Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ταινιες τρομου
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
morfi
Aρκετα με τον γαλλικο και τον ιταλικο κινηματογραφο. Σαν φαν των ταινιων τρομου πληγωθηκα sad-smiley-009.gif που ειδα να υπαρχουν τοσα πολλα τοπικ για σινεμα και ταινιες αλλα πουθενα μια αυθεντικη ταινια τρομου...
Hρθε η ωρα να φανει ποιοι εχουν γερο στομαχι...



ΚΑΙ ΝΑΙ ! NAI ! NAI ! NAI ! NAI ! banana.gif Η ΤΑΙΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ !
Hostel 2... ηρθε...







Eπισης αλλες τρομοταινιες που εχουν βγει η προκειται να βγουνε φετος...





NBAholic
Όντας φαν των ταινιών τρόμου, διακρίνω καθαρά μια παρακμή στο όλο γένος, η οποία οφειλεται τόσο στην έλλειψη φαντασίας όσο και στη διαρκή εκτράχυνση του κοινού, που θεωρεί ότι horror σημαίνει gore.

Το Black Christmas, πχ, είναι remake. Το The hills have eyes 2 όπως φαίνεται και από τον τίτλο είναι σίκουελ, αλλά δε γνωρίζω καν αν πρόκειται για συνέχεια του γνήσιου ή κανενός ακόμα remake. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για το Texas Chainsaw Massacre.

Το Hostel έχω ακούσει ότι είναι περισσότερο αηδίας παρά τρόμου (ή για την ακρίβεια, κάτι ανάμεσα, δηλαδή προσπάθεια για horror movie που κατέληξε σε ένα απλό splatter). Το The Descent είναι μάλλον καλύτερο, αν και το σενάριο είναι λίγο αφελές.

(Να δοκιμάσω να κάνω κανένα τοπ-Χ τρομακτικότερων ταινιών ή σκηνών άραγε; )
morfi
QUOTE(NBAholic @ Feb 3 2007, 01:27 AM) *
Το Hostel έχω ακούσει ότι είναι περισσότερο αηδίας παρά τρόμου (ή για την ακρίβεια, κάτι ανάμεσα, δηλαδή προσπάθεια για horror movie που κατέληξε σε ένα απλό splatter). Το The Descent είναι μάλλον καλύτερο, αν και το σενάριο είναι λίγο αφελές.

Το σεναριο και η ολη ιδεα ειναι απλα απιστευτη απλα το χαλαει οτι εχει περισσοτερο τσοντα παρα τρομο.
Βασικα, καπως ετσι σκεφτομουν να φτιαξω το δικο μου θριλερ (αν μπορουσα φυσικα 69.gif ) αλλα πολυ πιο αηδιαστικο και πιο σαδομαζοχιστικο (ναι εχω αρρωστημενο μυαλο w00t.gif ) γι' αυτο και οταν ειδα οτι υλοποιειται κατι παρομοιο με την δικια μου ιδεα ενθουσιαστηκα.


QUOTE(NBAholic @ Feb 3 2007, 01:27 AM) *
(Να δοκιμάσω να κάνω κανένα τοπ-Χ τρομακτικότερων ταινιών ή σκηνών άραγε; )

Κριμα μιας και θα ειμαι offline για λιγο καιρο αλλα καν'το... θα γραψω και τα δικα μου οταν επιστρεψω... cool.gif
NBAholic
QUOTE
Κριμα μιας και θα ειμαι offline για λιγο καιρο αλλα καν'το... θα γραψω και τα δικα μου οταν επιστρεψω...


ΟΚ, θα προσπαθήσω να κάνω ένα τοπ-30 (ή κάτι τέτοιο) των scariest scenes. Θα μου δανείσετε κάποιο χρόνο βέβαια.

QUOTE
Το σεναριο και η ολη ιδεα ειναι απλα απιστευτη απλα το χαλαει οτι εχει περισσοτερο τσοντα παρα τρομο.
Βασικα, καπως ετσι σκεφτομουν να φτιαξω το δικο μου θριλερ (αν μπορουσα φυσικα ) αλλα πολυ πιο αηδιαστικο και πιο σαδομαζοχιστικο (ναι εχω αρρωστημενο μυαλο ) γι' αυτο και οταν ειδα οτι υλοποιειται κατι παρομοιο με την δικια μου ιδεα ενθουσιαστηκα.


