Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Eurocup - Σεζόν 2010-2011
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3
Timemaster
Σήμερα ανοίγει η ευρωπαϊκή αυλαία για την ομάδα με έναν βατό αγώνα μέσα στην Βουλγαρία....
ή μήπως δεν είναι έτσι;

Η αλλήθεια είναι πως όταν παίζεις με άγνωστο αντίπαλλο και στην αρχή της χρονιάς θέλει προσοχή !

Από το ρόστερ καταλαβαίνω πως δεν βασίζεται στο παιχνίδι κάτω από το ζωγραφιστό αλλά στους γκαρντ!
Ο Μοναδικός ψηλος που μπορεί να κάνει κάτι φαίνεται να είναι ο μποξέρ Καμπάλα αλλά και αυτός όχι τόσο στην επίθεση αλλά στο ξύλο.
Από τα φιλικά φαίνεται πως ο Τζέημς είναι ο κορυφαίος της ομάδος που είναι ένας κοντός άσσος που ξέρει και να σκοράρει και να πασάρει και να κλέβει... έχει μέτριο και καθόλου σταθερό τρίποντο και είναι πολύ διησδητικός.
Από εκεί και πέρα υπάρχει μια παλιά καραβάνα ο Στόικοφ που είναι ένα κλασικό τριάρι που θα εκτελέσει πολλά τρίποντα!

Υπάρχει ακόμα ένας κάποιος Χεθ που τον πήραν μετά από μια πολύ μέτρια χρονιά στην Κύπρο όμως το τρίποντο το έχει σταθερά (δε βάζει πολλά αλλά και δε βαράει υπερβολικά)!
Ο Φράνσης είναι ένας ΑμερικανοΒούλγαρος πιτσιρικάς που απλά υπάρχει στην ομάδα
Ο Μπάνεφ θα μπει για να ξεκουράσει κανένα βασικό σέντερ (Καμπάλα) και να κάνει κάποια φάουλ.
Ο Στογιανόφσκι είναι Σκοπιανός γκαρντ που θα παίξει λίγα λεπτά αλλά φαίνεται να είναι σταθερότατος και πολύ καλός στην οικονομία!
O Μπόουμαν ήρθε από την Προύσα και θα μοιραστεί τον χρόνο στο τέσσερα με τον Πέτερσον και οι δύο είναι μέτριοι Αμερικανοί όπου ο πρώτος είχε μια καλούτσικη χρονιά στην Τουρκία και ο δεύτερος μια εξίσου μέτρια στην Βουλγαρία

Οπότε πρέπει να πάρουμε τα ριμπάουντ.... και να βάλουμε την μπάλα στο ζωγραφιστό στην επίθεση μιας και εκτός του Καμπάλα δεν υπάρχει άλλος σέντερ.
Να μη πουλήσουμε την μπάλα στην επίθεση γιατί τα γρήγορα πόδια του Τζέημς θα μας τρέξουν...
και να μη τους δώσουμε εύκολα τρίποντα!
Δηλαδή ότι πρέπει να κάνουμε πάντα....

Άντε καλή μας αρχή!
hagi
Καλή αρχή και από μένα.. Ένα παιχνίδι ειδικά στην αρχή της χρονιάς είναι πάντα επικίνδυνο. Η ανάλυσή σου είναι πολύ καλή εγώ δεν το έχω ψάξει αλλά φοβάμαι πως ο Καμπάλα θα μας κάνει ζημιές γιατί εμείς δεν είμαστε δυνατοί στο πέντε εκτός και παίξουν με βοήθειες και κάνουμε δουλειά..Το μυστικό είναι καλή άμυνα,καλή κυκλοφορία της μπάλας και όχι πολλά τρίποντα. Αν γίνουν αυτά πιστεύω θα κερδίσουμε..

Καλή αρχή..
alien-tour

Πρώτο ευρωπαϊκό ματς...Καλή αρχή!!!
Ελπίζω στο αλεξάνδρειο να είναι περίπατος...Το καλό σε σχέση με πέρσι είναι οτι σουτάρουμε λιγότερα τρίποντα...

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 37-33, 61-58, 74-78.

ΑΚΑΝΤΕΜΙΚ: Χιθ, Τζέιμς 10, Μπάουμαν 18, Αβράμοφ, Μπάνεφ 6, Στόικοφ 9, Βεσελίνοφ, Στογιανόφσκι 13, Καμπάλα 6, Πίτερσον 12.

ΑΡΗΣ: Πιρς 14 (1τρ., 4ρ., 5ασ.), Ντάνστον 4 (6ρ.), Ταπούτος 12 (1τρ., 9ρ., 3ασ.), Τάκερ 26 (13ρ.), Χατζηβρέττας 2, Χαραλαμπίδης 2, Σκορδίλης, Κουμπούρας 3 (1), Μπορόβνιακ 15 (10ρ.), Χρυσικόπουλος.
PanBat
Είδα το παιχνίδι. Απίστευτος Τucker, δύναμη! Πολύ καλός Pierce πολύ καλή πάσα μετά από τραυματισμό ήταν εξαιρετικός.
Timemaster
Τελικά αυτή η ομάδα έχει ταλέντο...
ταλέντο να μη καταφέρνει να πάρει μια άνετη νίκη!!!

Τελικό σκορ 74-78 και προβάδισμα για τον Άρη στον επαναληπτικό!

Ξεκινήσαμε πολύ χαλαρά σε άμυνα και επίθεση και το σκορ έγραφε 10-0
Ενώ μέχρι το τέλος του παιχνιδιού είχαμε μέτρια προς κακή εμφάνιση.

Ο χειρότερος παίχτης του Άρη με διαφορά ο Χατζηβρέττας που σε 23 λεπτά είχε μόλις 1/6 σουτ και 4 φάουλ με μόνο θετικό ένα κλέψιμο. Κάκιστη εμφάνιση από έναν παίχτη που στηρίζαμε πολλά σε αυτόν φέτος και πέρσι!

Από εκεί και πέρα το άλλο μεγάλο απόκτημα ο Χαραλαμπίδης τουλάχιστον έκανε μονάχα δύο σουτ έδωσε 2 ασίστ και υπέπεσε σε ένα λάθος σε 22 λεπτά. Σαν να μην υπήρχε δηλαδή.

Ο Κουμπούρας έπαιξε λιγάκι μόλις 7 λεπτά και δεν φάνηκε!

Τέλος ο Χρυσικόπουλος σε 10 λεπτά είχε 0/3 σουτ εξαφανισμένος στην επίθεση (ακόμα αγχωμένοςwink.gif αλλά προσπάθησε στην άμυνα!

Τώρα στις θετικές παρουσίες πρώτη και καλύτερα είναι αυτή του Τάκερ που τα έκανε όλα (13 ριμπάουντ, 26 πόντους, με 8/8 βολές και 9/17 δίποντα) ενώ ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις σε άμυνα και επίθεση με αρκετά μακροβούτια!

Από κοντά και ο Μπορόβνιακ που το πάλεψε ειδικά στην επίθεση με 15 πόντους και 7 επιθετικά ριμπάουντ!

Ο Ταπούτος ήταν σε μέτρια βραδιά σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι έβαλε όμως 12 πόντους και πήρε 9 ριμπάουντ

Σκορδίλης, Τσαιρέλης σχεδόν δεν έπαιξαν


και φτάνουμε στο μεγάλο στοίχημα μιας και λίγο πολύ για τους παραπάνω το περιμέναμε!

Ο Πιρς στο ντεπούτο του δεν ήταν κακός... το αντίθετο μάλιστα.
Ήταν αρκετά καλός. Πήρε προσπάθειες, έδωσε ασίστ, κέρδισε φάουλ και δείχνει παίχτης που ξέρει να κινείται και να πατάει στο γήπεδο. Αν δεν έπαιζε δύο χρόνια στην Ευρώπη θα έλεγα μεγάλο ταλέντο με τρομερά σωματικά προσόντα!
Το πρόβλημα είναι πως φαίνεται να δυσκολεύετε στο κατέβασμα τις μπάλας και την οργάνωση και δεν φαίνεται να έχει το σουτ σαν επιλογή στο ρεπερτόριο του. Όμως σαν δυάρι είναι αρκετά καλός μιας και δε φοβάται να παίξει με πλάτη στο καλάθι, να διησδήσει, να μοιράσει ασίστ και ξέρει να μην κολλάει την μπάλα! Αρκετά καλός αλλά άμα δεν έχεις ούτε το δυάρι σου με σουτ τότε πρέπει να έχεις κάποιους άλλους και εμείς φαίνεται πως δεν έχουμε κανέναν! Εκεί είναι το θέμα.
Με ένα τριάρι που έχει σουτ και θα πετάει πίσω από τα σκριν (βλέπε Ρίτσαρτσον) ή έναν άσσο που θα μπουμπούνιζε θα έκανε παπάδες.

Ο Ντάνστον είναι αλλού παπά ευαγγέλιο, φάνηκε να τρέχει άσκοπα, να μη ξέρει που βρίσκετε, έχανε τον προσωπικό του αντίπαλο, δεν μπορούσε να καθαρίσει τα ριμπάουντ και επιθετικά δεν απειλούσε ή ήταν απελπιστικά άστοχος για σέντερ. Παρόλα ταύτα μάζεψε 3+3 ριμπάουντ σε 15 λεπτά όμως σε ένα παιχνίδι που κάναμε πάρτι κάτω από τα καλάθι.


Σε γενικές γραμμές δε μου άρεσε η ατομική άμυνα ορισμένων παιχτών (να μη λέμε ονόματα0)
και η ομαδική άμυνα όπου ανά διαστήματα υπήρχαν ασυνεννοησίες (πιστεύω πως παιχνίδι με το παιχνίδι θα διορθωθεί μιας και θέληση φαίνεται να υπάρχει)
Δε μου άρεσε που πήγαμε στο άλλο άκρο και από το 50% σουτ που ήταν τα τρίποντα πέσαμε στο 20% με άθλια ποσοστά!

