Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μια στροφή πριν το όνειρο
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
Air Kef
Τηρώντας το έθιμο-γούρι λοιπόν ανοίγω αυτό το τόπικ για τους αγώνες μεταξύ Μακάμπι και Ολυμπιακού για την φάση των 8 της Ευρωλίγκα.Ο πρώτος που συμπληρώνει 2 νίκες προκρίνεται στο Final 4 της διοργάνωσης που θα γίνει στην Πράγα.

Η Μακάμπι που έχει κατακτήσει την κούπα τις 2 τελευτάιες φορές είναι το απόλυτο φαβορί μιας και έχει το πλεονέκτημα έδρας και εκεί θα παιχτεί το 3ο ματς,εφ'όσων χρειαστεί.

Ο Ολυμπιακός που είχε ως αρχικό στόχο την πρόκριση στους 16 και εκεί την αξιοπρεπή παρουσία,έχασε από λάθη του την πρώτη θέση του ομίλου του.Παρ'ολα αυτά,βρίσκεται αντιμέτωπος με την μεγαλύτερη πρόκληση της χρονίας μιας και έχει την ευκαιρία να πάει στους 4 ύστερα από 7 χρόνια και χωρίς κανένας να ζητάει τίποτα από αυτόν.

Πρώτη αναμέτρηση την Τρίτη στην ΝΟΚΙΑ ΑΡΕΝΑ στο Τελ Αβίβ,ρεβάνς την Πέμπτη στο ΣΕΦ και ο 3ος αγώνας την επόμενη Πέμπτη στο Ισραήλ.


Καλή τύχη στην ομάδα και με την πρόκριση! 41.gif 56.gif
thrylos7
Πιστεύω θα περάσουμε...

Μακάμπι τρέμε... Δε θα ξέρει από που της ήρθε...

Θα τους κατασπαράξει ο Αργυρόπουλος... Γιατί είναι δεδομένο ότι Έντνι, Χαρίσης και Κόλιεβιτς θα βγουν με 5 φάουλ... Ωχ! Μόνο 12 μπαίνουν στην αποστολή ε;

Θα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον πάντως...
Psilos_1987
Ετσι να μην χαλανε τα γουρια!!!
Εγω παντως (δεν ξερω γιατι ) περιμενω να δω αυριο τον Ζουκι να παιζει!
Και οχι μονο να παιζει αλλα να βγαινει και MVP!!!!!!!!!!
(τρελο ε?)
thrylos7
Κι εγώ περίμενα να παίξει αλλά δεν είναι καν στην αποστολή....
Το κρυφό χαρτί λέγεται Λάζαρος Αγαδάκος...
Dromeas7
QUOTE(thrylos7 @ Apr 4 2006, 02:19 AM)
Κι εγώ περίμενα να παίξει αλλά δεν είναι καν στην αποστολή....
Το κρυφό χαρτί λέγεται Λάζαρος Αγαδάκος...
*



10 δεύτερα για τη λήξη του αγώνα........ο Κολιεβιτσ κατεβάζει τη μπάλλα.........Η Μακάμπι προηγείται με 1 πόντο.......η μπάλλα πάει στον βασιλόπουλο, φαίνεται ότι θα πάρει πάνω του την τελευταία προσπάθεια............................σηκώνεται για το σουτ....................αστοχει!!!!!! Η μπάλλα αναπηδάει στο στεφάνι ..............................Ομως ναι ο λάζαρος Αγαδάκος σηκώνεται και παίρνει το ριμπάουντ!!!!! ................ΚΑΙ ΝΑΙ Ο ΑΓΑΔΑΚΟΣ ΚΑΡΦΏΝΕΙ ΤΗ ΜΠΑΛΛΑ ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΙ ΤΗΣ ΜΑΚΑΜΠΙ!!!!!!!!!............................................................................
.....
..............................μΕΓΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΓ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΖΑΡΟ ΑΓΑΔΑΚΟ ΠΟΥ ΜΕ 15 ΠΟΝΤΟΥΣ 12 ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ ΚΑΙ 5 ΚΟΨΙΜΑΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΗ ΜΑΚΑΜΠΙ!!!!



ΟΕΟ.... 77.gif
Warrior
QUOTE(Dromeas7 @ Apr 4 2006, 11:57 AM)
10 δεύτερα για τη λήξη του αγώνα........ο Κολιεβιτσ κατεβάζει τη μπάλλα.........Η Μακάμπι προηγείται με 1 πόντο.......η μπάλλα πάει στον βασιλόπουλο, φαίνεται ότι θα πάρει πάνω του την τελευταία προσπάθεια............................σηκώνεται για το σουτ....................αστοχει!!!!!! Η μπάλλα αναπηδάει στο στεφάνι ..............................Ομως ναι ο λάζαρος Αγαδάκος σηκώνεται και παίρνει το ριμπάουντ!!!!! ................ΚΑΙ ΝΑΙ Ο ΑΓΑΔΑΚΟΣ ΚΑΡΦΏΝΕΙ ΤΗ ΜΠΑΛΛΑ ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΙ ΤΗΣ ΜΑΚΑΜΠΙ!!!!!!!!!............................................................................
.....
..............................μΕΓΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΓ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΖΑΡΟ ΑΓΑΔΑΚΟ ΠΟΥ ΜΕ 15 ΠΟΝΤΟΥΣ 12 ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ ΚΑΙ 5 ΚΟΨΙΜΑΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΗ ΜΑΚΑΜΠΙ!!!!
ΟΕΟ.... 77.gif
*



Φανταζεστε?? blink.gif ohmy.gif

Πλακα θα χει!! laugh.gif laugh.gif
Psilos_1987
10 δευτερα πριν την ληψη του αγωνα....... Η μακαμπι προηγειται με 3 και ο ολυμπιακος ειναι στην επιθεση με τον Κολιεβιτς (Εντνι και χαρισης εχιυν φυγει με πεντε φαουλ εδω και ωρα!!!!!) Κανει το μπασιμο αλλα κλεινεται και αναγκαζεται να πασσαρει εξω στον αμαρκαριστο Σχορτσιανιτη........
Αυτος απο την θεση βαλ'το αγορι μου (πολυ Σκουντης ε?) σουταρει σε νεκρο χρονο ευστοχει κερδιζει και το φαουλ απο τον πολυ μικροτερο του Σολωμον που επεσε πανω του με φορα αλλα το μονο που καταφερε ηταν να εκτοξευτει καμποσα μετρα πισω!!!!!!!
Τελικα ευστοχει και στην βολη και ο ολυμπιακος παιρνει μια εντυπωσιακη νικη!!!!!