Να και κάποιος με καλό alternative γούστο. cool.gif
morfi
Για να απαντησω πρωτα στα προηγουμενα...

QUOTE(NBAholic @ Feb 3 2007, 01:27 AM) *
Όντας φαν των ταινιών τρόμου, διακρίνω καθαρά μια παρακμή στο όλο γένος, η οποία οφειλεται τόσο στην έλλειψη φαντασίας όσο και στη διαρκή εκτράχυνση του κοινού, που θεωρεί ότι horror σημαίνει gore.

Κοιτα, γενικα το χολιγουντ εχει ελλειψη ιδεωω και μου φαινεται πολυ λογικο. Τα εχουν σκεφτει σχεδον ολα ! Για αυτο και εχουν αρχισει να κανουν ολα τα κομικ ταινιες καθως και να κανουν πολλα ριμεικ σε ολα τα ειδη των ταινιων. Προς το παρων συνεχιζω να παραμενω ευχαριστημενος απο την γενικη εικονα των ταινιων τρομου αλλα το μελλον, γενικα ολου του σινεμα, δεν ειναι σε καμμια περιπτωση καλο. Δεν θα με εκπληξει καθολου αν καποτε σταματησουν να βγαινουν ταινιες.

QUOTE(NBAholic @ Feb 3 2007, 01:27 AM) *
Το Black Christmas, πχ, είναι remake. Το The hills have eyes 2 όπως φαίνεται και από τον τίτλο είναι σίκουελ, αλλά δε γνωρίζω καν αν πρόκειται για συνέχεια του γνήσιου ή κανενός ακόμα remake.Το ίδιο φυσικά ισχύει και για το Texas Chainsaw Massacre.

Τα δυο πρωτα δεν τα εχω δει (Το Black Christmas περιμενω να βγει σε dvd και το αλλο δεν εχει βγει ακομα) αλλα το Texas Chainsaw Massacre παρ'ολο που ειναι ριμεικ ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει και φανταζομαι πως θα ειναι καλυτερο απο το κανονικο.





QUOTE(NBAholic @ Feb 3 2007, 01:49 AM) *
ΟΚ, θα προσπαθήσω να κάνω ένα τοπ-30 (ή κάτι τέτοιο) των scariest scenes. Θα μου δανείσετε κάποιο χρόνο βέβαια.

evilmonkey.gif

QUOTE(NBAholic @ Feb 3 2007, 01:49 AM) *
Να και κάποιος με καλό alternative γούστο. cool.gif

Οταν λες alternative ?
Βασικα, τωρα που το σκεφτομαι, θα ηθελα να ποσταρω το σεναριο που εχω φτιαξει αλλα ειναι πολυ αρρωστο και αυστηρως ακαταλληλο για απλους ανθρωπους της καθημερινοτητας cool.gif. Και να μπορουσα καποτε να την φτιαξω την ταινια δεν ξερω αν θα εδιναν αδεια να βγει στο ευρη κοινο...
Keyser_Soze
Μεχρί να ετοιμάσει ο Χόλικ την λίστα του ας κάνω εγώ (αν και δεν είμα τεράστιος φαν) μια λίστα (σε τυχαία σειρά):

Aliens
Exorcist
Saw
The Silence Of The Lambs
Red Dragon
Saw 2
Saw 3
Hostel
The Hills Have Eyes
Dawn Of The Dead (το remake)
Haute Tension
Se7en (Δεν ξέρω αν πιάνεται...)
A Nightmare On Elm Street
Snakes On A Plane
Wolf Creek
The Ring (τα κινέζικα περισσότερο αλλά και το Ring 1 το αμερικάνικο)

Αυτή είναι μια πρόχειρη και αρκετά ελλειπής λίστα. Ίσως υπάρξουν κάποιες αλλαγές αργότερα.
Περιμένω τη λίστα σου Χόλικ...


