Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ελλάδα - Ισπανία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3
Alexmei
λοιπόν μόλις τελείωσε ο αγώνας Ισπανία-Αργεντινή και η Ισπανία θα μας αντιμετοπίση την Κυριακή 3 σεπτεμβρίου.... απόψεις θα γράψουμε εδώ....


Καλή τύχη ελλάδα!!!!
Achilleas13
Εδώ που έχουμε φτάσει νομίζω πως ολοι μας περιμένουμε το χρυσό.Θα είναι βέβαια ένα δύσκολο ματς αλλα πιστεύω ότι έχουμε καλύτερη ομαδα. Ο Gasol τραυματίστηκε????
dizzy_fingers
Θα μάθουμε αργότερα...
Στο τέλος του παιχνιδιού το είχε σε πάγο.
peka
Συμφωνα με τις πρωτες εκτιμησεις εχει παθει διαστρεμμα, αλλα δεν εχει τονιστει ακομα ποσο σοβαρο ειναι και αν θα τον κρατησει μακρια απο τον τελικο...


*info betsmart.gr

"Κάναμε τέλειο παιχνίδι"λέει ο ατυχος Νικόλας


Ο ατυχος Νίκος Ζήσης που μετέχει με πολιτικά πλεον στην προσπάθεια της εθνικής μας μετα τον σοβαρό τραυματισμό του από την ενεργεια του Βαρεχάο που τον χτυπησε ,τόνισε στην ΕΡΑ ΣΠΟΡ
"Περιμένουμε το χρυσό μετάλλιο πλεον.Ισως ειναι η μεγαλύτερη επιτυχία του ελληνικού αθλητισμού.Φετος οι αμερικανοι ηρθαν με το καλύτερο επανδρωμένο τεχνικό επιτελειο και παίκτες και ολοι ελεγαν οτι ειναι έτοιμοι για το χρυσό και αυτό κανει την επιτυχία ακόμα μεγαλυτερη.Ειχαμε συγκέντρωση,καρδιά και βρεθηκαμε στην μερα μας και βάλαμε κάποια απίστευτα σουτ.Αλλά οτι καναμε το κάναμε άξια.Πιστευαμε και η ομάδα ειχε σιγουριά.Οι εποχές που παιζαμε με τους αμερικανους και λεγαμε να βγάλουμε φωτογραφίες ,περασαν ανεπιστρεπτι.Αξίζουν συγχαρητήρια σε ολους.Πρέπει πλεον να ξεκουραστούν τα παιδιά και να πεσουν οι τόνοι.Καναμε σημερα το τέλειο παιχνίδι .Ισως ειμαι με την φανέλα στον παγκο την Κυριακή οχι παντως για παιξω αφού δεν μπορώ ακόμα"!

Αντε μακαρι να δουμε τον Νικολα με φανελα την Κυριακη. Το αξιζει αλλωστε, γιατι ειναι μελος αυτης της ομαδας...!
tsops
Δεν παίζει ο Γκασόλ... smile.gif
peka
Απο που το μαθαμε αυτο? Εξακριβωμενο???
Alexmei
εγώ άκουσα ότι θα παίξει αλλά όχι τόσο πολύ όσο στα άλλα ματς....... μπορεί να παίξει αλλά μπορεί να το χειροτερέψει. smile.gif από ότι άκουσα......
Warrior
QUOTE(sport24.gr)
Σοκ για την Ισπανία! Οι πανηγυρισμοί κόπασαν νωρίς για τους "φούριας ρόχας",
που κινδυνεύουν να χάσουν τον Πο Γκασόλ.

Ο Ισπανός σέντερ τραυματίστηκε (μετά από ένα φάουλ του Φαμπρίτσιο Ομπέρτο) στο 37'
και δεν αγωνίστηκε στις τελευταίες φάσεις.

Μάλιστα ο σέντερ των Γκρίζλις έβγαλε το παπούτσι του και έβαλε πάγο στο πόδι, ενώ στο
τέλος του αγώνα αποχώρησε υποβασταζόμενος από τον αδερφό του Μαρκ και τον Χόρχε
Γκαρμπαχόθα.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες ο τραυματισμός του Γκασόλ είναι αρκετά σοβαρός και
δεν θα είναι σε θέση να αγωνιστεί


QUOTE(betsmart.gr)
«Στην Ισπανία ο κόσμος έχει βγει στους δρόμους. Αυτή η Εθνική Ισπανίας είναι η καλύτερη όλων των εποχών και στηρίζουμε πολλά όνειρα στους διεθνείς μας. Ήμουν σίγουρος για το χρυσό μετάλλιο μέχρι το τελευταίο λεπτό του ημιτελικού με την Αργεντινή. Παγώσαμε όλοι! Ο Πάου Γκασόλ χτύπησε στο αδύναμο δεξί του πόδι. Στο σημείο ακριβώς του περυσινού του τραυματισμού», υπογράμμισε με χαρμολύπη ο Πάμπλο Μάλο Ντε Μολίνα περιμένοντας το συμπέρασμα του ιατρικού τιμ της Εθνικής.

