Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΖΑΤΕ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ 2010?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2
Vas
Βασικα θα έκανα 3 αλλαγές...


Διαμαντίδης για Καλαμπόκης
Βασιλοπουλος για Καιμακογλου
Τσαρτσαρης ή Μαυροκεφαλίδης για Γλυνιαδάκης

όλα αυτά βέβαια με τα τωρινά δεδομένα... γιατί σε ένα χρόνο μπορεί κάποιοι μικρoι να βγάζουν μάτια (Παππάς, Παπανικολάου, Σλούκας κλπ)


Πάντως βλέποντας τις ομάδες που έχουν προκριθει, (λογικα 3 από τις 4 wild cards θα πάνε Λιθουανία,Ρωσία,Γερμανία) και με την δυναμική που έχει πάρει το παγκόσμιο μπάσκετ, βλέπω στην Τουρκία να γίνεται το καλύτερο παγκόσμιο!
Razorblade Fish
QUOTE(Vas @ Sep 21 2009, 01:48 ) *
Βασικα θα έκανα 3 αλλαγές...


Διαμαντίδης για Καλαμπόκης
Βασιλοπουλος για Καιμακογλου
Τσαρτσαρης ή Μαυροκεφαλίδης για Γλυνιαδάκης

όλα αυτά βέβαια με τα τωρινά δεδομένα... γιατί σε ένα χρόνο μπορεί κάποιοι μικρoι να βγάζουν μάτια (Παππάς, Παπανικολάου, Σλούκας κλπ)


Πάντως βλέποντας τις ομάδες που έχουν προκριθει, (λογικα 3 από τις 4 wild cards θα πάνε Λιθουανία,Ρωσία,Γερμανία) και με την δυναμική που έχει πάρει το παγκόσμιο μπάσκετ, βλέπω στην Τουρκία να γίνεται το καλύτερο παγκόσμιο!

Τον Παπαλουκα θελω να πιστευω οτι τον ξεχασες...Τον Τσαρτσαρη κατσε να τον δουμε φετος.Ο καλος σιγουρα χωραει...

Για τον Παππα που λες δεν μου αρεσει,δεν τον πιστευω...Σλουκας δυσκολα θα βρει θεση,εχει μπροστα του τους WIND και τον καλαθη και δυο 1-2,σπανουλη,ζηση.Ο παπανικολαου θα ξαναπαλεψει με περπερογλου(αν και θελει προσπαθεια να ειναι χειροτερος του,τουλαχιστον εχει θρασος...) και ο Τσαρτσαρης με Πριντεζη,αν και μαλλον ο Πριντεζης ειναι χρησιμοτερος,αφου συμπληρωνει τον Φωτση και μπορει να μαρκαρει ψηλα 3ρια...

Θα δουμε ομως,ειναι νωρις ακομα.Και υπαρχουν και οι τραυματισμοι...
tsouras o.a.c
θα αλλαζα το χρωμα του μεταλλιου! το θελω σε κατι πιο ανοιχτο! smilie_schal1.gif


με υγιεις ολους του ελληνες , σιγουρα θα εχουνε θεση στο ροστερ ο διαμαντιδης και ο βασιλοπουλος! ο τσαρτσαρης εαν κανει μια χρονια λιγο καλυτερη απο την φετινη, σιγουρα εχει θεση και οσον αφορα τον παπαλουκα, θελω να πιστευω οτι θα δει την χρονια του και θα κρινει.
Αυτη η ομαδα καλως η κακως , πλεον θεωρειται επιτυχημενη και θεση θα παιρνει οποιος πραγματικα αξιζει.
petrovic
Αν και είναι πάρα πολύ νωρίς (προφανως) ,η δωδεκάδα που θα μου άρεσε είναι : Παπαλουκάς, Διαμαντίδης,Σπανούλης, Ζήσης,Βασιλόπουλος,Παπανικολάου, Φώτσης, Πρίντεζης,Μπουρούσης, Σχορτσιανίτης, Καλαθης, Κουφός
122001
Παπαλούκας, Διαμαντίδης, Βασιλόπουλος, Γιαννάκης... smiley.gif
petrovic
εννοείται ότι εάν κατέβουν πλήρεις οι ομάδες του χρόνου θα δούμε τεράστιο Παγκόσμιο.Το επίπεδο ανεβαίνει συνέχεια. Η περσινή Ολυμπιάδα ήδη ήταν το καλύτερο τουρνουά που έχω δει στη ζωή μου, με αποκορύφωμα τον τελικό.
Razorblade Fish
QUOTE(petrovic @ Sep 21 2009, 02:21 ) *
Αν και είναι πάρα πολύ νωρίς (προφανως) ,η δωδεκάδα που θα μου άρεσε είναι : Παπαλουκάς, Διαμαντίδης,Σπανούλης, Ζήσης,Βασιλόπουλος,Παπανικολάου, Φώτσης, Πρίντεζης,Μπουρούσης, Σχορτσιανίτης, Καλαθης, Κουφός


Ακριβως η 12αδα που εχω στο μυαλο μου.Και προβληματιζομαι μονο για Κουφο-Τσαρτσαρη
Vas
QUOTE(petrovic @ Sep 21 2009, 02:21 ) *
Αν και είναι πάρα πολύ νωρίς (προφανως) ,η δωδεκάδα που θα μου άρεσε είναι : Παπαλουκάς, Διαμαντίδης,Σπανούλης, Ζήσης,Βασιλόπουλος,Παπανικολάου, Φώτσης, Πρίντεζης,Μπουρούσης, Σχορτσιανίτης, Καλαθης, Κουφός


QUOTE
Razorblade Fish Δημοσιεύθηκε 3 λεπτά πριν
Ακριβως η 12αδα που εχω στο μυαλο μου.Και προβληματιζομαι μονο για Κουφο-Τσαρτσαρη


χωρίς Περπέρογλου δηλαδή;


Να πω την αμαρτία μου, θα προτιμούσα να μην είναι ο Παπαλουκάς.... Προτιμώ τον Καλάθη σε μεγαλύτερο ρόλο, και με πιο πολλες εμπειρίες παρά τον Παπα-λουκά. Θα ήθελα να γυρίσουμε σελίδα.

Razorblade Fish
QUOTE(Vas @ Sep 21 2009, 02:34 ) *
χωρίς Περπέρογλου δηλαδή;


Να πω την αμαρτία μου, θα προτιμούσα να μην είναι ο Παπαλουκάς.... Προτιμώ τον Καλάθη σε μεγαλύτερο ρόλο, και με πιο πολλες εμπειρίες παρά τον Παπα-λουκά. Θα ήθελα να γυρίσουμε σελίδα.

Εννοειται χωρις Περπερογλου....Οπως εννοειται οτι ο Παπαλουκας πρεπει να ειναι και θα ειναι στο Παγκοσμιο.Και πιστευω θα κανει μεγαλες εμφανισεις αφου αυτη θα ειναι η τελευταια του διοργανωση...
petrovic
QUOTE(Vas @ Sep 21 2009, 00:34 ) *
χωρίς Περπέρογλου δηλαδή;


Να πω την αμαρτία μου, θα προτιμούσα να μην είναι ο Παπαλουκάς.... Προτιμώ τον Καλάθη σε μεγαλύτερο ρόλο, και με πιο πολλες εμπειρίες παρά τον Παπα-λουκά. Θα ήθελα να γυρίσουμε σελίδα.



Ναι χωρίς Περπέρογλου.
Όλες οι ομάδες κατεβαίνουν με τρεις τουλαχιστον πλει μεικερ στη δωδεκάδα (εκτός από τον Γιόνας φέτος που του άρεσαν τα αυτοκτονικά ρίσκα), για να αντέχουν στην πίεση. άρα μια χαρά χωράνε ταυτόχρονα και Παπαλουκάς και Καλάθης (και βεβαίως Διαμαντίδης). Και εμένα μου αρεσε πολύ ο Καλάθης και περιμένω (πάρα) πολλά από αυτόν. Αλλά δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να πρέπει να διαλέξουμε ανάμεσα σε αυτόν και το Θοδωρή.
sir-elric
παπαλουκας: μεγαλο διλημμα. να τον παρεις στα 33 του? τον χρειαζεσαι πραγματικα? τι ακριβως τον θελεις? θα παιζεις παλι με 3 κοντους στο τελος? εγω δεν θα τον επαιρνα. τον ευχαριστουμε αλλα the show must go on. ο καλαθης ξεψαρωμενος και μετα απο ενα χρονο στον βαζελο ειναι πολυτελεια να ειναι αλλαγη του διαμαντιδη ποσο μαλλων να παιζει 3τος play.Δεν νομιζω οτι θα αντεχε παντως και το κορμι του αλλη μια χρονια μουντομπασκετ-ομαδα στα 33-34. τα ιερα τοτεμ τελειωσανε εχουμε βαθος και βγαζουμε παικτες ας παιξει και κανας αλλος.