Τωρα απ'ολα αυτα δεν ξερω τι ειναι πιο πιθανο.........
Παντως σαν πιο απιθανο θα θεωρουσα το να ευστοχισει ο Σοφο στην βολη ( rolleyes.gif )

MVP του αγωνα : ο θεος που σιγουρα ειχε παει νωρις για υπνο
thrylos7
laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Άλλα ενδεχόμενα είναι να καρφώσει ο Έντνι στη μούρη του Μπαστόν... Όπου Έντνι βάλτε Κόλιεβιτς, Χατζή...

Άντε έχω πορωθεί... Έτσι και το αλλάξουν όταν έχει C.L. θα ακούσετε για ένα φόνο στις ειδήσεις...
Άντε να περάσουν και οι 2... Να δούμε φέτος 9 αναμετρήσεις Ολυμπιακού - Παναθηναϊκού...

Παπαμακάριος - Βασιλόπουλος θα έχουν πολλή δουλειά... στους ψηλούς αναμένεται γερή κόντρα.. Μακάρι να βρεθεί στη μέρα του ο Σοφοκλής.
leonkalf
Και γω έχω πορωθεί και περιμένω με αγωνία να περάσει η ώρα,να κατέβω πασαλιμάνι να δω το παιχνίδι.
Συμφωνώ για Παπαμακάριο-Βασιλόπουλο.Πρέπει να πάνε καλά στην άμυνα στους Πάρκερ-Μπαστόν.

Τι C.L ? Σήμερα έχουμε το μυαλό μας μόνο στο basket. Ας έχουμε κερδίσει και μετά όποιος θέλει βλέπει λίγο ποδόσφαιρο,έτσι για χαλάρωμα...

thryle7 κάνε ένα τουλάχιστον post ακόμα να περάσεις τα 666.Μην έχουμε και αυτά κόντρα... biggrin.gif
thrylos7
Περίμενα να βρω αφορμή... Έχω αργήσει ήδη στο μάθημα μόνο και μόνο γι' αυτό.. πλέον I'm just the neighboor...(έτσι γράφεται; )

Εγώ βλέπω Παπαμακάριο σε Solomon αν ο Έντνι φτάσει τα δύο φάουλ σύντομα και Βασιλόπουλο σε Parker... Πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί με τα φάουλ..

Το C.L. δε το λέω για εμάς... Εξάλλου αργότερα θα έχει και Μπάρτσα - Ρεάλ.. οι άλλοι όμως..;

Τρέχω για το μάθημα... fast.gif
Alexmei
μία αότομη και δύσκολη στροφή..... tongue.gif
thrylos7
Όπως είπε και ο Γέμελος... ΤΖΑΜΠΑ ΗΤΤΑ για τον Ολυμπιακό...
Η Μακάμπι τα πρώτα 25' ήταν η γνωστή Μακάμπι, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.... Ο Ολυμπιακός ήταν τραγικός... στα 5' δευτερόλεπτα επίθεση και όχι πάντα με καλές προϋποθέσεις... Ασφαλώς τέτοιο στυλ έχουμε πάνω κάτω αλλά όταν είσαι τόσο άστοχος δεν κάνεις τίποτα.. Δεν παίξαμε καθόλου οργανωμένα, μόνο μεμονωμένες φάσεις ήταν αποτέλεσμα ομαδικής δουλειάς... Σκορ: 63-48
Από εκεί και πέρα όλα άλλαξαν.. Βάλαμε κάτω τη μπάλα, παίξαμε ήρεμα, με φοβερή άμυνα και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σειμπούτις και όλα έδειχναν έτοιμα για τη μεγάλη ανατροπή... Σκορ 74-74
Μέχρι εδώ βέβαια είχαμε με 4 φάουλ Σοφακλή, 3 Ζίζιτς και Βασιλόπουλο, απ' την άλλη 4 ο συνήθης ύποπτος Μπαστόν.

Μετά συνέβη ότι γίνεται σε όλους τους αγώνες στην Ευρώπη που είναι εκτός έδρας και κρίνονται στο τέλος... Δυο λανθασμένες επιλογές του Βασιλόπουλου, 4 φάουλ ο Ζίζιτς και πλέον ο Μπαστόν να κάνει πάρτυ δείχνοντας ότι είναι μεγάλος παίκτης, εκμεταλλευόμενος βέβαια τα 4 φάουλ των αντιπάλων του, άρα χαλαρή άμυνα.... Από εκεί και πέρα το ματς έγερνε κατά πολύ προς τη Μακάμπι και κάνοντας φάουλ για να εξαντλήσουμε όλες τις πιθανότητες πήγε στο 87-78...

Τα πρώτα 25' ήμασταν πραγματικά αγνώριστοι... πολύ κακοί..
Τα επόμενα 12'-13' παρουσιάσαμε την πρόσφατη εικόνα και...
Τα τελευταία 2'-3' τη γνωστή εικόνα απειρίας.