«Πάμπλο, τι έπαθε ο Γκασόλ;», ρωτήσαμε!
«Φοβάμαι πως δεν είναι διάστρεμμα αλλά τενοντίτιδα και θα χάσει τον τελικό. Ο Πάου είναι μεγάλος μαχητής και θα ζητήσει να παίξει έστω και με ένα πόδι αλλά τώρα πάνω από όλα είναι η Εθνική μας και το χρυσό μετάλλιο. Σίγουρα μας περιμένει ένα μεγάλο παιχνίδι και ελπίζω να είμαστε εμείς οι νικητές, παρότι έχετε την καλύτερη άμυνα του κόσμου».


smile.gif
kolossos
QUOTE(tsops @ Sep 1 2006, 07:58 PM) *
Δεν παίζει ο Γκασόλ... smile.gif


Για να το λες κάτι θα ξέρεις λογικά. Πάντως κρατώ μία επιφύλαξη για την περίπτωση που προσπαθούν να μας αιφνιδιάσουν κάνοντας μας να πιστέψουμε ότι δεν θα παίξει.
Πλέον πάντως η ψυχολογία είναι με το μέρος μας. Όσο καλή ομάδα και αν είναι η Ισπανία, σίγουρα δεν είναι το φόβητρο όπως οι Αμερικάνοι. Ελπίζω αυτό να μην μας εξελιχθεί αρνητικά.
tsops
QUOTE(kolossos @ Sep 1 2006, 05:18 PM) *
Για να το λες κάτι θα ξέρεις λογικά. Πάντως κρατώ μία επιφύλαξη για την περίπτωση που προσπαθούν να μας αιφνιδιάσουν κάνοντας μας να πιστέψουμε ότι δεν θα παίξει.
Πλέον πάντως η ψυχολογία είναι με το μέρος μας. Όσο καλή ομάδα και αν είναι η Ισπανία, σίγουρα δεν είναι το φόβητρο όπως οι Αμερικάνοι. Ελπίζω αυτό να μην μας εξελιχθεί αρνητικά.


Σαφώς, συμφωνούμε. Απλώς, FIBA, Sport24 και Contra + betsmart, sportaction, λένε ότι δεν παίζει. Αύριο θα είναι πλέον σίγουρο, αλλά το σημαντικό είναι ότι δεν θα είναι με τίποτα στο 100% του. Θα μου πεις "παίζει ρόλο πια εδώ που φτάσαμε". Πιστεύω πως ναι, είναι ο lead scorer τους και ο ηγέτης - εμψυχωτής τους. bball.gif
sarounas
QUOTE(tsops @ Sep 1 2006, 05:36 PM) *
Σαφώς, συμφωνούμε. Απλώς, FIBA, Sport24 και Contra + betsmart, sportaction, λένε ότι δεν παίζει. Αύριο θα είναι πλέον σίγουρο, αλλά το σημαντικό είναι ότι δεν θα είναι με τίποτα στο 100% του. Θα μου πεις "παίζει ρόλο πια εδώ που φτάσαμε". Πιστεύω πως ναι, είναι ο lead scorer τους και ο ηγέτης - εμψυχωτής τους. bball.gif


μακάρι να μην έχει τενοντίτιδα ο Γκαζόλ και να παίξει κανονικά στον τελικό, ένας τελικός και μια πιθανή νίκη με τον Γκαζόλ απέναντι θα έχει σίγουρα άλλη γλύκα. με χαλάει λίγο ότι ίσως δεν θα παίξει
PARISINOS
Ενας τελικος με μια ΠΛΗΡΗ Ισπανια προμηνυεται πλουσιος σε θεαμα.

Περαστικα στο μεγαλο Ισπανο.
kop-13
Ελπίζω να μας έχει μείνει αρκετή ενέργεια για περιφερειακή άμυνα γιατί θα μας χρειαστεί...
mstam
καπου διαβασα οτι επαθε καταγμα αν και μου φαινοται λιγο παραξενο να ισχυει αφου λογικα θα πονουσε παρα πολυ κ δε θα αρκουνταν απλα στο να βαλει παγο...Συμφωνω με τον parisino οτι θα ηταν καλυτερο να παιξει για να γινει ενα καλο παιχνιδι
Anaz
Η ψυχολογια των παιδιων ειναι στα υψη κ αυτο ειναι το σημαντικοτερο!!Παντως μεθαυριο μας περιμενει ενας μεγαλος τελικος!!
Του χρονου το Ευρωμπασκετ στην Ισπανια δεν γινεται??Ε ας το παρουν του χρονου.Κ τα δυο δε λεει... rolleyes.gif
Air Kef
Ενώ εμάς,έ;;
Λέει και τα 2,και τα 3..!!!!

