Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Houston Rockets (1) vs Minnesota Timberwolves (8)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Playoffs
aegeansheed
Σχόλια για τη σειρά.


Γιατί τίποτα δεν είναι τυχαίο σ' αυτή τη ζωή...
SG3ptshooter
4-0 στη regular oι Rockets, αν ο Towns τα πάει καλύτερα με τον Capela άντε να ρθει 4-1. Ας χαίρονται οι Wolves που κατάφεραν να σπάσουν την κατάρα, έστω κι έτσι όπως έγινε.
BigTicket22
Όταν ο Καπέλα στο ημίχρονο έχει 20π/10ρ/1κλ/2κοψ και εσύ κ.Τάουνς έχεις 3π/5ρ/2α και χάλια άμυνα τότε δεν μπορούμε να έχουμε βλέψεις. Λες και μαρκάρει τον Ντάνκαν. Μέχρι και πνρ ως χειριστής έπαιξε ο Καπέλα.

Στα θετικά ότι ο Μπάτλερ χωρίς να έχει πατήσει γκάζι παίζει αρκετά καλά και ότι ο Ρόουζ έχει εμφανιστεί.
BigTicket22
Με 9 δευτερόλεπτα να απομένουν παίρνεις αυτό το σουτ..κρίμα γιατί ήταν μεγάλη ευκαιρία.
sarounas
Για τα πανηγύρια πάλι ο Τάουνς. Με το σημερινό οι ρόκετς διέγραψαν την μέτρια εμφάνιση του πρώτου παιχνιδιού και έκοψαν τα φτερά των λύκων κλείνοντας ουσιαστικά εδώ την σειρά. Προσωπικά περίμενα κάτι καλύτερο από την Μινεσότα σήμερα μετά από αυτά που έδειξαν προχθές.
BigTicket22
Δεν θα έκλεινα την σειρά προσωπικά. Ας περιμένουμε και το 3ο παιχνίδι.
Crash95
καλοι χρυσοι οι λυκοι, πολυ ατυχοι με τραυματισμο του μπατλερ. θα μπαιναν σιγουρα τετραδα . θα απεκλειαν νομιζω ομαδες οπως σπερς ή τζαζ. ομως εως εκει θα φταναν μετα θα ερχοταν καποιο τρενο ειτε αυτο του χιουστον ειτε του γκολντεν στειτ. ειναι αλλο επιπεδο αυτες οι ομαδες δεν μπορουν να προκριθουν οι εξαιρετικες κατα τα αλλα δυτικες ομαδες απτο 3 εως το 9. για να δουμε μπορουν οι λυκοι να κανουν καποιες νικες ομως και να τους ζορισουν. το πολυ πολυ 4-2 νομιζω. προβλεψη μου ειναι το 4-1
reignman
Με 7 ποντους μεσο ορο στα πρωτα 2 παιχνιδια απο το "lead" τους δεν νομιζω να εχουν ελπιδες οι wolves.
Andre Miller
Λίγο πολύ αναμενόμενο το 2-0. Απογοητευτικός ο Τάουνς αλλά ελπίζω πως θα δείξει κάτι καλύτερο στα δυό επόμενα παιχνίδια εντός. Αν κερδίσουμε έναν αγώνα θα χαρώ.

QUOTE (BigTicket22 @ Apr 19 2018, 12:58 ) *
Δεν θα έκλεινα την σειρά προσωπικά. Ας περιμένουμε και το 3ο παιχνίδι.

Σίγουρα δεν έχει κλείσει η σειρά. Εχουμε δει πολλά στα πλεϊοφς στο nba.
BigTicket22
Η σειρά δεν έχει κλείσει. Το ξαναλέω.