Μου άρεσε το πάθος και η δύναμη των περισσότερων παιχτών.
Που κυνηγούσαν τις φάσεις
που έτρεξαν στην επίθεση , που κάναμε λίγα λάθη
και που προσπάθησαν να πιέσουν στην άμυνα.

Δε μου άρεσε που δεν ενώ πήραμε πολλά επιθετικά ριμπάουντ δε μπορέσαμε να τα εκμεταλλευτούμε πλήρως...
και που χάσαμε αρκετά εύκολα καλάθια.

Αυτά τα ολίγα όπως τα είδα εγώ.
rolleyes.gif


Υ.Γ. Στατιστικά εδώ
magic32
QUOTE(Timemaster @ Sep 29 2010, 21:52 ) *
Τελικά αυτή η ομάδα έχει ταλέντο...
ταλέντο να μη καταφέρνει να πάρει μια άνετη νίκη!!!

Τελικό σκορ 74-78 και προβάδισμα για τον Άρη στον επαναληπτικό!

Ξεκινήσαμε πολύ χαλαρά σε άμυνα και επίθεση και το σκορ έγραφε 10-0
Ενώ μέχρι το τέλος του παιχνιδιού είχαμε μέτρια προς κακή εμφάνιση.

Ο χειρότερος παίχτης του Άρη με διαφορά ο Χατζηβρέττας που σε 23 λεπτά είχε μόλις 1/6 σουτ και 4 φάουλ με μόνο θετικό ένα κλέψιμο. Κάκιστη εμφάνιση από έναν παίχτη που στηρίζαμε πολλά σε αυτόν φέτος και πέρσι!

Από εκεί και πέρα το άλλο μεγάλο απόκτημα ο Χαραλαμπίδης τουλάχιστον έκανε μονάχα δύο σουτ έδωσε 2 ασίστ και υπέπεσε σε ένα λάθος σε 22 λεπτά. Σαν να μην υπήρχε δηλαδή.

Ο Κουμπούρας έπαιξε λιγάκι μόλις 7 λεπτά και δεν φάνηκε!

Τέλος ο Χρυσικόπουλος σε 10 λεπτά είχε 0/3 σουτ εξαφανισμένος στην επίθεση (ακόμα αγχωμένοςwink.gif αλλά προσπάθησε στην άμυνα!

Τώρα στις θετικές παρουσίες πρώτη και καλύτερα είναι αυτή του Τάκερ που τα έκανε όλα (13 ριμπάουντ, 26 πόντους, με 8/8 βολές και 9/17 δίποντα) ενώ ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις σε άμυνα και επίθεση με αρκετά μακροβούτια!

Από κοντά και ο Μπορόβνιακ που το πάλεψε ειδικά στην επίθεση με 15 πόντους και 7 επιθετικά ριμπάουντ!

Ο Ταπούτος ήταν σε μέτρια βραδιά σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι έβαλε όμως 12 πόντους και πήρε 9 ριμπάουντ

Σκορδίλης, Τσαιρέλης σχεδόν δεν έπαιξαν


και φτάνουμε στο μεγάλο στοίχημα μιας και λίγο πολύ για τους παραπάνω το περιμέναμε!

Ο Πιρς στο ντεπούτο του δεν ήταν κακός... το αντίθετο μάλιστα.
Ήταν αρκετά καλός. Πήρε προσπάθειες, έδωσε ασίστ, κέρδισε φάουλ και δείχνει παίχτης που ξέρει να κινείται και να πατάει στο γήπεδο. Αν δεν έπαιζε δύο χρόνια στην Ευρώπη θα έλεγα μεγάλο ταλέντο με τρομερά σωματικά προσόντα!
Το πρόβλημα είναι πως φαίνεται να δυσκολεύετε στο κατέβασμα τις μπάλας και την οργάνωση και δεν φαίνεται να έχει το σουτ σαν επιλογή στο ρεπερτόριο του. Όμως σαν δυάρι είναι αρκετά καλός μιας και δε φοβάται να παίξει με πλάτη στο καλάθι, να διησδήσει, να μοιράσει ασίστ και ξέρει να μην κολλάει την μπάλα! Αρκετά καλός αλλά άμα δεν έχεις ούτε το δυάρι σου με σουτ τότε πρέπει να έχεις κάποιους άλλους και εμείς φαίνεται πως δεν έχουμε κανέναν! Εκεί είναι το θέμα.
Με ένα τριάρι που έχει σουτ και θα πετάει πίσω από τα σκριν (βλέπε Ρίτσαρτσον) ή έναν άσσο που θα μπουμπούνιζε θα έκανε παπάδες.

Ο Ντάνστον είναι αλλού παπά ευαγγέλιο, φάνηκε να τρέχει άσκοπα, να μη ξέρει που βρίσκετε, έχανε τον προσωπικό του αντίπαλο, δεν μπορούσε να καθαρίσει τα ριμπάουντ και επιθετικά δεν απειλούσε ή ήταν απελπιστικά άστοχος για σέντερ. Παρόλα ταύτα μάζεψε 3+3 ριμπάουντ σε 15 λεπτά όμως σε ένα παιχνίδι που κάναμε πάρτι κάτω από τα καλάθι.


Σε γενικές γραμμές δε μου άρεσε η ατομική άμυνα ορισμένων παιχτών (να μη λέμε ονόματα0)
και η ομαδική άμυνα όπου ανά διαστήματα υπήρχαν ασυνεννοησίες (πιστεύω πως παιχνίδι με το παιχνίδι θα διορθωθεί μιας και θέληση φαίνεται να υπάρχει)
Δε μου άρεσε που πήγαμε στο άλλο άκρο και από το 50% σουτ που ήταν τα τρίποντα πέσαμε στο 20% με άθλια ποσοστά!

Μου άρεσε το πάθος και η δύναμη των περισσότερων παιχτών.
Που κυνηγούσαν τις φάσεις
που έτρεξαν στην επίθεση , που κάναμε λίγα λάθη
και που προσπάθησαν να πιέσουν στην άμυνα.

Δε μου άρεσε που δεν ενώ πήραμε πολλά επιθετικά ριμπάουντ δε μπορέσαμε να τα εκμεταλλευτούμε πλήρως...
και που χάσαμε αρκετά εύκολα καλάθια.

Αυτά τα ολίγα όπως τα είδα εγώ.
rolleyes.gif


Υ.Γ. Στατιστικά εδώ

Ρε φιλε,σορρυ κιολας αλλα μου φαινεσαι υπερβολικος και πεσιμιστης..σορρυ κιολας.κερδιζαμε 20 ποντους και καναμε ντερμοπυ το ματς?εγω οπως πγε θα μουν ικανοποιημενος και να χαναμε 2-3 οντους.η ομαδα δεν ειναι ετοιμη για να παει και να ριξει 20 ποντους εκει περα.κοιτα τι στραπατσο επαθε η ντιναμο μοσχας και μαθετε να μην τα ισοπεδωνουμε ολα..

απο κει και περα.εμενα ο πιρς μου φανηκε πολυ περισσοτερο ασσος απο 2..μια χαρα κοντρολ ειχε,καταπληκτικα πατηματα,εξυπνες πασες οταν υπηρχε αντιπαλος στο ντραιβ του,ποσταρισματα κοντρα στον κοντυτερο αβραμοφ και γενικα θηριακι για γκαρντ.ο κουμπουρας για το ρολο που παρθηκε ειναι θετικο.εβαλε κι ενα τριποντακι.μασ συμμαζεψε στο αρχικο φιασκο..ο μπιδης θα στρωσει.μια βδομαδα ειναι στην ομαδα.ο χατζηβρεττας οντως απογοητευτικος,δειχνει κολλημενος στο περσινο χαλι αφου ιναι ο μονο που κολλαγε την μπαλα..ο τακερ ειναι απλα απιστευτος..απο τους καλυτερους αμερικανου των τελευταων ετων..ο μπορο εμενα μου δειχνει οτι ξερει πολυ μπασκετ.αλλα δεν ειναι αθλητικος.ωραιες κινησεις,μαζευει ριμπαουντ..σκεψου οτι λογικα τον πηρες για αλλαγη...ο ντασντον οντως δεν ικανοποιει αλλα νομιζω οτι ειναι 4αρι κι οχι 5αρι που παιζει.ο ταπουτος ηταν πληγη στην αμυνα αλλα και σημερα για ενα ριμπαουντ δεν εκανε νταμπλ-νταμπλ.κι ο λινος σιγα σιγα θα μπει στο κλιμα.τι περιμενες?να μπει και να αβλει 30αρες?

ο ντρουκερ εμενα μου δειχνει καλος,ψυχραιμος,εχει δουλεψει την ομαδα,βλεπουμε συνεργασιες,δεν πανικοβαλεται παροτι μειναμε 3 φορες πισω με 12.και στο φιναλε ειχα χρονια να δω τν αρη να κανει 5 διποντα και 14 τριποντα.κοινως να παιζει ορθοδοξα...
Timemaster
QUOTE(magic32 @ Sep 30 2010, 03:50 ) *
Ρε φιλε,σορρυ κιολας αλλα μου φαινεσαι υπερβολικος και πεσιμιστης..σορρυ κιολας.κερδιζαμε 20 ποντους και καναμε ντερμοπυ το ματς?εγω οπως πγε θα μουν ικανοποιημενος και να χαναμε 2-3 οντους.η ομαδα δεν ειναι ετοιμη για να παει και να ριξει 20 ποντους εκει περα.κοιτα τι στραπατσο επαθε η ντιναμο μοσχας και μαθετε να μην τα ισοπεδωνουμε ολα..