Και γω θα ψιλοξενερώσω που δεν θα παίζει,αλλά έτσι είναι αυτά.Μην ξεχνάτε πως κι εμείς έχουμε χάσει τον Ζήση.Η Αργεντινή έχασε τον Μανού αλλά έπρεπε να σφυρίξουν οι διαιτητές για να χάσουν από τους Σέρβους στον τελικό,ενώ χωρίς τον Ομπέρτο πήραν το χρυσό στην Αθήνα.

Ενέργεια μας έχει μείνει για όλα.Δεν θα με εκπλήξει ένα σκορ ανάλογο με τον τελικό με την Γερμανία..Όχι πως το έχουμε και σίγουρο..!
jokey
Τώρα τι να πω? Στον ημιτελικό είχα δώσει περισσότερες πιθανότητες στις ΗΠΑ, αλλά δε μου βγήκε ευτυχώς ,αλλά το μυαλό μου τώρα μου λέει άλλα, οπότε δεν θα κάνω προβλέψεις μη χαλάσω το γούρι, αν και αυτό είναι ίσως το τελευταίο που μας χρειάζεται. Μακάρι μόνο να βρουν τη δύναμη οι διεθνείς και να επαναλάβουνε τον περσυνό θρίαμβο που μετά τον δύσκολο ημιτελικό, με τόνους αυτοπεποίθησης πήραμε αέρα το χρυσό.

Edit: Επίσης πιστεύω η Ισπανία ακόμα και με Γκασόλ είναι πιο στα μέτρα μας. Αν καταφέρουμε και τους κόψουμε τον ρυθμό, που η Ελλάδα είναι μανούλα σε αυτό, τότε το ματς θα απλοποιηθεί πολύ. Αν δεν παίξει και ο Πάου, οι ψηλοί μας θα κάνουνε πάρτι πραγματικό.
mstam
"Ο άσος των Μέμφις Γκρίζλις υπέστη κάταγμα στο τέταρτο μετατάρσιο, στο αριστερό του πόδι και παρότι ο ίδιος επιθυμεί να αγωνιστεί στον μεγάλο τελικό δεν τίθεται θέμα συμμετοχής του." Αυτα γραφει σημερα το sportime...
mstam
Και ποια ειναι η ειρωνεια?Αν εχετε δει μια διαφημιση της ΝΙΚΕ που δειχνει αθλητες να χτυπανε ενω αγωνιζονται δειχνει κ τον Gasol να κλαιει σε κατι αποδυτηρια....
Achilleas13
Εγω δεν στεναχοριέμαι καθόλου που τραυματίστηκε ο Gasol γιατί θα γίνει πιο εύκολο να κατακτίσουμε το χρυσο
liolias
Το παιχνιδι θα το παρουμε με 7 ποντους διαφορα.
Achilleas13
Το θέμα είναι να το πάρουμε.Είτε με 1 είτε με 7 είτε με 20 ποντους διαφορα
NBAer
QUOTE(Achilleas13 @ Sep 2 2006, 04:41 PM) *
Το θέμα είναι να το πάρουμε.Είτε με 1 είτε με 7 είτε με 20 ποντους διαφορα


Προτιμω να μην χασω αλλους 2-3 μηνες ζωης οποτε προτιμω με 20.... Βεβαια με 1 ειναι πολυ πιο γλυκο στο τελος αλλα ο πονος στο στηθος, η ανεβασμενη πιεση και ολα αυτα δεν αναπληρωνονται..... Δεν συμφωνεις? wink.gif
Achilleas13
Μπα....θα προτιμούσα ένα καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο για να τσούξει πιο πολύ.
liolias
Απο την μια και αυτο καλο ειναι για να εχει αγωνια!!
07macijauskas

Αυτό είναι το τρόπαιο που θα διεκδικήσουμε αύριο!!!
Ο τραυματισμός του Γκασόλ σίγουρα αλλάζει τα πλάνα και των 2 ομάδων. Αν παίξουμε περιφερειακή άμυνα για σεμινάριο δεν έχουμε να φοβόμαστε τίποτα.
Achilleas13
Καλό φαίνεται
Dromeas7
Οι Ισπανοί είναι μεγάλη ομάδα και χωρίς τον Γκασόλ.

Αύριο θα γίνει μεγάλο ματς και εύχομαι να ερδίσει ο καλύτερος...


MAY THE FORCE BE WITH YOU SOFO....
Achilleas13
Nαι αλλά χάνει πολλή απο τη δύναμή της.
qspock
QUOTE(07macijauskas @ Sep 2 2006, 06:19 PM) *

Αυτό είναι το τρόπαιο που θα διεκδικήσουμε αύριο!!!


Μικρη η φωτο... Για να το δουμε πιο κοντα!! tongue.gif smilie_schal1.gif
jokey
Βλέπω και ένα σμαραγδάκι στο κύπελλο ή γιαλί είναι? tongue.gif 19.gif
Alexmei
QUOTE(Achilleas13 @ Sep 2 2006, 01:59 PM) *
Μπα....θα προτιμούσα ένα καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο για να τσούξει πιο πολύ.