Δεν πιστεύω πως μπορούμε να αποκλείσουμε τους ρόκετς, αλλά μην ξεχνάμε πως είμασταν νο.3 μέχρι τον τραυματισμό του Μπάτλερ. Νομίζω ότι η σειρά θα πάει στα 7 ματς εάν καταφέρουμε να κερδίσουμε και το 4ο.
Air Kef
Χωρίς να έχω ιδιαίτερες συμπάθειες ή αντιπάθειες πάντως, για κάποιο λόγο θα ήθελα η συμμορία της Σότα να αποκλείσει το δίδυμο γκαρ των Ρόκετς, όσο κι αν στενοχωρηθώ για τον Νταντόνι και το μαθηματικό μπάσκετ του. Θα χαρώ λίγο χαιρέκακα να αποκλειστούν μετά την γκρίνια που ρίχνουν για την διαιτησία όλη την σεζόν, ενώ ο Χάρντεν καταστρατηγεί μόνιμα 2-3 βασικούς κανόνες του μπάσκετ και ο πρόεδρος παικτών κοροιδεύει διαιτητές bully style. That's just me. icon_bored.gif

Στα ευχάριστα της σειράς ο Rose, είθε να βρήκε την Ιθάκη του και να τον βλέπουμε από τώρα σε μοντέλο Παρκερ-Τζινομπιλι-Ντανκαν στους Σπερς, δηλαδή ελάχιστα και ξεκουραστα μεσα στην Regular αλλά υπολογίσιμο στα πλέι οφ. Τουλάχιστον θα τον βλέπουμε.
BigTicket22
QUOTE (Air Kef @ Apr 22 2018, 14:22 ) *
#. Θα χαρώ λίγο χαιρέκακα να αποκλειστούν μετά την γκρίνια που ρίχνουν για την διαιτησία όλη την σεζόν, ενώ ο Χάρντεν καταστρατηγεί μόνιμα 2-3 βασικούς κανόνες του μπάσκετ και ο πρόεδρος παικτών κοροιδεύει διαιτητές bully style. That's just me. icon_bored.gif


Πραγματικά δεν αντιπαθούσα κανένα εκ των δύο πριν από αυτή την σειρά αλλά μετά από μόλις αυτά τα 3 παιχνίδια δεν μπορώ να τους βλέπω. Ο Χάρντεν είναι ένας πολύ κάλος παίκτης αλλά με τα σφυρίγματα που παίρνει και που δεν του χρεώνονται γίνεται ασταμάτητος. Το γούσταρα που αργά στην 4η χθες ο Μπάτλερ τον έσπρωξε στην κερκίδα. Με το κάθε ξεκίνημα της προσπάθειας του αρχίζει να τινάζεται και να ζητάει άμεσα φάουλ.
Andre Miller
Αν το πιστέψουμε τους έχουμε. Δεν υστερούμε και πολύ έχουμε και εμεις παίκτες. Στον επόμενο γύρο είθε να δούμε Wolves vs Jazz!
sarounas
πώς τον βλέπετε ο Τάουνς στο σημερινό;
Crash95
το ματς ροκετς-γουλβς ειναι ξεκαθαρα για ημιτελικα της δυσης, ροκετς γουοριορς γουλβς πελικανς για μενα οι καλυτερες ομαδες. με μπατλερ καζινς θα ταν σιγουρα τετραδα με μια πιθανοτητα να βγαζε καποιον η οκλαχομα αλλα δυσκολα. για αυτο ακριβως και οι ροκετς δεν θα περασουν ευκολα.

νομιζω ομως θα περασουν για να δουμε.

οσο για το χαρντεν ολοι οι μεγαλοι παικτες παιρνουν σφυριγματα δυστυχως, ο γουειντ ακομα παιρνει και τωρα. και θυμαστε ολοι τους τελικους του 2006, ετσι ειναι το νβα δυστυχως.
BigTicket22
Tο κύριο πρόβλημα με τον Τάουνς είναι η χρησιμοποίηση του πιστεύω. Οι Ρόκετς αλλάζουν σε όλα τα μαρκαρίσματα, και ενώ 7 στις 10 επιθέσεις έχει κοντό παίκτη πάνω του, δεν παίρνει την μπάλα. Στα εντός φυσιολογικά παίζει με μεγαλύτερη ενέργεια και νομίζω ότι με μια καλή δική του εμφάνιση σήμερα μπορούμε το 2-2.