σιγουρα θα επαιρνα τον διαμαντιδη, ελειψε πολυ και η ηρεμια του και τα κλεψιματα του και τα ριμπαουντ του.


περπερογλου. σιγουρα ειναι χειροτερος του βασιλοπουλος και εαν δυναμωσει ο παπανικολαου ειναι χειροτερος και απο αυτον. αναλογα την χρονια του μικρου θα παιχθεί ποιος θα ερθει

χαρηκα πολυ για τους καλαμποκη-καϊμακογλου αλλα δεν υπαρχει λογος να ειναι στην ομαδα του χρονου.

τσαρτσαρης? ποιος θα αφησεις απεξω τον κουφο η τον πριντεζη? με υγειη τον βασιλοπουλο δεν υπαρχει λογος να παιζει στο 3 ο πριντεζης. οποτε τον παιρνεις μονο για αλλαγη του φωτση. πραγματικα αναλογα τι χρονια θα κανει ο καθενας.

απο τους μικρους μονο ο παππας θα μπορουσε να παιξει και αυτος στην θεση του ζηση. αλλα ποιος θα επαιρνε τον παππα για να αφησει τον ζηση απεξω
η ομαδα θα ειναι καλητερη αλλα δεν γινεται υπερομαδα.ειδωμεν σιγουρα θα ειναι ενδιαφερουσα διοργανωση.

η πενταδα θα ειναι διαμαντιδης-σπανουλης βασιλοπουλος φωτσης μπουρουσης
δευτερα θα εχει καλαθη-ζηση-περπερογλου (παπανικολαου)-πριντεζη-σοφο
και μπαλαντερ κουφό-τσατσαρη {παπαλουκα-παπα}
panos75
Τον εκλέκτορα.

(και για όσους δεν κατάλαβαν, όχι, δεν εννοώ τον Καζλάουσκας)
petrovic
QUOTE(panos75 @ Sep 21 2009, 08:29 ) *
Τον εκλέκτορα.

(και για όσους δεν κατάλαβαν, όχι, δεν εννοώ τον Καζλάουσκας)



Και ποιον εννοείς, το βασιλακόπουλο;
Air and King
Αυτον εννοει και συμφωνω απολυτα μαζι του................Φτανει πια!
Marciulionis
Διαμαντίδης αντί Καλαμπόκη.

Παπαλουκάς αντί Καλάθη ή Ζήση (αναλόγως τι χρονιά θα κάνουν κι οι 2, 80% αντί Καλάθη, 20% αντί Ζήση. Ο Καλάθης έχει χρόνια μπροστά του και δεν νομίζω ότι θα είναι στο επίπεδο των άλλων ούτε του χρόνου)

Βασιλόπουλο αντί Καϊμακόγλου

Πελεκάνο ή Παπανικολάου ή Βασιλειάδη ή Τσαρτσαρή αντί Γλυνιαδάκη (Αναλόγως τη χρονιά θα κάνει ο καθένας. Πάντως φάνηκε ότι μάλλον δεν χρειάζονται τόσοι σέντερ και νομίζω ότι Πρίντεζης - Φώτσης καλύπτουν μια χαρά το 4 και δε χρειάζεται επιστροφή του Τσαρτσαρή. Θα προτιμούσα άλλο ένα 3άρι.)
kobe #24
νομιζω οι 12 για το 2010 θα πρεπει να ειναι

1 ο Διαμαντιδης αντι του Καλαμποκη. ο Καλαμποκης ειναι πολυ καλος αλλα οταν πρεπει να διαλεξεις 12 παιχτες δεν χωραει στην ομαδα.
2 ο Παπαλουκας επισης θα πρεπει να ειναι στην ομαδα
3 ο Καλαθης που λογικα θα ειναι πολυ βελτιωμενος και θα μπορει να δωσει αρκετα ποιοτηκα λεπτα στα παιχνιδια της εθνικης
4 Ζησης
5 φυσικα ο Σπανουλης θα πρεπει να ειναι στην 12αδα
6 επιστροφη του Βασιλοπουλου
7 Περπερογλου επισης γιατι ειναι το μονο κλασικο τριαρι (ελπιζω να τα παει καλυτερα)
8 ο καλος Τσαρτσαρης στην θεση του Πριντεζη
9 ο Φωτσης θα πρεπει και αυτος να ειναι το 2010
10 ο Μπουρουσης φυσικα
11 Κουφος
12 Σχορτσιανιτης
benchwarmer
Μ αρεσει που ολοι κατακρινουμε αυτους που παιρνουν αποφασεις "εκ των προτερων" για το ποιοι θα παιζουν, και ομως εχουμε ολοι βιαστει να φτιαξουμε 12αδες χωρις καν να εχει αρχισει η χρονια... laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Ε νομιζω παντως οτι μια νορμαλ 12αδα θα ηταν:
Παπαλουκας
Διαμαντιδης
Σπανουλης
Ζησης
Καλαθης
Βασιλοπουλος
Περπερογλου
Φωτσης
Πριντεζης
Μπουρουσης
Κουφος
Σχορτσιανιτης
Hakeem Olajuwon
QUOTE(benchwarmer @ Sep 21 2009, 15:04 ) *
Μ αρεσει που ολοι κατακρινουμε αυτους που παιρνουν αποφασεις "εκ των προτερων" για το ποιοι θα παιζουν, και ομως εχουμε ολοι βιαστει να φτιαξουμε 12αδες χωρις καν να εχει αρχισει η χρονια... laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Ε νομιζω παντως οτι μια νορμαλ 12αδα θα ηταν:
Παπαλουκας
Διαμαντιδης
Σπανουλης
Ζησης
Καλαθης
Βασιλοπουλος
Περπερογλου
Φωτσης
Πριντεζης
Μπουρουσης
Κουφος
Σχορτσιανιτης


Συμφωνω αλλα αντι για ζηση σλουκα ειναι μεγαλυτερη κλαση και ας ειναι πιο απειρος.
Και σημασια εχει η κλάση περισσοτερο απο την εμπειρια.Η εστω οποιος κανει την καλυτερη χρονια
Και παπανικολαου και η μια θεση να παιχτει αναμεσα σε περπερογλου-βασιλοπουλο με καλυτερο τον δευτερο
που ειναι πιο αξιοπιστος σουτερ μια που λειπει το σουτ απο την εθνικη και ειναι και καλυτερος αμυντικος
6-0
Η δωδεκάδα του χρόνου αν δεν υπάρχουν τραυματισμοί λογικά θα είναι:

Παπαλουκάς
Διαμαντίδης
Σπανούλης
Καλάθης
Ζήσης
Περπέρογλου
Βασιλόπουλος
Πρίντεζης/Τσαρτσαρής (εξαρτάται από τη χρονιά που θα κάνει ο δεύτερος)
Φώτσης
Μπουρούσης
Κουφός
Σόφο

