Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Copa del Rey
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
thrylos7
Το Copa del Rey αποτελεί σημαντικότατο γεγονός για την Ισπανία. Η σύγκριση με την αξία που λαμβάνει(και έχει) το ελληνικό κύπελλο είναι ανούσια... Τα στοιχεία που έδωσε πέρσι η Basketnews ήταν συναρπαστικά(αν τα θυμόμουν ακόμη καλύτερα)! Το σίγουρο είναι η μεγάλη προσέλευση του κόσμου(λογικά όλα sold-out αλλά δε μπορώ να μαι σίγουρος) και τρελά έσοδα από οτιδήποτε μπορεί να είναι κερδοφόρο. Ουσιαστικά η πόλη που διεξάγεται κάθε χρόνο γίνεται τουριστική ατραξιόν για πολλούς Ισπανούς(ίσως και όχι μόνο). Αγωνιστικά υπάρχει επίσης μεγάλο κίνητρο και κάθε αγώνας είναι τελικός.

Α! Συμμετέχουν οι 8 πρώτες του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος. Νόμιζα ότι τα ζευγάρια ήταν 1-8, 2-7, 3-6, 4-5 αλλά δε μου ταιριάζει απόλυτα. Ίσως να' ναι κι έτσι...

Συγκεκριμένα φέτος:

Βαλένθια - Χιρόνα
Μάλαγα - Γκραν Κανάρια
Μπαρτσελόνα - Ρεάλ
Ταού - Μπανταλόνα
thrylos7
Σήμερα έγιναν δύο αγώνες.

Βαλένθια - Χιρόνα 82 - 68

Μεγάλη εμφάνιση από τον Δήμο Ντικούδη με 21 πόντους(8/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/6 βολές), 11 ρημπάουντ και 29 index rating. Άξιος συμπαραστάτης του ο Αβντάλοβιτς με 29 πόντους(13/14 βολές) και index rating 32. Ο Βαγγέλης Σκλάβος έμεινε στα ρηχά με 0/6 σουτ και 3 ρημπάουντ. Από την πολυδιαφημισμένη Χιρόνα ο Μακντόναλντ είχε 18 πόντους.

Θεατές: 13400

Μάλαγα - Γκραν Κανάρια 74 - 64

Εδώ ξεχώρισαν οι συνήθεις ύποπτοι Γκαρμαχόθα και Μπράουν. Ο πρώτος είχε 22 πόντους με 5/10 τρίποντα( blink.gif ) και 31 index rating
ενώ ο Μπράουν 19 πόντους με 8 κερδισμένα φάουλ και 24 index rating.
Aπ' τη Γκραν Κανάρια ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Marcus Norris(όχι, δεν τον ξέρω) με 12 πόντους, 6 ρημπάουντ και 7 ασσίστ. Τώρα αν ξεχώρισε πραγματικά ή έγινε μοιραίος παίκτης δε ξέρω ακόμα... Δεν έχω γνώσεις ισπανικών.

Θεατές: 13400


Οπότε sold out ήταν!
thrylos7
Σήμερα έγιναν τα ματς ΤΑΟΥ - Μπανταλόνα και Ρεάλ - Μπαρτσελόνα

Οι νικητές παίζουν μεταξύ τους. Ασφαλώς αυτό ισχύει και για τους νικητές της χθεσινής ημέρας..

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

ΤΑΟΥ - Μπανταλόνα 92 - 72

Λογικό νομίζω... Ο Σπλίτερ κυριάρχησε κάτω απ' τα καλάθια(18π.) ενώ ο Σκόλα είχε πολύ άσχημα ποσοστά(6π. 1/7 δίποντα) αλλά επίσης 8 ασσίστ τη στιγμή που ο Πριτζιόνι είχε μόλις 6...(και 10π.). Πρώτος σκόρερ ο Ερντογκάν με 21π. Από τη Μπανταλόνα ο μόνος που μπορώ να διακρίνω είναι ο Lubos Barton με 16π. και 20(το μεγαλύτερο του αγώνα) στο σύστημα αξιολόγησης. Ο Άντριου Μπετς είχε 12π. και 4ρ. σε 18,5 λεπτά συμμμετοχής.