Crash95, δίκαιο έχεις για τα σφυρίγματα, αλλά δεν γίνεται στο game 1 ο Χάρντεν να κάνει αυτό και να μην δίνονται βήματα. Μιλάμε για σκέτη κοροϊδία (και ο άλλος το ανεβάζει στο youtube με περηφάνια και πανηγυρίζει rolleyes.gif )

aegeansheed
Τρομερή μάχη. Κάθε κατοχή για τους Rockets είναι ενας μικρός αγώνας για να σκοράρουν. Οι Wolves ζορίζονται μόνοι τους έτσι κι αλλιώς! laugh.gif Και δεν ξέρω για πόσο θα έχουν ενέργεια για να συνεχίσουν να μαρκάρουν τόσο έντονα και θα είναι κοντά στο σκορ, αν δεν σκοράρουν εξίσου.
aegeansheed
Rose με έχει αρρωστήσει απόψε. Αυτόν τον τριαντάφυλλο αγαπάμε!



Ωραία μάχη, αμείωτο ενδιαφέρον σε ένα από τα πιο ωραία ματς πρώτου γύρου που έχω δει φέτος.
BigTicket22
Ο Rose δίνει τρομερές λύσεις επιθετικά. Χρειάζεται να ανέβει λίγο ο Teague ο οποίος γενικά κερδίζει στο 1vs1 τους περιφερειακούς λόγω του πολύ καλού χειρισμού του. Πάμε να το πάρουμε
aegeansheed
QUOTE(BigTicket22 @ Apr 24 2018, 04:11 ) *
Πάμε να το πάρουμε

Μόνο νίκη.

Ο Towns φαίνεται να έχει ξυπνήσει. Ελπίζω να μπει στο Β' με το attitude των τελευταίων φάσεων. To Houston έχει χάσει πολλά σουτ βεβαίως, αλλά εν μέρει οφείλεται και στην περιφερειακή άμυνα. Είχε μια φανταστική κυκλοφορία όμως να πούμε, που τελείωσε με τρίποντο για τον 46ο πόντου τους. Θα είναι πολύ αμφίρροπο φανταστικό playoff match.
BigTicket22
QUOTE (aegeansheed @ Apr 24 2018, 04:14 ) *
Μόνο νίκη.

Ο Towns φαίνεται να έχει ξυπνήσει. Ελπίζω να μπει στο Β' με το attitude των τελευταίων φάσεων. To Houston έχει χάσει πολλά σουτ βεβαίως, αλλά εν μέρει οφείλεται και στην περιφερειακή άμυνα. Είχε μια φανταστική κυκλοφορία όμως να πούμε, που τελείωσε με τρίποντο για τον 46ο πόντου τους. Θα είναι πολύ αμφίρροπο φανταστικό playoff match.


Πραγματικά απολαμβάνω την μαχητικότητα της ομάδας. Του έχω χρεώσει πολλά φέτος του Θιμπς αλλά αυτό πρέπει να του το αναγνωρίσω. Άμα ακουμπήσει και λίγο περισσότερο την μπάλα στον Τάουνς θα έχουμε φτιάξει αρκετά την σχέση μας smiley.gif
aegeansheed
QUOTE(BigTicket22 @ Apr 24 2018, 04:18 ) *
Πραγματικά απολαμβάνω την μαχητικότητα της ομάδας.