Στα κακά διαστήματα δεν είμασταν συγκεντρωμένοι ενώ παρουσιάστηκαν και τα προβλήματα συννενόησης που έχει πει κάπου στο forum o dizzy. Πολλά τέτοια λάθη, δεν έχει σημασία πιστεύω να αναφέρω συγκεκριμένα...
Το αποτέλεσμα αφήνει πικρή γεύση... Εμένα όμως κάτι μου λέει το γεγονός ότι παίζοντας μόνο τόσο λίγο διάστημα καλό μπάσκετ διεκδικήσαμε (σχεδόν) μέχρι τέλους τη νίκη μέσα στη Μακάμπι. Αυτό που φοβάμαι είναι πως θα "δεχθούμε" αυτή την ήττα.. Αν δηλαδή συνειδητοποιήσουμε τι έγινε και ξυπνήσουμε... Ελπίζω να μη μας πάρει από κάτω και να πάμε με μεγάλη αυτοπεποίθηση την Πέμπτη στο ΣΕΦ.
Αν συμβεί αυτό βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι η Μακάμπι θα φύγει με σκυμμένο το κεφάλι την Πέμπτη, ίσως και με πολλούς πόντους...
Ωστόσο δεν είναι σίγουρο ότι θα αντιδράσουμε σωστά... Ίσως να χτυπήσει(με κάποιον τρόπο) ο Γκέρσον σε μια τέτοια αδυναμία και η Μακάμπι να πανηγυρίσει εύκολα μια νίκη εδώ μέσα...
Πλέον θεωρώ το επόμενο παιχνίδι δυσκολότερο από το 3ο. Όχι με την άποψη ότι αν χάσουμε θα αποκλειστούμε... Αν τα παίρναμε κάπως ξέχωρα...
Οπότε εδώ μπαίνει ο ρόλος του προπονητή... Όχι ότι εξαρτάται αποκλειστικά από αυτόν βέβαια.. Το στοίχημα όμως θα είναι να παρατάξει την ομάδα με σωστή ψυχολογία που θα μεταφερθεί και θα φανεί μέσα στο παιχνίδι. Εκεί για μένα παίζονται όλα... Και από εκεί και πέρα μόνο απίθανη δε θα είναι η νίκη στη NOKIA arena...

Αν στο τελικό σκορ 87-78 βάλουμε ανάμεσα στα ψηφιά παύλες θα δούμε την παράδοση που έχει η μία ομάδα έναντι της άλλης... Λέτε να πάει παράταση 88-88 το επόμενο;...
dizzy_fingers
QUOTE
Άλλα ενδεχόμενα είναι να καρφώσει ο Έντνι στη μούρη του Μπαστόν


Αυτά τα έκανε μόνο ο Καλαϊτζής σε τελικούς ΠΑΟ-ΟΣΦΠ στα Πατήσια cool.gif(πλάκα πλάκα αν έχει κανείς σε βίντεο τη μοναδική αυτή φάση στα χρονικά του παγκόσμιου μπάσκετ, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα να το μοιραστεί μαζί μας laugh.gif ).
Πάντως σήμερα είδα ένα ακροβατικό του Έντνι στη μάπα του Μπαστόν! Είχε κι άλλα??? ohmy.gif
thrylos7
Ο Έντνι έκανε 2 τέτοια ακροβατικά...
Είχαμε 2 καρφώματα "in your face..."
Κλέβει ο Λιούις και αντί για το γνωστό λέι απ και λάθος που κάνει συνήθως καρφώνει στη μούρη του Πάρκερ ->εκεί λέω το πήραμε, αφού το έκανε καλά τώρα, τις προηγούμενες έκανε λάθος και χάναμε... Αμ δε!

Πάσα "τρύπα" στο διερχόμενο από τα πλάγια Μπαστόν από τον Πάρκερ και εντυπωσιακό κάρφωμα στο πρόσωπο του θύτη της προηγούμενης περίπτωσης..

Επίσης είχαμε ένα πολύ τρελό τρίποντο του Βούισιτς όπως και ένα κάπως λιγότερο του Βασιλόπουλου...
dizzy_fingers
Αυτό του Βασιλόπουλου με ευλόγησε ο θεός του zapping και το είδα. Τέλειωνε ο χρόνος και την πέταξε στον θεό...

Ο Λιούις, S.S.E.D. (όποιος έχει δει την Ονειροπαγίδα του Στήβεν Κινγκ θα καταλάβει)?
thrylos7
QUOTE
Είχαμε 2 καρφώματα "in your face..."
Κλέβει ο Λιούις και αντί για το γνωστό λέι απ και λάθος που κάνει συνήθως καρφώνει στη μούρη του Πάρκερ

Από sportime.gr
Click to view attachment

QUOTE
Ο Λιούις, S.S.E.D. (όποιος έχει δει την Ονειροπαγίδα του Στήβεν Κινγκ θα καταλάβει)?

???
Και όποιος δεν την έχει δει;;; Ξέρω, να πάω να τη δω οπωσδήποτε... biggrin.gif
dizzy_fingers
Μπα, μην την δεις....μούφα, κατά τη γνώμη μου.