Ένα πράγμα που θα ήθελα να αλλάξει από τη φετινή ομάδα είναι ο χρόνος συμμετοχής του Κουφού. Τέτοια προσόντα δεν είναι δυνατόν να περνάνε ανεκμετάλλευτα, ο τύπος έχει τη δυνατότητα να γίνει ο δικός μας Γκασόλ. Αν είχε ενσωματωθεί στο ροτέισιον θα μπορούσαμε να έχουμε σε συνδυασμό με τον Σόφο, μια μόνιμη απειλή και σκορ μέσα απ' το καλάθι κάτι που έχει πολύ ανάγκη αυτή η ομάδα με τους ασταθείς σουτέρ για να κάνει το αγαπημένο της παιχνίδι των πικ εν ρολ και των διεισδύσεων. Ειδικά σε κάποια παιχνίδια που ο Μπουρούσης ήταν εκτός τόπου και χρόνου στην άμυνα ή όταν δε μπορούσε να μαρκάρει τα αντίπαλα 5αρια (πχ Γκασόλ), ο μικρός θα μπορούσε να πάρει αρκετό χρόνο συμμετοχής ώστε τουλάχιστον να είμαστε απειλητικοί επιθετικά. Γιατί δυστυχώς ο Γιάνναρος όσο καλός παίχτης κι αν έχει γίνει, την επαφή του Κουφού με το καλάθι δεν πρόκειται ποτέ να την αποκτήσει.
a bullet for your head
QUOTE(6-0 @ Sep 21 2009, 16:23 ) *
Η δωδεκάδα του χρόνου αν δεν υπάρχουν τραυματισμοί λογικά θα είναι:

Παπαλουκάς
Διαμαντίδης
Σπανούλης
Καλάθης
Ζήσης
Περπέρογλου
Βασιλόπουλος
Πρίντεζης/Τσαρτσαρής (εξαρτάται από τη χρονιά που θα κάνει ο δεύτερος)
Φώτσης
Μπουρούσης
Κουφός
Σόφο

Ένα πράγμα που θα ήθελα να αλλάξει από τη φετινή ομάδα είναι ο χρόνος συμμετοχής του Κουφού. Τέτοια προσόντα δεν είναι δυνατόν να περνάνε ανεκμετάλλευτα, ο τύπος έχει τη δυνατότητα να γίνει ο δικός μας Γκασόλ. Αν είχε ενσωματωθεί στο ροτέισιον θα μπορούσαμε να έχουμε σε συνδυασμό με τον Σόφο, μια μόνιμη απειλή και σκορ μέσα απ' το καλάθι κάτι που έχει πολύ ανάγκη αυτή η ομάδα με τους ασταθείς σουτέρ για να κάνει το αγαπημένο της παιχνίδι των πικ εν ρολ και των διεισδύσεων. Ειδικά σε κάποια παιχνίδια που ο Μπουρούσης ήταν εκτός τόπου και χρόνου στην άμυνα ή όταν δε μπορούσε να μαρκάρει τα αντίπαλα 5αρια (πχ Γκασόλ), ο μικρός θα μπορούσε να πάρει αρκετό χρόνο συμμετοχής ώστε τουλάχιστον να είμαστε απειλητικοί επιθετικά. Γιατί δυστυχώς ο Γιάνναρος όσο καλός παίχτης κι αν έχει γίνει, την επαφή του Κουφού με το καλάθι δεν πρόκειται ποτέ να την αποκτήσει.

Θα συμφωνησω οτι αυτο θα ηταν το πιο δυνατο,πληρες και ισορροπημενο ροστερ(με τον Πριντεζη αντι του Τσαρτσαρη..)..
Αρκετες λυσεις & ποιοτητα στο μπακ-κορτ,γεγονος που θα ελυνε αυτοματως καποια απ τα προβληματα που σχετιζονται με τον ρυθμο του παιχνιδιου..συν οτι στη δημιουργια του παιχνιδιου θα γινομασταν κατι σαν τη ''Λερναια Υδρα''...
Ενω με τον εξπερ σε αμυντικους ρολους Βασιλοπουλο,θα ''γεμιζε'' και το κενο που ειχαμε στη θεση του SF..
Και για τον Κουφο θα συμφωνησω επισης 100%...εχει ολα τα προσοντα και αν αξιοποιηθει οπως πρεπει,μπορει να αποτελεσει την εκπληξη της διοργανωσης..(η' μια εξ'αυτων..)..
Μια τετοια Εθνικη ομαδα,θα ηθελα να την δω κοντρα στους Αμερικανους,Ισπανους,η' ακομη και τους Σερβους..
Επειδη διαβασα καπου οτι ο Παπαλουκας δεν χρειαζεται πλεον κ.τ.λ... νομιζω οτι και σαν αξια παικτη,αλλα και για το κλεισιμο της μεγαλης του καριερας στην Εθνικη,πρεπει να ειναι σ'αυτη την αποστολη..με εναν ρολο παρομοιο με του Σαρας στον ΠΑΟ..
Τελος επειδη βλεπω να γραφονται διαφορα για το προπονητικο team της Εθνικης..νομιζω οτι με ενα πληρες ροστερ,θα μπορει να κριθει και να αξιολογηθει καλυτερα,ασφαλεστερα,αλλα και αυστηροτερα...
Υπηρξαν καποια οφελη σ'αυτο το Ευρωμπασκετ..(εχω αναφερθει ηδη σε αλλο τοπικ..),ενω και η εικονα σαν ομαδα μ'αρεσε..
Καποια λαθη και παραλειψεις μπορει να εγιναν(ειτε στο θεμα της επιλογης παικτων,ειτε απο αποψη ακολουθουμενης τακτικης σε καποια ματς η' σε σημεια αυτων..η' ακομη και σε επικοινωνιακο επιπεδο..)..
Στεκομαι ομως στα θετικα,σ'αυτα που αποκομμισαμε & στη κατακτηση ενος στοχου(χαλκινο μεταλλιο),την οποια θα τη χαρακτηρισω μια ''μινι-υπερβαση'',δεδομενων ολων αυτων των συγκυριων που προυπηρξαν..
theov
Tov Γιόνας Καζλάουσκας...
a bullet for your head
QUOTE(theov @ Sep 21 2009, 19:58 ) *
Tov Γιόνας Καζλάουσκας...

Και οι Ισπανοι θα σκεφτονταν μετα το φιλικο με τους Λιθουανους,η' τη 1η φαση του Ευρωμπασκετ,να αλλαξουν τον Σκαριολο..
Εγω προσωπικα,θα κανω υπομονη μεχρι το παγκοσμιο..για να τον κρινω καλυτερα..
Razorblade Fish
Παντως αυτο που μου κανει τρομερη εντυπωση ειναι οτι οι περισσοτεροι δεν εχουν ικανο τον Παπαλουκα οχι μονο να πρωταγωνιστησει,αλλα ουτε καν να συμμετασχει στο Παγκοσμιο...Δεν χρειαζεται πλεον,δεν εχει κατι να προσφερει κτλ...Ενταξει,ξερω οτι εχει αντιπαθειες,αλλα οχι και ετσι.Για μενα ο Παπαλουκας οχι μονο πρεπει να παει και θα παει στο Παγκοσμιο,αλλα θα ειναι και ο ηγετης της Εθνικης μαζι με το Σπανουλη,στο κυκνειο ασμα του...
petrovic
Εννοείται ότι ο Παπαλουκάς πρέπει να είναι παρών του χρόνου. Δεν είναι δυνατόν να λείπει αυτός από τη διοργάνωση.Μην τρελαθούμε στα καλά καθούμενα.
Vas
QUOTE(petrovic @ Sep 22 2009, 14:32 ) *
Εννοείται ότι ο Παπαλουκάς πρέπει να είναι παρών του χρόνου. Δεν είναι δυνατόν να λείπει αυτός από τη διοργάνωση.Μην τρελαθούμε στα καλά καθούμενα.


Αν πάμε με 5 κοντούς τότε ας έρθει ο Παπαλουκάς…
Θεωρώ λάθος να μείνει έξω ο Καλάθης και να μπει ο Παπαλουκας.