QUOTE
Βασικα, τωρα που το σκεφτομαι, θα ηθελα να ποσταρω το σεναριο που εχω φτιαξει αλλα ειναι πολυ αρρωστο και αυστηρως ακαταλληλο για απλους ανθρωπους της καθημερινοτητας cool.gif. Και να μπορουσα καποτε να την φτιαξω την ταινια δεν ξερω αν θα εδιναν αδεια να βγει στο ευρη κοινο...
Κι εγώ το θέλω το σενάριο...!!! w00t.gif
NBAholic
QUOTE
Οταν λες alternative ?


Eναλλακτικό. Cult. Με περιορισμένο, αλλά σταθερό πυρήνα φανατικών οπαδών.

QUOTE
Βασικα, τωρα που το σκεφτομαι, θα ηθελα να ποσταρω το σεναριο που εχω φτιαξει αλλα ειναι πολυ αρρωστο και αυστηρως ακαταλληλο για απλους ανθρωπους της καθημερινοτητας . Και να μπορουσα καποτε να την φτιαξω την ταινια δεν ξερω αν θα εδιναν αδεια να βγει στο ευρη κοινο...


Όποτε αποφασίσεις για το σενάριο, στείλε πμ.
Aν είναι ακραίο, μπορεί να απαγορευτεί στην Ελλάδα, αλλά σε κάτι Γερμανο-Γαλλίες κυκλοφορεί σχεδόν οτιδήποτε. Δε θα ήθελες να δεις τα αριστουργήματά σου μεταγλωττισμένα;
morfi
QUOTE(NBAholic @ Feb 3 2007, 02:08 AM) *
Aν είναι ακραίο, μπορεί να απαγορευτεί στην Ελλάδα, αλλά σε κάτι Γερμανο-Γαλλίες κυκλοφορεί σχεδόν οτιδήποτε. Δε θα ήθελες να δεις τα αριστουργήματά σου μεταγλωττισμένα;

Oχι βεβαια... δεν μου αρεσουν τα μεταγλωτισμενα. Θα ειναι αμερικανικη παραγωγη, σε αγγλικη γλωσσα και ετσι θα μεινει οπου και να προβληθει... evilmonkey.gif



offtopic.gif Καπου διαβασα στο νετ οτι βγαινει σε ταινια η ζωη του Earl Monroe... ασχετο αλλα ενδιαφερον, ε ? cool.gif
dizzy_fingers
Στο θέμα της έλλειψης ιδεών στα θρίλερ, νομίζω πως η λύση έχει έρθει, τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια, εξ'ανατολής.
Ring, Grudge, The eye είναι μερικά δείγματα του πως κινούνται τα εμπορικά θρίλερ τα τελευταία χρόνια.

Όταν πλέον τα βαρεθούμε κι αυτά (αν δεν το έχουμε κάνει ήδη), θα έρθουν από αλλού ιδέες.

Τα ιταλικά θρίλερ των 70s είναι μία καλή ιδέα 39.gif...

Καζ', τα ring είναι ιαπωνικά, ότι κινέζικα. Μη σε ξανακούσω να λες κάτι τέτοιο tongue.gif biggrin.gif.
Xaroumenos loukoumas
Βασικά τα θρίλερ με την ορθή έννοια του όρου (πχ Ring κτλ) δεν τα αντέχω καθόλου! Μ αρέσει να τα βλέπω αλλά όταν κάνω κάτι τέτοιο μου πάει Τρίτη και Τετάρτη! Τα αηδίας τύπου Saw κτλ δε με αγγίζουν καν.. Αλλά αυτά δεν έχουν και νόημα. Τα ψυχολογικά είναι το ζουμί!! smile.gif
NBAholic
Το ίδιο και εγώ. Τα slashers και τα splatters τα τοποθετώ σαν ξεχωριστή κατηγορία, χωρίς να σημαίνει ότι δεν τα παρακολουθώ κι'όλας.

ΥΓ. Έχω φτιάξει ένα τοπ-40 τρομακτικών σκηνών, αλλά δεν μπορώ να βρω για όλες τις σκηνές φωτογραφίες, ούτε έχω κάποιο πρόγραμμα που να τραβά snapshots από ταινίες. Καμιά ιδέα; Mήπως είναι καλύτερο να παραθέτω διευθύνσεις απ'το youtube; Mήπως να κάνω απλές περιγραφές, χωρίς πολλά spoilers;
rchos
βασικα ταινιες τυπου saw ειναι καλες για κομωδιες μονο!βγαζουν πολυ γελιο!
οι πραγματικα τρομακτικες ταινιες ειναι τα ψυχολογικα θριλερ οπως ειπαν και οι προηγουμενοι!