S.S.E.D. : Same Sh!t Every Day biggrin.gif.
thrylos7
Edit: τελικά μάλλον δεν έκλεψε ο Λιούις... όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία..
Ναι, κακός ήταν... είχε κάτι εκλάμψεις αλλά γενικά ήταν άστοχος. Δε στηριχθήκαμε και πολύ πάνω του βέβαια...
thrylos7
Επίσης στο ματς αυτό φάνηκε ίσως για πρώτη(!!!) φορά φέτος η απουσία του Ζουκάουσκας... Κάτω από τα καλάθια δε μπορούσαμε να τους σταματήσουμε ενώ αν ήταν ο Ζούκι σίγουρα θα περιορίζονταν...
Δεν ήξερε ποιον να πρωτοπιάσει ο Βασιλόπουλος... πόσες φορές βγήκε στον Βούισιτς... τον Πάρκερ τον ανέλαβε ο ανέκαθεν πιο παθιασμένος από όλους Σειμπούτις.
qspock
Επ! Τι λετε για τον αγαπημενο μου Κουινσι? 24.gif

Συμφωνω, για πρωτη (!) φορα φανηκε η ελλειψη ενος ικανου ψηλου μεσα στο καλαθι. Ετσι ειναι, οσο πιο πολυ ανεβαινει το επιπεδο τοσο φαινονται και καποια κενα που καλυπτονταν με αλλες ομαδες. Η ικανοτητα του Ζουκι στα κοψιματα ηταν ακριβως αυτο που ελειπε απο τον Ολυμπιακο (στην αμυνα).
Warrior
Εμενα μου αρεσε που ο Βουισιτς ηταν τραυματιας και ηταν αμφιβολος μεχρι
πριν λιγες μερες!!

Δηλαδη αν δεν ηταν,τι θα εκανε?

Σημειο κλειδι του ματς πιστευω ηταν που φορτωθηκε με φαουλ πολυ γρηρορα
ο Σχορσιανιτης και εμεινε γυμνη η ρακετα του ολυμπιακου.Οντως χθες θα
βοηθουσε ο Ζουκαουσκας...

Δυσκολα τα πραγματα τωρα.Θελει προσοχη το ματς της Πεμπτης,μιας και δεν
θελει και πολυ να "σκουπισει" την σειρα η Μακαμπι..
leonkalf
Θέλαμε ένα κλικ παραπάνω στα τελευταία λεπτά. Μας στοίχισε ο ενθουσιασμός εκεί (πήρε 2 σουτ ο Βασιλόπουλος, το 1ο πάνω σε άμυνα-ίσως ήταν φάουλ-, και ο Σεϊμπούτις ένα αψυχολόγητο τρίποντο (το’ χε κάνει και με Μπάρτσα έξω, θυμάστε?).
Και να παίζαμε καλύτερη άμυνα φυσικά.
Μας σφύριξαν και κόντρα κάποιες στιγμές (δεν έδωσαν αντιαθλητικό το φάουλ στον Σόφο, αν είναι δυνατόν!!, τα βήματα στον Βασιλόπουλο στο 74-74, και τα επιθετικά σε Ζίζιτς,Σόφο τα έδιναν με μεγάλη ευκολία).Ο Βούισιτς έπαιρνε σχεδόν όλα τα σφυρίγματα υπέρ του.

Μπορούσαμε πάντως να το πάρουμε το ματς έτσι όπως πήγε στο 4ο δεκάλεπτο. Αν βελτιώσουμε τις περιστροφές στην άμυνα μπορούμε να χτυπήσουμε ξανά εκεί μέσα (αν κερδίσουμε αύριο).
Θα’ ναι δύσκολο βέβαια, αλλά πιστεύω θα το παλέψουμε.
thrylos7
Συμφωνώ με όλα leonkalf...

sportime.gr:
QUOTE
Βαλίτσες και καιρός ανέτρεψαν τον προγραμματισμό των «ερυθρολεύκων». Η πτήση της αποστολής του Ολυμπιακού καθυστέρησε αρκετά να αναχωρήσει από το αεροδρόμιο του Τελ Αβίβ και ο εκνευρισμός των ανθρώπων της ομάδας έγινε ακόμη πιο έντονος όταν ενημερώθηκαν ότι η αποστολή της Μακάμπι βρίσκεται ήδη στην Αθήνα!


Αναλυτικά, η προγραμματισμένη πτήση του Ολυμπιακού ήταν στις 11π.μ., όμως το πρώτο απρόοπτο ήταν ένα πρόβλημα που διαπιστώθηκε στο αεροδρόμιο με τις βαλίτσες των ερυθρολεύκων. Η πτήση καθυστέρησε και όταν, πλέον, ήταν έτοιμη να αναχωρήσει για Αθήνα ξέσπασε καταιγίδα με αποτέλεσμα περαιτέρω καθυστέρηση. Στην αποστολή του Ολυμπιακού υπάρχει έντονος εκνευρισμός για την ταλαιπωρία και υποψιάζονται δάκτυλο της Μακάμπι (στο θέμα με τις βαλίτσες), η οποία ειρήσθω εν παρόδω βρίσκεται ήδη στην Αθήνα.


Όχι και τέτοια ρε παιδιά...
Αν κι εμένα με πωρώνει ακόμη περισσότερο...
thrylos7
H συνέχεια πάλι από το sportime.gr
QUOTE
Σενάρια συνωμοσίας; Ίσως. Ο Ολυμπιακός, πάντως, κατηγορεί ανοικτά την πρωταθλήτρια Ευρώπης για unfair. «Η Μακάμπι κάνει παιχνίδια πριν το παιχνίδι», δήλωσε κατά την άφιξη της αποστολής από το Τελ Αβίβ ο προπονητής των «ερυθρολεύκων», Γιόνας Καζλάουσκας, και δεν αναφερόταν μόνο στην μεγάλη καθυστέρηση που παρουσιάστηκε στην πτήση της ομάδας...


Οι άνθρωποι της ομάδας του Πειραιά θεωρούν πως το όλο θέμα με τις βαλίτσες που προκάλεσε την αρχική καθυστέρηση στην πτήση της ελληνικής ομάδας, δεν ήταν τυχαίο γεγονός, αλλά ότι είχε βάλει το... χεράκι της στην όλη ιστορία και η Μακάμπι. Επιπλέον, ισχυρίζονται και μια σειρά άλλων περιστατικών πριν το ματς στο «Nokia Arena», που στόχο είχαν να παρεμποδίσουν την προετοιμασία του Ολυμπιακού, αλλά και να διαταράξουν την ψυχική ηρεμία κάποιων παικτών. Συγκεκριμένα, «κατήγγειλαν» ότι ο Τάιους Έντνι δεχόταν την παραμονή της αναμέτρησης ανώνυμα τηλέφώνα μεσω των οποίων καλούνταν να ξυπνήσει (!), ενώ κατά την διάρκεια της προπόνησης τα κομπρεσέρ που βρίσκονταν σε λειτουργία για κάποιες εργασίες στο «Nokia Arena» δεν επέτρεπαν στους παίκτες να ακούν τις οδηγίες του Γιόνας Καζλάουσκας.