Ρεάλ - Μπαρτσελόνα 77- 67

Κέρδισε ο καλύτερος ή ο λιγότερο κακός; Το ματς μόλις τελείωσε άρα δεν ξέρω ούτε τα επίσημα στατιστικά.. Όσο παρακολούθησα live η Ρεάλ ήταν πάντα μπροστά με τους συνήθεις ύποπτους Rakocevic, Bullock και Reyes να κάνουν καλό μάλλον παιχνίδι. Ειδικά ο Rakocevic με 22π. και 23 index rating. Όταν μπήκα(28') ο Κακιούζης είχε 4 πόντους αλλά μετά ήταν μόνος του, μαζί με τον Navarro ίσως αφού έφτασε τους 13 πόντους με 4 ρημπάουντ. Στατιστικά MVP του αγώνα ο Juan Carlos Navarro με index rating 25(16π., 7 ασσίστ - μόλις τα βρήκα!).
Ο Ed Cota έπαιξε 3,5 λεπτά... σε αντίθεση με το αντίστοιχο νέο πλέι μέκερ της Ρεάλ που αγωνίστηκε για ολόκληρα 4:15 λεπτά... 69.gif

Την κάλυψη για τις υπόλοιπες μέρες να τη βρείτε μόνοι σας(όπως και τώρα δηλαδή, γιατί ούτε κι εγώ θα διάβαζα αυτές τις αράδες...) γιατί θα απουσιάσω για ένα τριήμερο...
Μη δω wav.gif μόνο...
thrylos7
ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!! 15 ασσίστ ο Prigioni!!!!!!!!!! ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif (Όχι, αύριο επιστρέφω...)
a bullet for your head
Ο Ραουλ Λοπεθ επεστρεψε νωριτερα του αναμενομενου απ τον τραυματισμο του και αν δεν νιωσει οποιαδηποτε ενοχληση θα τεθει στα πλανα του Πλαθα για το επερχομενο ντερμπι με την Μπαρτσα..
Παντως ο Λιουλ κανει πολυ καλα παιχνιδια ως τωρα κ εχει καλυψει επαξια το κενο..
Και ενω ολοι μιλανε για τον Ρουμπιο κ το ντραφτ,δεν αποκλειεται να επιλεγει κ ο Λιουλ..
treathitch
How much more pathetic can the sad Greek basketball sites become? No mention for Copa del Rey for one more year...
a bullet for your head
QUOTE(treathitch @ Feb 19 2009, 19:54 ) *
How much more pathetic can the sad Greek basketball sites become? No mention for Copa del Rey for one more year...

Που χαθηκες εσυ..?? smile.gif

Η Μαλαγα κερδισε την Γκραν Καναρια με 79-69(Χαισλιπ 22π,Ουελς 12π,Γκομις 11π,Ινγκλις 20π)
Η Εστουντιαντες κερδισε την Μπανταλονα με 80-75(Ουντριχ 23π,Μπριουερ 16π,Ρουμπιο 16π,7ασ,Σονσεκα 13π)

Τα ζευγαρια των ημιτελικων του Σαββατου ειναι Ταου-Μπαρτσα και Εστουντιαντες-Μαλαγα.
Ο μεγαλος τελικος θα διεξαχθει την Κυριακη.
sarounas
είναι να γελά κανείς αν μπει στο τριπάκι της σύγκρισης μεταξύ του δικού μας τελικού κυπέλλου και την διοργάνωση των Ισπανών στο Κόπα ντελ Ρέι.
Καταπληκτική ατμόσφαιρα και στα τέσσερα παιχνίδια που έγιναν μέχρι τώρα στο υπέροχο και γεμάτο από απλούς φίλους του μπάσκετ Παλάσιο ντε λος Ντεπόρτες της Μαδρίτης, είναι κάτι που μάλλον θα ζήλευαν και στο NBA