απο κει και περα.εμενα ο πιρς μου φανηκε πολυ περισσοτερο ασσος απο 2..μια χαρα κοντρολ ειχε,καταπληκτικα πατηματα,εξυπνες πασες οταν υπηρχε αντιπαλος στο ντραιβ του,ποσταρισματα κοντρα στον κοντυτερο αβραμοφ και γενικα θηριακι για γκαρντ.ο κουμπουρας για το ρολο που παρθηκε ειναι θετικο.εβαλε κι ενα τριποντακι.μασ συμμαζεψε στο αρχικο φιασκο..ο μπιδης θα στρωσει.μια βδομαδα ειναι στην ομαδα.ο χατζηβρεττας οντως απογοητευτικος,δειχνει κολλημενος στο περσινο χαλι αφου ιναι ο μονο που κολλαγε την μπαλα..ο τακερ ειναι απλα απιστευτος..απο τους καλυτερους αμερικανου των τελευταων ετων..ο μπορο εμενα μου δειχνει οτι ξερει πολυ μπασκετ.αλλα δεν ειναι αθλητικος.ωραιες κινησεις,μαζευει ριμπαουντ..σκεψου οτι λογικα τον πηρες για αλλαγη...ο ντασντον οντως δεν ικανοποιει αλλα νομιζω οτι ειναι 4αρι κι οχι 5αρι που παιζει.ο ταπουτος ηταν πληγη στην αμυνα αλλα και σημερα για ενα ριμπαουντ δεν εκανε νταμπλ-νταμπλ.κι ο λινος σιγα σιγα θα μπει στο κλιμα.τι περιμενες?να μπει και να αβλει 30αρες?

ο ντρουκερ εμενα μου δειχνει καλος,ψυχραιμος,εχει δουλεψει την ομαδα,βλεπουμε συνεργασιες,δεν πανικοβαλεται παροτι μειναμε 3 φορες πισω με 12.και στο φιναλε ειχα χρονια να δω τν αρη να κανει 5 διποντα και 14 τριποντα.κοινως να παιζει ορθοδοξα...


όλα αυτά που λες είναι κάποια ελαφρυντικά για αυτό που είδαμε χτες και το Σάββατο...
όμως εγώ έγραψα τι είδα!

Έναν Πιρς καλό που όμως δεν είναι πλευ -μεικερ
Εναν Ντανστον που δεν είναι σέντερ
Έναν Χατζηβρέττα που είναι χειρότερος από πέρσι
Έναν Λίνο ψαρομένο-φοβισμένο στη επίθεση
Έναν Μπορόβνιακ για δεύτερο παιχνίδι καλό που παλεύει κάτω από το καλάθι και κάνει πολλές δουλειές αλλά δεν είναι ο παίχτης που θα κάνει την διαφορά
Έναν Κουμπούρα καλό για αναπληρωματικό άσσο και τίποτα άλλο.
Έναν Χαραλαμπίδη ου θυμίζει την περσινή αρχή του Χατζηβρέττα
Ένας Ταπούτος που έχει ταλέντο αλλά που βαριέται πολλές φορές να σηκώσει τα χέρια του και να τρέξει!
Έναν Τάκερ από άλλο πλανήτη που αν είχε και το τρίποντο θα ήταν στο ΝΒΑ
Έναν Ντρούγκερ (που δεν αναφέρθηκα καθόλου σε αυτόν) που προσπαθεί να καλύψει όλα τα παραπάνω και να φτιάξει ομάδα.

Αν σε όλα αυτά προσθέσουμε την ασυνεννοησία που υπάρχει ανάμεσα στους παίχτες, το ότι δεν έχουμε καθόλου τρίποντο και δεν έχουμε έναν κανονικό σέντερ έχουμε τα προβλήματα αυτής της ομάδος!
Αυτά είναι γεγονότα...

Όπως γεγονός είναι πως ο Ταπούτος και ο Χαραλαμπίδης στην μέρα τους θα σου βάλουν από 20+ πόντους ο καθένας.
Όπως ότι ο Τάκερ με τη μανία του να χτυπιέται μ τους ψιλούς θυμίζει Γκάλη
Όπως ότι ο Πιρς βλέπει γήπεδο και έχει δυήσδηση
Όπως οτι ο Μποροβνιακ είναι ένας σταθερός παίχτης που θα φλερτάρει με διψήφια νούμερα συνέχεια κ.λ.π.

Όλα αυτά ή τα περισσότερα πρέπει (και μπορούμε) να τα διορθώσουμε άμεσα γιατί οι ομάδες που θα συναντήσουμε σε Ελλάδα και Ευρώπη θα είναι πάρα πολύ καλύτερες από την Λουκόιλ και άμα δε τα κάνουμε βλέπω να την πατάμε όπως πέρσι με το πρόγραμμα που έχουμε!

Τέλος τι θα πει η ομάδα δεν είναι έτοιμη;
Έχεις επίσημο παιχνίδι και μάλιστα χωρίς αύριο... ΠΡΕΠΕΙ να είσαι έτοιμος!
rolleyes.gif
magic32
Καμια ομαδα δνε ειναι ετοιμη ρε συ..αφου το πρωταθλημα ξεκιναει 16 οκτωβρη και τη λουκοιλ εστω κι ετσι θα την αποκλεισεις..εσυ εισια σιγουρος οτι στην ελλαδα εκτος των 2 μεγαλων θα βρεις πολλες καλυτερες ομαδες απο τους βουλγαρους?γτ γω φετος πραγματικα αμφιβαλλω..

και η μεγαλυτεηρ μου διαφωνια ειναι για τον πιρς..εμενα μο φανηκε ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ ασσος..οργανωσε,πασαρε,εβλεπε γηπεδο.τι αλλο θες απο ασσο?ο κλαρκ που ταν περισσοτερο 2αρι δεν εκανε τπτ απο αυτα
Timemaster
QUOTE(magic32 @ Sep 30 2010, 13:11 ) *
Καμια ομαδα δνε ειναι ετοιμη ρε συ..αφου το πρωταθλημα ξεκιναει 16 οκτωβρη και τη λουκοιλ εστω κι ετσι θα την αποκλεισεις..εσυ εισια σιγουρος οτι στην ελλαδα εκτος των 2 μεγαλων θα βρεις πολλες καλυτερες ομαδες απο τους βουλγαρους?γτ γω φετος πραγματικα αμφιβαλλω..

και η μεγαλυτεηρ μου διαφωνια ειναι για τον πιρς..εμενα μο φανηκε ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ ασσος..οργανωσε,πασαρε,εβλεπε γηπεδο.τι αλλο θες απο ασσο?ο κλαρκ που ταν περισσοτερο 2αρι δεν εκανε τπτ απο αυτα


Πάσαρε και έβλεπε γήπεδο...
αλλά δεν οργάνωσε.
Άφηνε τους άλλους παίχτες (ακόμα και τον Λίνο) να κατεβάζουν την μπάλα.. και να οργανώνουν και αυτός ερχόταν πίσω από τα σκριν την έπαιρνε και ξεκινούσε την επίθεσή του σαν κλασικό δυάρι.
Αυτό που θα ήθελα βάση του υπόλοιπου ρόστερ είναι ένας άσσος να κατεβάζει την μπάλα...
να έχει τρίποντο και να στήνει την επίθεση για να εκτελεί ο Πιρς και ο κάθε Πιρς.

Ο Πιρς θα μου άρεζε στην ομάδα αν υπήρχε ένα τριάρι με σουτ στις γωνίες
και ένας άσσος που να οργανώνει, να κατεβάζει την μπάλα και να σουτάρει!
και να έπιανε θέση στο ρόστερ του Χατζηβρέτα

Από την άλλη αν παραμήνει αυτό το ρόστερ θα πρέπει ο Χατζηβρέττας, ο Κουμπούρας και ο Χαραλαμπίδης να βελτιώσουν κατά πολύ την επίδοση τους στο τρίποντο και στα σουτ και στο κατέβασμα της μπάλας κυρίως όταν υπάρχει πίεση στα 3/4.

Είναι λάθος να συγκρίνουμε τον Πιρς με τον Κλαρκ γιατί είναι τελείως διαφορετικοί παίχτες. Ο Κλαρκ δεν ήταν δυάρι από την άποψη πως δεν οργάνωνε και δεν κατέβαζε την μπάλα αλλά επειδή είχε μια τάση να τελειώνει μόνος του τις φάσεις και να εκτελεί περισσότερο από όσο να πασάρει.

Τουλάχιστον συμφωνούμε πως η ομάδα δεν είναι έτοιμη-καλή αυτή την περίοδο.
rolleyes.gif


Υ.Γ. Άσχετα αν κάνουμε μεταγραφές ή αλλαγές στο ρόστερ αυτή η ομάδα είναι πολύ ποιο καλά στημένη, δουλεμένη και ισορροπημένη στους ρόλους της από την περσινή και προπέρσινη και έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης βάση του ρόστερ που έχει.
Johnaros
Κοίτα, ο Χαραλαμπίδης δεν είναι η μεγάλη μεταγραφή.
Για να δώσει ένα αξιόπιστο σουτάκι (θα πρέπει να) ήρθε.

Ενσωματώθηκε αργά και δεν έχω ακόμα απαιτήσεις. Στα 2 παιχνίδια πάντως, έδειξε διάθεση και να μοιράσει σωστά τη μπάλα, και έβγαλε ασσίστ.
Να δούμε τι ρόλο θα του δώσει ο Ντρούκερ.

Πιστεύω ότι ο Σλούκας αν έρθει, θα κάνει τρομερή χρονιά.
Δεν θέλω να γρουσουζεύω όμως...
Και το λέω έχοντας τον σε λιγότερη εκτίμηση από ότι τον Καλάθη, τον Παππά και τον Βεργίνη...
SteelGandalf
Ο Χατζηβρέττας ήταν απαράδεκτος. Στατικός κι εκνευριστικά άστοχος.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω πάντως, είναι το γιατί πρέπει ντε και καλά να γίνει σουτέρ ο Νικόλας, ειδικά τώρα που το τρίποντο "πήγε" στα 6.75.

Πιστεύω πως μπορεί να προσφέρει πολλά στην ομάδα, αλλά όχι ως σουτέρ-σκόρερ. Θα μου πείτε, μα γι' αυτό ήρθε και πως αν δεν "τραβήξει" αυτός το σκορ, ποιον θα περιμένουμε; Μόνο τον διαστημικό-Τάκερ;

Δεν ξέρω ρε παιδιά, αλλά βλέπω πως υπάρχει ψυχολογικό πρόβλημα και δεν ξέρω το λόγο.