Από ότι είδαμε στο euro με Σπανούλη-Ζήση και λίγο από καλάθη ήρθαμε 3η.
Με την προσθήκη του Διαμαντίδη πιστεύω ότι θα είμαστε πλήρης.
xristos_metal
Θα ηθελα να δω την επιθετικη αμυνα της Ισπανιας,ενα στοιχειο που πρπ οπωσδηποτε να παρουμε.Μπορει επιθετικα να μην τους φτασουμε ποτε αλλα τουλαχισταν αμυντικα μπορουμε να παιξουμε το παιχνιδι τους,με πιεση πανω στη μπαλα και στον παιχτη σε ολες τις ακρες του γηπεδου.Φετος δε μπορουσαμε να το κανουμε γιατι δεν ειχαμε λυσεις απο το παγκο.Του χρονου ομως θα ειναι εφικτο.Θεωρω πως η Ισπανια παζει μπασκετ της καινουριας δεκαετιας και ολοι οι υπολοιποι εχουμε μεινει πισω.Ειναι θεμα χρονου ποτε θα τους αντιγραψουμε.
petrovic
QUOTE(Vas @ Sep 22 2009, 11:53 ) *
Αν πάμε με 5 κοντούς τότε ας έρθει ο Παπαλουκάς…
Θεωρώ λάθος να μείνει έξω ο Καλάθης και να μπει ο Παπαλουκας.

Από ότι είδαμε στο euro με Σπανούλη-Ζήση και λίγο από καλάθη ήρθαμε 3η.
Με την προσθήκη του Διαμαντίδη πιστεύω ότι θα είμαστε πλήρης.



Μα προφανώς θα πάμε με πέντε κοντούς . Βγαίνει ολόκληρο παγκόσμιο πρωτάθλημα χωρίς πέντε κοντούς και κυρίως χωρίς 3 πλει μείκερ;εδώ πέρα έχει γραφτεί ίσαμε 200 φορές ότι ήταν θεότρελη επιλογή του Καζλα να κατέβει φέτος με 4 κοντούς. στο τελευταίο παιχνίδι ο Σπανούλης δεν είχε δύναμη να σουταρει βολή.
traveller
Σε περίπτωση που ο Παπαλουκάς, τεθεί στη διάθεση του προπονητή είναι σαφές ότι θα είναι μέσα. Μη συζητάμε τα αυτονόητα. Η ικανότητά του στο να δίνει/αλλάζει ρυθμό είναι μοναδική.
Razorblade Fish
QUOTE(TRAVELLER @ Sep 22 2009, 15:15 ) *
Σε περίπτωση που ο Παπαλουκάς, τεθεί στη διάθεση του προπονητή είναι σαφές ότι θα είναι μέσα. Μη συζητάμε τα αυτονόητα. Η ικανότητά του στο να δίνει/αλλάζει ρυθμό είναι μοναδική.


Θα τεθει,το ειπε και στον Σκουντη στην εκπομπη που ηταν καλεσμενος.
Vas
QUOTE(petrovic @ Sep 22 2009, 15:02 ) *
Μα προφανώς θα πάμε με πέντε κοντούς . Βγαίνει ολόκληρο παγκόσμιο πρωτάθλημα χωρίς πέντε κοντούς και κυρίως χωρίς 3 πλει μείκερ;εδώ πέρα έχει γραφτεί ίσαμε 200 φορές ότι ήταν θεότρελη επιλογή του Καζλα να κατέβει φέτος με 4 κοντούς. στο τελευταίο παιχνίδι ο Σπανούλης δεν είχε δύναμη να σουταρει βολή.



οκ συμφωνώ, υποθέτω βέβαια μιλάμε με τα τωρινά δεδομένα. Σίγουρα ο Παπά αξίζει να μπει.

Απλώς εχω την εντύπωση (ίσως είναι και κρυφή επιθυμία) οι μικροι (σλούκας,παππας, παπ κλπ) θα πάνε πολύ καλά φέτος.

Για να δούμε.
Timemaster
QUOTE(petrovic @ Sep 22 2009, 15:02 ) *
Μα προφανώς θα πάμε με πέντε κοντούς . Βγαίνει ολόκληρο παγκόσμιο πρωτάθλημα χωρίς πέντε κοντούς και κυρίως χωρίς 3 πλει μείκερ;εδώ πέρα έχει γραφτεί ίσαμε 200 φορές ότι ήταν θεότρελη επιλογή του Καζλα να κατέβει φέτος με 4 κοντούς. στο τελευταίο παιχνίδι ο Σπανούλης δεν είχε δύναμη να σουταρει βολή.


βγαίνει η ομάδα αλλά...
πρέπει να 4 κοντούς όπου οι δύο να είναι καθαροί play-maker να έχεις δύο δυάρια και να έχεις και κλασικά τριάρια!!!

Η ομάδα φέτος είχε μισό τριάρι...
μισό play-maker (Σπανούλη) μιας και ο Καλάθης δεν έπαιξε σχεδόν καθόλου
και κανέναν κλασικό σουτέρ μιας και ο Ζήσης δεν είναι αυτό που λέμε σουτέρ και ο Καλαμπόκης έπαιξε ελάχιστα
petrovic
QUOTE(Vas @ Sep 22 2009, 13:03 ) *
οκ συμφωνώ, υποθέτω βέβαια μιλάμε με τα τωρινά δεδομένα. Σίγουρα ο Παπά αξίζει να μπει.

Απλώς εχω την εντύπωση (ίσως είναι και κρυφή επιθυμία) οι μικροι (σλούκας,παππας, παπ κλπ) θα πάνε πολύ καλά φέτος.

Για να δούμε.


Οκ, κατάλαβα. Η πρόβλεψη μου παντως είναι, υπό την προυπόθεση βέβαια ότι δε θα υπαρξουν τραυματισμοί, ότι πάρα πολύ δύσκολα μπορεί να πάρει του χρόνου ο Σλούκας τη θέση του Παπαλουκά ή ό Παππάς τη θέση του Ζήση. Ο Παπανικολάου αντίθετα (τεράστια αδυναμία) εχει κάποιες πιθανότητες να πάρει τη θέση του περπέρογλου.

Προφανως βέβαια είναι ακόμα πολύ νωρίς. Μόνο και μόνο οι τραυματισμοί μπορεί να δώσουν θεωρητική αξία στα όσα τώρα συζητάμε.
Hakeem Olajuwon
QUOTE(Timemaster @ Sep 22 2009, 16:32 ) *
βγαίνει η ομάδα αλλά...
πρέπει να 4 κοντούς όπου οι δύο να είναι καθαροί play-maker να έχεις δύο δυάρια και να έχεις και κλασικά τριάρια!!!

Η ομάδα φέτος είχε μισό τριάρι...
μισό play-maker (Σπανούλη) μιας και ο Καλάθης δεν έπαιξε σχεδόν καθόλου
και κανέναν κλασικό σουτέρ μιας και ο Ζήσης δεν είναι αυτό που λέμε σουτέρ και ο Καλαμπόκης έπαιξε ελάχιστα


Oμαδα με 4 γκαρντ στο συγχρονο μπάσκετ δεν υπαρχει τουλαχιστον στην ευρωπη.Ειναι σχεδον αυτονοητο οτι θες τουλαχιστον +1
Η ισπανια και η σερβια ειχαν 6 και ειναι ενας απο τους λογους που εκαναν το 1-2

QUOTE
Η πρόβλεψη μου παντως είναι, υπό την προυπόθεση βέβαια ότι δε θα υπαρξουν τραυματισμοί, ότι πάρα πολύ δύσκολα μπορεί να πάρει του χρόνου ο Σλούκας τη θέση του Παπαλουκά ή ό Παππάς τη θέση του Ζήση. Ο Παπανικολάου αντίθετα (τεράστια αδυναμία) εχει κάποιες πιθανότητες να πάρει τη θέση του περπέρογλου.