Aς είναι το ΣΕΦ πιο καυτό από ποτέ... Χωρίς ακρότητες βέβαια...
Συνήθως στη ζωή υπάρχει η δικαίωση... και όποιος λέει κάποιος χρήστης.. basketball is life... (πολύ κουφό, το ξέρω)

Εγώ πάντως τώρα έχω πωρωθεί πάρα πολύ!!! guns.gif

Edit: betsmart.gr:
QUOTE
Με καθυστερηση τουλάχιστον 30΄θα αναχωρησει ο Παναθηναικός για την Βιτόρια της Ισπανίας καθως η πτηση τσάρτερ που εχουν ναυλωσει οι πρωταθλητές ειναι η ίδια με αυτή που πήγε ο Ολυμπιακός στο Τελ Αβιβ για τον αγώνα με την Μακάμπι.Η καθυστέρηση της αφιξης ομως των ερυθρολεύκων καθυστέρησε και την αναχώρηση του Παναθηναικού...!Πάντως οι δυο αποστολές δεν συναντηθηκαν ....!


...2 σε 1!! Λογικά θα προτιμάει την Ταού στο πρώτο ημιτελικό...
Μήπως είμαι πολύ καχύποπτος;... Μπα...
leonkalf
Θα πάω αύριο στο γήπεδο "φτιαγμένος" μ'αυτά που διαβάζω ότι κάνουν οι Ισραηλινοί.

Άκου να φτάσουν αυτοί πριν από μας? Μήπως μας υποδέχτηκε κανείς τους στο αεροδρόμιο να μας καλωσορίσει κιόλας??? smile.gif

Πρέπει να απαντήσουμε εμείς με πράξεις εντός παρκέ shot.gif
Psilos_1987
Το ΣΕΦ αυριο θα παρει φωτια!
Βρηκα κι εγω εισιτηρια και θα ειμαι μεσα!!!
Παντως το κλιμα δεν θα πρεπει να ξεφυγει (εννοω να μην γινουν ακροτητες κι αλλα τετοια συνηθισμενα στα ελληνικα γηπεδα!)

Αν η ομαδα παιξει οπως μας ειχε συνηθισει στα τελευταια παιχνιδια δεν εχει να φοβιθει τπτ απο αυτην την Μακαμπι αυριο ( για να μην παρεξηγηθω κιολας)!
thrylos7
QUOTE
Θα πάω αύριο στο γήπεδο "φτιαγμένος" μ'αυτά που διαβάζω ότι κάνουν οι Ισραηλινοί.

Άκου να φτάσουν αυτοί πριν από μας? Μήπως μας υποδέχτηκε κανείς τους στο αεροδρόμιο να μας καλωσορίσει κιόλας??? 

Πρέπει να απαντήσουμε εμείς με πράξεις εντός παρκέ

QUOTE
Το ΣΕΦ αυριο θα παρει φωτια!
Βρηκα κι εγω εισιτηρια και θα ειμαι μεσα!!!
Παντως το κλιμα δεν θα πρεπει να ξεφυγει (εννοω να μην γινουν ακροτητες κι αλλα τετοια συνηθισμενα στα ελληνικα γηπεδα!)


Ήρεμα παιδιά... πιστεύω βέβαια δεν υπάρχει λόγος για ακρότητες ούτως η άλλως...
Να το δούμε απλά σαν έναν προημιτελικό... τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω... Δηλαδή να είναι καμίνι... και από εκεί και πέρα οι παίκτες θα κάνουν τη δουλειά τους... Μακάρι να παρουσιάσουν το καλό τους πρόσωπο...

Edit: http://www.sport24.gr/html/ent/861/ent.111861.asp

Τελικά δεν είμαι ο μόνος που είπα και για ΠΑΟ...

Edit2: Πρώτη φορά που χαίρομαι για το κυκλοφοριακό της Ελλάδας.... Η αποστολή της Μακάμπι καθυστέρησε πολύ για να φτάσει στο ξενοδοχείο της... Χεχεχεχε!
Dromeas7
Ρε συ dizzy να σε ρωτησω που πας εδω στα εξαρχια και βλέπεις τα παιχνιδια.
Υπαρχει κάποιο καφενείο που να δείχνει μπάσκετ??


Καλά με αυτά που διαβάζω (είμαι και των συνομοσιών fan) πορώνομαι και άλλο!!!

Πάμε ρε ομαδάρααααααααααα

no.1 μισητή ομάδα=maccabi
νο.2 -=- -=- =ΠΑΟ
νο.3 -=- -=- =Σικάγο Μπούλς
dizzy_fingers
Έχω NOVA σπίτι biggrin.gif.

Αμφιβάλλω αν υπάρχουν καφετέριες που να δείχνουν μπάσκετ..
ee4649
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 5 2006, 07:24 PM)
Έχω NOVA σπίτι biggrin.gif.

Αμφιβάλλω αν υπάρχουν καφετέριες που να δείχνουν μπάσκετ..
*

Έλα ντε ετσι όπως το έχουνε καταντήσει το μπάσκετ
με τα χίλια ζόρια να βρεις καφετέρια που να δείχνει αγώνες
κ κάποτε τι γινότανε...αχ που'ναι αυτές οι εποχές!
morfi
Η ολυμπιακαρα θα περασει για πλακα.