Μπες ρε Νικόλα μέσα και παίξε, χαλαρός, το μπάσκετ που ξέρεις... Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους!!!
Timemaster
QUOTE(Johnaros @ Sep 30 2010, 14:15 ) *
Κοίτα, ο Χαραλαμπίδης δεν είναι η μεγάλη μεταγραφή.
Για να δώσει ένα αξιόπιστο σουτάκι (θα πρέπει να) ήρθε.

Ενσωματώθηκε αργά και δεν έχω ακόμα απαιτήσεις. Στα 2 παιχνίδια πάντως, έδειξε διάθεση και να μοιράσει σωστά τη μπάλα, και έβγαλε ασσίστ.
Να δούμε τι ρόλο θα του δώσει ο Ντρούκερ.



QUOTE(SteelGandalf @ Oct 1 2010, 02:00 ) *
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω πάντως, είναι το γιατί πρέπει ντε και καλά να γίνει σουτέρ ο Νικόλας, ειδικά τώρα που το τρίποντο "πήγε" στα 6.75.

Πιστεύω πως μπορεί να προσφέρει πολλά στην ομάδα, αλλά όχι ως σουτέρ-σκόρερ. Θα μου πείτε, μα γι' αυτό ήρθε και πως αν δεν "τραβήξει" αυτός το σκορ, ποιον θα περιμένουμε; Μόνο τον διαστημικό-Τάκερ;


τον Χατζηβρέττα και τον Χαραλαμπίδη τους πήραμε για να αντικαταστήσουν τον Τσαλδάρη και μάλιστα προς το καλύτερο.
Θέλαμε αυτό το γ.....ο αμαρκάριστο ή πίσω από σκριν τρίποντο που έκαναν σε όλη την καριέρα τους και μια καλή άμυνα!
Ο Χατζηβρέττας πέρσι όλη την χρονιά δε τα κατάφερε και μάλιστα καταστρέφει και άλλους τομείς (κυκλοφορία)
Ενώ ο Χαραλαμπίδης στα πρώτα δύο παιχνίδια δε το καταφέρνει (ίσως λόγο προσαρμογής) και το παρήγορο ε΄ναι πως δε μας καταστρέφει αλλού!

Όμως αν δε βάλουν τα θεωρητικά εύκολα τρίποντα τότε και οι δύο θα είναι βάρος στην ομάδα.
rolleyes.gif

hagi
Η ομάδα σίγουρα δεν είναι έτοιμη όμως εγώ κρατάω τα θετικά. Δεν έχασε την συγκέντρωσή της και παρόλο που έκανε καλό κακό ξεκίνημα και δεν είχε την ψυχολογία υπερ της κατάφερε σιγά σιγά να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει τη νίκη..

Timemaster πολύ αυστηρός είσαι με την ομάδα..Είμαστε στην αρχή μην το ξεχνάει κανείς αυτό.Και ο Χατηβρέττας θα είναι καλύτερος στην πορεία,όπως και ο Χαραλαμπίδης. Αυτός που έδειξε ότι μάλλον δεν μπορεί είναι ο Ντάνστον.. Βοηθάει αλλά θες περισσότερα από έναν παίχτη Αμερικάνο.. Ο Πιρς για μένα είναι μια χαρά χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες..Ισως πρέπει να μείνει.

Επίσης φίλε Timemaster εσύ μάλλον θέλεις ένα παιχνίδι σαν το περσινό με πολλά σουτ. Γιατί αναφέρεις πολύ αυτή την λέξη. Εγώ από την άλλη μεριά θεωρώ ότι το να σουτάρεις συνέχεια δεν είναι ορθολογικό..Και προτειμώ να έχω παίχτες που δεν κάνουν τρίποντα (ειδκά τώρα που πήγε ποιο μακριά) και να δημιουργούν παρά να μπουμπουνάνε συνέχεια όπως πέρσι. Σίγουρα έχουμε παίχτες που κάποια τρίποντα θα τα βάλουν , αλλά το κυρίως παιχνίδι μας θα πρέπει να μην είναι αυτό.. Και προσωπικά με χαροποιεί το γεγονός ότι μέχρι τώρα η ομάδα δεν σουτάρει τρίποντα όπως βλέπαμε τα τελευταία χρόνια.. Αν σουτάραμε 25 τρίποντα όπως πριν το παιχνίδι θα το είχαμε χάσει.
Γενικά χρειαζόμαστε κάποιες προσθήκες και όλα θα πάνε καλά μόλις δέσει ποιο πολύ η ομάδα.. Πάντως ο Τάκερ είναι φοβερός παίχτης με πολύ ενέργεια και πέτυχε 26 πόντους χωρίς τρίποντο και απίστευτα 13 ριμπάουντ..Μεγάλος παίχτης φαίνεται,μακάρι να συνεχίσει έτσι..Και ο Μπορόβνιακ εμένα μου θυμίζει λίγο Γουίλκινσον δεν ξέρω..Πολύ αποτελεσματικός..
Timemaster
QUOTE(hagi @ Oct 1 2010, 10:48 ) *
Η ομάδα σίγουρα δεν είναι έτοιμη όμως εγώ κρατάω τα θετικά. Δεν έχασε την συγκέντρωσή της και παρόλο που έκανε καλό κακό ξεκίνημα και δεν είχε την ψυχολογία υπερ της κατάφερε σιγά σιγά να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει τη νίκη..

Timemaster πολύ αυστηρός είσαι με την ομάδα..Είμαστε στην αρχή μην το ξεχνάει κανείς αυτό.Και ο Χατηβρέττας θα είναι καλύτερος στην πορεία,όπως και ο Χαραλαμπίδης. Αυτός που έδειξε ότι μάλλον δεν μπορεί είναι ο Ντάνστον.. Βοηθάει αλλά θες περισσότερα από έναν παίχτη Αμερικάνο.. Ο Πιρς για μένα είναι μια χαρά χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες..Ισως πρέπει να μείνει.

Επίσης φίλε Timemaster εσύ μάλλον θέλεις ένα παιχνίδι σαν το περσινό με πολλά σουτ. Γιατί αναφέρεις πολύ αυτή την λέξη. Εγώ από την άλλη μεριά θεωρώ ότι το να σουτάρεις συνέχεια δεν είναι ορθολογικό..Και προτειμώ να έχω παίχτες που δεν κάνουν τρίποντα (ειδκά τώρα που πήγε ποιο μακριά) και να δημιουργούν παρά να μπουμπουνάνε συνέχεια όπως πέρσι. Σίγουρα έχουμε παίχτες που κάποια τρίποντα θα τα βάλουν , αλλά το κυρίως παιχνίδι μας θα πρέπει να μην είναι αυτό.. Και προσωπικά με χαροποιεί το γεγονός ότι μέχρι τώρα η ομάδα δεν σουτάρει τρίποντα όπως βλέπαμε τα τελευταία χρόνια.. Αν σουτάραμε 25 τρίποντα όπως πριν το παιχνίδι θα το είχαμε χάσει.
Γενικά χρειαζόμαστε κάποιες προσθήκες και όλα θα πάνε καλά μόλις δέσει ποιο πολύ η ομάδα.. Πάντως ο Τάκερ είναι φοβερός παίχτης με πολύ ενέργεια και πέτυχε 26 πόντους χωρίς τρίποντο και απίστευτα 13 ριμπάουντ..Μεγάλος παίχτης φαίνεται,μακάρι να συνεχίσει έτσι..Και ο Μπορόβνιακ εμένα μου θυμίζει λίγο Γουίλκινσον δεν ξέρω..Πολύ αποτελεσματικός..



Το έχω αυτό (αυστηρότητα) και πηγάζει από την περσινή χρονιά που ελπίζαμε να βελτιωθεί ο Χατζηβρέττας, ο Ντικούδης και πολλοί άλλο αλλά δε το είδαμε ποτέ.
Αν βελτιωθούν έχει καλός άμα όμως δε το κάνουν σε μεγάλο βαθμό θα έχουμε τα περσινά.

Τώρα για αυτό με τα τρίποντα μη πάμε από άκρο σε άκρο!
Αν βαρούσαμε 30 τρίποντα σαφώς και θα χάναμε... και φυσικά δε πρέπει να στίσουμε ποτέ ξανά την ομάδα έτσι...
Όμως και με το να βάλεις μόνο 3 τρίποντα σε ένα παιχνίδι δεν κερδίζεις!

Και το πρόβλημα θα έρθει όταν θα μας παίζουν άμυνες ζώνης και δε θα μπορούμε να κάνουμε εύκολα δυήσδηση...
θα την πατήσουμε όπως η εθνική! Θα μας κλειδώνουν οι άμυνες στα μπασίματα και το inside game και εμείς δε θα έχουμε εναλλακτική λύση!
Αυτά βεβαίως βεβαίως δε θεωρητικό επίπεδο μιας και μπορεί να ανεβάσουν τα στατιστικά τους έξω από τη γραμμή πολλοί παίχτες όπως ο Χαραλαμπίδης και ο Χατζηβρέτας όμως το βλέπω λίγο δύσκολο ειδικά από τον δεύτερο!
Ή μπορεί να πάρουμε έναν γκαρντ που να έχει τρίποντο και να μας ξελασπώσει αυτός!

Τώρα για τον Ντανστον έχεις δίκαιο ειδικά για Αμερικανό.... όμως καλύτερα να τον κρατήσουμε μερικές εβδομάδες ακόμα μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο στο ΝΒΑ με τους κομμένους και εν συνεχεία βλέπουμε.
rolleyes.gif
magic32
φιλε αλλο το οτ ιημαστε αστοχοι στα τριποντα πουειναι και λογικο γτ σιγα σιγα θα συνηθισουν οι παικτες κι αλλο οτι δεν πολυσουταρουμε.η αναλογια ηταν οπως επρεπε στο ματς.57 διποντα 15 τριποντα.εμενα δν με χαλαει καθολου αυτο..