εγώ δν το αντέχω αυτό το πράγμα...... ο πόνος στο στήθος και η καρδιά από τον χτύπο να πάει μέχρι την άκρη της γειτονιάς μου δν είναι και ότι καλύτερο για ένα νέο παιδία σαν εμένα.... να πάθω έμφραγμα από τώρα; biggrin.gif laugh.gif rolleyes.gif
07macijauskas
Συμφωνώ. Δεν πάει άλλο είμαι 15 χρονών και ήδη έχω χάσει 5-6 χρόνια. Ακόμη να συνέλθει η καρδιά μου από το τικ-τακ με την Αμερική.
Πάντως το μπάσκετ επέστρεψε. Όταν πήγαινα να παίξω μπάσκετ στην αυλή του σχολείου μου υπήρχαν 5-6 παιδιά που παίζαν μπάσκετ και καμια 20 που παίζαν ποδόσφαιρο. Σημερα; 20 με 30 άτομα μπάσκετ και ΚΑΝΕΝΑΣ ποδόσφαιρο. 19.gif blove.gif
Warrior
Παιδια δεν χρειαζεται να μας βγει η ψυχη παλι...

Εγω το φοβαμαι πολυ το ματς,οπως και ολα τα ματς που παμε με τον ενθουσιασμο στο φουλ και ως φαβορι.
Βεβαια θελω να πιστευω οτι τοσο ο Γιαννακης οσο και οι παικτες ειναι αρκετα εμπειροι ωστε να μην
παρασυρθουν.

Ανθρωποι ειναι και αυτοι ομως και αν στραβωσει κατι στην πορεια και φορτωθουν με αγχος,ολα μπορουν να
συμβουν.Ενας τελικος ειναι παντα ΤΕΛΙΚΟΣ...

Παντως δεν με χαλαει καθολου που λειπει ο Γκασολ! 33.gif

Ας γινουμε εμεις Παγκοσμιοι Πρωταθλητες....και μετα τους παιζουμε και ενα φιλικο με τον Γκασολ μεσα,να
τους αποδειξουμε οτι τους κερδιζουμε και με τον Γκασολ... 19.gif 71.gif
NBAer
QUOTE(Warrior @ Sep 2 2006, 11:26 PM) *
Εγω το φοβαμαι πολυ το ματς,οπως και ολα τα ματς που παμε με τον ενθουσιασμο στο φουλ και ως φαβορι.
Βεβαια θελω να πιστευω οτι τοσο ο Γιαννακης οσο και οι παικτες ειναι αρκετα εμπειροι ωστε να μην
παρασυρθουν.

Ανθρωποι ειναι και αυτοι ομως και αν στραβωσει κατι στην πορεια και φορτωθουν με αγχος,ολα μπορουν να
συμβουν.Ενας τελικος ειναι παντα ΤΕΛΙΚΟΣ...


Εγω παντως βλεπω συνεχεια και στον υπνο μου και στον ξυπνιο μου οτι θα χασουμε. sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif Χθες το "εβλεπα" οτι θα χασουμε με 18-20 ποντους ως αρκετα πιθανο αλλα ακομα και σημερα με καθαροτερο μυαλο βλεπω μεγαλη ηττα στα σιγουρα! sad-smiley-009.gif
Μακαρι να ξανα-ξανα-ξανα-αποδειχτω λαθος αλλα βλεπω οτι θα χασουμε με 18-20 ποντους καθως θα μας ταραξουν στα τριποντα και στους αιφνιδιασμους.... Γενικα την Ισπανια την ετρεμα ως αντιπαλο της Ελλαδος απο την αρχη.... sad-smiley-009.gif