Ο σλουκας μπορει να παρει τη θεση του ζηση.Για παπ συμφωνω αλλα δεν πιστευω οτι θα τον πάρει αυτος ο προπονητης
petrovic
[quote name='Hakeem Olajuwon' date='Sep 22 2009, 16:37 ' post='343105



Ο σλουκας μπορει να παρει τη θεση του ζηση.Για παπ συμφωνω αλλα δεν πιστευω οτι θα τον πάρει αυτος ο προπονητης
[/quote]


Γιατί τι λόγο έχει ο Κάζλα να αποφύγει τον Παπ;
Hakeem Olajuwon
QUOTE(petrovic @ Sep 22 2009, 18:42 ) *
[quote name='Hakeem Olajuwon' date='Sep 22 2009, 16:37 ' post='343105



Ο σλουκας μπορει να παρει τη θεση του ζηση.Για παπ συμφωνω αλλα δεν πιστευω οτι θα τον πάρει αυτος ο προπονητης



Γιατί τι λόγο έχει ο Κάζλα να αποφύγει τον Παπ;


Ειναι εμφανες οτι δεν πιστευει και φοβαται να βαλει νεους παικτες.Κουφος κλασσικο παραδειγμα και ο καλαθης επαιζε εξ αναγκης και οποτε τα εφτυνε ο σπανουλης.Θα προτιμησει τις σιγουρες λυσεις περπε,βασιλο.
Επισης να μου θυμηθεις οτι ο καλαθης θα παιξει του χρονου οσο και φετος ή και λιγοτερο μια που το κουπι θα το τραβηξουν οι τρεις οι οποιοι και αυτοι θα τα φτυσουν στο τελος
petrovic
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Sep 22 2009, 16:49 ) *
Ειναι εμφανες οτι δεν πιστευει και φοβαται να βαλει νεους παικτες.Κουφος κλασσικο παραδειγμα και ο καλαθης επαιζε εξ αναγκης και οποτε τα εφτυνε ο σπανουλης.Θα προτιμησει τις σιγουρες λυσεις περπε,βασιλο.
Επισης να μου θυμηθεις οτι ο καλαθης θα παιξει του χρονου οσο και φετος ή και λιγοτερο μια που το κουπι θα το τραβηξουν οι τρεις οι οποιοι και αυτοι θα τα φτυσουν στο τελος



Ελπίζω (και πιστεύω, για να είμαι ειλικρινής) ότι τα πράγματα δε θα είναι τόσο εφιαλτικά του χρόνου. Γιατί πράγματι θα είναι εφιαλτικό να παίξει του χρόνου ο Καλάθης, μετά από ένα χρόνο θητεία δίπλα στον κορυφαίο προπονητή της Ευρώπης, όσο έπαιξε και φέτος. Ο Καλάθης με γέμισε φοβερές ελπίδες. Ηταν συγκλονιστικό το γεγονός ότι αυτός ο 20άχρονος παίκτης είχε τα περισσότερα guts από όλους τους άλλους κόντρα στην Ισπανία. Έχω (πάρα) πολλές προσδοκίες από αυτό τον παίκτη και τους προπονητές του (και Ζοτς και Καζλάουσκας). ΠΑΜΕ ΓΕΡΑ!!
a bullet for your head
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Sep 22 2009, 18:49 ) *
Επισης να μου θυμηθεις οτι ο καλαθης θα παιξει του χρονου οσο και φετος ή και λιγοτερο μια που το κουπι θα το τραβηξουν οι τρεις οι οποιοι και αυτοι θα τα φτυσουν στο τελος

Πιθανολογω,πως με πληροτητα στο μπακ-κορτ,ο Καλαθης θα παιξει τουλαχιστον οσο επαιξε και σ'αυτο το Ευρωμπασκετ..
Στα λεγομενα ''ευκολα ματς'',θα παιζει και περισσοτερο..
Νομιζω οτι θα πρεπει να προσεχθει το κομματι της τηρησης των ισορροπιων..καθως πλεον υπαρχουν και νεα δεδομενα..
Η Εθνικη δηλαδη εχει αποκτησει και αλλον ηγετη..τον Σπανουλη..
Για τον Παπαλουκα αναφερθηκα σε αλλο ποστ..νομιζω πως και με αγωνιστικα κριτηρια,αλλα και τιμης ενεκεν,θα πρεπει να βρισκεται σ'άυτην την αποστολη..με ενα ρολο(αγωνιστικα),σαν αυτο του Σαρας..στον ΠΑΟ..συν οτι ειναι και ο ''φυσικος'' ηγετης για να ελεγξει τα ''αποδυτηρια''..
Λογικα θα υπαρξει ενα ''ευλογο'' μοιρασμα του χρονου στα 5 γκαρντ..
Ευμένης
Δύσκολο να πούμε από τώρα 12άδα. Ο Ζήσης για παράδειγμα μπορεί να κάνει άριστη χρονιά στην Ιταλία και να είναι οπωσδήποτε μέσα ή να καταλήξει πρώην μπασκετμπωλίστας και να μην κληθεί καν (ιδιαίτερα αν ξεπεταχτεί και κάποιος μικρός όπως ο Σλούκας). Να πάμε δηλαδή στους περιφερειακούς με Παπαλουκά-Διαμαντίδη-Σπανούλη-Καλάθη-Σλούκα (ή κάποιον άλλο νέο).

Οι μικροί (Παπανικολάου και σια) μπορεί να ξεπεταχτούν και να καπαρώσουν θέσεις ή μπορεί να μην παρουν ακόμα ευκαιρίες στις ομάδες τους και να μην κληθούν.

Ίσως να δούμε και παίκτες που έχουν απογοητεύσει να ανεβαίνουν φέτος και να χτυπάνε την πόρτα της Εθνικής (πχ Πελεκάνος, Πατ Καλάθης κτλ)

Θέση μπορεί να έχουν καιπαίκτες όχι πρώτης γραμμής, αλλά που ο προπονητής ίσως χρειαστεί για συγκεκριμένες αποστολές (πχ Καλαμπόκης, Καϊμακόγλου, Τσαλδάρης, Γλυνιαδάκης, Μαυροκεφαλίδης, Παπαμακάριος κτλ)

Ο Σόφο μπορεί να πλακώσει τα κοψίδια πάλι και του χρόνου να ζυγίζει 350 κιλά. (Ελπίζω πως όχι! Είναι ο αγαπημένος μου παίχτης και τον πιστεύω πολύ!! Τ' ακούς Σοφοκλή; wink.gif )

Όσο για τον Τσαρτσαρή, νομίζω και λόγω ηλικίας, ότι καλό θα είναι να αφήσει τον δρόμο ανοιχτό σε κάποιο νέο. Βέβαια εξαρτάται και από την σεζόν που θα έχει.

Επίσης, γιατί θεωρείτε δεδομένο ότι ο Κουφός θα έρθει (ιδιαίτερα με προπονητή τον Κάζλα και πολύ περισσότερο αν παρουσιάσει πρόοδο στο ΝΒΑ και δεν αρχίσει να ψάχνει ομάδα στην Ευρώπη); Ελπίζω να κάνω λάθος, αλλά μου φάνηκε ξενερωμένος (όχι άδικα!)!!

Ιδανικά πάντως και με βάση τα σημερινά κριτήρια, νομίζω πως πάμε για την εξής σύνθεση:

Παπαλουκάς
Διαμαντίδης
Σπανούλης
Καλάθης
Ζήσης / Σλούκας / Παππάς / Άλλος
Βασιλόπουλος
Περπέρογλου / Παπανικολάου
Πρίντεζης (?) / Άλλος
Φώτσης
Μπουρούσης
Κουφός
Σχορτσιανίτης

Εκείνο που πρέπει να ευχηθούμε είναι να είναι το καλοκαίρι όλοι καλά στην υγεία τους και να κάνουν καλή σεζόν φέτος, ώστε να υπάρξει η καλύτερη δυνατή επιλογή.

Πάμε γερά Ελλαδάρα! 11 μήνες έμειναν για το Παγκόσμιο!!!
il postino
κατ αρχας να πω για μαι ακομα φορα ενα μπραβο σε ολους οσοι ηταν στην αποστολη στην πολωνια! η τριτη θεση ηταν παρασημοι πραγματικο.

στο παγκοσμιο ομως του χρονου οι απαιτησεις ειναι μεγαλυτερες και κατα πώς φαινεται θα κατεβασουμε και εμεις ολα τα οπλα μας , καλα να ειμαστε και μακρυα απο τραυματισμους!

οι σιγουροι ειναι :

στα γκαρντ:

σπανουλης , σε ρολο καθαρα εκτελεστη!
διαμαντιδης , σε ρολο 1-2-3, οπως παντα.
τεο, να ξεκιναει απο τον παγκο και να προσφερει 15-20 ποιοτικοτατα λεπτα και με υπερδυναμεις να πηγαινει το παιχνιδι του και το κορμι του στα ακρα , δηλαδη 25-30' φουλ. υπο προυποθεσεις βεβαια το δευετρο σεναριο!