επισης φετος στην αρχη τουλαχιστον δεν πρεπει να μαστε τοσο αυστηροι γτ ο ντρουκερ πηρε καμμενη γη,..
Timemaster
QUOTE(magic32 @ Oct 1 2010, 18:43 ) *
φιλε αλλο το οτ ιημαστε αστοχοι στα τριποντα πουειναι και λογικο γτ σιγα σιγα θα συνηθισουν οι παικτες κι αλλο οτι δεν πολυσουταρουμε.η αναλογια ηταν οπως επρεπε στο ματς.57 διποντα 15 τριποντα.εμενα δν με χαλαει καθολου αυτο..

επισης φετος στην αρχη τουλαχιστον δεν πρεπει να μαστε τοσο αυστηροι γτ ο ντρουκερ πηρε καμμενη γη,..


βασικά ήταν 14!
smiley.gif

14 χτες και 18 (καλός αριθμός) με το Περιστέρι.

Το θέμα σε αυτή την περίπτωση δεν είναι μόνο ο αριθμός... δείχνουμε ότι δεν απειλούμε από έξω.
Τι εννοώ... ο Τάκερ σε δύο παιχνίδια έκανε 3 τρίποντα και αν θυμάμαι καλά τα δύο ήταν σε τέλος χρόνου.
Ο Πιρς έκανε και αυτός ένα μόλις (το έβαλε) με παίχτη πάνω του στην εκπνοή του χρόνου.
Οπότε οι δύο βασικοί σου παίχτες φαίνεται να μη το έχουν το ρεπερτοριό τους.
Να μη το έχουν σαν επιλογή αλλά σαν λύση ανάγκης ενώ και τα στατιστικά τους τις προηγούμενες χρονιές δείχνουν κάτι τέτοιο. Οι σέντερ δεν το έχουν το σουτ οπότε αν στην πεντάδα δεν είναι ο Ταπούτος τότε μένει ένας γκαρντ μόνο να μπορεί να απειλεί. 1,5/5 δηλαδή με μισό τον Ταπούτο γιατί δε φημίζεται για την σταθερότητα του.
Εφόσον και οι άλλοι περιφερειακοί συνεχίσουν να είναι τόσο άστοχοι στα επόμενα παιχνίδια (που θα μας μάθουν) θα μας παίζουν τότε ζώνη αφήνοντας μας τρίποντα. Αν δε βαρέσουμε μερικά να ανοίξουμε την άμυνα υπάρχει πρόβλημα.

Αυτό που προσπαθώ να πω γιατί μπερδεύτηκα και εγώ ο ίδιος (ασώψατε οι μπύρες icon_drunk.gif ) είναι πως θέλω 15-20 τρίποντα και τριπλάσια δίποντα σε κάθε αγώνα αλλά όχι 5 από τον Χατζηβρέτα 4 από τον Ταπούτο και 4 από τον Χαραλαμπίδη γιατί έτσι προσαρμόζεται εύκολα η άμυνα.
Αλλά Πάντα να υπάρχουν τουλάχιστον δύο παίχτες που θα το έχουν το τρίποντο το ελεύθερο και μερικός το πίσω από το σκριν.
Όταν υπάρχει ο Τάκερ να ξέρει ότι θα την βγάλει έξω σε δύο ξεμαρκάριστους που θα βομβαρδίσουν ελεύθεροι και ο αμυντικός θα σκεφτεί να δώσει βοήθεια! Οπότε στην επόμενη φάση δε θα παίξει 1 με 3 αλλά 1-1.
Ζητάω πολλά;

rolleyes.gif
magic32
Εμενα αποψη μου ειναι οτι αν παρουμε εναν ακομη σεντερ που μπορει ν απειλησει με το καινουριο γηπεοδ και τους μεγαλυτερους χωρους που δημιουργουνται δεν ειναι πανακια το να χρειαζεσαι τριποντο ακομα και στη ζωνη...
Timemaster
QUOTE(magic32 @ Oct 2 2010, 14:44 ) *
Εμενα αποψη μου ειναι οτι αν παρουμε εναν ακομη σεντερ που μπορει ν απειλησει με το καινουριο γηπεοδ και τους μεγαλυτερους χωρους που δημιουργουνται δεν ειναι πανακια το να χρειαζεσαι τριποντο ακομα και στη ζωνη...



συμφωνώ αλλά θα πρέπει να είναι κυρίαρχος....
και τέτοιοι και σπανίζουν και κοστίζουν όσο το μισό μπάτζετ μας ίσως και παραπάνω!

Υ.Γ. Καλό θα ήταν να συνεχίσουμε την κουβέντα μας στο τόπικ των μεταγραφών....
Timemaster
Ημίχρονο με Ακαντέμικ 47-50

μερικές σκόρπιες σκέψεις:

Πως γίνεται κύριε Καλημερίδη να τρώμε 50 πόντους και συνέχεια να βελτιώνουμε την άμυνα μας
και επίσης οι ''Βούλγαροι'' να βασίζονται στην υπεροχή τους κάτω από το καλάθι και να έχουν 7/11 τρίποντα;
Πως γίνεται να χάνουμε 4 ή 5 (και όχι 3) λευ απ;
Γιατί δεν επιστρέφουν οι παίχτες στην άμυνα ποτέ (μόνο 2-3 τρέχουν πίσω) και δε κάνουν ποτέ φάουλ (ούτε ένα) για να κόψουν το τέμπο;
Γιατί δε βάζουμε τρίποντα;
Πως γίνεται ένα καθαρό τριάρι να μαρκάρει σέντερ κάτω από το καλάθι και να κερδίζει τρεις συνεχόμενες μάχες ενώ οι σέντερ μας να μη μπορούν;
Πως γίνεται να κάνεις δύο επιθετικά φάουλ σε αιφνιδιασμό (Πιρς) κάτω από το καλάθι του αντιπάλου;
Πως γίνεται να είσαι πρώτος σκόρερ της ομάδος και να είσαι και από του χειρότερους παίχτες της ομάδος σήμερα;


Αυτά για αρχή...
Πάντως πιστεύω ότι θα έχουμε μια εύκολη νίκη στη συνέχεια λόγο των πολλών φάουλ της Λουκόιλ και της βελτίωσης μας στην άμυνα!
rolleyes.gif
SteelGandalf
Εύκολη δεν θα είναι σίγουρα. Νίκη, επίσης, δεν ξέρω. Ας ελπίσουμε, τουλάχιστον, να καταφέρουμε να προκριθούμε...
Timemaster
ήττα τελικά 92-93
μετά από κάκιστη εμφάνιση...

τουλάχιστον πήραμε την πρόκριση.
SteelGandalf
Δια πυρός και σιδήρου, προκριθήκαμε!!!

Άρης - Lukoil Academik : 92-93
ΚιτρινιΑΡΗΣ
Γιατί δεν έβαλε τον Μπορόβνιακ στο 4 δεκάλεπτο; τραυματίστηκε;;;
kolokotronis
Αυτός ο Τάκερ πολύ καλό παιχτάκι.
Θα βοηθήσει.
Timemaster
δε ξέρω από που να αρχίσω την κριτική για το μάτς!!!

καταρχάς παίζαμε με δύο Αμερικάνους λιγότερο... Πίρς και Ντάνστον σίγουρα δεν ήρθαν στην ομάδα για να έχουν τέτοια απόδοση και ο πρώτος έχει σαν θετικό τις 4 ασιστ και δύο κοψίματα στο τέλος ενώ ο δεύτερος τα τρία κοψίματα! Από εκεί και πέρα τίποτα.

Ο Τάκερ για άλλο ένα παιχνίδι ο κορυφαίος του Άρη αν και μάλλον τα 36 λεπτά και η άμυνα του πάνω στον Καμπάλα τον κούρασαν και τον εκνεύρισαν λιγάκι.

Ο Ταπούτος φλύαρος και μια του ύψους μια του βάθους!

Μπορόβνιακ αποτελεσματικός επιθετικά τρύπα σε άμυνα και ριμπάουντ.

ο Χατζηβρέττας ήταν καλύτερος από άλλες μέρες αλλά με 5/12 σουτ και πολλά λάθη στην άμυνα δε μπορείς να πεις για καλό παιχνίδι....
Κάπου εκεί αναλογικά είναι και ο Χαραλαμπίδης....
Βέβαια και οι δυο τους βάλανε τις βολές και κέρδισαν αρκετά φάουλ.

Για τον Κουυμπούρα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη μιας για το αν ήταν μέτριος ή κακός αλλά για ρόλο αναπληρωματικού άσσου δεν ήταν άσχημος αν και εξαφανιζόταν κάποιες φορές.

Ο Λίνος ήταν στην άμυνα μέσα στις φάσεις και το πάλεψε και ελπίζω σιγά σιγά να συνεχίσει έτσι και καλύτερα.

Τέλος μου άρεσε το πάθος, η δύναμη και το πείσμα ορισμένων παιχτών μας και θα ήθελα να κρατήσω μόνο αυτά από το ματς.
rolleyes.gif



QUOTE(ΚιτρινιΑΡΗΣ @ Oct 6 2010, 23:04 ) *
Γιατί δεν έβαλε τον Μπορόβνιακ στο 4 δεκάλεπτο; τραυματίστηκε;;;


δεν ακούστηκε κάτι τέτοιο ούτε και φάνηκε πάντως!
Ίσως είδε πως με τον Μπορόβνιακ είχαμε προβλήματα στην άμυνα και με κοντό σχήμα τα πηγαίναμε καλύτερα...
ή ακόμα να θέλαμε να πιέσουμε ποιο πολύ στην περιφέρεια!