QUOTE
Τα αηδίας τύπου Saw κτλ δε με αγγίζουν καν..


καταγγελω το ψευδος!το saw 3 το ειδε ο κυριος λουκουμας με εμενα διπλα του!σε καποιο σημειο(εκει που ανοιγει το κεφαλι για οσους εχουν δει) ενω ετρωγε ποπ κορν τα αφησε επειδη ξαφνικα τον επιασε πονος στο στομαχι! evilmonkey.gif
sihainas
Εγώ στο SAW III άντεξα μέχρι τη σκηνή που ανοίγει το στήθος μιας... ναι ναι...στην αρχή είναι... δεν κάθησα να το δω το υπόλοιπο...
morfi
Την ειδα πριν ενα χρονο και ακομα να την ξεχασω (οχι δεν προκειται για γυναικα 69.gif ).

Ποτε δεν πιστευα οτι θα εγραφα καλα λογια για μια ταινια του γαλλικου κινηματογραφου (ποσο μαλλον γαλλικη ταινια τρομου). Και ομως...
Η ταινια τα σπαει ! Μια απο τις λιγες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ταινιες τρομου. Ανατρεπτικο τελος, πολυ κυνηγητο (και οχι χαζο κυνηγητο οπως σε αλλες ταινιες που η πρωταγωνιστρια ανεβαινει τα σκαλια αντι να βγει απο την πορτα), οι σκηνες των φονων ειναι φρικιαστικες και καθολου φτηνες (καταλαβαινετε τι εννοω με τον ορο "φτηνη" ), αναπαντεχο τελος που ουτε καν σου περναει απο το μυαλο, ενω απο την αρχη (με τον τυπο μεσα στο αυτοκινητο που του κανει στοματικο ενα αποκεφαλισμενο κεφαλι 77.gif ) δειχνει οτι προκειται για τρελη ταινια και αφηνει πολλες υποσχεσεις για την συνεχεια. Και το καλυτερο ? Τειρει την υποσχεση της ! Κατι που τοσο πολυ λειπει απο τις ταινιες τρομου και οχι μονο...
Οποιος φαν του ειδους δεν την εχει δει, πολυ απλα ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙ.
Αυτο ακριβως που γραφει στο εξωφυλλο. Σας γενναει πρωτογονα αισθηματα τρομου και φυσικα... τρελη υπερενταση απο την αρχη μεχρι το τελος. Καιρο ειχε να με κανει μια ταινια τρομου να ιδρωσω.
Τολμω να πω, πως αν δεν σας αρεσε, πολυ απλα μην με ξανα εμπιστευτειτε.

Υ.Γ. Για την δευτερη φωτο... Δεν εχω προθεση να προκαλεσω η κατι τετοιο. Αν νομιζετε οτι ειναι υπερβολικα σκληρη βγαλτε την. wink.gif




Gravedigger
Την έχω δει!Κ σαν άρρωστος που είμαι τρελάθηκα!Πολύ καλή ταινία κ απρόσμενο τέλος!Πάντως σε τέτοιες τανίες είμαι πρώτος.Είναι οι αγαπημένες μου κ έχω δει πάρα πολλές!Ότι έχει αίμα κ φρίκη με συναρπάζει!Στο SAW 3 αγαπημένη μου σκηνή είναι όταν ανοίγει το κεφάλι του Jigsaw....!
Gravedigger
Πολύ καλή ταινία κ το Hills Have Eyes.Εμένα τουλάχιστον μου άρεσε πολύ κ την συστήνω ανεπιφύλακτα.Τώρα περιμένω την συνέχεια στην Ελλάδα!
NBAholic
Προφανώς, η ταινία που αναφέρει ο morfi είναι το "haute tension". Την έχω κατεβάσει εδώ και καιρό και ακόμη δεν έχω αξιωθεί να τη δω...
morfi
Ήρθε η ώρα το τόπικ να πάρει φωτιά. biggrin.gif
Μετά από αρκετό καιρό και αφού είχα μπλέξει με σειρές μου άνοιξε πάλι η όρεξη για ταινίες μακράς διάρκειας biggrin.gif.