Ισχύει ότι τρώνε σίδερα απόψε. Είναι ντοπαρισμένοι ψυχολογικά και με πολύ καλή διάθεση για σκύλιασμα. Ο Τιμποντώ δε, πρέπει να είναι άυπνος για 1 εβδομάδα σερί, παίζει να δουλεύει 18ωρα αυτόν τον καιρό...
aegeansheed
Βγήκε να παίξει μπάλα ο Μούσιας στην τρίτη, έχει πυρακτωθεί.
Crash95
αυτο το κλικ που καναν οι ροκετς και μια ντερμπαρα τι καναν περιπατο σε 2 λεπτα. δειχνει αυτο που δειχνουν φετος. μπορουν να παρουν πρωταθλημα. ειναι το νο2 φαβορι, αλλα μπορουν. καποιες φορες χανεται η μπαλα. α ρε μουσια μεγαλε
BigTicket22
Δεν κατεβήκαμε στην 3η, κρίμα. Ας αποκλείσει κάποιος αυτό το σίχαμα των Ρόκετς. Πόσο τρίποντο. Μπήκανε και όλα
Manimal
Με εξαίρεση το δεύτερο παιχνίδι που οι Γουλβς δεν κατέβηκαν καν, στην ουσία το καλό μπάσκετ της ρεγκιουλαρ οι Ρόκετς το παίξανε μόνο στην τρίτη περίοδο. Πίστευα ότι θα το κάνανε από την αρχή γι΄αυτό και είχα την σειρά για 4 παιχνίδια.

QUOTE (Crash95 @ Apr 24 2018, 04:49 ) *
αυτο το κλικ που καναν οι ροκετς και μια ντερμπαρα τι καναν περιπατο σε 2 λεπτα. δειχνει αυτο που δειχνουν φετος. μπορουν να παρουν πρωταθλημα. ειναι το νο2 φαβορι, αλλα μπορουν. καποιες φορες χανεται η μπαλα. α ρε μουσια μεγαλε


Αν ο Κάρρυ δεν είναι έτοιμος στο 100% είναι το Νο1 φαβορί (imho)

QUOTE (BigTicket22 @ Apr 24 2018, 04:58 ) *
Δεν κατεβήκαμε στην 3η, κρίμα. Ας αποκλείσει κάποιος αυτό το σίχαμα των Ρόκετς. Πόσο τρίποντο. Μπήκανε και όλα


Δεν μπήκαν όλα. Το ίδιο ποσοστό έχουν οι δύο ομάδες. Απλά οι Ρόκετς σουτάραν τα διπλάσια τρίποντα. Είναι η ιδέα που πρεσβεύει ο Ντάντονι και όλο και περισσότεροι προπονητές τείνουν να ακολουθήσουν. Τα midrange σουτάκια τελειώσανε. Η μπάλα ή θα μπει στο ζωγραφιστο για εύκολο καλάθι ή θα φύγει από το τρίποντο. Απλά και μαθηματικά.
geo82
QUOTE (Manimal @ Apr 24 2018, 05:26 ) *
Δεν μπήκαν όλα. Το ίδιο ποσοστό έχουν οι δύο ομάδες. Απλά οι Ρόκετς σουτάραν τα διπλάσια τρίποντα. Είναι η ιδέα που πρεσβεύει ο Ντάντονι και όλο και περισσότεροι προπονητές τείνουν να ακολουθήσουν. Τα midrange σουτάκια τελειώσανε. Η μπάλα ή θα μπει στο ζωγραφιστο για εύκολο καλάθι ή θα φύγει από το τρίποντο. Απλά και μαθηματικά.


Είναι ο βασικός λόγος που έχω μειώσει την παρακολούθηση του ΝΒΑ σε σχέση με το παρελθόν. Δεν μου αρέσει αυτό το στυλ παιχνιδιού και γι' αυτό τον λόγο δεν θέλω να το πάρουν οι Ρόκετς. Καταλαβαίνω την πιθανή αποτελεσματικότητά του, αλλά πονάνε τα μάτια μου. Δέχομαι ότι έχει αλλάξει το απιχνίδι, ότι οι ομάδες χρησιμοποιούν περισσότερο το τρίποντο απ' ό,τι στο παρελθόν, αλλά αυτό το πράγμα με το Χιούστον καταντάει εκνευριστικό. Δεν είναι ρολόι το μπάσκετ. Και το mid range game είχε τη γλύκα του. Άλλωστε, ο αγαπημένος σου παίχτης το είχε αποδείξει αυτό.
RipCity
QUOTE (geo82 @ Apr 24 2018, 17:01 ) *
Και το mid range game είχε τη γλύκα του. Άλλωστε, ο αγαπημένος σου παίχτης το είχε αποδείξει αυτό.