QUOTE(Dromeas7 @ Apr 6 2006, 12:00 AM)
no.1 μισητή ομάδα=maccabi
νο.2  -=-      -=-  =ΠΑΟ
νο.3  -=-      -=-  =Σικάγο Μπούλς
*

no. 1 πελατης (ΠΑΟ)
no. 2 πελατης (ΑΕΚ)
no. 3 πελατης (ολες οι αλλες ελληνικες και ευρωπαικες ομαδες)
Air Kef
Ακόμα ένας λόγος που η Λάρισα θεωρείτε Μπασκετούπολη.!

Εδώ βρίσκεις σχετικά εύκολα μια καφετέρια που δείχνει αγώνες,ενώ υπάρχει και μία στάνταρ που δείχνει από την αρχή της σεζόν τα ματς των Ελληνικών ομαδων.!

Αυτά που κάνει η Μακάμπι θα τα βρει κάποια στιγμή μπροστά της και θα τα πληρώσει.

Πραγματικά προτιμώ διπλό στο Τελ Αβίβ παρά στο ΟΑΚΑ.
thrylos7
Κι εγώ επίσης... όχι τίποτα άλλο, αλλά έτσι θα πάμε final4... ενώ με τον ΠΑΟ, και πρώτοι να βγούμε(άσχετα που δε θα έχει κριθεί τίποτα), το γόητρο θα επισκιάσει κάθε βαθμολογικό ενδιαφέρον...

Είδατε τις δηλώσεις του Γκέρσον για την κίνηση; Καλά να πάθει ο ταβερνιάρης...

Ούτως ή άλλως είναι τυχεροί.. Αυτό το σαββατοκύριακο στο πρωτάθλημα δεν υπήρχε αγωνιστική κι εμείς την Κυριακή παίζουμε πολύ μεγάλο ντέρμπι.. το μεγαλύτερο μεταξύ μας.. μέχρι το επόμενο...

Για όλα αυτά βέβαια απαιτείται η νίκη αύριο... (Δεν εννοώ την Κάρτσωνα στο ΣΕΦ.. - Μήπως αυτή φταίει και ο αρχηγός δε παίζει ποτέ πάνω από 15'; icon_drunk.gif )
Air Kef
Χμμ..Το έχω ξανακούσει αυτό!

Ίσως το ότι παίζουμε με ΠΑΟ την Κυριακή βοηθήσει στο να αποφευχθούν ενδεχόμενα λάθη στο ματς στο Τελ Αβίβ.


Αυτό το δεκαήμερο πάντως είνα το πιο κρίσημο μιας και ενδεχεται η ομάδα να μείνει εκτός από Μακάμπι και να χάσει και το ματς με ΠΑΟ.Εκεί θα πρέπει να δούμε το πως η ομάδα θα ξεπεράσει αυτήν την κρίση και θα συγκεντρωθεί ώστε να μπει δυνατά στα πλέι οφ.

Θα είναι η πρώτη ας πούμε κρίση που θα αντιμετωπίσει αυτή η ομάδα και θα έχει ενδιαφέρον η αντίδρασή της. peace.gif
Bonzo
morfi πρόσεχε μην είναι απότομη η προσγείωση μέχρι τη δευτέρα.. tongue.gif tongue.gif
Αλήθεια πότε μας κερδίσατε τελευταία φορά στο ΟΑΚΑ?Πρέπει να χει περάσει καιρός..
leonkalf
QUOTE(thrylos7 @ Apr 5 2006, 09:10 PM)
Ήρεμα παιδιά... πιστεύω βέβαια δεν υπάρχει λόγος για ακρότητες ούτως η άλλως...
Να το δούμε απλά σαν έναν προημιτελικό... τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω... Δηλαδή να είναι καμίνι... και από εκεί και πέρα οι παίκτες θα κάνουν τη δουλειά τους... Μακάρι να παρουσιάσουν το καλό τους πρόσωπο...
*

Ποιος είπε για ακρότητες? Το να είσαι παθιασμένος δε σημαίνει (για μένα) ότι θα κάνω κάτι άσχημο!!! Απλά θέλω -όπως έγραψα και χθες- να απαντήσουμε με πράξεις εντός παρκέ. Να τους λιώσουμε... μπασκετικά!!!
Η εξέδρα να μεταδίδει απλά το πάθος της στους παίκτες.

Αυτός ο Γκέρσον είναι πολύ αχώνευτος!! Δε θέλω να τον δω στο f4
leonkalf
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 5 2006, 11:24 PM)
Αμφιβάλλω αν υπάρχουν καφετέριες που να δείχνουν μπάσκετ..
*

Όχι dizzy κάνεις λάθος.
Εγώ -που δεν έχω nova- τα εκτός έδρας παιχνίδια του Ολυμπιακού ή κάποια άλλων ομάδων που θέλω να δω, τα βλέπω έξω,σε καφετέριες.
Και μάλιστα μαζεύουν κόσμο που βλέπει μπάσκετ. Σε μερικές,αν αργήσεις, δε βρίσκεις και θέση να κάτσεις κοντά σε tv.
Papaloukas 4 ever
Παιδιά, έχω 2 (μπορεί και 4) εισητήρια διαθέσιμα για σήμερα. Όποιος θέλει, ας στείλει mail σε αυτό που έχω δώσει για να συννενοηθούμε. ΟΧΙ ΡΜ γιατί βγαίνω σε λίγο και δεν ξέρω αν θα προλάβω να ξαναμπώ για να το δω.
Γράψτε και κινητό.
thrylos7
QUOTE
morfi πρόσεχε μην είναι απότομη η προσγείωση μέχρι τη δευτέρα..  
Αλήθεια πότε μας κερδίσατε τελευταία φορά στο ΟΑΚΑ?Πρέπει να χει περάσει καιρός..