ο πολύ μεγάλος ημιτελικός μεταξύ των πανίσχυρων φέτος Ταού και Μπάρτσα διεξάγεται πρώτος χρονικά, στις 7 το απόγευμα με μετάδοση απ’ το sport+.
Η πρωτοπόρος της ACB είναι και πάλι πλήρης με τον Σπλίτερ υγιέστατο (όπως απέδειξε με την Βαλένθια) στην διάθεσή της.
Τηρουμένων των αναλογιών μιας και πρόκειται για νοκ-άουτ πιθανότατα θα είναι ένα από τα καλύτερα παιχνίδια φέτος στην Ευρώπη και ίσως να κριθεί από τα κέφια των Ναβάρο και Ρακόσεβιτς
περιμένω πολύ μεγάλη κόντρα…


οι Ταού και Μπάρτσα είναι κυρίαρχες στο Κόπα ντελ Ρέι την τελευταία δεκαετία κατακτώντας τις 7 από τις 10 διοργανώσεις!
κορυφαίες στιγμές της κόντρας τους ήταν οι δύο συναντήσεις τους στους τελικούς του 2002 και του 2003

το 2002
η Ταού στην έδρα της στην Φερνάντο Μπουέσα με μεγάλη εμφάνιση του Ντέγιαν Τομάσεβιτς (20π., 10ρ και 3 ασίστ) κέρδισε την Μπάρτσα 85-83 και με προπονητή τον Ιβάνοβιτς και ηγέτη τον Μπένετ η σπουδαία ομάδα των Αργεντίνων (Νοτσιόνι, Ομπέρτο, Σκόλα, Σκονοκίνι) αργότερα κατέκτησε και το πρωτάθλημα κάνοντας το νταμπλ.

Αλλά την επόμενη χρονιά στην Βαλένθια το 2003 είχαμε την ρεβάνς,
σε έναν επίσης συγκλονιστικό τελικό εκείνη η υπερομάδα της Μπάρτσα που τότε έκανε το triple-crown με ηγέτη τον Ντέγιαν Μποντιρόγκα κατέβαλε στην παράταση την αντίσταση της Ταού με 84-78. πολύ μεγάλη εμφάνιση για την Μπάρτσα είχε κάνει ο Ντουένιας (18π. 16ρ.) ενώ βοήθησαν πολύ ο Γιασκεβίτσιους (17π. 3ασ.) ο Φούτσα (16π. 8ρ.) και ο Ντε Λα Φουέντε (7π 6ρ.) από την άλλη καλύτερος ήταν ο Μπένετ με 18π.(5 τρίπ.) και 4ασ.
Από τότε δεν έχουν βρεθεί ποτέ ξανά αντίπαλοι στην διοργάνωση
a bullet for your head
Ταου-Μπαρτσα!90-77
Σουπερ οι Ρακοσεβιτς,Σπλιτερ κ εξαιρετικο κοουτσαρισμα απ τον Ιβανοβιτς,που πηρε μια εκδικησουλα σημερα...
leonkalf
O 2ος ημιτελικός είναι σε εξέλιξη?

Υπάρχει κάποιο link που μπορούμε να το δούμε?

Όπως και τον αυριανό τελικό... Τι ώρα είναι και αν υπάρχει link.
a bullet for your head
QUOTE(leonkalf @ Feb 21 2009, 23:16 ) *
O 2ος ημιτελικός είναι σε εξέλιξη?

Υπάρχει κάποιο link που μπορούμε να το δούμε?

Όπως και τον αυριανό τελικό... Τι ώρα είναι και αν υπάρχει link.

Δυστυχως με πηρε ο υπνος κ δεν το παρακολουθησα...
Ειδα τωρα οτι τελειωσε 78-71 υπερ της Μαλαγα.Ο τελικος πρεπει να ειναι 7:30.
Σορρι αλλα δεν γνωριζω καποιο λινκ...εγω τα βλεπω στο sport+...
Ενδιαφερον το αυριανο ματς..ο Αιτο θα το ξαναδιεκδικησει το τροπαιο για 2η σερι φορα,αν κ θεωρω πως η Ταου πληρης,ειναι η καλυτερη ομαδα αυτη την στιγμη στην Ευρωπη.
a bullet for your head
QUOTE(a bullet for your head @ Feb 22 2009, 02:06 ) *
Ενδιαφερον το αυριανο ματς..ο Αιτο θα το ξαναδιεκδικησει το τροπαιο για 2η σερι φορα,αν κ θεωρω πως η Ταου πληρης,ειναι η καλυτερη ομαδα αυτη την στιγμη στην Ευρωπη.