Και υπάρχουν κι άξιοι συνεχιστές όπως ο Evan Turner για παράδειγμα smiley.gif

Κι εγώ να πω την αλήθεια μου δε το διασκεδάζω πια με τους Rockets, αφού φέτος ξεπέρασαν κάθε προηγούμενο γίνοντας η πρώτη ομάδα με περισσότερα attempted τρίποντα από δίποντα ανά αγώνα. Μου ναι και πολύ αντιπαθής (παρότι παικταράς) ο Paul κι έδεσε το γλυκό.
Crash95
εμενα δεν με ενοχλει τοσο. εφοσον εχουν 2 σουπερσταρς και η αλλη ομαδα χτιστηκε σωστα με δουλεια κτλ. ας νικανε οπως θελουν ειτε ως λιμοζ που λεει ο λογος ειτε ως μηχανη τριποντων. εγω σιχαθηκα το γκολντεν στειτ που τους θαυμασαμε με το φοβερο παιχνιδι τους και ας ηταν εκνευριστικοι με τα σουτ με καρι και κλει τομπσον και πηγαν και πηραν και το ντουραντ. ελεος. κανεις 73-9 και παιρνεις και ντουραντ. σιχαθηκα. κρατησε την ωραια ομαδα σου αλλαζε πραγματακια για να ξαναπαρεις πρωταθλημα αλλα μην ρημαζεις ολη τη λιγκα.

οποτε ας τους νικησουν οι ροκετς να γουσταρουμε χαχα
Andre Miller
Πάντως αυτή η εμμονή τω Ροκετς στο τρίποντο μπορεί στραφεί εναντίον τους όταν βρεθούν στα προχωρημένα στάδια των πλειοφς. Είδαμε και σήμερα που στο πρώτο μέρος ήταν άστοχοι. Άλλο που η Μινεσότα δεν το εκμεταλλεύτηκε να πάρει διαφορα.
aegeansheed
QUOTE(Andre Miller @ Apr 24 2018, 22:17 ) *
Πάντως αυτή η εμμονή τω Ροκετς στο τρίποντο μπορεί στραφεί εναντίον τους όταν βρεθούν στα προχωρημένα στάδια των πλειοφς. Είδαμε και σήμερα που στο πρώτο μέρος ήταν άστοχοι. Άλλο που η Μινεσότα δεν το εκμεταλλεύτηκε να πάρει διαφορα.

Ελεύθερα σουτ είναι τα περισσότερα, δεν είναι εμμονή. Από την καλή κυκλοφορία γίνεται αυτό. Σε αυτό το επίπεδο δεν υπάρχει "το πιο κοντινό σουτ είναι και το πιο εύκολο σουτ", υπάρχει η μέθοδος "το προπονημένο σουτ είναι αυτό με τις περισσότερες πιθανότητες ευστοχίας" και αυτό είναι το σουτ πίσω από τη γραμμή. Αυτό κάνουν δύο χρόνια οι Rockets. Η κυκλοφορία της μπάλας γενικά είναι πάρα πολύ καλή και οι πάσες στις γωνίες ακριβείας.
Προσωπικά εντυπωσιάστηκα με την παράσταση της 3ης περιόδου σε άμυνα και επίθεση-σε συνδυασμό με την εικόνα του Α' ημιχρόνου. Είναι ομάδα που αξίζει να παίξει σε Τελικούς ΝΒΑ κι ας μην πάει.
Manimal
QUOTE (geo82 @ Apr 24 2018, 18:01 ) *
Είναι ο βασικός λόγος που έχω μειώσει την παρακολούθηση του ΝΒΑ σε σχέση με το παρελθόν. Δεν μου αρέσει αυτό το στυλ παιχνιδιού και γι' αυτό τον λόγο δεν θέλω να το πάρουν οι Ρόκετς. Καταλαβαίνω την πιθανή αποτελεσματικότητά του, αλλά πονάνε τα μάτια μου. Δέχομαι ότι έχει αλλάξει το απιχνίδι, ότι οι ομάδες χρησιμοποιούν περισσότερο το τρίποντο απ' ό,τι στο παρελθόν, αλλά αυτό το πράγμα με το Χιούστον καταντάει εκνευριστικό. Δεν είναι ρολόι το μπάσκετ. Και το mid range game είχε τη γλύκα του. Άλλωστε, ο αγαπημένος σου παίχτης το είχε αποδείξει αυτό.