Έτσι, να ζεσταίνεται το κλίμα...
Αν κερδίσουμε σήμερα, τότε πάμε με φόρα για το διπλό. Αν χάσουμε και αποκλειστούμε, τότε προτιμώ να έχετε περάσει ήδη για να σας πιάσουμε στον ύπνο όπως έχουμε κάνει κάποιες φορές στο παρελθόν...
Για την ερώτηση.. το 2002 ήταν; Δεν είμαι 100% σίγουρος.

QUOTE
Ποιος είπε για ακρότητες? Το να είσαι παθιασμένος δε σημαίνει (για μένα) ότι θα κάνω κάτι άσχημο!!! Απλά θέλω -όπως έγραψα και χθες- να απαντήσουμε με πράξεις εντός παρκέ. Να τους λιώσουμε... μπασκετικά!!!
Η εξέδρα να μεταδίδει απλά το πάθος της στους παίκτες.

Όπως λες... για μένα!! Κι εγώ δε το λέω για σένα... Αλλα σίγουρα η ατμόσφαιρα σήμερα θα είναι πιο καυτή από ποτέ αν οι οπαδοί που θα πάνε στο γήπεδο έχουν ενημερωθεί...

QUOTE
Παιδιά, έχω 2 (μπορεί και 4) εισητήρια διαθέσιμα για σήμερα. Όποιος θέλει, ας στείλει mail σε αυτό που έχω δώσει για να συννενοηθούμε. ΟΧΙ ΡΜ γιατί βγαίνω σε λίγο και δεν ξέρω αν θα προλάβω να ξαναμπώ για να το δω.
Γράψτε και κινητό.

Αν τελικά δε χρησιμοποιηθεί και μείνει ακέραιο το αγοράζω εγώ... μισοτιμής! biggrin.gif
leonkalf
QUOTE(thrylos7 @ Apr 6 2006, 01:16 PM)
Αν τελικά δε χρησιμοποιηθεί και μείνει ακέραιο το αγοράζω εγώ... μισοτιμής!  biggrin.gif
*

Για ενθύμιο?
thrylos7
Ενθύμιο δε μπορεί να είναι αφού δε θα είμαι μέσα...
Αλλά για μένα έχει αξία ούτως η άλλως.

Άντε πάμε ρε Ολυμπιακέ.... Μια ώρα έμεινε!
Warrior
35-30 στο ημιχρονο...
morfi
QUOTE(Bonzo @ Apr 6 2006, 06:49 AM)
morfi πρόσεχε μην είναι απότομη η προσγείωση μέχρι τη δευτέρα.. tongue.gif  tongue.gif
Αλήθεια πότε μας κερδίσατε τελευταία φορά στο ΟΑΚΑ?Πρέπει να χει περάσει καιρός..
*

Ποτε μας κερδισατε τελευταια φορα στο ποδοσφαιρο?Μαλλον.... ποτε σηκωσατε κουπα? 24.gif

QUOTE(thrylos7 @ Apr 5 2006, 11:10 PM)
Ήρεμα παιδιά... πιστεύω βέβαια δεν υπάρχει λόγος για ακρότητες ούτως η άλλως...
*

Οποιος εχει προβλημα ας περασει απο το αιγαλεω μια βολτα..... Εχουν φτιαξει ωραια την πλατεια που θα γινει το μετρο! 69.gif



Βρεξει χιονισει η ολυμπιακαρα θα.... κερδισει!
NBAholic
QUOTE
νο.3 -=- -=- =Σικάγο Μπούλς


Offtopic, αλλά τι ομάδα είσαι στο ΝΒΑ;
ee4649
Μόλις γύρισα από το γήπεδο,ΝΑΙ ρε θρύλε!!!
Αντε τώρα να δούμε τι θα κάνουμε μέσα στο Τελ-Αβίβ
αλλά είναι πολύ δύσκολο κακά τα ψέμματα.
Dromeas7
QUOTE(NBAholic @ Apr 7 2006, 12:53 AM)
Offtopic, αλλά τι ομάδα είσαι στο ΝΒΑ;
*



Βασικά γούσταρα πολύ ρο Φοίνιξ του Μπάρκλευ-Έιντζ-Μάγερλι κλπ κλπ.Εκείνη τη χρονιά μίσησα τους Μπούλς.

Τα τελευταία χρόνια ειμαι 76ers-sm.gif
thrylos7
QUOTE
Ποτε μας κερδισατε τελευταια φορα στο ποδοσφαιρο?Μαλλον.... ποτε σηκωσατε κουπα?

This is a basketforum... ή καλύτερα... This is basketforum!!!

*******************************

Ευτυχώς κερδίσαμε... Μας βγάλαν τη ψυχή.. Αν ήταν πιο έμπειροι οι παίκτες η νίκη θα έρχονταν με 20+ πόντους... Κάθε φορά παίρναμε μεγάλο σχετικά προβάδισμα και δεν έμπαινε το τρίποντο... απ' την άλλη ο Πάρκερ ή ο Σόλομον βάλανε καλάθια ανάλογα της εκτελεστικής τους δεινότητας-κλάσης(για τον 2ο το λέω, ο πρώτος έχει τα πάντα).