Κατά την γνώμη μου τον έβγαλε για το τρίτο φάουλ και τον ξέχασε στον πάγκο!
rolleyes.gif

το ερώτημα είναι αν θα παίξει ποτέ ο Σκορδίλης ή θα πιάνει απλά χώρο στο πάγκο;
Weekendman
Στο θέμα Σλούκα που συζητήθηκε στο τόπικ των μεταγραφών του Ολυμπιακού(το τόπικ δια πάσα νόσον και...) και βλέπωντας και το Ευρωπαικό παιχνίδι του Άρη θα μπορούσε κανείς θεωρητικά να πεί κανείς ότι ο Πιρς που έπαιξε σήμερα πλέι-μεικερ(αφου οι 2 απο τους 3 ασσους δεν είναι διαθέσιμοι) θα μπορούσε να κόψει χρόνο απο τον Σλούκα λαμβάνοντας υπόψη ότι σε αυτην την θεση έχουν παίξει στον Άρη όχι καθαρόμαιοι πλέι-μεικερ με χαρακτηριστικά παραδείγματα τους Κλάρκ και Καστλ

Αλλά επειδή ήδη απο την ανακοίνωση της μεταγραφής του Πιρς είχαμε κάποιους που έλεγαν ότι δεν είναι κλασσικός πλέι-μεικερ ο Αμερικάνος ,και με βάση αυτά που είδα σήμερα(παρόλου τις 4 ασσιστ του) δεν μπορώ ούτε εγώ να τον θεωρήσω πλέι-μεικερ
θεωρώ καλύτερο ο Αμερικάνος να πάει περισσότερο στην θέση 2 εκτός αμά ο Σλούκας είναι εντελώς τρακαρισμένος ,ας ελπίσω να ακολουθήσει το ξεψάρωμα του Β.Μαντζαρη στο Περιστέρι που είναι της ίδιας γενιάς με τον δανεικό παίκτη του Άρη

Βέβαια και στη θέση 2 υπάρχουν Χαραλαμπίδης,Χατζηβρέττας οπότε πολυκοσμια θα υπάρχει και στις 2 θέσεις(1-2)

Γιατί σαν φίλαθλο του Ολυμπιακόυ με απασχολεί το μέλλον του Σλούκα...
Timemaster
QUOTE(Weekendman @ Oct 6 2010, 23:22 ) *
Στο θέμα Σλούκα που συζητήθηκε στο τόπικ των μεταγραφών του Ολυμπιακού(το τόπικ δια πάσα νόσον και...) και βλέπωντας και το Ευρωπαικό παιχνίδι του Άρη θα μπορούσε κανείς θεωρητικά να πεί κανείς ότι ο Πιρς που έπαιξε σήμερα πλέι-μεικερ(αφου οι 2 απο τους 3 ασσους δεν είναι διαθέσιμοι) θα μπορούσε να κόψει χρόνο απο τον Σλούκα λαμβάνοντας υπόψη ότι σε αυτην την θεση έχουν παίξει στον Άρη όχι καθαρόμαιοι πλέι-μεικερ με χαρακτηριστικά παραδείγματα τους Κλάρκ και Καστλ

Αλλά επειδή ήδη απο την ανακοίνωση της μεταγραφής του Πιρς είχαμε κάποιους που έλεγαν ότι δεν είναι κλασσικός πλέι-μεικερ ο Αμερικάνος ,και με βάση αυτά που είδα σήμερα(παρόλου τις 4 ασσιστ του) δεν μπορώ ούτε εγώ να τον θεωρήσω πλέι-μεικερ
θεωρώ καλύτερο ο Αμερικάνος να πάει περισσότερο στην θέση 2 εκτός αμά ο Σλούκας είναι εντελώς τρακαρισμένος ,ας ελπίσω να ακολουθήσει το ξεψάρωμα του Β.Μαντζαρη στο Περιστέρι που είναι της ίδιας γενιάς με τον δανεικό παίκτη του Άρη

Βέβαια και στη θέση 2 υπάρχουν Χαραλαμπίδης,Χατζηβρέττας οπότε πολυκοσμια θα υπάρχει και στις 2 θέσεις(1-2)

Γιατί σαν φίλαθλο του Ολυμπιακόυ με απασχολεί το μέλλον του Σλούκα...


δεν νομίζω να υπάρχει θέμα πολυκοσμίας!
Αν ο Πιρς καταφέρει να παίξει όπως έπαιζε στη Γαλλία και ο Χατζηβρέττας και ο Χαραλαμπίδης θα συνεχίσουν να τα σπάνε θα παίζουν από ένα πεντάλεπτο και πολύ τους είναι.
Weekendman
QUOTE(Timemaster @ Oct 6 2010, 23:26 ) *
δεν νομίζω να υπάρχει θέμα πολυκοσμίας!
Αν ο Πιρς καταφέρει να παίξει όπως έπαιζε στη Γαλλία και ο Χατζηβρέττας και ο Χαραλαμπίδης θα συνεχίσουν να τα σπάνε θα παίζουν από ένα πεντάλεπτο και πολύ τους είναι.

βέβαια αν υπήρχαν λεφτά και διαθεσιμος ψηλός θα έδιωχνα Πιρς για έναν σέντερ και ο Ντάνστον να πάει ως πάουερ φόργουορντ που θα του ταίριαζε λογικά περισσότερο.
Timemaster
QUOTE(Weekendman @ Oct 6 2010, 23:27 ) *
βέβαια αν υπήρχαν λεφτά και διαθεσιμος ψηλός θα έδιωχνα Πιρς για έναν σέντερ και ο Ντάνστον να πάει ως πάουερ φόργουορντ που θα του ταίριαζε λογικά περισσότερο.


με 2 άσσους ( άπειρους) και δύο δυάρια (προς σύνταξη) χωρίς αμερικάνικο μοτέρ 35 λεπτών η χρονιά δε βγαίνει
Weekendman
QUOTE(Timemaster @ Oct 6 2010, 23:30 ) *
με 2 άσσους ( άπειρους) και δύο δυάρια (προς σύνταξη) χωρίς αμερικάνικο μοτέρ 35 λεπτών η χρονιά δε βγαίνει

θέσεις ξένων υπάρχουν και για αγορά ψηλού και για διατήρηση Πιρς(Τάκερ,Μποροβνιακ,Πιρς,Ντάνστον και 2 θέσεις κενές) ελπίζω και τα ανάλογα λεφτά...

το βλέπω να ακολουθηθει με Πιρς συνταγή Καστλ και Κλάρκ που ανέφερα ως ενδεχόμενο
magic32
ο σλουκας θα παρει το χρονο που θα χε ο βεργινης και θα περιοριστει ο χρονος το κουμπουρα...

εσενα σ απασχολει το μελλον του σλουκα...ομως του χρονου εσυ τν βλεπεις να παιζει?χλωμο..οποτε μολις τελειωσει το συμβολαιο μαλλον θα τον χαιρετησεις...

η ομαδα σημερα ηταν τραγικη αμυντικα κι ελκυστικη επιθετικα..εγω προσωπικα εχω να δω τον αρη να κανει 20 αιφνιδιασμους και με κακη αμυνα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ
Timemaster
QUOTE(Weekendman @ Oct 6 2010, 23:38 ) *
θέσεις ξένων υπάρχουν και για αγορά ψηλού και για διατήρηση Πιρς(Τάκερ,Μποροβνιακ,Πιρς,Ντάνστον και 2 θέσεις κενές) ελπίζω και τα ανάλογα λεφτά...

το βλέπω να ακολουθηθει με Πιρς συνταγή Καστλ και Κλάρκ που ανέφερα ως ενδεχόμενο


θέσεις ξένων δεν υπάρχουν...
μόνο θέσεις κοινοτικών.

Οπότε λες πως πρέπει να αλλάξει ο Πιρς με σέντερ και να πάρουμε και ένα κοινοτικό άσσο;

Αυτή η συνταγή μας έτρωγε κάθε χρόνο όμως...
Ειδικά με τον Κίκι που ήταν κάτω του 1,80.
Weekendman
QUOTE(Timemaster @ Oct 6 2010, 23:52 ) *
θέσεις ξένων δεν υπάρχουν...
μόνο θέσεις κοινοτικών.

Οπότε λες πως πρέπει να αλλάξει ο Πιρς με σέντερ και να πάρουμε και ένα κοινοτικό άσσο;

Αυτή η συνταγή μας έτρωγε κάθε χρόνο όμως...
Ειδικά με τον Κίκι που ήταν κάτω του 1,80.

ξεχάσα τον διαχωρισμό κοινοτικών-μη κοινοτικών...


Σε άλλες εποχές θα έλεγα για διάφορα μεταγραφικά σενάρια
αλλά με τα τωρινά δεδομένα με μια πιο λογική σκέψη θα μείνω στο πιο απλό που λένε όλοι αν βρεθεί ψηλός να τον αποκτήσετε(χωρίς να φύγει άλλος παίκτης) ,δεν νομίζω μετα την τελευταία χρονιά των συνεχών αλλαγών των Αμερικάνων να θέλει να ακολουθήσει τέτοια πολιτική ξανά ο Άρης ,θα είναι περισσότερο υπομονετικός...
αυτά για να μην κουράζω...
gallistis


QUOTE(Weekendman @ Oct 7 2010, 00:07 ) *
ξεχάσα τον διαχωρισμό κοινοτικών-μη κοινοτικών...


Σε άλλες εποχές θα έλεγα για διάφορα μεταγραφικά σενάρια
αλλά με τα τωρινά δεδομένα με μια πιο λογική σκέψη θα μείνω στο πιο απλό που λένε όλοι αν βρεθεί ψηλός να τον αποκτήσετε(χωρίς να φύγει άλλος παίκτης) ,δεν νομίζω μετα την τελευταία χρονιά των συνεχών αλλαγών των Αμερικάνων να θέλει να ακολουθήσει τέτοια πολιτική ξανά ο Άρης ,θα είναι περισσότερο υπομονετικός...
αυτά για να μην κουράζω...