Η αισθητική του παιχνιδιού στηρίζεται στην υποκειμενικότητα. Προσωπικά τα midrange σουτάκια τα απεχθάνομαι και ειδικά όταν αυτά προέρχονται από κακή κυκλοφορία ή αδυναμία να πάει ο παίχτης στο drive, όπως δεν μου αρέσουν για παράδειγμα παίχτες στυλ DeRozan -ο οποίος παρεμπιπτόντως φέτος τα έχει περιορίσει και έχει αυξήσει τις προσπάθειές του από το τρίποντο. Από την άλλη πιστεύω περισσότερο ότι αυτή η απέχθεια από μερικούς (ή αρκετούς) στηρίζεται στην λογική ότι όσο πιο μακρινό σουτ τόσο και πιο δύσκολο, χωρίς όμως να λαμβάνονται υπόψιν άλλοι παράμετροι όπως ποιοι παίχτες παίρνουν αυτά τα σουτ και υπό ποιες προϋποθέσεις.

Συγκριτικά με τις δύο αυτές ομάδες η αναλογία 2FGA / 3PA είναι
Wolves 72,5 / 27,5 (2οι στην λίγκα σε 2FGA και τελευταίοι σε 3PA)
Rockets 47.5 / 52.5 (τελευταίοι στην λίγκα σε 2FGA και πρώτοι σε 3PA)

Από τα παραπάνω προσωπικά βγάζω το συμπέρασμα ότι οι Ρόκετς προσπαθούν να έχουν μία ισορροπία στις προσπάθειές του για τρίποντο έναντι των Γουλβς που κάνουν κατάχρηση διπόντων και αυτό βγαίνει και σαν εικόνα στο παρκέ.

Και για να το πάω ακόμα παραπέρα οι Γουλβς από NON-RA & MIDRANGE ZONE παίρνουν 38 προσπάθειες/ παιχνίδι (1οι μαζί με Κινγκς) έναντι των Ρόκετς που παίρνουν 15 προσπάθειες/ παιχνίδι (τελευταίοι), όταν στην RESTRICTED AREA oi Ροκετς παίρνουν 26,9 προσπάθειες έναντι 25,7 οι Γουλβς. Συνεπώς μπορούμε να ισχυριστούμε ότι δεν υπάρχει τόση διαφορά στο inside game όσο στο shot selection.

Και μιας και έχει αναφερθεί και η ευστοχία τους οι Ρόκετς σουτάρουν με 36.5 3P% (13οι στην λίγκα). Δεν είναι οι πιο εύστοχοι, αλλά παίρνουν τα πιο αποτελεσματικά σουτ. Εντωμεταξύ παίρνουν και τα περισσότερα τρίποντα από γωνίες που σαν απόσταση είναι ίδια με τα Midrange κορυφής.