Τελευταία ταινία τρόμου το "30 μέρες νύχτα".
Ένα από τα καλύτερα θρίλερ όλων των εποχών; Ίσως να είναι λίγο παρατραβηγμένο αλλά είχα πολύ καιρό να νιώσω τέτοιου είδους αγωνία και τρόμο παράλληλα.
Το αγαπημένο μου περιβάλλον και τα αγαπημένα μου αναπάντητα ερωτήματα ενώνονται με ένα από τα αγαπημένα μου σενάρια (αυτό του "έξω γίνεται σφαγή από ζόμπι και άλλα τέτοια πλάσματα, και εμείς είμαστε κλεισμένοι κάπου που με το παραμικρό λάθος μπορούν να μας βρουν και προσπαθούμε να οργανώσουμε τις επόμενες μας κινήσεις) βρίσκει τέλεια εφαρμογή από εκτέλεση μέχρι υποκριτική (καταπληκτικός ο Τζος Χαρτνετ) και φωτογραφία! Σενάριο με σκοτεινό παρελθόν χωρίς να σου δίνει σαφή εντύπωση από που ήρθαν και τι θέλουν ούτε σου εξηγεί ξεκάθαρα τι συνδέει αυτά τα πλάσματα με τον τύπο που παρακαλούσε να τον πάρουν μαζί τους (τα αναπάντητα ερωτήματα που έγραψα πριν; ). Μοναδικό μελανό σημείο το φτηνό τέλος εκεί που ο ήρωας της ταινίας βγαίνει νικητής στη μονομαχία του με τον leader των... ποιός ξέρει τι είναι.
Πιστεύω πως είναι must για τους λάτρεις του είδους.















QUOTE(NBAholic @ Apr 28 2007, 00:55 ) *
Προφανώς, η ταινία που αναφέρει ο morfi είναι το "haute tension". Την έχω κατεβάσει εδώ και καιρό και ακόμη δεν έχω αξιωθεί να τη δω...

holic ακόμα; biggrin.gif
Gravedigger
QUOTE(morfi @ Mar 28 2008, 14:49 ) *
Ήρθε η ώρα το τόπικ να πάρει φωτιά. biggrin.gif
Μετά από αρκετό καιρό και αφού είχα μπλέξει με σειρές μου άνοιξε πάλι η όρεξη για ταινίες μακράς διάρκειας biggrin.gif.

Τελευταία ταινία τρόμου το "30 μέρες νύχτα".

Πραγματικά πολύ καλή ταινία.Την είχα δει μόλις βγήκε και παρόλο που η αρχική ιστορία δεν με εντυπωσίασε (πολύ κλισέ tongue.gif ) δεν θα μπορούσα να την χάσω αφού είμαι μέγας φαν τέτοιων ταινιών.Όπως είπε και ο Morfi,αγωνία στα ύψη,καλοί ηθοποιοί γενικά πολύ προσεγμένη ταινία.Τώρα για το 1 από τα καλύτερα θρίλερ όλων των εποχών νομίζω ότι υπερβάλεις λίγο όπως είπες αλλά σίγουρα είναι αξιόλογη και κανείς δεν θα μετανιώσει για την χαμένη ώρα του.

ΥΓ.ΑΣΧΕΤΟ.Μια μέρα έβλεπα όνειρο (συνήθως κάτι άκυρα) και μόλις ξύπνησα είχα έτοιμο σενάριο για ταινία τρόμου!Έχω κρατήσει κάποιες σημειώσεις αλλά θέλουν δουλειά!
morfi
QUOTE(Gravedigger @ Mar 28 2008, 14:56 ) *
ΥΓ.ΑΣΧΕΤΟ.Μια μέρα έβλεπα όνειρο (συνήθως κάτι άκυρα) και μόλις ξύπνησα είχα έτοιμο σενάριο για ταινία τρόμου!Έχω κρατήσει κάποιες σημειώσεις αλλά θέλουν δουλειά!

χε biggrin.gif και εγώ έχω έτοιμα ορισμένα σενάρια (ναι, αυτά τα περσινά είναι). Μπορεί να τα ποστάρω κάποια στιγμή.
dizzy_fingers
+1 στα παιδιά από πάνω.