συμφωνω απολυτα...χρειαζομαστε σεντερ επειγοντως...ο γερο-καμπαλα χθες μας γλεντησε για τα καλα...και αποτη στιγμη που δεν εμπιστευεται σκορδιλη-τσαιρελλη(οχι και πολυ αδικα κατα τη γνωμη μου) πρεπει να παρουμε εναν...αλλα που να βρεις τετοια ωρα καλο και φθηνο?
xavier
ο σλουκας θα κοψει χρονο απο τον χατζ μια και τωρα θα μετατοπιστει ο μπιδης στο 2...
gallistis
στους ισχυρους στη κληρωση

http://www.sport-fm.gr/article/297843
ΚιτρινιΑΡΗΣ
Aris BSA 2003

BC Azovmash Link

Hapoel Gilboa/Galil Link

Cedevita Zagreb Link
Timemaster
QUOTE(ΚιτρινιΑΡΗΣ @ Oct 14 2010, 13:53 ) *
Aris BSA 2003

BC Azovmash Link

Hapoel Gilboa/Galil Link

Cedevita Zagreb Link


Δε θα την χαρακτήριζα βατή αλλά κλήρωση που όλα εξαρτιούνται από εμάς...και μόνο από εμάς.
Η Λουκόιλ πάντως δε και πολύ φαίνεται χειρότερη ομάδα από αυτές!


αυτό που με προβληματίζει είναι αν το σύστημα και οι διασταυρώσεις στην επόμενη φάση θα γίνουν με το ίδιο σύστημα...
μιας και το επίσημο σαιτ αναφέρει τα γκρουπ που θα γίνουν στη συνέχεια αλλά όχι που πάει η κάθε ομάδα.

Αν το σύστημα είναι όπως πέρσι λογικά περνώντας θα πέσουμε στην Καζάν ή στη Λεμάν
Στην Χεμορφάν ή την Μπεσίκτας, στην Κανάρια ή την Μπουτιβελνικ οπότε εκεί αρχίζουν τα δύσκολα μιας και μιλάμε για ομάδες Ευρωλίγκας ή τουλάχιστον που έλπιζαν να παίξουν εκεί!
rolleyes.gif
kolimvitis
Χαιρεται. Ποιος φερνει τους αμερικανους στον ΑΡΗ ?Τους φερνουν για να τους διωξουν?Αυτη τη δουλεια θα κανουμε καθε χρονο κ.Δαμιανιδη & κ.Ντρουγκερ?Ο Πιρς για εμενα ειναι εξευρωπαισμενος αμερικανος & δεν πρεπει να φυγει.Καλα για τον Ντανστον δε το συζητω..Ελπιζω ο Ντρουγκερ να μην βγει Ματσον..

*Ποτε θα ερθει ενας ψηλος?
*Ο Δαμιανιδης ενω συμαζεψε τα χρεη και τους φανατικους(κερκιδα) θα βρει ποτε χορηγους-επενδυτες ή θα ξεπουληθει ο Λινος οπως και ο Παπανικολαου?


(ο Γκαλης δεν θα ξαναπαιξει για να ερθει το πρωταθλημα, ομως δεν μπορει ο ΑΡΗΣ να βγαινει τριτος αρα να παιζει και Ευρωλιγκα αλλα και να γινει ενα φυτωριο παραγωγης παικτων αλα Παρτιζανwink.gif
Timemaster
νίκη στην πρεμιέρα με 88 - 75 και μια ελπιδοφόρα εμφάνιση!


για το παιχνίδι έχουμε και λέμε:

α. Ο Τάκερ ΜVP της αγωνιτικής με 28 πόντους 9/15 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ,
2 κλεψίματα 7 κερδισμένα φάουλ σε 33 λεπτά περίπου με Rkg 35 και ο ποιο απίστευτο χωρίς ούτε ένα λάθος
πραγματικά από άλλο πλανήτη!!!

β. Ο Μπορόβνιακ δεν πήγε πίσω όπου σε 21 λεπτά είχε 17 πόντους με 7/8 δίποντα και 8 κερδισμένα φάουλ
με Rkg 25

γ. Ο Ντάνστον έκανε το καλύτερο του παιχνίδι εως τώρα με 4/4 δίποντα, 4/5 βολές, 1 κλέψιμο, 3 τάπες κανένα λάθος και Rkg 19 μέσα σε 21 λεπτά

δ. Ο Πιρς κατάφερε κάτι απίστευτο μάζεψε 8 ριμπάουντ και ήταν πρώτος του Άρη και δεύτερος καλύτερος του αγώνα πίσω από τον Αλεξάντερ με 12. Έβαλε 10 πόντους με καλά στατιστικά όμως τα 4 λάθη είναι πολλά!

ε. Ουσιαστικός ήταν ο Ταπούτος με 11 πόντους και 5/6 δίποντα αλλά χωρίς να κάνει κάποια μεγάλη εμφάνιση!

στ. Κουμπούρας και Σλούκας βάδισαν στα ίδια χνάρια 10 λεπτά περίπου συμμετοχή , άστοχοι στα σουτ με 0/6 αλλά με καλό ρυθμό στην επίθεση και από 3 ασίστ ο καθένας η μόνη διαφορά τους είναι πως ο Σλούκας το πάλεψε λίγο περισσότερο στην άμυνα και έκλεψε μπάλες!

ζ. Ο Χατζηβρέττας έκανε αυτό που εκανε στον ΠΑΟ τόσα χρόνια! Έπαιξε άμυνα. Μπορεί να μην είχε ούτε ένα κλέψιμο, να έκανε λάθη στην επίθεση (στατιστικά 2 αλλά... ) να έσπασε άλλη μια φορά τα στεφάνια με 1/6 σουτ αλλά πραγματικά το -5 στο Rkg τον αδικεί. Όποιον μάρκερνε δεν έβαζε καλάθι και όπιον σταματούσε να μαρκάρει έβαζε πόντους μαζεμένους!

η. Αντίθετα ο Χαραλαμπίδης έκανε κλεψίματα (3) αλλά η ατομική του άμυνα δεν ήταν τόσο καλή. Ευτυχώς επιθετικά σταμάτησε να σουτάρει (1/3 σουτ) και μοίρασε μπάλες (4 ασίστ)

θ. Τσαιρέλης δε μπορεί να κριθεί με 44 δεύτερα και ο Λίνος με 6 λεπτά πρόσφερε και έβγαλε ένα μέρος του ταλέντου του και της διάθεσης που έχει για παιχνίδια που έχει. Τα στατιστικά δε λένε πολλά αλλά άλλαξε μαζί με τον Σλούκα τον ρυθμό του παιχνιδιού!


Τα ομαδικά στατιστικά που παρατηρώ είναι το ότι βαρέσαμε 31 βολές αν και με ποσοστό 67,7%
Το Rkg που σταμάτησε στο 115 (δηλαδή αν έμπαιναν και τα σουτ των Χα... που θα πήγαινεwink.gif
Ότι φθήραμε τον αντίπαλο στα φάουλ από το πρώτο μέρος αν και δε το εκμεταλλευτήκαμε πλήρως το β' μέρος και θα μπορούσαμε να βγάλουμε εκτός παίχτες ποιο νωρίς .
Το 1/10 τρίποντα που είχαμε εως ένα σημείο και τα 3/13 που τελείωσε το παιχνίδι είναι ποσοστά για Α2
Χάσαμε την μάχη των ριμπάουντ 33 έναντι 38 και μας πήραν αρκετά επιθετικά (14)

Σε γενικές γραμμές παίξαμε καλά και με πολύ ενέργεια...
παλέψαμε το παιχνίδι και στην ουσία είχαμε πρόβλημα μόνο όταν χαλαρώναμε στην άμυνα και όταν εκτελούσαμε επιθέσεις στα 5-6 δευτερόλεπτα. Όταν κυκλοφορούσε η μπάλα βρίσκαμε εύκολα καλάθια ή τους αναγκάζαμε να μας σταματήσουν με φάουλ και όταν παίζαμε άμυνα κλέβαμε μπάλες και σκοράραμε στον αιφνιδιασμό.
Ενώ κάτι που μας έλειψε πέρσι ήταν οι διεισδύσεις που και άμυνες ανοίξαμε και φάουλ κερδίσαμε πολλά!

rolleyes.gif
Timemaster
Η δεύτερη μέρα του Eurocup ξεκηνάει σήμερα για τον Άρη με το ποιο δύσκολο θεωρητικά παιχνίδι του ομίλου.
Την αποστολή στο Ισραήλ και την Χάποελ (Χωρίς Χάποελ δε μπορούμε) Γκιλμπόα Γκαλίλ.

Νίκη προβλέπω και σχετικά εύκολη!

α. Το πάθημα με το Περιστέρι ήταν καλό για να παίξουμε με πάθος και ένταση.
β. Η Χάποελ δεν έχει δύναμη κάτω από τα καλάθια! Μοιάζει με εμάς στην πραγματικότητα χωρίς καθόλου σέντερ και πολλά τεσσάρια!
γ. Η άμυνα τους μπάζει από παντού κρίνοντας το προηγούμενο παιχνίδι τους.
δ. Η δύναμη τους είναι οι γκαρντ έχουν πολύ καλά σουτ από την περιφέρεια αλλά δεν μπορούν να πιέσουν καλά την αντίπαλη ομάδα στην άμυνα και είναι επιρρεπής σε λάθη!
ε. Ο μοναδικός σέντερ της KOZIKARΟ δεν είναι κάτι το αξιόλογο αλλά ένας ξυλοκόπος και στο προηγούμενο παιχνίδι πρόλαβε να κάνει 5 λάθη (1 ανά 4 λεπτά)

Για να νικήσουμε απλά πρέπει να παίξουμε άμυνα, να πηδήξουμε στα ριμπάουντ να μη τους δώσουμε αιφνιδιασμό και τρίποντο και τέλος να βγάλουμε μέσα από το καλάθι τους δύο φόργουρντ Green και Carter που είναι το Α και Ω της ομάδος με ενέργεια, ριμπάουντ και σκορ!