ζησης , σε ρολο επικουρικο χωρις να του ζηταει κανεις , οπως φετος , τον ουρανο και τα αστρα για τα δεδομενα του. θελω να πιστευω οτι η αλλαγη στην καριερα του , απο τη ρωσια στην ιταλια , καλο θα του κανει και του χρονου να ειναι πιο γεματος!

απο κει και μετα , θα παιξει μια θεση. οι υποψηφιοι πολλοι και θα τα παντα θα εξαρτηθουν απο τη χρονια που θα κανουν στιος ομαδες τους. καλαμποκης , τσαλδαρης, πελεκανος , σλουκας , παπας , μαντζαρης (το πιστευω πολυ αυτο το παιδι) , βασιλειαδης (επιμενω ακομα οτι σε αυτην την εθνικη εχει θεση-δεν εχει αλλος το σουτ του!!!!!!) , καλαθης (μετα απο μια χρονια στον παο θα ειναι πολυ πιο ετοιμος και καθισταται απο τωρα ο πιο σοβαρος υποψηφιος) , παπαμακαριος ειναι παιδια που μπορουν να ανταποκριθουν.

στο 3:

βασιλοπουλος , βασικο τριαρι , ελπιζω βελτιωμενο στο επιθετικο κομματι. ο μονος σιγουρος.

απο κει και επειτα ,

περπερογλου. συμφωνω με την αποψη οτι φετος θα ειναι κρισιμη χρονια για αυτον. η περιοδος χαριτος τελειωσε και θα κριθει αν θα παει σε επομενο επιπεδο ή απλα θα μεινει ενας καλος παικτης για μια απλα καλη ομαδα. θα δωσει μαχη με τον παπανικολαου σε περιπτωση που ο μικρος του οσφπ παρει χρονο και βελτιωθει. ειναι οντως δυσκολο με βασιλο και τσιλι να παρει χρονο αλλα ποιος ξερει! ο ενας παο τους 2 θα ειναι το back up tου βασιλοπουλου.

στους ψηλους ,

ξεκιναμε απο τον σοφο. αν συνεχισει ετσι θα σταθεροποηθει στην πενταδα στου ολυμπιακου, θα παρει εμπειριες απο μεγαλα παιχνιδια , πραγμα που του χει λειψει , και θα ναι ετοιμος του χρονου για 25-30 πολυ δυνατα λεπτα!

μπουρουσης . θελω να πιστευω οτι θα δυναμωσει φετος , αν και δυσκολο μεσουσης της περιοδου , και οτι θα ειναι πιο ωριμος του χρονου και πιο φερεγγυος. μπορει να γινει το 5αρι μα ςτα επομενα χρονια αλλα δε θα γινει με υφος μπλαζε και σουτακια!

κουφος. τον περιμενο πιο δυνατο και πιο αποφασισμενο του χρονου. θελουμε κουφο με ξυλο στη ρακετα και να απειλει απο τα 3-4 μετρα.

φωτσης. οπως ακριβως τον ειδαμε και φετος.

πριντεζης. αυτον τον περιμενω πολυ καλυτερο του χρονου με τον ρενεσες διπλα του!

εχουμε ομαδα για μεταλλιο ξανα!

Basketikoc
QUOTE(ilpostino @ Sep 23 2009, 20:56 ) *
κατ αρχας να πω για μαι ακομα φορα ενα μπραβο σε ολους οσοι ηταν στην αποστολη στην πολωνια! η τριτη θεση ηταν παρασημοι πραγματικο.

στο παγκοσμιο ομως του χρονου οι απαιτησεις ειναι μεγαλυτερες και κατα πώς φαινεται θα κατεβασουμε και εμεις ολα τα οπλα μας , καλα να ειμαστε και μακρυα απο τραυματισμους!

οι σιγουροι ειναι :

στα γκαρντ:

σπανουλης , σε ρολο καθαρα εκτελεστη!
διαμαντιδης , σε ρολο 1-2-3, οπως παντα.
τεο, να ξεκιναει απο τον παγκο και να προσφερει 15-20 ποιοτικοτατα λεπτα και με υπερδυναμεις να πηγαινει το παιχνιδι του και το κορμι του στα ακρα , δηλαδη 25-30' φουλ. υπο προυποθεσεις βεβαια το δευετρο σεναριο!

ζησης , σε ρολο επικουρικο χωρις να του ζηταει κανεις , οπως φετος , τον ουρανο και τα αστρα για τα δεδομενα του. θελω να πιστευω οτι η αλλαγη στην καριερα του , απο τη ρωσια στην ιταλια , καλο θα του κανει και του χρονου να ειναι πιο γεματος!

απο κει και μετα , θα παιξει μια θεση. οι υποψηφιοι πολλοι και θα τα παντα θα εξαρτηθουν απο τη χρονια που θα κανουν στιος ομαδες τους. καλαμποκης , τσαλδαρης, πελεκανος , σλουκας , παπας , μαντζαρης (το πιστευω πολυ αυτο το παιδι) , βασιλειαδης (επιμενω ακομα οτι σε αυτην την εθνικη εχει θεση-δεν εχει αλλος το σουτ του!!!!!!) , καλαθης (μετα απο μια χρονια στον παο θα ειναι πολυ πιο ετοιμος και καθισταται απο τωρα ο πιο σοβαρος υποψηφιος) , παπαμακαριος ειναι παιδια που μπορουν να ανταποκριθουν.

στο 3:

βασιλοπουλος , βασικο τριαρι , ελπιζω βελτιωμενο στο επιθετικο κομματι. ο μονος σιγουρος.

απο κει και επειτα ,

περπερογλου. συμφωνω με την αποψη οτι φετος θα ειναι κρισιμη χρονια για αυτον. η περιοδος χαριτος τελειωσε και θα κριθει αν θα παει σε επομενο επιπεδο ή απλα θα μεινει ενας καλος παικτης για μια απλα καλη ομαδα. θα δωσει μαχη με τον παπανικολαου σε περιπτωση που ο μικρος του οσφπ παρει χρονο και βελτιωθει. ειναι οντως δυσκολο με βασιλο και τσιλι να παρει χρονο αλλα ποιος ξερει! ο ενας παο τους 2 θα ειναι το back up tου βασιλοπουλου.

στους ψηλους ,

ξεκιναμε απο τον σοφο. αν συνεχισει ετσι θα σταθεροποηθει στην πενταδα στου ολυμπιακου, θα παρει εμπειριες απο μεγαλα παιχνιδια , πραγμα που του χει λειψει , και θα ναι ετοιμος του χρονου για 25-30 πολυ δυνατα λεπτα!

μπουρουσης . θελω να πιστευω οτι θα δυναμωσει φετος , αν και δυσκολο μεσουσης της περιοδου , και οτι θα ειναι πιο ωριμος του χρονου και πιο φερεγγυος. μπορει να γινει το 5αρι μα ςτα επομενα χρονια αλλα δε θα γινει με υφος μπλαζε και σουτακια!

κουφος. τον περιμενο πιο δυνατο και πιο αποφασισμενο του χρονου. θελουμε κουφο με ξυλο στη ρακετα και να απειλει απο τα 3-4 μετρα.

φωτσης. οπως ακριβως τον ειδαμε και φετος.

πριντεζης. αυτον τον περιμενω πολυ καλυτερο του χρονου με τον ρενεσες διπλα του!

εχουμε ομαδα για μεταλλιο ξανα!