Οχι απλα ενδιαφερον αλλα φοβερο ματς...τρομερες διακυμανσεις,πολυ καλο μπασκετ..87-87 κ παει στην παραταση...
a bullet for your head
QUOTE(a bullet for your head @ Feb 22 2009, 21:22 ) *
Οχι απλα ενδιαφερον αλλα φοβερο ματς...τρομερες διακυμανσεις,πολυ καλο μπασκετ..87-87 κ παει στην παραταση...

Κυπελουχος η ΤΑΟΥ!!!Με σκορ 100-98 στην παραταση...
Σχολια αργοτερα για ευνοητους λογους...
a bullet for your head
QUOTE(a bullet for your head @ Feb 22 2009, 21:37 ) *
Κυπελουχος η ΤΑΟΥ!!!Με σκορ 100-98 στην παραταση...
Σχολια αργοτερα για ευνοητους λογους...

Η Ταου θα μπορουσε να το εχει καθαρισει απ την κανονικη διαρκεια,αν ο Βινταλ 30'' περιπου πριν το τελος δεν αστοχουσε κ στις 2 βολες και ενω η Ταου ηταν 1 καλαθι μπροστα..
Στην παραταση η Μαλαγα δεν εκμεταλευτηκε το γεγονος οτι ο Σπλιτερ κ ο Ρακοσεβιτς ειχαν αποβληθει με 5 φαουλ..
Επεμενε(κατα την γνωμη εσφαλμενα),να εκδηλωνει τις επιθεσεις της ειτε με τριποντα(ηταν αστοχη),ειτε με ατομικες ενεργειες του Γκομιζ και Κουκ..
Παιχνιδι με γρηγορο ρυθμο,πολλες εναλλαγες,αλλα κ πολλα λαθη εκατερωθεν..
Καλυτεροι για την Ταου οι Τελετοβιτς,Μαικλ,Ρακοσεβιτς,ενω για την Μαλαγα οι Αρτσιμπαλντ,Χαισλιπ,Γκομιζ.
a bullet for your head
2 πραγματα μου αρεσαν..
1ον,οι διαιτητες ειχαν φορεσει μικροφωνο,οποτε στα ταιμ αουτ ο καθενας μπορουσε να ακουει το τι λενε..
Και 2ον,ο Ρενεσες στα ταιμ αουτ,εδινε κωδικους στα παιχνιδια του στην επιθεση η' στις αμυντικες αντιμετωπισεις,με τις ονομασιες ''Ολυμπιακος'' & ''Παναθηναικος''...
Αν μη τι αλλο,ειναι ''Φιλλεληνας'' ο Αιτο..
pain of salvation
Και κάτι που δεν μου αρεσε εμενα...
ο Ιωάννου,με το στυλακι "εχω γνωσεις,ξερω μπασκετ" και που επανελαβε 3 φορες "ο Ρακοσεβιτς ειναι ο Πρελιεβιτς επι 5"(...δεν ειμαι σιγουρος αν το ειπε χθες ή σε ημιτελικό)
a bullet for your head
QUOTE(pain of salvation @ Feb 23 2009, 14:31 ) *
Και κάτι που δεν μου αρεσε εμενα...
ο Ιωάννου,με το στυλακι "εχω γνωσεις,ξερω μπασκετ" και που επανελαβε 3 φορες "ο Ρακοσεβιτς ειναι ο Πρελιεβιτς επι 5"(...δεν ειμαι σιγουρος αν το ειπε χθες ή σε ημιτελικό)

Πρεπει να το ειπε στον ημιτελικο...
Οτι ειναι σαν τον Μπανε στο πιο αθλητικο...
Αποψεις.. smiley.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.