Επλιζω να ειμαι λαθος, ομως θα ειμαι.....? sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif Καντε κατι να κερδισουμε γιατι δεν θα το αντεξω να φτασουμε τελικο και να μην το παρουμε! Ουτε εσεις λογικα θα το αντεξετε οποτε καντε κατι.......! sad.gif sad.gif
suspect
Δεν εχω καμια ανησυχια για το χρυσο.
Αφου φτασαμε μεχρι εκει, δεν το χανουμε.
Εμπειρια εχουμε.
Μυαλο εχουμε.
Γιαννακη εχουμε.
Μπασκετικη παδεια εχουμε.
Θα κανω και μια προβλεψη:
Το ματς θα πηγαινει στα ισα ( ή μπορει και να χανουμε ) μεχρι το 13’
Μετα δεν θα εχει νοημα.
Είναι πολύ μεγαλη ομαδα η Εθνικη Ελλαδος για να χασει…
apollonaras
Ναι φιλε δικιο εχεις,το προσεξα κ εγω αυτο!!Σημερα γινοταν χαμος!Παντου επαιζαν μπασκετ!Οποιος ξερει απο πατρα στα ανοιχτα του απολλωνα αλλες μερες του καλοκαιριου ειχε μεχρι 40 ατομα,το πολυ!!ημερα γινοταν πανικος!Ρεκορ προσελευσης!ηταν κ κατι 40αριδες.50αριδες κ ελεγαν οπως τοτε το 87 που πηραμε το ευρωπαικο!!ΑΝΤΕ ΝΑ ΑΝΑΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ!!
Warrior
QUOTE(NBAer @ Sep 2 2006, 09:13 PM) *
Εγω παντως βλεπω συνεχεια και στον υπνο μου και στον ξυπνιο μου οτι θα χασουμε. sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif Χθες το "εβλεπα" οτι θα χασουμε με 18-20 ποντους ως αρκετα πιθανο αλλα ακομα και σημερα με καθαροτερο μυαλο βλεπω μεγαλη ηττα στα σιγουρα! sad-smiley-009.gif
Μακαρι να ξανα-ξανα-ξανα-αποδειχτω λαθος αλλα βλεπω οτι θα χασουμε με 18-20 ποντους καθως θα μας ταραξουν στα τριποντα και στους αιφνιδιασμους.... Γενικα την Ισπανια την ετρεμα ως αντιπαλο της Ελλαδος απο την αρχη.... sad-smiley-009.gif

Επλιζω να ειμαι λαθος, ομως θα ειμαι.....? sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif Καντε κατι να κερδισουμε γιατι δεν θα το αντεξω να φτασουμε τελικο και να μην το παρουμε! Ουτε εσεις λογικα θα το αντεξετε οποτε καντε κατι.......! sad.gif sad.gif


Eσυ απο χτες...τα βλεπεις ολα μαυρα!! tongue.gif

Εγω εχω αρχισει τα βουντου εδω και πολυ καιρο,ενω εχω και καλα κρυμμενα κρυφα χαρτια,σε περιπτωση
που κατι αρχισει να στραβωνει!

Πχ. δεν μπορεις να φανταστεις τι καταρες εριχνα στον 2ο ημιτελικο για να προκυψει τραυματισμος!! 19.gif
Με το που τραυματιστηκε ο Γκασολ..ημουν σιγουρος οτι θα περασουν οι Ισπανοι! biggrin.gif



Περα απο την πλακα....οσο πλησιαζει ο τελικος και μενα με ζωνουν τα φιδια.Δεν ξερω γιατι....

Μαλλον ειναι λογικο ομως.
Εγω ειχα δει ονειρο οτι μαζευαμε 30αρα απο ΗΠΑ(δεν ειδα το τελος βεβαια γιατι ηταν εφιαλτης και ξυπνησα smile.gif )
οποτε το θεωρω καλο σημαδι το ονειρο σου...

Κανεις δεν θα αντεξει την ηττα εδω που φτασαμε,οτι και να λεμε μετα.Τωρα που περνα και ο ενθουσιασμος
του ημιτελικου.

18-20 δεν θα φαμε με τιποτα! 33.gif
07macijauskas
Δύσκολο ματς αλλά δεν το χάνουμε με τίποτα. ΤΙ στο καλό φτάσαμε στον τελικό του παγκοσμίου και θα χάσουμε από Ευρωπαϊκή ομάδα?
Έρχεται η π....α η τρανή, Ισπανοί Ισπανοί.
treathitch
QUOTE(Warrior @ Sep 2 2006, 11:37 PM) *
Εγω εχω αρχισει τα βουντου εδω και πολυ καιρο,ενω εχω και καλα κρυμμενα κρυφα χαρτια,σε περιπτωση
που κατι αρχισει να στραβωνει!

Πχ. δεν μπορεις να φανταστεις τι καταρες εριχνα στον 2ο ημιτελικο για να προκυψει τραυματισμος!! 19.gif
Με το που τραυματιστηκε ο Γκασολ..ημουν σιγουρος οτι θα περασουν οι Ισπανοι! biggrin.gif
Περα απο την πλακα....οσο πλησιαζει ο τελικος και μενα με ζωνουν τα φιδια.Δεν ξερω γιατι....

χα!!!
Και γω, αλλά μόνο με τους Αργεντίνους. Όλες οι ομάδες είναι στα μέτρα της Ελλάδας αγωνιστικά, αλλά η Αργεντινή έχει τέτοιο winning character που θα την έτρεμα στον τελικό.
Από τους Ισπανούς, ότι και να γίνει, θα έλεγα 50-50 και έτσι λέω. Προσοχή όμως.. Το 50-50 αλλάζει εύκολα λόγω της Ελληνικής αυτοπεποιθησης..
dizzy_fingers
Γρηγόρη να σε δώσω τώρα τί έλεγες στο τηλέφωνο από κάποια μαγευτική παραλία ενός μαγευτικού νησιού της Ελλάδας, πριν μερικές εβδομάδες? rolleyes.gif 65.gif tongue.gif biggrin.gif
Ά ρε μπαγάσα, πάλι έπιασε το γούρι σου biggrin.gif....