Εσχάτως έχω χάσει το ενδιαφέρον μου στις συνήθεις ταινίες φαντασίας-θρίλερ, αλλά αυτό μου άρεσε πολύ.
Αντίθετα με τις αρχικές μου επιφυλάξεις άξιζε άνετα το 2ωρο που της αφιέρωσα.

Τις σεναριακές τρύπες και τη σπασμωδική (σχεδόν αστεία) συμπεριφορά των "κακών" τις προσπερνάω καθώς το κλου της ταινίας ήταν η ατμόσφαιρα και η φωτογραφία, όπου οι συντελεστές έκαναν πολύ καλή δουλειά.
NBAholic
QUOTE
holic ακόμα;


Ναι. Τότε που είχε κρασάρει ο σκληρός δεν είχα προλάβει να το περάσω κάπου και το έχασα... shot.gif

QUOTE
ΥΓ.ΑΣΧΕΤΟ.Μια μέρα έβλεπα όνειρο (συνήθως κάτι άκυρα) και μόλις ξύπνησα είχα έτοιμο σενάριο για ταινία τρόμου!Έχω κρατήσει κάποιες σημειώσεις αλλά θέλουν δουλειά!


QUOTE
χε και εγώ έχω έτοιμα ορισμένα σενάρια (ναι, αυτά τα περσινά είναι). Μπορεί να τα ποστάρω κάποια στιγμή.


Ναι, είναι ενδιαφέρον ότι εν ώρα ύπνου παράγουμε μερικές από τις καλύτερες σκέψεις μας, ακόμη κι όταν δεν έχει αρχίσει ακόμη η φάση των ονείρων. Αυτό ισχύει κυρίως για όσους χρειάζονται πάνω από 5 λεπτά για να αποκοιμηθούν.
Keyser_Soze
QUOTE
Τελευταία ταινία τρόμου το "30 μέρες νύχτα".

Άλλη μια ταινία που βασίζεται σε ένα εξαιρετικό κόμικ. Αν και ήταν αρκετά καλή η ταινία, σε περίπτωση που διαβάσετε το κόμικ θα ξενερώσετε αρκετά. Εννοώ ότι θα μπορούσε η ταινία να είναι πολύ καλύτερη αν οι ιθύνοντες έμεναν πιο κοντά στο κόμικ.

Αυτό που περιμένω τώρα είναι το νέο πόνημα του Τζορτζ Ρομέρο, το The Diary of the Dead, το οποίο απ' ότι λένε θα προσεγγίσει τα ζόμπι με μια τελείως διαφορετική και πρωτότυπη ματιά. Για όποιον ενδιαφέρεται παίζεται τώρα στους ελληνικούς σινεμάδες.
Gravedigger
QUOTE(Keyser_Soze @ Mar 28 2008, 16:41 ) *
Αυτό που περιμένω τώρα είναι το νέο πόνημα του Τζορτζ Ρομέρο, το The Diary of the Dead, το οποίο απ' ότι λένε θα προσεγγίσει τα ζόμπι με μια τελείως διαφορετική και πρωτότυπη ματιά. Για όποιον ενδιαφέρεται παίζεται τώρα στους ελληνικούς σινεμάδες.

Και εγώ αυτό περίμενα αλλά έχει πολύ λίγες προβολές ενώ στο Mall παίχτηκε μόνο μια βδομάδα και σήμερα που θα πήγαινα να το δω δεν το βλέπω στο πρόγραμμα...Οπότε θα δω το funny games... 68.gif 68.gif Κρίμα...
Jimar
το funny games ειναι ριμεικ του παλιου funny games του χανεκε, η καμια σχεση ? αν ναι τοτε πρεπει να το δω w00t.gif

απιθανη η παλια ταινια. ασυνηθιστο αλλα πολυ καλο τελος και φοβερες ερμηνειες, ειχα μεινει για μερικες ωρες αφου την ειδα...
(λιγο μου το χαλαγε η μανα , της οποιας η φατσα μου την εσπαγε απιστευτα χωρις να ξερω γιατι)
dizzy_fingers
Ναι, το ρημέηκ γυρισμένο από τον ίδιο τον Χάνεκε και αυτή τη φορά είναι.
Έχουν ακουστεί τα καλύτερα και για αυτήν την ταινία.