Πέρα όμως από όλη την μαθηματική ανάλυση, στην οποία στηρίζεται αυτό το μοντέλο του DAntoni, η μεγάλη διαφορά των φετινών Ρόκετς είναι και ο Μούσιας που πλέον παίζει άμυνα. Φέτος οι Ρόκετς δέχονται 103,7 πόντους/game (6oi) έναντι 109,2 πέρσυ (26οι) με τον Μούσια να είναι μαζί με τον Τάκερ οι πιο αποτελεσματικοί αμυντικοί πίσω από Καπέλα. Οπότε καλύφθηκε και το υποτιθέμενο κενό που άφησε ο Μπέβερλι και πολλοί θεωρούσαμε στην αρχή της χρονιάς ότι θα τους στοιχίσει.
Rated: (en)joy
QUOTE (Manimal @ Apr 25 2018, 00:21 ) *
Πέρα όμως από όλη την μαθηματική ανάλυση, στην οποία στηρίζεται αυτό το μοντέλο του DAntoni, η μεγάλη διαφορά των φετινών Ρόκετς είναι και ο Μούσιας που πλέον παίζει άμυνα. Φέτος οι Ρόκετς δέχονται 103,7 πόντους/game (6oi) έναντι 109,2 πέρσυ (26οι) με τον Μούσια να είναι μαζί με τον Τάκερ οι πιο αποτελεσματικοί αμυντικοί πίσω από Καπέλα. Οπότε καλύφθηκε και το υποτιθέμενο κενό που άφησε ο Μπέβερλι και πολλοί θεωρούσαμε στην αρχή της χρονιάς ότι θα τους στοιχίσει.


Αυτό το αναφέρεις καθαρά ως οπτικό συμπέρασμα ή βγαίνει και από κάποιο στατιστικό στο nba.com? Γιατί μου φαίνεται πολύ παράξενο να είναι πάνω απο CP3, Moute και ίσως και από Ariza ακόμα-ακόμα..Δεύτερος πιο αποτελεσματικός; Μήπως αναφέρεσαι αποκλειστικά σε post season όπου το δείγμα ακόμα είναι πολύ μικρό;
Manimal
QUOTE (Rated: (en)joy @ Apr 25 2018, 01:07 ) *
Αυτό το αναφέρεις καθαρά ως οπτικό συμπέρασμα ή βγαίνει και από κάποιο στατιστικό στο nba.com? Γιατί μου φαίνεται πολύ παράξενο να είναι πάνω απο CP3, Moute και ίσως και από Ariza ακόμα-ακόμα..Δεύτερος πιο αποτελεσματικός; Μήπως αναφέρεσαι αποκλειστικά σε post season όπου το δείγμα ακόμα είναι πολύ μικρό;


Σύμφωνα με NBA TPA (κάνε παραμετροποίηση για Χιούστον) στο DPS πρώτος είναι Καπέλα με 119.94 και ακολουθούν κατα σειρά Τάκερ 69,57 και Χάρντεν με 67,43. Μετά είναι Μουτέ με 47,7 , CP3 33,8 , Αρίζα 32,3.
geo82
QUOTE (Manimal @ Apr 25 2018, 00:21 ) *
Η αισθητική του παιχνιδιού στηρίζεται στην υποκειμενικότητα. Προσωπικά τα midrange σουτάκια τα απεχθάνομαι και ειδικά όταν αυτά προέρχονται από κακή κυκλοφορία ή αδυναμία να πάει ο παίχτης στο drive, όπως δεν μου αρέσουν για παράδειγμα παίχτες στυλ DeRozan -ο οποίος παρεμπιπτόντως φέτος τα έχει περιορίσει και έχει αυξήσει τις προσπάθειές του από το τρίποντο. Από την άλλη πιστεύω περισσότερο ότι αυτή η απέχθεια από μερικούς (ή αρκετούς) στηρίζεται στην λογική ότι όσο πιο μακρινό σουτ τόσο και πιο δύσκολο, χωρίς όμως να λαμβάνονται υπόψιν άλλοι παράμετροι όπως ποιοι παίχτες παίρνουν αυτά τα σουτ και υπό ποιες προϋποθέσεις.