Ομοίως κι εγώ έχω αρχίσει να αγχώνομαι, αλλά δε νομίζω να χάσω και τον ύπνο μου (ή τον έχω χάσει ήδη unsure.gif ? 4 τα ξημερώματα είναι...) tongue.gif.

Ίσως βέβαια ο ενθουσιασμός που επικρατεί εδώ (πωπω τί έχουμε ακούσει σε τηλεόραση-ραδιόφωνα το τελευταίο 48ωρο...) να μην επικρατεί και στα αποδυτήρια του υπεργηπέδου (αυτά των Ελλήνων εννοώ, ε? biggrin.gif) καθώς τα παιδιά μας έχουν δείξει τη σοβαρότητά τους...

Το άγχος όμως υπάρχει.....τελικός είναι.
luciferakos
QUOTE(07macijauskas @ Sep 2 2006, 11:13 PM) *
Συμφωνώ. Δεν πάει άλλο είμαι 15 χρονών και ήδη έχω χάσει 5-6 χρόνια. Ακόμη να συνέλθει η καρδιά μου από το τικ-τακ με την Αμερική.

Όχι από τώρα ρε παλλήκαρε. Είμαι 34 και αν έχω χάσει χρόνια και χρόνια με αυτή την εθνική... αλλά χαλάλι της!!! Τί να θυμηθώ;;; Τον ημιτελικό με τους πλάβι το '87, τον τελικό με τους Σοβιετικούς και το τρίποντο του Γιοβάισα;;; (να έχασα εκεί καμμιά δεκαριά χρόνια;;; ). Να θυμηθώ το κλάμμα το '89 που χάσαμε την πρωτιά;; (Από τι ομάδα χάσαμε όμως ε;;; ). Να θυμηθώ το περσινό ματσάκι με τους Γάλλους;;; Το φετινό με τους Αυστραλούς; Ε ας χάσω κάποια χρόνια ακόμα, φτάνει να δω τους Ισπανούς να πέφτουν... άλλοτε ήταν και ο κακκός μας δαίμονας νομίζω. Εκείνη η ομάδα με Σαν Επιφάνιο και Χιμένεθ... ε ας μας ξαναδούν τροπαιούχους... άλλωστε έχει ξαναπάρει η Ισπανία αργυρό μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα BASKET;; Ούτως ή άλλως διακρίθηκαν και με μια δεύτερη θέση... tongue.gif
qspock
QUOTE(luciferakos @ Sep 3 2006, 07:16 AM) *
Είμαι 34


Ακουτε μικρα? No more παππους for me! tongue.gif

Καλη επιτυχια στην εθνικη μας. Να το σηκωσουν γιατι το αξιζουν smilie_schal1.gif
MAVERICK
Den paizei o Gazol! Kai ti egine? Oi kales omades ehoun enallaktikes lyseis.
Oi galloi an kai hasane ton Parker pigane perifima. Den nomizo pos tha katafernane tipota kallitero akoma kai an eihan ton Parker.

Tha ginei poly dyskolo match simera alla sto telos tha kerdisoume.

Akoma kai an mas kanoune lead me 20 pontous, sto telos tha eimaste oi nikites.

Mou aresei pou oi paiktes mas einai poly coolaristoi. An kai itan piso me 12 pontous apo tin Sidream team biggrin.gif , den deiksane na aghonontai. Se merika simeia paizane les kai itan se proposisi.
Kai an ksanapezame me tous amerikanous pali tha tous kananikousame. Isos kai me megalyteri diafora.

Den yparhei periptosi na hasoume simera. I omada ehei foberi klasi.

PS) Parakoloutho tous agones apo ena doriforiko kanali pou ehei basi ti Notio Afriki: Ston agona me tin Gallia, o ekfonitis eipe gia to Sofo: ksero pos oi Ellines trone arni stis 12 ti nyhta. Alla autos poso arni troei telos panton? biggrin.gif biggrin.gif
Warrior
Δεν περνα η ωρα...... 42.gif

Κοιμαστε ολοι ρε αναισθητα οντα??(!!!) biggrin.gif


QUOTE(ethnosport.gr)
Κατακτούν τον κόσμο


Καθώς τα πανηγύρια για τον άθλο του ημιτελικού κοπάζουν, εφαρμόζοντας πάντα τη φιλοσοφία του Παναγιώτη Γιαννάκη που δεν επιτρέπει πρόωρες θριαμβολογίες, η Εθνική ομάδα προβάρει το μετάλλιο, μαντεύοντας μόνο το χρώμα... Η παρέα του Πάου Γκασόλ μας περιμένει, χωρίς τον αστέρα της ωστόσο, το μεσημέρι της Κυριακής στο «Σαϊτάμα Αρένα» (3/9, 13:30, ΝΕΤ), σε μια στιγμή που σηματοδοτεί τη μεγαλύτερη στιγμή του ελληνικού αθλητισμού. Μια επιτυχία ανέγγιχτη από το τελικό σκορ και τον νικητή του μεγάλου τελικού, αφού η ομάδα του Γιαννάκη έφερε σε πέρας μια... επικίνδυνη αποστολή, με απόλυτη επιτυχία.