Συμφωνω σε ολα.Επισης οσον αφορα τα τεχνικα θεματα και τα συστηματα ακομα και τα ιδια να κρατησουμε θα ημαστε 1 επιπεδο πανω μονο και μονο απ τους παικτες που θα εχει το ροστερ.Αν και απο μονοι τους Διαμαντιδης+Παπαλουκας ειναι ενα πλεονεκτημα στο παιχνιδι λογο των μις ματς με τα αντιπαλα πλει μεικερ οποτε κι αλλοι ευκολοι ποντοι.
Kanzler
Ανυπομονω να δω την εθνικη ομαδα στο Μουντομπασκετ 2010. Δεν μπορω να περιμενω. Με ολους τους Guard μαζι, Παπαλουκα, Καλαθη, Διαμαντιδη, Ζηση, Σπανουλη, η Εθνικη θα παιζει πολυ καλυτερα (και παρακαλω με μεγαλο rotation = πιο φρεσκους παιχτες. Οχι οπως στην Πολωνια). Ονειρο για καθε προπονητη ειναι να εχει αυτους τους Guard σε μια ομαδα. Guard για ολες τις δουλειες.
Θελω ο Kazlauskas να εχει περισσοτερο εμπιστοσυνη σε νεους παιχτες. Και θελω η εθνικη να παιζει την αμυνα που επαιζε οταν ηταν ο Γιαννακης προπονητης, και βεβαια να παιζει και καλυτερα στην επιθεση. Εαν δεν μπορει να παιξει καλυτερα στην επιθεση, τουλαχιστον να κρατησει την αμυνα που επαιζε τα τελευταια χρονια.
saleasss
Τον Κουφό τον είδα πολύ χαλασμένο στα τελευταία παιχνίδια της εθνικής που δεν έπαιξε. Ελπίζω να μην έχουμε καμιά αποχή απο αυτόν στο μουντομπάσκετ λόγο της συμπεριφοράς του καζλάουσκας.

Οταν παρακαλείς δύο χρόνια έναν παίχτη να έλθει απο την άλλη μεριά της γής μόνο και μόνο για να παίξει σε φιλικά και σε δυο-τρια ασύμαντα παιχνίδια της εθνικής και καθόλου σε άλλα συμαντικά, αν μη τι άλλο δείχνει οτι δεν τον σέβεσαι. Αυτό για μένα ήταν και το μεγαλύτερο λάθος του Καζλάουσκας σαν προπονητής ως τώρα. Δεν λέω ότι έπρεπε να παίζει σαν βασικός, αλλά καθόλου??
McLane
Αν και πολύ νωρίς ακόμα, χωρίς να ξέρουμε σε τι κατάσταση θα είναι οι παίκτες 10 μήνες μετά, κάνω κι εγώ μερικές προβλέψεις ή απλά λέω τις επιθυμίες μου.

Διαμαντίδης αντί Καλαμπόκη το μόνο σίγουρό

Σπανούλης. Ευνόητοι λόγοι

Παπαλουκάς. Πιστεύω ότι θα είναι το τελευταίο μεγάλο τουρνουά του. Είναι απόλυτα χρήσιμος. Δεν θα είναι όμως μεγάλη έκπληξη για μένα αν ο Παπαλουκάς δεν την παλέψει εντελώς μέχρι το τέλος της χρονιάς αλλά πιστεύω ότι θα είναι λάθος να μην τον έχει μαζί.

Καλάθης. Γεμίσαμε ελπίδες μ' αυτό το παιδί. Μεγάλο τελέντο και αν θέλετε την άποψή μου αυτή τη στιγμή πόλυ πιο χρήσιμος από τον Ζήση. Ειδικά τώρα που θα πάρει εμπειρίες από την Ευρώπη και τον Ομπράντοβιτς.

Ζήσης. Από συνήθεια εκτός κι αν αναγεννηθεί στην Σιένα που του το εύχομαι.

Περπέρογλου. Δεν τα πήγε όσο καλά έπρεπε σ' αυτό το τουρνουά αλλά όπως και να το δεις βελτιώνεται συνεχώς και είναι και το μοναδικό καθαρό τριάρι που έχουμε.

Βασιλόπουλος αντί Καιμακόγλου. Επίσης τριάρι θεωρείτε αλλά πιο πολύ του ταιριάζει το 4. Απαραίτητος αν και αφήνω μία πισινή λόγω του ύπουλου τραυματισμού του. Μακάρι να είναι καλά το παληκάρι.

Μπουρούσης. Ευνόητοι λόγοι αλλά παρακαλώ λίγο μεγαλύτερη προσφορά αυτή τη φορά. Έχει όλα μα όλα τα φόντα.

Φώτσης. Θα έλεγα ότι μπορεί περισσότερα αλλά τελικά ο Φώτσης είναι αυτός που είναι κάθε φορά. Ποτέ το τέλειο αλλά ποτέ αυτό που λέμε αρνητικός. Απλώς δεν προσπαθεί να πιάσει ταβάνι.

Σχορσιανίτης Μετά από αυτό το Ευρωμπάσκετ και με την προυπόθεση ότι θα συνεχίσει έτσι και σ' αυτά τα κιλά δεν κουνιέται, κυριολεκτικά και μεταφορικά, με τίποτα.

Κουφός Ελπίζω ότι τα του στραβώματος με τον Καζλάουσκας για τη μικρή συμμετοχή δεν ισχύουν. Πολύ ταλέντο αλλά θέλει ακόμα δουλειά. Του χρόνου τον βλέπω ακόμα πιο δυνατό και έτοιμο.

η μεγαλή μάχη θα είναι η εξής:

Πρίντεζης vs Τσαρτσαρής. Ο πρώτος και πιο νέος είναι και πιο εξελίξιμος και στην Ισπανία μπορεί να βελτιωθεί κι άλλο. Στο Ευρωμπάσκετ ξεκίνησε μάλλον άθλια αλλά σιγά σιγά ανέβηκε δίνοντας ελπίδες ότι μπορούμε να στηριχθούμε πάνω του. Από την άλλη ο Τσαρτσαρής είχε μια κακή χρονιά οπότε εκ πρώτης όψεως μπορεί και το κεφάλαιο Εθνική να έχει κλείσει οριστικά. Αλλά νομίζω ότι οι περισσότεροι ξεχνάμε τι παίχτης είναι ο Τσαρτσαρής με εξαίρεση την περασμένη χρονιά. Εκτός από ξεκούραστος αυτό το καλοκαίρι πιστεύω ότι με την εμπειρία του και με μιά καλή χρονιά φετος δεν έχει τίποτα μα τίποτα να ζηλέψει από τον Πρίντεζη. Δεν ξέρω πως θα είναι αλλά είναι περίπτωση Παπαλουκά, το τελευταίο μεγάλο τουρνουά του.

Ελπίδες έχει ο Καιμακόγλου αν συνεχίσει την ανοδική του πορεία, ο Παπανικολάου σίγουρα αλλά αυτή η περίπτωση έχει πολλά "αν" και πάρα πολλές δυσκολίες από φέτος. Ακόμα πιο δύσκολο βλέπω του Σλούκα και του Μαυροκεφαλίδη γιατι βλέπω πολύ μικρό χρόνο συμμετοχής έως ελάχιστο. Το ίδιο και ο Βεργίνης. Ο Γλυνιαδάκης είναι φιλότιμος αλλά νομίζω ότι δεν χρειάζεται πλέον στη 12άδα. Ο Παππάς το βλέπω έως και αδύνατο να χωρέσει όπως και ο Βασιλειάδης.
treathitch
QUOTE(Razorblade Fish @ Sep 22 2009, 14:24 ) *
Για μενα ο Παπαλουκας οχι μονο πρεπει να παει και θα παει στο Παγκοσμιο,αλλα θα ειναι και ο ηγετης της Εθνικης μαζι με το Σπανουλη,στο κυκνειο ασμα του...