Τόσο απλά!
rolleyes.gif


Υ.Γ. το παιχνίδι έχει τηλεοπτική κάλυψη! από τον σταθμό IBA1 του Ισραήλ άμα βρει κανένας κάποιο στρίμινγ ας μου στείλει ένα p.m.
gallistis
ευχαριστη εκπληξη η σημερινη...νικη με 92-83

παιξαμε ουσιαστικα με 7 παιχτες...

http://live.euroleague.net/gamesjs.aspx?ig...AEC4639&z=0

παλι ταπουτος,τακερ εβγαλαν το φιδι απο τη τρυπα...απροσμενα καλος ο χατζηβρεττας με 19...
FRIDAY
92-83!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! rolleyes.gif
Timemaster
QUOTE(gallistis @ Nov 23 2010, 20:42 ) *
ευχαριστη εκπληξη η σημερινη...νικη με 92-83

παιξαμε ουσιαστικα με 7 παιχτες...

http://live.euroleague.net/gamesjs.aspx?ig...AEC4639&z=0



δε θα το έλεγα έκπληξη!!!!
smiley.gif


Αν δεν υπήρχε και ο MC CLINTON να πυροβολάει από παντού και καταφέρναμε να βγάλουμε τον CARTER εκτός μπασκέτας θα είχαμε καθαρίσει το παιχνίδι και χωρίς να χρειαζόταν ο Χατζηβρέττας!

gallistis
QUOTE(Timemaster @ Nov 23 2010, 20:46 ) *
δε θα το έλεγα έκπληξη!!!!
smiley.gif


Αν δεν υπήρχε και ο MC CLINTON να πυροβολάει από παντού και καταφέρναμε να βγάλουμε τον CARTER εκτός μπασκέτας θα είχαμε καθαρίσει το παιχνίδι και χωρίς να χρειαζόταν ο Χατζηβρέττας!


εκπληξη,γιατι καποια στιγμη στο 4ο,χαναμε και με 5
magic32
βασικα ταπουτος,τακερ μας πηγανε μεχρι το 30..κι εκει ανελαβε ο βεττας και λιγο λιγοτερο ο σλουκας..μεγαλη νικη παντως..κυωις για ψυχολογια και γτ 80% περασαμε
Timemaster
QUOTE(gallistis @ Nov 23 2010, 20:52 ) *
εκπληξη,γιατι καποια στιγμη στο 4ο,χαναμε και με 5


δε πιστεύω να φοβήθηκε πως θα χάναμε!!!
smiley.gif
Timemaster
από την αρχή κάναμε αυτό που έπρεπε!

επιβάλαμε τον ρυθμό μας...
κλέψαμε μπάλες, τους οδηγήσαμε σε λάθη και βάλαμε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό!
Όμως μετά από τα πρώτα 15 λεπτά (και το σημείο που ξεκίνησα να βλέπω τον αγώνα)
κάναμε λάθος επιλογές στην άμυνα σε αλλαγές μαρκαρισμάτων...
δεν καταφέρναμε να βγούμε στην κόντρα... και οι ΑμερικανοΙσραηλινοί με τρίποντα αρχικά, βολές και σχεδόν ανενόχλητα λευ-απ μπήκαν στο παιχνίδι!

Στο δεύτερο μέρος συνεχίσαμε να μη παίζουμε τόσο καλή άμυνα και ο MC CLINTON πυροβολούσε από παντού και κάτω από οποιαδήποτε συνθήκη (τελείωσε το ματς με 6/7 τρίποντα) ενώ και οι υπόλοιποι Ισραηλινοί δε πήγαν πίσω έχοντας (πλην CLINTON) 5/14 35%
Ταυτόχρονα ο CARTER έκανε ότι ήθελε κάτω από το καλάθι.
Όλα αυτά στην περίεργη άμυνα ζώνης του Άρη όπου πολλές φορές άφησε τον Κάρτερ με κοντό κάτω από το καλάθι και ελεύθερο παίχτη στο τρίποντο.

Στην επίθεση όλη η άμυνα ήταν προσαρμοσμένη πάνω στον Τάκερ!!! Τον έκλειναν 2-3 αντίπαλοι κάτι που οδήγησε τον Αμερικανό σε 6 λάθη αν και κάποια δεν ήταν ακριβώς δικά του αλλά ομαδικά!
Κάτι αντίστοιχο γινόταν και με τον Ταπούτο.

Παρόλα ταύτα ατοί οι δύο ήταν ου τράβηξαν όλο το κουπί στο σκοράρισμα εως το 34' με μερικές εκλάμψεις (πάρε βάλε) του Ντάνστον και του Χατζηβρέττα!

Τότε ο Χατζηβρέττας έδωσε το πρώτο σημάδι ζωής με ένα τρίποντο και μια ασίστ ενώ έως τότε είχε 1/8 δίποντα και 2/3 τρίποντα
και εν συνεχεία ο πολύ καλός σήμερα (για το επίπεδό) Σλούτρος με ένα υπέροχο τρίποντο και 2/2 βολές όπου τα πήγε αρκετά καλά στην οργάνωση (4 ασίστ, 1 λάθος)

Η φάση που έκρινε τον αγώνα έγινε 2 λεπτά πριν το τέλος με τον Χατζηβρέττα να μαζεύει την μπάλα μετά από λάθος μας στο κέντρο και με μερικά βήματα να σουτάρει υπό πίεση στην εκπνοή του χρόνου επίθεσης ένα μακρινό τρίποντο απελπισίας που μπήκε με ταμπλό το σκορ έγινε 79-84 και με ένα έμμεσο τρίποντο από τον ίδιο στην μεθεπόμενη φάση με κάρφωμα παρακαλώ έγραψε το 81-88 και τελείωσαν όλα.


καλύτερος παίχτης του αγώνα ο Ταπούτος που έκανε τα πάντα σε 33:25 έβαλε 24 πόντους με 9/12 δίποντα και 2/2 τρίποντα, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο , 4 ριμπάουντ, 1 τάπα και κανένα λάθος με RKG 32

ο Τάκερ όπως πάντα καλός με 24 πόντους με 9/16 δίποντα 1/2 τρίποντα 3/3 βολές 10 ριμπάουντ 2 ασίστ 2 κλεψίματα και 6 λάθη να μαυρίζουν την εικόνα του!

Ο Χατζηβρέττας αν έβαζε τα εύκολα που έχασε στην αρχή θα είχαμε καθαρίσει το παιχνίδι έβαλε όμως τα δύο πολύ δύσκολα τρίποντα στο τέλος και ένα υπέροχο κάρφωμα και μας έδωσε την νίκη. Μπορείς να πεις μετά κάτι αρνητικό;

Θετικός ηταν και ο Σλούκας που έδωσε ασίστ οργάνωσε και λιγάκι σκόραρε μέσα στα 27 λεπτά που έπαιξε.

Ο Ντάνστον αν και πήρε 19 πόντους στο RKG έβαλε 4/5 δίποντα και έκανε 3 τάπες ήταν ανύπαρκτος σε γενικές γραμμές. Έχασε πολλές μάχες κάτω από το καλάθι, δεν υπήρχε στην επίθεση εκτός και αν έπαιρνε κάποια ασίστ μόνος το για να καρφώσει και ήταν απών από το παιχνίδι.

Ο Μπορόβνιακ αν και φαινόταν πριν το παιχνίδι ότι θα έκανε πάρτι σήμερα χωρίς ψηλό απέναντι το τελικά πήρε μηδέν στο πηλίκο έναν βαθμό που μοιράζεται με τον Κουμπούρα και τον Χαραλαμπίδη όσο έπαιξαν.

Σκορδίλης, Τσαιρέλης, δεν έπαιξαν καθόλου και ο Λίνος σχεδόν καθόλου.


Τα απίστευτα στατιστικά του παιχνιδιού είναι
οι μόλις 18 βολές που εκτελέστηκαν αλλά με ποσοστό και για τις δύο ομάδες πάνω από το 80%
Το 52% της Χάποελ και το 69% του Άρη στα τρίποντα
Το πάνω από 50% και των δυο σε δίποντα
Τα μόλις 9 κλεψίματα στο παιχνίδι
και το ότι και οι δύο ομάδες κατέβηκαν με 11 παίχτες στην σύνθεσή τους.
rolleyes.gif






KingCrimson
Τσαϊρελη, Σκορδιλη γιατι δε χρησιμοποει καθολου ως εναλακτικες λυσεις σε Νταστον, Μποροβνιακ?
Ο Σλουκας δειχνει οτι προσαρμοστηκε γρηγορα, εκανε μπαμ για αυτο το παικτη οτι ειναι για πολυ καλυτερα πραγματα απο το να κουναει τη πετσετα στον Ολυμπιακο, ο Χρυσικοπουλος θελει χρονο ακομα, ειναι αρκετα soft για αυτο το επιπεδο.
Μακαρι ο Ταπουτος να συνεχισει ετσι!
Timemaster
QUOTE(KingCrimson @ Nov 23 2010, 21:56 ) *
Τσαϊρελη, Σκορδιλη γιατι δε χρησιμοποει καθολου ως εναλακτικες λυσεις σε Νταστον, Μποροβνιακ?
Ο Σλουκας δειχνει οτι προσαρμοστηκε γρηγορα, εκανε μπαμ για αυτο το παικτη οτι ειναι για πολυ καλυτερα πραγματα απο το να κουναει τη πετσετα στον Ολυμπιακο, ο Χρυσικοπουλος θελει χρονο ακομα, ειναι αρκετα soft για αυτο το επιπεδο.
Μακαρι ο Ταπουτος να συνεχισει ετσι!



τον Τσαιρέλη δε τον εμπιστεύεται και δε θα ήταν καλύτερος του Ταπούτου στο 4 ούτε και μπορεί να παίξει στο 5.
ενώ για τον Σκορδίλη λέγεται πως είναι εξωαγωνιστικό το θέμα.

ο Σλούκας αν συνεχίσει να παίζει έτσι και αρπάξει την ευκαιρία θα τον δούμε του χρόνου βασικό στέλεχος στον Ολυμπιακό!

όσο για τον Λίνο νομίζω πως το πρόβλημά του είναι πως δεν έχει καθορίσει την θέση του.
Είναι σοφτ για φοργουορντ οπότε πρέπει να πάρει μυικό βάρος αλλά αν παίξει τελικά ασσο-δυο πρέπει να βελτιώσει σουτ και ντρίπλα!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.