Καζ' πότε θα πας να δεις τον Ρομέρο?
Μήπως πάμε μαζί, γιατί δε βρίσκω άτομο που να θέλει να τη δει (ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε 65.gif ).
captain charisma
ψωμοτυρι τις εχω τις ταινιες τρομου!
Flash
QUOTE(big dirk @ Mar 28 2008, 19:33 ) *
ψωμοτυρι τις εχω τις ταινιες τρομου!


Αποτελούν εμπνεύσεις για posts σου ;
captain charisma
κατα καποιο τροπο ναι 19.gif
Keyser_Soze
QUOTE(dizzy_fingers @ Mar 28 2008, 15:07 ) *
Ναι, το ρημέηκ γυρισμένο από τον ίδιο τον Χάνεκε και αυτή τη φορά είναι.
Έχουν ακουστεί τα καλύτερα και για αυτήν την ταινία.

Καζ' πότε θα πας να δεις τον Ρομέρο?
Μήπως πάμε μαζί, γιατί δε βρίσκω άτομο που να θέλει να τη δει (ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε 65.gif ).
Για το Funny Games το παλιό, έχω να πω πως είναι τρελή ταινιάρα. Το ριμέικ είναι ακριβώς ίδιο με το πρωτότυπο. Καμία απολύτως σεναριακή διαφορά. Μέχρι και παρόμοια ρούχα φοράνε όλοι οι ηθοποιοί. Η μόνη διαφορά στην ουσία είναι η γλώσσα. Εκτός αυτού, νομίζω πως το Funny Games δεν είναι από τις ταινίες που ξαναβλέπεις εύκολα. Πιστεύω ότι όσο αριστουργηματικό είναι σε σύλληψη, άλλο τόσο επίπονο είναι λόγω των ακραίων σκηνών και του ψυχολογικού πολέμου που προκαλεί. Πραγματικά ψυχοφθόρο. Γι' αυτόυς τους 2 λόγους προτείνω το ριμέικ να το δουν οπωσδήποτε όσοι δεν έχουν δει το παλιό (1ον ακριβώς ίδιο με το πρωτότυπο, 2ον ψυχοφθόρα διαδικασία).

Όσον αφορά τη νέα ταινία του Ρομέρο, δεν ξέρω ρε φίλε κατά πόσο ψήνομαι να πάω να το δω σινεμά. Και εκτός αυτού, όπως είπε και ο Ντίγκερ, ήδη το απέσυραν από πολλούς σινεμάδες.
Εγώ λέω να τα αφήσεις αυτά και να πάρεις την κοπέλα σου να πάτε να δείτε το Before the Devil Knows You're Dead, να πάθετε πλάκα. smiley.gif
jois21
Οι τελευταιες που θυμαμαι ειναι τα 28 Weeks Later και 1408. Το 2ο ηταν καλυτερο.
Gravedigger
QUOTE(Keyser_Soze @ Mar 28 2008, 22:23 ) *
Για το Funny Games το παλιό, έχω να πω πως είναι τρελή ταινιάρα. Το ριμέικ είναι ακριβώς ίδιο με το πρωτότυπο. Καμία απολύτως σεναριακή διαφορά. Μέχρι και παρόμοια ρούχα φοράνε όλοι οι ηθοποιοί. Η μόνη διαφορά στην ουσία είναι η γλώσσα. Εκτός αυτού, νομίζω πως το Funny Games δεν είναι από τις ταινίες που ξαναβλέπεις εύκολα. Πιστεύω ότι όσο αριστουργηματικό είναι σε σύλληψη, άλλο τόσο επίπονο είναι λόγω των ακραίων σκηνών και του ψυχολογικού πολέμου που προκαλεί. Πραγματικά ψυχοφθόρο. Γι' αυτόυς τους 2 λόγους προτείνω το ριμέικ να το δουν οπωσδήποτε όσοι δεν έχουν δει το παλιό (1ον ακριβώς ίδιο με το πρωτότυπο, 2ον ψυχοφθόρα διαδικασία).