Στην Ελλάδα υπάρχουν ο Παπαλουκάς και ο Διαμαντίδης και υπάρχουν και όλοι οι υπόλοιποι καλαθοσφαιριστές. Κανένας άλλος δεν είναι στο επίπεδο των δυο και κανένας άλλος δεν έχει την ικανότητα να ηγηθεί. Οποτε το δοκιμάζει, θα επακολουθεί χάος, όπως ακριβώς συνέβη στην εκτος οριων τυχερή πορεία της Εθνικής στην Πολωνια. Το ότι κοιμήθηκε ο θεός η ότι ήταν χαμηλό το επίπεδο, αυτοκτόνησαν με σειρά οι Σλοβένοι κι οι Τούρκοι και δικαιώθηκε ο τραγικός στο τουρνουά Καζλάουσκας, δε σημαίνει ότι η ομάδα είχε ηγέτη. Ζήσης και Σπανούλης έκαναν κατάχρηση επιθέσεων και ο θεός βοηθός

nikopoli
εγω διαφωνω μαζι σου οτι ερχονται πρωτοι ο παπαλουκας και ο διαμαντιδης γιατι φετος απεδιξαν ολα τα παιδια οτι η ομαδα δεν στηριζεται σε αυτους τους δυο και γιατι τα τελευταια χρονια δεν κανουν την διαφορα αυτοι οι δυο, απλως ειναι πιο εμπειροι απο τους αλλους
treathitch
QUOTE(nikopoli @ Sep 27 2009, 20:13 ) *
εγω διαφωνω μαζι σου οτι ερχονται πρωτοι ο παπαλουκας και ο διαμαντιδης γιατι φετος απεδιξαν ολα τα παιδια οτι η ομαδα δεν στηριζεται σε αυτους τους δυο και γιατι τα τελευταια χρονια δεν κανουν την διαφορα αυτοι οι δυο, απλως ειναι πιο εμπειροι απο τους αλλους

Δεν απέδειξαν τίποτα παραπάνω από το ότι πολεμούν για να κερδίσουν μέχρι τέλους. Προπονητή δειλό έχουνε (αν παίρνει αποφάσεις κιόλας αυτός, που πολύ αμφιβάλλω), προσωπικότητα δεν έχουνε, όλοι είναι συμπληρωματικoι παίκτες (και οι 12 κι ας είναι μερικοί παίκτες παγκόσμιας κλάσης. Στην Ελλάδα, Οι 10 από τους 12 θα υπάρχουν για να εκτελούν τις δημιουργίες των δυο. Και οι δυο είναι γνωστό ποιοι είναι

Χωρίς τους δυο, η Ελλάδα δεν είναι παρα μια καλή ομάδα (που όταν της πάνε όλα καλά κι αυτοκτονούν οι αντίπαλοι και την ευνοεί κι η διαιτησία παίρνει χάλκινο στο χειρότερο πανευρωπαϊκό). Με τους δυο μέσα, όμως και με εκμετάλλευση των ταλαντούχων 10 εκτελεστών, ένας καλός προπονητής (όχι ο φετινός Καζλάουσκας πάντως) μπορεί να τη βγάλει πρώτη στον κόσμο
Razorblade Fish
Δεν θυμαμαι πολλες φορες το Διαμαντιδη να ηγειται της Εθνικης.Ισα-ισα,που με την Εθνικη ειναι για μενα πολυ πιο "χλωμος" απο οτι με τον Παναθηναικο και αυτο ειναι το μονο μου παραπονο απο αυτον τον παικτη.Για να σουταρει πρεπει να μενει η μπαλα στα χερια του στο τελος του χρονου...Αυτο εγινε και στο "βαλτο αγορι μου".Οποτε για μενα θα ειναι πισω απο Παπαλουκα και Σπανουλη και μιλαω παντα σαν ηγετικη μορφη...Υπερπολυτιμος και παικταρας και Σιγουρα μεγαλος παικτης ο ΔΔ,αλλα οχι ηγετης,τουλαχιστον οχι στην Εθνικη.

Ερχεται το κραξιμο,το νιωθω...
Anaz
Παπαλουκας, Διαμαντιδης, Καλαθης
Σπανουλης, Ζησης
Βασιλειαδης, Βασιλοπουλος/Περπερογλου
Φωτσης, Πριντεζης
Μπουρουσης, Σοφο, Κουφος

*Μια θεση στο ροστερ πιθανον να διεκδικουσε ο Τσαρτσαρης, αν κανει καλη χρονια.
Αναμεσα σε Περπερογλου/Βασιλοπουλο, δεν ξερω ποιον θα διαλεγα σιγουρα.Εξαρταται απο το τι σχηματα θα επεδιωκε η ομαδα.
Ο Βασιλειαδης κατα τη γνωμη μου ειναι must σε αυτη την ομαδα, με τον τροπο που παιζει, και την ελλειψη πολυ καλων περιφερειακων σουτερ.
petrovic
QUOTE(Razorblade Fish @ Sep 27 2009, 19:09 ) *
Δεν θυμαμαι πολλες φορες το Διαμαντιδη να ηγειται της Εθνικης.Ισα-ισα,που με την Εθνικη ειναι για μενα πολυ πιο "χλωμος" απο οτι με τον Παναθηναικο και αυτο ειναι το μονο μου παραπονο απο αυτον τον παικτη.Για να σουταρει πρεπει να μενει η μπαλα στα χερια του στο τελος του χρονου...Αυτο εγινε και στο "βαλτο αγορι μου".Οποτε για μενα θα ειναι πισω απο Παπαλουκα και Σπανουλη και μιλαω παντα σαν ηγετικη μορφη...Υπερπολυτιμος και παικταρας και Σιγουρα μεγαλος παικτης ο ΔΔ,αλλα οχι ηγετης,τουλαχιστον οχι στην Εθνικη.

Ερχεται το κραξιμο,το νιωθω...


Κράξιμο γιατί; επειδή λες την αλήθεια;για μένα ο Σπανούλης είναι ήδη από το τουρνουά του 2007 πιο πολύτιμος στην Εθνική από Παπαλουκα-Διαμαντίδη. Αυτός είναι που ξεκολλάει την ομάδα με ατομικό σκορ, αυτός είναι που δεν κρύβεται ποτε (ενώ βεβαίως για το Διαμαντίδη δεν ισχύει αυτό. κρύφτηκε εντελώς-επιθετικά- και στον ημιτελικο 2007 με Ισπανία και στον προημιτελικό 2008 με Αργεντινή, ενώ και στον τελικό 2006 με Ισπανία δεν τράβηξε). Για μένα στην Εθνική πάει Σπανούλης>Παπαλουκάς>Διαμαντίδης. Η περίπτωση Σπανούλη μου θυμίζει κάπως την περίπτωση Τζορτζεβιτς στη Γιουγκοσλαβία του '90.Οι πρώτες μούρες του μάρκετινγκ ήταν άλλοι (Ντανίλοβιτς, Ντίβατς) αλλά όταν τα πράγματα ζορίζανε ο Τζόρτζεβιτς καθάριζε.
Marciulionis
QUOTE(Razorblade Fish @ Sep 27 2009, 21:09 ) *
Δεν θυμαμαι πολλες φορες το Διαμαντιδη να ηγειται της Εθνικης.Ισα-ισα,που με την Εθνικη ειναι για μενα πολυ πιο "χλωμος" απο οτι με τον Παναθηναικο και αυτο ειναι το μονο μου παραπονο απο αυτον τον παικτη.


Ακριβώς το ίδιο λέγανε και για τον Αλβέρτη. Άλλος ο τρόπος που παίζει η εθνική, ειδικά του Γιαννάκη, άλλος του ΠΑΟ του Ομπράντοβιτς. Είναι λογικό κάποιοι παίκτες να φαίνονται πιο πολύ στη μία ομάδα και λιγότερο στην άλλη.

QUOTE
Για να σουταρει πρεπει να μενει η μπαλα στα χερια του στο τελος του χρονου...Αυτο εγινε και στο "βαλτο αγορι μου".


Για να σουτάρει οποιοσδήποτε παίκτης σε ομάδα του Γιαννάκη πρέπει να μείνει η μπάλα στα χέρια στο τέλος του χρόνου...

QUOTE
Οποτε για μενα θα ειναι πισω απο Παπαλουκα και Σπανουλη και μιλαω παντα σαν ηγετικη μορφη...Υπερπολυτιμος και παικταρας και Σιγουρα μεγαλος παικτης ο ΔΔ,αλλα οχι ηγετης,τουλαχιστον οχι στην Εθνικη.


Δε διαφωνώ, μάλιστα θα συμφωνήσω ότι είναι με τη σειρά που το εείπε ένας φίλος πιο πάνω, Σπαν>Παπ>ΔΔ. Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι πάρα πολύ χρήσιμος και κάνει πάρα πολλά πράγματα, από ριμπάουντινγκ και ντριμπλινγκ (Χατζηγεωργίου αθάνατε smiley.gif ) μέχρι σουτ και δυείσδυσεις. Πάντως και αυτός και ο Παπαλουκάς δεν χάνουν βολές άμα το μάτς πάει στο πόντο με τίποτα!

ΥΓ: κάποιος να μου πεί πως γράφεται η δυείδηση. Την έχω σκοτώσει τη λέξη!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.