Με τους Ισπανούς η Ελλάδα θα συναντηθεί για τέταρτη φορά σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και αν οι Ιβηρες ψάχνουν για την... ισοπαλία (μετρούν μια νίκη και δυο ήττες), ο Θοδωρής Παπαλουκάς αναζητά να γράψει κι ένα προσωπικό ρεκόρ, αφού πρόκειται για την πέμπτη του συμμετοχή σε τελικό, μέσα σε ένα χρόνο κι ως τώρα από τους τέσσερις προηγούμενους έφευγε με μια Κούπα... ανά χείρας. Ο διεθνής πλέι-μέικερ στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στο Βελιγράδι με την Εθνική κι ακολούθησαν οι στέψεις του «τρεμπλ» με την ΤΣΣΚΑ (πρωτάθλημα, Κύπελλο κι Ευρωλίγκα), ψάχνοντας τώρα για το 5/5, όμως αν κανείς αναζητά τι πραγματικά θέλει ο Παπαλουκάς, αυτό βρίσκεται στις δηλώσεις του: «Να βγουν ξανά οι Έλληνες στους δρόμους. Το πάρτι για εμάς τώρα αρχίζει. Ξέρουμε πως ό,τι και να γίνει, στην Ελλάδα θα μας περιμένει μια μεγάλη γιορτή».

Ελλάδα και Ισπανία τα έχουν... ξαναπεί τρεις φορές σε Μουντομπάσκετ, όμως συνολικά την Κυριακή θα αναμετρηθούν για 33η φορά και η παράδοση μάλιστα ευνοεί τους Ιβηρες, που έχουν 23 νίκες ως τώρα. Σε πλαίσιο παγκοσμίου, το 1986 στην Ισπανία οι «οικοδεσπότες» πήραν τη νίκη με 87-86, σε αναμέτρηση για τη φάση των ομίλων της διοργάνωσης, ωστόσο από τότε η Εθνική Ελλάδας μετράει δύο νίκες. Το 1990 στη «Βίγια Μπαγεστέρ» της Αργεντινής το σύνολο του Ευθύμη Κιουμουρτζόγλου επικράτησε 102-93 στην πρώτη φάση, ενώ το 1998 στην Αθήνα η ελληνική ομάδα, με προπονητή τον νυν ομοσπονδιακό τεχνικό, Παναγιώτη Γιαννάκη, νίκησε την Ισπανία 69-62 στον προημιτελικό και πήρε το «εισιτήριο» για τους «4» της διοργάνωσης.

Με την προϊστορία κατά νου και τους χαμηλούς τόνους πάγια τακτική, οι διεθνείς δεν προβαίνουν σε βαρύγδουπες δηλώσεις, αν και δεν κρύβουν πως «το θέλουμε αυτό το Κύπελλο. Ξέρουμε ότι έχουμε ήδη πετύχει, όμως, εδώ που φτάσαμε θέλουμε να κερδίσουμε. Τέτοιες ευκαιρίες μια φορά σου δίνονται στην ζωή», όπως εξηγεί ο Βασίλης Σπανούλης.
Οσο για την απώλεια του Πάου Γκασόλ, περισσότερο ανησυχεί, παρά ικανοποιεί τους παίκτες της Ελλάδας, όπως προκύπτει και από τα λεγόμενα του Δημήτρη Διαμαντίδη: «Είναι πλήγμα για την Ισπανία, όμως ποτέ δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει μια ομάδα έπειτα από μια απώλεια. Θα πρέπει να είμαστε εξαιρετικά προσεκτικοί».

Οσο για τον αρχηγό Μιχάλη Κακιούζη, αφού τονίζει πως «το κυριακάτικο ματς εξαρτάται καθαρά από εμάς. Αν παίξουμε όπως πάντα τότε δεν θα έχουμε πρόβλημα. Η Ισπανία είναι πολύ καλή ομάδα, παρά την απουσία του Γκασόλ. Εμείς θέλουμε να γίνουμε κατακτητές του κόσμου», ομολόγησε πως δεν κάνει όνειρα ακόμη, αφού... πάσχει από αϋπνίες. Οχι ειδικά, αλλά γενικά... «Πως θα κοιμηθώ απόψε; Όπως πάντα. Δύσκολα δηλαδή, γιατί το τελευταίο διάστημα έχω αϋπνίες».