Εννοείται πως αναφέρομαι σε mid range σουτ που προέρχονται μέσα από το σύστημα και όχι από βεβιασμένες προσπάθειες. Προσωπικά, προτιμούσα χίλιες φορές να βλέπω τον Jordan ή τον Bryant να δουλεύουν από μέση απόσταση ή στο ποστ παρά το "ρολόι" των Ρόκετς και δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξω γνώμη γι' αυτούς.
Andre Miller
QUOTE (aegeansheed @ Apr 24 2018, 22:21 ) *
Ελεύθερα σουτ είναι τα περισσότερα, δεν είναι εμμονή. Από την καλή κυκλοφορία γίνεται αυτό. Σε αυτό το επίπεδο δεν υπάρχει "το πιο κοντινό σουτ είναι και το πιο εύκολο σουτ", υπάρχει η μέθοδος "το προπονημένο σουτ είναι αυτό με τις περισσότερες πιθανότητες ευστοχίας" και αυτό είναι το σουτ πίσω από τη γραμμή. Αυτό κάνουν δύο χρόνια οι Rockets. Η κυκλοφορία της μπάλας γενικά είναι πάρα πολύ καλή και οι πάσες στις γωνίες ακριβείας.
Προσωπικά εντυπωσιάστηκα με την παράσταση της 3ης περιόδου σε άμυνα και επίθεση-σε συνδυασμό με την εικόνα του Α' ημιχρόνου. Είναι ομάδα που αξίζει να παίξει σε Τελικούς ΝΒΑ κι ας μην πάει.
Δεν εκφράστηκα σωστά, δεν ήθελα να κατηγορήσω τους Ροκετς πως είναι ένα τσούρμο μανιακοι chuckers, σίγουρα είναι καλοδουλεμένη ομάδα και γυρνάνε πολύ καλά τη μπάλα στην επίθεση. Αλλά θα ήθελα να δω πως θα λειτουργήσουν σε σειρές πλέι-οφ απέναντι σε άμυνες όπως των Γουοριορς η των Ροκετς (με Λεοναρντ). Σε αγώνες που δεν θα τους βγαίνει το παιχνίδι τους θέλω να δω πως θα αντιδράσουν. Και οι Γουοριορς έμοιαζαν ανικητοι πρόπερσι αλλά είδαμε όλοι τι πάθανε όταν φτάσανε στα βαθιά!
BigTicket22
Δεν νομίζω πως οι Ρόκετς φάνηκαν ανίκητοι. Κόντρα σε 6.5 δικούς μας παίκτες πιστεύω ζορίστηκαν αρκετά.
Andre Miller
QUOTE (Andre Miller @ Apr 27 2018, 10:46 ) *
Δεν εκφράστηκα σωστά, δεν ήθελα να κατηγορήσω τους Ροκετς πως είναι ένα τσούρμο μανιακοι chuckers, σίγουρα είναι καλοδουλεμένη ομάδα και γυρνάνε πολύ καλά τη μπάλα στην επίθεση. Αλλά θα ήθελα να δω πως θα λειτουργήσουν σε σειρές πλέι-οφ απέναντι σε άμυνες όπως των Γουοριορς η των Ροκετς (με Λεοναρντ). Σε αγώνες που δεν θα τους βγαίνει το παιχνίδι τους θέλω να δω πως θα αντιδράσουν. Και οι Γουοριορς έμοιαζαν ανικητοι πρόπερσι αλλά είδαμε όλοι τι πάθανε όταν φτάσανε στα βαθιά!

Εδώ διαβάστε Σπερς ohmy.gif
AJSlaughter6
Ντάξει δεν νομιζω οτι το να νικας 4-1 με τις 3 νικες να ειναι πανω απο 15 ποντους σημαινει οτι ζοριστηκες κιολας. Κανάνε μια ομάδα που αν δεν είχε τον τραυματισμό του Μπάτλερ θα είχε τερματισει σίγουρα 4αδα να μοιαζει σκουπίδι. η μονη ομαδα που μπορει να νικησει τους ροκετς φετος ειναι οι γουοριορς αν παιξουν πληρεις. Αν και υποψιαζομαι πως αν ο Καρι χασει καναδυο παιχνιδια οι γουοριορς ισως αποκλειστουν και απο τους πελικανς
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.