Στο πρώτα 15' η άμυνά μας ήταν απίστευτη... Η Μακάμπι είχε 19(!!!) πόντους.... Το σκορ ήταν 31-19, πήγε 33-21 και ακολούθως 33-30 για να έρθει το τελευταίο καλάθι για το ημίχρονο. Πάλι καλά έκαναν λάθος στην τελευταία επίθεση και δε ρίξαν τρίποντο γιατί κάθε φορά έτσι γίνεται...και μας κερδίζουν. Κι εμείς βέβαια κάναμε λάθος στα τελευταία 7".
Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς αγρίεψε... και ο Σοφοκλής επίσης... η διαφορά ήταν πάντα 6-10 πόντους... για να έρθει το ανησυχητικό 64-61... Μετά βάλαμε τρίποντο(Λιούις νομίζω) αλλά και μετά το ματς έγινε ντέρμπι... Πρέπει να στήσουμε άγαλμα στον Βασιλόπουλο αν περάσουμε γιατί πήρε ένα καθοριστικότατο επιθετικό ρημπάουντ(69-66), βάζοντας καλάθι, παίρνοντας και το φάουλ... Το ματς είχε τελειώσει... Ακολούθησαν κάποιες βολές αλλά μέχρι εκεί...

Οι διαιτητές ήταν πολύ κακοί... και για τον Ολυμπιακό και για τη Μακάμπι... Απλά υπέρ της Μακάμπι ήταν πιο τρανταχτά κάτι φάουλ. Έχω την εντύπωση ότι τα υπέρ της Μακάμπι ήταν περισσότερο όταν έμενε πίσω... αλλά ίσως κάνω και λάθος γιατί δεν ήμουν και ο πιο ψύχραιμος για να κρίνει...

Ο Έντνι ήταν πολύ κακός. Θα έλεγα τραγικός αλλά έβαλε 2-3 κρίσιμα σουτ από τα 5 μέτρα... Ο Παπαμακάριος πολύ καλός... Ο Χαρίσης βοήθησε πάρα πολύ(και μόλις αντικαταστάθηκε από τον Έντνι η Μακάμπι πήρε μπρος - είναι φανερό ότι ο Πίνχας δεν τον ξέρει αφού δεν έχει παίξει και τόσο), ο Σειμπούτις αρκετά καλός, ο Λιούις πήρε βεβιασμένες προσπάθειες στο πρώτο μέρος αλλά μετά έβαλε μεγάλα σουτ, ο Βασιλόπουλος ήταν ο "man of the match" αφού αυτός το καθάρισε στο τέλος, ο Μπάρλος πολύ καλός, ο Ζίζιτς δεν πολυφάνηκε ενώ ο Σχορτσιανίτης ήταν o MVP του αγώνα κάνοντας πάρτυ στη ρακέτα ενώ ήταν φορτωμένος με 3 φάουλ.

O Βούισιτς έβαλε 2 πόντους...
Ο Μπαστόν έκανε νωρίς 3 φάουλ
Η τελευταία φορά που προηγήθηκε η Μακάμπι ήταν 3-4 αν θυμάμαι καλά.

Και τώρα... το τρίτο ματς... Καταρχήν περιμένω προπαγάνδα και διάφορους χαρακτηρισμούς ειδικά από τον Πίνι... Το σίγουρο είναι ότι θα τα δώσουν όλα... Οπότε δεν έχουμε να κάνουμε τίποτα άλλο απ' το να τους μπλοκάρουμε το παιχνίδι.... Χρειαζόμαστε τον Ζουκάουσκας...
Ο Ολυμπιακός για τη νίκη δε χρειάζεται απόδοση καλύτερη από τη σημερινή αλλά αν είναι δυνατόν να παίξει χωρίς τα γνωστά λάθη απειρίας(που έγιναν πολλά σήμερα αλλά δε θυμάμαι και πολλά συγκεκριμένα), σαν μια έμπειρη ομάδα και από εκεί και πέρα θα το βρει το δρόμο... Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη...
hagi
QUOTE(leonkalf @ Apr 6 2006, 02:22 PM)
Όχι dizzy κάνεις λάθος.
Εγώ -που δεν έχω nova- τα εκτός έδρας παιχνίδια του Ολυμπιακού ή κάποια άλλων ομάδων που θέλω να δω, τα βλέπω έξω,σε καφετέριες.
Και μάλιστα μαζεύουν κόσμο που βλέπει μπάσκετ. Σε μερικές,αν αργήσεις, δε βρίσκεις και θέση να κάτσεις κοντά σε tv.
*


Πες μας και μας αυτές τις καφετέριες να πηγαίνουμε και εμείς ρε leon...
sihainas
Εμένα μ'άρεσε ο Πίνι... μα καλά άλλη δικαιολογία δεν βρήκε? του φταίγανε τα καλάθια... καλά του είπε ο Καζλάουσκας... πάντως εντάξει σε σχέση με αυτά που είδα στο 2ο ημίχρονο στον ΠΑΟ οι διαιτητές δεν ήταν και τόσο κακοί... έκαναν λάθη αλλά εντάξει...
thrylos7
QUOTE
Πες μας και μας αυτές τις καφετέριες να πηγαίνουμε και εμείς ρε leon...

Κάτι μου λέει ότι πήγες να δεις με πολλή όρεξη μπάσκετ και αντί αυτού είδες Ουέφα... Σε καταλαβαίνω, έχω νιώσει τα συναισθήματά σου πολλές φορές..
Ευτυχώς σήμερα είδα!

Ήταν κακοί... τελευταία τι είναι αυτό το πράγμα... όποιο ματς και να δω θα γίνουν πολλά λάθη... Ουπς! Κακό αυτό... ακολουθούν δύο σημαντικότατα ματς... Πλάκα πλάκα αν είναι να κερδίσουμε ένα ποιο προτιμάτε;
Εγώ με τη Μακάμπι βεβαίως βεβαίως...

Πάμε με το δεύτερο ιδανικότερο συνδυασμό(1-1 και οι δύο ομάδες) για το μεγάλο ντέρμπι... Το καλύτερο θα ήταν να είχαν περάσει και οι 2 με 2-0..
Άντε, ανοίξτε το από ρώτα το topic... !!!

Φτάσαμε τη Μακάμπι να μας φοβάται για το 3ο ματς μήπως και δεν πάει final 4... Tέλεια! Πράγματι η χρονιά είναι επιτυγχημένη...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.