Είδα το funny games.Το παλιό δεν το είχα δει αλλά αυτό μ'άρεσε!Δεν ξέρω τι περίμεναν πολλοί να δούνε γιατί άκουγα κάτι άσχετα σχόλια σιγά το θρίλερ και παρόμοια (καμιά 10αριά άτομα αποχώρησαν πριν τελειώσει η ταινία) αλλά ήταν καλό.Ασφαλώς και δεν ήταν το κλασικό θρίλερ,είχε πολύ γέλιο (πάρα πολύ θα έλεγα),γενικά ψαγμένη και 'περίεργη' ταινία!
dizzy_fingers
QUOTE(Keyser_Soze @ Mar 28 2008, 23:23 ) *
Εγώ λέω να τα αφήσεις αυτά και να πάρεις την κοπέλα σου να πάτε να δείτε το Before the Devil Knows You're Dead, να πάθετε πλάκα. smiley.gif

Το είδαμε.
Πώ ρε φίλε ψυχοπλάκωμα...εκεί που θα πάει ένα πράγμα στραβά θα πάνε ΟΛΑ τα υπόλοιπα.
Ήταν τόσο πειστικοί οι ηθοποιοί που βγαίνοντας από το σινεμά έψαχνα θηλιά να κρεμαστώ νομίζοντας πως τα προβλήματά τους ήταν δικά μου 71.gif .
red pyramid88
Εγώ απ' τη πλευρά μου να προτείνω τα εξής:

Ichi the killer


Ιαπωνικό αριστούργημα γεμάτο splatter, μπαίνει μέσα στο είδος των ταινιών τρόμου κυρίως λόγο του manga που είχε βγεί και πήγαινε καθαρά σε αυτό το στυλ. Σαδιστικό μέχρι εκεί που δεν πάει, μαυροψυχία στο φούλ και μίσος για κάθε τι ανθρώπινο. Ο τρόμος κατ' εμέ βρίσκεται πιο πολύ στις σκέψεις και τις φαντασιώσεις των ηρωών παρά στη βία και αυτό είναι που πολύ πετυχημένα περνάει η ταινία.

Hellraiser


Ντάξει, Clive barker και ξερό ψωμί! biggrin.gif Ένας απο τους καλύτερους συγγραφείς τρόμου κάνει τη προσπάθεια του να μπεί στη βιομηχανία του κιηματογράφου, και η αλήθεια είναι ότι για λίγο καιρό τα κατάφερε μιάς και η ταινία πέτυχε να κάνει πολύ καλές εισπράξεις. Απο εκεί και πέρα ακουλούθησαν συνέχεις, άλλες πολύ καλές (Hellbound, Hell on Earth) και άλλες απλά απαράδεκες (Bloodline). Απο τις πιο αμφιλεγόμενες σειρές, αξίζει να το τσεκάρετε.

Zombi 2

Φαντάζομαι όλοι ξέρετε τον Ρομέρο. Ο Φούλτσι, είναι χάρη σε τούτη τη ταινία ο άλλος μεγάλος σκηνοθέτης τρόμου με ζόμπι που υπάρχει και για αυτό και μόνο αξίζει να του δώσει κανείς respect. Χαμηλό μπάζετ, σατηρισμός τόσο της κοινωνίας όσο και του κινηματογράφου τρόμου γενικά

όποιος αμφιβάλει ας ξαναδεί τη σκηνή με το μάτι tongue.gif

θεικές ατάκες, μουσική αρακτηριστικότατη, γενικά ένα μείγμα το οποίο είναι να σε μαγεύει.

Θα επανέλθω κάποια στιγμή και με άλλες ταινίες.
ios
QUOTE(dizzy_fingers @ Mar 31 2008, 09:16 ) *
Το είδαμε.
Πώ ρε φίλε ψυχοπλάκωμα...εκεί που θα πάει ένα πράγμα στραβά θα πάνε ΟΛΑ τα υπόλοιπα.
Ήταν τόσο πειστικοί οι ηθοποιοί που βγαίνοντας από το σινεμά έψαχνα θηλιά να κρεμαστώ νομίζοντας πως τα προβλήματά τους ήταν δικά μου 71.gif .



Όσο περίεργο και αν φαίνεται, κάπου διάβαζα ότι πρόκειται περί πραγματικής ιστορίας όπως και το Dog day afternoon (του ίδιου σκηνοθέτη με παρόμοια θεματολογία) και ότι αλλάξανε κάποια βασικά στοιχεία "to protect the guilty"..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.