Η προϊστορία:

1. 18/10/1951 Ελλάδα-Ισπανία 47-49 Μεσογειακοί Αγώνες
2. 20/07/1955 Ισπανία-Ελλάδα 59-53 "
3. 23/07/1955 Ισπανία-Ελλάδα 58-57 "
4. 02/05/1961 Ελλάδα-Ισπανία 46-73 Ευρωμπάσκετ ΄61
5. 05/06/1965 Ελλάδα-Ισπανία 89-82 Ευρωμπάσκετ ΄65
6. 07/10/1967 Ελλάδα-Ισπανία 95-99 Ευρωμπάσκετ ΄67
7. 13/08/1972 Ελλάδα-Ισπανία 82-88 Προολυμπιακό Τουρνουά
8. 02/10/1973 Ισπανία-Ελλάδα 86-74 Ευρωμπάσκετ ΄73
9. 09/06/1975 Ελλάδα-Ισπανία 63-89 Ευρωμπάσκετ ΄75
10. 26/08/1975 Ελλάδα-Ισπανία 74-80 Μεσογειακοί Αγώνες
11. 23/05/1979 Ελλάδα-Ισπανία 88-89 Ευρωμπάσκετ ΄79 (προκριματική φάση)
12. 30/05/1981 Ελλάδα-Ισπανία 72-111 Ευρωμπάσκετ ΄81
13. 30/05/1983 Ελλάδα-Ισπανία 79-100 Ευρωμπάσκετ ΄83
14. 17/05/1984 Ελλάδα-Ισπανία 89-90 Προολυμπιακό Τουρνουά
15. 08/07/1986 Ισπανία-Ελλάδα 87-86 Μουντομπάσκετ ΄86
16. 27/05/1987 Ελλάδα-Ισπανία 101-98 Φιλικός Αγώνας
17. 05/06/1987 Ελλάδα-Ισπανία 89-106 Ευρωμπάσκετ ΄87
18. 13/09/1987 Ελλάδα-Ισπανία 71-85 Μεσογειακοί Αγώνες
19. 07/07/1988 Ελλάδα-Ισπανία 84-91 Προολυμπιακό Τουρνουά
20. 09/08/1990 Ελλάδα-Ισπανία 102-93 Μουντομπάσκετ ΄90
21. 27/05/1992 Ισπανία-Ελλάδα 95-94 Διεθνές Τουρνουά
22. 28/06/1993 Ελλάδα-Ισπανία 76-75 Ευρωμπάσκετ ΄93
23. 30/06/1995 Ελλάδα-Ισπανία 66-64 Ευρωμπάσκετ ΄95
24. 07/08/1998 Ελλάδα-Ισπανία 69-62 Μουντομπάσκετ ΄98 (προημιτελικός)
25. 05/06/1999 Ισπανία-Ελλάδα 60-65 Διεθνές Τουρνουά
26. 25/08/2000 Ισπανία-Ελλάδα 76-70 "
27. 15/08/2001 Ισπανία-Ελλάδα 84-79 Φιλικός Αγώνας
28. 26/01/2002 Ελλάδα-Ισπανία 86-73 Ευρωμπάσκετ ΄03 (προκριματική φάση)
29. 25/01/2003 Ισπανία-Ελλάδα 94-91 "
30. 16/08/2003 Ισπανία-Ελλάδα 87-76 Φιλικός Αγώνας
31. 07/07/2004 Ισπανία-Ελλάδα 80-70 Διεθνές Τουρνουά
32. 10/09/2005 Ισπανία-Ελλάδα 80-88 Φιλικός Αγώνας
Alexmei
και εγώ δν αντέχω....... είμαι ξύπνιος εδώ και 2 ώρες.... icon_bored.gif 42.gif

δείτε τον ηγέτη της Ισπανίας.....ΣΕ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙ biggrin.gif




παιδιά θα γίνει μεγάλη μάχη.........!!! Πάμε Ελλάδαρα να τους φάμε τους Ισπανούς!! jedi.gif

QUOTE(sixama @ Sep 3 2006, 11:13 AM) *
edit



να υποθέσω ότι είσαι με τους Ισπανούς; rolleyes.gif Σε παρακαλώ πρόσεχε την γλώσσα σου....

Edit: τι; τώρα το διέγραψες; εγώ δν θα το διαγράψω sixama
Warrior
Μπα δεν τον πιασανε οι ντροπες,εγω το εσβησα.

Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου.....
jokey
Μιάμισι ώρα μέχρι να αρχίσει ο V-Span τα δικά του. Μην αγχώνεστε ρε, το πολύ πολύ να χάσουμε 69.gif
Να μην το χρουσουζέυω όμως, αν παίξουμε καλά, οι πιθανότητες είναι υπέρ μας.
masterjcy
polla syxaritiria gia tous ispanous. respect! s'efxaristoume elladara. psila to kefali
Buk
kati apo ton teliko Kinder-Aek stin euroleague mou thymise afto to mats...

Apontes parontes oi dikoi mas... kalathi apo eleftherh thesi de mporousame na baloume!

sygxaritiria stous ispanous pou ap'oti fainetai diaxirisan kalytera ton imiteliko tous thriambo ap'tous ellines!

kai sygxaritiria bebaios kai stous 12 gigantes tou Giannakh!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.