατι γινονται οι εγχειρισεις? για να μην ειμαστε καλα???και το κολυμπι κανει παρα παρα πολυ καλο!!!
Bikerboy
ναι οντως...απλως ειχα φτιαξει αλμα 65 εκατοστα με αρκετο κοπο κ ολα πηγαν χαμενα απο μια ασχημη στιγμη...βλακεια!
τελος παντων ευχαριστω 8 γραφω εδω στο τοπικ για τν προοδο μ γτ ειναι καλο ν μαθαινουμε για αυτους τους τραυματισμους κ για την αποθεραπεια.
savio77
γεια σας παιδια.εγω την επαθα 1 του ιουνη σε ενα τοπικο πρωταθληματακι..ολικη ριξη προσθιου,κακωση εσω πλαγιου συνδεσμου κ εξω μηνισκου.εκανα επεμβαση στισ 9 του ιδιου μηνα σε ενα αθλιατρο-ορθοπεδικο στη θεσσαλονικη ο οποιος ηταν δεν ξερω αν ειναι γιατρος του μπασκετικου ηρακλη..την επομενη απο επεμβαση πατουσα το ποδι με πατεριτσα κ κανοντα καποιες ασκησεις..στις 15 περπαταω πλεον χωρις πατεριτσα και βαζω κ ενα 2κιλο βαρακι στο ποδι .ο γιατρος μου συνεστησε πληρη εφαρμογη των ασκησεων κ περπατημα σε πισινα μεχρι τη μεση..μου ειπε αν ακολουθησω πιστα δεν θα χρειαστει φυσιοθεραπειεσ..σε 15 παω για επανεξεταση..
darksoho
προφανως απο οτι καταλαβα εκανες εγχειρηση και χρησιμοποιησες τεχνητο μοσχευμα, αφου οπως ειπες βγηκες ψιλοπερπατωντας. εγω εκανα με φυσικο μοσχευμα κατι το οποιο χρειαζεται τουλαχιστον εξαμηνο. για το παιδι που ρωτησε πως ειμαι μετα απο 9μηνες μπορω να του πω πως ειμαι στο 85% και τωρα που εκλεισα χρονο ειμαι στο 90%. δυσκολια λιγο υπηρχε και μου πηρε καιρο στο αριστερο μπασιμο καθως το δεξι ποδι ειχε την ρηξη χιαστου αλλα μεσα σε 3 μηνες μεσα εχει φτασει τα επιπεδα που ειχα και πριν την εγχειρηση. ειναι σοβαρος τραυματισμος και δεν πρεπει να τεμπελιασης ιδιαιτερα περα του 5μηνου και μετα διοτι οι περισσοτεροι τα δινουν ολα τους 2-4 πρωτους μηνες και μετα δεν κανουν ουτε βαρη ουτε τιποτα. θελει συνεχεια ασκησεις τετρακεφαλων. εγω αναμεσα στον 4-5 μηνα δεν εκανα αρκετες ασκησεις και με πηγε πισω ενα μηνα. χοντρικα υπολογισε αν παιζεις χαμηλη κατηγορια οτι δεν χρειαζεται να βιαστεις να μπεις σε αγωνες και να ξερεις ο ψυχολογικος παραγοντας ειναι σημαντικος. θα μπεις αγωνες οταν νιωσεις ετοιμος. εγω προλαβαινα να παιξω φετος τους 2 τελευταιους αγωνες αλλα δεν το ρισκαρα παροτι ημουν ετοιμος. θα ξεκινησω την νεα χρονια. οποια απορια εχεται ή ερωτηση πειτε μου
αρχηγος66
φιλαρακι ειμαι 14 χρονων και το επαθα πριν 2 μηνες εγω....πηγα στον γιατρο της ομαδας μου (Γ.Σ.Περιστεριου) και με μια "πρωτη ματια" ειπε οτι ειχα ρηξη....τεσπα πηγα και για μαγνητικη και εδειξε το ιδιο αποτελεσμα....απο τις 21 ιουνιου εχω αρχισει φυσικοθεραπειες στον φυσικοθεραπευτη και παλι της ομαδας και θα συνεχισω για καμια εβδομαδα...τον χειμωνα παλι θα ξαναρχισω....μου ειπε να κανω μπανια πολλα με επαγγελματικα βατραχοπεδηλα για να εχο μεγαλυτερη αντισταση μεσα στο νερο....αυτα εχω να πω...(αν εχω λαθη στειλτε μου PM...ειμαι καινουριος....)σου ευχομαι ολοψυχα περαστικα... peace.gif bball.gif
spyros1412
εχετε καμια καλη συμβουλη και γνωμη για το θεμα αυτο?? icon_wave.gif
KobeNBA
πο παιδια λυπαμαι γ ολους σας κ ευχομαι να συμβει τπτ σε κανεναν...και οσους εγινε καλη αναρωση και να μη τ παρατησουν....νιωθω πραγματικα πολυ ασχημα τωρα π τα διαβασα ολα αυτα...εχω κ αγωνα αυριο σχολικο κ φοβαμαι πολυ...εχω παθει 4 διαστρεμματα εγω προσφατα και οκ δν αντεχα να μην παιζω ...φαντασου να ημουν στην θεση σας...θα αυτοκτονουσα να πουμε...μια ερωτηση...οσοι το παθατε πως εγινε??... sad.gif
apkat
Mην παιξεις αυριο γιατι μπορει να παθεις και συ..Ειναι αναδρομος ο Ερμης..
kaukasios
QUOTE(apkat @ Jan 19 2010, 03:35 ) *
Mην παιξεις αυριο γιατι μπορει να παθεις και συ..Ειναι αναδρομος ο Ερμης..

o ερμης του πραξιτελη???? blink.gif blink.gif
dirk10
ξέρει κανεις αν στην μερική ρίξει προσθιου χιαστού και οπισθιου χρειάζεται χειρουργείο??
ακόμα ισχύει ότι στην ολική ρίξi του έσω πλαγιου χιαστού δεν χρειάζεται τίποτα παρα μονο φυσιοθεραπείες και ενδυνάμωση??
έχω ολική ρίξει έσω μηνίσκου και έσω πλαγιου χιαστού
και μερική προσθιου και οπισθιου χιαστού
dominik
QUOTE(dirk10 @ Sep 15 2010, 08:43 ) *
ξέρει κανεις αν στην μερική ρίξει προσθιου χιαστού και οπισθιου χρειάζεται χειρουργείο??
ακόμα ισχύει ότι στην ολική ρίξi του έσω πλαγιου χιαστού δεν χρειάζεται τίποτα παρα μονο φυσιοθεραπείες και ενδυνάμωση??
έχω ολική ρίξει έσω μηνίσκου και έσω πλαγιου χιαστού
και μερική προσθιου και οπισθιου χιαστού

Είμαι και γω παθών..έπαθα ρήξη χιαστού,μηνίσκου και κάτι άλλα..ψιλά!
Ξέρει κανείς εάν η Γενική Γραμματεία αθλητισμού καλύπτει ένα μέρος του ποσού της εγχείρησης??
(εννοείται βασική προυπόθεση ο τραυματισμός να έχει αναγραφεί στο φύλλο αγώνα κατά τη διάρκεια
του αγώνα).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.